Image

Glyukofazh 500 - návod k použití, označení tablet, složení, vedlejší účinky, analogy a cena

Když hyperglykémie endokrinologové předepisují Glucophage 500 - instrukce pro použití léku zahrnují informace o jeho přijetí, spolu s jídlem, normalizovat hladiny cukru v krvi. Vlastnosti léčiva rozložit tuky vedly k tomu, že léčivo bylo použito pro hubnutí. Přečtěte si o tom, zda můžete u těchto tablet zhubnout, a jak normalizovat koncentraci glukózy u diabetes mellitus typu dva.

Glukofágové tablety

Podle farmakologické klasifikace patří léčivo Glucophage do skupiny perorálních hypoglykemických látek, které snižují hladinu cukru v krvi u pacientů s diabetem. Tento lék se vyznačuje dobrou gastrointestinální tolerancí, aktivní složkou kompozice je hydrochlorid metforminu, který je zařazen do skupiny biguanidů (jejich derivátů).

Složení

Glucophage Long 500 nebo jednoduše Glucophage 500 - to jsou hlavní formy uvolňování léků. První se vyznačuje dlouhodobým působením. Existují i ​​jiné tablety s různými koncentracemi metformin hydrochloridu. Jejich detailní složení:

Koncentrace účinné látky v mg na 1 ks.

500, 850 nebo 1000

Bílá, kulatá (oválná pro 1000, rytá)

Povidon, hypromelóza, stearát hořečnatý, čistý opadry (hypromelóza, makrogol)

Sodná sůl karmelózy, stearát hořečnatý, hypromelóza

10, 15 nebo 20 kusů v blistru

30 nebo 60 ks. v balení

Farmakodynamika a farmakokinetika

Léčivo s hypoglykemickým účinkem ze skupiny biguanidů snižuje rozvoj hyperglykémie, brání hypoglykémii. Ve srovnání se sulfonylmočovinovými deriváty používanými při léčbě diabetu látka nestimuluje sekreci inzulínu. Lék zvyšuje citlivost receptorů, urychluje vylučování glukózy buňkami, snižuje syntézu cukru játry v důsledku potlačení glukoneogeneze a glykogenolýzy. Nástroj může oddálit absorpci glukózy ve střevě.

Účinná látka metformin hydrochlorid aktivuje produkci glykogenu, ovlivňuje štěpení enzymu, zvyšuje transportní kapacitu a objem všech membránových nosičů cukru. Kromě toho složka urychluje metabolismus lipidů, snižuje celkový cholesterol, což vede ke stabilizaci nebo mírnému úbytku hmotnosti pacienta.

Po požití léku je absorbován v žaludku a střevech, jeho absorpce je ovlivněna příjmem potravy ve směru zpomalení. Biologická dostupnost metformin hydrochloridu je 55% a dosahuje maxima v krevní plazmě po 2,5 hodině (u přípravku Glucophage Long je tato doba 5 hodin). Účinná látka vstupuje do všech tkání, minimálně se váže na plazmatické proteiny, je lehce metabolizována a vylučována ledvinami.

Indikace pro použití Glyukofazh

Lékaři předepisují Glyukofazh 500 - v návodu k použití drogy o jeho svědectví pro použití:

 • diabetes typu 2, včetně pacientů vyžadujících léčbu obezity, s neúčinností dietní a cvičební terapie;
 • diabetes v monoterapii nebo v kombinaci s jinými perorálními antidiabetiky nebo inzulínem;
 • kombinovaná terapie s inzulínem nebo použití sólo pro diabetes u dětí starších 10 let.

Lék Glukofág při cukrovce

Lék zvyšuje citlivost inzulinových receptorů a urychluje zpracování cukru ve svalech, což vede ke snížení hladin glukózy v krvi. To zabraňuje hyperglykémii, která může doprovázet diabetes typu 2. Jednorázová dávka (pro Glucophage Long) nebo dvojitá dávka léku pomáhá dosáhnout stabilizaci pacienta s diabetem.

Glucophage 500 pro hubnutí

Kromě normalizace hladiny cukru v krvi, Glucophage se používá pro hubnutí. Podle názoru lékařů je nežádoucí užívat tablety zdravým lidem, protože negativní reakce jsou časté. Lék snižuje hladinu špatného cholesterolu a normalizuje metabolismus tuků pouze u diabetiků. Někteří nevěnují pozornost lékařům a pijí pilulky na hubnutí. V tomto případě je nutná konzultace a dodržování pokynů:

 • pít v dávce 500 mg před jídlem třikrát denně, maximální denní dávka metforminu je 3000 mg;
 • pokud je dávka vysoká (závratě a nevolnost), snižte ji na polovinu;
 • kurz trvá 18-22 dní, recepci můžete opakovat během několika měsíců.

Jak se přípravek Glucophage užívá

Podle návodu k použití se přípravek Glucophage užívá perorálně. U dospělých je počáteční dávka pro monoterapii 500 mg nebo 850 mg 2-3krát denně po jídle nebo ve stejnou dobu. Udržovací dávka je 1500-2000 mg denně, rozdělená do 3 dávek a maximální denní dávka - 3000 mg. V kombinaci s inzulínem je počáteční dávka 500-850 mg 2-3 krát denně.

U dětí starších než 10 let je počáteční dávka 500-850 mg jednou denně po jídle nebo během jídla. Po 10-15 dnech se dávka upraví, maximální denní dávka je 2000 mg ve dvou dávkách. U starších osob je vzhledem k poklesu funkce ledvin dávka stanovena na základě sérového kreatininu. Léčivo Glucophage Dlouhé dospělé osoby starší 18 let užívají jednou denně během večeře, počáteční dávka je 1 tableta, po 10-15 dnech se upraví na 1,5 g (2 tablety) jednou denně. Pokud to nestačí, maximální množství vinné révy bude 2,25 g (3 tablety) jednou denně.

Zvláštní pokyny

V návodu k použití je uveden zvláštní návod, který musí být pečlivě prostudován:

 • Kvůli kumulaci metforminu se může vyskytnout vzácné, ale závažné onemocnění laktátové acidózy s vysokou mortalitou (příčinou může být selhání ledvin, ketóza, hladovění, nízkosacharidová strava, alkoholismus);
 • léčba by měla být zastavena 2 dny před plánovaným zákrokem a pokračuje dva dny po chirurgickém zákroku;
 • s monoterapií, lék není schopný způsobit hypoglycemia;
 • agent neovlivňuje koncentraci pozornosti a rychlost psychomotorických reakcí, takže básník může být přijat do mechanismů řízení.

Glukofág během těhotenství

Užívání této drogy je v těhotenství kontraindikováno, ale podle několika recenzí těhotných žen, které byly nuceny ji užívat, nedošlo u novorozenců k žádnému vývoji defektů orgánů. Při plánování těhotenství nebo v případě výskytu by měla být léčba léčivem přerušena, inzulín by měl být předepsán. Metformin se vylučuje do mateřského mléka, během kojení se nedoporučuje.

