Image

Difuzní změny parenchymu jater podle typu léčby mastné hepatózy

Onemocnění jater, které je charakterizováno hromaděním jednoduchých tuků v normálních buňkách a degenerací hepatocytů (jaterních buněk) do tuku, se nazývá mastná hepatóza (steatóza, tuková infiltrace, steatohepatóza, tuková degenerace). Ve většině případů má onemocnění chronický průběh.

Mastná hepatóza v raných stadiích neprokazuje příznaky. Nejčastěji se vyskytuje náhodně při plánovaném ultrazvuku. Onemocnění se projevuje těsněním ve struktuře těla.

Mnoho pacientů, kteří se potýkají s podobnou diagnózou, se zajímá o otázku: „Difuzní změny jater podle typu tukové hepatózy - co to je?“. Onemocnění porušuje funkčnost žlučové žlázy, vyvolává závažné komplikace.

Vývoj difuzní tukové hepatózy

Mastná hepatóza jater je způsobena různými faktory: nadměrným užíváním alkoholu, mastnými jídly, přísunem účinných léků atd.

Játra recyklují vše, co vstupuje do těla. Orgán neutralizuje jedy, toxické látky, které jsou po filtraci přeměněny na jednoduché lipidy. Pokud má člověk ve své stravě spoustu mastných potravin, přidá se k těmto lipidům, které byly vyňaty z produkce, další dávka triglyceridů. Výsledkem je přebytek tuku v parenchymu jater. Po určité době jsou jaterní buňky nahrazeny mastnými buňkami a železo nemůže plnit své funkce (neutralizace toxických látek).

V důsledku toho se rozvine difuzní steatóza jater a v těle se hromadí tuky, které se podobají vesikulám. Někdy se vyvíjí lokální tuková infiltrace, pak jsou postiženy některé části orgánu, například jedna z laloků.

S difuzní mastnou hepatózou jater (HHP) je postižena celá žláza. Stupeň poškození je nejčastěji vysoký. Pro posouzení stavu těla je nutné podstoupit důkladnou diagnózu.

Proveďte tento test a zjistěte, zda máte problémy s játry.

Lékaři rozlišují následující stupně jrg:

 • Nula - charakterizovaná malými tuky tuků, které se nacházejí v samostatných skupinách hepatocytů.
 • 1 stupeň - jsou zde středně velká a velká ložiska tuku, která jsou umístěna daleko od sebe (může být mnoho postižených oblastí). V tomto případě lékař diagnostikuje mastnou steatózu).
 • 2 stupně - střední a velká ohniska jsou mírně vyjádřena, objem nahromadění tuku roste, pojivová tkáň začíná růst. Takto se projevuje intracelulární obezita.
 • Fáze 3 - zóny pojivové tkáně se stanou jasnějšími, mohou skončit fibroblastovými šňůrami, množství tuku v buňkách se zvyšuje. V této fázi se zvyšuje pravděpodobnost fibrózy.

V průběhu vývoje HPV je tedy velmi důležitá akumulace lipidů v jaterních buňkách. Jednoduché tuky jsou uloženy v játrech a hepatocyty začnou degenerovat. Časem tělo tvořilo oblasti tukové tkáně, které se postupně zvyšovaly. Jak se proces vyvíjí, železo přestává zvládat svou hlavní funkci (neutralizaci toxických látek). Tukové buňky mohou být také znovuzrozeny, což ohrožuje fibrózu (proliferaci pojivové tkáně), cirhózu.

Příčiny dystrofických změn

Zdravá játra neobsahují více než 5% lipidů. U difuzních orgánových lézí se toto číslo zdvojnásobuje. V některých případech je podíl tuku asi 50%.

