Image

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Spousta nepříznivých faktorů ovlivňuje zdraví moderní osoby, jedná se o emocionální a fyzické přetížení, časté stresující situace, sedavý způsob života a nepříznivou ekologickou situaci. Nepravidelná výživa, nedostatek vitamínů a minerálů a nedostatek potřebného množství vlákniny pro organismus, mezi nimiž vlákno hraje důležitou roli, mohou být přidány ke všem těmto negativním účinkům.

Vláknina v potravinách je základní složkou lidské stravy, její nedostatek vede k vážným, někdy dokonce život ohrožujícím onemocněním. A pokud nejsme schopni výrazně ovlivnit prostředí kolem nás, pak můžeme změnit naše jídlo pro naše vlastní dobro. A dnes, milí čtenáři, uvidíme, co je vlákno, jaké produkty obsahuje a v jakém množství.

Co je to vlákno

Celulóza je dietní vláknina, která není štěpena a není trávena v lidském gastrointestinálním traktu. Vláknina je obsažena pouze v produktech rostlinného původu. Aniž bychom se dostali do složitého mechanismu struktury rostlinných buněk, lze říci, že celulóza se koncentruje v drsných částech rostlin, především jsou to kůra, semena a stonky.

Vlákna v různých druzích zeleniny se koncentrují v různých částech, například v mrkvi, je v jádru a v řepě se hromadí v prstencích, které pronikají ovocem. V ovoci dosahuje celulóza v průměru 1 - 2% hmotnosti ovoce, v bobulích - 3-5%, v houbách - 2%. Mezi dietní vlákniny hrají nejdůležitější roli celulóza, lignin a pektiny.

Vláknina v potravinách je z větší části nerozpustná a není absorbována tělem, protože náš zažívací trakt neprodukuje enzymy, které mohou strávit hrubou vlákninu. Nicméně mezi zdravou střevní mikroflórou jsou bakterie schopné zničit celulózu, v důsledku čehož jsou ve tlustém střevě tvořeny sloučeniny, které jsou schopny se rozpustit ve vodě, odebírat stav podobný želé a částečně absorbovat.

Proto je obvyklé rozdělit vlákno na rozpustné a nerozpustné. Čím slabší je kůra plodu, tím měkčí je jeho vláknina, tím více je vlákno rozbité a obsaženo v nich. Nerozpustná vláknina zahrnuje celulózu a lignin, rozpustnou vlákninou jsou pektiny.

Mezi potraviny bohaté na vlákninu, nejhrubší nerozpustná vláknina obsahuje obiloviny, pome výrobky, zeleninu, houby. Hlavními zdroji rozpustné vlákniny jsou ovoce a bobule, listová zelenina, ovesné otruby. Tělo potřebuje oba typy vláken, takže jídlo by mělo být co nejrůznější. Ideální poměr nerozpustné a rozpustné vlákniny v potravinách je jedna až tři.

Proč potřebujete vlákno

Pokud vlákno v potravinách není téměř absorbováno tělem, vyvstává rozumná otázka: proč je to potřeba, jaký je jeho přínos? Úloha vlákna není tak přímočará, jak se občas zdá, není jen posílení intestinální motility a slouží jako preventivní opatření pro zácpu. Tím, že konzumujeme potraviny s vysokým obsahem vlákniny, šetříme se před mnoha vážnými nemocemi. Magické přínosy vlákniny v následujících bodech:

Baktericidní účinek

Příznivá role vlákniny začíná v ústech, když žvýkáme na hrubých potravinách. Dlouhodobé žvýkání přispívá k uvolňování velkého množství slin bohatých na enzymy, mikroprvků, což má pozitivní vliv na zubní sklovinu, na mikroflóru v ústní dutině. Sliny neutralizují kyselinu, mají baktericidní účinek, potlačují hnilobné procesy v ústní dutině.

Očista těla, pocit plnosti

Jakmile je vláknina v žaludku, absorbuje vodu, zvyšuje její velikost a rychle způsobuje pocit sytosti. Ve střevě vlákno zlepšuje průchod potravního bolusu střevy, čímž zajišťuje pravidelnou stolici a také pomáhá očistit tělo žlučových kyselin a cholesterolu. To je vysvětleno tím, že potraviny obsahující vlákno, procházející trávicím traktem, absorbují cholesterol a nedovolují, aby se dostaly do naší krve. U lidí, kteří konzumují hodně syrové zeleniny a ovoce, cholesterol nepřekračuje normální hodnoty až do stáří.

Úloha pektinů

Mezi rozpustnou dietní vlákninou hrají pektiny neocenitelnou roli při udržování našeho zdraví. Pektické látky blokují střevní absorpci škodlivých látek do krve, váží je, mění je na nerozpustné a neškodné sloučeniny a zbavují jejich těla. Spousta pektinu se nachází v jablek, dýně, černého a červeného rybízu, okurek, rajčat, broskví, meruněk. Je také velmi důležité, aby se při každém tepelném zpracování zvýšil počet pektinů v produktech.

Bilance střevní mikroflóry

Neméně důležitá je úloha vlákna při udržování rovnováhy střevní mikroflóry. Inhibuje aktivitu patogenních bakterií, čímž redukuje hnilobné procesy ve střevech a pomáhá odstraňovat odpadní produkty organismu. Zdravé střevo je zdravá imunita.

Prevence nemocí

Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny se používá k prevenci kolorektálního karcinomu. Tato choroba přišla na jedno z prvních míst v onkologii právě kvůli popularitě rafinovaných potravin, které jsou připraveny k jídlu pro většinu lidí.

Navrhuji vidět velmi detailní video o výhodách vlákniny.

Denní potřeba vlákniny

Vzhledem k důležitosti vlákniny pro trávení a zdraví celého těla je 25 gramů nerozpustné vlákniny a pektinu denní normou vlákniny pro dospělé. Vědět, které potraviny mají spoustu vlákniny, není těžké udělat správnou dietu pro sebe, takže jídlo přináší nejen pocit nasycení a spokojenosti, ale také maximální užitek.

Co ohrožuje nedostatek vlákniny v produktech

Chcete-li udržet zdraví po mnoho let, musíte upravit svou stravu tak, aby tělo přijímá všechny potřebné látky, a vlákniny v potravinách musí být přítomen denně.

Po mnoho let byla role hrubé vlákniny podceňována a vědci na celém světě jen relativně nedávno dospěli k závěru, že potraviny musí obsahovat vlákninu, jinak se člověk nemůže vyhnout vážným onemocněním. Uvažujme, jaká onemocnění jsou ohrožena nedostatkem vlákniny.

 • Onemocnění střev, doprovázená zácpou, střevní atonií, spastickou kolitidou, dysbiózou, hemoroidy;
 • Ateroskleróza, koronární srdeční onemocnění, hrozba infarktu a mrtvice;
 • Tvorba žlučových kamenů;
 • Diabetes mellitus;
 • Obezita;
 • Rakovina konečníku.