Lékové interakce

Návod k použití přípravku Glyukofazh indikoval jeho lékové interakce s jinými léky:

 • Je zakázáno kombinovat lék s radioaktivními látkami obsahujícími jód, aby nedošlo ke vzniku laktátové acidózy a komplikací diabetu;
 • opatrnosti se používá kombinace s Danazolem, aby se zabránilo hyperglykemickému působení;
 • Chlorpromazin zvyšuje koncentraci glukózy v krvi a snižuje uvolňování inzulínu;
 • léčba neuroleptiky vyžaduje úpravu dávky Glukofazh;
 • glukokortikosteroidy snižují toleranci glukózy, zvyšují její hladinu v krvi, mohou způsobit ketózu;
 • při léčbě diuretiky může vyvinout laktátovou acidózu;
 • Beta-adrenergní injekce zvyšují koncentraci cukru, ACE inhibitory a antihypertenzní léčbu snižují toto číslo;
 • když je kombinován se sulfonylmočovinovými deriváty, akarbózou, salicyláty, může dojít k hypoglykémii;
 • Amilord, morfin, quinidin, Ranitidin zvyšují koncentraci účinné látky.

Interakce s alkoholem

Nedoporučuje se kombinace Glyukofazha s příjmem alkoholu. Ethanol při akutní otravě alkoholem zvyšuje riziko laktátové acidózy, která se zvyšuje s nízkokalorickou dietou, nízkokalorickou dietou a selháním jater. Během celého léčení léky, nápoji a drogami obsahujícími alkohol je třeba se vyhnout konzumaci alkoholu.

Vedlejší účinky

V návodu k použití Glyukofazh 500 indikoval možný projev následujících nežádoucích účinků:

 • laktátová acidóza, snížená absorpce vitaminu B12;
 • poruchy chuti, nevolnost, zvracení, prostředek snižující chuť k jídlu;
 • bolest v břiše, hlava;
 • erytém, svědění, kožní vyrážka, hepatitida, poruchy funkce jaterních funkcí;
 • u dětí jsou vedlejší účinky podobné povaze a závažnosti než u dospělých.

Předávkování

Příznaky předávkování léky jsou příznaky laktátové acidózy. Patří mezi ně ospalost, slabost, těžkost v končetinách, nevolnost. Patologie se vyvíjí během několika hodin, průjem, zvracení, náhle začíná zmatek. Léčba zahrnuje nouzovou hospitalizaci, hemodialýzu pro eliminaci laktátu a metforminu z těla, symptomatickou léčbu.

Kontraindikace

Návod k použití indikuje přítomnost následujících kontraindikací, při kterých je užívání léčiva zakázáno:

 • přecitlivělost na složky;
 • diabetická kóma, ketoacidóza, precoma;
 • selhání ledvin, porucha funkce ledvin;
 • dehydratace, infekční onemocnění ledvin, šok;
 • respirační a srdeční selhání, akutní infarkt myokardu;
 • chronický alkoholismus;
 • těhotenství;
 • laktátová acidóza, dodržování nízkokalorické práce.

Podmínky prodeje a skladování

Koupit Glyukofazh může pouze předpis. Lék je uchováván mimo dosah dětí na tmavém místě při teplotě do 25 ° C, doba použitelnosti je 3-5 let, v závislosti na koncentraci tablet hydrochloridu metforminu.

Analogy

Existuje několik přímých a nepřímých analogů Glukofágu. První z nich jsou podobné léčivu v jejich aktivním složení a aktivních složkách, které mají tyto účinky. Na policích lékáren najdete tyto lékové náhražky vyráběné v továrnách v Rusku i v zahraničí:

Cena Glucophage 500

Lék si můžete koupit prostřednictvím internetu nebo lékáren za cenu, která je ovlivněna obchodní marží, koncentrace účinné látky v tabletách, jejich množství v balení. Orientační ceny tablet budou:

Glucophage 500/850/1000 mg - oficiální návod k použití

Tato verze návodu k lékařskému použití je platná od 6. 7. 2016.

Registrační číslo:

Obchodní jméno:

Forma dávkování

Složení

Popis

Dávkování 500 mg, 850 mg:
Bílé, kulaté, bikonvexní tablety, potažené filmem.
Na průřezu - homogenní bílá hmota.

Dávkování 1000 mg:
Bílé, oválné, bikonvexní tablety, potažené filmem, s rizikem na obou stranách a rytím "1000" na jedné straně.
Na průřezu - homogenní bílá hmota.

Farmakoterapeutická skupina

ATH kód: АВАВА02

Farmakoterapeutické vlastnosti

Metformin snižuje hyperglykémii, aniž by způsobil hypoglykémii. Na rozdíl od derivátů sulfonylmočoviny nestimuluje sekreci inzulínu a u zdravých jedinců nemá hypoglykemický účinek. Zvyšuje citlivost periferních receptorů na využití inzulínu a glukózy buňkami. Snižuje tvorbu glukózy v játrech inhibicí glukoneogeneze a glykogenolýzy.
Zpožďuje absorpci glukózy ve střevech.

Metformin stimuluje syntézu glykogenu působením na glykogen syntázu. Zvyšuje transportní kapacitu všech typů membránových transportérů glukózy.

Kromě toho má příznivý vliv na metabolismus lipidů: snižuje celkový cholesterol, lipoproteiny o nízké hustotě a triglyceridy.

Při užívání metforminu zůstává tělesná hmotnost pacienta stabilní nebo se mírně snižuje.

Klinické studie také prokázaly účinnost přípravku Glyukofazh® pro prevenci diabetes mellitus u pacientů s pre-diabetem s dalšími rizikovými faktory pro rozvoj zjevného diabetu mellitus typu 2, u něhož změny životního stylu neumožnily adekvátní kontrolu glykémie.

Farmakokinetika

Absorpce a distribuce
Po perorálním podání se metformin zcela vstřebává z gastrointestinálního traktu. Absolutní biologická dostupnost je 50-60%. Maximální koncentrace (Cmax) (přibližně 2 μg / ml nebo 15 μmol) v plazmě je dosažena po 2,5 hod. Při současném požití potravy se absorpce metforminu snižuje a je zpožděna. Metformin se rychle distribuuje do tkáně, prakticky se neviaže na plazmatické proteiny.

Metabolismus a vylučování
Metabolizován do velmi nízkého stupně a vylučován ledvinami. Clearance metforminu u zdravých jedinců je 400 ml / min (4krát více než clearance kreatininu), což ukazuje na přítomnost aktivní sekrece kanalicia. Poločas je přibližně 6,5 hodiny. Se selháním ledvin se zvyšuje, existuje riziko akumulace léků.

Indikace pro použití

Kontraindikace

 • Přecitlivělost na metformin nebo na kteroukoli pomocnou látku;
 • diabetická ketoacidóza, diabetická precoma, kóma;
 • renální selhání nebo porucha funkce ledvin (clearance kreatininu nižší než 45 ml / min);
 • akutní stavy s rizikem rozvoje renální dysfunkce: dehydratace (s průjmem, zvracením), těžké infekční nemoci, šok;
 • klinicky významné projevy akutních nebo chronických onemocnění, které mohou vést k rozvoji tkáňové hypoxie (včetně akutního srdečního selhání, chronického srdečního selhání s nestabilními hemodynamickými parametry, respiračního selhání, akutního infarktu myokardu);
 • rozsáhlé operace a zranění při indikaci inzulínové terapie (viz část „Zvláštní pokyny“);
 • selhání jater, abnormální funkce jater;
 • chronický alkoholismus, akutní otrava alkoholem;
 • těhotenství;
 • laktátová acidóza (včetně anamnézy a v anamnéze);
 • použití během méně než 48 hodin před a do 48 hodin po provedení radioizotopu nebo rentgenových studií s podáváním kontrastního činidla obsahujícího jód (viz bod „Interakce s jinými léky“);
 • dodržování nízkokalorické diety (méně než 1000 kcal / den).

