Image

Dieta s přebytkem cholesterolu u žen

Úloha cholesterolu v těle je vysoká. Přispívá k rozvoji ženských pohlavních hormonů, vitamínu D, stejně jako k normálnímu fungování imunity. Pokud se však hladina cholesterolu zvýší, zdravotní stav se zhorší, zvyšuje se riziko tvorby plaků v cévách. Aby se tomu zabránilo, potřebujete správně zvolenou dietu s vysokým cholesterolem u žen.

Lipoproteiny se liší hustotou

Norm cholesterolu u žen

Existuje několik typů cholesterolu: LDL (lipoprotein s nízkou hustotou), HDL (lipoprotein s vysokou hustotou), celkový cholesterol, triglyceridy. Každý druh má svůj účinek na tělo a v případě odchylky od normy je nutné upravit dietu.

Hlavní ukazatel hladiny cholesterolu je považován za obecnou analýzu. S ukazatelem pro ženy nad 5,2 mmol / l je nutná revize stravy.

Funkce napájení

Můžete snížit hladinu cholesterolu v krvi žen, pokud pravidelně konzumujete komplexní sacharidy, bílkoviny a tuky rostlinného původu (které se získávají z rostlinných olejů) ve správné kombinaci.

 • Zdrojem sacharidů jsou různé druhy obilovin, pekařských výrobků, ovoce, zeleniny. Měly by být konzumovány během dne nejméně 50% diety. Chléb se doporučuje používat žito nebo otruby, ne však více než dvě stě gramů. Zelenina a ovoce by měly být konzumovány v množství nejméně pět set gramů za den, zatímco většina z nich je zahrnuta ve stravě pouze v čerstvé formě. Zelenina a ovoce obsahují mnoho vlákniny, které tělo potřebuje k čištění cévního systému a organismu jako celku.
 • Bílkoviny se nejlépe získávají z ryb, libového masa. V den je přípustné jíst nejvýše dvě stě gramů ryb nebo více než sto gramů bílého libového masa. Nejlepší je dát přednost králíku, kuře. Maso se doporučuje vařit, péct nebo dušené maso. Podáváme s čerstvou zeleninou nebo jen zeleninou by měla být podávána jako ozdoba.

Vařené kuřecí filé

 • Povoleno jíst dvě vejce týdně. Navíc může být protein spotřebován v neomezeném množství. Žloutek má schopnost zvyšovat cholesterol, takže jeho spotřeba by měla být snížena a pokud možno vyloučena.
 • Ženy trpící vysokou hladinou cholesterolu by si měly vybrat správné mléčné výrobky. Obsahují velké množství tuku, proto by měla být ze stravy vyloučena kyselá smetana, smetana, sýr, máslo a další mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku.
 • Denní dávka by měla být rozdělena do pěti dávek. V tomto případě by měla být večeře lehká a nejpozději tři hodiny před spaním. Pokud se dívka cítí velmi hladová, můžete pít sklenku kefíru, jogurtu nebo jíst jablko, hrušku, mrkev.
 • Když problém s váhou, žena by neměla pouze sledovat obsah cholesterolu v produktech, ale také věnovat pozornost jejich kalorického obsahu.

Indikace a kontraindikace

Strava je indikována nejen osobám s vysokým cholesterolem, ale i těm, kteří mají problémy s kardiovaskulárním systémem: po infarktu myokardu, ischémii, mrtvici, vysokém krevním tlaku, křečových žilách a obezitě, diabetu a ti, kteří se starají o své zdraví.

Zvýšené hladiny cholesterolu se často vyskytují u obézních lidí.

Vědci prokázali, že výživa má přímý vliv na zdraví:

 1. S pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny se procento rizika koronárního onemocnění několikrát snižuje.
 2. Při jídle vařených, pečených, dušených pokrmů, lidé žijí do velkého věku.
 3. Použití mořských druhů ryb může nejen snížit riziko ischemie, ale také hypotyreóza a další nemoci.
 4. Dieta jako taková nemá žádné kontraindikace, s výjimkou osobní nesnášenlivosti schválených přípravků, stejně jako přítomnost komorbidit, které vyžadují, aby žena dodržovala určitá pravidla výživy.

Výhody diety

Plně vysoká hladina cholesterolu nezakazuje ženám jíst tuk, ale měly by být sníženy. Ve stravě může být spousta zdravých, chutných jídel z povolených produktů.

Při správné výživě se sníží nejen hladina cholesterolu, ale také:

 • normální hladiny cukru v krvi;
 • zlepšení celkového stavu;
 • ospalost zmizí;
 • čištěny;
 • riziko aterosklerózy, koronárních srdečních chorob, srdečního infarktu a dalších patologií kardiovaskulárního systému je sníženo.

Menu se zvýšeným cholesterolem mohou být vyráběny nezávisle, a to pouze u těch produktů, které lze konzumovat.

Povolené produkty

Jakákoli strava ke snížení cholesterolu by neměla zcela odstranit tuky ze stravy. Je však nutné nahradit živočišné tuky rostlinnou, olejnatou rybou, ořechy.

Rostlinné oleje neobsahují cholesterol, ale obsahují mnoho rostlinných tuků, které jsou pro tělo výhodnější. Olej je nejužitečnější, když je čerstvý, bez tepelného zpracování. Proto se doporučuje doplňovat saláty, přidávat do obilovin.

Nejméně dvakrát týdně se doporučuje jíst ryby. Stravu můžete doplnit rybím olejem. Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

Ořechy obsahují mononenasycené tuky. Do denní stravy by mělo být zahrnuto: brazilské, piniové oříšky, mandle. Lněné semínko má velké výhody.

Mléčné výrobky ke snížení cholesterolu v krvi se doporučuje zvolit pouze nízkotučné. Pekařské výrobky musí být celozrnné. Můžete jíst těstoviny, ale pouze z tvrdé pšenice. Ve stravě by mělo být dietní maso: králík, kuře, krůta.

Zelenina může být konzumována v neomezeném množství, s výjimkou brambor. Zvláštní význam mají listové a zelené potraviny: špenát, zelí, šťovík, salát.

Listový salát je bohatý na vitamíny a stopové prvky

Je vhodné jíst kaši k snídani. Musí být vařeny z celých zrn. Pro snížení hladiny cholesterolu v krvi u žen ráno je užitečné jíst pohanky nebo ovesné vločky.

Z nápojů ve stravě je dovoleno zahrnout čaje. Zvláštním přínosem pro tělo je zelený čaj a minerální voda. Pro moučník, to je dovoleno jíst marmeládu, marshmallows, džem.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, jak se jídlo vaří.

Správná výživa s vysokým obsahem cholesterolu by měla zahrnovat nízkotučné polévky, kaši, ryby a zeleninu. Maso se doporučuje péct, vařit, dušené maso. Stejné zacházení by mělo být u ryb, zeleniny. Užitečné proteinové omelety vařené v olivovém oleji.

Zakázané výrobky

Přípravek, který zvyšuje hladinu cholesterolu, by měl být částečně nebo úplně vyloučen ze stravy. Smažené v másle, brambory, chipsy by měly být zcela vyloučeny. Měli byste také odstranit míchaná vejce, placičky, placičky.

Všechny cukrovinky, čokoláda, muffiny, pečivo jsou vyloučeny ze stravy. Způsobují zvýšení krevního obsahu škodlivého cholesterolu.

Muffiny a tori s vysokým cholesterolem by měly být zlikvidovány.

Nemůžete jíst sádlo, vepřové maso, klobásy, konzervy, uzená masa. Všechny tyto produkty obsahují velké množství tuku, takže jsou zcela zakázány.

Také zakázané husy, kachny. Maso těchto ptáků je velmi tlusté, ale může být obsaženo v menu, po odstranění tuku a kůže z produktu.

Dalším dodavatelem špatného tuku jsou mléčné výrobky. Není zcela odstraněn z potravy, ale omezen: potraviny by neměly mít obsah tuku vyšší než 2,5%.

Alkohol je zcela odstraněn ze stravy. Je schopen zvýšit hladinu cholesterolu, poškodit celé tělo.

Produkty, které zvyšují a snižují hladinu cholesterolu

Pro normalizaci hladiny škodlivého cholesterolu v těle je nutné zvolit povolené a zakázané potraviny.

Dieta pro vysoký cholesterol u žen po 50, menu a potraviny

Rychlý přechod na stránce

Zvýšení hladiny cholesterolu v krvi je považováno za hlavní faktor negativně ovlivňující stav cév a vyvolávající vývoj kardiovaskulárních onemocnění, včetně aterosklerózy, ischemické choroby srdeční, mrtvice, infarktu myokardu, tromboflebitidy.

Vysoké hladiny lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL), tzv. „Špatného cholesterolu“ a triglyceridů (TG), zatímco snižují lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - „dobrý cholesterol“, vedou k vážným následkům.

Ženské tělo je navrženo tak, aby během reprodukčního období estrogeny, steroidní pohlavní hormony, které jsou produkovány ovariálním folikulárním aparátem, kontrolovaly hladiny cholesterolu. Stejné látky udržují na správné úrovni dobrý cholesterol (HDL), zabraňují rozvoji patologií srdce a cév.