Potraviny obsahující vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu jsou otruby, sušené ovoce, luštěniny, houby, obiloviny, celozrnný chléb, ořechy, zelenina, bobule, ovoce. Tím, že spotřebovává všechny tyto produkty pravidelně, můžete získat množství vlákniny, které tělo potřebuje, aniž by se uchýlil ke speciálním přísadám, které jej obsahují. Nyní jsou tyto léky velmi relevantní a prodávají se v lékárnách, ale stále je lepší dávat přednost přírodním produktům, jejich přínosy jsou mnohem více pro zdraví. Ale otruby si zaslouží o nich mluvit podrobněji.

Chop off

Bran je unikátní produkt, který zabraňuje a hojí mnoho nemocí, ale z nějakého důvodu není u většiny z nás populární. Výhodou otrub je prokázáno, a můžete si je nyní koupit v každé lékárně nebo v odděleních zdravých potravin ve velkých obchodech. Bran jsou pšenice, žito, rýže, ovesné vločky, kukuřice, ječmen. Všechny mají nutriční hodnotu, protože obsahují velké množství vlákniny, které čistí naše tělo.

Kromě toho, že otruby mají absorpční účinek ve střevech, což samo o sobě má neocenitelné výhody, otruby obsahují mnoho užitečných látek, včetně vitamínů B, vitaminu E, karotenu, kyseliny nikotinové. Otruby obsahují minerály, jako je draslík, hořčík, zinek, chrom, selen, měď a další.

Před použitím se doporučuje použít páru s horkou vodou. Po ochlazení musí být voda vypuštěna a zbývající změkčené otruby musí jíst před jídlem vodou.

Zavádění otrub do vaší stravy by mělo být postupně, počínaje půl lžičky, aby nedošlo k provokování nadýmání a jiné nepříjemné intestinální dysfunkci. Postupně, během několika týdnů, můžete přinést množství otrub vstřikovaných do lžíce třikrát denně.

Lékárny prodávají otruby ve formě křupavých kuliček, je to hotový výrobek, nemusí se vařit v páře, ale jednoduše jíst podle přiložených pokynů. Tyto otruby jsou často obohaceny o různé rostlinné přísady, aby se zvýšila jejich hodnota, jsem se setkal s otruby s mrkví, mořské kapusta, s jeruzalémskými artyčoky, s borůvkami.

Vzhledem k tomu, otruby má schopnost očistit tělo všech cizinců, nemůžete brát drogy ve stejnou dobu s otruby. Mezi užitím léků a konzumací otrub by mělo trvat nejméně 6 hodin.

Pokud se chcete dozvědět více o výhodách otrub, můžete si přečíst mé články.

Krupice

Jedním z významných dodavatelů vlákniny jsou obiloviny, je to pohanka, hnědá rýže, proso a ovesné vločky. Je důležité používat celozrnná zrna a produkty rychlého občerstvení, které jsou tak populární a snadno se používají, jsou zpracovány tak, že neobsahují hrubou vlákninu, a proto jídla z nich nepředstavují takovou hodnotu jako z celých zrn.

Zelenina a ovoce

Dobrým dodavatelem hrubých rostlinných vláken jsou zelenina a ovoce, které by měly být na našem stole denně. Je velmi důležité jíst syrovou zeleninu, čímž získáte maximum vlákniny z nich. Je jasné, že to není vždy možné, a ne celá zelenina může být konzumována syrová, ale zelí, mrkev, sladká paprika, kořenový celer, ředkvičky, tuřín, tuřín, daikon, pór, všechny listové zeleniny musí být přidány do salátů v sýrech formuláře.

Hodně vlákniny v kůře ovoce. Pokud jde o jablka, zde je třeba zvážit, kde tyto plody rostly, a během sezóny, kdy se místní jablka objevují na trhu, je třeba je jíst bez loupání kůže tak, aby tělo mohlo dostat co nejvíce pektinu. To neplatí pro dovážená dovážená jablka, jejich kůra musí být řezaná, protože všechna jablka, která mají být dlouhodobě přepravována a skladována, jsou ošetřena speciálními látkami, které nejsou pro nás neškodné.

Pokud se vám líbí ovoce a bobulové šťávy, pak zkuste zmáčknout je s buničinou, ve které je hodně vlákniny, ale to je ještě zdravější jíst celé ovoce, stále mnohem užitečnější látky pro vaše tělo. Je správné jíst sladké ovoce před jídlem nebo jednu hodinu po jídle, takže dávají maximum jejich dobrému.

MEDIMARI

"Vaše zdraví je ve vašich rukou"

Proč potřebujeme vlákno?

Bílkoviny, tuky a sacharidy. A zapomeňte na vlákno? Dnes v MEDIMARI budeme hovořit o přírodní žínce, která nám pomáhá čistit se zevnitř.

Vláknina, rostlinná vláknina, vláknina, vláknina - to vše.

Co je to rostlinné vlákno?

Celulóza je rostlinné vlákno, které tvoří základ rostlin. Oni jsou v nějaké části rostliny: kořeny, stonky a listy, ovoce a hlízy.

Největší množství vlákniny lze nalézt - v luštěnin a bobulí, v celých zrnech a kořenech, v zelenině a ovoci, spolu s kůrou.

Pokud porovnáte s živočišnými produkty, rafinovaným cukrem a máslem, pak nenajdou dietní vlákninu.

Vláknina je jednou z nejpřínosnějších složek, která by měla být přítomna v naší stravě.

Svými účinky na tělo může být vlákno srovnáno s vodou, vitamíny a stopovými prvky. Nedává tělu energii, ale je pro tělo životně důležité.

Proč potřebujeme vlákno?

Mnozí se mohou ptát: jaký je problém? Jíst zeleninu a ovoce, a získat vlákno.

Problém je, že pro většinu lidí tvoří velká část stravy produkty, které neobsahují dostatek vlákniny. Proto jsou onemocnění spojená s struskou těla tak častá. A tolik lidí, kteří se nemohou zbavit vystupujícího břicha. Abychom byli zdraví, musíte tělo pravidelně očistit. Ale proč to udělat, pokud můžete jen zahrnout vlákninu ve vaší stravě? Pravidelné, nenápadné čištění se nám poskytuje.

Vláknina je nerozpustná dietní vláknina, která není v našem těle trávena. Pozoruhodnou vlastností vlákniny je absorbovat škodlivé látky a odstraňovat je z těla. Taková houba a kartáč - dva v jednom.

Užitečné vlastnosti vlákna

 1. Celulóza, aniž by byla strávena, prochází celým gastrointestinálním traktem a absorbuje vše, co je škodlivé.
 2. Použití rostlinných vláken, jako je mrkev, vyžaduje důkladné žvýkání. Díky tomu produkuje sliny, které podporují trávení sacharidů.
 3. Dietní vlákna se podílejí na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, protože v kombinaci se střevem s cholesterolem jej odstraňujte z těla. Také přispívají k normalizaci krevního tlaku
 4. Vláknina absorbuje nebo absorbuje karcinogeny a toxiny a snižuje tak riziko vzniku rakoviny tlustého střeva
 5. V nabídce diabetiků. Vlákno zabraňuje rychlé absorpci glukózy v tenkém střevě, a tak může snížit hladinu cukru v krvi
 6. Pravidelné používání vlákniny snižuje hladinu hormonu estrogen u žen a tím snižuje riziko rakoviny prsu.
 7. Podporuje hubnutí, jak bobtná v žaludku a vytváří iluzi sytosti
 8. Ulehčuje stav pacientů se zácpou. Zlepšuje se střevní peristaltika. Je prokázáno, že husté jídlo je ve střevě až 3 dny, ale pokud je smícháno s vláknem, je z těla odstraněno mnohem rychleji za 24 hodin.
 9. Snížením zpětné absorpce cholesterolu a žlučových kyselin zabraňuje vlákno tvorbě žlučových kamenů
 10. Vzhledem k přítomnosti celulózových bifidobakterií (prospěšné bakterie ve střevě) se množí dobře a udržují lidské zdraví.

