Image

Slinivka břišní: struktura a funkce, úloha při trávení

Slinivka břišní (pankreatická) hraje obrovskou roli nejen v procesu trávení, ale také v životně důležité činnosti celého organismu. Tento orgán trávicího a endokrinního systému produkuje enzymy nezbytné pro rozklad potravin, které vstupují do žaludku, a hormony pro regulaci metabolismu sacharidů a tuků.

Umístění a vlastnosti budovy

Slinivka je sbírka plátků, z nichž každá produkuje enzymy, které se podílejí na trávení potravy.

Slinivka břišní se nachází v retroperitoneálním prostoru za žaludkem mezi dvanáctníkovými kroužky po stranách a horními obratli bederní části nad ledvinami. Navenek železo připomíná „čárku“ protáhlého tvaru. Tělesná hmotnost u dospělých se pohybuje od 80 do 90 g.

Struktura slinivky břišní pod mikroskopem je sbírka žlázových laloků s vylučovacími kanály. Cévy procházejí krevními cévami. Lobuly produkují pankreatickou šťávu, jejíž trávicí enzymy (amyláza, laktáza, trypsin, lipáza, invertáza) ovlivňují proces štěpení potravy. Tato část slinivky břišní se nazývá exokrinní část.

Kanál prochází celou délkou žlázy, skrze kterou pankreatická šťáva vstupuje do dvanácterníku. Tam se mísí se žlučí a spolu s ním zajišťuje proces trávení střev.

Shluky buněk mezi laloky s dobře vyvinutou sítí kapilár se nazývají Langerhansovy ostrůvky. Tyto formace alfa, beta a delta buněk produkují hormony (glukagon, inzulín) a patří do endokrinní části pankreatu.

Tělo má následující strukturu:

 • velikost hlavy 2,5-3,5 cm těsně k místu ohýbání dvanáctníku;
 • krk;
 • trojúhelníkové tělo žlázy není delší než 2,5 cm a je umístěno vlevo od páteře a směřuje do sleziny;
 • ocas ve tvaru hrušky, dlouhý 3 cm, kterým prochází hlavní pankreatický kanál, který interaguje s dvanácterníkem.

U novorozenců je délka žlázy asi 5-6 cm a ve věku čtyř let se tělo zvětšuje na velikost 7-8 cm, u 10letého dítěte dosahuje slinivky břišní 12-15 cm, velikost tohoto orgánu u dospělých se pohybuje mezi 16-23 lety. viz

Pankreatická žláza roste u dětí poměrně pomalu; jeho růst se zrychluje na období puberty. V této době se stává nejcitlivější k porušování stravy.

Úloha slinivky břišní v těle

Každý ví, že člověk potřebuje potřebné látky do těla spolu s jídlem. V potravinách jsou však tyto látky ve složité formě a není možné je asimilovat bez interakce s trávicími enzymy. Slinivka břišní produkuje pankreatickou šťávu, která přes kanál vylučující kanál (kanál) vstupuje do dvanácterníku. Tam jsou produkty rozděleny do požadovaného stavu pro absorpci. V lékařství, toto je nazýváno exokrinní funkcí pankreatu.

Potraviny se rozkládají hydrolytickými enzymy, které jsou zodpovědné za interakci živin s vodou. Pankreatická šťáva se skládá ze všech typů hydroláz, z nichž každá plní specifickou funkci. Jsou rozděleny do 4 hlavních skupin:

 1. Lipázy (lipolytické enzymy). Rozkládají tuky na komplexní složky - vyšší mastné kyseliny a glycerin, zajišťují stravitelnost vitamínů rozpustných v tucích A, D, E, K.
 2. Proteázy (proteolytické enzymy - karboxypeptidáza, chymotrypsin, trypsin) aktivují enzymy, které degradují proteiny na aminokyseliny.
 3. Nukleasy. Tyto enzymy rozkládají nukleové kyseliny a „budují“ své vlastní genetické formace.
 4. Karbohydrázy (amylolytické enzymy - amyláza, laktáza, maltasa, invertáza). Jsou nezbytné pro rozpad sacharidů na stav glukózy.

Mechanismus pankreatu je velmi složitý. Trávicí enzymy začnou být aktivně produkovány v určitém množství po 2-3 minutách po jídle v žaludku, vše závisí na koncentraci bílkovin, tuků a sacharidů v něm obsažených. Při správném množství žluči může produkce pankreatické šťávy s enzymy trvat až 12 hodin.

Endokrinní funkce je prováděna prostřednictvím práce isolocytů - speciálních buněk Langerhansových ostrůvků. Insulocyty produkují řadu hormonů:

Hormony vstupují do krve a aktivně se podílejí na regulaci metabolismu sacharidů v těle. Glukagon se podílí na metabolických procesech, inzulín poskytuje proces asimilace jednoduchých látek, pomáhá udržovat konstantní hladinu glukózy v krvi.

Když je pankreas vyvážený, inzulín a glukagon regulují vzájemnou aktivaci.

Vzhledem k těmto mnohostranným funkcím pankreatické žlázy je zřejmé, že její normální činnost v mnoha ohledech poskytuje příznivé podmínky pro růst a vývoj těla dítěte.

Časté onemocnění slinivky břišní

Při jakémkoliv narušení slinivky břišní - patologické změny struktury, zánětu nebo poranění - dochází k selhání v procesech produkce enzymů a hormonů, v důsledku čehož dochází k narušení normální funkce lidského těla. U dětí jsou funkční poruchy žlázy nejčastěji spojeny s náhlou změnou stravy (přechod na umělou výživu, začátek návštěvy mateřské školy nebo školy).

Nejběžnější onemocnění pankreatické žlázy (u dospělých i dětí):

 1. Pankreatitida je zánět tkáně žlázy, je doprovázen porušením procesu uvolňování pankreatické šťávy do střeva. Hlavními příznaky onemocnění jsou bolesti břicha, zvracení, nevolnost atd.
 2. Diabetes mellitus nastává, když buňky Langerhansových ostrůvků přestanou fungovat normálně, což vede k tomu, že hladina glukózy v krvi stoupá. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří ztráta hmotnosti, žízeň, nadměrná tvorba moči atd.

U dítěte lze detekovat a onemocnění pankreatu, jako jsou benigní cysty, abscesy, píštěle.

Následující příznaky nejčastěji indikují poruchu práce tohoto orgánu u dětí:

 • emalace;
 • vzhled specifické chuti v ústech;
 • průjem;
 • slabost;
 • nadýmání;
 • nadýmání;
 • nevolnost;
 • bolest v boku, zádech, v pase, v břiše;
 • zvracení atd.