 • Proč po 50 letech ženy rychle zvyšují míru špatného cholesterolu (LDL)?

Ukazuje se, že při vstupu do období menopauzy se množství hormonů syntetizovaných vaječníky postupně snižuje, což oslabuje kontrolu nad hladinou LDL. To je důvod, proč po 50 letech koncentrace cholesterolu v krvi žen nejen rychle roste, ale také předstihuje původně vysoké hladiny LDL v mužském těle, které akumulují cholesterol v krevních cévách již od útlého věku.

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi?

Navzdory skutečnosti, že až 50 let, estrogeny chrání ženy před hromaděním cholesterolu, takové nepříznivé faktory, jako je fyzická nečinnost, obezita, diabetes, hypertenze, špatné návyky, nebezpečná ekologie atd. mají devastující účinek na tělo s nástupem menopauzy.

Proto je třeba kontrolovat stav těla a hladinu cholesterolu v krvi vyžadovat zásadní změnu životního stylu a významnou úpravu výživy.

Úplně jasné krevní cévy z cholesterolových plaků mohou pouze chirurgické metody, ale aby se zabránilo zvýšení hladiny cholesterolu a zabránilo se tvorbě nových shluků jeho, zpomaluje progresi aterosklerózy, každá žena má více než 50 let.

K tomu je třeba zvýšit fyzickou aktivitu (dynamické zatížení), například při chůzi, přestat kouřit, dodržovat zásady zdravého stravování a provádět pravidelné monitorování krevního tlaku.

Navzdory dostupným syntetickým lékům proti cholesterolu (například statinům), které jsou lékárníkům k dispozici, je dieta s vysokým obsahem cholesterolu v krvi terapeutickou nutností.

Vyvážená a dobře navržená strava, bez které je téměř nemožné udržet pod kontrolou hladiny LDL, pomůže udržet stav cév na správné úrovni a minimalizovat riziko nebezpečných komplikací a rychlého rozvoje aterosklerózy.

Dieta s vysokým cholesterolem u žen po 50 letech

Je-li cholesterol zvýšen, pak je dieta po 50 letech zaměřena na snížení a udržení v normálním rozmezí. Je nutné odmítnout nejen tučné potraviny, ale také produkty s vysokým obsahem stolní soli (chlorid sodný).

V boji proti cholesterolu je lepší zapomenout na takový kuchyňský předmět jako pánev. Největší množství nebezpečných tuků a karcinogenů dostáváme se smaženými potravinami. Všechna jídla se doporučují v páře, vařená, dušená, někdy pečená.

Jídla by měla být organizována 5-6 samostatných, zlomkových, v malých porcích, jejichž celková hmotnost nepřesahuje 300 gramů. Celkový kalorický příjem by neměl být vyšší než 1800-2000 kcal. V přítomnosti obezity může být energetická hodnota denního menu snížena na 1200-1500 kcal, ale pouze po dohodě s lékařem, který vás sleduje.

S vysokým cholesterolem je nepřijatelné používat jakékoli konzervované potraviny, včetně konzervovaného masa a ryb, nakládané, solené a nakládané zeleniny (kromě zelí) a hub, stejně jako uzeného masa a uzenin vyráběných průmyslovými nebo domácími.

Odstraněním potravin s vysokým obsahem LDL ze stravy a obohacením o potraviny, které podporují odstranění přebytečných lipidů z těla, můžete prodloužit aktivní dlouhověkost a výrazně zlepšit Vaši pohodu.

Tabulka výrobků, co můžete a nemůžete jíst

Tabulka škodlivých a zdravých potravin s vysokým obsahem cholesterolu (co je možné a co není povoleno)

 • lněné semínko;
 • sója;
 • ořech;
 • dýňová semínka;
 • hroznové semeno;
 • olivový;
 • kukuřice

Anti-cholesterol dieta pro ženy - menu pro každý den v týdnu

Lidské tělo produkuje nezávisle tolik cholesterolu, kolik je nezbytné pro normální fungování všech buněk.

Pokud je v krvi nadbytek celkového cholesterolu, pak žena pociťuje příznaky indispozice, pokud dojde k narušení zdraví.

Existuje mnoho důvodů pro vysoký cholesterol index a mnoho z nich závisí na špatném životním stylu.

Hlavním důvodem vstupu nízkomolekulárního cholesterolu z vnějšku je špatná strava a dostatečně velké množství v potravě s vysokým obsahem lipidů.

K nápravě vysokého indexu cholesterolu u žen je nutné použít cholesterolovou dietu.

Jak nebezpečný je zvýšený index cholesterolu u žen?

Molekuly cholesterolu jsou rozděleny na dobrý cholesterol - molekuly transportují přebytečný tuk zpět do jaterních buněk pro další využití a špatný cholesterol, který má vlastnosti, aby se usadil na vnitřní výstelce tepen v krevním řečišti.

Po určité době se skvrny cholesterolu zhutní a doplní ionty vápníku, vytvoří se aterosklerotický plak, který uzavře lumen arterie, čímž se naruší normální průtok krve.

Nesprávný krevní oběh často vede k kyslíkovému hladovění krevního oběhu a orgánům, které poskytuje výživou a kyslíkem.

Nedostatek výživy v orgánech vyvolává rozvoj infarktu myokardu a mozkové mrtvice, což často vede k předčasné smrti.

Nedostatek výživy v orgánech vyvolává rozvoj infarktu myokardu

Aby se zabránilo tělu před takovými strašnými komplikacemi, je nutné pomocí stravy neustále upravovat index cholesterolu, aby se zabránilo jeho zvýšení nad normu.

Indikátory indexu cholesterolu - standard podle věku pro ženy:

U žen jsou ukazatele hladiny cholesterolu ve složení krve stabilní až do začátku menopauzálního období a nástupu menopauzy.

Po nástupu menopauzy se cholesterol zvyšuje v krvi a tento nárůst celkového cholesterolu je často spouštěn lipidovými molekulami s nízkou hustotou.

Po menopauze se cholesterol zvýší ve složení krve na obsah

Principy stravování cholesterolu

Principem cholesterolu dieta pro ženy je snížit spotřebu potravin, které obsahují cholesterol, av případě potřeby zcela odstranit živočišné produkty z menu.

Taková rigidní dieta se používá jako poslední možnost, kdy hladina cholesterolu je velmi vysoká a v krátkém časovém období.

Je zakázáno zcela vylučovat živočišné produkty, protože je dodavatelem přírodního proteinu nalezeného v lipoproteinech s vysokou molekulovou hmotností (dobré lipidy).

Tam jsou také pravidla pro použití cholesterolu stravy pro ženy: t

 • Nízkotučné odrůdy masa ke konzumaci nejvýše 100,0 gramů denně;
 • Vyhněte se vaření během diety smažením na pánvi s máslem;
 • Použijte způsob vaření - vaření ve vodě, napařování, použijte způsob pečení v troubě;
 • Každý den ve stravě zadejte maximální množství zeleniny, bylin a ovoce. 60,0% denní stravy by se mělo skládat z čerstvé zeleniny a ovoce;
 • Vstupte do denního menu používání obilnin a fazolí;
 • Pomůže snížit hladinu cholesterolu u žen během diety, pektin. Maximální množství obsažené v této zelenině a ovoci - čerstvá a pečená jablka, ořešák a mrkev, jakož i meloun a citrusy;
 • Jídla v době diety pro ženy by neměla být menší než 6krát denně;
 • 3 - 4 krát denně jíst mořské ryby, které mohou být pečené, vařené, dušené maso se zeleninou.
Zadejte maximální množství zeleniny, bylin a ovoce ve stravě ↑

Co jíst při zvýšeném cholesterolu indexu

Dieta pro snížení cholesterolu v krvi žen by neměla zcela vyloučit příjem tuků, protože nedostatek tuku okamžitě postihuje pokožku ženy, stejně jako její vlasy a nehtovou destičku.

Tuky jsou potřebné pro ženské tělo, ale pouze rostlinného původu, které jsou bohaté na Omega-3.

Rostlinné oleje se s výhodou konzumují surové, zachovávají si maximální množství látek, které přispívají ke snížení lipidů v krvi.

Proto lze olej přidávat do salátů a vařených obilovin z obilovin.

Alespoň 3 krát týdně ve stravě patří ryby v menu, které má také hodně Omega-3. Doporučuje se přidat k celkové spotřebě omega-3 v produktech, rybím oleji, který se prodává ve stáncích lékáren.

Je nezbytné, aby ženy každý den konzumovaly ořechy bohaté na mononenasycené mastné kyseliny. Ve stravě by měly být takové druhy ořechů - ořech, piniové oříšky, mandle. Mnoho mononenasycených tuků v lněných semínkách.

Při dietě používejte pouze nízkotučné mléčné výrobky a vyvarujte se kvalitního bílého chleba.

Zelenina má možnost jíst s dietou v neomezeném množství, a je také užitečné začít den pro ženu s ovesnými vločky.

To je užitečné pro ženy nahradit kávu zeleným a bylinkovým čajem, stejně jako pít minerální vodu, která neobsahuje oxid uhličitý v něm.

