Image

Jaké jsou nejlepší dietní recepty pro tabulku 9 pro diabetes?

Tabulka 9 pro diabetes mellitus je speciálně vyvinutý komplex léčebné výživy zaměřený na stabilizaci hladiny cukru v krvi, snížení hmotnosti a zlepšení celkového stavu pacienta. Strava pro pacienty s diabetem byla vyvinuta v dobách Sovětského svazu známým fyziologem V.M. Pevznerom a dodnes je široce používán v různých stadiích nemoci, aby se normalizoval metabolismus sacharidů a tuků.

Tabulka 9 pro diabetes mellitus: základní principy

Diabetes mellitus je dvou typů:

1. (závislý na inzulínu) - vyvíjí se častěji u mladých lidí v důsledku nedostatečné produkce inzulinu pankreatem. Příčiny spouštějící mechanismus onemocnění - dědičné predispozice, postinfekční nebo posttraumatické komplikace. Jedná se o nejzávažnější a agresivní typ diabetu, který vyžaduje pečlivě naplánovanou dietu. V tomto případě vám optimální rovnováha sacharidů umožňuje snížit dávku inzulínu.

2. (inzulín-nezávislý) - tato forma diabetu se vyskytuje hlavně u starších pacientů a vyvíjí se postupně, na pozadí poruch metabolismu sacharidů. Současně se produkce inzulínu nesnižuje, ale není absorbována tkáněmi a buňkami těla. Odolnost buněk vůči inzulínu vyvolává dědičnost, přejídání, nadváhu, stres. V důsledku toho stoupá hladina glukózy v krvi, dochází k narušení metabolismu tuků, hromadění toxických ketolátek v krvi a vzniku komplikací z různých tělesných systémů. Užívání terapeutické stravy pomáhá normalizovat hladiny cukru v krvi a zlepšit průběh metabolických procesů.

Základní principy stravy 9 pro diabetes jsou následující:
 • snížení kalorického příjmu v důsledku omezení sacharidů a živočišných tuků;
 • vyloučení cukru a jiných jednoduchých sacharidů, které způsobují prudký skok hladin glukózy v krvi;
 • častá a rozdělená jídla, jídlo by mělo být odebíráno v malých porcích, nejlépe ve stejnou dobu;
 • přestávka mezi jídly by neměla překročit 3 hodiny;
 • příjem soli je omezen (až 6 g denně);
 • množství vlákniny, vitamínů a stopových prvků vzrůstá v důsledku konzumace čerstvého ovoce, zeleniny a zelení.

Podstatou stravy pro cukrovku je nahradit jednoduché (snadno stravitelné) sacharidy „pomalými“ sacharidy, které nevyvolávají prudký skok glukózy v krvi. To znamená, že všechny druhy sladkostí jsou vyloučeny - místo cukru, když se připravují pokrmy, používají se sladidla (xylitol, sorbitol) nebo stevia (přírodní sladidlo). V dezertních jídlech můžete přidat trochu cukru.

Denní příjem kalorií závisí na typu diabetu, hmotnosti pacienta a pohybuje se v rozmezí od 1700 do 2800 Kcal. V nepřítomnosti dalších kilogramů je kalorický příjem 2300-2500 Kcal na knock, zatímco optimální poměr bílkovin je 80-100 gramů, tuků 80g a pomalých sacharidů 300-350 g. Dietní úprava je zvláště důležitá pro pacienty s obezitou, jako nízkokalorická dieta s nízkým obsahem sacharidů pomáhá snižovat hmotnost a zlepšuje absorpci inzulínu tělními tkáněmi.

Polotovary, rychlé občerstvení, výrobky obsahující trans tuky, tučné potraviny jsou z diabetického menu zcela vyloučeny. Hlavní důraz je kladen na používání proteinových potravin, čerstvého ovoce a zeleniny, které díky svému vysokému obsahu vlákniny přispívají k eliminaci „špatného“ cholesterolu. Ovocné plody by však měly být vybrány s ohledem na glykemický index (GI), protože příliš sladké ovoce může způsobit prudký nárůst hladin glukózy.

Při sestavování menu je také zohledněna metoda tepelného zpracování výrobků. Doporučuje se zcela vypustit smažené potraviny. Další metody přípravy - dušení, pečení mohou výrazně zvýšit GI produkty, které mohou také ovlivnit hladinu cukru v krvi. Nejbezpečnější možností pro hotová jídla jsou proto vaření a vaření v páře.

Odrůdy stravy

Dieta pro diabetes je upravena podle potřeb pacienta a jeho stavu. Léčebný stůl 9 se používá ve dvou verzích:

Dieta 9 A je předepsána pro mírný a středně těžký diabetes mellitus typu 2 u pacientů s obezitou, kteří nedostávají inzulín jako léčbu. Celkový kalorický příjem by měl být 1700-2000 Kcal. Tabulka 9 s diabetem typu 2 zcela vylučuje jednoduché sacharidy. V případě potřeby se připravují pokrmy s přidáním náhražek cukru. Zásoby energie v těle podporují pomalu se vstřebávající sacharidy, jejichž zdrojem jsou potraviny s vlákninou - celozrnný chléb, obiloviny, zelenina a ovoce.

Dieta 9B je předepsána pacientům s diabetem 1. typu střední až těžké formy, kteří dostávají inzulínovou terapii. Od předchozí verze, dieta má vyšší obsah uhlohydrátů, kvůli kterému jeho kalorický obsah se zvedne k 2800-3100 Kcal. Seznam povolených produktů je rozšířen o chléb, brambory, obiloviny, ovoce a zeleninu, obsah bílkovinných složek a tuků se mírně zvyšuje. Tabulka 9 pro diabetes typu 1 umožňuje zahrnout do stravy až 30 g cukru denně nebo použít náhražky cukru.

Seznam zakázaných výrobků

Lékařská dieta 9 pro diabetes vylučuje ze stravy následující produkty:

 • cukr;
 • zavařeniny, džemy;
 • cukrovinky (bonbóny, čokoláda);
 • Mouka a cukrovinky;
 • bílý chléb;
 • těstoviny;
 • ořechy a sušené ovoce (rozinky, fíky, data);
 • sladké ovoce (banány, mango, ananasy, hrozny);
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku (zakysaná smetana 25%, smetana, ryazhenka, tvaroh 9%, zmrzlina);
 • glazované tvarohové sýry a tvrdé sýry;
 • tučné maso a ryby;
 • sádlo, uzené maso;
 • živočišné tuky, máslo;
 • Konzervy z masa a ryb a polotovary;
 • sladká soda, hroznová šťáva.

Diabetici by měli opustit kořeněné a mastné omáčky, okurky, koření a koření. Máslo lze konzumovat pouze v omezeném množství - ne více než 20 g denně. Omezení platí pro některé druhy obilovin - neměli byste se zapojit do krupice nebo kaše z rýže, která se vyznačuje vysokým obsahem kalorií. Ze zeleniny by diabetici měli omezit konzumaci řepy, mrkve, která obsahuje mnoho sacharidů.

Jaké produkty jsou povoleny?

Seznam schválených potravin zahrnuje:

 • zelenina a zelenina (zelí, cuketa, rajčata, okurky, ředkvičky);
 • kyselé a kyselé sladké ovoce (jablka, hrušky, švestky, broskve, nektarinky, meruňky, kiwi, všechny druhy citrusů);
 • bobule (třešeň, rybíz, ostružina, malina, brusinka);
 • obiloviny (pohanka, proso, ovesné vločky, kukuřice, ječmen, ječmen);
 • celozrnný chléb, žitný chléb nebo otruby;
 • nízkotučné mléčné výrobky (kefír, jogurt, jogurt, mléko, tvaroh 1% a 5%);
 • chudé a dietní maso (hovězí, telecí, kuřecí, králičí, krůtí);
 • rostlinné oleje;
 • kompoty bez xylitolového cukru;
 • čerstvé šťávy (mrkev, jablko, švestka, dýně, rajče).

