Image

Jaké jsou příčiny diabetu u dítěte a je možné ho dát do mateřské školy?

Cukrovka je každým rokem stále mladší. Účelem přístroje je seznámit se s dětmi, v jejich každodenním životě existují závěry týkající se přijatelné hladiny cukru v krvi. Diabetika v dětství je obtížné léčit. Hladina inzulínu musí být udržována uměle. Lékaři a vědci spojují nemoc nejen s prací pankreatu, ale především s problémy kardiovaskulárního systému. Genetická složka nezůstává bez pozornosti. Malé děti jsou ohroženy od narození.

Diabetes mellitus je způsoben nedostatkem inzulínu. Jeho úlohou je dodávat glukózu uvnitř buněk. Jakmile je v těle s jídlem, je transformován uvnitř buňky na čistou energii, což jí umožňuje plně pracovat. S rozvojem diabetu se inzulin nevytváří. V tomto případě nemůže být glukóza sama transportována do buněk. Zůstane v krvi.

Existují dva typy diabetes mellitus. První typ je předán dětem a adolescentům. V tomto případě se pacienti stanou závislými na léčbě inzulínem, protože tělo nemůže samo produkovat potřebné množství.

Příznaky diabetu

Je známo, že čím dříve je nemoc detekována, tím snáze se s ní bojuje. Jak ale můžeme určit vnějšími příznaky, že dítě má podezření na diabetes? Zvažte hlavní rysy.

 1. Potřeba sladké. Pokud se dítě náhle změnilo v sladký zub, ačkoliv si nic takového předtím nevšiml, měli byste věnovat pozornost jeho pohodě.
 2. Pocit hladu. Dítě snědlo a po chvíli prohlašuje, že má hlad. Z toho, co chcete jíst, má potenciální pacient pocit slabosti a dokonce i bolesti hlavy.
 1. Pocit žízně Dítě pije příliš mnoho tekutiny a není vůbec spojeno s horkým počasím nebo aktivní zábavou.
 2. Dítě často chodí na záchod. Močení se zvyšuje i v noci.
 3. Proměnlivá chuť k jídlu. Dítě se nemůže rozhodnout v touze uspokojit hlad. Žádá o doplňky, nebo dokonce zcela odmítá jíst.
 4. Dramatické hubnutí a pocit letargie.
 1. Dýchání je narušeno. Symptom může být doprovázen bolestmi břicha, nevolností a zvracením.
 2. Pacient v tomto stavu vyžaduje nouzovou pomoc, jinak může zemřít.

Rodiče by měli být varováni při procházkách, ve škole nebo v zahradě, rány, které se dlouhodobě hojí, hnisání, krvácení dásní, rozmazané vidění a nepřirozenost pro rozmarnost dětí.

Diabetická kóma a hypoglykémie

Když se vyvíjí diabetes mellitus, namísto glukózy, tělo pacienta používá jako zdroj energie tuk. To vede k hromadění acetonu, kyseliny acetoctové a kyseliny beta-hydroxymáselné v krvi. Jejich vysoký obsah otráví tělo. To vede k zhoršenému dýchání a krevnímu oběhu.

Nástup hypoglykémie je indikován bledou, vlhkou kůží pacienta, závratí a třesem a analýza prvních částí moči odhalí obsah cukru a acetonu v něm. Hypoglykémie se vyskytuje v počáteční fázi diabetu. Někdy je vyvolán zvýšenými dávkami inzulínu, hladovění nebo zvýšenou fyzickou námahou.

Příčiny diabetu u dětí

Co může způsobit diabetes? Říká se, že všechny problémy začínají v dětství.

 1. Nesprávná výživa. Frivolní přístup k dietě dítěte může způsobit diabetes. Hladina glukózy v těle zvyšuje snacking “fast food”. Suchary, chipsy, sendviče a sladkosti způsobují stresující pankreat. Sbírají sněhovou kouli, dokud se nerozvinou na nemoc. Dědičná predispozice v tomto případě hraje pouze do rukou nemoci.
 2. Obezita. V důsledku podvýživy a metabolických poruch, které vytvářejí příznivé prostředí pro rozvoj diabetu.
 3. Stres. Stres, který je zabaven rychlým občerstvením, může také způsobit vážné onemocnění. Rodiče by proto měli častěji věnovat pozornost tomu, co děti žijí, co zažívají a jaké problémy se děti snaží zablokovat.
 4. Kardiovaskulární onemocnění. Pomáhají snižovat citlivost tkání na inzulín. Odtud začíná rozvoj diabetu.
 5. Očkování. Je známo, že rubeola a parotitida mohou způsobit komplikace ve formě diabetu. Vědci proto nevylučují vztah vakcín s růstovým faktorem nemocí u malých dětí.

Rizikové faktory diabetu u dětí

Naštěstí, cukrovka není přenášena, jako studený, vzduchovými kapičkami. Ale genetickou predispozici neignorujte. Rodiče, kteří jsou zcela zdraví, předávají svým dětem tendenci rozvíjet nemoc. I když je riziko malé.

 • pokud mají oba rodiče cukrovku, může být narození dítěte doprovázeno rizikem vzniku onemocnění;
 • dítě narozené matce s diabetes mellitus je ohroženo onemocněním;
 • akutní virová onemocnění, která ničí buňky pankreatu, vyvolávají rozvoj diabetes mellitus;
 • Spolu s obezitou může být náchylnost k rozvoji vážného onemocnění přenášena na tělo.

Léčba diabetu u dětí

Počáteční fáze léčby vyžadují odbornou péči a pozorování odborníků. Proto se spustí ve stacionárním režimu. Léčba diabetu u malých dětí vyžaduje nejen velké úsilí, ale také zodpovědnost. Koneckonců je důležité zajistit plný rozvoj dítěte. Pomůže zmírnit stav dítěte:

 1. Dietní terapie. Z výpočtu požadovaného množství energie je denní dávka bílkovin, tuků a sacharidů určena pro tělo dítěte. Současně je cukr vyloučen ze stravy.
 2. Inzulínová terapie. Vyvážení metabolismu sacharidů v těle pomůže správné dávce inzulínu.
 3. Cvičení. Je užitečné dát tělu malou zátěž. Ale neměly by být nekontrolovány. Dávková tělesná cvičení zvyšují citlivost tělesných tkání na inzulín a snižují hladinu cukru v krvi. Sport vyžaduje, aby pacienti konzumovali další sacharidy v souladu s doporučeními lékařů.

Prevence

Jak vidíte, nemoc je přímo spojena s výživou, proto je na něm, aby měl v dětství důležitou roli. To pomůže chránit dítě před diabetem. A pro zvyk jíst správně, vyvinutý od dětství, tělo bude děkovat zdraví. Nejlepší je dávat sladké a mouky od útlého věku. Koneckonců, není to pro tělo příliš přínosem, kolik radosti spojené s touhou něco žvýkat.

