Image

Jak dochází k otevřené léčbě ran?

S otevřenou ranou se vyžaduje léčba a použití antibakteriálních léčiv, protože při zavádění infekce se může začít hniloba. Především je nutné ránu dezinfikovat a vyhledat pomoc zdravotnického zařízení.

Příznaky

Pod otevřenou ranou rozumíme zničení celé kůže a vnitřních tkání. Pokud nezačnete léčit otevřenou ránu včas, mohou se vyskytnout následující komplikace:

 1. Těžká ztráta krve a anémie;
 2. Postižení důležitých svalů a orgánů může způsobit komplikace při další léčbě;
 3. Šok;
 4. Infekce krve

Příznaky otevřené rány:

 • bolest
 • krvácení
 • defekty měkkých tkání
 • nesprávné fungování nohou, paží.

Může se také objevit šok a infekce pacienta. Když se hojí otevřená rána, závisí na závažnosti onemocnění a na včasné léčbě.

Při včasném a řádném ošetření dochází rychle k hojení ran a nezpůsobuje žádné komplikace. V případě silného krvácení je nutná pomoc lékaře a včasná léčba rány lékařskými přípravky.

Otevřené rány jsou rozděleny do několika typů:

 1. Řezaná rána je řez s ostrým předmětem.
 2. Stab zranění, zde je menší poškození, ale velmi hluboké a může zranit vnitřní důležité orgány. Například nesprávné použití wls.
 3. Roztržená rána, tento druh poškození vzniká v důsledku slz měkkých tkání. Vyznačuje se těžkým krvácením a silnou bolestí.
 4. Chirurgický šev je způsoben chirurgickým zákrokem.

Diagnostika

Aby bylo možné řádně předepsat léčbu, musí lékař vyšetřit pacienta při počátečním vyšetření, historii onemocnění a příčinu poškození. Poté postupuje pouze k léčbě pacienta.

Závažnost onemocnění se hodnotí podle pacientovy pohody, bolesti, krvácení. To je také založeno na zkoumání a rozhovor oběti, jaké typy zranění byly způsobeny na něj.

Léčba

U mělké rány, pokud je šlacha nebo sval mírně poškozen, je nutné jej ošetřit antimikrobiálními prostředky a navázat na ně sterilní gázou. Pokud je řez malý, můžete lepidlo nalepit.

Bodnutí rány vyžaduje lékařskou pomoc a pomoc, protože ve většině případů je nutná operace. Léčba je zde: zastavit krev a léčit antiseptiky. Pokud se krev nezastaví, aplikujte sterilní obvaz před ukončením krvácení. Pacientovi je podána injekce séra z tetanu. V těžkých případech dávejte dýchací kyslík, a pokud chcete přivést k životu pacienta - čpavek.

V případě roztržené rány je nutné ošetřit peroxidem vodíku a aplikovat sterilní bandáž. Aby bylo možné shromáždit poškozenou pokožku, můžete se poradit s lékařem, aby to mohl udělat správně a poskytnout včasnou léčbu. Před zahájením léčby otevřené rány je nutné zjistit důvody jejího výskytu, jaká je závažnost poškození a přítomnost infekce.

Jak zvládnout otevřenou ránu nohy, znají pouze chirurgy. Před zahájením léčby otevřené rány na noze, která vznikla z ostrého předmětu, je nutné správně určit, proč se objevilo poškození a závažnost řezu.

Léčba bude účinná, pokud bude prováděno několik činností:

 1. Poskytnout první pomoc
 2. Správně zacházejte s poškozením
 3. Včasná léčba a péče.

Správná první pomoc

Za prvé, musíte zastavit krvácení, tak dát škrtidlo. Hrany rány by měly být ošetřeny antiseptikem a opatřeny sterilním obvazem. Cizí tělesa by měla být odstraněna pinzetou, může být předem upravena alkoholem. Je-li zranění a přítomnost hlubokého poškození, odstranit objekt sám o sobě nestojí za to, je lepší, pokud pomoc poskytne lékaři a předepsat správnou léčbu. Aby se zabránilo infekci poškození, je nutné léčit antibakteriálními látkami. Po provedení všech požadovaných postupů naneste sterilní bandáž.

Jaká antiseptika se používají k léčbě otevřených ran: furatsilina nebo roztok chlorhexidinu. Streptocidový prášek má také dezinfekční vlastnosti. Naneste a 3% roztok manganistanu draselného, ​​peroxid vodíku a 2% roztok chloraminu. Jod se nedoporučuje, může způsobit popáleniny kůže. Jako antiseptikum lze použít Zelenku.

Léčivé masti mohou být také použity k léčbě otevřených ran. Riziko onemocnění může vyvolat i malá rána, pokud se vyskytne infekce. Po správném ošetření otevřené rány je ponechán sám po dobu dvou dnů, poté mohou být použity léčivé masti. Masti rychle obnovuje poškozené tkáně, má protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Doporučuje se léčit rány mastí po poskytnutí primární péče. S včasnou aplikací masti, nejen rychle hojit ránu, ale jizvy a jizvy zmizí.

Seznam léčivých mastí:

 1. Baneocin, doporučený pro popáleniny a hluboké rány.
 2. Levomekol, velmi účinná masti, má antibakteriální účinek.
 3. Solcoseryl má nejen léčivý účinek, ale také snižuje pocit bolesti.
 4. Eplan, účinný nástroj pro všechny typy ran.

Pro řádné nanesení léčivé masti na otevřenou ránu je nejvhodnější potřít tenkou vrstvu, a to tak, že kyslík proniká. Poté se zrychlí hojení rány, jinak se může začít silná vrstva masti.

V důsledku toho můžete léčit rány a lidových prostředků, stačí se nejprve poradit se svým lékařem, aby nedošlo k opačnému účinku. Následující bylinky a přísady mají léčivé účinky:

 • propolis,
 • vrbová kůra
 • listy Hypericum a jitrocel.

Pokud se zraní zranění, můžete použít populární metodu: dát čerstvý řezaný list aloe, vytáhne hnis z rány. Když hnis zmizí, rána může být mazána olejem z rakytníku. Ujistěte se, že ukázat hnisavý zranění na lékaře a poraďte se s lékařem o použití těchto prostředků. V některých případech bude vyžadováno pouze lékařské ošetření. Pro komplikace může pomoci pouze lékař.

Klíčem k rychlému hojení otevřené rány je včasná dezinfekce řezu antiseptiky a obnovení svalové tkáně. Je lepší se neošetřovat, ale léčit malou otevřenou ránu a vyhledat pomoc lékaře. V případě těžké rány je nutné zavolat sanitku nebo jít do zdravotnického zařízení, kde bude účinná léčba od prvních dnů.

Léčba hnisavých ran na nohou léky a lidovými prostředky

Začněme s definicí toho, co je hnisavé rány. Poškození kůže a tkáně a proniknutí infekce. Tyto procesy jsou doprovázeny intenzivní bolestí. Léčba hnisavých ran na nohou může být dlouhá a velmi obtížná. Pro dosažení pozitivního výsledku je nutné uplatnit celou řadu opatření, která zahrnují mytí a odvodnění ran, otevření abscesů. Používají se lékařské obvazy a léčba antibiotiky. Je nesmírně důležité snížit intoxikaci organismu, udržet imunitu a stimulovat regenerační procesy.