Seznam nápojů může být doplněn čekankou, dogrose vývarem, minerální vodou bez plynu, slabou kávou s mlékem, zelenými, bylinnými a ovocnými čaje. Den by měl vypít alespoň 1,5-2 litrů tekutiny. Chcete-li osladit nápoje, použijte xylitol, sorbitol nebo přidejte trochu medu.

Zelenina může být konzumována syrová, dělat saláty s rostlinným olejem, dušené maso, pečení, dělat zeleninová vedlejší jídla. Zvláštní důraz je kladen na rostlinné produkty s nízkým obsahem sacharidů - dýně, cuketa, lilek, okurka, squash, zelí. Brambory obsahují hodně škrobu, takže je obsažen ve stravě, s přihlédnutím k normě sacharidů (obvykle ne více než 200 g denně).

Pro přípravu hlavních jídel je lepší použít dietní masa ve vařené nebo parní formě, což umožňuje snížit obsah kalorií v nádobí. Užitečné štíhlé ryby (šafrán, štikozubec, pollock, treska). Příležitostně můžete vařit těstoviny z tvrdé pšenice a zároveň snižovat rychlost ostatních sacharidů.

Jakékoli sladké a kyselé bobule mohou být konzumovány v neomezeném množství, vařit z nich džem, želé, pěny, kompoty bobule na xylitolu. Přírodní med lze jíst denně, ale ne více než 1 lžičku. ráno a večer.

Dieta 9 v léčbě diabetu - menu na týden a zakázané potraviny

Jedním z nejzávažnějších patologií endokrinního systému je diabetes. Léčba tohoto onemocnění spočívá v provedení určitých léků a nutričních úprav. Z menu na maximální vyloučené sacharidy, živočišné tuky, cukr. U pacientů s diabetem se vyvíjí speciální menu - dieta 9 podle Pevsnera. Před zahájením léčby se seznamte s pravidly a funkcemi.

Co znamená tabulka 9 pro diabetes?

Vývoj diabetes mellitus vyvolává porušení metabolismu sacharidů v těle, je špatná stravitelnost glukózy, zvýšená absorpce tuků a glykogenu a v důsledku toho zvýšení hladiny cukru v krvi. K odstranění tohoto problému byla vyvinuta dietní tabulka 9, která je charakterizována mírným kalorickým obsahem v důsledku vyloučení snadno stravitelných sacharidů a tuků z menu. Díky této dietě se lékaři snaží normalizovat metabolismus sacharidů.

Glykemický index (GI)

To je ukazatel účinku potravy na hladiny glukózy v krvi. Čím vyšší je GI v produktu, tím rychleji se hladina cukru zvýší po jídle a naopak. GI lze rozdělit do tří typů: nízké, střední a vysoké. Pro lidi s diabetem je vhodnější jíst potraviny s nízkým a středním GI, pokud lékař neurčí jinak. Poznat produkt GI může být srovnávací tabulka, kterou lze nalézt na speciálních zdravotnických místech.

Jednotka zrna (ХЕ) a pořadí jeho výpočtu

Mezinárodní měřítko výpočtu, které ukazuje přibližné množství sacharidů v potravinách ve srovnání s plátkem chleba. Tento systém počítání pomáhá vybrat správnou dávku inzulínu odhadem, kolik jednotek chleba bude jedeno v jednom jídle. 1 XE tedy obsahuje asi 13 gramů sacharidů, což zvýší zvýšení hladiny cukru v krvi o 2,8 mmol / l. Z toho vyplývá, že pro asimilaci 1 jednotky chleba je nutné vzít 2 jednotky. inzulín. Optimální denní sazba je 18-25 kusů chleba, rozdělených do 6 jídel.

Zásady a pravidla stravování

Dieta 9 zahrnuje stravování ve stejné době, protože příznivě ovlivňuje činnost trávicího systému. Ujistěte se, že jíte často a v malých porcích, s lehkým občerstvením ve velkých časových intervalech - to je důležité zejména u pacientů, kteří užívají inzulín. Zvažte také následující pravidla:

 • Nepřekonávejte, přestaňte jíst při nasycení 80%.
 • Vylučte příjem potravy ihned po sportu.
 • Neberte si příliš dlouhé přestávky do jídla, nezapomeňte si dát dobrou snídani.
 • Povolené nápoje konzumované před jídlem, a ne umýt s nimi hotová jídla.
 • Jíst pomalu, důkladně žvýkat jídlo.
 • Snižte příjem proteinů na normální hodnoty.
 • Preferujte dezerty na bázi rostlinných tuků.

Rozložení energetické hodnoty stravy

Příjem kalorií ve stravě 9 by měl být do 2400 kcal. Pokud jde o složky, jedná se o asi 100 gramů proteinu, 80 gramů tuku, 350 gramů sacharidů. Pokud pacient užívá inzulín, musí být množství sacharidů upraveno podle dávky inzulínu. Kromě toho je důležité správně distribuovat kalorie v jídle. S pěti jídly denně by měl být výpočet něco takového:

 • snídaně - 696 kcal;
 • druhá snídaně - 232 kcal;
 • oběd - 878 kcal;
 • odpolední čaj - 130 kcal;
 • večeře - 464 kcal.

Podmínky vaření

Kulinářské zpracování výrobků je standardní, pouze smažení je vyloučeno. Při vaření dezertů místo cukru je lepší použít sladidla na bázi stevie, sorbitolu, aspartamu. První jídla by měla být vařena ve druhém hovězím vývaru a brambory pro ně namočené ve studené vodě po dobu nejméně 2 hodin, s pravidelnou výměnou kapaliny. Aby se vitamíny uchovávaly v obilovinách, je lepší je nevařit, ale vařit vroucí vodou. Omezení teploty pokrmů strava 9 neobsahuje.

Dieta číslo 9 v diabetu - jak si vybrat jídlo

V závislosti na formě onemocnění mohou lékaři doporučit dodržování dietních režimů 9a nebo 9b. Základní dieta 9 je předepsána na krátkou dobu a je nezbytná k určení typu nerovnováhy sacharidů, úpravy dávky inzulínu nebo jiných perorálních léků. V této dietě lékaři pravidelně sledují hladinu cukru v krvi a stav pacienta a pak rozhodují o potřebě upravit výživu.

Dieta 9A

Léčebná tabulka 9a je nezbytná u pacientů s mírným a středně závažným diabetem. Mezi hlavní podmínky pro jmenování této stravy patří: není potřeba inzulín a přítomnost nadváhy u pacienta. Energetická hodnota takové stravy se pohybuje mezi 1600-1700 kcal / den. Jídelní lístek by měl být vyroben tak, že budete jíst 100 gramů bílkovin, 200 gramů sacharidů a 50 gramů rostlinných tuků denně.

Jídlo v tabulce 9B

Tento poddruh stravy 9 je přiřazen pacientům závislým na inzulínu. Menu jsou postaveny tak, že musí jíst asi 120 gramů bílkovin, 100 gramů tuku, 300 gramů sacharidů denně. Průměrná energetická hodnota stravy - 2600-2800 kcal. Aby se vyloučil přírůstek hmotnosti, spolu s dietou, pacient se doporučuje, aby se lehké fyzické námaze. Vhodné jsou sportovní plavání, cyklistika, chůze, fitness a další kardio trénink.

Charakteristika stravy 9

Pro normalizaci metabolismu sacharidů a tuků lze seznam povolených potravin kombinovat podle vašeho pacifikace. To zabrání monotónnosti jídel. Je nutné snížit množství soli, alkoholu a cukru na minimum. S normalizací ukazatelů glukózy, po 2-3 týdnech takové výživy, bude lékař postupně rozšiřovat dietu, přidávat 1 chléb jednotku každý týden.

