Image

Slinivka břišní u psů: nedostatečnost a zánět

Mezi všemi orgány, které definují vážné nemoci psů, je slinivka možná mezi vůdci. Její patologie vznikají z různých důvodů a způsobují velké utrpení u našich mazlíčků.

Téměř všechny nemoci spojené s touto žlázou s vnitřní sekrecí jsou schopny vážných následků. Proto je velmi důležité ukázat zvířeti veterinárnímu lékaři při prvních viditelných příznacích, aby bylo možné stanovit diagnózu a zahájit léčbu včas.

Do jaké míry může být postižena psí slinivka, odkud tato onemocnění pocházejí a jak je pro zvíře nebezpečné?

Typy patologií

Nemoci pankreatu u psů se vyznačují tím, že jejich diagnóza v raných stadiích je téměř nemožná. Tento problém je způsoben tím, že jeho funkční proces je spojen s endokrinní a exokrinní podporou trávení.

V prvním případě se uvolňují hormony, z nichž jeden je inzulin, ve druhém - enzymy nezbytné pro trávení potravy. Zjištění selhání při výkonu těchto funkcí je obvykle možné, pokud porušení postihlo prakticky všechny orgány a systémy, které jsou spojeny s pankreatem.

Důležité vědět! Sám by se neměl snažit určit malátnost. Patologie slinivky břišní jsou velmi závažné a vyžadují včasnou léčbu. Jinak může být zvíře ztraceno.

Vzhledem k tomu, že činnost tohoto organismu je spojena s produkcí trávicích látek, jsou identifikovány jeho dvě hlavní nemoci:

 • exokrinní insuficience - charakterizovaná nedostatkem enzymů, které přispívají k trávení potravy;
 • Pankreatitida (zánět slinivky břišní) - způsobená předčasnou produkcí enzymů, které přispívají k destrukci sekreční tkáně.

Jiné pankreatické patologie jsou také pozorovány u psů, mezi nimiž je třeba zaznamenat pankreiokózu, dědičnou atrofii a inzulín. Obvykle však postihují hotelové plemena a často se nevyskytují. Například inzulín a atrofie jsou považovány za onemocnění německých ovčáků (někdy jsou tato onemocnění pozorována u psů a rieschnuzzerů). Mezi psy jiných plemen je však častější pankreosyróza (chronická sklerotizující pankreatitida), která je především výsledkem diabetu.

Uvažujme tedy o prvních dvou typech onemocnění, která se vyskytují nejčastěji.

Exokrinní insuficience

Taková pankreatická insuficience u psů nastává, když vytváří nedostatek enzymu. Tato patologie je pravděpodobně lídrem mezi všemi onemocněními pankreatu u našich mazlíčků. To se odkazuje na získané nemoci, nicméně, má nějakou přirozenou predispozici.

Předpokládá se, že se jedná o chorobu německých ovčáků a kolie tvrdých vlasů. To však neznamená, že jiné druhy nemohou onemocnět. Takové onemocnění může být vystaveno psům jakéhokoli plemene a v každém věku, i když častěji se vyskytuje u mladých zvířat. Poprvé se nemoc projevuje ve věku psů od jednoho do pěti let.

Hlavní symptomy se projevují formou porušení procesu vstřebávání a trávení potravy. Kromě toho se projevují poruchy ve střevní mikroflóře.

Slinivka, její nedostatek, pes nesmí žít v míru, protože malátnost se liší progresí. Zvíře trpí těžkým průjmem a rychle ztrácí váhu.

Proto je nemoc diagnostikována v souladu s důkladným a podrobným sběrem historie, jejích klinických projevů a metody vyloučení jiných příčin výše uvedených příznaků. Ale obecně přijímané krevní testy obvykle neukazují změny. Ano, a další diagnostické techniky jen málo pomáhají.

Nenechte se však rozrušit. Dobrý odborník vždy stanoví přesnou diagnózu, po které bude předepsána náhradní enzymatická terapie. Zvířata musí obdržet enzym při každém krmení (i při léčbě). Typicky se taková látka vyrábí ve formě prášku nebo granulí.

Je to důležité! Není možné zrušit takovýto doplněk stravy, protože příznaky indispozice se opět vrátí. Ale nepřetržitá enzymová terapie nabízí příznivou naději.

Útok pankreatitidy

Často je u psů nemoc pankreatu, jako je pankreatitida. Toto onemocnění je také obtížné diagnostikovat. Obvykle se o něm dozvědí v období exacerbace, kdy je zvíře obtěžováno těžkým zvracením, a také bolest je tak obtížná, že trvá na „modlitbě“ (přední nohy jsou prodloužené, hruď je na podlaze a zadní strana je zvednuta). Ve stolici může být často krev.

Palpace pobřišnice způsobuje velkou bolest. Testy krve a moči provedené na počátku útoku mohou znamenat zvýšené množství amylázy. S nekrotickou formou onemocnění však mohou být hodnoty tohoto enzymu normální nebo podhodnocené.

Akutní zánět slinivky břišní u psů může trvat několik dní a skončí jeho úplným zotavením a může se proměnit v chronickou pankreatitidu.

Dříve, k určení této patologie je téměř nemožné. Od té doby oficiální medicína nemá citlivé diagnostické metody slinivky břišní. Jeho tkáň je možné vyšetřit pouze během laparoskopické operace nebo po smrti.

Pokud zvíře neposkytne včasnou pomoc, může zemřít. Vzhledem k tomu, že pankreatitida obvykle způsobuje peritonitidu, která způsobuje akutní selhání ledvin nebo dýchacích cest. A pokud jednoduchými slovy, nemocný mazlíček okamžitě odmítne ledviny a pak přestane dýchat. Aby se tomu předešlo, při prvních příznacích tohoto nemocného zvířete ho ihned dopravte na veterinární kliniku.

Při sebemenším podezření na akutní pankreatitidu je lepší okamžitě zahájit intenzivní terapii. Nechť je marná, nepřináší mnoho škody. Ale včas, zahájená léčba zachrání váš čtyřnohý kamarád života.

Příznaky patologie

Hlavní patologické příznaky pankreatu u psů jsou podobné. Zpravidla se hlásí:

 1. rychlá pěna s ostrým zápachem průjmu, který se vyskytuje bez jakéhokoliv důvodu;
 2. nepřiměřená touha jíst po celou dobu (zvíře může dokonce jíst svou vlastní stolici) uprostřed drastického úbytku hmotnosti;
 3. obecná slabost a neustálé nutkání vymýtit;
 4. zvratky;
 5. meteorismus v celém zažívacím traktu a vypouštění fetálního plynu atd.

Jak již bylo uvedeno, pankreat u psů vyžaduje okamžitou léčbu. Velká čest patologií tohoto důležitého orgánu je přístupná léčebnému účinku, pokud je okamžitě zahájena a pravidelně prováděna. Zvláštním místem pro takovéto patologické stavy je výživové krmení zvířete.

Nemoci pankreatu nelze zcela vyléčit. Nicméně, pokud budete dodržovat všechna doporučení veterinárního lékaře týkající se krmení a léčebných metod, pak vaše zvíře může žít dlouhý a šťastný život bez bolesti a nepohodlí způsobené poruchami v tomto důležitém orgánu.

Je pravda, že v některých případech lze použít i operaci. A tak to není nutné, nemůžeme ignorovat žádná onemocnění pankreatu. Koneckonců, může to stát život vašeho domácího mazlíčka. Buďte pozorní!

O autorovi

Jmenuji se Andrew, více než 35 let jsem diabetik. Děkujeme za návštěvu webových stránek Diabay o pomoci lidem s diabetem.

Píšu články o různých nemocech a osobně radím lidem v Moskvě, kteří potřebují pomoc, protože za desetiletí svého života jsem viděl spoustu věcí z mé osobní zkušenosti, vyzkoušel spoustu drog a léků. V současném roce 2019 se technologie velmi vyvíjí, lidé si nejsou vědomi mnoha věcí, které byly vynalezeny v okamžiku pro pohodlný život diabetiků, takže jsem si našel svůj cíl a pomohl, pokud je to možné, lidé s diabetem usnadňují život a jsou šťastnější.

Pankreatitida u psů

Pankreatitida u psa není vtip. Zánět slinivky břišní u psa nemůže projít bez následků. Dříve nebo později budou pociťovány komplikace. Jedním z nich je diabetes. Naštěstí je možné vyléčit uusatika s diabetem, pokud ji zachytíte včas. Lidé, bohužel, musí trpět celý svůj život kvůli této nemoci. Jak identifikovat symptomy a jak zacházet se psem pro pankreatitidu, řekneme v našem materiálu!

Když má pes pankreatitidu, zapálí se slinivka břišní, její kanály se zužují tolik kvůli otoku, že tajemství žlázy se přes ně nemůže dostat do trávicího traktu. Bolest bolavých orgánů hodně bolí. Vystupuje jako lokální (v ohnisku zánětu, ale nelze jej samozřejmě měřit), stejně tak i obecná teplota. Procesy výměny se zpomalují.

Ale proč se u psů vyvíjí pankreatitida? Jaké druhy to má? Jaké klinické příznaky naznačují, že zvíře naléhavě potřebuje pomoc veterináře? Přečtěte si o tom dále.

Důvody

Jaké jsou důvody, proč se pes vyvíjí pankreatitidu? Zde jsou tři hlavní, ale nezapomeňte na predispoziční faktory:

Podvýživa

Zánětlivé procesy ve slinivce břišní mohou být způsobeny podvýživou. Ano, nejen gastritida nebo vřed může být pejsek, který jí to není jasné, že. Pankreatitida také předběhne zvíře, které má nesprávné menu. Nejčastěji onemocnění vyvolává mastné, smažené a kořeněné (kořeněné). Uzené maso a další dobroty z "lidského" stolu. Ale i když je vše připraveno podle „psího řádu“, existuje riziko, že zvíře bude mít zažívací problémy na pozadí beriberi a hypoelementózy (strava musí být správně vyvážená).

Infekční onemocnění

Některé patogeny ovlivňují slinivku břišní. Například mor, parvovirová enteritida, virová hepatitida, adenoviróza, leptospiróza. Včasné očkování pomáhá snížit riziko, že se zvířeti dostanou nebezpečné infekce.

Onemocnění jater

Stejná hepatitida nebo cirhóza u psa může vést k pankreatitidě. Dokonce i kameny v žlučníku nebo jejich zablokování vede k závažným komplikacím, včetně zánětu pankreatu u psa.

