Image

Pankreatická dieta

S nezdravými nedostatky ve stravě, všechny orgány lidského trávicího systému podstoupí nemoci. Prvním postiženým orgánem je slinivka břišní. Dieta určená pro akutní fázi onemocnění je schopna provádět opačný účinek. Taková výživa předpokládá odpočinek, kromě toho, že se jedná o nejšetrnější organizaci pankreatické funkce. Když je tabulka s pankreatitidou považována za jednu z hlavních složek terapie. Specifické rady vám umožní odstranit z potravin, které nejsou prospěšné, a správně připravit přijatelné produkty.

Obecná pravidla

Pankreatické onemocnění je onemocnění pankreatické žlázy. Žláza provádí sekreční práci, produkuje glukózu, glukagon, lipokain. Její účast na trávení je zaměřena na získávání šťávy.

Rozlišují se akutní a chronické proudy pankreatitidy. Akutní manifestace je spojena s enzymovým vlastním trávením orgánu a ve vážných situacích se tvoří mrtvá tkáň a orgány umístěné v blízkosti.

Onemocnění se často vyskytuje v důsledku medikace, polovina případů se vyskytuje při tvorbě cholelitiázy, zatímco jiné jsou spojeny s nadměrným příjmem alkoholu.

Chronický rozvoj pankreatitidy je považován za dlouhodobý a stále se zhoršující. V chronické fázi onemocnění jsou změněné tkáně perzistentní povahy schopny vyvinout a excitovat exokrinní méněcennost. Ve stadiu formace je bolestivý jev reprezentován omezeným skladištěm a vzhledem k tomu, jak se onemocnění vyvíjí, se orgán zcela mění.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • nevolnost;
 • bolestivé záblesky;
 • slabost v celém těle;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • zvýšení teploty;
 • vzácně žloutenka.

Když se slinivka břišní bolesti trochu na základě příznaků, bude předepsána komplexní léčba, jejíž důležitou složkou je dieta.

Léčivá strava pro slinivku břišní je významná ve všech stadiích patologie. Pacienti v těžkém stadiu onemocnění dostávají infuzní léčbu a krmí se směsmi s použitím sondy. Dieta pro pacienty, kteří mají stupeň mírného a středně závažného onemocnění, je považována za významnou fázu, což znamená nepostřehnutelný přechod z hladovění na plnohodnotnou dietní stravu pod číslem 5.

Během akutního kurzu může dietní potrava potlačit hyperfermentaci orgánů, omezit stagnaci v lůžkách a vylučování žaludku. Výživa při zánětu slinivky břišní umožňuje zlepšit funkčnost žlázy, obnovit dietní změny a zabránit opakování útoků.

Po návštěvě lékaře s bolestivým nepohodlím v těle uvede na recepci, jaký druh stravy se používá v případě onemocnění žaludku a slinivky břišní, což je užitečné pro slinivku břišní v jednom nebo druhém období nemoci, které potraviny z potravy odstranit nebo snížit spotřebu.

Pokud budete dodržovat správnou výživu při onemocněních slinivky břišní, tělo bude pracovat v obvyklém pořadí.

Principy výživy pro nemoc

Dieta pro zánět slinivky břišní je navržena tak, aby zmírnila nadměrný tlak na poškozenou slinivku břišní, pro její rychlé uzdravení.

Když se vyvíjí akutní období pankreatitidy, slinivka břišní vyžaduje úplné vyložení pomocí hladovky po dobu 3 dnů. Je povoleno pít minerální perlivou vodu Borjomi až do 1,5 litru denně nebo půl nebo do dvou sklenic.

Pak, pokud pankreatitida není těžké, pak poprvé, první metoda Diet №5 je předepsán - otřel. To znamená, že: 60-80 g, tuky 50-60 g, sacharidy 200 - 300 g

Po odeznění zhoršení žlázy je pacientovi předepsán druhý způsob dietetického stolu č. 5 - ne mletý. V této tabulce je důležité pravidelně ji sledovat po celou dobu patologie a jejího přechodu do stabilní fáze remise. Účelem léčebné tabulky je zabránit opakování patologie a její amplifikaci, aby se korigovaly změny, které se objevily v těle.

Když se vypukne nákaza a kvůli chronickým onemocněním, dietní tabulka navrhuje:

 • zvýšená přítomnost proteinu, proto je pro jeho výživu zapotřebí 110-120 g;
 • tvrdý limit spotřeby tuků - až 70 g;
 • řezání sacharidů - do 300 g

Vařená jídla v období diety s onemocněním slinivky břišní by měla být položena na stůl, dušená, vařená, pečená, aby se zabránilo podráždění zažívacího systému.

Je nutné vyloučit zcela smažené nádobí. Podávejte doporučené jídlo teplé, v blízkosti teploty lidského těla.

Co nemůže být pankreatické onemocnění? Je nutné ostře snížit příjem sacharidů, které mají snadnou stravitelnost:

 • granulovaný cukr;
 • Cukrovinky;
 • čerstvě upečené výrobky.

Co můžete jíst, pokud bolí slinivka? Množství spotřebovaného proteinu musí být zvýšeno o 30%, což je základní hodnota, která je doplněna živočišnou bílkovinou. Pokud jde o ryby s masem, je povoleno konzumovat dietu. Ryby, aby - libové, řeka. Vaření vejce se provádí parní ošetření, měkké vařené.

Při zánětu slinivky břišní, dieta s ohledem na čerstvou zeleninu a ovoce znamená zvláštní péči pro ty, kteří mají hrubé vlákno, protože navíc zatěžuje orgány trávicího systému. Z tohoto důvodu se rostlinné produkty konzumují v omšelé formě ke konzistenci bramborové kaše nebo nasekané. Na základě stavu pacienta, po chvíli tento zákaz je zrušen.

Energetická hodnota spotřebovaných produktů by měla odpovídat každodenním potřebám pacienta vzhledem k jeho tělesné hmotnosti, věkovému ukazateli a zaměstnanosti. Objem kalorií je rozdělen do 5 přístupů, z nichž 3 jsou základní.

Jídlo ve večerních hodinách prochází 2 hodiny před spaním. To je důležité pro realizaci plného zpracování potravin konzumovaných tělem.

Odrůdy

Pokud se u pacientů, kteří trpí chronickou formou pankreatitidy, klinickými příznaky diabetu, vyskytnou problémy s výskytem, ​​je diabetický stůl přístupný úpravě, s přihlédnutím ke změněnému uhlohydrátovému procesu a blížícímu se k normálnímu jídelníčku. V těchto situacích je předepsána dietní tabulka č. 5P / 9, která zahrnuje výrobky, které jsou z tabulky vyloučeny:

 • podpora nadýmání a kvašení v žaludku - zelí, fazole;
 • výrobky vzniklé při pražení;
 • s velkým množstvím esenciálních olejů, a že potraviny, které dráždí sliznice - česnek, pepř, cibule.