Povolené produkty

Jídla na dietě 9 by měla obsahovat co nejméně škodlivých cholesterolu a extraktivních látek, ale měla by být bohatá na vlákninu, vitamíny, lipotropní složky. Bez omezení můžete použít vše, co je uvedeno v tabulce níže:

Produkty s nízkým GI

Střední GI produkty

čerstvé nebo mražené brusinky, borůvky, brusinky, borůvky

Tabulka 9 pro diabetiky - týdenní menu a dietní recepty

Při léčbě diabetu mellitus hraje vedle léků správná strava velkou roli. Dnes byla vyvinuta speciální diabetická dieta 9, jejímž účelem je normalizace hladiny cukru v krvi a získání všech nezbytných vitamínů, živin a mikroprvků pro pacienty s diabetem.

Uvádí dietu

Dieta 9 u diabetu navrhuje vyloučit všechny potraviny, které mají vysoký GI (glykemický index). Jedná se především o snadno stravitelné sacharidy.

Musíte také dodržovat následující pravidla:

 • Jídla by měla být pravidelná a častá, přičemž jednorázová porce by měla být malá. Počet jídel může být 5-6 denně.
 • Je nutné opustit smažené, kořeněné potraviny a uzená masa, stejně jako omezit množství alkoholu a horkého koření.
 • Cukr se doporučuje společně s náhradou sladidla: xylitol, sorbitol.
 • Přípustné zpracování potravin: vaření, pečení v troubě, dušení.
 • Strava zahrnuje odpovídající spotřebu vitamínů a stopových prvků přírodního původu (zelenina, ovoce atd.).
 • Množství bílkovin by mělo být dostatečné pro doplnění zásob energie a množství tuku a sacharidů s vysokým obsahem sacharidů by mělo být sníženo.

Výrobky, které jsou povoleny a zakázány ve stravě číslo 9

Chcete-li sledovat diabetickou dietu číslo 9, nezapomeňte znát povolené a zakázané potraviny pro diabetes.

Popsaná dieta proto doporučuje následující produkty:

 • celozrnné cereálie nebo otruby;
 • obiloviny a těstoviny - proso, ovesné vločky, pohanka, těstoviny s otruby;
 • libové maso (vepřové, jehněčí, hovězí, králičí) a drůbeží maso (krůtí, kuřecí);
 • štíhlá klobása;
 • ryby patřící k nízkotučným odrůdám - štika, okoun, treska obecná;
 • čerstvá zelenina: listový salát, zelí, cuketa, okurky;
 • zelení: kopr, petržel;
 • čerstvé ovoce / bobule: kiwi, pomeranče, jablka, hrušky, grapefruity, borůvky, brusinky, brusinky, atd.;
 • vejce a jejich pokrmy - nejvýše 1 denně;
 • mléčné výrobky - musí obsahovat malé procento tuku nebo musí být bez tuku;
 • cukrářské výrobky - dietní, s použitím náhražek cukru (marmeláda, sušenky, cukrovinky s náhražkami cukru);
 • Nápoje - kávový nápoj, čaj, mléko, džusy a kompoty bez cukru, bylinné čaje, divoké růže, minerální voda.

Pozorování diety číslo 9, pacienti by se měli vyvarovat užívání některých potravin.

 • Máslo a jiné cukrovinky, v jejichž přípravě se jedná o cukr (čokoláda, zmrzlina, džem);
 • tučné maso (husa, kachna);
 • tučné mléko a jiné mléčné, kyselé mléčné výrobky (ryazhenka, sladký jogurt, smetana);
 • bohaté masové vývary;
 • mastné ryby a solené ryby;
 • odrůdy tuků;
 • krupice, rýže, těstoviny z měkkých odrůd;
 • koření, kořeněné a uzené výrobky;
 • sladké ovoce a některé sušené ovoce: banány, rozinky, hrozny, fíky;
 • šťávy s cukrem, sycené nápoje;
 • nakládaná zelenina;
 • alkoholické nápoje.

Týdenní menu pro 9 diet

 • Pondělí

Snídaně: pohanka s máslem, masová paštika, čaj bez přidaného cukru (případně s xylitolem).

Druhá snídaně (oběd): sklenka kefíru.

Oběd: vegetariánská polévka, pečené jehněčí maso s dušenou zeleninou.

Oběd: odvar na základě divoké růže.

Večeře: vařené libové ryby, dušené zelí, čaj s xylitem.

Snídaně: ječná kaše, vejce, slabá káva, salát z čerstvého bílého zelí;

Druhá snídaně: sklenice mléka.

Oběd: okurka, bramborová kaše, hovězí játra v omáčce, šťáva bez cukru.

Snack: želé z ovoce.

Večeře: vařené ryby a dušené v mléčné omáčce, zelný řízek, čaj s mlékem.

Snídaně: squash, vařené vejce, jogurt s nízkým obsahem tuku.

Druhá snídaně: 2 střední jablka.

Oběd: polévka ze šťovíku s kysanou smetanou s nízkým obsahem tuku, fazole, dušená v rajčatové omáčce s houbami, celozrnný chléb.

Čas na čaj: šťáva bez cukru.

Večeře: pohanka v obchodním stylu s kuřecím masem, zelným salátem.

Druhá snídaně: jogurt neslazený.

Oběd: zelná polévka, plněné papriky.

Snack: kastrol vyrobený z tvarohu a mrkve.

Večeře: pečené kuře, zeleninový salát.

Snídaně: proso, kakao.

Druhá snídaně: oranžová ne více než 2 kusy.

Oběd: hrachová polévka, maso zrazy se sýrem, krajíc chleba.

Čas na čaj: salát z čerstvé zeleniny.

Večeře: mleté ​​kuře a květinový kastrol.

Snídaně: otruby a jablko.

Druhá snídaně: 1 vejce, měkké měkké.

Oběd: zeleninový guláš s plátky vepřového masa.

Oběd: odvar na základě divoké růže.

Večeře: dušené hovězí maso se zelím.

Snídaně: nízkotučný tvaroh a neslazený jogurt.

Druhá snídaně: hrst bobulí.

Oběd: kuřecí prsa, grilovaná se zeleninou.

Oběd: salát z nakrájených jablek a stonků celeru.

Večeře: vařené krevety a zelené fazole pro pár.

Recepty pro tabulku č. 9

Pečené masové placky

 • Jakékoliv libové maso 200 g;
 • Obušek suchý 20 g;
 • Mléko 0% tuku 30 ml;
 • Máslo 5 g.

Maso umyjte, vycpávejte. Během této doby namočte bochník do mléka. Ve výsledném mletém těstě přidejte bochník, sůl a pepř v malém množství, důkladně promíchejte.
Vyřezávejte hamburgery, položte je na plech nebo do pekáčku. Misku posíláme do předehřáté trouby na 180 stupňů. Doba vaření - 15 minut.

Dušené zelí s jablky

 • jablka 75 g;
 • zelí 150g.;
 • máslo 5 g;
 • mouka 15 g;

Nejprve jemně nakrájejte zelí a nakrájejte jablka na plátky. Posouvejte na horké pánvi, přidejte trochu oleje a vody. Za občasného míchání vaříme a kontrolujeme připravenost. Doba vaření je asi 20 minut.

Sudak v Tataru

 • filé z candáta 150 g;
 • citron ¼ část;
 • olivy 10 g;
 • cibule 1 ks;
 • kapary 5 g;
 • nízkotučná zakysaná smetana 30 g;
 • zelené (jakékoli) 5 g;
 • olivový olej pro smažení 30 ml.

V pekáčku zalijeme 30 ml olivového oleje, dáme filet. Top s citronovou šťávou a dát ryby do trouby. Když se ryby trochu zahřejí, přidejte do misky zakysanou smetanu a pak vařte na mírném ohni. Přidejte olivy, kapary, citron a dušené maso, dokud není připraveno. Na konci sezóny s petrželkou.