Do obsahu ↑ je nutné pít minerální vodu bez oxidu uhličitého

Jaké potraviny vyloučit ve stravě cholesterolu?

Vyloučit ze stravy, když diety produkty, které mají vlastnosti ke zvýšení cholesterolu index.

Největší nárůst lipidů v krvi závisí na způsobu přípravy produktu - je nebezpečné vařit jídlo smažením v oleji. Toto jídlo nejenže vyživuje tělo špatným cholesterolem, ale také karcinogeny, které se v době smažení objevují v potravinách.

Vyhněte se použití hotových omáček, uzenin, průmyslového vaření, uzených masových pochoutek a uzených a solených ryb.

Vyloučit z menu cukr a mastné sladké dezerty - koláče, pečivo, sušenky a perník.

Omezit spotřebu sacharidů - brambor, těstovin.

Nejezte konzervované ryby a maso, a nejíst mastné maso - vepřové, jehněčí maso, husy a kachní maso, stejně jako mastné hovězí maso.

Je zakázáno používat mléčné výrobky s obsahem tuku vyšším než 2,50%.

Nejezte polotovary a rychlé občerstvení v rychlém občerstvení

Tyto potraviny jsou naplněny trans-tuky.

Vlastnosti ve stravě snížit cholesterol pro ženy

Dieta pro ženy po 50. výročí má rozdíly ve stravě. Nejezte po 19:00 a doba po večeři do spánku by neměla být kratší než 3 hodiny. Žena by měla jít do postele nejpozději do 22 hodin, aby měla plný spánek 7-8 hodin.

Strava žen v oblasti 50. výročí by měla být doprovázena dostatečným zatížením těla a aktivity.

V intervalech mezi jídly, během diety, můžete pít zeleninové šťávy, stejně jako bylinné decoctions, které zlepšují zdraví se zvýšeným indexem cholesterolu a pomůže snížit.

Nezapomeňte na ženy vodní rovnováhu v těle v době diety. Se zvýšeným indexem cholesterolu v období jeho poklesu s pomocí stravy musí žena vypít až 2000 mililitrů vyčištěné vody, která aktivuje všechny metabolické procesy v těle.

Pokud má žena problémy s ledvinami a tlak je vysoký, pak by mělo být množství vody spotřebované za den sníženo na 1500 mililitrů.

Nezapomínají ženy na rovnováhu vody v těle v době diety na obsah

Hlavní principy stravy s vysokým cholesterolem

Dnes každý slyšel o dietě bez cholesterolu. Porušení metabolismu tuků v těle vyvolává rozvoj aterosklerózy - vážného onemocnění, které je nebezpečné pro její komplikace. Léčba patologie je komplexní, ale vždy zahrnuje korekci způsobu života a výživy. Jaké jsou účinky vysokého cholesterolu v krvi a jak může dieta pomoci: pojďme pochopit.

Trochu o cholesterolu a jeho účincích na tělo

Než pochopíte rysy stravy s cholesterolem, stojí za to vědět více o této látce a její vliv na lidské tělo.

Cholesterol nebo cholesterol je tedy podle biochemické klasifikace látka podobná tuku, která patří do skupiny lipofilních (mastných) alkoholů. Celkový obsah této organické sloučeniny v těle je přibližně 200 g. Většina z nich, 75-80%, je produkována hepatocyty v lidských játrech a pouze 20% pochází z potravin jako součást tuku.

Logickou otázkou je, proč by tělo mělo produkovat látku, která je pro něj potenciálně nebezpečná, existuje logická odpověď. Normální množství cholesterolu je nezbytné, protože organická sloučenina plní následující funkce:

 • je součástí cytoplazmatické membrány všech buněk, což ji činí pružnější a trvanlivější (jiný název pro mastný alkohol je membránový stabilizátor);
 • reguluje permeabilitu buněčné stěny, blokuje pronikání určitých toxických látek skrz ni;
 • je základem pro syntézu steroidních hormonů nadledvinami;
 • podílí se na produkci žlučových kyselin, vitaminu D v játrech.

Zvýšení cholesterolu v krvi je však určitým zdravotním rizikem. Tato patologie je spojena s poruchou metabolismu tuků v těle a je spouštěna:

 • dědičnou (familiární) dyslipidemii;
 • chronické selhání ledvin;
 • hypertenze;
 • akutní nebo chronická hepatitida, cirhóza jater;
 • pankreatitida, rakovina pankreatu;
 • endokrinní a metabolické poruchy: diabetes mellitus, hypotyreóza, nedostatek somatotropního hormonu;
 • obezita;
 • zneužívání alkoholu;
 • kouření, včetně pasivního;
 • užívání některých léků: COC, steroidní hormony, diuretika atd.;
 • těhotenství.

Věnujte pozornost! Riziko vystavení zvýšenému cholesterolu se zvyšuje s věkem: dyslipidemie je častější u mužů po 35–40 letech a žen po 50 letech.

Za prvé, vysoký cholesterol je spojován s onemocněním, jako je ateroskleróza. Tato patologie je charakterizována výskytem mastných plaků na vnitřním povrchu tepen, zúžení lumenu krevních cév a zhoršeného prokrvení vnitřních orgánů. To je spojeno s rozvojem takových států, jako jsou:

 • ischemická choroba srdce;
 • námahová angina;
 • dyscirkulační encefalopatie;
 • poruchy oběhu v mozku: TIA a nejvyšší stupeň patologie - mrtvice;
 • oběhové poruchy ledvin;
 • oběhové poruchy v cévách končetin.

V patogenezi aterosklerózy hraje významnou roli nejen koncentrace celkového cholesterolu, ale také to, který zlomek převládá v krvi. V lékařství existují:

 1. Aterogenní lipoproteiny - LDL, VLDL. Velké, nasycené cholesterolem a triglyceridy, snadno se usadí na intimě cév a tvoří aterosklerotické plaky.
 2. Antiaterogenní lipoproteiny - HDL. Tato frakce je malá a obsahuje minimální množství cholesterolu. Jejich biologickou úlohou je zachycovat „ztracené“ molekuly tuků a transportovat je do jater pro další zpracování. HDL je tedy „štětcem“ pro krevní cévy.

Proto by dieta s vysokým cholesterolem měla být zaměřena na snížení aterogenních frakcí a zvýšení HDL.

Při vysokém cholesterolu je důležité dodržovat dietu.

Léčebné diety jsou důležitou fází léčby mnoha somatických patologií. Poruchy aterosklerózy a metabolismu lipidů, které způsobily, nejsou výjimkou. Než uděláte menu s vysokým cholesterolem, zkuste pochopit, jak výživa ovlivňuje jeho úroveň.

Denní strava zdravého člověka tedy obsahuje v průměru 250-300 mg cholesterolu. Vzhledem k tomu, že většina mastného alkoholu vzniká v játrech, je toto množství dostačující pro zajištění fyziologických potřeb organismu.

Co se stane, když je hladina cholesterolu v krvi zvýšená? Zpravidla dochází ke zvýšení koncentrace této organické sloučeniny v důsledku endogenní, „vlastní“ frakce. V každém případě se dokonce 250-300 mg látek přicházejících zvenčí stává nadbytečnými a zhoršuje pouze průběh aterosklerózy.

Zdravotní výživa ke snížení hladiny cholesterolu v krvi:

 1. Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.
 2. Normalizuje metabolismus.
 3. Již během prvního měsíce přispívá ke snížení "špatných" tuků v těle o 15-25% původního.
 4. Snižuje pravděpodobnost tvorby aterosklerotického plaku na vnitřní stěně tepen.
 5. Snižuje riziko komplikací ohrožujících zdraví a život.
 6. Zvyšuje délku života lidí s poruchou metabolismu tuků.

Dodržování principů klinické výživy ve všech fázích léčby aterosklerózy proto přispívá k dosažení vynikajících výsledků. Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi pomocí stravy: pojďme pochopit.

Principy terapeutické výživy

Dieta s vysokým obsahem cholesterolu v krvi nejenže zabraňuje tvorbě nových aterosklerotických plaků. Dlouhodobé dodržování principů terapeutické výživy pomůže vyčistit cévy cholesterolů a dokonce „rozpustit“ zralé plaky. Mezi základní pravidla stravování pro snížení cholesterolu patří:

 • ostré omezení / vyloučení produktů, které způsobují zvýšení koncentrace „špatných“ lipidů;
 • snížení denní spotřeby cholesterolu na 150-200 mg;
 • nasycení těla "užitečným" cholesterolem;
 • jíst velké množství vlákniny;
 • frakční jídla v malých porcích;
 • dodržování pitného režimu.

Co může a nemůže jíst s vysokým cholesterolem

Opuštění cholesterolu v potravě je první věcí, která má snížit hladinu cholesterolu v krvi. Tato organická sloučenina se nachází v živočišném tuku, který je součástí tukového masa, vepřového sádla, uzeného masa, mléčných výrobků, vaječného žloutku a dalších, trans-tuky, jeden z vedlejších produktů potravinářského průmyslu, mají negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. -konfigurace

Věnujte pozornost! Příjem „potravinového“ cholesterolu v těle je volitelný proces: i při dlouhodobé výživě (ale zároveň vyvážené!) Na rostlině zůstává člověk zdravý.