Dietní léčba v přítomnosti diabetu, pokud jde o strukturu živin a energetický význam, konverguje s dietní dietou 5P, ale druhá je benignější.

Co se týče struktury živin, ošetřovací tabulky 5P a 5P / 9 jsou identické.

Je nutné jíst 5-6 krát denně, odstranit jednoduché sacharidy z příjmu, více než 50% tuků jsou rostlinné tuky.

Vzájemný vztah mezi přítomností glukózy v oběhovém systému a koeficientem inzulínu je díky vícenásobným jídlům s onemocněním pankreatu vyrovnán.

Strava pro pankreatickou bolest až 50% denní energetické potřeby je pokryta sacharidy. K tomu se používají náhražky cukru, které zohledňují individuální intoleranci.

Ve stravě zavedené produkty, ve kterých jsou těžké sacharidy:

 • chléb;
 • obiloviny, zelenina;
 • ovoce a bobule;
 • Příjem zeleniny s ovocem, ve kterém je 5 až 10 g sacharidů, je omezený.

Byla vytvořena speciální tabulka, kde jsou zaznamenávány potřebné informace. Při jeho použití je pacient veden při výběru produktů. Přítomnost tuků v dietním stole těchto pacientů je vzhledem k normě snížena v důsledku odmítnutí tuků a produktů, kde je velké množství cholesterolu - v husí, kachně.

Dietní stůl 5P / 9 obsahuje komplex vitamínů v požadovaném objemu, jmenovitě vitamín B1, schopný přijmout aktivní pomoc při metabolickém jevu, mikro a makroprvcích.

Indikace

Dieta pro žaludek a slinivku břišní zahrnuje tyto typy léčivých potravin.

 1. 5P - první technika, je předepsána při akutním projevu při exacerbaci chronické pankreatitidy. Délka takového stolu je až týden.
 2. 5P - druhá technika, takový stůl je jmenován po 7 dnech a až do úplného remise.
 3. 5P / 9 - předepsáno, pokud se příznaky diabetu objeví v přítomnosti chronické pankreatitidy.

Při změně pankreatitidy stojí za to zvážit, co má slinivka rád a nemá rád. I když je třeba většinu obvyklých přípravků odstranit z denního stolu, doma s bolestivým nepohodlím ve stravě, je možné dietu kombinovat kombinováním jídel a metod vaření.

Povolené produkty

Ke snížení tlaku na tělo je přisuzována lékařská výživa, to dělá nádobí, které lze jíst se zánětem slinivky břišní. Cílem této tabulky je zabránit vzniku jednotlivých problémů a normalizovat stát. Je založen na skutečnosti, že produkty pro slinivku břišní se zvýšenou přítomností bílkovin - až 130 g, kromě produktů bohatých na draslík.

Jaké potraviny milují slinivku břišní.

 1. U masa je stůl doplněn krůtem, kuřecím masem, jehněčím, libovým telecím masem.
 2. Pro ryby je povoleno jíst okouna, tresku, okouna.
 3. Pták
 4. Výrobky z mouky - chléb, sušenky, sušenka galetní, obvyklá kobliha.
 5. Mléčné výrobky - může být 30% tvrdý sýr, 1% mléko, 0% jogurt.
 6. Nápoje - banánová šťáva, jahody, kompot sušeného ovoce.

V léčebné dávce, manna, ovesné vločky, pohanka a rýže kaše, připravený na vodě, být extrahován z užitečných produktů pro slinivku břišní.

Dále se rozplývají, nechají se ředit mlékem, vodou, aby se dosáhlo semi-viskózní hustoty. Pokud vaříme kaši, použijeme mouku z pohanky a rýže, proces vaření se zjednoduší.

Co jiného můžete mít pro zánět pankreatu? Vaříme a kaše brambory, cuketu, květák, mrkev a jinou schválenou zeleninu do pyré. Od mrkve a dýně, aby parní pudinky. Pokud vezmeme v úvahu, kolik a sacharidů v těchto zeleniny a jejich nutriční hodnoty, pak cuketa má méně sacharidů, stejně jako nutričně - sacharidy 5,99 g, kalorií 30, 56 kcal. Například zelenina, jako je květák 4,72 g / 33,99 kcal, mrkev 12,06 g / 41,07 kcal, brambory obsahují 19,81 g / 85,57 kcal. Po určité době je dovoleno do tabulky zahrnout loupaná rajčata a mleté ​​okurky.

Polévky se připravují za použití zeleninového vývaru, který se poté přidává do nakrájené zeleniny nebo dobře vařených přípustných obilovin. K naplnění polévek si můžete vychutnat máslo, smetanu, zakysanou smetanu.

Z kvašeného mléka si netučné produkty vybírají mléko, které se doporučuje přidávat do potravin, protože trpí horší pacienti. Také dovolil jíst nízkotučné tvaroh, dělat pudinky s kastroly. Pokud má člověk nedostatek vápníku, je lepší zaplnit deficit kalcinovaným tvarohem. Kyselá smetana se používá jako koření. Sýr se zavádí do potravinářské půdy.

Z masných výrobků je stůl doplněn hovězím masem, králíkem, kuřecím masem. Jíst maso je povoleno pouze jako souffle, karbanátky, karbanátky, karbanátky, které se vařily v páru. Můžete jíst vařené králičí maso a kuřecí kousky.

Je možné vařit omáčky pomocí zeleninového vývaru, ochuceného zakysanou smetanou, mlékem. Z ovoce se pacientův stůl v patologii žlázy doplňuje marshmallow, pěna, želé a džem. V omezeném rozsahu je povoleno jíst plody s ovocem, které musí být předem rozemlety. Parní omeleta a další jídla a přílohy jsou také povoleny.

Plně nebo částečně zakázané výrobky

V případě patologie pankreatu není možné jíst jídla, která zvyšují produkci enzymů, které štěpí potravu. To vede k tomu, že enzymy, které jsou produkovány žaludkem, jdou ve velkém objemu, proto se železo zapálí a bolavě.
Od škodlivých produktů pro slinivku břišní, jsou izolovány polévky, které jsou vařeny v masu, hub, rybí vývar, stejně jako okroshka, polévka z červené řepy, boršč. Vyloučeny také ze stravy:

 • maso - vepřové, jehněčí;
 • kachna;
 • sádlo;
 • uzené výrobky;
 • zachování;
 • Klobásy;
 • rybí slané, mastné odrůdy;
 • čerstvě upečený chléb.

