Image

Jaké potraviny nelze s vysokým obsahem cholesterolu tabulky

Co můžete jíst a co nemůže být na vysoké úrovni cholesterolu v krvi u žen a mužů? Co dělat pro svátky? Představujeme vaší pozornosti pohodlnou tabulku (seznam), kde první sloupec obsahuje produkty, které lze jíst (se zvýšeným lpn / sníženým lpvp), a druhý, který je zakázán. Pro každou skupinu výrobků jsou uvedena krátká doporučení (tipy pro lékaře a odborníky na výživu).

Jaké potraviny můžete jíst s vysokým obsahem cholesterolu, a které nemůžete - tabulka / seznam

Obiloviny, pečivo, sladkosti


 • Pokud je cholesterol zvýšený, ale opravdu chcete jíst něco sladkého, pak zvolte nejnižší kalorií - ovocné želé, ovesné vločky cookies. Můžete nanuky (lepší domácí mléko). Rozvíjejte své vlastní kulinářské dovednosti!

Mléko, mléčné výrobky, vejce


 • Nebojte se, odstředěné mléko obsahuje tolik živin (bílkovin, vápníku a fosforu) jako celé a syrové / tučné mléko.
 • Vaječné bílky neobsahují cholesterol, takže je neváhejte nahradit v receptech celými vejci (z výpočtu: jedno celé vejce = dva proteiny). Se zvýšeným cholesterolem v krvi (stejně jako rizika aterosklerózy), nemůžete jíst více než 2 žloutky týdně.
 • Nikdy nepřidávejte sýr do masových pokrmů, jinak se zdvojnásobí: obsah nezdravých tuků a kalorií.

Polévky, bujóny


 • Po vaření hovězí vývar, ujistěte se, že to vychladnout. Po tom obvyklá lžíce odstraní celou vrstvu zmrazeného tuku.
 • S vysokou hladinou cholesterolu v krvi, jako hlavní jídlo, můžete (a dokonce potřebujete) jíst polévky, ochucené rýží nebo "lehkými" těstovinami.

Ryby a mořské plody

Maso a masné výrobky

Olej, tuk, trans tuk


 • Během vaření, odříznout všechny "tuk" z masa a odstranit kůži ptáka.
 • Se zvýšeným cholesterolem omezte spotřebu vedlejších produktů. Jednou za měsíc se však doporučuje zahrnout do stravy malou (asi 80 g) kus jater, protože obsahuje vitamíny a železo.
 • Nemůžete jíst smažené jídlo. Pokud musíte smažit, použijte rostlinné oleje a pánev s nepřilnavou vrstvou. Pokud použijete gril, umístěte maso nebo rybu na rošt, aby se stohl celý tuk.
 • Snažte se kombinovat pokrmy z masa s těstovinami a zeleninou / "zelenými" saláty.

Zelenina a ovoce


 • Sezónní zeleninové saláty a občerstvení s citronovou šťávou, bylinkami, zdravým kořením. Úplně vyloučit: majonézu, všechny druhy tukových omáček a kečup.

Šťávy, nápoje, alkohol


 • Se zvýšeným množstvím cholesterolu v krvi se snažte zcela eliminovat užívání alkoholických nápojů. Co dělat pro svátky? Pro muže ne více než dva alkoholické nápoje denně, pro ženy - ne více než jeden. Podle standardů WHO může být takový nápoj sklenicí piva (330 ml), sklenkou suchého vína (250 ml) nebo sklenicí silných výrobků (ne více než 60 ml).

Co dělat s dovolenou s vysokým cholesterolem?