Maso a droby

Maso může pacientovi s aterosklerózou přinést užitek i újmu. Kromě vysoce kvalitních bílkovin obsahuje živočišný tuk, který snižuje koncentraci "dobrého" HDL a zvyšuje aterogenní frakci cholesterolu.

Je možné zahrnout maso do stravy proti ateroskleróze? Je to možné, ale ne všechny: v této skupině výrobků jsou vylučovány zvýšeným cholesterolem:

 • mozky - 800-2300 mg / 100 g;
 • pupeny - 300-800 mg / 100 g;
 • kuřecí játra - 492 mg / 100 g;
 • hovězí játra - 270-400 mg / 100 g;
 • vepřová panenka - 380 mg / 100 g;
 • kuřecí srdce - 170 mg / 100 g;
 • játrová klobása - 169 mg / 100 g;
 • hovězí jazyk - 150 mg / 100 g;
 • vepřová játra - 130 mg / 100 g;
 • uzená klobása - 115 mg / 100 g;
 • klobásy, klobásy - 100 mg / 100 g;
 • hovězí tuk - 90 mg / 100 g

Tyto potraviny jsou skutečné cholesterolové bomby. Jejich použití i v malém množství vede ke zvýšené dyslipidemii a zhoršenému metabolismu tuků. Mastné maso, vedlejší produkty a klobásy by měly být zcela vyloučeny z potravy s nízkým obsahem cholesterolu.

Kromě skutečného obsahu cholesterolu ovlivňují i ​​další látky v přípravku vývoj aterosklerózy. Například hovězí loj obsahuje velké množství žáruvzdorných tuků, což ho činí ještě „problematickým“ z hlediska tvorby cholesterolových plaků než vepřového.

Dieta ke snížení cholesterolu umožňuje použití následujících masných výrobků:

 • chudé jehněčí maso - 98 mg / 100 g;
 • králičí maso - 90 mg / 100 g;
 • koňské maso - 78 mg / 100 g;
 • jehněčí maso - 70 mg / 100 g;
 • kuřecí prsa - 40-60 mg / 100 g;
 • krůta - 40-60 mg / 100 g

Nízkotučné maso jehněčího, králičího nebo drůbežího je dietním výrobkem. Obsahují mírné množství cholesterolu a jsou nasyceny vysoce kvalitními bílkovinami. Lékaři říkají, že vařené nebo dušené produkty z této skupiny mohou být konzumovány 2-3 krát týdně.

Dieta proti cholesterolu má tedy následující pravidla pro konzumaci masa a drůbeže:

 1. Úplně odstranit ze stravy hovězího masa, vepřového masa, drobů a klobásy.
 2. Během diety, která snižuje hladinu cholesterolu, můžete jíst libové skopové maso, králík, kuřecí nebo krůtí maso.
 3. Vždy odstraňte kůži z ptáka, protože obsahuje vysoké procento cholesterolu.
 4. Zlikvidujte „škodlivé“ metody vaření - smažení, kouření, solení. Přednostně maso vařte, pečte nebo parte.
 5. Nízkotučné maso se doporučuje zahrnout do stravy 2-3 krát týdně.
 6. Je lepší, když se čerstvá / tepelně ošetřená zelenina (kromě brambor) používá spíše jako příloha než jednoduché sacharidy - bílá rýže, těstoviny atd.

Nasycené mastné kyseliny a trans tuky

Potraviny, které obsahují vysoké hladiny nasycených mastných kyselin a trans-tuků, představují vážné nebezpečí pro normální metabolismus tuků v těle. Jejich nadměrné užívání je nežádoucí i pro zdravého člověka a pacienti s aterosklerózou by je měli zcela vyloučit ze stravy. Tyto produkty zahrnují:

 • margarín;
 • olej na vaření;
 • salomas;
 • palmový olej (lze nalézt i v čokoládě).

Bez ohledu na hladinu cholesterolu v jejich složení nasycují tělo „špatnými“ lipidy, přispívají k tvorbě nových aterosklerotických plaků a rychlému rozvoji akutních a chronických vaskulárních komplikací.

Odborníci doporučují nahradit škodlivé nasycené tuky rostlinnými oleji:

 • olivový;
 • slunečnice;
 • sezam;
 • lnu a další

Rostlinné oleje jsou klasifikovány jako produkty, které snižují riziko tvorby aterosklerotických plaků, protože neobsahují cholesterol, ale jsou nasyceny prospěšnými polynenasycenými mastnými kyselinami.

Věnujte pozornost! Velké množství nasycených mastných kyselin vzniká při smažení nádobí, takže pacienti by měli tento způsob vaření zcela odmítnout.

Ryby a mořské plody

Dieta s vysokým cholesterolem u mužů a žen musí nutně zahrnovat konzumaci ryb alespoň dvakrát týdně. Obsah uvažovaných organických sloučenin v různých odrůdách obyvatel nádrží není stejný:

 • makrela - 360 mg / 100 g;
 • jeseter jesetera - 300 mg / 100 g;
 • kapr - 270 mg / 100 g;
 • ústřice - 170 mg / 100 g;
 • krevety - 114 mg / 100 g;
 • Pollock - 110 mg / 100 g;
 • sleď - 97 mg / 100 g;
 • pstruh - 56 mg / 100 g;
 • tuňák - 55 mg / 100 g;
 • štika - 50 mg / 100 g;
 • treska - 30 mg / 100 g

Navzdory poměrně vysokému obsahu cholesterolu jsou ryby a mořské plody bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Kromě toho je lipidové složení sladkovodních a mořských obyvatel reprezentováno především „dobrými“ lipoproteiny o vysoké hustotě. Proto pravidelná konzumace ryb ve vařené, dušené nebo pečené formě pomůže snížit projevy stávající aterosklerózy a zajistit prevenci tvorby nových cholesterolových plaků.

Mléko a mléčné výrobky

Mléko a mléčné výrobky, zejména pokud jsou vyrobeny z plnotučného mléka, by měly být používány s opatrností u pacientů s vysokým cholesterolem. Obsah této látky v nich zůstává poměrně vysoký:

 • Sýr Gouda, 45% tuku. - 114 mg / 100 g;
 • Smetanový sýr, 60% tuku. - 100 mg / 100 g;
 • zakysanou smetanou, 30% tuku. - 90-100 mg / 100 g;
 • smetana, 30% tuku. - 80 mg / 100 g;
 • tuhý tvaroh - 40 mg / 100 g;
 • kozí mléko 30 mg / 100 g;
 • mléko, 1% - 3,2 mg / 100 g;
 • kefir, 1% - 3,2 mg / 100 g;
 • nízkotučný tvaroh - 1 mg / 100 g

Pacientům s aterosklerózou se proto doporučuje vyloučit z potravy vyzrálé tvrdé sýry, tukovou zakysanou smetanu a smetanu. Ale 1% mléka, kefíru nebo nízkotučné tvarohu poskytne tělu dostatek bílkovin a vápníku s mírným obsahem cholesterolu.

Vejce jsou kontroverzní produkt pro pacienty s atorosclerosis. Příznivý a dietní protein v něm navazuje na žloutek, který obsahuje velké množství cholesterolu:

 • slepičí vejce - 570 mg / 100 g;
 • křepelčí vejce - 600 mg / 100 g

Zdá se, že takové množství mastného alkoholu by mělo být přísně kontraindikováno při ateroskleróze. To však není tento případ: faktem je, že žloutek obsahuje převážně „dobré“ lipoproteiny, stejně jako jedinečnou biologickou látku lecitin. Přispívá k normalizaci metabolismu lipidů a odstraňuje přebytečný cholesterol z těla. To umožňuje použití vajec, ale ne více než 1-2 krát týdně.

Jednoduché sacharidy

Je zajímavé, že nadměrná konzumace sacharidů v některých případech může vést ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Tento komplexní biochemický proces je řetězcem polysacharidových štěpných reakcí s konverzí na jejich glukózu a poté triglyceridy a tuková tkáň.

Během terapeutické stravy se proto doporučuje, aby pacienti omezili konzumaci:

 • brambory;
 • těstoviny;
 • bílá rýže;
 • cukrovinky, cukrovinky, jiné cukrovinky.

Je lepší je nahradit tvrdými uhlovodíky (většinou záď, hnědá rýže), které, když jsou stráveny, uvolňují dávkované dávky glukózy. V budoucnu se vynakládá na potřeby těla a netransformuje se na tuk. Pěkným bonusem k zahrnutí těchto produktů do stravy bude dlouhý pocit sytosti.

Zelenina a ovoce

Čerstvá sezónní zelenina a ovoce - to by mělo být základem výživy. Během dne se pacientům s aterosklerózou doporučuje jíst alespoň 2-3 různé druhy ovoce a 2-3 druhy zeleniny. Zeleninová strava je bohatá na vlákninu, která čistí střevní stěny toxinů, obnovuje zhoršené trávení a pomáhá zhubnout.

Nejvíce anti-aterogenní vlastnosti mají: t

 • česnek - pro pozitivní účinek, používejte 1 stroužek česneku po dobu 3-6 měsíců;
 • Bulharský pepř - vůdce v obsahu vitamínu C, který je silným antioxidantem;
 • mrkev - zdroj vitamínu A;
 • Kiwi a ananas jsou plody, které pomáhají normalizovat metabolismus a snižují tělesnou hmotnost.