Vyvíjíme zvyk jíst vlákno

 1. Postup konzumace vlákniny by měl být zaveden postupně. Každý den postupně zvyšuje porci. V opačném případě bude tělo nezvyklé na takové jídlo reagovat s abdominální distenzí, křečemi a těžkostí. Začněte s 5 gramy denně a za měsíc přineste porci na 35 gramů.
 2. Při konzumaci vlákniny nezapomeňte na pitnou vodu. Pokud pijete trochu, můžete mít problém se zácpou. Voda je nutná k pití! Kolik a kdy pít vodu, přečtěte si článek "Kolik pít vodu"
 3. Je dobré, že dáváte přednost přírodním potravinám s obsahem vlákniny, farmaceutických léků. Koneckonců, tělo je více zvyklé na přirozené jídlo. Samozřejmě, volba je na vás.
 4. Velmi dobré kvality vlákniny a ovoce, jako jsou jahody, hrozny a kiwi. Koneckonců obsahují jedlá semena.
 5. Můžete si koupit otruby a posypeme je kefírem a jogurtem, saláty a obilovinami. Pro výrobu polévky nebo omáčky použijte otruby. Mohou být použity namísto křížení.
 6. Pečlivě si přečtěte, co je napsáno na štítcích produktu. Ujistěte se, že tam jsou otruby, vlákniny nebo rostlinné vlákno.
 7. Snažte se jíst zeleninu a ovoce. Je velmi užitečné jíst jablko se semeny a slupkou.
 8. Nezapomeňte na sušené ovoce. Zahrnout je do vaší stravy po celý rok.
 9. "Nefoukejte"! Příjem vlákniny je užitečný pouze v kombinaci s vyváženou stravou, správným příjmem tekutin a aktivním životním stylem.
 10. Začněte svůj den porcí obilovin s mlékem a rozinkami. Získejte vyvážené jídlo, které obsahuje bílkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu.
 11. Chléb ze zrnek hrubého broušení a otrub, ať je vždy na stole. Množstvím vlákniny nahradí 1 kousek tohoto chleba 8 plátků čerstvého bílého chleba.

Pozor

 1. Špatné použití velkého množství vlákniny a zejména bez vody je škodlivé.
  • Možná plyn, nadýmání, nevolnost
  • Zácpa nebo naopak průjem
  • Při nadměrném používání rostlinných vláken jsou zobrazeny užitečné minerály: hořčík, železo, vápník, zinek a vitamíny skupiny B.

20 připomínek

Vlákno je samozřejmě pro naše tělo nezbytné. Díky za podrobný článek!

Velmi užitečný článek pro ty, kteří chtějí vést správný životní styl. Vše je velmi jednoduché, dostupné, ale poskytuje spoustu informací. Postupně si na vlákno zvyknu.

Vlákno se nachází v mnoha potravinách, takže můžete jíst vlákno denně, díky za informace.

Správně řečeno. Ale mnozí prostě ctí a zapomínají. A marně. Jíme bílý chléb. A bylo by to lepší podle str. 11. Co dělám.

Většina obyvatel po celém světě žije ve městech. Tempo života je takové, že se vše prakticky provádí na útěku. Na útěku jíme, na útěku vychováváme děti, na útěku vymýšlíme a obnovujeme naše zdraví. Je úžasné, že alespoň někdo myslí na správnou výživu. Skutečnost, že rafinované potraviny jsou škodlivé pro člověka (který je nyní v našich obchodech 100%), ale nejobtížnější je naučit se aplikovat znalosti, které dáváte každý den. To je složitější. To je pro takové někdy-běh lidí a vytvořil dietní doplňky. Ale bohužel tady v Rusku, BAA je prokletí, stejně jako všechna slova skládající se ze 3 písmen. Ale po celém světě lidé chápou, že je snazší léčit nemoci, ale zabránit tomu. A WHO doporučuje, aby se dietní doplňky pro ty, kteří jedí potraviny ze supermarketů, protože toto jídlo pouze o 30-40% vyplňuje naši potřebu živin, včetně vlákniny.

Ale BADS BADAM nesouhlas. V souvislosti s rozvojem vědy se výroba zlepšila. A dnes jsou na trhu dietní doplňky 5. generace. Základem je rostlinná vláknina z guaru a xantanu a plnivem jsou biopotraviny: ovoce, bobule atd. Jedná se o živou potravu. A člověk může vstát o zdravý životní styl tak dlouho, jak je to jen možné, a na slovo BAA, pohřbít hlavu do písku, nebo rozdmýchat nozdry u muže s pěstmi, dokázat, že se jedná o naprosto zbytečné věci, ale to není vůbec pravda!

Co můžete navrhnout pro osobu, aby každý den jíst salát z dýně nebo zeleného hrášku, aby se jeho strava kvalifikovaně, pokud má prakticky žádný čas připravit jídlo, protože naše babičky byly vaření? Je mnohem jednodušší je vzít, vyjmout z chladničky a zahřívat na několik minut. Proto se zvyšuje procento lidí s chronickými onemocněními, a proto se rodí méně a méně zdravých dětí a rakovina, tuberkulóza a cukrovka seká lidi dolů.

Arina, v první řadě, děkuji za velmi zajímavou poznámku a za druhé, podle mého názoru jste se dotkli dvou důležitých témat. Nedostatek času moderního člověka věnovat pozornost jeho zdraví a odmítání doplňků stravy z nevědomosti a nedorozumění.
Chci vám a všem čtenářům nabídnout, abyste se seznámili s článkem na mých stránkách autora „100% štěstí vlastníma rukama“ a „Co jsou doplňky stravy“, které vám pomohou najít odpovědi na otázky, které položíte. Ještě jednou díky. Čekání na vaše nové komentáře.

Dávám přednost loupání jablek teď! Začal jsem do své stravy vnášet celulózu, často si kupuji ořechy, ale nemůžu se zvyknout ani na obiloviny!

Už jsem neměl rád pohanky. Teď to ráno jíst s kefírem nebo jogurtem. Trochu. Nejdřív se donutila. A teď se to líbí.