Typy pankreatitidy

Klasifikací může být zánět akutní nebo chronický. Rozlišujte také primární a sekundární pankreatitidu. Pokud je nemoc izolována jako hlavní nemoc, jedná se o primární formu. A pokud je to jen příznak jiných nemocí, onemocnění se nazývá sekundární. Obvykle se sekundární pankreatitida vyskytuje na pozadí infekčních lézí nebo zánětu v gastrointestinálním traktu.

Komplikace

Pokud je případ spuštěn v domácím zvířeti, může se objevit nekróza pankreatu a může se rozvinout do peritonitidy. V tomto případě bude zvíře vyžadovat chirurgický zákrok, jinak může být smrtelné.

Ve vzácných případech lékaři uvádějí sepsi nebo otravu krve. Stejně vzácně se setkávají s omezujícími pohyby žluči. Mimo jiné, pes s chronickou pankreatitidou, jak již bylo zmíněno, může dostat diabetes.

Příznaky

Jak identifikovat pankreatitidu u psů? Příznaky tohoto onemocnění majitel neprodleně nepozoruje. Někdy jsou tak "měkké", že hostitel ani neví o nemoci.

Chuť k jídlu

 • První věc, která vás upoutá, je změna chuti k jídlu. Buď je to znatelně sníženo, nebo zvíře zcela odmítá krmit, ale hodně pije.
 • Kvůli špatné chuti k jídlu zvíře rychle oslabuje a ztrácí váhu. Vyčerpaná.

Pocity bolesti

Zanícený orgán je velmi bolestivý. A je možné se domnívat, že je to slinivka břišní, která ruší knírek, když při zkoumání oblasti pupku a trochu vlevo začíná jeho pes znatelně znepokojovat, vypuknout a dokonce křičet.

Zvracení a průjem

Silné zvracení a průjem je závažným příznakem pankreatitidy u psa. Navzdory vyčerpání má domácí zvíře zaoblené břicho. To je způsobeno silným otokem.

Další příznaky

Jiné možné příznaky pankreatitidy u psa:

 • Ústní sliznice vysychá.
 • Při akutní pankreatitidě vzrůstá celková tělesná teplota psa. V chronickém případě může vzrůst jen o desetiny stupně, který zůstává bez povšimnutí. Horečka je zaznamenána pouze v období akutního onemocnění.
 • Časté močení.
 • Množství glukózy v krvi se zvyšuje a cukr se objevuje v moči. To je příznak diabetu. Pokud vyšetřujete krev a moč, pak se během pankreatitidy zaznamená zvýšení amylázy.
 • ESR se zvyšuje (nad jakýmkoliv zánětlivým procesem v těle je nad normou).
 • Výkaly se také mění. V některých případech se stávají vodnatými, podobají se masti. V jiných naopak příliš hustá.

Diagnóza pankreatitidy u psů

Kompetentní diagnóza je polovina léčby. Jediným problémem je, že případy čtyřnohých přátel s analýzami jsou naprosto odlišné od případů lidí. Například, pokud má člověk v krvi hodně amylázy a lipázy, je to jasný signál přítomnosti pankreatitidy. A nemocný pes s analýzami bude v pořádku. Proto bude kromě krevního testu muset domácí zvíře podstoupit řadu dalších postupů lékařské povahy, a to:

 • Ultrazvuk;
 • TIRT;
 • biopsie;
 • analýza moči;
 • rentgen břišní dutiny.

Zvíře je mimo jiné podrobeno vizuální prohlídce - palpaci.

Není nutné, aby pes musel podstoupit celý rozsah výzkumu. Jaký druh testů by měl být předán zvířeti, určí veterinář, vycházející z výsledků počátečního vyšetření. Teprve poté, co budou shromážděny údaje o všech postupech, začne plnohodnotná léčba pankreatitidy u psa.

Léčba pacienta s pankreatitidou

Jak léčit pankreatitidu u psa? Aby terapie mohla přinést výsledek, první věc, kterou musíte udělat, je najít a odstranit příčinu. Teprve poté je nutné zahájit léčbu. Nejčastěji jsou antibiotika předepisována (dokonce i pro virová onemocnění, aby se eliminovala sekundární infekce), antispasmodika (tak, aby tajemství žlázy mohlo procházet kanály snadněji), analgetika (ke snížení bolesti). Ale stejně, bez správné výživy, pozitivní výsledek nebude fungovat.

Pankreatitida v režimu léčby psů

 1. První den, budete muset dát svého mazlíčka na hladovění stravy. Můžete dát vodu a pak v malých množstvích. Ale můžete často vodu, jak je uvedeno v tabulce. Jinak se nevyhnutelnému roztažení žaludku a další části enzymů poskytnou psovi.
 2. Aby se zabránilo dehydrataci, lékaři podávají fyziologický roztok intravenózně a pod kůži. Ale tato praxe platí pouze při registraci dehydratace zvířete.
 3. Pokud je průběh onemocnění akutní, lékař rozhodne o předepisování léků: antiemetika, léky proti bolesti, protizánětlivé.
 4. Léčba antibiotiky a probiotiky je možná také rozhodnutím lékaře.

Pokud krmíte domácí zvíře přirozenou potravou, snižte množství sacharidů na minimum. Chcete-li je zcela vyloučit, přece jen, každý výrobek je důležitý pro metabolismus. Samozřejmě, zakázané smažené, uzené, s kořením a další zakázané "občerstvení". Také je nutná terapie vitaminem. Pokud knír sní průmyslové jídlo, pak je vše mnohem snazší. Plně specializované krmivo pro domácí zvířata, s trávicími problémy.

Prevence pankreatitidy u psů

Prevence pankreatitidy u psů má minimalizovat nebo dokonce eliminovat účinky etiologických faktorů (příčin). Například následujte dietu zvířete. nedávají nic zpožděného a zkaženého. Nezapomeňte na očkování. Všechno není tak těžké.

Výživa pro pankreatitidu

Strava psů s pankreatitidou zahrnuje soubor opatření zaměřených na snížení produkce enzymů. Upravená strava obsahuje více vitamínů a minerálů, měla by být také snadno stravitelná.

Suché krmivo pro pankreatitidu se mění na potravu, která je vhodnější pro nemocného psa z hlediska absorpce. Jsou-li potraviny přirozené, jsou požadavky na výrobky také zpřísněny.

Často krmí pacienty, ale jen mírně. Tam je dokonce termín pro takový případ - zlomek jídla. Je třeba mít na paměti, že vodu nelze podávat ve velkých množstvích. Kapalina také přispívá k protahování žaludku, stejně jako k jídlu. To může vyprovokovat slinivku břišní a vyhodí další dávku enzymů, které okamžitě začnou jíst na stěnách žaludku.

Je nezbytné, aby zvíře bylo v každém případě vodou, takže lékaři vypočítali množství tekutiny, které psa neublíží. Jako tabulka vypadá takto:

 • až 10 kg - 1-2 čajové lžičky za hodinu;
 • 10-20 kg - 1-2 lžíce za hodinu.
 • 20-30 kg - 100-200 gramů za hodinu;
 • více než 30 - 300 gramů za hodinu.

Dávkování vody se zvyšuje se zlepšením klinických ukazatelů.

Jedním z důležitých principů výživy pro psy s pankreatitidou je snížení obsahu kalorií v potravinách. Pokud vezmeme jako základ produkty, pak to může být:

 • vařené bílé maso;
 • nízkokalorický jogurt;
 • tvaroh bez barviv a dalších přísad.

Poté, co se domácí zvíře začne cítit lépe během procesu léčby, můžete do stravy přidat trochu vařené rýže nebo ovesné vločky.

Pokud má pes akutní pankreatitidu primárního typu, pak se po zmírnění symptomů a terapii dietní dietou můžete vrátit k obvyklé dietě pro psa, pokud to samozřejmě nebylo příčinou onemocnění. V případě chronické exacerbace onemocnění zůstane dieta pro psy s pankreatitidou navždy v nabídce.

Máte nějaké dotazy? Můžete je požádat, aby pracovníky veterináře našich stránek uvedli v kolonce s poznámkami, která na ně bude reagovat co nejdříve.

Pankreatitida u psů, akutní a chronická, symptomy, léčba

Mnoho nemocí domácích zvířat se vyskytuje v důsledku nesprávné léčby a krmení dávek. Sotva stravitelné obiloviny na mastných kostních vývarech, tidbits z mistrovského stolu, nekvalitní hotová jídla, nekontrolované množství potravy s nízkou motorickou aktivitou přispívají k výskytu obezity u psů. V důsledku toho je narušena funkce orgánů, které poskytují normální trávení, což vede k vážným onemocněním domácích zvířat.

Slinivky břišní u psů

V těle psa je sedm různých žláz, slinivka břišní je jednou z hlavních, funkčně nezbytná pro zajištění vitální energie zvířeti. Produkované enzymy přispívají k trávení potravy. V endokrinním systému syntetizuje inzulín, hormon, který kontroluje hladinu glukózy v krvi pro správný metabolismus v buňkách a tkáních.

Pankreatitida (Lat. - řečtina. Pancreat + itis) - zánět žlázových tkání, který ovlivňuje proces pankreatické šťávy. Zánětlivý proces způsobuje zúžení kanálků žlázy pro průchod enzymů štěpících potravu do dvanáctníku, jejich nedostatečný počet nepříznivě ovlivňuje systém gastrointestinálního traktu.

Současně dochází ke vzniku stagnace enzymů (enzymů, které urychlují metabolismus) v samotné žláze, jejich akumulace a aktivace vede ke sebezničení jejích tkání, vyvolává uvolňování vytvořených toxinů do krevního oběhu a poškozuje další vnitřní orgány.

Podle rychlosti akumulace symptomů zánětu a trvání jeho průběhu je pankreatitida rozdělena na akutní a chronickou

Akutní zánět slinivky břišní u psů: příznaky, léčba

Pankreatitida v akutní formě nastane náhle, zánětlivý proces u psů může být způsoben nekvalitním jídlem, přejídáním tukových potravin, intoxikací organismu způsobenou vystavením chemikáliím a lékům, jedovatým látkám v žaludku.

Počáteční příznaky pankreatitidy u psů jsou podobné obvyklým střevním poruchám nebo otravám, poté dochází k jejich prudkému zhoršení.