Pokud dítě začne den s vlastní sacharidů-zdarma snídani, pak během dne bude snazší pro něj upustit od pokušení zacházet se sladkostí. Fermentované mléčné kaše a proteinové produkty by měly ráno nahradit sendviče. A místo sladkostí je lepší učit děti sušenému ovoce. Ve školních obědech by se místo moderních sendvičů měly objevit saláty, čerstvá zelenina. Pomáhají chránit slinivku břišní před stresem.

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění, je nutné pravidelně darovat krev a moč pro obsah glukózy.

Mateřská škola a CD

Ačkoli cukrovka není přenášena v každodenním životě a zdá se, že nic nebrání tomu, aby dítě navštěvovalo mateřskou školu, zvláštní pozornost by měla být věnována některým bodům. Rodiče často čelí problému návštěvy zahrady, protože dítě potřebuje samostatnou výživu, pozorování a řízenou fyzickou námahu.

Ale můžete se s tím vyrovnat, pokud změříte hladinu cukru v krvi před návštěvou zahrady, ráno zkontrolujete dietu dětí a požádáte pečovatele, aby nedovolili dětem zakázané výrobky. Zdravotní sestra nebo chůva může měřit hladinu cukru v krvi a provádět injekce inzulínu během dne.

Pokud není možné ponechat dítě v mateřské škole po celý den, je možné omezit jeho kontakt se stejným věkem až do oběda a vzít si dítě během klidné hodiny na zahradě.

A ačkoli vzdělávací instituce nemají právo odmítnout diabetika navštěvovat mateřskou školu, často se samy matky bojí převést odpovědnost za zdraví svého dítěte na cizince. Místo mateřské školy si můžete najmout chůvu, která bude studovat a sledovat jeho stav. V některých mateřských školách jsou skupiny vhodné orientace. Ve velkých městech jsou specializované zahrady pro děti s diabetem.

Nedávné výsledky výzkumu

Vědci nadále hledají lék, který pomůže v boji s dětmi s touto nemocí. Koneckonců není pro dospělé snadné snášet vážné onemocnění, kontrolovat svou stravu a dodržovat režim. A co děti. Nedávné studie amerických vědců na University of Colorado prokázaly účinek inzulínových tablet. Nové léky poskytují imunitní reakci těla dítěte v boji proti chronickým onemocněním. V průběhu času se vědci mohou stát základem pro vytvoření očkování proti diabetes mellitus typu 1 v dětství.

Dítě s diabetem ve školce

Diabetické dítě může a mělo by navštěvovat mateřskou školu.

To je nejlepší způsob, jak mu ukázat, že se neliší od ostatních dětí. Ale ve školce dítě potřebuje pomoc pečovatele.

Například je nezbytné zajistit, aby jí v čase všechny potraviny, které jsou uvedeny v nabídce, a které považují rodiče v inzulínové terapii. Ostatní produkty, které by neměl jíst.

Ve vzácných případech se u dítěte může objevit hypoglykémie. Níže se dozvíte, jak rozpoznat příznaky tohoto stavu a poskytnout náležitou pomoc. Všichni zaměstnanci instituce by si měli být vědomi možné hypoglykémie.

Léčba dítěte (podávání inzulínu) a kontrola hladiny cukru v krvi je úkolem rodičů.

Tím, že projevíte připravenost vzdělávat naše dítě ve vaší skupině, přispíváte k jeho normálnímu, úplnému rozvoji. Velice vám za to děkuji.

Co je diabetes u dítěte?

Pokud jde o děti, jednáme s diabetem 1. typu. Jedná se o metabolickou poruchu, při které pankreatická žláza produkuje příliš málo nebo vůbec žádný životně důležitý hormon inzulínu. Inzulín reguluje hladinu cukru v krvi. Děti potřebují denně více injekcí inzulínu subkutánně. Pro tento účel se obvykle používá inzulínové pero.

U zdravých lidí produkuje samotné tělo správnou dávku inzulínu ve správný čas. Děti s diabetem potřebují upravit dávku inzulínu v závislosti na množství a složení potravin, které konzumují. Pro udržení tohoto procesu pod kontrolou se krevní cukr dítěte měří několikrát denně.

Diabetes není nakažlivý a není výsledkem podvýživy (nadměrná konzumace sladkostí, jak mnozí mylně věří). Nástup onemocnění u dětí je doprovázen častým močením, intenzivním žízní, ztrátou hmotnosti a sníženým výkonem. Tyto příznaky se objevují v důsledku nedostatku inzulínu, což vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi a energetickému hladovění zbytku buněk v těle. Po zahájení léčby inzulinem zmizí všechny stížnosti. Děti mohou znovu vést normální život.

Jak je diabetes sledován u dítěte?

Pravidelnou kontrolou hladiny cukru v krvi (glykémie) je možné určit, jak úspěšně se léčí diabetes. Úroveň glykémie doma se měří malým a snadno použitelným zařízením - glukometrem.

Mnoho starších dětí v předškolním věku může tento postup již provádět na zahradě, ale nevědí, jak reagovat na výsledky měření, pokud vykazují nižší nebo vyšší hladiny cukru v krvi než je obvyklé. V tom mu můžete pomoci.

Co snižuje / zvyšuje hladinu cukru v krvi?

Inzulín a cvičení snižují hladinu cukru v krvi.

Sacharidy zvyšují cukr.

Jak se diabetické děti jedí?

Strava dětí s diabetem je naprosto plná a zaměřená na zdravou výživu všech dětí. Nepotřebují speciální "diabetické" produkty. Mohou také jíst sladkosti v malých množstvích, pokud o tom rodiče vědí.

U dětí s diabetem je však důležité upravit účinek inzulínu a potravin konzumovaných na hladinu cukru v krvi. Cukr v krvi zvyšuje pouze ty potraviny, které obsahují sacharidy. To je:

 • chléb, cereálie, müsli, kukuřičné lupínky;
 • brambory, těstoviny, mléko a mléčné výrobky;
 • cukr, med, cukrovinky, pečivo, zmrzlina, sladké nápoje s cukrem;
 • ovoce, ovocné šťávy.

Množství sacharidových potravin by mělo vždy odpovídat dávce inzulínu.

Existují potraviny, které sotva zvyšují hladinu cukru v krvi. Děti je mohou jíst mezi hlavními jídly:

 • surová zelenina, jako je mrkev, rajčata, paprika;
 • ovoce a bylinný čaj bez cukru.

Jak jednat v případě nouze?

Pokud dítě není schopno polknout nebo mdlo, což je extrémně vzácné, neměl by mu být podáván žádný tekutý ani pevný pokrm (může se udusit).

V tomto případě musíte zůstat klidní a dodržovat tato pravidla:

 • položit dítě v bezvědomí na bok a upevnit tuto polohu;
 • zavolat sanitku, nahlásit příčinu: diabetes, těžká hypoglykémie;
 • Nenechávejte dítě bez dozoru.

