Image

Jíst hodně a ztrácet hmotnost důvodů

Na snídani, kaše s máslem, na oběd boršč se zakysanou smetanou, řízek s bramborami, hračka na noc. S minimální fyzickou aktivitou ztrácíte hmotnost. Výkyvy hmotnosti jednoho až tří kilogramů mohou být přehlédnuty, ale pokud rychle a bez stravy klesne více než pět procent tělesné hmotnosti, je čas navštívit lékaře. Rychlé hubnutí může být známkou vážné nemoci.

Ztráta hmotnosti: Tání svalů

Samozřejmě lze ignorovat výkyvy hmotnosti 1 až 3 kg, nejčastěji jsou to změny v rovnováze vody a elektrolytu, akumulace a ztráta tekutiny. Pokud ale rychle a bez stravy ztratíte 5% tělesné hmotnosti, měli byste se poradit s lékařem a společně analyzovat příčiny situace.

Úbytek hmotnosti je důsledkem nedostatku živin. Signál, že tělo začíná vynakládat vlastní proteiny, tuky a sacharidy, aby poskytlo energii a zachovalo životně důležitou činnost. V počáteční fázi je ztráta hmotnosti spojena se ztrátou tukové hmoty, pak se svaly a další tkáně bílkovin začínají „roztavit“, dochází ke změnám metabolismu, funkčním a strukturálním změnám v orgánech a vyvíjejí se nemoci.

Deprese je nejčastější příčinou úbytku hmotnosti.

Deprese je duševní porucha, která se projevuje prudkým a trvalým poklesem nálady, motorickou retardací a negativním vnímáním reality a vlastní osobnosti. Jeden z příznaků deprese je porušení vnímání chuti, jako výsledek - ztráta chuti k jídlu a drastické hubnutí. Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že nemoc přispívá k rozvoji gastritidy a dalších onemocnění trávicího systému, doprovázených abdominálním nepohodlím.

Co když zjistíte známky deprese? Nepřibližujte se s lékařem. Každý. Začněte s terapeutem. Je těžké se vyrovnat s depresí sama o sobě, ale nemůže odolat lékům a psychoterapii. V opomíjené verzi může deprese vést k vyčerpání a výskytu sebevražedných myšlenek.

Hormonální poruchy jako faktor ztráty hmotnosti

Jistě jste slyšeli o vedoucí roli hormonálního systému ve fungování lidského těla, zejména o jeho vlivu na metabolické procesy. Narušení hypofýzy, nadledvinek, štítné žlázy a slinivky břišní může vést ke zvýšení metabolismu a rychlé ztrátě hmotnosti. Například pacienti s hypertyreózou spolu s úzkostí, podrážděností, rychlým srdečním tepem, suchou pokožkou mají obvykle nedostatečnou tělesnou hmotnost s prudce zvýšenou chutí k jídlu.

Co dělat Běh do endokrinologa a biochemické vyšetření krve a krevní test na hormony hypofýzy, nadledvinek, štítné žlázy.

Nemoci gastrointestinálního traktu vedou k úbytku hmotnosti.

V tomto seznamu je především celiakie, enterokolitida, atrofická gastritida - to znamená onemocnění doprovázená porušením absorpce živin. Zánětlivé a atrofické procesy probíhající v zažívacím traktu vedou k narušení trávení potravy a doprovodné bolesti břicha, nadýmání, zácpa, průjem odrazují od touhy jíst. Zvyšující se nedostatek vitamínů a mikroprvků vede k suché kůži, křehkosti a vypadávání vlasů, řídnutí nehtů, krvácení dásní.

Co když je ztráta hmotnosti kombinována s abdominálním diskomfortem a příznaky hypovitaminózy? Kontaktujte gastroenterologa a nechte se testovat. Pouze léčba základního onemocnění vrátí normální hmotnost.

Nemoci žlučníku a slinivky břišní jako faktor hubnutí

Chronická onemocnění žlučníku a slinivky břišní jdou ruku na nohu. Důvodem je blízkost vylučovacích kanálků těchto orgánů, což způsobuje porušení dodávky jejich enzymů ve střevě. Nedostatek trávicích šťáv vede k nedostatečnému rozkladu potravy a nutričním nedostatkům v těle, navzdory odpovídající výživě.

Nemoci žlučníku a slinivky břišní jsou často doprovázeny bolestmi v horní části břicha, změnami stolice a výskytem mastného filmu na povrchu výkalů.

Co dělat, pokud máte podezření na příčinu ztráty hmotnosti žlučového systému a slinivky břišní? Poraďte se s gastroenterologem, který vám poskytne kompletní vyšetření. Enzymové přípravky pomohou normalizovat trávení.

Parazity a infekce - příčiny hubnutí

Nemůžeme vyloučit takové příčiny úbytku hmotnosti jako virová hepatitida nebo HIV, navíc je to úbytek hmotnosti, který se někdy stává prvním příznakem onemocnění.

Další infekční příčinou úbytku hmotnosti je tuberkulóza. Kromě toho, na pozadí intoxikace, pacienti ztratí chuť k jídlu, boj proti infekci vyžaduje obrovské výdaje na energii, a tělo bere z vlastních rezerv. Častý kašel, neustálá nízká tělesná teplota, pocení, slabost by měly vést k myšlence tuberkulózy a stát se důvodem k mimořádnému vyšetření.

Helminthiasis, navzdory populárnímu názoru, málokdy vede k silnému hubnutí. Výjimky - případy, kdy se počet helminthů „převalí“ a jejich přítomnost způsobuje intoxikaci a zažívací poruchy.

Co dělat Pokud spolu s úbytkem hmotnosti zaznamenáte prodloužený vzestup tělesné teploty, kašel, abdominální diskomfort, nestabilitu stolice, přítomnost parazitů ve výkalech, obraťte se na specialistu na infekční onemocnění.

Zhoubné novotvary - příčiny úbytku hmotnosti

Tam je taková věc, jako je rakovina kachexie - stav náhlé ztráty hmotnosti v důsledku zhoubného nádoru. Ve většině případů se s ním lékaři setkávají v pozdějších stadiích vývoje rakoviny; s nádory gastrointestinálního traktu se tento stav vyvíjí dříve.

Pacienti trpí intoxikací, jejich chuť k jídlu je narušena, jejich chuťové pocity se mění. Rychle rostoucí nádor vyžaduje obrovské množství živin, v důsledku čehož jim zdravé tkáně těla začínají chybět. Navíc látky vylučované nádorem mají toxický účinek na tkáně těla, zpomalují metabolické procesy v nich a vedou k atrofii. Jako výsledek, v normální stravě, pacient s rakovinou začne zhubnout a ztrácí nejen tuk, ale také svalovou hmotu.

