Image

Jak léčit alkoholickou pankreatitidu

Chronická alkoholická pankreatitida se ve většině případů vyvíjí postupně pod vlivem pití alkoholu, ale může se také vyskytnout náhle po vydatném svátku, včetně velkého množství silného alkoholu a mastných, těžko stravitelných potravin. Exacerbace onemocnění se projevuje intenzivní bolestí v horní části břicha, hypertermií a dyspeptickými symptomy. Pro objasnění diagnózy je možné pomocí ultrazvuku, ERCP, CT a analýzy obsahu enzymů.

Příčiny patologie

Příčinou alkoholické pankreatitidy (AP) je porážka pankreatu produkty rozkladu C2H5OH. Ethanol je přeměněn v játrech na acetaldehyd kyseliny octové, který poškozuje buňky orgánu.

AP je tvořen následovně:

 • Pod vlivem acetaldehydu vede výměna vnitřní výstelky cévy keloidní tkáně ke snížení krevního oběhu a přívodu kyslíku do slinivky břišní.
 • Alkohol, který proniká do krve, vyvolává křeč Oddiho svěrače. To vede ke stagnaci šťávy ve slinivce břišní a podráždění vnitřní výstelky kanálků.
 • Přijetí i malého množství alkoholu zvyšuje produkci enzymu a vede k tvorbě dopravních zácp, zavírání orgánových kanálků. Fyziologický odtok šťávy se stává obtížným, což vytváří zvýšený tlak v potrubí, což vede k tomu, že enzymy, vstupující do tkáně slinivky břišní, způsobují, že orgán se sám stráví.
 • V důsledku toho dochází k destrukci postižených míst tkáně a vyvíjí se edém pankreatu. Tělo roste ve velikosti a začíná mačkat blízké orgány. Plášť žlázy je napnut, což způsobuje vznik výrazného syndromu bolesti.

Tento proces je doprovázen tvorbou pseudocysty, jejíž vnitřní prostor je naplněn nekrotickým obsahem, vytvořeným v důsledku rozpadu tkání orgánů. Takový stav je velmi nebezpečný a vyžaduje neodkladnou hospitalizaci.

Normální tkáň slinivky břišní je časem nahrazena pojivovou a tukovou tkání, v důsledku čehož nemůže plně uplatnit svou endokrinní funkci a vyvíjí se diabetes. Užívání alkoholu spolu s léky, které snižují hladinu cukru v krvi, může způsobit hypoglykemickou kómu.

Bylo také poznamenáno, že léze pankreatu je často způsobena kombinovaným účinkem několika nepříznivých faktorů: konzumace alkoholu, kouření, přejídání a zneužívání tukových potravin, které obsahují nedostatečné bílkoviny.

Polovina pacientů s AP zemře do 20 let od okamžiku detekce onemocnění, ale příčinou úmrtí pacienta jsou často patologické stavy způsobené alkoholismem, ale nikoli zánětem pankreatu.

Známky nemoci

Symptomy alkoholické pankreatitidy se postupně zvyšují, zatímco probíhá proces zúžení vylučovacích kanálků. Nejvýraznějším příznakem nemoci je bolest, která se projevuje v centrální části břicha. Trvání bolestivého záchvatu může být od několika hodin do několika dnů. Akutní forma onemocnění je charakterizována mnohonásobným zvýšením bolesti po jídle.

Příznaky specifické pro pankreatitidu způsobené alkoholem:

 • slabost, nechutenství, anémie, dehydratace, hypovitaminóza, mírná hypertermie;
 • řev, nadýmání, nevolnost a příležitostné zvracení. Tyto jevy se zhoršují po konzumaci mastných nebo alkoholických nápojů;
 • po jídle je bolest pásového oparu, který může být zmírněn pouze silnými farmakologickými léky. Je třeba poznamenat, že pacient se v sedě stává snadnější, tělo lehce nakloní dopředu. Mimo období exacerbace onemocnění je bolest jen mírně vyjádřena a má bolestivý charakter;
 • u pacientů s AP dochází ke změně stolice, je častější, má více tekuté konzistence a mastný lesk (steatorrhea);
 • v důsledku špatného trávení a špatné chuti k jídlu pacient rychle ztrácí váhu;
 • období exacerbací se periodicky opakují každých 6-12 měsíců.
Pacient s takovou diagnózou by měl neustále sledovat své zdraví, dodržovat dříve obdržená doporučení lékaře, striktně dodržovat dietu a v případě potřeby podstoupit léky. Při absenci řádné lékařské péče se může proces zánětu rozšířit do okolních tkání.

Diagnostika alkoholické pankreatitidy

V počátečním stadiu nemoci není AP tak snadné zjistit, protože takové výzkumné metody, jako jsou ultrazvuk a laboratorní testy, nemohou poskytnout jasný výsledek (na nich nejsou žádné patologické změny). Jasné známky zánětu se objevují pozdě, kdy pacientova tkáň pankreatu již podstoupí hypertrofii a objeví se oblasti nekrózy.

Když se destruktivní procesy v těle projeví, laboratorní testy již detekují přítomnost zánětlivých markerů. Biochemická analýza také ukazuje změny aktivity enzymů charakteristické pro toto onemocnění. Přítomnost obstrukce žlučových cest může být určena obsahem zvýšeného množství GGTP (gama-glutamyl transpeptidázy). Tato analýza se používá pro stanovení přítomnosti stagnace žluči a pro potvrzení alkoholové etiologie onemocnění.

Léčba nemocí

Léčba AP začíná stanovením přísné stravy. Během prvních 2–4 dnů je zobrazeno plné hladovění, 1,5 litru minerální vody alkalického složení bez plynu (Smirnovskaya, Obukhovskaya, Moskva, Borjomi, Yessentuki 4, 17). Půst pomáhá vypnout žlázu z trávicího procesu, dává jí odpočinek, a to umožňuje odstranit akutní příznaky. Poté se pacient převede do ošetřovacího stolu č. 1B nebo č. 5P. V těžkých případech jsou předepsány hydrolyzované směsi nebo parenterální výživa.

Symptomatická léčba zahrnuje tyto aktivity:

 • Náhradní terapie pro kompenzaci nedostatku pankreatických enzymů. Provádí se pomocí přípravků obsahujících mikrogranulární enzymy (CREON, Mezim). Indikace pro jeho účel je progresivní nedostatek bílkovin a steatorrhea s indexem více než 15 g tuku na den.
 • Předepsaná analgetika, antispasmodika a antiemetika (Baralgin, Drotaverin, Metoclopramid).
 • Výběr komplexu vitamín-minerál.
 • Udržujte správné hladiny cukru v krvi.
S komplikovaným průběhem nemoci je někdy nutná urgentní chirurgická léčba, kterou je resekce nebo odstranění adhezí, abscesů, cyst nebo fistulous pasáží.