Většina světové populace jí méně než 20 gramů vlákniny denně, z čehož 8-10 gramů obvykle pochází z chleba a jiných obilovin, asi 2-3 gramů z brambor, 5-6 gramů ze zeleniny a pouze 1-2 g dávají ovoce a bobule. Nižší příjem vlákniny vede ke značnému nárůstu velkého počtu onemocnění.
Podle kánonů zdravého stravování by příjem vlákniny s denní dávkou měl být nejméně 20 g. Bylo zjištěno, že konzumace 14 g vlákniny na každých 1000 kcal potravinové dávky poskytuje prokázané snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Současně, pro terapeutické účely, jejich počet se může zvýšit ve stravě až na 40 g, ale neměl by překročit 60 g denně.
U lidí s nadváhou a obezitou, kteří omezují svou stravu na obilné produkty a obiloviny, by měl být nedostatek vlákniny kompenzován odpovídajícím příjmem zeleniny a ovoce. Není náhodou, že podle doporučení Světové zdravotnické organizace by denní spotřeba ovoce a zeleniny měla být nejméně 400 g (současně se neberou v úvahu brambory).

Arino, děkuji za takové nezbytné informace - kromě článku.

Rostlinné vlákno

Ovoce, zelenina, bylinky, bobule a kořeny jsou pro naše tělo prospěšné, především z hlediska přítomnosti velkého množství minerálních a biologicky aktivních látek. Je to o těchto skupinách sloučenin, které si pamatujeme především, pokud vyvstává otázka o léčivé síle uvedených pochoutek. Ale potenciál obsažený v těchto potravinách není omezen na vitamíny, mikro a mikroprvky. Významnou roli má také vlákno - základní složka téměř jakékoli zeleninové pochoutky.

Co je to rostlinné vlákno?

Vláknina se nazývá dietní vláknina, která je součástí lvího podílu produktů rostlinného původu. V některých kulturách mohou být viděny pouhým okem: například v listu zelí nebo stoncích petrželky, celeru. Přítomnost vlákniny ve většině rostlinných produktů je snadno rozpoznatelná díky zvláštnostem její konzistence: je příliš hrubá nebo naopak želé.

Existuje obecně přijímaný názor, podle kterého vláknina obsažená v lahůdkách rostlinného původu není lidským tělem absorbována. Z toho vyplývá závěr, že vlákno je nerozpustná složka. Taková dietní vlákna jsou reprezentována celulózou a ligninem. Jsou schopny bobtnat v přítomnosti velkého množství vody.

Mezitím existuje jiný druh vlákniny rozpustné v rostlinných vláknech. Pohlcuje také kapalinu a zvyšuje objem, ale poté se stává gelu. Rozpustná vláknina je pektin, hemicelulóza, guma, pryskyřice.

Funkce a přínosy rostlinných vláken

Oba typy vláken, jednou v lidském těle, okamžitě začnou zlepšovat aktivitu. Jedná se především o účinné čištění hlavního orgánu trávení ze strusek. Hrubá vláknina, bobtnající pod vlivem vody, se podobá houbě, která po střevech absorbuje škodlivé toxiny. Nerozpustné vlákno navíc vytváří masáž stěn těla, čímž se čistě mechanicky uvolňuje z lepených potravinářských výrobků. To také zvyšuje střevní peristaltiku, což vede ke vzniku křesla. Při žvýkání, hrubé rostlinné vlákno pomáhá produkovat dostatečné množství slin v ústní dutině, a to usnadňuje a zkracuje dobu trávení potravy.

Rozpustná dietní vláknina, na rozdíl od nerozpustných, je rozložena trávicími enzymy a některými typy mikroorganismů. Většinou se však stává, když je vlákno ve střevech. Jakmile se v žaludku, promění v želé, za předpokladu, že tělo dostane dostatečné množství tekutiny a vytvoří iluzi nasycení těla jídlem. Pravidelná konzumace potravin bohatých na stejný pektin může významně snížit chuť k jídlu, nebo alespoň snížit jeho sílu. To je na straně hubnutí jedinců s nadváhou. A rozpustné vlákniny, stejně jako nerozpustné, odstraňuje problém zácpy, čistí tělo škodlivých sloučenin: toxiny, jedy, strusky.

Obecně vlákno zlepšuje metabolismus. Jedná se především o metabolismus sacharidů a lipidů. Vláknina zpomaluje proces asimilace tuků a uhlohydrátů lidským tělem, odstraňuje přebytečný cholesterol a žlučové kyseliny za hranicemi, snižuje hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi a zabraňuje ostrým skokům v hladinách glukózy. Povinnosti rostlinné vlákniny také zahrnují normalizaci procesu produkce žluči, práci jater a žlučníku v tomto ohledu, prevenci cholelitiázy.

Vzhledem k denní lahůdce rostlinných produktů obsahujících mnoho vlákniny, je snížena dysbakterióza, normalizován krevní tlak, riziko mozkové příhody, infarktu myokardu a aterosklerózy. Inkluze do krmiva hrubé a rozpustné vlákniny je dobrým měřítkem pro prevenci rakoviny, protože spolu s jedy a toxiny, vláknina také uvolňuje tělo z karcinogenních látek. Včetně složky rostlinných produktů, které nás zajímají, je hladina hormonu estrogen, který je často příčinou rakoviny prsu, u žen snížena.

Vláknina je užitečná pro nízkou imunitu, protože aktivuje obranyschopnost těla. Vzhledem k přítomnosti v hrubé vlákniny minerální sloučeniny křemíku, zlepšuje neurochemické komunikace mozku s určitými částmi lidského těla. Rozpustný vláknitý pektin eliminuje bolest v žaludku.

Hlavními zdroji nerozpustných vláken jsou surové obiloviny, celozrnný chléb a otruby. Slunečnicová semínka, dýně, sezam, všechny druhy ořechů, luštěniny také obsahují určité množství hrubé vlákniny. Ze zeleniny, pokladnice nerozpustné vlákniny je brokolice, bílé zelí, Peking a květák, dýně, ředkvičky, tuřín, ředkvičky, mrkev, řepa, různé zelené (bazalka, celer, petržel, koriandr, zelený česnek a cibule peří), fazole. Tato slupka je nasycena ovocnou slupkou, proto je vhodné, pokud je to možné, jíst neloupané ovoce.

Rozpustná vláknina je bohatá na hrách, fazole, sójové boby, čočku, stejně jako ječmen, žitné krupice a ovesné vločky. Nachází se však hlavně v některých druzích zeleniny, plodů a plodů - rybízu, avokáda, angreštu, kdoule, rajčat, hroznů. Absolutní šampioni v přítomnosti pektinu a dásní jsou švestky, jablka, broskve, meruňky, červená řepa.

Zahrnout do své stravy potraviny s vlákninou v kompozici - začněte se starat o své vlastní zdraví, ne dát to na neurčito!

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Vlákna přicházející s produkty, nebo rozpustná a ve vodě nerozpustná vlákna, nejsou ovlivněna enzymy gastrointestinálního traktu. Zavazují odpad, pomáhají jim z těla. Potraviny bohaté na vlákninu čistí střevní stěny, nezbytné pro zažívací systém, metabolické procesy, prevenci hemoroidů, nádorů tlustého střeva, infarktu myokardu, diabetu.

Co je to vlákno

Celulóza se skládá z buněčných membrán rostlin, s výjimkou řas. Jedná se o poměrně silnou a tvrdou látku.