Napájení

Aby slinivka mohla fungovat normálně, je nutné sledovat její stav a pokud možno vytvořit podmínky pro její řádné fungování:

 • dodržovat zásady zdravé a vyvážené výživy;
 • omezit konzumaci uzených, mastných, smažených potravin;
 • odmítnout nebo minimalizovat používání alkoholu, silného čaje, kávy, limonády atd.;
 • minimalizovat příjem sacharidů před spaním;
 • připravit jídlo s minimálním množstvím koření, soli a koření;
 • vypít dostatek tekutin (1,5-2 litrů vody denně);
 • omezit spotřebu čokolády, sladkých a moučných výrobků (zmrzlina, koláče, housky, sladkosti atd.);
 • omezit spotřebu nepřirozených mléčných výrobků (glazované tvarohové tyčinky a tvaroh atd.);
 • omáčky na odpadky, kečup, majonéza;
 • zahrnovat více rostlinných potravin ve stravě, s výjimkou kyselého ovoce a bobulí.

Ve vztahu k dětem stačí dodržovat věkové normy stravy, nedovolit přejídání sladkostí a rychlé občerstvení by mělo být zcela vyloučeno z dětské stravy.

U onemocnění pankreatické žlázy je dítě, stejně jako dospělý pacient, předepsáno dietou č. 5.

Shrnutí pro rodiče

Správná výživa ve spojení se zdravým životním stylem - slib normálního vývoje a řádného fungování slinivky břišní dítěte, stejně jako pohodlné trávení a absence gastrointestinálních onemocnění.

Informativní video o anatomii pankreatu:

První městský kanál Oděsy, lékařské potvrzení na téma "Slinivka":

Funkce slinivky břišní v lidském těle

Co je slinivka pro muže? To je to, co budeme v tomto článku diskutovat. Co je slinivka v lidském těle zodpovědná, jaké funkce si uvědomuje a proč selhává ve své práci. Jak nebezpečná je dysfunkce orgánu a zda je v tomto případě možné situaci napravit.

Slinivka břišní: Wikipedia a terminologie

role slinivky břišní u lidí

Slinivka břišní je velká žláza, která je orgánem trávicího systému. Syntetizující hormony, tělo normalizuje metabolismus bílkovin, tuků a sacharidů. První zmínka o žláze pochází ze začátku prvního tisíciletí našeho letopočtu. V mnohonásobném souboru náboženských, právních a etických pravidel judaismu je srovnáván s ničím jiným než „Prstem Boha“.

Anatomicky má tělo protáhlý tvar. Nachází se za žaludkem a slinivka břišní dostala své jméno, protože v poloze na zádech je železo skutečně pod žaludkem. Tam jsou hlava, tělo a ocas. Podle statistik spadá asi 60% patologií na hlavu sousedící s dvanácterníkem a nachází se v ohybu. Střevo se vizuálně obalí kolem hlavy slinivky břišní.

Funkce pankreatu: krátce

Jaká je funkce pankreatu? Stručně odpovíme na tuto otázku, řekněme, že rozlišují externě sekreční a vnitřní sekreční funkce. Tělo působí jako zdroj enzymů nezbytných pro úspěšné trávení. S jídlem přicházejí látky ve složité formě a záleží na množství a aktivitě enzymů, zda budou tělem rozděleny a asimilovány.

Jedinečnou úlohou slinivky břišní v lidském těle je schopnost měnit poměr enzymů šťávy pankreatické šťávy počínaje složením různých potravin pokaždé.

funkce lidské slinivky

Funkce lidského pankreatu:

 • Exokrinní funkcí pankreatu (externě sekreční) je produkce a regulace enzymů (trypsin, chymotrypsin, lipáza a alfa-amyláza).
 • Endokrinní funkce slinivky břišní (vnitřní sekrece) - syntéza polypeptidových hormonů Langerhansovými ostrůvky (glukagon a inzulín).

Slinivka břišní: funkce v těle

Existuje také jiná klasifikace úkolů prováděných úřadem, o kterých budeme také diskutovat, ale podrobněji.

Funkce slinivky břišní v lidském těle:

 1. Humorální funkce. Jak již bylo známo, slinivka je zodpovědná za štěpení potravy. Funkce humorální spojené s tekutinami těla zvířete. Je zodpovědný za distribuci látek pocházejících z potravin a jejich další zásobování tělem. Regulace objemu pankreatické šťávy je také považována za humorální funkci. Tato funkce pomáhá, v závislosti na typu potraviny, přidělit správné množství šťávy a syntetizovat ty enzymy, které jsou potřebné právě pro dobrou stravitelnost těchto produktů.
 1. Trávicí funkce zajišťuje proces trávení potravy. Produkovaná šťáva, bohatá na enzymy, rozkládá potraviny na nejmenší složky. Díky tomu pronikají látky do krve a šíří se po celém těle.
 1. Endokrinní funkce je nezbytná pro syntézu enzymů a hormonů, bez kterých není normální lidský život možný. Inzulín normalizuje cukr v moči a krvi. A pokud se tento ukazatel odchyluje na větší nebo menší stranu od normy, je pravděpodobnost vzniku vážných onemocnění vysoká.
 1. Sekreční funkce je reprezentována pankreatickou šťávou, která obsahuje organické látky a enzymy.

Slinivka břišní: role v těle

Bez pankreatické šťávy je trávicí proces nemožný, protože nepřítomnost enzymů povede k neschopnosti štěpit požité jídlo. Pod vlivem kyseliny chlorovodíkové se začnou zhroutit střeva a žaludek.

Pokud slinivka nevykonává funkci, je tělo samotné tráveno. Má úzký vztah se štítnou žlázou, proto jsou nejzávažnější komplikace přesně ve směru sekrece, například diabetes.

Pankreatická dysfunkce, se zánětem žlázy, se změní na pankreatitidu, neméně nebezpečné onemocnění, jehož léčba je založena na léčebném, chirurgickém a lidovém ošetření.

Jaké funkce plní slinivka?

Funkce slinivky břišní - vnější a vnitřní sekrece. Je to jediný orgán, který zaujímá centrální místo ve dvou různých systémech těla - endokrinní a zažívací, poskytuje normální trávicí proces a plný metabolismus.

Porušení jakékoli funkce slinivky břišní v lidském těle vede k poruchám a chorobám, které mohou být komplikované a končí smrtelnými.

Anatomie a morfologie orgánu

Slinivka břišní je orgán s žlázovou strukturou. Nahoře pokryté kapslí pojivové tkáně, uvnitř rozděleny přepážkami.

Ve struktuře slinivky břišní jsou 3 hlavní části:

 • zaoblená hlava;
 • trojstěnné tělo;
 • ocas ve tvaru kužele.

Vzhledem k jeho topografii, slinivka břišní úzce spolupracuje s mnoha orgány, s nimiž přímo hraničí. Slinivka břišní má retroperitoneální polohu: nachází se za žaludkem, je od ní oddělena ucpávkou. Má horizontální směr: hlava podkovy je pokryta dvanácterníkem. Tělo a ocas jsou vyčnívající vlevo nad pupkem v levém hypochondriu. V projekci na přední břišní stěně slinivky břišní se nachází 5-10 cm nad pupkem.

Hlava sousedí s játry, skrze kterou prochází společným kanálem, který spojením s kanálem žlučníku tvoří ampulku. Přes Oddiho svěrač je zobrazen v lumenu duodena, kde vylučování enzymů ve složení pankreatické šťávy. Ocas je ohraničen levou ledvinou, její nadledvinkou a slezinou.

