Image

Není vidět virsungov kanál na ultrazvuku slinivky břišní

Kanál Virunga je hlavní hlavní pankreatický kanál, který zahrnuje menší kanály. Expanze tohoto kanálu není považována za nemoc, ale za příznak různých patologických stavů pankreatu, často pankreatitidy. Patologická terapie se tedy vyskytuje ve spojení s léčbou primárního onemocnění. Dále hovoříme o tom, co představuje kanál Virunga, a také zjistíme, jaké jsou hlavní důvody jeho rozšíření a odchylky od normy.

Co je to?

Virungi pankreatický kanál je podáván do žlučovodu a dále do střeva. Jeho fyziologickou funkcí je dodávat sekreci pankreatu do trávicího systému. Forma kanálu opakuje strukturu žlázy. Začíná v ocase organu, prochází celým tělem přímo do jeho hlavy, ve střední oblasti má průměr dvacet centimetrů a průměr čtyři milimetry.

Trávicí šťáva je produkována ve slinivce břišní. Vstupuje do rozsáhlého systému kanálů v kanálu Wirsung, který se podílí na procesech trávení potravy. Sekrece pankreatu reguluje speciální hladký sval. Nemoci žlázy vedou ke snížení produkce šťávy nebo k jejímu účinku na tkáň orgánu. Jako výsledek, žláza stane se zanícená, kanál změní jeho průměr, a trávení je významně poškozeno. Tento systém je pojmenován po Johann Georg Wirsung, anatom z Německa, který ho objevil. Nyní se tedy obracíme na faktory, které ovlivňují rozšíření Wirsungova kanálu.

Hlavní příčiny této patologie

Příčiny patologie se shodují především s příčinami pankreatitidy a jiných pankreatických lézí. Protože je možné určit příčiny zánětlivého procesu tohoto orgánu pouze v sedmdesáti procentech všech klinických případů, někdy je povaha patologické změny záhadou. Důvody pro rozšíření Wirsungova kanálu by měl stanovit lékař.

Faktory vyvolávající anomální expanzi kanálu jsou:

 • Chirurgie na žlučových cestách a žaludku.
 • Onemocnění střev spolu s traumatickým poškozením dutiny břišní.
 • Pravidelná lidská konzumace alkoholu.
 • Působení některých léků ve formě antibiotik, stejně jako estrogen.
 • Dopad infekčních onemocnění.
 • Výskyt hormonálních poruch.

V některých situacích je anomální expanze průměru kanálků způsobena genetickou predispozicí, a to rozvojem dědičné pankreatitidy, vedoucí ke změnám v asociované tkáni a orgánech.

Norma

Jaká je norma pro ultrazvuk virsungova kanálu?

Abychom objasnili nemoc, všechny informace, které jsou zaznamenány během sonografické studie, lékaři srovnávají s normativními údaji. S výrazným rozporem hodnot vyvozte závěry o přítomnosti údajné choroby. U dospělých pacientů je velikost Wirsungova kanálu obvykle následující: délka je od 14 do 23, šířka je 9 a tloušťka je 3 centimetry. Dále pochopme, jaké příznaky doprovázejí danou odchylku.

Příznaky patologie

Hlavním příznakem vývoje patologie je porušení trávicích procesů. Pankreatitida může způsobit expanzi spolu se zúžením oblastí Wirsungova kanálu. Takový obraz je odborníky nazýván syndromem jezerního řetězce. Obrysy kanálu se stávají nerovnoměrnými, v jejich lumenu jsou tuhé vměstky, kterými jsou kalcifikace nebo kameny. Dalšími příznaky onemocnění jsou:

 • Výskyt silné bolesti v hypochondriu (faktem je, že bolest se zpravidla nezastaví u antispasmodik a analgetik).
 • Výskyt průjmů a svalové stolice.
 • Vznik nevolnosti, zvracení a hubnutí.
 • Snížená chuť k jídlu spolu se specifickými znaky indikující přetrvávající dilataci žlázového kanálu.

Diagnóza onemocnění pankreatu

Moderní diagnostické metody umožňují identifikovat minimální změnu průměru Wirsungova kanálu. Díky nim je také hodnocen stav pankreatu. Jako informativní a ilustrativní metoda diagnostiky zdraví slouží zejména endoskopická retrográdní cholangiografie a endoskopická retrográdní cholangiografie.

Tato specifická výzkumná metoda umožňuje stanovit průměr spolu s funkčním stavem pankreatických kanálků a žlučovodů. Během procedury se kanál naplní kontrastním činidlem (díky jeho vložení endoskopem), pak se pozorování provádí pomocí rentgenového přístroje.

Další metody

Mezi další diagnostické metody patří:

 • Ultrazvukové vyšetření břišní oblasti (tj. Sonografie).
 • Provádění počítačové tomografie.
 • Dodávání obecných laboratorních testů krve, moči, výkalů k posouzení funkčního stavu trávicího systému a celého organismu.

Vedou také předběžný rozhovor s pacientem v rámci primární konzultace s gastroenterologem, během které tvoří podrobnou historii a zjišťují podrobnosti o symptomech.

Léčba

Terapeutická pomoc při expanzi Wirsungova kanálu se může shodovat s léčbou primární patologie, tj. Pankreatitidy. Když slinivka přijde do normálního stavu, všechny její kanály jsou stabilizovány.

Akutní pankreatitida je léčena hladem, léčbou a analgetiky. Předepsán stejnému kapátkovému stroji pro vstup do soli a koloidního roztoku a léků, které inhibují enzymovou aktivitu. V některých případech může být nutná operace ve formě odstranění kamínků (tj. Kamenů) a resekce zanícené oblasti žláz.

Chronická pankreatitida, která způsobuje neustálou expanzi Wirsungova kanálu, se léčí pomocí dietního dodržování, a navíc prostřednictvím vitaminové terapie, konzumace léků proti bolesti předepsaných lékařem a substituční léčby enzymatickými přípravky. Dieta proti rozšíření potrubí zahrnuje zavedení přísných omezení v nabídce mastných potravin a rychlých sacharidů. Je vhodnější použít dietní maso a pomalé sacharidy.

Jaká je léčba této patologie?

V rámci léčby pankreatitidy může lékař předepsat následující zdravotnické prostředky:

 • Použití doplňků vápníku.
 • Léčba choleretických činidel.
 • Terapie hormonálními léky.
 • Užívání léků se sedativním účinkem.
 • Využití komplexů metabolitů.
 • Užívání léků s obálkovými účinky.

Léčba chronické pankreatitidy zahrnuje použití vitaminových komplexů, stejně jako choleretických a enzymových léků ve formě Creon, Festal, Digestal a Panzitra. Při porušení střev mohou být předepsány léky ve formě "Tsisapride" a "Domperidone".