S opatrností

 • u osob starších 60 let, kteří vykonávají těžkou fyzickou práci, která je spojena se zvýšeným rizikem rozvoje laktátové acidózy;
 • u pacientů s renální insuficiencí (clearance kreatinu 45-59 ml / min);
 • během kojení.

Použití během těhotenství a kojení

Při plánování těhotenství, stejně jako v případě těhotenství na pozadí metforminu v případě pre-diabetu a diabetu typu 2, by měl být lék zrušen, a v případě diabetu typu 2 je předepsána léčba inzulínem. Je nutné udržovat obsah glukózy v krevní plazmě na úrovni, která je nejblíže normě, aby se snížilo riziko malformací plodu.

Metformin přechází do mateřského mléka. Vedlejší účinky u novorozenců během kojení během užívání metforminu nebyly pozorovány. Vzhledem k omezenému množství údajů se však nedoporučuje užívání léčiva během kojení. Rozhodnutí o ukončení kojení by mělo být provedeno s ohledem na přínosy kojení a potenciální riziko nežádoucích účinků u dítěte.

Dávkování a podávání

Dospělí:
Monoterapie a kombinovaná léčba v kombinaci s jinými perorálními hypoglykemickými přípravky pro diabetes typu 2:

 • Obvyklá počáteční dávka je 500 mg nebo 850 mg 2-3krát denně po jídle nebo během jídla.
 • Každých 10-15 dnů se doporučuje upravit dávku na základě výsledků měření koncentrace glukózy v plazmě. Pomalé zvyšování dávky přispívá ke snížení gastrointestinálních vedlejších účinků.
 • Udržovací dávka léčiva je obvykle 1500-2000 mg / den. Aby se snížily vedlejší účinky gastrointestinálního traktu, měla by být denní dávka rozdělena do 2-3 dávek. Maximální dávka je 3000 mg / den rozdělená do tří dávek.
 • Pacienti užívající metformin v dávkách 2000-3000 mg / den mohou být převedeni na příjem léku Glucophage® 1000 mg. Maximální doporučená dávka je 3000 mg / den, rozdělená do 3 dávek.
V případě plánování přechodu od užívání jiné hypoglykemické látky: musíte přestat užívat jinou látku a začít užívat Glyukofazh ® v uvedené dávce.

Kombinace inzulínu:
Pro dosažení lepší kontroly glykémie lze metformin a inzulín u pacientů s diabetem 2. typu použít jako kombinovanou léčbu. Obvyklá počáteční dávka přípravku Glucophage® je 500 mg nebo 850 mg 2-3krát denně, zatímco dávka inzulínu je zvolena na základě koncentrace glukózy v krvi.

Děti a mládež:
u dětí od 10 let lze přípravek Glucofage® použít jak v monoterapii, tak v kombinaci s inzulínem. Obvyklá počáteční dávka je 500 mg nebo 850 mg 1krát denně po jídle nebo během jídla. Po 10-15 dnech musí být dávka upravena na základě koncentrace glukózy v krvi.
Maximální denní dávka je 2000 mg, rozdělená do 2-3 dávek.

Monoterapie před diabetem:
Obvyklá dávka je 1000-1700 mg denně po jídle nebo během jídla rozdělená do 2 dávek.
Doporučuje se pravidelně provádět kontrolu glykemie, aby bylo možné posoudit potřebu dalšího užívání léčiva.

Pacienti s renálním selháním:
Metformin může být používán u pacientů se středně závažnou renální insuficiencí (clearance kreatinu 45–59 ml / min) pouze v nepřítomnosti stavů, které mohou zvyšovat riziko vzniku laktátové acidózy.

 • Pacienti s clearance kreatinu 45-59 ml / min: počáteční dávka je 500 mg nebo 850 mg jednou denně. Maximální dávka je 1000 mg denně, rozdělená do 2 dávek.
Funkce ledvin by měla být pečlivě sledována (každých 3-6 měsíců).
Pokud je clearance kreatinu nižší než 45 ml / min, léčivo by mělo být okamžitě vysazeno.

Starší pacienti:
Vzhledem k možnému snížení funkce ledvin musí být dávka metforminu zvolena při pravidelném monitorování ukazatelů funkce ledvin (stanovení koncentrace kreatininu v krevním séru nejméně 2-4krát ročně).

Trvání léčby

Lék Glucophage ® by měl být užíván denně, bez přerušení. V případě přerušení léčby by o tom měl pacient informovat lékaře.

Vedlejší účinky

Poruchy metabolismu a výživy:
Velmi zřídka: laktoacidóza (viz "Zvláštní pokyny"). Při dlouhodobém podávání metforminu lze pozorovat snížení absorpce vitaminu B12. Je-li detekována megaloblastická anémie, musí být zvážena možnost takové etiologie.

Poruchy nervového systému:
Často: porušení chuti.

Poruchy gastrointestinálního traktu:
Velmi často: nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha a nedostatek chuti k jídlu.
Nejčastěji se vyskytují v počátečním období léčby a ve většině případů spontánně projdou. Aby se zabránilo příznakům, doporučuje se užívat metformin dvakrát nebo třikrát denně během jídla nebo po jídle. Pomalé zvyšování dávky může zlepšit gastrointestinální toleranci.

Porušení kůže a podkoží:
Velmi vzácně: kožní reakce, jako je erytém, svědění, vyrážka.

Poruchy jater a žlučových cest:
Velmi vzácně: porucha funkce jater a hepatitida; po zrušení metforminu tyto nežádoucí účinky zcela vymizí.

Publikovaná data, postmarketingová data, stejně jako kontrolované klinické studie u omezené populace dětí ve věkové skupině 10–16 let ukazují, že vedlejší účinky u dětí jsou svým charakterem a závažností podobné těm u dospělých pacientů.

Předávkování

Léčba: pokud existují důkazy o laktátové acidóze, léčba přípravkem by měla být okamžitě ukončena, pacient by měl být naléhavě hospitalizován a po stanovení koncentrace laktátu by měla být objasněna diagnóza. Nejúčinnějším měřítkem pro eliminaci laktátu a metforminu z těla je hemodialýza. Rovněž se provádí symptomatická léčba.

Interakce s jinými léky

Radioaktivní rentgenová činidla obsahující jód: na pozadí funkčního selhání ledvin u pacientů s diabetes mellitus může radiologická studie s použitím radiokontrastních látek obsahujících jod způsobit rozvoj laktátové acidózy. Léčba přípravkem Glyukofazh® by měla být zrušena v závislosti na funkci ledvin 48 hodin před nebo po rentgenovém vyšetření s použitím kontrastních látek obsahujících jód a po 48 hodinách, aby se znovu neobnovily, za předpokladu, že funkce ledvin byla během vyšetření považována za normální.

Alkohol: při akutní intoxikaci alkoholem se zvyšuje riziko vzniku laktátové acidózy, zejména v případě:

 • podvýživa, nízkokalorická dieta;
 • selhání jater.
Při užívání léku by se neměly užívat alkohol a léky obsahující ethanol.

Kombinace, které vyžadují opatrnost

Danazol: současné podávání danazolu se nedoporučuje, aby se zabránilo hyperglykemickému účinku. Pokud je to nutné, léčba danazolem a po jeho vysazení vyžaduje úpravu dávky léku Glucofage® pod kontrolou koncentrace glukózy v krvi.