Meatball zeleninová polévka

 • mleté ​​kuře 300 g;
 • čerstvé zelené;
 • 3 kousky brambor;
 • mrkev 1 ks;
 • cibule - polovina průměrné cibule;
 • vejce 1 ks

V mletém kuře, rozbít vejce a přidejte jemně nakrájenou polovinu cibule, stejně jako zelené. Forma mletých karbanátků. Ve vroucí vodě hodíme vařené karbanátky a vaříme asi 20 minut, trochu osolené vody. Přidejte zeleninu (mrkev, cibuli) a brambory. Vaříme do měkkých brambor.

Hovězí dušené maso v mléce

 • hovězí svíčková 400 g;
 • ½ litru mléka;
 • zelené;
 • sůl / pepř malé množství;
 • olivový olej asi 2 lžíce.

Je nutné hovězí maso rozřezat na kousky o rozměru 2 x 2 cm, ochucovat kořením. Smažte kousky v malém množství olivového oleje. Poté přidejte mléko a zelení. Vařte asi 20 minut.

Dietní ratatouille

 • Bulharský pepř 2 ks;
 • 2 lilek;
 • cuketa 2 kusy;
 • rajčata 5 kusů;
 • malé zelené;
 • olivový olej pro smažení 2 lžíce. Já
 • Monogram 1 zub.

Nejprve je třeba loupat rajčata. K tomu je třeba nalít silnou vroucí vodu, pak je samotná kůže dobře odchýlena. Loupaná rajčata musí být rozmíchána v kaše, pomocí mixéru, přidejte česnek a zelení. Vše je dobře šlehalo na konzistenci směsi se ukázalo být homogenní. Dále, na pánvi v olivovém oleji musíte smažit jemně nasekanou cuketu, lilek a pepř. Když je zelenina napůl vařená, jemně přidejte vařenou rajčatovou omáčku a pokračujte v dusení dalších 10 minut při nízkém teple.

Dietní pudink

Tento dezert bude vynikající alternativou k výrobkům ze sladké mouky.

 • jablka 70g;
 • cuketa 130g;
 • mléko 30 ml;
 • pšeničná mouka 4 tbsp;
 • vejce 1 ks;
 • olej 1 polévková lžíce;
 • nízkotučná zakysaná smetana 40 g

Rošt cuketa a jablka. Ve výsledném složení přidejte mléko, vejce, rozpuštěné máslo, mouku. Knead. Směs nalijte do pekáčku, pak ji odešlete do trouby a nechte ji tam 20 minut, nastavte teplotu na 180 stupňů. Podáváme s nízkotučnou zakysanou smetanou.

Výsledky stravy

Tabulka 9 u diabetu má příznivý účinek na pacienty. Pokud se tedy pravidelně stravujete na poskytované dietě, diabetici zažijí normalizaci cukru v krvi a zlepšení zdraví obecně. Kromě toho tato dieta pomáhá zbavit se kil, což je nezbytné pro diabetiky. Toho je dosaženo tím, že jíst "správné" sacharidy. Sacharidy jsou přítomny ve stravě, ale nejsou snadno stravitelné, a proto nezpůsobují kapky glukózy a nevedou k tvorbě tělesného tuku. Redukce hmotnosti brání vzniku komplikací, vede k dlouhodobé kompenzaci diabetu. Proto je u diabetiků s nadměrnou hmotností doporučena tato dieta jako celoživotní dieta.

Dieta číslo 9 doporučuje endokrinologové pro pacienty s diabetem 1 a 2 typu. Je kompletní, bohatý na vitamíny a minerály. Kromě toho, vzhledem k široké škále produktů, které mohou přijímat, můžete připravit širokou škálu receptů, včetně dezertů.

Dietní stůl 9 - menu na týden s recepty

V terapii je důležitým bodem správná výživa. Lidé, kteří porušují metabolismus uhlohydrátů, tuků a vody, také zvyšují hladinu glukózy v krvi, mohou usnadnit jejich život pomocí vytvořené stravy číslo 9. Tato dietní tabulka - účinná volba v boji proti diabetu. Účelem stravy je dosáhnout normálního množství cukru v těle, snížit cholesterol, krevní tlak, otok.

Menu pro týden

Pondělí

 • Snídaně: ovocný dezert s tvarohem.
 • 2. snídaně: sklenka kefíru.
 • Oběd: polévka, vařené maso v kyselé smetaně.
 • Bezpečné, jablko.
 • Večeře: pečená zelenina, ryby ve dvojitém kotli.

Úterý

 • Snídaně: pohanka, večer s vroucí vodou.
 • 2. snídaně: bylinkový čaj.
 • Oběd: zeleninová polévka s vařeným vejcem, hovězí placičky, rybízový kompot.
 • Bezpečný, salát ze zelí.
 • Večeře: rybí guláš, okurka.

Středa

 • Snídaně: kaše s neslazenými rozinkami, kukuřičnými lupínky a mlékem.
 • 2. snídaně: oranžová.
 • Oběd: neobvyklá okroshka z ředkvičky, kotlety z ryb, kompot.
 • Bezpečná, omeleta.
 • Večeře: dušená kuřecí řízek se zelím, mrkvový salát s celerem.

Čtvrtek

 • Snídaně: omeleta bílkovin, jablko.
 • 2. snídaně: domácí jogurt.
 • Oběd: ucho, pepř, plněné zeleninou a kuřecím masem.
 • Snack: kastrol z tvarohu, mrkev a jablka.
 • Večeře: kotlety, ječmen, džus.

Pátek

 • Snídaně: tvarohový kastrol, mléko.
 • 2. snídaně: pomeranče.
 • Oběd: ječmenová kaše, řepný salát, boršč.
 • Oběd: kefír s otrubovými sušenkami.
 • Večeře: pohanka s játry, chřestový salát, fazole.

Sobota

 • Snídaně: bobule a tvarohový dezert.
 • 2. snídaně: neslazené ovoce.
 • Oběd: hrachová polévka, salát z kysaného zelí.
 • Oběd: ovocný salát.
 • Večeře: dušené fazole s rajčaty, vařenými raky.

Neděle

 • Snídaně: Olivier bez majonézy, proso, čekanka.
 • 2. snídaně: jablková omáčka.
 • Oběd: krémová polévka, ječmen, parní řízek.
 • Oběd: teplé mléko, sušenky.
 • Večeře: hovězí guláš, salát s vejcem, zelím a rajčaty.

Před spaním si můžete vybrat následující potraviny: kefír, jogurt, jablka.

Recepty

Ovocný dezert s tvarohem

 • tvaroh 200g;
 • nízkotučné zakysanou smetanou 2 lžíce. l.;
 • malá oranžová;
 • jablko;
 • hruška;
 • hrst borůvek;
 • náhrada cukru.

Zakysaná smetana s tvarohem šlehaným v mixéru. Oloupeme pomeranč, hrušku a jablko, nakrájíme na malé kousky. Míchejte všechno dohromady, dejte do krásných váz. Posypeme borůvkami na vrcholu.

Vařené maso ve smetanové omáčce

 • kuřecí maso 200g;
 • malá cibule;
 • 2 lžíce. Já zakysanou smetanou;
 • 1/3 Čl. Já voda;
 • 1 polévková lžíce. Já mouka;
 • nějakou sůl;
 • zelení

Filet omyjte, otřete ručníkem a vařte v lehce osolené vodě. Vyjměte z vody, ochlaďte a nakrájejte na střední kousky. Cibuli dejte do hrnce s vodou, převařte do měkkého stavu, přidejte mouku a maso, lehce ji osolte. Nakonec se přidá kyselá smetana a (pokud je odpařena voda). Vaříme asi 10 minut. Na konci touhy dát zelenou.

