Image

Co je to hepatomegalie a jak tuto poruchu léčit?

S diagnózou hepatomegálie to není vše, co vědí. Na první pohled se zdá, že se jedná o vážné onemocnění, ale ve skutečnosti se jedná o nepatrnou odchylku, která signalizuje přítomnost dalších zdravotních problémů. Hepatomegalie samotná je zvětšením jater, což je známkou přítomnosti různých onemocnění.

Játra jsou důležitým orgánem v lidském těle, který rozkládá metabolické produkty na složky. Přicházejí ve formě výkalů a moči. Játra jsou schopna neutralizovat a odstraňovat toxické látky, ale pokud k tomu nedojde, například během otravy, objeví se podobná patologie. Lékaři to připisují ve větší míře syndromu, což dokazuje nejen špatný stav orgánu, ale také problém celého těla.

Ve všech případech znamená změna velikosti orgánu problémy v játrech, jejichž povaha závisí na stupni jeho růstu. Tato patologie může začít srdečním onemocněním, výskytem nádorů a cirhózy. S takovými onemocněními začne orgán růst a bakterie, která se usadí v játrech, rychle zvýší svůj podíl. Hepatomegalie vyžaduje podrobnou studii, protože za účelem zvládnutí patologie musíte nejprve zjistit, co je zdrojem odchylky.

 • hepatitida;
 • různé infekční nemoci;
 • intoxikace v důsledku otravy alkoholem;
 • tuková degenerace;
 • výskyt metastáz naplněných tekutinou;
 • velké hromadění tukových látek v játrech;
 • modifikace způsobené cirhózou;
 • blokáda jaterních žil;
 • rakovina;
 • výskyt benigních nádorů;
 • porušení metabolických procesů;
 • akumulace mědi.

Pokud se vyskytne podobná odchylka, je pro specialistu snadné ji zjistit palpací. Zdravý orgán není zpravidla detekovatelný, proto je snadné prokázat přítomnost patologie. S vnějším vlivem na zvětšený orgán se pacient cítí nepříjemnou bolestí, která je také jedním ze známek zvýšení průměru jater.

Tyto procesy nejčastěji začínají v důsledku zánětu v těle, virů a hromadění nebezpečných toxinů. Takový zánět způsobuje nejen růst jater, ale také smrt zdravých buněk, které mohou mít škodlivý vliv na zdraví. Onemocnění je důsledkem cirhózy, pravidelné intoxikace těla, která je nejčastěji pozorována u lidí trpících alkoholismem. Látky se postupně hromadí v těle, což nakonec vede ke zvýšení sleziny a jater.

Srdeční onemocnění může způsobit krevní stázi ve tkáních a orgánech. Tento jev neprochází bez stopy. Pokud je toto onemocnění chronické, pak dříve nebo později ovlivní játra. Nejčastěji je hepatomegalie provokována onkologickými onemocněními, je to právě ta, která je schopna působit na játra tak, že se nejen zvětšuje, ale také postupně ztrácí schopnost plnit své hlavní funkce.

Tento syndrom indikuje růst jater. Důvody této odchylky jsou dostatečné. Zvětšená játra jsou příznakem jiných onemocnění v těle. Existuje řada okolností, které mohou zvýšit riziko hepatomegálie jater:

 • pravidelné zneužívání alkoholu;
 • zneužívání drog a různých biologických přísad;
 • infekční onemocnění, hepatitida;
 • nevyvážená strava, častá konzumace mastných, slaných, kořeněných a sladkých potravin, což vede k obezitě a může způsobit růst jater.

Příznaky této odchylky vždy závisí na tom, co je způsobeno výskytem problému. Je-li nemoc vyslovena, není těžké si všimnout, že by i žaludek viditelně vzrostl. Pokud nemoc nedosáhla kritické fáze, může ji detekovat pouze odborník.

Hlavní příznaky hepatomegálie:

 • bolestivý syndrom, pocit kómy na pravé straně, především tento příznak se projevuje při změně polohy;
 • změny pigmentace kůže (projevy žloutenky s hepatitidou);
 • vyrážka na těle způsobující svědění;
 • hromadění tekutiny v břiše;
 • přetrvávající zácpa nebo naopak volná stolice;
 • špatný dech;
 • nevolnost

Onemocnění způsobené levým lalokem se vyskytuje velmi vzácně. Může se objevit růst jater v důsledku infekcí nebo onemocnění jiných orgánů. Levý lalok je nejblíže slinivce břišní, což je důvod, proč je růst levého laloku častěji spojován s jeho modifikacemi. V tomto případě pacient provede komplexní vyšetření.

Nejčastěji se však vyskytuje hepatomegalie v pravém laloku. Je to právě tato část jater, která nese velkou zátěž, takže zvýšení v tomto případě může mít přirozený charakter. To je důvod, proč každá nemoc, infekce nebo odmítnutí okamžitě ovlivňuje pravý lalok.

Při diagnostice hepatomegálie je této části věnována větší pozornost, protože nese hlavní funkční zátěž. Je-li však zjištěna a potvrzena odchylka, léčba se neprovádí pro konkrétní lalok, ale pro celý orgán jako celek.

Takové zvýšení v těle přichází v případě, že u dospělé velikosti jater přesahuje 13 cm, játra se skládají ze dvou laloků. Každý z nich má oddělená nervová vlákna, krevní zásobení. Jaterní tkáň je dlouhá buňka, která je doslova nasycena neurálními kapilárami. Každá část jater má své žlučovody a oddělenou centrální žílu. Když se mohou vyskytnout difúzní odchylky ve fungování některého z těchto prvků, je někdy obtížné určit správný základ těchto změn.

Změny tohoto druhu v játrech mohou být způsobeny streptokokovými infekcemi. V tomto případě pacient trpí nezdravými pocity na pravé straně, které mohou dát lopatce, neustále cítí zimnici. V tomto případě léčba léky nepřinese úspěch, výsledkem bude pouze chirurgický zákrok. Pokud by difúzní modifikace byly způsobeny intoxikací různými drsnými látkami, jedy nebo alkoholem, pak se objeví typická bolest kloubů, je možné zvýšení sleziny.

