Image

Dieta pro onemocnění slinivky břišní

Patologie slinivky břišní je obvykle úzce spojena s onemocněním jiných orgánů trávicího systému, nejčastěji s poškozením jater a žlučových cest. Mezi onemocnění slinivky břišní je samozřejmě nejčastější pankreatitida, která v akutních případech může vést k rozvoji nekrózy pankreatu. Dlouhodobá chronická pankreatitida může způsobit glandulární fibrózu, v důsledku čehož orgán ztrácí svou funkci. Nezapomeňte na rakovinu. Rakovina pankreatu v naší době bohužel není neobvyklá.

Při jakémkoliv onemocnění pankreatu se mění jeho funkce: dochází k narušení odtoku šťávy pankreatu, který obsahuje nezbytné enzymy v zažívacím traktu, v důsledku čehož zažívací procesy neprocházejí očekávaným způsobem a tělo trpí nedostatkem živin. Navíc je narušen metabolismus sacharidů, protože slinivka břišní produkuje inzulín, který je nezbytný pro to, aby tělo využilo glukózu. Cílem potravy je proto snížit zátěž postiženého orgánu, napravit metabolické poruchy a doplnit nedostatek živin v těle.

Speciální terapeutická dieta číslo 5 je určena pro lidi trpící pankreatitidou, nicméně dodržujte stejnou dietu, která by měla být ve všech patologiích slinivky břišní (zejména pak pankreatitida ve většině případů a vede k rozvoji závažnějších patologií a komplikací).

Na počátku exacerbace onemocnění pankreatu se pacientům několik dní projevuje hlad, až po hladovění se jim dovoluje postupně začít jíst. Během prvního týdne po nástupu exacerbace onemocnění se doporučuje časté stravování (6-8 krát denně) ve velmi malých porcích (ne více než 250-300 g pevné potravy a pitné kapaliny). Jídlo lze vařit pouze v páře nebo vařit, před použitím by mělo být nasekané, nádobí se používá pouze teplé, v každém případě není horké ani studené. Spotřeba stolní soli klesá na 5-10 g denně, množství bílkovinných potravin je do jisté míry omezeno (pouze 5-7 dnů), spotřeba tuků a sacharidů prudce klesá.

V prvním týdnu po nástupu exacerbace onemocnění je povoleno používat následující přípravky a pokrmy:

Vyloučeni ze stravy během akutního onemocnění:

 • polévky v mase, rybách, houbových vývarech, tucích a rybách;
 • zelenina a ovoce v syrové formě, zelenina obsahující hrubé vlákno (bílé zelí, ředkvičky, ředkvičky, cibule, špenát atd.);
 • Konzervy, klobásy, uzeniny, okurky, okurky, koření, koření;
 • pečivo, pečivo, čerstvý chléb;
 • káva, nealkoholické nápoje, kvas, alkohol.

Po skončení exacerbace se nutriční omezení stává mnohem méně, ale stále je stále nutné dodržovat režim a dietu. To pomůže vyhnout se novým exacerbacím a komplikacím onemocnění. Strava musí obsahovat dostatečné množství proteinu, protože v těle je nedostatek bílkovin, navíc je nutné stimulovat regenerační procesy v slinivce břišní. Vzhledem ke skutečnosti, že trpí vnitřní sekrecí a produkcí hormonů, je nutné ve stravě snížit množství sacharidů, zvláště snadno stravitelných. Také při onemocněních slinivky břišní se tuky špatně rozkládají, a proto musí být jejich množství omezeno.

Vzhledem k tomu, že procesy trávení při chronických onemocněních slinivky břišní se do jisté míry zhoršují, je nezbytné pomáhat tělu trávit potravu. Proto by měly být nádobí před použitím sterilizováno nebo pečeno, důkladně žvýkáno nebo nasekáno. Také se nedoporučuje přejídat, musíte jíst jídlo v mírných porcích 5-6 krát denně. Je nutné pít denně nejméně 1,5-2 litrů tekutiny. Kalorický příjem by měl zajistit potřebu energie dospělého a v průměru 2500-2800 kcal.

Povolené potraviny a pokrmy pro chronická onemocnění pankreatu bez exacerbace:

Co nemůžete jíst při onemocnění slinivky břišní?

Všechny potraviny, které obsahují éterické oleje, kyseliny, extrakční látky, které stimulují tvorbu pankreatické šťávy, jsou ze stravy vyloučeny. Ze stejného důvodu je nutné opustit smažená, kořeněná, slaná, nakládaná, mastná jídla. Vyloučeno:

 • silný vývar z masa a ryb, houbová polévka, okroshka, kyselá polévka;
 • tučné maso, ryby, droby (ledviny, játra, mozky, vemena atd.), kaviár, koláče, konzervy, uzené klobásy;
 • sádlo, oleje na vaření;
 • smažená a vařená vejce;
 • čerstvý chléb, výrobky z listového a sladkého těsta;
 • tukové mléčné výrobky;
 • luštěniny, ředkvičky, šťovík, rebarbory, cibuli, česnek, houby;
 • koření, koření, křen, hořčice, kečup;
 • cukrovinky, čokoláda, kakao, černá káva;
 • alkoholické nápoje.

Co potřebujete vědět, abyste vytvořili dietní menu pro onemocnění slinivky břišní

Zdravá výživa je klíčem k dlouhověkosti a věčnému mládí. Zvláště správná výživa je důležitá v patologiích pankreatu, například pankreatitidy. Vědecké lékařství prokázalo, že pouze přísná dieta, bez použití jakýchkoliv léků, může vyléčit nemoc nebo dosáhnout její trvalé remise.

Jak dieta pomáhá při léčbě zánětu slinivky břišní

Dietní výživa je základem konzervativní léčby pankreatitidy (nebo zánětu slinivky břišní), zejména pokud je zánět spojen s onemocněním žlučníku a jater. Faktem je, že během zánětu je důležité vytvořit funkční klín pro žlázu, čehož lze dosáhnout pouze tehdy, jsou-li dodržována pravidla dietní výživy. Správná výživa, která příznivě ovlivňuje činnost trávicího traktu, má menší vliv na receptory sliznice žaludku a dvanáctníku, což reflexivně vede k potlačení sekrece a normalizace sekrece pankreatické šťávy.

Je to důležité! V počátečních stadiích zánětu je základem léčby dieta. Ona je předepsána ošetřujícím lékařem, se kterým se můžete vždy poradit o konzumaci některých potravin. Lékaři také doporučují uchovávat potravinový deník, který zaznamenává všechny potraviny konzumované během dne, a poznámky o reakci trávicího traktu a organismu jako celku na ně. Během několika týdnů, spolu se svým lékařem, budete schopni pochopit, jaké produkty mohou být přidány do stravy, a které by měly být z důvodu intolerance zlikvidovány.

Je to důležité!

Co potřebujete vědět o stravě

Nejprve jsou tučné potraviny vyloučeny ze stravy. Faktem je, že tuky mohou být rozloženy na jednotlivé složky jediným enzymem našeho těla - lipázou. Vzhledem k tomu, že tento enzym je produkován výhradně slinivkou břišní, příjem hojných potravin bohatých na tuky způsobuje stres v práci tohoto orgánu. A pokud je zdravá slinivka schopná vyrovnat se se zvýšenou zátěží, pacient to není schopen, což dále zhoršuje zánět.

Za druhé, všechny sladké jsou vyloučeny. Potraviny bohaté na glukózu způsobují zvýšenou produkci inzulinu pankreatem, což má také špatný vliv na jeho funkční stav.

Strava pro onemocnění slinivky břišní také znamená vyloučení dráždivých jídel: kořeněných, uzených, nakládaných, smažených, kořenitých jídel. Obsahují speciální látky, které reflexně zvyšují jeho výkon, což je nežádoucí pro zánět.

Uvádí stravu s exacerbacemi

Hlavní dieta je pozorována v období remise, tj. Mezi exacerbacemi. Exacerbace samotného zánětlivého procesu nese zdravotní riziko, proto je obzvláště důležité snížit zatížení žlázy. Za tímto účelem je během prvních 3-4 dnů zakázáno používat jakýkoliv druh potravy, je povolena pouze voda v malých objemech.

Dále, jak se zlepšuje celkový stav, do stravy se zavádějí nízkotučné masové vývary, bylinné směsi a čaje. Do konce týdne jsou povoleny poruby a dietní polévky. Strava je přísně dodržována až do vypuštění, po kterém může být košík s potravinami, kromě obilovin a zeleniny, doplněn ovocem, mléčnými výrobky, pekařskými výrobky.

Je to důležité! Rozšiřte svou stravu postupně a sledujte reakci těla na nový produkt. Nenechte se přejídat, ale nemusíte hladovět. Jezte malé pokrmy 4-5 krát denně.

