Image

Triglyceridy se zvyšují nebo snižují: co to znamená a je to nebezpečné pro zdraví

Není snadné pochopit všechny složky krve, které ovlivňují onemocnění kardiovaskulárního systému. Pochopení toho, co jsou triglyceridy, stejně jako jejich nízké a zvýšené hladiny znamenají, je poměrně jednoduché.

Vysoká míra významně zvýší riziko vzniku srdečních onemocnění a nízká míra zvýší pravděpodobnost vzniku onemocnění štítné žlázy, což bude mít také negativní vliv na srdce.

Podívejme se blíže na to, co jsou triglyceridy v biochemickém krevním testu, co to znamená pro organismus, když jsou zvednuty nebo sníženy, z jakých důvodů dochází ke změně jejich hladiny.

Co to je?

Triglyceridy jsou chemické sloučeniny absorbované tělem, které poskytují energii a prospěšné látky. Jsou nejběžnější formou tuku v lidském těle, stejně jako hlavní složkou přírodních živočišných tuků a rostlinných olejů.

Molekula triglyceridů je forma chemického glycerolu, který obsahuje tři mastné kyseliny. Pro rychlou absorpci se rozpadají na své složky v tenkém střevě a pak se znovu spojují s cholesterolem a tvoří chylomikrony, což jsou lipoproteiny, které jsou zdrojem energie pro všechny buňky v těle.

Normální ukazatele u dětí, dospělých mužů a žen

Optimální hodnoty triglyceridů pro děti do 18 let jsou 150 mg / dl nebo nižší.

Hodnoty mezi 150 a 199 mg / dL jsou považovány za extrémně vysoké, 200-499 mg / dL vysoké a více než 500 mg / dL velmi vysoké.

U dospělých (žen a mužů) jsou hodnoty mírně odlišné:

Optimální sazby pro ženy a muže v závislosti na věku:

Další informace o důležitosti tohoto ukazatele v analýze naleznete ve videu:

Příčiny zvýšení a snížení krevního obrazu

Příčiny vysokých nebo nízkých triglyceridů v krvi mužů a žen se liší. Například:

 • Mírné cvičení snižuje koncentraci lipidů;
 • Úbytek hmotnosti je také spojen se snížením koncentrace triglyceridů v séru;
 • Snížení příjmu nasycených tuků, trans-tuků (stejně jako hydrogenovaných rostlinných olejů) a cholesterolu (žloutky, mléčné výrobky, margarín, rychlé občerstvení) naopak zvyšuje obsah lipidů a jeho konzumace snižuje množství sacharidů;
 • Užívání alkoholu zvyšuje obsah lipidů;
 • Konzumace ryb může snížit koncentraci triglyceridů v séru díky vysoké koncentraci omega-3.

Vysoká úroveň v diagnostice kardiovaskulárních a jiných onemocnění

Hypertriglyceridemie (zvýšené hladiny triglyceridů) mohou vyvolat zpevnění tepen nebo zesílení jejich stěn (ateroskleróza), což zvyšuje pravděpodobnost vzniku mrtvice, srdečního infarktu nebo srdečního infarktu.

Ateroskleróza je stav charakterizovaný tvorbou mastných porostů na stěnách tepen, což vede k jejich zúžení a zpevnění. Postupem času tento proces vytváří situace, kdy se krev stává obtížně procházející tepnami.

V těchto „úzkých“ uličkách se mohou tvořit zvláštní sraženiny (sraženiny, plaky), které procházejí krevním oběhem do mozku nebo srdce, což vede k srdečnímu infarktu nebo mrtvici. Tyto sraženiny přímo korelují s ischemickou chorobou srdeční.

Náhlá smrt může být výsledkem tvorby takových mastných plaků, protože srdce je zbaveno nezbytných živin a kyslíku.

Hypertriglyceridemie může způsobit další typy srdečních onemocnění a komplikací. Například onemocnění koronárních tepen může vést k srdečnímu selhání - postupnému zhoršování schopnosti srdce dodávat tělu krev.

Další nepřímé komplikace vyplývající ze zvýšených hladin triglyceridů zahrnují onemocnění aorty a periferních tepen. Tento stav se vyznačuje snížením průtoku krve v nohách. Vaskulární okluze spojená s periferním arteriálním onemocněním snižuje počet živin a koncentraci kyslíku transportovaného v těle.

Hypertriglyceridemie se často jeví jako znak jiných onemocnění, která zvyšují riziko CVD a srdečního infarktu, jako je metabolický syndrom nebo obezita. V přítomnosti těchto onemocnění v celkovém krevním obraze bude vysoká hladina glukózy v séru, stejně jako indikátor celkového cholesterolu.

Diabetes typu 2 je přímo spojen se zvýšením koncentrace triglyceridů, jakož i hypotyreózy, onemocnění jater (steatóza, hepatitida, cirhóza, hemachromatóza) nebo onemocnění ledvin (urolitiáza, pyelonefritida, cystitida).

Hypertriglyceridemie může být vedlejším účinkem po užití některých léků, jako jsou beta-blokátory, antikoncepční pilulky, diuretika (diuretika) nebo steroidy.

Hypertriglyceridemie může být známkou takových onemocnění a stavů, jako jsou:

 • Jaterní cirhóza nebo její vážné poškození;
 • Dieta s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů a nízkým obsahem bílkovin;
 • Snížená aktivita štítné žlázy;
 • Nefrotický syndrom (porucha ledvin);
 • Cushingův syndrom;
 • Polycystický vaječník.

Nízké koncentrace a jejich příčiny

Hypotriglyceridemie (nebo nízké hladiny triglyceridů) je poměrně vzácný zdravotní stav.

Mezi nejpravděpodobnější příčiny hypotriglyceridemie patří:

 • Hypertyreóza (nebo tyreotoxikóza) znamená, že jsou překročeny hladiny hormonu štítné žlázy;
 • Podvýživa - chronická podvýživa vyčerpává lidské tělo. Podvýživa a ztráta chuti k jídlu mají velký počet příčin, včetně: rakoviny, nadměrné konzumace alkoholu *, ztráty paměti, deprese, tuberkulózy, sepse, chirurgie);
 • Některé léky snižují koncentraci triglyceridů na extrémně nízké hodnoty (jedná se o statiny, kyselinu askorbovou, fenofibrát, klofibrát, asparaginázu, gemfibrozil);
 • Dieta s výjimkou tuku;
 • Malabsorpční syndrom - s tímto stavem, tělo pacienta zažívá potíže s trávením potravy a absorbováním živin z něj. Mnoho onemocnění způsobuje zhoršenou absorpci základních živin v gastrointestinálním traktu. Lidé se syndromem tukové malabsorpce mají extrémně nízké hladiny triglyceridů.

Nadměrný příjem alkoholu může zvýšit hladinu lipidů v krvi, což způsobuje, že játra produkují více mastných kyselin. Existují však některé příznivé aspekty mírné konzumace alkoholu, jako je sklenka vína nebo láhev piva, která může vyrovnat hladiny lipidů.