Prognóza nemoci

Prognóza včasné a adekvátní léčby je vždy příznivá. Opatření k zabránění expanze Wirsungova kanálu jsou zdravá výživa spolu s eliminací alkoholu, včasná léčba žlučových cest a onemocnění slinivky břišní.

Prevence orgánové dysfunkce

Abyste se chránili před nejrůznějšími chorobami, které jsou spojeny s porušováním činností Wirsungova kanálu, musíte:

 • Zcela se zbavte všech špatných návyků.
 • Preferují se produkty s nízkou přítomností cukru, tuku, soli a cholesterolu.
 • Musíte dodržovat pestrou stravu, která bude obsahovat velké množství čerstvé zeleniny, obilí a ovoce.
 • Každý den je třeba vypít asi dva litry vody.
 • Pravidelně potřebujete zajistit půst dnů pro sebe.
 • Je velmi důležité zapojit se do jakéhokoliv sportu.
 • Vždy je nutné plně relaxovat (zejména spát alespoň osm hodin denně) a vyhnout se stresovým situacím.
 • Je nutné včas provádět léčbu infekčních a virových onemocnění.
 • V podzimním a zimním období se ujistěte, že užíváte komplexní vitamíny.

Normální stav potrubí má velký význam pro různé procesy probíhající v lidském těle. V případě, že se parametry kanálu odchylují od normy, může dojít k velkému počtu chronických nebo akutních patologií. Proto je nutné dodržovat zdraví, všemi možnými způsoby, které podporují normální fungování naprosto všech vnitřních orgánů.

Závěr a závěry k článku

Kanál Virunga je hlavní kanál pankreatu, který má délku naprosto celé délky slinivky břišní. Přichází přímo na zadní plochu. Je tvořen sbírkou menších kanálků laloků tohoto orgánu a má délku asi dvacet centimetrů. Jeho velikost a tvar se liší pro různé lidi, protože každý organismus má individuální strukturu.

Hlavním účelem popsaného kanálu je transport sekrece pankreatu, který se podílí na trávení potravy v trávicím systému. Podpora pankreatické sekrece je řízena hladkým svalem. V případě zhoršeného fungování pankreatu klesá produkce šťávy. Na tomto pozadí začíná působit na tkáň těla. Výsledkem je, že toto železo u lidí začíná vznítit, mění se průměr potrubí a trávení je rozbité. Nejběžnějším onemocněním této žlázy je pankreatitida.

Pokud je Wirsungův kanál rozšířen, je to jasné.

Wirsungův kanál není zobrazen: co to znamená?

Nejinformativnější diagnostická technika pro onemocnění slinivky břišní je považována za ultrazvuk. To vám umožní posoudit stav všech konstrukcí a částí těla, včetně Wirsungova kanálu. Hlavní kritéria, podle kterých lékař určuje onemocnění a abnormality slinivky břišní - echogenicita (schopnost odrážet zvuk), velikost a vzhled orgánu. Někdy v protokolu ultrazvuku, můžete najít fráze, která způsobuje úzkost u pacientů: "Wirsung kanál není zobrazen." Co tento závěr znamená a jaké patologie nebo onemocnění může znamenat?

Wirsungův kanál není zobrazen: co to znamená?

Co je to Wirsungův kanál?

Virunga (pankreatický) kanál je hlavní kmen pankreatu, do kterého proudí malé, sekundární kanály. To se táhne od ocasu těla přes jeho celé tělo, dosáhne dozadu, a je asi 20 cm na délku, a šířka se liší v závislosti na oblasti - na začátku asi 2 mm, pak 2-3 mm, a na konci, kde tam je svěrač Oddi, průměr může dosáhnout 4 mm. Tvar kanálu téměř přesně opakuje tvar pankreatu, ale někdy může být ve tvaru prstence nebo ve tvaru písmene S.

Struktura Wirsungova kanálu závisí na charakteristických rysech lidského těla - ve většině lidí se váže na choledochus (společný žlučovod) a končí v dvanáctníku.

Wirsung kanál umístění

Existují čtyři typy trunkových dat:

 • Choledoch a Wirsung duct tečou do dvanáctníku, tvořit něco jako ampule, a střevní svěrač je úplně zavře (kontrakce nastane u 55% lidí);
 • kanály se spojují vedle dvanáctníku, ale nespojují se dohromady (pozorováno v 33% případů);
 • dálnice se spojují v určité vzdálenosti od střeva, ale končí tam a dotekové stěny (8,5% případů);
 • vývody proudí do střeva nezávisle na sobě (4%).

Podél celé délky kanálu do něj proudí další kanály, které mají menší velikost a průměr. Jejich počet se také liší v závislosti na struktuře trávicího systému: s hlavním typem gastrointestinálního traktu má člověk 20-35 menších kanálků, s volným - asi 60. V prvním případě jsou malé kanály od sebe vzdálené 1,5 cm, ale druhé je mnohem menší.

Hlavní funkcí vedení je transport sekrecí pankreatu, které se účastní trávicího procesu v gastrointestinálním traktu. Patologie této části těla hovoří o různých onemocněních spojených s prací slinivky břišní a jsou také důležitým kritériem při provádění ultrazvukové diagnostiky.

Indikace pro ultrazvuk slinivky břišní

Počet indikací pro ultrazvukové vyšetření pankreatu zahrnuje:

 • bolest, lokalizovaná v levém hypochondriu nebo zasahující do této oblasti, která trvá několik týdnů;
 • nepohodlí, těžkosti nebo pálení žáhy, a to i po požití malého množství jídla;
 • vzhled žluté kůže a sliznic;
 • dysfunkce trávicího systému, doprovázená zácpou nebo průjmem.

Ultrazvuk slinivky břišní

Když se objeví některý z výše uvedených příznaků, pacient potřebuje komplexní diagnózu všech orgánů zapojených do trávicího procesu, včetně slinivky břišní.

Je to důležité! Práce slinivky břišní úzce souvisí s aktivitou jater, proto je třeba v případě nepříjemných pocitů v oblasti jater zkontrolovat i slinivku břišní.

Příprava na ultrazvukové vyšetření pankreatu

Ultrazvukové vyšetření zpravidla nevyžaduje zvláštní přípravu od pacienta, ale slinivka břišní je anatomicky umístěna v blízkosti dutých orgánů (žaludek, střeva), proto mohou být diagnostické výsledky zkresleny vzduchem, který do ní vstoupil. Aby pacient při provádění ultrazvuku slinivky břišní nepřesný, musí se řádně připravit na zákrok.

To je zánět pankreatu.

Studie se nejlépe provádí v dopoledních hodinách - v této době budou ukazatele nejvíce informativní. Během 12 hodin před diagnózou se doporučuje odmítnout jíst a několik dní vyloučit použití sycených nápojů, muffinů, čerstvého chleba, luštěnin a dalších produktů, které mohou způsobit tvorbu plynu. Pokud se ultrazvuk provádí bez předchozí přípravy, může být přesnost výsledků snížena o 40%.