Co můžete jíst s dietou trpící chorobami pankreatu

Seznam produktů povolených dietou není tak velký. Můžete je však připravit na spoustu zdravých a chutných pokrmů. Vzorový seznam potravinářského koše pro zánět slinivky břišní je následující:

 1. Nízkotučné maso: drůbež (kuřecí, krůtí), králík, tele, libové hovězí maso.
 2. Nízkotučné odrůdy ryb a mořských plodů.
 3. Všechny obiloviny, s výjimkou pšenice a ječmene. Není také vhodné jíst kukuřičné krupice a fazole.
 4. Všechny druhy zeleniny.
 5. Ovoce: jablka, banány, hrušky. Je nutné je jíst v malém množství, před použitím je lepší pečeme v troubě.
 6. Různé bobule.
 7. Kyselé mléčné nápoje: nízkotučný kefír, ryazhenka, zakysaná smetana, tvaroh, přírodní jogurt. Během dne můžete jíst kousek nízkotučné sendvičové máslo.
 8. Pečené zboží: černý chléb ve formě sušenek nebo lehce sušený, ale ne čerstvý.
 9. Nápoje: čerstvé čaje, bylinné čaje a infuze bylin, kompoty. Povoleno kissels, bobulové ovocné nápoje.

Co je zakázáno dieta pankreatitida

Seznam zakázaných výrobků je poměrně rozsáhlý, ale ve skutečnosti by neměli být konzumováni, aby nevyvolávali další exacerbaci a nezhoršovali zánět v organu.

 1. Z pekařských výrobků jsou zakázány dietní výrobky (sušenky, bílý chléb, atd.) A čerstvý chléb.
 2. Při vaření vývarů a masných pokrmů by se nemělo používat skopové maso, hovězí maso, vepřové maso, párky.
 3. Dieta zakázala jakékoliv konzervované potraviny.
 4. Je lepší odmítnout omáčky a koření. Drží koření, které dráždí pankreatické receptory.
 5. Druhy exotického ovoce.
 6. Tvrdé tuky: sádlo, margarín atd. Kapalné rostlinné tuky (oleje) mohou být konzumovány, ale ne více než lžička denně.
 7. Z nápojů je přísně zakázán alkohol, káva. Soda a džus také nepotřebují pít, protože obsahují mnoho jednoduchých sacharidů.

Základní principy stravy určené k léčbě slinivky břišní

Během dne pořádají 4-5 jídel přibližně ve stejném časovém intervalu. Jezte lépe ve stejnou dobu ze dne na den. Pro dodržování tohoto základního principu je lepší připravit jídlo předem a přepravovat ho v kontejnerech, pokud víte, že nemůžete být doma ve správný čas.

Jídla se vaří v páře, vaří zeleninu a polévky. V první polovině dne se většina kalorií spotřebuje, v pozdním odpoledni by jídlo mělo být nekalorické a snadno stravitelné. Při vaření nepřidávejte koření a koření, sůl, přidejte minimální množství.

Hlavní důraz při výběru produktů a jídel z menu je na proteinové potraviny (maso a ryby), spotřeba tuků je minimalizována. Při podávání zkontrolujte teplotu misky, nesmí být horká ani studená. Teplota lidského těla - nejvhodnější pro použití.

Je to důležité! Musíte se držet diety pro život. Dodržování pravidel dietního menu by mělo být pro vás jakýmsi krédem pro život. I bez zhoršení existuje riziko progrese zánětu.

Užitečné video: Dieta pro onemocnění slinivky břišní

Ukázkové menu ideální pro 1 týden

Jídelní lístek je připraven na týden dopředu podle základních principů stravování. Zobrazuje pouze ty produkty, které tělo dobře snáší, takže menu se může pro každou osobu lišit individuálně.

 1. Ovesné vločky s mlékem, kus sýra a čaj bez cukru.
 2. Chléb nebo sušenky s kousky zeleniny.
 1. Kuřecí polévka, kus ryby s pohankou a bobulovým kompotem.
 2. Třít na struhadlo ovoce.

Tvaroh s kousky sušeného ovoce, sklenici kefíru.

 1. Trouba pečená syrniki, čaj bez cukru.
 2. Zeleninový salát
 1. Kuřecí polévka, kus libového hovězího masa s rýží a bobulovým kompotem.
 2. Pečená jablka s tvarohem.

Rybí souffle, bylinkový čaj.

 1. Rýžová kaše s mlékem, jogurtem a čajem bez cukru.
 2. Parní proteinová omeleta.
 1. Pohanková polévka, zeleninový guláš s kousky kuřete, ovocný kompot.
 2. Zeleninový salát

Tvarohový pudink, sklenka kefíru.

 1. Pohanková kaše s mlékem, černý čaj bez cukru.
 2. Pečená jablka, želé sklo
 1. Houbová polévka, parní kuřecí řízek a dušená zelenina, kompot sušeného ovoce.
 2. Zeleninový salát

Dušená ryba s plátky zeleniny a zeleného čaje.

 1. Přírodní jogurt, černý chléb sendvič s kouskem sýra a másla, zelený čaj.
 2. Dušená proteinová omeleta, kompot.
 1. Mléčná nudlová polévka, vařené kuřecí řízek s pohankou, čaj.
 2. Tvarohový pudink.

Zeleninový salát a sklenku kefíru.

 1. Pečený tvarohový koláč, přírodní jogurt a čaj.
 2. Zeleninový salát
 1. Zeleninová polévka, rýže a kus ryb, kompot.
 2. Pečené hrušky, sklenice želé.

Vařený plátek hovězího masa, zeleninový salát a sklenku kefíru.

 1. Pohanková kaše, bobule kompot.
 2. Rybí soufflé, bobulový kompot.
 1. Kuřecí polévka, vařené hovězí maso s rýží, čaj bez cukru.
 2. Hruška, sýrové sušenky a čaj.

Tvaroh s kousky sušeného ovoce, kissel.

Jak můžete vidět, udělat menu pro zánět slinivky břišní není vůbec obtížné. Během jednoho večera si můžete připravit několik jídel a pak je jednoduše rozdat na snídani, oběd, večeři a občerstvení.

Dobré nutriční přínosy

Jíst takhle pár měsíců, budete cítit úlevu od hlavních příznaků zánětu, zlepšit proces asimilace a trávení potravin. Zdravá strava snižuje riziko exacerbace v budoucnu, zlepšuje prognózu onemocnění jako celku.

Strava má příznivý vliv na stav nejen slinivky břišní, ale také sousedních orgánů: jater, žlučníku, které jsou často postiženy spolu se žlázou.

Výživa u žen s onemocněním slinivky břišní

Zánětlivé procesy v pankreatu (pankreatitida) u žen jsou obvykle výsledkem podvýživy. A napůl vyhladovělá strava a množství mastných potravin, rychlé občerstvení může vést k narušení žlučníku a cholecystitidy, s následnou tvorbou kamenů. Na pozadí těchto degenerativních procesů se vyvíjí pankreatitida.

Nemoci pankreatu se často vyskytují u žen v důsledku podvýživy.

Při přípravě správné stravy pro ženy je třeba vzít v úvahu obě tyto nemoci: vyloučit přípravky, které nepříznivě ovlivňují žlučník i slinivku břišní.

Výživa u žen s onemocněním slinivky břišní

Úloha stravy při zánětu slinivky břišní

Zánět slinivky břišní vede k narušení metabolických procesů. To vede především k dysfunkci zažívacích orgánů a následně k nerovnováze organismu jako celku.

Zánět slinivky břišní

První v zánětu "selhává" zažívací funkce žlázy. Následně trpí intrasekretory, což ohrožuje metabolismus sacharidů a zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Symptomy akutní pankreatitidy jsou velmi bolestivé.

Problémy s pankreatem se žena bude cítit velmi rychle. Odhalí:

 • nadýmání;
 • nevolnost k zvracení;
 • bolestivé ataky zasahující do dolní části zad, někdy v hypochondriu;
 • průjem;
 • pocit slabosti, chronická únava.

Při závažných exacerbacích onemocnění může dojít ke zvýšení teploty, zežloutnutí kůže a skléry. Zde je nutná neodkladná lékařská pomoc.

I když útok nemoci není tak silný, je stále nutné poradit se s lékařem. Pankreatitida se může vyvinout do nekrózy pankreatu, která je plná smrti.

Kombinovaná léčba zánětlivých onemocnění výše uvedených orgánů nutně znamená speciální dietu, která pomáhá normalizovat metabolické procesy a inhibuje zánět. Posledně uvedený je způsoben vyloučením produktů, které přispívají ke zvýšení produkce enzymů žlázou (hyperfermentemie).

