Image

Hdl cholesterol co je to

Cholesterol je organická látka, reprezentující třídu polyatomových mastných alkoholů. Moderní medicína přiděluje "špatný" a "dobrý" cholesterol. Každá z těchto frakcí má zvláštní biologickou úlohu.

Chcete-li se dozvědět o stavu metabolismu tuků, musíte projít profil lipidů. V dekódování krevního testu je samostatný řádek „HDL cholesterol“. Co je to? Jaké jsou ukazatele normy a biologické funkce této frakce? Odpovědi jsou diskutovány níže.

Lipoproteiny o vysoké hustotě - co to je

Vzhledem ke svým hydrofilním vlastnostem se molekuly tuku nerozpouští v krevní plazmě. Z tohoto důvodu nemohou nezávisle cirkulovat krevním oběhem. Aby se to vyřešilo, příroda vytvořila speciální molekuly lipidových nosičů - lipoproteiny, nebo, jak se také nazývají, lipoproteiny. Jsou reprezentovány komplexem proteinů a tukových složek. Celý komplex lipoproteinů je spojen konceptem celkového cholesterolu (cholesterolu). Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) jsou cholesterol s vysokou hustotou, který má „dobré“ biologické vlastnosti.

Ze všech frakcí cholesterolu má HDL nejmenší a nejhustší molekulu. Procentní podíl mastné složky, triglyceridů (TG) a bílkovin v její struktuře se k této struktuře opírá. Pro HDL cholesterol jsou charakteristické následující vlastnosti:

 • jsou schopny vyčistit endothelie krevních cév z cholesterolových vrstev (LDL), což předchází možným rizikům aterosklerózy a dalších onemocnění srdce a cév;
 • Molekuly HDL zachycují a přenášejí „špatný“ cholesterol do jater pro zpracování a další likvidaci;

Počet cirkulujících HDL, jinak sérový alfa-lipoprotein, se měří v mmol / l. Normální hladina dobrého zdravého cholesterolu v krvi významně snižuje aterogenní koeficient a úroveň rizika pro nástup patologií CVS.

Jak určit indikátory HDL v krvi

Pro stanovení hladiny HDL v plazmě stačí provést biochemický krevní test. Taková studie je lipidový profil. Pro správný výsledek by měl být odběr krve prováděn ráno nalačno. Den před průzkumem se nedoporučuje používat žádný druh alkoholu a výrobků obsahujících velké množství cholesterolu, je také žádoucí, aby tabák nekouřil. Pokud pacient systematicky užívá léky, měl by informovat ošetřujícího lékaře. To je dáno tím, že na základě neustálého používání některých hormonálních léků a léků proti bolesti může být výsledek analýzy zkreslený.

Biologický materiál je odebírán z krychlové žíly pomocí trubičky vakutainer ve sterilní manipulační místnosti. Hladina HDL - cholesterolu v krevní plazmě může být ovlivněna nepříznivými faktory, jako jsou stresové situace, nedostatek odpočinku a spánku, přejídání. HDL cholesterol v biochemické analýze krve je důležitým ukazatelem normálního stavu metabolismu lipidů, proto je doporučena každoroční studie pro pacienty s anamnézou infarktu myokardu nebo mrtvice, diabetu, potvrzené aterosklerózy, nadměrné tělesné hmotnosti, hypertenze.

Aby se předešlo srdečním onemocněním, je nutné každoročně tuto analýzu předat osobám, které dosáhly věku 40 let nebo které mají dědičnou predispozici k aterosklerotickému cévnímu onemocnění. Každé dva měsíce se předepisuje lipidový profil lidem, kteří užívají léky snižující hladinu lipidů ke sledování účinku prováděné terapie.

Norm HDL u žen a mužů

Rychlost lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL) má úzký vztah s věkovými a genderovými charakteristikami. Referenční hodnoty analýzy pro různé věkové a pohlavní skupiny jsou uvedeny v tabulce.

Znát úroveň "špatného" a "dobrého" cholesterolu, můžete spočítat aterogenitu. Tento ukazatel se používá k posouzení rizika vzniku aterosklerózy a dalších onemocnění spojených s poruchou metabolismu tuků. Normálně je aterogenní koeficient 2,2–2,5 (u kojenců by neměl být vyšší než 1,1 a u 40letých silnějšího pohlaví normální hodnoty tohoto ukazatele nepřesahují 3,4).