Se silným zvětšením vypadá jako svazek vzájemně propojených dlouhých vláken. Jsou pružné a odolné, odolné vůči působení trávicích enzymů.

Vláknina dodává málo energie, špatně vstřebává. Dietní vláknina je však nezbytná pro život těla, prevenci různých nemocí.

Existuje šest druhů vlákniny: celulóza, hemicelulóza, pektiny, lignin, hlen, dásně.

Celulóza se skládá ze stěn rostlinných buněk. Hemicelulóza, pektiny a lignin jsou mezibuněčné sacharidy. Hlen se izoluje z mořských řas a semen některých rostlin. Gum - ze stonků a semen tropické flóry.

Vláknina dobře absorbuje vlhkost, zdvojnásobuje objem. Plášť zrna (otruby) může absorbovat vodu pětinásobek hmotnosti hmoty.

Výrobky z mouky téměř neobsahují vlákninu. V živočišných produktech zcela chybí.

Nerozpustné vlákno

Ve vodě nerozpustné vlákniny - celulóza, lignin - jsou součástí zelí, zeleného hrášku, jablek, mrkve, okurkové slupky.

Celulóza patří ke sacharidům, dobře absorbuje vodu, dodává objem odpadu a potřebnou vlhkost, urychluje jejich průchod a evakuaci ze střeva.

Lignin není sacharid, dobře váže žlučové kyseliny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko žlučových kamenů. Během skladování se zvyšuje jeho množství v zelenině.

Nerozpustná vláknina normalizuje metabolismus. Je nutné předcházet chronické zácpě, která postihuje až polovinu dospělé populace.

Každý den se tělo zbaví množství odpadu, který vzniká po rozpadu potravin. Objem odpadu zvýšený nerozpustnou vlákninou stimuluje peristaltiku - vlnovou kontrakci střevních stěn, vyžaduje pravidelný pohyb střev, zabraňuje zácpě.

Použití produktů obsahujících nerozpustné vlákno čistí střevní stěnu. "Lýk" vláken účinně zachycuje a evakuuje odpad.

Udržení používání přírodních fyziologických procesů ve střevech zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje imunitní systém.

Časem se ve střevě vyvíjí neevakuované odpady, hniloba, patogenní mikroflóra.

Na oplátku produkuje spousta odpadu, který ničí sliznici, je vstřebáván do krevního oběhu, podporuje rozvoj onemocnění trávicího systému, tvorbu nádoru.

Vlákno rozpustné ve vodě

Ve vodě rozpustná vlákna - pektiny, pryskyřice (luštěniny), algináza (řasy), hemicelulóza (oves, ječmen) - bobtnají, protože voda je absorbována jako celulóza, ale mění se v objemové želé s svíravými vlastnostmi. Zpomalují vstřebávání sacharidů a tuků, dávají rychlý pocit plnosti, obsahují málo kalorií.

Po konzumaci se hladina cukru v krvi zvyšuje pomaleji. Množství inzulínu, které přispívá k ukládání tuku, se snižuje a nadváha se neshromažďuje.

Rostlinné pektinové látky jsou nezbytné pro pružnost a pružnost tkání, aby odolávaly suchu. Pektiny a pryskyřice přispívají k dlouhodobému skladování produktu.

V tlustém střevě štěpí pektiny mikroflóru a udržují rovnováhu kyseliny. Kyselé prostředí zase přispívá ke zničení patogenů.

Potraviny bohaté na vlákninu rozpustnou ve vodě, normalizují činnost vnitřní mikroflóry, pomáhají vyrovnat se s nadýmáním, snižují obsah hnilobných bakterií ve střevě.

Normy používání výrobků s vlákny

Předpokládá se, že během dne je nutné konzumovat výrobky obsahující celkem až 30 g vlákniny.

Někteří výzkumníci se domnívají, že míra spotřeby vlákniny závisí na věku a doporučuje užívat vlákninu:

 • do 50 let: pro ženy - 25 g, pro muže - 38 g;
 • po 50 letech: pro ženy - 21 g, pro muže - 30 g

Příznivý účinek vlákniny se zvýší, pokud produkty obsahují vitaminy C a E, beta-karoten.

Jak vzít vlákno

Potraviny by měly zůstat rozmanité, skládat se z různých druhů zelení, ovoce, zeleniny, obilovin. Je vhodnější použít čerstvou zeleninu nebo ovoce, ne aby brambory nebo šťáva.

Odborníci na výživu navrhují dodržovat následující pravidla pro příjem vlákniny (v podílech denní stravy):

 • zeleninové saláty, zelené - 1/4;
 • čerstvé ovoce - 1/4;
 • kořenová zelenina, vařená - 1/4;

Zbývající 1/4 denní diety:

 • sacharidy: obiloviny, chléb, cukr - 1/10;
 • bílkoviny: ořechy, mléko a mléčné výrobky - 1/10;
 • Tuky: živočišné a rostlinné tuky - 1/20.

Vláknina by měla být do stravy postupně přidávána a do měsíce nebo dvou měsíců by měla dosáhnout doporučené úrovně. V opačném případě může dojít k nabobtnání, židle je zlomená.

Výhody vláken

Zahrnutí dietních vláknitých produktů do stravy je zvláště nezbytné pro ženské tělo. Vlákno ztratí stažení nadměrných pohlavních hormonů estrogen - běžná příčina genitálních nádorů u žen.

Estrogeny jsou ve střevech se žlučí. Jíst potraviny bohaté na vlákninu, odstraňuje hormony ze střev, snižuje se jejich hladina v krvi.

Když estrogen je zpožděn ve střevech na jeden den nebo déle, oni jsou reabsorbed do krve.

Čím více rostlinných vláken v potravinách, tím nižší je riziko vzniku nádorů, stejně jako srdeční onemocnění.

Surové potraviny, které nebyly vystaveny teplu a mechanickému zpracování (pyré) obsahují více zdravých vláken. Má spoustu kaše.

 • Ovesné vločky obsahují hodně vlákniny, která obklopuje a zmírňuje zánět žaludeční sliznice.
 • Pšeničná cereálie přispívá k činnosti mozku, srdce, cév, orgánů trávicího systému.
 • Jáhlová kaše zlepšuje střevní peristaltiku, normalizuje metabolismus tuků, hladinu glukózy v krvi.
 • Ječmenná kaše je zvláště užitečná pro metabolické poruchy, dlouhodobě vytváří pocit sytosti, má mírný projímavý účinek.

Můžete přidat bobule, ořechy, ovoce, rozinky na obiloviny.

Je nutné opustit koláče a housky. Jíst otruby chleba nebo celozrnné mouky.

Potraviny s vlákninou jsou dobré k jídlu po celý den, a to nejen na snídani.

Nízkotučná dieta s vysokým obsahem vlákniny je prospěšná při léčbě diabetu.

Celulóza a zácpa

Důvodem zácpy - retence stolice po dobu delší než dva dny, potíže s vyprazdňováním střev - může být nedostatek vláknitých výrobků, přičemž některé léky.

Když je stolice zpožděna, sliznice tlustého střeva je v kontaktu s výkaly po dlouhou dobu a je postupně zničena působením karcinogenů.

