Image

Hippokratova přísaha

Přísahám Apollo, doktora Asclepia, Demetera a Hero, všemi bohy a bohyněmi, kteří je berou jako svědky, abych poctivě, podle mých sil a mého chápání, vykonávali následující přísahu a písemný závazek:

„Uvažovat o umění medicíny, která mě učila na stejné úrovni jako s rodiči, abych se s ním podělila o své bohatství a v případě potřeby mu pomohla v jeho potřebách; považovat jeho potomstvo za své bratry a toto umění, pokud se ho rozhodnou studovat, učit je zdarma a bez jakékoli smlouvy; instrukce, ústní lekce a všechno ostatní nauky, aby informovali své syny, syny vašeho učitele a studenty vázané povinností a přísahou ze zákona na lékařskou, ale nikomu jinému. Řídím režim nemocných k jejich výhodě v souladu s mou mocí a svou myslí, zdržím se způsobování škody a nespravedlnosti. Nebudu nikomu dávat smrtící prostředky, o které žádám, a neukážu cestu pro takový plán; stejným způsobem nebudu dávat žádnou ženu, která by byla špatná pesar. Čistě a bezvadně budu trávit svůj život a své umění. Bez ohledu na to, do kterého domu vcházím, půjdu tam ve prospěch pacienta, který je daleko od jakéhokoli škodlivého, nespravedlivého a zhoubného, ​​zejména od milostných vztahů se ženami a muži, svobodných a otroků.

Cokoliv během léčby, stejně jako bez léčby, jsem neviděl ani neslyšel o lidském životě od toho, co by nikdy nemělo být zveřejněno, o tom budu mlčet, přičemž takové věci považuji za tajemství. Pro mne, neochvějně naplňující přísahu, může být štěstí v životě a v umění a slávě dáno všem lidem navěky, přestupování a dávání falešné přísahy může být opakem. "

Osobní stránka specialisty implantologa, zubního lékaře Kandidát lékařských věd Dimitrovich Denis Aleksandrovich

Dávají zubaři hippokratickou přísahu

Noční volání do stanice Ambulance, vyzařovaný ženský hlas křičí: „Pojď k mému manželovi, je to hrozné, močový měchýř se zhroutil, muž v bezvědomí zřejmě umírá!
Despatcher oznamuje obecnou sbírku, vysvětluje problém, kdo půjde? Všichni se na sebe dívají. Prolaps dělohy, víme, hemoroidy, víme, močový měchýř, neprošel! Bylo rozhodnuto: dvě auta řídila: kardio tým, lékařský asistent a psychiatr ve službě.
Přijel na scénu, jeho žena se třese, její manžel je zatemněný, rty jsou modré, tlak je téměř...
... zobrazit celý text...

# 159934

Mám sousedy, mladou rodinu: mámu, tátu, dceru 4 roky. A bylo nutné, aby se stalo neštěstí - dcera onemocněla, a vážně, to přišlo na operaci odstranit adenoid.
No, představte si, že maminka by se měla cítit, když její dítě, tento anděl s ocasy, který se nehodí jen na stůl pěšky, ale také se vejde pod stoličku, zlí kluci-lékaři si dali na operační stůl. No, běh, to znamená, že matka je v chodbě nemocnice, snaží se nahlédnout nebo poslouchat, co se děje...
... zobrazit celý text...

# 675758

Vzpomněla jsem si, jak mi dva přátelé zavolali, abych šel do ambulance.
Kousek od nás chlapec rybařil, který si nakonec zahákl nohu a zeptal se, jestli máme jód.
Haha třikrát!
V kufru auta jednoho z pomocníků ležel starý obrovský kufr babičky, který zabíral téměř celý kufr a ve kterém bylo VŠECHNO - zahlédl jsem posuvný stojan na kapátko, sterilní dodací balíček, sadu skalpelů a subklavický katétr. Všechno to klidně spočívalo na zbytku...
... zobrazit celý text...

Dávají zubaři hippokratickou přísahu

Vyskytuje se obvykle při slavnostním vydávání diplomů :)

Spolkový zákon ze dne 21.11.2011 N 323-FZ (ve znění ze dne 07.03.2016) "Na základě ochrany zdraví občanů v Ruské federaci" (ve znění pozdějších předpisů vstoupil v platnost dne 03.10.2016)

Článek 71. Přísaha lékaře

1. Osoby, které dokončily rozvoj vzdělávacího programu vyššího zdravotnického vzdělávání, po obdržení osvědčení o vzdělání a kvalifikaci, dají lékaři následující přísahu:

(ve znění spolkového zákona ze dne 2. července 2013 N 185-FZ)

(viz text v předchozím vydání)

"Přijímání vysoké hodnosti lékaře a zahájení mé profesionální činnosti, slavnostně přísahám:

čestně plnit svou lékařskou povinnost, věnovat své znalosti a dovednosti prevenci a léčbě nemocí, zachování a posilování lidského zdraví;

být vždy připraven poskytovat lékařskou péči, udržovat lékařskou důvěrnost, pečlivě ošetřovat pacienta a pečovat o něj, jednat výhradně v jeho zájmu, bez ohledu na pohlaví, rasu, národnost, jazyk, původ, majetek a oficiální postavení, místo bydliště, postoj k náboženství, přesvědčení, příslušnost veřejným sdružením, jakož i dalším okolnostem;

ukázat nejvyšší respekt k lidskému životu, nikdy se uchýlit k realizaci eutanázie;

udržet vděčnost a respekt k učitelům, být náročný a spravedlivý vůči svým studentům, podporovat jejich profesní růst;

zacházet s kolegy laskavě, obrátit se na ně s žádostí o pomoc a radu, pokud to vyžadují zájmy pacienta, a nikdy nezapírat pomoc a rady kolegům;

neustále zlepšovat své profesní dovednosti, starat se a rozvíjet vznešené tradice medicíny.

2. Přísaha lékaře se podává ve slavnostní atmosféře.

Dávají zubaři hippokratickou přísahu

Dnes ve vzduchu "Alarmy v ruštině" shromáždili příběhy o tom, co se vám stalo v zubní ordinaci.

Zde je několik sms-ok, zachovávající styl a pravopis autorů:

Zubař provedl anestezii, řekl mi, abych seděl 5 minut, posadil se na sto, podepřel si hlavu na paži a naplnil se rolovacím chrámem. Ruslan

v první třídě jedna z celé třídy utekla od zubaře. Dívky se zasmály. Od té doby se jich nebojím! Uplynulo čtyřicet let, nezapomenu, kdy. Igor Odessa

Můj manžel odstranil zub. Anestézie byla provedena, doktor opustil kancelář, ale nemohl vstoupit. Manžel ztratil vědomí a padl tak, že opřel dveře zevnitř. Larisa.

s otevřenými ústy se nemohla zúčastnit diskuse zubařů o potenciálním daru šéfkuchaři na DR. Trpěl jsem hodně, protože mám ALS (aktivní životní pozice). Uzavřená ústa, -Zahrnula spoustu kreativních :). VD


.Sedět v křesle se ze strachu vykoupal studeným potem. Zubař, mladá dívka, záměrně rozepnula výstřih a řekla: „To je annostesie,“ vydala se do práce. Alexander Doněck.

Sedím ve frontě u zubaře, přede mnou rodina přesvědčí malého chlapce, aby šel do ordinace lékaře. Už souhlasí, ale v další místnosti, ve které je opravena, stavitelé začnou pracovat s děrovačem. Chlapec je hysterický. A neuklidnil se, dokud zubař neprozradil chlapce, že to stavitelé vrtali, a ne on.

Zuby, přišel k doktorovi. Udělal injekci a poslal ji na chodbu, aby počkal, po několika minutách bolest ustoupila a já jsem utekl, po pár týdnech se tentýž příběh třikrát opakoval. Čtvrtý přišel, zubař zjistil a odešel v kanceláři a ztratil první zub. Yura Kherson

Přítel šel k zubnímu lékaři, aby provedl hygienické čištění zubů: v důsledku toho se oženila s ním, její dcera už byla stará rok :)

horší než zubař pro mě tam. Bylo mi asi 15 let, sestra mě odtáhla ke zubaři. Jeho každý dotek byl doprovázen mým pláčem. Přesto se mu podařilo udělat injekci, ale přesto jsem řekl, že jsem stále cítil větší bolest. Pak mi doktor do sklenice vody hodil nějakou pilulku a řekl: Nyní je celé tělo pro vás anestetizováno! Věřil jsem tomu. Vypil jsem tuto vodu, doktor mě stiskl a řekl, že opravdu nic necítíte? Řekl jsem ne. V důsledku toho jsem měl všechny potřebné postupy a já jsem vyšel šťastný. Přišel jsem domů a sestra s úsměvem se mi řekla - od doktora, který tě krásně rozšířil aspirinem))

Dali mi můstek, doktor mi řekl, že mě pevně stiskl, odpověděl jsem odpovědně, řekl, abych se nepohnul! A pak na mé židli něco explodovalo! Sedím potřást mostem! Otevřel jsem jedno oko a pak jsem si uvědomil, že instinkt sebezáchovy ve mně zcela chybí! Viděl jsem, jak se zubař neodpojil od sítě a celá věc vylezla do krabice.

