Image

Jak odstranit domácí záchvat pankreatu

Lidé trpící pankreatitidou mohou mít často syndrom bolesti. Co dělat v těchto případech a jak doma můžete zmírnit útok, zatímco lékařská péče není k dispozici. O tomto se dozvíme v tomto článku.

Příznaky akutní pankreatitidy

Důležitým vnitřním orgánem v lidském těle je slinivka břišní, která pomáhá trávit potravu. Rovněž vylučuje mnoho hormonů a enzymů nezbytných pro trávení. Zánět pankreatu způsobuje onemocnění jako pankreatitida.

Existují dvě formy onemocnění:

V obou případech je zánětlivý proces pankreatu doprovázen akutní bolestí. Pokud neexistuje vhodná léčba a pacient poruší dietu, dochází k lézi nekrotické tkáně, v důsledku čehož může osoba zemřít.

Při akutní pankreatitidě se často vyskytují následující příznaky:

 • bolest v horním kvadrantu vpravo;
 • okolní bolesti v zádech;
 • nevolnost a říhání;
 • je pozorován otok střeva;
 • žádná chuť k jídlu;
 • pokles tlaku;
 • bolest hlavy;
 • existují známky tachykardie.

Bolest se může mírně uvolnit, pokud pacient sedí a má kolena přitlačená k sobě. I když útok uběhl, musíte vyhledat lékařskou pomoc, abyste se vyhnuli vážným následkům.

Často existují otázky, na které by se měl odborník obrátit, aby rozpoznal příznaky akutní pankreatitidy. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste se poradit s praktickým lékařem, který po prozkoumání stavu pacienta dá pokyn gastroenterologovi. Provede studii a předepíše medikační terapii a přísnou dietu. V případě potřeby se budete muset poradit s chirurgem a dalšími odborníky.

První pomoc při akutní pankreatitidě

Co když je v pankreatu silná bolest? Jak odstranit útok pankreatitidy doma? To by mělo být známo každému, kdo tuto diagnózu provedl.

Nedoporučuje se nezávisle odstranit napadení pankreatitidy doma. V případě silné bolesti by měla být zavolána posádka sanitky. V nemocnici bude pacient pod dohledem lékařů a bude mu poskytnuta nezbytná pomoc. Často je nutná operace. Existují však případy, kdy v okolí nejsou žádní zdravotníci, pak by měl být pacient doma napaden pankreatitidou.

V takových situacích je důležité odstranit syndrom bolesti a zjistit, proč žaludeční šťáva nevstupuje do tohoto orgánu. Po odstranění pankreatitidy by měl být pacient převezen do zdravotnického zařízení.

První pomoc při pankreatitidě doma

 • pacient nemůže provést náhlé pohyby;
 • předepsán půst, příjem potravy může nepříznivě ovlivnit stav a zvýšit syndrom bolesti;
 • voda by měla být podávána každou půlhodinu do šálku;
 • Je zakázáno dávat léky obsahující pankreatické enzymy: Creon, Panzinorm;
 • pacient by měl dostávat injekci hydrochloridu No-shpy nebo Drotaverinu, každý 0,8 mg;
 • na místě, kde se nachází slinivka břišní, a na žaludku uložte led nebo jakýkoli předmět z mrazničky;
 • pacient musí sednout a naklonit tělo dopředu nebo ležet ve fetální poloze.

Pokud jsou záchvaty zvracení, je nutné stisknout dvěma prsty na kořen jazyka. Můžete pít 2-3 lžíce slané vody, okamžitě poté, co tam bude roubík reflex. Obvykle, po zvracení, se ukáže, že zmírňuje bolest nějakou dobu během pankreatitidy. Také během útoků je obtížné dýchat, proto se doporučuje zadržet dech tak, že oscilace hrudníku jsou vzácné, pomáhá nějakým způsobem zmírnit bolest.

Při útoku nelze brát enzymové přípravky, protože mohou zvýšit produkci žaludeční šťávy. Doporučuje se užívat v remisi. Jak odstranit útok pankreatitidy doma, nejjistější způsob by bylo, kdybyste si vzali pilulku No-shpy nebo domácí drogu Drotaverinum. Je-li zvracení a nevolnost, pak je lepší provést intramuskulární injekci Papaveriny a No-shpy roztoku.