Stádium pankreatitidy je určeno prováděním výzkumu

Základní principy stravování

Dieta pro nemoci slinivky břišní není založena pouze na zákazu některých výrobků. Strava se mění. Zde je sedm důležitých pravidel, která je třeba zvážit.

 1. Je nemožné se přejídat. Během dne se ženám nedoporučuje používat více než 2000 kalorií. Ale měli byste pít dostatek vody - nejméně 2,5 litru.
 2. Žádné kudrlinky. Jídla v menu by měla být jednoduchá - vařená nebo vařená ve dvojitém kotli. Rychlé občerstvení je přísně zakázáno.

Šumivý alkohol při pankreatitidě - skutečný jed

Jídelní lístek by měl dominovat pokrmy s množstvím komplexních sacharidů, vitamínů rozpustných ve vodě a lipotropních prvků.

Zdroje jednoduchých a komplexních sacharidů

Užitečné a škodlivé produkty

To je věřil, že strava pro onemocnění slinivky břišní je poměrně těžké. Ale to vše kvůli zvyku pohodlných potravin a rychlého občerstvení. Ve skutečnosti, z povolených produktů můžete připravit spoustu chutných pokrmů. A odmítnutí některých z nich neudělá chudou stravu.

Povolené ovoce a bobule pomůže vitamín dieta.

Tabulka Jaké produkty lze spotřebovat a které byly zakázány.

Čerstvé bílé zelí je zakázáno, ale někdy může být konzumováno kyselé s malým množstvím soli. Nezpůsobuje plyn a v zimě obohacuje tělo vitamínem C.

Koření, kečupy a přebytek soli se nedoporučují pro pankreatitidu. Ale aby jídla nebyla čerstvá, můžete použít kurkuma, skořice a kapku sójové omáčky.

Užitečné produkty zahrnují ořechy. Obsahují bioflavonoidy, které bojují proti zánětu, a vitamin E, který posiluje buněčné membrány. Nejlepší pro pankreatitidu jsou vlašské ořechy. Ale mohou být konzumovány pouze v malém množství, protože ořechy obsahují hodně tuku.

Co jíst v případě zhoršení onemocnění

Akutní období pankreatitidy je charakterizováno velmi bolestivými útoky. V této době pacient doporučil hladovění. Ano, a s takovou bolestí není zvlášť žádoucí. Můžete pít minerální vodu bez plynu, bylinné čaje, vysoce zředěné šťávy z nekyslého ovoce, šípkový odvar, sušené ovoce. Nadměrné pití zabraňuje syntéze zažívacích enzymů, brání jim vstoupit do střeva a odstraňuje toxiny. To vše snižuje bolest.

Při dietní tabulce 5 se vyhněte potravinám s vysokým obsahem cholesterolu.

Je nutné hladovět ne déle než dva dny, poté gastroenterologové doporučují dietní stůl č. 5P (první možnost). Co musíte jíst pět dní po rychlém:

 • slizové obiloviny nebo zeleninové polévky;
 • párované karbanátky z masa nebo ryb;
 • dušené proteinové omelety;
 • parní kastrolky a pudinky;
 • kaše vařená zelenina;
 • pečené hrušky a jablka.

Během exacerbace bude hlad podávat rýžové zeleninové polévky.

Můžete pít kissels, kyselé kompoty, bylinné čaje, šípky a sušené ovoce, minerální vodu bez plynu.

Dieta pro chronickou pankreatitidu

Akutní periody u onemocnění slinivky břišní jsou nahrazeny dlouhodobými remisemi. V tuto chvíli lze nabídku rozšířit o:

 • včerejší chléb, sušenky a sušenky;
 • malé množství másla;
 • povolené sladkosti a ovoce;
 • velmi slabá káva s mlékem;
 • měkký neostrý nebo polotvrdý sýr ve formě těstovinové náplně.

Pro ženy je velmi obtížné mít takovou dietu kvůli zákazu čokolády a dortů. Ale nějaký med na galette nebo marshmallow rozjasní neobvyklou dietu. Pokud je doba remise dlouhá a bez vašich oblíbených jídel je nesnesitelná, můžete si je dovolit, ale docela dost.

Z cukrovinek si můžete dovolit marshmallows na čaj

Tabulka Ukázkové menu pro chronickou pankreatitidu.

Správná výživa pro léčbu slinivky břišní

Špatné stravovací návyky způsobují, že všechny orgány lidského trávicího systému trpí. Jedním z prvních, který se zasáhne, je slinivka břišní. Dieta předepsaná během exacerbace onemocnění je navržena tak, aby prováděla opačný účinek. Nabízí především odpočinek, stejně jako nejjemnější provoz těla. Během pankreatitidy je dieta jednou z hlavních složek léčby. Specifická doporučení pomáhají odstranit nezdravé pokrmy ze stravy a řádně připravit schválené potraviny.

Základní principy stravování

Dietní výživa v případě onemocnění slinivky břišní má za cíl zmírnit nemocný orgán před přemrštěnou zátěží, aby se mohl rychleji zotavit.

Jídlo se podává v dušené, vařené, pečené formě, aby se zabránilo podráždění žaludku a střev. Smažení jakékoli potraviny je zakázáno. Podávané jídlo by mělo být teplé, o tělesné teplotě.

Množství sacharidů je ostře omezeno - cukr, cukrovinky, čerstvé pečivo je vyloučeno ze stravy. Množství spotřebovaného proteinu se naopak zvyšuje na 30%, přičemž většina z nich je doplněna proteiny živočišného původu. Hlavní požadavek na ryby a maso - musí být dietní, neobsahují mnoho tuku. Vejce se vaří nebo vaří v páře.

Čerstvá zelenina a ovoce by měly být ostražité u potravin, které obsahují hrubé vlákno, protože vytváří dodatečnou zátěž na orgány trávicího systému. Proto jsou bylinné produkty podávány v nakrájené formě nebo konzistenci pyré. V závislosti na stavu pacienta v průběhu času je toto omezení odstraněno.

Hlavní požadavek na dietu - pravidelnost. Jídlo by se mělo užívat každý den ve stejnou dobu. Díky tomuto biologickému rytmu je tělo připraveno předem k jídlu a zažívací proces přináší mnohem větší prospěch. Mezi jídly je povolena pouze pitná voda, která nevyžaduje trávení. Ale čaj nebo džus - to je jídlo.

Energetická hodnota potravin musí odpovídat každodenním potřebám člověka na základě jeho váhy, věku a povolání. Počet kalorií je rozdělen do pěti jídel, z nichž tři stále zůstávají hlavní.

Ve večerních hodinách je třeba jíst nejpozději pár hodin před spaním, aby tělo mohlo plně zpracovat jídlo.

Výživa při exacerbaci onemocnění

Strava pro slinivku břišní po vzniku akutních stavů je nedílnou součástí léčebného procesu. Od dodržování doporučení závisí na tom, jak rychle bude člověk na nohou. Ignorování diety zhorší stav a komplikace onemocnění.

Chronická onemocnění pankreatu jsou spojena s výživou. Nezdravé jídlo v patologickém procesu slinivky břišní povede k exacerbaci onemocnění a hospitalizaci. Správně zvolená strava je tedy prvním asistentem při obnově zdraví orgánu.

Co můžete jíst, pokud bolí slinivka břišní

Dieta pro bolest v slinivce břišní primárně eliminuje mastné, smažené a kořeněné potraviny, dráždí povrch vnitřních orgánů trávicího systému. Z tohoto důvodu dochází k křeči kanálků žlázy a začínají všechny problémy.

Hlavní doporučení, která můžete jíst ihned po útocích bolesti:

 • pokud možno, hladovět jeden nebo dva dny;
 • pít minerální vodu bez plynu (1,5-2 litrů denně);
 • poté se snažte nezatěžovat slinivku, jíst ještě před týdnem sliznicemi a obilovinami;
 • pokud se stav zlepší, postupně zavádějte nové pokrmy a sledujte blahobyt;
 • jít na dietu podle předepsaného ošetřujícího lékaře.

Jak krmit dítě s exacerbací pankreatitidy

Dětská dietní menu pro slinivku břišní je téměř stejná jako u dospělých. Období exacerbace u mladších dětí obvykle prochází mnohem rychleji, ale léčebná strava trvá dlouho a musí být přiměřená věku.

Živočišné tuky, sladkosti jsou minimalizovány. Masové pokrmy by měly být velmi lehké.

Dieta pro slinivku břišní: co může a nemůže

Dieta pro onemocnění pankreatu je omezena na tabulku 5. Zvažte, co můžete a nemůžete jíst s pankreatitidou. Navzdory tomu, že z denního menu je vyloučeno mnoho známých potravin, může být dieta pestrá prostřednictvím nových kombinací produktů a metod vaření.