Pro zubaře v den volna, nebo běloruské lékaři dávají Hippokratovu přísahu?

Podle zákona o průměrnosti zuby obvykle začínají bolet o víkendu, jako by nevěděli, že zubní klinika v těchto dnech pracuje podle zvláštního rozvrhu.

Není proto divu, že se můj zub moudrosti rozhodl proříznout přesně v noci ze soboty na neděli. Moudrost doprovázela bezesná noc, oteklá tvář a bolest v krku. Bylo nemožné polykat, stejně jako nejhorší bolest v krku. Vyděšený možným abscesem jsem šel k zubnímu lékaři. Už dávno jsem zapomněl na cestu na kliniku (žiji ve Slutsku). S příchodem soukromých zubních lékařů ve městě zanikla potřeba obrátit se na státní lékařství. Ale o víkendu nefungovaly soukromé kliniky. Stomatologie byla uzavřena. Na dveřích visel plán práce. Jsem beznadějně pozdě. Doktor ve službě trval do 12.00 hodin a po této době bylo doporučeno požádat o ústní péči v ústřední krajské nemocnici.

V čekárně mi okamžitě vysvětlili, že zubař není ve službě. Je třeba zavolat. "A obecně, kde jsi byl až 12?" Mohl bych dát alibi "jak jsem strávil v neděli ráno" na policejní stanici, kdybych se stal hrdinkou detektivky. Proto jsem vysvětlil, že na dveřích stomatologie je nápis, který mě sem poslal.

„Měl jsem vás oslovit v soukromém centru,“ poradila mi paní z čekárny.

- Na cestě jsem šel na soukromou. Je zavřený.

- Nebo jděte do Minsku.

- No, víš, pořád mám právo na servis v místě bydliště.

- Zde poskytují nouzovou pomoc. Teď, kdybyste měli vykloubenou čelist... A obecně, - pokračoval mladý doktor, - zavoláme doktora a on odstraní váš zub.

- Jak může odstranit, co ještě není? - Byl jsem překvapen. - Obecně mám jako pacient právo na vyšetření lékařem.

- Znáte svá práva, ale vaše povinnosti nejsou. Je nutné přijít ráno k lékaři. Ale pokud jste přišli do obchodu, který je již uzavřen, nebudete požadovat, aby vám sloužil?

- Srovnávali jste: práci prodávajícího a lékaře, - byla jsem rozhořčená. - Dal jsi Hippokratovu přísahu!

- Takovou přísahu jsme nedali. Můžete číst na internetu, - ujistil se doktor.

Hippokratova přísaha

- Doktore, ale na univerzitě jste vzal Hippokratovu přísahu! - Vzal jsem spoustu věcí na univerzitě.

Hippokratova přísaha je fragmentem „Otce medicíny“ Hippokrata „Corpus Hippocraticum“, stejně jako univerzální verbální nástroj pro trollingové lékaře.

Obsah

[upravit překlad] Co dělat?

Nejprve se seznamte s původním zdrojem.

Přísahám Apollo, doktora Asclepia, Hygea a Panacea, všemi bohy a bohyněmi, kteří je berou jako svědky, vykonávají čestně, podle mých pravomocí a mého chápání, následující přísahu a písemný závazek: považovat mě za rovnocenné se svými rodiči, abych se s nimi podělil o své lékařské dovednosti, abych se s ním podělil o své zkušenosti bohatství a v případě potřeby mu pomohl v jeho potřebách; považovat jeho potomstvo za své bratry, a toto umění, pokud se rozhodnou studovat, je bude učit zdarma a bez jakékoli smlouvy; instrukce, ústní lekce a všechno ostatní nauky, aby informovali své syny, syny vašeho učitele a studenty vázané povinností a přísahou ze zákona na lékařskou, ale nikomu jinému. Řídím režim nemocných k jejich výhodě v souladu s mými pravomocemi a svou myslí, zdržím se způsobování jakékoli škody a nespravedlnosti. Nebudu nikomu dávat smrtící prostředky, o které žádám, a neukážu cestu pro takový plán; stejným způsobem nebudu dávat žádnou ženu, která by byla špatná pesar. Čisté a neposkvrněné, strávím svůj život a své umění. V žádném případě nebudu průřez v kámen trpí, dávat to k lidem zapojeným do tohoto podnikání. Ať už vstoupím kdekoli, půjdu tam ve prospěch pacienta, daleko od žádného úmyslného, ​​nespravedlivého a destruktivního, zejména od milostných vztahů se ženami a muži, svobodných a otroků. Bez ohledu na léčbu - stejně jako bez léčby - jsem ani neviděl, ani neslyšel o lidském životě od toho, co by nikdy nemělo být prozrazeno, budu mlčet a považovat takové věci za tajemství. Pro mne, neochvějně naplňující přísahu, může být štěstí v životě a v umění a slávě dáno všem lidem navěky, přestupování a dávání falešné přísahy může být opakem.

To, co je v přísahě, není: slibuje, že bude s kýmkoli jednat zdarma, z něčeho, kdykoliv, políbí pacienta do zadku, poskytne pacientovi pohodlí, pohodlí, klid a dokonce i anestezii, učiní to nemožné a nebude připraven jíst, ne spát a ne odpočívat, najednou chce pacient mluvit o svých onemocněních ve dvě ráno. To je však přesně to, co lékaři požadují, když říkají: „Koneckonců, přísahali jste Hippokratovu přísahu!“. Pacienti by si před připomenutím Hippokrata marně měli přečíst alespoň jeho aforismy, například:

Nejen lékař by měl používat vše, co je nezbytné, ale i pacienta a okolí, a všechny vnější okolnosti by měly lékaři pomoci v jeho práci.

Kdo je na vině?

Korney Chukovsky. Díky jeho knize je Hippokrates neustále identifikován s veterinářem Aibolitem. Lékaři jsou připraveni přísahat Apollo: slova „v pořádku, dobře, poběhnu, pomůžu vašim dětem“ v „Corpus Hippocraticum“ nejsou.

Lékaři. Po šest let univerzitního přísahání stokrát přísahali kdokoli a cokoliv, pokud by test provedl pouze lektor. V jedné noci byly tisíce stránek tištěných a ručně psaných textů napěchovány jedním cílem - projít zkouškou ráno, vstoupit s ethanolem a pak zapomenout na všechno. Proto nesmysl o Gigayi, všeliek a otrocích jejich pacientů, kteří jsou čteni z hotové postýlky, obvykle nedosahuje oblastí mozku spojených s pamětí a strukturální analýzou. Obraz Aibolit, vytvořený v růžovém dětství, je mnohem živěji zastoupen v myslích lékařů, takže každý lékař se stále cítí trochu provinile za to, co jí, pije, spí a nedává, nedává jim teploměry.

Pokrok Lékařské specializace jsou nyní poněkud více než ve dnech Hippokratů. Otázka, zda by veterináři, psychologové, psychoterapeuti, porodní asistentky a patologové měli přinést / pozorovat, zůstala otevřená.

[upravit překlad] Aplikace

Některé zdravotnické školy, které mají slabost k starodávným tradicím, dávají absolventům příležitost dopřát si trochu při získávání diplomu a čtení tohoto dílu v kusech od starověkých řečtiny po latinu, od latiny po arabštinu, arabštinu až po hebrejštinu a od hebrejštiny po jazyk výuky v této škole.

  • Používají ho samotní lékaři jen pro lulz: „Samozřejmě, že jsem dal Hippokrata!“.
  • Je to výmluva, že opustíme veselé hody a opijeme se na něčího flegmona.
  • Pacienti to chápou výhradně jako „lékař kdysi něco přísahal a všichni by měli něco něco“, což je důvod, proč od lékařů požadovat okamžité a bezplatné léčení.
  • Očekává hysterický vyser lékařů na téma "Co není v Hippokratově přísahě" a / nebo "nedal Hippokratům!"
  • A samozřejmě slouží jako argument pro obrovské množství srachů ve zdravotnických zařízeních, a to z důvodu nedostatečného pochopení podstaty přísahy.