HDL cholesterol je zvýšený - co to znamená

S vědomím biologického významu alfa-lipoproteinů v lidském těle je možné předpokládat, že zvýšení HDL je dobrým prognostickým znakem, který snižuje riziko vzniku patologií spojených s poruchou metabolismu lipidů. Pokud je HDL vyšší než obvykle, znamená to, že cévní lůžko pacienta je spolehlivě chráněno před depozicí „špatných“ lipoproteinů na endotelu.

Navzdory výše uvedeným informacím přebytek referenčních hodnot HDL - cholesterolu indikuje přítomnost zdravotních problémů. Důvody tohoto zvýšení jsou následující: cirhózní poškození jater genem žlučových cest, chronická hepatitida (zejména etiologie alkoholu), dědičná hyperlipoproteinemie, nepřetržité vystavení toxických látek tělu.

HDL je často zvýšen u žen v období těhotenství a po narození se vrátí k normálním hodnotám. Pro těhotenství je to norma. Aby se dosáhlo co nejspolehlivějšího výsledku, měla by být studie provedena nejdříve 2 měsíce po narození dítěte. Rovněž hladina lipoproteinů s vysokou hustotou je zvýšena na pozadí systematického užívání hormonálních estrogen obsahujících léčiv, přípravků na bázi kyseliny fibrické, exogenního inzulínu.

Při změně lipidového profilu pro zvýšení HDL se poraďte s lékařem. Odborník předepíše řadu dalších vyšetření, aby bylo možné diagnostikovat příčiny zvýšení koncentrace alfa-lipoproteinů. Pokud jsou identifikovány jakékoli patologie, řekne vám, jak léčit diagnostikované onemocnění.

Nízký dobrý cholesterol

Velmi často po dešifrování profilu lipidů bylo zjištěno, že lipoproteiny o vysoké hustotě jsou nižší než normální. Snížení počtu HDL je možné na pozadí vlivu nepříznivých faktorů, udržení ne zcela správného životního stylu, různých nemocí. Endokrinní patologie (porušení metabolismu sacharidů), onemocnění jater (cirhóza, mastná hepatóza, toxická hepatitida), onemocnění ledvin (glomerulonefritida), dědičná forma dyslipidemie vede k poklesu. U Tangierovy choroby může být HDL zcela nepřítomný a hladiny triglyceridů budou zvýšené.

Někdy důvod, pro který je snížen HDL-cholesterol, může být stav chronického stresu, dlouhodobé léky, akutní infekce trpí v předvečer, věk po 40 letech. Za těchto okolností lékaři doporučují, aby se biochemické vyšetření opakovalo po 2 měsících.

Důsledkem snížení koncentrace lipoproteinů s vysokou hustotou je zvýšené riziko aterosklerózy, stejně jako její nebezpečné komplikace. Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak zvýšit hladinu HDL cholesterolu. Aby se dosáhlo zvýšení požadovaného indikátoru, stačí, aby vedl zdravý životní styl. Odmítnout kouřit tabák, můžete zvýšit HDL cholesterolu v prvním měsíci. Dobrého účinku je dosaženo pravidelným cvičením (jóga, jogging, chůze, plavání, cyklistika, lyžování nebo skateboarding).

Správná výživa - skvělý klíč k úspěchu v boji proti snížení HDL. Tukové a sladké potraviny (mastné druhy masných výrobků a mléčných výrobků, margarín a máslo, pečivo, sycené nápoje) by měly být ze stravy vyloučeny. Doporučuje se jíst různé druhy ryb, které dávají pozor na ryby mořských odrůd, bílé maso, zeleninu, ovoce, obiloviny s nízkým glykemickým indexem. Stojí v malých porcích, což zvyšuje množství potravin až 6krát denně. Večeře musí být do 4 hodin před spaním. Pokud máte nadváhu, tato dieta vám pomůže rychle se zbavit kil, což pomáhá zlepšit vaše zdraví!

Pro udržení zdravého stavu kardiovaskulárního systému je důležité poskytnout tělu optimální hladinu HDL. Pokud se při dešifrování výsledku testu v séru zjistí nedostatečné množství této frakce cholesterolu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Terapeut pomůže určit příčinu poklesu a předepíše léčbu, která přispěje k návratu HDL cholesterolu do normálu.