Povoleno

V souladu s pokyny diety se sestavuje seznam přípravků povolených pro onemocnění pankreatu a hlavní doporučení:

 • první pokrmy, které pacient začne jíst ihned po exacerbaci onemocnění, musí být tekuté nebo konzistence bramborové kaše;
 • povoleny jsou pouze ty ryby a odrůdy masa, které neobsahují velké množství tuku (štika, okoun, kuře, telecí maso, krůta);
 • mléčných výrobků, můžete jíst ty, které obsahují nejnižší procento tuku;
 • pokud možno přejít na rostlinné oleje, zejména lněný olej, ostropestřec mariánský, olivový olej;
 • zeleninu můžete jíst vše kromě ředkvičky a česneku;
 • ovoce a bobule musí být nekyslé odrůdy, sušené ovoce je užitečné;
 • čerstvý a sušený kopr, petržel;
 • stale chléb, domácí sušenky, sušenky;
 • nápoje - kompoty a rosoly, šťávy z nekyslého ovoce a bobulovin, bylinný čaj;
 • med a pečená jablka jsou povolena.

Jaké produkty omezit

Některé známé potraviny nejsou zcela vyloučeny ze stravy, ale jejich použití je omezené:

 • sůl - až 10 g denně;
 • máslo a jiné žáruvzdorné tuky;
 • žloutky (až 2-3 kusy týdně);
 • jednoduché sacharidy (cukr, džem, sladké pečivo);
 • proso;
 • skořice a vanilka.

Rozhodně ne

Dieta pro onemocnění pankreatu kategoricky vylučuje použití alkoholických nápojů jakékoli síly.

Je zakázáno používat tukové potraviny:

 • ryby, tučné maso a vývar na nich;
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku;
 • výrobky z těsta, které obsahují velké množství tuku, zejména žáruvzdorného.

Kromě toho je tabu upraveno používání těchto výrobků:

 • klobásy, uzené, konzervované potraviny;
 • houby;
 • luštěniny;
 • bílé zelí, ředkvičky;
 • česnek, křen, hořčice;
 • pikantní koření, ocet;
 • rychlé občerstvení;
 • čokoláda, muffin, zmrzlina;
 • příchutě, konzervační látky, stabilizátory;
 • káva, silný čaj, sladká perlivá voda, studené nápoje.

Nutriční tipy a omezení pro různé patologie

Léčba a dieta pro slinivky břišní pro různé nemoci zahrnují určité rozdíly. Existují však obecné zásady.

Po operaci

V prvních dnech se potrava pro onemocnění slinivky břišní, která skončila v chirurgickém zákroku, podává intravenózně přes kapátka.

Při akutním zánětu slinivky břišní, smrti tkáně, krvácení nebo hnisavé infekce je nutný chirurgický zákrok.

Když se zotavujete, dieta je doplněna tekutými polévkami, kaši a zeleninou ve zchátralé formě. Dále dovolil chléb namočený v mléce, pečená jablka, dušené omelety.

V závislosti na stavu pacienta, týden nebo dva po operaci, je převeden na normální dietu pro onemocnění pankreatu.

S nevratnými procesy v pankreatu

Strava s onemocněním slinivky břišní s nevratnými procesy naznačuje, že k obnovení funkčnosti těla nedojde. Strava takového pacienta se průběžně mění tak, že používá nejškodlivější potravu.

Jídlo by mělo být zároveň rozmanité a kompletní. Ale nová jídla se zavádějí v malých porcích, aby nedošlo ke zhoršení kvality.

U kamenů

Dieta s kameny ve slinivce břišní by měla poskytovat kompletní odtok šťávy pankreatu a žluči, aby se zabránilo tvorbě nových kamenů. Důraz je kladen na měkké jídlo, nedráždí střevní výstelku. Tento úkol zvládá dobře sliznici. Jídla se připravují pouze z rostlinných olejů, například olivových. Semena lnu a chia se zavádějí do stravy.

Jiné nemoci

Během exacerbace patologie se doporučuje hladovět po dobu 1-3 dnů. Slinivka břišní se tak zbavuje potřeby produkovat enzymy a odpočívat. V nepřítomnosti zvracení se doporučuje pít prostou nesycenou vodu a dogrose bujón.

Když je již dovoleno jíst, pacient je krmen tekutými slizovými polévkami, obilovinami a zeleninovými polévkami - bramborovou kaší. Takové jídlo má nejjemnější účinek na zažívací orgány, včetně slinivky břišní.

Jak se dostanete z krize, dávka je doplněna o libové masové a zeleninové vedlejší pokrmy připravené podle požadavků stravy.

Proč lékaři zakázali alkohol

První věc, kterou doktor řekne, když doporučí nové menu, je odmítnout jakýkoliv druh alkoholických nápojů. Procento alkoholu a dávka není ani dojednáno. Proč? Odpověď spočívá ve fyziologických účincích alkoholu na tělo jako celek a jeho vliv na práci slinivky břišní. Sedm z deseti pacientů trpících patologií pankreatu vděčí za svůj stav alkoholickým nápojům.

Alkohol, který se dostává do žaludku a střev, se transformuje na acetaldehyd, který je známý svou zvýšenou toxicitou ve srovnání s ethanolem. To ničí sliznice orgánů, přispívat ke spazmu pankreatických kanálků. Acetaldehyd zabíjí pankreatické buňky, které jsou zodpovědné za ředění pankreatické šťávy. Jako výsledek, kameny začnou tvořit se v kanálu žlázy.

Takový vliv nepřispívá k obnově těla, ale spíše zhoršuje situaci. Kromě toho pankreas je očekáván útokem alkoholu přivedeného krví přímo do orgánu. Ničí buňky zodpovědné za produkci inzulínu a jiných hormonů.

Jak dlouho potřebujete držet dietu pro různé nemoci

Dietní výživa v případě onemocnění slinivky břišní je předepsána bezprostředně po exacerbaci nebo jakmile je onemocnění detekováno. Strava bude muset být sledována po celý rok, aby se zabránilo následným poruchám. Pokud v důsledku nedodržení pravidel výživy dojde k exacerbaci pankreatitidy, po útoku budete muset znovu počítat rok.

U takových nemocí, jako je chronická pankreatitida, pankreatonekróza, kdy patologický proces nelze zastavit, je dieta předepsána pacientovi na celý život.

Přibližná strava na týden

Důležitým úkolem je vytvořit správné menu pro každý den v případě onemocnění slinivky břišní. Vzhledem ke všem přáním a doporučením diety lze provést příkladné menu takto:

 1. Snídaně č. 1 je prvním denním jídlem, takže musí být dostatečně výživné, aby tělo dostalo energii na první polovinu dne. Jako hlavní jídlo slouží kaše vařená v mléce nebo vodě, vždy dobře vařená. Snídaně může být doplněna pokrmem z tvarohu, např. Kastrol nebo parní omeleta. Odrůda bude přinesena na úkor ovoce - čerstvého nebo pečeného, ​​sušeného ovoce.
 2. Snídaně číslo 2 doplňuje první snídani. Jedná se o „plánované občerstvení“, které by nemělo být těžké. Můžete jíst jogurt nebo jiný mléčný výrobek s ovocem, jako je pečené jablko.
 3. Oběd je druhým hlavním jídlem a dodává tělu energii na druhou polovinu pracovního dne. Základ tvoří obilniny a zelenina, doplněné mléčnou omáčkou, rybími nebo masovými pokrmy připravenými podle nutričních doporučení.
 4. Čas na čaj pomáhá žít od oběda k večeři. Mělo by to být snadné. Čas na čaj se může skládat z kompotu, želé, lékařských vývarů boky s sušenky nebo sušenky domácí.
 5. Večeře je posledním jídlem dne. Aby jídlo mělo čas strávený před spaním, obsah kalorií ve večeři by měl být asi třetina nebo polovina hlavního jídla. Vhodné jsou tvaroh, čaj, saláty ze syrové nebo vařené mrkve a jiné zeleniny, kterou lze také vařit v páře. Večeře mohou být založena na mléce nebo obilovinách, ovocných pokrmech.

Dieta pro onemocnění slinivky břišní hraje hlavní roli při hojení. Strava by měla být vyvážená, dobře promyšlená a chutná. Pozitivní výsledky pak nebudou muset dlouho čekat.

Slinivka břišní, dieta - co je možné, co je nemožné. Lékařské poradenství

Pokud nebudete dodržovat dietu pro slinivku břišní - to bude IT nebo IT, a pak IT, ale horší. Jako lékař jsem podrobně popsal, co jíst a jak se jí vyhnout.