 • Pes zažívá bolest, spěchá a neklidně křičí.
 • Neznamená žádný zájem o jídlo, ale dychtivě zaniká vodou.
 • Časté říhání před a po krmení.
 • Vysychá sliznice, dochází k dehydrataci.
 • Horečná podmínka.
 • Tam je těžké svědění.

Chronická pankreatitida u psa: symptomy

Vyskytuje se jako komplikace přenášených infekčních onemocnění zvláštních pro psy, chronických onemocnění vnitřních orgánů, jejich infekcí kulatými nebo plochými červy parazitujícími ve střevě a játrech.

Také způsobují chronickou pankreatitidu u psů vrozené změny ve struktuře tkáně žlázy, její traumatické poškození, časté akutní exacerbace pankreatitidy.

Chronická pankreatitida po dlouhou dobu přechází bez alarmujících příznaků onemocnění, postupem času se projevují charakteristické příznaky dlouhodobého zánětu.

 • Pes se stává pomalým, většinou leží, neochotně jde na procházku.
 • On jí málo, někdy se nedotýká jídla, plivá jídlo.
 • Poruchy močení, močová inkontinence.
 • Ostrá ztráta hmotnosti je patrná, vlna je tupá, objevuje se třesoucí se končetiny.
 • Konzistence výkalů se mění.
 • Tón břicha je napjatý, břicho je oteklé z plynu.

Akutní a chronická pankreatitida: léčba

Přesná diagnóza je stanovena veterinářem. Klinické vyšetření zkoumá symptomy a léčbu pankreatitidy u psů, provádí se palpace pupeční oblasti břišní dutiny, provedou se nezbytné testy (krev, moč, výkaly), provede se ultrazvukové vyšetření a rentgenové vyšetření. Někdy navíc vyžaduje gastroskopii, biopsii.

Další léčba pankreatitidy doma se provádí podle výsledků úplného vyšetření. Identifikované příčiny onemocnění ukazují, jak léčit pankreat u psa.

Při akutní pankreatitidě nebo exacerbaci chronické formy jsou subkutánní injekce předepisovány léky, které eliminují účinek bolesti (butorfanol, jiná analgetika); zmírnění křečí duktální žlázy (roztok No-shpy, Euphyllinum); dávat pilulky (Zerakal, Ondansetron), zastavit zvracení. Dehydratovanému zvířeti se podávají kapátka s chloridem sodným (fyziologický roztok), aby se doplnila rovnováha vody a soli. Všechny léky se užívají v dávkách předepsaných veterinárním lékařem, přesně podle pokynů.

Léčba zánětu slinivky břišní, která je diagnostikována jako komplikace, by měla být zahájena léčbou případné infekce, onemocnění vnitřních orgánů, doplněním těchto léčiv injekcemi antibiotiky.

Může pes zemřít na pankreatitidu? Tato choroba, která byla zahájena v určitém stadiu léčby, způsobuje nekrózu pankreatu u psů, patologický proces probíhá ve fázích: postupná deformace pankreatických tkání a jejich pomalá smrt. V těle psa jsou narušeny energetické a chemické metabolické procesy, které vedou k smrti.

Pankreatin pro psy: Klady a zápory

Hlavní účinnou látkou (pankreatin) je prášek z pankreatických enzymů odebraných z hospodářských zvířat. Vyžaduje se pro rozpad tuků, sacharidů, bílkovin v tenkém střevě. Tablety jsou potaženy světle růžovou barvou, každá obsahuje 250 mg čistého pankreatinu a také obsahuje pomocné složky.

Je možné dát psa pankreatinu? Pokyny obsahují návod k použití:

 1. Při akutní pankreatitidě je kontraindikován účinek tablet, který vede k dalšímu střevnímu rozrušení, které nepříznivě ovlivní zdraví psa.
 2. Přípravek, který je povolen k léčbě chronické pankreatitidy, stimuluje slinivku břišní, zlepšuje trávení.
 3. Nedoporučuje se podávat s opakovaným zánětem slinivky břišní, exacerbací chronické pankreatitidy, užívání tablet ovlivní fungování vnitřních orgánů.

Počet tablet se vypočte podle schématu: 25–50 mg pankreatinu je povoleno na kg hmotnosti psa. Recepce je prováděna během krmení, přidává se k jídlu, 3-4 krát denně. Pro štěňata a psy malých plemen předepisuje veterinární lékař jednu dávku.

Dieta: režim, dieta krmení psů s pankreatitidou

Bez ohledu na zavedenou formu pankreatitidy je zvíře přiřazeno k:

Lékařský půst 1–3 dny, zatímco pes každou hodinu napojil na malé (1-2 lžíce) porce.

Postupná frakční výživa (5–6 krát během dne) se zavádí v pravidelných intervalech (2–3 hodiny).

Obvyklé suché krmivo pro psy je nahrazeno speciálním, terapeutickým, obohaceným vitamíny, nebo dočasně přecházet na jinou dietu.

Při přirozeném krmení se kaše vaří bez vývaru, vařená drůbeží prsa nebo ryby se rozsekají, zeleninová kaše, mrkev, nízkotučný tvaroh.

Komplikace, důsledky, prevence

Možné jsou následující komplikace: zánět v dutině břišní (peritonitida), rozvoj diabetes mellitus, oslabení srdečního svalu, dušnost, potíže s dýcháním.

Chronická forma může způsobit exacerbace onemocnění a přetrvávat ve zvířeti po celý život. Střevní sliznice je náchylná k různým infekcím. Možné jsou ulcerózní nebo neoplastické (pseudocystové) novotvary v pankreatických žlázových žlázách a chirurgický zákrok je nutný k odstranění postižených oblastí žláz.

Pro prevenci je nutné dodržovat složení a nutriční standardy: čerstvé, jemně nakrájené libové maso nebo vedlejší produkty (hovězí játra, srdce), obiloviny z obilovin v chudém vývaru se zeleninou, tvarohem, vejci a jinými nízkarbovými potravinami. Pes by měl dostávat vitamíny nezbytné pro zdraví, dát očkování, zvýšit počet a délku procházek. Musíte také pravidelně provádět lékařské vyšetření zvířete pro včasné odhalení možných recidiv.

Pankreatitida v Yorkshire teriérech: příznaky, léčba, krmení

Některá plemena psů od narození mají vysokou pravděpodobnost pankreatitidy na úrovni genetické dědičnosti. U psů yorkshirského teriéra je trávicí systém zranitelný a porušení zvolené stravy vyvolává zánět pankreatu ve věku 4–5 let.

Vysoce kalorické potraviny, nadváha, zneužívání balených krmiv, špatně zvážený přechod z jednoho typu krmení na jiný, otrava drogami a potravinami vede k akutní pankreatitidě v Yorku.

Hlavními příznaky onemocnění jsou: náhlé změny chování, nedobrovolné zvracení po krmení, náhlý náhlý náhlý výtok, časté změny ve výkalech od průjmu až po zácpu.

Diagnostika se provádí na veterinární klinice, kde se provádějí klinické a biochemické analýzy (výkaly, krev, moč), rentgenové paprsky a ultrazvuk.

Terapeutická léčba začíná zavedením injekcí k odstranění bolesti a podpoře tělesa vitamínů; dávat antiemetické pilulky (ve skořápce), jiné základní léky, jmenován dávkovým způsobem jíst a pít.

Během doby zotavení byste měli dodržovat pokyny veterinárního lékaře, zejména v pravidlech krmení: vyloučit syrové maso a vedlejší produkty; Je zakázáno krmit smíšené potraviny, měli byste používat speciální krmivo pro Yorkshire teriéry, včetně léčivých.

Výskyt onemocnění u štěňat

Náchylnost k nemoci u štěňat může být přenášena dědičnou linií od dospělých rodičů, kteří měli hepatitidu. Získaná pankreatitida u štěňat (starších než 6 měsíců) je možná po infekčním nebo virovém onemocnění, které ovlivnilo fungování vnitřních orgánů.

Akutní forma pankreatitidy může být způsobena nesystematickým a nekontrolovaným krmením štěně - prudší než nadměrná opatření, jsou náchylné k onemocnění. Nemůžete dát jídlo připravené pro dospělé psy, je obtížné strávit jejich zažívací systém, je chudé na základní vitamíny.

Při prvních příznacích nezdravého štěňátka (zvracení, těžký průjem, horečka) je nutné se obrátit na veterinární kliniku. Odborné vyšetření, testy (krev, moč, výkaly), ultrazvuk vám umožní provést správnou diagnózu, poskytnout první pomoc s léky proti bolesti, léky proti průjmu, předepsat požadovanou terapeutickou léčbu.

Křehké tělo štěně je obtížné snášet akutní formu pankreatitidy, pravděpodobnost přechodu na chronickou formu je velmi vysoká. Proto je důležité dodržovat všechna doporučení rehabilitačního období: dodržovat dietní výživu, používat speciální krmivo a produkty pro štěňata, provádět všechna nezbytná očkování, dávat vitamíny a minerály nezbytné pro růst.

Pankreatitida u psa: příznaky, léčba a krmení v akutních a jiných formách onemocnění

Psí zdraví je první odpovědností každého majitele. Bohužel, tito věrní a loajální přátelé člověka jsou náchylní k různým chorobám a jeden z nich, zrádná a nebezpečná pankreatitida.

Jedná se o onemocnění projevující se zánětem slinivky břišní, která je odpovědná za fungování trávicího systému jako celku.

Slinivka břišní je velmi důležitým orgánem, na ní jsou endokrinní a exokrinní funkce těla a vtipy s ním špatné.

Psi nevědí, jak mluvit, takže majitel potřebuje znát a rychle identifikovat symptomy tohoto onemocnění.

Příčiny pankreatitidy u psů

Mnoho lidí se ptá, co může být zánět slinivky břišní u psa, a tato otázka nemůže být ponechána bez řádné pozornosti.

Podvýživa

Hlavní příčinou pankreatitidy u psů je nesprávné krmení. U malých plemen je jednorázové narušení příjmu potravy dostačující k získání pankreatitidy po celý život. Psi větších plemen jsou s touto chorobou lépe, ale existují zvířata, která jsou geneticky predisponována k pankreatitidě.

Nesprávná výživa je v náhlé změně krmiva. Například ne správný překlad zvířete ze suchého do přirozeného krmiva a naopak. Nejběžnějším problémem je krmení psů ze společného stolu.