Co jiného slinivka z potravin nemá rád:

 1. Silný čaj.
 2. Plnotučné mléko.
 3. Smažené koláče, palačinky, palačinky a tvarohové koláče.
 4. Tučný tvaroh.
 5. Čokoláda
 6. Kakao
 7. Káva
 8. Brusinky.
 9. Špenát.
 10. Salát
 11. Tuřín.
 12. Ředkvička
 13. Zelenina s ovocem syrové. Plody, které obsahují jednoduché uhlohydráty, které mohou způsobit nadýmání - banány, hrozny, data.

Je nepřijatelné jíst v případě patologie pankreatické žlázy následující potraviny: kuřecí vejce, která jsou vařená nebo pečená, mouka a cukrovinky, cibule, česnek, soda, zmrzlina, veškeré druhy těsta jsou vyloučeny, zcela vyloučený je sýr, studená jídla.

Samostatné obvyklé produkty pro slinivku břišní nemají možnost zcela vyloučit ze stravy, ale pouze omezit jejich příjem.

 1. Sol - denně je povolena do 10 g
 2. Máslo.
 3. Vaječné žloutky - 2-3 ks po dobu 7 dnů.
 4. Proso krupice.
 5. Cukr.
 6. Zaseknutí.
 7. Sladké pečivo.
 8. Vanilin.
 9. Skořice

Nabídka režimu napájení

Menu dle doporučení lékaře pro onemocnění slinivky břišní je sestaveno na 7 dní, takže tento týden obsahuje kompletní seznam požadovaných produktů. S ohledem na množství denních kalorií, hodinu jídla.

V hlavním menu se podává 5krát denně. Pokud je menu vybráno správně, po 14 dnech zánět v pankreatické žláze zmizí, jeho normální práce bude obnovena. Pacient bude mnohem lepší, nemoc ustoupí.

V případě prodloužené remise patologie žlázy slinivky břišní pomůže celkový dietní stůl.

Aby se zabránilo záchvatům akutního průběhu, exacerbace patologie pankreatické žlázy, tato výživa se drží celého života.
Dieta pro slinivku břišní, menu pro týden.

 1. Snídaně - ovesné vločky, dušená omeleta, želé vařené v sušeném ovoci.
 2. Druhá snídaně - vařená dýně, mletá bramborová kaše, nápoj divoké růže.
 3. Oběd - pearl polévka, hovězí paštika, čaj.
 4. Snack - zeleninové pyré, ovocná šťáva.
 5. Večeře - roztřepená pohanková kaše, zředěná mlékem, okouna, pečená v troubě, kefír.
 6. Druhá večeře je želé.
 1. Snídaně - kaše z rýžové cereálie vařené ve vodě, masové knedlíky, neslazený čaj.
 2. Druhá snídaně - tvarohový pudink, nápoj s ovocem.
 3. Oběd - pohanková polévka se zeleninou, vařený kuřecí řízek, vařená mrkev, čaj.
 4. Snack - kyselé mléko se sušenkou.
 5. Večeře - krupice, švestkový nápoj.
 6. Druhá večeře - vývar boky.
 1. Snídaně - tvarohový pudink, kaše, jahodový nápoj.
 2. Druhá snídaně - omeleta s želé.
 3. Oběd - ovesná kaše, vařené ryby a mrkev, jogurt.
 4. Snack - sušenky, slabý čaj.
 5. Večeře - bramborová kaše, dušená kuřecí řízek, želé.
 6. Druhá večeře - kefír.
 1. Snídaně - krupice na vodě, sýr, meruňková šťáva.
 2. Druhá snídaně - mrkev souffle, vývar boky.
 3. Oběd - ovesná polévka a vařená dýně, pečená jablka, kefír.
 4. Bezpečné, - kobliha, kompot.
 5. Večeře - vařená mrkev, rybí filé knedlíky, rybízový vývar.
 6. Druhou večeří je mléčné želé.
 1. Snídaně - pohanková kaše na vodě, kalcinovaný tvaroh, broskvový nápoj.
 2. Druhá snídaně - dušená omeleta vyrobená z bílkovin, kompotů.
 3. Oběd - zeleninová polévka, ochucená zakysanou smetanou, kuřecími karbanátky, nudlemi s kouskem másla, vařená řepa, čaj.
 4. Čas na čaj - sušenky, odvar ze sušeného ovoce.
 5. Večeře - zeleninové ragú, rybí filé se zakysanou smetanovou omáčkou, mléčné želé.
 6. Druhá večeře - kefír.
 1. Snídaně - mrkev syrniki, kaše z ovesných vloček s přídavkem mléka, švestkový nápoj.
 2. Druhá snídaně - bagely, kompot.
 3. Oběd - zeleninová polévka, vařené kuřecí maso, rýžová kaše, ovocný nápoj.
 4. Trezor, - tvaroh, želé.
 5. Večeře - vařená cuketa a dýně, zabitá v bramborové kaše, masové placičky, krupice s mlékem, čaj.
 6. Druhá večeře je jogurt.
 1. Snídaně - nudle, vařený kus masa, vařená šťouchaná mrkev, džus.
 2. Druhá snídaně - ovocné želé, tvarohový kastrol.
 3. Oběd - polévka s knedlíky, těstoviny, sekaná, pečená v troubě, kompot.
 4. Čas na čaj - sušenky s čajem.
 5. Večeře - kaše z rýžových cereálií s olejem, rybí filé knedlíky, čaj.
 6. Druhá večeře - acidophilus.

Recepty

Lékaři se domnívají, že k tomu, aby vedli zdravý životní styl, musíte jíst správně, což eliminuje příjem mastných a smažených potravin s onemocněním pankreatické žlázy. Následující recepty mohou obsahovat potravu pro bolest pankreatu.

Krém na mléko a kuřecí řízek

Kuře se vaří, maso se přeruší pomocí mlýnku na maso a pak se rozemele. Smíchejte směs vařené rýže s připraveným masem, sůl podle chuti. Pak vaříme. Chlazená polévka na 80 stupňů naplní směsí vajec a mléka. Pak udělej máslo.

Pečené rybí filé

Pro jídlo se vezme:

 • ryby - 500 g;
 • kuřecí vývar - polévková lžíce;
 • vařící voda - sklenice;
 • mouka - 3 velké lžíce;
 • nízkotučné mléko - sklo;
 • sůl;
 • paprika;
 • pepř

Mletý kus ryb se umístí do pekáčku, ochuceného kořením. Pak je vývar smíchán s vodou, moukou, mlékem a vše je smíšené. Dále se filet nalije omáčkou, která se má 30 minut pečit v peci při teplotě 250 ° C.