V tomto případě dochází ke zvýšení orgánu v důsledku toho, že se jaterní buňky začínají měnit na tuk. Nejjednodušší vysvětlení je hromadění velkého množství tuku v játrech. Patologie vyplývá z pravidelného používání škodlivých a tukových potravin, stejně jako zneužívání alkoholu a drog. Toxické látky vstupující do jater jsou modifikovány a transformovány do tukových buněk. Nadměrné množství tuku je uloženo v orgánech, což způsobuje hepatomegalii.

Tyto jevy mohou postupně vést k cirhóze. V hlavní fázi se první tukové buňky objevují v játrech, postupně se hromadí a expandují, mezi nimi se tvoří pojivová tkáň. Poslední stadium této patologie tvoří výrazné pásy pojivové tkáně, které jsou výsledkem vývoje hepatomegálie.

Tyto odchylky mohou být důsledky diabetes mellitus, způsobené poruchou trávicího systému, vystavením toxinům, nevyvážené dietě, neustálé změně stravy a dlouhodobému užívání antibiotik.

Hlavními příznaky onemocnění v tomto případě jsou nevolnost, zvracení a bolest na pravé straně pod žebrem. Pacient může trpět zažívacími problémy, změnou stavu a pigmentací kůže a vidění se může zhoršit. Pouze v posledním stadiu vývoje patologie se symptomy projevují výrazněji.

Hepatomegalie u dětí se může objevit v jakémkoliv věku, ať už je to novorozenec nebo dospívající. Příčinou onemocnění může být nesprávná výživa. V období od 5 do 7 let je tato odchylka přirozená, proto je hepatomegálie v tomto případě mírná. V tomto období není nutný žádný zásah.

Pokud se spolu s růstem jater, dítě si stěžuje na charakteristické příznaky, jako je bolest, zvracení, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, vyrážka na těle, je nutné neprodleně konzultovat lékaře, protože to může být signál přítomnosti závažných onemocnění.

Důvody výskytu abnormalit v takovém raném věku mohou být mnohé, ale většina z nich se rozlišuje:

 • přítomnost zánětlivých onemocnění, jako je herpes, rubeola, přítomnost parazitů v těle;
 • metabolická porucha;
 • různé poruchy fungování jater - leukémie, lymfomu;
 • poruchy odtoku krve a žluče;
 • vrozená jaterní fibróza;
 • patologie dýchacích orgánů.

Hepatomegalie u dětí není samostatným onemocněním. Tato odchylka indikuje celkový stav těla. Za účelem stanovení úrovně svého vývoje lékař provádí palpaci, a pokud se jasně projeví hepatomegalie, patologie dosáhla svého vrcholu vývoje, jinak je stadium mírné.

Hepatomegalie v tomto případě potvrzuje, že játra plodu jsou vyšší než normální limit. Taková odchylka je snadno odhalitelná, protože zvýšení v těle vede ke zvýšení břicha. Lékař to nejčastěji zaznamenává při ultrazvuku. Nejdříve je nutné identifikovat příčiny.

To může ovlivnit následující faktory:

 • intrauterinní infekce, nejčastěji účinky rubeoly, syfilis, neštovic planých neštovic;
 • různé formace v játrech;
 • narušený metabolismus;
 • srdeční onemocnění;
 • hemolýzu

V některých situacích mohou změny v játrech vést k abnormalitám ve slezině. Odchylku lze diagnostikovat pouze ve druhé polovině těhotenství. Tato situace se zřídka stává, takže pro lékaře je nejdůležitější vyloučit možnost vzniku Downova syndromu.

Ale takový jev u novorozenců ve většině je normou, pokud ke zvýšení došlo více než 2 cm, pak to znamená přítomnost dítěte jiných vrozených onemocnění. Samotná odchylka tohoto druhu nenastává, patologie biliárního traktu, srdeční onemocnění, nádory, vývojová zpoždění, poruchy metabolismu lipidů atd. Mohou být výsledkem patologie.

Hlavní znaky, které indikují přítomnost hepatomegálie:

 • projev žloutenky;
 • pavoučí žíly na břiše;
 • rychlá únava;
 • nedostatek chuti k jídlu, nevolnost;
 • ve výjimečných případech dochází k otoku pupku.

Tyto komplikace během těhotenství se mohou vyskytnout poměrně často. Zpravidla se jedná o pozdější datum a důvodem je růst dělohy. Játra v důsledku takových změn se přesouvají doprava a stávají se objemnějšími, přičemž mohou být potíže s odběrem žluči. Během těhotenství může být mnoho změn, které by měly být vzaty v úvahu při vyšetření.

Příčiny vzniku hepatomegalie v tomto případě nejsou spojeny s onemocněním jiných orgánů. Hlavním důvodem odchylky je právě těhotenství. Každá žena ji nese různými způsoby, ale v žádném případě se těmto změnám nedá vyhnout, protože tělo je zcela nově postaveno za nových podmínek.

Odchylka může nastat v důsledku vrozených patologií, intoxikace v důsledku nadměrného zvracení. Kromě toho se může vyskytnout hepatomegalie v důsledku přítomnosti leukémie, diabetu, kongestivních procesů, různých zánětlivých procesů a formací ve formě nádorů.

Echo příznaky vzniku onemocnění pomáhají přesně určit, v jaké fázi onemocnění je.

Vývoj patologie lze rozdělit do 3 etap:

Při nevysvětlené nemoci je růst jater zanedbatelný: pouze 1-2 cm, v tomto případě není důvod k obavám. K diagnostice odchylky je možné pouze pomocí ultrazvuku. Pacient během tohoto období cítí slabost, malátnost, sníženou chuť k jídlu. Možné nepohodlí v dutině břišní, pálení žáhy a svědění. V tomto případě je nutné se poradit s lékařem, kde bude pacientovi předepsána dieta a léky. Nicméně, hlavní věc - je odmítnutí nezdravých návyků a správné výživy. Pokud se bolest zvyšuje, léky mohou být předepsány k léčení jater.

S oslabenou patologií jsou také změny velikosti jater nevýznamné, ale jsou více než normální limit. Příznaky v tomto případě jsou stejné jako v první fázi. Tyto procesy jsou nejčastěji pozorovány při nesprávném stravování a zneužívání alkoholu. Pro diagnostiku pomocí ultrazvuku. Pokud se nevzdáváte špatných návyků v čase, nemoc bude aktivně pokračovat.