[upravit překlad] Příklady

A vzali také Hippokratovu přísahu! Tenhle starý muž potřeboval nějakou pomoc od lékaře. A když soc. pracovník s tímto dědečkem byl v hale polikliniky v registru, pak měl jeho dědeček epileptický záchvat. Když se recepční zeptal, aby zavolal sanitku, řekla, že to nemůže udělat, protože všechno se děje na klinice a místní lékaři by měli pomoci. Když soc. zaměstnanec požádal, aby zavolal doktoři, bylo jí řečeno, že to ani nemohou - lékaři jsou všichni zaneprázdněni přijímáním pacientů. Potom přišel k dusivému muži med. Sestra se podívala na starého muže a řekla, že brzy zemře, a bylo zbytečné, aby se kolem něj zmlátil, a pak překročila umírající osobu a šla za ní!

Jedním slovem JSOU JEDEN * KI. Všechno bylo roztrháno BABLE, šel jsem vše ve zlatě, které jsem si koupil se špinavými penězi nešťastných šťastných mumií, A NEJSOU DALI HIPPOKRATU OSTATNÍ.

V Sněmovně reprezentantů však bylo 14 zástupců lékařů, velká profesionální lobby. Jak by mohli mlčet? Ti, kdo vzali Hippokratovu přísahu. Ti, kdo vědí, a co je to pacient s postelí. Proč nikdo z nich ani nenaznačil, že stát prostě nemá právo utrácet miliony dolarů na vypouštění satelitů do vesmíru nebo posílání expedic do Antarktidy, když její občané zemřou tak strašně.

[upravit překlad] Vlastně

A pak první věta Hippokratovy přísahy vyjde z doku: - Jak se máš... unavená... ty můj Bože! - Yaroslavna stonala a druhá fráze: - Jak se vám líbí... vyčerpala mě... jak jste mi povzdechla...

V této zemi lékaři přinesli zvláštní sovětskou přísahu, podle které slíbili nejen léčit lidi, ale také bojovat proti šíření jaderných zbraní. A ta část, kde se lékař zavazuje věnovat veškerou svou sílu ochraně a zlepšování lidského zdraví, způsobené školou školáků - říkají, jak je to všechno? Tolik, že pravý holivar, který trval 3 (!) Let, vypukl z IRL kvůli tomuto jedinému slovu a toto nešťastné "všechno" bylo nakonec vyhozeno z přísahy ruského lékaře.

Od roku 2011 je absolvent zdravotnické vysoké školy vyzván, aby přinesl „Přísahu lékaře“ (stanovenou zákonem ve formě Federálního zákona o základech zdraví občanů v Ruské federaci). Samozřejmě, nezmiňuje se o starověkých božstvech, je již možné mít potraty (i když názory na eutanazii zůstávají stejné, po staletí staré), ale není zde ani zmínka o potřebě pracovat svobodně a nepřetržitě. Což je samozřejmě jen chyba ve Státní dumě.

Před tím bylo možné přijmout „Přísahu ruského doktora“, „Přísahu ruského lékaře“, „Přísahu doktora Sovětského svazu“ a „Slib fakulty“. Všechny obsahují příslib, že budou dobrým lékařem, a ne být špatný, to je vše.

Samotná otázka, zda osoba dala Hippokratovi, či nikoliv, je v podstatě bezvýznamná, protože zda splnit přísahu je jen otázkou svědomí, které v moderní společnosti není málo citováno. Další věc je, že většina zákonných požadavků na lékaře se promítá do zákonů. Neschopnost poskytovat nouzovou péči, provádět operace bez licence, nekvalitní postupy, zejména pokud něco takového učinilo pacienta hrdinou, teoreticky a ve slušné zemi se může stát nejen mučením svědomí, ale i velmi reálným termínem. V naší zemi je však Ministerstvo zdravotnictví a sociálního rozvoje horší než jakékoli ministerstvo vnitra. Profesní rada se sešla při přijetí islámu pacientem, vinným (a ne takovým) lékařem, nejprve ho rozdrtila na prášek, pak ho smíchala s hovno a nechala tuto stejnou směs foukat větrem svými vlastními kolegy - to se stalo. A způsoby, jak se vyhnout zodpovědnosti subjektů, jejichž vina osoba, která se dopustila před časem, často leží přes zcela jiné orgány.

Hippokratova přísaha. Kdo to potřebuje a proč?

Pokud se lékař dopustil chyby, nedbalostně reagoval na své služební povinnosti nebo porušil etické standardy v profesní činnosti, nejčastěji mu připomíná porušení Hippokratovy přísahy. Navíc, lékař, který se zabývá upřímnou kriminalitou, je vyčítán nedodržováním Hippokratovy přísahy, i když jeho jednání často podléhá trestnímu zákoníku. Jaká je to přísaha, o které téměř každý slyšel, ale jen málo lidí přemýšlelo o tom, kdo si ji pamatuje a proč?

V drtivé většině případů je Hippokratova přísaha spojena s nesobeckou službou lékaře a jeho oddaností ideálům humanismu, nezištnosti a sebeobětování. Prakticky každý, kdo se setkal se zdravotníky v jejich životech, je přesvědčen, že lékař musí být vysoce profesionální specialista, laskavý a ochotný člověk a má averzi k penězům. Obecně platí, že kolektivní obraz lékaře v našich požadavcích na něj je andělem podobná bytost, která se živí nektarem a je připravena „vypálit se, zářit ostatním. ". Proč Tak to je napsáno v Hippokratově přísahě!

Hippokratova přísaha je používána všemi a nejrůznějšími, aby zdůraznila, že lékař zpočátku, ve skutečnosti jím zvolené povolání, je povinen sloužit (!) Lidem bezdůvodně (to znamená za nic), obětovat sebe a blaho svých blízkých. Proč A znovu: "Vzal Hippokratovu přísahu!"

Pojďme se nejprve zabývat samotnou Hippokratovou přísahou a pak se rozhodnout, proč a kdo používá tuto přísahu a proč to dělá. Nedůvěřujme odkazům, ale přečtěte si text v originálu:

Ilium nempe parentum meorum loco habitumm spp., Qui me artem istam docuit, eiment alimenta impertirurum, et quibuscunque opus habuerit, suppeditaturum.

Victus etiam rationem pro virili et ingenio meo aegris salutarem praescripturum a pemiciosa vero et improba eosdem prohibiturum. Nullius praeterea precibus adductus, mravenčík lékařský cuique propinabo, neque huius rei consilium dabo. Casie et sancte colam et artem meam.

Quaecumque vero in vita hominum site medicinam factitans, sive non, vel videro, vel audivero, quae in vulgus efferre non decet, ea reticebo non secus atque arca fidei meae commissa.

Quod si igitur hocce jusjurandum fideliter servem, neque violem, contingat et prospero tarn in vita, quam in arte mea fruar et gloria immortalem gentium. "Sine autem id transgrediar et pejerem contraria hisce mihi eveniam".

Nechci urazit uživatele portálu, ale stále se snažím navrhnout, že mnoho z nich neučilo latinu na střední nebo střední škole, proto vám nabídnu překlad z latiny do ruštiny:

„Přísahám u doktora Apolla, Asclepia, Gygeyho a Panacea a všech bohů a bohyň, kteří je berou jako svědky, vykonávají čestně, podle mých sil a mého chápání, následující přísahu a písemný závazek: číst toho, kdo mě učil na paru s rodiči, sdílet s ním mé prosperitu a, je-li to nutné, pomoci mu v jeho potřebách; považovat jeho potomstvo za své bratry, a toto umění, pokud se rozhodnou studovat, je bude učit zdarma a bez jakékoli smlouvy; instrukce, ústní lekce a všechno ostatní nauky, aby informovali své syny, syny vašeho učitele a studenty vázané povinností a přísahou ze zákona na lékařskou, ale nikomu jinému.

Vrátím režim nemocných k jejich výhodě v souladu s mými pravomocemi a svou myslí, abych nezpůsobil žádnou škodu a nespravedlnost.

Nebudu nikomu dávat smrtící prostředky, o které žádám, a neukážu cestu pro takový plán; stejným způsobem nedám žádné ženě nečekaný pesar. Čisté a neposkvrněné, strávím svůj život a své umění.

V žádném případě nebudu průřez v kámen trpí, dávat to k lidem zapojeným do tohoto podnikání.

Ať už vstoupím kdekoli, půjdu tam ve prospěch pacienta, daleko od všeho, co je úmyslné, nespravedlivé a zhoubné, zejména z lásky k ženám a mužům, svobodné a otroky.