Přítomnost konstantní slabosti a nízkého stupně horečky, v kombinaci s nemotivovaným úbytkem hmotnosti, by měla být důvodem k návštěvě u lékaře. Začněte s terapeutem, v případě potřeby vás odkáže na onkologa. V této situaci pomůže pouze komplexní léčba.

Viz také:

Nezapomeňte zahrnout MedPulse.Ru do seznamu zdrojů, se kterými se čas od času setkáte:

Přihlaste se k odběru našeho kanálu v Yandexu

Přidat "MedPulse" do vašich zdrojů na Yandex.News nebo News.Google

Rádi vás také uvidíme v našich komunitách na VKontakte, Facebook, Odnoklassniki, Google+.

Jaké nemoci zhubnout?

Rostete bez vysvětlitelného důvodu a nerozumíte tomu, co je s ním spojeno? V tomto článku se podíváme na nejčastější příčiny hubnutí, stejně jako zjistit, který lékař potřebujete konzultovat.

Dramatický úbytek hmotnosti jako symptom

Ztráta hmotnosti je často vědomá volba - změníme dietu a zvýšíme fyzickou aktivitu, abychom se zbavili kil a byli zdravější. V tomto případě je normou i poměrně ostrá ztráta hmotnosti.

Na druhé straně, někteří zhubnou právě když čelí vážné nemoci. S rozvojem nejzávažnějších onemocnění se objeví jeden nebo několik dalších příznaků, které se objevují ještě před ztrátou kilogramu. V této situaci jsou příčiny dramatického hubnutí zcela pochopitelné a dokonce očekávané.

Někdy se stává, že prvním příznakem vzniku vážné nemoci je ztráta kilogramu. Jiné příznaky se v tomto případě objevují o něco později. Níže uvádíme nejběžnější onemocnění, při nichž může být úbytek hmotnosti prvním příznakem. Nezapomeňte, že všechna následující porušení se netýkají plánovaného hubnutí.

Jaké nemoci zhubnout?

Možné příčiny nevysvětleného úbytku hmotnosti zahrnují:

Onkologická onemocnění

Ve většině případů se u pacienta před úbytkem hmotnosti vyvinou další příznaky. Mohou být velmi odlišné - v závislosti na typu a místě zhoubného procesu. Někdy je dramatický úbytek hmotnosti v onkologii prvním příznakem, který si člověk všimne.

Proč zhubnout s rakovinou? Úbytek hmotnosti v tomto případě je částečně způsoben zvýšenou aktivitou rakovinných buněk, které vyžadují výživu. V pozdějších stadiích nemoci váha „zmizí“ kvůli kombinaci různých faktorů.

Úbytek hmotnosti s diabetem

Nečekaný úbytek hmotnosti je často známkou diabetu. U lidí s tímto onemocněním není hormon inzulín schopen donutit buňky používat glukózu jako zdroj energie. Když se to stane, tělo "spaluje" tuk a svalovou tkáň, čímž získává potřebnou energii. To částečně vysvětluje, proč dochází k dramatickému úbytku hmotnosti u diabetu.

Hypertyreóza

U této poruchy produkuje štítná žláza příliš mnoho hormonu tyroxinu. Přebytek této látky způsobuje zvýšení metabolických procesů ("urychlený" metabolismus). Symptomy této poruchy jsou:

 • Úzkost, nervozita, úzkost,
 • Zvýšená emocionalita
 • Podrážděnost,
 • Špatný sen
 • Pocit palpitací,
 • Chvění v rukou (třes)
 • Nadměrné pocení
 • Průjem

Proč člověk zhubne dramaticky i při velmi dobré chuti k jídlu? To lze vysvětlit zvýšenou spotřebou energie v důsledku nervozity, úzkosti a konstantního „běhu“. To vše jsou možné známky hypertyreózy, o kterých se dočtete v tomto článku.

Přítomnost chronické infekce nebo zánětlivého procesu

Obvykle, u chronické infekce, člověk čelí nejen hubnutí, ale i dalším symptomům. I když u některých infekcí, jako je tuberkulóza nebo HIV, je prvním viditelným příznakem náhlé snížení hmotnosti.

Za určitých podmínek se v jedné nebo více částech těla vytváří zánětlivý proces. Opět platí, že v tomto případě bude osoba čelit dalším příznakům. Ale s některými zánětlivými poruchami, jako je revmatická polymyalgie, první příznaky mohou být špatné zdraví a náhlé hubnutí.

Malabsorpční syndromy

Existuje mnoho nemocí, které ovlivňují vstřebávání potravy ve střevě. Obvykle spouští příznak jako průjem. U některých pacientů je prvním patrným znakem malabsorpčního syndromu úbytek hmotnosti. Mezi porušeními příjmu potravy jsou zaznamenány celiakie (celiakie), Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Demence (mentální postižení)

V raných stadiích demence se lidé mohou cítit dobře, ale ve skutečnosti nejsou schopni se o sebe náležitě starat. Nemohou nezávisle dělat a dodržovat normální stravu, protože to, co jedí špatně a následně zhubnout.

Příčiny hubnutí zahrnují také:

 • Addisonova choroba,
 • Chronická obstrukční plicní choroba,
 • Onemocnění srdce a ledvin
 • Hyperkalcémie (zvýšené hladiny vápníku v krvi),
 • Parkinsonova choroba,
 • Peptický vřed

Další příčiny úbytku hmotnosti

Někdy úbytek hmotnosti přímo nesouvisí s nemocemi, ale je důsledkem užívání určitých látek nebo psychického stavu osoby.

Poruchy příjmu potravy

Příčiny ztráty hmotnosti mohou zahrnovat některé podmínky, které jsou důsledkem nedostatku vnímání těla. S takovým porušením jako anorexie, osoba přísně kontroluje svou stravu a aktivně se snaží zbavit se extra kilogramu podle svého názoru. Lidé trpící anorexií jsou silně podváží. Jedná se o nebezpečný stav, který ve většině případů vyžaduje zásah nejen klinického odborníka na výživu, ale i dalších lékařů.

Vedlejší účinky užívání léků

Někdy léky způsobují vedlejší účinky, které vedou k hubnutí. Některé léky způsobují ztrátu chuti k jídlu a sucho v ústech a některé způsobují pálení žáhy nebo mírné abdominální nepohodlí. Existují také léky, které ovlivňují chuť a vůni. Jakýkoli z těchto nežádoucích účinků může vést ke snížení kalorického příjmu a náhlému úbytku hmotnosti.