Příčinou akutní formy pankreatitidy je často dysfunkce žlučníku, což má za následek narušený odtok žluči. V takovém případě se pro zmírnění stavu doporučuje pít 2 tablety Alohol třikrát denně. Nicméně, pokud jsou ledvinové kameny, tento lék je kontraindikován. Úleva od bolesti pankreatitidy bude účinná, pokud užíváte antispazmodika spolu s choleretickým činidlem: Noshpa, Drotaverin. Jaké je dávkování léku, musíte pečlivě prostudovat instrukce nebo zavolat ambulanci, kde zkušení odborníci vyzvou správná opatření.

Přesto, se zhoršením útoku, být doma, jak zmírnit bolest pomocí léků na pankreatitidu. Koneckonců, pacient nemůže vždy hádat, jaký druh onemocnění provokoval takový jev. Užívání léků bez diagnózy ztěžuje určení skutečné příčiny a komplikuje průběh onemocnění.

S akutní bolestí, než zmírnit bolest s pankreatitidou před příchodem lékaře. Pokud pacient trpí silnou bolestí, pak si můžete vzít nějaké léky, které jsou předepsány pro různé nemoci.

Typicky jsou tyto léky předepisovány pro chronickou pankreatitidu.

Jak rychle zmírnit záchvat pankreatitidy, zatímco doma, musíte dodržovat tři základní pravidla:

Je nutné zcela omezit konzumaci potravy, zatímco symptomy akutní pankreatitidy jsou přítomny. Pro pacienta by měly být vytvořeny klidné podmínky, tělesná aktivita je zakázána. Na levé hypochondrium je třeba aplikovat studenou zahřívací podložku. Je nemožné ohřívat slinivku břišní, protože to zvýší příznaky bolesti a bude zničeno vlastními hormony.

Jaká terapie je nutná

Po skončení útoku nemůžete jíst jídlo, může vyvolat relaps. Neměli byste se však omezovat na pití. Odborníci doporučují pití vařené vody nebo slazeného čaje.

Jak odstranit akutní bolest pankreatitidy, mnoho pacientů má zájem. Po hospitalizaci pacienta v nemocnici jsou předepsány léky proti bolesti.

V nemocnici vyčistí tělo, vloží potřebné kapátka, předepíše léky, které pomohou obnovit slinivku a zmírní záněty, spolu s těmito léky jsou předepsány antidepresiva, jak se psychologický stav pacienta během léčby zhoršuje. Také v případě potřeby provádějte léčbu antibiotiky, inhibitory pankreatických enzymů, infuzí roztoků proteinů a solí.

Pokud neexistuje vhodná léčba, mohou denní útoky vést k destrukci orgánů a smrti. Proto, i kdyby bylo možné odstranit syndrom bolesti, měli byste okamžitě kontaktovat zdravotnické zařízení a zjistit jejich příčinu.

Prevence po útoku

Při chronické pankreatitidě se mohou záchvaty zhoršit, takže je důležité vědět, jak snížit zánět slinivky břišní doma. Jaké léky je třeba užívat v určitých situacích, budou schopny zvednout ošetřujícího lékaře a také předepsat jejich dávkování. Včasná první pomoc při pankreatitidě doma pomůže předcházet komplikacím a může zachránit život člověka.

Co dělat s pankreatitidou doma, pokud se neustále zhoršuje. Je důležité užívat všechny léky předepsané lékařem a dodržovat zvláštní dietu. Bolest pankreatitidy se často vyskytuje v důsledku poruch příjmu potravy. Jmenovitě, použití kořeněných, mastných nebo příliš sladkých potravin. V důsledku toho je narušen odtok šťávy pankreatu, mění se její složení a člověk vyvíjí symptomy, jako je nevolnost a zvracení. Dodržování diety zapomene na zhoršení onemocnění.

Jak odstranit útok pankreatitidy doma

Chronická pankreatitida je onemocnění, při kterém se v pankreatických tkáních vyvíjejí zánětlivé procesy, což vede k porušení jeho funkce. Tato forma onemocnění je charakterizována častými exacerbacemi, které jsou doprovázeny výskytem silného syndromu bolesti. V těchto případech lékaři doporučují zavolat záchrannou brigádu a podstoupit ústavní léčbu. Ale ne všichni pacienti si mohou dovolit pravidelně chodit do nemocnice a někteří to dokonce nechtějí dělat, tolik se ptá, jak zmírnit atak pankreatitidy doma a zda to může být provedeno vůbec bez lékařské pomoci. To bude nyní projednáno.