Co je třeba zvážit při cvičení?

Další fyzická aktivita pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. To může způsobit hypoglykémii. Pokud naše dítě aktivně hraje na hřišti, pak by měl jíst ještě něco navíc. Za tímto účelem mu dáme odpovídající část jídla (sušenky, čokoláda atd.) S nápisem „před fyzickou námahou“.

Můžete se pojistit tím, že požádáte dítě, aby změřilo hladinu cukru v krvi. Pokud je výsledek, který dostanete, alarmující, můžete kdykoliv zavolat rodičům na mobilní telefon.

Diabetické děti se mohou účastnit jakékoli sportovní akce. Po koordinaci stupně fyzické námahy se svými rodiči se nemůžete starat o stav dítěte.

Může se dítě s diabetem účastnit prázdnin a výletů?

Není třeba skrýt diabetes našeho dítěte. A přesto bude pro něj nepříjemné, pokud bude jeho nemoc neustále projednávána, a proto ho děti ve hrách začnou ignorovat.

Pokud se ptají na otázky, mohou jim v několika slovech vysvětlit následující: jeho tělo nemůže produkovat inzulín. Inzulín je však velmi důležitý pro všechny lidi. Proto injikuje inzulín. Jeho rodiče mu v tom pomáhají. Pokud dítě dostane správnou dávku inzulínu, pak se cítí stejně dobře jako ostatní děti.

Diabetes se nevyléčí úplně. Ale stačí, když si píchnete inzulín, a pak se člověk cítí dobře. Nikdo není na vině za jeho diabetes. Nemoc se zdá být taková. Nástup diabetu také nezávisí na množství sladkostí konzumovaných. Diabetes není nakažlivá nemoc.

Někdy se diabetické dítě může potáčet nebo se chovat podivně (projevy hypoglykémie). Pokud si to někdo z dětí všiml, měl by informovat učitele, aby jí pomohl. Poté, co dítě něco sní, bude zase v pořádku.

Skupině by měla být řečena nejdůležitější věc o diabetu, aniž by se musela příliš soustředit na samotnou nemoc.

Opravdu doufáme, že budete pomáhat učinit život dítěte ve školce zajímavým, bohatým a příznivým pro spolehlivé sledování jeho diabetu. Musíme se v něm snažit rozvíjet odpovědnost a nezávislost - tyto kvality jsou pro něj nezbytné především pro úspěšný a naplňující život v budoucnosti.

MEMO „DĚTI S DIABETY MELLITUS V KINDERGARTENU“

Zpráva je platná pro skupiny mateřských škol, které jsou akreditovány k poskytování specializované lékařské péče pro zdravotně postižené děti a vyškoleného personálu v léčbě diabetu u dětí.

U dětí s diabetem neexistují žádné kontraindikace pro návštěvu mateřské školy, pokud jsou splněny následující podmínky:

I. Rodiče by měli poskytnout zdravotnickému pracovníkovi diabetes mellitus:

2. testovací proužky do měřidla v dostatečném množství (alespoň

6–7 denně v době, kdy je dítě ve školce)

5. pero pro injekci inzulínu

6. jehly na pero

7. činidla pro zastavení hypoglykémie (činidla založená na

dextróza, glukóza, šťáva, cukr)

8. alkoholové utěrky

9. proužky pro analýzu ketonových těl v moči

Lékárnička je umístěna v ordinaci zdravotnického pracovníka a je skladována při pokojové teplotě 20-250С, aby nedošlo k přímému slunečnímu záření. Datum vypršení platnosti léků a jejich přítomnost v kabinetu pro léčbu diabetu jsou sledovány rodičem a jsou včas nahrazeny novými.

Zdravotnický pracovník ve školce může po dohodě s rodiči mít v kanceláři náhradní jednorázové injekční pero s inzulínem (uchovávané v chladničce při teplotě 2 až 80 ° C), což je prostředek pro zastavení těžké hypoglykémie GlukaGen 1 ml HypoCyte.

Prostředky na úlevu od hypoglykémie by měly být umístěny v kanceláři zdravotnického pracovníka, ve skupině a v tělocvičně (konkrétní místo je vyjednáváno s pečovateli a instruktory v PHYSE). Kromě toho by na žádost rodičů měla být ve skupině další sada pro monitorování hladiny cukru v krvi (měřič krevní glukózy, děrovač a testovací proužky).

Ii. Nutné podmínky pro měření hladiny cukru v krvi.

Umyjte si ruce mýdlem nebo alkoholem, otřete do sucha.

- Soulad s použitím elektroměru.

Iii. Injekce inzulínu.

Dlouhodobě působící inzulín (Levemir, Lantus) podávají rodiče sami doma.

Inzulín s krátkým / ultra krátkým účinkem (Humulin R, Aktrapid, Khumalog, Novorapid) je podáván zdravotnickým pracovníkem v mateřské škole nebo pečovatelem (inzulín se podává subkutánně do břicha nebo do předního povrchu ramene (s výjimkou intrakutánního a intramuskulárního podání).

Iv. Postup pro zavedení inzulínové krátké nebo ultrakrátké akce:

3. Vyberte místo vpichu injekce

4. Odstraňte uzávěr z jehly a zkontrolujte průchodnost jehly tak, že vezmete dávku inzulínu 0, 5-1U. a uvolnění léku přes jehlu do požadované dávky.

5. Upevněte kůži a shromážděte v malém záhybu. Jehla se zavede subkutánně pod úhlem 45 °.

6. Stiskněte tlačítko pro pohyb pístu s rukojetí injekční stříkačky, pak bez uvolnění záhybu přidržte po dobu 15 sekund, po které se jehla pomalu vyjme.

7. Pomocí jehly odšroubujte jehlu a zlikvidujte ji.

Zavádí se dávka inzulínu, která odpovídá schématu podávání inzulínu v určitém čase, doporučeném lékařem, vypočtená rodiči pro jednotky chleba (CE) jídel. Úprava dávky se provádí s vysokým obsahem cukru nad 10 - 12 mmol / l, nejvýše však 0,5-1U, kromě hlavní dávky, která musí být projednána s rodiči předem nebo telefonicky.

V. Výživa

Tabulka č. 9. Z potravin je třeba vyloučit sladký čaj a kompot, želé, krupici, pečivo, sladkosti.

Produkty, které významně nezvyšují hladinu cukru v krvi: zelenina (zelí, okurky, rajčata, cuketa, zelení), vejce, kuře, maso, ryby - dostávat ne více než 100 gramů.

Potraviny, které musí být zohledněny ve stravě, musí: chléb a pekařské výrobky, obiloviny, těstoviny, zelenina (brambory, mrkev, řepa, hrášek, kukuřice), tekuté mléčné výrobky, ovoce a bobule.

Rodiče ráno by měli být předem obeznámeni s menu a posoudit obsah sacharidů v potravinářských jednotkách (HE).