Bez ohledu na hmotnost a výšku psa je pro ni naprosto nemožné: sladká a moučná, kořeněná a slaná, vepřová a vepřová kůže, uzené výrobky, klobásy a klobásy, zelí, brambory, luštěniny, koření, krupice, trubkovité kosti, ryby s kostmi.

Nezapomeňte! Pokud pes konzumuje tento výrobek s radostí, neznamená to, že je pro něj užitečný. Pes to neví, ale člověk to musí vědět!

Dědičnost

Existuje seznam plemen, ve kterých je pankreatická choroba (pankreatitida) přenášena rodokmenem. V tomto případě budete potřebovat zvláštní kontrolu nad čtyřnohým zvířetem, od štěně.

Seznam problémových plemen zahrnuje:

 • boxeři;
 • Hračkárské teriéry;
 • Španělé;
 • trpasličí pudl;
 • miniaturní knírač;
 • kolie;
 • pastýřští psi;
 • jezevčíků

Velmi často se vyskytuje pankreatitida v Yorku, Chihuahua a dalších malých a trpasličích plemenech psů.

Samoléčba

Bohužel, mnoho majitelů se snaží léčit své domácí zvířata bez veterinárních doporučení. Nesprávně zvolené léky nebo jejich přebytek v těle je další příčinou pankreatitidy u zvířete.

Pozor! Léčba pankreatitidy u psů je velmi nebezpečná.

Lidské léky mohou způsobit nevratné reakce u zvířat a někdy vést k smrti. Nesnažte se křičet ve zdravotních problémech s pomocí rad přátel, je lepší hledat pomoc veterináře.

Infekce

Stává se, že po postižení infekčních nemocí pes ovlivňuje zažívací orgány.

Mezi nejnebezpečnější onemocnění patří:

 • psinka;
 • parovirová enteritida;
 • leptospiróza;
 • adenoviroz;
 • demodikóza;

Těmto onemocněním se lze vyhnout, pokud jsou psi včas očkováni a je dodržován jejich životní styl a je zabráněno kontaktu s toulavými zvířaty.

Mělo by to vědět. Útok pankreatitidy u štěněte je mnohem komplikovanější než u dospělého psa a jeho následky jsou závažnější, takže štěňata jsou v první rizikové skupině.

Pankreatitida a její stadia vývoje

Pankreatitida je podle závažnosti rozdělena do první a druhé skupiny.

Primární pankreatitida se vyskytuje nejčastěji neočekávaně a její příčinou může být, že pes obdržel náhodné otravy. Nezodpovědní majitelé často vyvolávají útoky pankreatitidy u zvířat nadměrným požitkem a nedodržováním diety. Jeho léčba je zaměřena na obnovu funkcí pankreatu. Ve své nevyužité formě může být zcela vyléčena.

Sekundární pankreatitida je komplexnější formou onemocnění. Vyskytuje se v důsledku jiných nemocí.

Patří mezi ně:

 • cirhóza jater;
 • žaludeční vřed;
 • červy;
 • demodikóza;
 • hepatitida;
 • patologie žlučových cest;
 • rakoviny.

Tato forma pankreatitidy není prakticky reverzibilní a nevyskytuje se stoprocentní zotavení zvířete. Úkolem veterinářů a majitelů je udržet fungování nemocného orgánu a zajistit jeho nepřerušované funkce po celý život zvířete.

Onemocnění, jako je pankreatitida, může být akutní nebo se může změnit na chronickou formu. Akutní pankreatitida je nejnebezpečnější a její napadení způsobuje zvířatům silnou bolest. Tato forma onemocnění se nazývá "nekrotizující pankreatitida".

Je to důležité! Pankreatonekróza je poslední a velmi závažná forma akutní pankreatitidy. V tomto stadiu vymizí pankreatické buňky zvířete s totální nekrózou pankreatu, dojde k úmrtí.

Studium příznaků pankreatitidy u psa

Je velmi důležité neustále sledovat chování vašeho psa.

Následující příznaky pankreatitidy pomohou identifikovat nástup onemocnění, a proto poskytují včasnou pomoc vašemu čtyřnohému příteli:

 1. Pes se skrývá, jeho chování vypadá rozrušeně, tlačí ocas, zvíře je v depresi.
 2. Tam je snížení chuti k jídlu nebo úplné odmítnutí jídla.
 3. Pes reaguje bolestivě na dotek žaludku, zejména v pupku.
 4. Výrazné dýchání a palpitace jsou patrné.
 5. Sledujte periodické žaludeční křeče.
 6. Dochází k nadýmání dutiny břišní.
 7. Výskyt průjmu, časté nutkání zvracet.
 8. Jít na toaletu u zvířat je obtížné, výkaly se stávají hustými sekrecemi sliznic a močení má aktivní charakter.
 9. Pruritus
 10. Úbytek hmotnosti

Chronická pankreatitida u psa je nejnebezpečnější. Onemocnění je skryté a pro začínajícího chovatele je obtížné ho najít. Při nepřítomnosti ostrých útoků pes postupně ztrácí chuť k jídlu, je stále více a po jídle se stává zvracením. Všechny tyto příznaky říkají majiteli, že pes potřebuje neodkladnou veterinární péči.

Pozor! Nenechte si ujít čas zachránit zvíře! Koneckonců, zatímco majitelé se snaží mazlit a hýčkat své kamarádky, jeho slinivky břišní se pomalu zhroutí a pes pomalu umře!

Akutní záchvat pankreatitidy - první pomoc

Pokud má pes záchvat pankreatitidy a jsou zde všechny projevené příznaky, je majitel povinen mu poskytnout první předlékařskou pomoc.

Za prvé, nepropadejte panice. Pes odmítá jíst? Nepokoušejte se krmit zvíře. Hlad je prvním pravidlem při útocích pankreatitidy a pes v podvědomí o tom ví.

Vytvořte zvíře plné klidu, nevyrušujte ho zbytečně a poskytujte maximální lásku. Během útoků zvíře zažívá silný strach a zápach z rukou milovaného majitele pro něj první lék.

Nápověda! Útok exacerbace pankreatu je způsoben silnou bolestí. Možným způsobem, jak zmírnit stav psa během útoku, je injekce No-Shpa ve formě subkutánních injekcí nebo ve formě tablet.

Samozřejmě, musíte nejprve získat konzultaci s veterinářem, on vám řekne, kolik kostek byste měli vstoupit do zvířete, v závislosti na hmotnosti. Majitel, doma, nebude schopen poskytnout žádnou jinou pomoc pro žaludeční křeče.

V každém případě budete muset zavolat lékaře doma nebo jít na veterinární kliniku, takže vždy držte po ruce číslo lékaře ve službě.

Diagnostika a léčba pankreatitidy u psů

Po první pomoci, kompletní diagnostika a laboratorní vyšetření zvířete na veterinární klinice. Krevní testy (pro biochemické a klinické analýzy) a močové testy jsou odebírány od psa. Jmenovitý průchod ultrazvukem a rentgeny břišní dutiny.

Vážným základem pro stanovení pankreatitidy psa je podceňovaná hladina hemoglobinu a červených krvinek v krvi zvířete a zvýšení hladiny bílých krvinek, což je jasným ukazatelem procesů zánětu v těle.

Na základě provedených vyšetření a získaných testů lékař předepíše léčbu. V případě krize pankreatitidy jsou předepsány komplexní kapátka. V extrémních případech musí být zvíře hospitalizováno.

Enzym Pancreatin byl úspěšně použit v praxi při léčbě pankreatitidy psů, je složen z enzymů, které se aktivně podílejí na trávení proteinů, tuků a sacharidů.

Zvíře předepisuje širokospektrální léky proti bolesti, antispasmodika a antiemetika. V případě potřeby jsou antibiotika předepsána k léčbě pankreatitidy. Jistě, musíte dodržovat dietu.

Krmení psa s pankreatitidou

Jak krmit psa s pankreatitidou, sdělte to veterinárnímu lékaři na základě individuálních vlastností plemene a závažnosti onemocnění.
Nejčastěji se doporučuje převést nemocného zvířete ze suchého na přirozené krmení.

První den můžete držet zvíře na hladovění stravy, to umožní tělu odpočinout od zažívacích procesů a naladit na zotavení.

Dieta s vysokým obsahem vlákniny, která je předepsána pro zvířata s gastritidou a pankreatitidou, funguje dobře. Jeho podstatou je zachování rovnováhy výživy, maximální snížení tuků a sacharidů a zvýšení obsahu bílkovin a vlákniny.

V procesu regenerace je vhodné, aby psi podávali vařené libové maso (kuřecí prsa, krůta, králík, červené hovězí maso) netukový tvaroh a kefír, vařenou zeleninu (mrkev, dýně, cuketu, brokolici), obilovinovou kaši (pohanka, rýže).

Výrobky musí být dobře vařené nebo dušené, mleté ​​v mlýnku na maso (mixér). Jídlo by mělo být teplé a čerstvě připravené.

Musíte krmit v malých porcích, několikrát denně. Příliš časté a hojné krmení může způsobit opakovaný záchvat pankreatu. Je nutné sledovat stolici a močit zvíře a doprovázet krmení léky.

Je to důležité! Jíst psa s pankreatitidou je velmi důležité! Dieta je nezbytnou metodou a bez ní nebude žádné uzdravení!

Suché krmivo pro onemocnění pankreatu u psů

K otázce, zda je možné použít suchou potravu pro pankreatitidu u psa, odpoví veterináři - je to možné. Nicméně, slovo nemůže znamenat, že pes má dovoleno jíst levné suché jídlo, pochybného původu.

Pro zvířata náchylná k onemocnění pankreatu existují speciální dietní léčiva. Má nízký obsah tuků a vlákniny, stejně jako snadno stravitelné proteiny. To nutně obsahuje nenasycené omega-kyseliny, které pomáhají snížit zánět nemocného orgánu. Pravděpodobnost opakování při použití tohoto krmiva téměř chybí.

Krmivo Royal Canin se osvědčilo jako nejlepší. Specialisté a odborníci na výživu společnosti "Royal Canin" berou v úvahu všechny možné problémy nuance zdraví psů a dělají to se speciální profesionalitou a láskou.

Pro psy s onemocněním pankreatu byla vyvinuta speciální krmná linka. Veterináři doporučují krmivo "Royal Canin Didestive low fat" (první měsíc po napadení pankreatitidy) a "Royal Canin Vet size výživa" (druhý a následující měsíce krmení).