Proč dochází k útoku?

Než řekneme, jak zmírnit bolest pankreatitidy doma, je třeba říci pár slov o tom, proč dochází k exacerbaci onemocnění, protože může pomoci mnoha lidem v budoucnosti, aby se těmto situacím vyhnuli.

Exacerbace pankreatitidy se vyskytuje v důsledku akutního závažného zánětu v parenchymu pankreatu, což vede k tomu, že jeho tkáně nabobtnají a začínají stlačovat kanály orgánu. Protože toto, jejich lumen se zužuje a šťáva pankreatu, který obsahuje trávicí enzymy, moci ne být propuštěn do dvanáctníku, jak to by mělo být, ale zůstane uvnitř žlázy, začínat trávit jeho vlastní buňky. To způsobuje vznik silného syndromu bolesti, který doslova váže pacienta.

Zánět je přirozenou reakcí těla na účinky negativních faktorů, včetně:

 • kouření;
 • konzumace alkoholu;
 • nedodržení diety;
 • stres;
 • nedostatek spánku

Všechny tyto negativní faktory jsou v zásadě důsledkem špatného životního stylu. Proto, aby se zabránilo budoucím exacerbacím pankreatitidy nebo snížila jejich pravidelnost, pacient prostě potřebuje vzdát se špatných návyků, striktně dodržovat dietu, zajistit si kvalitní spánek (spát nejméně 8 hodin) a snažit se vyhnout stresovým situacím nebo se naučit ovládat svůj emocionální stav.

Nicméně, pokud má člověk jiné nemoci, které mají také negativní vliv na práci slinivky břišní (například peptický vřed nebo cholelitiáza), aby se zabránilo častým exacerbacím, bohužel nebude fungovat. A v tomto případě musí pacient pouze znát základní pravidla úlevy od bolesti, která mu pomůže zvládnout útoky na vlastní pěst.

Klíčové body ke zmírnění útoku

Pokud stav pacienta v případě útoku znamená, že je doma a nevyžaduje volání sanitní brigády, pak je v tomto případě nutné:

 1. Následujte hladovou dietu. Během exacerbace pankreatitidy se nic nemůže jíst několik dní. Toto je kvůli skutečnosti, že když člověk sní jídlo, pankreas dostane příkaz k produkci zažívací enzymy. A protože se nemohou dostat do dvanácterníku kvůli zúženému průchodu kanálků, zůstávají uvnitř orgánu a zvyšují bolestivé pocity. A aby se snížila syntéza trávicích enzymů a zmírnila bolest, je nutné upustit od používání potravy po dobu nejméně 2 dnů. V tomto bodě je dovoleno pít jen vodu v malých množstvích a v pravidelných intervalech.
 2. Použijte antispasmodikum. Nejznámější a nejbezpečnější z nich je No-shpa. Ale ve formě tablet to nemůže být přijato, protože lék zpočátku vstupuje do žaludku, čímž stimuluje tvorbu trávicích enzymů a zvyšuje bolest. Pro odstranění napadení je proto nutné použít antispasmodické léky ve formě roztoků pro intramuskulární podání.

Pokud má pacient závažné zhoršení a průjem během exacerbace pankreatitidy, je v tomto bodě velmi důležité zabránit dehydrataci. K tomu každých 30-40 minut dávejte pacientovi vodu v množství ¼ šálku. Pokud existují antiemetická a protiprůjmová léčiva ve formě roztoků pro intramuskulární podání doma, může být podána injekce.

K odstranění samotné bolesti byste neměli dávat pacientům léky proti bolesti. Stačí podat injekci přípravku No-shpy a aplikovat studený obklad do oblasti slinivky břišní. Ale shpa pomůže zmírnit křeče v žlázách žlázy, čímž se zlepší propustnost šťávy slinivky břišní a komprese sníží intenzitu bolesti a zlepší stav pacienta.