Fyziologie a duální funkce slinivky břišní je způsobena strukturou její tkáně.

Histologická struktura exokrinního aparátu: laloky (acini) se skládají ze speciálních buněk, které produkují šťávu pankreatu, a kanály, skrz které vstupuje do větších, a pak do společného kanálu žlázy. Acini jsou kombinovány do větších útvarů - laloky mají také své vlastní kanály. Mezi nimi je endokrinní část. Je tvořen ostrovy Langerhans, které se skládají z buněk s různými strukturami a funkcemi. Jejich společný účel spojuje: produkují hormony, které kontrolují metabolické procesy v těle.

Buňky Langerhansových ostrůvků produkují 11 hormonů syntézy sacharidů. Počet ostrůvků, které produkují hormony, dosahuje 1,5 milionu, tkanina samotná tvoří 1 až 3% celkové hmotnosti orgánu. Každý ostrůvek se skládá z 80-200 buněk. Liší se nejen strukturou, ale i funkčními funkcemi:

 • α-buňky (25%) - produkují glukagon;
 • β-buňky (60%) - inzulín a amylin;
 • δ-buňky (10%) - somatostatin;
 • PP buňky (5%) - vazoaktivní intestinální polypeptid (VIP);
 • g-buňky - gastrin, ovlivňující žaludeční šťávu, její kyselost.

Kromě toho, slinivky břišní také syntetizuje řadu hormonů. Všechny jsou zapojeny do komplexních metabolických procesů v těle.

Jak funguje exokrinní žláza?

Exkreční funkce pankreatu je zajištěna buňkami acini produkujícími pankreatickou šťávu obsahující enzymy. Asi 1,5 litru pankreatické šťávy se obvykle vylučuje denně. Všechny enzymy jsou syntetizovány v pankreatu ve formě neaktivních sloučenin (jako je trypsinogen), jsou aktivovány v tenkém střevě. Začnou vystupovat, jakmile jídlo vstoupí do dvanáctníku. Tento proces trvá 12 hodin. Kvalitativní a kvantitativní složení enzymů závisí na konzumované potravě. Sacharidové potraviny způsobují aktivnější sekreci. U mužů je sekreční činnost slinivky břišní výraznější než u žen.

Železo produkuje trávicí šťávu, která obsahuje více než 20 enzymů kombinovaných do 3 skupin:

 • lipáza - štěpí tuky;
 • proteázy - proteiny;
 • amyláza - sacharidy.

Proteázy zahrnují několik dalších enzymů, z nichž hlavní jsou:

 • trypsin - štěpí protein na peptidy;
 • karboxypeptidáza - převádí peptidy na aminokyseliny;
 • elastáza - štěpí proteiny a elastin.

Enzymy v pankreatické šťávě jsou neaktivní. Pod vlivem enterokinázy (enzym tenkého střeva), který se aktivuje v přítomnosti žluči, se aktivují ve střevním lumenu: trypsinogen se přemění na trypsin. Poté může být zodpovědný za činnost zbývajících enzymů a mění je.

Proces regulace výroby se skládá ze tří fází:

 1. Regulace mozku slinivky břišní - začíná v době konzumace potravy v důsledku dráždivého účinku na různé receptory pachu, typu a chuti jídla. Nervové impulsy se přenášejí do sekrečního centra medulla oblongata, aktivují se.
 2. Regulace žaludku - vstup potravy do žaludku stimuluje tvorbu žaludeční šťávy v důsledku působení gastrinu (hormonu pankreatu).
 3. Střevní stádium - stimulace nastává v důsledku působení vylučovaného vazoaktivního intestinálního peptidu (VIP) - hormonu pankreatu a cholecystokininu (pancreozymin) - duodenálního hormonu.

Jak funguje endokrinní žláza?

Vnitřní část žlázy, reprezentovaná Langerhansovými ostrůvky, produkuje hormony. Poskytují metabolismus v těle, kontrolují nejen procesy trávení, ale také lidský růst.

Inzulín - hlavní hormon produkovaný slinivkou břišní, se podílí na metabolismu sacharidů. Jediná látka v těle, která může snížit hladinu cukru v krvi. S nedostatkem rozvoje diabetu.

Glukagon je antagonista inzulínu, je zodpovědný za proces štěpení tuků, pomáhá zvyšovat hladinu glukózy v krvi, ovlivňuje hladinu vápníku a fosforu.

Somatostatin reguluje funkce hypotalamu a hypofýzy, kontroluje hladinu růstového hormonu - somatotropinu.

RV funkce

Slinivka břišní - multifunkční orgán. Hlavní funkce, které provádí, jsou klasifikovány následovně:

 • humorální;
 • endokrinní;
 • zažívací;
 • sekretářka

Humorální funkce

Humorální funkce - schopnost těla dostat všechny potřebné látky z potravin vstupujících do těla. Díky hormonální regulaci se produkuje nezbytné množství sekrece pankreatu s potřebnými enzymy. Slinivka břišní se tedy přizpůsobuje jakémukoli typu potravy (mastné, proteinové nebo sacharidové), což zvýrazňuje specifické enzymy v dostatečném množství.

Trávicí funkce

Trávicí funkce pankreatu ji charakterizuje jako jeden z centrálních orgánů gastrointestinálního traktu. Enzymy, které tvoří pankreatickou šťávu, hrají hlavní roli při trávení složek potravy vstupujících do těla. Působením do lumenu tenkého střeva spolu s pepsinem, produkovaným dvanáctníkovými buňkami a žlučovými kyselinami, štěpí proteiny, tuky a sacharidy na jejich složky. Pak jsou neseni krví po celém těle.

Endokrinní funkce

Endokrinní funkce je spojena s tvorbou hormonů. Hlavní jsou:

Bez nich je metabolismus sacharidů poškozen, trpí normálními procesy lidského růstu, vznikají vážné nemoci, které vyžadují celoživotní léčbu.

Sekreční funkce

Funkce vylučování je založena na vývoji speciální tajné trávicí šťávy, která vedle enzymů zahrnuje i další organické látky. Kvůli sekreci dochází k procesu trávení, protože pod vlivem pouze žaludeční šťávy s kyselinou chlorovodíkovou by se orgány, které jsou v kontaktu s nimi, zhroutily.

Propojení funkcí se strukturou a umístěním ucpávky

Orgány každého systému v těle jsou uspořádány tak, že jejich interakce trvá nejkratší dobu a všechny funkce jsou prováděny v plném rozsahu. Trávicí proces probíhá normálně, když pankreatické enzymy vstupují do dvanácterníku, kde se potravinové knedlíky zpočátku zpracovávají žaludeční šťávou. Proto společný kanál pankreatu (wirsung), dříve spojený s kanálem žlučníku do společné ampule, jde do lumen duodena v důsledku Oddiho svěrače. Hlava slinivky břišní, která má koncovou část Wirsungova kanálu, se nachází v těsné blízkosti tenkého střeva - je zakryta dvanácterníkem ve formě okovu. To usnadňuje rychlý tok sekrece slinivky do střevního lumen.