Prevence

Aby se zabránilo pankreatitidě u psů, nejdůležitějším bodem je správná strava jeho jídla. Pokud má zvíře predispozici k onemocnění slinivky břišní, pak budou muset majitelé během celého života udržovat speciální dietní stůl.

Všichni chovatelé psů, kteří se s onemocněním pankreatitidy dosud nesetkali, není zbytečné vědět, že prevence onemocnění je velmi důležitá.

Pamatujte, že je vždy lepší předcházet onemocnění, než léčit.

Opatření k prevenci pankreatitidy u psů:

 • nekrmte zvíře ze společného stolu;
 • při výběru přírodní potravy jsou vhodné pouze vysoce kvalitní a čerstvě připravené produkty;
 • vybrat si prémiové a luxusní suché potraviny;
 • nemíchejte suché potraviny a přírodní potraviny;
 • Nezanedbávejte rady veterinářů;
 • Naučte psa, aby nebral jídlo z rukou druhých a aby ho nevybral ze země;
 • chodit se zvířetem na vodítku;
 • omezit kontakt s toulavými zvířaty;
 • provádět včasné očkování zvířete;
 • Pravidelné užívání anthelmintik;
 • nejsou samoléčivé.

Pankreatitida patří do kategorie komplexních onemocnění a má vážné následky a komplikace. Zajímavé může být pouze důsledné a kompetentní ošetření, řádná výživa a neustálé sledování zvířat ze strany majitele.

Dodržování všech požadavků a pravidel prodlouží život psa co nejdéle. Postarejte se o svého psa a nezapomeňte, že jsme zodpovědní za ty, kteří zkrotili.

Léčba pankreatitidy u psů doma

Onemocnění, jako je pankreatitida u psů, může být nepříjemné nejen pro samotné zvíře, ale i pro jeho vlastníky. Tyto případy bohužel nejsou neobvyklé, a proto potřebujete vědět, co vyvolává výskyt této nemoci, její příznaky a jak se s takovým problémem vyrovnat.

Pankreatitida u psů: příčiny, příznaky, léčba

Pankreatitida, bez ohledu na to, zda je diagnostikována u zvířete nebo osoby, je poměrně závažná choroba.

Její podstata spočívá v zánětu pankreatické tkáně. V důsledku toho je narušena sekrece enzymů nezbytných pro správné trávení potravy.

Pokud se nemoc neléčí, tkáně orgánů začnou vymřít, duktální průchodnost je narušena a domácí zvířata prostě umírají, protože jejich tělo ztrácí schopnost vyrovnat se se zátěží, které je na něm umístěno v gastrointestinálním řezu.

Proto je důležité včas rozpoznat symptomy a předepsat správnou léčbu pankreatitidy u psů.

Existují dva typy patologie: akutní a chronické. Akutní pankreatitida se vyskytuje u psů spontánně a je důsledkem negativního dopadu na tělo zvenčí. To může být způsobeno výživou, zejména pokud je pozorována speciální dieta, infekcí atd. Chronická forma se vyvíjí v důsledku absence okamžité léčby.

Obecně se pankreatitida nejčastěji projevuje chronicky, i když zpočátku nebyla podezřelá. Ve vzácných případech se také vyskytuje reaktivní forma, která je nejnebezpečnější, protože postupuje velmi rychle, neočekávaně a prakticky neodpovídá na léčbu, pokud není včas zjištěna.

Za zmínku stojí také stadia tohoto onemocnění. Primární patologie se vyskytuje při otravě nebo při použití nevhodných typů přípravků pro krmení zvířete. Sekundární je však spíše následkem a je nejčastěji spojován s infekčními chorobami trávicího traktu. V každém případě by měla být léčba provedena co nejrychleji a v souladu s diagnózou stanovenou veterinárním lékařem.

Aby se zabránilo vzniku komplikací nebo obecně aby se zabránilo vzniku zánětu slinivky břišní, je důležité vědět, co způsobuje tyto procesy u domácích zvířat. Tato otázka by měla být zvážena v souvislosti s formami onemocnění.

Důvody

Důvody pro primární typ jsou:

 • otrava jídlem;
 • přebytečné výživové doplňky ve stravě;
 • toxická otrava;
 • používání nekvalitního nebo zkaženého krmiva;
 • škodlivých chemických látek.

Sekundární pankreatitida u psů se vyvíjí v důsledku onemocnění tohoto druhu:

 • selhání fungování organismu jako celku;
 • pooperační komplikace;
 • onemocnění jater;
 • leptospiróza;
 • patologie samotného slinivky břišní, jak vrozené, tak získané;
 • onemocnění žlučových cest;
 • demodikóza;
 • rozsáhlé invaze hlíst;
 • parvovirová enteritida;
 • psinka, atd.

Pokud má zvíře podobné nemoci nebo podezření alespoň na jeden z nich, je třeba mít na paměti, že je v ohrožení.

Zahrnuje také psy starší 8 let, protože jejich těla postupně oslabují a dokonce i malá porušení ve stravě mohou vést ke špatným následkům.

U starších jedinců je léčba obtížná, což často vede k rozvoji chronické formy onemocnění.

Pankreatitida u psů se projevuje určitými symptomy. Některé z nich jsou podobné jednoduché otravě nebo zažívacím potížím, a proto k objasnění situace je třeba kontaktovat veterináře pro příslušné testy.

Příznaky

Příznaky u domácích zvířat:

 • apatické, pomalé chování, úzkost;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvracení;
 • těžký průjem;
 • zhutnění fekálních hmot nebo získání mastné konzistence;
 • bolest při cítění oblasti pupku;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • časté močení;
 • úbytek hmotnosti;
 • svědění;
 • odtok ústní sliznice;
 • zvýšené hladiny glukózy v krvi a moči.

Léčba

Pokud je potvrzena akutní nebo chronická pankreatitida. Ihned je nutná vhodná léčba.

Pokud si všimnete příznaků v akutním průběhu, možná budete muset zavolat veterináře doma. Další léčba pankreatitidy u psů se provádí hlavně doma. Pro přesnou diagnózu budou kromě vyšetření zapotřebí i laboratorní testy moči, výkalů a krve.

Po potvrzení jedné nebo jiné formy pankreatitidy musíte nejprve začít správně krmit svého domácího mazlíčka. K tomu je předepsána speciální dieta s nízkým obsahem sacharidů.

Také věnujte pozornost těm onemocněním, která vyvolala pankreatitidu. Někdy stačí soustředit akce na příčinu a sekundární nemoc s ní ustoupí.

Pro urychlení uzdravení a zvýšení obranyschopnosti těla jsou psům předepsána antibiotika pro boj s primárními viry a vitamíny.

Je nutné krmit zvíře speciálními terapeutickými směsmi a obohatit tělo enzymy, které usnadní trávení.

Pokud pes trpí bolestí, léčba zahrnuje zavedení antispasmodik a analgetik ke zmírnění utrpení zvířete. V některých případech můžete potřebovat závažnější léčbu spojenou s chirurgickým zákrokem. To platí zejména v případech, kdy se onkologie stává provokujícím faktorem.

V tomto případě je postižená část slinivky břišní přerušena. Pokud je průběh nemoci závažný, bude toto opatření pouze dočasné, protože proces destrukce orgánu nebude možné zastavit a bez něj pes nepřežije a bude muset být spán, aby nedošlo k bolestivé smrti.

Vzhledem k tomu, že strava je jednou z klíčových oblastí léčebného procesu, je důležité vědět, co může krmit psa s pankreatitidou a co by mělo být zcela vyloučeno ze stravy.

Vzhledem k tomu, že v období exacerbací slinivky břišní dochází k enormní zátěži, je nutné po určitou dobu udržet pauzu ve stravě. Jedná se o tzv. Hladovou dietu.

Při dehydrataci se ujistěte, že máte dostatek pití.

V závislosti na tom, jakou léčbu lékař předepíše, vás bude varovat, když můžete začít zavádět jídlo.

Je-li pes dříve nakoupil nakoupené hotové potraviny, musíte najít pro něj speciální terapeutické směsi s vitamínovými doplňky. Pro zvířata zvyklá na pravidelnou výživu je zavedena přísná dieta.

Při pankreatitidě u psů je tedy zakázáno přetížení trávicího traktu. Během tohoto období stojí za to odmítnout sacharidy z celozrnných obilovin a krmiva na bázi kukuřice.

Je zakázáno poskytovat produkty, které způsobují kvašení, stejně jako jakýkoli druh uzeného masa, slaných lahůdek a sladkostí. Výrobky z mouky jsou omezené, stejně jako mastné mléko, žloutky, čerstvá zelenina a ovoce, zejména zelí.

Doporučuje se krmit psa 4-6krát denně, přičemž dávají nízkotučné vařené potraviny: maso, ryby, tekuté mleté ​​obiloviny, vařený strouhaný květák v malých množstvích a další vařená zelenina, vaječné bílky.

Po přísné dietě se nové produkty postupně zavádějí jednou za 1-3 dny, což nezpůsobuje stres pankreatu.

Sledujte reakci organismu psa během tohoto období a při sebemenších známkách zhoršení jeho stavu, vraťte se k předchozí variantě stravy.

Pokud je vše provedeno správně, i chronická pankreatitida ustoupí a nezpůsobí bolest a nepohodlí pro vašeho milovaného mazlíčka.

Zánět pankreatu u psů

Pankreatitida u psů je zánětlivé onemocnění slinivky břišní, ve které je narušena aktivita orgánu, doprovázená snížením průchodnosti kanálků.

Pokud onemocnění nebylo včas zjištěno, může se vyvinout řada komplikací, které mohou vést ke smrti zvířete.

Některé formy pankreatitidy u psů se mohou vyvinout bez nástupu symptomů, což činí diagnózu obtížnou.

Pozitivní výsledek léčby závisí na včasné diagnóze onemocnění, prevenci a pozorném přístupu ke zvířeti.

Nebezpečí pankreatitidy spočívá v tom, že je doprovázena smrtí pankreatické tkáně, což komplikuje proces trávení potravy. Pokud nedochází k žádné léčbě, slinivka břišní nemůže zvládnout zátěž na orgány trávicího systému.