Ultrazvuk slinivky břišní: normy a patologie

Při provádění ultrazvuku lékař vyšetřuje slinivku pomocí speciálního senzoru a na obrazovce se objeví obraz, pomocí kterého můžete posoudit jeho stav. Existuje několik ukazatelů pro určení norem a patologií ve struktuře těla.

Virungov kanál na ultrazvuku

 1. U zdravého člověka má tělo slinivky břišní homogenní strukturu (jsou povoleny malé inkluze o velikosti nejvýše 3 mm), jasné a rovnoměrné kontury, umístěné ve středu vzhledem k páteři těsně pod žaludkem.
 2. Jas a intenzita obrazu na monitoru závisí na echogenitě orgánu, tj. Schopnosti jeho tkání odrážet zvukové vlny - obvykle je echogenita pankreatu stejná jako u sleziny a jater.
 3. Ultrazvuková jednotka by měla být dobře vizualizována - aby lékař mohl určit velikost všech svých částí. Šířka těla v nepřítomnosti patologie je 21-25 mm, hlavy - 32-35 mm, ocas - 30-35 mm.

Pro zhodnocení velkých cév, které jsou umístěny vedle slinivky břišní a zásobování krví, se provádí duplexní skenování orgánu. Interpretace diagnostických výsledků je prováděna s přihlédnutím ke všem indikátorům a je prováděna výhradně ošetřujícím lékařem.

Anatomická variabilita Wirsungova kanálu

Při pankreatitidě, nádorových procesech a jiných onemocněních slinivky břišní se obrysy orgánu stávají rozmazanými, nerovnoměrnými, zvětšují se a echogenita se významně zvyšuje nebo naopak klesá. Někdy jsou změny pozorovány v celém těle a někdy v jednotlivých segmentech.

Pro informaci! Velikost slinivky břišní je do značné míry závislá na individuálních vlastnostech organismu a může se výrazně lišit od jedné osoby k druhé. Při stanovení diagnózy se zpravidla berou v úvahu horní hranice normy, ale při absenci závažných změn ve struktuře tkání a biochemických krevních testech jejich přebytek neprokazuje přítomnost patologií.

Video - Anatomie slinivky břišní

Virungov kanál na ultrazvuku

Změny v Wirsungově kanálu jsou jedním z nejvýznamnějších diagnostických kritérií pro stanovení onemocnění pankreatu. Normálně je dobře viditelný na monitoru, má šířku asi 2 mm a hladký tvar, který závisí na vlastnostech organismu.

Je třeba poznamenat, že fráze „Virunga dukt není vizualizována“ v ultrazvukovém protokolu ne vždy hovoří o patologiích slinivky břišní - někdy to může být způsobeno charakteristickou strukturou orgánu a jeho hlubokým umístěním v lidském těle. Podle lékařských statistik je možné jednoznačně vizualizovat kanál Virungi pouze v 56-80% případů - pro ostatní je to nemožné. Změny v konturách kanálu, jeho expanzi nebo kontrakci indikují přítomnost onemocnění vyžadujících okamžitou léčbu.

Virungovův kanál není vizualizován, co to znamená

Metoda ultrazvukového vyšetření je široce používána v diagnostice většiny somatických onemocnění. Neustálý pokrok v této oblasti medicíny nám umožňuje rozšířit diagnostické schopnosti a zvýšit jejich důležitost a spolehlivost. V protokolu ultrazvuk, můžete často najít takové fráze jako zvýšená echogenicita orgánu. Důvody pro tento závěr mohou být jak funkční, reverzibilní, tak povaha, a naznačují závažnou patologii.

Echogenita orgánu v ultrazvuku

Termín „echogenita“ znamená schopnost vyšetřovaného orgánu odrážet ultrazvukové vysokofrekvenční vlny emitované senzorem. Především závisí na následujících akustických vlastnostech zkoumaného objektu:

 • vedení zvuku;
 • absorpční kapacita;
 • odraz;
 • lomu.

Je indikován přímý vztah mezi morfologickou a ultrazvukovou strukturou orgánu: čím více tekutiny obsahuje, tím nižší bude echogenita a naopak čím menší bude tekutina - tím vyšší bude echogenita.

Existují takové typy vzdělávání echogenity:

 • isechoic (charakterizuje homogenní strukturu, který má stejnou hustotu s jeho obklopujícími tkáněmi a orgány);
 • hypoechoic (termín popisuje objekt, který má slabou odrazivost a má nižší hustotu než sousední struktury);
 • anechoické nebo zvukotěsné (v tomto případě jsou signály ozvěny zcela nepřítomné; tento jev je zpravidla charakteristický pro ultrazvuk procházející tekutým médiem (žluč nebo močový měchýř));
 • hyperechoic (termín popisuje objekt, který má vysokou hustotu, která přesahuje to sousedních formací);
 • distální „stín“ (vizualizovaný v případě, že za hyperechoickou strukturou nejsou žádné signály ozvěny (například v žlučníku)).

Ne vždy zvýšená echogenita by měla být považována za patologii, protože je to spíše podmíněný termín. To je dáno tím, že každý orgán má svou vlastní hustotu, a tedy echogenitu. Kompetentní specialista zná vlastnosti každé struktury, což mu umožňuje odlišit rychlost od odchylek.

Echogenita jednotlivých orgánů na ultrazvuku

Při provádění zákroku lékař ultrazvukové diagnostiky hodnotí velikost orgánu, jeho kontury, jednotnost a nezbytný stupeň echogenity, což může indikovat přítomnost různých patologických procesů ve studovaném objektu.

Změny ve struktuře slinivky břišní

Normálně se slinivka nachází v projekci epigastrické oblasti a má následující ozvěny.

 • Echogenita parenchymu pankreatu je srovnatelná s jaterní a je označena jako průměrná. S věkem dochází ke změnám železa a parenchyma se stává hustějším.
 • Typicky, tělo je reprezentováno “dumbbell-formoval” nebo “klobása-formoval” formu (kvůli skutečnosti, že železo sestává z hlavy, těla a ocasu).
 • Obrysy jsou jasné a rovnoměrné, dobře ohraničené okolními tkáněmi a strukturami.
 • Echostruktura je homogenní a jemnozrnná (její další varianty jsou také možné: homogenní nebo hrubozrnné).
 • Kanál Virunga má podobu protáhlého anechoického pramene, jehož průměr je normálně v rozmezí od 1,6 do 2,6 mm.

Chcete-li říci, že echogenicita slinivky břišní může být zvýšena v případě, že její barva na obrazovce zařízení má bělejší odstín a je v jasnějších rozsazích než je barva jaterní tkáně.

Běžné příčiny hyperechogenicity jsou uvedeny níže.