Normální hladina ldl a hdl cholesterol

Cholesterol je chemická sloučenina, přírodní mastný alkohol, který má měkkou, voskovou konzistenci. Tato látka, která obsahuje lipidy a steroidy, se nachází v nervovém systému, kůži, svalové tkáni, játrech, střevech a srdci.

To je produkováno přirozeně tělem a působí jako stavební materiál pro estrogen a testosteron, stejně jako buněčné membrány. Hlavní množství cholesterolu je syntetizováno v játrech, zbytek přichází prostřednictvím stravy - ryb, masa a mléčných výrobků.

Tento prvek je považován za životně důležitý, ale pokud je v krvi nadbytek, tepny se zanášejí, což vede k ateroskleróze. To zase způsobuje srdeční záchvat a mrtvici.

Co může zvýšit hladinu cholesterolu

Zvýšený cholesterol je často zaznamenán u lidí ve věku, riziko akumulace látek v krvi se zvyšuje po 55 letech. Porušení je také často zjištěno v dětství, pokud je dítě od dětství podvyživené.

U žen se před nástupem menopauzy obvykle snižují celkové hladiny cholesterolu. V této analýze krevní testy často vykazují vysokou koncentraci tzv. Dobrého HDL cholesterolu. To je způsobeno aktivitou ženských pohlavních hormonů. Během menopauzy se množství estrogenů prudce snižuje.

Obecně je cholesterol užitečný v tom, že přispívá k produkci různých hormonů, žlučových kyselin, vitamínu D. Prostřednictvím krevního oběhu jsou prospěšné prvky přenášeny celým tělem a nacházejí se ve všech vnitřních orgánech.

 1. Zdrojem cholesterolu jsou vejce, mléčné výrobky, zvířecí maso a drůbeží maso.
 2. Zvýšený obsah látky je pozorován u žloutků, vedlejších produktů masa, krevety, raků, rybího kaviáru.
 3. Zelenina, ovoce, obilí, obiloviny, ořechy a semena neobsahují cholesterol, proto je důležité zahrnout tyto produkty do stravy s metabolickými poruchami.

Indikátory škodlivé látky LDL v krvi se mohou zvýšit, pokud budete jíst nesprávným způsobem, konzumovat velké množství mléka, masa, tukových potravin a vést sedavý způsob života. Důvodem může být mimo jiné dědičná predispozice.

Kuřáci mají nízkou hladinu zdravého cholesterolu.

Také porušení jsou často identifikována s nadváhou, diabetem, duševním stresem nebo stresem.

Koncentrace špatného a dobrého cholesterolu

Pro měření hladiny obou typů cholesterolu se provádí všeobecný a biochemický krevní test. Pro správné vyhodnocení výsledků studie potřebujete znát HDL a LDL cholesterol.

V prvním případě to znamená dobrý cholesterol, skládající se z lipoproteinů s vysokou hustotou nebo alfa-lipoproteinů. Vysoká míra této látky chrání před onemocněním srdce. Pokud je koncentrace HDL nižší než 40 mg / dl, významně se zvyšuje riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.

Považováno za špatný LDL cholesterol, skládající se z nízkohustotního lipoproteinu LDL nebo beta-lipoproteinu. Při vysokých rychlostech je taková látka nebezpečná, protože se usazuje na vnitřních stěnách tepen, což způsobuje tvorbu aterosklerotických plaků. Kvůli přetížení se krevní cévy zužují, stávají se méně pružnými a v důsledku toho se vyvíjí ateroskleróza.

Tyto látky se liší velikostí a složením:

 • Se zvýšenými hladinami triglyceridů je HDL obvykle nízká a LDL je vysoká. Tento stav je pozorován s nadváhou, nedostatkem fyzické aktivity, kouřením, zneužíváním alkoholu, nadměrným a častým půstem, včetně potravin s vysokým obsahem sacharidů ve stravě. S ukazateli triglyceridů 150 a častěji se vyvíjí metabolický syndrom, který vede k diabetu a srdečním onemocněním.
 • Lipoproteiny jsou genetickou variací lipoproteinů s nízkou hustotou. Na vysoké úrovni jsou pozorovány tukové usazeniny v cévách, které se stávají impulsem pro rozvoj koronárních srdečních onemocnění.