Mírná konzumace alkoholu může také mírně zvýšit počet lipoproteinů s vysokou hustotou (LDL nebo „dobrý“ cholesterol) a snížit šance na rozvoj CVD. Užívání alkoholu však nelze použít jako primární terapii.

Zvýšené hladiny hormonu štítné žlázy jsou nepřímo spojeny s nízkými koncentracemi lipidů. A hypertyreóza sama o sobě může vyvolat progresi srdečních komplikací.

Ty zahrnují tachykardii a slabost myokardu (městnavé srdeční selhání) - stav, proti kterému srdce není schopno pumpovat potřebný objem krve k naplnění všech potřeb těla. Tyto komplikace jsou obvykle reverzibilní se správným přístupem a léčbou.

Zatímco palpitace srdce jsou hlavním příznakem hyperteriózy, nepravidelný sinusový rytmus srdce nebo fibrilace síní (porucha srdečního rytmu) je také považován za jeden z vedlejších účinků nízkých hladin triglyceridů na srdce.

K fibrilaci síní dochází v důsledku chaotické kontrakce horních atrií. Namísto převádění a čerpání krve do komor (pro koordinaci celého těla s ní) se síň stává méně účinnou, oslabenou a dezorganizovanou.

Hypotriglyceridemie může být známkou onemocnění, jako jsou:

 • AIDS, HIV (HIV léky snižují hladinu lipidů na malé hodnoty, protože pacienti s HIV často trpí hyperlipidemií);
 • Léky (antacida, antibiotika);
 • Rakovina (cirhóza jater, karcinom ledviny, adenom adenokryptózy);
 • Chirurgie (operace pro obezitu, operace pánevních orgánů);
 • Chronické onemocnění jater (hepatocerebrální dystrofie, toxické poškození jater);
 • Pankreatitida;
 • Intolerance mléka;
 • Období po ozáření nebo chemoterapii.

Shrnutí

Triglyceridy uchovávají většinu tuku v celém těle. Jejich koncentrace v krvi se měří spolu s jinými hladinami tuku, jako jsou lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou, stejně jako cholesterol, jsou přítomny téměř ve všech potravinách.

V lidské krvi jsou triglyceridy směsí tuků získaných z potravin a tuků, které tělo produkuje jako zdroj energie. Zvýšené a snížené hladiny jsou způsobeny různými procesy.

Jsou považovány za indikátor pro posouzení pravděpodobnosti aterosklerózy, onemocnění štítné žlázy, fibrilace síní, městnavého srdečního selhání. Zvýšené koncentrace triglyceridů v analýze biochemie jsou přítomny spolu s vysokými hladinami glukózy v krvi a cholesterolu a nižšími koncentracemi - spolu s nízkou ESR a krevními destičkami.

Jaké jsou triglyceridy v biochemické analýze krve?

Hladiny triglyceridů jsou důležitým ukazatelem biochemických procesů probíhajících v lidském těle. Zvláště pokud se jedná o nemoci jako hypertenze, obezita, angina pectoris, diabetes mellitus. Triglyceridy jsou často nejčasnějšími ukazateli zdravotních problémů.

Obsah

Abychom pochopili, co jsou triglyceridy v biochemickém krevním testu, je nutné znát podstatu látky a proč je pro tělo nezbytné.

Exkurze do biochemie

Triglyceridy patří do třídy lipidů, což je ester - konečný produkt sloučeniny glycerolu a kyseliny olejové. V lidském těle může být do glycerinu přidána také kyselina palmitová nebo kyselina stearová, častěji však kyselina olejová reaguje. Syntéza triglyceridů se vyskytuje převážně ve střevě, o něco méně v ledvinách a játrech.

Je známo, že triglyceridy jsou nedílnou součástí buněčných membrán a v případě hladovění se také ukládají v tukové tkáni. Současně se mohou rozdělit a tím se stát zdroji energie. Také dochází k opačné situaci - přebytek glukózy je přeměněn na triglyceridy komplexními biochemickými transformacemi.

Je to důležité. Navzdory výhodám, které triglyceridy mají pro tělo, patří do třídy „škodlivých“ lipidů a jsou součástí lipoproteinů s nízkou hustotou. Ty přispívají k vaskulární ateroskleróze a vzniku metabolického syndromu se všemi následujícími důsledky: diabetes, obezita, infarkty.

Tvorba plaku ve stěně cévy. Deska se mimo jiné skládá z triglyceridů.

Normální hladiny triglyceridů

Existuje přímo úměrný vztah "počet let - triglyceridy". Biochemie krve pomůže určit jejich úroveň. Měřený indikátor (jako glukóza) v mmol / l.

Je to důležité. Čím starší osoba, tím vyšší obsah triglyceridů.

Vzhledem k aktivnímu metabolismu a zvýšené tělesné spotřebě všech živin u dětí a mladistvých se tento ukazatel nezvyšuje nad 1,4 mmol / l. Dolní hranice normálu - 0,4 mmol / l.

U dospělých se hladiny triglyceridů pohybují v rozmezí od 0,5 do 3,7 mmol / l. U starších lidí se dolní hranice normy posouvá směrem nahoru (začíná na 0,65) a horní naopak naopak klesá na 3,3 mmol / l.

U mužů je hladina triglyceridů zpravidla o něco vyšší než u spravedlivějšího pohlaví. To je způsobeno antiaterogenním účinkem estrogenů a naopak atherogenními účinky (přispívající k ukládání „škodlivých“ lipidů) mužských pohlavních hormonů.

Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v biochemii krve, je to důvod, který je třeba podrobněji prozkoumat, aby se zjistila příčina.

Tabulka: Norma hladin triglyceridů podle věku a pohlaví

Příčiny kolísání hladiny triglyceridů

Zvýšení úrovně

Zvýšení triglyceridů je obvykle spojeno s několika závažnými stavy a chorobami:

 • Obezita (jako součást metabolického syndromu). Triglyceridy jsou uloženy v podkožním tuku, protože existuje jednoduchý vzor - čím silnější je tuková tkáň, tím více triglyceridů.
 • Dědičná (primární) hyperlipidemie. Vazba na mutace na úrovni genů zodpovědných za syntézu a metabolismus lipidů.
 • Endokrinní poruchy (hypotyreóza a diabetes). V hypotyreóze se metabolismus zpomaluje a při diabetes mellitus se přebytek glukózy přemění na tuk, zejména na triglyceridy.
 • Onemocnění jater (hepatitida, cirhóza, tuková degenerace) a onemocnění ledvin (všechny patologie vedoucí k chronickému selhání ledvin).
 • Problémy s pankreatem - pankreatitida různých etiologií a jako výsledek - Maldigestia syndrom (enzymatická deficience s poruchou trávení).

Pankreatitida způsobuje zvýšení triglyceridů

 • Užívání některých léků - hormonální antikoncepce, beta-blokátory, diuretika, interferony.