 • Intersticiální edém žlázové tkáně v důsledku akutní reaktivní pankreatitidy. Kromě změn v hustotě je také pozorován nárůst tělesné velikosti.
 • Zvýšená echogenita pankreatu bude s nekrózou pankreatu. V tomto případě se na pozadí heterogenních hyperechogenních změn vizualizují hypo- a anechoická místa, která indikují nekrózu.
 • Difuzní fibróza v důsledku chronické (autoimunitní, alkoholické, infekční, léčebné) pankreatitidy. Změna je založena na nahrazení normální tkáně orgánů pojivovou tkání.
 • Echogenicita pankreatu bude významně zvýšena s lipomatózou (infiltrace tukového orgánu). Ucpávka má rozmazané obrysy a poměrně lehký nebo dokonce bílý odstín ve srovnání s jinými formacemi.
 • Diabetes mellitus, ve kterém je zničeno více než 90% orgánové tkáně.

Echostruktura dělohy a její změny

Za normálních podmínek dochází k měsíčním cyklickým změnám v děloze pod vlivem hypofyzárních a ovariálních hormonů. Jako výsledek, ona má různé ukazatele na ultrazvuku, koreloval s fází menstruačního cyklu.

Orgán je reprezentován hruškovým tvarem a u žen, které porodily, bývá kulaté. Normální myometrium je charakterizováno střední echogenitou, která je srovnatelná se zdravou játrou a slinivkou břišní.

Endometrium prochází výraznými funkčními změnami.

 • 5-7 den cyklu má nižší echogenitu a homogenní strukturu. Ve středu dělohy je tenká čára vizualizována hyperechoickým signálem, kterým je křižovatka zadních a předních letáků vnitřního pláště.
 • Do 8. až 10. dne zůstává endometriální echostruktura téměř nezměněna, zaznamenává se pouze její zhuštění.
 • 11. - 14. den se zvyšuje jeho hustota, což odpovídá průměrné echogenitě.
 • Až do 15. až 18. dne hustota slupky roste pomalu.
 • V 19. - 23. den lze endometrium charakterizovat jako hyperechoické, což činí centrální linii téměř neviditelnou.
 • Na konci období má vnitřní výstelka dělohy hyperechoickou a heterogenní strukturu.

Příčiny zvýšené echogenicity dělohy jsou nejčastěji zánět, myomy, polypy, endometrióza a maligní neoplastický proces. Endometrium se stává hyperechotickým v určitých dnech cyklu, stejně jako v důsledku zánětu, vzniku maligního novotvaru nebo adenomyózy v něm nebo během těhotenství (dochází k hypertrofii funkční vrstvy a žláz).

Změny ve vaječnících

Tento párovaný orgán je umístěn v pánevní dutině a komunikuje s dělohou přes vejcovody. Podobně, endometrium ve vaječnících také nastane velké množství změn spojených s menstruačním cyklem.

Normálně mají oválný tvar, kopcovitý obrys v důsledku rostoucích folikulů, hypoechoickou strukturu s anechoickými zaoblenými inkluzemi po celém obvodu.

Echogenicita vaječníků se často zvyšuje s roztroušenou sklerózou (jako u Stein-Leventhalova syndromu), s prodlouženým a pomalým zánětem a také s jejich maligní degenerací.

Změny ve struktuře mléčných žláz

Mléčné žlázy žen jsou důležitým orgánem reprodukčního systému, kterému musí být věnována zvláštní pozornost. S ohledem na růst zhoubných novotvarů doporučují mamologové každoročně screeningové vyšetření prsních žláz pomocí mamografie nebo ultrazvuku.

Tyto žlázy jsou také náchylné k cyklickým změnám a jejich normální echo struktura závisí na věku ženy.

 • V reprodukčním období (od 18 do 35 let) je glandulární tkáň reprezentována homogenní jemnozrnnou tvorbou zvýšené nebo střední echogenity, v hloubce které jsou vidět trubkovité anechoické struktury (mléčné kanály).
 • V pozdním reprodukčním věku je vizualizována dostatečně tlustá hypoechoická vrstva představovaná podkožním tukem. Kolem je pojivová tkáň, která je viditelná na ultrazvuku ve formě hyperechoického okraje.
 • U žen starších 55 let je látka mléčné žlázy nahrazena především tukovou tkání, která se také nachází na obrazovce ultrazvukového přístroje. Žláza odpovídá hypoechoické oblasti se vzácnými hyperechoickými zaoblenými inkluzemi.

Příčiny patologického zvýšení echogenity prsních žláz jsou uvedeny níže.

 • Mastopatie vyplývající z hormonální nerovnováhy. V tomto případě je zvýšení echogenity spojeno s růstem vláknité tkáně (difuzně i ve formě uzlin).
 • Fibroadenom je nejběžnějším benigním nádorem mléčných žláz, vyskytující se hlavně u žen v reprodukčním věku. Nejčastěji se jedná o solitární formaci s vysokým obsahem vláken pojivové tkáně, díky čemuž je na ultrazvuku hyperechoická. I když literatura ukazuje, že tento nádor může mít jinou echogenitu.
 • Zahájené formy mastitidy - nespecifický zánět tkáně žlázového orgánu. V pozdějších stadiích nemoci má mléčná žláza velký počet hyperechoických inkluzí s podobnou hustou kapslí.

Zvýšená echogenita ledvin

Echostruktura zdravých ledvin je heterogenní v důsledku přítomnosti mozku a kortikální vrstvy. Obrysy jsou dokonce a jasně vymezeny od okolních útvarů. Obvykle nejsou pánve a šálky prakticky vizualizovány. "Obsah" ureterů má sníženou echogenitu a jejich stěny jsou reprezentovány jasným echo signálem.

Důvody pro zvýšenou reflektivitu ledvin jsou uvedeny níže.

 • Neoplazma. Nerovnosti obrysů navíc indikují maligní povahu nádoru.
 • Mírně zvýšená echogenita ledvin indikuje dysmetabolickou nefropatii (tj. Písek v ledvinách).
 • Betony jsou definovány jako hyperechoické oblasti různých velikostí a tvarů.
 • Trojúhelníkové hyperechoické zóny v parenchymu ledvin jsou známkou krvácení.
 • Zvýšení hustoty orgánu (v důsledku edému) je pozorováno u akutní pyelonefritidy.

Zvýšená echogenita jater

Na normálních echogramech se zdá, že jaterní parenchyma je homogenní strukturou střední echogenity a je považován za standard pro porovnání echogenity pankreatu a ledvin. Jeho kontura je stejná a představuje jasný lineární hyperechoický signál ve všech sekcích.

Echogenita jater se zvyšuje, když:

 • chronická hepatitida různého původu;
 • dědičná Gaucherova choroba (založená na nedostatku lysozomálního enzymu);
 • Wilson-Konovalovova choroba (akumulace mědi v játrech);
 • vrozená a získaná jaterní fibróza;
 • cirhóza;
 • echogenita jater je také zvýšena s nedostatkem antitrypsinu;

Struktura žlučníku

Tvar žlučníku je poměrně variabilní: od hrušky po válcovou nebo elipsoidní. Má homogenní anechoickou strukturu. Stěna zdravého močového měchýře je v rozmezí 1-3 mm.