Bez ohledu na léčbu - stejně jako bez léčby - jsem ani neviděl, ani neslyšel o lidském životě od toho, co by nikdy nemělo být prozrazeno, budu mlčet a považovat takové věci za tajemství.

Pro mne, neochvějně naplňující přísahu, může být štěstí dáno v životě a v umění a slávě všem lidem po celou věčnost; Ten, kdo přestupuje a dává falešnou přísahu, ať je to opak.

Byli jsme rozumnými a nezaujatými lidmi (a to opravdu doufám), analyzujme text Hippokratovy přísahy a snažíme se ji vnímat z hlediska existující reality.

„Apollo-lékař, Asclepius, Hygiene a Panakeia, a všichni bohové a bohyně. "

Odpusť mi, ale abych složil přísahu pohanským bohům, v nejlepším případě není pro moderního lékaře solidní, ale hřích pro křesťana.

„Uctít toho, kdo mě učil na stejné úrovni jako moji rodiče, aby se s ním podělil o své bohatství a aby mu v případě potřeby pomohl v jeho potřebách; považovat jeho potomstvo za své bratry, a toto umění, pokud se rozhodnou studovat, je bude učit zdarma a bez jakékoli smlouvy; instrukce, ústní lekce a všechno ostatní ve výuce komunikovat svým synům, synům svého učitele a studentům, kteří jsou vázáni povinností a přísahou ze zákona k lékařskému, ale nikomu jinému.

Lékař je povinen vyučovat umění dětí všech učitelů zdravotnického ústavu? Měl by je finančně podporovat, bez ohledu na to, kdo jsou a co dělají? Lékař by měl za své bratry zvážit všechny příbuzné učitelů zdravotnického ústavu, kde studoval? Nechte tuto část přísahy bez komentáře.

„Nikomu nedám k dispozici smrtící prostředky a neprojevím cestu takového plánu. "

Není nutné mít na čele sedm génií, abych pochopil, že jde o přímý zákaz, aby se lékař zapojil do eutanázie. Jasně a jednoznačně. A zde Hippokratova přísaha přichází do přímého rozporu s existujícími zákony některých zemí. Eutanazie je legálně povolena v Holandsku, Belgii a v jednom ze států USA - Oregon. Tj Lékař, který dodržuje Hippokratovu přísahu, může být v některých případech nazýván zločincem, podle definice se nemůže řídit zákony a dodržovat loajalitu přísahy, která jim byla dána.

". stejným způsobem nedám žádné ženě abortivní pesar. “

Jednoduché a jasné: všichni praktičtí gynekologové jsou perjury, kteří nedodržují Hippokratovu přísahu. Dokonce i ti, kteří provádějí potraty ze zdravotních a sociálních důvodů, jak to povolují zákony většiny zemí. Nesedí? Nebo oznámíme všechny gynekology jako ochránce?

"V žádném případě nebudu průřez s těmi, kteří trpí nemocí kamene, dávat to lidem zapojeným do tohoto obchodu."

Na základě toho nemohou být lékaři považováni za lékaře. No a správně o nich říkali - řemeslníci, vědí jen, jak řezat a šít.

"Cokoliv vniknu do domu, půjdu tam ve prospěch pacienta, daleko od všeho, co bylo zamýšleno, nespravedlivé a zhoubné, zejména z lásky k ženám a mužům, svobodné a otroky."

No a konečně: „Při léčbě pacienta nebudu ve svém domě dělat ošklivé věci, včetně a mít sex s pacientem a jeho příbuznými. Podle mého názoru je jediným skutečným požadavkem moderního lékaře. Otroci jsou poněkud nevhodní, ale ve světle současných trendů s obtěžováním za sexuální obtěžování budou také vhodní jako právnické osoby.

Promiň, ale to je vše! V Hippokratově přísahě není nic, co by mohlo být považováno za povinnosti lékaře vůči pacientům, kolegům a společnosti! Tak proč spekulovat o tom, co text přísahy není? Začněme od začátku, tj. od příchodu Hippokratovy přísahy.

Hippokratova přísaha se tedy objevila v 5. století před naším letopočtem. a byl psán v Ionian dialektu starověkého řeckého jazyka. A od té doby začíná nesrovnalosti. Obecně se uznává, že text přísahy napsal sám Hippokrates. Nicméně, mnoho výzkumníků argumentuje, že text přísahy se objevil hodně později po smrti Hippocrates, tj. již po 356 (nebo, podle jiných údajů, 377) před naším letopočtem Nikdo však ani nepopírá, že původní text přísahy byl opakovaně kopírován a upravován, a významnou změnou významu přísahy. Mimochodem, přikázání „nezacházejte zdarma“ bylo skutečně přítomno v jedné ze starých římských verzí textu. Výše uvedená verze Hippokratovy přísahy je přepsaná a upravená verze textu, který byl publikován v roce 1848 v Ženevě pod názvem „Lékařské přikázání“.

Je nepravděpodobné, že by nám byla k dispozici původní verze Hippokratovy přísahy, která byla napsána asi před 2400 lety, a to zejména proto, že ze 72 děl připisovaných Hippokratům, ne všechny jsou skutečné (Galen tvrdil, že pouze 11 z nich patří Hippokratům a zbytek napsali jeho synové nebo studenti). ).

Tak proč je takový starodávný text v moderní společnosti tolik žádán, aby byl opakovaně přepisován, upravován, doplňován a někdy i přímo opačnou změnou ve smyslu toho, co je napsáno?

Existuje mnoho klonů Hippokratovy přísahy v podobě různých variant etického a profesního kodexu lékaře, ale všechny jsou podle staré paměti nazývány Hippokratovou přísahou. Ve Spojených státech a v Evropě je nyní v Izraeli „Kodex profesionálního lékaře“ (přijatý v roce 2006), v Izraeli je „židovská přísaha židovského lékaře“ (přísaha bohům starověkého řeckého panteonu v rozporu se zásadami judaismu) pro Izraelce nepřijatelná; Unie (schváleno v roce 1971). V polovině 90. let minulého století se tato přísaha změnila na „Přísahu ruského lékaře“, která byla zase nahrazena textem „Přísahy lékaře“ schváleného Státní dumou Ruska v roce 1999.

V roce 1948 přijalo Valné shromáždění Mezinárodní lékařské asociace deklaraci (tzv. Ženevskou deklaraci), která v podstatě není ničím jiným než moderním vydáním Hippokratovy přísahy. Později v roce 1949 vstoupilo prohlášení do Mezinárodního kodexu lékařské etiky.

Fakulta slibuje: „Přijímat s velkou vděčností vědecká práva lékaře, který mi byl dán, a pochopit důležitost povinností, které mi tento titul svěřuje, dávám slib v průběhu svého života, že nebudu zakrývat čest třídy, kterou nyní vstupuji: Pomáhám utrpení, slibuji, že budu věrně svěřen Mám rodinná tajemství a nepoužívám zlo důvěry: Slibuji, že budu spravedlivý vůči svým kolegům a neporaním jejich totožnost, pokud to však pacientův prospěch vyžaduje, promluvte pravdu bez pokrytectví. V důležitých případech slibuji uchýlit se k radám lékařů, kteří jsou více informovaní a zkušenější než já; a když já sám budu povolán na schůzi, zavazuji se, svědomitě, dát spravedlnost jejich zásluhám a snahám. “

A text Ženevské deklarace: „Slavnostně přísahám, že budu svůj život věnovat službě lidstvu. Zaplatím svým učitelům náležitou úctu a vděčnost; Budu plnit své profesní povinnosti důstojně a svědomitě; zdraví mého pacienta bude mým hlavním zájmem; Budu respektovat tajemství, která mi byla svěřena; Budu, všemi prostředky, které jsou v mé moci, udržovat čest a vznešené tradice lékařské profese; Budu se svými kolegy zacházet jako s bratry; Nedovolím, aby mi náboženské, národní, rasové, politické nebo společenské motivy bránily v plnění mé povinnosti vůči pacientovi; Budu se držet nejhlubší úcty k lidskému životu, od okamžiku počátků; ani pod hrozbou nebudu používat své znalosti proti zákonům lidstva. Slibuji to slavnostně, dobrovolně a upřímně. “

Doufám, že nikdo nebude mít žádné iluze o tom, že doktor přísahal, že je chudý a hladový a že se dá všem službám společnosti. A tady, počínaje textem přísahy sovětského lékaře, začnou všechna "nedorozumění".

Text Ženevské deklarace opět zhruba odpovídá „Lékařskému přikázání“ z roku 1848, ale zde se objevuje princip „nenápadně“. zasvěťte svůj život službě lidstvu. A již v "Přísahě doktora Sovětského svazu" se zdá, že ideologická složka je zcela jednoznačná, jako "." pracovat v dobré víře tam, kde vyžadují zájmy společnosti. “ Náhodou? Ne Tyto zásady navíc chybí nejen ve starověkých (i když mnohonásobně opravených a upravených) verzích textu Hippokratovy přísahy.