Chlorpromazin: pokud se užívá ve velkých dávkách (100 mg denně), zvyšuje koncentraci glukózy v krvi a snižuje uvolňování inzulínu. Při léčbě neuroleptik a po jeho vysazení je nutné upravit dávkování léku pod kontrolou koncentrace glukózy v krvi.

Glukokortikosteroidy (GCS) systémového a lokálního působení snižují toleranci glukózy, zvyšují koncentraci glukózy v krvi a někdy způsobují ketózu. Při léčbě kortikosteroidů a po vysazení těchto kortikosteroidů je nutná úprava dávky léku Glucophage® pod kontrolou koncentrace glukózy v krvi.

Diuretika: současný příjem „smyčkových“ diuretik může vést k rozvoji laktátové acidózy v důsledku možného funkčního selhání ledvin. Glyukofazh ® by neměl být jmenován, pokud je clearance kreatininu nižší než 60 ml / min.

Beta Injection Předepsáno2-adrenomimetika: zvýšení koncentrace glukózy v krvi v důsledku beta stimulace2-adrenoreceptory. V tomto případě je nutná kontrola koncentrace glukózy v krvi. Pokud je to nutné, doporučuje se jmenování inzulínu.
Při současném užívání výše uvedených léků může být nutné častější sledování hladiny glukózy v krvi, zejména na začátku léčby. V případě potřeby lze dávku metforminu upravit během léčby a po jejím ukončení.

Antihypertenziva, s výjimkou inhibitorů angiotensin-konvertujícího enzymu, mohou snížit koncentraci glukózy v krvi. V případě potřeby upravte dávku metforminu.

Při současném použití léku Glyukofazh® s deriváty sulfonylmočoviny, inzulínem, akarbózou, salicyláty se může vyvinout hypoglykémie.

Nifedipin zvyšuje absorpci a Cmax metforminu.

Kationtová léčiva (amilorid, digoxin, morfin, prokainamid, chinidin, chinin, ranitidin, triamteren, trimethoprim a vankomycin), vylučovaná v renálních tubulech, soutěží s metforminem pro tubulární transportní systémy a mohou zvýšit Cmax.

Zvláštní pokyny

Je třeba zvážit další související rizikové faktory, jako je dekompenzovaný diabetes mellitus, ketóza, prodloužené hladovění, alkoholismus, selhání jater a jakýkoli stav spojený s těžkou hypoxií. To může pomoci snížit výskyt laktátové acidózy.

Riziko vzniku laktátové acidózy by mělo být zváženo při výskytu nespecifických příznaků, jako jsou svalové křeče, doprovázené dyspeptickými poruchami, bolestí břicha a těžkou astenií. Laktátová acidóza je charakterizována acidotickou dušností, bolestí břicha a hypotermií následovanou kómou. Diagnostickými laboratorními parametry jsou snížení pH krve (méně než 7,25), obsah laktátu v plazmě nad 5 mmol / l, zvýšená aniontová mezera a poměr laktát / pyruvát. Pokud máte podezření na metabolickou acidózu, musíte přestat užívat lék a okamžitě se poradit s lékařem.

Chirurgie
Použití metforminu by mělo být přerušeno 48 hodin před plánovaným chirurgickým zákrokem a může pokračovat nejdříve 48 hodin po operaci za předpokladu, že funkce ledvin byla během vyšetření považována za normální.

Funkce ledvin
Vzhledem k tomu, že metformin je vylučován ledvinami, je nutné před zahájením léčby a pravidelně později stanovit clearance kreatininu: t

 • nejméně jednou ročně u pacientů s normální funkcí ledvin, t
 • u starších pacientů, stejně jako u pacientů s clearance kreatininu na dolní hranici normálu.
V případě clearance kreatinu nižší než 45 ml / min je užívání léčiva kontraindikováno.
Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat možnému zhoršení funkce ledvin u starších pacientů se současným užíváním antihypertenziv, diuretik nebo nesteroidních protizánětlivých léčiv.

Srdeční selhání
Pacienti se srdečním selháním mají vyšší riziko vzniku hypoxie a selhání ledvin. Pacienti s chronickým srdečním selháním by měli pravidelně sledovat funkci srdce a funkci ledvin při užívání metforminu. Příjem metforminu při srdečním selhání s nestabilními hemodynamickými parametry je kontraindikován.

Děti a dospívající
Diagnóza diabetu typu 2 musí být před léčbou metforminem potvrzena. V klinických studiích trvajících 1 rok bylo prokázáno, že metformin neovlivňuje růst a pubertu. Vzhledem k nedostatku dlouhodobých údajů se však doporučuje pečlivé sledování následného účinku metforminu na tyto parametry u dětí, zejména během puberty. Nejvíce pečlivá kontrola je nutná u dětí ve věku 10-12 let.

Další bezpečnostní opatření:

 • Pacientům se doporučuje pokračovat v dietě se stálým příjmem sacharidů po celý den. Pacientům s nadváhou se doporučuje pokračovat v udržování nízkokalorické diety (ale ne méně než 1000 kcal / den).
 • Doporučuje se pravidelně provádět standardní laboratorní testy pro kontrolu diabetu.
 • Metformin v monoterapii nezpůsobuje hypoglykémii, doporučuje se však být opatrný při jeho použití v kombinaci s inzulínem nebo jinými hypoglykemickými látkami (například deriváty sulfonylmočoviny, repaglinidu atd.).
Použití léčiva Glyukofazh® doporučeno pro prevenci diabetu mellitus 2. typu pro osoby s pre-diabetes a další rizikové faktory pro rozvoj zjevného diabetes mellitus typu 2, jako jsou:
- mladší než 60 let;
- index tělesné hmotnosti (BMI) ≥ 35 kg / m2;
- anamnéza gestačního diabetes mellitus;
- rodinná anamnéza příbuzných diabetes mellitus prvního stupně;
- zvýšená koncentrace triglyceridů;
- snížená koncentrace HDL cholesterolu;

Vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy

Monoterapie přípravkem Glyukofazh® nezpůsobuje hypoglykémii, a proto neovlivňuje schopnost řídit vozidla a mechanismy.
Pacienti by však měli být upozorněni na riziko hypoglykémie při užívání metforminu v kombinaci s jinými hypoglykemickými léky (deriváty sulfonylmočoviny, inzulín, repaglinid atd.).

Formulář vydání

Potahované tablety o hmotnosti 850 mg: t
Na 15 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 2 nebo 4 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci, se vloží do kartonového obalu;
Na 20 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 3 nebo 5 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci, se vloží do kartonového obalu.

Potahované tablety 1000 mg
Na 10 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 3, 5, 6 nebo 12 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci se vloží do kartonového obalu;
Na 15 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 2, 3 nebo 4 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci, se vloží do kartonového obalu.

Symbol "M" se aplikuje na blistr a kartonový obal, aby se zabránilo podvodům.

Nebo v případě balení léku LLC "Nanolek":

Potahované tablety 500 mg: t
Na 15 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 2 nebo 4 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci, se vloží do kartonového obalu;
Na 20 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 3 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci, se vloží do kartonového obalu.

Potahované tablety 1000 mg
Na 15 tabletách v blistru z PVC / hliníkové fólie, na 2 nebo 4 blistrech společně s instrukcemi pro aplikaci, se vloží do kartonového obalu.
Symbol "M" se aplikuje na blistr a kartonový obal, aby se zabránilo podvodům.