V těle zdravého zvířete vstupují enzymy, které vznikají ve slinivce břišní, do dvanácterníku. Při stagnaci enzymů se vyvíjí zánětlivý proces. Toxiny z těla vstupují do krevního oběhu, což ovlivňuje činnost plic, ledvin, mozku, jater.

Zánět slinivky břišní se může vyvinout z následujících důvodů:

 • Nesprávná výživa. Psi jsou dravci. Jejich zažívací systém je zaměřen na trávení surových proteinových produktů, takže slinivka produkuje velké množství relevantních enzymů. Hlavní chybou mnoha majitelů je krmení jejich domácích mazlíků vařenými potravinami, konzervami a cukrovinkami.
 • Patogenní mikroflóra, která vstupuje do těla. Majitelé zvířat musí kontrolovat, co jí pes. Výrobky musí být čerstvé. Pes by neměl vybírat potraviny ze země.
 • Krmivo pro psy musí být vyvážené, obsahovat dostatečné množství vitamínů a minerálů.
 • Dostupné nemoci gastrointestinálního traktu, jater, močového měchýře, diabetu.
 • Dědičná predispozice Nejčastěji se pankreatitida vyvíjí u psů yorkshirského teriéra, kokršpaněl a pudla.

Postup onemocnění

Pankreatitida u zvířat se vyvíjí bez projevu jakýchkoliv příznaků. Časem se mohou v těle zvířete vyskytnout nebezpečné změny.

Existují dvě známé formy pankreatitidy u psů - akutní a chronické.

Akutní pankreatitida u psů se rychle vyvíjí a je doprovázena silnou bolestí. Akutní pankreatitida je doprovázena následujícími příznaky:

 • pes v některých případech odmítá jídlo a pije. Při jídle možné epizody zvracení.
 • porušení křesla;
 • dehydrataci proti zvracení a průjmu;
 • suchost sliznice úst;
 • pruritus;
 • zvýšení tělesné teploty, pokud se onemocnění vyvíjí v důsledku expozice patogenním mikroorganismům.

Neschopnost strávit jídlo

Úspěšná léčba jakékoliv nemoci závisí na včasném rozpoznání symptomů, kompetentní diagnóze a následné prevenci. Čím pozorněji majitel nakládá se svým čtyřnohým domácím zvířetem, tím nižší je pravděpodobnost výskytu komplikací onemocnění. Jedním z vážných onemocnění je pankreatitida u psa. Pokud se čas nestará o zdraví psa, může to ohrozit jeho život.

Důvody

Pankreatitida se vždy vyskytuje z jednoho důvodu, je to stejné, jak u psů, tak u lidí - to jsou problémy v práci slinivky břišní, způsobené zánětem.

Zanícený orgán nemůže plnit své funkce úplně, a proto je zde pankreatická insuficience charakterizovaná nízkou produkcí enzymů. Enzymy vykonávají v těle životně důležitou funkci, tráví všechny potraviny, které vstupují do gastrointestinálního traktu.

Mechanismus trávení potravy u psů má následující schéma: první, potrava se žvýká, v ústech jí slinné enzymy pomáhají rozpadat se na menší částice, po které vstupuje do žaludku. Poslední etapou je požití potravy do dvanáctníku, kde na ni působí enzymy, až poté dochází k absorpci prospěšných látek.

Zánět slinivky břišní je možný z několika důvodů:

 • Nejčastějším důvodem je nesprávné krmení psa. Tělo psa je nastaveno na trávení syrového masa, k tomuto účelu se vyrábějí speciální enzymy, které mohou maso trávit v syrové formě. Hlavní potraviny chyb - krmení klobásy, přeceněných potravin, sladkostí, kořeněné jídlo a slané, konzervované potraviny. Na tomto pozadí dochází k poruše pankreatu. Enzymy zaměřené na trávení surovin nemají nic, co by bylo třeba strávit, i když budou i nadále vyráběny.
 • Pankreatitida se vyskytuje v důsledku škodlivých mikrobů vstupujících do těla. Je nutné sledovat potraviny, které krmí psa. Výrobky musí být čerstvé bez hniloby. Je zakázáno krmit psa ze špinavých povrchů, například ze země. Je nutné zajistit, aby čtyřnohý mazlíček nejedl bláto. Mikroorganismy, které se dostanou do krmiva s psem, mohou způsobit zánět slinivky břišní a následné infekční onemocnění.
 • Vitamíny a minerální látky „naladí“ tělo zvířete, aby fungovalo správně, je důležité, aby denní dieta psa byla bohatá a vyvážená.
 • Množství nemocí "hit" na pankreatu psa, mezi ně patří vředy, onemocnění jater a ledvin, problémy s žlučníkem, diabetes.
 • Vědci se shodli na tom, že pankreatitida má genetické pozadí. Toto onemocnění je zvláště citlivé na Yorkshire teriéry, boxery, kokršpaněl, trpasličí pudl a další.

Známky

Pankreatitida se vyskytuje ve dvou formách. Akutní průběh onemocnění se neočekávaně projevuje výraznými příznaky, silnou bolestí. V tomto případě je těžké si nevšimnout, že pes trpí. Bez nouzové péče v případě exacerbace pankreatitidy nestačí.

Příznaky zahrnují:

 • Odmítnutí zvířete jíst, v některých případech může pes odmítnout pít.
 • Pes je trápen silnými záchvaty zvracení, mohou se zvýšit, pokud se zvíře pokusí něco jíst.
 • Charakterizovaný porušením křesla, a to průjmem.
 • Na pozadí průjmu a zvracení, pes ztrácí váhu dramaticky.
 • Tam je dehydratace těla, můžete zkontrolovat tím, že zkoumá sliznice úst, bude to suché.
 • Pes je svědění.
 • Vyznačuje se zvýšenou tělesnou teplotou, a to zejména v případech, kdy dochází k akutní pankreatitidě v důsledku aktivity škodlivých mikroorganismů a bakterií.

Chronická pankreatitida trvá dlouho, symptomy onemocnění jsou zcela rozmazané, v některých případech zcela chybí. Z tohoto důvodu se mohou vyskytnout komplikace onemocnění, protože po celou dobu dochází k pomalé destrukci pankreatu.

Příznaky zahrnují:

 • Postupné hubnutí bez zjevného důvodu, protože chuť psa je dobrá, nejsou žádné problémy s židlí, zvracení útoky neobtěžují.
 • Srst psa nevypadá zdravě, ztrácí svůj dřívější lesk, může začít padat.
 • Výkaly zvířete mohou lehce změnit jeho strukturu - stát se příliš hustou nebo naopak krémovou.
 • Pravidelně se pes obává nadýmání, v některých případech si to může majitel všimnout sám při zkoumání břišní dutiny. Přední stěna břicha může být také pevná, tvrdá.
 • Čas od času se nálada a celkový stav psa dramaticky mění bez zjevného důvodu. Pes může vypadat nešťastně na období, odmítnout chodit, spát více než obvykle.

Kterýkoli z těchto příznaků je důvodem k návštěvě veterinární kliniky, kde bude provedeno primární posouzení stavu psa a důkladná diagnostika.

Detekce a léčba pankreatitidy u zvířete

Pokud máte podezření na pankreatitidu, hlavním úkolem hostitele je kontaktovat veterináře. Před diagnózou je psům povoleno krmit se pouze na speciální zdravotnické výživě, pes dostává pitnou vodu a naloženou kaši na vodu bez přísad. V případě, že zvíře trpí záchvaty zvracení a průjmů, i při takové dietě, je jídlo zcela vyloučeno, ve stravě zůstává pouze voda.

Snažit se léčit psa je zakázáno, léky a lidové metody mohou situaci zhoršit.

V případě akutního záchvatu pankreatitidy nemůžete oddálit čas, musíte okamžitě zavolat veterináře.

V sázce může být život domácího mazlíčka, protože tělo se nemůže vyrovnat s nákladem, obrovské množství toxinů je emitováno do krve, otrava životně důležitých orgánů - srdce, játra, ledviny a další.

Veterinární lékař použije následující diagnostické metody:

 • Rozhovor s majitelem psa o přítomnosti určitých příznaků.
 • Kontrola psa, snímání břišní dutiny.
 • Ultrazvuk.
 • X-ray
 • Obecné vyšetření moči a krve.
 • Gastroskopie.
 • Biopsie.

Seznam testů a studií se může lišit v závislosti na průběhu onemocnění.

Další léčba zvířete bude záviset na formě pankreatitidy a její příčině.

Pokud pes trpí zvracením a průjmem, lékař předepíše léky zaměřené na normalizaci stolice a obnovení rovnováhy vody a soli. S podobnými příznaky mají psi často dehydrataci.

Pokud pes trpí bolestí, předepisují se antispasmodika a analgetika. Veterinární lékař může předepsat intramuskulární injekce léčivem Butorfanol nebo vstoupit do roztoku přípravku No-shpy, Euphyllinum.

Důležitým úkolem lékaře je snížit produkci kyseliny chlorovodíkové v slinivce břišní v krátkém čase, famotidinu nebo omeprazolu.

Poté, co lékař provede primární nouzovou léčbu účinků pankreatitidy, musíte nasměrovat všechny síly k boji proti příčinám zánětu slinivky břišní. Pokud například příčina spočívá v infekci, která vstoupila do těla psa, provádí se antibiotická léčba. V případě, že je na vině diabetes mellitus, je předepsána léčba inzulínem.

V některých případech je nutná operace. Operace jsou obvykle předepisovány pro chronickou pankreatitidu, kdy již nastaly nevratné změny. Chirurgicky odstraňte cysty pankreatu, vředy, vyčistěte kanály.

Jak zabránit rozvoji onemocnění

Správně uspořádaná a upravená výživa pomůže snížit riziko pankreatitidy.

Pokud pes konzumuje přirozenou potravu, pak je nezbytné, aby syrové maso ve stravě stačilo, pak budou enzymy produkované slinivkou břišní „zaneprázdněny“ svou prací.

V tomto případě je psovi zakázáno krmit potraviny vhodné pro lidi. Všichni veterináři říkají, že slaná, mastná, kořeněná, sladká jídla není vhodná pro krmení čtyřnohých přátel, protože jejich zažívací systém je odlišný, je odlišný od člověka.

V denní dietě psa by mělo být dostatek živin, množství bílkovin by mělo být nejméně 30% stravy. Můžete si koupit suché potraviny, kde jsou proteiny, tuky a sacharidy v rovnováze, jsou zde nezbytné vitamíny a minerály.