Příčiny zavěšení echogenicity:

 • akutní a chronickou cholecystitidu;
 • stáze žluči (zejména u hypomotorického typu biliární dyskineze);
 • křehká cholecystitis (hustota echo-vzoru je způsobena akumulací hyperechoických kamenů);

Změny ve struktuře sleziny

Slezina na echogramu se nachází v levém horním kvadrantu břicha a je reprezentována výchovou ve tvaru půlměsíce s jasnými rovnoměrnými konturami. Jeho parenchyma má homogenní strukturu a echogenitu, která je o něco vyšší než jaterní a kortikální vrstva ledvin. Navzdory skutečnosti, že patologie sleziny je poměrně vzácná, existují následující důvody pro zesílení její echo:

 • "Starý" srdeční infarkt (krvácení);
 • kalcifikace (nejčastěji se objevují s dlouhodobou medikací podle typu antikonvulziv apod.).

Echogenita parenchymu štítné žlázy

Během ultrazvukového vyšetření se vyhodnocuje velikost, objem žlázy, její struktura a lokalizace. Normálně jsou kontury žlázy rovnoměrné, s deformací v některých místech (v oblasti průdušnice). Akcie mají jemnozrnnou hypoechickou strukturu. Isthmus je charakterizován mírně vyšší hustotou. V režimu TsDK můžete vidět části cév a odlišit je od folikulů.

Zvýšená echogenita štítné žlázy nastává, když:

 • chronická autoimunitní a subakutní tyreoiditida;
 • nodulární a difuzní struma;
 • jeho zhoubnou degeneraci.

Změny echogenity během těhotenství

Při provádění screeningu ultrazvukem během těhotenství může lékař také zjistit některé abnormality v hustotě důležitých orgánů a struktur.

Hyper echogenicita střevní stěny plodu často indikuje jeho ischemii v důsledku nekrotizující enterokolitidy nebo cystické fibrózy. Zvýšení signálu ozvěny v placentě může signalizovat takové vážné problémy, jako je oddělení nebo infarkt membrány, ukládání kalcifikací v ní, což vyžaduje změnu taktiky těhotenství a nadcházejícího porodu. Je také možné zvýšit ultrazvukovou hustotu plodové vody, například když do ní vstupuje meconium.

Posílení ozvěny orgánu často ukazuje přítomnost patologie v něm. Diagnózu však bude možné ověřit až po úplném a důkladném vyšetření. Nezapomeňte, že ultrazvuk je další metodou pro diagnostiku somatických onemocnění.

01 Příčiny a příznaky pankreatitidy

V poslední době se počet lidí s pankreatitidou rychle zvýšil. V mnoha ohledech záleží na životním stylu a životním prostředí. Příčiny akutní pankreatitidy mohou být následující:

 • nezdravá strava;
 • nedodržování denního režimu;
 • dlouhodobé užívání některých léků;
 • zneužívání alkoholu;
 • časté přejídání;
 • současný příjem tukových potravin a alkoholu;
 • přítomnost zhoubných nádorů trávicího traktu;
 • porušení integrity krytu pankreatu, včetně operace;
 • přítomnost kamenů v kanálu žlučových cest;
 • otrava alkoholem;
 • metabolické poruchy;
 • hormonální selhání;
 • zúžení Wirsungova kanálu;
 • nesprávné fungování endokrinního systému;
 • zvýšené hladiny vápníku v krvi;
 • nedávná infekční a virová onemocnění;
 • hepatitidy

Pankreatitida může být také chronická. Mezi jeho příčiny patří:

 • kouření a nadměrný příjem alkoholu;
 • nevyvážená výživa;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • chronická a akutní onemocnění žaludku a dvanáctníku;
 • špatná dědičnost;
 • autoimunitní onemocnění pankreatu;
 • přetížení žil pankreatu;
 • dlouhodobé užívání léků, které mají toxický účinek na slinivku břišní.

Rozdíl mezi akutními a chronickými formami pankreatitidy spočívá v tom, že první z nich může být vyléčen, zatímco druhý zůstává u člověka na celý život.

Prvním příznakem rozvoje pankreatitidy je bolest. Často má řezný, matný charakter a je lokalizován v pravém nebo levém hypochondriu. Se zánětem celého těla se bolest stává pásovým oparem. Pokud čas nepřijme opatření k poskytnutí první pomoci, může pacient zemřít v důsledku bolestivého šoku. Dalším charakteristickým příznakem je horečka. Tlak může zároveň stoupat i klesat. Pleť postupně začíná nabývat šedavého odstínu.

Kromě toho, první projevy pankreatitidy se vyznačují závratě, nevolností, sucho v ústech, jazyk je pokryt žlutým květem, někdy je zvracení s žluč. Proto není možné jíst během útoku. V důsledku zvracení může člověk pociťovat neustálou dušnost, zvýšené pocení. Břišní distenze, průjem nebo zácpa je možná, protože žaludek a střeva nejsou schopny kontrakce během útoku. Břišní svaly v uvolněném stavu. V blízkosti pupku nebo na zádech se mohou objevit modravé nebo modrozelené skvrny. Důvodem je skutečnost, že krev ze zaníceného orgánu proniká do podkožního břicha. Kvůli silnému stlačení žlučovodu tkáněmi žlázy je pozorována žloutenka, tj. Nažloutlá barva oční bulvy a kůže v celém těle.

02 Nezbytná léčba

Způsob léčby pankreatitidy se volí individuálně. Zároveň je vybrán celý komplex opatření zaměřených na eliminaci onemocnění. Za prvé, pacient potřebuje kompletní odpočinek a odpočinek. Je zakázáno jíst smažené a tučné potraviny, protože to může zvýšit příznaky. Je také nutné zcela odstranit alkohol. U těžkých forem onemocnění potřebuje pacient kompletní hladovění po dobu 1 až 3 dnů. V této době se výživa provádí intravenózně.

V pokročilých případech může být nutný chirurgický zákrok, během něhož se laparoskopická metoda používá pro stanovení drenáže. V pooperačním období je obvykle předepsán cyklus antibiotik a léků, které eliminují zánětlivé procesy v těle.

Při léčbě pankreatitidy může lékař předepsat následující léky:

 • doplňky vápníku;
 • cholagogue;
 • hormonální léky;
 • léky se sedativním účinkem;
 • metabolické komplexy;
 • léky, které mají obálkový účinek.

Léčba chronické pankreatitidy zahrnuje užívání vitaminových komplexů, stejně jako enzymových a choleretických léků, jako je Creon, Festal, Digestal, Pancytrat. V případě střevních poruch mohou být předepsány následující léky: Tsisapride, Duodenostasis, Domperidone.