V depresi

V tomto stavu lidé velmi často ztrácejí chuť k jídlu a nechtějí jíst, což nakonec vede k hubnutí. Kromě toho existuje taková věc, jako je ztráta hmotnosti na základě nervů. Pokud je člověk často konfrontován se stresujícími událostmi a je neustále nervózní, může také ztratit libry.

Zneužívání alkoholu / závislost na alkoholu

Mnoho lidí se závislostí na alkoholu je podvyživených a zhubne bez pochopení. V takovém případě mohou změny zaznamenat pouze příbuzní nebo přátelé.

Co dělat s ostrým hubnutím?

Pokud vy nebo vaše rodina z nevysvětlitelného důvodu začnete ztrácet kilogramy, poraďte se s lékařem. Američtí experti doporučují vydávat poplach, pokud během posledních 6–12 měsíců člověk z nevysvětlitelného důvodu ztratil více než 5% své celkové tělesné hmotnosti. Pokud je pacient dospělý a má jednu nebo více vážných onemocnění, i pár kilo ztracených je důvodem, proč jít k lékaři.

Na recepci odborník analyzuje historii nemocí a provede důkladné fyzikální vyšetření. V případě potřeby předepíše lékař krevní test nebo jiné diagnostické postupy.

V tomto článku jsme se zabývali tím, které nemoci ztrácí váhu a které lékaři musí kontaktovat, aby našli příčinu. I když ve většině případů je příčinou úbytku hmotnosti nebo problémů s přibýváním na váze banální podvýživa. Pokud člověk jí hodně a nemůže přibrat na váze, nehledejte skryté důvody. Nejlepší možností je získat odbornou radu klinického odborníka na výživu.

Příčiny úbytku hmotnosti u mužů s normální výživou

Zvýšená tělesná hmotnost způsobuje poškození zdraví žen i mužů. Proto je nutné sledovat jejich hmotnost. Pokud je ztráta hmotnosti způsobena aktivním sportem, dietními omezeními, není důvod k obavám. Aktivní životní styl po dlouhém období nečinnosti vždy vede k dramatickému úbytku hmotnosti. To vše díky testosteronu, který se začíná aktivně rozvíjet a přeměňuje tuk na svalovou hmotu. Pokud však mužův životní styl zůstane nezměněn a dojde k úbytku hmotnosti, je důvod k obavám. Důvody pro to mohou být mnohé. Dramatická ztráta hmotnosti u mužů často ukazuje na přítomnost závažných patologických stavů v těle. Zpravidla se jedná o poruchy endokrinního systému, účinky stresu.

Vliv napětí na hmotnost

Většina vědců tvrdí, že je to stres, negativní emoce vyvolávají dramatický úbytek hmotnosti u mužů bez změny stravy. Pod vlivem psychického šoku je pozorován prudký pokles tělesné hmotnosti. Dnes, aby se zabránilo stresu je velmi obtížné. Každý den čelíme šokům doma, v práci, v dopravě. Také, na stabilitu psychiky ovlivňuje a profesionální činnosti. Má-li člověk vysoký post s dostatečnou úrovní odpovědnosti, je mu poskytován každodenní stres.

Příčiny úbytku hmotnosti u mužů s normální stravou mohou být následující:

 • Nespavost;
 • Hyperexcitabilita;
 • Fyzická a psychická únava;
 • Deprese

Mužské tělo se dokáže rychle vypořádat s obtížemi. To platí i pro obnovení normální hmotnosti. A není vůbec nutné brát speciální léky. Pokud se však napětí v životě mladého muže proměnilo v systémové jevy, je zapotřebí pomoci specialisty.

Zpravidla drastické hubnutí bez změny kvality potravin naznačuje patologické procesy. Takže tělo se snaží vrhnout veškerou svou sílu a rezervy na boj s nemocí. V první řadě se používají tukové a svalové tkáně. Nepřiměřený úbytek hmotnosti u mužů je povinně povinen konzultovat s lékařem. Možná budete potřebovat lehká sedativa, která obnoví centrální nervový systém. To mladému muži pomůže vrátit se do své dřívější podoby. Čím dříve se léčba začne, tím menší je pravděpodobnost vzniku komplikace z procesu hubnutí.

Endokrinní dysfunkce

Rychlý úbytek hmotnosti u mužů s normální výživou často vyvolává nesprávné fungování endokrinního systému. V tomto případě nejčastěji trpí štítná žláza. Když hormonální selhání ve štítné žláze začíná tvořit určité sloučeniny, které vyvolávají rychlé spalování tuků a kalorií.

Pokud se neprodleně obrátíte na lékaře, může dojít k mnoha komplikacím. Jedním z nejnebezpečnějších onemocnění štítné žlázy je hypertyreóza. V tomto případě dochází k nadměrné abnormální produkci hormonů žlázou. Příznaky této patologie jsou následující:

 • Rychlá ztráta hmotnosti (až 10-15 kg);
 • Zvýšená chuť k jídlu;
 • Chvějící se prsty;
 • Snížení dynamiky srdce;
 • Porucha sexuální funkce;
 • Nespavost.

Po rozpoznání těchto příznaků v člověku by muž neměl zdržet návštěvu endokrinologa. V počátečním stádiu vývoje onemocnění je totiž zaručen maximální pozitivní výsledek. Dramatická ztráta hmotnosti u mužů může být způsobena přítomností takové endokrinní nemoci jako diabetes mellitus prvního typu. Tento typ diabetu je závislý na inzulínu. Člověk bude muset injikovat inzulín denně.

Lstivost této nemoci spočívá ve skutečnosti, že se vyvíjí postupně, nepozorovaně. Ale jeho známky se začínají projevovat již v období exacerbací. Pacienti s diabetem mohou zhubnout, zatímco tam je vždy zvýšení chuti k jídlu, dokonce i žravost. Pacient má silný žízeň. Z úst muže je silný pach acetonu. Totéž platí pro moč a pot. Onemocnění je velmi nebezpečné pro život pacienta. Při zvýšení nebo snížení hladiny cukru v krvi se může objevit kóma. A ne ve všech případech je možné pacienta z něj vyvést. Diabetes mellitus vyžaduje neustálé sledování odborníkem.

Jiné příčiny úbytku hmotnosti u mužů

Muži zhubnout z jiných důvodů. Více než 80% všech případů ztráty hmotnosti mužů ukazuje na dysfunkci orgánu nebo systému těla. Každý člověk musí sledovat a kontrolovat svou váhu. Pokud dojde ke znatelným změnám bez znalosti důvodů, je nutné vyhledat pomoc specialisty. Kromě hlavních příčin dramatického úbytku hmotnosti si můžete vybrat i další nemoci, které vyvolávají rychlé spalování tuků a svalů.