Poznámka Beta-blokátory jsou předepisovány pro srdeční problémy: ischemická choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu. Tyto léky snižují frekvenci stahů srdce, zabraňují tachyarytmiím, neumožňují rozšířit oblast nekrózy při infarktu myokardu. Jedním z vedlejších účinků těchto léčiv je však snížení metabolismu v tkáních, což vede ke snížení spotřeby triglyceridů a následně ke zvýšení jejich koncentrace.

 • Banální přejídání nebo prevalence ve stravě tukových potravin a snadno stravitelných sacharidů (cukrovinky, rychlé občerstvení, smažená jídla).

A o případech, kdy je hladina GGT v krvi zvýšena, se můžete dozvědět z článku na našich webových stránkách.

Snížení triglyceridů

Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v biochemickém krevním testu, znamená to, že existují vážné zdravotní problémy. Redukce triglyceridů v krvi je však také nepříznivým znamením, které může znamenat:

 • střevní onemocnění spojená s malabsorpčním syndromem (nedostatek absorpce);

Mechanismus absorpce ve střevě. Při poruše malabsorpce dochází k absorpci tuku z potravy

 • chronické plicní onemocnění;
 • hypertyreóza;

Poznámka Zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy podporují katabolismus - rozpad všech nutričních substrátů v těle, včetně triglyceridů.

 • nekontrolovaný příjem multivitaminových komplexů, zejména s vysokým obsahem vitaminu C;
 • mentální poruchy vedoucí k podvýživě (anorexii).

Triglyceridy jsou důležité pro kardiologické a endokrinologické pacienty. Někdy triglyceridy jsou první, kdo "signalizuje" problémy v těle.

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená v krevních testech, příčinách a léčbě

Lidé, kteří chtějí zůstat zdraví, by neměli sledovat pouze krevní tlak a hladiny cholesterolu, ale také kontrolovat triglyceridy (TG). Přebytek těchto lipidů zvyšuje riziko metabolického syndromu a onemocnění srdečního svalu.

Co jsou triglyceridy v biochemické analýze krve

Triglycerid nebo trig je druh tuku, který lidské tělo přijímá z potravy, přeměňuje kalorie na energii. Vysoké triglyceridy nejsou nutně indikátory srdečního onemocnění, ale mohou snížit průtok krve do hlavního svalu, což způsobuje vážné zdravotní problémy. Lidé s nadbytkem cholesterolu mají často vysoké hladiny TG. Testování triglyceridů v biochemické analýze krve se provádí společně s lipidovým spektrem. Tento průzkum určuje:

 • celkový cholesterol;
 • TG;
 • LDL (špatný cholesterol);
 • HDL (dobrý cholesterol).

Co triglyceridy v krevním testu

Kontrola hladiny tuku v žilách a tepnách je součástí profilu lipidů, který určuje přítomnost srdečního onemocnění. Triglyceridy v krevním testu ukazují možnost vzniku hypertenze, ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu atd. Postup pro dospělé se doporučuje každých 4-6 let. Děti by měly být testovány jednou před dosažením věku 10 let, aby se zjistilo, zda existují vrozené anomálie.

Triglyceridová norma

Koncentrace lipidů v krvi závisí na věku, pohlaví a dokonce i výšce osoby. Před absolvováním testu se doporučuje 9-hodinová rychlost. Během této doby můžete pít pouze vodu při pokojové teplotě. Někdy musíte přestat užívat některé léky, včetně kyseliny askorbové. Výsledky zkoušek jsou klasifikovány v následující tabulce:

Děti a mládež (mmol / l)

Kojenci, (mmol / L)

Příčiny zvýšených triglyceridů v krvi

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená? Tato skutečnost může být způsobena různými chorobami. Patří mezi ně:

 • obezita;
 • diabetes;
 • ateroskleróza;
 • hypotyreóza;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičné lipidové nerovnováhy.

Existují i ​​jiné důvody pro triglyceridy v krvi:

 • přejídání;
 • časté užívání alkoholu;
 • špatný životní styl;
 • užívání léků, jako jsou kortikosteroidy, beta-blokátory, perorální antikoncepce.

Co to znamená zvýšené triglyceridy

Zvýšení lipidů může být známkou výše uvedených onemocnění. Často osoba nemusí mít podezření, že je ohrožena, dokud neprokáže zkoušku. Zvýšené triglyceridy znamenají, že pacient musí dodržovat dietu, která pomůže normalizovat jeho krev a snížit cholesterol. To také naznačuje, že existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cirhózy a hepatitidy.

Zvýšené triglyceridy v krvi mužů

U silnějšího pohlaví je hladina TG vždy o něco vyšší než u slabých. Zvýšené triglyceridy v krvi mužů se mohou projevit v důsledku kouření, přetrvávajícího pití, přejídání a častého stresu. Po obdržení výsledků testu byste se měli vždy poradit se svým lékařem a podstoupit léčbu.

Zvýšené triglyceridy u žen

Pokud jde o vysoké hladiny lipidů, ženy jsou vystaveny většímu riziku než muži. Zvýšené hladiny triglyceridů u žen se mohou objevit:

 • při užívání antikoncepčních tablet, které zahrnují hormon estrogen;
 • během těhotenství;
 • s polycystickými vaječníky;
 • během menopauzy;
 • hormonální poruchy;
 • neplodnosti

Triglyceridy jsou zvýšeny během těhotenství.

Zvýšení počtu lipidů v mateřské krvi během vývoje plodu není neobvyklé. Mnoho těhotných žen během tohoto období, hladina cholesterolu se zvyšuje, a to je normální, což není případ triglyceridů. Nastávající matka bude muset snížit spotřebu potravin bohatých na TG, aby ukazatele byly normální. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny během těhotenství, neznamená to, že se u plodu vyskytují abnormality. Často příčinou tohoto výsledku testu je jednoduché přejídání, hormonální změny.

Triglyceridy jsou u dítěte zvýšené.

Co říkají triglyceridy? Nejběžnější příčiny jsou uvedeny níže:

 • obezita a přítomnost nadměrné hmotnosti;
 • špatná výživa;
 • konzumace škodlivých produktů (štěpky, rychlé občerstvení, sladkosti);
 • dědičné genetické abnormality.

Když jsou triglyceridy zvýšeny u dítěte, je obtížnější tento problém vyřešit. Pro děti může být obtížné vysvětlit, proč jim rodiče odmítnou známé věci. Měli byste donutit dítě nebo teenagera jíst zdravé jídlo, vzít rybí olej. Rodiče budou muset pečlivě sledovat dietu dítěte, jeho fyzickou aktivitu. Kromě toho je nutné se poradit s lékařem a provést komplexní vyšetření těla.

Léčba zvýšených triglyceridů

Nejlepší způsob, jak se zbavit triglyceridemie, je zůstat zdravý. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi, lze je snížit následovně:

 1. Musíte cvičit pravidelně, dávat tělu fyzickou námahu.
 2. Je nutné dodržovat dietu: omezit spotřebu nezdravých tuků, jíst potraviny bohaté na vlákninu.
 3. Měl by opustit alkohol.
 4. Přestat kouřit.