Diagnostika

Léčba hnisavých ran na nohou bude účinnější, čím dříve se začne. Samy o sobě nejsou nejpříjemnější pohled, ale lékaři se nezajímají o estetickou stránku, ale o hloubku hnisání. Další léčba závisí na tom, jak velký je proces zahájen. Upevnění u lékaře může vést k abscesu. V důsledku toho se vyvíjí gangréna. Proto před zahájením léčby hnisavých ran na nohách je nutné ukázat pacientovi lékaře a určit fázi hojení.

Zabývá se především léčbou kožních chirurgů. Je to jejich podíl na léčení nejtěžších případů. Léčba hnisavých ran na nohou jen ze stejné kategorie. Existuje několik fází zjizvení:

 • Mokrý - to je obvykle první etapa, bezprostředně po poškození tkaniny. Z rány vyteče krev a lymfatická tekutina, a pokud se do ní dostane infekce, pak hnis. V této fázi je velmi důležité pravidelně čistit povrch.
 • Suchá fáze. Akutní fáze je v tomto případě již pozadu a narůžovělé filmy se tvoří shora.

Pokud je proces úspěšný, pak se místo rán objeví jizvy. Proces zpřísnění velkých a hlubokých ran trvá od šesti měsíců do několika let.

Léčba antibiotiky

Pokud se pacient dostane do vážného stavu, má lékař dvě možnosti: buď očistit vnější povrch rány pomocí nástroje a spojit léky, aby zastavil infekci, nebo operoval. První možnost je vhodnější, takže pokud taková příležitost existuje, pak si ho lékaři vyberou.

Antibiotika pro hnisavé rány

Pokud je málo času čekat, pak se provede řada testů, aby se zjistilo, která infekce se dostala do otevřené rány. Na základě toho lze konstatovat, který lék bude nejúčinnější. Pokud není čas a naléhavě potřebuje zahájit léčbu, je nutné předepsat širokospektrální léky. Antibiotika pro hnisavé rány by měla být vybrána pouze ošetřujícím lékařem. Moderní léky jsou schopny vzejít z lůžka jakéhokoliv pacienta, protože porážejí téměř všechny patogenní mikroflóry.

Hlavní problémy

Proč ne předepsat je všem pacientům, pak za účelem léčby ani nemusí jít do nemocnice? Faktem je, že kromě důkazů má každé z léčiv řadu kontraindikací. Pro některé pacienty bude obtížné udržet a vypít celý průběh předepsaných léků. To je dáno především tím, že postihuje játra a ledviny, orgány trávicího ústrojí. Samozřejmě, pokud jde o záchranu životů, nemusíte si vybírat. V tomto případě lékař obvykle aplikuje lék kapátkem.

Různé patogeny a skupiny léčiv

Léčení hnisavých ran vyžaduje mnoho zkušeností s lékařským personálem, časem a často i finančními investicemi. Hlavními patogeny jsou následující infekce: Staphylococcus aureus, E. coli a Pseudomonas aeruginosa. Jsou rozšířené, a proto ve většině případů dochází k infekci ran. Zvláště pokud je oslabena imunita těla.

Tyto bakterie mají dobrou citlivost na následující skupiny antibiotik:

 • Nejběžnější léčbou je penicilin a jeho deriváty.
 • Cefalosporiny dávají dobré výsledky, ale je třeba vzít v úvahu vedlejší účinky a kontraindikace.
 • Aminoglykosidy.
 • Tetracykliny.

Přímý dopad na ránu

V procesu hojení hnisavých ran má velký význam nejen systémová, ale i lokální terapie. Dříve se chirurgové pokoušeli rány ranit antibiotickým práškem. Ale účinnost této metody byla nízká, takže tato praxe byla rychle opuštěna. Mnohem lepšího účinku bylo dosaženo při zavlažování rány antiseptickými roztoky, stejně jako použitím gelu s antibiotikem.

I když je rána suchá, je nutné pokračovat v léčbě, to znamená aplikovat masti a krémy s protizánětlivým účinkem. Je velmi důležité zabránit sekundárnímu hnisání. To se často stává, když s falešným dojmem zotavení osoba přestane provádět pravidelné procedury. Samozřejmě, výsledky jeho prací jdou na popel. Nyní musíte začít znovu.

Antiseptické roztoky

Při výběru typu masti k léčbě hnisavé rány na noze je třeba mít na paměti, že ošetřovací směs může být aplikována pouze na čistý povrch. Pro přípravu rány se promyje speciálními antiseptickými roztoky. Jedná se o furatsilin a peroxid vodíku, kyselinu boritou a některé další. Moderní studie však vykazují nízkou antibakteriální účinnost proti většině patogenů. V tomto ohledu byla zahájena práce na vývoji a implementaci nových antiseptických řešení. Staly se jodopyronem a dioxidinem. Jsou používány chirurgy k manipulaci s rukama, a jsou skvělé pro rány. Pouze změny koncentrace. V prvním případě je vyšší.

Uvolněte zánět

To je jeden z nejdůležitějších úkolů, protože v této fázi je zarudnutí a otok, pacient je v těžké bolesti a teplota může vzrůst. Odstranění velkého množství hnisu je možné pouze s drenáží rány.

Aby byl postup účinný, jsou tampony navlhčeny ve speciálních přípravcích. Ošetřeno chlorhexidinem a peroxidem vodíku, poté se tampon aplikuje 10% roztokem chloridu sodného. Změňte obvaz každých pět hodin. Dále se musíte rozhodnout, co zacházet s hnisavou ranou. V noci rány je distribuován "Levomikol" nebo "Levocin". Poskytnou dobrý otok obsahu hnisu zevnitř. Je to nejmodernější, nejbezpečnější a nejúčinnější lék, který pomáhá rychle zmírnit zánět a bolest.

Jaké masti použít

Množství léků dnes je tak velké, že je někdy těžké pro lékaře rozhodnout, jak léčit hnisající ránu. Existují však základní principy moderních chirurgů. Vzhledem k četným studiím, Vishnevsky masť a syntomycin emulze, tetracyklin a neomycin mast mohou být považovány za nejúčinnější dnes. Takové masti však neposkytují odtok sekrece rány. Proto byly vyvinuty nové vzorce hydrofilních mastí. To je mafined acetát a mnoho dalších. Obsahují antibiotika, která se snadno mění v ránu. Jejich aktivita převyšuje účinek hypertonického roztoku 15krát a účinek trvá až 24 hodin.

Terapie nekrotických procesů

Hnisavé rány na noze s diabetes mellitus - to je jedna z nejčastějších komplikací, ale léčba se nestane snadnější. Pro zvýšení účinnosti se proto používají nerolytická léčiva. Jedná se o trypsin, himopsin, územilitin. Jsou potřebné pro rychlé odstranění mrtvé tkáně. Tyto léčivé roztoky však mají nevýhody. Enzymy v jejich složení zůstávají aktivní po dobu delší než pět hodin, a tak často není možné měnit obvazy. Proto začali do masti zacházet. Takže tam byl lék zvaný "Iruksol", který obsahuje enzym pentidázu a antiseptický chloramfenikol.

Komplexní terapie

Dokonce i nejefektivnější mast z hnisavých ran neposkytne požadovaný účinek, pokud se použije jako monoterapie. Proto lékaři nejčastěji předepisují léčbu vitamíny C a B a antibiotika. Denní systémy vám umožní získat první výsledky za několik dní.