Pro děti

Co můžete jíst, když pankreas bolí u dítěte? Dětská strava se neliší od výživy dospělých pacientů. U mladých pacientů doba zhoršování slinivky břišní často prochází rychleji. S patologií pankreatu zůstává klinická výživa dlouhá doba a je vhodná pro věkovou kategorii pacienta.

Na recepci po předepsané dietě pro slinivku břišní vám lékař řekne, co by mělo a nemělo být dítěti podáno, když bolí orgán.

Dietní tabulka pro dítě s onemocněním slinivky břišní s větší pravděpodobností zahrnuje polévky, stejně jako pečlivě vařené obiloviny. Vaření probíhá ve zředěném mléce nebo za použití vody. Čistá zelenina, pečená jablka jsou lepší pro dětská těla. Tuky a sladkosti by měly být sníženy na minimum. Masové pokrmy by měly být lehké.

Dieta pro pankreatické onemocnění: týdenní menu

Zánět slinivky břišní způsobuje značné poškození celého těla. Pouze podle doporučení odborníků, včetně stravy, zabrání dalšímu rozvoji onemocnění.

Povolené a odepřené produkty

Obecné zásady výživy:

 • Jídlo v malých intervalech za 2,5 - 3 hodiny.
 • Vyhněte se přetížení trávicího traktu, nemůžete se přejídat, hladovět.
 • Existuje více proteinových potravin.
 • Nezahrnujte potraviny s vysokým obsahem kalorií ve stravě.
 • Hotová jídla jsou mletá.
 • Pijte dostatek vody denně k jídlu lehké polévky.

Co můžete jíst:

 • Vegetariánské, zeleninové, mléčné polévky.
 • Suchary.
 • Štíhlé maso, ryby s nízkým obsahem tuku, kuře, krůta.
 • Nekyslý kefír, tvaroh, obsah tuku 0 -1%.
 • Proteinové omelety, vaječné kastrolky, tvaroh.
 • Oves, pohanka, kaše z rýže.
 • Tvarohové soufflé, pudinky.
 • Vařené makarony, nudle, domácí nudle.

Co nemůže být:

 • Smažená, nakládaná, kořeněná, kořeněná, uzená, slaná jídla.
 • Horká nebo velmi chlazená jídla.
 • Alkohol, soda, kakao, silný čaj.
 • Čokolády, čerstvě upečený chléb, čerstvý chléb vyrobený z prvotřídní mouky.
 • Extrakty, nasycené bujóny, droby, puriny, žáruvzdorné živočišné tuky, masové maso, klobásy, klobásy, slanina, sádlo.
 • Esenciální oleje, hrubé vlákno.
 • Luskoviny, houby, konzervované potraviny.

Exacerbační dieta

Narušení stravy nebo nepříznivých účinků, stres přispívá k tomu, že zánět slinivky břišní vstupuje do akutní fáze. Kromě silných bolestivých záchvatů pacienta, nevolnost, zvracení a někdy průjem jsou znepokojující. Pacientka dramaticky ztrácí váhu.

Trvá dva až pět dní. Jídlo je zakázáno, pacient má možnost vypít každou hodinu jednu sklenici teplé nesycené vody.

Po dokončení hladovění, pomalu a opatrně, při dodržení zdravotního stavu pacienta, mu jsou podávány malé porce polévek z kaše a zeleniny. Jídla v krátkých intervalech, 6-8 krát denně. Je důležité dávat pouze čerstvé pokrmy připravené bezprostředně před použitím. Alternativní obiloviny a zelenina. Je založen na souboru doporučených produktů z lékařské výživy, tabulka č. 5.

Po 3 dnech se přidají krutony, máslo, kefír, tvaroh 0–1% tuku. Pokud jsou jídla dobře stravitelná, pak se do menu přidávají masové polévky, masové kuličky, parní koláče bez koření. Po tomto vysazení po 2 týdnech ustupuje akutní zánět slinivky břišní.

Onemocnění pankreatu: dietní menu na týden

Menu je sestaveno na doporučení lékaře na týden, s přihlédnutím k tomu, že 1 týdenní dieta bude obsahovat celý seznam nezbytných produktů. Zvažoval počet denních kalorií, čas jídla.

Zpravidla tvoří menu pro pět jídel denně. Správně sestavené menu po 2 týdnech zmírňuje zánět žlázy, obnovuje její normální aktivitu. Pacient cítí výraznou úlevu, choroba ustupuje.

 1. První snídaně: vařené maso, kaší, čaj.
 2. Druhá snídaně: lehká omeleta, vařené nebo pečené ovoce, sklenka bylinného vývaru.
 3. Oběd: vegetariánská zeleninová polévka, parní masové kuličky nebo masové kuličky s přílohou, sladké ovocné želé, polibky nebo kompoty.
 4. Čas na čaj: sklenka čaje se strouhankou.
 5. Večeře: ryby nebo kuřecí souffle, vařená zelenina.
 6. Na noc: kefír

V prvním týdnu by pacienti měli dodržovat následující menu:

 • Snídaně: ovesné vločky nebo pohankové kaše; kotleta na maso; čaj s mlékem.
 • Druhá snídaně: nízkotučný tvaroh; želé.
 • Oběd: zeleninová polévka; bramborová kaše; masové suflé; kompot z jablek.
 • Bezpečné, sušenky z bílého chleba; odvar z divoké růže.
 • Večeře: parní omeleta vyrobená výhradně z bílkovin; krupice; čaj
 • Na noc: 100 g minerální vody.

Vlastnosti menu během druhého týdne léčby:

 • Snídaně: pohanka nebo ovesné vločky; nízkotučné vařené maso nebo parní omeleta z bílkovin; vinaigrette.
 • Druhá snídaně: sušené ovoce nebo sýr s nízkým obsahem tuku; suché sušenky; slabý čaj nebo dogrose vývar.
 • Oběd: zeleninová nebo rýžová slizová polévka; vařené nebo pečené ve fóliích; vařené kuřecí nebo vařené masové knedlíky; ovocný salát nebo želé; jablko.
 • Oběd: tvaroh nebo pečená jablka; kompot ze sušeného ovoce.
 • Večeře: makarony nebo mrkev souffle; vařené nebo dušené ryby; čaj
 • Na noc: sklenice kefíru nebo šípkového vývaru. Vývar boky - nejlepší nápoj pro nemocné slinivky břišní.