Testování cholesterolu

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, musíte se před návštěvou laboratoře připravit. K tomu, aby se zjistila hladina cholesterolu by měla být po dobu 12 hodin odmítnout jíst. Je povolena pouze pitná voda, ze stravy by měla být vyloučena soda a káva. Je také důležité dočasně přestat užívat léky, které mohou zkreslit výsledky diagnózy.

Pravidelně kontrolujte krev na cholesterol, včas, abyste zjistili porušení a zabránili vzniku komplikací. Preventivní analýza se provádí každých pět let u mužů ve věku 20 až 35 let a žen ve věku 20-45 let.

Takový test se provádí nezbytně v přítomnosti diabetu, vysokého krevního tlaku, srdečních chorob a dalších patologií, které způsobují aterosklerózu. Dítě je testováno, pokud jeden z rodičů má zvýšenou hladinu cholesterolu. Poté může lékař předepsat krevní test, aby zkontroloval účinnost léčby.

Diagnóza pacienta se provádí za účelem:

 1. Vyhodnoťte riziko aterosklerotických změn v tepnách;
 2. Vyhodnotit práci jater a celkový stav vnitřního orgánu;
 3. Identifikovat porušení metabolismu lipidů;
 4. Zjistěte, zda je frakce HDL cholesterolu snížena nebo normální.

Podle tabulky může být celkový cholesterol od 3,0 do 6,0 mmol / l. U žen je rychlost LDL 1,92-4,51 mmol / l, HDL - 0,86-2,2 mmol / l. U mužů dosahují ukazatele dobrého cholesterolu 0,7-1,73 mmol / l, špatné - 2,25-4,82 mmol / l.

Normální hladina triglyceridů je považována za nižší než 200 mg / dl, vysoká - od 400 mg / dl a více.

Na základě získaných údajů je stanoveno riziko vzniku srdečních onemocnění a je předepsána vhodná léčba dietou a léky.

Proč cholesterol stoupá

celkového cholesterolu by mohla být zvýšena v důsledku biliární cirhóza, familiární hyperlipidemie, hypotyreóza, nefrotický syndrom, nekontrolovaný diabetes, poruchy jater, extrahepatických cholestáza, glomerulonefritidy, přítomnost maligních nádorů prostaty a rakoviny slinivky břišní, alkoholismus, izolovanou deficiencí růstového hormonu.

To může být také způsobeno zneužíváním mastných potravin, ischemickou chorobou srdeční, těhotenstvím, velkou thalasémií, odstraněním vaječníků, akutní intermitentní porfyrií, idiopatickou hyperkalcémií.

Při jakémkoli akutním onemocnění se koncentrace celkového cholesterolu zvyšuje nebo naopak snižuje. Proto, pokud je člověk nemocný, krevní test se opakuje po dvou až třech měsících.

Snížené hladiny lipidů se mohou objevit s:

 • Hypertyreóza;
 • Onemocnění jater;
 • Malabsorpce;
 • Podvýživa;
 • Maligní anémie u diabetes mellitus;
 • Sepse;
 • Tangierova choroba;
 • Hypoproteinemie;
 • Jaterní cirhóza;
 • Maligní tumory jater;
 • Sideroblastická a megaloblastická anémie;
 • Chronická obstrukční plicní choroba;
 • Revmatoidní artritida.

Při identifikaci vysokých dat je důležité včas snížit ukazatele škodlivého cholesterolu, aby se zabránilo rozvoji aterosklerózy a dalších závažných následků. Tím se zastaví tvorbu nových aterosklerotických plaků v cévách, sníží hustotu stávajících cholesterolů, rozšíří lumen tepen, zbaví se sraženin, které blokují průchod krve cév.

To zase snižuje riziko srdečního infarktu, cévní mozkové příhody a vývoje onemocnění periferních tepen. Rovněž se vyčistí koronární, karotická, mozková a femorální tepna, které jsou zodpovědné za fungování životně důležitých vnitřních orgánů a částí těla.