K léčbě poškození a zlepšení výživy pokožky se používá methyluracil a solcoserylová mast, stejně jako Trifodermin. Během procesu hojení je nutné pravidelně měnit obvazy, čistit rány z mikroorganismů, mrtvých tkání a cizích těles.

Hledáme pomoc od přírody

Léčba hnisavých ran na nohou u starších lidí často trvá dlouho. Denní obvazy vyžadují velké finanční investice. Existují však jednoduché a levné nástroje, které mohou pomoci. Existuje však několik podmínek. Je velmi důležité, aby léčba začala v nejranějších stadiích. Jakýkoli lidový lék na hnisavé rány má omezený stupeň antibakteriálních účinků, takže když běží procesy, může hrát pouze podpůrnou roli.

Nejúčinnější recepty

 • Heřmánek. Jednoduchý a cenově dostupný nástroj, který může ve většině případů pomoci. Listy a semena mají silné antiseptické vlastnosti. Existují dvě použití. První je navlhčit ubrousek v odvar z bylin a připojit ji k ránu. V tomto případě je často nutné změnit. Druhá metoda navrhuje aplikovat na ránu suspenzi listů rostlin.
 • Luk. Téměř každý ví o svých antiseptických vlastnostech. Pro mytí se používá roztok čerstvé cibule a zapékané šupiny ve formě tepla jsou vázány na rány. Takový obklad přispívá k jeho rychlému hojení.
 • Propolis. Z ní je připravena mast, která je již dlouho známá svými jedinečnými vlastnostmi. To bude vyžadovat lžíci tinktury propolis, stejné množství medu a másla.
 • Aloe. Rostlina bohatá na bioaktivní sloučeniny podporuje rychlou regeneraci buněk. To je důvod, proč je to nejlepší způsob, jak zpřísnit hnisavé rány. K tomu jsou listy rozdrceny do kaše a aplikovány na rány.

Místo závěru

Hnisavé rány jsou obvykle výsledkem závažných poruch metabolických procesů v těle. Velmi často tato komplikace doprovází nemoci, jako je diabetes. Proto je velmi důležité, aby byl vyšetřen lékařem a zjistit důvod. Porážka měkké tkáně je vždy sekundární, ale také vyžaduje nejvážnější přístup. Kombinovaná terapie může problém efektivně vyřešit, ale proces regenerace bude stále dlouhý. Proto se zásobujte trpělivostí, léky a pomocí zkušené sestry.

Léčba poranění nohy doma

Poškození končetin často vede k tvorbě zánětlivého procesu. Různé řezy, rány na rukou a nohou mohou být snadno ošetřeny doma. Ale pokud se dostanete do poškozené oblasti infekce, existuje riziko abscesu. Je nutné léčit hnisavé rány se vší vážností, včas vyhledat lékařskou pomoc, aby se tento jev odstranil a zabránilo se negativním důsledkům.

Druhy ran na nohách

Poškození kůže na noze je způsobeno vlivem různých faktorů (mechanických, tepelných, elektrických, chemických). Aby bylo možné účinně léčit zraněnou končetinu, je třeba vědět, co způsobilo časnou formaci. Mezi nejčastější typy otevřených ran, které lidé zažívají, patří:

 • Chirurgické - objeví se po operaci.
 • Náhodné - rozdělené podle stupně poškození měkkých tkání nohy. Při řezu ostrým předmětem se vytvoří rána, a když je rána hluboká a postihuje vnitřní orgány - bodne.
 • Roztrhaný - obvykle se objeví po pádu, doprovázený silnou bolestí a krvácením. Takové rány mají iracionální podobu.
 • Pohmožděný - vytvořený v důsledku modřin nebo úderů s tupým předmětem.
 • Nasekané - jsou způsobeny dopadem řezných nástrojů (úder sekerou).
 • Rozdrcený - je výsledkem silného úderu, kdy je poškozena nejen kůže, ale i tkáň pod ní.
 • Skalpovaný nebo patchwork - vytvořený po vystavení ostrým předmětům. Pokud takové rány vyžadují operaci v důsledku rozsáhlého odlupování kůže.

Příčiny zánětu zranění nohou

Když se infekce dostane do zraněné oblasti nohou, vede k hnisání.

Mezi faktory, které vyvolávají infekční invazi, patří:

 • Slabost lidského imunitního systému.
 • Nedodržování základních standardů osobní hygieny.
 • Nepříznivé pracovní podmínky (na špinavém, prašném místě).
 • Avitaminóza - nedostatek důležitých stopových prvků a vitamínů v těle.
 • Iracionální jídlo.
 • Metabolické poruchy.
 • Přítomnost některých závažných patologií (hepatitida, AIDS, tuberkulóza, diabetes, nemoci kardiovaskulárního systému).

Příznaky tvorby hnisu v ranách

Streptokokové a stafylokokové bakterie se obvykle stávají příčinou hnisání poškozené nohy, která po vstupu do místa řezu tvoří vlastní mikroflóru.

Díky tomuto procesu dochází k nekróze kožní tkáně a reprodukci bakterií. Pokud se končetina začne hnisat, musíte se poradit s lékařem a poté zahájit léčbu podle pokynů lékaře.

Můžete určit tvorbu hnisu na poraněné noze pomocí následujících příznaků:

 • U poškozené oblasti se objeví opuch a kůže se stává načervenalým.
 • Teplota stoupá na zraněné části těla.
 • Pacient je narušen pulzující bolestí, která se vyskytuje uvnitř rány.
 • Z nohy se uvolní zakalená, hnisavá kapalina.
 • Obecná slabost těla, závratě, nevolnost.

Léčba hnisavých ran dolních končetin je povinná.

Pokud budete nemoc dlouho ignorovat, pak se objeví komplikace, které zhorší zdraví nemocného.

Jak zvládnout ránu na noze?

Pro rychlé hojení ran je důležité řádně se starat o zraněnou část těla. Léčba končetiny zapálené po řezu se provádí dvakrát denně v souladu s níže uvedenými pokyny:

 • Nejdříve je třeba dezinfikovat ruce a zařízení pro nadcházející postup.
 • Pak opatrně odstraňte starý obvaz (pokud je obvaz prisoh, měli byste ho namočit peroxidem vodíku).
 • Opatrně pokračujte s odstraňováním hnisu z raněné nohy. Okraje poškozené oblasti musí být ošetřeny antisepticky.
 • Aplikujte lék na ránu (pokud je poranění příliš hluboké, bude vyžadovat drenáž nebo tampon, který se vloží do vybrání pro ošetření).
 • Dalším krokem je uzavření poškozeného povrchu obvazem (lepicí náplast, čistý gázový obvaz).
 • V těžkých situacích jsou hnisavé rány ošetřeny až 4krát denně.

Metody zpracování

Léčba ran na nohách je složitý proces, který vyžaduje spoustu času. Účinnost zdravotních opatření závisí na závažnosti zranění, na zdravotním stavu pacienta. Odstranění hnisu vytvořeného na zraněném rameni domu je nebezpečné zaměstnání. Léčba by měla být komplexní, zaměřená na odstranění infekce z těla pacienta.

Masti a krémy

Za prvé, většina lékařů doporučuje prostředky lokální terapie, aby se zabránilo zánětlivému procesu.