Podmínky skladování

Doba použitelnosti

Obchodní podmínky lékárny

Výrobce

Nebo v případě balení léku LLC "Nanolek":

Výrobce
Výroba hotových dávkovacích forem a obalů (primární balení) t
Merck Sante SAO, Francie
Centre de Productions Semois, 2 rue du Prestoire Vert - 45400 Semois, Francie

Sekundární (spotřebitelské balení) a vydávání kontroly kvality:
LLC Nanolek, Rusko
612079, Kirov, Orichevsky, Levintsy, Biomedicínský komplex „NANOLEK“

Výrobce
Všechny fáze výroby, včetně vydávání kontroly kvality:
Merck S. L., Španělsko
Polygono Merck, 08100 Mollet Del Valles, Barcelona, ​​Španělsko.

Stížnosti spotřebitelů zaslané na adresu:
Merck LLC
115054 Moskva, st. Gross, d.35.

Glukofág

Glucofage: návod k použití a recenze

Latinský název: Glucophage

ATX Kód: А10ВА02

Účinná látka: metformin (metformin)

Výrobce: Merck Sante (Francie) t

Aktualizace popisu a fotografie: 26.7.2018

Ceny v lékárnách: od 102 rublů.

Glukofág je lék s hypoglykemickým účinkem.

Forma uvolnění a složení

Glukofág vyrobený ve formě tablet:

 • 500 nebo 850 mg: potahované, bílé, bikonvexní, kulaté, v průřezu - homogenní bílá hmota (500 mg: 10 kusů v blistrech, 3 nebo 5 blistrů v kartonové krabici; 15 kusů v blistrech, 2 nebo 4 blistry v krabičce, 20 ks v blistrech, 3 nebo 5 blistrech v krabičce, 850 mg: 15 ks v blistrech, 2 nebo 4 blistry v krabičce, 20 ks v blistrech, 3 nebo 5 blistrů v krabici);
 • 1000 mg: potažený filmem, bílý, bikonvexní, oválný, s rizikem na obou stranách a nápisem „1000“ na jedné ze stran; v průřezu homogenní bílá hmota (10 kusů v blistrech, 3, 5, 6 nebo 12 blistrů v kartonové krabici; 15 kusů v blistrech, 2, 3 nebo 4 blistry v kartonové krabici).

Složení 1 tablety obsahuje:

 • Účinná látka: metformin hydrochlorid - 500, 850 nebo 1000 mg;
 • Pomocné složky (respektive): Povidon - 20/34/40 mg; stearát hořečnatý - 5 / 8,5 / 10 mg.

Složení filmového obalu:

 • Tablety po 500 a 850 mg: hypromelóza - 4 / 6,8 mg;
 • Tablety o hmotnosti 1000 mg: čisté opadry (makrogol 400 - 4,55%; hypromelóza - 90,9%; makrogol 8000 - 4,55%) - 21 mg.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Metformin snižuje projevy hyperglykémie a zároveň brání rozvoji hypoglykémie. Na rozdíl od derivátů sulfonylmočoviny látka nezvyšuje tvorbu inzulínu v těle a nemá hypoglykemický účinek na zdravé jedince. Metformin snižuje citlivost periferních receptorů na inzulín a zvyšuje využití glukózy v buňkách a také inhibuje syntézu glukózy v játrech v důsledku inhibice glykogenolýzy a glukoneogeneze. Látka také zpomaluje vstřebávání glukózy ve střevě.

Metformin aktivuje syntézu glykogenu působením na glykogen syntázu a zvyšuje transportní kapacitu všech druhů membránových transportérů glukózy. Má také příznivý vliv na metabolismus lipidů, snižuje koncentraci triglyceridů, lipoproteinů s nízkou hustotou a celkového cholesterolu.

Při léčbě přípravkem Glucoface zůstává tělesná hmotnost pacienta buď konstantní, nebo se mírně snižuje.

Klinické studie potvrzují účinnost léčiva pro prevenci diabetes mellitus u pacientů v pre-diabetickém stavu, kteří mají další rizikové faktory pro rozvoj zjevného diabetu mellitus typu 2, pokud doporučené změny životního stylu nezaručují adekvátní kontrolu glykémie.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se metformin zcela vstřebává z gastrointestinálního traktu. Absolutní biologická dostupnost dosahuje 50–60%. Maximální koncentrace látky v krevní plazmě je dosaženo přibližně 2,5 hodiny po podání a je přibližně 2 μg / ml nebo 15 μmol. Při užívání přípravku Glyukofazh spolu s absorpcí potravy metforminu klesá a zpomaluje se.

Metformin je rychle distribuován v tělesných tkáních a váže se na proteiny pouze v malém rozsahu. Účinná složka přípravku Glucophage je velmi špatně metabolizována a vylučována močí. Clearance metforminu u zdravých jedinců je 400 ml / min (což je čtyřnásobek clearance kreatininu). Tato skutečnost dokazuje přítomnost aktivní tubulární sekrece. Poločas je přibližně 6,5 hodiny. U pacientů s renálním selháním se zvyšuje a zvyšuje se riziko kumulace léků.

Indikace pro použití

Podle pokynů je přípravek Glucophage předepsán k léčbě diabetes mellitus 2. typu, zejména u pacientů s obezitou, s neúčinností fyzické aktivity a dietní terapie:

 • Dospělí: jako monoterapie nebo současně s jinými perorálními antidiabetiky nebo inzulínem;
 • Děti od 10 let: v monoterapii nebo současně s inzulínem.

Kontraindikace

 • Renální selhání nebo porucha funkce ledvin (clearance kreatininu (CC) je menší než 60 ml za minutu);
 • Diabetik: ketoacidóza, precoma, kóma;
 • Klinické projevy chronických nebo akutních onemocnění, které mohou vést k hypoxii tkání, včetně srdečního selhání, respiračního selhání, akutního infarktu myokardu;
 • Akutní stavy, při nichž existuje riziko vzniku renální dysfunkce: těžké infekční nemoci, dehydratace (se zvracením, průjem), šok;
 • Dysfunkce jater, selhání jater;
 • Poranění a rozsáhlý chirurgický zákrok (v případech, kdy je prokázána inzulínová léčba);
 • Laktátová acidóza (včetně anamnézy);
 • Akutní otrava ethanolem, chronický alkoholismus;
 • Dodržování nízkokalorické diety (méně než 1000 kcal denně);
 • Doba není kratší než 48 hodin před a 48 hodin po provedení radiologických nebo radioizotopových studií s intravenózním podáním kontrastních látek obsahujících jod;
 • Těhotenství;
 • Přecitlivělost na léčivo.

Glyukofazh by měl být užíván s opatrností u pacientů starších 60 let, kojících žen a pacientů provádějících těžkou fyzickou práci (vzhledem k vysokému riziku vzniku laktátové acidózy).

Návod k použití Glyukofazha: metoda a dávkování

Glucophage by měl být užíván perorálně.

Pro dospělé může být lék použit jako monoterapie nebo současně s jinými perorálními hypoglykemickými léky.

Na začátku léčby je obvykle předepsán přípravek Glucophage 500 nebo 850 mg. Lék se užívá 2-3 krát denně s jídlem nebo ihned po jídle. V závislosti na koncentraci glukózy v krvi je možné další postupné zvyšování dávky.