Onkologie

Úbytek hmotnosti u mužů s normální výživou může být známkou počáteční fáze rakoviny. V tomto případě ztráta hmotnosti také přispívá ke ztrátě vlasů, křehkým nehtům, zabarvení kůže a skleróze očí. Jak vidíte, tyto příznaky jsou obvykle ignorovány. Ale dramatické hubnutí může pacienta přimět k návštěvě lékaře. Pouze okamžitá akce umožní včasné zjištění růstu tumoru v těle. V takových případech je často stanovena rakovina orgánů trávicího systému, slinivky břišní a jater. Úbytek hmotnosti lze pozorovat od prvního dne narození tumoru. Proto je důležité sledovat vaši váhu, abyste včas identifikovali problém.

Za první a nejčastější známky onkologie lze považovat následující příznaky:

 • Slabost;
 • Dlouhé hojení ran a vředů;
 • Chrapot;
 • Kašel;
 • Porucha stolice;
 • Dramatický úbytek hmotnosti;
 • Změňte barvu kůže;
 • Výskyt tuleňů.

Adrenální insuficience

Úbytek hmotnosti u mladých lidí bez příčiny může být způsoben nedostatečností nadledvin. V tomto případě se kůra nadledvin nedokáže vyrovnat s její funkcí, přestává produkovat hormony ve správném množství. Onemocnění může být akutní a chronické, primární a sekundární. Mezi příznaky lze identifikovat slabost ve svalech, nižší krevní tlak, chuť slané, ztmavnutí kůže, bolesti břicha.

Plicní tuberkulóza

Toto onemocnění má široké spektrum příznaků. A je to ostrý úbytek hmotnosti, ne oslabující kašel, je první známkou patologie. Tuberkulóza se považuje za obtížně léčitelnou. Boj proti němu bude úspěšný pouze v počáteční fázi vývoje. Po úbytku hmotnosti se přidají následující příznaky:

 • Sipot v hrudi, průdušky;
 • Mokrý kašel;
 • Vylučování krve nebo hnisu spolu se sputem;
 • Zvýšené pocení;
 • Bolesti na hrudi.

Alzheimerova choroba

Toto onemocnění se také nazývá senilní demence. V důsledku toho může ztráta hmotnosti způsobit změny související s věkem. Alzheimerova choroba je charakterizována ztrátou nervových spojení v mozku. Rozvíjí se zpravidla po 65-70 letech. Pokud má člověk genetickou predispozici, může se onemocnění objevit ve věku 40-45 let. Pacient má dezorientaci v prostoru, čase, ztrátě paměti. Zaprvé, paměť nahradí poslední události, pak zmizí dlouhodobá paměť. Takoví pacienti zapomínají na základní věci - jíst, oblékat se, jít na záchod, pít vodu. To vše vede k prudkému poklesu tělesné hmotnosti. Pacientská data nemohou existovat bez pomoci příbuzných, příbuzných, přátel.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění, při kterém je zánět sliznice tlustého střeva. Úbytek hmotnosti je v tomto případě považován za hlavní symptom. Také by to mělo zahrnovat bolesti břicha, průjem, zácpu, abdominální distenze, ztrátu chuti k jídlu, dysfunkci ledvin a srdce. Slabý pohyb střev také vede k neočekávanému úbytku hmotnosti. Velmi často, střevní obstrukce indikuje přítomnost rakoviny. Ve všech případech je úbytek hmotnosti doprovázen celkovou slabostí těla. Nepřibližujte se s návštěvou lékaře. Pokles o 3-5 kg ​​bez příčiny je důvodem ke znepokojení. A pouze včasný profesionální zásah umožní vyhnout se vážným následkům, zachovat zdraví.

Abnormální úbytek hmotnosti - signál pro lékařské vyšetření

Vzpomeňte si na slavný výraz: "Pokud žena jí a není výkrm, je čarodějnice"? Tento výraz má svou vlastní historii, ale nyní o něčem jiném: proč člověk zhubne bez diety? Každý z nás zná lidi, kteří nepřemýšlejí o nadbytku kalorií a zároveň nikdy nedostávají tuk. Snad to jsou rysy těla, vynikající metabolismus. Mohou však existovat i jiné důvody. Například vážná nemoc.

Je tenkost nebo plnost?

Člověk vždy získal potravu, aby přežil. Proto byly zvládnuty základy zemědělství a chovu skotu. Lidé rostli zeleninu, obiloviny, lovili a lovili zvířata. To vše bylo dáno přírodou. Účelem jídla byl život.

Dnes je jídlo často cílem života. Jsme tak zvyklí na chutné a ne vždy zdravé jídlo, že jsme ztratili smysl pro poměr. Většina obyvatel světa trpí obezitou.

Příčiny obezity jsou známé všem:

 • využívání matek jako povzbuzení dětí;
 • velké porce;
 • potraviny s vysokým obsahem kalorií;
 • sedavý způsob života;
 • špatná rovnováha mezi spotřebovanou a plýtvající energií;
 • období těhotenství nebo kojení;
 • a mnoho dalších důvodů.

A navzdory povědomí lidí o příčinách obezity se tento problém ve světě stává akutnějším.

Proč se hmotnost snižuje?

 • člověk utratí více energie, než dostane při jídle;
 • Intenzivně se věnuje sportu;
 • neustále v nervovém napětí;
 • dochází k častým stresovým situacím;
 • se zabývá tvrdou fyzickou prací;
 • trpí vážnými nemocemi.

S většinou důvodů se člověk může snadno vyrovnat sám. K tomu stačí se zbavit stresu, zkušeností, vyvážit zátěž atd. Ale ten druhý důvod vyžaduje zásah lékařů. Zvažte některé z příčin úbytku hmotnosti v důsledku nemoci.

Pachatelé ztráty kilo bez stravy

Většina onemocnění, která vyvolávají rychlý úbytek hmotnosti, lze rozdělit do několika skupin:

1. Nemoci, z nichž kilogramy odcházejí kvůli nedostatku chuti k jídlu. To dramaticky snižuje příjem živin, vitamínů, minerálů. Tato skupina zahrnuje onemocnění gastrointestinálního traktu (ulcerózní kolitida, rakovina žaludku, gastritida) a duševní onemocnění (anorexie).

2. Onemocnění způsobující metabolické poruchy. V tomto případě chuť k jídlu nezmizí, ale příchozí živiny v těle nezůstávají. Tato skupina zahrnuje: diabetes mellitus, onemocnění spojená s parazity ve střevě, celiakii a další.