Diabetické hovězí placičky

 • telecí maso 500 g;
 • cibule;
 • rusk;
 • škrob 1 polévková lžíce. l.;
 • slepičí vejce;
 • zakysanou smetanou 1.. l.;
 • olivový olej 1 lžíce. l.;
 • petržel;
 • trochu soli.

Vyberte si štíhlou část telecího masa, odlepte filmy, umyjte v chladné vodě. Nakrájejte na malé kousky, přeskočte přes brusku. Na stejném místě, kde se brouší cibule, nakonec - kruton namočený v mléce. V misce s mletým masem přidejte vejce, sůl, olivový olej, zakysanou smetanu, petržel, trochu vody (aby bylo maso šťavnaté).

Vytvořte placky, dejte do dvojitého kotle. Pokud takové zařízení neexistuje, je možné na parní lázni: na pánev umístit sítko, do kterého se umístí kotlety. Zavřete víko a vařte asi 45 minut. Po chvíli byste je měli obrátit.

Ovesné vločky s neslazenými rozinkami, kukuřičnými lupínky a mlékem

 • ovesné vločky 100g;
 • střední jablko;
 • hrst rozinek;
 • kukuřičné vločky 50g;
 • mléko nebo jogurt 0,5 tbsp.
 • malina, černý rybíz hrstka;

Ovesné a kukuřičné vločky zalijeme jogurtem a dáme na 1 hodinu do chladničky nebo přes noc. Pokud nemáte čas, můžete nalít horké mléko ráno. Jablko jemně nakrájejte, nahoře přidejte rozinky, maliny, rybíz. Snídaně je připravena!

 • kus kuřete 200g;
 • ředkvičky 2 ks;
 • čerstvá okurka;
 • rajče;
 • sušené nebo čerstvé jablko;
 • vařené vejce;
 • zakysaná smetana 50g;
 • jarní cibule;
 • kopr;
 • 1 polévková lžíce. Já hořčice;
 • Pár kapek citronu.

Umyjte zeleninu, nakrájejte na čisté kostičky. Sušené jablko ponořte do vroucí vody a nechte stát 1 hodinu, předvařte vejce a maso, nakrájejte na kostičky a žloutek a hořčici rozetřete zakysanou smetanou. Smíchejte všechny produkty v pánvi s vařenou, chlazenou vodou. Jemně nakrájejte zelení a hodte do okroshky, přidejte citrón. Nechte stát.

Dušená kuřecí řízek se zelím

 • 0,4 kg zelí;
 • 200g kuřecí řízek;
 • 1 polévková lžíce. Já rajčatová šťáva nebo rajče;
 • mrkev;
 • cibule;
 • olivový olej;
 • sůl a pepř.

Vaříme kuřecí řízek, chladný, nakrájíme na malé kousky. Umyjte zelí, jemně nakrájejte. Kombinujte s masem v pánvi. Mrkev se předběžně očistí, nakrájí se na proužky. Cibule nakrájíme na tenké kroužky. Přidejte olivový olej, rajčatovou šťávu, pepř, sůl. Dusit do nabídky. Na konci přidejte zelené.

Papriky plněné zeleninou a mletým kuřecím masem

 • Bulharský pepř 4 kusy;
 • mleté ​​kuře 300g;
 • velká mrkev;
 • cibule 2 ks;
 • celerový kořen 1ks;
 • bílé zelí 70g;
 • olivový olej 2 lžíce. l.;
 • rajče;
 • sůl, pepř, kopr.

Po vyjmutí stonků a semen z pepře se vaří asi 7 minut. Zatímco pepř ochlazuje, připravuje se náplň. Oloupeme zeleninu, nakrájíme na tenké kostky. Vše lehce dušené, kromě zelí. Pak přidejte nasekané zelí a vařte na mírném ohni, občas promíchejte. Celá hmota se ochladí, promíchá se mletým masem, solí a pepřem a naplní se pepřem. Dejte ji do široké misky, nalijte rajskou omáčku, která se provádí takto:

Nakrájenou cibuli a mrkev lehce osušte na suché pánvi a přidejte rajče do kostek. Vše zamíchejte, nalijte trochu vody a vařte. Přidejte povolené koření, zelení. Nalijte omáčkou pepř a vložte do trouby na 30 minut. Krásně položen na jídlo, posypané koprem.

Olivier bez majonézy

 • kuřecí řízek 200g;
 • 2 vejce;
 • Zakysaná smetana, nízkotučné 3 lžíce. l.;
 • čerstvá okurka;
 • vařený hrášek 50g;
 • jablko;
 • celer nebo vařený květák;
 • lněná a sezamová semínka.

Nejdříve vaříme kuřecí řízek, vychladneme a nakrájíme na kostičky normální velikosti. Vařte vejce, v pohodě, střih spolu se vším ostatním na kostky. Smíchejte s kysanou smetanou, hráškem, lenem a sezamem. Místo brambor, můžete přidat vařený květák. Tento recept Oliviera je prakticky nerozeznatelný od originálu!

Strava 9 tabulka: menu pro každý den a recepty

Dieta číslo 9 - speciální výživový systém, který se používá k prevenci a léčbě diabetu 2. typu. Je vhodný pro osoby s poruchou metabolismu, problémy s nadměrnou hmotností a zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Podstata devátého stolu - omezení snadno stravitelných sacharidů a tukových potravin. Vzhledem k velkému počtu dietních receptů může tabulka 9 menu pro každý den zahrnovat nejen zdravé pokrmy, ale i chutné pokrmy. Dodržování tohoto nutričního systému normalizuje hladinu cukru, cholesterolu, snižuje krevní tlak, otok a zabraňuje přibývání na váze.

Povolené a odepřené produkty

Kalorií dieta 9 tabulka mírně nízká - 1900-2300 kcal denně. Snižuje se díky vyloučení snadno stravitelných sacharidů a tuků. Jídlo by mělo být bohaté na vitamíny, vlákninu a lipotropní látky. Spotřeba cukru je vyloučena. Místo toho je dovoleno používat náhražky cukru (xylitol, sorbitol, stevia atd.). Oni jedí často, ve stejnou dobu každý den. Části jídel - malé.

 • zeleninové polévky;
 • nízkotučné vývary (maso, ryby, houby);
 • obiloviny (výjimka - krupice, rýže - jednou týdně);
 • nízkotučné maso a ryby;
 • zelenina a zelenina (lilek, zelí, cuketa, rajčata, okurky, dýně, salát);
 • ovoce a bobule (kromě banánů, hroznů);
 • vejce (1,5 ks denně);
 • mléčné výrobky bez tuku;
 • sušené ovoce (sušené meruňky, sušená jablka, švestky);
 • ořechy (ořechy a ořechy, arašídy, mandle);
 • chléb (celozrnný, žito s otrubami);
 • zelenina, máslo, ghí (přidané do hotového pokrmu před podáváním);
 • nápoje (bylinný a zelený čaj, šťávy z neslazeného ovoce a zeleniny, kompoty, ovocné nápoje, porézní)
 • cukr a sladkosti;
 • pečivo;
 • tučné maso a ryby;
 • klobásy, klobásy;
 • uzené maso;
 • bujóny bohaté na tuky;
 • koření, kořeněná jídla;
 • okurky a okurky;
 • banány, hrozny;
 • mléčné polévky;
 • rychlé občerstvení;
 • omáčky, majonézy, kečup;
 • nakoupené šťávy;
 • hranolky, sušenky, ořechy atd.;
 • alkoholické nápoje;
 • sladký jogurt a tvaroh

Možná vás bude zajímat

Menu pro dietu 9 s recepty na pondělí

Na oběd, může strava 9 sloužit zeleninové polévky (foto: delonghi.com)

Při přípravě jídelního lístku na týden si nejlépe vyberete recepty. Když je strava naplánována na několik dní dopředu, bude snazší ji měnit. Jídla jsou dušená, pečená, vařená nebo dušená.