Poslední výrazný stav se projevuje výrazným nárůstem jater. V takových případech tělo dosáhne skutečně kolosální velikosti a může zabírat hlavní část dutiny břišní. Veškerá práce ostatních vnitřních orgánů je narušena. Můžete dokonce diagnostikovat nemoc vizuálně. V tomto případě musíte okamžitě zahájit léčbu a zjistit, co způsobilo tak složitou patologii.

Z diagnózy přímo závisí na tom, co bude léčba. Lékař vyšetřuje pacienta, provádí palpaci, určuje stupeň vývoje onemocnění, zkoumá kůži na přítomnost pavoučích žil nebo žloutenky. Poté se specialista zajímá o to, jaké příznaky onemocnění se projevují u pacienta, jaké léky v poslední době užíval, snaží se dozvědět více o životním stylu pacienta. Je velmi důležité zjistit, zda pacient konzumuje alkohol a jak často to dělá.

Zjištění i primárních symptomů je důvodem pro podrobnější vyšetření.

Ve většině případů je lékař předepsán:

 • biochemický krevní test;
 • zobrazování magnetickou rezonancí;
 • vyšetření břišní dutiny pomocí ultrazvuku;
 • radiografie;
 • testy, které pomáhají určit úroveň srážení krve.

V některých případech mohou provést podrobnější vyšetření a předepsat biopsii. Všechny tyto metody jsou dostačující k odhalení celkového klinického obrazu.

Léčba onemocnění přímo souvisí s diagnózou.

Léčba v každém případě by měla být zaměřena na odstranění příčiny patologie a snížení výskytu nepříjemných symptomů. Pacientovi musí být přidělena dieta, omezení fyzické aktivity a soubor preventivních opatření.

Pokud bylo onemocnění způsobeno hepatitidou, měla by být předepsána příslušná léčba, po které zmizí všechny problémy s játry. Pokud je příčinou onemocnění je cirhóza, pak úplné uzdravení jater je nemožné, ale je docela možné snížit jeho velikost. Hlavním úkolem léčby je obnovení funkce jater a odstranění problému nedostatku enzymů.

Léčba pacienta by měla být opatrná, je důležité dodržovat dietu, dodržovat správnou výživu, vyloučit jakoukoli možnost užívání alkoholu a omezit fyzickou námahu. Strava by měla obsahovat velké množství bílkovin a minimum tuku. V zásadě se terapeutická opatření provádějí za pomoci léků s různou činností. Ve složitějších případech mohou být pacientovi předepsány diuretika. Ve velmi závažných případech, kdy dochází k cirhóze jater a onemocnění pokračuje, může být pacientovi předepsán transplantát orgánu.

Můžete se pokusit léčit nemoc pomocí tradiční medicíny na jakékoli úrovni onemocnění. Léčba onemocnění v jeho primárních stadiích je mnohem snazší.

Některé z nejúčinnějších lidových metod:

 1. 1. Byliny, jako je mateřská tráva a šalvěj mají dobrý majetek, musí být použity ve stejném množství, můžete přidat trochu čekanky a pampelišky kořeny do sbírky. Byliny by měly být naplněny 500 ml vody a půl hodiny vařeny na mírném ohni. Připravená infuze zabalená hadříkem na několik hodin trvat. Pak se tinktura filtruje a konzumuje několikrát denně před jídlem.
 2. 2. Příznivý účinek na játra a na celé tělo jako celek je schopen mít tinkturu medu. K tomu, ráno a před spaním budete muset pít nápoj od 2 lžičky. citronová šťáva a med na šálek vařené vody.
 3. 3. Obnovit tělo pomůže obyčejné dýně. K tomu stačí jíst 500 g syrové dýně denně. Jíst to prostě není příliš příjemné, takže můžete jíst ovoce ve formě šťávy, vařit nebo péct bez použití oleje.
 4. 4. Je užitečné jíst denně polovinu červené řepy nebo z ní připravovat saláty.
 5. 5. Nejúčinnějším a nejoblíbenějším lékem pro léčbu zvětšených jater je kyslá kapusta. K tomu, po celý den, je nutné použít koktejl z jejich zelí šťávy a rajčatové šťávy, takový nástroj je nejen zdravé, ale také velmi chutné.
 6. 6. Ke všem výše uvedeným, můžete přidat zralá jablka, olivový olej, vlašské ořechy, bobule jalovce a jahodovou šťávu.

V tomto případě je hlavním pravidlem správná výživa. Jíst by se mělo provádět v malých porcích. Je důležité vyloučit z dietních tuků, smažené, kořeněné a slané potraviny. Vyloučené sladkosti, mouka, cukr, uzená masa, konzervy. Strava pacienta by měla sestávat z vařených a dušených surovin. Maso by mělo být dušené nebo pečené bez použití horkého koření a másla. Doporučuje se jíst co nejvíce ovoce a zeleniny.

Strava si klade za cíl normalizovat fungování jater. Jezte každé 3-4 hodiny. Nedodržení těchto pravidel může mít negativní vliv na tělo, způsobit zánět, což povede k aktivnímu progresi onemocnění.

Základem pro optimální výkon orgánů je přírodní cukr. Nezaměňujte to s tím, co se prodává v obchodě. Přírodní produkt je ten, který se nachází v čerstvém ovoci a zelenině. K tomu, patří do stravy jablka, hrušky, hrozny, mrkev, dýně a další.

Při dietě je povoleno používat rostlinné oleje v zeleninových salátech, libové ryby, sušené ovoce, zeleninu, kuře, obiloviny, sezónní ovoce, všechny druhy mléčných výrobků, mléčné polévky a první na bázi obilovin, zelí, džusu, medu a džemu.

Je přísně zakázáno konzumovat máslo, všechny druhy uzenin, vejce, vepřové maso, sýry, uzená masa, různé nakládané a konzervované výrobky, čokoládu, pekařské a cukrářské výrobky, cibuli, luštěniny a rafinovaný cukr.