A teď si vzpomeňme na komisaře sovětského lidu zdravotnictví N. Semashko a jeho frázi: „Lidé živí dobrého lékaře a ty špatné nepotřebujeme.“ Od té doby se objeví obraz nezajímavého lékaře. Od té doby je myšlenka, že lékař je povinen být žebrákem a dodržovat morální a etické principy, které pro něj určují existující moc, trvale a trvale udržována ve vědomí všech členů společnosti. Lékař je ponechán svým znalostem, zkušenostem, odborným dovednostem a fyzickým schopnostem je používat. V povinnostech je přičítán všemu, v čem je potřeba stejné moci. Být stručná - implementovat model zdravotní péče zvolený stávající vládou. A bez uvažování! „Vzali jste Hippokratovu přísahu (nebo její další varianty)! Každý z nějakého důvodu zapomněl, že lékař ve skutečnosti funguje, stejně jako zbytek společnosti, a tato práce by měla být zaplacena. Stát „platí“ za tuto práci v rámci 150-200 dolarů a ukládá enormní nároky na funkční povinnosti lékaře - až do bytového obchvatu obyvatel, kteří spadají do pravidelných sociálních, zdravotnických, veřejných programů (infikovaných tubinem, infikovaných HIV, chudých, zdravotně postižených atd.). ). Platí za to někdo? Ne "Vzal jsi Hippokratovu přísahu!"

Pokud někdo apeloval na jméno Hippokrata, dovolte mi, abych vám připomněl, že poplatky Hippokrata a jeho kolegů byly podle standardů té doby velmi vysoké (dokonce vyšší než u slavných a dosud známých architektů). Hippokrates byl nejen geniálním lékařem, ale i velmi inteligentním odborníkem na reklamu: „A doporučuji vám, abyste nebyli příliš nelidští, ale také věnovali pozornost množství finančních prostředků (pro pacienta) a jejich umírněnosti, ale občas se bude chovat s dárkem, když vezme v úvahu vděčnou vzpomínku nad minutou slávy. “ Mimochodem, Hippocrates radí, aby se zacházelo zdarma jen příležitostně, abych tak řekl, aby se zlepšil jeho obraz: „Pokud začnete nejprve s případem odměňování, pak to samozřejmě povede pacienta k myšlence, že pokud smlouva nebude uzavřena, opustíte ji nebo bude příležitost k němu, a nedávají mu radu v tuto chvíli. Neměli bychom se starat o stanovení odměny, protože se domníváme, že je pro pacienta škodlivé věnovat pozornost, zejména při akutním onemocnění - rychlost onemocnění, která nevede ke zpožděním, dělá dobrého lékaře nehledě na výhody, ale spíše na získání slávy. Je lepší obviňovat zachráněného, ​​než vykořisťovat ty, kteří jsou v nebezpečí. “

V současné době se objevil poněkud absurdní stav, nicméně již delší dobu existující veřejný model zdravotní péče předpokládá, že lidé (lékaři) ztělesňující to by měli být vysoce profesionální specialisté, ale jejich práce by měla být placena minimálně. Omlouváme se za takový příklad, ale prostitutka na Tverskaja stanovuje cenu za své služby (zpravidla pevné a velmi značné), dívku v krátké sukni as naprostou absencí hlasu "zpívá" za velmi slušné peníze v klubu nebo koncertním sále, stavitelé, na konci vše, práce, předem dohodnout cenu za svou práci. Lékař je však povinen pracovat po žebráckém platu poté, co strávil 8-10 let za učebnicemi nebo na klinice. Abych nebyl neopodstatněný, uvedu příklad: jeden svazek ultrazvukové diagnostiky Mitkov (to je ve skutečnosti „Bible“ ultrazvukového diagnostika) nyní stojí asi 200 dolarů, měsíční mzda lékaře je přibližně ve stejné výši (nebo dokonce méně). být? Je však také nutné číst (a někde kupovat) periodickou literaturu, získávat literaturu nejen v oboru, ale i v jiných klinických oblastech (aby se přece jen nestaly nudnými). Omlouváme se za nedůvěru, ale lékaři mají také rodiny, děti, také chtějí jíst, platit za služby, učit děti za něco, ale alespoň jednou za rok jít do moře. To je však vše, co veřejnost nezaujímá: „Vzali jste Hippokratovu přísahu!“ A to znamená, že jsem povinen pracovat a plnit svou povinnost, která je uvedena v Hippokratově přísahě.

Teď nechci zbožňovat obraz moderního lékaře a ještě více - bránit ho. Ale chci, aby pochopili, že lékaři jsou lidé! Čestný a klamný. Dobro a zlo. Zdvořilý a hrubý. V noci stojí na operačním stole a tráví čas v lehkém křesle úřadu zdravotnictví. Padající z únavy na místě a určování počtu hovorů na tomto místě. Chirurgové se zlatýma rukama a hloupý konoval. Brilantní diagnostičtí pracovníci a hloupí úředníci. Všichni jsou odlišní, stejně jako všichni z nás, ale jsou to lidé se všemi výhodami a nevýhodami, plusy a minusy. Požadovat od nich něco, co je popsáno v pravěkém rukopisu, je přinejmenším nerozumné.

A pojďme zacházet s lékaři jako se skutečnými lidmi, ne s fiktivními postavami z pohádky, a to způsobem, který lidem ukládá bájný tvor z Hippokratovy přísahy. Myslíte si, že lékař prodávající potravinové doplňky si vzpomene na Hippokratovu přísahu? Nebo se odborník na klinice, který jmenoval kurz zcela zbytečného, ​​ale velmi drahého laboratorního vyšetření, zajímá o lékařskou etiku? Stále věříte, že existuje bezplatná zdravotní péče zaručená Ústavou? Buďme realističtí. Medicína je nyní jednou z forem poskytování služeb obyvatelstvu. V souladu s kvalitou a objemem těchto služeb vzniká jejich cena. To je naše realita. A není nutné budovat iluze o tom, že služby špičkového specialisty můžete získat za laskavost jen proto, že je vázán povinnostmi nějaké pomíjivé přísahy.

A vracíme se k realitě. Přísaha přijatá lékařem na konci ústavu nebo univerzity nemá žádný právní základ. Ano, někdo podepíše text přísahy (náš proud, například v kovboji 90. let, kdy nebylo jasné, kde žijeme a komu bychom měli přísahat, nic nepodepsali). Ale tento podpis nemá absolutně žádný mechanismus pro ovlivňování toho, kdo ho nebude následovat. Hippokratova přísaha je silně vykořisťována úřady, které nejsou schopny vytvořit účinný a efektivní model zdravotní péče a snaží se zaplnit díry ve stávajícím systému lékařské péče pro obyvatelstvo a zároveň apelovat na nějaký druh středověké firemní etiky. Stát se ve skutečnosti snaží podporovat populistický mýtus o svobodné zdravotní péči násilným využíváním znalostí, zkušeností a kvalifikací lékařů. A násilí je vyjádřeno tím, že lékaři jsou nuceni řešit své materiální problémy na úkor pacientů. Nebudeme hovořit o tom, kdo dostane odměnu a v jaké velikosti (někteří lidé kupují levnější maso, jiní jsou roztrženi ve volbě mezi BMW a Mercedesem), ale stávající systém nejen nutí poctivé a slušné lékaře, aby dostávali odměny od pacientů (berte to ze slova - velmi ponižující a nepříjemný postup), ale také otevírá obrovské možnosti pro všechny druhy podvodníků a úplatkářů.

Na závěr chci citovat slova slavného oftalmologa Svyatoslava Fedorova: „Jsem dobrý doktor, protože jsem svobodný a mám 480 lékařů. Hippokratova přísaha je fikce. A ve skutečnosti, tam je skutečný život - musíte jíst každý den, mít byt, šaty. Myslí si, že jsme někteří létající andělé. Angel, přijímá plat 350 rublů? Dnes je v Rusku půl milionu takových lékařů. Jeden a půl milionu chudých lidí s vyšším vzděláním, intelektuální otroci. Požadovat, aby za těchto podmínek medicína fungovala, je absurdní! “

Při přípravě materiálu použité informace z Wikipedie - bezplatná encyklopedie

Dává to zubní přísaha hypokratické?