S existující cholecystitidou je jasné, jakou roli hraje žluč: trávení tuků je narušeno v důsledku nedostatku žlučových kyselin. Stručně řečeno: jejich role je omezena na skutečnost, že emulgují (rozmělňují) velké tukové molekuly na malé fragmenty. Vytváří velký povrch pro působení lipázy, zlepšuje trávení.

Umístění slinivky břišní přispívá k úspěšnému výkonu a endokrinní funkci: hormony, které vznikají v reakci na příjem sacharidů (inzulín, glukagon), vstupují do krevního oběhu.

Jak podpořit funkci ucpávky?

Aby se minimalizovalo riziko opakovaných exacerbací a recidiv, musíte dodržovat určitý životní styl, který zahrnuje:

 • vyvážená strava;
 • vyhýbání se alkoholu a jiným špatným návykům;
 • aktivní životní styl;
 • nedostatek stresu, přepracování, nedostatek spánku.

Pokud jsou funkce slinivky břišní již zhoršeny, je třeba je obnovit. K tomu byste se měli neprodleně poradit s lékařem, pokud se objeví nové stížnosti nebo příznaky, užívat předepsané léky, dodržovat předepsaný režim a provádět speciální cvičení - cvičení slinivky břišní.

Ve všech případech - a v období hluboké remise a během exacerbace - je důležité dodržovat dietu. Speciální výživa může hrát klíčovou roli při zachování funkce žláz. Zároveň zaujímá důležité místo v komplexní léčbě - to je hlavní měřítko prevence.

Funkce externosti

Potravinové vlastnosti závisí na hlavní patologii pankreatu. Porušení exokrinních funkcí spojených s procesem trávení koreluje s vývojem zánětlivého procesu ve tkáních žlázy - pankreatitidy. Dieta je povinná v každé fázi onemocnění. Je jmenována a opravována lékařem nebo gastroenterologem a odpovídá tabulce č. 5 Pevznerem. Existují určité rozdíly v povolených produktech, objemu, barvě v různých stadiích onemocnění. K počtu zakázaných použití však vždy patří:

 • alkoholické (včetně nealkoholických) nápojů;
 • tučné, smažené, uzené, kořeněné a slané pokrmy;
 • klobásy, konzervy, balené šťávy, nápoje s plyny;
 • kyselé a nezralé ovoce a bobule;
 • vejce (zejména žloutek) a plnotučné mléko;
 • čokoláda, silný čaj a káva, zejména pokud se nápoje konzumují nalačno;
 • bohaté pečivo.

Při sestavování stravy je nutné znát potraviny, které jsou škodlivé pro pankreatitidu, stejně jako potraviny, jejichž použití je v omezeném množství povoleno během remise onemocnění. Můžete použít tabulku, která obsahuje podrobný seznam a obsahuje kalorický obsah každého produktu a jeho obsah tuků, bílkovin a sacharidů.

Je důležité správně vařit a dodržovat dietu. Při pankreatitidě, i když je onemocnění mimo zhoršení, je nutné pozorovat četnost a fragmentaci potravin: je nutné jíst potraviny často (5-6x denně) a v malých porcích. Jídlo by mělo být pastovité konzistence nebo polotekuté, teplé, dušené, v troubě, dušené nebo vařené. To chrání slinivku před nadměrným funkčním zatížením, protože jedno jídlo ve velkém množství vyžaduje velké množství šťávy slinivky břišní. Malé části rozřezaných potravin snižují napětí pankreatu.

Základ výživy pro pankreatitidu pro normální fungování slinivky břišní by měl být:

 • kaše (ovesné vločky, pohanka, rýže);
 • libové maso ryb, drůbeže, hovězího masa, telecího masa;
 • zelenina vařená a dušená;
 • oloupané, strouhané nebo jemně nasekané zralé ovoce;
 • domácí kompoty, želé, ovocné nápoje.

Alkohol působí toxicky na buňky jater a slinivky břišní, způsobuje jejich smrt. Navíc zvyšuje tlak v nádobách, mění strukturu jejich stěn, snižuje jejich pevnost. Je špatně metabolizován a vytváří další zátěž na těle.

Nikotin a dehet vstupující do těla během kouření vedou ke stenóze žil a tepen, přispívají k rozvoji sekundární aterosklerózy, čímž výrazně zhoršují prokrvení nejen slinivky břišní, ale i dalších orgánů. Zatížení slinivky břišní se dramaticky zvyšuje, funkční schopnosti jsou sníženy.

Hypodynamie je škodlivá jak pro slinivku břišní, tak pro srdce a krevní cévy. Chůze s klidným krokem, pravidelná cvičení z komplexu fyzioterapie, plavání zlepšuje krevní oběh v těle a obecně jeho stav.

Hyperdynamie s vysokým zatížením má negativní vliv na stav slinivky břišní, takže veškerá fyzická aktivita by měla být mírná.

Pro kontrolu funkčního stavu slinivky břišní, stejně jako v případě, že začne v levé hypochondrii bolet, je nutné podstoupit pravidelné vyšetření, včetně laboratorních metod:

 • koprogram (analýza výkalů);
 • krev a močová diastáza;
 • biochemické analýzy související s buněčným stavem jater (bilirubin a jeho frakce, protein, transaminázy).

Je prokázáno, že provádí EFGDS - je to technika, která umožňuje vyhodnotit motorickou funkci žaludku a dvanáctníku, vlastnosti sliznic těchto orgánů, které jsou úzce příbuzné slinivce břišní.

Ultrazvuk slinivky břišní a břišních orgánů nám umožňuje pozorovat v dynamice věku a patologické transformaci struktury tkáně, která může projevit difuzní a fokální změny. Doba sledování na ultrazvuku je nutná, v závislosti na stavu, 1 až 2 krát za rok. Metoda je neškodná, je určena nejen dospělému, dítě může být také vyšetřeno.

Intra-sekreční funkce

Patologie slinivky břišní může vést k endokrinní insuficienci: produkce inzulínu prudce klesá, vyvíjí se diabetes mellitus, který podrobně studuje endokrinologii. Hlavním laboratorním příznakem je vysoká hladina cukru v krvi a moč. Onemocnění vyžaduje celoživotní terapii pro hypoglykemické léky a dietu s omezením snadno stravitelných sacharidů. Index inzulínové rezistence je předem vypočítán pro určení typu diabetes mellitus a přiřazení správné léčby. Tabulka 9 je přiřazena, která stanoví povolené a zakázané produkty. Pacient by měl pravidelně podstoupit krevní cukr a test moči. Tyto indikátory jsou důležité pro hodnocení inzulinové terapie nebo jiných léků pro normalizaci glukózy v krvi. Také se používá ke studiu funkce slinivky břišní, ke kontrole, jak tělo reaguje na předepsanou komplexní léčbu.

Pankreat je citlivý orgán. Pravidelné vystavení nepříznivým faktorům vede k negativním důsledkům. Aby se zabránilo rozvoji patologie, je nutné dodržovat doporučení odborníků.