V pondělí můžete udělat něco jako toto menu:

 • snídaně: hrst borůvek, nízkotučný tvaroh;
 • druhá snídaně: sklenka kefíru;
 • oběd: zeleninová polévka, dušená zelenina s pečeným jehněčím;
 • svačina: salát (zelí, okurka, olivový olej);
 • večeře: rybí guláš se zeleninou.

Uvařit dietu zeleninovou polévku, kterou musíte vzít:

 • chudý vývar z masa - 300 ml;
 • zelí - 120 g;
 • rajčata - 40 g;
 • mrkev - 40 g;
 • cibule - 20 g;
 • brambory - 60 g;
 • zakysaná smetana - 30 g;
 • svazek zeleň;
 • špetku soli.

Zelenina se důkladně omyje a čistí. Jemně nasekané cibule a mrkev, rozdrcené na roštu, jsou dušené až do poloviny vařené na pánvi pod zavřeným víčkem, naplněné rostlinným olejem (St. L.). Vývar se přivede do varu a přidá se nasekané brambory. Mezitím nakrájejte zelí a přidejte do polévky, až budou brambory připravené. Tam také poslat mrkev s cibulí. Pokračujte v vaření až do jemného zahřátí. Hotová polévka je solená, zdobená nasekanými bylinkami a podávaná na stole spolu se zakysanou smetanou.

Na večeři si můžete vychutnat tresku dušenou se zeleninou. Požadované složky:

 • 200 g tresky obecné;
 • jedno rajče;
 • jedna mrkev;
 • jednu cibuli;
 • 2 lžíce. Já zakysanou smetanou;
 • sůl podle chuti.

Treska se promyje, důkladně oloupá a nakrájí na středně velké kousky. Omyjte a vyčistěte zeleninu. Mrkněte, nakrájejte rajčata na malé kostky, nakrájejte cibuli a bylinky. Treska je posílána na pánev se slunečnicovým olejem, posypaná mrkví nahoře, nakrájenou cibulí, zelení a rajčaty. Produkty se nalijí vařenou vodou (přibližně 100 ml) a 20 minut se zavařují pod uzavřeným víčkem. Poté přidáme sůl a zakysanou smetanu. Pokračujte v vaření dalších 15-20 minut.

Úterý menu

Dušené zelí je zdravé a chutné dietní jídlo (foto iamcook.ru)

Menu na druhý den v týdnu může být:

 • snídaně: pohanková kaše, zelený čaj;
 • druhá snídaně: neslazený jogurt;
 • večeře: boršč, vařené hovězí maso, neslazený kompot;
 • svačina: vařené vejce;
 • večeře: dušené zelí, pečené kotlety.

Pro zpestření menu lze dušené zelí vařit s jablky. To bude vyžadovat některé produkty:

 • 150 g zelí;
 • 75 g jablek;
 • 15 g mouky;
 • 5 g másla.

Zelí je loupané a jemně nasekané. Jablka zbavit kůry a nakrájíme na plátky. Zahřejte pánev, přidejte máslo, zelí a jablka. Naplňte vodou a dušenou asi 20 minut, občas míchejte.

Pečené karbanátky jsou vyrobeny z nízkotučné masa. Požadované složky:

 • 200 gramů libového masa;
 • 20 g suchého bochníku;
 • 30 ml mléka s nízkým obsahem tuku;
 • 5 g másla;
 • sůl podle chuti.

Maso se promyje a mele. Suchý bochník nasáklý mlékem. Plnka se smísí s namočeným bochníkem a osolí. Vytvořte kotlety a rozprostřete je na pekáč. Poslat do trouby a vařit asi 15 minut při 180 ° C. Před podáváním nalijte malé množství roztaveného másla.

Středa menu

K vaření masných pokrmů lze použít pouze nízkotučné maso (foto: 1000.menu)

Třetí den v týdnu můžete udělat něco jako toto menu:

 • snídaně: ječmenová kaše, zelný salát, kompot;
 • druhá snídaně: sklenka kefíru;
 • večeře: dušené hovězí maso, vařené brambory, šípkový vývar;
 • svačina: pudink z jablek a cukety;
 • večeře: zeleninový guláš, pečená ryba, zelený čaj.

Pro vaření hovězího masa potřebujete několik přísad:

 • 400 g hovězího masa;
 • 2 lžíce. Já olivový olej;
 • 0,5 litru mléka;
 • svazek zeleň;
 • špetku soli a pepře.

Hovězí maso se umyje, zbaví vlhkosti papírovými ubrousky a nakrájíme na kousky. Olivový olej se nalije na pánev s vysokými stěnami, maso se přidává a lehce smaže. Poté se přidá mléko, nakrájená zelenina, sůl a pepř, přikryje se víčkem a na nízkém ohni se dusí, až se získá krémová omáčka (20-40 minut).

Jako dezert můžete podávat dietní pudink. Chcete-li to udělat, musíte:

 • 70 g jablek;
 • 30 ml odtučněného mléka;
 • 130 g cukety;
 • 4 lžíce. Já mouka;
 • jedno vejce;
 • 40 g nízkotučné zakysané smetany;
 • Čl. Já oleje.

Tyčinky a jablka se umyjí, oloupají a oloupají. Po strouhání přidáme mléko, mouku, rozpuštěné máslo a vejce. Složky se důkladně promísí a nalijí do pekáčku. Pečeme 20 minut při teplotě 180 ° C. Můžete jíst s nízkotučné zakysanou smetanou.

Menu pro čtvrtek

Čaj z rakytníku lze připravit v kombinaci s divokou růží (foto: tastymagic.com.ua)

Ve čtvrtý den v týdnu můžete provést toto menu:

 • snídaně: lazy tvarohové knedlíky, kompot;
 • druhá snídaně: jablko;
 • večeře: libový boršč, vařené kuřecí prsa, želé;
 • svačina: jahody;
 • Večeře: květák dušený v mléce, mleté ​​hovězí dušené karbanátky, rakytníkový čaj.

Mezi nápoji 9 tabulka umožňuje použití bylinného čaje nebo bobulí. Například, aby se moře rakytníku čaj, musíte si sklenici bobule rakytníku a půl šálek sušených šípků. Složky jsou rozdrceny maltou a umístěny v konvici. Nalijte vařící vodu a trvejte 5-6 minut.

Při dietní tabulce číslo 9 je považováno za prospěšné vaření v pomalém hrnci. Chcete-li vařit ve své dietě líné knedlíky z tvarohu je třeba vzít:

 • tvaroh - 100 g;
 • vejce - 1 ks;
 • mouka - 10 g;
 • nízkotučná zakysaná smetana - 20 g;
 • náhražka cukru podle chuti.

Tvaroh se rozemele až do získání homogenní hmoty. Přidejte mouku, sladidlo a vejce. Všechny složky jsou dobře promíchány. Mouka stačí jen tak, aby knedlíky nebyly příliš tekuté a udržely si tvar. Vlhké ruce s vodou z těsta knedlíky. Miska s vícekolony se nalije horkou vodou (asi dvě sklenice) a umístí se na rošt, namazaná olejem, na kterém se knedlíky rozprostřou. Zapněte multicooker a zvolte režim "vaření pro pár". Asi po 5 minutách se ozve pípnutí, které signalizuje začátek vaření. Po 10-15 minutách se multicooker vypne a mřížka s knedlíky se opatrně odstraní. Hotový pokrm podáváme zakysanou smetanou.