Je důležité sledovat vašeho domácího mazlíčka, pes by neměl jíst jídlo jiných lidí z rukou jiných lidí, jíst zbytky z popelnic nebo podlahy. Toto jídlo nemá žádnou záruku kvality, může být zastaralé nebo poskvrněné.

Pokud má pes predispozici k pankreatitidě, pak stojí za to se poradit s veterinářem, který může předepsat léky, které se používají jako preventivní opatření pro nemoc. Princip jejich působení je založen na posílení práce slinivky břišní a normalizaci produkce enzymů.

Majitel by měl se svým psem zacházet opatrně, dát mu dostatek času, pravidelně navštěvovat veterináře. V tomto případě bude mnohem snazší vidět první příznaky pankreatitidy, což znamená, že onemocnění způsobí zvířeti mnohem menší škody.

Akutní a chronická pankreatitida

Pankreatitida je možná nejznámější onemocnění gastrointestinálního traktu u psů.

Z různých důvodů jsou prakticky všechna zvířata v ohrožení.

Jak léčit nemoc, co dělat, aby se zabránilo relapsu, popisujeme níže.

Co je to nemoc a jaké jsou formy

V těle zdravého zvířete pankreatické enzymy produkované pro trávení vstupují do dvanácterníku, kde působí na podporu trávení potravy. Pokud se enzymy neodstraní ze žlázy, zapálí se, zatímco toxiny vstoupí do krve.

Je to důležité! Nejčastější příčinou pankreatitidy je krmení zvířete ze společného stolu, který se nazývá pankreatitida. Onemocnění je dvou typů - primární a sekundární.

Příčiny

Příčinou primární pankreatitidy je nesprávné krmení. Mastné potraviny, uzené potraviny, sladkosti - to vše není určeno pro zvířata, ale majitelé se často svým domácím mazlíčkům dopřávají velké lásce, čímž jim pomáhají.

Trávicí systém je poškozen, což způsobuje rozvoj pankreatitidy.

Sekundární pankreatitida je důsledkem jiných onemocnění:

 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • přítomnost parazitů (hlístů), plísňových onemocnění;
 • diabetes;
 • onemocnění jater;
 • virová onemocnění.

Obezita, dědičnost, změna typu potravy, odložení operace - faktory přispívající k rozvoji pankreatitidy.

Jak se projevuje pankreatitida u psů?

Onemocnění se může projevit ve dvou formách - akutní a chronické. Chronická forma je extrémně nebezpečná, s sebemenším zpožděním léčby, smrt je možná.

Příznaky akutní pankreatitidy u psů:

 • tvrdé nafouklé břicho, dotýkající se způsobuje ostrou bolest u zvířete;
 • zvíře přestane jíst nebo jí velmi málo, je tu letargie a únava;
 • dušnost a palpitace a velmi těžká, vysoká horečka, žlutá oční víčka;
 • neustálé zvracení, zvláště po jídle, někdy průjem;
 • pes neustále pije vodu, protože nemoc dehydratuje tělo.

Riziko chronické formy onemocnění je v jeho pomalém stavu, v tom, že pomalu ničí slinivku břišní a je velmi obtížné odhalit známky onemocnění, aby mohla být léčba zahájena okamžitě.

Buďte pozorní vůči svému domácímu zvířeti, a pak tyto příznaky nezůstanou bez povšimnutí:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • tvrdé břicho;
 • po požití zvratků psa;
 • dramatický úbytek hmotnosti zvířete;
 • pokles bývalé aktivity, apatie;
 • zvířecí kůže a vlasy vypadají horší než obvykle.

Diagnóza

Pankreatitida je schopna identifikovat pouze veterináře. Před diagnózou se doporučuje krmit psa silně vařenými obilovinami a dávat dostatek vody. Pokud zvíře zvrací, nechte jen vodu. S touto nemocí je lepší, aby pes hladověl, než aby situaci s jídlem zhoršil.

Hlavní typy diagnostiky:

 • ústní výslech majitele zvířete o přítomnosti určitých znaků;
 • vizuální prohlídka psa, prohmatání břicha;
 • Ultrazvuk, rentgen;
 • analýzy;
 • gastroskopie;
 • biopsie.

Pokud je diagnóza potvrzena a váš pes má skutečně pankreatitidu, můžete mluvit o tom, jak ji léčit. Možná budete potřebovat všechny testy a výše uvedená opatření a možná vám odborník poradí a zkontroluje psa. To záleží na každém případu.

Jak léčit pankreatitidu u psů

Když je nemoc v akutní formě, obvykle se předepisují analgetika, nejčastěji butorfanol. Chcete-li zastavit křeč v pankreatu, jmenujte drotaverin, antiemetikum "Tsirukal". V případě hrozby zánětu u psa není možné bez ampicilinových antibiotik.

S pankreatitidou hraje dieta velmi důležitou roli v léčbě.

Je to důležité! Příčinou pankreatitidy může být otrava vitaminem D. Při blokování žlučových cest a hrozbě ulcerace v slinivce břišní lze provést operaci. Indikace pro takovou operaci veterinář může dát jen po ultrazvuku.

Také chirurgický zákrok je možný, pokud je konzervativní léčba prováděna správně, ale nepřináší výsledky.

Základy správné výživy

Správná dieta pankreatitidy může udělat více pro psa než jakákoliv léčba. Základní pravidla pro zdravé krmivo pro psy jsou:

 • intervaly mezi jídly nejvýše 2,5 hodiny;
 • malé porce strouhaných potravin;
 • více bílkovin, méně tuku a sacharidů;
 • jídlo by mělo být mírně teplé.
 • odstranit ze stravy mastné, kyselé, uzené.

Při zhoršení stavu zvířete se doporučuje dvoudenní hladovění. V tomto okamžiku musí být zvíře po dvou dnech drženo na vodě, aby se krmivo znovu živilo v malých porcích.

Také, když pankreatitida stojí za to věnovat pozornost lékařské psy.

Jejich složení je vyvážené a nemá nic nadbytečného a škodlivého pro zvíře v této nemoci.

Váš mazlíček pravděpodobně nebude potěšen nahrazením své obvyklé stravy dietní stravou. Buďte trpěliví a vytrvalí, děláte to pro vlastní dobro.

Preventivní opatření

Nezapomeňte, že správná strava je základem prevence onemocnění. Hlavní funkce slinivky břišní - produkce inzulínu, nezbytná pro trávení potravy. Dejte jí tuto příležitost. Snížení množství tuků a sacharidů a zvýšení množství bílkovin (alespoň třetina celkové hmotnosti potravin), budete velmi pomáhat svého psa.

Jiná, ale stejně důležitá preventivní opatření:

 • pes nesmí jíst ze stolu;
 • zvíře je náročnější na kvalitu výrobků než muž, snaží se vybrat pro něj nejčerstvější;
 • používat pouze špičková krmiva;
 • Neskrmujte psa současně suché krmivo a přírodní potravu;
 • pravidelně konzultovat s veterináři;
 • ujistěte se, že pes nebere jídlo od ostatních;
 • při chůzi používejte vodítko;
 • vyloučit kontakt vašeho mazlíčka s toulavými psy;
 • nezapomeňte na očkování;
 • provádět anthelmintickou terapii;
 • zapomenout na vlastní léky.

Pamatujte, že pankreatitida je extrémně závažné onemocnění. To může být vyléčeno, ale po tom začíná skutečný boj s nemocí. Ano, pes je nejchytřejší zvíře, chápe všechno, ale nemluví. Ale zkuste vysvětlit svému domácímu zvířeti, proč místo chutného vývaru potřebuje jíst roztřepenou kaši.

Ne každý může vydržet přitažlivý vzhled těchto očí, čímž se zvíře jen zhorší. Mějte trpělivost a vytrvalost, jediný způsob, jak překonat nemoc, udržet zdraví a prodloužit život vašeho psa.

Jak a co léčit slinivku břišní?

Otázka, jak léčit zánět pankreatu u psů, je důležitá pro mnoho majitelů. Co dělat, pokud zvíře trpí onemocněním, jako je pankreatitida, a jaká léčba bude relevantní?

Nejdříve je nutné urgentně převést psa na dietu skládající se z výrobků, které jsou snadno stravitelné a nevytvářejí další zátěž na gastrointestinální trakt. Stejně důležité je nahradit ztracenou tekutinu v těle zvířete, protože zvracení a průjem hrozí možnou dehydratací, což způsobuje, že se zvíře vážně zhoršuje.

Lékařsky nebo chirurgicky?

Je-li pankreatitida v mírné formě, pak je pravděpodobné, že po několika dnech hladovění se stav psa uleví a zmizí potřeba dalšího lékařského ošetření, kromě předepsaných enzymových přípravků.

Pokud však zvíře nepřestane zvracet, bude nutné léčit zvíře na pankreatitidu s použitím léků.

Nejdříve jsou psům předepsána antibiotika, která pomáhají předcházet rozvoji infekce, a tím zabraňují zhoršování stavu a exacerbaci zánětu slinivky břišní.

Při léčbě pankreatitidy u psů je zpravidla možné bez hospitalizace a ještě více bez chirurgického zákroku. To však platí pouze tehdy, pokud vlastníci včas přijmou veškerá nezbytná opatření.

Pokud nezačnete léčit zánět slinivky břišní, pak je pravděpodobnost peritonitidy vysoká, což znamená, že nebudete schopni provádět zákrok bez chirurgického zákroku, protože budete muset odstranit mrtvou tkáň z dutiny břišní.

 • V některých případech, v případě akutní pankreatitidy, může být rozhodnuto o chirurgickém zákroku, pokud navzdory intenzivní medikamentózní léčbě ve stavu psa není pozorována žádná pozitivní dynamika. O otázce přiměřenosti takových opatření by však měl rozhodnout veterinární lékař.
 • Základem pro léčbu pankreatitidy u psů je tedy především úplné odmítnutí potravy po dobu alespoň jednoho nebo dvou dnů, jakož i výběr vhodné stravy, která nevyvolává další stres na gastrointestinální trakt obecně a zejména na slinivku břišní. Pokud je pankreatitida podávána v mírné formě, nebude zpravidla nutná žádná další léčba. Nicméně v případech, kdy k úlevě nedochází, má smysl předepsat léky nebo chirurgický zákrok.
 • Po fyzickém vyšetření a potvrzení diagnózy je nutné zahájit úplné vyšetření zvířete, aby bylo možné zjistit stadium onemocnění a předepsat úplnou léčbu.
 • V laboratoři veterinární kliniky musí být provedena biochemická analýza a kompletní krevní obraz. A protože tyto markery nejsou vždy spolehlivými faktory při problémech a onemocněních slinivky břišní, veterináři doporučují povinné břišní rentgenové vyšetření a ultrazvukové vyšetření všech vnitřních orgánů.