Indikace pro provádění: t

 • obstrukce hlavního kanálu pankreatu do dvanáctníku;
 • cysty, fistuly a abscesy žlázy;
 • podezření na onkologickou tvorbu (atypie nádorových buněk) s ohrožením života pacienta.

Fyzikální terapie AP zahrnuje následující metody expozice:

 • Infračervený laser a nízkointenzivní UHF terapie se používají ke zmírnění zánětlivého procesu.
 • Elektroelektrické a dusíkaté lázně mají uklidňující účinek.
 • Elektroanalgie, suf-ozáření a kryoterapie se používají k úlevě od bolesti.
 • Galvanizace a minerální vody jsou užitečné při stimulaci sekrece inzulínu.
 • Proti hypoxii se používá dlouhodobá kyslíková terapie.

Obecná doporučení zahrnují dietní potraviny s vysokým obsahem bílkovin (až 150 g / den.) A snížený příjem tuků (nejméně dvojnásobek obvyklé rychlosti), jakož i úplné odstranění užívání alkoholu a tabáku. Bez dodržování těchto podmínek je léčba nepraktická.

Prognóza nemoci

Nemoc se může vyvíjet s různou intenzitou. To závisí především na denním množství konzumovaného alkoholu. Chronická pankreatitida může být po dlouhou dobu zcela asymptomatická. Milovníci drahých a kvalitních nápojů jsou navíc ve stejné pozici s lidmi, kteří si mohou dovolit pouze levnou náhradu - a ti a jiní nejsou chráněni před výskytem nemoci. Důležité je dávkování alkoholu a doba užívání těchto nápojů.

Prognóza chronické formy onemocnění je nepříznivá. Výsledek akutní alkoholické pankreatitidy závisí na závažnosti patologie. AP často vede k nekróze pankreatu - impozantní nemoc, která má také vysokou úmrtnost.

Prevence onemocnění spočívá v úplné eliminaci alkoholu a kouření, kvalitní výživě s vysokým obsahem bílkovin a malém množství tuku a pravidelném vyšetření gastroenterologem.

Alkoholická pankreatitida

Alkoholická pankreatitida je forma akutní nebo chronické pankreatitidy, jejíž příčinou je neustálé nadměrné užívání alkoholických a alkoholických nápojů. Když k tomu dojde, akutní zánět pankreatické tkáně s následnou nekrózou (nekrózou) a rozpadem.

Alkoholická pankreatitida je hlavní příčinou úmrtí ve skupině pacientů s patologií pankreatu. Podle statistik dosahuje úmrtnost v této skupině 70%.

Etiologie a patogeneze

Spouštěcím faktorem je alkohol, a zejména - jeho náhrada. Mechanismus výskytu alkoholické pankreatitidy je komplexní a různorodý. To souvisí se skutečností, že alkoholické nápoje vstupující do lidského těla působí patologicky najednou v několika směrech.

Alkohol křečí Oddiho svěrač (hlavní sfinkter hlavní duodenální papily, který reguluje odtok šťávy slinivky břišní a žluči ze společného kanálu do duodenální dutiny). V důsledku křeče dochází ke stagnaci sekrece, což vede k jeho vracení zpět do slinivky břišní. Vzhledem k agresivním látkám, které jsou ve velkém množství tajné, dochází k prvnímu podráždění a zánětu pankreatu.

Alkohol agresivně ovlivňuje pankreatické kanály. Když se to stane, atrofují a nekrózu s následnou náhradou těchto oblastí pojivovou tkání. Přispívá také ke stagnaci enzymatické šťávy, která nakonec povede k alkoholické pankreatitidě.

Alkohol dráždí žlázové buňky v sliznici žaludku. To vede ke stimulaci enzymové funkce pankreatu, hypersekreci.

Alkoholické nápoje zvyšují viskozitu sekrecí pankreatu v důsledku zvýšení obsahu lithostatinu (látky podporující tvorbu kamene).

Hypersekrece v podmínkách zvyšující se viskozity šťávy pankreatu v kombinaci s křečem velkého duodenálního sfinkteru vede ke skutečnosti, že tlak uvnitř kanálků roste, žluč a pankreatické enzymy stagnují a jsou vraceny zpět do žlázy. Tam jsou aktivovány, v důsledku čehož je orgán poškozen a zapálen. Pokud se nezastaví konzumace alkoholu, pak se časem zapálené oblasti žlázy nekrotizují, podstupují destrukci a rozpad.

Časté užívání alkoholu porušuje metabolismus tělesného tuku, dochází k hyperlipidémii. Tento stav také přispívá ke vzniku alkoholické pankreatitidy.

Nezapomeňte! Alkoholická pankreatitida se vyskytuje po denní spotřebě 100-120 g alkoholu po dobu 8-12 let na pozadí chronické intoxikace alkoholem. Existují také případy, kdy pankreatitida nevznikla na pozadí chronického zneužívání alkoholu, ale po jednorázové těžké úlevě, což mělo za následek akutní toxický šok a otravu těla.

Je to důležité!

Klasifikace

Forma alkoholické pankreatitidy může být akutní a chronická.

 • Akutní pankreatitida má náhlý nástup, závažné symptomy, zatímco pacienti jsou v těžkém nebo extrémně závažném stavu a potřebují okamžitou hospitalizaci v nemocnici nebo jednotce intenzivní péče.
 • Chronická pankreatitida se vyznačuje pomalým průběhem, vymazaným klinickým obrazem. Pokračuje obdobími exacerbace a remise. Pacienti jsou v uspokojivém stavu. Léčba pacienta se provádí pouze během exacerbace zánětlivého procesu.

Příznaky a příznaky

Alkohol pankreatitida nemá žádné zvláštní příznaky. Diagnóza se předpokládá na základě stížností a za přítomnosti dlouhé alkoholické historie. K exacerbaci dochází na pozadí zneužívání alkoholu, krátce před nástupem příznaků.

Hlavním příznakem akutní alkoholické pankreatitidy je bolest. Je to pásový opar, má náhlý nástup, nekončí antispasmodiky a analgetiky. Zvýšená bolest je pozorována ostrými pohyby, svahy. Ve výšce bolesti se zpravidla vyskytuje zvracení, které stav neubírá.

V době exacerbace jsou pozorovány symptomy intoxikace: horečka, slabost, nevolnost, nízký krevní tlak.

Je to důležité! Při těžkém průběhu akutní alkoholické pankreatitidy dochází k mnohočetnému selhání orgánů, toxickému šoku, demenci, psychóze, respiračnímu selhání (až do syndromu respirační tísně). Pacient je v terminálním stavu. Pokud se v prvních několika hodinách neprovede žádný lékařský zákrok, pak se ve 100% případů pozoruje smrt.