Je nutné kontrolovat množství konzumovaných potravin. Přejídání, stejně jako menší množství nabízených potravin je nepřijatelné!

Vi. Kontrola nad dítětem v mateřské škole se provádí celý den.

* Při použití inzulínového ultrashortu (Humalog, Novoropid).

1. Měření krevního cukru před snídaní.

2. Zavedení ultrashort inzulínu před jídlem v závislosti na hodnotách cukru v krvi podle schématu:

- s cukrem v krvi od 5 do 8 mmol / l: bezprostředně před jídlem,

- s cukrem v krvi vyšším než 8 mmol / l: 15 minut před jídlem

2. Měření hladiny cukru v krvi 2–2,5 hodiny po snídani (vždy před procházkou). S cukrem v krvi nižším než 7 mmol / l - dodat navíc kus chleba z hrubě mleté ​​mouky 25g / jablko 80g (1ХЕ)

3. Měření hladiny cukru v krvi před obědem.

4. Zavedení inzulínu s ultrakrátkým účinkem před jídlem, v závislosti na hodnotách cukru v krvi:

- s cukrem v krvi od 5 do 8 mmol / l: bezprostředně před jídlem,

- s cukrem v krvi vyšším než 8 mmol / l: 15 minut před jídlem

3. Měření hladiny cukru v krvi po spánku / před odpolední svačinkou.

4. Zavedení inzulínu ultrakrátkého působení na vysoký čaj podle schématu.

5. Měření hladiny cukru v krvi před večeří.

6. Zavedení ultrashort inzulínu před jídlem v závislosti na hodnotách cukru v krvi podle schématu:

- s cukrem v krvi od 5 do 8 mmol / l: bezprostředně před jídlem,

- s cukrem v krvi vyšším než 8 mmol / l: 15 minut před jídlem

Kromě toho změřte hladinu cukru v krvi po konzultaci s rodiči nebo doporučeními lékaře (například v klidné hodině nebo v jiné době).

* Při použití krátkodobě působícího inzulínu (Humulin Regular, Actrapid)

Při použití tohoto typu inzulínu je nutné mít 6 jídel: 3 hlavní a 3 další jídla. Občerstvení by mělo být dáno dítěti v určitý čas, 2-2,5 hodiny po hlavním recepci. Je nutné zachovat interval mezi zavedením inzulínu a příjmu potravy v závislosti na hladině cukru v krvi před jídlem. Při použití tohoto typu inzulínu se doporučuje snídani doma (aby se udržel interval mezi hlavními jídly - 5-6 hodin).

1. Měření hladiny cukru v krvi 2 hodiny po snídani (vždy před procházkou).

2. 2. snídaně: chléb / jablko

3. Měření hladiny cukru v krvi před obědem.

4. Zavedení krátkodobě působícího inzulínu před jídlem v závislosti na hodnotách cukru v krvi:

- s cukrem v krvi od 5 mmol / l: bezprostředně před jídlem,

- s cukrem v krvi od 5 do 10 mmol / l: 10–20 minut před jídlem.

- když je hladina cukru v krvi vyšší než 10 mmol / l: 30 minut před jídlem,

- s cukrem v krvi vyšším než 15 mmol / l: 45–60 minut před jídlem.

3. Měření krve 2 hodiny po obědě (během spánku). S cukrem

krev méně než 8 mmol / l - dejte dětem uhlohydráty (odpolední čaj).

4. Měření hladiny cukru v krvi před večeří.

5. Před jídlem předávejte krátce působící inzulín

v závislosti na hodnotách cukru v krvi podle systému:

- s cukrem v krvi od 5 mmol / l: bezprostředně před jídlem,

- s cukrem v krvi od 5 do 10 mmol / l: 10–20 minut před jídlem.

- když je hladina cukru v krvi vyšší než 10 mmol / l: 30 minut před jídlem,

- s cukrem v krvi vyšším než 15 mmol / l: 45–60 minut před jídlem.

Změřte navíc hladinu cukru v krvi po konzultaci s rodiči nebo doporučení lékaře.

* Děti dostávající inzulín s inzulínovou pumpou (automatický dávkovač inzulínu).

Rodiče se zaměstnanci mateřské školy předem diskutují o technických otázkách používání čerpadla. Čerpadlo používá krátký / velmi krátce působící inzulín. Principy příjmu inzulínu před jídlem - viz výše.

Ii. Pomoc s hypoglykémií.

Hypoglykémie je stav, který se vyvíjí s významným poklesem hladiny cukru v krvi (hladina cukru v krvi nižší než 4,0 mmol / l).

Hlavní projevy: bledá kůže, nadměrné pocení, chvění rukou, slabost. Může být zvýšená nervozita nebo agresivita, úzkost, slznost, rozmazané vidění, zhoršená koordinace pohybů nebo letargie, ospalost, zvýšený hlad.

Hypoglykémie se může vyvinout, pokud:

- Příliš vysoká dávka inzulínu (chyba v podání)

- nejedl, po injekci inzulínu nebo jedl příliš málo.

- pohybová aktivita (gymnastika, tělesná výchova, rytmus, tanec, aktivní chůze) bez dalšího příjmu sacharidů.

Pro správnou úlevu hypoglykémie byste měli naléhavě jíst 2–4 tablety dextrózy nebo pít sladkou ovocnou šťávu (0, 5–1 sklenice) nebo jíst 2–4 kostky cukru (prostředky pro snížení hypoglykémie a dávka užívání by měla být s rodiči předem dohodnuta). Tyto prostředky by měly být vždy!

Poté, co po 15 minutách budete muset změřit hladinu cukru v krvi, pokud cukr také zůstane nižší než 4 mmol / l, musíte znovu podat anti-hypoglykemické léky a okamžitě informovat rodiče o tom, co se děje. S cukrem nad 4 mmol / l se po dalších 15 minutách provede další měření cukru, aby se ujistil, že cukr roste a již neexistuje žádná hrozba hypoglykémie.

Pokud je dítě v bezvědomí, musíte okamžitě zavolat sanitku a okamžitě informovat rodiče! Nesnažte se nalít dítě, které je v bezvědomí, sladký čaj nebo jinou tekutinu - může se udusit. Pro zajištění nouzové péče o těžkou hypoglykémii se používá GlukaGen HypoCyte (i / m 0,5 mg pro děti do 7 let).

Viii. Opatření k prevenci hypoglykémie.

Je třeba vyřešit otázku, kde budou prostředky na zastavení hypoglykémie uloženy. Kromě úřadu zdravotnického pracovníka musí být prostředky proti hypoglykémii nutně ve skupině u pečovatele, během procházky u vás s pečovatelem, stejně jako ve třídách tělesné výchovy.

Ix. Situace s vysokou hladinou cukru v krvi.