03 Prevence porušení činností virsungova kanálu

Abychom se chránili před různými druhy nemocí spojených s porušením aktivity Wirsungova kanálu, měli bychom:

 • zbavit se špatných návyků;
 • preferují potraviny s nízkým obsahem cukru, soli, tuku a cholesterolu;
 • dodržovat pestrou stravu obsahující velké množství obilovin, čerstvou zeleninu a ovoce;
 • denně vypít asi 2 litry vody;
 • pravidelně organizovat půdní dny;
 • sportovat;
 • odpočinek plně (spánek nejméně 8 hodin denně);
 • včasná léčba virových a infekčních onemocnění;
 • užívat komplexní vitamíny v období podzim-zima.

Normální stav Wirsungova kanálu je velmi důležitý pro mnoho procesů lidského těla. V případě porušení normy může vzniknout obrovské množství chronických nebo akutních onemocnění. Proto musíte sledovat své zdraví a v každém případě podporovat normální fungování vnitřních orgánů.

Ahoj, doktore! V lednu 2012 jsem poprvé pocítil bolest v epigastrickém regionu, vyzařujícím dozadu (uprostřed, někde mezi lopatkami, v noci zesílil bolest). Podle výsledků EGD, ultrazvukové a krevní testy jsem byl diagnostikován s erozivní hemoragické gastritidy. Saw De-nol, Nolpaz, kurz předepsaný lékařem, sledoval přísnou dietu po dobu 1,5 měsíce (tabulka 5). Bolest uplynula, zdravotní stav se zlepšil. Na FGD byla eroze pryč, ale hemoragická gastritida stále přetrvávala, asi 2 měsíce jsem se cítila dobře, uvolnila jsem se, dostala jsem všechno, dokonce jsem si vzala alkohol (někdy i na slavnostní stůl). Pak zhroucení... Opět, bolest, již v levém hypochondriu, běžela k FGD - jen hemoragické gastritidě, ale bolest se začala více obtěžovat v pravém hypochondriu, zpět v zádech, dokonce i v lopatce. V roce 2000 byl můj žlučník ze mě odstraněn (marně, Yukak to později zjistil, protože kámen, který viděl na ultrazvuku, měl velikost 2 cm, a když odstranili bublinu, přinesli mi hrášek... mizerně a vysvětlili, že ultrazvukem to prostě překrývá stín... údajně... a rozměry nebyly přesné, hrůza!). Některé bolesti v době odstranění močového měchýře, pálení žáhy... nebyly vůbec žádné poruchy, ale dílna mě doslova donutila lehnout si na operaci, protože Tvrdé pracovní podmínky, podle jejího názoru, by mohly vyprovokovat pohyb kamene..... ostřejší cholecystitis a tak dále.. Je mi moc líto, že jsem šel pak v brázdě, ale co se stalo... (omlouvám se za ústup, jen vysvětlil, proč byla bublina odstraněna, operace naštěstí šel dobře, držel dietu jen 2 měsíce, pak 12 let (!) jedl jsem to, co jsem chtěl a pil, nebyly žádné problémy vůbec a teď bolest... v pravém hypochondrium, vlevo... (ale mnohem méně). zvětšená játra (mírné, difúzní změny v pankreatu). O diagnóze: zhoršení chronické pankreatitidy a zhoršení gastritidy... kytice obecně (((dodržuji dietu, ale ne tak přísně jako v zimě... bolest je klidnější, někdy hmatatelná a téměř vždy na pravé straně pod žebrem a vzadu. Řekni mi, jak můžete léčit hladem) pankreat, jestliže žaludek není také v pořádku? Koneckonců, být hladový s gastritidou je velmi škodlivý a proč to bolí vpravo a vzadu vpravo... piju tablety: Creon 10 000, De-nol opět pil před měsícem s nolpasou... Obávám se, že stále játra.... existuje nějaký univerzální lék na všechny gastrointestinální onemocnění? o cesta? Jak moc můžete pít chemii a trpět? Omlouvám se za zmatek, velmi depresivní stav, protože jsem se cítil tak dlouho nemocný.

Anomálie ve vývoji výstupního systému

S vědomím, kde proudí pankreatické kanály a otevírají se, lze uvažovat anomálie ve vývoji orgánu, nejčastějším onemocněním pankreatu je obstrukce Wirsungova kanálu. To vede k rozvoji pankreatitidy. Neméně časté je blokování malých tubulů. V medicíně se tento jev nazývá "řetězec jezer", což vede k rozšíření kanálů.

Někdy se nachází ve struktuře kanálů a výrazných odchylkách. Existují případy, kdy se hlavní kanál protahuje na určité části průchodu slinivkou břišní. Ukazuje tedy dvě hlavní větve. Je plná vrozené stenózy.

Expanze pankreatického kanálu

Normálně může pankreatický kanál dosáhnout maximálního vnitřního průměru 2 mm. Je dobře viditelný při příčném skenování střední třetiny orgánu. V tomto případě jsou stěny těla hladké a lumen je bez kamenů. Expanzi potrubí lze pozorovat s následujícími odchylkami:

 • přítomnost nádoru, který je umístěn na hlavě;
 • přerušení malých nebo středních kamenů;
 • překrytí intrapancreatic duct;
 • projev chronické pankreatitidy;
 • následky operace Wiple, stejně jako částečné pankreatektomie.

Slezinový kanál pankreatu

Někteří odborníci nazývají kanál sleziny pankreatu "šedým kardinálním tělem". Jeho funkční povinnosti jsou vázány nejen na metabolismus, ale také na interakci s orgány „systémového čištění“, jímž jsou játra a ledviny.

V ženském těle může ovlivnit fungování dělohy, její funkci a schopnost nést dítě. V mužském těle má významný vliv na produkci spermií, zejména na množství a kvalitu. Tím, že působí na některé biologicky aktivní body, které se nacházejí na tomto kanálu, je možné korigovat procesy v ženském těle, zabraňující nechtěným těhotenstvím.

Kanál sleziny má fyziologický účinek, který se projevuje:

 • proces dělení potravin;
 • regulace metabolismu vody;
 • proces tvorby krve.

Velikost Wirsungova pankreatického kanálu

Tvar Wirsungova kanálu závisí na individuálních vlastnostech struktury organismu. Ale nejběžnější je oblouk, ačkoli to může být ve tvaru kolena, ve tvaru písmene S, plynule opakující křivky pankreatu. Podle průzkumu se jeho hlavní ohyb nachází v blízkosti hlavy a druhá část těla, která prochází tělem těla, je téměř úplně rovná.