Aby se snížila bolest, lékaři také doporučují, aby byl pacient správně usazen. K tomu je třeba zasadit, ale tak, aby jeho horní část trupu byla ohnutá dopředu a nohy byly přitlačeny k žaludku. Jinými slovy, je nutné zaujmout pozici embrya pouze v sedě. Pokud má pacient vážné zvracení, je třeba vedle něj umístit umyvadlo nebo jinou nádobu.

V případě, že se stav pacienta po těchto opatřeních nezlepší do 2-3 hodin, je nutné zavolat posádku sanitky. V takové situaci by měli lékaři útok odstranit. Protože pokud akutní patologické procesy v slinivce břišní trvají dlouhou dobu, může to vést k nekróze, při které tkáň žlázy vymře. V tomto případě bude obnovení jeho funkčnosti již nereálné.

Příčinou exacerbace pankreatitidy je často dysfunkce žlučníku, v důsledku čehož je odtok žluči narušen a dochází k její stagnaci. V tomto případě, k zastavení bolesti, lékaři doporučují užívat Allohol 3 krát denně. Ale tento lék má kontraindikace, mezi něž patří cholelitiáza, a pokud je přítomen, je přísně zakázáno ji užívat, protože to může vést k prudkému zhoršení zdraví pacienta.

Nezapomeňte, že exacerbace pankreatitidy a výskyt bolesti se mohou objevit pod vlivem různých faktorů. A pokud přesné důvody, které vyvolaly exacerbaci, nejsou prokázány, není možné užívat žádné léky bez lékařského předpisu. To může vést nejen ke špatnému zdraví, ale také ke vzniku vážných zdravotních problémů.

Co dělat po zastavení útoku?

Aby se zabránilo dalšímu napadení, je nutné provést tzv. Rehabilitační terapii. Znamená sama sebe:

 • diety;
 • užívání enzymů a antispasmodik;
 • míru

Pokud jde o dietu, měla by být válcování. To znamená, že bezprostředně po úlevě od útoku je nemožné jíst cokoliv, co se hodí. V průběhu týdne by základem pacientovy stravy měla být:

 • bramborová kaše vařená ve vodě bez oleje a s minimálním množstvím soli (pokud je to možné, je vhodné ji zcela vyloučit);
 • kašičky na vodě;
 • pyré polévky vařené v zeleninovém vývaru;
 • želé;
 • sušený chléb;
 • kompoty;
 • galetny cookies;
 • nízkotučný tvaroh.

O týden později můžete v dietě pacienta zahrnout pokrmy z masa a ryb, ale měli byste je připravit z libového masa a ryb a vařit v páře. V tomto případě by maso a ryby měly být předdrceny, tj. Přeskočeny přes mlýnek na maso. Také ve stravě můžete přidat zeleninu a ovoce. Jejich použití by mělo také probíhat ve zchátralé formě. Jíst je celé nemůže být.

Ale po 4-5 týdnech po útoku můžete přejít na "normální" jídlo, které je doporučeno pro všechny pacienty s onemocněním pankreatu. V tomto případě lékaři předepisují číslo tabulky léčby 5. Sledujte to neustále! Tato strava zcela vylučuje ze stravy všechny "škodlivé" produkty, mezi které patří:

 • všechny mastné a smažené potraviny;
 • bohaté masové a rybí polévky;
 • čokoláda a kakao;
 • cukrovinky;
 • sladké pečení;
 • Cukrovinky;
 • Konzervy;
 • polotovary;
 • uzené maso a okurky;
 • sycené a alkoholické nápoje.

Aby se zabránilo opětovnému zhoršení pankreatitidy, musí být denní dávka pacienta označena s ohledem na povolené přípravky. Patří mezi ně:

 • vedlejší rybí a masové vývary;
 • parní kotlety, knedlíky, karbanátky;
 • zelenina a ovoce;
 • obiloviny;
 • mléčné a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku (ne více než 2,5%);
 • slabý čaj;
 • med (můžete více než 1 lžíce denně).

Z těchto produktů si můžete připravit velké množství dietních jídel, takže s dobrou představivostí bude denní strava pacienta různorodá a zároveň poskytne jeho tělu všechny potřebné látky.

Pokud jde o užívání léků, doporučuje se užívat antispasmodické léky po dobu 2-3 týdnů po nástupu útoku. Enzymové preparáty (Creon, Pancreatin, Mezim, atd.) By se však měly každý den během nebo po jídle opít.