K normalizaci stavu je nutné revidovat dietu vaší stravy, upustit od tukových potravin. V den, kdy je dovoleno používat produkty přes 200-300 g cholesterolu. Menu by mělo obsahovat vlákno. Pacient musí udržovat normální váhu, pravidelně cvičit, vést zdravý životní styl.

Pokud se pacient zhorší, lékař předepíše statiny. Takové léky snižují hladinu špatného cholesterolu, zabraňují srdečnímu infarktu a mrtvici, pomáhají zlepšovat kvalitu života. Nejznámějšími účinnými léky jsou Rosuvastatin, Fluvastatin sodný, Lovastatin, Simvastatin, Atorvastatin vápenatý, sodná sůl pravastatinu, Rosukard.

Pacientovi se navíc doporučuje užívat statiny přírodního původu, mezi které patří vitamin C, B3, česnek, kurkumin, rybí olej, lněné semínko, polykanazol, bazalka, artyčoky, červená kvašená rýže, sója, bobule, zelenina a ovoce.

O cholesterolu popsaném ve videu v tomto článku.

Triglyceridy v biochemické analýze krve

Jsme zvyklí na to, že cholesterol je zlý. Proč Protože v médiích je spousta materiálů na téma škodlivých plaků, srdečního infarktu a mrtvice, což je samozřejmě příčinou cholesterolu. Navíc ne každý si je vědom toho, že tato látka je nezbytná pro normální fungování těla (problémy vznikají, když je hojná), může být podmíněně „špatná“ a „dobrá“.

Ale LDL v biochemické analýze krve by vás měl upozornit. Proč a co dělat - čtěte dál.

Hlavní typy cholesterolu a jejich vlastnosti

Cholesterol je sám o sobě běžným mastným alkoholem. Tato složka hraje roli stavebního materiálu (buněčné membrány se z něj skládají) a přímo se podílí na syntéze steroidních hormonů. Díl je dodáván s jídlem, ostatní vyrábí tělo samostatně.

Stanovení obsahu látky v krvi (a její přebytek - v případě potřeby) umožňuje speciální analýzu. Zároveň ukazuje obsah celkových, škodlivých a prospěšných látek.

Takže cholesterol a jeho typy:

 1. Celkově je to průměr. Skládá se ze sady zlomků a není dostatečně informativní.
 2. Špatný LDL cholesterol - co to je? Jedná se o lipoprotein s nízkou hustotou, jehož obsah by neměl překročit 4 mmol / l. Pokud se zvýší LDL cholesterolová frakce, tato složka se začne hromadit na vnitřních arteriálních a vaskulárních stěnách - a pak se objeví plaky, dochází k blokování lumenů, vzniku krevních sraženin a rozvoji aterosklerózy. Nejnebezpečnější je vysoký LDL cholesterol pro lidi s diabetem. Za prvé, lékaři předepsat dietu pro pacienty, a pokud to nepomůže, pak léky. Upevnění návštěvy lékaře by nemělo být - vysoká hladina LDL je hlavní příčinou srdečních záchvatů a mrtvice. Je indikátor příliš nízký? Není to děsivé.
 3. HDL cholesterol je dobrý, to je užitečné. Ale mělo by to být normální - s nízkou hladinou HDL cholesterolu se zvyšuje riziko srdečních onemocnění. HDL cholesterol - co to je? Je to lipoproteinová látka s vysokou hustotou, která je zodpovědná za zpracování škodlivého cholesterolu. Obvykle se snižuje s nadměrnou fyzickou námahou a zneužíváním alkoholu. Indikátor 1 mmol / L je kritický. Pokud již osoba utrpěla srdeční infarkty a mrtvice, kritický ukazatel vzroste na 1,5 mmol / l.
  Samostatně měřené hladiny triglyceridů - speciální forma tuku, který se vytváří v těle. Jejich zvýšení je obvykle spojeno s nedostatečnou fyzickou aktivitou, nadváhou, dietou s vysokým obsahem sacharidů, kouřením, zneužíváním alkoholu. Pokud máte zvýšené hladiny triglyceridů v krvi, pak bude LDL c v biochemickém krevním testu s největší pravděpodobností příliš vysoký a HDL bude nízký.
 4. Lipoprotein (zkráceně PL) je genetická variace špatného cholesterolu. Vezměme si tento bod při hledání odpovědi na otázku, co je LDL v biochemickém krevním testu. Zvýšené léky jsou hlavním rizikovým faktorem pro předčasný výskyt mastných plaků a v důsledku toho i koronární srdeční onemocnění.