Komunikace je snadná a zajímavá. Připojte se k nám

Všichni, kteří studovali na lékařských univerzitách, všichni dávali přísahu pokrytců, zubař je specializací, ale neměli bychom zapomenout na všechny z nich, především na lékaře.

jako každý doktor-ano, ale když přijdeš ke zubaři. Samozřejmě ne, s největší pravděpodobností přísahou Cthulhu!

Přísaha je z módy a všichni přísahají před Biblí - nezabíjejí!

Žádný z lékařů nedává tuto přísahu.

Žádný z lékařů nedává zklamanou Hippokratovu přísahu. Nevytvářejte iluze.

Všichni lékaři slibují, ale ne všichni jej dodržují.

Lékaři neberou Hippokratovu přísahu, nejsme pohané... A zmínit se o tom alespoň negramotně

V bílých pláštích dávejte vše.

jak to říct.. Tato přísaha je taková věc.. více na internetu, co to vlastně je

Pojďme rozptýlit mýtus Hippokratovy přísahy

Navrhujeme, abyste na to, abych tak řekl, vzal na vědomí, že každý z nich znechutil: odkud pochází výraz „Hippokratova přísaha“.
Jedním z chybných prohlášení šířených médii a veřejností je „Hippokratova přísaha“, kterou se zdá, že všichni lékaři (včetně Ruska) dávají před zahájením lékařské praxe.
Chci citovat celý text této Hippokratovy přísahy, jakož i oficiálně existující přísahu lékaře Ruské federace, a pak můžete vyvodit vlastní závěry.

Základy legislativy Ruské federace o ochraně veřejného zdraví. Článek 60. Přísaha lékaře:

Osoby, které absolvovaly vysokoškolské vzdělávací instituce Ruské federace po obdržení diplomu, složí přísahu lékaře s následujícím obsahem:
„Získání vysoké hodnosti lékaře a zahájení mé profesní činnosti slavnostně přísahám: čestně plním svou lékařskou povinnost, věnuji své znalosti a dovednosti prevenci a léčbě nemocí, zachování a posilování lidského zdraví;
být vždy připraven poskytovat lékařskou péči, udržovat lékařskou důvěrnost, pečlivě a pečlivě jednat s pacientem, jednat výhradně v jeho zájmu, bez ohledu na pohlaví, rasu, národnost, jazyk, původ, majetek a oficiální status, místo bydliště, postoj k náboženství, přesvědčení, příslušnost veřejným sdružením, jakož i dalším okolnostem;
ukázat nejvyšší respekt k lidskému životu, nikdy se uchýlit k realizaci eutanázie;
udržet vděčnost a respekt k učitelům, být náročný a spravedlivý vůči svým studentům, podporovat jejich profesní růst; zacházet s kolegy laskavě, obracet se na ně s žádostí o pomoc a radu, pokud to vyžadují zájmy pacienta, a nikdy neodepřít pomoc a radu kolegům;
neustále zlepšovat své profesní dovednosti, starat se a rozvíjet vznešené tradice medicíny “.
Přísaha lékaře je dána v slavnostní atmosféře. Doručení přísahy lékaře je potvrzeno osobním podpisem pod odpovídající značkou v lékařském diplomu s datem. Lékaři za porušení přísahy lékaře odpovídají podle zákonů Ruské federace.

A teď, tak řečeno, originál:

„Přísahám Apollo, doktora Asclepia, Gigea a Panakea, všemi bohy a bohyněmi, kteří je berou jako svědky, vykonávají čestně, podle mých pravomocí a mého chápání, následující přísahu a písemný závazek: považovat mě za rovnocenné s mými rodiči, abych se s nimi podělil o své lékařské dovednosti, abych se s ním podělil pokud mu chtějí pomáhat v jeho potřebách, jeho potomci by měli být považováni za jeho bratry a toto umění, pokud ho chtějí studovat, je musí učit zdarma a bez jakékoli smlouvy; instrukce, ústní lekce a všechno ostatní nauky, aby informovali své syny, syny vašeho učitele a studenty vázané povinností a přísahou ze zákona na lékařskou, ale nikomu jinému. Řídím režim nemocných k jejich výhodě v souladu s mými pravomocemi a svou myslí, zdržím se způsobování jakékoli škody a nespravedlnosti. Nebudu nikomu dávat smrtící prostředky, o které žádám, a neukážu cestu pro takový plán; stejným způsobem nebudu dávat žádnou ženu, která by byla špatná pesar. Čisté a neposkvrněné, strávím svůj život a své umění. Ať už vstoupím kdekoli, půjdu tam ve prospěch pacienta, daleko od všeho, co je úmyslné, nespravedlivé a zhoubné, zejména milostné záležitosti se ženami a muži, svobodné a otroky. Cokoliv během léčby, stejně jako bez léčby, jsem neviděl ani neslyšel o lidském životě od toho, co by nemělo být nikdy zveřejněno, o tom budu mlčet, přičemž takové věci považuji za tajemství. Pro mne, neochvějně naplňující přísahu, může být štěstí v životě a v umění a slávě dáno všem lidem navěky, přestupovat a dávat falešnou přísahu, aby opak byl pravdivý.

Je to prostě zarážející, jak silné je přesvědčení obyvatel, že každý lékař je vázán skutečnou Hippokratovou přísahou. Koneckonců, nikdo nikdy ne, ani jediný oficiální lékařský orgán, žádný z lékařů se z nějakého důvodu nesnažil odhalit tuto chybu před občany (čtěte pacienty). A bylo by spravedlivé, kdyby zástupci všech profesí přinesli takové přísahy...

Jak se říká, „poté, co doktor vzal Hippokratovu přísahu na krk,„ stetoskop je natažen “a na jeho život je kladen velký červený kříž.

Jaké máte myšlenky o slovech "Hippokratova přísaha"? Nevidíte se před očima, přinejmenším na sekundu, štíhlých četných řad andělů oblečených v bílých šatech, kteří, ne šetří svůj čas a energii, chrání zdraví lidí? Společnost sama vytvořila tento mýtus a věří v něj. Jakmile přijde s mýtem "Hippokratovy přísahy", společnost spolehlivě rozeznala původní zdroj (byl tam nějaký?), A tvrdohlavě udržovaný ve společnosti iluzorní myšlenku lékaře a jak by měl být. Postupně naše společnost tak silně věřila v tento mýtus a zvykla si na obraz neuzavřeného lékaře, ať už je to svatý blázen, nebo poustevnický mnich, zcela bez hmotných a duchovních potřeb a práv, které s jakýmkoli pokusem lékařů změnit své materiální postavení ve společnosti, apologisty mytologie začala odkazovat na tuto přísahu - “přísahal? Buďte trpěliví. ". Ale kdo něco přísahal? Kdo z dnešních lékařů dal "Hippokratovu přísahu" v její původní, originální podobě? Kdo z těch impozantních a nesmiřitelných veřejných strážců a úředníků čte a ví, o čem je? A obecně žijeme v křesťanské společnosti (s několika výjimkami) náboženství - co s tím souvisí starodávné zvyky a přísahy? Co pohanští a řečtí bohové? „Přísaha“ je samozřejmě hrozné slovo, ale přišlo k nám od počátku křesťanských časů, nenávratně pryč… Dnes pro nevěřící existují zákony a musí existovat dost přikázání pro křesťana. Nakonec žijeme v civilizované společnosti! Proto ani křesťanský lékař (není-li ateista, ačkoli nejméně 99% lékařů je ateisté) nepotřebuje přísahu, protože křesťanské učení je mnohem vyšší a morálnější než jakákoli pohanská přísaha.

Tak proč je mýtus Hippokratovy přísahy neuvěřitelně pružný?
Vraťme se nyní k historii.

Takzvaná "Hippokratova přísaha" ve skutečnosti nepatří Hippokratům. Když Hippokrates zemřel v roce 377 př.nl (podle jiných pramenů v roce 356), takovou přísahu ještě nebylo. Jako mnoho jiných věcí, on byl připočítán s touto přísahou v pozdnějších kompilacích jeho prací. Ve skutečnosti, „díla Hippokrata“, stejně jako díla nezapomenutelného Leonida Iljiče Lenina, jsou sbírkou děl různých autorů a je téměř nemožné od nich odlišit skutečného Hippokrata. Podle různých zdrojů, 72 spisů přisuzovaných Hippokratesovi, Galen rozpoznal jako pravý - 11, Haller - 18 a pouze Kovner 8. Zbytek prací, samozřejmě, patřil jeho synům, doktorům Thessalou a drakovi, a jeho zetě Polybovi (V. Rudnev, 1998).