Léčba zvýšených triglyceridů zde nekončí. Někdy musíte užívat následující léky:

 • statiny (jsou také předepisovány pro vysoké hladiny lll v krvi);
 • kyselina nikotinová;
 • fibráty (nelze užívat společně se statiny).

Dieta se zvýšenými krevními triglyceridy

Správná strava je velmi významným faktorem, který vám umožní rychle snížit cholesterol a TG. Pro začátek je vhodné snížit příjem kalorií na přijatelnou úroveň. Je lepší použít všechny metody popsané v kombinaci, abyste se zbavili rizika srdečních onemocnění. Strava se zvýšenými triglyceridy v krvi zahrnuje použití následujících produktů:

 • celozrnné obilniny;
 • zelenina, ovoce;
 • štíhlé maso s mírou;
 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • polynenasycené tuky (to jsou omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v červených rybách, lněném oleji, ořechech);
 • mononenasycené tuky (avokádo, olivový olej).

Kategorické nelze jíst:

 • tukové masné výrobky;
 • rafinovaný cukr (je lepší použít umělá sladidla);
 • výrobky z mouky;
 • luštěniny;
 • alkohol;
 • Konzervy;
 • sladkosti a med.

Po několika měsících léčby by se hladina TG a cholesterolu měla vrátit do normálu. Hlavním důkazem toho bude ztráta hmotnosti a zlepšení pohody. Pacient však bude muset podstoupit další vyšetření a darovat krev k analýze. Možná mu lékař poradí, aby pokračoval v dodržování výše uvedené diety, aby tělo mírně cvičilo, aby se vzdalo špatných návyků.

Hladina triglyceridů v krvi: normální, nízká a vysoká

Triglyceridy jsou organické sloučeniny související s lipidy. V lidském těle vykonávají několik funkcí - uchovávání energie uložené v tukové tkáni a udržování struktury buněčných membrán. Příjem triglyceridů v těle se vyskytuje s jídlem. Semena rostlin, tukové tkáně a játra obsahují triglyceridy, které jsou nezbytnou součástí lidské výživy. Pak se syntetizují v buňkách tukové tkáně, pak v játrech a ve střevech. Hladina triglyceridů v krvi závisí na věku osoby. Pro diagnostiku mnoha onemocnění pomocí analýzy triglyceridů.

Co jsou triglyceridy?

Neutrální tuky nebo triglyceridy jsou základním zdrojem energie pro buňky. Jsou převážně syntetizovány ve střevech, tkáních a ledvinách. Úroveň TG přímo závisí na věkových ukazatelích osoby, stavu jeho těla a dalších faktorech.

Co je krevní test na triglyceridy?

Analýza je nutná, pokud je hladina nad nebo pod normou podle výsledků celkového krevního testu. Důkladnější vyšetření na klinice vám umožní identifikovat řadu negativních stavů těla, včetně nemocí, syndromů a dalších faktorů.

Triglyceridová norma

Hodnoty TG v krvi se vypočítají individuálně v závislosti na věku a pohlaví sledovaného pacienta. Měří se v mol / litr.

 • Věk od 0 do 15 let - u žen od 0,4 do 1,48 mmol / l, u mužů od 0,34 do 1,15 mmol / l.
 • Věk od patnácti do 25 let - u žen od 0,4 do 1,53 mmol / l, u mužů od 0,45 do 2,27 mmol / l.
 • Věk od 25 do 35 let - u žen od 0,44 do 1,7 mmol / l, u mužů od 0,52 do 3,02 mmol / l.
 • Věk od 35 do 45 let - u žen od 0,45 do 2,16 mmol / l, u mužů od 0,61 do 3,62 mmol / l.
 • Věk od 45 do 55 let - u žen od 0,52 do 2,63 mmol / l, u mužů od 0,65 do 3,71 mmol / l.
 • Věk od 55 do 60 let - u žen od 0,62 do 2,96 mmol / l, u mužů od 0,65 do 3,29 mmol / l.
 • Věk od 60 do 70 let - u žen od 0,63 do 2,71 mmol / l, u mužů od 0,62 do 3,29 mmol / l.

Co říkají zvýšené triglyceridy?

Zvýšené triglyceridy mohou indikovat řadu problémů a nemocí. Jedná se zejména o pankreatitidu, diabetes mellitus, anorexii neurastenickou, hypotyreózu, chronický alkoholismus, cirhózu a hepatitidu jater, zhoršenou absorpci glukózy, syndrom genetické poruchy osobnosti, dnu, obezitu, koronární srdeční onemocnění, selhání ledvin, vaskulární trombózu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, selhání ledvin, hypertenzní onemocnění.

Kromě toho se TG zvyšuje s použitím hormonálních léků, užívajících antikoncepční pilulky a těhotenství.

Co říkají nižší triglyceridy?

Nízká hladina triglyceridů indikuje nedostatek výživy z hlediska saturace, poškození ledvinové tkáně a přítomnosti popálenin nebo poranění. Snížené TG mohou být také ukazatelem myasthenia gravis, infarktu myokardu, chronických plicních problémů a hypertyreózy. Také snižuje toto číslo, pravidelný příjem vitamínu C.

Jak zvýšit úroveň TG?

Udělej to dost jednoduché - jíst častěji, více a lépe, omezit příjem vitamínu C, snaží se okamžitě léčit na závažné choroby, včetně nezapomíná na rehabilitační terapie po operacích.

Jak snížit triglyceridy v krvi?

S komplexními opatřeními můžete rychle a účinně snížit hladinu TG v krvi.

 • Vzdát se kouření a alkoholu.
 • Udržujte zdravý a aktivní životní styl, sportujte.
 • Radikálně změňte svůj jídelníček! Vyloučit sladkosti, rafinované sacharidy z denního menu, konzumovat více potravin bohatých na Omega3 mastné kyseliny, nezapomeňte na rostlinné potraviny a vlákniny. Výrazně omezit používání fruktózy!

Používejte specifické léky:

 • Fibráty (fenofibrát a gemfibrozil) - léky, které snižují hladinu TG v důsledku blokády produkce organické složky v důsledku HDL.
 • Kyselina nikotinová (niacin) - léčivo snižuje hladinu produkce triglycerolů játry.
 • Recept na olej z tresčích jater - normalizuje hladiny TG.
 • Statiny (lovastatin, simvastatin) - tyto léky blokují HMG-CoA reduktázu, která indukuje aktivní produkci cholesterolu a snižuje tak celkovou hladinu triglycerolů.

Triglyceridy: co to je, normou, jak redukovat

Dobrý cholesterol, špatný cholesterol, nasycené tuky a nenasycený tuk - někdy se zdá, že potřebujeme program, který by sledoval úlohu všech tuků v historii srdečních onemocnění. Jednoduše řečeno, triglyceridy jsou tuky v krvi a jejich vysoká úroveň může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Níže uvádíme: Triglyceridy - co to je, rychlost triglyceridů v krvi, triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená, a mnohem více.