Vysoká cukr a problémy spojené s tímto stavem nejsou tak hrozné jako hypoglykémie, ale vyžadují také zvláštní pozornost. Na rozdíl od hypoglykémie, která se projevuje okamžitě, se symptomy vysokého cukru postupně zvyšují během několika dnů. Příčiny vysokého cukru jsou odlišné. S jednorázovým zvýšením cukru může být příčinou chyba ve stravě, přejídání, nedostatečná dávka inzulínu nebo porušení techniky podávání inzulínu (únik kapky z místa vpichu injekce, nesprávná volba místa vpichu injekce, zavedení do oblastí těsnění - lipodystrofie). Úprava dávky pro vysoký cukr by měla být sjednána s rodiči buď předem nebo telefonicky v době opravy. S velmi vysokou hladinou cukru (20 a vyšší) v kombinaci se slabostí, bolestí břicha a zvracením by měli být rodiče okamžitě informováni, je-li to možné, aby změřili hladinu ketonů v moči, kterou rodiče v pásech poskytují. Pokud se stav dítěte zhorší (opakované zvracení, zvyšující se slabost), musíte zavolat sanitku a informovat své rodiče.

X. Cvičení.

Fyzická aktivita dítěte není zakázána. Ale s normální hladinou cukru v krvi může jakékoliv zatížení způsobit snížení hladiny cukru v krvi až na hypoglykémii. Před třídou je proto nutné měřit hladinu cukru v krvi, a pokud jsou hodnoty cukru nižší než 7–8 mmol / l, před třídou, navíc dítěti umožní jíst potraviny obsahující sacharidy (chléb, jablko). Pokud je hladina cukru vyšší než 15 mmol / l, dítě by nemělo mít dovoleno cvičit. Někdy, procházky, stejně jako sportovní aktivity, může způsobit snížení cukru u dětí, stojí za to věnovat pozornost a před přijetím na procházku poskytnout další příjem sacharidů (chléb, jablko), po dohodě s rodiči.

Xi. Očkování

Děti s diabetem mohou být individuálně očkovány proti záškrtu, tetanu, spalničkám, epidemické parotitidě, obrně, hepatitidě B, pokud je dítě v průběhu měsíce před očkováním klinicky a metabolicky kompenzováno diabetes mellitus (všeobecný uspokojivý stav, žízeň, polyurie, uspokojivá chuť k jídlu). glykemie nalačno není vyšší než 10 mmol / l, denní glykosurie v rozmezí 10–20 g, žádná acetonurie).

Před očkováním je nutné provést vyšetření hladiny glukózy nalačno, glykosurie během dne, rozboru acetonu v moči.

Preventivní očkování se provádí na pozadí hlavní léčby - adekvátní inzulínová léčba.

Při technické realizaci očkování by měla být věnována pozornost možnosti přítomnosti lipodystrofie u dětí s diabetem, což znamená, že je nutné zvolit si očkovací oblasti těla bez lipodystrofie.

V období po očkování lékařský personál mateřské školy podle indikací pediatrickým endokrinologem pro celkový stav dítěte, tělesnou teplotu po dobu tří dnů, přítomnost nebo nepřítomnost lokálních reakcí, jakož i příznaky dekompenzace diabetu (výskyt žízně, polyurie, dyspeptické poruchy, bolest v břiše, zvýšení glykémie a glykosurie, zápach z úst, aceton v moči). Podle indikací je nutná korekce diet a inzulínu.

Pro profylaktické očkování dětí s diabetes mellitus zůstávají v platnosti všechny kontraindikace, určené instrukcemi pro provádění profylaktického očkování dětí, které netrpí diabetem, a dekompenzovaného stavu u dětí s diabetem.

Článek o mateřské škole a dítě s diabetem

Diabetes a jeho léčba

Strana 1 z 6 1, 2, 3, 4, 5, 6

Článek o mateřské škole a dítě s diabetem

Dívka s diabetem byla vyhozena ze školky

Správa předškolního zařízení měla za to, že by bylo snazší učinit 6letou Vasilinu ELISEEVOVOU vyvrhelkou, než sledovat její zdraví.

Malý obyvatel Voroněž, Vasilina Eliseeva, šel pět let do mateřské školy. Tři měsíce před maturitou promenády jí Naděžda Frolová, ředitelka mateřské školy č. 158, zakázala navštěvovat skupinu kvůli tomu, že dívka onemocněla cukrovkou. Nemocné dítě ztratilo kontakt s vrstevníky a je v naprosté izolaci.

Dítě na jehle
Vzhledem k diabetu a krutosti pracovníků mateřských škol je nyní život Vasiliny nespokojený
Potíž přišla do domu Eliseevsů nečekaně. Minulá zima, bez zjevného důvodu, malá Vasilina začala večer vypít dva litry vody.
„Stěžovala jsem si na práci, že dítě pije sklenici mléka v jednom doušku a žádá o více vody,“ vzpomíná Olga Mikhailovna. - A jeden starší zaměstnanec doporučil darovat krev "na cukr". Řekla, že žízeň je jedním z hlavních příznaků diabetu. Výsledky analýzy byly ohromeny: 23 jednotek při rychlosti 5,5! Vasilina byla naléhavě hospitalizována.
Po třech týdnech však byla dívka propuštěna z nemocnice. Koneckonců skutečnost, že slinivka břišní neprodukuje inzulín, není nic nenapravitelného. Může být podáván uměle. V „Diabetické škole“ v nemocnici byla malá Vasilina naučena provádět injekce 5krát denně pomocí speciálního injekčního pera a vzdát se sladkostí, když ji nabídnou přátelé nebo dospělí.

Spiklenecké učitele
„V mateřské škole, když se dozvěděli o naší nemoci, sympatizovali, ale říkali, že s takovou nemocí dítě nemělo chodit do mateřské školy,“ pokračuje Olga Mikhailovna. - Současně se vláda odvolávala na usnesení Ministerstva školství SSSR č. 171 z roku 1975, v němž se uvádí, že návštěva předškolních zařízení pro dítě s diabetem je kontraindikována. Je však možné se řídit dokumentem před třiceti lety? Koneckonců, možnosti medicíny byly úplně jiné! Pacient s diabetem byl vázán na pánev s vařící vodou, protože injekční stříkačky musely být sterilizovány. A dnes tam jsou pohodlná injekční pera a dítě si může udělat injekci pro sebe. Správa mateřské školy to však nechtěla pochopit. A učinili mým dítětem vyvrhele.

Jak by to nefungovalo
Mateřská škola č. 158 hlava Naděžda Frolová vysvětlila svou pozici korespondentům Yo!
- Nebudu riskovat. Pokud se něco stane s dívkou, budu muset sedět ve vězení kvůli ní.
Stejná pozice je u sestry mateřské školy Nina Khrypushina:
- Naše ordinace není vybavena pro pomoc diabetickým dětem. Pokud dítě spadne do bezvědomí, kdo za to bude zodpovědný?