Produkty, kterým je třeba se vyhnout

V případě onemocnění slinivky břišní je zakázáno jíst jakékoli potraviny, které zvyšují produkci enzymů určených k rozkladu potravin. Zneužívání těchto produktů vede ke skutečnosti, že tělo produkuje velké množství enzymů nezbytných pro trávení a štěpení potravin. Tyto enzymy se uvolňují ve velkém množství. V důsledku toho dochází k zánětu orgánu a dochází k závažným komplikacím a onemocněním. Tyto produkty zahrnují:

Smažené a tučné potraviny (nepovolené)

Mouka a sladká jídla (nepovolené) t

Uzeniny, konzervy, klobásy (nepovolené) t

Mléčné výrobky (nepovolené)

Ovoce, zelenina (nepovoleno)

Přípustné jídlo

Níže popsané produkty by měly být konzumovány vzácně. A pokud je to možné, zcela odstraňte ze své stravy. Protože jsou těžké pro žaludek a nadměrně zatěžují slinivku břišní. Při použití těchto produktů dochází k selhání slinivky břišní. Tyto produkty zahrnují:

Droby, klobása (limit)

Tuky, vejce (limit)

Povolené a doporučené jídlo

Pro snížení chemického a mechanického namáhání slinivky břišní je předepsána speciální dieta. Tato dieta by měla být zaměřena na prevenci rozvoje některých komplikací a na stabilizaci stavu. Je založen na zvýšení obsahu bílkovin až na 130 g. Do stravy jsou zavedeny potraviny bohaté na draslík. Tyto produkty zahrnují

Maso, ryby a drůbež t

Mouka a sladká jídla (možné) t

Ovoce, zelenina (plechovky) t

Mléčné výrobky (plechovky) t

Číslo dietní tabulky 5

Seznam doporučených potravin a jídel

Chléb a pekárenské výrobky: t

 • Pšeničný chléb sušenky - 50 g denně.
 • Celozrnné sušenky budou velmi užitečné.
 • sliznice z různých obilovin (ovesné vločky, rýže, krupice, perlový ječmen, atd., s výjimkou prosa) na vodě nebo slané zeleninové vývarě
 • vařená masová polévka

Pokrmy z masa a ryb:

 • libové maso (hovězí maso, kuře, krůta, králík)
 • bez fascie
 • šlachy a tuk
 • ve formě rytířů
 • parní kotlety nebo soufflé
 • Ryby s nízkým obsahem tuku (štika, treska, kapr, okoun, atd.) Ve formě suflé

Mléko, mléčné výrobky a jídla z nich:

 • mléko pouze v nádobí
 • čerstvý kyselý tvaroh ve formě těstovin
 • parní pudinky
 • vařené vejce (ne více než 1-2 kusy denně)
 • parní omeleta

Nádobí a příloh ze zeleniny:

 • zelenina (brambory, mrkev, cuketa, květák) ve formě bramborové kaše
 • parní pudinky
 • máslo, přidané do hotových jídel

Ovoce, bobule, sladkosti:

 • máslo, přidané do hotových jídel
 • pečená jablka (kromě Antonova)
 • strouhané suché a čerstvé ovoce kompoty
 • želé
 • želé
 • xylitolové pěny
 • sorbitu
 • slabý čaj
 • minerální vody
 • divoké růže dekorace
 • sedmikrásky

Seznam vyloučených produktů a jídel:

 • Smažená jídla
 • Mastné maso a ryby
 • Houby a silné zeleninové vývary
 • Bílé zelí, ředkvičky, cibule, tuřín, šťovík, salát, ředkvičky, rutabaga
 • Uzené výrobky, konzervy, klobásy
 • Bohatá a čerstvě upečená mouka a cukrovinky
 • Čokoládová zmrzlina
 • Alkoholické nápoje
 • Koření a koření

Slinivka břišní a alkohol

Ukázková menu a recepty

Správně vybrané potraviny mají příznivý vliv na trávení, jsou dobrým zdrojem vitamínů a minerálů. Jsou výživné.

Příklady nabídky slinivky břišní

Nyní, s vědomím povolených produktů, můžete vytvořit menu pro každý den. Zde je několik možností:

Menu "Jíst správně"

 1. Snídaně - kaše z mléčné rýže;
 2. Druhá snídaně - dýňové pyré;
 3. Oběd - ovesná polévka, čaj s mlékem;
 4. Bezpečné, - kefír s galetickými sušenkami;
 5. Večeře - čistá pohanková kaše na vodě;
 6. Druhá večeře je želé.

Menu "Neznám problémy s pankreatem"

 1. Snídaně - souffle z tvarohu;
 2. Druhá snídaně - kaše z rýžového mléka;
 3. Oběd - polévka z pearl ječmene s kusem masa nebo karbanátky, mrkev pyré;
 4. Snack - proteinová omeleta vařená;
 5. Večeře - krupice;
 6. Druhá večeře je jahodová šťáva.

Menu "Say pankreatic disease - NO."

 1. Snídaně - ovesné vločky, čaj, proteinová parní omeleta;
 2. Druhá snídaně - mrkev pudink, vývar boky;
 3. Večeře: ovesná polévka s dýní, rybí filé s mrkví, pečená jablka (bez cukru);
 4. Oběd: tvarohový kastrol, čaj;
 5. Večeře: dušené kuřecí řízečky, mrkev pudink, zeleninová šťáva;
 6. Na noc: kefír.

Recepty na palačinky

Lékaři a odborníci na výživu se domnívají, že pro zachování zdraví je nutná správná výživa s výjimkou girony a smažených potravin. Ale ne každý ví, jak vařit chutná jídla z dietních výrobků.

Hovězí omáčka s nízkým obsahem tuku

Pro přípravu potřebujeme:

 • 3 lžíce mouky
 • 1 lžíce hovězí vývar
 • 1 šálek horké vody
 • špetka soli
 1. Přidejte k pánvi mouku
 2. Zředit vývar ve sklenici vody a pomalu nalijte mouku
 3. Míchejte, dokud nezhustne
 4. Odstraňte hrudky

Pečené rybí filé

 • 500-800 g rybí filé
 • sůl, pepř, paprika
 • 1 lžíce kuřecí vývar
 • 1 šálek horké vody
 • 3 lžíce mouky
 • 1-1 / 2 šálku nepotravého mléka
 • rozmarýn
 1. Filet vložte do pekáčku.
 2. Dochutíme solí, pepřem a rozmarýnem.
 3. Vývar smíchejte s vodou a moukou.
 4. Přidejte mléko a promíchejte
 5. Nalijte ryby a pečte v troubě po dobu 30 minut při teplotě 250 ° C

Banánové vafle:

Budete potřebovat následující produkty:

 • 1 šálek cukru
 • 1 šálek nepotravého mléka
 • 3 vejce
 • 1 vanilkový cukr
 • 1 lžička citronové šťávy
 • 3 nakrájené banány
 • 1-1 / 2 šálková žitná mouka
 • 1 lžička sody
 • špetka soli
 • prášek do pečiva
 1. Beat vejce
 2. Přidejte vanilkovou esenci, cukr, citronovou šťávu a banány
 3. Dobře promíchejte
 4. Přidejte mouku, sůl, prášek do pečiva a sodu
 5. Nalijte mléko a promíchejte
 6. Místo v pekáčku
 7. Pečeme v troubě při 250 ° C až do pečení

Co můžete jíst se zánětem slinivky břišní

Když je zánět slinivky břišní velmi důležitý zlomek jídla 5-6 krát denně.

Omezte potraviny bohaté na sacharidy (mouku a sladká jídla). Můžete jíst potraviny bohaté na bílkoviny (ryby, drůbež) ve vařené nebo dušené formě. Včera je povolen chléb, zelenina vařená nebo ve formě bramborové kaše (brambory, mrkev, cuketa). Všechny druhy těstovin a nízkotučných kefírů jsou také povoleny.

Těžkost slinivky břišní?

Vzhled gravitace ve slinivce břišní označuje patologické procesy, které v něm probíhají. Závažnost vyplývá z:

 1. Špatné návyky (kouření, pití alkoholu)
 2. Přejídání
 3. Nemoci jater a žlučových cest
 4. Léky (tetracyklinová antibiotika)
 5. Věkové změny

V případě závažnosti a bolesti je nutné:

 • zmírnit slinivku břišní (odmítnout jíst jeden den)
 • zchladil v pupeční oblasti
 • pít alkalickou vodu (Borjomi)
 • no-spa, papaverin, platyfilin injekcí

Pokud bolí slinivka, co můžete jíst?