Páteční menu

K zeleninové polévce se přidávají kuřecí karbanátky (foto: liandacooking.blogspot.com)

Přibližný seznam jídel na pátek:

 • snídaně: tvarohový kastrol, jablečná šťáva s buničinou;
 • druhá snídaně: ovesné vločky;
 • večeře: polévka se zeleninou a kuřecím masem, dušená cuketa, brusinkový džus;
 • svačina: želé z citrusů;
 • Večeře: zelný řízek, ryby dušené v mléce, čaj ze sušených borůvek.

Na oběd si můžete vařit polévku se zeleninou a karbanátky. Požadované složky:

 • 300 g mletého kuřete;
 • 2 brambory;
 • jedna malá mrkev;
 • cibule;
 • svazek čerstvých zelení;
 • jedno vejce

Plnění se míchá s vejcem, nakrájenou cibulkou a bylinkami. Vytvořte karbanátky. Vaříme vodu v pánvi, přidáme masové kuličky a vaříme asi 20 minut, přidáme trochu soli. Drcená mrkev a cibule na pánvi se vloží předem. Přidejte je do varné polévky a na stejném místě umístěte nakrájený brambor. Pokračujte v vaření, dokud nebudou brambory připravené.

K přípravě dušené cukety je třeba vzít:

 • 500 g cukety;
 • 200-250 g kyselé smetany zbavené tuku;
 • banda kopru;
 • 2 stroužky česneku;
 • jedna okurka.

Tykve se umyjí, oloupají a nakrájejí na kostičky. Vložte je do vařící vody, přikryjte a vařte 2-3 minuty. Poté vypusťte vodu a vložte cuketu do pánve nebo pánev. Zakysanou smetanou smícháme s nakrájeným česnekem a bylinkami, přidáme trochu soli. Výsledná omáčka se nalije cuketa a dušená na nízkém ohni po dobu 5 minut.

Sobotní menu

Dietní tvarohové koláče se vaří s ovesnou moukou místo mouky (foto: medweb.ru)

Ve stravě by měla být odrůda. Současně je nutné dodržovat kalorický příjem a zahrnovat potraviny bohaté na vitamíny a minerály.

Sobotní příděly lze provést takto:

 • snídaně: dušené sýrové koláče, hrst borůvek, šípková infuze;
 • druhá snídaně: salát (jablka a stonky celeru);
 • večeře: dušená kuřecí řízek v kyselé smetaně, pohanka, zelený čaj;
 • svačina: malinová želé;
 • večeře: rybí karbanátky, dušená zelenina, nápoj z čekanky.

Chcete-li vařit kuře v zakysané smetaně, musíte si vzít následující produkty:

 • 200 g kuřecí řízek;
 • 2 lžíce. Já zakysanou smetanou;
 • jednu cibuli;
 • Čl. Já mouka;
 • svazek zeleň;
 • špetku soli.

Maso se promyje, suší papírovou utěrkou, vloží do hrnce se slanou vodou a vaří. Když se filé vaří, opatrně se vyjme z vody a po ochlazení se odřízne. Cibule jsou oloupané, nakrájené na kroužky a vařené v pánvi s vodou do měkka. Po přidání masa, mouky a poslední zakysané smetany. Pokud se voda odpaří, přidejte více. Dusíme 10 minut. Hotový pokrm je posypán nakrájenými čerstvými bylinkami.

Pro vaření diet sýr tvaroh místo mouky, můžete si vzít ovesné vločky. Miska bude vyžadovat tyto produkty:

 • 200 g netučného tvarohu;
 • 3 lžíce. Já suché ovesné vločky;
 • jedno vejce;
 • špetka soli;
 • Skořice podle chuti.

Ovesné vločky se nalijí vodou a nechají 30 minut bobtnat. Tvaroh se třením nebo hnětením vidličkou a smíchá s oteklými ovesnými vločky, přidají se všechny ostatní složky. Sýrové koláče jsou vyrobeny z těsta ve formě malých dortů. Plastová mřížka multicoleru je pokryta pergamenem a tam se rozprostře. Zapněte multicooker, zvolte režim "Parní vaření". Po asi 30 minutách bude jídlo připraveno.

Nedělní menu

Masové kuličky jsou dobré pro vaření v páře (foto: ivona.bigmir.net)

V poslední den v týdnu můžete nabídnout toto menu:

 • snídaně: ječmenová kaše, salát z bílého zelí, jablko, zelený čaj;
 • druhá snídaně: sendvič se sýrem a jejich otrubový chléb;
 • večeře: okurka, pečená krůta se zeleninou, borůvkové želé;
 • svačina: pomeranč, sklenka kefíru;
 • Večeře: parní masové kuličky, dušené fazole, heřmánkový čaj.

Chcete-li vařit dietní karbanátky musíte vzít:

 • hovězí svíčková - 200 g;
 • hnědá rýže - 30 g;
 • vejce - 1 ks;
 • Cibule - 1 ks;
 • zakysaná smetana - 20 g;
 • banda zelených.

Hovězí maso s cibulkou se nechá projít mlýnek na maso. Připravené mleté ​​maso necháme několik minut v lednici. Rýže se důkladně promyje a vloží do nádoby s osolenou vodou. Vařte, dokud ne. Po ochlazení hotové rýže se směs smíchá s mletým masem a mletá. Pak přidáme vejce, sůl a trochu pepře. Mleté karbanátky se tvoří a posílají do dvojitého kotle. Vařte až do vaření. Podáváme na stole, zdobené bylinkami a zakysanou smetanou.

Dieta 9 normalizuje hladiny glukózy v krvi, snižuje krevní tlak a zlepšuje metabolismus. Nejčastěji se předepisuje pro prevenci a léčbu diabetu 2. typu. Takový potravinový systém je vhodný i pro ty, kteří chtějí tyto kiláry ztratit, zlepšit své zdraví a normalizovat svůj metabolismus. Při přípravě dietního menu jsou jídla vybírána na základě povolených a zakázaných potravin. Více informací o čísle tabulky 9 bude uvedeno níže.

Dietní stůl 9

Dietní stůl 9 je výživový komplex, který vytvořil odborník na výživu Pevsner pro léčbu středně těžkého až mírného diabetu. Existuje několik typů takové stravy, které se používají v různých případech.

Esence stravy

9 Tabulka podle Pevzner umožňuje normalizaci metabolismu sacharidů a také zabraňuje selhání metabolismu tuků. Pointa je použít nízkokalorické potraviny, které jsou snadno stravitelné díky sacharidů a živočišných tuků. Cukr a sladkosti jsou zcela vyloučeny ve stravě.

Obecná pravidla a zásady

9 pro diabetiky je to, že je nutné odstranit všechny přípravky, které mají vysoký glykemický index.

Glykemický index (GI) je indexem rychlosti, s jakou jsou sacharidy absorbovány v lidském těle. Častá konzumace potravin s vysokou úrovní GI vede ke zvýšení hladiny cukru. V první řadě jde o rychle se stravující sacharidy. Mezi tyto produkty patří sladkosti (buchty, cukr, bonbóny, ovoce atd.)

Mezi další pravidla patří:

 1. Doporučuje se jíst malé frakce 5-6krát denně.
 2. Zcela opustit škodlivé produkty, například smažené, mastné, kořeněné.
 3. Cukr je nahrazen jinými typy sladidel.
 4. Jídlo by mělo být pečené, vařené, dušené, dušené.
 5. Jídelní lístek by měl mít dostatečné množství vitamínů a dalších živin, takže dieta je obohacena o rostlinné produkty.
 6. Proteiny by měly stačit k doplnění zásob energie.
 7. Snížený příjem tuků a sacharidů.

Znát základní pravidla výživy, je nutné rozlišovat chemické složení, stejně jako potraviny, které mohou a nemohou být konzumovány.

V akutním období střevních onemocnění se doporučuje terapeutická strava 4.