Pokud jste náchylný k zácpě, měli byste vyloučit nebo omezit snadno stravitelné potraviny - rybí a masové polévky, bílý chléb, bramborovou kaší, atd.

Současně obsahují potraviny bohaté na vlákninu. Například ořechy. Mají vysoký obsah kalorií, ale obsahují mnoho vlákniny. Tabulka uvádějící, co potraviny obsahují vlákninu, je uvedena dále v tomto článku.

Na druhé straně, zahrnutí dietní vlákniny pro obecné zdraví v menu může způsobit zácpu, pokud nechcete používat dostatek tekutin - až 2 litry denně.

Doporučené množství zahrnuje vodu, čaj, kávu, mléko, polévku atd. Bez dostatečného příjmu tekutin vlákno neplní svou funkci, bere vodu z těla.

Specifickým ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je barva moči. Pokud je světlo, voda je dost. Bohatý žlutý odstín naznačuje nedostatek vlhkosti.

Neberte tekutinu přímo po konzumaci ovoce (např. Jablka), aby nedošlo ke zvýšení tvorby plynu.

Populární recepty s vláknem pro zácpu

Zácpa stojí za to vyzkoušet následující recepty s produkty, které obsahují vlákninu.

 1. 100 g mrkve a 100 g okurek nasypeme, přidáme 5 g lněných semen, 5 g koprových semen. Jíst v noci.
 2. 200 g čerstvé dýně nasypeme na kůži, přidáme 100 g strouhané vařené řepy. Použijte třikrát.
 3. 300 g vařené řepy, hrubé rošty, 50 g vlašských ořechů bez skořápky, 150 g sušených švestek. Vypijte 100 g směsi třikrát denně. Uzdravte dva dny.
na obsah ↑

Seznam a tabulka potravin obsahujících vlákno

Často ve složení zeleniny, ovoce současně jsou rozpustné a nerozpustné vlákniny. Například slupka jablek obsahuje nerozpustnou látku a buničina obsahuje rozpustná vlákna.

Na druhé straně, kůže nakoupené zeleniny a ovoce může obsahovat škodlivé látky. Například okurky čistí celé tělo, mají močopudný účinek. Ale jejich kůže hromadí dusičnany, tak před použitím zakoupené okurky je lepší čistit.

Níže je uveden seznam různých produktů obsahujících vlákninu:

Správné použití otrub

Bran - produkt, který je nejvíce bohatý na vlákninu. Jejich příjem usnadňuje defekaci, normalizuje metabolismus.

Mleté otruby. Před použitím doporučujeme převést doporučenou denní dávku s vroucí vodou. Po půl hodině vypustit vodu, trochu stlačit otruby. V této formě přidejte kefír, obiloviny, saláty.

Nakoupené v obchodě otruby na plech v peci při 20 ° C po dobu 10 minut. Uchovávejte v látkovém sáčku na spodní polici chladničky.

Granulované otruby. Ihned před použitím přidejte kefír, mléko, polévku. Často se jedná o brusinky, mořské kapusta, vitamíny, díky kterým je produkt zdravější.

Bran se prodává v lékárnách nebo supermarketech.

Začínáme brát otruby je postupně, vaření 1kl třikrát denně. Do dvou týdnů zvyšte denní dávku na 3.ll. O dva měsíce později, přestaňte užívat, jíst jiné potraviny bohaté na vlákninu.

Nejjemnější rostlinné vlákno v pšeničné otruby. Žitné otruby jsou snadno stravitelné. Nejhrubší struktura ovesných otrub.

Pro zotavení a hubnutí je lepší začít s odrůdou pšenice nebo žita.

Poškození a kontraindikace

Některé pro léčbu onemocnění žaludečního traktu zahrnují ve stravě bohaté na vlákninu. Navzdory rostoucím stížnostem pokračují v užívání rostlinných vláken, která jsou pro tělo tak prospěšná.

V tomto případě se vyplatí použít méně užitečné produkty, které prošly mechanickým a tepelným zpracováním, než aby byly ošetřeny hrubou nerozpustnou vlákninou, a poranit ji s oslabenou sliznicí trávicího systému.

Dlouhodobé používání vlákniny ve velkém množství a v důsledku toho dlouhodobé porušování zásad výživy může vést k nutričním onemocněním spojeným s nesprávnou nebo nedostatečnou výživou.

Příjem potravin obsahujících vlákninu by měl být omezen na zánětlivé onemocnění střev, zrychlenou peristaltiku.

Rostlinná vlákna by neměla být zařazena do stravy dětí mladších 5-6 měsíců, protože může způsobit průjem, střevní koliku (paroxyzmální bolest). Pro malé je lepší dávat vyčeřené šťávy bez buničiny.

Jíst potraviny bohaté na vlákninu mohou způsobit nadýmání.

U starších osob může konzumace velkého množství rostlinných vláken pro zácpu vést k fekální inkontinenci.

Během exacerbace žaludečních vředů a dvanáctníkových vředů byste neměli brát produkty s rostlinnými vlákny. Během období remise (oslabení nebo úplné vymizení symptomů) je možný příjem.

Při průjmech jsou rostlinná vlákna kontraindikována až do úplného obnovení konzistence stolice.

Výrobky obsahující vlákninu nenarušují absorpci vitamínů nebo mikroprvků. Ale léky nemohou mít čas na léčebný účinek díky vysoké evakuační kapacitě vlákniny.

Nerozpustná vláknina je hrubá pro trávicí trakt, dráždí střevní stěnu. Tělo dostane podnět co nejdříve, aby se zcela zbavilo svého obsahu.

S dlouhým příjmem tělo ztlumí sliznici, její citlivost klesá. Zároveň se zhoršuje jeho schopnost absorbovat živiny.

V určitém bodě, musíte zvýšit dávku, jinak osvědčený způsob, jak se zbavit zácpy přestane fungovat.

Snížení stravitelnosti potravy, křečů a ulcerózní kolitidy, ulpívání střevních stěn, jiných onemocnění trávicího ústrojí může být důsledkem použití příliš hrubé nerozpustné vlákniny. Nebo naopak nedostatečný příjem vlákniny.

Tabulka s vysokým vláknem

Ekologie spotřeby. Jídlo a pití: Každý, kdo se stará o své zdraví, by měl do své denní stravy zahrnout potraviny.

Jaké potraviny obsahují hodně vlákniny

Celulóza je jedním z nejlepších prostředků pro hubnutí a udržování normální funkce střev. Proto by měl každý člověk, který se stará o své zdraví, zahrnout do denních dietních potravin obsahujících vlákninu, aby odstranil toxiny z těla, aby se zabránilo chorobám kardiovaskulárního systému.

Celulóza je rozdělena do dvou typů:

Potraviny bohaté na vlákninu prvního typu - jablka, zelí, citrusové plody, brokolice, jídlo, různé bobule, semena, oves. Toto vlákno může být přeměněno na želé-jako hmota, to zachází se žaludkem opatrněji.