Pokud bolí slinivka břišní, je velmi důležité zahrnout do stravy tekutiny (ovocné nápoje bez ovoce, neslazený čaj, ovocné a zeleninové dekorace).

Jídlo by mělo být vařené nebo vařené v páře. Kromě toho je důležité používat tyto produkty:

 • Šťouchaná cuketa, mrkev a dýně
 • Dušené maso a zeleninové pudinky
 • Polibky, želé
 • Štíhlé polévky
 • Sušenky
 • Včerejší polévka

Ryby a maso obsahují velké množství bílkovin. Proto je v den, kdy potřebujete jíst 160 gramů. Výrobky obsahující rychle se vstřebávající sacharidy - 350 gr. Nejezte potraviny teplé nebo studené.

Výživa po operaci pankreatu

Po operaci slinivky břišní by to mělo být dobré dva dny.

Od třetího dne můžete do stravy zahrnout:

 • Slabý neslazený čaj
 • Čisté polévky
 • Mléčná rýže a pohanková kaše (mléko musí být ředěno)
 • Parní proteinová omeleta
 • Nízkotučný tvaroh

Ranní jídla by se měla skládat ze dvou snídaní v intervalu 4 hodin. Polévky by měly být pouze vegetariánské. Na večeři se podávají ryby a maso. Na oběd musíte jíst tvaroh.

Výživa pro kameny ve slinivce břišní

Velmi závažným problémem jsou kameny v pankreatu (tzv. Pankreatitida). A nemůžete to ignorovat. Protože slinivka břišní má důležitou roli v trávení. Velmi často se v pankreatickém kanálu vytvářejí kameny. Takové kameny jsou malé, jako písek, pokud najdete kameny, musíte je okamžitě odstranit. Navíc je velmi důležité dodržovat dietu. Speciální dieta by měla zahrnovat zeleninové pokrmy, vařené ryby, těstoviny a obiloviny. Je velmi důležité omezit používání vajec a tuků. Jídlo by mělo být dušené.

Pravidelná výživa je velmi důležitá. Je velmi důležité vyhnout se přejídání.

Avokádo a slinivka

V případě onemocnění slinivky břišní je avokádo velmi užitečné. Avokádo může být konzumováno odděleně výběrem jeho buničiny s lžící nebo šlehání v pyré pomocí mixéru. S rybami to jde velmi dobře. Podáváme jako přílohu pro maso.

Salát z avokáda a řepy

 1. Pečlivě pečte řepu (nejméně dvě hodiny)
 2. Mletá řepa
 3. Oloupte avokádo
 4. Řez avokádo
 5. Smíchejte a sezonte s olivovým olejem

Avokádo není dovoleno pouze pro onemocnění slinivky břišní, doporučuje se. Avokádo snižuje cholesterol. Enzymy, které jsou obsaženy v buničině, mají podobné složení jako enzymy produkované žaludkem a slinivkou břišní. Avokádo má nízký obsah cukru. Navíc, plod normalizuje krevní tlak.

Rozvrh potravin pro nemoci slinivky břišní

V případě onemocnění slinivky břišní byste měli jíst 5-6krát denně v malých porcích. Intervaly mezi jídly by měly být v průměru čtyři hodiny.

 • Snídaně by měla zahrnovat tekuté cereálie.
 • Druhá snídaně - zeleninové pyré, vývar boky nebo minerální voda
 • Oběd - slizká polévka nebo zeleninový vývar
 • Snack - nízkotučný tvaroh, kefír
 • Vepřová kaše
 • Druhá večeře - želé

Vývar, tinktury bylin a poplatky za pankreat

Níže jsou uvedeny běžné a snadno dostupné bylinky pro léčbu a prevenci onemocnění slinivky břišní. Tyto bylinky mají ochranné a antioxidační vlastnosti.

 • Bříza
 • Vlaštovčí
 • Hypericum
 • Elekampan
 • Lopuch
 • Pampeliška
 • Čekanka
 • Mincovna
 • Len
 • Kopr
 • Jitrocel
 • Palina
 • Kukuřice
 • kalgan

Pro zlepšení celkového stavu těchto bylin se připravují odvar, poplatky a tinktury.

Protizánětlivý odvar

 1. K přípravě účinného odvarů vezmeme níže uvedené bylinky ve stejném poměru:
  • Devět - 1 polévková lžíce.
  • Lopuch (kořen) - 1 polévková lžíce. Já
  • Pampeliška - 1 polévková lžíce. Já
  • Čekanka - 1 polévková lžíce. Já
 2. Lžička z kolekce vařit ve sklenici vody po dobu 15 minut.
 3. Trvejte na 1 hodině
 4. Kmen a vezměte 20 ml. před jídlem

Odvar má protizánětlivé a analgetické účinky.

Choleretický vývar

 1. Následující bylinky užíváme ve stejném poměru
  • celandine
  • chmele
  • kopr
  • knotweed
  • Pampeliška kořen
  • máta
  • lnu
  • kukuřičné stigmy
  • tutsan
  • Highlander
  • nesmrtelnost
 2. Přidejte 4 lžíce směsi na litr vroucí vody
 3. Přijímat 3x denně 30 minut před jídlem 1/3 sklenice
 4. Kurz trvá 8 týdnů. Pak týden. A opět se kurz opakuje. Odvar má protizánětlivé, analgetické, choleretické, antispasmodické působení

Pankreatická dieta

S nezdravými nedostatky ve stravě, všechny orgány lidského trávicího systému podstoupí nemoci. Prvním postiženým orgánem je slinivka břišní. Dieta určená pro akutní fázi onemocnění je schopna provádět opačný účinek. Taková výživa předpokládá odpočinek, kromě toho, že se jedná o nejšetrnější organizaci pankreatické funkce. Když je tabulka s pankreatitidou považována za jednu z hlavních složek terapie. Specifické rady vám umožní odstranit z potravin, které nejsou prospěšné, a správně připravit přijatelné produkty.

Obecná pravidla

Pankreatické onemocnění je onemocnění pankreatické žlázy. Žláza provádí sekreční práci, produkuje glukózu, glukagon, lipokain. Její účast na trávení je zaměřena na získávání šťávy.

Rozlišují se akutní a chronické proudy pankreatitidy. Akutní manifestace je spojena s enzymovým vlastním trávením orgánu a ve vážných situacích se tvoří mrtvá tkáň a orgány umístěné v blízkosti.

Onemocnění se často vyskytuje v důsledku medikace, polovina případů se vyskytuje při tvorbě cholelitiázy, zatímco jiné jsou spojeny s nadměrným příjmem alkoholu.

Chronický rozvoj pankreatitidy je považován za dlouhodobý a stále se zhoršující. V chronické fázi onemocnění jsou změněné tkáně perzistentní povahy schopny vyvinout a excitovat exokrinní méněcennost. Ve stadiu formace je bolestivý jev reprezentován omezeným skladištěm a vzhledem k tomu, jak se onemocnění vyvíjí, se orgán zcela mění.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • nevolnost;
 • bolestivé záblesky;
 • slabost v celém těle;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • zvýšení teploty;
 • vzácně žloutenka.

Když se slinivka břišní bolesti trochu na základě příznaků, bude předepsána komplexní léčba, jejíž důležitou složkou je dieta.

Léčivá strava pro slinivku břišní je významná ve všech stadiích patologie. Pacienti v těžkém stadiu onemocnění dostávají infuzní léčbu a krmí se směsmi s použitím sondy. Dieta pro pacienty, kteří mají stupeň mírného a středně závažného onemocnění, je považována za významnou fázu, což znamená nepostřehnutelný přechod z hladovění na plnohodnotnou dietní stravu pod číslem 5.

Během akutního kurzu může dietní potrava potlačit hyperfermentaci orgánů, omezit stagnaci v lůžkách a vylučování žaludku. Výživa při zánětu slinivky břišní umožňuje zlepšit funkčnost žlázy, obnovit dietní změny a zabránit opakování útoků.

Po návštěvě lékaře s bolestivým nepohodlím v těle uvede na recepci, jaký druh stravy se používá v případě onemocnění žaludku a slinivky břišní, což je užitečné pro slinivku břišní v jednom nebo druhém období nemoci, které potraviny z potravy odstranit nebo snížit spotřebu.

Pokud budete dodržovat správnou výživu při onemocněních slinivky břišní, tělo bude pracovat v obvyklém pořadí.

Principy výživy pro nemoc

Dieta pro zánět slinivky břišní je navržena tak, aby zmírnila nadměrný tlak na poškozenou slinivku břišní, pro její rychlé uzdravení.

Když se vyvíjí akutní období pankreatitidy, slinivka břišní vyžaduje úplné vyložení pomocí hladovky po dobu 3 dnů. Je povoleno pít minerální perlivou vodu Borjomi až do 1,5 litru denně nebo půl nebo do dvou sklenic.