Věnujte pozornost! Zdrojem vlákniny ve stravě mohou být speciální potravinářské přídatné látky - například ovesné vločky nebo žitné otruby.

Nápoje

Dodržování pitného režimu - důležitý krok v normalizaci metabolismu a hubnutí. Hlavním asistentem v této věci je čistá pitná voda. Dieta s vysokým cholesterolem u žen zahrnuje pití od 1,5 do 2,5 litrů vody (v závislosti na výšce a váze). U mužů může toto číslo dosáhnout 3-3,5 l / den.

Také ateroskleróza je dobrá k pití:

 • odvar z doutníků;
 • Domácí želé, pikantní dušené ovoce;
 • zelený čaj.

Podle zákazu se jedná o kávu a alkohol v jakékoli formě. Voňavý osvěžující nápoj obsahuje látku Kafestol, která může nepřímo ovlivnit hladinu cholesterolu v těle a zvýšit ho. Alkohol vyvolává rozvoj metabolických poruch a poškození cévní intimy. To vše je predispoziční faktor pro rozvoj aterosklerózy.

Dieta bez cholesterolu: 7denní menu

Snídaně je jedním z nejdůležitějších jídel. Je to on, kdo dává energii na celou první polovinu dne a pomáhá se probudit. I u pacientů s aterosklerózou by měla být snídaně dostatečně hustá a měla by obsahovat kaši / vejce / tvaroh (volitelné), stejně jako čerstvé ovoce nebo zeleninu.

Při sestavování vzorového poledního menu postupujte podle níže uvedeného pravidla:

 • ½ objemem potravin by měla být čerstvá nebo vařená zelenina;
 • ⅔ objem potravin klesá na komplexní sacharidy - obiloviny, hnědá rýže;
 • zbývající ⅓ je maso, drůbež, ryby nebo rostlinné bílkoviny.

Při plánování večeří jsou tyto proporce zachovány, s výjimkou skutečnosti, že celý objem příloh je naplněn zeleninovým salátem. Konzumace sacharidů v noci, dokonce i komplexních, se nedoporučuje.

Pokud máte potíže s výběrem pokrmů, obraťte se na svého lékaře. Bude schopen odpovědět na vaše otázky a doporučit optimální schéma terapeutické výživy. Vzorové menu na týden, které je vhodné pro ty, kteří se snaží snížit hladinu cholesterolu v krvi a normalizovat metabolismus, je uvedeno v tabulce níže.

Dieta s vysokým cholesterolem u žen

Dieta s vysokým cholesterolem u mužů i žen by měla omezit příjem níže uvedených potravin. Sestavili jsme pro vás tabulku a ukázkové menu pro týden ke snížení cholesterolu.

Klinický obraz

Co říkají lékaři o hubnutí

Zabývám se problémy hubnutí po mnoho let. Ženy často přicházejí ke mně se slzami v očích, kteří všechno vyzkoušeli, ale výsledek, nebo ne, nebo se váha neustále vrací. Použil jsem jim poradit, aby se uklidnili, znovu se vydali na dietu a do posilovny si udělali vyčerpávající cvičení. Dnes je lepší cesta - X-Slim. Jednoduše se dá brát jako přísada do výživy a ztrácí až 15 kg za měsíc v naprosto přirozené formě bez stravy a fyziky. zatížení. Jedná se o zcela přirozený produkt, který je vhodný pro každého, bez ohledu na pohlaví, věk nebo zdravotní stav. Ministerstvo zdravotnictví v současné době realizuje akci „Zachránit lidi z Ruska před obezitou“ a 1 balíček léků, z nichž každý má bydliště v Ruské federaci a CIS může obdržet ZDARMA

Lidské tělo neustále produkuje tuto látku v množství, které je dostačující, ale když používáte určité potraviny, cholesterol v krvi se tvoří v nadbytku. Tělo dostává další dávku cholesterolu, pokud dieta obsahuje živočišné produkty.

Proč je přebytek cholesterolu nebezpečný pro ženy?

Přebytek cholesterolu proniká stěnami cév a tam se hromadí. Kolem této skupiny je zjizvení pojivové tkáně, tvořící plak a zúžení krevního kanálu. Tím se krevní zásobování zpomaluje. Je nebezpečné, když krevní sraženina odpadne a ucpává cévu. V tomto případě nemůže krev proudit do těla a jeho tkáň umírá.

Když tento proces nastane v srdci, dojde k infarktu, pokud krev přestane proudit do mozku - mrtvice.

Přestaň se oklamat

Než budete číst dále, zeptám se vás na jednu otázku. Stále hledáte pracovní dietu nebo magickou dietní pilulku?

Pospěš si, abych tě zklamal, NENÍ JEDEN DIET, která vám pomůže zhubnout na dlouhou dobu.

A všechny "prostředky pro hubnutí", které inzerují na internetu, je kompletní rozvod. Obchodníci prostě dělají obrovské peníze na vaši naivitu.

Jediný lék, který vám nějak pomůže zhubnout, je Reduslim. Tento lék se neprodává v lékárnách a není inzerován na internetu, ale na propagaci stojí pouze 149 rublů.

Tak, že si nemyslíte, že se dostáváte do jiného „štíhlejšího“, nebudu popisovat, jaký je účinný lék. Pokud máte zájem, přečtěte si všechny informace o Reduslim sami. Zde je odkaz na oficiální stránky.

Mladé a zdravé ženské tělo produkuje potřebné množství hormonů, aby udržovalo normální hladiny cholesterolu v krvi. Během těhotenství nebo během období kojení je tato látka recyklována.

S věkem se hormonální pozadí ženy snižuje a během menopauzy spadá do rizikové skupiny pro rozvoj mrtvice a infarktu. Proto je nutné neustále sledovat množství cholesterolu v krvi a v případě porušení normy dodržovat speciální menu a správnou dietu.

Naši čtenáři píší

Dobrý den! Jmenuji se Ludmila, chci vám a vašemu webu vyjádřit svou vděčnost. Konečně jsem byl schopen zhubnout. Vedu aktivní životní styl, ženatý, žiju a užívám si každý okamžik!

Od dětství jsem byla docela baculatá dívka, ve škole jsem byla pořád dobíraná, dokonce i učitelé mi říkali pompushechkoy. to bylo obzvláště hrozné. Když jsem vstoupil na univerzitu, už mi nevěnovali pozornost, změnil jsem se v tichou, notoricky známou, tlustou osobu. Co se nesnažila zhubnout. A diety a všechny druhy zelené kávy, tekutých kaštanů, školtimy. Teď si ani nepamatuju, ale kolik peněz jsem na tento zbytečný odpad strávil.

Všechno se změnilo, když jsem náhodou narazil na jeden článek na internetu. Nevím, jak moc tento článek změnil můj život. Ne, nemyslím si, že neexistuje žádná přísně tajná metoda hubnutí, která je plná celého internetu. Vše je jednoduché a logické. Za pouhé 2 týdny jsem ztratil 7 kg. Celkem za 2 měsíce za 18 kg! Byla tam energie a touha žít, přihlásila jsem se do tělocvičny, abych si napumpovala zadek. A ano, konečně jsem našel mladého muže, který se už stal mým manželem, miluje mě šíleně a taky ho miluji. Promiň, že jsem psal tak chaoticky, jen si pamatuj všechno na emoce

Dívky, pro ty, kteří vyzkoušeli spoustu všech druhů stravy a metody hubnutí, ale nemohli se zbavit nadváhy, zabere 5 minut a přečtěte si tento článek. Slibuji, že nebudete litovat!

Uvádí dietu

Dieta pro ženy s vysokým cholesterolem je založena na konzumaci potravin s nízkým obsahem živočišného tuku.

Pro sestavení denní dávky je nutné studovat obsah cholesterolu v potravinách, protože jeho denní příjem by neměl překročit 400 mg. Výpočet denní sazby pomůže tabulce:

Top 9 účinných diet pro vysoký krevní cholesterol

Zdravotní strava se zvýšeným cholesterolem v krvi je hlavním článkem v léčbě tohoto onemocnění. Zvažte, jak se vyhnout nadměrnému tuku a cholesterolu v potravinách. Pojďme zjistit, jak si vybrat správné zdravé jídlo pro každý den a dobré menu pro týden, pokud se potýkají s hyperlipidemia.

20 základních pravidel výživy s vysokým cholesterolem

Zvýšený cholesterol může být příčinou ischemické choroby srdeční, venózní trombózy dolních končetin, mrtvice, infarktu myokardu. Závažným důsledkům chronické hyperlipidemie lze zabránit dodržováním níže uvedených jednoduchých pravidel.