U soudu svědomí
Před její nemocí si Vasilina ráda odjela do mateřské školy
„To jsou všechny výmluvy,“ považuje Olga Mikhailovna. - Nyní máme mnoho známých dětí s cukrovkou závislou na inzulínu, kteří chodí do mateřských škol.
Správný pediatr korespondenta MOY potvrdil hlavní pediatr zdravotnické správy města Voroněže Tatiana Vazhenina
- Diabetické dítě není nebezpečné pro ostatní. Správa mateřské školy však nechtěla dívce pomoci. Ať zůstane na svědomí.
„1. září bude muset Vasilina chodit do školy,“ říká na závěr Olga Mikhailovna. - A teď žijeme s novými obavami, připravujeme se na hodiny. Ale urážka způsobená mně a Vasilině není zapomenuta. Mám v úmyslu žalovat Mateřskou školu č. 158 tak, aby příště nemuseli děti tak traumatizovat.
Evgenia THOMSON, Vladimir LAVROV, 06-07-2004

Péče o děti s diabetem: připomínka pro rodiče

Existuje kategorie rodičů, kteří musí žít s myšlenkou, že moje dítě je diabetik.

Děti tuto nemoc často netrpí, ale její vývoj se může projevit v důsledku působení mnoha faktorů.

Jak jsou porovnávány pojmy „diabetes a mateřská škola“ a jak vysvětlit dítěti, že se liší od svých vrstevníků, je nucen žít jinak než ostatní?

Hlavní příčiny vzniku patologie u dětí

Diabetes mellitus je endokrinní onemocnění, které se projevuje neschopností slinivky břišní produkovat inzulín v množství nezbytném pro tělo. Existují dva hlavní typy patologického procesu.

Jeho forma nezávislá na inzulínu zajišťuje rozvoj necitlivosti buněk a tkání k inzulínu produkovanému slinivkou břišní. Vstupní cukr tedy nemůže být zpracován na energii a absorbován vnitřními orgány.

Forma patologie závislá na inzulínu se projevuje jako léze beta buněk, které jsou zodpovědné za produkci inzulínu. Tudíž cukr dodávaný s jídlem se nerozptýlí po celém těle ve formě energie, ale zůstává nahromaděn v lidské krvi.

Děti mají obvykle diabetes typu 1 nejčastěji. Jedna z hlavních příčin náchylnosti matky k formě závislé na inzulínu se projevuje pouze u pěti procent narozených dětí. Současně, na straně svého otce, dědičnost na diabetes mellitus prvního typu mírně stoupá a dosahuje deseti procent. Stává se, že patologie se může vyvíjet na straně obou rodičů. V tomto případě má dítě zvýšené riziko diabetu 1. typu, který může dosáhnout sedmdesáti procent.

Typ onemocnění nezávislého na inzulínu je charakterizován vyšší úrovní vlivu dědičného faktoru a zvyšuje genetickou predispozici k diabetu. Podle lékařských statistik je riziko vzniku diabetu u dítěte, pokud je jeden z rodičů nositelem patologie, asi osmdesát procent. Současně se dědičnost diabetu druhého typu zvyšuje na téměř sto procent, pokud nemoc postihla jak matku, tak otce.

Existují i ​​další faktory, které mohou způsobit rozvoj patologie.

Tyto faktory jsou obezita, nízkoaktivní životní styl a časté nachlazení (ARVI).

Znamení, na které se můžete podívat

Riziko vzniku diabetu je, že v počátečních stadiích nemusí vykazovat žádné symptomy.

Výrazné symptomy jsou patrné i v případě, že se onemocnění ve svém vývoji zvyšuje. V takovém okamžiku je nutné jednat okamžitě, aby se nezačaly projevovat následky nebezpečné pro život dítěte.

Lékařští odborníci doporučují věnovat pozornost přítomnosti tří hlavních příznaků, které se začaly objevovat v dítěti - hodně pije, jí a pees. Právě tyto signály by měly být důvodem pro kontaktování zdravotnického zařízení.

Doprovodné příznaky, kterým je třeba věnovat zvláštní pozornost, jsou následující:

 • projev nepříjemného zápachu acetonu z úst;
 • na kůži se mohou objevit různé vyrážky a hnisavé vary;
 • celkové zhoršení stavu dítěte, neustálý pocit únavy a letargie, zhoršení paměti, neustálé závratě a bolesti hlavy;
 • způsobit nevolnost a zvracení bez příčiny.
 • dítě se stává rozmarnou a podrážděnou.
 • mohou se objevit skoky v tělesné teplotě.

Někdy může opožděná hospitalizace dítěte vést ke vzniku diabetické kómy.

Proto je důležité stanovit průběh patologie v počátečních fázích jejího projevu.

Jak vysvětlit dítě o nemoci?

Péče o děti trpící cukrovkou by měla být prováděna podle určitých pravidel a lékařských doporučení.

Přichází čas, kdy rodiče musí říct dítě o jeho nemoci. Jak vysvětlit dítěti, že má diabetes?

Mezi poskytováním podpory a přednáškami je jistá hranice, a proto by měli rodiče vyjádřit svůj zájem pečlivým způsobem.

Pro děti jakéhokoli věku může interakce s jinými dětmi s diabetem sloužit jako vynikající podpůrná skupina, protože se nebudou cítit jinak než ostatní vrstevníci.

V závislosti na věku dítěte byste měli přistoupit k rozhovoru o vývoji onemocnění:

 1. Kojenci a děti nedokážou pochopit, že je třeba neustále měřit cukr vpichem prstů nebo injekcí inzulínu. Počínaje tímto věkem byste měli svému dítěti všimnout, že tyto postupy jsou součástí jeho života, jako je jíst nebo spát. Realizace všech manipulací by měla být rychlá, snadná a klidná.
 2. Předškolní děti jsou zpravidla velmi rády pohádek. Můžete udělat nějaké interpretace vašich oblíbených příběhů a vyprávět příběh o „kráse a šelmě“. Role monstra bude neviditelná šelma, která vyžaduje neustálé měření hladin cukru, kontroly potravin a určité disciplíny. Současně s takovými příběhy by mělo být dítě učeno k nezávislosti a sebeovládání.
 3. S věkem se diabetické děti stávají více nezávislými, začínají projevovat zájem dělat něco bez pomoci dospělých. Diskuse o vyvíjejícím se onemocnění by měla probíhat v přátelském tónu. Rodiče by měli chválit dítě, které přebírá odpovědnost za kontrolu nemoci.

Děti, které trpí cukrovkou, zpravidla vyrůstají brzy, protože se musí neustále kontrolovat, udržovat disciplínu, řádně vyživovat, provádět nezbytná tělesná cvičení.

Každý krok by měl být prováděn pod vlastní kontrolou a analýzou akcí.

Základní tipy pro rodiče diabetického dítěte

Pokud je vaše dítě diabetikem, musíte pro jeho péči vytvořit speciální podmínky a funkce.