Nejběžnější verze přísahy dnes, tzv. Medical Commandment, vydaná v roce 1848 v Ženevě, neobsahuje velké části zdrojového textu (nebo textů).
Hippokratova přísaha v latině:
HIPPOCRATIS JUS-JURANDUM
Na Apollinem medicum et Aesculapium, Hygiamque et Panaceam, de deasque omnes testes Citováno z: http://www.wikipedia.org/wiki.
Ilium nempe parentum meorum loco habitumm spp., Qui me artem istam docuit, eiment alimenta impertirurum, et quibuscunque opus habuerit, suppeditaturum.
Victus etiam rationem pro virili et ingenio meo aegris salutarem praescripturum a pemiciosa vero et improba eosdem prohibiturum. Nullius praeterea precibus adductus, mravenčík lékařský cuique propinabo, neque huius rei consilium dabo. Casie et sancte colam et artem meam.
Quaecumque vero in vita homium sive, medicinam factitans, sive non, vel, velké, velké množství, quae in vulgus efferre non decet, ea reticebo non secus atque agde fidei meae commissa.
Quod si igitur hocce jusjurandum fideliter servem, neque violem, contingat et prospero tarn in vita, quam in arte mea fruar et gloria immortalem gentium. Sine autem id transgrediar et pejerem contraria hisce mihi eveniam.

Teď překlad. Nebo spíše - nejběžnější možnost (citovaná v Hippokrates. Oath. Law. O doktorovi. Instrukce - 1998).

„Přísahám Apollo jako doktor, Asclepius, Gygey a Panacea a všechny bohy a bohyně, kteří je berou jako svědky, poctivě vykonávají, podle mých pravomocí a mého chápání, následující přísahu a písemný závazek: považovat mě za rovnocenné s mými rodiči, abych se s nimi podělil o své lékařské dovednosti, abych se s ním podělil chtějí-li je studovat a učit je bezplatně a bez jakékoli smlouvy, výuky, ústních lekcí a všeho jiného, ​​měli by to považovat za své vlastní prostředky av případě potřeby mu pomáhat v jeho potřebách. st v nauce hlásit ke svým synům, synové svého učitele a studenty související povinnosti a přísahu podle zdravotnictví zákona, ale nikdo jiný.
Budu směřovat režim pacientů k jejich výhodě podle mých sil a mé mysli, zdržet se způsobování jakékoli škody a nespravedlnosti, nedám nikoho smrtelným prostředkům, o které žádám, a neukážu cestu k takovému plánu, stejně jako nebudu předávat žádnou ženu, která by nebyla schopna porodit pesary. Čisté a neposkvrněné, strávím svůj život a své umění. Ať už vstoupím kdekoli, půjdu tam ve prospěch pacienta, daleko od všeho, co je úmyslné, nespravedlivé a zhoubné, zejména z lásky k ženám a mužům, svobodné a otroky.
Takže během léčby, stejně jako bez léčby, nevidím ani neslyším o lidském životě z toho, co by nikdy nemělo být zveřejněno, o tom budu mlčet, přičemž takové věci považuji za tajemství.
Pro mne, neochvějně naplňující přísahu, může být štěstí v životě a v umění a slávě dáno všem lidem navěky. Pro zločince, který dává falešnou přísahu, ať je to opak.

Číst? Co říká Hippokratova přísaha? Ano, vůbec ne o tom, co - "... zářící ostatním, spálit se a proměnit ve svíčku." Pečlivě čtěte a přečtěte si Přísahu. A budete souhlasit s tím, že i v této „česané“ verzi textu je to jen o povinnostech vůči učitelům, kolegům a studentům, zárukách nepoškození nemocných, negativním postoji k eutanazii (zabíjení pacientů na přání), potratům, odmítání zdravotnických pracovníků z intimní vztahy s pacienty, uchovávání lékařského tajemství. Nikde v textu nenaznačuje, že by měl lékař léčit svobodně a bez slova tolerovat nevšímavost a lhostejnost společnosti vůči němu.

Opět zpátky k příběhu. Ve starověkém Řecku, jehož subjekty byly Hippokrates, drvivá většina lékařů žila pohodlně na úkor poplatků od pacientů. Jejich práce byla vyplacena vysoko (například lépe než práce architektů). Ačkoli charita nebyla cizí ani lékařům (když máte peníze, můžete být dobrodincem). Stejný Hippokrates ve svém "Pokynu" radí svému žákovi, pokud jde o poplatek za léčbu, aby rozlišoval mezi různými pacienty - "A doporučuji vám, abyste nebyli příliš nelidští, ale také věnovali pozornost nadbytku finančních prostředků. ) a jejich umírněnost, a někdy by se s ním zacházelo jako s darem, s ohledem na vděčnou paměť nad minutou slávy. Všimněte si, že dar Hippokrates doporučuje léčit pouze příležitostně.

Možná, že Hippokrates už pochopil důležitost dobročinnosti pro reklamu? S největší pravděpodobností ano. Takže ve stejném "Pokynu" radí svému žákovi - "Pokud vedete první případ odměny, pak samozřejmě přivedete pacienta k myšlence, že pokud nedojde k uzavření smlouvy, opustíte ji nebo ji budete bezstarostně léčit a Neměli bychom se starat o stanovení odměny, protože se domníváme, že je pro pacienta škodlivé, aby tomu věnoval pozornost, zejména v případě akutního onemocnění - rychlost nemoci, která nedává příležitost ke zpoždění, dělá dobrého lékaře bez přínosu ale spíše s Bretenoux slávu. Je lepší, aby vinu přeživších než předem vyloupit v nebezpečí. " Jak můžete vidět, nevděčnost zachráněných pacientů vůči lékaři si zaslouží výtku i z pohledu Hippokrata!
O čem je Hippokratova přísaha?

Analyzujme, co je primárně uvedeno v „Přísahě“.
Pro informaci vezmeme slovo. Slova v Hippokratově přísahě - 251.

Od nich, v procesu snižování:
1. Slova věnovaná vztahu "student - učitel" a "studenti jednoho učitele" - 69.
2. Slova věnovaná léčbě pacientů - 34.
3. Slova věnovaná dodržování lékařského tajemství - 33.
4. Slova týkající se "štěstí" a "slávy" lékaře "správné", a nadávky na hlavu lékaře, ustupující z přísahy - 31.
5. Slova věnovaná morálnímu charakteru lékaře - 30.
6. Slova věnovaná bohům, kteří nejsou pro křesťany autoritativní - 29.
7. Slova o neúčasti na potratech a eutanazii - 25.
A nyní učiníme zcela logický závěr, že osoba v přísahě, kterou dává, věnuje větší pozornost tomu, co považuje za nejdůležitější, a menší pozornosti, a tedy i počtu slov - méně důležitých. Docela fér.
Podle počtu slov náležejících do výše uvedených kategorií se podívejme na tzv. Měřítko profesních hodnot lékaře podle Hippokrata.
V první řadě se jedná o systém vztahů "učitel - studenti" - 69 slov, tj. 27,6% z celkového počtu slov.
Na druhém místě - slibuje lékař léčit lidi - 34 slov, nebo 13,6% slov. (Dvakrát méně než "učitel - studenti"!).
Na třetím místě - zachování lékařského tajemství - 33 slov, nebo 12,8%.
Na čtvrtém místě - příplatky za přísahu a prokletí za porušení této přísahy - 31 slov - 12,4%.
Na pátém místě je morální charakter lékaře, kterému je věnováno 30 slov - 12%.
Na šestém místě jsou řečtí bohové, kterým bylo přiděleno 29 slov - 11,6%.
A konečně, poslední sedmé místo je principem neúčasti na potratech a eutanazii, které je dáno 25 slov, tj. 10% z celkového počtu slov Hippokratovy přísahy.

Zamyslete se znovu. Co je tedy "Přísaha"?
Možná je na čase přestat obviňovat lékaře z nějakého důvodu (a často bez důvodu) - „Přísahám? Buďte trpěliví. ". Možná je čas rozptýlit falešné mýty o „povinnostech lékařů“?

Inkviziční mysl čeká na velká překvapení ve věcech známých od dětství.
Hlavní princip Hippokratovy etiky byl vždy považován za „non nocere“ - neubližujte. Udržoval ho sám Hippokrates?
Za prvé, kdo by měl být léčen? Zde je citát z lékařského přikázání, elegantní (a oříznuté) a publikovaný v roce 1848 v Ženevě - "Můj první úkol je obnovit a zachovat zdraví svých pacientů." Původní původní verze Přísahy, pravděpodobně skutečně založená na Hippokratově světonázoru, obsahuje následující pokračování této fráze, která byla z „nejasného důvodu“ vynechána Ženevskými vydavateli - „... ale ne všichni, ale jen schopni zaplatit za jejich zotavení…“.