Současně, dobrý cholesterol je produkován tělem sám, a ten špatný přijde kromě jídla. Čím více konzumujete živočišné tuky, tím méně se pohybujete, tím vyšší je riziko tvorby plaků. Také je třeba sledovat tělesnou hmotnost - a to je otázka zdraví, nikoli estetiky.

Indikace pro testování

Podle různých zdrojů má nejméně 10% populace hypercholesterolemii.

Každý dospělý by měl vědět, co je HDL cholesterol a LDL v krevním testu, jaké indikátory jsou normální a co dělat, pokud se odchylují od uvedených hodnot.

Doporučuje se provést krevní test na cholesterol v následujících případech:

 • Děti starší 2 let, pokud má jejich rodič zvýšenou hladinu této látky (tj. 240 mg / dl nebo více);
 • Muži ve věku 20–35 let a ženy ve věku 20–45 let musí provádět texty každých 5 let nebo častěji, pokud k tomu existují vhodné indikace;
 • Jak předepsal lékař, aby určil účinnost diety nebo léků.

Data analýzy umožňují posoudit rizika aterosklerózy, syntetickou funkci jater a včasnou diagnostiku problémů metabolismu lipidů.

Vysoká a nízká hladina cholesterolu: Příčiny

LDL cholesterol je nebezpečná látka, jejíž vysoký obsah vede k rozvoji patologických stavů.

Důvody pro její zvýšení:

 • Dědičnost;
 • Biliární cirhóza;
 • Nesprávná výživa;
 • Diabetes;
 • Hypotyreóza;
 • Onemocnění jater;
 • Nádory prostaty, slinivky břišní maligní povahy;
 • Glomerulonefritida;
 • Alkoholismus;
 • Hyperkalcémie;
 • Porfyrie;
 • Těhotenství;
 • Srdeční infarkt, cévní a srdeční onemocnění;
 • Odstranění vaječníků;
 • A tak dále.

Pokud je málo dobré látky, obviňujte ji:

 • Onemocnění jater;
 • Hypertyreóza;
 • Anémie;
 • Špatná výživa, podvýživa;
 • Sepse;
 • Cirhóza;
 • Nádorová onemocnění;
 • Obstrukce plic;
 • Artritida.

To znamená, že téměř jakékoliv akutní nebo chronické onemocnění může ovlivnit obsah mastného alkoholu v krvi.

Vysoká LDL - snížení nebo ne

LDL v biochemickém krevním testu - co to je? Prvním z nich je riziko vzniku závažných patologií. Snížení úrovně umožňuje:

 • Zastavení tvorby cholesterolových plaků;
 • Rozšíření tepen;
 • Zabraňte prasknutí cholesterolu;
 • Snižte riziko infarktu myokardu, mrtvice, onemocnění periferních tepen;
 • Zúžení koronárních, karotických, mozkových, femorálních tepen.

Pokud se nic neděje, bude problém pokračovat a my jsme již o výše uvedených důsledcích psali. Samo-léčba by se však neměla zabývat - lékař by měl provádět terapii.

Cholesterol je tedy zároveň přítelem i nepřítelem. Pokud není škodlivý LDL cholesterol zvýšen a zdravý HDL cholesterol (který cholesterol je to, co jsme napsali výše) není snížen, člověk je zdravý a cítí se skvěle. Vzhledem k tomu, že je vždy snazší předcházet nemoci než léčit, buďte pozorní na své zdraví. A pokud se problém již projevil, neváhejte s léčbou.

Jaký je rozdíl mezi HDL a LDL cholesterolem?

Přezkum

Cholesterol často získává rap rap, ale potřebujete, aby vaše tělo fungovalo správně. Vaše tělo používá cholesterol k tvorbě hormonů a vitamínu D a podporuje trávení. Vaše játra generují dostatek cholesterolu, aby tyto problémy vyřešily, ale vaše tělo nedostává jen cholesterol v játrech. Cholesterol se také nachází v potravinách, jako je maso, mléčné výrobky a drůbež. Pokud budete jíst mnoho těchto potravin, může být váš cholesterol příliš vysoká.