Difuzní změny v játrech podle typu steatózy se vyskytují z následujících důvodů:

 • Nesprávná výživa. Jíst mastné nebo rychle vařené pokrmy zvyšuje pravděpodobnost onemocnění jater, slinivky a jiných onemocnění.
 • Metabolické poruchy.
 • Nemoci štítné žlázy. V rozporu s funkčností této žlázy začíná produkovat hormony, které urychlují tvorbu lipidů.
 • Diabetes. Tato patologie je spojena s nadváhou. Vysoké koncentrace glukózy a lipidů v těle negativně ovlivňují játra.
 • Alkoholismus. Ethanol, který je obsažen v alkoholických nápojích, ničí hepatocyty, porušuje funkci těla a způsobuje onemocnění.
 • Nadváha. Velké množství tuku kolem obvodu pasu je nebezpečné pro zdraví.
 • Přijetí účinných léků. Antibakteriální látky jsou považovány za nejškodlivější žlázotvornou žlázu, proto by měly být játra během příjmu chráněna.
 • Sedavý životní styl.
 • Využití rostlinných a mléčných potravin s úplným odmítnutím masa vyvolává porušení metabolismu sacharidů.
 • Přísné diety.
 • Záření. Podle statistik je DGH (difuzní mastná hepatóza) častěji diagnostikována u obyvatel měst se zvýšeným ozářením.
 • Nemoci trávicího traktu s akutním nebo chronickým průběhem.

Poruchy metabolismu tuků se často vyskytují v důsledku podvýživy. Také metabolismus lipidů je narušen při nedostatečné saturaci bílkovin (u vegetariánů), nadměrných tuků, rychlých sacharidů ve stravě a přísných diet.

Riziko HPV se zvyšuje snížením produkce cholových kyselin (žlučových kyselin) a absorpce lipidů hepatocyty.

Mastná hepatóza není vyloučena s nedostatkem tyroxinu (hlavní hormon štítné žlázy). Také kortizon a aldosteron (hormony nadledvin) ovlivňují stav jater.

Výrazné známky různých typů hepatózy

Difuzní změny jater podle typu hepatózy se mohou projevit nevyjádřenými symptomy nebo mají skrytý průběh. Aby bylo možné identifikovat zákeřnou chorobu v čase, je nutné vědět, jak se projevuje a být schopna ji odlišit od chronického, mastného nebo cholestatického typu hepatózy.

Známky difuzní mastné hepatózy:

 • nevolnost;
 • těžkost na pravé straně;
 • zvětšená játra.

Někdy se nemoc neprojeví, pak se v období exacerbace objeví mírné symptomy.

Chronická forma steatózy je doprovázena následujícími symptomy:

 • barvení kůže, sliznic ve žluté barvě;
 • tupá bolest v pravém hypochondriu;
 • mírné zvětšení jater.

Mastná dystrofie je doprovázena celkovou slabostí, tupou bolestí na pravé straně pod žebry, mírným zvýšením orgánu.

Cholestetická hepatóza se projevuje svěděním kůže, žloutnutím, zabarvením stolice, ztmavnutím moči, horečkou, zvýšením jater.

Diagnostické testy

K identifikaci difuzní tukové hepatózy je nutné provést celou řadu studií. Za prvé, pacient daruje krev, aby odhalil koncentraci červených krvinek (červených krvinek). Tento ukazatel může klesat s rozvojem anémie.

Kromě toho je nutné vyšetřit krev na hladiny krevních destiček a leukocytů (bílé krvinky). Spravidla se steatózou snižuje hladina krevních destiček a vzrůstají bílé krvinky a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů).

Když se JG bilirubin zvyšuje, množství albuminu je nízké a koncentrace AsAT (aspartátaminotransferázy) a ALAt (alaninaminotransferázy) se zvyšuje. Tyto ukazatele však nejsou specifické a pouze s jejich pomocí není možné stanovit diagnózu "difúzní tukové hepatózy".

Hepatomegalie je detekována palpací, ale hlavním místem v diagnostice DGG je ultrazvuk a MRI. Během ultrazvuku můžete určit příčiny patologických procesů, identifikovat rozsah poškození. Více informací o echografických značkách naleznete zde. Navíc, s pomocí ultrazvuku, lékař určí, zda existuje potřeba invazivních postupů nebo ne.

Biopsie je nejinformativnější výzkumná metoda. Lze jej použít k diferenciaci DGH, chronické hepatitidy C, granulomatózy a nespecifické reaktivní hepatitidy. Při studiu buněk biopsie pod mikroskopem lze pozorovat, jak se jaterní buňky transformují do tukových buněk. Současně se obsah buněk rozjasní, zvětší se velikost, dojde k poškození mitochondrií.