Nerozpustné rostlinné vlákno se nachází v potravinách, jako jsou luštěniny, zrna (zejména v mušlích), v kůži zeleniny a ovoce.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Dospělý potřebuje 20-30 gramů vlákniny, aby se zabránilo problémům s trávením, střevní mikroflórou, eliminací toxinů a těžkých kovů. Proto je důležité vědět, jaké potraviny mají vlákninu.

Mnoho rostlinných vláken obsahuje:

Seznam výrobků obsahujících mnoho vlákniny začíná u zeleniny, na kterou jsme zvyklí. Mrkev, okurky, rajčata, řepa, hrášek, fazole, brokolice, ředkvičky - zelenina bohatá na vlákninu.

Potraviny obsahující vlákniny zahrnují také ovoce, bobule a ořechy. Zejména hruška, jablko, hrozny, broskve, pistácie a fíky.

Ale mají nejvyšší obsah vlákniny:

jiné druhy celých zrn.

Zvláště užitečný chléb s otrubami.

Upozorňujeme na skutečnost, že produkty obsahující mnoho vlákniny by měly být konzumovány čerstvé, neměly by být vystaveny tepelnému ošetření.

V přípravcích se vyvarujte následujících přísad: inulin, polydextróza, maltodextrin.

Mnoho lidí konzumuje mléko, ryby, maso, sýr a myslí si, že obohacují svá těla o užitečná vlákna, ale poznamenáváme, že se jedná o výrobky, které neobsahují vlákninu.

Množství vlákniny v potravinách

Seznam potravin s vysokým obsahem vlákniny. Množství vlákniny v produktech uvedených na 100 gramů:

Fazole a hrášek - 15%;

Bílá rýže a pšenice - 8%;

Oves a ječmen - 8–10%;

Ořechy, mandle, olivy -10-15%;

Čerstvá zelenina - 2–5%. Zelenina s nejvíce vlákniny: zelený hrášek, růžičková kapusta, brokolice, chřest, mrkev;

Bobule - 3–7%. Maliny a ostružiny obsahují vysoké množství vlákniny;

Ovoce a citrusové plody - 5–10%. Většina vlákniny v následujících plodech: banány, broskve, hrušky a jablka.

Tabulka výrobků z vláken

Můžete rychle udělat sami dietu, včetně produktů, které obsahují vlákninu. vydává econet.ru

Jméno

Potraviny obsahující vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu mají příznivý vliv na zdraví celého organismu, protože na nich závisí střevní mikroflóra. Vlákna, tzv. Balastní látky - komplexní sacharid, který se skládá z neškrobových polysacharidů, rezistentního škrobu a / nebo celulózy.

Jinými slovy, jedná se o vlákna obsažená v rostlinách, a to ve stoncích, kořenech, plodech, listech a stoncích. Nejčastěji se tyto látky nacházejí v rostlinných potravinách s nízkým obsahem cukru, které jsou kombinovány s jinými užitečnými látkami. Jednou z hlavních vlastností vlákniny je zpomalení vstřebávání bílkovin, tuků a sacharidů, což je velmi užitečné pro hubnutí a nadbytek tělesné hmotnosti. Mnozí se diví, které potraviny obsahují vlákninu? V reakci na to je třeba mít na paměti, že tato látka není ve zvířecích produktech, je obsažena pouze v produktech rostlinného původu.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Předradní látky jsou rozděleny do dvou typů: rozpustné a nerozpustné. Oba druhy by měly být přítomny ve stravě.

Rozpustná vláknina. Výrobky obsahující vlákno tohoto typu: obiloviny (žito, ječmen, oves), luštěniny (čočka, fazole, fazole, hrášek), jakož i některé druhy ovoce (avokádo, švestky, rozinky, slupky jablek, broskví a kdoule). Charakteristickým rozdílem rozpustných vláken je jejich přeměna ve střevě na viskózní gel při kontaktu s vodou. Takto vytvořená želé podobná látka pomáhá zpomalit pohyb potravinářského obsahu. Výsledný gel navíc inhibuje enzymatické zpracování sacharidů a snižuje hladinu cholesterolu v krvi;

Nerozpustné látky se nacházejí v otrubách, nezpracovaných obilovinách, luštěninách (oba druhy vláken), semenech, ořechech, květácích, zelených fazolkách, zelení, brokolici, ovocné kůře. Tato vlákna naopak urychlují průchod potravinového obsahu gastrointestinálním traktem. Mají projímavý účinek, používají se k prevenci zácpy. Kromě toho normalizují kyselost a snižují riziko vzniku rakoviny, stejně jako obnovují mikroflóru.

Obsah v základních potravinách bohatých na vlákninu

S ohledem na skutečnost, že existuje spousta produktů obsahujících rozpustná a nerozpustná dietní vlákna, lze rozlišit několik skupin. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny:

Celá zrna

Celá ovesná zrna obsahují mnoho rozpustných vláken zvaných beta-glukan. Jedná se o lepkavou rozpustnou látku. Studie ukázaly, že tento typ vlákniny snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Chop off

Otruby (pšenice, oves, sója, žito) - vynikající zdroj vlákniny. Jako vedlejší produkt mlecího průmyslu obsahují otruby až 30-40% vlákniny.

Studium toho, co potraviny obsahují vlákninu, je třeba poznamenat pohanka. Ve srovnání se zbytkem obilovin je nerozpustná dietní vláknina v pohanky 1,5-2 krát více. V jedné sklenici hotové kaše obsahuje asi 20% denní potřeby vlákniny.

Luskoviny

Hrách, čočka, fazole, fazole a arašídy jsou výborným zdrojem vlákniny, rozpustné i nerozpustné.

Ovoce

Pektin se nachází ve všech druzích ovoce. Je dobrým zdrojem rozpustných vláken, která jsou fermentována ve tlustém střevě při současné tvorbě mastných kyselin. Ovoce také obsahuje celulózu a nějakou nerozpustnou vlákninu, která podporuje střevní permeabilitu.

Zeleninové plodiny

Zelenina jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Přednost se dává zelí, špenátu, brokolici a chřestu.

Lněná semena

Máte-li zájem o to, jaké potraviny hodně vlákniny, lněná semena - jeden z nich. Polévková lžíce obsahuje asi 7 g.

Jaké potraviny obsahují hrubé rostlinné vlákno

Rostlinná vláknina a produkty, které ji obsahují, dostávají se do žaludku, nerozdělují se jako obvykle, ale začnou absorbovat všechny škodlivé a zbytečné látky přítomné ve střevě. Pokud by více lidí věnovalo pozornost výhodám dietní vlákniny, některé problémy s trávením by mohly být vyřešeny bez použití specializovaných léků, které mají vedle pozitivních účinků také negativní vliv. Jedinečnost vlákniny je, že obsahují křemík. Díky svým vlastnostem tvoří křemík nabité částice, které mohou samy lepit mikroorganismy a viry. Kromě toho dietní vlákna přitahují a odstraňují těžké kovy a radionuklidy z těla. A jsou schopny snížit koncentraci cholesterolu v plazmě a zabránit vzniku krevních sraženin. Hrubá vláknina v potravinách stimuluje střevní motilitu a normalizuje střevní mikroflóru. Tyto látky mohou snížit tlak, hladinu glukózy a inzulínu. Spotřeba vláken by měla být doprovázena pitím velkého množství vody. Hromadění vody a otok ve střevech, dávají pocit sytosti. Pro optimální množství vlákniny ve stravě, musíte vědět, které potraviny mají více vlákniny.