Vlastnosti menu pro chronická onemocnění pankreatu:

 • Snídaně: ovesné vločky z mléka; vařené maso; čaj Také k snídani můžete vařit sýrové koláče, rýži, krupici, pohankové kaše, bramborovou kaší nebo mrkev, vařené ryby a maso, saláty, klobásu lékaře.
 • Druhá snídaně: parní omeleta z bílkovin; odvar z divoké růže.
 • Oběd: libová polévka; vařené brambory; hovězí stroganoff z libového vařeného masa; kompot ze sušeného ovoce. Můžete obědvat jídla oběda s pomocí obilovin, ovoce, mléčných polévek, vařeného kuřete, telecího masa, zeleniny a obilovin v jakékoliv formě, želé, čerstvého ovoce a bobulí.
 • Trezor, tvaroh; čaj s mlékem.
 • Večeře: zeleninové pyré; vařené ryby; čaj Kromě toho, na večeři můžete jíst zeleninové pyré, omelety, obiloviny z různých obilovin, tvaroh.

Dietní menu pro pankreatitidu:

 • Snídaně: (7: 00-7:30): vařené hovězí maso, ovesné vločky s mlékem, čaj.
 • Druhá snídaně: (9: 00–9: 30) míchaná vejce, pečené jablko, šípkový vývar.
 • Oběd: (12: 00–13: 00): zeleninová polévka, hovězí souffle, těstoviny, sladké bobulové želé, kompot.
 • Oběd: (16: 00–16: 30): tvaroh a čaj.
 • Večeře: (20: 00–20: 30): rybí souffle, čaj.

Výživa po operaci

Pokud se provádí operace, resekce části nebo všech slinivek břišní, je nutná dieta. Pár dní po operaci musí pacient hladovět. Je dovoleno vypít jen jeden litr nesycené minerální vody denně.

Podle stavu pacienta lékař předepíše nádobí, první lehké parní omelety. Zrnka pohanky nebo rýže jsou postupně povolena. Po 6–7 dnech patří pokrmy z masa, rybí souffles, karbanátky a parní kotlety.

Po propuštění je pacient povinen zajistit vhodné podmínky tak, aby mohl jíst za 2-3 hodiny, vždy čerstvě připravený.

Kromě toho osoba po resekci slinivky břišní nemůže být podrobena závažným testům, stresu.

Recenze

Victoria: Můj syn má zánět žláz provázený průjmem. Bolesti ho neustále honily. Jsme léčeni gastroenterologem. Teprve po dodržování stravy jsme se zlepšili. Kromě toho, jíst spolu, upustil sedm kilo.

Anastasia: Mé problémy s pankreatem vznikly nedávno. Ztratil jsem váhu prudce, i když dočasně, hmotnost se téměř okamžitě vrátila. Ale tento problém mě pronásleduje už druhý rok. Neustále beru pilulky. Nepřemýšlel jsem o dietě, myslel jsem, že léky jsou nejdůležitější věcí v léčbě. Teď už 20 dní mám diety. Výsledek je zřejmý. Začal jsem se cítit lépe, dokonce jsem ztratil tři kilá.

Marina: Dlouho jsem trpěla pankreatitidou, stále obezitou, výškou 162 cm, hmotností 114 kg. Žádní lékaři nemohli pomoct, dokud nešla na dietu, číslo tabulky 5. Poprvé bylo těžké, po celou dobu jako pražené, okurky. Od druhého týdne jsem si na to zvykla. Samozřejmě, že se muselo zapomenout na uzené, smažené, solené a sody. Po čtyřech týdnech klesla o 8 kilogramů.

Nejčastější dotazy týkající se stravy:

Jaká dieta by měla být dodržena v případě onemocnění pankreatu? Jaké jsou obecné zásady výživy pro tuto nemoc?

Strava je zaměřena na organizování šetřícího způsobu fungování tohoto těla. Vhodná speciálně navržená tabulka číslo 5, doporučená pro problémy gastrointestinálního traktu. Vyloučeny jsou smažené, uzené, kořeněné potraviny, okurky a soda, alkohol. Strava je poměrně podrobná, můžete si denně vybrat pestrou stravu.

Můžu jíst droby, krevety, česnek, med?

Tyto produkty se nedoporučují.

Můžu pít alkohol?

Jak dlouho potřebujete dietu?

Jak předepsal lékař, několik měsíců, někdy až jeden rok. Dále pozorujte po celou dobu základní ustanovení stravy, minimalizujte zakázané potraviny. Je nutné dodržovat hlavní pravidlo, aby byl zajištěn šetrný režim gastrointestinálního traktu.

Je možné dodat tělu vitamíny s takovou dietou?

Pokud se budete řídit doporučeními specialisty, pacient obdrží všechny užitečné prvky. Podle svědectví lze chybějící látky naplnit speciálními přísadami minerálů a vitamínů.

Jsou sladkosti, sladkosti, čokolády, sušenky, koláče, buchty povolené?

Co by mělo být dietou pro onemocnění slinivky břišní

Slinivka břišní je důležitým regulátorem procesů zažívacího traktu. Řada životně důležitých funkcí je mu přiřazena, a proto jakékoli porušení jeho činností vyžaduje přijetí okamžitých opatření. Jeden z nejúčinnějších - dieta pro onemocnění slinivky břišní.

Patologie slinivky břišní, obecné informace

Uvědomte si přítomnost patologie pankreatu pomůže příznaky onemocnění. Za prvé, onemocnění vyvolává bolest lokalizovanou v horní zóně břišní dutiny. Syndrom bolesti se může vyskytovat neustále nebo má určitou frekvenci. Vznik nepohodlí je spojen se zvýšenou aktivitou enzymových složek tohoto orgánu, které napadají vlastní buňky.

Patologické stavy slinivky břišní jsou v těsném vztahu s lézemi jiných orgánů trávicího traktu, jater a žlučových cest. Nejběžnějším onemocněním pankreatu je pankreatitida.

U všech lézí tohoto orgánu dochází ke změnám jeho funkce. Dochází k narušení odtoku pankreatické šťávy, která vstupuje do trávicího kanálu. Výsledkem tohoto jevu je porušení zažívacích procesů, které nejsou správně. Proto tělo trpí nedostatkem nezbytných součástí.

Pro zmírnění stavu pacienta je mu předepsán lék. Pokud však nedodržíte nezbytnou terapii a nebudete se řídit přísnou dietou, pak se onemocnění může stát chronickým a časem se může stát příčinou závažnějších změn, jako jsou maligní nádory.

Když je onemocnění ve stavu zhoršení, doporučuje se zcela opustit jakékoli jídlo, protože je to právě tehdy, když dochází k aktivní produkci enzymů. Výskyt bolesti je zpravidla doprovázen ztrátou chuti k jídlu.

Pro pacienty trpící pankreatitidou nebo jinými pankreatickými patologiemi je předepsána speciální přísná dieta č. 5. Hlavním cílem takového opatření je snížení zátěže na postižený orgán, napravení poruch metabolických procesů a poskytnutí chybějících mikroživin v těle.