Když je proces zánětu chronizován, bolest je trvalá, avšak nedosahuje prahové hodnoty. Jsou posíleny používáním alkoholických nápojů a smažených potravin, protože v tomto případě je enzym stimulován a tvoří funkci pankreatu. Teplota, zpravidla ne, jiné symptomy intoxikace nejsou pozorovány. K onemocnění dochází v období exacerbace a remise.

Laboratorní diagnostika

Pro potvrzení diagnózy jsou pacientům přiřazeny následující klinické testy:

 • Obecný krevní test. Mimo exacerbaci alkoholické pankreatitidy v krevním testu je pozorována mírná leukocytóza. Během exacerbace - značená leukocytóza s posunem vzorce doleva, zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů, výskyt C-reaktivního proteinu.
 • Biochemická analýza krve. Zde nejprve určete hladinu amylázy, lipázy, bilirubinu, AlAT, AsAT, alkalické fosfatázy, laktátdehydrogenázy (LDH). Během exacerbace zánětlivého procesu všechny tyto indikátory překračují maximální přípustné hodnoty.
 • Biochemická analýza moči pro stanovení hladiny diastázy. S exacerbací alkoholické pankreatitidy je hodnota diastázy nejméně 5krát vyšší než obvykle. To vám umožní hovořit o debutu nebo exacerbaci onemocnění.
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Dnes je to zlatý standard pro diagnózu. Zde můžete vidět difuzní změny v pankreatu (petrifikace, kalcifikace, oblasti s vysokou a nízkou echogenitou, cysty a další komplikace). Ultrazvuk vám navíc umožňuje posoudit stav žlučníku a jater. Vzhledem k anatomické a funkční shodnosti těchto orgánů se v nich často vyskytují zánětlivé nebo degenerativní změny.
 • Vypočítaná multispirální tomografie (nebo magnetická rezonance). Pomocí tohoto průzkumu vyhodnoťte závažnost onemocnění, stadium alkoholické pankreatitidy. Stanoví se integrita pankreatických struktur, což nakonec umožní řešit problematiku chirurgického zákroku.
 • Laparoskopická intervence ke stanovení integrity žlázy a stupně jejího rozpadu.
 • Pokud je v dutině břišní nebo pleurální exsudativní výpotek, provede se diagnostická punkce. Je-li v punktátu přítomna amyláza, je bezpečné říci, že pacient má pankreatitidu.

Konzervativní léčba akutní alkoholické pankreatitidy

Když je pacient ve stabilním stavu, jsou hospitalizováni v nemocnici, kde jsou naléhavě prováděna lékařská opatření.

Pokud se pacient nachází ve vážném stavu, je okamžitě hospitalizován na jednotce intenzivní péče, kde provádí nepřetržité sledování aktivity vitálních systémů (respirační, kardiovaskulární). Při vývoji DIC je předepsána infuze čerstvé zmrazené plazmy, krevních náhrad a heparinu. Při mírné hypoxii je indikována inhalace kyslíku. U těžkého respiračního selhání je pacient převeden na mechanickou ventilaci (umělá plicní ventilace).

Boj proti bolesti

Když je alkoholická pankreatitida dlouhotrvající, vysoká intenzita. Narkotická analgetika jsou nejúčinnější, nicméně použití morfinu je kontraindikováno (způsobuje křeč sfinkteru hlavní duodenální papily). Léky první linie - promedol v kombinaci s nesteroidním protizánětlivým léčivem (indomethacin, diclofenac atd.). Někdy, s výraznou, nezvládnutelnou bolestí, blokáda nervových kmenů a plexuses inervating pankreatu je používán.

Doplnění cirkulujícího objemu krve

Pro zvýšení krevního tlaku, pro boj s hypotenzí a prevenci šoku, se u všech pacientů s alkoholickou pankreatitidou projevuje zavedení krevních náhrad. Koloidní (Gelatinol, Reopoliglyukin) a krystaloidní roztoky (Saline, Disol, Acesol) se podávají v objemu až 3 až 4 litry denně.

Prevence infekce a septického šoku

Pro tento účel jsou předepsána širokospektrá antibiotika. Volba léků - cefalosporiny III. Generace v kombinaci s metronidazolem. Tato kombinace zahrnuje jak gram-pozitivní, tak gram-negativní flóru. Antibiotika se podávají intravenózně, 2-4 krát denně.

Dieta

Nejdůležitější složkou konzervativní terapie. V prvních dnech exacerbace byl u všech pacientů s alkoholickou pankreatitidou prokázán úplný hlad. To vytváří funkční klid žlázy. Po 4-5 dnech je předepsána úsporná strava (tabulka č. 5) s omezením nestravitelných, mastných, smažených, slaných a kořenitých jídel. Výrobky, které zvyšují sekreční aktivitu slinivky břišní (alkoholické a sycené nápoje, káva, houby, všechny druhy ořechů, čerstvý chléb, sladkosti) jsou zcela vyloučeny. Do stravy se zavádí více proteinových potravin (nízkotučné maso a ryby, obiloviny, mléčné výrobky a nápoje). Můžete se stravovat se zeleninou. Ovoce označuje použití pečených jablek nebo hrušek. Nápoje jsou povoleny bujóny a čaje, želé, kompot ze sušeného ovoce nebo bobule. Jídla musí být na hodinách, pětkrát denně, v malých porcích.

Dieta je důležitou součástí léčby alkoholické pankreatitidy. Dodržovat zásady správné výživy je nutné nejen v nemocnici, ale i po propuštění. Strava by měla být pro pacienta zvláštním způsobem života. To pomůže zabránit chronizaci zánětlivého procesu nebo jeho další exacerbaci, prodlouží dobu remise, zmírní příznaky chronické pankreatitidy.

Konzervativní léčba chronické alkoholické pankreatitidy

Bolest je zmírněna kombinací antispasmodik (No-shpa, Papaverin, Platifffilin) ​​s nesteroidními protizánětlivými léky (indomethacin, diclofenac atd.). S neúčinností těchto léků je ukázáno zavedení Promedolu nebo blokáda nervových kmenů a plexusů.

Stejně jako v akutním procesu je předepsán hlad, a pak šetřící dieta. K zajištění funkčního stavu pankreatu se k léčbě přidají blokátory protonové pumpy (Omeprazol nebo Omez) a blokátory histaminu (Ranitidin, Famotidin).

Nedostatek sekrece pankreatu je kompenzován substituční terapií enzymem. K tomu je pacient povinen užívat lék Creon (nebo pankreatin) během každého jídla. Neobsahuje agresivní žlučové kyseliny a koncentrace trávicích enzymů je dostatečná pro strávení příchozí potravy.