 • Snažte se podvádět o tom, že můžete něco jíst, ale něco je nemožné. Za prvé, pochopit, že jakákoli chronická onemocnění jsou léčena - chronicky. To znamená, že kdybychom jedli po dlouhou dobu, co je pro tělo škodlivé (možná nevědomky), pak pro normální zotavení nebudeme muset jíst „občerstvení“ po dlouhou dobu. A zadruhé, naděje na všechno nejlepší v životě. Jak to bylo napsáno na prstenci Šalamouna: "a to projde."
 • Nakonec dnes existuje obrovské množství receptů na chutné jídlo, naprosto neškodné pro naše zdraví. Nebuďte líní, najít je. Posílit své kulinářské nadání. Pomocí této tabulky můžete nezávisle vypočítat seznam produktů s normalizovaným podílem cholesterolu v potravě denně (ne více než 300 mg).
 • Pokud máte problémy s vysokým obsahem cholesterolu v krvi, ale vůle nestačí, například odmítnout jíst "zakázané jídlo" na párty. Zeptejte se svého manžela nebo manžela (nebo blízkého přítele), aby vám pomohli s tímto problémem - tedy s kontrolou. Dej mu (nebo jí) slovo - držet "až do vítězství." Nebo udělejte vážnou sázku (více pro muže).
 • V době svátků se pokuste posunout více. Může to být tanec (přirozeně, umírněně), všechny venkovní hry atd. Skvělá volba, například častější a delší procházka se psem. Obecně, podívejte se na okolnosti.
 • Pokud jde o alkohol, je lepší ho vzdát. Navzdory tomu, že podle standardů WHO jsou povoleny s mírou. Ale tam, kde je prvních 50 ml, tam a druhá. A za nimi a třetí (na principu: "Bůh miluje Trojici"). Můžete být bez alkoholu.

Více informací o povolených (a dokonce doporučených), stejně jako zakázaných potravinách (uvedených v tabulce / seznamu výše) pro vysoký cholesterol v krvi naleznete v dalších článcích na našich webových stránkách.

Dieta s vysokým cholesterolem: co je možné a co ne

Cholesterol je lipofilní alkohol, který se podílí na metabolismu. S ním jsou syntetizovány hormony a vitamíny. S nárůstem této složky v lidském těle lze diagnostikovat vývoj různých onemocnění. Proto je pacientům předepsána dieta s vysokým cholesterolem.

Příčiny a účinky vysokého cholesterolu

Zvýšený cholesterol u lidí je pozorován, když je vystaven řadě faktorů. Ve většině případů je diagnostikována u lidí s diabetem. Patologický proces lze pozorovat v:

 • Hepatitida;
 • Jaterní cirhóza;
 • Extrahepatická žloutenka;
 • Renální selhání.

Nemoc může být diagnostikována u žen během těhotenství. Pokud tělo postrádá růstový hormon, pak se stává příčinou onemocnění. Iracionální příjem některých léků narušuje metabolismus, což vede ke zvýšení cholesterolu. Rizikem jsou lidé, kteří často zažívají stresové situace. Onemocnění může být diagnostikováno u pacientů s nadváhou. Pokud člověk kouří nebo zneužívá alkohol, vede to k rozvoji patologického procesu.

V případě pozdní léčby patologie je u člověka diagnostikován rozvoj komplikací. Nejčastěji se projevují formou ischemické choroby srdeční nebo poškozením krevního oběhu v cévách rukou a nohou. U některých pacientů jsou diagnostikovány abnormality v krevním zásobení ledvin a mozku. Se zvyšujícím se cholesterolem je diagnostikována dyscirkulační encefalopatie. Patologie může způsobit námahovou anginu pectoris.

Nárůst množství cholesterolu v lidském těle může být diagnostikován na pozadí různých příčin a je plný následků. Proto se doporučuje provádět včasnou léčbu patologie, jejíž součástí je dieta.

Základní pravidla stravování

U hypercholinemie nemusí pacient po celý život dodržovat přísnou dietu. Pacientům se doporučuje řádná výživa, která umožňuje konzumaci různých produktů. Strava se zvýšenými nároky vyžaduje implementaci určitých pravidel:

 • Pacientovi je ukázána frakční výživa. To znamená, že člověk by měl jíst jídlo 5-6 krát denně. Současně by měly být porce minimální.
 • Pacient by měl vědět, jaké přípravky nejsou potřebné, dodržovat přísné dietní předpisy. Neměli byste jíst klobásy, polotovary, hotové masné výrobky, klobásy atd.
 • Při následném stravování by měl člověk sledovat obsah kalorií v potravinách, což pomůže normalizovat hmotnost.
 • Doporučuje se omezit množství spotřebovaného tuku na 1/3. Živočišný tuk je přísně zakázán. Je nahrazen rostlinnými oleji, mezi něž patří lněné semínko, kukuřice, sezam, olivy atd. S jejich pomocí se připravují soli.
 • Pacientům se nedoporučuje jíst smažené potraviny, protože vedou ke zvýšení aterogenního cholesterolu v krvi.
 • Pacienti mohou konzumovat mléčné výrobky s minimálním množstvím tuku.
 • Ve stravě musí být řeka a mořské ryby. Skládá se z polynenasycených tuků, které zajišťují úplné očištění krevních cév. Během týdne musíte jíst alespoň tři porce rybích pokrmů.
 • Z vepřového muže musí odmítnout. Doporučil se konzumaci libového masa - jehněčího, hovězího, králičího masa. Doporučuje se jíst pokrmy z masa nejvýše 3krát týdně.
 • Přísně zakázáno používat pivo a lihoviny. Ve vzácných případech povoleno suché červené víno, ale ne více než 1 sklo.
 • Pacientům se doporučuje jíst kuřecí řízek, protože je nejen chudý, ale také obsahuje proteiny.
 • Káva se nedoporučuje pít vůbec. Pokud to člověk nemůže odmítnout, pak je nutné vypít maximálně 1 šálek denně.
 • Se zvýšeným cholesterolem se doporučuje konzumace zvěře, protože toto maso obsahuje tuky v minimálním množství.
 • Strava by měla být vyvinuta na základě zeleniny a ovoce. Musí být konzumovány denně nejméně 500 gramů. Jejich spotřeba by měla být prováděna čerstvá, pečená nebo vařená.
 • Strava by měla být vyvinuta na základě obilovin, protože jejich složení ve velkém množství zahrnuje hrubá vlákna, která absorbují cholesterol.

Při zvyšování množství cholesterolu musí člověk striktně dodržovat výše uvedená pravidla, která zajistí nejen stabilizaci indikátoru, ale i zlepšení stavu pacienta.

Jaké potraviny musí být vyloučeny ze stravy?

Pokud máte vysoký cholesterol, měla by být vaše strava vyvinuta s zakázanými potravinami. Pacientům je přísně zakázána konzumace tuků živočišného původu, protože jsou zdrojem cholesterolu. Spotřeba snadno stravitelných sacharidů se nedoporučuje. Pacientům je zakázáno konzumovat potraviny, které vedou ke stimulaci kardiovaskulárního a nervového systému.

Spotřeba zeleniny by měla být prováděna ve vařené formě, protože příjem surového vlákna v těle je pozorován vývoj nadýmání. Spotřeba potravin by měla být prováděna ve vařené nebo vařené formě. Doporučuje se také napařování. Pacientům není povolen tuk - mléčné výrobky: kefír, ryazhenka, jogurt atd. Z majonézy by měly být opuštěny krémové a kyselé omáčky.

V případě patologie je nutné vyloučit z potravy vejce ve smažené a vařené formě. Při přípravě prvních chodů je zakázáno používat koncentrovaný tuk. Mastné ryby a maso mohou zlepšit výkon. Odborníci nedoporučují jíst cukrovinky. V potravinách je nutné opustit smaženou zeleninu, kokosy. Zakázané potraviny jsou kachna a husa. Místo toho můžete použít obiloviny. Doporučuje se používat pokrmy z ovesných vloček, rýžové kaše, pohanky atd.

Při navrhování stravy byste se měli seznámit se seznamem zakázaných potravin, které omezí možnost zhoršení stavu pacienta.

Tabulka produktů cholesterolu

Pokud má člověk vysoký cholesterol, nevidíte tabulku. Pacientům se doporučuje, aby nepoužívali následující přípravky - tuk, maso, tuk atd. Jaké produkty nelze spotřebovat, jak je popsáno v prvním sloupci. Vyznačují se nejvyšší hodnotou cholesterolu v jeho složení. S malým množstvím cholesterolu v krvi je povolena spotřeba potravin z druhého sloupce v minimálním množství.

Při vývoji stravy je nezbytné určit, které potraviny jsou zakázány, protože obsahují největší množství této složky. Pokud jsou zakázány, znamená to, že mohou poškodit tělo.

Povolené produkty

V průběhu patologického procesu je předepsána dieta bez cholesterolu. Je vyvinut na základě určitých produktů. Poměr osoby by měl být tvořen včerejším chlebem, pro přípravu kterého se používá celozrnná mouka. Můžete také jíst chléb, který je předsušený. Pro snížení výkonu se doporučuje vařit těstoviny z celozrnné mouky. Pacienti jsou povzbuzováni k vaření s použitím rostlinných olejů. Strava by měla sestávat ze zeleniny:

 • Barevné a bílé zelí;
 • Brambory;
 • Kabachkov;
 • Dýně;
 • Řepa.

Odstranění toxinů z těla pomocí mrkve. Zdrojem kyseliny listové je salát. Odborníci doporučují dávat přednost nízkotučným odrůdám telecího masa, krůt, hovězího masa, králičího masa, kuřete atd.