Prevence, stejně jako léčba, závisí zcela na tom, co je důsledkem selhání jater a jejího zvýšení. Aby se zabránilo takové nemoci, je důležité udržovat zdravý životní styl: nezneužívat alkohol, zabývat se mírnou fyzickou námahou, jíst správně, jíst dostatek bílkovin a vitamínů, vzdát se závislosti na nikotinu, nepředjednat a kontrolovat tělesnou hmotnost. Je velmi důležité pamatovat na to, že užívání neznámých léčivých přípravků je nutné s velkou opatrností. Je lepší se poradit s odborníkem, protože látky, které jsou součástí zdravotnického prostředku, mohou mít škodlivý účinek na játra.

Aktivní životní styl a sport je také jedním z preventivních opatření. Povinnými podmínkami lze přičítat zdravému spánku a včasnému přístupu lékařů v případě zjištění onemocnění vnitřních orgánů.

Prognóza léčby a prevence závisí na stupni vývoje onemocnění a příčinách jeho vzniku. Pokud takový proces byl výsledkem virových onemocnění a přítomnosti bakterií v těle, pak se zbavení problému je poměrně jednoduché. Pokud jde o poškození toxických orgánů, prognóza je výrazně horší. Pokud je pacientovi diagnostikována cirhóza jater, hepatitidy a tukové hepatózy, neexistuje prakticky žádná naděje na vyléčení.

Jakékoliv nemoci, které způsobují růst jater a jeho dysfunkci, mají predispozici k rychlému postupu. Přibližně 30% případů závažných stadií onemocnění, které byly způsobeny onkologií nebo cirhózou, je smrtelné.

Hepatomegalie je příznakem problémů nejen s játry, ale s celým tělem. K identifikaci onemocnění v raných fázích pomůže systematické návštěvy lékařských vyšetření a ultrazvukového vyšetření. Díky tomu je možné včas obnovit játra a jejich velikost.

A trochu o tajemstvích.

Zdravá játra jsou klíčem k vaší dlouhověkosti. Toto tělo vykonává obrovské množství životně důležitých funkcí. Pokud byly zaznamenány první příznaky gastrointestinálního traktu nebo onemocnění jater, a to: zažloutnutí sklerózy očí, nevolnost, vzácné nebo časté stolice, musíte podniknout opatření.

Doporučujeme, abyste si přečetli názor Eleny Malysheva na to, jak rychle a snadno obnovit provoz LIVER za pouhé 2 týdny. Přečtěte si článek >>

Hepatomegalie jater - co to je, příčiny, příznaky, komplikace, léčba a dieta

Hepatomegalie je patologický syndrom spočívající v pravém zvětšení jater (velikost pravé midklavikulární linie přesahuje 12 cm nebo levý lalok je hmatný v epigastrické oblasti). Normálně, játra jsou měkká konzistence, snadno cítil se pod pobřežní obloukem. U různých nemocí se může významně zvětšit velikost těla, struktura se stává hustší.

Co je jaterní onemocnění, příčiny a příznaky hepatomegálie u dospělých, jak správně léčit a proč má dieta důležitou roli při zotavení.

Hepatomegalie: Co je to onemocnění jater?

Hepatomegalie je proces zvyšování velikosti jater, iniciovaný různými bolestivými stavy. To může způsobit difuzní změny jater nebo ohniska, ale je to vždy patologické, protože to jsou nemoci, které vedou k takové dramatické změně velikosti orgánu, že není charakteristická ani v období zvýšené funkční zátěže.

Játra jsou umístěna pod membránou a sestávají ze dvou laloků, nazývají se „přirozeným filtrem“ díky své schopnosti odstraňovat škodlivé látky z těla a čistit krev. V normálním stavu má hladkou strukturu, její sondování nezpůsobuje bolest.

Normální parametry orgánu při jeho zkoumání ultrazvukovým přístrojem v předozadním směru jsou 12,5 cm při měření pravého laloku a 7 cm - levého laloku. Příčná velikost je 20–22 cm, rozměry jsou také rozměry cévního svazku jater.

Zvýšení velikosti jater neobsahuje specifické informace o nemoci, ale slouží jako jasný signál, že se patologie vyvíjí.

Je důležité zdůraznit, že játra mají významné regenerační rezervy, takže se onemocnění může vyvíjet po dlouhou dobu bez symptomů.

Tyto rezervy umožňují tělu plnit své funkce i při lézi 50% nebo více. Mírná hepatomegalie může u lidí přetrvávat mnoho let.

V závislosti na stupni zvýšení tělesného přírůstku:

 • mírná hepatomegalie (mírná změna velikosti a struktury, neodpovídá normálním hodnotám),
 • výrazný (nárůst o 10 cm od normy),
 • difuzní (více než 10 centimetrů).

Samostatnou formou je částečná hepatomegalie, kdy jsou játra nerovnoměrně zvětšena - pouze její část nebo jeden lalok.

Příčiny hepatomegálie u dospělých

S metabolickými poruchami játra začínají hromadit sacharidy, tuky a další metabolické produkty, což způsobuje jeho zvýšení. Mezi onemocnění akumulace patří hemochromatóza, amyloidóza, mastná hepatóza, hepatolentní degenerace. Příčiny metabolických poruch jsou spojeny s osobním životním stylem, ale některé z těchto patologií jsou dědičné.

Všechna onemocnění jater vedou k porážce buněk. Současně začíná proces regenerace nebo dochází k otoku tkáně. Při otoku je nutné odstranit zánět, aby se tělo vrátilo do normálu.

S hepatomegalií je nutné podstoupit sérii vyšetření, aby se určily důvody jejího vývoje. Ty mohou zahrnovat následující odchylky:

 • infekční onemocnění;
 • hepatitida;
 • dystrofie mastného typu;
 • onkologie;
 • intoxikace alkoholem nebo drogami;
 • přesycené tukové látky v játrech;
 • nezdravá strava;
 • výskyt tekutých metastáz;
 • obstrukce žil těla;
 • patologie metabolických procesů;
 • benigní neoplazmy;
 • cirhóza;
 • akumulace mědi.

Metabolické poruchy

Pokud je metabolismus narušen, dochází k hromadění metabolických produktů v těle, což vede k hepatomegalii. Příčiny patologie:

Nemoci kardiovaskulárního systému

Tato příčina má zřídka za následek hepatomegalii u novorozenců a malých dětí. Nejčastěji je diagnostikována u lidí ve středním nebo starém věku. Důvody pro zvýšení tělesné hmotnosti v tomto případě jsou následující:

 • selhání oběhu;
 • konstrikční perikarditida.