Funkce slinivky břišní v lidském těle

Slinivka břišní je jednou z největších v lidském těle. Jeho vlastností je schopnost syntetizovat hormony a enzymy (enzymy) nezbytné pro trávení potravy. Patří proto do skupiny žláz smíšené sekrece.

Úloha slinivky břišní v lidském těle je těžké přeceňovat. Enzymy produkované v něm jsou přímo zapojeny do výměny hlavního zdroje energie - sacharidů. Hormony, které produkují speciální buňky v těle těla, pomáhají kontrolovat metabolické procesy.

Vlastnosti umístění pankreatu

Název železa byl způsoben lokalizací. Když člověk leží, jeho hlavní hmota se nachází přímo pod žaludkem. Tělo těla je rozděleno do tří částí - například „ocas“ sahá až k samotné bráně sleziny, pohybující se doleva a nahoru. Ale velikost je opásána duodenum (duodenum), který se nachází pod žaludkem.

Segmenty slinivky břišní

Tělo samotného orgánu je umístěno ve střední části epigastria a pokračuje doleva, ve směru sleziny. Je na úrovni 1-2 bederních obratlů. Zadní část žlázy je v kontaktu s velkými cévami - nižší vena cava a aortou.

Struktura těla

Žláza dospělého zdravého člověka má hmotnost asi 80-90 g. Jeho struktura může být rozdělena do dvou obrazů - makroskopických a mikroskopických. Makroskopická stavba - znaky morfologie těla, jeho funkční části. Mikroskopická struktura předpokládá přehled tkání žlázy a specifických buněk.

Celkový pohled na lidskou slinivku břišní

K makroskopickým prvkům patří následující komponenty:

 • hlavu. Je to největší část těla. Je v těsném kontaktu s dvanácterníkem, který ji obklopuje ohybem. Odděluje hlavu a zbytek těla speciální drážkou, ve které je umístěna portální žíla. V hlavě vzniká další kanál, který se spojuje s hlavním potrubím a otevírá se do dvanácterníku přes velkou dvanáctníkovou papilu. Pokud k fúzi nedojde, pak jde do střevní dutiny přes malou papilu;
 • tělo. Má trojúhelníkový podlouhlý tvar, kde jsou vyznačeny přední, zadní a spodní povrchy;
 • ocas. Má výrazný kuželový tvar. Zamířil nahoru a doleva, sáhl dolů ke slezině. To je v ocas že velký wirsung dukt vznikne, podél kterého pankreatická šťáva obsahovat enzymy se pohybuje.

Pankreatické kanály

Tkáň orgánů je na vnější straně pokryta hustou kapslí pojivové tkáně. To pomáhá chránit žlázu před možným poškozením a zabraňuje pronikání enzymů do břišní dutiny.

Hlavní žlázová tkáň se skládá z laloků, které jsou odděleny provazy pojivové tkáně. V těchto šňůrách jsou nádoby, které krmí žlázovou tkáň a nervy.

Pankreatická šťáva se pohybuje podél několika typů kanálků:

 • interkalár;
 • interlobular;
 • intralobular;
 • společné potrubí.

Struktura exokrinního pankreatu

Ten kombinuje první tři typy vedení. Přepravuje pankreatickou šťávu. Vyrábí se v tzv. Acini - kulatých formacích složených z žlázových buněk.

Mezi acini jsou ostrovy Langerhans. Neobsahují kanály a struktura jejich buněk se liší od struktury žláz. Langerhansovy ostrůvky se skládají ze specializovaných buněk - isolocytů, ve kterých se produkují určité hormony. Tyto látky přes kapiláry vstupují do krevního oběhu, kde působí na celé tělo.

Struktura ostrova Langerhans

Existují dva hlavní typy buněk, které syntetizují specifické hormony:

 • a-buňky produkují glukagon;
 • β-buňky produkují inzulín - nejdůležitější složku podílející se na energetickém metabolismu.

Existují také delta buňky a pp buňky, jejichž hlavní funkcí je syntéza hormonů, které regulují hlad a pankreatický polypeptid.

Pozor! Glandulární tkáň syntetizuje agresivní enzymy, jejichž působení je zaměřeno na rozklad živin. Proto se při invazivních diagnostických postupech, například při propíchnutí, doporučuje být velmi opatrný.

Punkce pankreatické cysty

Hlavní funkce

Slinivka břišní se nazývá smíšená sekreční žláza, protože syntetizuje hormony, které vstupují přímo do krevního oběhu, a běžné enzymy, které se účastní procesu trávení.

Funkce čištění krve pankreatu

Účast na zažívacím procesu

Tento typ funkce se také nazývá vylučování, protože syntetizovaná látka vstupuje do jiných orgánů a obchází krevní oběh. Produktem této aktivity je pankreatická šťáva. Obsahuje řadu enzymů, které se přímo podílejí na procesu štěpení komplexních sloučenin v potravinách na jednodušší.

Pankreatická šťáva je produktem exprese pankreatu.

Mezi hlavní enzymy produkované v pankreatu patří trypsie, lipáza a alfa-amyláza.

 1. Trypsin. Enzym, který štěpí molekuly bílkovin na snadno stravitelné aminokyseliny. Zpočátku se vyrábí ve formě neaktivní formy - trypsinogenu. Pod vlivem enzymu enterokinázy, který je obsažen v parietálním hlenu dvanáctníku, se trypsinogen mění na aktivní formu. Na základě hladiny trypsinu může lékař zjistit, zda existuje zánětlivá léze žlázy - pankreatitidy.

Prostorový trypsinový model

Molekulární struktura alfa-amylázy

Tabulka Podrobný popis lidských pankreatických enzymů.

Vše o žlázách
a hormonální systém

Slinivka břišní - orgán, který je velmi důležitý při práci celého organismu

Co je slinivka břišní

Slinivka břišní je endokrinní a trávicí orgán umístěný v břišní dutině. Hlavní funkcí pankreatu je produkce enzymů nezbytných pro trávení a vstřebávání potravy ve střevech.

Orgán má tři oddělení:

Slinivka břišní se nachází ve smyčce dvanáctníku, v retroperitoneálním prostoru, pod žaludkem a vnějšek je pokryt kapslí pojivové tkáně.

Struktura a funkce slinivky břišní jsou vzájemně provázány. V těle jsou dvě zóny:

 • Exokrinní - sestává z hlavního kanálu, systému vylučovacích kanálků a acini (segmentů žlázové tkáně).
 • Endokrinní systém reprezentují Langerhansovy ostrůvky, jejichž buňky produkují biologicky aktivní látky.

V pankreatu jsou dvě funkční oblasti.

V souladu se zónami se rozlišují endokrinní a exokrinní funkce pankreatu v lidském těle. Endokrinní funkce se provádí pomocí speciálních ostrůvkových buněk - isolocytů, které jsou zodpovědné za produkci hormonů a humorální regulaci.

Poznámka V exokrinní zóně existují dva typy buněk - exokrinní pankreatocyty (provádějí sekreční funkci) a epitelové buňky (tvoří se kanály).