 1. Výživa hypercholesterolemie by měla být zlomková. Snažte se jíst 5 - 6 krát denně v malých porcích. Není tedy zvýšená chuť k jídlu a riziko přejídání se po dlouhém hladomoru.
 2. Jíst zeleninu a ovoce kdykoliv a ve velkém množství. Dietní vláknina urychluje vylučování nadbytečného cholesterolu z těla.
 3. Se špatným cholesterolem ve stravě by měly být hlavně potraviny s rostlinnými tuky. Zkuste namísto másla použít olivu při vaření.
 4. Snažte se jíst maso s nízkým obsahem tuku ne více než několikrát týdně. Pro velký cholesterol jsou nejvhodnější recepty a menu s drůbeží, telecí, králičí a jehněčí.
 5. Správná výživa s vysokým cholesterolem, posílená sportem. Pro osoby se zvýšenou hladinou lipoproteinu o nízké hustotě se doporučuje tichá procházka nejméně tři kilometry denně.
 6. Strava pro hypercholesterolemii by měla sestávat hlavně z jídla, dušená, pečená, vařená. Stojí za to odmítnout smažení vůbec.
 7. Pokud máte vysoký cholesterol, vylučujte potraviny, které obsahují živočišné tuky ve velkém množství. Není třeba jíst sádlo, vepřové maso, slaninu, uzená masa. Nahraďte tyto výrobky vařenou drůbeží, rybou, mořskými plody.
 8. Zvýšené hladiny soli v potravinách jsou kontraindikovány při vysokém tlaku a aterosklerotickém onemocnění. Snažte se jíst nejvýše 5 gramů soli denně. Nejlepší je tento produkt zcela opustit.
 9. Je nutné vypít nejméně dva litry vody denně, zejména silnou krví a zvýšeným bilirubinem. Zvýšené hladiny těchto ukazatelů obvykle indikují zhoršenou funkci jater a žlučníku, což vede k hyperlipidemii. Zvýšená viskozita krve vyvolává fixaci krevních sraženin na lipidových usazeninách v cévách. Je nutné jíst kyselé plody, které mohou ředit krev, jako jsou třešně a angrešt.
 10. Sladké pečivo a vysoký cholesterol jsou špatnou kombinací. Také musí být vyloučena mléčná čokoláda. Jako alternativní dezert vhodný ovesné sušenky bez cukru, sušené ovoce, ořechy a med. Někdy se můžete nechat hýčkat východním tureckým potěšením.
 11. Denní kalorický požadavek pro ženy a muže se liší - v průměru 2 200 kcal a 2 600 kcal. Zvýšení kalorií je také nezbytné pro lidi, kteří se zabývají těžkou fyzickou prací. Tyto faktory jsou důležité při přípravě stravy.
 12. Ujistěte se, že se vzdáte zneužívání alkoholu. Červené víno je povoleno, ale ne více než dvě sklenice týdně.
 13. Káva je kontroverzním spojencem v boji proti vysokému cholesterolu. Obsahuje kafestol, který zvyšuje produkci endogenního cholesterolu játry. Ale někteří odborníci naopak doporučují pití 1-2 šálků kávy denně, protože pomáhá posilovat kardiovaskulární systém. Takže můžete pít kávu, ale nezneužívejte. Alternativou je čekanka nebo zelený čaj.
 14. Každý den vaříme kaši. Snažte se vařit obiloviny, takže je drobivý. Pokud máte vysoký cholesterol, nedoplňte hotovou misku množstvím másla. Například pro ovesné vločky jsou jako ochucovadlo vhodné med a sušené ovoce.
 15. Hyperlipidemie vylučuje použití mastných mléčných výrobků. Nahraďte je nízkotučným jogurtem a kefírem. Jako náhražku použijte jogurt s nízkým obsahem tuku a kefír.
 16. Produkty obsahující škodlivé trans-tuky, například rychlé občerstvení, jsou přísně kontraindikovány. Je nutné odmítnout čipy a další občerstvení.
 17. Při vaření drůbeže odstraňte kůži z povrchu. Vzhledem k tomu, že dělá pokrm tučnější a obsahuje škodlivé složky.
 18. Polotovary a hypercholesterolemie se vzájemně vylučují. V takových produktech nejsou žádné užitečné vitamíny a stopové prvky. Takové jídlo nepřináší dostatek energie, ale pouze ucpává tělo balastními kaloriemi a tuky.
 19. Snažte se v noci přejídat. Na večeři si můžete zajít nejpozději dvě hodiny před spaním. Chcete-li potlačit chuť k jídlu před spaním, lépe vypít sklenku kefíru nebo jíst pár dat, hrst mandlí.
 20. Jak jíst nejlepší způsob, jak informovat svého lékaře. Po zvážení všech rizik a souvisejících patologií pomůže zkušený specialista vyvinout nejúčinnější plán výživy. Vlastní léčba zvýšeného cholesterolu se nedoporučuje.

Vysoký cholesterol je reverzibilní proces, pokud se řídíte výše uvedenými doporučeními a podrobujete se pravidelnému fyzickému vyšetření.

Populární diety pro snížení cholesterolu u žen a mužů

Dieta ke snížení cholesterolu může být založena na kombinaci různých potravin. Pro významnou redukci cholesterolu v krvi je důležité dodržovat dlouhou dobu, nejméně šest měsíců, doporučovanou dietu.

Za účelem nalezení optimálního menu musí lékař vědět o pacientovi vše: výsledky vyšetření, průvodní onemocnění, samozřejmě pohlaví a věk. Je důležité vědět například, že u žen mladších 30 let a po 40 letech se rychlost metabolismu liší. Například muži potřebují ve své každodenní stravě více kalorií. Vzhledem k těmto faktorům je v každém výživovém programu vybrána vhodná denní rovnováha proteinů, tuků a sacharidů.

K pochopení různých typů diet, které regulují vysoký cholesterol, pomůže komparativní charakteristika těch nejoblíbenějších.

Středomořská strava

Středomořská strava, která snižuje cholesterol, se doporučuje pro osoby s aterosklerotickým onemocněním, hypertenzí a nadváhou. Základem této výživy je hojnost sýrů, masa, ryb a koření. Tyto produkty jsou však dokonale kombinovány a mají pozitivní vliv na zvýšený cholesterol. Seznam produktů ve stravě:

 • Koření a bylinky.
 • Měkké sýry, například feta.
 • Olivový olej.
 • Ryby, mušle, krevety.
 • Pták, jehněčí.
 • Červené víno v moderování.
 • Nekvašené koláče pšeničné mouky (pita).
 • Zelenina a ovoce.
 • Řecký jogurt.
 • Obiloviny.

Mastná masa, sádlo, klobásy, sladké nápoje s plynem jsou kategoricky vyloučeny ze stravy. Protože tyto potraviny mohou způsobit vysoký cholesterol v krvi. Jako příklad lze uvést následující nabídku pro vysoký cholesterol za týden:

 • Na snídani: čočková palačinka tři věci, ochucené jogurtem.
 • K obědu se osvěžte krémovou polévkou s krevetami; ovocný talíř a salát s olivami a tofu.
 • Najíst se můžete s pitou, naplnit ji nakrájenou feta a salátem (cherry rajčata, okurky, pár oliv).
 • Dobrý začátek dne je tvaroh-pohanka zrazy.
 • Oběd občerstvení - lehká čočková polévka, rizoto se zeleninou.
 • Dobrá nálada ve večerních hodinách poskytne pečený losos, ochucený olivovým olejem, s provensálskými bylinkami.
 • Ranní jídlo - pohanka, vařené v zeleninovém vývaru.
 • Na oběd se uzdraví tuňák pečený se zeleninou; polévka z rajčatového pyré.
 • Na večeři: salát s kuřecími prsíčky a avokádem, ochucený olivovým olejem, pita.
 • Snídaně: jogurt s nakrájenými lískovými oříšky a mandlemi, můžete přidat trochu medu.
 • Snadná večeře jídlo: polévka s rybími karbanátky, pečené brambory s rajčaty.
 • Večeře: zeleninový salát s přídavkem jednoho vejce, citronové šťávy a olivového oleje.
 • Snídaně: kaše na vodě, s přidáním medu a rozinek.
 • Odpoledne dejte energii - polévka ze špenátových listů a chřest s tekutým krémem; lehce vařený losos s divokou rýží.
 • Večeře: péct dort s malými cherry rajčátky a feta, na hrubé mouky dort, navíc můžete rozpadat s nakrájenými tofu.
 • Snídaně: sušené ovoce souffle, zelený čaj.
 • Na oběd - zelná polévka, dušené kuře se zeleninou, jedna pita.
 • Na večeři - cuketa s feta v troubě, pita s avokádem a olivovým olejem.
 • K snídani: pečený jogurt a med.
 • Oběd: smetana ze žampionů a lišek; česnekové kuře, se sladkou paprikou v troubě.
 • Večeře: dušená divoká rýže s mušlemi a krevetami.

Pro občerstvení mezi hlavními jídly můžete použít data, švestky, rozinky, mandle. Taková dieta nejenže pomůže uklidit vysoký cholesterol, ale také sníží tělesnou hmotnost.

Číslo dietní tabulky 10

Lékaři odborníci na výživu doporučují pacientům s poruchou metabolismu tuků v těle tzv. Dietní tabulku číslo 10. V této dietě je optimální poměr hlavních složek: bílkovin, tuků, sacharidů. Tato dieta proti cholesterolu má energetickou hodnotu od 2350 do 2600 kcal za den. S tímto menu je nutné vyloučit použití alkoholu, kávy, silných čajů, čokolády ze stravy. Sůl v této dietě je snížena na minimum, je dovoleno přidat trochu připravené jídlo.