V hlavním kanálu, stejně jako v hlavní řece, proudí menší kanály, díky kterým se postupně rozšiřuje a zvětšuje velikost. V tomto případě je míra velikosti Wirsungova kanálu:

 • v ocasu 1,0-1,7 mm;
 • v těle žlázy asi 2,4-2,6 mm;
 • ne více než 3,3 mm v hlavě.

Další aberantní pankreatický kanál

Aberantní pankreatický kanál je anomálií spojenou s poruchou rotace a migrace, je zde asi 5% lidí.

Jeho počátek se obvykle nachází na hlavě varhan a končí Heliho svěračem, který přechází šťávou do dvanácterníku. Při blokování dalšího kanálu dochází k recidivě akutní pankreatitidy.

Důvody

Příčiny patologie se většinou shodují s příčinami pankreatitidy a jiných lézí pankreatu. Vzhledem k tomu, že je možné určit příčinu zánětlivých procesů tohoto orgánu pouze v 70% všech klinických situací, někdy zůstává záhadou etiologie (povaha) patologických změn.

Faktory, které mohou vyvolat abnormální expanzi kanálu, mohou být:

 • Operace žlučových cest a žaludku;
 • Nemoci dvanáctníku;
 • Traumatické poranění dutiny břišní;
 • Pravidelné užívání alkoholu;
 • Účinky některých léčiv (antibiotika, estrogeny);
 • Infekční onemocnění;
 • Hormonální poruchy.

V některých případech abnormální expanze průměru kanálu v důsledku genetické predispozice: rozvoj dědičné pankreatitidy vede ke změnám v asociovaných tkáních a orgánech.

Příznaky

Hlavním příznakem je porušení zažívacího procesu. Pankreatitida způsobuje jak expanzi, tak kontrakci Wirsungova kanálu. Odborníci tento obrázek nazývají „syndrom jezerního řetězce“. Obrys kanálu se stává nerovnoměrným, v jeho lumenu jsou pevné inkluze - kalcifikace nebo kameny.

Dalšími příznaky onemocnění mohou být:

 • Silná bolest v hypochondriu (bolest nekončí analgetiky a antispasmodiky);
 • Průjem, kašovitá stolice;
 • Nevolnost, zvracení;
 • Ztráta hmotnosti;
 • Snížená chuť k jídlu.

Specifické příznaky indikující přetrvávající dilataci pankreatického kanálu nebyly identifikovány.

Diagnostika

Moderní diagnostické metody umožňují identifikovat minimální změny v průměru Wirsungova kanálu a zároveň hodnotit stav pankreatu.

Endoskopická retrográdní cholangiografie je nejinformativnější a nejzajímavější metodou diagnostiky stavu Wirsungova kanálu.

Tato specifická výzkumná metoda umožňuje stanovit průměr, funkční stav pankreatických kanálků a žlučovodů.

Během procedury jsou kanály naplněny kontrastním činidlem (prostřednictvím jeho zavedení endoskopem), pak jsou monitorovány rentgenovým přístrojem.

Další diagnostické metody:

 • Břišní ultrazvuk (sonografie);
 • Počítačová tomografie;
 • Obecné laboratorní vyšetření krve, výkalů, moči pro posouzení funkčního stavu trávicího systému a celého těla.

Také probíhá předběžná konverzace s pacientem při primární návštěvě gastroenterologa, během které je prováděna detailní anamnéza a jsou zjištěny podrobnosti o symptomech.

Léčba

Terapeutický účinek v expanzi Wirsungova kanálu se shoduje s léčbou primárního onemocnění - pankreatitidy. Když se slinivka břišní vrátí do normálu, její kanály se stabilizují.

Akutní pankreatitida je léčena hladovou dietou, léčbou léky s analgetiky. Kapičky jsou také předepsány k podávání koloidních a fyziologických roztoků a léků, které inhibují aktivitu enzymů.

V některých situacích může být nutný chirurgický zákrok: odstranění kamene, resekce zanícené oblasti pankreatu.

Chronická pankreatitida, která způsobuje trvalou expanzi Wirsungova kanálu, je léčena doplňky stravy, vitaminovou terapií, užíváním léků proti bolesti předepsaných lékařem a substituční léčbou enzymatickými léky.

Dieta při rozšiřování potrubí zahrnuje přísné omezení v nabídce mastných potravin a rychlých sacharidů. Je vhodnější jíst dietní maso a "pomalé" sacharidy.

Prognóza a prevence

Prognóza včasné a adekvátní léčby je příznivá. Opatření k zabránění rozšíření Wirsungova kanálu - zdravá strava, odstranění alkoholu, včasná léčba žlučových cest a patologie pankreatu.

Jakou roli hrají slinivky v trávicím procesu, viz níže.

Pankreatický kanál: léčba dilatace a kontrakce

Kanál Virunga je hlavním (hlavním) kanálem slinivky břišní, rozptýlenými menšími kanály. Jeho expanze nebo stenóza (perzistentní redukce) není samostatným onemocněním, ale příznakem jiných patologií, častěji akutního nebo chronického zánětu slinivky břišní.

Pokud dojde k zúžení pankreatických kanálků, léčba tohoto onemocnění se objevuje ve spojení s léčbou primární patologie. Pro zotavení je nutné odstranit původní zdroj symptomu. Ve většině případů tento problém vyžaduje operaci.

Hlavní kanál vstupuje do žlučníku, pak do dvanáctníku. Funkce je dodávat šťávu pankreatu do trávicího traktu. Forma je podobná pankreatu. Kanál pochází z ocasu organu, protíná celé tělo k hlavě. Délka kolísá 15-20 centimetrů a průměr 4 mm.

Příjem sekrece slinivky břišní je regulován speciálním hladkým svalem. Nemoci vnitřního orgánu vedou ke snížení produkce šťávy nebo k jejímu agresivnímu působení na vlastní tkáně. V důsledku toho je diagnostikován zánět kanálu, což vede k narušení zažívacích procesů.

Hlavní kanál pankreatu

Vedení, kterým je tajemství dodáváno do dvanáctníku, je považováno za hlavní v pankreatu. Kanál, do kterého se nalije množství nejmenších kanálů, tvoří celý systém tubulů. Na konci je svěrač, který reguluje průtok biologické tekutiny.

Obloukovitý tvar, opakující se ohýbání slinivky břišní. Některé změny v těle však mohou vést ke tvaru kolena nebo tvaru S. Každý člověk má jiný počet pomocných kanálů.

Pokud je Viringsungův kanál charakterizován strukturou trupu, pak má člověk asi 30 malých vylučovacích tubulů. Když mluví o nerovnoměrné nebo volné struktuře, je to více než 50.

V situaci hlavní konstrukce jsou pomocné lobulární kanály umístěny ve vzdálenosti až 2 cm od sebe. Pokud má pacient volnou verzi systému, intervaly jsou výrazně zkráceny.