Během léčby můžete aplikovat následující léčivé masti a krémy:

 • Baneotsin - pomáhá, když je rána na noze hluboká, a také podporuje hojení popáleninami.
 • Levomekol je vynikající antiinfekční látka.
 • Eplan je účinný při léčbě různých ran.
 • Solcoseryl - zmírňuje bolest z poškozené oblasti těla, podporuje včasné hojení.
 • Vishnevsky mast - používá se jako účinné protizánětlivé činidlo, zlepšuje krevní oběh, eliminuje infekci.
 • Heparin - zabraňuje rozvoji trombózy, zmírňuje bolest a další příznaky hnisavých ran.

Antibakteriální terapie

Hnisavá rána na noze vyžaduje okamžité ošetření.

Pro zotavení můžete použít různé antiseptické roztoky, které jsou vynikající proti bakteriím, mikrobům. Doporučená antibakteriální činidla zahrnují:

 • Roztok chlorhexidinu nebo furatsilina - vhodný pro léčbu otevřených ran.
 • Prášek "Streptocid" - má jedinečné léčivé účinky. Poškozená končetina se hojí rychleji po aplikaci takového léku.
 • Na zraněnou nohu se aplikuje obvaz s hypertonickým roztokem, aby se zmírnil otok a bolest.
 • Jód jako antibakteriální lék by neměl být používán (kvůli riziku popálení kůže).
 • Je také důležité aplikovat antibiotika ústně, provádět injekce, aby se zabránilo hnisání, odstranit infekci z těla.

Použití farmakologických roztoků

Nejúčinnější farmakologická léčiva, která se používají při léčbě ran, jsou:

 • Dioxidin - eliminuje infekci, zmírňuje záněty, je k dispozici ve formě masti nebo roztoku.
 • Dimexid je jedinečné činidlo, má řadu pozitivních vlastností (antihistaminikum, analgetikum, antibakteriální látky).
 • Chlorid sodný - účinně odstraňuje hnis z rány, nepříznivě neovlivňuje krevní buňky.

Metody tradiční medicíny při léčbě ran

Netradiční způsoby léčby hnisavého procesu rány poskytují požadovaný výsledek, ale pouze ve spojení s lokální terapií a na základě doporučení lékaře. Vlastní medikace je povolena v počátečních fázích. Následuje seznam nástrojů, které pomáhají při léčbě poškozené končetiny doma:

 • Můžete léčit zranění léčivými rostlinami. Vynikající protizánětlivé účinky mají tinktury a odvar z měsíčku, aloe šťávy, rakytníku.
 • Med se používá jako alternativa k masti, krémům.
 • Promytí rány může být roztokem eukalyptu.
 • Pro léčbu hnisavých ran, opláchněte poškozené místo křenovým vývarem. Tento produkt má antimikrobiální vlastnosti. Místo křenu můžete použít heřmánek. Odvar z této rostliny zabraňuje infekci, neumožňuje infekci dostat se do těla.
 • Aloe buničina je uznávaná jako nejoblíbenější léčitel. Takový lék by měl být aplikován na bolavé místo, aby se urychlila léčba hnisavých ran.

Možné komplikace

Pokud není patologie léčena včas, vznikají komplikace. Následky nesprávného zacházení s abrazemi a hnisavými ranami jsou následující:

 • Výskyt chronického onemocnění lymfatických cév (lymfadenitida, lymfangitida).
 • Tromboflebitida je zánět stěn kapilár, žil a tepen.
 • Nebezpečnou komplikací je tvorba hnisu na prstech dolních končetin.
 • Šíření hnisání vede k abscesu, periositidě, osteomyelitidě.
 • V extrémně závažných případech se vyvíjí sepse, která se často stává příčinou smrti.

Prevence

Jak dlouho bude léčba hnisavé rány trvat, závisí na stupni zanedbávání patologie, ale bude lepší zabránit infekci dostat se do těla. Pro tento účel je důležité dodržovat následující pravidla:

 • Pečlivě sledujte stav kůže.
 • Když by hnisavé bubliny, edém, měly vyhledat lékařskou pomoc.
 • Bez lékařské pomoci se neopravujte sami.
 • Nezapomeňte na odpočinek a plný spánek.
 • Dodržujte obecně uznávaná pravidla osobní hygieny.
 • Jíst vpravo - v menu musíte zahrnout potraviny bohaté na vitamíny nezbytné pro zdravou kůži.

Bolest na nohou: účinné poškození

Ošetření rány na noze je komplex opatření zaměřených na hojení kůže na končetinách. Proces může být zpožděn na dlouhou dobu, doprovázený výrazným nepohodlím. Zanedbaný stav poranění nebo nekvalitní terapie může vést k vážným následkům, zhoršení kvality života. Infekce hlubokou ranou vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Druhy ran na noze

Trauma nastává pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů. Vnitřní - nepříznivé procesy probíhající v těle během nemoci: cukrovka, rakovina, gangréna způsobená blokádou cév nohou, zejména u starších osob.

Vnější faktory způsobující otevřené léze vyžadující léčbu:

 • operace - odstranění bradavic, krtků, nehtů nebo hlubokých chirurgických zákroků, při kterých bylo nutné sešít řez;
 • poškození ostrým předmětem: poranění rány nebo proniknutí hluboko do tkáně - propíchnutí;
 • poškození otrhané končetiny - často se vyskytne, pokud dojde k poklesu, doprovázenému akutní bolestí, velkou ztrátou krve;
 • pohmožděné poranění - pochází z tupého úderu nebo pádu. Doprovázena hematomem;
 • nasekané - dochází pod vlivem sekery;
 • drcení je silná rána, která způsobuje poškození kůže a tkání nohy;
 • odstranění pokožky hlavy nebo chlopně kůže - dochází při působení ostrého předmětu nebo silného tření - pádu z motocyklu rychlostí. Taková zranění vyžadují operaci s chirurgickým zákrokem kvůli velké ploše exfoliované kůže;
 • popáleniny;
 • kukuřice;
 • hnisající rána - začíná se vznítit v důsledku hormonálních a imunitních poruch, špatné hygieny, nesprávného ošetření, což vede k hromadění velkého množství bakterií, zejména ve vlhkém prostředí;
 • alergická reakce - jedovatá zvířata, hmyz může kousnout a nést alergen nebo jed.

Poškození integrity kůže na noze často vyvolává zánětlivou reakci.

Prvotní pomoc a léčebné funkce

Otevřenou ránu na noze ošetřujte konzistentně.

Před zahájením první pomoci zraněné osobě by měly být umístěny v sedě nebo v leže- ném postavení a musí se uvolnit místo úrazu oděvem.

Bez ohledu na stupeň poškození je nutné ošetřenou oblast ošetřit antiseptikem.

Po ošetření dezinfekčním roztokem musí být řez svázán sterilním obvazem nebo gázou. Pokud není přístup k nezbytným materiálům, je povoleno používat čistý hadřík, žehlený horkým železem;

Pokud je noha hluboce zraněná, na počátku léčby je hojné krvácení a špatná koagulace, je nutné okamžitě zastavit krev použitím škrtící klapky nad otevřeným prostorem, pokud je krev šarlatová, pulzující nebo těsný obvaz po celé oblasti poranění, pokud je krev tmavě červená.

Je nežádoucí aplikovat masti, gely nebo prášek bez doporučení traumatologa nebo chirurga. Takové manipulace mohou způsobit škodu, infekci.