Příznaky a charakteristické znaky

Jaterní hepatomegálie je patologické zvětšení orgánu a difuzní změna v jeho tkáních. S touto patologií, játra mohou být snadno palpated pod žebry, zatímco zdravý orgán je těžký cítit. Při palpaci pacient cítí bolest, která je také známkou onemocnění. Hepatomegalie je příznakem, který naznačuje, že játra potřebují léčbu.

Následující příznaky se mohou týkat pacienta:

 • Bolest nebo pocit těžkosti na pravé straně, zejména při změně polohy těla.
 • Kožní vyrážka, doprovázená svěděním. Někdy jsou na kůži červené tečky, připomínající pavouky - s cévními "nohama", které se rozbíhají do stran. Dokonce se nazývají "jaterní hvězdičky".
 • Akumulace tekutiny v dutině břišní.
 • Poruchy zažívání (nejen průjem, ale i zácpa).
 • Zvýšený objem břicha.
 • Časté pálení žáhy, spojené špatným dechem.
 • Nevolnost

Levý lalok je zřídka zvýšený, většinou pravý. Levý lalok se nachází vedle slinivky břišní, takže zvýšení této části jater je obvykle spojeno s poruchami žláz.

Pravý lalok jater je náchylnější k hepatomegálii. To se děje kvůli největšímu zatížení, které na ni dopadá. Zvýšení podílu může být navíc přirozené, ale nikoli důsledkem onemocnění. Během diagnózy je většina pozornosti věnována na pravé straně jater, protože je zodpovědná za hlavní zátěž a funkčnost.

Příznaky onemocnění, v závislosti na příčinách jater

 • příznaky intoxikace,
 • žloutnutí kůže
 • nevolnost, zvracení,
 • slabost
 • zvýšení teploty
 • bolest hlavy
 • bolest při stisknutí
 • výskyt krvácení,
 • teplota,
 • bolest hlavy
 • slabost
 • celkové poškození těla,
 • nevolnost
 • neustálé brnění v játrech,
 • získání zemitého odstínu pleti,
 • silná bolest při palpaci.
 • pokles tlaku
 • slabost
 • únava
 • úbytek hmotnosti
 • bolavé klouby
 • hyperpigmentace kůže.
 • členění
 • vzhled žlutého odstínu pleti,
 • intoxikace,
 • bolesti.

Diagnostika

Ve skutečnosti má lékař pouze dva způsoby diagnostiky a detekce hepatomegálie:

 • Manuální techniky (palpace a perkuse břicha).
 • Metody vizualizace vnitřních orgánů (ultrazvuk, CT, MRI).

Každý přístup má své vlastní výhody a nevýhody. Proto, aby se zvýšila přesnost diagnózy, snaží se používat oba přístupy, a manuální metody jsou primární a metody vizualizace jsou sekundární.

Symptomy charakteristické pro hepatomegálii dávají všechny důvody pro provedení podrobného vyšetření těla. Pacienti jsou zpravidla předepisováni:

 • Biochemická analýza krve (sérový bilirubin, thymolový test, alkalická fosfatáza, celkový protein a proteinogram, ALT a AST).
 • Výpočetní tomografie a zobrazení magnetické rezonance dutiny břišní.
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny.
 • X-ray.
 • Analýza funkce jater, včetně testů na srážení krve.
 • Biopsie. V některých případech, k objasnění procesů v játrech, provést biopsii. Tato analýza se provádí laparoskopicky.

Jak léčit hepatomegaly jater?

Při zvětšených játrech je léčba předepisována v závislosti na výsledcích diagnózy. Pokud je hepatomegalie způsobena virovou hepatitidou, úplného uzdravení lze dosáhnout přísným dodržováním pokynů ošetřujícího lékaře. Terapie se provádí po určitou dobu. Jakmile je virová infekce konečně odstraněna z těla, je velmi důležité zabránit opakování.

Léčba hepatomegalií léky:

 1. Léčba základních léků na onemocnění. Hepatitida (A, B, atd.) Vyžaduje jmenování antivirotik. Listerióza a další bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky.
 2. Echinokokóza je indikací k předepisování anthelmintik (mebendazolu a dalších).
 3. Rakoviny vyžadují použití chemoterapeutických činidel. Srdeční selhání je léčeno srdečními glykosidy.
 4. Hepatoprotektory - léky, které chrání jaterní buňky před poškozením a obnovují již poškozené hepatocyty. Pro tento účel platí: základní fosfolipidy, rostlinné přípravky, vitamínové komplexy a aminokyseliny.

Hepatomegalie vždy vyžaduje úplné vyšetření pacienta, aby se objasnila diagnóza.

U některých onemocnění může být tkáň jater zcela obnovena. Tak například v jiných než závažných formách virové hepatitidy dochází k úplnému uzdravení a játra získávají svou normální velikost.

Chronická progresivní onemocnění, která vedou ke smrti velkého počtu jaterních buněk a jejich nahrazení buňkami pojivové tkáně, obvykle vedou k cirhóze. Obnovení funkce jater zcela v tomto případě je nemožné.

Pro chirurgické odstranění příčin hepatomegálie se používá:

 • otevření a odvodnění jaterních abscesů - pro hnisavé choroby;
 • odstranění nádorů - s rakovinou. Chirurgické odstranění benigních nádorů se provádí, když se vyvíjí významné zvětšení jater;
 • podvázání cév pro krvácení způsobené poraněním tkáně jater.

Pokud je hepatomegálie způsobena akutní trombózou, je indikována transplantace jater.

Dieta pro lidi s hepatomegalií

V hepatomegalii jsou pozorovány principy terapeutické výživy podle M. Pevznera. Jedná se o tzv. Tabulku č. 5 - šetřící dietu, která je předepsána pro všechny nemoci spojené se zvětšenou játra a slezinou, stejně jako žlučník. Indikace pro jeho použití jsou akutní a hepatitida, jaterní cirhóza, JCB.