Hlavní kanál pankreatu se slučuje se společným žlučovodem a následně proudí do dvanácterníku. V lékařské praxi však existují případy, kdy je anatomická struktura poněkud pozměněna. Například kanál Virungi proudí do systému gastrointestinálního traktu izolovaného z choledochusu. Tato lokalizace je typická pro 15-20% lidí, není považována za patologii.

Existují variace ve struktuře vnitřních orgánů, na jejichž pozadí, pod vlivem určitých faktorů, se hlavní potrubí rozvětvuje do dvou větví, které pracují odděleně, v důsledku čehož vznikají dva hlavní kanály.

Taková struktura má vrozenou povahu, je poměrně vzácná, vede k významnému zúžení nebo úplnému uzavření kanálků.

Abnormální duktální struktura

Změny v práci pankreatu, otevření dalších kanálů, expanze hlavního pankreatického kanálu, jeho zúžení a další abnormální procesy - to vše vede k narušení trávicího systému.

Genetické defekty mohou vyvolat rozštěpení v hlavním kanálu, v důsledku čehož vzniká několik párů větví. Když se kanál zužuje, mluví o stenóze - stálém zúžení kanálů.

V důsledku stagnace nebo blokování nejmenších tubulů jsou pozorovány problémy s trávením. Stagnace a změna tekutin vede k rozvoji cystické fibrózy, která vede k difúzním transformacím nejen v žláze, ale také v některých tělních systémech.

Normální velikost, zejména průměr hlavního potrubí je 2 mm. Pokud dojde k nárůstu nebo poklesu, je automaticky narušena činnost pankreatu. Když je Virungi slinivka rozšířena, vede k tvorbě kamenů, nádorových nádorů.

Při překrytí vnitřního pankreatického kanálu se vyvíjí chronická forma pankreatitidy. Akutní ataky, opakované se záviděníhodnou frekvencí, často vyžadují chirurgický zákrok s kompletní resekcí vnitřního orgánu.

Příčiny a příznaky dilatace hlavního potrubí

Expanze kanálu Virunga pankreatu u dospělých je 80% v souladu s etiologií jiných lézí vnitřního orgánu. Přibližně 30% klinických snímků nedokáže zjistit příčiny vzestupu, v důsledku čehož patogeneze zůstává záhadou.

Mezi provokativní faktory mírné nebo nadměrné expanze patří: operace na žlučových cestách nebo žaludku, patologie dvanáctníku, trauma peritoneum.

Příčiny pomalého zánětlivého procesu v pankreatu jsou způsobeny zneužíváním alkoholických nápojů, účinky některých léků (antibakteriální a hormonální léky). Stejně jako hormonální nerovnováha, infekční onemocnění.

Když je pankreatický kanál zvětšen, patogeneze je někdy založena na genetické predispozici. V tomto případě se „genetická“ pankreatitida projevuje, což vede ke změnám v okolních orgánech a měkkých tkáních.

Mezi hlavní klinické projevy patří porušení trávicího traktu. Pankreatitida může vyvolat jak zúžení, tak zvýšení hlavního kanálu. V lékařské praxi se tento syndrom nazývá „řetězec jezer“.

Obrysy pankreatického kanálu se stávají nerovnoměrnými, v lumenu jsou pevné inkluze - kameny. Klinické projevy:

 • Nejsilnější syndrom bolesti v hypochondriu. Léky nepomáhají zastavit bolest.
 • Poruchy zažívání, které se projevují dlouhým průjmem s impregnacemi neštěpených potravin.
 • Nevolnost, neomezené zvracení.
 • Snížená chuť k jídlu atd.

Neexistují žádné specifické příznaky, které by naznačovaly přetrvávající dilataci hlavního kanálu pankreatu.

Diagnostika

Moderní diagnostická opatření pomáhají identifikovat minimální transformaci kanálu, hodnotí stav pankreatu. Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie se jeví jako nejinformativnější technika pro odhad průměru kanálu.

Tato specifická diagnostická metoda dává lékařskému specialistovi představu nejen o kanálu, ale také o funkčním stavu pankreatických kanálků a žlučových cest. V průběhu lékařské manipulace lékař po použití rentgenového přístroje vyplní kanály kontrastními látkami.

Jsou prováděny laboratorní testy. Je nutné provést podrobnou biochemickou analýzu krve, studovat lipidový profil, kvalitativní složení krve, stanovit koncentraci enzymů orgánu trávicího systému, analýzu moči.

Další diagnostické metody zahrnují:

 1. Sonografie (ultrazvuk) orgánů břicha. To vám umožní vizualizovat hlavní kanál, změřit jeho průměr. Tato technika je účinná u těchto snímků, když pacient není obézní. Wirsungův kanál je snadněji vizualizován v těle slinivky břišní než v ocase nebo v hlavě, a to díky lokalizačním znakům vzhledem k paprsku ultrazvukových vln.
 2. MRI pomáhá vizualizovat žlučové cesty a pankreatické kanály, umožňuje detailní vyšetření okolního parenchymu.

Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie je invazivní technika, proto je předepisována v případech, kdy MRI a ultrazvuk byly neinformativní.

Lékařské události

Když diagnóza potvrdí expanzi hlavního kanálu, lékař, zejména chirurg, zvolí taktiku chirurgické léčby. Je to dáno zvláštnostmi klinického obrazu, věku pacienta, stupněm kontrakce a dalšími faktory.

Chirurg může rekanalizovat stenotickou oblast perkutánní artroplastikou. Alternativně je prováděna otevřená rekonstrukce kanálu Virunga a žlučového traktu nebo resekce hlavy pankreatu následovaná plastikou žlučového traktu. Druhá možnost je velmi vzácná.

Terapie dilatace kanálu se shoduje s algoritmem pro léčbu hlavní patologie - pankreatitidy. Když je aktivita vnitřního orgánu normalizována, zánětlivý proces je eliminován, kanály se také vrátí do normálu.

Léčba akutní pankreatitidy:

 • Odmítnutí jíst. Půst po pankreatitidě musí být pozorován po celou dobu exacerbace.
 • Použití antispasmodik.
 • Intravenózní podání koloidního a fyziologického roztoku.
 • Předepisování léků, které inhibují aktivitu trávicích enzymů.

Někdy je nutná operace. Například částečná resekce některé části slinivky břišní nebo odstranění kamenů v kanálcích.

Sluggish pankreatitida, provokující neustálou expanzi hlavního kanálu, je léčena pomocí zdravé výživy, bere vitamíny a minerální komplexy. Také předepsané léky, zmírňující bolest, doporučená substituční léčba enzymatickými prostředky.

Prognóza na pozadí včasného a adekvátního léčení pankreatu je pozitivní. Opatření k zabránění expanze kanálu zahrnují dietu číslo 5, odmítnutí alkoholických nápojů, včasnou terapii žlučových cest a patologie pankreatu.

Jak se vyhnout komplikacím a jak léčit akutní pankreatitidu je popsáno ve videu v tomto článku.