Alternativní medicína v boji proti pankreatitidě

Alternativní medicína má také mnoho receptů na přípravu různých léků doma, které pomáhají v boji proti bolestivému syndromu, ke kterému dochází při exacerbaci onemocnění. Můžete je však obdržet až po předchozí konzultaci s odborníkem!

V období akutní pankreatitidy doporučuje tradiční medicína:

 • Bramborová šťáva. Ulevuje od zánětu slinivky břišní a pomáhá zmírnit bolest. K přípravě je třeba vzít bramborové hlízy, důkladně je opláchnout pod tekoucí vodou a bez loupání přeskočit odšťavňovačem nebo roštem, poté vytlačit šťávu z výsledné kaše. Pít by měl být ½ šálku 3-4 krát denně před jídlem.
 • Bramborová a mrkev šťáva. Připravuje se stejným způsobem jako čistá bramborová šťáva. V tomto případě se však šťáva z brambor a mrkve míchá v poměru 1: 1. Před jídlem si dejte drink v množství 1 šálek.
 • Bramborový oves. Pro jeho přípravu budou vyžadovat nerafinovaná zrna ovsa. Měly by být přijaty v množství 1 lžíce, zalijeme 1 sklenicí vařící vody a dáme na pomalý oheň, pak pečeme 30 minut. Pak by vývar měl být filtrován a pít úplně ve formě tepla před jídlem. Taková manipulace musí být provedena před každým jídlem.

Je třeba si uvědomit, že pankreatitida je závažné onemocnění, které může vést k úplné dysfunkci pankreatu. A pokud se často zhoršuje, jeho léčba by měla být prováděna v nemocnici pod přísným dohledem lékařů. V opačném případě můžete udělat spoustu zdravotních problémů, které bohužel již nebudou překonány.

Jak a co může odstranit útok pankreatitidy doma

Otázka jak odstranit útok pankreatitidy doma vyžaduje podrobnou a podrobnou odpověď. Faktem je, že pankreatitida je velmi nebezpečná choroba a pacient může zemřít, pokud první pomoc není řádně poskytnuta. No a hlavní věc - pouze lékaři v podmínkách lůžkového oddělení mohou poskytnout plnohodnotnou pomoc s akutní pankreatitidou.

Příčiny a příznaky pankreatitidy

Aby bylo možné pacientovi řádně pomoci, musíte přesně vědět, co se má s pankreatitidou vypořádat. Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku skutečnosti, že slinivka břišní začíná trávit sama sebe. Důvodem je to, že kanály, přes které enzymy ze žlázy vstupují do žaludku, se stáhly a všechny látky zůstaly uvnitř orgánu.

Existuje několik důvodů křeče:

 • zneužívání alkoholu;
 • přejídání, zejména mastných, obtížně stravitelných potravin;
 • onemocnění žlučníku;
 • fyzické poškození;
 • onkologické vzdělávání ve žláze;
 • ve vzácných případech může záchvat pankreatitidy způsobit infekci HIV;
 • hadí skus;
 • těhotenství

Pankreatitida se projevuje silnou bolestí v žaludku. Navíc, tento bod, který se nachází těsně pod hrudní kostí, je epicentrem, ze kterého se křeč v hypochondriu liší. Tato bolest se nazývá pásový opar. Po žaludku začne bobtnat, dochází k těžké nevolnosti, která vede ke zvracení.

Pacient může mít horečku. V některých případech žlutá kůže a bílé oči.

Pokud je pacient ponechán bez lékařské péče déle než 2 dny, může začít nekróza tkání pankreatu. Kapalina se shromažďuje kolem ní a cysta se tvoří na samotné žláze. Toto je již závažná forma onemocnění, která se nazývá nekrotická pankreatitida a v tomto případě může pacientovi pomoci pouze nouzová operace.

První pomoc při pankreatitidě

Pokud nemůžete vzít pacienta do nemocnice, musíte se pokusit zastavit útok doma. Pamatujte, že se jedná o dočasné opatření, a to i v případě, že útok uběhl, musíte pacienta vzít k lékaři, jakmile se tato příležitost projeví. Koneckonců, pacient nemusí zažít druhý záchvat: šok bolesti může způsobit zástavu srdce.