Pokud obdržíte hlubokou, povrchní rozsáhlou nebo nehojivou traumu pro léčbu, měli byste se v prvních hodinách po poranění poradit s lékařem.

Při zavádění cizích předmětů do měkkých tkání chodidel - rezavých hřebíků, nožů, pletacích jehel, písku, nečistot - je třeba se obrátit na odbornou pomoc. Penetrační rány vyžadují chirurgickou léčbu:

 1. Když se cizí předmět dostane hluboko do měkkých tkání - rezavý hřebík, řez se vstupem nečistot, porušení struktury šlach, kostí, měkkých tkání.
 2. Místo zranění nad kolenem.
 3. Došlo k poškození kloubů, což vedlo k hnisavé artritidě.

Je-li získána rána, musí být celá oblast léze a oddělená chlopně léčena antiseptikem. V přítomnosti nečistot a cizích těles, pokud je to možné, opatrně odstraňte z poškozeného povrchu. Končetinu fixujte sterilní gázou nebo čistým hadříkem, pošlete oběť k lékaři.

Když jsou injikovány streptokokové a stafylokokové bakterie, poškození může začít ztrácet. Pokud se hnis objeví v poraněné končetině nebo v pooperačním stehu, je nutná neodkladná léčba:

 • čisté ruce opatrně odstraňte obvazy. Pokud krev a sliz z mokré rány vyteče z kůry, separace by měla být provedena ošetřením antiseptikem;
 • měl by být proveden otvor abscesu, celý povrch musí být ošetřen a promyt desinfekčním roztokem;
 • aplikovat lék;
 • ošetřená oblast je pokryta obvazem nebo lepicí omítkou.

Po operaci odstranit zarostlý nehet, spirálový obvaz by měl být aplikován k prstu opravit nohu před hojením. Denní péče je odstranění obvazu, ošetření antiseptickou nebo léčivou mast. Po ošetření by měl být pevně fixován novým sterilním obvazem.

Metody zpracování

Restaurování poškozené oblasti na noze vyžaduje pečlivou pozornost, kvalitní ošetření. Rychlost hojení ran během různých manipulací závisí na stupni poškození, trvanlivosti ochranných funkcí pacienta, absenci nedbalosti.

Snaha o odstranění komplikovaného poranění na vlastní pěst může být velmi nebezpečná, zejména pokud se na noze začíná sepse, gangréna a silný absces. K odstranění infekce z těla pacienta je zapotřebí komplexního přístupu.

Je možné rychle hojit hlubokou ránu na noze pomocí mechanického nárazu (obvazy, operace, překrývající se švy), fyzikálních metod, chemikálií aplikovaných na postižené místo (mast, krém, antiseptikum), použití protizánětlivých léků a fixace lidovými prostředky.

Fyzikální metody

Po 2 dnech chirurgie nohou se provádí fyzioterapie. Před léčebnou procedurou se otevřená rána očistí od hnisu pomocí baktericidních, protizánětlivých, imunostimulačních metod.

Reparativní regenerativní a vazodilatační metoda je zaměřena na prevenci atrofických poruch.

UHF terapie, erythemální suf-dávka, se používá jako protizánětlivá léčba. Elektroforéza se používá jako nekrolytický prvek při léčbě a prevenci vazokonstrikce.

Venkovní zařízení

V průběhu léčby je použití terapeutických mastí a krémů prodávaných v lékárně volitelné:

 1. Solkoseryl. Používá se jako stimulátor regenerace tkání.
 2. Levomekol. Má antibakteriální účinek.
 3. Baneocin. Léčí popáleniny a hluboké poškození chodidel.
 4. Actovegin. Podporuje hojení pronikavých ran.
 5. Chlorhexidin. Dezinfekční roztok pro zpracování.
 6. Peroxid vodíku. Kapalina používaná při mytí plačících ran.
 7. Streptocid. Zrychluje léčbu, podporuje regeneraci tkání, působí protizánětlivě.

Léčivá metoda

 1. Doxycyklin Antibiotikum, které snižuje zánět v kůži nohy.
 2. Izepamin. Antibiotika pro léčbu hnisavých zánětů.
 3. Ibuprofen Protizánětlivé, antipyretické pilulky.

Lidové metody

Jako integrovaná terapie je žádoucí používat tradiční metody. Chcete-li snížit zánět, zastavit hnisavé procesy v rány nohy, můžete použít tinktury, odvarů a rostlinné šťávy.

Tradiční medicína prokázala svou účinnost, ale je důležité dodržovat hlavní pravidlo - neškodit. Domácí léky nejsou povoleny pro rozsáhlá zranění. Prostředky lze aplikovat pouze po konzultaci s lékařem.

Příprava: 2 plné lžíce farmaceutického heřmánku nalijte sklenici vroucí vody. Trvejte po dobu 20 minut, kapalinu vypusťte přes síto. Ochlaďte vývar, aby se umyla noha v oblasti zranění.

Extrakt Aloe má léčivé účinky, táhne hnis z poškozené oblasti. Pro ošetření je žádoucí použít buničinu čerstvého listu rostliny. Kůže by měla být oddělena, vařená kaše z měkkých částí. Buničina je pokryta gázovou chlopní a aplikována na povrch rány. Obvaz s náhradou prostředků na novou porci by měl být prováděn každé 3 hodiny.

Jak to oblékat

V procesu léčby různých poranění nohou je správné oblékání jedním z nejdůležitějších faktorů zotavení, zejména po operaci. Antibakteriální obvazy chrání před environmentální expozicí a infekcí.

Obvaz se skládá z kroků:

 • odstranění starého upevňovacího obvazu;
 • antiseptická dezinfekce povrchu rány;
 • aplikaci sterilního obvazu;
 • upevnění gázy s obvazem.

Kdy navštívit lékaře

Pokud včas nehledáte lékařskou pomoc, zvyšuje se riziko komplikací ran. Následky ohrožující život:

 • zánět ovlivňuje lymfatické cévy. Symptomy úzkosti - zarudnutí na noze v podobě mřížky krevních cév, horečka, závažná pulzující bolest v končetinách, edém;
 • tromboflebitida - tvorba krevních sraženin v cévách nohou. Vypadá to na křečové žíly, na cévách se objevují bolestivé hrboly. Při opožděném ošetření může vést k amputaci končetiny;
 • Sepse je proces infekce krve, ke kterému dochází v důsledku zánětu, který vstoupil do cév v důsledku nedostatku dezinfekčních účinků.

Rychlé hojení ran za týden. Nikdo není pojištěn proti vlivu vnějších faktorů vedoucích k úrazům, ale odpovědný přístup k prevenci a nápravě zranění významně zlepšuje prognózu hojení.

Jak zacházet s otevřenou ranou na noze doma?

Svaly lidského těla, v rozporu s integritou, jsou schopny se samostatně zotavit. Je-li otevřená rána na noze ošetřena včas z mrtvých buněk, začne na jejich místě růst nová zdravá tkáň, která postupně uzavírá otvor rány.

Proces hojení

Proces hojení otevřené rány na noze prochází třemi fázemi:

 1. Nezávislé primární čištění, při kterém krev proudí hojně do dutiny rány.
 2. Zánět, který začal po poranění, způsobuje otok tkáně. Vytvářejí se hromadné leukocyty, které přispívají k čištění místa poranění z mrtvých buněk.
 3. Finální stadium je charakterizováno tvorbou pojivové tkáně, která postupně stahuje okraje rány a vytváří jizvu.