HDL vs. LDL

HDL anti-cholesterol LDL

Existují dva hlavní typy cholesterolu: lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) a lipoprotein s nízkou hustotou (LDL). Lipoproteiny jsou tvořeny tukem a proteiny. Cholesterol prochází tělem, zatímco uvnitř lipoproteinů.

HDL je znám jako „dobrý cholesterol“, protože přenáší cholesterol do jater, aby byl vyloučen z vašeho těla. HDL pomáhá zbavit tělo přebytečného cholesterolu, takže je méně pravděpodobné, že bude ve vašich tepnách.

LDL se nazývá „špatný cholesterol“, protože v tepně bere cholesterol, kde se může shromažďovat ve stěnách tepny. Příliš mnoho cholesterolu ve vašich tepnách může vést k hromadění plaku, známé jako ateroskleróza. To může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin ve vašich tepnách. Pokud se krevní sraženina roztrhne a blokuje tepnu ve vašem srdci nebo mozku, můžete mít mrtvici nebo srdeční infarkt.

Překrývání plaku může také snížit průtok krve a kyslík do hlavních orgánů. Přítomnost kyslíku v orgánech nebo tepnách může kromě srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody vést k onemocnění ledvin nebo periferním arteriálním onemocněním.

Poznejte svá čísla

Podle Centra pro kontrolu nemocí má více než 31 procent Američanů vysoký LDL cholesterol. Možná to ani nevíte, protože vysoký cholesterol nezpůsobuje znatelné symptomy.

Jediný způsob, jak zjistit, zda je váš cholesterol vysoký, je krevní test, který měří cholesterol v miligramech na dekiliter krve (mg / dl). Když dostanete číslo cholesterolu, získáte výsledky pro:

 • Celkový krevní cholesterol: To zahrnuje vaše HDL, LDL a 20 procent z celkových triglyceridů.
 • Triglyceridy: Toto číslo by mělo být nižší než 150 mg / dl. Triglyceridy jsou běžným typem tuku. Pokud jsou vaše triglyceridy vysoké a vaše LDL je také vysoká, nebo je nízká hladina HDL, máte riziko vzniku aterosklerózy.
 • HDL: Čím vyšší číslo, tím lépe. Pro ženy by měla být nejméně 55 mg / dl a pro muže 45 mg / dl.
 • LDL: Čím menší je toto číslo, tím lépe. Pokud nemáte srdeční onemocnění, nemoci cév nebo cukrovku, nemělo by to být více než 130 mg / dl. Pokud máte některý z těchto stavů nebo vysoký celkový cholesterol, nesmí být vyšší než 100 mg / dl.
ReklamaReklama reklamy

Příčiny vysokého cholesterolu

Faktory životního stylu, které mohou způsobit vysokou hladinu cholesterolu:

 • obezita
 • dieta s vysokým obsahem červeného masa, plnotučných tuků, tuků bez tuku, nasycených tuků, trans tuků a zpracovaných potravin
 • velký obvod pasu (více než 40 palců pro muže nebo více než 35 palců pro ženy)
 • nedostatek pravidelného cvičení

Podle průzkumu z roku 2013 mají kuřáci obvykle nižší hladiny HDL cholesterolu než nekuřáci Výzkum ukazuje, že ukončení kouření může zvýšit hladiny HDL. Pokud kouříte, poraďte se se svým lékařem o programech odvykání kouření nebo jiných metodách, které můžete použít k ukončení kouření.

Není jasné, zda stres ovlivňuje vysoký cholesterol. Nekontrolovaný stres může vést k chování, které může zvýšit hladinu LDL a celkového cholesterolu, jako je přejídání tukových potravin, nečinnost a zvýšené kouření.

V některých případech je vysoký LDL dědičný. Tento stav se nazývá familiární hypercholesterolémie (FH). FH je způsobena genetickou mutací, která ovlivňuje schopnost jater člověka zbavit se extra LDL cholesterolu. To může vést k vysokým hladinám LDL a zvýšenému riziku srdečního infarktu a mrtvice v mladém věku.