Hlavním úkolem lékaře při léčbě akutní nebo chronické pankreatitidy u psů je eliminace a eliminace patologie, a tím prevence chirurgického zákroku. K odběru histologického materiálu pro analýzu může být nutná biopsie nebo laparoskopie, ale první postup není vhodný pro všechny psy, na které je třeba si pamatovat.

Pro úplné uzdravení zvířete je nutná dlouhodobá udržovací terapie a stabilizační fáze, která je v nemocnici nejčastěji doporučována. První fáze zahrnuje výběr nezbytných léků a zahájení léčby. Především antibiotika, gastroprotektory a antiemetika. To úzce sleduje hladinu glukózy v krvi.

Pro operaci vyžaduje dostatečně silné indikace - zúžení průchodů žluči, abscesy, cysty. Nekomplikované formy a stádia pankreatitidy u psů jsou léčeny hlavně léčebnými prostředky.

Léčba pankreatitidy u psů

Léčba pankreatitidy by měla být komplexní. Provádění určitého průběhu léčby závisí na závažnosti symptomů onemocnění a rozsahu poranění pankreatu.

Léčba je zaměřena na odstranění příčin pankreatitidy. Povinným místem léčby je dietní strava s nízkým obsahem sacharidů a tuků.

Léčba drogami

Nekomplikovaná pankreatitida je obvykle léčena konzervativně. V současné době neexistují žádné léky, jejichž působení je zaměřeno pouze na odstranění zánětu v pankreatu.

Léky jako dopamin (v malých dávkách), aprotinin a řada dalších se ukázaly jako účinné pouze teoreticky. Když byly tyto látky testovány na zvířatech infikovaných pankreatitidou „přirozeným“ způsobem, ukázaly svou neefektivitu.

Hlavním úkolem farmakoterapie pankreatitidy je předcházet jejím komplikacím. Léčbou léků pro pankreatitidu psů patří:

 1. Infuzní terapie. Provádí se za účelem odstranění poruch elektrolytů a dehydratace. K tomuto účelu se používají kapátka s krystaloidními a koloidními roztoky. Pokud je infuzní terapie prováděna nesprávně, může mít opačný účinek a vést k progresi pankreatitidy. Důležitým krokem při léčbě pankreatitidy je použití koloidních roztoků (roztoků polysacharidů, dextranu 70, plazmy) pro obnovení objemu tekutiny.
 2. Analgetika. K odstranění bolesti břicha je nutná anestezie. Nejúčinnějším analgetikem pro psy je butorfanol, který se aplikuje subkutánně každých 8 hodin.
 3. Antispasmodika. Přípravky této skupiny se používají k odstranění křeče sfinkteru hlavního pankreatického kanálu, který umožňuje snížit tlak v kanálcích pankreatu. Za tímto účelem, třikrát denně, se podává 2% roztok hydrochloridu papaverinu, roztok bez shpy, 24% roztok aminofylinu.
 4. H2-blokátory histaminu a inhibitory protonové pumpy. Přípravky těchto skupin (famotidin, omeprazol) se používají k potlačení produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku.
 5. Antiemetická léčiva (serenie, ondansetron, cerrucal). Léky v této skupině jsou indikovány pro použití u pacientů s nezvratným zvracením.
 6. Kortikosteroidy. Používá se u pacientů se šokem.
 7. Antibiotika. Používají se tam, kde existuje riziko vzniku bakteriální infekce. Pokud má pes laboratorní nebo klinický důkaz sepse, ampicilinu sodného (každých 8 hodin), penicilinu G (každých 6 hodin), jsou indikovány aminoglykosidy.

Kromě toho, když je pankreatitida nezbytná pro kontrolu hladiny glukózy v krvi.

Chirurgický zákrok

Indikace pro chirurgickou léčbu psí pankreatitidy mohou být:

 1. Tvorba abscesů a pseudocyst v pankreatu.
 2. Blokování žlučových cest.

Pro diagnostiku těchto patologií se nejčastěji provádí abdominální ultrazvuk.

Kromě toho je operace možná v případě intenzivní terapie pankreatitidy a zhoršení stavu psa.

Akutní pankreatitida je obvykle zcela reverzibilní a nevyžaduje další léčbu.

Hlavními složkami léčby chronické pankreatitidy jsou přísně dávkovaná strava s nízkým obsahem tuku a použití enzymových přípravků ("CREON" a jeho analogů). Kromě toho se provádí léčba současných gastrointestinálních onemocnění (infiltrující enterokolitida, onemocnění žlučových cest a jater). Dieta pro chronickou pankreatitidu bude celoživotní.

Poznámka pro pečující majitele

Slinivka břišní je velmi důležitým orgánem zodpovědným za úspěšnou práci mnoha částí těla. Je to endokrinní žláza, která produkuje hormony, které jsou zodpovědné za procesy příjmu glukózy. Produkuje také šťávu obsahující enzymy nezbytné pro rozpad bílkovin, tuků, cukrů. Jsou nezbytné pro normální trávení těla.

Pankreatitida je zánět slinivky břišní. To je vždy doprovázeno smrtí buněk a tkání žlázy, které přispívají k výskytu obstrukce jeho kanálků. Onemocnění se může vyskytovat ve čtyřech formách: akutní a chronické, získané a dědičné.

Nejnebezpečnější formou je akutní pankreatitida. Je smrtící. To je způsobeno pozdní aktivací enzymů žlázy, což vede k pankreatonekróze.

Jinými slovy, zažívací proces začíná před potřebou a tělo začíná rozkládat jedinou dostupnou tkáň, vlákno - samotnou žlázu.

Dále budeme hovořit více o příznacích a příčinách tohoto onemocnění.

Zdroje nemoci

Pankreatitida u všech domácích zvířat se vyskytuje poměrně často. Obvykle zaujímá vedoucí postavení mezi všemi neinfekčními chorobami malých domácích zvířat. Může postupovat v různých formách. Demonstruje odlišný klinický obraz. Existuje několik příčin pankreatitidy.

 • Genetická predispozice. Lékařská praxe ukazuje, že toto onemocnění je nejčastější u boxerů, yorkshirských teriérů, border kolie, amerických kokršpanělů, miniaturních pudlů a kníračů miniaturních.
 • Špatné krmení. Nadměrné mastné potraviny ve stravě psa mohou způsobit pankreatitidu. Pokud má zvíře nadváhu, je snížena jeho fyzická aktivita, zvracení, průjem nebo zácpa, což také vede ke zvýšenému riziku pankreatitidy. Otrava může také způsobit rozvoj tohoto onemocnění.
 • Léky. Léčba některých chronických onemocnění vyžaduje použití těžkých veterinárních léčiv, která mohou vést k výskytu této choroby.
 • Pankreatitida se může vyvinout na pozadí jiných onemocnění. Jako je enteritida, diabetes, hepatitida, leptospiróza, piroplasmóza, napadení červy a dokonce i některé infekční nemoci.

Pojďme zjistit, jak zjistit přítomnost pankreatitidy u psa.

Projev choroby

Je známo, že je obtížné diagnostikovat pankreatitidu u psů. Existuje však celá řada příznaků, které přesně dokazují přítomnost této choroby. Při palpaci břišní dutiny pes vykazuje úzkost, když mluví o bolestivých pocitech.

Přítomnost tekutých vodnatých stolic má nepříjemný kyselý zápach. Někdy jsou ostré průjmy nahrazeny dlouhou zácpou. Tento příznak naznačuje, že zvíře má chronickou formu pankreatitidy.

V některých případech může být zaznamenáno zvýšení tělesné teploty, odmítnutí jídla a prudký pokles hmotnosti. Typickými příznaky tohoto onemocnění jsou ztráta chuti k jídlu, letargie, zvracení, bolest břicha, průjem, horečka a celková letargie.

Psí modlitba póza je charakteristickým znakem pankreatitidy, to se děje kvůli ostrým bolestem v břiše.

Pokud si začnete všimnout takové změny ve svém zdravotním stavu a chování ve vašem domácím mazlíčku, měli byste okamžitě kontaktovat svého veterináře o pomoc. Pro vyjasnění diagnózy a prozkoumání symptomů vám odborník přidělí sérii testů pro vašeho domácího mazlíčka:

 • počáteční vyšetření břicha psa;
 • biochemický krevní test;
 • rentgenové vyšetření;
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny.

Průběh onemocnění

U akutní pankreatitidy jsou příznaky onemocnění obvykle výraznější. Tato choroba se zpravidla objevuje náhle. Všechny tyto změny budou navíc reverzibilní. Ale chronická pankreatitida se vyvíjí postupně, ale změny v pankreatických tkáních jsou tak silné, že je velmi obtížné je zvrátit.

Symptomy pankreatitidy jsou obvykle doprovázeny aktivací trávicích enzymů. V procesu vlastního trávení vstupují do krve aktivní enzymy. Tato forma může mít mnoho komplikací (od vzniku cyst k šoku a sepse).

Péče o zvířata

Léčba pankreatitidy u psů je složitý proces. Hlavní věc, kterou musíte pamatovat na majitele psa - nemůžete se pokusit vyléčit domácího mazlíčka. Léčba pankreatitidy je vždy velmi individuální. Záleží na věku, stavu psa, stadiu vývoje a přítomnosti souvisejících onemocnění.

V závislosti na formě a složitosti průběhu onemocnění může lékař zahájit léčbu psa terapeuticky nebo chirurgicky. O tom budeme diskutovat podrobněji později.

Dieta

Dieta psů s pankreatitidou by měla být zaměřena především na snížení produkce enzymů. Strava by měla být zaměřena na snížení práce svalů žaludku a střev. Vyžaduje hladovění stravy.

Především musíte pracovat na správném vstřebávání vody tělem. Tekutiny musí být podávány frakčně, ve velmi malých porcích. Níže uvedená tabulka uvádí měřítka dodávek vody zvířeti ve fázi exacerbace onemocnění.