Způsob vaření je převážně vaření a pečení. Vzhledem k tomu, zvýšený cholesterol eliminuje použití smažené. Doporučuje se jíst alespoň pět jídel denně v malých porcích. Večerní občerstvení nejpozději dvě hodiny před spaním. Produkty, které lze spotřebovat:

 • Zeleninové čerstvé šťávy, kissels.
 • Celozrnný chléb.
 • Saláty z čerstvé zeleniny.
 • Vejce bez žloutku.
 • Ryby: tuňák, losos, kapr.
 • Nízkotučný tvaroh, kefír a jogurt.
 • Kashi.

Je třeba opustit následující produkty: máslo, tučné maso, zejména červené, solené a uzené rybí pochoutky, tučné sýry, nakládanou zeleninu, hořčici. Vzorové menu na týden, pokud máte vysoký cholesterol, může vypadat takto:

 • Předčasná snídaně: pohanka, vařená na 1% mléku, měkké vejce, slabý zelený čaj s mlékem.
 • Předvánoční občerstvení: kus vařeného kuřecího masa nebo čerstvé jablko.
 • Oběd: zeleninový vývar s ječmenem, žampiony a sekanou cuketou, pečený losos nebo kapr s dušenou zeleninou (například bulharský pepř, cibule, cuketa), 1 sklenka čerstvé jablečné šťávy.
 • Snack: šípkový odvar, ořechy a sušené ovoce (jako jsou švestky a mandle).
 • Večeře: nízkotučný tvaroh, vařená mletá řepa s jablkem, 1 šálek odstředěného mléka.
 • Na noc: 1 šálek nefatního kefíru.

Během týdne můžete kombinovat různé varianty jídel ze zeleniny, bílého masa, drůbeže a ryb. Pro občerstvení, použijte ořechy, ovoce, jako je banán nebo jablko. Dietní stůl číslo 10 se doporučuje nejen pro prevenci aterosklerózy, ale také pro hypotyreózu. Při pravidelných dietách trvajících nejméně čtyři měsíce lze výrazně snížit vysoký cholesterol.

Číslo dietní tabulky 10A

Nedávno přenesený infarkt myokardu, vysoký cholesterol, poruchy mozkové cirkulace během cévní blokády - indikace pro použití dietní tabulky č. 10A. Potraviny s vysokým cholesterolem by měly obsahovat co nejmenší množství živočišného tuku, ale zároveň uspokojit energetické potřeby těla. Dieta číslo 10 má asi 2500-2600 kcal. Principem tohoto menu je snížené množství tuků a sacharidů, proteiny jsou na spodní hranici normy. Vaření probíhá bez přidávání soli, většinou vařené v páře a vařící.

Tato strava má několik omezení:

 • Chléb - maximálně 145 g denně.
 • Zeleninové bujóny - až 180 ml.
 • Použití sýrů, ječmene a proso je vyloučeno.
 • Nejezte extrémně horké nebo studené potraviny.

Dietní tabulka číslo 10, pozitivně ovlivňující vysoký cholesterol, protože každý den vypadá takto:

 • Snídaně: nasekané ovesné vločky na 1% mléka, zelený čaj, malé jablko.
 • Snack: jablka pečená s tvarohem.
 • Oběd: dušené kuřecí řízečky, bramborová kaše bez másla, půl sklenky čerstvé jablečné šťávy.
 • Oběd: švestky nebo data.
 • Večeře: karotka a jablečné placičky, pečené v troubě, půl šálku nefatového kefíru.
 • Před spaním: půl šálku tinktury dogrose nebo nápoj z čekanky.

Po 50 letech má více než 35% lidí zvýšený cholesterol. V důsledku toho se zvyšuje riziko progrese aterosklerotického onemocnění a výskytu infarktu myokardu, cévní mozkové příhody. Proto je v tomto věku obzvláště důležité dodržovat správnou výživu v kombinaci s lehkou fyzickou námahou.

Dietní stůl № 10С

Tabulka číslo 10C - terapeutická strava pro snížení cholesterolu. Tento způsob stravování se doporučuje osobám s diagnostikovaným koronárním onemocněním srdce a vysokým krevním tlakem vyvolaným aterosklerózou. Dominantou tohoto menu je rostlinný tuk, dietní vláknina, jídla s vysokým obsahem vitamínů B, PP, C. Denní kalorické menu je asi 2,570 kcal. Je nutné jíst v rozdělených porcích v šesti recepcích denně.

Doporučené potraviny, které mají příznivý vliv na zvýšený cholesterol, zahrnují:

 • Chop off
 • Moře kale
 • Zelenina a ovoce mohou být konzumovány ve velkých porcích.
 • Vejce péct nebo vařit trochu, maximálně tři kusy týdně.
 • Pohankové cereálie, ovesné vločky, ječmen.
 • Zlato, pár lžiček denně.
 • Durum Spaghetti, snažte se příliš nevařit.

Zakázané potraviny obsahují podobné výrobky menu číslo 10. Přibližná strava pro každý den je následující:

 • Snídaně: vařená pohanka bez másla, lehká tvarohová hmota se sezónním ovocem, čaj.
 • Snack: pečené jablko nebo sušené meruňky.
 • Oběd: dušená mrkev, placky z parní řepy, rýžová polévka se zeleninou, lehce pečená v olivovém oleji, sezónní ovocný kompot.
 • Snack: neslazené bobulové bobule nebo med s hrstem lískových oříšků.
 • Večeře: salát ze sezónní zeleniny s olivovým olejem a mořskou kapustou, lososem (další tučné ryby), pečený s citronem a tymiánem, vařené brambory, slabý zelený čaj.
 • Před spaním: sklenice 1% kefíru.

Zdravý životní styl není omezen pouze na dietu. Protože zvýšený cholesterol vyžaduje komplexní léčbu. Nezapomeňte na cvičení, stejně jako dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.

Nízká carb dieta

Pro snížení vysokého cholesterolu můžete použít dietu s nízkým obsahem sacharidů. Jeho význam spočívá v minimálním použití potravin bohatých na sacharidy. Tělo se tak přizpůsobuje uvolňování více energie z tuků a bílkovin. Tím se začíná zvyšovat spotřeba zásob cholesterolu. Tento proces snižuje zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.

Vyloučené potraviny v menu s nízkým obsahem sacharidů zahrnují:

 • Pečivo, bílý chléb.
 • Cukr a fruktóza, med.
 • Alkohol a sladké nápoje s plynem.
 • Těstoviny a brambory.
 • Mléčná čokoláda.
 • Sladké ovoce, jako jsou hrozny.

Ve velkém množství by měla být přítomna v denní stravě živočišných bílkovin, například ryb, mléčných výrobků, libového masa. Mohlo by to vypadat jako nízkoprahové menu pro tento týden:

 • Omeleta z vaječných bílků s nakrájenými žampiony a rajčaty;
 • Krémová polévka z kuřecích a růžičkových kapust. Dva celozrnné chleby;
 • Hruška;
 • Dušené telecí maso s paprikou.
 • Tenké palačinky na kefíru s tvarohem, rozinkami.
 • Ucho lososa. Dva kousky obilného chleba.
 • Zelené jablko
 • Dušená kuřecí řízek se špenátem.
 • Sýrové koláče s kysanou smetanou s nízkým obsahem tuku.
 • Pohanka Jadrika na vodě a kuře pečené kotlety.
 • Oranžová
 • Aspic z kuřete.
 • Šlehačka tvaroh.
 • Sýrová polévka s kuřecími prsíčky. Dvě toasty z celozrnných toastů.
 • Polovina grapefruitu.
 • Neleštěná rýže Dušená cuketa a mrkevové kotlety, čerstvá okurka.
 • Jedno vejce z měkkého těsta sypané strouhaným sýrem.
 • Ryby dušené v lehké smetanové omáčce.
 • Kiwi nebo jedna oranžová.
 • Vařené fazole, mleté ​​v bramborové kaší. Kuřecí závitky. Jedno rajče
 • Před spaním - sklenkou kefíru.
 • Tvaroh a přírodní jogurt.
 • Masové kuličky z jehněčího masa dušené a jedna okurka.
 • Mandarinka nebo jablko.
 • Mořské plody. Salát z rukoly s olivovým olejem.
 • Dušená omeleta s kuřecími prsíčky.
 • Krůtí pečené s brokolicí.
 • Sklenice 1% kefíru.
 • Králík dušený se zeleninou (cibule, cuketa, paprika).

Při dodržování této diety se doporučuje užívat až dva litry tekutiny denně. U žen může kojení a těhotenství sloužit jako kontraindikace pro dietu s nízkým obsahem sacharidů. Zvýšený cholesterol s včasnou detekcí může být úspěšně ošetřen pomocí nutriční korekce. Je jen na vás, zda se rozhodnete, kterou dietu budete následovat, až po podrobném rozboru vaší historie se může konečně rozhodnout pouze ošetřující lékař.