Co dělat s útokem pankreatitidy? Za prvé, je nutné položit pacienta a nedovolit mu pohyb. Mnozí začínají spěchat, snaží se najít pozici těla, ve kterém nebude žádná bolest. Nemohou sedět, stále se snaží někam jít. Můžete se pokusit dát pacientovi sedací polohu přímo na lůžko: kolena jsou ohnutá a natažená až do břicha, trup je nakloněn dopředu, hlava je na kolenou. Ale tento postoj nepomáhá každému, takže stačí jen tiše ležet.

Za druhé, není možné dát pacientovi jídlo, budete potřebovat nulovou dietu na další 3 dny. Od hladovění lidé během této doby nezemřou a ani zhubnou. Můžete pít pouze vodu a pouze v malých porcích asi 100 g za čas.

Za třetí není možné pacientům podávat léky obsahující pankreatin, kreon nebo jiné pankreatické enzymy. Pomáhají pouze při absenci záchvatů v každodenním životě, což usnadňuje trávení potravy. V době relapsu situaci zhoršují.

Za čtvrté, syndrom bolesti může odstranit No-shpa nebo Drotaverinum. Tyto léky eliminují křeč, včetně vývodů v pankreatu.

Pokud to umožňuje kvalifikace, může být No-shpu aplikován intramuskulárně, což urychlí proces jeho působení.

Je nutné sledovat dýchání pacienta a přesvědčit ho, aby to dělal pomaleji. Bolest způsobuje, že člověk častěji dýchá, zatímco hyperventilace plic se může objevit se ztrátou vědomí. Oběť by měla zadržet dech při každém dechu po dobu 5-7 sekund. Při této metodě může bolest ustoupit nebo dokonce zcela ustoupit.

Pro dočasnou úlevu je nutné navodit zvracení, čímž se uvolní žaludek, zejména pokud byl útok vyvolán hojným jídlem nebo alkoholem. V tomto případě bude zvracení dokonce užitečné. Aby k tomu došlo, je nutné stisknout na kořen jazyka dvěma prsty, zbytek bude proveden žaludeční křeč, kterou způsobí.

Pokud existuje jistota, že pacient nemá v žlučníku kameny, to znamená, že ultrazvukové vyšetření nebylo provedeno před více než šesti měsíci, můžete mu dát choleretickou látku, například Allohol. Tok žluči může zmírnit bolest v pankreatu. Jsou-li v žlučníku přítomny přísady, mohou se pod vlivem Alloholu začít pohybovat podél choleretického kanálu, což způsobuje další bolest.

Pacientská léčba

Po přijetí do nemocnice, po předběžné diagnóze pankreatitidy, pacient dostane IV kapání s antispasmodikem, stejně jako Kontrikal, který obnovuje tkáň pankreatu. Pomocí kapiček se normalizuje hladina tekutiny a elektrolytů v těle. Odstraňují také intoxikaci. Pacient je pod kapáním téměř po celý den. Jídla jsou také krmena skrze ně, protože nula dieta může trvat až 10 dní.

Při nekróze pankreatu, kdy je slinivka břišní téměř úplně strávena, se provádí chirurgický zákrok. Prognóza je velmi nepříznivá, úmrtnost v této patologii je velmi vysoká.

Domácí léčba

Co dělat s útokem pankreatitidy, samozřejmě. Po propuštění z nemocnice musí pacient stále dodržovat speciální dietu po dobu až 6 měsíců. V ideálním případě by s ním měla zůstat po zbytek života. U pankreatitidy totiž neexistuje žádná omezení, která by mohla být jednou z nejcitlivějších orgánů v těle. Nejmenší odchylka od stravy, totiž zneužívání mastných, smažených, kořeněných, uzených potravin, jistě způsobí druhý útok. Dokonce i normální přejídání může způsobit obnovení bolesti. Takže budete muset jíst podle nového schématu - 5-6 krát denně v malých porcích.

Nejdůležitější věcí pro pankreatitidu je vzdání se alkoholu. Jedna sklenka alkoholu, opilá i po mnoha letech abstinence a přísné stravy, může vrátit slinivku břišní do stavu nekrózy. A s druhým útokem bude mnohem těžší zmírnit bolest.