Je to důležité! Pokud po léčbě pacient stále pije alkohol, léčba pankreatitidy není za žádných okolností možná. Pouze s úplným opuštěním alkoholických a alkoholických nápojů se může mluvit o obnově a obnově pankreatických funkcí.

Chirurgická léčba

V počátečních těžkých podmínkách je vyřešena otázka operativního zásahu. V tomto případě se jedná o úplnou nebo částečnou resekci orgánu. Operace je indikována v rozpadu slinivky břišní nebo v případě následujících komplikací:

 • Fistuly (patologické průchody a kanály spojující žlázu s jinými orgány).
 • Cysty a abscesy (v místě nekrotických oblastí se tvoří oblasti naplněné tekutinou). Pokud tekutina není infikovaná, pak se tato dutina nazývá cysta, je-li infikována a naplněna hnisem, jedná se o absces.
 • Přítomnost rakoviny ve slinivce břišní, potvrzená ultrazvukem, CT nebo MRI a laparoskopií.
 • Uzavření hlavního nebo vedlejšího pankreatického kanálu. V tomto případě je obtížný odtok sekrece, žláza prochází každodenní autolýzou vlastními enzymy, což představuje ohrožení života pacienta.

Prevence a životní styl

Důležitou součástí prevence je zdravý životní styl, který zahrnuje úplné ukončení kouření a pití alkoholu, zejména náhražek alkoholu. Po celý život musíte dodržovat zásady zdravého stravování: důraz je kladen na proteinové potraviny, odmítá jíst mastné, smažené a těžko stravitelné potraviny. Každý rok by měl podstoupit preventivní konzultaci s gastroenterologem. Tyto jednoduché, ale účinné tipy vám pomohou vyhnout se takové nepříjemné nemoci.

Jak se vyvíjí alkoholická pankreatitida?

Pankreatitida je onemocnění pankreatu, které se projevuje zánětem a porušením sekrece trávicích enzymů. Akutní zánět slinivky břišní je považován za život ohrožující, pacient je hospitalizován a léčen na ambulanci. Hlavní příčinou pankreatitidy je otrava různými jedy.

Nejběžnějším jedem, jehož nebezpečím je, že lidé jsou nedbalí, je alkohol.

Alkoholická pankreatitida v akutním nebo chronickém průběhu - diagnóza všech denních pití. Jaké procesy se vyskytují v pankreatu při pití alkoholu? A nebezpečný chronický průběh nemoci?

Alkoholická pankreatitida: schéma lézí pankreatu

Existují různé předpovědi pro vývoj chronické alkoholické pankreatitidy: blokování kanálků, toxické účinky ethanolu, oxidační stres v tkáních žlázy před expozicí metabolitům ethanolu. Jejich součet ukazuje následující obraz změn probíhajících uvnitř slinivky břišní.

Alkohol a produkty jeho chemické přeměny v lidském těle (metabolity) přímo ovlivňují tkáň pankreatu (otráví je). V pankreatické šťávě se zvyšuje produkce (sekrece) bílkovin, zvyšuje se produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku, aktivuje se tvorba žluči v játrech a zvyšuje se její koncentrace. Zvýšené množství žaludeční kyseliny v duodenu vyvolává nadměrnou produkci hormonu zvaného cholecystokinin (druhé jméno je pancreoimin), množství hormonu se zvyšuje desetkrát.

Zvýšená koncentrace proteinů v pankreatické šťávě vede k jejich koagulaci, srážení a tvorbě proteinových hrudek a blokád v pankreatických kanálcích. Porušil přirozený odtok sekrece z pankreatu do střeva.

V důsledku těchto nerozpustných forem se zvyšuje tlak uvnitř potrubí. Aktivní enzymy pronikají do pankreatické tkáně.

Enzymy produkované uvnitř žlázy jsou neaktivní. Celková tkáň pankreatu produkuje až 30 různých enzymatických látek. K jejich aktivaci během normálního trávení dochází ve stěnách žlučových cest, po kterých začnou štěpit proteiny, tuky, sacharidy. Při porušení odtoku pankreatické šťávy dochází k aktivaci enzymů uvnitř žlázy. Pankreatické tkáně jsou nasyceny agresivními trávicími enzymy (fosfolipáza, pepsin, elastazin, chymotrypsinová látka), protože nedostatek jiných potravinářských enzymů začíná trávit tkáň pankreatu.

Proces vnitřního rozkladu a odumírání se nazývá nekróza. Umírající buňky pankreatu emitují serotonin (látka, která zužuje krevní cévy) a žírné buňky (spouští zánětlivý proces). Je zahájena řetězová reakce, kterou je velmi těžké zastavit, aby se vyléčila bez zásahu účinných léčiv.

To způsobuje akutní zánět slinivky břišní. To je doprovázeno ostrými bolestmi v široké oblasti levé hypochondrium, těžké zvracení.

Příznaky pankreatu

Porážka pankreatu, šíření zánětlivého procesu ve tkáních, nekróza tkáně (smrt) je doprovázena ostrými bolestivými symptomy. Symptomy pankreatitidy:

 1. Silná uzavírající bolest ve velkých částech hypochondria. Akutní zánět slinivky břišní je často doprovázen nesnesitelnou bolestí, pálením.
 2. Těžká nevolnost, hojné zvracení bez úlevy.
 3. Tekutá stolice, bohatá, 3 až 6 krát denně, s tukovým zábleskem.

Podle těchto příznaků dochází k primární diagnóze a předepisování léčby. Výskyt akutní pankreatitidy je dále doprovázen zánětem tkání obklopujících žlázu.

Symptomy zánětu jsou doplněny celkovou podrážděností, slabostí, nedostatkem zájmu o život. Existují všechny tradiční příznaky trávení: nadýmání, řev, nadýmání, bolest při zkoumání vnitřních orgánů, nedostatek chuti k jídlu, ostré nepříjemné zápachové masy. Dalším příznakem, který nemusí být, je zvýšení tělesné teploty.

Léčba zánětu slinivky břišní

Jednorázové užívání velké dávky alkoholického nápoje často vede k akutnímu zánětu pankreatu. Ke zhoršení průběhu onemocnění dochází při současném použití náhradního alkoholu a tukových potravin, které se často vyskytují při oslavách stolu. Po velkých lidových slavnostech, Velikonocích, květnu, 8. březnu a narozeninách se do nemocničních lůžek diagnostikovaných akutní pankreatitidou, kteří potřebují nouzovou lékařskou péči a léčbu, vydá obrovské množství lidí různého věku. Není vždy možné potvrdit příčinu onemocnění a stanovit diagnózu přesně alkoholické pankreatitidy, protože člověk si často nepamatuje, co konzumoval a kolik bylo uvnitř. V tomto případě je důležité hospitalizovat pacienta včas a zahájit léčbu, rychlý rozvoj onemocnění může být fatální.