Stručně řečeno, funkce slinivky břišní v lidském těle jsou produkovat hormony a pankreatickou šťávu s enzymy. Účelem všech těchto biologicky aktivních látek je regulace správné funkce trávicího a neurohumorálního systému.

Úloha pankreatu v lidském těle

Slinivka břišní vykonává velmi důležité funkce v zažívacím procesu. Všechny látky nezbytné pro normální život, vstupují do těla s jídlem, ale jsou příliš složité struktury, aby se jen vstřebaly do těla.

Správná výživa je pro zdraví pankreatu velmi důležitá

Pankreatická šťáva a enzymy produkované slinivkou břišní pomáhají rozkládat vysokomolekulární látky. Každý enzym má své vlastní funkce:

 • lipáza - štěpí komplexní tuky;
 • amyláza (stejně jako maltasa a laktáza) - poskytují rozklad sacharidů;
 • trypsin - štěpí proteiny na sloučeniny s nízkou molekulovou hmotností, které jsou snadno absorbovány buňkami těla.

Zajímavé Ve slinivce břišní se trypsin vyrábí v neaktivní formě. K jeho aktivaci dochází přímo v duodenu při interakci se žlučí.

Skrz hlavní papilu, pankreatická šťáva, obohacená enzymy, vstupuje do dvanácterníku pro štěpení jídla, které bylo předběžně ošetřeno v žaludku.

Práce slinivky břišní je regulována mozkovou kůrou

Pankreatická šťáva obsahuje ve svém složení hydrogenuhličitan sodný, který je nezbytný pro zmírnění kyselosti žaludku. Proces produkce enzymů začíná několik minut po jídle a pokračuje dalších 6-14 hodin (v závislosti na množství a typu potraviny).

Práce slinivky břišní

Práce pankreatu je velmi složitý a dobře koordinovaný proces. V závislosti na typu potraviny, která vstupuje do těla (bílkoviny, tuky, sacharidy), tělo produkuje více tohoto nebo tohoto enzymu.

Je to důležité! Díky tomu dochází k rychlejšímu trávení potravin a absorpci sloučenin s nízkou molekulovou hmotností.

Kromě enzymů produkuje slinivka břišní řadu hormonů, z nichž hlavní je inzulín, a také:

To je endokrinní funkce pankreatu. Endokrinní část těla je zodpovědná za produkci hormonů, a proto jakékoli porušení jeho práce (zánět těla, trauma, patologická změna ve struktuře) selhává v procesech produkce enzymů a hormonů a v důsledku toho dochází k porušení normální tělesné aktivity těla.

Je to důležité! Lékaři věnují největší pozornost kontrole hladiny inzulínu. S jeho nedostatkem krve, je zjištěna zvýšená hladina cukru - to znamená, že člověk vyvíjí diabetes v důsledku dysfunkce slinivky břišní v těle.

Hormonální poruchy jsou velmi nebezpečné pro zdraví a život pacienta, proto je po diagnóze jakéhokoliv porušení nutné postupovat co nejdříve k jeho léčbě, aby se snížily negativní účinky na mozek, ledviny a játra.

Hormonální funkce žlázy je velmi komplikovaná.

Příznaky patologií

Trávicí funkce pankreatu je narušena nesprávným životním stylem nebo nemocí. Nejběžnější patologie vyskytující se v tomto orgánu se projevují následujícími příznaky:

 • zažívací potíže (nevolnost, zvracení, průjem);
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • nepříjemná zvláštní chuť v ústech;
 • obklíčení bolesti v horní třetině břicha, nadýmání.

Tyto příznaky se zpravidla projevují akutněji po pití alkoholu nebo tukových jídel. V období exacerbace člověk začíná přemýšlet o tom, co je funkce slinivky břišní a proč jsou tyto funkce poškozeny.

Mezi hlavní patologie pankreatu patří:

 1. Pankreatitida - v akutní a chronické formě. Je to zánětlivý proces, který se vyvíjí, když se trávicí enzymy hromadí v organismu, v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, infekčních onemocnění, tvorby kamenů v žlučníku, stejně jako blokování žlučových cest. Vývoj chronické pankreatitidy je nejvíce citlivý na alkoholiky.
 2. Rakovina - postihuje celé tělo, šíří se od kanálu k endokrinnímu pankreatu. Faktory přispívající ke vzniku rakoviny jsou stáří, kouření, chronická pankreatitida.
 3. Cukrovka - vyvíjí se, když tělo přestane produkovat inzulín (v případě hypofunkce pankreatu), nebo tělo neabsorbuje.

Tam je diabetes typu 1 - závislý na inzulínu - v tomto případě musí být pacient neustále zaveden do těla inzulínem injekcí. Diabetes typu 2 se vyskytuje nejčastěji u obezity (někdy se stává příčinou těhotenství). Léčba je zaměřena na obnovení reakce buněk na tok inzulínu.

Patologické změny ve slinivce břišní nepříznivě ovlivňují činnost trávicího systému

Je to důležité! Hyperfunkce slinivky břišní přispívá k rozvoji nedostatku glukózy, protože inzulín je produkován v nadměrném množství a rozděluje veškerou glukózu, která vstupuje do těla potravou.

Pro udržení zdravého stavu slinivky břišní je nutné jíst správně a ne zneužívat kouření a alkoholické nápoje. Prevence pankreatických dysfunkcí je důležitým úkolem pro každého člověka, protože normální trávicí proces závisí na tomto malém orgánu.

Co je slinivka břišní a její funkce

Jeho velikost je 16-22 cm a hmotnost - asi 70 gramů. Tato žláza se nachází za žaludkem a má protáhlý tvar. Struktura tohoto těla je poměrně obtížná. Skládá se ze tří částí: hlavy, těla a ocasu. Hlava je v ohybu dvanáctníku. Z těla je hlava pankreatu oddělena žílou.

Struktura tělesa ucpávky, která má tvar trojúhelníku: na ní jsou tři povrchy (přední, zadní a spodní), stejně jako tři hrany s podobnými názvy. Struktura ocasu: má tvar kužele a končí na konci dítěte.

Pankreat je také rozdělen do dvou funkčních částí: endokrinní a exokrinní.

Endokrinní oblast se skládá z buněk, které se nazývají Langerhansovy ostrůvky. Tyto ostrůvky jsou schopny syntetizovat různé hormonální látky.

Exokrinní část zahrnuje acini umístěné v lalocích pankreatu, systém vedení pro sekreci sekreční tekutiny a hlavního pankreatického kanálu.

Úloha pankreatu

Slinivka poskytuje vnější i vnitřní sekreci.

Hlavní, vylučovací funkce slinivky břišní je vylučovat pankreatickou šťávu a provádí ji exokrinní laloky žlázy. Druhou, neméně významnou funkcí pankreatu je jeho endokrinní funkce, a to: vylučování glukagonu, inzulínu, somatostatinu, polypeptidu a ghrelinu do krve.

Uvažujme podrobněji, jaké funkce tato žláza vykonává.