Triglyceridy, co to je, normou, jak snížit

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy (TG, triacylglyceroly, TAG nebo triacylglyceridy) je ester tvořený glycerolem a třemi mastnými kyselinami (z tri- a glyceridů). Triglyceridy jsou hlavními složkami tělesného tuku u lidí a zvířat, jakož i rostlinného tuku. Existuje mnoho různých typů triglyceridů, které jsou rozděleny na nasycené a nenasycené.

Nasycené tuky jsou „nasyceny“ vodíkem - jsou obsazena všechna místa, kde mohou být atomy vodíku vázány na atomy uhlíku. Mají vyšší teplotu tání a jsou s větší pravděpodobností pevné při teplotě místnosti. Nenasycené tuky mají dvojné vazby mezi určitými atomy uhlíku, což snižuje počet míst, kde se atomy vodíku mohou vázat na atomy uhlíku. Mají nižší teplotu tání a jsou s větší pravděpodobností kapalné při teplotě místnosti.

Je to typ tuku, který se nachází v krvi a je nejběžnějším typem tuku v těle. Triglyceridy jsou nezbytné pro zdraví, ale v nadměrném množství mohou být škodlivé a mohou zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že hladiny triglyceridů mohou být důležitým měřítkem metabolického zdraví.

Když spotřebujete více kalorií, než potřebujete, tělo tyto kalorií uloží jako triglyceridy, které může tělo později použít pro energii.

Většina tuků, které jíme, jako jsou přírodní oleje (polynenasycené a mononenasycené), živočišné tuky a trans-tuky, jsou triglyceridy. Užitečné a škodlivé tuky zvyšují hladiny triglyceridů. Trans mastné kyseliny (např. Margarín) a nasycené tuky (jako mastné červené maso, drůbeží kůže, sádlo a některé mléčné výrobky) mohou zvýšit hladiny triglyceridů více než malé porce masa a nenasycených tuků, jako je olivový olej, avokádo, ořechy a nízkotučné mléčné výrobky. Rafinované, jednoduché sacharidy a alkohol mohou také zvyšovat hladiny triglyceridů.

Vysoké hladiny triglyceridů mohou být také vedlejším účinkem léků, jako jsou beta-blokátory, antikoncepční pilulky, steroidy a diuretika (1).

Lipidy

Triglyceridy a cholesterol patří do skupiny tuků (také nazývaných lipidy), ale mají různé funkce. Cholesterol je látka podobná tukům, kterou tělo používá k produkci hormonů, vitamínu D a je součástí membrány obklopující buňky. Cholesterol je voskovitý a bez zápachu. Játra ho produkují ze živočišných produktů.

Cholesterol a triglyceridy v jejich čistých formách nelze mísit s krví. Jako výsledek, játra pošlou je ve spojení s bílkovinami, volal lipoproteins. Lipoproteiny pohybují cholesterol a triglyceridy v celém těle krevním oběhem (2).

Existují tři typy lipoproteinů. Jedná se o lipoproteiny o nízké hustotě (LDL), lipoproteiny s velmi nízkou hustotou (VLDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL). LDL, také nazývaný LDL cholesterol, je považován za „špatný“ typ lipoproteinu, protože přispívá k hromadění plaku v tepnách. HDL cholesterol je považován za „dobrý“, protože odstraňuje LDL z tepen (3).

Co je nebezpečné na vysokých triglyceridech?

Vysoká hladina triglyceridů vede k rozvoji aterosklerózy a ohrožuje výskyt srdečních záchvatů a mrtvice.

Pokud je hladina triglyceridů v krvi příliš vysoká, mohou způsobit tvorbu cholesterolových plaků na stěnách tepen. Vědci si nejsou jisti, jak a proč triglyceridy způsobují tvorbu plaků, ale vědí, že lidé s vysokou hladinou triglyceridů mají často vysoké hladiny LDL. Když se cholesterol hromadí v tepnách, stěny tepny mohou ztvrdnout nebo se může zúžit jejich lumen, což se nazývá ateroskleróza.

Ateroskleróza zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění. Ženy s vysokými hladinami triglyceridů jsou zvláště ohroženy rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. Vědci se domnívají, že vysoké hladiny triglyceridů mohou také indikovat další stavy, které zvyšují riziko těchto onemocnění, jako je obezita a metabolický syndrom (4).

Podle Mayo Clinic mohou extrémně vysoké hladiny triglyceridů vést k akutní pankreatitidě. Může být také příznakem diabetu typu 2, hypotyreózy, onemocnění ledvin a onemocnění jater, nebo vzácných genetických stavů, které jsou spojeny s metabolismem.

Je třeba poznamenat, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zajistilo, že vysoké hladiny triglyceridů jsou nezávislým rizikem srdečních a jiných onemocnění (5). Tyto nemoci mají jiné rizikové faktory, jako je vysoký cholesterol, takže úloha triglyceridů je stále určována.

Některé příklady ukázaly, že triglyceridy mohou být nezávislým rizikovým faktorem onemocnění. Studie z roku 2007 publikovaná v Annals of Internal Medicine zjistila, že u mladých mužů s nejvyššími hladinami triglyceridů je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění než pacienti stejného věku s nejnižšími triglyceridy ( 6).

Příčiny abnormálně vysokých hladin triglyceridů

Vysoká hladina triglyceridů v krvi v medicíně je známa jako hypertriglyceridemie. Mezi onemocnění, která mohou vést ke zvýšení hladiny triglyceridů, patří:

 • Špatně kontrolovaný diabetes;
 • Onemocnění ledvin;
 • Alkoholismus;
 • Hypotyreóza;
 • Onemocnění jater, včetně cirhózy;
 • Obezita;
 • Genetické poruchy metabolismu lipidů.

Rizikové faktory pro vysoké triglyceridy také zahrnují:

 • Věk - čím jste starší, tím vyšší je úroveň TG.
 • Tělesná hmotnost - nadváha zvyšuje riziko vysokých hladin TG.
 • Fyzická aktivita - sedavý způsob života zvyšuje riziko vysokých hladin TG.

Hypertriglyceridemie může také nastat při užívání některých léků, například antikoncepčních tablet, estrogenů, beta-blokátorů a imunosupresiv. (7)

Triglyceridová norma pro krev

Chcete-li mít dobré zdraví, je nutné usilovat o normální hladiny triglyceridů v krvi. Následující čísla vám pomohou pochopit normální hladinu TG v krvi:

 • Normální hladina TG: méně než 150 mg / dL nebo méně než 1,7 mmol / l;
 • Extrémně vysoká hladina TG: od 150 do 199 mg / dl nebo od 1,8 do 2,2 mmol / l;
 • Vysoké hladiny TG: 200 až 499 mg / dL, neboli 2,3 až 5,6 mmol / l;
 • Velmi vysoké hladiny TG: 500 mg / dL nebo vyšší nebo 5,7 mmol / l nebo vyšší.

Triglyceridy v krvi: definice, norma podle věku a pohlaví, příčiny odchylek v ukazatelích

Triglyceridy (TG) jsou jedním z nejdůležitějších nosičů energetických zdrojů lidského těla. Triglyceridy krve jsou ukazateli vaskulární a srdeční funkce, onemocnění oběhového systému a mnoha dalších důležitých stavů těla.