Pak, pokud pankreatitida není těžké, pak poprvé, první metoda Diet №5 je předepsán - otřel. To znamená, že: 60-80 g, tuky 50-60 g, sacharidy 200 - 300 g

Po odeznění zhoršení žlázy je pacientovi předepsán druhý způsob dietetického stolu č. 5 - ne mletý. V této tabulce je důležité pravidelně ji sledovat po celou dobu patologie a jejího přechodu do stabilní fáze remise. Účelem léčebné tabulky je zabránit opakování patologie a její amplifikaci, aby se korigovaly změny, které se objevily v těle.

Když se vypukne nákaza a kvůli chronickým onemocněním, dietní tabulka navrhuje:

 • zvýšená přítomnost proteinu, proto je pro jeho výživu zapotřebí 110-120 g;
 • tvrdý limit spotřeby tuků - až 70 g;
 • řezání sacharidů - do 300 g

Vařená jídla v období diety s onemocněním slinivky břišní by měla být položena na stůl, dušená, vařená, pečená, aby se zabránilo podráždění zažívacího systému.

Je nutné vyloučit zcela smažené nádobí. Podávejte doporučené jídlo teplé, v blízkosti teploty lidského těla.

Co nemůže být pankreatické onemocnění? Je nutné ostře snížit příjem sacharidů, které mají snadnou stravitelnost:

 • granulovaný cukr;
 • Cukrovinky;
 • čerstvě upečené výrobky.

Co můžete jíst, pokud bolí slinivka? Množství spotřebovaného proteinu musí být zvýšeno o 30%, což je základní hodnota, která je doplněna živočišnou bílkovinou. Pokud jde o ryby s masem, je povoleno konzumovat dietu. Ryby, aby - libové, řeka. Vaření vejce se provádí parní ošetření, měkké vařené.

Při zánětu slinivky břišní, dieta s ohledem na čerstvou zeleninu a ovoce znamená zvláštní péči pro ty, kteří mají hrubé vlákno, protože navíc zatěžuje orgány trávicího systému. Z tohoto důvodu se rostlinné produkty konzumují v omšelé formě ke konzistenci bramborové kaše nebo nasekané. Na základě stavu pacienta, po chvíli tento zákaz je zrušen.

Energetická hodnota spotřebovaných produktů by měla odpovídat každodenním potřebám pacienta vzhledem k jeho tělesné hmotnosti, věkovému ukazateli a zaměstnanosti. Objem kalorií je rozdělen do 5 přístupů, z nichž 3 jsou základní.

Jídlo ve večerních hodinách prochází 2 hodiny před spaním. To je důležité pro realizaci plného zpracování potravin konzumovaných tělem.

Odrůdy

Pokud se u pacientů, kteří trpí chronickou formou pankreatitidy, klinickými příznaky diabetu, vyskytnou problémy s výskytem, ​​je diabetický stůl přístupný úpravě, s přihlédnutím ke změněnému uhlohydrátovému procesu a blížícímu se k normálnímu jídelníčku. V těchto situacích je předepsána dietní tabulka č. 5P / 9, která zahrnuje výrobky, které jsou z tabulky vyloučeny:

 • podpora nadýmání a kvašení v žaludku - zelí, fazole;
 • výrobky vzniklé při pražení;
 • s velkým množstvím esenciálních olejů, a že potraviny, které dráždí sliznice - česnek, pepř, cibule.

Dietní léčba v přítomnosti diabetu, pokud jde o strukturu živin a energetický význam, konverguje s dietní dietou 5P, ale druhá je benignější.

Co se týče struktury živin, ošetřovací tabulky 5P a 5P / 9 jsou identické.

Je nutné jíst 5-6 krát denně, odstranit jednoduché sacharidy z příjmu, více než 50% tuků jsou rostlinné tuky.

Vzájemný vztah mezi přítomností glukózy v oběhovém systému a koeficientem inzulínu je díky vícenásobným jídlům s onemocněním pankreatu vyrovnán.

Strava pro pankreatickou bolest až 50% denní energetické potřeby je pokryta sacharidy. K tomu se používají náhražky cukru, které zohledňují individuální intoleranci.

Ve stravě zavedené produkty, ve kterých jsou těžké sacharidy:

 • chléb;
 • obiloviny, zelenina;
 • ovoce a bobule;
 • Příjem zeleniny s ovocem, ve kterém je 5 až 10 g sacharidů, je omezený.

Byla vytvořena speciální tabulka, kde jsou zaznamenávány potřebné informace. Při jeho použití je pacient veden při výběru produktů. Přítomnost tuků v dietním stole těchto pacientů je vzhledem k normě snížena v důsledku odmítnutí tuků a produktů, kde je velké množství cholesterolu - v husí, kachně.

Dietní stůl 5P / 9 obsahuje komplex vitamínů v požadovaném objemu, jmenovitě vitamín B1, schopný přijmout aktivní pomoc při metabolickém jevu, mikro a makroprvcích.

Indikace

Dieta pro žaludek a slinivku břišní zahrnuje tyto typy léčivých potravin.

 1. 5P - první technika, je předepsána při akutním projevu při exacerbaci chronické pankreatitidy. Délka takového stolu je až týden.
 2. 5P - druhá technika, takový stůl je jmenován po 7 dnech a až do úplného remise.
 3. 5P / 9 - předepsáno, pokud se příznaky diabetu objeví v přítomnosti chronické pankreatitidy.

Při změně pankreatitidy stojí za to zvážit, co má slinivka rád a nemá rád. I když je třeba většinu obvyklých přípravků odstranit z denního stolu, doma s bolestivým nepohodlím ve stravě, je možné dietu kombinovat kombinováním jídel a metod vaření.

Povolené produkty

Ke snížení tlaku na tělo je přisuzována lékařská výživa, to dělá nádobí, které lze jíst se zánětem slinivky břišní. Cílem této tabulky je zabránit vzniku jednotlivých problémů a normalizovat stát. Je založen na skutečnosti, že produkty pro slinivku břišní se zvýšenou přítomností bílkovin - až 130 g, kromě produktů bohatých na draslík.

Jaké potraviny milují slinivku břišní.

 1. U masa je stůl doplněn krůtem, kuřecím masem, jehněčím, libovým telecím masem.
 2. Pro ryby je povoleno jíst okouna, tresku, okouna.
 3. Pták
 4. Výrobky z mouky - chléb, sušenky, sušenka galetní, obvyklá kobliha.
 5. Mléčné výrobky - může být 30% tvrdý sýr, 1% mléko, 0% jogurt.
 6. Nápoje - banánová šťáva, jahody, kompot sušeného ovoce.

V léčebné dávce, manna, ovesné vločky, pohanka a rýže kaše, připravený na vodě, být extrahován z užitečných produktů pro slinivku břišní.

Dále se rozplývají, nechají se ředit mlékem, vodou, aby se dosáhlo semi-viskózní hustoty. Pokud vaříme kaši, použijeme mouku z pohanky a rýže, proces vaření se zjednoduší.

Co jiného můžete mít pro zánět pankreatu? Vaříme a kaše brambory, cuketu, květák, mrkev a jinou schválenou zeleninu do pyré. Od mrkve a dýně, aby parní pudinky. Pokud vezmeme v úvahu, kolik a sacharidů v těchto zeleniny a jejich nutriční hodnoty, pak cuketa má méně sacharidů, stejně jako nutričně - sacharidy 5,99 g, kalorií 30, 56 kcal. Například zelenina, jako je květák 4,72 g / 33,99 kcal, mrkev 12,06 g / 41,07 kcal, brambory obsahují 19,81 g / 85,57 kcal. Po určité době je dovoleno do tabulky zahrnout loupaná rajčata a mleté ​​okurky.

Polévky se připravují za použití zeleninového vývaru, který se poté přidává do nakrájené zeleniny nebo dobře vařených přípustných obilovin. K naplnění polévek si můžete vychutnat máslo, smetanu, zakysanou smetanu.

Z kvašeného mléka si netučné produkty vybírají mléko, které se doporučuje přidávat do potravin, protože trpí horší pacienti. Také dovolil jíst nízkotučné tvaroh, dělat pudinky s kastroly. Pokud má člověk nedostatek vápníku, je lepší zaplnit deficit kalcinovaným tvarohem. Kyselá smetana se používá jako koření. Sýr se zavádí do potravinářské půdy.

Z masných výrobků je stůl doplněn hovězím masem, králíkem, kuřecím masem. Jíst maso je povoleno pouze jako souffle, karbanátky, karbanátky, karbanátky, které se vařily v páru. Můžete jíst vařené králičí maso a kuřecí kousky.