Klasifikace zranění

Rány na noze jsou rozděleny podle následujících znaků:

 • Porušení povrchu tkáně (pronikající a nepronikající). První z nich se vyznačuje poškozením celistvosti pláště kloubu, v druhém případě je poraněna kůže a podkožní svaly.
 • Přítomnost infekce nejasného, ​​hnisavého, aseptického původu.
 • Změna v dutině rány závisí na typu objektu, který způsobil porušení integrity tkání.

Otevřená zranění jsou:

 • Punkce - hloubka průniku větší než průměr povrchové rány.
 • Plátky - charakterizované rozsáhlým vstupem, ale malou hloubkou.
 • Nasekané - liší se hlubokou ranou, často s poškozením kosti.
 • Roztrhané - jsou získány rozbitím kůže a svalové vrstvy. Povrch rány s nerovnými okraji je charakteristický, v některých místech epidermis chybí.
 • Střelba - míra poškození svalů závisí na typu zbraně.

První pomoc

Pokud se získá roztrhaná rána na noze, doporučuje se poraněnému porodit první pomoc. Rychlost hojení poranění, prevence hnisavého zánětu dutiny rány a někdy i život člověka závisí na správných předlékařských opatřeních.

Pokyny k léčbě otevřené rány doma:

 1. Pokud krvácí, musíte to zastavit. Poraněná noha by měla být zvednuta tak, aby noha byla nad úrovní hlavy. Pokud je tepna poškozena, doporučuje se upnout nádobu prstem a použít turniket tak, že zaznamenáte dobu manipulace.
 2. Rána na noze by měla být dezinfikována antiseptiky: 3% peroxidem vodíku, roztokem furatsiliny (1 tableta na 100 ml převařené vody), mírně růžovým roztokem manganistanu draselného. Tabletu Streptocid můžete vložit do prášku a zasáhnout postiženou oblast. V extrémních případech musíte ránu ošetřit zelenou barvou nebo na ni naneste tenkou vrstvu protizánětlivé masti.
 3. Úlomky cizího předmětu v dutině rány musí být odstraněny kleštěmi ošetřenými alkoholem. Pokud je fragment velký a rána je hluboká, je lepší se nedotýkat a poskytnout pomoc odborníkovi.
 4. Poškozený povrch zakryjte sterilní hadříkem a naneste těsný obvaz.
 5. Pokud se zlomí kost na noze, nebo se zlomí kloub, je nutné zajistit končetinám pevný stav použitím dlahy z improvizovaného materiálu.

Jak to oblékat

Doporučujeme denně měnit obvaz na noze, k tomu potřebujete:

 • Odstraňte obvaz. Je-li obvaz nalepen na ránu, je nutné ponořit chrastu převařenou vodou s přidáním antiseptika, které je k dispozici: s roztokem furatsiliny, peroxidem vodíku a dalšími.
 • Okraje rány na noze omyjte teplou převařenou vodou, dezinfikujte zelenou barvou nebo alkoholickým roztokem měsíčku, heřmánku a třezalky tečkované. Pokud je povrch kontaminován auto-mazacími směsmi, měl by být pro hygienický postup použit čištěný benzín. Zpracování se provádí pomocí gázových míčků. Jód by neměl být používán kvůli vysokému riziku popálení.
 • Zkontrolujte zapálenou dutinu na přítomnost hnisu, úlomků cizích předmětů. Velké hluboké fragmenty se nedoporučují odstraňovat sami. Pro poskytování kvalifikované pomoci je bezpečnější kontaktovat zdravotnické zařízení.
 • Pokud se na povrchu vytvořil hnisavý obsah, doporučuje se ránu očistit tampony z gázy a namočit je pouze jednou.
 • Při hnisání uvnitř čištění by měl být svěřen chirurg, aby se eliminovaly účinky zánětu, až na krevní infekci a smrt. Jak správně léčit hnisavé zranění může znát pouze lékař, který bude schůzku, kombinující léky pro vnější a vnitřní použití.
 • Po očištění povrch rány zakryjte sterilním materiálem a upevněte gázovým obvazem.

Kdy je nutná návštěva u lékaře

Pacient by měl být předveden specialistovi, pokud: t

 • celistvost cév, šlach;
 • musí šít hlubokou ránu;
 • bodnutí rány, s infekcí;
 • kost je poškozená, kloub je zlomený;
 • noha neprovádí funkční pohyby;
 • osoba má stav šoku.

Když je povrch rány kontaminován zeminou, je nutné ošetřit nohu antiseptikem, aby se zabránilo hnisání. Je nutné být očkován proti tetanu.

Tvorba hnisavých ran je provázena následujícími znaky:

 • horečka;
 • pulzující bolest v místě zánětu;
 • výskyt nádoru.

Léčba otevřené rány na noze by měla být prováděna pod dohledem lékaře, a to přesně podle všech jeho účelů a doporučení. Nejpozději do šesti hodin, které uplynuly po poranění, je nutné zranit hluboké poranění. Pokud existuje podezření, že rána je nakažená, pak se nedoporučuje vkládat stehy. Oblasti s vysokým rizikem infekce - horní třetina stehna, chodidlo.

Co dělat doma pro urychlení hojení otevřených ran na noze:

 • denní obvaz, pokaždé, když se ošetřená oblast ošetřuje antiseptikem a aplikuje se sterilní ubrousek;
 • k ošetření ošetřené oblasti mastmi hojícími rány, které byly dříve konzultovány s lékařem.

Je třeba mít na paměti, že lékařské masti na tučné bázi, aplikované na povrch rány silnou vrstvou, mohou způsobit zánět a tvorbu hnisu.

Typem otevřených ran na noze jsou trofické vředy, které se vyskytují u křečových žil dolních končetin. Endokrinní onemocnění, diabetes mellitus vyvolávají vznik plačících poranění. Lidé trpící těmito chorobami by měli být obzvláště opatrní.

Proč se otevřené rány dlouho hojí

Následující pravidlo zpravidla brání rychlému hojení:

 • vysoký obsah cukru ve tkáních;
 • podkožní tuk;
 • ztráta vitality s anémií, nedostatek železa;
 • kožních onemocnění.

Tradiční metody léčby a léčby poranění otevřených nohou

Stává se, že čas na včasnou lékařskou péči selže. V tomto případě můžete zahájit léčbu otevřené rány s použitím lidových receptů.

Při volbě toho, co je třeba ošetřit, je vhodné použít léčivé rostliny s dezinfekčním účinkem. Patří mezi ně:

 • Odvar vody nebo alkohol tinktura měsíčku, březové pupeny, palina.
 • Listy pokojových rostlin - aloe nebo kalanchoe. Odstraňte tenkou kůži a naneste masitou stranu na ránu, upevněte ji obvazem nebo sádrou.
 • Včelí med, šířící povrch rány tenkou vrstvou, položte na něj sterilní ubrousek a oblékněte.
 • Řebříček by měl být žvýkán do stejného stavu a aplikován na rozřezanou nebo propíchnutou mělkou ránu.
 • Zasaženou oblast ošetřete žížskou šťávou.