První hlavní podmínkou pro léčbu akutní formy nemoci je přestat jíst na chvíli (1-4 dny). Abstinence dá mír zapálenému orgánu, který vzal nápor velkého množství alkoholických toxinů.

K obnovení funkce slinivky břišní je vyloučen příjem alkoholických nápojů (pivo, víno, vodka, měsíční svit atd.) A kouření je vyloučeno.

Účinek užívaných léků je zaměřen na následující cíle:

 1. Neutralizace a odstranění toxických látek po požití otravy alkoholem z organismu a těla.
 2. Obnovení funkce pankreatu (odstranění edému, zánět, normalizace velikostí kanálků a procesy odtoku pankreatické sekrece, korekce enzymatického složení v trávicím traktu).
 3. Obnova funkcí jiných zažívacích orgánů postižených otravou alkoholem (korekce rovnováhy vody a elektrolytů v těle, obnova střevní mikroflóry, obnova jater).
 4. Léčba proti bolesti.

Pokud není diagnóza příznaků akutní pankreatitidy po několika dnech léčby oslabena, léčba hladu je nahrazena parenterální výživou (vstup živin k obcházení trávicího systému, odkapáváním). Poté, co je tělo přeneseno do hydrolyzované směsi a klinické výživy.

Dieta pro zánět slinivky břišní

V režimu lékařské výživy pro pankreatitidu je vyloučena konzumace mastných, smažených, uzených potravin, mléka a cukru. Všechny tyto produkty stimulují zvýšenou sekreci pankreatické šťávy, což je nežádoucí u všech forem pankreatitidy. Všechny cukrovinky, mléčné výrobky, klobásy, konzervy, bohaté bujóny, koření a káva jsou tedy z potravy odstraněny. Příjem soli je omezený. Kuchařské zpracování výrobků - vaření (vaření) a úprava páry. Kyselé ovoce (jablka, hrozny, švestky) jsou vyloučeny.

Co se doporučuje užívat s dietou po pankreatu? Kuličky, polévky, dušené hovězí maso nebo kuřecí řízečky, dušená ryba, parní omeleta, pečená jablka, vařená zelenina, kompoty, bylinné čaje.

Termín terapeutické stravy je nejméně šest měsíců (s jednoznačným odmítnutím všech, i těch nejmenších dávek alkoholu). Nedodržení diet a návrat k alkoholu povede k novému projevu symptomů pankreatitidy. Při každé následné exacerbaci bude obtížnější vyléčit pacienta, aby se obnovila účinnost žlázy. To způsobuje chronický zánět slinivky břišní.

Chronická alkoholická pankreatitida

Studie ukazují: často je onemocnění alkoholické pankreatitidy v počáteční fázi asymptomatické. Změny ve struktuře slinivky břišní se akumulují pomalu. Proteinové zátky se tvoří v pankreatických kanálcích. Tam je zánět a otok. V průběhu času se vápenaté soli vysrážejí ze stagnujících kapalin, bílkoviny se kalcifikují a proměňují v kameny. Tento průběh onemocnění se nazývá kalcifický zánět slinivky břišní. Podle tohoto schématu bylo vyvinuto 95% alkoholické pankreatitidy.

Jak kameny rostou, odtok enzymů je významně narušen a vláknitá tkáň roste v důsledku chronického zánětu. Když se dosáhne určité úrovně růstu, v pankreatu se objeví bolest a poruchy.

Prognóza onemocnění zpravidla zahrnuje vývoj průvodních onemocnění trávicího systému: zánět žlučových cest, střevní kolitida, žaludeční vřed a dvanáctníkový vřed. Hormonální funkce žlázy je narušena, existují známky diabetu nebo ischemie. Existuje tedy chronická alkoholická pankreatitida.

Prognóza průběhu onemocnění u chronické pankreatitidy závisí na celkovém zdraví jedince. Nízká spotřeba alkoholu je časovaná bomba. Pomalu a nepozorovaně ničí tělo a čím větší je zdravotní stav lidského těla, tím později dochází k destruktivním změnám. Osoba, která vyrostla v sibiřském lese, zůstane navenek zdravější po delší dobu, a to i při denních dávkách alkoholu. Tím se propaguje, že alkohol není škodlivý. Je rezidentem průmyslového centra, které vyrostlo v plynném prostoru, stačí, aby pár let pravidelně nalil do sebe lektvar, aby se projevily všechny projevy: zničená játra, chronická pankreatitida, sociální demotivace, naléhavá potřeba léčby.

Chronická alkoholická pankreatitida se vyvíjí i při nízkém alkoholismu, kdy člověk konzumuje až 20 g etanolu denně nebo je užívání alkoholických nápojů nestabilní. Jedná se o tzv. Přijímaný kulturní nápoj, o svátcích, narozeninách, na setkáních přátel ao víkendech. Je to mylné a všeobecně přijímané stanovisko, že užívání alkoholu není škodlivé a naopak má určité výhody (např. Ředí krev), ale tento propagovaný názor je nesprávný.

Účinek alkoholu v krvi člověka má některé pozitivní projevy pouze po dobu prvních 15 minut (zpočátku se ztenčí krev, zvyšuje se průtok krve). Ale velmi brzy, po půl hodině, je průtok krve významně oslaben, a to na úroveň pod normální. Červené krvinky jsou slepeny ve skupinách, existuje riziko trombózy a blokování malých krevních cév.

Statistiky alkoholické pankreatitidy

Ve 45% případů diagnózy akutní pankreatitidy je příčinou onemocnění použití velké dávky ethylalkoholu ve složení alkoholického nápoje. V průmyslově vyspělých zemích má 40 až 50% lidí, kteří používají alkohol neustále (ti, kteří jsou považováni za alkoholiky), zavedenou lékařskou diagnózu chronické pankreatitidy. Ve zbývajících 50-40% alkoholiků, kteří nikdy neměli známky pankreatitidy během života, po smrti při pitvě došlo k významným změnám ve struktuře tkáně pankreatu. Otázkou zůstává nejasné, proč tato skupina milovníků alkoholu nezažila bolest při životě, i když došlo ke změnám v tkáních pankreatu.

U většiny lidí, kteří užívají alkohol denně nebo často (1-2 dny), se první klinické příznaky pankreatitidy objevily několik let po pití 80 g (a více) ethanolu denně (nebo každý druhý den). Pro obyvatele průmyslových oblastí je toto období zkráceno na 3–4 roky, pro ty, kteří žijí v příznivějších podmínkách prostředí, je doba výskytu prvních příznaků onemocnění 10-15 let.