3. Nemoci, které vyžadují další energii pro životně důležitou činnost: spastická paralýza, tyreotoxikóza a další.

Pokud jste si všimli rychlé ztráty kilogramů bez zjevného důvodu, ujistěte se, že podstoupíte lékařskou prohlídku. Včasná diagnostika onemocnění je vždy ve prospěch úspěšného vyléčení. Často se však liší: člověk se snaží nezpozorovat dramatický úbytek na váze, zklidňuje se skutečností, že neexistují žádné jiné příznaky nemoci. To vede ke ztrátě drahocenného času.

Často je nákaza zjištěna náhodně. Například žena se ptá: proč nemůžu otěhotnět, nevěnuji pozornost rychlému hubnutí. A důvodem může být přesně to!

Zvažte některé z nemocí, které mohou způsobit výrazné hubnutí.

Nemoci vyvolávající hubnutí:

1. Diabetes mellitus prvního typu. To je velmi častá příčina hubnutí. Upozornění: většina lidí s diabetem 2. typu má nadváhu, obezitu. První typ této choroby vede k prudkému úbytku hmotnosti. Pacienti navíc pociťují zvýšenou chuť k jídlu, neustále cítí hlad. To je způsobeno neschopností glukózy proudit z krve do buněk těla.

2. Plicní tuberkulóza v rané fázi může také způsobit dramatický úbytek hmotnosti. Člověk trpí snížením chuti k jídlu, únavou, kašlem, silným pocením atd.

3. Tyreotoxikóza. Jedná se o onemocnění, při kterém je metabolismus narušen, produkuje příliš mnoho hormonů a metabolismus se urychluje. Energie se spotřebovává velmi rychle. Objeví se porucha spánku a objeví se nervové vzrušení. Tyto a další problémy vedou ke zvýšené chuti k jídlu. Ale i při velké spotřebě potravin člověk i nadále zhubne.

4. Rakovina ve většině případů způsobuje hubnutí. Zhoubné nádory vytáhnou z krve glukózu a nenechají ji na vývoji těla. V pozdních stadiích onemocnění často dochází k silnému vyčerpání těla.

5. Dysbakterióza velmi často způsobuje ztrátu chuti k jídlu. V některých případech je stravování doprovázeno bolestí v břiše. To způsobuje strach z bolesti při jídle, což vede k odmítnutí a ztrátě hmotnosti.

6. Zamoření škůdci, střevní paraziti se objevují častěji u dětí. V tomto případě se pomalu roztaví. Paraziti konzumují značné množství látek vstupujících do lidského těla. Je zajímavé, že některé ženy tuto skutečnost využívají při hubnutí. Speciálně „chovají“ parazity ve svých tělech.

7. Chronický psychogenní stres mobilizuje všechny síly těla k řešení složitého problému. Energie se vynakládá hodně, z čehož se snižuje hmotnost. Příliš mnoho stresu může vést k vážným onemocněním.

8. Zneužívání alkoholu také vede k postupnému úbytku hmotnosti. Alkohol ovlivňuje gastrointestinální trakt, vyvolává ztrátu chuti k jídlu.

Zvažovali jsme jen některé důvody. Z nich však již lze vyvodit, že tento náhlý úbytek hmotnosti může být příznakem velmi nebezpečné nemoci.

Proč ztrácím na váze bez důvodu

Proč ztrácím váhu bez důvodu? Jaké jsou důsledky nemoci? Musím navštívit lékaře nebo "projít sám"? Každý by měl vědět, že drastický úbytek na váze je nejsilnějším stresem pro tělo a návštěva u lékaře je nezbytným postupem pro udržení zdraví.

Člověk může zhubnout bez důvodu na dlouhou dobu, a v této době bude napětí na vnitřních orgánech.

Způsobuje drastické hubnutí

 • Jednou z nejčastějších příčin úbytku hmotnosti je ztráta energie. Ve většině případů k němu dochází z důvodu těžké pracovní zátěže těla. Když se například člověk dlouhodobě aktivně zabývá sportem, využívá všech zásob energie. Když skončí, tělo začne aktivně spalovat tuk.
 • Přítomnost infekčních onemocnění může také přispět k rychlému úbytku hmotnosti. V tomto případě začíná tělo bojovat s infekcí. Na pozadí obecné intoxikace je slabost, apatie, skleslost.
 • Také úbytek hmotnosti je ovlivněn nervovým zhroucením, vážným stresem, velkými hádkami. Mnoho lidí věří, že po vážném šoku se tělo samo zotaví - ale to není vždy ten případ. Nervové vyčerpání často končí fyzickým vyčerpáním. Na pozadí narušení vzniká nespavost, ztrácí chuť k jídlu a dráždivost se stává mnohem více než dříve. V tomto případě bude správné co nejdříve se poradit s lékařem.
 • Dalším důvodem pro rychlé hubnutí - parazity. Příznaky mohou zahrnovat následující faktory: zvracení, přetrvávající zácpu, otok v široké škále míst a „zemitou“ pleť. Paraziti mohou existovat jak ve střevě, tak v jiných orgánech. Pokud jde o parazitologa, člověk se zachrání nejen z rychlého úbytku hmotnosti, ale také z jiných závažných onemocnění.
 • Podle statistik, lidé jsou rychle ztrácí váhu v chladném období: zahřát tělo vyžaduje obrovskou energii. V důsledku toho dochází ke spalování přebytečného tuku.

Když člověk začne ztrácet na váze bez důvodu, stává se nervózní, podrážděný - je nutné okamžitě vyzvánět alarm. Čím rychleji budete jednat, tím účinnější bude léčba.

„Ztráta hmotnosti bez příčiny“ - důsledky nemoci

Následky nemoci mohou být zcela odlišné. Vše záleží na tom, jak dlouho proces hubnutí trvá, kolik škody způsobil na těle, kolik kilogramů člověk klesl, jaký důvod ovlivnil a po jaké době byla léčba předepsána.

 • Svalová slabost se vyvíjí, dochází k prodloužené zácpě, člověk se stává poměrně pomalým a lhostejným.
 • Hlavní funkce endokrinních žláz se mění.
 • Dochází k poklesu velikosti srdce.
 • V procesu dýchání jsou patrné poruchy.
 • Dochází k postupnému ničení jater.
 • Jestliže v procesu drastického úbytku hmotnosti přestane lidský mozek přijímat glukózu, mentální aktivita klesá: koncentrace pozornosti je narušena (osoba se stává nepřítomnou, zaujme ztracené nebo vyděšené); pacient nepochopí okolní realitu.