Obecná pravidla výživy

Podle pozorování odborníků, pokud budete dodržovat všechna pravidla týkající se výživy, může být usnadněn průběh exacerbace patologických stavů pankreatu.

Pokud nejsou žádné příznaky nemoci, pak denní menu by mělo být rozděleno do 5 samostatných jídel. Všechny přípravky podporující rozvoj zácpy nebo abdominální distenze by měly být vyloučeny.

Hlavním úkolem stravy je přinést pacientovi úlevu. Vařené pokrmy by měly být vybrány takovým způsobem, aby se zabránilo vývoji nových bolestivých útoků.

Hlavní pravidla stravování v případě patologických stavů pankreatu se vyskytují následovně:

 • Je vhodné, aby se vaření provádělo na páru. Je tak možné uložit maximální počet užitečných položek;
 • Je nutné používat výrobky o určité teplotě, nejvýše 64 0 С a nejméně 16 0 С;
 • Příjem potravy často a v malých porcích;
 • Spotřeba soli je minimalizována (ne více než 8 gramů denně);
 • Veškeré pokrmy před použitím přinášejí huňatý soulad;
 • Během dne by měl pacient vypít až 2,5 litru tekutiny;
 • Potraviny by neměly obsahovat složky, které mohou vést ke zvýšené produkci enzymů a uvolňování kyseliny chlorovodíkové.

Tváří v tvář pankreatickým lézím má smysl dodržovat dietu sestávající ze sady nízkokalorických potravin. Vaření první kurzy je žádoucí provádět na lehký zeleninový vývar.

Různé recepty ze zeleninových pokrmů vám pomohou připravit chutná a zdravá jídla, která harmonicky doplňují vařené nudle nebo kaši.

Pokud se budete držet všech standardů konzumace potravin, pak bude možné vyložit nejen slinivky břišní, ale také játra, což zase povede k rychlejšímu zotavení.

Užitečné produkty pro onemocnění pankreatu

Aby se maximalizovaly přínosy stravy, musí být obohacena o proteiny a produkty, které nejsou schopny vést k ukládání tuků a vitamínů.

Je třeba se vyvarovat přebytečného tuku, ale upřednostňujte proteinové potraviny.

Odborníci na výživu doporučují doplnění nezbytných zásob sacharidů konzumací medu, džemu, ovoce a zeleniny.

Denní strava pacienta může obsahovat následující produkty a pokrmy:

 • odstředěného mléka
 • kuřecí nebo krůtí bez kůže
 • králík, štíhlé hovězí maso
 • vařená zelenina
 • vegetariánské polévky s mletou zeleninou a vařenými obilovinami
 • Rýže, oves, pohanka a krupice musí být viskózní konzistence
 • měkké zralé ovoce a bobule jsou povoleny
 • Připravené pokrmy lze sezonovat na zeleninu nebo máslo.

Jaká jídla mohou být prezentována v menu s lézemi pankreatu a jater:

 • tvaroh s mlékem
 • tvarohové koláče, pouze nízkotučné
 • pohankové nebo rýžové kaše
 • zelí hamburgery
 • vařené ryby
 • pokrmy z libového masa.
 • mléko nudlová polévka
 • cereálie s vařeným kuřecím masem
 • zeleniny
 • bobulové želé
 • zeleninový guláš
 • vařené brambory s rybami
 • obilovin bez přidání oleje
 • kefír
 • Před spaním je dovoleno jíst sušené meruňky nebo švestky.

S rozvojem pankreatické patologie u dětí a dospělých je nutné hladovět dva dny, pít tekutinu pouze se souhlasem lékaře. Pouze z třetího dne se sýr, zeleninové pyré a kaše přidávají do krmné dávky. Tato dieta musí být dodržována po dobu nejméně 7 dnů.

Když pacientka prodlužuje dobu exacerbace, postupně přechází do speciální diety.

Výběr stravy a nutriční úprava pacientů s patologickými stavy pankreatu by měl provádět výhradně specialista.

Zakázané výrobky

S rozvojem onemocnění slinivky břišní je nutné dosáhnout povinného vyloučení přípravků obsahujících esenciální oleje, kyseliny a látky schopné aktivovat zvýšenou produkci pankreatické šťávy.

To je přísně kontraindikované smažené, slané, kořeněné, nakládané, tučné pokrmy.

Vyžadováno k odstranění ze stravy:

 • přítomnost mastného masa a rybí vývar, okroshka, houbová polévka, kyselá polévka;
 • tučné maso, ryby, droby;
 • uzená klobása;
 • kaviár, paštiky, konzervy, sádlo;
 • smažená nebo vařená vejce;
 • čerstvý chléb, pečení;
 • různé koření, koření, křen, hořčice;
 • cibule, česnek, rebarbora, šťovík, houby;
 • čokoládové výrobky, káva, kakao, cukrovinky;
 • alkoholických výrobků.

Pouze vyloučení z použití všech uvedených produktů, můžete očekávat rychlé zotavení.

Recepty na zdravá jídla pro pankreatické onemocnění

Tváří v tvář nepříjemné nemoci je v první řadě nutné omezit se v mnoha produktech. Ale i z tohoto malého seznamu povolených můžete vařit různé lahodné pochoutky. Zde jsou recepty některých z nich.

Uvařit takovou polévku, nedělejte bez cukety, brokolice, květák, paprika. Dobře umytá zelenina se nakrájí na malé kousky. Vložte je do hrnce, zalijeme tam 1,5 litru vody a vaříme až do připravenosti. Před použitím je kapalina vypuštěna a vařená zelenina by měla být mleta mixérem do stavu bramborové kaše.

 1. Dušená ryba

Rybí filé umýt, rozloženo na dvojité kotle a dušené maso 15 minut. Před použitím ho lehce osolte, můžete ho okurit máslem.

Vyčištěná dýně se promyje, nakrájí na kostičky, vloží do vody a vaří na střední teplotě po dobu asi 20 minut, poté se kapalina vypustí a dýně se hnědí nebo rozemele v mixéru. Do kaše lze přidávat malé množství másla, cukru nebo medu.

Kuřecí maso vložte do vody a nechte vařit. Poté se kapalina vypustí a do kuřecího masa se přidá zelenina. Vše je naplněno vodou a vařeno, dokud není kuře připraveno. Jako příloha, bramborová kaše nebo kaše bude vyhovovat pokrmu.

Je to důležité! Při dietě je kladen velký důraz na stálost. Měli byste se naučit jednat ve stejnou dobu.