Jak léčit vysoký cholesterol

Pro léčbu vysokého cholesterolu lékaři často doporučují tyto změny životního stylu:

 • odvykání kouření
 • jíst zdravou stravu
 • pravidelně trénovat
 • snižování stresu Někdy nejsou změny životního stylu dostačující, zejména pokud máte FH. Můžete potřebovat jeden nebo více léků, například:

statiny pomáhají játry zbavit se cholesterolu

 • léky vázající žlučové kyseliny, které pomáhají vašemu tělu používat cholesterol navíc k produkci inhibitorů absorpce cholesterolu žlučového cholesterolu, aby se zabránilo tomu, že tenké střevo absorbuje cholesterol a uvolňuje ho do krevního oběhu
 • injekční léky, které způsobují, že vaše játra absorbují více LDL cholesterolu
 • Léčiva a doplňky k nižším triglyceridům mohou být také použity, například niacin (Niacor), omega-3 mastné kyseliny a fibráty.
 • Další informace: 7 léků na snížení cholesterolu »

Dieta a cholesterol

Americká asociace Heart Heart Association doporučuje užívat tyto potraviny s cílem snížit celkový cholesterol a zvýšit HDL: sortiment ovoce a zeleniny

celé zrno

drůbeže bez kůže, libového vepřového a libového červeného masa

 • pečené nebo smažené mastné ryby jako losos, tuňák nebo sardinky
 • nesolená semena, ořechy a luštěniny
 • rostlinných nebo olivových olejů
 • Tyto potraviny mohou zvýšit hladinu LDL cholesterolu.
 • syrové červené maso
 • smažená jídla

pečivo vyrobené z trans tuků nebo nasycených tukových mléčných výrobků

 • produkty s hydrogenovanými oleji
 • tropických olejů
 • Reklama
 • Perspektivy
 • Perspektivy
 • Mohou nastat vysoké hladiny cholesterolu. Ve většině případů se jedná o varovný signál. Být diagnostikován s vysokým cholesterolem neznamená, že se u Vás rozvine srdeční onemocnění nebo máte mozkovou příhodu, ale měli byste být stále brát vážně.
Pokud máte vysoký cholesterol a jeho snížení, riziko srdečních onemocnění a mrtvice se pravděpodobně sníží. Kroky životního stylu, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, také podporují celkové zdraví.

Zabránit

Prevence Tipy

Nikdy nejste příliš mladý na to, abyste začali přemýšlet o prevenci vysokého cholesterolu. Důležitým prvním krokem je jíst zdravou výživu. Zde je několik změn, které můžete provést dnes:

Vyměňte si tradiční těstoviny s celozrnnými těstovinami a bílou rýží s hnědou rýží.

Pijte saláty s olivovým olejem a sprej citrónové šťávy namísto vysoce tukových zálivek.

Jezte více ryb. Posílejte minimálně dvě porce ryb týdně.

Vyměňte sodu nebo ovocnou šťávu s vodou seltzer nebo čistou vodou, ochucené čerstvými ovocnými řezy.

 • Místo pečení masa pečte maso a drůbež.
 • Namísto zakysané smetany použijte nízkotučný řecký jogurt. Řecký jogurt má stejnou tartovou chuť.
 • Namísto odrůd obsahujících cukr si vyberte celozrnné obiloviny. Zkuste je namísto skořice použít namísto skořice.
 • Přečtěte si více: Praktický dvanáctistupňový průvodce lámáním cukru.
 • Cvičení může mít také pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Pokud jste sedavý po většinu dne, přesuňte více. Pokud pracujete u stolu, nastavíte alarm na svém mobilním telefonu nebo počítači, nebo získáte fitness tracker, který vám připomene, abyste vstali a pohybovali se každou hodinu na pět minut. Snažte se fit alespoň 30 minut cvičení denně. Chůze, koupání nebo cyklistika jsou skvělé možnosti.
 • Pokud jste kuřák, poraďte se se svým lékařem o tom, jak přestat. Kouření zvyšuje riziko nejen vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění, ale také mnoha typů rakoviny.
 • Pokud neznáte vaše hodnoty cholesterolu, poraďte se se svým lékařem, abyste se o tom dozvěděli, zvláště pokud máte v rodině anamnézu vysokého cholesterolu nebo srdečního selhání. Čím dříve znáte čísla cholesterolu, tím dříve můžete podniknout kroky k jejich kontrole.