Podpůrná denní dávka přípravku Glucophage je obvykle 1500-2000 mg (maximálně 3000 mg). Užívání léku 2-3 krát denně může snížit závažnost vedlejších účinků z gastrointestinálního traktu. Také zlepšení gastrointestinální snášenlivosti léčiva může přispět k postupnému zvyšování dávky.

Pacienti užívající metformin v dávkách 2 000–3 000 mg denně mohou být převedeni na přípravek Glucophage v dávce 1 000 mg (maximálně 3 000 mg denně, rozdělených do 3 dávek). Při plánování přechodu od užívání jiného hypoglykemického léku je třeba přestat užívat přípravek Glucophage a začít s jeho užíváním při výše uvedené dávce.

Metformin a inzulín mohou být použity současně k dosažení lepší kontroly glykémie. Počáteční jednotlivá dávka přípravku Glyukofazh je obvykle 500 nebo 850 mg, frekvence podávání je 2-3krát denně. Dávka inzulínu by měla být zvolena na základě koncentrace glukózy v krvi.

Děti od 10 let Glucophage lze užívat v monoterapii nebo současně s inzulínem. Počáteční jednorázová dávka obvykle činí 500 nebo 850 mg, frekvenci příjmu - jednou denně. Na základě koncentrace glukózy v krvi po 10-15 dnech může být dávka upravena. Maximální denní dávka je 2000 mg rozdělená do 2-3 dávek.

Starší pacienti musí zvolit dávku metforminu pod pravidelným sledováním ukazatelů renálních funkcí (sérový kreatinin by měl být stanoven nejméně 2-4 krát ročně).

Glyukofazh denně, bez přerušení. Při přerušení léčby musí pacient informovat lékaře.

Vedlejší účinky

 • Trávicí systém: velmi často - zvracení, nevolnost, průjem, nechutenství, bolest břicha. Tyto příznaky se nejčastěji vyvíjejí v počátečním období léčby a zpravidla spontánně projdou. Pro zlepšení gastrointestinální tolerance se doporučuje užívat Glucophage během jídla nebo po jídle 2-3 krát denně. Zvýšení dávky by mělo být postupné;
 • Nervový systém: často - porušení chuti;
 • Metabolismus: velmi vzácně - laktacidóza; při dlouhodobé terapii může být absorpce vitaminu B12 snížena, což je třeba zejména zvážit u pacientů s megaloblastickou anémií;
 • Játra a žlučové cesty: velmi vzácně - hepatitida, porucha funkce jater. Nežádoucí účinky po zrušení metforminu zpravidla zcela vymizí;
 • Kožní a podkožní tkáň: velmi vzácně - svědění, erytém, vyrážka.

Vedlejší účinky u dětí jsou v závažnosti a povaze podobné těm u dospělých pacientů.

Předávkování

Při užívání přípravku Glyukofazh v dávce 85 g (což je 42,5násobek maximální denní dávky), většina pacientů neměla žádné projevy hypoglykémie, ale pacienti měli laktátovou acidózu.

Vývoj laktátové acidózy může vyvolat signifikantní předávkování nebo přítomnost souvisejících rizikových faktorů. V případě nástupu příznaků takového stavu je léčba Glyukofazhemem okamžitě ukončena, pacient je urgentně umístěn v nemocnici a koncentrace laktátu v těle je určena k objasnění diagnózy. Nejúčinnějším způsobem, jak odstranit metformin a laktát, je hemodialýza. Rovněž je indikována symptomatická léčba.

Zvláštní pokyny

Vzhledem ke kumulaci metforminu je možná vzácná, ale závažná komplikace - laktátová acidóza (existuje vysoká pravděpodobnost úmrtnosti v případě nouzové léčby). Ve většině případů se nemoc vyvíjí u pacientů s diabetes mellitus se závažným selháním ledvin. Rovněž je třeba zvážit další související rizikové faktory: ketózu, dekompenzovaný diabetes mellitus, alkoholismus, selhání jater, prodloužené hladovění a jakékoliv stavy spojené s těžkou hypoxií.

Vývoj laktátové acidózy může být indikován nespecifickými příznaky jako svalové křeče, doprovázené dyspeptickými symptomy, bolestí břicha a těžkou astenií. Onemocnění je charakterizováno acidotickou dušností a hypotermií následovanou kómou.

Použití přípravku Glucophage by mělo být přerušeno 48 hodin před plánovaným zákrokem. Léčbu lze obnovit nejdříve 48 hodin po operaci za předpokladu, že funkce ledvin byla během vyšetření považována za normální.

Předtím, než začnete užívat přípravek Glucophage, a také pravidelně, musíte stanovit clearance kreatininu: u pacientů s normální funkcí ledvin, nejméně jednou ročně; u starších pacientů, stejně jako clearance kreatininu na dolní hranici normálu - 2-4 krát ročně.

Zvláštní pozornost je nutná pro případné zhoršení funkce ledvin u starších pacientů, stejně jako pro současné užívání přípravku Glucophage s antihypertenzivy, diuretiky nebo nesteroidními protizánětlivými léčivy.

Při použití přípravku Glyukofazh v pediatrii musí být před zahájením léčby potvrzena diagnóza diabetes mellitus 2. typu. Metformin neovlivňuje pubertu a růst. Vzhledem k nedostatku dlouhodobých údajů se však doporučuje pečlivě kontrolovat následný účinek přípravku Glucophage na tyto parametry u dětí, zejména v období puberty. Děti ve věku 10-12 let potřebují nejpřísnější kontrolu.

Pacienti jsou povzbuzováni k tomu, aby pokračovali v dietě se stálým příjmem sacharidů po celý den. Pokud máte nadváhu, měli byste pokračovat v dietě s nízkým obsahem kalorií (ale ne méně než 1000 kcal denně).

Pro kontrolu diabetu se doporučuje pravidelně provádět standardní laboratorní testy.

Pokud monoterapie metforminem nezpůsobuje hypoglykémii, je však při současném podávání s inzulínem nebo jinými hypoglykemickými přípravky (včetně derivátů sulfonylmočoviny, repaglinidu) třeba při řízení a při komplexních mechanismech postupovat opatrně.

Použití v průběhu březosti a laktace

Decompensated diabetes během těhotenství zvyšuje riziko vrozených malformací plodu a perinatální mortality. Omezené důkazy z klinických studií potvrzují, že užívání metforminu u těhotných pacientů nezvyšuje výskyt diagnostikovaných malformací u novorozenců.

Při plánování těhotenství, stejně jako při těhotenství během léčby přípravkem Glucophage s pre-diabetem a diabetem 2. typu, je třeba léčbu přerušit. Pacientům s diabetem 2. typu je předepsána inzulínová léčba. Plazmatická glukóza by měla být udržována na úrovni, která je nejblíže normální hodnotě, aby se minimalizovalo riziko vrozených malformací plodu.

Metformin se stanoví v mateřském mléku. Nežádoucí účinky u novorozenců během kojení během užívání přípravku Glucophage nebyly pozorovány. Vzhledem k tomu, že informace o užívání léčiva v této kategorii pacientů jsou v současné době nedostatečné, nedoporučuje se užívání metforminu během laktace. Rozhodnutí ukončit nebo pokračovat v kojení se provádí po korelaci přínosů kojení a možného rizika nežádoucích účinků u dítěte.

Lékové interakce

Glyukofazh nelze použít současně s radioaktivními látkami obsahujícími jod.