Nutriční schéma vývoje patologických stavů pankreatu by mělo být vyvinuto individuálně pro každý konkrétní případ. Pokud se budete striktně řídit všemi předepsanými pravidly výživy, pak bude pacient schopen minimalizovat bolestivé útoky. Pouze jedna dieta bez použití léků k vyléčení pacienta nebude fungovat. Ale i bez dobře navržené stravy pro dosažení požadovaného výsledku také selže.

Pracovní zkušenosti nad 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučového systému.

Co potřebujete vědět, abyste vytvořili dietní menu pro onemocnění slinivky břišní

Zdravá výživa je klíčem k dlouhověkosti a věčnému mládí. Zvláště správná výživa je důležitá v patologiích pankreatu, například pankreatitidy. Vědecké lékařství prokázalo, že pouze přísná dieta, bez použití jakýchkoliv léků, může vyléčit nemoc nebo dosáhnout její trvalé remise.

Jak dieta pomáhá při léčbě zánětu slinivky břišní

Dietní výživa je základem konzervativní léčby pankreatitidy (nebo zánětu slinivky břišní), zejména pokud je zánět spojen s onemocněním žlučníku a jater. Faktem je, že během zánětu je důležité vytvořit funkční klín pro žlázu, čehož lze dosáhnout pouze tehdy, jsou-li dodržována pravidla dietní výživy. Správná výživa, která příznivě ovlivňuje činnost trávicího traktu, má menší vliv na receptory sliznice žaludku a dvanáctníku, což reflexivně vede k potlačení sekrece a normalizace sekrece pankreatické šťávy.

Je to důležité! V počátečních stadiích zánětu je základem léčby dieta. Ona je předepsána ošetřujícím lékařem, se kterým se můžete vždy poradit o konzumaci některých potravin. Lékaři také doporučují uchovávat potravinový deník, který zaznamenává všechny potraviny konzumované během dne, a poznámky o reakci trávicího traktu a organismu jako celku na ně. Během několika týdnů, spolu se svým lékařem, budete schopni pochopit, jaké produkty mohou být přidány do stravy, a které by měly být z důvodu intolerance zlikvidovány.

Je to důležité!

Co potřebujete vědět o stravě

Nejprve jsou tučné potraviny vyloučeny ze stravy. Faktem je, že tuky mohou být rozloženy na jednotlivé složky jediným enzymem našeho těla - lipázou. Vzhledem k tomu, že tento enzym je produkován výhradně slinivkou břišní, příjem hojných potravin bohatých na tuky způsobuje stres v práci tohoto orgánu. A pokud je zdravá slinivka schopná vyrovnat se se zvýšenou zátěží, pacient to není schopen, což dále zhoršuje zánět.

Za druhé, všechny sladké jsou vyloučeny. Potraviny bohaté na glukózu způsobují zvýšenou produkci inzulinu pankreatem, což má také špatný vliv na jeho funkční stav.

Strava pro onemocnění slinivky břišní také znamená vyloučení dráždivých jídel: kořeněných, uzených, nakládaných, smažených, kořenitých jídel. Obsahují speciální látky, které reflexně zvyšují jeho výkon, což je nežádoucí pro zánět.

Uvádí stravu s exacerbacemi

Hlavní dieta je pozorována v období remise, tj. Mezi exacerbacemi. Exacerbace samotného zánětlivého procesu nese zdravotní riziko, proto je obzvláště důležité snížit zatížení žlázy. Za tímto účelem je během prvních 3-4 dnů zakázáno používat jakýkoliv druh potravy, je povolena pouze voda v malých objemech.

Dále, jak se zlepšuje celkový stav, do stravy se zavádějí nízkotučné masové vývary, bylinné směsi a čaje. Do konce týdne jsou povoleny poruby a dietní polévky. Strava je přísně dodržována až do vypuštění, po kterém může být košík s potravinami, kromě obilovin a zeleniny, doplněn ovocem, mléčnými výrobky, pekařskými výrobky.

Je to důležité! Rozšiřte svou stravu postupně a sledujte reakci těla na nový produkt. Nenechte se přejídat, ale nemusíte hladovět. Jezte malé pokrmy 4-5 krát denně.

Co můžete jíst s dietou trpící chorobami pankreatu

Seznam produktů povolených dietou není tak velký. Můžete je však připravit na spoustu zdravých a chutných pokrmů. Vzorový seznam potravinářského koše pro zánět slinivky břišní je následující:

 1. Nízkotučné maso: drůbež (kuřecí, krůtí), králík, tele, libové hovězí maso.
 2. Nízkotučné odrůdy ryb a mořských plodů.
 3. Všechny obiloviny, s výjimkou pšenice a ječmene. Není také vhodné jíst kukuřičné krupice a fazole.
 4. Všechny druhy zeleniny.
 5. Ovoce: jablka, banány, hrušky. Je nutné je jíst v malém množství, před použitím je lepší pečeme v troubě.
 6. Různé bobule.
 7. Kyselé mléčné nápoje: nízkotučný kefír, ryazhenka, zakysaná smetana, tvaroh, přírodní jogurt. Během dne můžete jíst kousek nízkotučné sendvičové máslo.
 8. Pečené zboží: černý chléb ve formě sušenek nebo lehce sušený, ale ne čerstvý.
 9. Nápoje: čerstvé čaje, bylinné čaje a infuze bylin, kompoty. Povoleno kissels, bobulové ovocné nápoje.

Co je zakázáno dieta pankreatitida

Seznam zakázaných výrobků je poměrně rozsáhlý, ale ve skutečnosti by neměli být konzumováni, aby nevyvolávali další exacerbaci a nezhoršovali zánět v organu.

 1. Z pekařských výrobků jsou zakázány dietní výrobky (sušenky, bílý chléb, atd.) A čerstvý chléb.
 2. Při vaření vývarů a masných pokrmů by se nemělo používat skopové maso, hovězí maso, vepřové maso, párky.
 3. Dieta zakázala jakékoliv konzervované potraviny.
 4. Je lepší odmítnout omáčky a koření. Drží koření, které dráždí pankreatické receptory.
 5. Druhy exotického ovoce.
 6. Tvrdé tuky: sádlo, margarín atd. Kapalné rostlinné tuky (oleje) mohou být konzumovány, ale ne více než lžička denně.
 7. Z nápojů je přísně zakázán alkohol, káva. Soda a džus také nepotřebují pít, protože obsahují mnoho jednoduchých sacharidů.

Základní principy stravy určené k léčbě slinivky břišní

Během dne pořádají 4-5 jídel přibližně ve stejném časovém intervalu. Jezte lépe ve stejnou dobu ze dne na den. Pro dodržování tohoto základního principu je lepší připravit jídlo předem a přepravovat ho v kontejnerech, pokud víte, že nemůžete být doma ve správný čas.