Následující lidové prostředky pomáhají urychlit léčbu zraněné končetiny:

 • Masti podle receptury Valentiny Seimové. Poškozený povrch rozprostřete přes noc tenkou vrstvou masti. Obvaz neukládá.
 • Hypericum Kapacita tmavého skla naplněného suchou nebo čerstvou kvetoucí bylinkou třezalky tečkované ¾. Nalijte na okraj rafinovaným slunečnicovým olejem, trvejte na teplo a tmě tři týdny. Smažte složení rány 3-4krát denně až do zhojení.
 • Bílá palina, podběl, jitrocel, měsíček. Na povrchu rány infuze na vodě vytvořte lotiony.
 • Jitrocel listy. Naneste na ránu hladkou stranou a upevněte gázový obvaz.

Jak léčit otevřenou ránu na noze, pacient si sám zvolí, ale je vhodné se poradit s lékařem dříve, aby nedošlo k poškození jeho zdraví. Během léčby je vhodné poskytnout stravu vitamínům, aby se urychlil proces hojení. Doporučuje se pít multivitaminy.

Léky a lidové prostředky pro léčbu hnisavých ran na noze

Nejčastěji jsou chirurgové oslovováni lidmi s kožními lézemi na nohou. Pokud se bakterie a další mikroorganismy dostanou do rány, pak se infikují a hnisají. Tento stav musí být léčen, aby se zabránilo vzniku nežádoucích účinků.

Léčba by měla být komplexní, zahrnující léčbu, pravidelné obvazy, antibakteriální terapii a symptomatickou léčbu. V tomto článku se dozvíte, co dělat, když se zraní noha, jak ji léčit a jak ji správně ošetřit, aby nedošlo k reinfekci.

Časté příčiny hnisavých ran na nohou

Jakékoliv poškození kůže je doprovázeno přidáním infekce, protože v době narušení integrity kůže dostane nečistoty a bakterie. Je však třeba poznamenat, že ne každý poranění ran. Co je důvodem?

Je třeba poznamenat několik důvodů, které vyvolávají rozvoj hnisavých ran:

 • Snížení obranyschopnosti těla. V tomto případě není imunita schopna vyrovnat se s agresí patogenní a podmíněně patogenní mikroflóry;
 • Podvýživa. Pokud tělo nemá dostatek vitamínů a minerálů, pak dochází k porušení všech orgánů a systémů, včetně imunitního systému;
 • Nedodržení hygieny vede k hromadění velkého množství bakterií na kůži a v rozporu s její integritou spadají do otevřené rány;
 • Práce ve znečištěném prostředí (sklepy, kanalizační doly apod.). V tomto případě je každá otevřená rána silně znečištěná a vlhké a špinavé prostředí je příznivé pro reprodukci a životně důležitou činnost mikroorganismů;
 • Hormonální poruchy. U lidí s diagnózou diabetu je čistá rána potlačena mnohem častěji než u zdravého člověka. Léčba hnisavých ran u těchto pacientů je navíc velmi obtížná a dlouhá;
 • Teplé období (léto, jaro, začátek podzimu). Proto se v této době neuskutečňují všechny plánované chirurgické zákroky;
 • Starší lidé mají s větší pravděpodobností hnisavý proces než mladí lidé. Co souvisí se změnami metabolických procesů v těle, stejně jako se změnami hormonálních hladin.

Manipulace a oblékání

Léčba hnisavých ran se provádí při každé ligaci v období akutního zánětu, kdy dochází k intenzivnímu uvolňování hnisu. Pokud je rána rozsáhlá a hluboká, provádí se její ošetření na chirurgickém oddělení. Při menších škodách může být zpracování a úprava prováděno doma.

Algoritmus pro zpracování a oblékání hnisavých ran:

 • Tato manipulace se provádí v podmínkách úplné sterility. K tomu má nemocnice šatnu. V závažných případech je rána léčena v operačním sále v celkové anestezii;
 • Ruce zdravotnického personálu by měly být důkladně omyty. Poté se nosí sterilní rukavice;
 • Pacient je umístěn na gauči, pod poškozenou oblastí končetiny je nutné položit olejovou tkaninu;
 • Pokud dojde k rozsáhlému poškození, provede se lokální anestézie, to znamená, že okraje rány jsou odříznuty analgetikem;
 • Za prvé, rána by měla být zbavena starého obvazu, aniž by pacientovi ublížila. Tento obvaz by měl být pečlivě vyříznut nůžkami a uložen do nádoby s dezinfekčním roztokem. Je-li obvaz přidán do dutiny rány, musí být nasáknut antiseptickým roztokem (furatsilin, peroxid vodíku a další) a opatrně oddělen od měkkých tkání;
 • Pokud je instalována drenáž, je také odstraněna;
 • Po odstranění starých ochranných rukavic změňte;
 • Nyní je nutné ránu umýt, protože se v ní nahromadilo bolavé množství hnisavého výboje. Promývání se provádí pomocí antiseptických roztoků. Pokud se však v dutině nahromadilo velké množství výboje, měly by být vytaženy pomocí aspirátoru nebo gumové žárovky. Opláchněte dutinu by měl být dobrý tlak velkého množství roztoku. Můžete použít injekční stříkačku na jedno použití bez jehly;
 • Rána se suší suchou sterilní gázovou tkaninou, po které chirurg vyšetřuje dutinu;
 • V případě potřeby se provede vyříznutí nekrotických (mrtvých) tkání a otevření hnisavých pruhů a kapes. K tomu potřebujete sterilní nástroje:
  • Pinzety;
  • Skalpel;
  • Nůžky;
 • Opláchněte ránu znovu:
  • Chlorhexidin;
  • Peroxid vodíku;
  • Miramistin;
  • Roztok furatsiliny;
  • Slabý roztok manganistanu draselného (manganistan draselný);
 • Okraje zpracování poškozují alkoholové roztoky;
 • Nový drenážní systém je instalován podle předpisu lékaře pro lepší hnisavý výtok;
 • Aplikuje se antibiotikum. Roztoky a ve vodě rozpustné masti se používají ve fázi zánětu a masti jsou široce používány v hojivé fázi. Vložka je impregnována roztokem nebo masem, načež je nanesena na poškozený povrch;
 • Obvazový materiál musí být bezpečně upevněn obvazem nebo lepicí páskou.

Nyní víte, jak a co léčit hnisavou ránu na noze, pak najdete doporučení pro léčbu těchto zranění a dozvíte se o preventivních opatřeních.

Přípravky pro léčbu hnisajících ran

Léčba hnisavých ran na nohách je složitá. Je zaměřen na čištění rány, ničení mikroorganismů obývaných poškozeným povrchem, posilování ochranných sil a hojení.

Pro čištění pomocí antiseptických prostředků. Používají se pro každou léčbu a ligaci. Zabraňují kontaminaci a reprodukci anaerobních bakterií. S jejich pomocí se provádí mytí, zavlažování poškozeného povrchu a zpracování okolních tkání.

Antibakteriální terapie je dvou typů:

 • Místní: masti, roztoky s antibiotiky;
 • Systémové, tj. Použití antibakteriálních léčiv ve formě tablet a injekcí.

Lokální antibiotická terapie se provádí za účelem lokalizace a vyléčení infekčního procesu.