Po prostudování účinků nemyslí člověk dlouho: „Proč ztrácím na váze bez důvodu,“ a okamžitě jděte k lékaři nebo se poraďte s odborníkem.

Pokud jde o estetickou stránku, vzhled pacienta se velmi liší: objevují se záhyby, kůže se stává ochablou a ochablou na hýždě, na břiše, na hrudi a na jiných pozoruhodných místech. Ukazuje se, že organismus funguje v určitém režimu, a pokud dojde k dramatickému úbytku hmotnosti, začnou se objevovat poruchy. Zanechávají stopy nejen na vzhledu osoby, ale také na vnitřních orgánech.

Neplánované hormonální selhání navíc ovlivní zuby, vlasy a nehty. A to není vše: vezměte psychologickou stránku nemoci. Lidé, kteří zhubnou, se drasticky rozčílí, reagují nedostatečně na ty, kteří je obklopují. Tyto faktory mohou vyvolat výskyt onemocnění zvaného anorexie.

Anorexie je onemocnění, které zahrnuje úplné nebo částečné odmítnutí potravy. Člověk může zemřít, pokud mu není včas poskytnuta pomoc.

Ztráta hmotnosti bez důvodu: léčba

Před zahájením léčby je nutné zjistit, z jakého důvodu začala váha klesat. Při instalaci odborníci navrhnou následující řešení:

 • Nikdy se nezeptat na otázku: „Proč ztrácím na váze bez důvodu?“, Při infekčním onemocnění je nutné pít co nejvíce tekutiny a užívat vitamín C.
 • Pokud příčinou onemocnění byly poruchy nebo stres, doporučuje se kontaktovat psychologa.
 • Když člověk rychle ztrácí váhu během aktivního sportu, cvičení by mělo být dočasně zastaveno.
 • Pokud je tato situace pozorována v zimě, doporučuje se užívat horkou sprchu nebo koupel několikrát denně, zabalit se do deky a nosit teplé oblečení.
 • Pokud bylo zjištěno, že důvodem drastického úbytku hmotnosti jsou paraziti, musí být neodkladně odstraněni. Jak to udělat, informujte zkušeného odborníka.

Jedním nebo druhým způsobem, ale jít k lékaři je hlavní předpis pro nemoc.

Příčiny drastického úbytku hmotnosti

Obsah článku:

 1. Lékařské důvody
  • Onkologická onemocnění
  • Plicní tuberkulóza
  • Diabetes
  • Patologie štítné žlázy
  • Anorexie nervosa
  • Porucha nadledvinky
  • Alzheimerova choroba
  • Hodgkinova choroba
  • Ulcerózní kolitida
  • Nedostatečná propustnost střevního traktu

 2. Běžné příčiny
  • Stres

 3. Jak odstranit příčiny rychlé hubnutí sami

Silný rychlý úbytek hmotnosti není méně příznivý ve srovnání s přibýváním na váze. Když člověk začne ztrácet více než pět procent své tělesné hmotnosti během týdne, tento kohoutek nepříznivě ovlivňuje jeho zdravotní stav a vzhled. Dnes řekneme, proč člověk ztrácí váhu prudce. Všechny známé příčiny rychlého hubnutí lze rozdělit do dvou skupin: lékařské a obecné. Pokud se běžní lidé nejčastěji vyrovnávají sami, pak je první skupina mnohem komplikovanější.

Lékařské příčiny rychlé hubnutí

Protože zdravotní důvody jsou nejobtížnější, začněme s nimi rozhovor. Podle oficiálních statistik je přibližně 80 procent případů rychlé ztráty hmotnosti spojeno s narušením vnitřních orgánů nebo celých systémů. Pokud si všimnete, že jste rychle zhubli, poraďte se se svým lékařem v krátké době.

Onkologická onemocnění

Změní-li se barva kůže nebo skléry očí, hmotnost se aktivně sníží, vlasy začnou hojně vypadávat, destičky nehtů se rozpadnou - v těle se vyvíjí onkologické onemocnění. To jsou jen některé z hlavních příznaků této hrozné nemoci. Nejčastěji pacient ani nenaznačuje přítomnost zhoubného nádoru v těle.

Nejčastěji je rychlý úbytek hmotnosti spojován s rakovinou jater, slinivky břišní nebo gastrointestinálního traktu. Již v prvních dnech vývoje novotvaru může pacient začít aktivně zhubnout. U ostatních onkologických onemocnění se nejčastěji vyskytuje po zvýšení počtu metastáz. Zde jsou hlavní příznaky vývoje zhoubného novotvaru:

 1. Po dlouhou dobu se vředy a rány neléčí.
 2. Objeví se pečetě.
 3. Proces močení je narušen a vyskytují se problémy se stolicí.
 4. Hlas se chraptí a objeví se kašel.
 5. Pacient často trpí slabostí.
 6. Změna barvy kůže.

Plicní tuberkulóza

Tomuto onemocnění předchází výskyt masy symptomů, z nichž hlavní by mělo být považováno za rychlý úbytek hmotnosti. Jedná se o velmi obtížnou a nebezpečnou nemoc, která má začít bojovat, s níž je nezbytná pouze v počátečních fázích. Všimněte si dalších příznaků plicní tuberkulózy:

 1. Mokrý kašel na hrudi.
 2. Při kašli se uvolňuje krev a hnis.
 3. Tam je porucha a slabost často se objeví.
 4. Výrazně urychluje proces pocení.
 5. V hrudi je bolest, doprovázená kašlem.

Nezačínejte léčit nemoc sami. Porazit nemoc je možné pouze s klinickým vyšetřením. Příjem léčivých přípravků by měl být prováděn pouze pod dohledem lékařů a pozitivních výsledků lze dosáhnout léčbou v latentní fázi vývoje onemocnění. Pokud neprovedete žádná opatření k léčbě onemocnění, pak k úmrtí dojde během dvou nebo tří let.

Diabetes

Patologie štítné žlázy

Anorexie nervosa

Anorexie je charakterizována silným strachem z obezity, stejně jako poruchami příjmu potravy, obvykle úmyslnými. Toto onemocnění má několik kontaktních míst s obžerou a bulimií. Nejčastěji se nemoc vyskytuje u dívek mladších 25 let, i když muži mohou trpět mentální anorexií.

Pacienti jsou přesvědčeni, že opuštění normální stravy je nejlepším způsobem, jak se vyhnout obezitě. Jako výsledek, tělo je vyčerpáno, a jestliže žádná opatření jsou přijata léčit nemoc, fatální výsledek je možný. Všimněte si hlavních příznaků onemocnění:

 1. Strach z přibývání na váze.
 2. Narušení spánku.
 3. Pacient popírá svůj vlastní strach z obezity a samotný problém.
 4. Deprese
 5. Pocity hněvu a odporu.
 6. Vnímání změn sociálního a rodinného života.
 7. Ostře se měnící chování.