V článku budeme hovořit o samotných pojmech, normách a odchylkách triglyceridů v analýzách - co to znamená a co může nakonec vést.

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy (Triglyceridy) jsou lipidy, které vstupují do těla převážně trávicí cestou, tedy spolu s jídlem. V tomto ohledu se po jídle obvykle zvyšuje hladina triglyceridů v krvi. Některé tkáně a orgány našeho těla jsou navíc schopny vyvolat vlastní endogenní biosyntézu triglyceridů.

Orgány, které syntetizují TG, zahrnují střevo, játra a tukové buňky těla.

Podle struktury, struktury a vzorce molekul patří triglyceridy k neutrálním tukům (NL). Plní důležité funkce v metabolismu tuků, jsou součástí buněčných membrán a podporují jejich strukturu.

Hlavní funkcí triglyceridů je ukládání zásob energie v tukové tkáni. Většina molekul těchto lipidů je zde umístěna, ale určité procento neustále cirkuluje v krevním řečišti a šíří se skrze svaly těla, aby splňovaly jejich energetické potřeby.

Triglyceridy samy o sobě jsou imobilní molekuly, které jsou nerozpustné ve vodě, a proto se pro pohyb tělem spojují s proteinovými komplexy krevní plazmy, které tvoří lipoproteiny.

Nejčastěji TG v krvi tvoří proteinové komplexy s lipoproteiny o nízké a velmi nízké hustotě a tyto frakce cholesterolu jsou příčinou aterosklerózy. Proto je velmi důležité pravidelně určovat hladinu triglyceridů v biochemické analýze krve. Jejich zvýšení může být prvním příznakem vývoje takového cévního onemocnění, jako je ateroskleróza.

Analýza triglyceridů

Triglyceridy v krvi odrážejí stav energetické rovnováhy těla. Doporučuje se, aby lékaři pravidelně diagnostikovali hodnoty TG - u osob starších 20 let je optimální každých pět let.

Existuje řada lékařských indikací pro analýzu, a to:

 • zvýšený krevní tlak (krevní tlak),
 • anamnéza diabetes mellitus,
 • dlouhodobé špatné návyky - kouření, zneužívání alkoholu, nadváha, hypodynamie (nízkoaktivní životní styl),
 • věku.

Analýza krevních triglyceridů je součástí komplexní studie metabolismu lipidů, která se nazývá lipidogram. Zvažte, co tato studie ukazuje - úrovně ukazatelů, jejich interpretace, jak je naznačeno složkami lipidogramu. Skládá se z biochemického krevního testu na cholesterol, triglyceridy, lipoproteiny o nízké hustotě (označované jako LDL), velmi nízkou hustotu (VLDL) a vysoké (HDL).

Triglyceridy v krvi se měří v mmol / l. Lékař však nehledí pouze na množství triglyceridů v krvi, ale také na všechny ostatní hodnoty metabolismu lipidů, které ukazují na přítomnost nebo nepřítomnost zdravotních rizik.

Pro analýzu je krev odebírána z kubitální žíly, ráno, na prázdný žaludek, ne dříve než 12 hodin od posledního jídla. Není nutná žádná zvláštní příprava na tuto studii. Nicméně, několik dní před zákrokem by neměl kouřit a pít alkoholické nápoje.

Normy TG s přihlédnutím k pohlaví a věku

Podle laboratoří a lékařské literatury jsou triglyceridy považovány za normální, pokud nepřekračují 2,25 mmol na litr. Při zvažování analýzy je však třeba zvážit pohlaví a věk pacienta a všechny ostatní parametry lipidového spektra. V závislosti na výsledcích studie a získaných počtech triglyceridů existuje řada skupin podle úrovní rizika:

 • Nízké riziko onemocnění cévního systému a srdce - hodnoty TG pod 1,7 mmol na litr.
 • Mezní hodnoty, které si již vyžadují větší pozornost, jsou 1,7-2,2 mmol na litr.
 • Relativně vysoké riziko progrese kardiovaskulárních onemocnění se vyskytuje u krevních triglyceridů od 2,3 do 5,6 mmol na litr.
 • Hladina triglyceridů více než 5,6 mmol na litr - kromě vysoké pravděpodobnosti progrese onemocnění oběhového systému a srdce, existuje riziko vzniku pankreatitidy.

Nyní vezměte v úvahu normy triglyceridů v závislosti na pohlaví a věku.

Pro ženy

Níže jsou uvedeny normy pro ženy podle věku v tabulce:

 • U žen ve věku 15–20 let se normální krevní triglyceridy považují za 0,44–1,4 mmol na litr.
 • Ve věku 20–25 let jsou normální hladiny TG v krvi 0,41–1,48 mmol na litr.
 • Ve věku 25-30 let - od 0,432 do 1,63 mmol / l.
 • Ve věkovém rozmezí 30-35 - do 1,7 včetně.
 • Ve věku 35-40 let je norma 0,45-1,99 mmol / l.
 • B 40-45 - 0,51-2,16 mmol / l.
 • Ve věku 45-50 let bude rychlost krevního TG od 0,52 do 2,42 mmol / l.
 • Norma triglyceridů u žen po 50 letech do 60 let je v rozmezí 0,59-2,96.
 • Norma 60 let a starší jsou ukazatele od 0,63 do 2,71.

Je důležité poznamenat, že během těhotenství je možný fyziologický vzestup triglyceridů u dospělých žen, což odráží změny hormonálního stavu v těle.

Pro muže

U mužské poloviny populace jsou počty triglyceridů v krvi mírně vyšší než u žen. Promoce se mění stejným způsobem každých 5 let.

 • Míra triglyceridů v krvi mužů ve věku 15-20 let je 0,42-1,67 mmol na litr.
 • Ve věku 20-25 let by měla být hladina triacylglycerolů v krvi 0,51-2,28 mmol / l.
 • Ve věku 25-30 let se počet postupně zvyšuje na 0,56-3,01 mmol na litr.
 • Ve věku 30-35 let je norma od 0,57 do 3,00 mmol / l.
 • Od 35 let do 45 - 0,61-3,62 mmol / l.
 • Ve věku 45-50 let je minimální normální limit 0,65 mmol / l a maximální - 3,7 mmol / l.
 • Od 50 do 55, norma přijala ukazatel na 3,61 mmol / l.
 • Od 55 do 60 let včetně - v rozmezí od 0,64 do 3,23 mmol / l.
 • Po 60 letech by triglyceridy v krvi neměly překročit 3,29 a po 70 letech - ne vyšší než 2,94 mmol / l.

Pro děti

U dětí jsou hladiny triglyceridů v séru následující:

 • Za 1 měsíc života dítěte je to 0,20–0,87 mmol / l.
 • Od jednoho měsíce života do jednoho roku jsou běžné hodnoty 0,38-0,94 mmol / l.