Hlavní principy klinické výživy jsou:

 • fyziologická nutriční hodnota stravy pro všechny makro / mikroživiny;
 • šetrné výživové návyky;
 • pravidelnosti a zlomkové povaze jídla.

Strava se zvětšenými játry zahrnuje následující povolený rozsah potravin:

 • ovesné vločky, ječmen, nudle, pohanka nebo rýže;
 • sortiment ryb je zastoupen nízkotučnými odrůdami;
  odstředěné mléko;
 • mléčné polévky s přídavkem těstovin, zeleniny a obilovin. Nemůžete jíst první kurzy
 • na bázi bohatého vývaru;
 • masných výrobků z nízkotučných odrůd. Mohou to být karbanátky, karbanátky nebo klobásy. Ve vzácných případech
 • vaření masa ve formě velkých kusů je povoleno;
 • proteinová omeleta z jednoho vejce;
 • zeleninové odrůdy patří mrkev, cuketa, řepa, brambory a dýně. Můžete přidat do nabídky
 • jídla z pečené, vařené nebo čerstvé zeleniny;
 • sušené ovoce;
 • olej (zeleninový, smetanový);
 • Včerejší pekárna bez pečení;
 • med, želé, souffle;
 • odvar z divoké růže.

Strava jaterních hepatomegálií umožňuje vyloučení následujících potravin ze stravy:

 • Mastné červené maso, droby, maso z vodních ptáků, tučné ryby, sádlo, pečivo, čokoláda, koláče, pečivo, těsto z listového těsta.
 • Luskoviny a veškerá hrubá zelenina, kyselé zelí, okurky a marinády.
 • Kulinářské / živočišné tuky, uzené maso, mořské plody.
 • Špenát, šťovík, ředkvičky, cibule, houby, ředkvičky, česnek, majonéza, kečup, pikantní křenové omáčky, pepř, ocet, hořčice.
 • Plnotučné mléko, slaný / pikantní sýr. Omezené je použití tukového tvarohu, zakysané smetany, smetany a tvarohu.
 • Syrová kuřecí vejce, vařená měkká vařená - až tři kusy týdně.
 • Silný čaj / káva, kakao, čokoláda, zmrzlina.
 • Alkoholické a sycené nápoje, balené šťávy.

Lidové léky

Účinné lidové prostředky, které lze použít při léčbě hepatomegálie jater.

 1. Léčivý roztok medu má blahodárný účinek nejen na fungování těla, ale také na játra. Každé ráno a před spaním vypijte nápoj ze 2 lžíce medu, 200 ml teplé vody a 2 lžíce citronové šťávy.
 2. Suchý mateříček se šalvějí, přidejte pampelišky kořen s pivonkou. Vezměte čekanku. Smíchejte, nalijte 500 ml vody. Čekání na var. Ochlaďte - půl hodiny. Kmen a pití.
 3. Dýně Jíme, třeme, vaříme kaši nebo džus. Možná, že někdo má rád syrové dýně víc. A někdo chce udělat brusinkovou šťávu vůbec.
 4. Červená řepa Zde je další užitečná zelenina pro játra. Surovou řepu šťávu vymačkejte, inkubujte ji 15–20 minut a promíchejte s čerstvou mrkvovou šťávou v poměru 3:10. Na den vypijte 100 ml této šťávy. Také řepa může být vložena do salátů nebo použita ve vařené formě.

Předpověď

Prognóza je určena příčinou syndromu a stupněm poškození hepatocytů reverzibilitou procesu. Prognosticky nepříznivé hepatomegálie s cirhózou jater, toxickým poškozením, primárním neoplastickým procesem. Mírné zvýšení počtu orgánů u všeobecných onemocnění, včetně virových infekcí, přechodné hepatomegálie u dětí, je charakterizováno rychlým regresivním průběhem.

Pochybná prognóza v případě hepatomegálie je prováděna pouze u pacientů s onkologickou patologií na 2. až 4. stupni procesu, stejně jako u pacientů s genetickými onemocněními.

V takových případech se játra rychle vrátí k normální velikosti:

 • virové infekce;
 • s takzvanou přechodnou hepatomegalií (přechodné zvýšení bez laboratorních změn) v dětství.

Hepatomegalie

Hepatomegalie je fyziologický nebo patologický nárůst metrických parametrů jater, projevuje se difuzně nebo lokalizovaně a ne ve všech situacích doprovázených poškozením hepatocytů.

Onemocnění lze pozorovat v izolované verzi, která je nejčastěji způsobena organickou patologií orgánu nebo v kombinaci se splenomegalií, což je projev systémových změn v lidském těle (srdeční selhání, endoflebitida jaterních žil).

Každý pacient by měl pochopit, že hepatomegalie je reverzibilní proces (na rozdíl od cirhózy, hepatokarcinomu), a pokud je správně léčena, příčiny hepatomegálie, velikost a funkce orgánu se vrátí do normálu. Ale pro to musíte včas poradit s lékařem. Bohužel, v některých případech je to takový zhoubný zvyk pacientů, jako je nadměrné pití a vede k nemoci. Ten může být jediným organickým projevem toxického účinku alkoholu na tělo.

V počátečním stádiu je reverzibilní a v budoucnu může vést k tvorbě tukové hepatózy, která zanechává nevratné stopy v játrech.

Co je to?

Hepatomegalie je zvýšení velikosti jater. Tento stav není samostatným onemocněním, ale je příznakem všech onemocnění jater. Někdy tento orgán může růst do takové velikosti, že se stane znatelným na povrchu břicha.

S metabolickými poruchami játra začínají hromadit sacharidy, tuky a další metabolické produkty, což způsobuje jeho zvýšení.

Normální velikost jater u dospělých

Když už mluvíme o velikosti těla, musíte určit, jaké metody jsou hodnoceny. Při určování parametrů perkusí (perkuse) jsou jejich normální hodnoty 9x8x7 cm a mohou se lišit v závislosti na výšce pacienta. Při hodnotách nad průměrem mohou být jaterní měření o 1 cm větší. S malým růstem se sníží o 1 cm.