Druh alkoholického nápoje (pivo, vodka, brandy, víno nebo jiné) má malý vliv na rychlost projevení se onemocnění a rozsah poškození orgánů. Přijatá dávka alkoholu je důležitá: čím vyšší je, tím větší je nekróza orgánu a porušení jeho funkce. Provedené studie potvrzují, že i mírné užívání alkoholu (až 20 g denně) způsobuje vznik a výskyt příznaků chronické alkoholické pankreatitidy.

U pacientů, kteří přestali užívat jakékoli dávky alkoholických nápojů, dochází k trvalému poklesu počtu záchvatů a jejich bolestivé orientaci. Příznaky pankreatitidy se zmenšují, je možné dokončit léčbu během několika let.

Pravidelné užívání alkoholu je správný způsob, jak onemocnět pankreatitidou, rozložit játra, zničit strukturu mozkové tkáně a zpomalit osobní degradaci.

Alkoholická pankreatitida: symptomy, léčba

Pojem alkoholická pankreatitida poprvé použil britský lékař Thomas Willis, který sledoval mladého muže, který nedbale vypálil svůj život, který zemřel na cukrovku a plýtvání. Pitva odhalila četné kameny v pankreatu.

Od té doby je kalcifická pankreatitida, která představuje 80% případů všech chronických forem pankreatických onemocnění, spojena s maligním užíváním alkoholu. Chronická alkoholická pankreatitida se poměrně často vyskytuje v zemích s dostatečně rozvinutou sociální a ekonomickou sférou. Například v Německu trpí chronickou kalcifickou pankreatitidou asi 3% populace.

Etiologie

Navzdory tomu, že zneužívání alkoholu je považováno za hlavní příčinu chronické pankreatitidy, mechanismus jeho patologických účinků na největší žlázu lidského těla není zcela objasněn. Lékařští experti nepřicházejí ke společnému názoru při určování chronické etiologie prahového množství alkoholu, jehož přebytek vede ke strukturálním a funkčním poruchám pankreatu. Nicméně, jako u alkoholického poškození jater, vše závisí na individuálních fyziologických vlastnostech a citlivosti lidského těla.

Je zajímavé, že v ekonomicky rozvinutých zemích, jako jsou USA, Japonsko a Německo, je příjem denní dávky alkoholu vyšší než 150 gramů po dobu 5-15 let pozorován u 65% pacientů s chronickou pankreatitidou.

Velmi často se v pitevním stadiu pankreatu určují morfologické změny u lidí, kteří zneužívají alkohol bez zjevných známek chronické patologie. Patologové identifikují tvorbu proteinových zátek nebo kamenů v pankreatických kanálcích. To je vysvětleno skutečností, že alkoholická pankreatická šťáva je vylučována nízkou koncentrací bicorbonátů a současným poklesem proteinu lithostatinu. Nedostatek této organické látky jako nejdůležitějšího stabilizátoru vápníku v těle vede k tvorbě kamenů ve slinivce břišní.

Klinický obraz

Nejběžnější symptomy pankreatitidy u mužů s alkoholismem se vyskytují ve věku 30-40 let. U těchto pacientů je navíc určeno přebytkem denního příjmu bílkovin a tuků. Vedoucím klinickým příznakem alkoholické pankreatitidy je syndrom bolesti břicha v závislosti na umístění léze v pankreatu. Intenzita bolesti je způsobena tlakem pankreatické tekutiny.

Zvláštnosti syndromu bolesti spojené s pankreatitidou související s alkoholem:

 • Bolesti břicha po alkoholu se objeví po 3-24 hodinách po posledním pití.
 • Ne každý příjem nápojů obsahujících alkohol může vyvolat bolest.
 • Dlouhodobá exacerbace chronické pankreatitidy se vyskytuje po silném záchvatu.
 • Někteří pacienti nemají žádné bolesti, exokrinní a / nebo endokrinní insuficienci, například diabetes mellitus.
  Také další poruchy motility gastrointestinálního traktu ovlivňují proces bolesti:
 • U ulcerózních lézí žaludku se mohou objevit hladové a noční bolesti.
 • Porážka ocasu pankreatu je doprovázena bolestí typu levostranné ledvinové koliky.

Po abdominální bolesti v alkoholické lézi slinivky břišní se vyskytují dyspeptické poruchy tlustého střeva - funkční průjem nebo zácpa, nadýmání, abdominální distenze, svědění, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, epizodické zvracení a tak dále.

Symptomy a léčba alkoholické pankreatitidy je často doprovázena diabetem. Tolerance glukózy může být stanovena i v rané fázi, kdy dojde k akutní pankreatitidě. Často jsou pacienti léčeni na diabetes mellitus, přičemž symptomy příznaků pankreatitidy se dostávají do pozadí, což je hrubá chyba. Proto je velmi důležité diagnostikovat alkoholickou pankreatitidu co nejdříve.

Diferenciální diagnostika

I při absenci spolehlivých klinických symptomů je nutné provést kvalitativní diagnostické vyšetření.

Doporučují se následující diagnostické algoritmy:

 1. Průzkum radiografie přímého a laterálního povrchu břišní dutiny, což velmi pravděpodobně detekuje přítomnost kalcinátů.
 2. Relaxační duodenografie určí míru tlaku na antrální oblast a dvanáctník, segmentální snížení pohyblivosti orgánů trávicího systému, odhalení nerovností jejich kontur.
 3. Esophagogastroduodenoscopy pomůže určit nepřímé známky chronické pankreatické patologie.
 4. Zvětšená žláza, zvýšená nebo snížená echogenita a stav pankreatických kanálků určí ultrazvuk slinivky břišní.

Kromě toho, výpočetní a magnetická rezonance, stejně jako "zlatý standard" pro detekci patologie duktálního systému - endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie (ERPHG) není vyloučena. Tato diagnostická metoda umožňuje diferencovat chronickou alkoholickou pankreatitidu s karcinomem pankreatu. Laboratorní vyšetření krve a moči zpravidla nemají v diagnostické definici chronické pankreatitidy významný význam.

Léčba chronické pankreatitidy

Pro bolestivé abdominální záchvaty a dyspeptické poruchy je léčba pankreatitidy léky po intoxikaci nejvhodnějším lékařským přístupem. Bez známek akutního břicha je nutné oddělit akutní pankreatitidu od exacerbace chronické formy, která není vždy možná. Proto lékaři vedou pacienta jako u akutní pankreatitidy. Terapeutické úkoly při léčbě pankreatitidy - poskytování pohotovostní lékařské péče (hospitalizace), zlepšení kvality života pacienta (ambulantní péče o pacienta) a prevence pankreatitidy. Hlavní principy terapeutické léčby jsou:

 1. Snížení funkční aktivity sekrečního orgánu trávení - hlad a strava.
 2. Eliminace otoku pankreatu a pankreatického vlákna.
 3. Prevence intoxikace enzymem.
 4. Eliminace závažných symptomů bolesti.