Po jednom roce věku jsou v analýzách rozdíly mezi pohlavími:

 • Chlapci ve věku od 1 roku do 10 let mají normální krevní triglyceridy - od 0,35 do 1,13 mmol / l, ve věku 11-15 let - od 0,37 do 1,41 mmol / l.
 • U dívek od 1 roku do 10 je dolní hranice normálu 0,41, horní je 1,24 mmol / l. U dívek ve věku od 11 do 15 let se tato čísla pohybují od 0,40 do 1,48 mmol / l.

Souhrnná tabulka norem podle pohlaví a věku:

Důvody odchylky ukazatelů a možných následků

Obvykle, pokud jsou v lipidogramu nějaké abnormality, mají tendenci se zvyšovat. Ve vzácných případech se mohou objevit nižší hodnoty.

Hlavní příčiny triglyceridů jsou zvýšené, nezdravý životní styl, nezdravá strava, špatné návyky - kouření a zneužívání alkoholu, související nemoci - obtížné kontrolovat diabetes typu 2, zejména subkompenzované a dekompenzované, nemoci ledvin, jater, kardiovaskulárního systému a štítné žlázy.

Růst krevních TG parametrů může být spojen s použitím řady léčiv. To platí zejména pro užívání některých hormonálních přípravků, steroidů a diuretik. Během těhotenství je taková odchylka v lipidovém profilu normální a po narození se indikátory vrátí na přijatelné limity.

V dětství je častější nárůst počtu TG v analýzách. Důvodem je zrychlená sada tělesné hmotnosti na pozadí hypodynamie (nízká svalová zátěž a aktivita), nenormalizovaná výživa (nedostatek omega 3 mastných kyselin ve stravě).

Existuje také řada důvodů, které mohou snížit hladinu triglyceridů v krvi pod minimální hodnotu (viz tabulka výše). Jedná se pouze o závažné virové onemocnění, operace, zvýšenou fyzickou aktivitu. Nesprávná strava s ostrým omezením tuků v denním menu může mít negativní vliv na metabolismus tuků - příjem mastných kyselin Omega 3 a Omega 6 se snižuje.

V jiných případech je tato podmínka známkou porušení některých systémů těla. Patří mezi ně chronické patologie trávicího systému, poruchy štítné žlázy (štítná žláza) až hypertyreóza, onemocnění ledvin a jater, chronická onemocnění dýchacího ústrojí (zpomalují oxidační procesy, které určují koncentraci neutrálních krevních tuků - triacylglycerolů).

Triglyceridy jsou nositeli energie pro naše tělo, takže jakákoli odchylka od normálních hodnot je plná důsledků. Vzhledem k jejich vysokým hodnotám, následně vysoká pravděpodobnost komplikací z oběhových orgánů, zejména při ateroskleróze - srdečním infarktu a mrtvici, ICHS, hypertenzi (hypertenze), zvyšuje riziko diabetu druhého typu, pankreatitidy, hepatitidy.

Náš farmaceutický trh má poměrně širokou škálu farmaceutických produktů, které ovlivňují triacylglyceroly a další krevní tuky. Jedná se o fibráty - léky, které snižují TG tím, že blokují jejich syntézu pomocí dobrého cholesterolu (HDL), kyseliny nikotinové - inhibují syntézu TG v játrech, statinech - mají ohromný vliv na syntézu frakcí cholesterolu a všech krevních lipidů, čímž snižují celkovou hladinu triglyceridy.

Pokud se vyskytnou odchylky ve výsledcích lipidogramu (hypo- / hypertriglyceridemie), důrazně se doporučuje neprodleně kontaktovat specializovaného specialisty v oblasti medicíny. Není vhodné zapojit se do samoléčby, protože výše uvedené přípravky mají mnoho kontraindikací a vedlejších účinků a jsou vybírány individuálně. Navíc jsou léky vydávány lékárnami výhradně na lékařský předpis.

TG krev je neutrální tuky, které naše tělo přijímá zažívací cestou a syntetizuje se ve vlastních tkáních a orgánech. Krevní TG se bere jako marker pro hodnocení rizika progrese takových patologií, jako je ateroskleróza, hypertyreóza (a jiné hyperplastické onemocnění štítné žlázy) a fibrilace síní. Pravidelné laboratorní sledování jejich hodnot je proto povinné pro každého, a to zejména pro ohrožené osoby.

V zájmu zachování svého zdraví a prevence odchylek v analýze lékaři doporučují vést aktivní zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků a snažit se jíst správně - potraviny bohaté na kyseliny Omega 3 a vitamíny.

Co znamenají zvýšené hladiny triglyceridů v krvi a jak snížit jejich hladinu

Triglyceridy jsou obvykle stanoveny v lipidogramu nebo v krevním testu na cholesterol. Pokud jsou tedy triglyceridy zvýšené, okamžitě vzniká strach, že se vyvíjí ateroskleróza. Jak je však tento strach opodstatněný? Pro zodpovězení otázky je třeba zvážit, jakou funkci toto tělo krve vykonává v těle a co to znamená zvýšit.

Co jsou triglyceridy v biochemické analýze krve

Za prvé stojí za pochopení, proč jsou potřebné. Jedná se o deriváty glycerinu, které jsou nezbytné pro zásobování buněk energií a stavebním materiálem. Ale ve volném stavu v krevním řečišti. Při požití s ​​jídlem se molekuly glycerolu kombinují s tuky za vzniku následujících lipoproteinů:

 • vysoká hustota (HDL) nebo dobrý cholesterol;
 • nízkohustotní (LDL) - škodlivý cholesterol.

HDL a LDL volně cirkulují v krevním řečišti a poskytují buňkám potřebnou energii a stavební materiál. Lipoproteiny o nízké hustotě jsou větší a mohou být uloženy na stěnách cévy, což způsobuje vznik aterosklerotických plaků. A pokud jsou triglyceridy zvýšeny a do těla vstupuje velké množství tuku, začíná syntéza LDL.

Triglyceridy v krevním testu nejsou považovány za samostatnou hodnotu. Další ukazatele metabolismu lipidů a obsahu volného cholesterolu jsou také zohledněny při diagnóze.

Referenční hodnoty

Míra triglyceridů v krvi žen a mužů je přibližně stejná a pohybuje se v rozmezí od 0 do 2,25 mmol / l. Interpretace laboratorních parametrů je následující:

Přípustná rychlost triglyceridů v krvi mužů ve stáří a stáří může být až 3 mmol / l, ale tento stav je již považován za hraniční a vyžaduje opravu.

I když jsou triglyceridy sníženy, nelze zcela vyloučit riziko kardiovaskulárních patologií. Při dešifrování testů a posouzení stavu pacienta se berou v úvahu všechny lipidogramové indikátory.

Proč se vyvíjí hypertriglyceridemie?

Pokud jsou triglyceridy zvýšené, důvody budou následující:

 • genetická predispozice;
 • léky;
 • nadměrná konzumace tukových potravin;
 • některých nemocí.

Nejběžnější příčinou je kombinace posledních dvou faktorů.