Taková antibakteriální činidla jsou široce používána v moderní chirurgii:

 • Dioxidový roztok, který má baktericidní účinek na mikroorganismy;
 • Roztok dimexidu pomáhá zmírňovat záněty a má komplexní účinek na poškozený povrch;
 • Levosin, Levomekol, Baneotsin jsou ve vodě rozpustné masti, které mohou být použity při léčbě zánětu a hnisání. Jsou dobře absorbovány a působí na bakterie;
 • Tetracyklin, methyluracil, streptocidní masti, stejně jako Vishnevsky liniment mají mastnou bázi, která je schopna vytvořit korek, díky čemuž je separace hnisu obtížná. Proto se nepoužívají během aktivního zánětlivého procesu. Během léčebného období však mohou být použity.

Systémová antibiotická terapie není předepisována každému v řadě, protože mikroorganismy se rychle přizpůsobují lékům.

Systémová léčba je indikována v následujících případech: t

 • Šíření infekce v celém těle - sepse;
 • Obecná hypertermie (horečka), která trvá déle než 3 dny;
 • Zvýšené oddělení hnisu;
 • Zčervenání se stává intenzivnějším a v místě poranění dochází k silným bolestem. To naznačuje šíření zánětu do okolních tkání.

Je možné léčit hnisavé rány na noze pomocí následujících skupin antibiotik:

 • Peniciliny. Nedávno používané polosyntetické drogy. Ampicillin, Ampioks jsou širokospektrální léky. Jsou dostupné pro parenterální (injekce) a enterální (kapsle, tablety) podávání;
 • Tetracykliny (doxycyklin) jsou širokospektrální antibiotika;
 • Aminoglykosidy: Gentamicin, Amikacin, Izepamycin.

Antibiotika pro hnisavé rány na noze by měla být užívána pouze tak, jak je předepsáno lékařem, protože jejich nekontrolovaný příjem přispívá k tvorbě rezistentních forem bakterií.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) mohou také pomoci zmírnit zánět. Mohou být ve formě tablet nebo roztoků pro injekce.

Významnými zástupci protizánětlivých léčiv jsou Ortofen, Diclofenac, Nurofen, Ibuprofen.

Trypsinové a chymotrypsinové přípravky mohou urychlit hojení.

Lidové léky

Mnoho mikrobů se stalo méně citlivými na léčiva. Proto se používají lidové recepty. Pomáhá vyléčit hnisající ránu nebo zmírnit stav pacienta, tinktur, tinktur, odvarů a rostlinné mízy.

Pro umytí hnisajícího poškození je nutné připravit odvar takovéto léčivé rostliny jako heřmánku. Má protizánětlivé, antiseptické a hojivé účinky na rány. Pro přípravu vývaru je třeba 2 lžíce sušeného heřmánku nebo 2 filtrační balení (prodávané v lékárně) a 200 mililitrů vroucí vody. Trvejte na odvar a namáhejte ho. Dutina rány se hojně promyje tímto roztokem, proto je nutné ji sebrat do jednorázové lékařské stříkačky.

Dužina a aloe šťáva přispívají k odstranění hnisavého obsahu z rány. Pro přípravu léčivého přípravku z této rostliny je nutné roztrhnout list, na kterém nejsou žádné poškození a skvrny. Dobře opláchněte.

Existují 3 způsoby použití aloe:

 • Nejjednodušší způsob je použít celý list. Musí být podélně odříznuta, připevněna k ráně a připnuta;
 • Aloe buničina, pro její výrobu je nutné list vyčistit a jeho dužninu rozemlít. Gruel uvalí na problémovou oblast a zajistí obvazem;
 • Šťáva z této rostliny se používá pro namáčení ubrousků z gázy, které jsou navrstveny na hnisavém povrchu.

Doporučuje se měnit aloe obvazy každé 3 hodiny.

Cibule a česnek mají antiseptické vlastnosti. Používají se také pro léčebné účely.

Cibulová kaše se připravuje dvěma způsoby:

 • Čerstvé cibule roštují na jemném struhadle, výsledná hmota se aplikuje na poškození. Připravuje se také kaše česneku;
 • Cibuli vaříme v mléce, mírně vychladneme a rozemeleme na kaši. To je uloženo podobným způsobem.

Lopuch a jitrocel šťáva se používá k léčbě dutiny, pomáhají čistit ránu.

Pokud je rána umístěna na prstech a nohou, pak jsou účinné koupele nohou s heřmánkem, solí (poměr soli a vody - 1:10) a sodou (poměr sodovky a vody - 2:10). Vytáhnou hnis, čímž vyčistí ránu.

Komplikace hnisavých ran

V případě předčasné a nesprávné léčby může být zánětlivý proces komplikovaný. V tomto případě se stav pacienta zhoršuje.

Existuje několik závažných komplikací hnisavých ran:

 • Lymfadenitida je zánět lymfatických uzlin v blízkosti místa poranění. V tomto případě se zvětší velikost a zranění;
 • Lymfangitida - přechod zánětlivého procesu na lymfatické cévy. Červené pruhy jsou zobrazeny na kůži, které jsou umístěny podél těchto nádob. Tam je bolest a horečka;
 • Hnisavé rány na nohou jsou často komplikovány tromboflebitidou. Jedná se o zánět krevních cév a tvorbu krevních sraženin v lumen. Bolestivé hrboly se tvoří na noze a zarudnutí se určuje podél cévy;
 • Sepse je běžná krevní infekce. V tomto případě infekce z místa poranění proniká krevním oběhem a šíří se po celém těle. Pozorované příznaky intoxikace a poškození vnitřních orgánů.

Kdy navštívit lékaře

Pokud má pacient rozsáhlou ránu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Vzhledem k tomu, že v této situaci je nutná mimořádná pomoc specialistů, kteří provedou správnou léčbu rány, v případě potřeby zastaví krvácení a předepíše odpovídající léčbu.

V případě, že je rána malá a mělká, lze ji ošetřit doma.

Měli byste však znát situace, ve kterých byste se měli poradit s lékařem:

 • Zvýšený hnisavý výtok z rány. Pokud se obvaz rychleji navlhčí nebo je při dlouhodobé léčbě vizuálně určeno velké množství hnisu, je nutná okamžitá chirurgická konzultace. V tomto případě je nutné důkladné vyšetření rány a korekce léčby;
 • Posílení nebo výskyt bolesti. Mají tendenci pulzovat;
 • Prodloužené nehojivé poškození - když sklon k hojení není viditelný do 7 dnů;
 • Silný otok a zarudnutí v oblasti rány;
 • Obecná hypertermie, tj. Zvýšená tělesná teplota. To může být známkou šíření infekce.

Prevence infekce ran

Protože jakákoli rána může hnisat, měli byste dodržovat určitá pravidla, abyste se jí vyhnuli. V opačném případě se nelze vyhnout přístupu infekce.

Preventivní opatření:

 • Dodržujte základní pravidla osobní hygieny. Pokud nejsou dodržovány, může se objevit jakákoli choroba, která vede k oslabení imunitního systému;
 • Pokud je kůže na nohách zraněna, je třeba věnovat zvláštní pozornost jejich čistotě, aby se zabránilo pronikání bakterií do rány;
 • Pokud se vyskytnou nějaké bylinky, poraďte se s lékařem;
 • Jídla by měla být kompletní a pestrá. Příjem některých vitamínů a živin pomáhá posilovat tělo;
 • Léčba chronických ložisek infekce (zhoubné zuby, sinusitida atd.);
 • Dostatečný noční spánek a denní odpočinek.

Victor Sistemov - 1Travmpunkt expert místa