Dokonce i v praxi samotného Hippokrata existovaly přinejmenším dva případy, ve kterých zlomil svou „vlastní“ přísahu. V roce 380 př.nl Jeden Akrakhersit začal být léčen pro otravu jídlem. Poté, co pacient poskytl pacientovi nouzovou péči, se lékař nejprve zeptal příbuzných Akrakhersitu, zda by mohli zaplatit za uzdravení pacienta. Slyšel negativní odpověď, navrhl... - "dát chudé věci jed, tak aby dlouho netrpěl," na které se příbuzní dohodli. S nedokončeným jedem jedla pak dokončil Hippokratův jed. (Co „neškodit“ a neúčast na eutanazii?).
Dva roky před jeho smrtí, Hippocrates zavázal se používat jistý Caesar Sveton, kdo trpěl vysokým krevním tlakem. Když se ukázalo, že Caesar nemohl zaplatit za celou léčbu bylin, Hippokrates ho podal rukou svých příbuzných, nejenže ne vyléčil, ale také jim řekl špatnou diagnózu a řekl, že pacient prostě trpí migrénou. Příbuzní, kteří byli oklamáni úmyslnou mylnou představou, se neobrátili k jinému lékaři a brzy 54letý voják zemřel během další hypertonické krize.

Za druhé - Hippokrates nemohl tolerovat konkurenci, věřil, že čím méně lékařů, tím lepší zisk. Zde je důkaz pro vás - slova ze stejné přísahy: "... instrukce, ústní lekce a všechno ostatní ve výuce by měly být sdělovány synům, synům jejich učitele a studentům, kteří jsou vázáni povinností a přísahou ze zákona k lékařskému, ale nikomu jinému." Není to velmi humánní? A konečně poslední. Některé staré výklady „Hippokratovy přísahy“ uvádějí, že lékař by měl poskytovat bezplatnou pomoc kolegům a jejich rodinám, a není povinen RENDER pomoci chudým lidem - tak, aby se každý nedostal k volnému léku a přerušil lékařskou činnost.
Proč je to, že mýtus „Hippokratovy přísahy“ stále stojí?

Obraz "nezajímajícího lékaře" velmi ziskové propagandy. Tímto způsobem byla myšlenka, že lékař je povinen být žebrákem, naléhavě položena do vědomí veřejnosti. Dnes, úplná absence lékařského práva byla nahrazena řemeslnými "morálními a etickými principy", nemorálními a nemorálními vůči lékaři. Jako výsledek, "zkorumpovaní" úředníci z medicíny jsou opět zodpovědné za "nedostatek peněz" dnes.
Společnost na to zcela zapomněla a nechce si pamatovat, že práce lékaře stojí za něco, že realizace práva občanů na ochranu zdraví garantovaná ústavou by neměla být založena pouze na profesních povinnostech, ale také na zcela objektivních možnostech lékařů poskytovat ji. Společnost nechce pochopit, že lékaři jsou také občany společnosti, občané, kteří musí mít svá práva zakotvená a chráněná zákonem, občany, kteří nejsou horší než jiní. A především právo na uspokojení v důsledku jejich práce prostřednictvím realizace jejich hmotných a duchovních potřeb. Majetek a bohatství lékaře jsou jeho znalosti, profesionální dovednosti a schopnost pracovat, léčit lidi, zbavovat je utrpení. Povinnost lékaře pomáhat zase znamená povinnost společnosti v souladu se zásadou spravedlnosti, kterou také zbožňuje, aby ji adekvátně odměnila za vykonanou práci. Není-li doktorovi vyplácena mzda za jeho vysoce kvalifikovanou pracovní sílu nebo je mu vyplácena hrubá mzda, která je nižší než odměna za úklid v kanceláři pochybné polotrestní společnosti, je to děsivá sociální nespravedlnost. Pokud je míra odpovědnosti lékaře za případné trestné činy a omyly stanovené trestním zákonem zcela neslučitelná s chudobou jeho existence za výplatu jeho práce, kterou nabízí „spravedlivá“ společnost, je to také cynická sociální nespravedlnost. Nelze realizovat spravedlivé právo občanů na ochranu zdraví prostřednictvím nespravedlivého odcizení vysoce kvalifikované pracovní síly ze stovek tisíc lékařů. Populární poptávka po svobodné zdravotní péči, která je tak populární jak mezi politiky, tak mezi obyvatelstvem, ve skutečnosti vedla k „lékařskému šíření“ - odcizení za nic, a často k ničemu (stává se, že plat není vyplácen vůbec), který je majetkem zdravotnických pracovníků - jejich práce, kvalifikace, znalosti a nadání. Jedná se o formu bezohledně nespravedlivého sociálního násilí proti zdravotnickému povolání.

V naší společnosti není místo pro ty, kteří pracují upřímně, včetně lékaře. "Spravedlivou prací nemůžete dělat kamenné komory." Dobře řečeno! Ale doktor zde žije ve stejné společnosti. Je jeho součástí. Jasně si uvědomuje, že beznaděj jeho existence činí nesmyslným dodržovat normy chování, které pro něj zavedla moderní společnost. Protože tyto normy nezaručují lékaři nic než beznadějnou chudobu. V jednom ze starých vydání novin „Fakta“ vyšla fotografie, která zachytila ​​okamžik, kdy bylo auto předáno hráči s hodnotou 70 tisíc cu. Nyní si představte, že na místě je fotbalový hráč chirurga (přinejmenším stejný jedinečný fanatik srdeční chirurgie, Dr. BM Todurov, o kterém ti samí novináři Fakty uvedli, jak hrdinsky provozoval otevřené srdce s baterkou, když nespokojenost s energetickými inženýry, Moskevský výzkumný ústav chirurgie byl bez napětí). To není možné si představit. Chirurg auto nebude dávat vůbec. Bude mu vyplácena mzda za čtyřhodinovou operaci a pak budou psát stížnost, že se zdá, že šev je zkroucený... A společnost bude křičet - „K němu. A něco jiného o Hippokratově přísahě.

A doktor si o tom myslí: „Proč si prostitutka může zavolat svou cenu, neznělou, ale roztomilý zpěvák pro grimasy pod„ překližkou “může požádat o mnoho tisíc poplatků, taxikář nikdy nebude mít štěstí zdarma, úředník bez„ vyjádření úcty “nevydá certifikát, dopravní policista pro děkuji, že nebudete chtít šťastnou cestu, advokát nezačne provádět případ, číšník nebude sloužit bez tip, kadeřník nebude řezat, zástupce nebude hlasovat, a on - lékař, který zachrání jejich životy, v rozmaru stejné společnosti, je zbaven práva volat jeho cenu tak nezbytné pro každéhoZačalo?“. Vzpomínám si na nesmrtelná slova prvního lidového komisaře pro zdraví N. Semashka - "Lidé živí dobrého lékaře, ale ty špatné nepotřebujeme." Znal komisař cenu dobrého lékaře? Ano, a zdroj "krmiva" - lidé - jasně definované. Zlatá slova, nic neříkej.

Nespravedlivé zacházení s lékařem a ve skutečnosti násilné odcizení výsledků jeho práce zdarma (nebo téměř zdarma) - podle principu "lékařské distribuce" a zbavení možnosti dosažení materiálního blahobytu zcela upřímným způsobem způsobilo, že lékaři čelili násilí. nespravedlivou společnost. Toto násilí je vyjádřeno v touze získat hmotnou odměnu od pacienta a hlavním motivem takového násilí není ani tak obohacení, jako poskytnutí možnosti základního biologického přežití. Lékař je dnes nucen požadovat od pacientů další odměny. Alespoň od těch, kteří mohou platit. To nemůže být jinak. Konec konců, každý ví, že ekonomický axiom je tvrzení, že snížení mezd pod životní minimum nevyhnutelně vede ke skutečnosti, že úvahy o přežití převažují nad profesionální povinností a povinnostmi vůči pacientům. Morální a etické normy nejsou krmeny a nebudete žít bez peněz a nebudete krmit rodinu. Řekl o tom ve svém posledním rozhovoru slavný oftalmolog Svyatoslav Fyodorov - „Jsem dobrý doktor, protože jsem volný a mám 480 bezplatných lékařů. Hippokratova přísaha je fikce. A ve skutečnosti, tam je skutečný život - musíte jíst každý den, mít byt, šaty. Myslí si, že jsme někteří létající andělé. Angel, přijímá plat 350 rublů? Dnes je v Rusku půl milionu takových lékařů. Jeden a půl milionu chudých lidí s vyšším vzděláním, intelektuální otroci. Požadovat, aby za těchto podmínek medicína fungovala, je absurdní! “
Zapomeňme tedy na "Hippokratovu přísahu" (ve špatném výkladu).