Paleodiet

Paleodiet zahrnuje výrobky, které naši předkové konzumovali v době kamenné před rozvojem zemědělství. Velké množství živočišných bílkovin - základ pravěké výživy. Současně jsou sacharidy a tuky používané ve stravě mnohem méně. Hlavním produktem je maso, které obsahuje živočišné bílkoviny. To urychluje metabolické procesy a zabraňuje hromadění přebytečného tuku.

Paleo-dieta je vhodná pro snížení cholesterolu v krvi, protože spotřeba živočišného tuku je snížena. Doporučuje se jíst každých pět hodin, asi tři jídla denně. Mezi hlavní povolené produkty patří:

 • Maso a drůbež bez tuku.
 • Mořské plody, ryby.
 • Oleje: olivový, lněný, sezamový.
 • Houby, ořechy a semena bez tepelného ošetření.
 • Čerstvé jahody, zelenina a ovoce.

Vyloučeny ze stravy s takovou dietou cukru a soli, luštěnin a obilovin, mléčných výrobků, zeleniny se škrobem (brambory, sladké brambory). Doporučuje se používat produkty převážně syrové nebo po minimálním tepelném zpracování. Tento typ potravy pomůže chránit krevní cévy před tvorbou cholesterolu a plaku. Zvýšené hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou se mohou vrátit do normálu při respektování principů paleo-diet.

Ketodiet

Ketodiet je založen na minimální spotřebě sacharidů. V tomto ohledu tělo trénuje produkovat více energie z tuků a bílkovin. Tato dieta s vysokým cholesterolem pomáhá snížit lipoprotein s nízkou hustotou. Současně dochází ke zvýšení hladiny „dobrého“ cholesterolu.

Dodržování ketogenní dietní odpad z chleba, cukru, těstovin, ovoce, sladkostí. S nedostatkem sacharidů tělo začíná intenzivně rozkládat tukové zásoby.

Taková dieta je podobná dietě s nízkým obsahem sacharidů. Při výběru optimální nabídky musíte použít následující pravidla:

 • Snídaně: ráno se snažte jíst až 15 g sacharidů. Zdrojem může být sýr nebo zelenina. Doporučuje se jíst omeletu v olivovém oleji s rajčaty a přidávat toasty s otrubami. Kalorie - 500-600 kcal.
 • Na oběd musíte omezit sacharidy. Odborníci na výživu doporučují jíst polévku s kuřecím masem (bez brambor, nudlí). Všimněte si, že zvýšený cholesterol znamená konzumovat zeleninový vývar. Ve druhé, můžete jíst hnědou rýži s prsou a kusem sýra.
 • Večeře by měla obsahovat zvýšené procento bílkovin a vlákniny. Vhodná drůbež nebo jehněčí, telecí a zeleninová zelenina. Je lepší pečené maso, a ze zeleniny, aby se salát s lžící olivového oleje.

Pokud je pozorována ketogenní dieta, tělo pracuje v „nouzovém“ režimu, kdy je ve stavu ketózy v důsledku tvorby ketonových těl (deriváty mastných kyselin). Proto je během takové výživy nutný lékařský dohled. Navzdory doprovodnému riziku se zvýšený cholesterol v průběhu ketodia normalizuje.

Program Eleny Malyshevové na Channel One (fragment níže) uvádí, že dieta prakticky nepomáhá snižovat hladinu cholesterolu a doporučuje užívat statiny. Velmi kontroverzní prohlášení. Mnozí lékaři a odborníci v tomto ohledu zásadně nesouhlasí.

Vegetariánská strava Ornish

Dieta byla poprvé sestavena Deanem Ornishem, osobním lékařem Billa Clintona. Je založen na přísné kontrole příjmu tuků. Za den je povoleno více než 20 gramů tuku. Tato dieta je indikována, pokud je u osoby diagnostikována hyperlipidemie, ateroskleróza a obezita. Ve skutečnosti je menu vegetariánské. Toto jídlo charakterizuje zvýšené procento sacharidů v konzumovaných potravinách.

Je nutné kombinovat potraviny Ornish s tělesným cvičením, pohybovou aktivitou. Denní rovnováha tuků, proteinů a sacharidů je 10, 25, 75%. Produkty doporučené pro použití:

 • Zelenina, převážně zelená.
 • Čočka, fazole, hrášek.
 • Jablka a hrušky.
 • Pohanková kaše z kukuřice, pšenice a rýže.

Jíst mírně vejce, mléčné výrobky, sýry, sušenky. Kategoricky vylučují potřebu červeného masa, výrobků z listového těsta a máslového těsta, másla, majonézy, oliv, ořechů, semen.

Vzorové menu pro týden lze uspořádat následujícím způsobem.

 • Snídaně: nápoj čekanky, jedna polévková lžíce otrub z pšenice, přidaná do nízkotučné jogurtu.
 • Oběd: několik velkých brambor, zapečené s rajčaty, salát z okurek, zelení a salátu "Iceberg", zelené jablko.
 • Oběd: meruňky nebo švestky (3 ks), ostatní sezónní ovoce, nízkotučné tvarohové sýry.
 • Večeře: dva celozrnné toasty, jablko nebo hruška, špagety z tvrdé pšenice, sypané nízkotučným sýrem, bobulovým kompotem.
 • Snídaně: čerstvá pomerančová šťáva, rýžová kaše s odstředěným mlékem, sklenka kefíru.
 • Oběd: fazole s houbami a cibulí, salát s rajčaty, mrkví a okurkami, ochucený olivovým olejem.
 • Oběd: jahody, pšeničný bochník.
 • Večeře: dva plátky otrubového chleba, půl avokáda, pohanková kaše, dušená s houbami a mrkví, zelený čaj.
 • Snídaně: káva bez kofeinu, šálek müsli, s přidáním bobulí a netučného mléka.
 • Večeře: polévka s dýňovými plátky a špenátem, kuskus se zeleninou, vinaigrette bez nakládaných okurek.
 • Oběd: sklenka jogurtu, sušenky s nízkým obsahem tuku.
 • Večeře: pečené lilkové půlky s cibulí a mrkví, mísa sezónních bobulí, čaj s mátou.
 • Snídaně: šťáva z granátového jablka, dýně-squash lívanečky.
 • Oběd: brokolice a květáková polévka, chřest dušený s rýží a kuřecí filet.
 • Oběd: tvaroh s nízkým obsahem tuku s přidáním jogurtu, ovesných sušenek.
 • Večeře: dušené zelí s mrkví a cibulí, z čeho vybírat ovoce, rybízový kompot.
 • Snídaně: jablečná šťáva, obilovinová kaše.
 • Oběd: dvě rybí kotlety, bramborová kaše bez přidávání mléka a malý kousek másla.
 • Oběd: šálek nízkotučného jogurtu, zelené jablko.
 • Večeře: polévka z chřestu a zeleného hrášku, slabý čaj.
 • Snídaně: nápoj čekanky, nízkotučný tvaroh s medem.
 • Oběd: vařená krůtí prsa se šťouchanou cuketou a dýně, pomerančový džus.
 • Oběd: ovesné vločky, vícezrnný chléb.
 • Večeře: dvě plněné zelí s rýží a zeleninovou náplní, minerální voda.
 • Snídaně: plátek tvarohu kastrol s rozinkami, čekanka.
 • Oběd: 2 čočka a karotka placičky, rýže.
 • Oběd: 3 pečené tvarohové koláče, pomerančový džus.
 • Večeře: jablka plněná tvarohem a sušenými meruňky, heřmánkový čaj.

Vysoký cholesterol s přísným dodržováním kánonů této stravy se může vrátit do normálu. Pro dosažení výsledku je velmi důležitá pravidelnost a sebeovládání.

Periodické půst

Ke snížení cholesterolu v krvi se používá půst. Je možné léčit zvýšenou hladinu cholesterolu dietou prvky plného hladovění takto: když je nedostatek potravy, tělo začne používat zásoby lipoproteinů o nízké hustotě pro generování energie pro životně důležitou aktivitu. Po 12 hodinách půstu se cholesterol, jako alternativní zdroj energie, začíná uvolňovat do krve a rozkládá se na energii.

Přibližné schéma hladovění cholesterolu nalačno za týden:

První den - pouze čerstvě vymačkaná šťáva z mrkve zředěná vodou 1: 2. Druhý den můžete šťávu vypít bez ředění vodou. Na oběd můžete jíst 50 g strouhané mrkve. Ve třetí - pít hroznové jablko a mrkev šťávy. Najezte si sto gramů zeleninového pyré a před spaním - kefír.

Čtvrtý a pátý den přidejte mleté ​​ovoce a zeleninu a na noc lehké tvarohy. Šestý a sedmý den by se snídaně měla skládat ze strouhané zeleniny a ovoce a k večeři a obědu jíst syrové kaše z pohanky nebo proso. Taková přísná dieta může být provedena pouze po konzultaci s lékařem a pod lékařským dohledem. K vyřešení vysokého cholesterolu je nutné pravidelně opakovat průběh terapeutického půstu.

Není snadné zvolit optimální dietu se zvýšeným cholesterolem - je nutné podrobně studovat všechny rysy těla jedince. Je velmi důležité uvažovat o komorbiditách, pohlaví, věku. Účinné prevenci závažných účinků hypercholesterinemie je pouze řádně navržené menu.