Porucha nadledvinky

Alzheimerova choroba

Tato choroba se často nazývá senilní demence. Vědci se domnívají, že hlavní příčinou této choroby je zničení synaptických spojení v mozku. Nejčastěji se onemocnění projevuje ve věku 65 let a více. Nicméně je možný dřívější nástup Alzheimerovy choroby. Nejčastěji je to způsobeno genetickou predispozicí.

Onemocnění se projevuje částečnou ztrátou paměti a dezorientací. Člověk si pamatuje nedávné události, ale problémy začínají dlouhodobou pamětí. Pacient je ztracen i na známých místech, přestává rozpoznávat své blízké. Schopnost prožívat emoce je postupně ztracena a řeči a sluchové problémy jsou možné. Tak, osoba stane se neschopná žít bez neustálé vnější pomoci.

Hodgkinova choroba

Ulcerózní kolitida

Nedostatečná propustnost střevního traktu

Časté příčiny rychlého hubnutí

Řekli jsme vám o lékařských příčinách rychlého hubnutí. Nicméně i zdraví lidé se mohou divit, proč člověk ztrácí váhu prudce.

Stres

To je jedna z nejčastějších příčin hubnutí, a to zejména u mužů. V moderním životě mohou stresující situace čekat na zástupce silnějšího sexu doslova na každém kroku. Poměrně často, po těžkém stresu, člověk začne zhubnout. Současně s aktivním hubnutím se muži často stěžují na problémy se spánkem, narušení zažívacího systému.

Výrazně se zvyšuje dráždivost a objevuje se únava. Naše tělo se dokáže vyrovnat s velkým množstvím problémů. Nicméně, pokud stres neprojde a muž i nadále hubnout, měli byste se poradit s odborníkem v krátké době pro radu.

V mnoha situacích je rychlý úbytek hmotnosti způsoben pokusy těla vyrovnat se se skrytým onemocněním. Za tímto účelem aktivně ničí energie z tukové a svalové tkáně. Všimněte si, že v této situaci člověk nejčastěji dobře jedí a nedokáže vysvětlit, proč člověk ztrácí váhu prudce. V takové situaci byste měli navštívit lékaře a podstoupit úplné lékařské vyšetření.

Rovněž je třeba zmínit další běžné příčiny aktivního hubnutí:

 • Narušení příjmu potravy.
 • Různé fobie.
 • Těsné dietní programy.
 • Přechodný věk.
 • Porušení hormonálního systému.
 • Nadměrné cvičení.
 • Alkohol nebo drogová závislost.

Jak odstranit příčiny rychlé hubnutí sami?

Doporučujeme Vám nejprve navštívit lékaře a použít jej k určení příčin náhlé ztráty hmotnosti. V opačném případě může samoléčba poškodit tělo. Odborníci po určení příčiny problému nejčastěji navrhují následující způsoby řešení:

  Pokud jste diagnostikováni na nachlazení nebo infekční onemocnění, použijte kyselinu askorbovou v dostatečném množství.

Když je příčinou těžký stres, stojí za to navštívit psychologa.

Při aktivním sportu je nutné omezit fyzickou námahu nebo dokonce na chvíli zastavit trénink.

 • Často příčinou úbytku hmotnosti mohou být paraziti. Pokud ano, pak se jich musíte zbavit.

 • Nepodceňujte problém rychlé ztráty tělesné hmotnosti, protože následky mohou být velmi závažné. V mnoha ohledech je to ovlivněno trváním procesu hubnutí. Zde jsou některé běžné účinky tohoto onemocnění:
  1. Objeví se svalová slabost.
  2. Často dochází k zácpě.
  3. Porušil práci žláz s vnitřní sekrecí.
  4. Může snížit velikost srdečního svalu.
  5. Obtížné dýchání.
  6. Možná destrukce jater.

  To je vše, co jsme s vámi chtěli sdílet v otázce, proč člověk dramaticky ztrácí váhu. Ještě jednou bych vám rád připomněl, že když se objeví problém, stojí za to navštívit lékaře a teprve poté zahájit léčbu.

  Důvody, proč může člověk výrazně zhubnout:

  Možné patologické příčiny dramatického hubnutí?

  Mnoho lidí sní o hubnutí, dostat se do vašich oblíbených džíny nebo se obléknout do plavek. Ztráta hmotnosti je často cílem mnoha žen. Úbytek hmotnosti však může být také příznakem mnoha nemocí. Proto, pokud si všimnete, že ztrácíte váhu bez zjevného důvodu - buďte opatrní.

  Někdy člověk ztrácí váhu, nevědomky a ptá se: „Proč ztrácím na váze bez důvodu?“. Ztráta hmotnosti, která není výsledkem vašeho úsilí (dieta, cvičení) - nežádoucí stav. Mluvíme o situaci, kdy je hmotnost výrazně snížena v důsledku nedostatku živin v těle.

  Nedostatek živin se vyskytuje v důsledku špatné výživy nebo zvýšených energetických potřeb těla z různých důvodů, jako je intenzivní fyzická aktivita, nemoc, zranění, operace, stres a mnoho dalšího.

  Hlavním důvodem, proč člověk ztrácí váhu, je nedostatečný příjem živin. Jedná se o bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Na základě výše uvedeného lze ztrátu hmotnosti rozdělit do několika typů:

  • Ztráta hmotnosti z nedostatku energie a bílkovin. V tomto případě tělo odkazuje na rezervu, pokud existuje. Nejprve se používají zásoby tuků. Pokud je proces hubnutí zpožděn, tělo začne používat proteiny. V extrémních případech, s nekontrolovaným úbytkem hmotnosti, může dosáhnout ztráty svalové hmoty. Kromě využití zásob tělo zároveň snižuje základní energetické potřeby, které je časem snižuje na minimum (to je hlavní důvod, proč není tak snadné záměrně a vědomě zhubnout). Ten muž vypadá nezdravě. Taková ztráta hmotnosti může být způsobena hladem, nechutenstvím, podvýživou, zažívacími problémy;
  • Úbytek hmotnosti s dostatečnou spotřebou energie, ale nedostatek bílkovin (zejména těch, které obsahují takzvané esenciální aminokyseliny, které tělo nemůže produkovat). Tento typ hubnutí může nastat, pokud má tělo zvýšenou potřebu příjmu bílkovin. Toto je stav způsobený vícenásobnými zraněními (autonehoda, pád), popáleniny, proleženiny;
  • Tenkost způsobená nedostatkem bílkovin. Tato skutečnost je samozřejmě přímým ohrožením vyvíjejícího se organismu, zejména u malých dětí. Proto je důležité sledovat dietu, aby byl zajištěn správný příjem živin. Na první pohled mohou lidé, kteří nemají dostatek bílkovin, vypadat normálně v kritickém stavu uvnitř.