Strava by měla být vyvinuta na základě mořských plodů - mušlí, mušlí, ústřic, krabů v omezeném množství. Je nutné konzumovat potraviny snižující hladinu cholesterolu - tuňáka, tresky, tresky jednoskvrnné, platýse, hlodavce, atd. Zdrojem rostlinných bílkovin, které jsou pro nemoc nezbytné, jsou luštěniny. Pacienti musí jíst ořechy.

K dispozici je široká škála produktů, které jsou povoleny s vysokým obsahem cholesterolu, což vám umožní vytvořit chutné a zdravé menu.

Potraviny snižující hladinu cholesterolu

Dieta s vysokým cholesterolem musí být vyvinuta na základě produktů, které jsou schopny snížit sazby.

Porce by měla sestávat z nízkotučné mléčné výrobky. Ochrana cévních stěn, stejně jako odstraňování vápenatých usazenin a tuku z organismu je zajištěno cibulí a česnekem. Pacient by měl pít citrusové šťávy, které zahrnují kyselinu askorbovou, jeho působení je zaměřeno na posílení stěn cév. Doporučuje se také pít kompoty, šípkový vývar, slabě vařený čaj. Z koření musíte dát přednost koření, pepři, citronu, hořčici, křenu.

Pacienti musí jíst rajčata a okurky. Pacienti by také měli konzumovat zeleninu ve velkém množství. Pro občerstvení doporučujeme kiwi, pikantní sušenky. Příprava zeleninových polévek by měla být prováděna na druhém hovězím vývaru. Sladkosti dovolily konzumaci nanuků a želé. Můžete také jíst produkty, které neobsahují cukr.

Při výběru potravinářských výrobků je nutné upřednostnit ty možnosti, které neobsahují cholesterol. Seznam obsahuje všechny produkty rostlinného původu: t

Je nutné jíst obilné obiloviny, pro jejichž přípravu je zakázáno používat mléko a máslo. Pacienti by měli každý den jíst zeleninové polévky. Přípravek se skládá z rostlinných olejů, ořechů a semen, které musí být konzumovány v omezeném množství.

Pacient by měl jíst brokolici, která se skládá z vlákniny, která umožňuje stabilizovat stav. Střevní stěny nemohou absorbovat potraviny z hrubých vláken. Poskytuje obálku a vylučování zpracovaných potravin. Zrychlením peristaltiky je zajištěn nižší proces absorpce cholesterolu. Pacientům se doporučuje denní příjem 400 g tohoto přípravku.

Nevzdávejte ústřice, které se skládají ze statinu. Jsou to analogy léčiv, které snižují syntézu cholesterolu. Při pravidelné spotřebě tohoto produktu se snižuje možnost tvorby plaků v cévách. V průběhu patologického procesu se doporučuje, aby pacient konzumoval nejméně 9 gramů přípravku.

Odborníci doporučují zařazení sleďů do stravy. Tento produkt obsahuje omega-3 mastné kyseliny. S jejich pomocí se cholesterol snižuje, pokud se změní poměr proteinových nosičů. Osobě se doporučuje denní příjem 100 gramů tohoto produktu. To poskytne příležitost obnovit lumen v cévách, stejně jako odstranit tuk a cholesterol z plaků.

Pokud se cholesterol zvyšuje, co můžete jíst, určuje pouze lékař v souladu se závažností patologického procesu.

Terapeutická strava

Dieta pro vysoký cholesterol je vyvinuta na základě seznamu povolených a zakázaných potravin. Existuje několik možností stravování. Který z nich je nejvhodnější pro určení pouze lékaře. Z vysokých hladin cholesterolu se doporučuje používat tyto diety:

 1. Snídaně se skládá z nízkotučné jogurty a otrubových obilovin. Aby se vyloučilo zvýšení ukazatelů, doporučuje se během tohoto období vypít sklenici grapefruitové šťávy. Pro druhou snídani se doporučuje připravit zeleninový salát a vypít čerstvou jablečnou šťávu. K obědu se doporučuje vařit boršč se zeleninovým vývarem, vařeným hovězím masem. Můžete také jíst zeleninový salát, který se používá pro doplňování olivového oleje. Čas na čaj se skládá ze dvou bochníků otrub a jablka. Dietní potraviny vyžadují vaření večeře ve formě vařených zelených fazolí s přidáním kukuřičného oleje. Doporučuje se také konzumace sýrů, chleba a zeleného čaje.
 2. V tomto případě je strava pestřejší. Na snídani si udělejte omeletu, která se přidává do bulharského pepře a cukety. Během tohoto období se doporučuje jíst žitný chléb a vypít sklenici kávy s přidáním mléka. Druhá snídaně se skládá z ovocného salátu a otrubového chleba. Na oběd, doporučeno vaření zeleninová polévka, pečený candát. Můžete také jíst malé množství zeleninového salátu, který je vyroben z lněného oleje. Z pití je nutné dát přednost kompotu. Čas na čaj se skládá z nízkotučného jogurtu. Na večeři si můžete dát salát s nesoleným sýrem a jíst bochník. Od pití doporučené rajčatové šťávy.
 3. Lékařský stůl s vysokým cholesterolem vyžaduje vaření obilovin kaše na vodě. Můžete také vypít sklenici švestkové šťávy nebo zeleného čaje. Druhá snídaně se skládá z pomeranče nebo mandarinky. Na oběd vaříme kuřecí prsa a rýži ve vodě. Můžete také jíst salát, pro jehož přípravu se používá zelí a mrkev. Omyje se boky potravinového vývaru. Na oběd se doporučuje konzumace zeleniny a otrubového salátu, pro který se používá olivový olej. Od pití doporučeného jogurtu. Večeře se skládá z ryb pečených ve fólii, zeleninového salátu, s kukuřičným olejem a džusem.

Všechny výše uvedené dny lze opakovat nebo kombinovat. Tím se významně diverzifikuje menu pacienta. Díky použití léčebného stolu se zvýšenou hladinou cholesterolu je možné ukazatele normalizovat bez použití léků. S pomocí stravy je poskytována čistící nádoba a zlepšuje krevní oběh v nich.

Recepty

Existuje obrovské množství lahodných receptů, které mohou používat s vysokým cholesterolem. Pacientům se doporučuje připravit:

 • Pečené ryby. Několik stroužků česneku a cibule se oloupá a rozemele. S cuketou a lilkem je nutné provést stejnou manipulaci. Zelenina se míchá a marinuje v soli, pepři, provensálských bylinkách a rostlinném oleji půl hodiny. Filet z mořských ryb je namazán a ochucený bylinkami. Zelenina se položí na fólii, pak na ryby a kroužky z rajčat. Pečené ryby v troubě po dobu 20 minut.
 • Ryby a sýry Příprava pokrmu na základě filé ze štikozubce, rajčat, cibule, mrkve, nízkotučné sýry, rostlinného oleje. Rybí filé se nakrájí na porce a marinuje. K tomu se používá koření a koření. Cibule jsou jemně nasekané a pasážované na pánvi. Zde je přidána předem strouhaná mrkev. Filet je vyložen ve formě a zakrytý dušenou zeleninou. Nejvýše položená rajčata, která musí být nakrájena na kroužky. Pečený pokrm po dobu 20 minut. Po této době musí být ryby vypuštěny strouhaným sýrem a několik minut pečeny.
 • Kuřecí řízek s fazolemi. Jeden kuřecí řízek se vezme a nakrájí na malé plátky. Musí být umístěny v pánvi, nalijte vodu a dušené maso. 300 g zmrazených zelených fazolí se přidává do pánve, stejně jako koření, v souladu s preferencemi osoby. Je nezbytné, aby vše pod víčkem uhasilo, dokud kuře nedosáhne připravenosti. Před podáváním pokrm posypeme zelení, osolíme a napojíme olivovým olejem. Miska by měla být podávána v teple.
 • Pečené prsa. Filet z prsou musí být mírně odpuzován. Poté se připravuje marináda na bázi rostlinného oleje. K tomu se přidává česnek, rozmarýn a odstředěné mléko. Filet je ponořen do marinády a ponechán po dobu 30 minut. Poté je filet vyložen na formu a pečen v peci. Po vaření by měl být pokrm nasolen a podáván s čerstvou zeleninou.

Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi jsou diagnostikovány u lidí, kteří jsou vystaveni různým provokujícím faktorům. Tento patologický proces může vést k závažným komplikacím, které vyžadují včasnou léčbu. V tomto případě musí pacient dodržovat dietu s ohledem na povolené a zakázané potraviny. Existuje široká škála diet, která vám umožní vybrat nejvhodnější variantu pro pacienta. Pro zajištění účinné a účinné léčby je nezbytné, aby lékař vyvinul dietu.