Léčebné taktiky

Difuzní změny v játrech podle typu tukové infiltrace nejsou léčeny žádnou specifickou metodou. Hlavním cílem terapie je eliminovat negativní faktory, které způsobují poškození žlázy. Je důležité urychlit regeneraci organismu, odstranit toxické látky, opravit metabolické procesy.

Pro léčbu JHP používají syntetické a rostlinné látky, které obnovují hepatocyty, vytvářejí ochrannou bariéru pro buňky. Hepatoprotektory se obvykle používají pro tento účel.

V rámci komplexní terapie se používá dieta. Pacient by měl upravit dietu, aby urychlil obnovu normální jaterní tkáně. Po zahájení diagnózy se doporučuje zahájit léčbu.

Kromě léků, můžete použít lidové prostředky, ale pouze po schválení lékařem. Komplexní terapie zahrnuje léky, dietu, mírné cvičení. Pacient musí provést speciální sadu cvičení, která se vyrovná s obezitou (hlavní příčinou HPHP).

Léky

Chcete-li vyléčit steatohepatózu, použijte následující léky:

 • Esenciální fosfolipidy: Essentiale, Phosphogliv, Essliver Forte atd. Tyto léky chrání hepatocyty před negativními účinky.
 • Sulfamové kyseliny: Metionin, Hepral, Taurin. Tyto léky stabilizují buněčné membrány, zabraňují předčasnému odumření buněk.
 • Léčivé přípravky na bázi bylinných složek: Kars, Liv 52 a další. Zabraňují destrukci membrán jaterních buněk a zavádění virů a toxinů do cytoplazmy.

K odstranění pocitu bolesti v játrech, zředění žluči a usnadnění odtoku se používá bylinný přípravek Holosas. Standardní dávka je 1 lžička 30 minut před jídlem.

K odstranění žlučových žláz z toxinů se používají vitamínové komplexy a doplňky stravy. Léčebný kurz trvá zpravidla 2 až 3 měsíce.

K čištění jater se steatózou se používají vitamíny B (zejména kyselina nikotinová). Kyselina pangamová (B15) zlepšuje absorpci kyslíku, zabraňuje kontaminaci jater. Zdroje vitamínu B15: meruňková jádra, pivovarské kvasnice, hnědá rýže, naklíčená rýže, dýně, meloun.

Kromě toho se používají vitamínové komplexy, které obsahují taurin. Tato látka má hypolipidemický a antioxidační účinek. Taurin se podílí na tvorbě fosfolipidů, zlepšuje krevní oběh orgánu, ředí žluč. Léky obsahující taurin se užívají 4–8 týdnů, 2–4 g denně. Konečnou dávku určí lékař.

Lidová medicína

Léčbu steatohepatózy lze provést pomocí lidových prostředků. S pomocí skořice můžete snížit množství tukové tkáně v játrech a v celém těle. Toto koření pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, snižuje chuť k jídlu.

Kurkuma vykazuje antioxidační účinek, provokuje tvorbu žluči, změkčuje žlučové kameny. Toto koření je součástí rostlinného léku Holagol. Trvání léčby tímto lékem je 3 až 6 týdnů.

Ostropestřec mariánský je oblíbená rostlina pro léčbu onemocnění jater a žlučových cest. Lék usnadňuje odstraňování žlučových kyselin, uvolňuje křeč žlučníku, stimuluje syntézu bílkovin v játrech, obnovuje jeho strukturu.

Pro léčbu steatózy se používají různé bylinné čaje a produkty, které pomáhají eliminovat přebytečný tuk ze žlázy a celého těla.