Dietní doporučení

Jaký alkohol můžete mít pro pankreatitidu? Bez ohledu na formu pankreatických lézí pankreatu je hlavním dietním doporučením úplné odmítnutí alkoholu. Pacientovi se dále nedoporučuje následující „dietní provokatér“:

 • čerstvé pečivo;
 • koláče, zmrzlina a čokoláda;
 • koláče s masem, rybami nebo houbami;
 • pikantní vývar;
 • studená polévka - okroshka;
 • plynové nápoje - limonáda, kvas, šampaňské a tak dále.

Slané, smažené, nakládané, konzervované, uzené a tučné potraviny jsou zcela vyloučeny z pacientovy stravy. Tyto produkty mají stimulační účinek na sekreční funkce slinivky břišní. Je zakázáno jíst mléčné výrobky, bohaté polévky a bujóny, silnou kávu a čaj, ovocné šťávy, zejména jablko, hroznové víno, švestku a pomeranč. Osoba musí dodržovat přísnou dietu po dobu 6–12 měsíců pod dohledem poradce pro výživu.

Denní strava pacientů s alkoholickou pankreatitidou:

 • Dobře vařené na vodní cereálie - pohanka, krupice, rýže.
 • Parní masové kuličky z libového masa nebo ryb.
 • Dušená vejce omeleta.
 • Ne bohaté polévky.
 • Vařená zelenina, pečená jablka.
 • Bylinný čaj

Pacientovi se doporučují frakční jídla v malých porcích až 5-6krát denně. Správné menu s optimálním množstvím živočišných bílkovin, tuků a sacharidů pomůže vytvořit dietologa. Když alkoholická pankreatitida doporučila dietní stůl číslo 5 od firmy Pevzner.

Drogová a chirurgická léčba

Ve stabilním stavu je osoba hospitalizována ve specializovaném zdravotnickém zařízení pro poskytování léčebných a preventivních opatření. Léčba alkoholické pankreatitidy může být prováděna jako konzervativní léčba a za pomoci chirurgických zákroků. Během terapie bude pacientovi nabídnut přísný půst po dobu 2-3 dnů. Přípustným zdrojem energie je čistá minerální voda, kterou můžete pít v neomezeném množství.

Opuch pankreatu je eliminován osmotickými diuretiky, například Mannitol® nebo Furosemide®. Snížení intoxikace enzymem, případně pomocí inhibitorů protonové pumpy, hemostatických léčiv, například Kontrikal®, Sandostatin® a jejich analogů.

Snížení symptomů bolesti se provádí pomocí neuroleptik, analgetik, antispasmodik a narkotik. K prevenci infekčních komplikací se používá například peripankreatitida nebo cholangitida, Cefobid®, Amoxicillin® a další farmakologické skupiny.

Pacient se musí připravit na dlouhodobou léčbu a preventivní práci s přísným plněním všech předpisů ošetřujícího lékaře.

Externí pankreatická insuficience je léčena v několika fázích:

 • Substituční diferencovaná terapie enzymovými léky.
 • Aktuální terapie zaměřená na kompenzaci funkčních poruch pankreatu.

Prognóza a terapeutická prevence alkoholické pankreatitidy

Pokud jsou dietní a terapeutická opatření pozorována v rané fázi diagnózy alkoholické pankreatitidy, je prognóza poměrně příznivá. Při chronickém průběhu onemocnění je však možná komplikací nekróza pankreatu, která vede k smrti. Preventivním opatřením bude úplné odmítnutí užívání alkoholu, kouření a dodržování plnohodnotné stravy s dostatečným obsahem organických sloučenin a každoroční preventivní vyšetření gastroenterologem. Postarejte se o sebe a buďte vždy zdraví!

Akutní alkoholická pankreatitida

Alkoholická pankreatitida

Alkohol je nejběžnějším jedem, jeho použití však lidstvu nezajímá.

Alkoholická pankreatitida je diagnózou pití občanů.

Nejzávažnější forma onemocnění pankreatu. Hlavním důvodem jsou produkty rozpadu ethylalkoholu a náhradních látek, které mají silný toxický účinek na lidské tělo.
Alkoholická pankreatitida vede k narušení fungování těla - produkci hormonů a enzymů. Způsobuje zánětlivé degenerativní procesy a postihuje slinivku břišní.

Příčiny alkoholické pankreatitidy.

Ve většině případů přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy zneužívání alkoholických nápojů.
Existují však také predispoziční faktory:

 1. Onemocnění žlučníku;
 2. Jíst pikantní, smažené, tučné potraviny;
 3. Nízkokalorické potraviny;
 4. Proteinové hladovění;
 5. Nepravidelná jídla;
 6. Infekční onemocnění;
 7. Komplikace některých léků;
 8. Nemoci dvanáctníku;
 9. Poruchy odtoku žluči;
 10. Diabetes mellitus;
 11. Jaterní cirhóza;
 12. Alergie;
 13. Dědičná predispozice

Příznaky alkoholické pankreatitidy.

Klinické projevy alkoholické pankreatitidy

S rozvojem nemoci se symptomy objevují postupně s růstem fibrózní tkáně. Nachází se v blízkosti nervových zakončení a je zdrojem intenzivní bolesti. Jejich délka může být několik hodin až několik dní.
Někteří alkoholici zneužívají bolesti s dalším množstvím silných nápojů. Akutní příznak je rozmazaný a jde do pozadí.
Během období exacerbace se bolest stává intenzivnější, obklopuje ji, zejména po jídle. Posiluje se při ležení, snižuje se se sklonem vpřed a nutí takovou pozici přijmout k pacientovi.
Existují příznaky chronické alkoholické pankreatitidy:

 • Nevolnost, zvracení;
 • Rychlý úbytek hmotnosti;
 • Tekuté stolice s mastným leskem, opakované několikrát denně;
 • Zvýšení teploty;
 • Slabost;
 • V některých případech chronického průběhu jsou pozorovány známky diabetu, protože jsou porušeny hormonální funkce orgánu;

Metabolické procesy u alkoholické pankreatitidy.