Je možné vařit omáčky pomocí zeleninového vývaru, ochuceného zakysanou smetanou, mlékem. Z ovoce se pacientův stůl v patologii žlázy doplňuje marshmallow, pěna, želé a džem. V omezeném rozsahu je povoleno jíst plody s ovocem, které musí být předem rozemlety. Parní omeleta a další jídla a přílohy jsou také povoleny.

Plně nebo částečně zakázané výrobky

V případě patologie pankreatu není možné jíst jídla, která zvyšují produkci enzymů, které štěpí potravu. To vede k tomu, že enzymy, které jsou produkovány žaludkem, jdou ve velkém objemu, proto se železo zapálí a bolavě.
Od škodlivých produktů pro slinivku břišní, jsou izolovány polévky, které jsou vařeny v masu, hub, rybí vývar, stejně jako okroshka, polévka z červené řepy, boršč. Vyloučeny také ze stravy:

 • maso - vepřové, jehněčí;
 • kachna;
 • sádlo;
 • uzené výrobky;
 • zachování;
 • Klobásy;
 • rybí slané, mastné odrůdy;
 • čerstvě upečený chléb.

Co jiného slinivka z potravin nemá rád:

 1. Silný čaj.
 2. Plnotučné mléko.
 3. Smažené koláče, palačinky, palačinky a tvarohové koláče.
 4. Tučný tvaroh.
 5. Čokoláda
 6. Kakao
 7. Káva
 8. Brusinky.
 9. Špenát.
 10. Salát
 11. Tuřín.
 12. Ředkvička
 13. Zelenina s ovocem syrové. Plody, které obsahují jednoduché uhlohydráty, které mohou způsobit nadýmání - banány, hrozny, data.

Je nepřijatelné jíst v případě patologie pankreatické žlázy následující potraviny: kuřecí vejce, která jsou vařená nebo pečená, mouka a cukrovinky, cibule, česnek, soda, zmrzlina, veškeré druhy těsta jsou vyloučeny, zcela vyloučený je sýr, studená jídla.

Samostatné obvyklé produkty pro slinivku břišní nemají možnost zcela vyloučit ze stravy, ale pouze omezit jejich příjem.

 1. Sol - denně je povolena do 10 g
 2. Máslo.
 3. Vaječné žloutky - 2-3 ks po dobu 7 dnů.
 4. Proso krupice.
 5. Cukr.
 6. Zaseknutí.
 7. Sladké pečivo.
 8. Vanilin.
 9. Skořice

Nabídka režimu napájení

Menu dle doporučení lékaře pro onemocnění slinivky břišní je sestaveno na 7 dní, takže tento týden obsahuje kompletní seznam požadovaných produktů. S ohledem na množství denních kalorií, hodinu jídla.

V hlavním menu se podává 5krát denně. Pokud je menu vybráno správně, po 14 dnech zánět v pankreatické žláze zmizí, jeho normální práce bude obnovena. Pacient bude mnohem lepší, nemoc ustoupí.

V případě prodloužené remise patologie žlázy slinivky břišní pomůže celkový dietní stůl.

Aby se zabránilo záchvatům akutního průběhu, exacerbace patologie pankreatické žlázy, tato výživa se drží celého života.
Dieta pro slinivku břišní, menu pro týden.

 1. Snídaně - ovesné vločky, dušená omeleta, želé vařené v sušeném ovoci.
 2. Druhá snídaně - vařená dýně, mletá bramborová kaše, nápoj divoké růže.
 3. Oběd - pearl polévka, hovězí paštika, čaj.
 4. Snack - zeleninové pyré, ovocná šťáva.
 5. Večeře - roztřepená pohanková kaše, zředěná mlékem, okouna, pečená v troubě, kefír.
 6. Druhá večeře je želé.
 1. Snídaně - kaše z rýžové cereálie vařené ve vodě, masové knedlíky, neslazený čaj.
 2. Druhá snídaně - tvarohový pudink, nápoj s ovocem.
 3. Oběd - pohanková polévka se zeleninou, vařený kuřecí řízek, vařená mrkev, čaj.
 4. Snack - kyselé mléko se sušenkou.
 5. Večeře - krupice, švestkový nápoj.
 6. Druhá večeře - vývar boky.
 1. Snídaně - tvarohový pudink, kaše, jahodový nápoj.
 2. Druhá snídaně - omeleta s želé.
 3. Oběd - ovesná kaše, vařené ryby a mrkev, jogurt.
 4. Snack - sušenky, slabý čaj.
 5. Večeře - bramborová kaše, dušená kuřecí řízek, želé.
 6. Druhá večeře - kefír.
 1. Snídaně - krupice na vodě, sýr, meruňková šťáva.
 2. Druhá snídaně - mrkev souffle, vývar boky.
 3. Oběd - ovesná polévka a vařená dýně, pečená jablka, kefír.
 4. Bezpečné, - kobliha, kompot.
 5. Večeře - vařená mrkev, rybí filé knedlíky, rybízový vývar.
 6. Druhou večeří je mléčné želé.
 1. Snídaně - pohanková kaše na vodě, kalcinovaný tvaroh, broskvový nápoj.
 2. Druhá snídaně - dušená omeleta vyrobená z bílkovin, kompotů.
 3. Oběd - zeleninová polévka, ochucená zakysanou smetanou, kuřecími karbanátky, nudlemi s kouskem másla, vařená řepa, čaj.
 4. Čas na čaj - sušenky, odvar ze sušeného ovoce.
 5. Večeře - zeleninové ragú, rybí filé se zakysanou smetanovou omáčkou, mléčné želé.
 6. Druhá večeře - kefír.
 1. Snídaně - mrkev syrniki, kaše z ovesných vloček s přídavkem mléka, švestkový nápoj.
 2. Druhá snídaně - bagely, kompot.
 3. Oběd - zeleninová polévka, vařené kuřecí maso, rýžová kaše, ovocný nápoj.
 4. Trezor, - tvaroh, želé.
 5. Večeře - vařená cuketa a dýně, zabitá v bramborové kaše, masové placičky, krupice s mlékem, čaj.
 6. Druhá večeře je jogurt.
 1. Snídaně - nudle, vařený kus masa, vařená šťouchaná mrkev, džus.
 2. Druhá snídaně - ovocné želé, tvarohový kastrol.
 3. Oběd - polévka s knedlíky, těstoviny, sekaná, pečená v troubě, kompot.
 4. Čas na čaj - sušenky s čajem.
 5. Večeře - kaše z rýžových cereálií s olejem, rybí filé knedlíky, čaj.
 6. Druhá večeře - acidophilus.

Recepty

Lékaři se domnívají, že k tomu, aby vedli zdravý životní styl, musíte jíst správně, což eliminuje příjem mastných a smažených potravin s onemocněním pankreatické žlázy. Následující recepty mohou obsahovat potravu pro bolest pankreatu.

Krém na mléko a kuřecí řízek

Kuře se vaří, maso se přeruší pomocí mlýnku na maso a pak se rozemele. Smíchejte směs vařené rýže s připraveným masem, sůl podle chuti. Pak vaříme. Chlazená polévka na 80 stupňů naplní směsí vajec a mléka. Pak udělej máslo.

Pečené rybí filé

Pro jídlo se vezme:

 • ryby - 500 g;
 • kuřecí vývar - polévková lžíce;
 • vařící voda - sklenice;
 • mouka - 3 velké lžíce;
 • nízkotučné mléko - sklo;
 • sůl;
 • paprika;
 • pepř

Mletý kus ryb se umístí do pekáčku, ochuceného kořením. Pak je vývar smíchán s vodou, moukou, mlékem a vše je smíšené. Dále se filet nalije omáčkou, která se má 30 minut pečit v peci při teplotě 250 ° C.

Pro děti

Co můžete jíst, když pankreas bolí u dítěte? Dětská strava se neliší od výživy dospělých pacientů. U mladých pacientů doba zhoršování slinivky břišní často prochází rychleji. S patologií pankreatu zůstává klinická výživa dlouhá doba a je vhodná pro věkovou kategorii pacienta.

Na recepci po předepsané dietě pro slinivku břišní vám lékař řekne, co by mělo a nemělo být dítěti podáno, když bolí orgán.

Dietní tabulka pro dítě s onemocněním slinivky břišní s větší pravděpodobností zahrnuje polévky, stejně jako pečlivě vařené obiloviny. Vaření probíhá ve zředěném mléce nebo za použití vody. Čistá zelenina, pečená jablka jsou lepší pro dětská těla. Tuky a sladkosti by měly být sníženy na minimum. Masové pokrmy by měly být lehké.