Populární lidové recepty pro JHP:

 1. Pine oříšky jedí 5 g denně, mají blahodárný vliv na hepatocyty.
 2. Doporučuje se pít mátový čaj, meduňka, zelený čaj, šípkový odvar. Tyto nápoje zničí tukové buňky, odstraní je z těla. Kromě toho, když steatóza užitečná infuze kukuřice stigmat.
 3. Když DGG doporučilo každodenní užívání kopru, petrželky, salátu, atd. Zelení příznivě působí na játra a používá se jako další léčba.
 4. Čerstvě vymačkaná mrkvová šťáva se doporučuje každé ráno na prázdný žaludek na půl sklenice. Tímto způsobem lze zabránit steatohepatóze.
 5. Normalizovat velikost jater, aplikujte infuzi citronu. K jeho přípravě se 3 citrony rozdrtí spolu s kůrou, nalije se 500 ml vroucí vody, naplněné po dobu 5–6 hodin. V dopoledních hodinách je třeba nápoj rozdělit do 3 dávek a vypít po celý den. Průběh léčby trvá přibližně 3 dny, poté je třeba přestávku po dobu 4 dnů znovu zopakovat.

Když JHP doporučuje jíst každý den, sušené ovoce, artyčoky (ne více než 30 g). Tyto produkty normalizují metabolismus, vyvolávají spalování tuků.

Dieta

Mastná degenerace vyžaduje změny životního stylu, včetně stravy. Pacient by měl omezit množství lipidů, které vstupují do těla tak, aby se již nahromaděné v játrech spotřebovaly rychleji. Nejúčinnější dieta je v raném stádiu onemocnění, kdy jsou tuky již nahromaděny v jaterních buňkách, ale hepatocyty ještě nebyly znovuzrozeny.

Kromě toho je třeba věnovat pozornost způsobu vaření výrobků. Je nutné opustit smažené potraviny, jíst dušené nebo vařené. Z menu je třeba vyloučit tučné maso, ryby, konzervy, uzené výrobky, luštěniny, houby, rajčata, čerstvou cibuli, česnek. Měli byste opustit kávu, kakao, sycené nápoje. Doporučuje se pít slabý čaj s minimálním množstvím cukru, filtrovanou vodou bez plynu.

Nabídka pro DGG obsahuje následující produkty a pokrmy:

 • nízkotučný tvaroh;
 • kefir;
 • ovesné vločky, pohanka, krupice nebo rýžová kaše na vodě;
 • tvrdý sýr (nízký obsah tuku, koření);
 • polévky se zeleninou nebo mlékem;
 • vařená vejce natvrdo (ne více než 1 žloutek).

Strava je základem léčby tukové hepatózy. Bez gastronomických omezení obnovit strukturu jater je téměř nemožné.

Zelení zvyšuje funkčnost žlučové žlázy. S jeho pomocí se tělo rychle uvolňuje z přebytečného tuku.

Pokud se doporučuje používat JHP potraviny, které obsahují velké množství kyseliny pantogamové: hnědá rýže a její otruby, meloun, meloun, pivovarské kvasnice.

Pro stimulaci metabolických procesů se doporučuje používat sušené ovoce. Každý den musíte jíst alespoň půl hrstky.

Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které chrání žlázu před škodlivými účinky toxinů a volných radikálů. S DGG se doporučuje vypít 400–600 ml šálky tohoto nápoje.

Lékaři radí na prázdný žaludek pít 80-100 ml čerstvě vymačkané mrkvové šťávy. S tímto nápojem je regenerace hepatocytů rychlejší.

Prognóza a důsledky

Játra jsou orgán, který je schopen se zotavit nezávisle, pokud pacient vede zdravý životní styl. Nicméně, s JHP, stav žlázy se významně zhoršuje. Funkčnost trávicího ústrojí je narušena, zvyšuje se pravděpodobnost stagnace žluči, cholecystitis (zánět stěny žlučníku) a tvorba kamenů. Slinivka břišní je vystavena významnému stresu, může se vyvinout pankreatitida (zánět slinivky břišní). Kromě toho je imunitní systém oslaben, pacient se stává náchylný k infekcím virového původu.

Když DGG narušuje zásobování jater krví, roste v ní pojivová tkáň. Únava po mírném fyzickém a psychickém stresu se zvyšuje, mentální schopnosti (myšlení, prostorová orientace, paměť, pozornost atd.) Se snižují.

Aby se zabránilo HCG, musíte být pozorní na své zdraví, jíst správně, vzdát se špatných návyků, být fyzicky aktivní, chránit se před otravou (průmyslové, léky). Pokud se po dlouhé době vyvíjí nevolnost a závažnost jater, je nutné se poradit s lékařem, který provede důkladnou diagnózu a určí taktiku léčby.