Je však nutné látku do stravy postupně zavádět a vyhnout se vedlejším účinkům. Odborníci doporučují denní použití 20-30 g vlákniny, ve kterém je to hodně produktů, je popsáno dále.

Seznam: které potraviny mají vysoký obsah vlákniny

S ohledem na obsah vlákniny v potravinách je třeba věnovat zvláštní pozornost zelenině, protože by měla být lví podílem na stravě. Současně se množství nemění v závislosti na způsobu vaření, ať už vařené, dušené nebo dušené zeleniny.

Jaké potraviny obsahují hodně vlákniny: seznam obsahu zeleniny a ovoce

Každá hmota organického původu obsahuje dutá vlákna. Plexusy těchto vláken jsou takové, bez kterých lidské tělo prostě nemůže existovat. Tato vlákna se nazývají celulóza (celulóza, granulosa).

Celulóza není trávená v těle, protože je nejhrubší částí rostlin, a tráví ji hodně času. Pro zažívací systém je však přítomnost tohoto pomalého sacharidu velmi nutná.

Věnujte pozornost! Přechodný průchod vláken skrze tělo mu poskytuje očištění od potravinového odpadu, jedů a toxinů, přebytečného tuku. Tak, rostlinné vlákno plní funkci střevního zdravotníka.

Co je to granulosa, její účinek na tělo?

Způsob, jakým člověk sní, jaké potraviny konzumuje, má přímý vliv na jeho zdraví, včetně jeho vzhledu a pohody.

Spolu s jídlem, velké množství vitamínů, minerálů a dalších živin, které procházejí komplexní cestou štěpení, transformace a vstřebávání do plazmy vstupují do těla.

Vlákno je jiné. A i když se prvek nerozkládá na užitečné složky, není stráven v žaludku a vychází ve své původní podobě, jeho význam pro člověka nelze přeceňovat.

Jaké je použití vlákniny

 • Potraviny bohaté na vlákninu, normalizují metabolismus a obnovují střeva.
 • Potraviny se spoustou vlákniny pomáhají bezpečně, ale rychle zhubnout. Člověk se cítí plný po jídle malých porcí, v důsledku čehož jsou zbytečné libry pryč.
 • Koncentrace cukru v krvi se normalizuje a snižuje.
 • Aktivuje se stimulace peristaltiky.
 • Čištění lymfatického systému.
 • Tělo je zbaveno toxinů, strusek, střevního a žaludečního hlenu, nežádoucích tuků.
 • Hladina cholesterolu v krvi klesá, což má profylaktický účinek na prevenci rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
 • Svalová vlákna jsou posílena.
 • Podle některých odborníků vlákno pomáhá předcházet rakovině.

Celulóza je prezentována v několika formách, které se liší svou funkčností.

Rozpustná skupina zahrnuje pektin, algináty, pryskyřice a další látky. Želé, mají schopnost absorbovat obrovské množství vody.

Nerozpustné rostlinné vlákno není náchylné k rozpadu. Namočení vody, to prostě bobtná jako houba. To usnadňuje činnost tenkého střeva. Nerozpustná skupina zahrnuje hemicelulózu, lignin, celulózu.

Kromě toho se vlákno dělí podle původu na syntetické a přírodní. Není pochyb o tom, že látka vytvořená za umělých podmínek, její užitečnost je nižší než přirozená, to znamená ta, která je původně obsažena v jakémkoliv produktu.

Věnujte pozornost! Potraviny obsahující vlákninu (níže uvedený seznam) poskytují stav sytosti, dávají tělu energii za celý den, zabraňují přejídání a získávání kil, aby se cítili svobodní a svobodní.

Potraviny bohaté na vlákno

Každý by měl znát seznam produktů, které obsahují mnoho rostlinných vláken. Vzhledem k tomu, že tato látka je přírodního původu, měla by být hledána ve vhodných zdrojích, které lze rozdělit do několika skupin.

Živočišné a rostlinné oleje

Bylinné oleje mají nepochybně větší nutriční hodnotu než živočišné tuky (nemají dostatečnou dietní vlákninu), což dodává tělu obrovskou zásobu minerálů a vitamínů.

Ale v situaci s rostlinnými vlákny, to není tento případ. Je obsažen nejen v různých dortech a mouce, to znamená, co zůstává po extrakci některých olejů. Potraviny bohaté na vlákniny jsou slunečnicová semena, dýně, len, sezamová semínka.

Při výběru chleba je třeba věnovat pozornost tomu, jaké druhy mouky jsou vyrobeny. Přednost se dává obilnému chlebu nebo celozrnné mouce. Měly by se jíst bochníky obilovin a obilovin.

Bohužel, pouze surová, tepelně nezpracovaná zelenina, ovoce a bobule obsahují dietní vlákninu, takže vláknina není v procesu výroby šťáv zachována.

Matice

Velké množství vlákniny nalezené v oříšcích. Nejbohatší jádra mandlí, lískových ořechů a vlašských ořechů. Tam je celulóza v pistácií, arašídy, kešu.

Pro diabetiky je důležité vědět, zda můžete jíst cukrovku v cukrovce, přestože mají vysoký obsah vlákniny.

Obiloviny a obiloviny

Vláknina je obsažena ve většině obilovin:

Pouze jedna podmínka - záď by neměla být předem ošetřena, měla by být celá. Vlákninové zásoby v těle mohou doplňovat rafinovanou a nerafinovanou rýži, ale v tomto ohledu jsou považovány za nejužitečnější otruby.

Zelenina

Je to důležité! Zelenina během tepelného zpracování ztrácí velké množství vlákniny, proto by měla být upřednostňována surová jídla.

Některé z nich se dokonce doporučuje konzumovat přímo s kůrou a semeny, protože tyto prvky v těchto zeleninách jsou uznávány jako hlavní zdroje vlákniny (důležité pro diabetes mellitus).

Tato zelenina je neuvěřitelně bohatá na vlákninu:

 1. Špenát.
 2. Chřest
 3. Bílé zelí.
 4. Brokolice
 5. Mrkev
 6. Okurky.
 7. Ředkvička
 8. Červená řepa
 9. Brambory

Zástupci rodiny luštěnin jsou také dobrými zdroji jak rozpustné, tak nerozpustné vlákniny.

Ovoce a bobule

Málokdo ví, které plody a plody jsou bohaté na vlákninu. V sušeném ovoci je hodně vlákniny, data, rozinky, sušené meruňky. Pokud ranní jídlo osoby obsahuje tento užitečný koktejl, bude mu po celý den poskytnuta energie a vitalita.

Je nutné jíst pravidelně:

Tyto plody zbaví tělo nedostatku vlákniny.

Mléko a jeho produkty

Mléko, vše, co se z něj vyrábí, a další produkty živočišného původu (vejce, maso) neobsahují dietní vlákninu.

Tabulka množství vlákniny v potravinách

Čísla jsou založena na vlákně v gramech na porci výrobku.