Lék se nedoporučuje užívat ve spojení s ethanolem (riziko laktátové acidózy při akutní intoxikaci alkoholem se zvyšuje v případě selhání jater, dodržování nízkokalorické diety a podvýživy).

Glyukofazh by měl být užíván s opatrností s danazolem, chlorpromazinem, glukokortikosteroidy pro lokální a systémové použití, "smyčkovými" diuretiky, beta2-adrenomimetikami ve formě injekcí. Při současném užívání s výše uvedenými léky, zejména na začátku léčby, může být vyžadováno častější sledování hladiny glukózy v krvi. V případě potřeby je třeba dávku metforminu během léčby upravit.

Inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu a jiná antihypertenziva mohou snižovat koncentrace glukózy v krvi. Je-li to nezbytné, je nutná úprava dávky metforminu.

Při současném použití Glyukofazhu s akarbózou, deriváty sulfonylmočoviny, salicyláty a inzulínem se může vyvinout hypoglykémie.

Kationtová léčiva (digoxin, amilorid, prokainamid, morfin, chinidin, triamteren, chinin, ranitidin, vankomycin a trimethoprim) soutěží s metforminem pro kanalikulární transportní systémy, což může vést ke zvýšení jeho průměrné maximální koncentrace (Cmax).

Analogy

Analogy Glucophage jsou: Bagomet, Glucophage Long, Glycone, Gliminfor, Gliformin, Metformin, Langerine, Metadien, Metospanin, Siofor 1000, Formetin.

Podmínky skladování

Uchovávejte mimo dosah dětí při teplotě do 25 ° C.

 • Tablety 500 a 850 mg - 5 let;
 • 1000 mg tablety - 3 roky.

Obchodní podmínky lékárny

Předpis.

Recenze Glyukofazhe

Četné recenze společnosti Glyukofazhe se týkaly hlavně jejího použití za účelem hubnutí. Někteří pacienti uvádějí, že tuto metodu hubnutí doporučil lékař, protože ani dieta ani sport nepomohly. Také lék se používá nejen k boji proti nadváhy, ale také k obnovení reprodukční funkce u žen. Užívání metforminu pro tyto účely však není vždy účinné: takové experimenty mohou vyvolat vývoj závažných patologií. Specifické výsledky těchto studií nejsou známy. S diabetem je Glucophage účinný a často pomáhá zhubnout.

Cena Glyukofazh v lékárnách

V lékárnách je cena Glucophage 500 mg přibližně 105–127 rublů (30 tablet je součástí balení) nebo 144‒186 rublů (60 tablet je součástí balení). Je možné zakoupit lék v dávce 850 mg pro přibližně 127 až 187 rublů (30 tablet je součástí balení) nebo 190 až 244 rublů (60 tablet je součástí balení). Cena dávky Glucophage 1000 mg je přibližně 172 - 205 rublů (30 balení je součástí balení) nebo 273 - 340 rublů (60 tablet je součástí balení).

Glucophage - návod k použití a indikace, složení, forma uvolňování, dávkování a cena

Farmakologická skupina hypoglykemických léků zahrnuje léčivo Glucophage (Glucophage) ve formě tablet. Uvedený lék je předepsán pacientům s diabetem 2. typu ke snížení cholesterolu v krvi. Léčba léky předepsaná lékařem, samoléčba je nebezpečná pro zdraví.

Složení a uvolňovací forma

Glukofág je kulatý, bikonvexní, bíle potahovaný potahovaný film určený k perorálnímu podání. Lék balený v blistrech po 10 nebo 20 ks. 1 krabička obsahuje 30 nebo 60 tablet, návod k použití. Výrobce poskytuje 3 dávky přípravku Glyukofazh s obsahem účinné látky - 500, 850 a 1 000 mg v 1 tabulce. Vlastnosti chemického složení:

Účinná látka, mg

Pomocné látky, mg

metformin hydrochlorid (500, 850, 1 000)

stearát hořečnatý (5/8, 5/10)

Farmakodynamika a farmakokinetika

Tablety Glucophage s výrazným hypoglykemickým účinkem zvyšují citlivost receptoru na inzulín, čímž zlepšují příjem glukózy. Methformin, který je chemickým složením biguanidem, snižuje glukoneogenezi v jaterních buňkách - hepatocyty, aktivuje metabolismus lipidů, zpomaluje vstřebávání sacharidů z trávicího traktu, snižuje glykemický index a glykovaný hemoglobin.

Účinná látka stimuluje syntézu glykogenu a zároveň neovlivňuje vylučování inzulínu buňkami insulárního aparátu pankreatu. Riziko hypoglykémie je minimální. Při současném použití s ​​jídlem se snižuje vstřebatelnost Glyukofazhu. Index biologické dostupnosti je 50–60%. Lék se rychle adsorbuje z trávicího traktu, maximální plazmatická koncentrace dosahuje po 2,5 hodině. Metabolismus se vyskytuje v játrech, poločas je 6,5 hodiny. Léčivý přípravek se vylučuje ledvinami močí beze změny.

Indikace pro použití

Podrobné pokyny pro použití Glyukofazh uvádí, že lék má úzkou specializaci - doporučeno pro pacienty s diabetem 2. typu. Tablety jsou předepisovány jako nezávislé léky nebo jako součást komplexní léčby současně s jinými antidiabetiky, inzulínem. Denní dávky se upravují individuálně.

Jak se přípravek Glucophage užívá

Lék je určen k perorálnímu úplnému průběhu. Tablety určené k použití během jídla nebo po jídle, vypijte velké množství vody. Denní dávka a koncentrace účinné látky 1 tab. závisí na ukazateli glukózy v krvi pacienta. Instrukce obsahuje taková doporučení pro použití:

 1. Počáteční dávka přípravku Glucophage je 500–850 mg pro 2-3 denní dávky. Jak výzkum a kontrola hladiny glukózy v krvi ji zvyšují.
 2. Průměrná denní dávka hypoglykemického činidla je 1 500–2 000 mg, musí být rozdělena do 3 denních dávek.
 3. Maximální dávka tablet je 3000 mg rozdělena pacientem do 3 denních dávek.

Než začnete léčit léky, musíte se individuálně poradit se svým lékařem. Tím se minimalizuje riziko nežádoucích účinků. Cenné doporučení z pokynů:

 1. Aby se zabránilo vedlejším účinkům, koncentrace metforminu v krvi se postupně zvyšuje.
 2. V kombinaci s inzulínem je počáteční dávka přípravku Glucophage 500-850 mg třikrát denně. V budoucnu se korekce glukózy provádí změnou dávky inzulínu.
 3. Pacienti od 10 let předepisovali 500-850 mg jednou denně v rámci mono- nebo komplexní léčby. Postupně se zvyšuje na 2000 mg, ale ne více.
 4. Dávka Glyukofazh pro starší pacienty je upravena v závislosti na zvláštnostech ledvin, přítomnosti chronického močového systému.

Zvláštní pokyny

Než začnete s léčbou přípravkem Glucofaz, musíte pečlivě prostudovat návod k použití, poraďte se se svým lékařem. Cenné doporučení:

 1. Je-li to nutné, operace užívání tablet se zastaví na několik dní před operací.
 2. U pacientů s renální nebo jaterní insuficiencí se při chronickém alkoholismu složka metforminu hromadí v krvi. Laktacidóza tak postupuje, zvyšuje se riziko smrtelného výsledku.
 3. Při léčbě Glyukofazhemem je nutné sledovat funkci ledvin, s glykemií, systematicky měřit ukazatel glukózy v krvi.
 4. Při léčbě tímto lékem je nezbytný stálý příjem sacharidů do těla. Denní menu kalorií není menší než 1 000 kalorií.
 5. Lék neovlivňuje rychlost psychomotorických reakcí, takže léčba může řídit vozidlo, zapojit se do intelektuální činnosti.
 6. Dlouhodobé užívání hypoglykemických činidel přispívá k výskytu hypovitaminózy B12, takže je nutná přestávka mezi jednotlivými cykly.