Při pociťování (palpaci) v nepřítomnosti nemoci se tento parenchymální orgán nachází v pravém hypochondriu a nepřesahuje kostelní oblouk. Pokud je oblast nalezena nižší, může to být příznak hepatomegálie nebo vynechání orgánu v důsledku enteroptosy nebo onemocnění hrudních orgánů (emfyzém atd.). Chcete-li objasnit důvody pro odchod okraje jater pod žebry, musíte použít perkusní, ultrazvuk nebo rentgen hrudníku.

Normální parametry orgánu při jeho zkoumání ultrazvukovým přístrojem v předozadním směru jsou 12,5 cm při měření pravého laloku a 7 cm - levého laloku. Příčná velikost je 20–22 cm, rozměry jsou také rozměry cévního svazku jater.

Příčiny vzniku onemocnění

Všechny příčiny vedoucí k rozvoji hepatomegálie jater lze rozdělit do tří skupin:

 1. Onemocnění jater. V tomto případě se jedná o lézi hepatocytů (jaterních buněk), která spouští mechanismus bobtnání tkáně nebo její regenerace. Zvětšená játra způsobená edémem zmizí po zmírnění zánětu. Se zvýšenou regenerací hepatocytů jsou věci trochu složitější. V tomto procesu je obnovena pouze část jaterních buněk a zbytek je nahrazen pojivovou (jizvou) tkání. V důsledku toho se játra postupně zvětšují a stávají se kopcovitou, hustou. Hepatomegalie může být způsobena různými onemocněními jater: autoimunitní a virovou hepatitidou, echinokokózou, polycystickou cytosou, cirhózou a fibrózou, maligními neoplazmy atd.
 2. Akumulace onemocnění. V důsledku metabolických poruch v játrech se začnou hromadit glykogen, železo, sacharidy, tuky a další látky, což vede ke zvýšení velikosti orgánu. Taková onemocnění zahrnují hepatolentní degeneraci, amyloidózu, mastnou hepatózu, hemochromatózu. Mnozí z nich jsou dědiční. Některé z nich, jako například mastná hepatóza, se však mohou objevit v důsledku obecné obezity, zneužívání alkoholu, dlouhodobého užívání některých léků.
 3. Kardiovaskulární onemocnění doprovázená oběhovým selháním a vedoucí k hladkému kyslíku hepatocytů a stagnaci v játrech krve. Příčinou hepatomegálie v tomto případě je smrt jaterních buněk a rozvoj pojivové tkáně na svém místě.

Formy rozvoje

Hepatomegalie má několik forem vývoje, které jsou přidělovány v závislosti na velikosti těla:

 1. Není vyjádřeno stadium - játra se zvětší o 1–2 cm, symptomatický obraz chybí. Detekce onemocnění je možná pouze ultrazvukem.
 2. Částečná fáze - některé části orgánu se zvětšují. Nejčastější porušování homogenity struktury jater. Tento stav je nebezpečným faktorem vyvolávajícím vznik onkologických nádorů, cyst, hnisavých formací.
 3. Mírná hepatomegalie je nevýznamný nárůst jater, který může být způsoben nesprávnou dietou, častým užíváním alkoholických nápojů. Také tato forma onemocnění se často vyskytuje u kojenců.
 4. Výrazným stupněm patologického procesu je nadměrné zvětšení orgánu. Existuje symptomatický obraz, který naznačuje rychlý vývoj patologie jater. S zhoršením nemoci bez vhodné léčby mohou játra přijmout celou peritoneální dutinu. Důvodem pro rozvoj tohoto stavu je onkologický proces.
 5. Hepatomegaly difuzní forma - velikost jater o 12 cm nebo více převyšuje normální hodnoty. Vzniká více abscesů. Léčení v této fázi onemocnění je možné pouze chirurgickým zákrokem.

Procesy probíhající před vývojem difúzního stadia onemocnění jsou reverzibilní a mohou být upraveny lékařskou terapií a dietními změnami.

Difuzní forma onemocnění je extrémně obtížný patologický proces, který se vyskytuje na pozadí cirhózy, zanedbaných forem hepatitidy, přítomnosti nádorových nádorů. Nelze ji léčit, protože není možné odstranit onemocnění, které vyvolalo kritické zvětšení jater.

Příznaky

Stupeň hepatomegálie závisí na onemocnění nebo stavu, který ji způsobil.

Hlavní projevy hepatomegálie jsou:

 • pocit těžkosti v pravém hypochondriu - střední intenzita, zhoršuje se po užití malého množství mastných nebo kořenitých potravin;
 • bolest na stejném místě, zhoršená v poloze na pravé straně, někdy bolest v bederní oblasti.

U těžké hepatomegálie se může vyskytnout bolest na pravé straně během jakýchkoli pohybů.

 • zvýšení břicha;
 • dyspeptické poruchy;
 • příznaky mačkání přilehlých orgánů, které se projevují jako dysfunkce těchto orgánů.

Dyspeptické poruchy, které jsou pozorovány při hepatomegalii, jsou patologické změny na části trávicího systému. Patří mezi ně:

 • hořká chuť v ústech;
 • špatný dech;
 • nepříjemné říhání s chutí stale vajec;
 • pálení žáhy;
 • nevolnost;
 • průjem nebo zácpa;
 • abdominální distenze a obtížné vypouštění plynu.

Jsou také pozorovány současné příznaky hepatomegálie (nejsou přímým důsledkem rozšířené jatery a vyvíjejí se nezávisle na ní, ale jejich příčiny jsou spojeny s příčinami hepatomegálie):

 • žlutý květ na jazyku;
 • ascites - volná tekutina v břišní dutině;
 • kožní vyrážky;
 • kůže "hvězdy" - charakteristický cévní vzor;
 • pruritus;
 • odlupování kůže dlaní, čela a oblastí nasolabiálních záhybů;
 • žlutá barva kůže, viditelné sliznice a sklera. U některých onemocnění je možný zemitý tón pleti;
 • charakteristický červenat na tvářích - často řepné barvy, zakryté cévními "hvězdičkami";
 • tendence krvácet jakoukoliv lokalizaci;
 • jaterní dlaně (erythema palmar) - zarudnutí kůže na povrchu dlaně;
 • někdy - zarudnutí chodidel (analogicky s jaterními dlaněmi);
 • otok měkkých tkání.