Lidé s hypertriglyceridemií mohou mít následující patologické stavy:

 • hypertenze;
 • CHD;
 • aterosklerotické usazeniny na cévních stěnách;
 • cirhotické procesy v játrech;
 • hepatitida;
 • pankreatitida;
 • diabetes;
 • hypotyreóza;
 • mozková trombóza;
 • nefrotický syndrom;
 • chronické selhání ledvin;
 • thalassemie;
 • dna;
 • hyperkalcémie;
 • neurotická anorexie;
 • obezita;
 • Downův syndrom

Kromě onemocnění a podvýživy může být zvýšení triglyceridů vyvoláno:

 • těhotenství;
 • alkoholismus;
 • kouření;
 • léky (kortikosteroidy, beta-blokátory, diuretika).

Bez ohledu na příčinu hyperglyceridemie je tento stav nebezpečný a vyžaduje okamžitou korekci. Velké množství triglyceridů vyvolává zvýšení "špatného" cholesterolu a zvyšuje riziko kardiovaskulárních patologií.

Způsoby, jak snížit hladiny triglyceridů

Před jmenováním léčby se lékař podívá na to, jak jsou triglyceridy zvýšené a co způsobovalo tento stav.

Léčba léky je předepisována pouze v těžkých případech, s výrazným nárůstem. Léky, které snižují hladinu triglyceridů v krvi, často způsobují následující vedlejší účinky:

 • hypotenze;
 • dušnost (s plicními chorobami, je možný záchvat udušení);
 • nedostatek koordinace;
 • poruchy trávení;
 • kožní vyrážky.

Léky jsou předepisovány pouze tehdy, když je výrazné překročení normy, u většiny pacientů je hyperglyceridemie korigována pomocí diety. Osobě se doporučuje vyloučit ze stravy:

 • zmrzlina;
 • cukrovinky;
 • pečení;
 • sladká sycená voda;
 • skladovat snídaňové cereálie (vločky a křupavé kuličky jsou pseudo-zdravé potraviny, nejsou
 • Doporučuje se jíst ve velkém množství);
 • sušené šťávy (bohužel, většina šťáv nabízených spotřebiteli jsou na
 • prášková báze s přidaným cukrem);
 • tukové maso;
 • klobásy;
 • cukr;
 • majonéza;
 • omáčky;
 • alkohol

Vyloučení výše uvedených produktů ze stravy bude přínosem a zdraví.

Úrovně triglyceridů přispějí k:

 • chléb s přídavkem obilovin;
 • mořské plody;
 • zelenina (kromě brambor);
 • zelené;
 • mastné ryby (zdroj polynenasycených tuků);
 • ořechy;
 • olivový olej;
 • kaše.

V případě hyperglyceridemie se navíc doporučuje osobě stabilizovat tělesnou hmotnost, udržovat aktivní životní styl (chodit, provádět jednoduchá tělesná cvičení) a přestat kouřit.

Pravidelný příjem doplňků stravy obsahujících Omega-3 také přispěje k tomu, aby triglyceridy byly normální. Akceptace polynenasycených mastných kyselin nejen sníží triglyceridový index, ale také zlepší metabolické procesy v buňkách. Před užitím doplňků byste se měli poradit se svým lékařem.

Kromě změny stravování a životního stylu je nutné vyloučit provokující faktor. Pokud neléčíte nemoc, která provokovala hyperglyceridemii, účinek správné výživy a aktivního životního stylu bude zanedbatelný.

Léčba léky

Bezprostředně by mělo být objasněno, že léky, které snižují triglyceridy v krvi, jsou předepsány vedle stravy a vzdávají se špatných návyků, a nikoli namísto nich. Pokud užíváte léky a zároveň jíte nezdravé jídlo, pak nebude žádný terapeutický účinek.

Za účelem předepsané léčby:

 • Fibráty (Gemfibrozil). Prostředky se vyrábějí na bázi karboxylových kyselin a mají schopnost vázat složky tuku a vody. Tato kvalita kyselin přispívá k rychlému poklesu množství LDL a triglyceridů, ale neovlivní hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou.
  Niacin (kyselina nikotinová). Jeho působení je podobné karboxylovým kyselinám, ale jeho účinek je méně výrazný. Výhodou niacinu pro léčbu je nízké riziko nežádoucích účinků.
 • Rybí olej a Omega-3 mastné kyseliny. Užívání velkých dávek těchto léků přispívá k rychlé redukci triglyceridového indikátoru. Preventivní opatření musí brát diabetiky: léky mají krevní a hypoglykemický účinek, což může způsobit hypoglykemickou kómu.
 • Statiny (simvastatin, atorvastatin). Léky jsou navrženy tak, aby eliminovaly hypercholesterolemii a inhibovaly produkci enzymu HMG-CoA reduktázy nezbytného pro tvorbu cholesterolu. Snížení množství lipoproteinu s nízkou hustotou vede ke snížení triglyceridů.

Léky jsou vybírány individuálně s ohledem na věk pacienta a nemoci, které má. Nekontrolovaný příjem léků snižujících hladiny triglyceridů může vést k narušení metabolických procesů a ke komplikacím.

Preventivní opatření

Mnoho lidí, kteří se dozvěděli o nebezpečí hyperglyceridemie, bude pravděpodobně chtít vědět: je možné zabránit rozvoji tohoto stavu. Nejen možné, ale nutné, a níže uvedená doporučení vám pomohou:

 1. Jezte méně sladkostí a sladkého pečiva. Pro dezert je lepší jíst jogurt a čerstvé ovoce.
 2. Jíst více vlákniny (zelenina, obilí).
 3. Chléb je lepší vzít z celozrnné mouky nebo s přídavkem obilovin.
 4. Snížení spotřeby živočišných tuků, které jsou mnohé v uzeninách, tucích, uzeninách.
 5. Alespoň několikrát týdně je tu mastné mořské ryby a mořské plody.
 6. Snižte množství živočišných bílkovin ve stravě, nahrazte ji zeleninou. Doporučuje se jíst luštěniny, sóju, tofu.
 7. Odmítnutí alkoholických nápojů. Zvláště škodlivé jsou pivo a tovární vína. Pokud musíte pít alkohol, bude méně škodlivé pít vodku nebo domácí víno.
 8. Podstupujte pravidelné fyzické vyšetření. Krevní test na triglyceridy se doporučuje pro osoby starší 20 let alespoň jednou ročně.
 9. Kontrolní hmotnost. Obezita je téměř vždy doprovázena hyperglyceridemií a dalšími poruchami metabolismu tuků.
 10. Udržujte motorickou aktivitu. Cvičení pomáhá snížit triglyceridový index.

Prevence nejenže zabrání zvýšení triglyceridů, ale také zlepší celkovou pohodu, zvýší vitalitu. Je však stanoveno, že zdravá strava a tělesná aktivita se stanou součástí životního stylu.

Pokud biochemický krevní test na triglyceridy vykazuje nárůst, měli byste to brát vážně. Taková odchylka slouží jako signál, že ne všechno je v těle v pořádku a zvýšené riziko aterosklerózy. Čím rychleji je hladina triglyceridů normalizována, tím menší je pravděpodobnost komplikací.