Glukofág během těhotenství

Léčba přípravkem Glucophage by měla být podle návodu k použití při plánování těhotenství a při porodu plodu ukončena. Lékař předepisuje inzulín, individuálně upravuje denní dávky. Kontraindikováno je také užívání tablet během laktace, protože metformin se vylučuje do mateřského mléka. Podle pokynů, při předepisování uvedených léků, je kojení zastaveno, dítě je dočasně převedeno do upravených směsí.

Glukofazh pro hubnutí

Lék Glyukofazh 500 se používá pro hubnutí. Uvedený lék snižuje škodlivý cholesterol v krvi, normalizuje metabolismus tuků. Navíc musíte dodržovat terapeutickou dietu, která zajišťuje úplné odmítnutí cukru a výrobků obsahujících cukr. Podle návodu je doporučená dávka přípravku Glucophage 500 pro hubnutí 1 tab. třikrát denně, maximálně 6 karet. za den. Pokud se u Vás objeví nevolnost a závratě, počet pilulek by měl být snížen na polovinu. Průběh léčby je 2-3 týdny.

Lékové interakce

Glukofág je předepisován samostatně nebo jako součást celého léčebného postupu. Návod k použití obsahuje informace o lékových interakcích:

 1. Při současném užívání s jinými antidiabetiky nebo inzulínem zvyšuje riziko hypoglykémie.
 2. V kombinaci s radioaktivními látkami obsahujícími jód a diuretiky se zvyšuje riziko komplikací diabetu a laktátové acidózy.
 3. V kombinaci s Danazolem se vyvíjí hyperglykémie, při interakci s neuroleptiky je nutná korekce denní dávky.
 4. Léky Amilorid, morfin, quinidin, Ranitidin zvyšují koncentraci metforminu.
 5. Glukokortikosteroidy vyvolávají ketózu, snižují toleranci glukózy, zvyšují její koncentraci v krevním řečišti.
 6. Stimulátory β2-adrenoreceptory a chlorpromazin v kombinaci s metforminem zvyšují koncentraci glukózy v krevním řečišti.
 7. Injekce beta-adrenergních léků zvyšují koncentraci cukru v krvi, zatímco ACE inhibitory, antihypertenziva, naopak snižují.
 8. Sulfonylmočovinové deriváty, akarbóza, salicyláty, zatímco se používají s metforminem, způsobují rozvoj hypoglykémie.

Vedlejší účinky

Lék Glucophage je tělem dobře snášen. Lékaři nevylučují výskyt nežádoucích účinků, které jsou podrobně popsány v návodu k použití:

 • zažívací trakt: průjem, gastralgie (bolest břicha), nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, poruchy chuti, nadýmání;
 • metabolismus: špatná absorpce vitaminu B12 z lumen tenkého střeva, laktátová acidóza;
 • kůže: malá vyrážka, kopřivka, hyperémie, otok epidermy, erytém, svědění a pálení kůže;
 • jiné: megaloblastická anémie, vývoj hepatitidy, renální dysfunkce.

Předávkování

Se systematickým přebytkem denních dávek přípravku Glyukofazha vzniká laktátová acidóza (laktátová acidóza). Pacientovo dýchání se stává častějším, vyskytují se výrazné známky dyspepsie, závratě, starosti, tělesná teplota stoupá, je zde zmatek a kóma. Především v nemocnici je nutné po hemodialýze zjistit koncentraci laktátu. Další léčba je symptomatická.

Kontraindikace

Návod k použití poskytuje ucelený seznam zdravotních kontraindikací, kdy perorální požití hypoglykemického přípravku může poškodit zdraví pacienta. To je:

 • akutní selhání ledvin;
 • diabetická ketoacidóza, kóma;
 • selhání jater;
 • těžká dehydratace;
 • opakující se infekční a neinfekční onemocnění těla;
 • otrava těla, šok;
 • zranění a operace;
 • chronický alkoholismus, otrava ethanolem;
 • respirační a srdeční selhání, akutní infarkt myokardu;
 • těhotenství v každém porodnickém období;
 • období laktace;
 • hypokalorická dieta;
 • provádění radioizotopových diagnostických a rentgenových technik;
 • přecitlivělosti na metformin.

Podmínky prodeje a skladování

Glucophage je lék na předpis, takže není možné jej objednat přes internet. Prodáváme léky v lékárnách. Podle návodu skladujte na suchém, chladném a tmavém místě mimo dosah malých dětí a omezený na přímé sluneční světlo. Glucofage 850 a 500 tablet mají životnost 5 let, Glucophage 1000 - 3 roky od data uvedeného na obalu.

Analogy

Pokud lék není vhodný nebo způsobuje vedlejší účinky, je nahrazen kompletním analogem. Spolehlivé hypoglykemické látky se stručným popisem:

 1. Bagomet Léčivo je doporučeno pro diabetes v přítomnosti obezity. Podle pokynů je pacientovi předepsáno 2-3 tablety. za den. Kurz je určen individuálně.
 2. Glykon. Tablety pro perorální použití. Denní dávka se postupně zvyšuje na 3 g. Udržovací dávka je 1-2 g denně.
 3. Gliformin. Léčivo s hypoglykemickým účinkem na diabetes mellitus, které je doprovázeno obezitou pacienta. Podle instrukcí, maximální dávka - 3 g denně, individuálně upravená ošetřujícím lékařem.
 4. Glyminfor. Lék se doporučuje pro diabetes mellitus typu 1 a 2. Návod k použití obsahuje dlouhý seznam nežádoucích účinků, kontraindikací. Samoléčba je zakázána.
 5. Langerine. Léčivo ve formě tablet pro orální podání. Jako monoterapie předepsal 50 mg třikrát denně. Dle instrukcí je průběh léčby upravován ošetřujícím lékařem, je nutné provést přestávky mezi jednotlivými cykly.
 6. Metospanin. Při monoterapii je počáteční dávka pro dospělé 500 mg s frekvencí 1-3 krát denně. Alternativně doporučujeme použít 850 mg 1-2krát denně.
 7. Metadien. Orální hypoglykemické činidlo ze skupiny biguanidů ve formě tablet pro orální podání v celém průběhu. Dávky pro pacienty všech věkových kategorií jsou podrobně popsány v návodu.
 8. Metformin. Léčivo obsahuje složku stejného jména, působí v těle systémově. Metformin kontroluje hladinu glukózy v krvi, snižuje koncentraci glukózy v krvi. K dispozici ve formě tablet.
 9. Siafor Léčivo má méně vedlejších účinků než Glucophage. Doporučeno pro pacienty s nadváhou s diabetem 2. typu.

Glyukofazh cena

Náklady na lék je 100-350 rublů. Cena závisí na koncentraci tablety 1 účinné látky a počtu kusů v balení. Například cena léku je 500 mg, tabulka 30. činí 100–150 rublů a 850 mg, 60 karet. - 200–250 rublů.