Humorální

Humorální funkce pankreatu hraje v trávicím procesu obrovskou roli. Díky této funkci jsou potřebné látky dodávány do různých orgánů. Přeprava biologických prvků se provádí po rozdělení potravin, které vstoupily do lidského těla, do složek.

Humorální regulace se provádí na základě hormonů secretin a pancreozymin, které jsou produkovány v dvanácterníku, pak se s pomocí pankreatické šťávy aktivují potřebné enzymy.

Tato funkce je velmi důležitá, protože umožňuje nastavit objem trávicí šťávy. Je důležitý nejen pro zažívací ústrojí, ale i pro životnost celého organismu jako celku, protože se používá k transportu látek do ostatních orgánů.

Trávicí

Trávicí nebo jinak exokrinní funkce slinivky břišní se projevuje sekrecí pankreatické šťávy. Přibližně 700 cm³ denně.

Hlavní složkou této šťávy jsou organické enzymy, které jsou rozděleny do dvou skupin: proteinázy a karboxypeptidázy. Přispívají k rozdělení potravy do lidského těla do jednotlivých prvků.

S ohledem na zažívací funkci slinivky břišní lze ji považovat za hlavní činnost tohoto organismu.

Princip separační výživy je založen na tomto principu. Aby bylo pro tělo snazší vyrábět určitý typ šťávy, podporovatelé oddělené výživy doporučují jíst pouze tyto produkty současně, pro štěpení, které vyžaduje stejné složení enzymů.

Endokrinní

Endokrinní funkce slinivky břišní nebo intrasekreorie je poskytnout dostatečné množství hormonů v lidském těle. Hormony jsou syntetizovány ve specifických lalocích pankreatu, nazývaných Langerhansovy ostrůvky.

Langerhansovy ostrůvky se skládají z různých buněk, z nichž každý uvolňuje do krve určitý typ hormonu. Alfa buňky vylučují glukagon, beta buňky emitují inzulín, delta buňky vylučují somatostatin, D1 buňky vylučují VIP a PP buňky vylučují pankreatický polypeptid.

Vnitřní sekreční funkce slinivky břišní není o nic méně důležitá než vylučovací funkce, protože na ní závisí normální fungování různých orgánů v lidském těle.

Jak se projevují nemoci?

Člověk pociťuje důležitost jedné nebo jiné funkce slinivky břišní pouze tehdy, když dojde k narušení práce tohoto orgánu. K dysfunkci pankreatu dochází nejčastěji v důsledku nesprávného životního stylu, například nadměrného užívání alkoholu nebo sladkostí.

Porušení práce tohoto těla se projevuje buď náhle, nebo se symptomy postupně zvyšují. Symptomy nemoci se projevují u herpetické bolesti pod lopatkou nebo v meziobové oblasti, stejně jako ve formě pálivé bolesti. Dysfunkce se může projevit jako nevolnost, zvracení nebo průjem. Bolest může být jak trvalá, tak paroxyzmální.

Symptomy poruch endokrinních funkcí se projevují zvýšením hmotnosti, sníženou aktivitou mozku, diabetem a dalšími poruchami.

Jiné poruchy

Jiné poruchy zahrnují hypofunkci a hyperfunkci.

Hypofunkce je nejčastější poruchou práce tohoto orgánu. To je předchůdce diabetu. Vyskytuje se mnohem častěji než hyperfunkce, protože hladina hormonu inzulínu v těle klesá, což je nezbytné pro udržení optimální hladiny glukózy v krvi. Příznaky: obecná slabost a rychlá únava, prudký pokles nebo stejný prudký nárůst hmotnosti, těžké bolesti hlavy, konstantní žízeň a zvýšené močení.

Léčba je předepsána až po důkladném vyšetření těla endokrinologem.
Hyperfunkce je poměrně vzácnou formou onemocnění. Jeho symptomy jsou poněkud podobné symptomům hypofunkce. Hyperfunkce se projevuje apatií, ospalostí a slabostí.
Léčba by měla začít co nejdříve. Pokud léčba není zahájena včas, nemoc bude postupovat, objeví se nové příznaky: křeče, třes v rukou, mdloby, přibývání na váze ve velmi krátkém čase.

Hyperfunkce je detekována na základě výsledků testů.

Akutní pankreatitida

Toto onemocnění se objevuje náhle. Start provokuje příjem alkoholických nápojů. Toto onemocnění se může vyvinout v důsledku některých průvodních onemocnění žlučníku nebo dvanáctníku.

Symptomy akutní pankreatitidy: akutní bolest v pravé a levé hypochondrium, nevolnost a opakované zvracení. Bolest má nejčastěji povahu pásového oparu, poskytuje zpět, levou stranu hrudníku nebo dolní část břicha. Dá se uvolnit pouze v jedné poloze: naklonění dopředu z sedací polohy. Nárůst pulsu se zvyšuje.

Léčba akutní pankreatitidy se vyskytuje v nemocnici. Pokud není včasná léčba provedena, onemocnění se může stát chronickým.

Chronická pankreatitida

Jedná se o zánětlivé onemocnění pankreatu. Důvody jsou stejné jako u akutní pankreatitidy. Jak se onemocnění vyvíjí, tkáň žlázy se zmenšuje.

Příznaky chronické pankreatitidy: řada akutních stavů a ​​relativně klidná. Na začátku onemocnění je doba remise poměrně dlouhá, ale pokud se léčba neprovádí včas, dochází častěji k atakům akutní bolesti.

Mastná, příliš slaná nebo smažená jídla, stejně jako alkohol, mohou vyvolat výskyt bolesti. Pro zmírnění bolesti ve slinivce břišní s léky proti bolesti je téměř nemožné.

Jak choroba postupuje, objevují se nové příznaky: zácpa, průjem, nadýmání a nadýmání. Pak se může vyvinout diabetes.

Je velmi důležité včas rozpoznat pankreatitidu a zahájit její léčbu. Uznání je poměrně obtížné, protože příznaky tohoto onemocnění jsou často podobné jiným onemocněním gastrointestinálního traktu.

Nádory

Nádory jsou rozděleny do dvou typů: hormonální a rakovinová (maligní).
Tři nejčastější nádory jsou: inzulinom, který produkuje nadměrné množství inzulínu, gastrinomu, který produkuje gastrin, a karcinoidního tumoru.

Slinivka břišní je velmi důležitým orgánem v těle. Z jeho správné práce záleží na blahu člověka, jeho živobytí. Hlavní věcí je včasná léčba nemocí a udržení zdravého životního stylu.

Funkce slinivky břišní v lidském těle

Funkce slinivky břišní v lidském těle jsou různé. Pokud je toto tělo zdravé a funguje v plné síle, jsou všechny ostatní konstrukční části pod jeho ochranou. S výskytem patologických procesů ve slinivce břišní trpí celé tělo.

Úloha pankreatu při trávení

Co slinivky břišní v lidském těle? Je logičtější začít s nejjednodušší a nejzřejmější funkcí - zažívací, je poměrně obtížné odpovědět krátce. Jaká je funkce pankreatu v systému trávení?