Základní pravidlo, které by si všechny matky a otcové měli pamatovat, je, že cukrovka není důvodem k omezení dítěte v mnoha radostech a zhoršování jeho šťastného dětství.

Kontrolní seznam pro rodiče s diabetem u dítěte se skládá z několika doporučení.

Hlavní doporučení jsou následující: t

 1. Je nutné vysvětlit dítěti, že vlastnosti jeho nemoci nemohou ovlivnit komunikaci s vrstevníky. Děti jsou často v rozpacích, aby svým přátelům ve škole řekly o přítomnosti diabetu. Moderní svět, včetně dětství, může být krutý. Měli byste se naučit neustále podporovat své dítě morálně, nedovolit mu přijmout možné posměch od jiných dětí.
 2. Přestože děti s diabetem ve školce nebo ve škole potřebují speciální přístup, neměli byste omezovat schopnost komunikovat s vrstevníky. Často rodiče dělají fatální chyby ve formě neustálého sledování, zákazů hrát si s přáteli, nekonečných hovorů. Pokud hry s jinými dětmi a jinými zábavami přinášejí dítěti pozitivní emoce, je třeba mu dát příležitost, aby tuto radost získal. Koneckonců, čas uběhne a matka si zvykne na myšlenku, že „mé dítě má cukrovku“, a na oplátku si vždy pamatuje omezení v dětství.
 3. Neskrývejte se před dítětem různé sladkosti, které jsou v domě, pokud taková potřeba není. Takový přístup by ho urazil. Správně vysvětlovat dítěti o jeho nemoci, není pochyb o tom, že dítě své rodiče nepustí. Pokud se dítě schová k jídlu různých lahůdek, je nutné s ním vést vážný rozhovor, ale bez výkřiků a hádek. Nejlepší je vařit si dezerty bez cukru.
 4. V žádném případě neveďte s dítětem, že je vážně nemocný nebo za to viní. Takové situace bohužel také nejsou neobvyklé. Diabetes u dětí, péče o ně je vždy těžký na nervovém systému rodičů. Zároveň by člověk neměl vyjadřovat své myšlenky slovy: „Proč ho“ nebo „kvůli tomuto diabetu, jste nekontrolovatelný“, protože s těmito slovy může dítě způsobit psychické trauma.
 5. Pokud se dítě zeptá na zápis do umělecké školy nebo tance, měli byste si tyto požadavky poslechnout a umožnit mu, aby se vyvíjel v různých směrech.

Diabetici jsou stejní lidé jako všichni ostatní, proto byste neměli ukládat marná omezení jejich života.

Mýty o diabetu u dětí

Co je to diabetes, mnoho lidí to ví. Často ve společnosti existuje mylná představa o této nemoci, která vede ke vzniku různých mýtů. Je třeba zapomenout na celou řadu stereotypů.

Děti, které konzumují příliš mnoho sladkostí, jsou vystaveny riziku nákazy cukrovkou. Ve skutečnosti je nemožné se nakazit diabetem 1. typu. Existuje nebezpečí rozvoje patologie v kategorii dětí, které mají genetickou predispozici k onemocnění. Inzulinu nezávislá forma diabetu se začíná projevovat ve zralém věku. A před tím, než byl druhý typ diabetu považován za nemoc starších lidí. Vliv různých faktorů vedl k tomu, že projev onemocnění dnes je možný i v dřívějším věku - u dospívajících nebo třicetiletých.

Děti s diabetem jsou přísně zakázány jíst sladkosti. Rafinovaný cukr přispívá k rychlému zvýšení hladiny glukózy v krvi. Dnes však existují různé náhražky určené pro diabetiky (včetně dětí). Jedním z nich je stevia, která nevyvolává skoky cukru v krvi.

Když je cukrovka zakázána hrát sport. Je třeba poznamenat, že počet kontraindikací zahrnuje nadměrnou fyzickou námahu a sportování může sloužit jako vynikající důvod ke snížení a normalizaci vysokých hladin glukózy. Existuje mnoho příkladů slavných lidí-atletů, kteří dostali tuto diagnózu. Nemoc není důvodem k aerobiku, plavání a jiným sportům. Kromě toho, správně vybrané a mírné cvičení jsou zahrnuty v komplexní léčbě patologie.

Diabetes mellitus závislý na inzulínu (první typ) může projít s dozráváním dítěte. Taková forma onemocnění totiž nemůže být úplně vyléčena a je nutné se naučit žít s touto diagnózou.

Diabetes se může nakazit. Diabetes mellitus není formou ARVI a není to infekce přenášená z člověka na člověka. Riziková skupina zahrnuje děti diabetiků, které se v důsledku dědičnosti mohou stát náchylnými k onemocnění.

Dr. Komarovsky bude mluvit o diabetu u dětí ve videu v tomto článku.

Mateřská škola a diabetes. Osobní zkušenost

Dobrý den, milí čtenáři blogu "Cukr je v pořádku!". Jak jste pochopili z názvu článku, dnes vám povím o naší osobní zkušenosti s navštěvováním mateřské školy. Pokud ještě nevíte, pak na stránce „O autorovi“ jsem vyprávěl o sobě ao mém synovi, který je nositelem diabetu 1. typu. Nedávno jsme začali chodit do mateřské školy a chci se podělit o své nové dojmy a vzpomenout si na své staré.

Faktem je, že jsme začali chodit do mateřské školy, když náš syn dosáhl věku 2,5 roku. Pak jsem si myslel, že to bude pro něj lepší, protože v té době jsem čekal na svého druhého syna ze dne na den. Ale jak se ukázalo, nestojí za to. Týden po bolestivých cestách do mateřské školy (opravdu jsem nechtěla zůstat, křičela jsem a hodně plakala) náš syn se stal velmi nemocným adenovirovou infekcí. Nemocný na velmi dlouhou dobu, téměř měsíc, s opakovanými útoky. Po 1,5 měsíci jsme byli diagnostikováni na diabetes typu 1. Známky a signály diabetu u dítěte byly přesně stejné, jako jsem popsal v tomto článku. Po této době jsme do mateřské školy přestali chodit dodnes. Nyní syn 5 let 9 měsíců.

S největší pravděpodobností byl nemocný dříve, ale docházka do mateřské školy a závažná infekce byly poslední slámu v projevu diabetu. Co se stalo - stalo se. Musíme žít dál, ne uzavírat společnost. Začal jsem si všimnout, že můj syn začal velmi silně komunikovat. Po celou dobu jsme navštěvovali dětské „vývojové“ sportovní oddíly, tj. Dítě nebylo oddělené, ale stále postrádal stálý tým.

Proto se rozhodli jít do mateřské školy, ale s podmínkou, že tam může odejít, když chce. Ještě jsem se nerozhodl jít do práce a řeknu vám proč, ale o něco později.