Chemické složení a energetická hodnota

Hlavní chemické složení má tyto vlastnosti: t

 1. Sacharidy - 300-350 gramů (většina polysacharidů).
 2. Tuk - 70-80 gramů (30% rostlinného původu).
 3. Bílkoviny - do 100 gramů (více než polovina živočišného původu).

Můžete konzumovat maximálně 2500 kcal denně. Pokud budete dodržovat dietu z tabulky 9 s diabetem, musíte vypít asi 1,5 litru tekutiny denně.

Odrůdy

Lékařská dieta 9 má několik poddruhů. Patří mezi ně:

Tabulka 9a

Tento typ se používá pro mírný a středně těžký diabetes. Pacienti mohou mít 2-3 stupně obezity. V takovém stavu je tělesná hmotnost poloviční než norma, proto je pro podporu cukru nutné snížit tělesnou hmotnost.

Strava není větší než 1650 kcal denně, zatímco hlavní chemické složení se snižuje o polovinu. Jedna porce jídla by neměla překročit 300 gramů, zatímco množství bílkovin může zůstat nezměněno.

Seznam zakázaných potravin zahrnuje sýr a bílý chléb, párky, koření a sladkosti.

Tabulka 9b

Tabulka 9b je předepsána pro těžké a středně závažné formy onemocnění, kdy je nutné neustále udržovat zdraví inzulínu. Jídlo je kombinováno s konstantním zatížením. Dieta je kompletní, protože nabídka je asi 2800-3200 kcal. Vyvážené složení umožňuje zlepšit metabolismus.

Strava obecně obsahuje o 20 gramů více proteinů než ve standardní stravě a 75% - živočišné bílkoviny. Poskytuje se zvýšení množství tuku o 20 gramů a 100 gramů sacharidů. Režim pití se nemění.

Jednoduché sacharidy jsou vyloučeny a mezi jinými rozdíly rozlišují:

 1. Je povoleno používat těstoviny a pohankové nudle ze skupiny diabetických potravin.
 2. Míra konzumace vajec se snižuje na polovinu.
 3. Můžete jíst sleď, před-namočení ve vodě.

Používá se také dieta 9 během těhotenství. Hlavní pravidla a doporučení pro těhotné ženy uvádí terapeut, gynekolog a další odborníci.

Indikace pro použití

Výživa Tabulka 9 je určena pro diabetiky s různým stupněm závažnosti onemocnění a hmotnosti, s ohledem na potřebu inzulínu, který by neměl překročit 30 jednotek. S nadhodnocenou rychlostí je možné nastavení výkonu.

Dieta může být použita pro diabetes a další patologie:

 1. Astma
 2. Revmatismus.
 3. Artritida je infekční povaha.
 4. Alergie.

Jídlo je vhodné pro všechny osoby bez ohledu na pohlaví a věk.

Jídlo vám umožní zbavit se opuchů, snižuje tlak a normalizuje cukr, cholesterol v krvi. V případě poruchy funkce slinivky břišní nebo střev můžete sledovat dietu 5p, která odstraní zátěž na žlázu, která je zodpovědná za produkci hormonů.

Při chronických onemocněních trávicího ústrojí může lékař předepsat dietní stůl číslo 1.

Menu - tabulka

Kuchyňské nádobí se může lišit případ od případu. Tabulka uvádí příkladné menu pro týdenní dietní tabulku 9, pro pacienty s 2 stupni diabetu, kdy inzulín není vyžadován:

Toto je příkladné menu pro každodenní dietu číslo 9. To může být upraveno, ale předtím je lepší se poradit s lékařem.

Co může být na dietě

Použití tabulky 9, pouze lékař vám řekne, co jíst, níže je ukázkový seznam přípustných potravin. Před použitím schválených surovin byste měli pamatovat na rychlost základních látek denně. Povoleno používat:

 1. Polévky a boršč, další první jídla vařená ve světlém vývaru ze zeleniny nebo masa, ryby.
 2. Různé obiloviny.
 3. Bylinné produkty, zejména sacharidy. Nejvhodnější brambory, mrkev, řepa, hrášek.
 4. Maso a ryby by měly být dietní.
 5. Vejce mohou být omezený počet 1-1,5 ks. za den.
 6. Čerstvé ovoce a bobule.
 7. Sušené ovoce.
 8. Ořechy různých odrůd.
 9. Mléčné výrobky bez tuku.
 10. Mouka může být až 200-300 gramů denně, a to pouze z libové mouky nebo otrub.
 11. Jakýkoliv olej do 40 gramů denně.
 12. Nějaký med.
 13. Čaj, čerstvý džus, šípkový odvar. Všechny nápoje se konzumují bez cukru nebo jeho náhražek.

Pokud budete postupovat podle tabulky, musíte spočítat počet kalorií, bílkovin, tuků a sacharidů.

Co nemůže být na dietě

Mezi zakázané výrobky emitují:

 1. Muffin a sladkosti.
 2. Pečené mléko a ryazhenka, jogurty s přísadami.
 3. Bohaté bujóny a první kurzy.
 4. Mléčné polévky.
 5. Rýže a těstoviny, krupice.
 6. Uzené výrobky, klobásy.
 7. Solené a nakládané produkty.
 8. Pikantní a kořeněná jídla.
 9. Hrozny, banány, fíky.
 10. Skladujte džusy, kávu, sodu, alkohol.
 11. Kachní maso
 12. Solené ryby.
 13. Omáčky, majonéza.
 14. Kaviár

Popsaný seznam by měl být zcela vyloučen z denní diety pro diabetes. Nedoporučuje se používat zakázané výrobky ani po ošetření a zlepšení stavu.

Recepty jídel

Výživa u diabetiků může být snadno diverzifikována, pokud znáte nějaké užitečné a chutné metody vaření. Pro změnu můžete použít následující dietní recepty 9:

 1. Pečené placičky. 200 g masa se promyje a mele. Před tím musíte nalít 20 gramů bochníku s nízkotučným mlékem a po namočení přidat do masa. Házejte sůl a pepř podle chuti, připravte kotlety a vložte do vařené formy. Pečeme v troubě 15 minut při 180 stupních.
 2. Dušené zelí s jablky. 150 g zelí se rozseká a 1 jablko se nakrájí na tenké plátky. Přidejte 1 polévkovou lžíci na pánvi. Já olej a vložte zeleninové přísady, přidejte trochu vody, vařte asi 20 minut, uprostřed vaření přidejte 15 g mouky.
 3. Sudak v Tataru. Ve formě musíte nalít 30 ml oleje a dát 150 g okouna filet. Z výše uvedeného, ​​ryby jsou rozmazané zakysanou smetanou, citrónová šťáva se nalije a posílá k pečení na nízké teplo. Několik minut před koncem přidejte olivy, zelení a cibulové kroužky.
 4. Polévka s karbanátky. Ve 300 gramech mletého kuřecího masa přidáme vejce, nakrájenou cibuli a čerstvou petrželku s koprem. Vítr karbanátky. Když se zeleninový vývar vaří, přidejte masové kuličky a vařte 20 minut. V této době byste měli nasekanou mrkev a cibuli, 3 brambory, po 10 minutách přidat do polévky. Vařte, dokud brambory nejsou měkké.

Existuje mnoho dalších receptů, které lze použít v následující tabulce # 9. Doporučuje se vytvořit vzorové menu pro den a týden a pak se o tom poraďte se svým lékařem s uvedením přesné hmotnosti každé porce.

Zpětná vazba a výsledky

Podle recenzí může být tabulka 9 užitečná a přínosná při léčbě, zejména pokud má osoba normální tělesnou hmotnost a správně zvolené léky. Mnoho lidí tvrdí, že strava je výživná a může být snadno diverzifikována. Zlepšením metabolismu se snižuje tělesná hmotnost a tělo dostává dostatečné množství vitamínů a minerálů. V důsledku léčebné dávky u pacientů s normální hladinou cukru v krvi a celkovým zdravím.