Produkuje enzymy, které se podílejí na rozpadu hlavních složek potravinářských sacharidů, tuků a bílkovin. Exkreční funkce slinivky břišní se projevuje tvorbou pankreatické šťávy, která je odstraněna speciálním kanálem do dvanáctníku. Tady, jeho šťáva, kombinovat se žlučí jater, rozdělí jídlo do stavu, který dovolí fragmentům projít střevy.

Pankreat je také zodpovědný za produkci následujících enzymů:

 • lipáza - rozdrtí velké konglomeráty tuků;
 • laktáza, amyláza, invertáza a maltasa štěpí sacharidy;
 • Trypsin je enzym, který štěpí pouze proteiny.

Všechny tyto enzymy začnou být produkovány žlázou bezprostředně po jídle vstoupil do žaludku. Tento proces trvá 7-12 hodin.

Produkce enzymů závisí na složení potraviny. Pokud v těle potraviny převládá bílkovina, železo začne intenzivně dodávat trypsin. Velké množství tuku přispívá k rozvoji lipázy. Podobně se provádí stimulace produkce enzymů degradujících sacharidy.

Podstatou exokrinní funkce této žlázy je, že sekrece pankreatické šťávy a enzymů je plně v souladu s množstvím a kvalitou konzumovaných potravin. Právě díky této funkci je zajištěno nejen trávení potravy, ale i ochrana samotné žlázy. S vyváženým uvolňováním všech zažívacích látek syntetizovaných žlázou je tento orgán spolehlivě chráněn před možným sebezničení. Když se šťáva pankreatu vylučuje v množství, které odpovídá množství konzumované potravy, je zcela využito v dvanácterníku, aniž by mělo zničující účinek na žlázu.

Endokrinní funkce

Železo hraje svou intrasekreční roli prostřednictvím produkce řady hormonů, které se uvolňují do trávicího systému, ale do krve, což ovlivňuje stav celého organismu.

Co produkuje slinivku břišní, provádí endokrinní funkci? Hormony jsou produkovány ve specifických orgánových strukturách, který být volán Islets Langerhans. Skládají se z buněk, které se specializují na produkci určitých hormonů. Jedná se o následujících pět typů buněk:

 • alfa buňky produkují glukagon;
 • beta buňky produkují inzulín;
 • delta buňky se specializují na somatostatin;
 • D1 buňky dodávají tělu vazoaktivní intestinální polypeptidy;
 • PP buňky produkují pankreatický polypeptid.

Nejznámějším hormonem je inzulín. Reguluje množství glukózy v krvi.

S destrukcí beta buněk vzniká inzulínový deficit, který je začátkem vývoje diabetu.

Endokrinní nebo endokrinní funkce žlázy se projevuje humorální kontrolou aktivity těla. Toto je evoluční nejčasnější cesta ke kontrole. Slinivka břišní řídí množství inzulínu a somatostatinu vstupujícího do krve, což vede k tvorbě hormonální rovnováhy a zajištění normálního stavu těla.

Propojení funkcí se strukturou a umístěním ucpávky

Slinivka břišní je paradoxní jev, který kombinuje několik funkcí, které nemají žádné logické spojení. Tento paradox je důsledkem vývoje funkcí a orgánů.

U některých obratlovců jsou trávicí a endokrinní funkce odděleny a koncentrovány v různých orgánech. U lidí a většiny obratlovců byly ve stejném orgánu koncentrovány různé struktury.

Navzdory skutečnosti, že role slinivky břišní v lidském těle je různorodá, základní funkce je stále zažívací.

V každém systému podpory života jsou všechny orgány umístěny tak, aby rychle a efektivně vykonávaly své vlastní funkce. Pro trávicí systém je důležitý zejména princip racionálního umístění orgánů. Slinivka břišní může provádět zažívací funkce pouze s rychlým tokem pankreatické šťávy do dvanáctníku. Žluč z jater by také měla být rychle dodána.

Slinivka břišní se nachází ve smyčce tvořené žaludkem a dvanácterníkem. Vpravo od žaludku a jater se nachází. Být v určité vzdálenosti od sebe vertikálně, tyto dva orgány sousedí s kanály, skrz které žluč a pankreatická šťáva vstupují do dvanácterníku.

Struktura a funkce slinivky břišní je spojena s potřebou zajistit zažívací funkci. Z tohoto důvodu by největší část žlázy - hlava měla být v těsné blízkosti dvanáctníku.

Umístění všech ostatních struktur žlázy, které nefungují na trávení, je vázáno na hlavu.

Žláza je mechanickým spojením v jediném orgánu různých struktur a funkcí. Pokud odpovíte na otázku, proč je slinivka potřebná, dostanete velmi dlouhou odpověď, kterou lze snížit na jednu frázi - pro sekreční kontrolu celého těla.

Patologie pankreatu

Všechna onemocnění tohoto těla jsou spojena s porušením určité funkce. Mezi nejčastější onemocnění patří pankreatitida a diabetes. V prvním případě se v žláze vyvíjí zánětlivý proces, který ovlivňuje jeho zažívací funkce. Ve druhé je produkce inzulínu narušena, což vede k rozpadu metabolismu celého těla.

Původ obou patologií nebyl zcela objasněn, ale obvykle lidé, kteří zneužívají alkohol a nikotin, trpí akutní pankreatitidou. Zánětlivé procesy se mohou vyvíjet na pozadí silného stresu a intoxikace. Oba faktory stimulují hyperfunkci žlázy, protože její tkáň je zničena přebytečnou šťávou pankreatu. Stimulujte tento proces a onemocnění jater.

Paradoxem je, že u lidí s diabetem může být železo ve všech ohledech zdravé. Jen její beta buňky z nějakého důvodu přestanou fungovat na plný výkon. Absence kauzálního vztahu mezi pankreatitidou a diabetem opět dokazuje evoluční nezávislost vývoje různých struktur jednoho orgánu.

Pankreatitida je závažné a nebezpečné onemocnění. Nicméně, to může být vyléčeno pomocí různých metod, včetně chirurgických a lékařských. Nezávislou metodou boje proti pankreatitidě je dieta, která se bude muset držet života. Terapeutický význam stravy je usnadnit proces trávení, stejně jako zabránit stimulaci hyperfunkce žlázy.

Lidé budou muset po celou dobu žít s diabetem. Protože slinivka břišní již není schopna regulovat aktivitu těla prostřednictvím syntézy požadovaného množství inzulínu, člověk tuto funkci přebírá.

Hlavním zájmem diabetika je neustále sledovat množství inzulínu a glukózy v krvi.

Mezi vzácnější onemocnění patří cystická fibróza, cysta a rakovina pankreatu. Cystická fibróza je označována jako systémová dědičná onemocnění. Vyznačuje se dysfunkcí mnoha orgánů. V tomto případě se v pankreatu vytvoří difuzní fibróza.

Slinivka břišní má zásadní význam pro normální fungování celého organismu. Výskyt jakýchkoliv patologických stavů v tomto těle je vždy velmi závažný a vyžaduje neustálou léčbu nebo operaci. Mezi nejdůležitější patří funkce v těle, které tento systém vykonává.