Na kterou zahradu jdeme? Naše město není tak velké, aby vytvořilo specializovanou školku. V celé zahradě nebudou žádné děti. Proto se mocní rozhodli uspořádat skupinu pro tyto děti v mateřské škole pro alergické děti. Syn se tak dostal do alergické skupiny, která se ukázala jako velmi užitečná, protože ve své skupině nedávají nic sladkého, ani kakaa s cukrem, ani cookies, atd. V tuto chvíli je náš syn jediným diabetikem ve školce. Ředitel i zaměstnanci proto jdou vpřed, což je dobrá zpráva. Kromě toho se všichni bojí diabetu a to jen hraje do našich rukou.

Samozřejmě, že zahrada není dokonalá. Když jsem se tam poprvé dostal, myslel jsem si, že jsem se vrátil před 20-30 lety, a navíc byly provedeny opravy současně. Mateřská školka je velmi zanedbaná, je dobré, že okna jsou plastová a nefoukaná. Rozhodl jsem se však, že to není tak důležité, pokud pečovatelé jsou pozorní (a to je pravda) a jídlo je normální, bez přebytku. Obecně, zůstal v něm.

Na začátku (2 týdny) jsme šli jen do oběda a měli doma snídani, oběd a večeři. Syn pak požádal, aby zůstal na oběd. Tato otázka musela být nějakým způsobem vyřešena. Mluvil jsem s režisérem a rozhodli jsme se donést jídlo z domova, ale postupem času budu učit kuchaře vařit zvlášť pro svého syna. Měli jsme snídani doma, manželka byla odvezena do mateřské školy a připravovala jsem večeři, po dohodě s učiteli, to znamená, že se připravuji stejně jako ve školce. Já vařím jen sacharidy a můj syn jí "Sadikovského" maso, zeleninu a kompot. Snažím se vše připravit večer a na oběd se zahřát a vzít. No, když je po ruce auto, ale rád bych, aby byla zahrada v docházkové vzdálenosti.

Přijedu 15-20 minut před obědem, zkontroluju hladinu cukru v krvi a vyrobím inzulín v závislosti na zdroji, tj. Někdy musím chvíli počkat. Poté, co sedí k večeři, odejdu. Nepřišel jsem do odpoledního čaje, pít kompot nebo pít z boků a do batohu vkládá suché sušenky (ví, že bez inzulínu nic nejíte). Beru to před večeří, nebo když jsme ve spěchu na trénink a nemáme čas na večeři, přinesu večeři do mateřské školy.

Kontrola cukru (a teoreticky, inzulínové výstřely) se provádí sestrami. Je velmi důležité navázat kontakt s nimi, víte proč. Okamžitě jsem měl ráda naše zdravotní sestry, zodpovědné a laskavé. Časem na ně můžu delegovat inzulínové vtipy, když kuchaři začnou vařit jídlo podle mých receptů.

Obvykle říkám sestrám po celou dobu, kdy potřebuji vidět krevní cukr: 2 hodiny po naší snídani a 2 hodiny po večeři. Pak mi říkají a říkám, co dál. Není špatné, že se ukáže, jsou to moje druhé ruce a oči. Samozřejmě, že pečovatelé sami jsou si vědomi naší zvláštnosti, a s jakýmikoli stížnostmi volají sestru, aby viděla hladinu cukru v krvi.

No, obecně, to je všechno. Všechno je vyřešeno, jak se ukázalo. Zpočátku bylo pro mě nepříjemné odtrhnout svého syna od sebe, ale to už jsou v mých hlavách moji „švábi“. Hlavní je rozhodnout se, že je to pro dítě důležité a nechat ho odejít s klidnou duší. Tentokrát jsem to zvládl. Pak bude škola, ale to je teprve po dvou letech, dokud budeme žít!

Samozřejmě, je pro mě snazší se s tím vyrovnat, protože ještě nepracuji a je tam auto, které do mateřské školy dorazím za 5 minut. To je nejjednodušší možnost. Jsem si jistý, že mnoho z nich nemá takové příležitosti, ale říkal jsem o své situaci. Možná se s námi chcete podělit o to, jak tuto situaci zvládnete? Chcete získat nové články o našem životě s diabetem? Přihlaste se k odběru aktualizací blogu, které budou oznámeny přímo na váš e-mail.

Odpovědnost pracovníků mateřských škol pro diabetické dítě

Je učitelka mateřské školy a správa zodpovědná za dítě trpící cukrovkou, když je ve školce?

Prosím, hádejte se s odkazy na zákon Ruské federace

Dobrý den! Podobné otázky již byly vyřešeny, zkuste se zde podívat:

Dnes jsme již zodpověděli 714 otázek.
V průměru čeká na odpověď - 14 minut.

Odpovědnost úředníků a správa předškolních vzdělávacích institucí je upravena, včetně smlouvy, která je v předepsané formě

Nařízení Ministerstva školství a vědy Ruské federace ze dne 13. ledna 2014 č. 8 „O schválení přibližné podoby dohody o vzdělávání ve vzdělávacích programech předškolního vzdělávání“

Smlouva
o vzdělávání v programech předškolního vzdělávání

2.3. Dodavatel musí:

2.3.4. Zajistit ochranu života a posilování fyzického a fyzického

Duševní zdraví žáka, jeho intelektuální, fyzické a fyzické

osobní rozvoj, rozvoj jeho tvůrčích schopností a zájmů.

2.3.5. Při poskytování služeb stanovených v této smlouvě

zohlednit individuální potřeby žáka související s jeho žáky

životní podmínky a zdravotní podmínky, které určují zvláštní podmínky

získání vzdělání, možnosti učení pro žáka

vzdělávacího programu v různých fázích jeho provádění.

Jak je tedy zřejmé z ustanovení výše uvedeného nařízení, některá povinnost týkající se života a zdraví dítěte, výkonného umělce, tzn. školka stále nese.

Kromě podmínek této smlouvy ukládá federální zákonodárství také řadu povinností vzdělávací instituci, které musí být prováděny na základě samotného zákona.

1. Zdraví studentů zahrnuje:

1) poskytování primární zdravotní péče způsobem stanoveným legislativou v oblasti ochrany zdraví;
5) organizace a vytváření podmínek pro prevenci nemocí a obnovu studentů, aby se mohli zapojit do tělesné kultury a sportu;

6) studenti se podrobují lékařským prohlídkám v souladu s právními předpisy Ruské federace, včetně preventivních lékařských prohlídek, v souvislosti s tělesnou kulturou a sportem a lékařskou prohlídkou;

8) zajištění bezpečnosti studentů během jejich pobytu v organizaci provádějící vzdělávací činnost;

9) prevence úrazů se studenty během jejich pobytu v organizaci provádějící vzdělávací činnost;

10) provádění hygienických a protiepidemických a preventivních opatření;

11) školení pedagogických pracovníků v dovednostech první pomoci.