Slinivka břišní není schopna štěpit atseldtadehyde a jiné toxické látky samy o sobě, takže zvyšuje produkci sekrece. Následně, zvýšená kyselost žaludku, játra začnou produkovat přebytek žluči. V dvanáctníku zvyšuje hladinu hormonu pancreozymin.
Proteinové frakce koagulují v pankreatické šťávě, tvoří proteinové zátky a sraženinu. Tímto způsobem jsou průchody ucpávky blokovány.
Tyto podmínky jsou vytvořeny tak, že sekrece nemůže vstoupit do střeva a začíná trávit vlastní tkáň, což ji vede k nekróze.
Tento proces vnitřního rozkladu se nazývá nekróza. Umírající buňky emitují serotoninové a žírné buňky, začíná zánětlivý proces. Tato řetězová reakce nemůže být zastavena a je obtížné ji vyléčit bez účinných léků.
Dochází k akutnímu zánětu slinivky břišní s přidruženými změnami:

 • Zvýšení velikosti těla;
 • Edém jeho parenchymu;
 • Vývoj nekrózy;
 • Tvorba hnisavých-nekrotických lézí;

Formy alkoholické pankreatitidy.

Alkoholická pankreatitida je:

 1. Akutní alkoholická pankreatitida - projev nákazy nastává náhle, zejména po požití velkého množství alkoholu a časté konzumace mastných a smažených potravin.
 2. Chronická alkoholická pankreatitida - může být důsledkem přenesené akutní formy v důsledku porušení doporučení lékaře, stravy, životního stylu. Jeho charakteristickým rysem je pomalý rozvoj nemoci bez výrazných symptomů během dlouhodobého užívání alkoholu.

Diagnostika alkoholické pankreatitidy.

Diagnostika v raných stadiích je téměř nemožná až do kritického poškození tkáně pankreatu. Nástup nemoci neovlivní ultrazvuk a analýzy. Symptomy se objevují až po výrazném otoku a nekróze tkáně.
Při sbírání amnézy je důležité zaznamenat skutečnost, že alkohol konzumuje. Skrytí je obtížné stanovit diagnózu alkoholické pankreatitidy.
Podle charakteristických příznaků pankreatitidy se provádí řada studií:

 • Krevní test (velký počet leukocytů, zvýšená ESR);
 • Biochemie krve (přebytek glukózy, aktivita pankreatických enzymů), zvýšení gama-glutamyltranspeptidázy je diagnostické hodnoty, která indikuje onemocnění jater a chronický alkoholismus;
 • Analýza moči (přítomnost ukazatelů, které by neměly obsahovat glukózu, albumin a transferin);
 • Analýza výkalů (velké množství neutrálních tuků, mastných kyselin vlákniny);
 • Test sekretin-pankreatoimin. K tomu stimulujte vylučovací funkci pankreatu, intravenózní podávání sekretinu a cholecystokininu, které způsobují produkci enzymů žláz. Odhadněte množství sekrece a aktivity pankreatu;
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Posoudit stav tkáně, zjistit změny a přítomnost komplikací;
 • Výpočetní tomografie břišní dutiny. Určete velikost a umístění pankreatu, cyst;
 • Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie. Zhodnoťte stav kanálů. Pomocí speciální sondy s kamerou se do potrubí zavede kontrastní látka a její šíření se monitoruje na rentgenovém záření.

Léčba alkoholické pankreatitidy.

Akutní zánětlivý proces nastává současně, proto, když se objeví první příznaky, je nutné pacienta urgentně hospitalizovat. Pozdní lékařská pomoc může vést k autointoxikaci, akutnímu selhání ledvin, cirkulačnímu hypovolemickému šoku, edému mozku a dalším častým příčinám smrti.
Léčba se provádí pod dohledem gastroenterologa, narkologa, chirurga, endoskopa, psychiatra, endokrinologa a dalších specialistů. Hlavní podmínkou pro léčbu je odmítnutí užívání alkoholických nápojů a kouření.
V závislosti na stupni předepisování onemocnění:
Obecná doporučení.
Lékařský půst. Dietní terapie. Vedení na dietě Pevznerova tabulka č. 5 po celý život.
Konzervativní léčba (k odstranění symptomů)
Příjem mikroenkapsulovaných enzymů za účelem substituce, analgetik a antiemetických léčiv. Monitoruje se krevní glukóza.
Chirurgická léčba (odstranění části orgánu) t
S komplikovaným průběhem onemocnění podle následujících indikací:

 • Cysty v dutině tkáně obsahující tekutinu, abscesy, které mají kapsli naplněnou hnisem;
 • Patologické fistuly v potrubí;
 • Okluze hlavního kanálu ucpávky;
 • Maligní nádor, který představuje ohrožení života pacienta.

Předpovědi a statistiky odborníků
V akutním průběhu závisí výsledek na závažnosti onemocnění, často končí pankreatikózou, což vede ke smrti pacienta.
U chronické alkoholické pankreatitidy je prognóza také nepříznivá, protože v častých případech dochází k progresivní formě onemocnění. Bez vhodné terapie může mít zneužívající pacient závažné komplikace a následky:

 • Cysty, abscesy, fistuly;
 • Vývoj obstrukční žloutenky (otrava těla jedovatými žlučovými pigmenty, které vstupují do krevního oběhu);
 • Diabetes mellitus;
 • Vývoj maligního tumoru (v tomto bodě tělo ztrácí schopnost rozlišovat své buňky od nádorových buněk);
 • Gastroduodenitida (onemocnění duodenální sliznice a žaludeční membrány);
 • Cholecystitis (zánět žlučníku);
 • Jaterní cirhóza;

Pozorování ukázala, že 29 z 58 pacientů zemřelo během 5-13 let od nástupu onemocnění a zbytek pacientů v 70% případů měl mnoho kalcifikací. Ze 65 pacientů, kteří byli pozorováni po dobu 4 let, mělo 46 alkoholickou pankreatitidu. A operováno bylo pouze 5 pacientů. V tomto období bylo 26 případů smrtelných, 39% z nich byly způsobeny komplikacemi alkoholické pankreatitidy, 16% bylo způsobeno maligními nádory a 47% bylo způsobeno jinými příčinami. Na základě získaných dat byla vypočtena přibližná očekávaná úmrtnost po 8 letech, která činila 50%. Rovněž bylo zjištěno, že přesně polovina pacientů trpících chronickou pankreatitidou zemře 20 let, od chorob spojených s alkoholismem, a nikoli od samotné pankreatitidy.
Pokud je však primární faktor eliminován, vývoj destruktivních procesů se značně zpomaluje. A s úplným upuštěním od používání alkoholických nápojů, dodržování všech doporučení, diety, adekvátní lékařské terapie, existuje možnost dosažení dlouhodobé dlouhodobé remise od 5 do 7 let. To výrazně zlepšuje kvalitu života a především zpomaluje průběh onemocnění.