Časté příznaky, které se mohou vyskytnout při hepatomegalii, jsou:

 • náhlý pokles účinnosti a produktivity práce při standardním zatížení;
 • nevysvětlitelná slabost;
 • únava po mírném zatížení a dokonce i po odpočinku;
 • zhoršení spánku - pocit nedostatku spánku.

Nejčastěji se při intoxikaci pozoruje zhoršení celkového stavu, který se vyvíjí s rozsáhlými jaterními lézemi - včetně těch, které vyvolávají hepatomegalii.

Co je mírná hepatomegalie?

Pod mírnou hepatomegálií se rozumí mírné zvýšení metrických parametrů jater, nepřesahujících 20 mm, které lze diagnostikovat pouze pomocí instrumentálních zobrazovacích metod. Klinické příznaky mírné hepatomegálie jsou obvykle minimální, takže je obtížné tento stav včas diagnostikovat. Klinické projevy mírné hepatomegálie se objevují pouze s dlouhým průběhem a organickou lézí parenchymu, doprovázenou dysfunkcí orgánu. Mírná hepatomegalie má tedy tendenci postupovat a vyvolat významnou zdravotní poruchu pacienta.

Typickými příznaky mírné hepatomegálie jsou projevy obecné intoxikace ve formě nemotivované slabosti, rychlé únavy, která nemá nic společného s fyzickou aktivitou člověka. Mírná hepatomegalie téměř nikdy nezpůsobuje intenzivní bolest v břišní dutině, nicméně u některých pacientů trpících touto patologií se periodicky objevují nepříjemné pocity těžkosti v pravém epigastriu, pálení žáhy a poruchy chuti k jídlu ve formě její redukce. Vzhled i takových nespecifických projevů mírné hepatomegálie by měl způsobit další instrumentální vyšetření pacienta, aby se odstranila příčina jeho výskytu. Počáteční vazba v diagnóze mírné hepatomegálie je ultrazvukové vyšetření břišní dutiny, nicméně je třeba mít na paměti, že u některých pacientů může být echografie obtížná, a proto byste měli také podstoupit počítačovou tomografickou prohlídku dutiny břišní.

Příznaky mírné hepatomegálie mohou být nejčastěji částečné, tj. Zvětšení jater se nevyskytuje difuzně, ale v důsledku změn v omezených částech jaterního parenchymu, jejichž příznaky jsou detekcí oblastí strukturní homogenity ve formě abscesů, nádorů, metastáz.

Mírná hepatomegalie je nejčastěji spouštěna onemocněním, jako je mastná hepatóza, jejíž patologickým základem je degenerace hepatocytů do tukových buněk. Hlavním etiopatogenetickým faktorem ve vývoji mírné hepatomegálie způsobené mastnou hepatózou je alimentární obezita, tj. Použití velkého množství jednoduchého tuku osobou. Mastná hepatóza označuje pomalu progresivní formu hepatomegálie a v patogenezi jejího vývoje se rozlišuje několik stadií.

Diagnostika

Není možné, aby pacient sám detekoval mírnou hepatomegálii, protože příznaky nejsou intenzivně exprimovány, je také obtížné vizuálně zaznamenat zvýšení objemu orgánu.

Pro přesnou diagnózu provádí lékař studii o pacientově zdravotní anamnéze, poslouchá jeho stížnosti a provádí palpaci břišní dutiny, zejména oblasti hypochondria. Po inspekci jsou stanoveny laboratorní a přístrojové diagnostiky. Je důležité nejen potvrdit fakt, že došlo k nárůstu objemu orgánu, ale také zjistit skutečný důvod, proč se to stalo.

Diagnostika zahrnuje následující postupy:

 • krevní biochemie;
 • klinický krevní test;
 • jaterní testy;
 • imunogram;
 • coagulogram;
 • testy na nádorové markery (v případě potřeby);
 • analýza výkalů;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů umístěných v břišní dutině;
 • radiografie;
 • počítačová tomografie.

Po obdržení všech výsledků testu lékař popisuje nejúčinnější léčebný režim.

Jak léčit hepatomegalii?

Při zvětšených játrech je léčba předepisována v závislosti na výsledcích diagnózy. Pokud je hepatomegalie způsobena virovou hepatitidou, úplného uzdravení lze dosáhnout přísným dodržováním pokynů ošetřujícího lékaře. Terapie se provádí po určitou dobu. Jakmile je virová infekce konečně odstraněna z těla, je velmi důležité zabránit opakování.

Léčba hepatomegalií léky:

 1. Léčba základních léků na onemocnění. Hepatitida (A, B, atd.) Vyžaduje jmenování antivirotik. Listerióza a další bakteriální infekce jsou léčeny antibiotiky.
 2. Echinokokóza je indikací k předepisování anthelmintik (mebendazolu a dalších).
 3. Rakoviny vyžadují použití chemoterapeutických činidel. Srdeční selhání je léčeno srdečními glykosidy.
 4. Hepatoprotektory - léky, které chrání jaterní buňky před poškozením a obnovují již poškozené hepatocyty. Pro tento účel platí: základní fosfolipidy, rostlinné přípravky, vitamínové komplexy a aminokyseliny.

Hepatomegalie vždy vyžaduje úplné vyšetření pacienta, aby se objasnila diagnóza.

U některých onemocnění může být tkáň jater zcela obnovena. Tak například v jiných než závažných formách virové hepatitidy dochází k úplnému uzdravení a játra získávají svou normální velikost.

Chronická progresivní onemocnění, která vedou ke smrti velkého počtu jaterních buněk a jejich nahrazení buňkami pojivové tkáně, obvykle vedou k cirhóze. Obnovení funkce jater zcela v tomto případě je nemožné.

Pro chirurgické odstranění příčin hepatomegálie se používá:

 • otevření a odvodnění jaterních abscesů - pro hnisavé choroby;
 • odstranění nádorů - s rakovinou. Chirurgické odstranění benigních nádorů se provádí, když se vyvíjí významné zvětšení jater;
 • podvázání cév pro krvácení způsobené poraněním tkáně jater.

Pokud je hepatomegálie způsobena akutní trombózou, je indikována transplantace jater.

Dietní a nutriční pravidla

Dieta se zvětšenými játry je extrémně účinná a je předepsána všem pacientům. Jeho hlavním cílem je normalizovat práci těla a odstranit z něj nadměrné zatížení.