  Nežádoucí úbytek hmotnosti je vlastní mnoha patologickým stavům:

  1. 1. Psychiatrická diagnostika. To může zahrnovat depresi, biopolarní (manicko-depresivní) poruchu, různé typy demence. Pokud je člověk nemocný, automaticky snižuje množství konzumovaných potravin, trpí ztrátou chuti k jídlu nebo prostě zapomene jíst. Samostatnou kategorií příčin úbytku hmotnosti jsou poruchy příjmu potravy. Nejvýraznější úbytek hmotnosti je doprovázen anorexií a bulimií. Ačkoli v takových případech je požadována ztráta hmotnosti, je způsobena určitým onemocněním, které může vést k vážnému poškození zdraví nebo dokonce smrti.
  2. 2. Nádorová onemocnění. Je dobře známo, že lidé s rakovinou rychle a vážně zhubnou. Nádorové buňky jsou velmi aktivní a konzumují více živin než buňky zdravých tkání. Rakovina také aktivuje mnoho látek, které se podílejí na metabolismu a fungování hormonálního a nervového systému. To může vést k rychlé destrukci tělesných tuků a svalových struktur, na druhé straně oslabuje chuť k jídlu a zvyšuje pocit sytosti. Výsledkem je nejen významný úbytek hmotnosti, ale také bolestivé utrpení nemocných.
  3. 3. Nemoci gastrointestinálního traktu. Mohou to být tumory nebo zánětlivé procesy, které snižují schopnost střev absorbovat živiny. Tyto procesy jsou nejčastěji doprovázeny zvracením nebo prodlouženým průjmem. Ulcerózní kolitida, celiakie, rakovina gastrointestinálního traktu, Crohnova choroba může patřit mezi nemoci, při nichž člověk ztrácí váhu prudce. Existují také nemoci, které vyvolávají nedostatek potravinářského průmyslu. Jedná se o onemocnění jater, žlučníku a slinivky břišní. Nezapomeňte na porušení v ústech, bolest a problémy se zuby, polykání poruchy.
  4. 4. Funkční poruchy žláz s vnitřní sekrecí. Často se zde zmiňuje štítná žláza a její zvýšená funkčnost. Lidé zhubnou v důsledku rychlého metabolismu. Charakteristickými rysy hyperfunkce štítné žlázy mohou být úzkost, rychlý srdeční tep, třes a hojné pocení. Člověk ztrácí spoustu liber, navzdory množství konzumovaných potravin. Proces ztráty hmotnosti může být také způsoben dysfunkcí nadledvinek.
  5. 5. Diabetes obou typů. Kromě nedobrovolné hubnutí, lékaři a terapeuti důrazně doporučujeme zbavit se pár liber. To významně sníží dávku inzulínu a někdy úplně vyléčí. Ztráta hmotnosti je nutná pod dohledem odborníka. Časté močení a žízeň mohou také indikovat přítomnost diabetu.
  6. 6. Opakované selhání orgánů. Je to porušení jater, ledvin nebo srdce. Kromě toho je takové onemocnění jako obstrukční plicní onemocnění doprovázeno úbytkem hmotnosti.
  7. 7. Infekční onemocnění. Stejně jako u nádorových onemocnění je imunitní systém aktivován, je zde pocit sytosti. S dlouhým obdobím nemoci, s menšími příznaky, může člověk náhle začít zhubnout. Významný úbytek hmotnosti je typický pro AIDS nebo tuberkulózu.
  8. 8. Zánětlivá, alergická a autoimunitní onemocnění mohou být také doprovázena abnormálním úbytkem hmotnosti. Mezi běžné symptomy lze identifikovat nevolnost, nespecifickou bolest břicha, zhoršenou absorpci živin, horečku, která vede ke zrychlení metabolismu. Ředidlo má negativní energetickou bilanci.
  9. 9. Nadměrné užívání drog, alkoholu a tabáku. Burgerova choroba způsobená blokováním krevních cév v důsledku zneužívání tabákových výrobků vede k úbytku hmotnosti končetin. Nohy a paže zhubnou v důsledku atrofie podkožního tuku.

  Nejčastěji se příčina ztráty váhy zjistí náhodně během lékařského vyšetření.

  Úbytek hmotnosti může být také doprovázen jinými příznaky: slabostí, únavou, výkyvy nálady, nechutenstvím, neschopností polykat, nevolností, zvracením, průjmem. V některých případech může dojít k příznakům, jako je bolest, horečka. Pro úplnost je třeba poznamenat, která kategorie osob je ohrožena ztrátou hmotnosti:

  • Riziko drastického úbytku hmotnosti u lidí starších 65 let je 11%.
  • Šance lidí starších 75 let se sníží na 50-80%.
  • Pacienti s dysfunkcí důležitého orgánu riskují ztrátu hmotnosti o 30%.
  • Lidé v pooperačním období - o 50%.
  • Pacienti se zhoubnými nádory nebo onemocněním gastrointestinálního traktu o 85%.
  • U mladých lidí je možnost zhubnout z žádného důvodu snížena na 7%.

  Pokud máte někoho ve své rodině, který je v jakékoliv rizikové skupině, měli byste věnovat více pozornosti svému zdraví.

  Nezapomeňte, že byste se neměli zabývat autodiagnostikou a vlastní léčbou. Pro správnou diagnózu kontaktujte kvalifikovaného odborníka. K tomu je nutné provést řadu studií:

  • krevní testy na hematokrit, hemoglobin, c-reaktivní protein, který odráží zánětlivé procesy. K tomu by měla být přidána analýza moči a výkaly;
  • Ultrazvuk nezbytných orgánů, gastroskopie, kolonoskopie v případě podezření, že důvodem ke ztrátě hmotnosti v zažívacím traktu;
  • je také vhodné doplnit cílový screening ledvin, srdce, plic;
  • Nezapomeňte na možné duševní poruchy. Psychiatrické vyšetření pomůže tento problém objasnit.

  Každý může trpět úbytkem hmotnosti z různých důvodů. Máte-li nauzeu, únavu, slabost a pocit nevolnosti při hubnutí, neváhejte navštívit lékaře pro objektivní posouzení situace.