Jídla se vaří v páře, vaří zeleninu a polévky. V první polovině dne se většina kalorií spotřebuje, v pozdním odpoledni by jídlo mělo být nekalorické a snadno stravitelné. Při vaření nepřidávejte koření a koření, sůl, přidejte minimální množství.

Hlavní důraz při výběru produktů a jídel z menu je na proteinové potraviny (maso a ryby), spotřeba tuků je minimalizována. Při podávání zkontrolujte teplotu misky, nesmí být horká ani studená. Teplota lidského těla - nejvhodnější pro použití.

Je to důležité! Musíte se držet diety pro život. Dodržování pravidel dietního menu by mělo být pro vás jakýmsi krédem pro život. I bez zhoršení existuje riziko progrese zánětu.

Užitečné video: Dieta pro onemocnění slinivky břišní

Ukázkové menu ideální pro 1 týden

Jídelní lístek je připraven na týden dopředu podle základních principů stravování. Zobrazuje pouze ty produkty, které tělo dobře snáší, takže menu se může pro každou osobu lišit individuálně.

 1. Ovesné vločky s mlékem, kus sýra a čaj bez cukru.
 2. Chléb nebo sušenky s kousky zeleniny.
 1. Kuřecí polévka, kus ryby s pohankou a bobulovým kompotem.
 2. Třít na struhadlo ovoce.

Tvaroh s kousky sušeného ovoce, sklenici kefíru.

 1. Trouba pečená syrniki, čaj bez cukru.
 2. Zeleninový salát
 1. Kuřecí polévka, kus libového hovězího masa s rýží a bobulovým kompotem.
 2. Pečená jablka s tvarohem.

Rybí souffle, bylinkový čaj.

 1. Rýžová kaše s mlékem, jogurtem a čajem bez cukru.
 2. Parní proteinová omeleta.
 1. Pohanková polévka, zeleninový guláš s kousky kuřete, ovocný kompot.
 2. Zeleninový salát

Tvarohový pudink, sklenka kefíru.

 1. Pohanková kaše s mlékem, černý čaj bez cukru.
 2. Pečená jablka, želé sklo
 1. Houbová polévka, parní kuřecí řízek a dušená zelenina, kompot sušeného ovoce.
 2. Zeleninový salát

Dušená ryba s plátky zeleniny a zeleného čaje.

 1. Přírodní jogurt, černý chléb sendvič s kouskem sýra a másla, zelený čaj.
 2. Dušená proteinová omeleta, kompot.
 1. Mléčná nudlová polévka, vařené kuřecí řízek s pohankou, čaj.
 2. Tvarohový pudink.

Zeleninový salát a sklenku kefíru.

 1. Pečený tvarohový koláč, přírodní jogurt a čaj.
 2. Zeleninový salát
 1. Zeleninová polévka, rýže a kus ryb, kompot.
 2. Pečené hrušky, sklenice želé.

Vařený plátek hovězího masa, zeleninový salát a sklenku kefíru.

 1. Pohanková kaše, bobule kompot.
 2. Rybí soufflé, bobulový kompot.
 1. Kuřecí polévka, vařené hovězí maso s rýží, čaj bez cukru.
 2. Hruška, sýrové sušenky a čaj.

Tvaroh s kousky sušeného ovoce, kissel.

Jak můžete vidět, udělat menu pro zánět slinivky břišní není vůbec obtížné. Během jednoho večera si můžete připravit několik jídel a pak je jednoduše rozdat na snídani, oběd, večeři a občerstvení.

Dobré nutriční přínosy

Jíst takhle pár měsíců, budete cítit úlevu od hlavních příznaků zánětu, zlepšit proces asimilace a trávení potravin. Zdravá strava snižuje riziko exacerbace v budoucnu, zlepšuje prognózu onemocnění jako celku.

Strava má příznivý vliv na stav nejen slinivky břišní, ale také sousedních orgánů: jater, žlučníku, které jsou často postiženy spolu se žlázou.

Dieta slinivky břišní: týdenní menu

Pro produkci enzymů (enzymů) pro trávení potravy a hormonů, které regulují hlavní metabolismus v lidském těle, je zodpovědný pankreat. Při onemocněních tohoto orgánu je narušeno trávení - nauzea a abdominální distenze, abnormální stolice a silné symptomy bolesti. V případě onemocnění pankreatu je nutné dodržovat dietu. Nabídka pro týden by měla obsahovat pouze autorizované produkty. Každý pacient by se měl naučit, že léčba a prevence závažných komplikací závisí na výživě.

Zásady budování stravy pro pankreatitidu

Síla se doporučuje časté a zlomkové. Jídlo nejlépe teplé, dobře nasekané. Metody vaření - napařování, vaření nebo dusení ve vodě. U všech onemocnění slinivky břišní je předepsána dietní léčba - tabulka č. 5 (pankreatická) ve dvou verzích. V prvních dnech potřebuje nemocný pankreat. Pacient trpící akutní pankreatitidou užívá pouze alkalickou minerální vodu (Slavyanovskaya, Borjomi, Narzan, Essentuki). Voda se mírně zahřívá a vypije se každý den na dva litry, vždy 100 ml. Po půstu přejděte na první verzi diety. Obsahuje pouze lehká jídla s úsporným účinkem na žaludek a slinivku břišní. Poté, jak se klinické ukazatele zlepšují, jsou povolené produkty větší a přecházejí na druhou možnost, která obsahuje více vitamínů a minerálů.

Jaké produkty jsou povoleny

V akutním stadiu pankreatitidy, aby nedošlo k onemocnění, můžete jíst pouze pokrmy vyrobené z produktů povoleného seznamu:

 • Mléčné výrobky kromě plnotučného mléka, zakysaná smetana - tvaroh, jogurt, jogurt.
 • Kuřecí maso, telecí maso, krůta a králík.
 • Ryba - treska, štika, pollock a štika, treska, štika.
 • Vejce (pouze protein).
 • Vařená zelenina nebo bramborová kaše - cuketa, mrkev, brambory, brokolice nebo květák.
 • Obiloviny - rýže, ovesné vločky, pohanka, krupice a nudle ve formě ne hustých kaši na vodě.
 • Pečená jablka.
 • Sušený chléb, libové pečivo.
 • Compote a kissel ze sladkého ovoce, slabý čaj, voda bez plynu, odvar z šípků (zalijeme 200 ml vroucí vody přes lžíci drcených bobulí a vaříme 15 minut).

Všechny ostatní produkty jsou zakázány, cukr je povolen do 50 g, tři plátky chleba denně. V akutním stadiu onemocnění pankreatu je pozorována dieta 5 p (možnost 1) po dobu nejméně deseti dnů.

Menu pro týden během exacerbace

Ukázkové menu pro týden v akutní fázi podle dne: