Image

Kde je většina vitamínu C

Mnozí z nás by souhlasili s tím, že vitamín C je nejznámější a nejoblíbenější mezi vitamíny. Každý od dětství slyšel o potřebě jíst více ovoce, aby si tento vitaminok. Kde je nejvíce vitamínu C obsaženo?

Tato otázka má velký význam. Konec konců samotný vitamín C není v lidském těle syntetizován. A pro naše zdraví je to prostě nutné.

Stojí za zmínku, že kyselina askorbová s vitaminem C je odlišná. Kyselina askorbová je umělá zjednodušená forma přírodního vitamínu a vznikla v laboratoři.

Vitamin C je přírodní živina. Jedním z nejjednodušších a nejpřístupnějších způsobů, jak naplnit tělo tímto jídlem, je jídlo, kde je většina vitamínu C. Lze jej nalézt také pouze v přírodních doplňcích nebo v multivitaminech. V dnešní době není tak snadné dodržovat správnou výživu, pak se přirozené vitamínové komplexy dostanou na záchranu.

Úloha vitamínu C nemůže být příliš zdůrazněna. Je to nejdůležitější, lze říci hlavní, pomocník pro imunitu. To je silný antioxidant, který může být považován za "vitamín mládeže". Podílí se na dalších životně důležitých procesech v těle.

Tělo tedy není schopno samo syntetizovat tak důležitou látku. Potřebné množství vitaminu C proto musí být denně doplňováno. Jak? Konzumace potravin bohatých na ně.

Zvažte otázku podrobněji - kde vitamín C obsahuje nejvíce? Můžete okamžitě zahrnout zeleninu, ovoce a bobule v tomto seznamu. Níže uvedená tabulka pomůže identifikovat potraviny s vysokým obsahem vitaminu C.

Vitamín C, ve kterém produkty tabulka obsahuje

Předtím než uvedeme seznam produktů, kde je nejvyšší obsah vitamínu C, se dozvíte více o jeho výhodách. Souhlasíte s tím, že všichni, a dokonce i děti, si jsou dobře vědomi, že tento vitamin je velmi užitečný. Ale co přesně jsou jeho užitečné vlastnosti, nemusí vždy odrážet.

V chladném zimním období je obzvláště důležitá otázka, jak zvýšit příjem tohoto vitaminu. Vzhledem k tomu, že je v tomto období, avitaminóza se zhoršuje a zvyšuje se riziko sezónních epidemií.

Jak již bylo zmíněno, díky vitamínu C jsou imunitní síly v těle zlepšeny. Zlepšuje se krevní oběh, tvorba krve a práce endokrinního a nervového systému. Také vitamín A pomáhá stimulovat syntézu hormonů a dalších neurostimulačních látek. To má pozitivní vliv na celkový stav a náladu.

Také vitamin C přispívá k absorpci železa a podílí se na syntéze aminokyseliny karnitinu. Tato aminokyselina uvolňuje energii štěpením tukových buněk a pomáhá při hubnutí. Kromě toho, role vitaminu C - dodávat soli kyseliny sírové do buněk, bez dostatečného počtu z nich mikrotrhliny v těle.

A další. Již zmíněný vitamín C jako nejsilnější antioxidant. Tato vlastnost zabraňuje oxidaci těla. Proto použití dostatečného množství tohoto vitamínu pomáhá zachovat mladistvé buňky. Je to nezbytné pro starší lidi, ženy a sportovce, kteří pomáhají tělu, aby se neoblékali.

Obsah vitamínu C v tabulce

Tabulka ukazuje obsah vitamínu C v mg v potravinách na 100 gramů

Pojďme to shrnout. Takže tabulka ukazuje, že mezi produkty jsou někteří šampióni, kde většina vitamínu C.

 1. Možná jste překvapeni, že první čestné místo je dogrose. Je důležité si uvědomit, že v žádném případě nelze vařit s vařící vodou a trvat na termosce. V tomto případě dojde ke ztrátě lvího podílu vitamínů. Pro dosažení maximálního množství vitamínu C by měl být šípek naplněn vodou o teplotě ne vyšší než 80 ° C, obal by měl být zakryt víkem a trvat několik hodin.
 2. Druhé místo v našem seznamu dostáváme červenou paprikou. Obsahuje nejen téměř pětinásobek denního příjmu vitamínu C. Může být také považován za vitamín dobře, protože pepř je bohatý na vitamíny P, B1 a B2 a karoten. Sladká paprika obsahuje cukrové alkaloidy, éterické oleje a kapsacin, což je vynikající prevence rakoviny.
 3. Na třetím místě je rakytník řešetlákový a černý rybíz.

Užitečné tipy, jak zachovat vitamín C v potravinách nejvíce

 • Syrové brambory šetří více vitamínů. Proto je nejlepší péct zeleninu v troubě v kůži nebo vařit „v uniformě“, aby se zachovaly její příznivé vlastnosti.
 • V zimě je těžší najít čerstvé plody a ovoce. Nejlepším zdrojem vitaminu C tedy může být dušená nebo čerstvá bílá kapusta a špenát. A brzy na jaře nejlepší asistent v boji proti avitaminóze jsou zelené výhonky cibule. Jeho zelené peří obsahuje velké množství karotenu, zinku, hořčíku, fluoru, draslíku a síry.
 • Když je narušena integrita čerstvého jablka, uvolní se enzym ascorbinasa, který ničí vitamin C. Proto, aby se zachovalo maximum užitečných vitamínů, zkuste pečená celá jablka v troubě nebo vaření kompotu z celého ovoce, ale ne více než pět minut.
 • Na rozdíl od všeobecného přesvědčení o citronu mezi plody je nesporným lídrem vitamínu C kiwi. Ale jen málo lidí ví, že kiwi je dobré jíst s kůží! Tato přírodní dietní vlákna nejsou absorbována tělem, ale nabobtnají v žaludku a odstraňují veškeré nestrávené odpadní produkty, rozklad a produkty rozkladu z gastrointestinálního traktu.

Je tedy velmi důležité doplnit tělo zdravými produkty, kde většina vitamínu C! Můžete tak posílit a udržet zdraví, prodloužit mladost a zvýšit efektivitu. Výše uvedená tabulka pomůže vytvořit vhodnou dietu. Jíst více ovoce a zeleniny a zůstat zdravý!

Přírodní vitamín C lze objednat na oblíbené webové stránce iHerb s použitím našeho partnerského odkazu 5% z prvního nákupu. Stačí kliknout na odkaz, zaregistrovat se na webu a vybrat produkt, který vám vyhovuje.

Kde je většina vitamínu C (ve kterém produktu)

Aby člověk byl zdravý a energický, musí dostat dostatečné množství vitamínů z potravin, zejména vitamínu „C“ (C). Když se tělesná aktivita zvyšuje, stejně jako během těhotenství, kojení a nemocí, je potřeba vitamínu C v těle větší. Pokud tělo nemá tento vitamín, vyvíjí se nedostatek vitaminu: výkonnost se snižuje, objevují se srdeční tepy, bolest v nohou, dásně začnou krvácet, zuby se zhoršují. Snížená odolnost vůči infekčním onemocněním. Aby se tomu zabránilo, musíte jíst potraviny, kde většina vitamínu C.

Vitamin C: kde je nejvíce obsažen

Bohatý na vitamín "C" lesní ovoce: bobulí jeřábů, třešně. Většina vitamínu C se však nachází v divoké růže.

Šípek je opravdovým držitelem vitamínu C. Jeho čerstvé bobule obsahuje 470 mg (na 100 g) a sušené - přibližně 1000 mg (na 100 g)

Vitamín "C" se dobře uchovává v sušených šípkách: 10 gramů obsahuje denní dávku vitamínu.

Šípky lze připravit pro budoucí použití, na zimu. Shromáždit to před nástupem mrazu, jak ovoce dotkl mrazem ztrácí významnou část vitamínu. Ze sušených šípků můžete udělat chutné a zdravé směsi. Pro sklenici obohacené vývar, musíte vzít plnou lžíci bobulí. Umyté bobule zalijeme vařící vodou a vaříme 10 minut. Pak vývar trvat 2-3 hodiny, filtrovat přes gázu, pečlivě mačkat obsah.

Téměř v každém lese jsou divoké růže houštiny. Na podzim nemůžete projít kolem, aby nedošlo k obdivování červených rýh lesklých bobulí. Zvedněte je, odtrhněte: pomohou vám udržet zdraví a vitalitu.

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C

Spousta vitamínu C v zelí, čerstvá a zkvašená, v křenu, zelené cibulce, rajčatech, bramborách, černý rybíz, angrešt, jahody, pomeranče, citrony, dřín. Některé plody a plody jsou dobře připraveny pro budoucí použití nejen v sušené, ale i v syrové formě. Například, černý rybíz, mletý, a pak smíchaný s cukrem, který je vzat dvakrát větší než bobule, bude dobrým zdrojem vitamínu C v zimě.

Množství vitamínů v zelenině a zelení závisí na podmínkách jejich růstu, způsobu skladování a vaření. Takže rajčata rostoucí ve stínu obsahují méně vitamínu „C“ než pěstované ve slunných oblastech. Nesprávní ti, kteří zelení rajčata, vzali z křoví, položí na sporák, přikryje pevněji. Rajčata lépe dozrávají na slunci. Seznam výrobků s vysokým obsahem vitamínu C jsme prezentovali ve formě tabulky. Stojí za zmínku, že v různých zdrojích jsou data odlišná.

Tabulka Obsah vitamínu C na 100 g produktu

Horní seznam

Uchováváme vitamín C v produktech na maximum

Vitamin "C" je velmi nestabilní a při delším zahřívání se zhroutí. Pokud se zelná polévka s kysaným zelím vaří hodinu, což je dost, zůstává v nich polovina vitamínu „C“. Pokud však zůstanou v ruské peci po dlouhou dobu, vitamin se zničí, po třech hodinách zůstane jen jedna pětina.

Je třeba mít na paměti, že vitamin je škodlivý vliv světla a vzduchu. Proto zeleninu čistěte a nakrájejte zeleněji, krátce před vařením. Vařená zelenina by měla být v těsně uzavřené nádobě, vložena do vroucí vody nebo vývaru. Pokud dáte oloupané brambory do vařící vody, ztrácí asi 7 procent vitamínu „C“ při vaření. Brambory položené ve studené vodě ztrácejí až 35 procent tohoto vitaminu. Brambory vařené v jejich kůži šetří 75 procent vitamínu „C“. Ještě lépe se uchovává při smažení brambor. V hotových jídlech dobře přidejte zelenou cibuli, kopr.

V mražené zelenině a bobulích je vitamín „C“ téměř zachován. Ale když se rozmrazování velmi rychle zhroutí. Proto jsou plody po konzumaci ihned po rozmrazení konzumovány. Zelenina se vloží do vroucí vody zmrazené. Při vaření kompotů a želé by mražené bobule měly být také vloženy do vroucího roztoku cukru ve vodě.

Kde je nejvíce vitamínu C obsaženo?

Slyšeli o výhodách kyseliny askorbové, je obtížné se zdržet porovnávání produktů, které jsou známé pro jejich vysoký obsah. Data jsou někdy protichůdná, takže často vzniká otázka, kde je vitamín C nejvíce, nebo jednoduše askorbinki. Není snadné na to odpovědět, i když existují metody analýzy, srovnávací tabulky. Faktem je, že kyselina askorbová je zničena při kulinářském zpracování, dlouhodobém skladování, proto jsou kvantitativní ukazatele ve stejných výrobcích velmi odlišné.

Co je vitamin C?

Ve vodě rozpustná kyselina L-askorbová je pro tělo životně důležitá, látka musí být denně dodávána s jídlem. Chemickou povahou je vitamin C uhlohydrát ve vztahu ke struktuře glukózy, jejíž vzorec je C6H8Oh6. Potraviny s nejvíce vitamínem C jsou převážně rostlinného původu.
Farmaceutický a potravinářský průmysl již dlouho zavedly syntézu kyseliny askorbové. Sloučenina je přítomna ve složení různých léčiv, doplňků stravy, nápojů a potravin.

Co je více vitaminu C (ve kterém výrobcích)

Vysoký obsah kyseliny askorbové je typický pro velkou skupinu rostlin (mg / 100 g produktu):

 • sušené šípky (květen, skořice) - 1000;
 • čerstvé šípky - 400;
 • sladká červená paprika (bulharská) - 250;
 • paprika se žlutou a zelenou slupkou - 200;
 • plody rakytníku - 200;
 • černý rybíz - 200;
 • Plody kiwi - 200.

K naplnění denní potřeby vitamínu C může člověk vařit a trvat na 60 g sušeného šípku, vypít tento vitamínový nápoj v několika dávkách (jako čaj). Množství kyseliny askorbové ve sladké paprice se po tepelném zpracování sníží o 2–2,5krát. Doporučuje se konzumovat v čerstvém stavu, například v salátech. Petržel a kopr jsou téměř stejně dobré jako vůdci vitaminu C. Rostliny, u nichž se obsah kyseliny askorbové odhaduje jako průměrné: t

 • Růžičková kapusta, květák, červené zelí, brokolice, bílé zelí;
 • kalina;
 • jahody a jahody
 • citrusové plody (pomeranč, grapefruit, citron, mandarinka).

Proč je vitamin C pro člověka tak důležitý

Kyselina askorbová je nepostradatelnou látkou, která není syntetizována v lidském těle. Dospělý člověk potřebuje přibližně 150 mg vitaminu C denně a jeho nedostatek ovlivňuje životně důležitou činnost, stav kůže a sliznic. Při dostatečné koncentraci sloučeniny člověk trpí méně nachlazení, tělo se stává odolnějším vůči jiným infekcím, nepříznivým účinkům prostředí.

Vitamin C je koenzym - část jiné biologicky aktivní molekuly, která reguluje řadu chemických metabolických procesů. Látka má navíc silné antioxidační vlastnosti - zabraňuje destrukci buněčných struktur volnými radikály.

Spotřeba těchto produktů s nejvyšším obsahem vitamínu C přispívá k asimilaci a konzervaci v těle dalších významných účastníků metabolismu a antoxidantů - vitamínů A a E. Prokázáno ve studiích role kyseliny askorbové při udržování pevnosti a pružnosti kapilárních stěn, rozpouštění nadbytečného cholesterolu (plaky v cévách), vykonávající funkce jater, žláz s vnitřní sekrecí.

Hypovitaminóza C

Dokonce i ve starověku, cestující, kteří jedli většinou suché jídlo, soustředí, zaznamenal krvácení z dásní a ztrátu zubů. Škrtivá choroba spojená s nedostatkem kyseliny askorbové často zasáhla zástupce severních národů. Příznaky zmizely, jakmile člověk začal jíst potraviny, které obsahují velké množství vitamínu C.

Doporučujeme uchýlit se k metodám vitamínové terapie v případech, kdy v těle není dostatek vitaminu C. Hypovitaminóza je doprovázena celou řadou nepříjemných symptomů, zejména:

 • prodloužené hojení i malých ran, škrábanců a odřenin na kůži;
 • náchylnost k nachlazení;
 • krvácení a otok dásní;
 • slabost, ospalost;
 • podrážděnost;
 • bolesti kloubů.

Užívání vysokých dávek kyseliny askorbové

Mnozí slyšeli o výzkumu a publikacích dvakrát laureát Nobelovy ceny Linus Pauling v oblasti léčby vitaminem C. Americký chemik se světovým jménem provedl experimenty s přijímáním velkých dávek kyseliny askorbové pro léčbu různých onemocnění. Průzkum veřejného mínění prokázal, že chlad může rychle přejít se zvýšením denního příjmu vitaminu C 3–10krát. Horní limit je omezen na tzv. Intestinální intoleranci. Pokud člověk trpí průjmem, může v dietě snížit počet těch jídel, kde je více vitaminu C. Obvykle se kyselina askorbová, která není absorbována tělem, vylučuje s konečnými produkty metabolismu (močí). Příznaky hypervitaminózy C:

 • bolest, kolika v dolní části břicha;
 • zarudnutí kůže;
 • nevolnost, zvracení;
 • volné stolice.

Tyto znaky jsou charakteristické pro mnoho dalších nemocí a stavů, takže když se objeví, je lepší se poradit s lékařem.

V jaké formě konzumovat potraviny, kde většina vitaminu C

Kyselina askorbová v L-formě je přítomna v různých částech rostlin, méně častých u masa zvířat. Co je lepší: užívat syntetické vitamínové přípravky k pokrytí denní dávky nebo obohatit svou stravu o potraviny a pokrmy, které obsahují více vitamínu C? Pro většinu lidí je vhodnější druhý způsob.

Vysoký obsah kyseliny askorbové je zaznamenán u čerstvé zeleniny, ovoce, bobulí, zelených částí a podzemních orgánů mnoha rostlin. Vitamin C - nestabilní, při skladování a zahřívání se zhroutí. Například zvýšení teploty může vést ke ztrátě 2/3 kyseliny askorbové v produktech. Po šesti měsících skladování se polovina molekul vitaminu C zničí v hlízách brambor. K ochraně kyseliny askorbové musí být dary přírody pečlivě vařeny nebo konzumovány čerstvé.

Jaké potraviny obsahují nejvíce vitamínů?

K vyrovnání nedostatku jakéhokoliv vitamínu může stačit změna stravy

Pro léčbu a prevenci nemocí lékaři zpravidla doporučují užívat některé vitamíny jako součást komplexní terapie. Není však nutné nakupovat vitamíny pouze v lékárnách - mnoho nezbytných pro naše tělesné látky, které není schopno syntetizovat samo o sobě, je obsaženo v obvyklých výrobcích. Aby bylo možné kompenzovat nedostatek jakéhokoliv vitamínu, může stačit změna stravy. Kreativně se přibližující podporu zdraví, můžete také příjemně diverzifikovat své denní menu.

Vlastnosti vitamínů a minerálů

Vitamin C

Vitamin C zvyšuje krevní oběh a srdeční frekvenci, čímž přispívá k normálnímu metabolismu. Navíc dostatečný obsah vitamínu C zajišťuje produkci kolagenu proteinem v těle, který je základem pojivových tkání.

Kyselina askorbová zvyšuje odolnost proti infekcím, takže je často předepisována při léčbě ARVI a podobných onemocnění.

Vitaminy skupiny B

Tyto vitamíny - a je jich jen osm - pomáhají zotavit se se zvýšeným zatížením nebo s celkovým vyčerpáním těla. Navzdory tomu, že jsou sloučeny do jedné skupiny, jejich funkce mají specifické rozdíly. Jako příklad: vitamín B2 snižuje únavu očí, podporuje největší saturaci buněk kyslíkem, předepisuje se pro zrakové postižení.

Vitamin E

Nejdůležitější funkcí tohoto vitamínu je kontrola reprodukční funkce. Kromě toho je vitamín E nezbytný pro regeneraci tkání, posiluje stěny cév, příznivě ovlivňuje zdraví svalů a nervů, zabraňuje různým zánětům.

Fosfor P

Je to "stavební materiál" buněk, je součástí hormonů, má pozitivní vliv na mozek

Zinek Zn

Je nezbytná pro slinivky břišní a prostaty, syntézu pohlavních hormonů.

Vápník Ca

Jeho nejdůležitější úlohou je tvořit kostry kostry a snížit vaskulární permeabilitu.

Obsah vitamínů v potravinách

Krmivo pro zvířata

Téměř všechny živočišné produkty v hojnosti se skládají z látek nezbytných pro lidské tělo:

 • Hovězí játra: obsahuje vitaminy A, D, B1 (thiamin), B6 ​​(pyridoxin), B12 (kyanokobalamid), B2 (riboflavin)
 • Ryby: Vitamin D
 • Vejce: vitamíny B1, D
 • Mléko a mléčné výrobky: vitamíny A, D, E, C, téměř všechny vitamíny B, vápník a železo
 • Rybí olej: fosfor, vitamíny A a D. t

Rostlinné produkty

Jaké potraviny obsahují nejvíce vitamínů? Záznamy o obsahu vitamínů mezi rostlinami jsou:

 • Zelené cibule: vitamíny A, B1, B2, C, kyselina vápenatá, draselná, manganová a nikotinová (vitamín PP)
 • Pomeranče: vitamíny C, E, B3
 • Šípky: Vitamin A
 • Citron: Vitamin C
 • Mrkev: Vitamin A.

Jak organizovat správnou výživu

S jídlem by se mělo zacházet s úctou a pečlivě formulovat jeho dietu - protože těch produktů, které jíme, bude naše tělo „postaveno“. Proto není tak důležité vědět, který z produktů má největší „množinu“ různých vitaminů, ale je třeba si mezi nimi vybrat právě ty, které mohou doplňovat potřebné látky.

Pokud lékař diagnostikuje, že máte nedostatek jakéhokoliv vitamínu nebo celé skupiny, pak si nejprve můžete vzít jeden nebo jiný komplex vitamínů zakoupený v lékárně a zároveň vybrat pro svůj stůl přírodní zdroje doplňování látek nezbytných pro tělo - produkty s vysokým procentem chybějící minerály nebo vitamíny.

A není naprosto nezbytné radikálně měnit dietu - stát se například vegetariánem. Stačí přidat k masovým pokrmům, například zeleninu, kterou jste dosud nepoužívali jako přílohu. Můžete si to udělat pravidlo koupit dříve neobvyklé ovoce, ve kterém látky potřebné pro vás jsou obsaženy ve velkém množství. Hlavní je, aby se o sebe nestaral jako o nudném a tvrdém úkolu.

Vitamíny pro děti: živiny v konzumovaných potravinách

Pro děti a dospělé se vypočítává průměrný denní příjem vitamínů. Množstevní hodnoty živin obsažených v potravinách jsou také velmi pečlivě měřeny. Pro zdravého životního stylu by mělo být dítě vyučováno v rodině.

Není třeba nutit děti, aby jedly to, co tvrdohlavě odmítají. Je lepší najít zdravou náhradu za popcorn, různé „sázky“, chipsy a pochybné kvalitní sladkosti. Sladkosti, jako jsou rozinky, kumquat, sušené meruňky, sušené švestky a podobně, budou přínosem nejen pro dítě - jsou často mnohem chutnější než všechny druhy sušenek, sušenek a dalších svačinů, jejichž zdravotní hodnota není ani nulová, ale rozhodně negativní.

Dr. Komarovsky vede obrovskou vysvětlující práci určenou k rozumnému a inteligentnímu zacházení se zdravím dítěte. Pokud jste dosud nečetli jeho knihy, můžete video použít s jeho účastí jako zdroj úvodních a užitečných informací - na internetu je jich více než dost.

Tabulka obsahu vitamínu C v potravinách

PRODUKTY S VYSOKÝM OBSAHEM VITAMINU:

Obsah vitamínu C v ovoci a bobulích:

Obsah vitamínu C v zelenině a zelenině:

CO JE NUTNÉ VĚDĚT O ZNIČENÍ VITAMINU C S TEPELNÝM OŠETŘENÍM:

 • Čím rychleji dochází k ohřevu, tím lépe je vitamín C zachován (tím rychleji je enzym deaktivován, což oxiduje kyselinu askorbovou).
 • Ionty mědi, železa, hořčíku, obsažené ve vodě nebo zachycené ve varném médiu ze stěn nádobí, urychlují destrukci vitaminu C.
 • Proto je nejvhodnější vařit zeleninu, namočit je okamžitě do vroucí vody. Vroucí voda neobsahuje téměř žádný rozpuštěný kyslík a její vysoká teplota vede k rychlé deaktivaci enzymů.
 • Při smažení je vitamín C zničen méně než hydrotermálním zpracováním - protože při smažení dochází k rychlému ohřevu a doba vystavení teplu je malá a je zde méně přístupu k kyslíku.
 • Při vaření zeleniny v kyselém prostředí se v nich lépe uchovává vitamin C (je to způsobeno oslabením působení iontů mědi).
 • Řezání zeleniny a ovoce vede ke zvýšení destrukce vitamínu C v důsledku oxidace kyslíkem ve vzduchu.

  FUNKCE VITAMINU C V ORGANIZMU:

 • Účastní se redox procesů.
 • Poskytuje tvorbu kolagenového proteinu (s nedostatkem zvýšené křehkosti kapilár a tendencí k krvácení).
 • Zvyšuje odolnost organismu vůči vnějším vlivům a infekcím (má schopnost zvyšovat fagocytární aktivitu leukocytů).
 • Zvyšuje antitoxickou funkci jater a přispívá k nejúplnější tvorbě glykogenových rezerv v ní.
 • Poskytuje tvorbu neurotransmiteru serotoninu z tryptaminu.
 • Reguluje metabolismus cholesterolu.
 • Stimuluje regeneraci a hojení tkání.

  NEDOSTATKY VITAMINU C V ORGANIZMU, PŘÍZNAKY:

 • Apatie, depresivní stav (v důsledku zhoršené tvorby serotoninu).
 • Krvácení dásní, kapilární křehkost s výskytem hemoragické vyrážky na těle (vzhledem k tomu, že kolagen, v syntéze, o kterou se jedná o vitamín C, je důležitou složkou cévní stěny).
 • Připevnění periostu k kostem a upevnění zubů v dírách (kurděje) oslabuje.
 • Snížená imunita a výskyt hypochromní anémie.

  PŘÍSTUP VITAMINU C V ORGANIZMU, PŘÍZNAKY:

 • Zčervenání kůže, svědění kůže.
 • Bolesti hlavy, závratě.
 • Při velmi velkých dávkách se mohou tvořit ledvinové kameny (v důsledku nadměrné tvorby kyseliny dehydroaskorbové, která se převádí na kyselinu šťavelovou).
 • Nadbytek vitaminu C se vyvíjí se spotřebou kyseliny askorbové v dávkách desetkrát a 100krát vyšších než denní příjem po dlouhou dobu. Přebytek vitaminu C se obvykle vylučuje močí.

  Obsah vitamínu C v potravinách

  O výhodách, o nichž by bylo známo tolik faktů, není mnoho. Lidé se diví, co potraviny obsahují vitamín C, protože je zdrojem vitality a imunity. Látka je nezbytná pro lidské tělo, jako je voda a vzduch. Pokud dovolíte jeho nedostatek, můžete se vážně zranit. Dostávat element v dostatečném množství, to je dost správně organizovat dietu, dietu. V období nachlazení je nejlepší volbou vitamínové komplexy, ale neměly by být vyloučeny zdravé produkty.

  Zdroje vitamínu C

  Je známo, že velké množství užitečného prvku je obsaženo v bobulích, ovoci a zelenině. U výrobků se jeho množství mění s velkou variací - od 1 do 1500 mg na 100 g.

  Pokud vezmete v úvahu maso, pak od něj člověk téměř nedostane vitamin C. Ve 100 gramech jeho pouze 1 mg. Asi 33 mg je přítomno v hovězích játrech, vepřovém a kuřecím masu. K tomu, aby denní příjem těla vstoupit, musíte jíst hodně masa.

  Zajímavé je, že národy dalekého severu mohou dostávat kyselinu askorbovou v dostatečném množství z masa a ryb, protože nemají zeleninu a ovoce. Faktem je, že takové produkty spotřebovávají tolik, kolik lidí v Rusku nebude jíst. Dalším zdrojem vitamínu C v jejich podmínkách jsou nenáročné brusinky, brusinky, borůvky a borůvky.

  Ovoce a bobule, nejbohatší vitamín

  Ačkoli ovoce obsahuje velké množství kyseliny askorbové, některé zeleniny je předčí. Bobule, které jsou v naší zemi populární, obsahují 200 mg - to je rakytník řešetlákový a černý rybíz. Tato hodnota je dostačující pro ženy v postavení a ošetřovatelství. Také tato částka bude užitečná pro ty, kteří zasáhli chlad.

  Pokud jde o ovoce, vitamín C je nejvíce přítomen v guava - 230 mg. Norma pro děti - pouze 45 mg. Toto množství kyseliny je obsaženo ve 100 gramech kiwi, melounu, ananasu, manga a jablek.

  Předpokládá se, že vitamín C je nejvíce v pomerančích a citronech. Ale to je omyl. Ačkoli čaj s citronem je velmi užitečný pro lidi, citrusové plody nejsou šampióny, pokud jde o obsah užitečného prvku. Můžu dokonce říci, že jsou na konci seznamu. Čísla hovoří samy za sebe - přibližně 45 mg je přítomno ve 100 gramech citronu. vitamin C. Denní příjem pro dospělé - 70 mg. Je jasné, že není možné jíst všechny citrony. Nejčastěji se přidává do několika plátků na čaj, zatímco dávka je poměrně malá. Dokonce i pomeranče jsou užitečnější - 100 gramů obsahuje 65 mg, což je téměř normální.

  Vůdce v obsahu užitečného prvku - dogrose, nebo spíše jeho ovoce. 1500 mg je přítomno v sušené formě. V čerstvém ovoci - 700 mg. Zvláště užitečné dogrose během zimy. S ním můžete posílit imunitu, zlepšit pleť, nehty a vlasy.

  Zelenina a houby jako zdroj vitamínu

  Seznam potravin s nejužitečnějším vitaminem je v tomto případě širší. Prvek C je přítomen v jakémkoli pepři (horkém, sladkém, červeném) a zelí (růžičková kapusta, květák, brokolice, fermentovaná). Listy salátu a zelené jsou také užitečné. To vše obsahuje denní dávku vitamínu C (100 g). Mimochodem, v jeho pepř 200 mg. V době nachlazení můžete uniknout saláty se spoustou této zeleniny.

  Mnoho užitečných položek lze získat z hub. A to platí i pro ty sušené - je v nich více vitamínu než v čerstvých.

  Tabulka produktů

  Můžete donekonečna uvádět ty zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vitamin. Pro větší pohodlí stojí za to se podívat na stůl, kde jsou uvedeny některé produkty. Pravý sloupec ukazuje množství vitamínu C ve 100 gramech.

  Při přípravě stravy s vysokým obsahem askorbinky je důležité si uvědomit, že její nadměrná nabídka je stejně nebezpečná jako deficit. Ale k dosažení tohoto cíle budete muset použít obrovské množství divoké růže, zelené a pepř, ale to je nemožné.

  Vlastnosti učení

  Vitamin C se vstřebává v tenkém střevě. Některé léky mohou mít negativní vliv na tento proces. Ve většině případů se jedná o perorální antikoncepci, barbituráty, tetracykliny. Kyselina askorbová je také špatně absorbována v přítomnosti onemocnění trávicího traktu a se zvýšeným použitím alkalického pití.

  Vitamin dobře vstřebává i ve velkém množství. Hlavním příznakem předávkování je průjem. Odborníci WHO vypočítali, že maximální přípustné množství pro osobu a den je 7,5 mg na jeden kilogram tělesné hmotnosti.

  Pokud se objeví příznaky nadměrné nabídky nebo nedostatku vitamínu C, musíte přehodnotit svou stravu.

  V jakých případech je nutné překročit denní sazbu?

  Tam jsou odchylky ve kterém tam je ještě větší potřeba vitamínu: t

  • V období nemoci se mění rychlost. Tělo potřebuje další zdroj pro boj s infekcí. Běžné nachlazení je případ, kdy by člověk měl dostat asi 500 mg látky z produktů. Někdy se potřeba zvyšuje na 1800-2000 mg.
  • Při cvičení člověk potřebuje o něco více askorbiku než obvykle. Rychlost je 500-600 mg. Stejné množství je nezbytné pro kuřáky a osoby, které jsou v nepříznivých klimatických a environmentálních podmínkách.
  • Těhotné ženy potřebují lepší výživu - potřebují až 200 mg.

  Jak se projevuje nedostatek?

  Pokud tělo nedostane potřebné množství potravy, projeví se následujícími příznaky:

  • Krvácející dásně.
  • Špatně se hojí rány a odřeniny.
  • Obecná slabost a únava.
  • Výkyvy nálady.
  • Dráždivost dosahující hysterie.
  • Deprese bez dobrého důvodu.
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nosy.
  • Bolest svalů a kloubů.
  • Opuch tváře.

  Obtížnost spočívá v tom, že všechny tyto příznaky ne vždy znamenají nedostatek kyseliny. Měli byste se vyvarovat vlastní diagnostiky a vždy se obraťte na odborníka. Pokud je problém opravdu nedostatek, vysvětlí, které potraviny obsahují více vitamínu C, to znamená, že vám poradí, jak jíst více plodů, ovoce a zeleniny.

  Jak si udržet vitamín?

  Za určitých podmínek dochází ke ztrátě vitamínů obsažených v produktech, takže byste měli zjistit podrobnosti týkající se skladování:

  • Aby nedošlo ke zničení kyseliny askorbové v produktu, je nutné se vyhnout vysokým teplotám.
  • Nemůže být skladován po dlouhou dobu, protože pak se množství vitaminu v produktu snižuje dvakrát.
  • Vyvarujte se vystavení slunečnímu světlu.
  • Nedovolte dlouhodobou interakci s kyslíkem.
  • Nedovolte interakci s kovem.

  Chcete-li ušetřit více živin, musíte dodržovat následující pravidla:

  • Nakrájené zeleninové směsi by neměly být dlouhodobě skladovány v železných a hliníkových nádobách. Je lepší použít sklo nebo smaltované.
  • Při vaření je nutné zeleninu snížit do již vroucí vody, okamžitě ji přikrýt víčkem.
  • Bobule a ovoce jsou nejlépe konzumovány čerstvé, a ne vařit. Zelenina je také žádoucí jíst jako salát, a ne smažit nebo dušené maso.
  • Je dobré sklízet okurky, zelí a rajčata na zimu.
  • Na podzim stojí za to sušení bobulí pro budoucnost, zejména pro boky.
  • Kde je nejvíce obsažen vitamin C? V slupce. Proto, pokud je to možné, neměli byste ho řezat ovocem a zeleninou.

  Popis všech výhod kyseliny askorbové v kostce je nemožné. Pro muže je příliš velká. Bohužel většina lidí má stále nedostatek tohoto prvku. Díky našemu článku můžete pochopit, který oblíbený produkt obsahuje velké množství užitečných položek.

  Je zřejmé, že mezi vitamíny C - jednou z nejdůležitějších. Se správnou stravou a zdravým životním stylem můžete výrazně zlepšit svou pohodu. Doplňte své tělo kyselinou askorbovou není tak těžké, a přínos pro zdraví je neocenitelný.

  Vitamin C bohaté potraviny

  Přínosy vitamínu C je těžké přeceňovat. Tento antioxidant je nutný k posílení imunitního systému, odstranění toxinů, regeneraci tkání a mnoha dalších procesů. Je konzumován ve velkém množství a není uložen v tkáních, takže by měl být denně podáván s jídlem. Jaké potraviny mají nejvíce vitamínu C?

  Co je vitamin C?

  Vitamín C je ve vodě rozpustná kyselina L-askorbová, která se vyskytuje v mnoha potravinách a kterou tělo pravidelně vyžaduje. Existují 4 známé izomery kyseliny askorbové:

  • Kyselina L-askorbová;
  • Kyselina L-isoaskorbová;
  • Kyselina D-isoaskorbová;
  • Kyselina D-askorbová.

  Biologicky aktivní je pouze kyselina L-askorbová.

  V podstatě se jedná o uhlohydrát vzorce C6H8O6, jeho vnější struktura připomíná glukózu. Pro fyzikální vlastnosti je to bílý kyselý krystalický prášek. Dobře se rozpouští ve vodě a alkoholu, tání při teplotě +190 ° C. +192 ° C.

  Objev tohoto vitamínu patří americkému chemikovi Albertovi Gyordymu. Tato událost nastala v roce 1928, o 4 roky později bylo prokázáno, že nepřítomnost této látky v potravinách způsobuje kurděje.

  Dnes je vitamin C používán jako přísada do potravin, která zabraňuje oxidaci produktů, je součástí kosmetiky a dokonce hraje roli vývojáře ve fotochemii. Hlavní oblastí použití látky však byla a zůstává farmakologie.

  Role v těle

  Potřeba kyseliny askorbové v těle je poměrně vysoká, protože se podílí na různých procesech a nehromadí se ve tkáních a orgánech.

  Vitamin C má několik funkcí najednou.

  • Antioxidant: podílí se na redox procesech.
  • Faktor vaskulární pružnosti: protein kolagenu vzniká pod vlivem vitaminu C, když je nedostatek, cévy se křehnou.
  • Aktivátor imunitní ochrany: zvyšuje fagocytární aktivitu leukocytů a tím i odolnost organismu vůči infekcím.
  • Hepatoprotektor: zvyšuje antitoxický potenciál jater, tvoří rezervu glykogenu, přispívá k evakuaci rtuti a olova.
  • Regulátor metabolismu cholesterolu: převádí cholesterol na žlučové kyseliny.
  • Regenerační stimulátor: podporuje hojení tkání.

  Kyselina askorbová také normalizuje systém srážení krve, je nezbytná pro normální fungování nervových a endokrinních systémů, žláz štítné žlázy a slinivky břišní. V přítomnosti vitamínu C se vstřebávají železo, vápník, proteiny, syntetizují se hormony. Jeho přítomnost ve stravě je prevence rakoviny a aterosklerózy.

  Denní sazba

  Denní potřeba vitamínu C závisí na věku. Děti do 6 měsíců potřebují 30 mg kyseliny askorbové denně, až 12 měsíců - 35 mg, ve věku 1-3, 40 mg, 4-10 let - 45 mg, 11-14 let - 50 mg. Dospělí vyžadují v průměru 70 mg vitaminu C denně. Těhotné ženy potřebují 95 mg denně a kojení - 120 mg.

  Se zvýšeným fyzickým a sportovním zatížením se zvyšuje potřeba vitamínu C. Při plánování tříd může být denní dávka 150-200 mg. Na soutěžní dny a extrémní zátěž - od 200 do 300 mg. S velkými dávkami vitamínu C je denní objem rozdělen do několika metod, což vám umožňuje rovnoměrné trávení.

  Obsah v produktech

  Většina vitamínu C není obsažena v citrusech, jak mnozí věří, ale v lesních a zahradních plodech, a držitelem rekordu mezi nimi je divoká růže. Sloučenina se nachází v jiných produktech rostlinného původu - ovoce, zelenina, bylinky, houby. Chcete-li získat představu o tom, kde je vitamín obsažen a kolik potřebujete k naplnění své každodenní potřeby, použijte následující tabulku.

  12 potravin s vysokým obsahem vitaminu C: posiluje imunitu

  Pravděpodobně si nikdo nebude pamatovat, odkud pochází mýtus o „vysokém obsahu vitamínu C“ v citronech. A proč mnozí z nás považují citrony za hlavního dodavatele ascorbinky v zimě. Možná pochází z našeho dětství, kdy v chladném období nebylo v obchodech prakticky nic z ovoce a citrony a mandarinky z jižních republik sloužily nejen jako symboly Nového roku, ale také jako „vitamínové krmivo“.

  A možná proto, že poprvé byl vitamin C (kyselina askorbová) získán z citronové šťávy. Ale spěchám, abych vás zklamal, v citronech a mandarinkách pouze 40 a 38 mg vitamínu C na 100 g výrobků. Ale je tu množství zeleniny a ovoce, které miluje mnoho z nás, obvyklé v našich klimatických a regionálních podmínkách, ve kterých mnohonásobně více vitamínu C!

  Samozřejmě, že v tropickém ovoci je poměrně mnoho tohoto nezbytného a užitečného vitamínu:

  v kiwi - 137,2 mg, v mango buničině - 122,3 mg, v papáji - 88,3 mg a v ananasu - 78,9 mg na 100 g výrobku. Ale co z toho máme, kromě znalostí? Ty "exotické", které leží na policích našich supermarketů a polovina z této částky již nejsou obsaženy, protože nejčastěji jsou strženy, ale nezralé, přivezené z více než třiceti zemí a "dozrávají" zde.

  Proč potřebujeme vitamín C?

  A proto vám nabízím naše "nativní" zdroje vitamínu C. Nejdříve mi ale dovolte, abych vám připomněl, proč ho potřebujeme. Kyselina askorbová, která je silným antioxidantem, chrání tělo před bakteriemi a viry, má protizánětlivé, hojení ran a antialergický účinek, posiluje imunitní systém a zvyšuje účinek dalších antioxidantů, jako je selen a vitamin E.

  Stres s vitamínem C

  Vitamin C ovlivňuje syntézu řady hormonů, včetně anti-stresu, reguluje tvorbu krve a normalizuje propustnost kapilár, podílí se na syntéze kolagenového proteinu, který je nezbytný pro růst tkáňových buněk, kostí a chrupavek těla, zlepšuje schopnost organismu absorbovat vápník, odstraňuje toxiny, reguluje metabolismu. A podle nejnovějších údajů má také protirakovinné vlastnosti, snižuje intoxikaci organismu u alkoholiků a narkomanů a dokonce zpomaluje proces stárnutí těla.

  Proč vitamín C nelze zachránit do budoucna?

  Vitamin C je klasifikován jako rozpustný ve vodě, takže se v těle nehromadí a jeho zásoby musí být doplňovány zvenčí. Ascorbinka nemá rád vysoké teploty, světlo a kyslík. Proto je u všech druhů vaření většina z nich zničena, což musí být vzato v úvahu a častěji se jedná o čerstvé potraviny.

  V létě a na podzim, kdy dozrává ovoce a zelenina, dostává naše tělo kyselinu askorbovou v množství, které často převyšuje denní potřebu, ale v pozdním podzimu - v zimě a zejména na jaře - často chybí vitamin C. Proto vám nabízím tucet našich Jeho zdroje.

  1. Šípky (suché - 1200 mg / 100 g, čerstvé - 650 mg / 100 g)

  Skutečnost, že psí růže je šampiónem v obsahu ascorbinky, je pravděpodobně známa i dětem. A chuť divoké růže je každému známá. Málokdo však ví, že naše „nativní“ divoká růže má také velmi vysoký koeficient antioxidační absorpce volných radikálů (ORAC). Vzpomeňte si na humbuk kolem bobulí Acai, které jsou téměř všelékem na všechny nemoci? A skutečně, v bobulích acai, tento koeficient je možná nejvyšší - 102700, ale pouze v čerstvých, a jsou velmi rozmarné a rychle se zhoršují.

  Pro srovnání, každý z nás známý "skladování" antioxidantů, jako jsou borůvky nebo brusinky, mají 5905 a 9090. Takže nejbližší šípky přišel nejblíže k Acai s ORAC 96150. Ale výhody šípky jsou, že nemusí jít daleko ale protože náš šampión „vynechal“ plody Acai ve všech ohledech. A pokud přidáte zbytek svých užitečných vlastností.

  2. Červená paprika (250 mg / 100 g)

  Druhé místo je zaslouženě obsazeno červenými odrůdami bulharského pepře, které kromě vitamínu C obsahují také červenožlutý pigment - karoten a červený pigment - lykopen - nejsilnější antioxidanty, které snižují riziko vzniku rakoviny. Paprika je také lídrem v množství vitamínu A (125 μg).

  3. Černý rybíz (200 mg / 100 g)

  Uzavřený top tři zbožňoval mnoho černého rybízu. Díky svým léčivým vlastnostem se často používá v tradiční medicíně pro terapeutické a profylaktické účely. Bobule černého rybízu obsahují vedle vitamínu C vitamíny B, P, K skupinu, pro-vitamín A, cukry, pektinové látky, kyselinu fosforečnou, esenciální oleje, taniny, draslík, fosfor a soli železa. Bobule a listy se používají k léčebným účelům. Je důležité si uvědomit, že mnoho prospěšných vlastností bobulí černého rybízu je uloženo v domácích polotovarech v procesu zpracování a konzervování.

  4. Rakytník řešetlákový (200 mg / 100 g)

  Černý rybíz na stejné lince je rakytník řecký, ale dal jsem mu čtvrté místo jen proto, že to není tak běžné v letních chatkách a dvorcích našich krajanů. Ano, a ochutnat, jak mnozí říkají, je to zjevně horší než rybíz. Ale tady, jak se říká, kdo má rád co! Plody rakytníku jsou přirozeným multivitaminovým koncentrátem, který lze zmrazit až do jara.

  5. Jablka (165 mg / 100 g)

  Kdybych mohl, dal bych jablka na první místo. No, musíte souhlasit, který z vás jí stejný červený pepř nebo rakytník s rybízem více než jablka! A jíme jablka po celý rok. A "dostat" vitamín C počet ovoce jedl. Ale jablka jsou také nejběžnějším zdrojem minerálů (draslík, fosfor, vápník, hořčík, sodík, množství železa) a další vitamíny (E, karoten, B1, B2, B6, PP, kyselina listová) ve snadno stravitelné formě a nejlepší kombinace pro nás.

  6. Zeleninová petržel (150 mg / 100 g)

  Je bohatý na vitamíny C, B, PP, K, provitaminy A, obsahuje kyselinu listovou, komplexní éterické oleje, mnoho minerálních solí draslíku, sodíku, vápníku a hořčíku, železa, fosforu. V petrželce se používají všechny části - kořen, listy, semena, čerstvé i sušené. A co jiného je dobrá petrželka, takže je to příležitost pěstovat ji v zimě na parapetu, každý den dostat "část" vitamínů a minerálů!

  7. Zelený pepř (150 mg / 100 g)

  Obsahuje antioxidanty lykopen a karoten, slušnou část vlákniny, normalizující práci střeva, stejně jako fytosteroly - analogy rostlinného cholesterolu, podílí se na metabolismu lipidů a snižují hladinu "špatného" cholesterolu.

  8. Brokolice (136 mg / 100 g)

  Jen ideální zelenina ze světa zdravé výživy, protože kromě vitamínu C obsahuje karoten a mnoho kvalitních rostlinných aminokyselin - například cholin a methionin, které zabraňují hromadění cholesterolu v těle. Tento "svazek" hmoty vlákniny, nízkokalorické, a navíc brokolice má anti-karcinogenní vlastnosti. A ještě jedno plus brokolice: na rozdíl od bílého zelí, toto zelí nevyhovuje “revolucím” v žaludku.

  9. Růžičková kapusta (120 mg / 100 g)

  To je považováno za nejcennější mezi kruhy, protože obsahuje 2-3 krát více vitamínu C a 2,5 krát více bílkovin než bílá veverka. Ve šťávě je spousta draslíku, takže je doporučeno pro pacienty s hypertenzí. Vzhledem k tomu, že je v něm jen málo hrubých vláken, nezpůsobuje v žaludku sečení a je užitečné pro všechny vředy komor.

  10. Kopr (100 mg / 100 g)

  Jedna z nejběžnějších koření, příznivě ovlivňující mnoho fyziologických procesů v těle, jejichž nutriční hodnota je spojena s přítomností éterických olejů, různých vitaminů (C, B1, B2, PP, P, provitaminy A, kyseliny listové) a minerálů (soli železa, vápníku, draslíku, fosforu ve snadno stravitelné formě).

  11. Rowan červená (100 mg / 100 g)

  Je bohatý nejen na askorbiku, ale také na karoten, a obsahem vitamínu P, který je nezbytný pro kapiláry a správnou činnost štítné žlázy, může být umístěn na jednom z prvních míst mezi plody. Bobule bobulí mají antimikrobiální, hemostatické, hojení ran, močopudné, projímavé a protiplísňové účinky, snižují hladinu cholesterolu v krvi, zvyšují odolnost cév proti nežádoucím účinkům, snižují obsah tuku v játrech, normalizují metabolismus, odstraňují nedostatek vitamínů v těle, mírně zvyšují kyselost žaludku. šťávy, mají příznivý vliv na anémii a vyčerpání těla.

  12. Květák (70 mg / 100 g)

  Nejbližší příbuzný brokolice. Sto gramů květáku dodává nejen asi 70 miligramů vitamínu C, ale také 5 gramů vlákniny a 5 gramů bílkovin.

  Zkontrolujte, zda vaše strava s obdrženými informacemi a být zdravý!

  Názory autorů Společenství se nemusí shodovat s oficiálním stanoviskem organizace Roskontrol. Chcete přidat nebo objekt? Můžete to udělat v komentářích nebo napsat svůj vlastní materiál.

  Vitamin C, kyselina askorbová

  Základní informace

  Rozpustnost: voda
  Denní rychlost: 90 mg
  Maximální denní dávka: 2000 mg
  Množství produktu: 100 g

  Top Vitamin obsahující produkty

  Ovoce

  • Černý rybíz - 181 mg (sušeno - 4,7 mg)
  • Kiwi Golden - 105,4 mg
  • Kiwi zelená - 92,7 mg
  • Pomelo (sheddok) - 61 mg
  • Papája - 60,9 mg
  • Jahoda - 58,8 mg
  • Oranžová - 53,2 mg
  • Citron - 53 mg
  • Pomerančová šťáva (čerstvá) - 50 mg
  • Clementin - 48,8 mg
  • Ananas - 47,8 mg (v konzervách - 9,4 mg)
  • Zmrazené jahody - 41,2 mg
  • Červený rybíz - 41 mg
  • Citronová šťáva (čerstvá) - 38,7 mg
  • Grapefruitová šťáva (čerstvá) - 38 mg
  • Mulberry - 36,4 mg
  • Bezinky - 36 mg
  • Mandarinková šťáva (kons.) - 34,2 mg
  • Feijoa - 32,9 mg
  • Jahodový sirup (kons.) - 31,7 mg
  • Grapefruit - 31,2 mg
  • Mandarinková šťáva (čerstvá) - 31 mg
  • Pomerančová šťáva (ne.) - 30 mg
  • Passion Fruit (Purple) - 30 mg
  • Mučenka (fialová), šťáva (čerstvá) - 29,8 mg
  • Angrešt - 27,7 mg
  • Mandarin - 26,7 mg
  • Malina - 26,2 mg
  • Cassab melon - 21,8 mg
  • Melon - 18 mg
  • Zmrazené maliny - 16,5 mg

  Zelenina

  • Žlutá paprika - 183,5 mg
  • Vařená paprika - 171 mg
  • Sladká červená paprika - 127,7 mg
  • Brokolice - 89,2 mg
  • Růžičková kapusta - 85 mg
  • Zelený pepř - 80,4 mg
  • Vařená brokolice - 64,9 mg
  • Kohlrabi - 62 mg
  • Růžičková kapusta vařená - 62 mg
  • Listy tuřínu - 60 mg
  • Zmrazená paprika - 58,7 mg
  • Červené zelí - 57 mg
  • Vařený Krabák - 54 mg
  • Květák - 48,2 mg
  • Sorrel - 48 mg
  • Květák vařený - 44,3 mg
  • Sušené rajče - 39,2 mg
  • Vařené bílé zelí - 37,5 mg
  • Bílé zelí - 36,6 mg
  • Červená vařená kapusta - 34,4 mg
  • Zmrzlinový květák - 31,3 mg
  • Česnek - 31,2 mg
  • Savoy zelí - 31 mg
  • Špenát - 28,1 mg
  • Tuřín listy vařené - 27,4 mg
  • Pekingské zelí - 27 mg
  • Cibule cibulí - 27 mg
  • Mražené tuřín listy - 26,8 mg
  • Vařený Sorrel - 26,3 mg
  • Švéd - 25 mg
  • Zelené rajče - 23,4 mg
  • Vařená placka - 18,8 mg
  • Rajčatová šťáva - 18,3 mg
  • Dušené rajče (Cr) - 18,2 mg
  • Savojské zelí vařené - 17 mg
  • Pekingské zelí vařené - 15,8 mg
  • Pomerančová rajčata - 16 mg
  • Červené rajče - 13,7 mg
  • Žlutá rajčata - 9 mg
  • Vařený špenát - 9,8 mg

  Byliny a koření

  • Sušený koriandr (koriandr) - 566,7 mg
  • Tymián (tymián) Čerstvé - 160,1 mg
  • Čerstvá petržel - 133 mg
  • Sušená petržel - 125 mg
  • Kopr čerstvý - 85 mg
  • Saffron - 80,8 mg
  • Mletá červená paprika - 76,4 mg
  • Listy hořčice - 70 mg
  • Sušená majoránka - 51,4 mg
  • Sušený kopr - 50 mg
  • Mleté pikantní - 50 mg
  • Tarragon (estragon) - 50 mg
  • Sušený tymián (tymián) - 50 mg
  • Laurel - 46,5 mg
  • Čerstvý koriandr (koriandr) - 27 mg
  • Listy hořčice vařené - 25,3 mg

  Luskoviny

  • Zelený hrášek - 40 mg
  • Sójový zelený surový - 29 mg
  • Sójová zelená vařená - 17 mg
  • Vařený zelený hrášek - 14,2 mg
  • Mash (mung fazole) klíčí - 13,2 mg
  • Zbytek - 0-6,3 mg

  Ořechy a semena

  Neobsahují vitamín C nebo obsahují velmi malé množství - 0-5,6 mg.

  Obiloviny

  Neobsahují vitamin C (kromě kukuřice - 1,6-6,8 mg).

  Houby

  Neobsahují vitamin C nebo obsahují velmi malé množství - 0 - 3,5 mg.

  Oleje

  Neobsahují vitamin C.

  Produkty násilí a vykořisťování

  Data jsou prezentována pouze pro srovnávací / informační účely.
  Pamatujte si: zvířata nejsou potraviny! Produkty jejich vitální činnosti nepatří člověku. Čtěte více...

  Neobsahují vitamin C. (s výjimkou lehkých krav - 32,7 mg; mozek krávy - 10,5 mg)

  Všechna výše uvedená data jsou převzata z USDA National Nutrient Database v US National Agricultural Library (NAL, USDA). Data byla získána ve výzkumné laboratoři USDA Nutrient Data Labaratory.

  Tip: Pro pohodlí plnohodnotné veganské (zeleninové) stravy použijte tabulku kalkulátoru živin.