Image

Účinky odstranění pankreatu

Slinivka břišní je důležitým orgánem lidského trávicího systému. Podílí se na regulaci metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků.

S řadou život ohrožujících nemocí a vážným poškozením těla může být osoba ovládána, aby ji odstranila, což vede k určitým důsledkům.

Funkce slinivky břišní

Slinivka břišní v lidském těle plní dvě hlavní funkce:

Díky první funkci se účastní trávicího procesu vylučováním pankreatické šťávy, která pak vstupuje do dvanácterníku.

Intrasekreční funkce je vývoj těla hormonu inzulínu, který reguluje koncentraci cukru v krvi. Železo také produkuje další hormon - glukagon.

Přispívá k následujícím procesům v lidském těle:

 • podílí se na vývoji trávicích enzymů;
 • reguluje metabolismus organismu díky inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi a glukagonu, což zvyšuje jeho koncentraci.

Poškození těla a rozvoj zánětlivého procesu v něm vede k metabolickým poruchám v těle. V případě vážných onemocnění orgánu může být osoba odebrána.

Indikace pro odstranění

Hlavní indikace pro odstranění fragmentu pankreatu nebo celého orgánu jsou:

 • maligní nádory;
 • akutní nekróza pankreatu;
 • nekróza žlázy na pozadí zneužívání alkoholu;
 • křehká pankreatitida.

Rakovina pankreatu je hlavní indikací pro jeho odstranění. Hodně záleží na stupni vývoje nádoru. Pokud postihuje specifickou oblast žlázy, provede se resekce (excize). S rozsáhlým rozšířením nádoru může být úplné odstranění orgánu radikální metodou.

Pankreatonekróza je také jedním z možných důvodů pro eliminaci slinivky břišní. Pod ním produkuje šťávu, jejímž působením dochází k jejímu vlastnímu sebezničení a trávení.

Při prodloužené intoxikaci alkoholem může orgán začít vymřít. V některých případech bude pacientovi přiděleno úplné nebo částečné odstranění orgánu.

Při křehké pankreatitidě ve žláze se vápenaté soli hromadí. Výsledkem je tvorba kamenů, které mohou ucpat kanály. U tohoto onemocnění se u pacientů ohrožujících život ohrožují žlázy.

Pankreatektomie (odstranění celé žlázy nebo jejího fragmentu) je jednou z nejsložitějších a nejradikálnějších operací s vysokou úmrtností. Důsledky operace jsou však často nepředvídatelné.

Důvodem je speciální anatomická poloha orgánu. Je pevně zakryt sousedními orgány, což značně komplikuje přístup chirurga k němu.

Často, pankreatektomie není omezena na excizi samotné žlázy, ale také vyžaduje odstranění přilehlých sousedních orgánů (slezina, žlučník a dokonce i část žaludku).

Proces rehabilitace po pankreatektomii

Poté, co pacient podstoupí pankreatektomii, jsou možné komplikace ve formě:

 • vnitřní krvácení;
 • divergence švu;
 • infekce v místě odstranění;
 • výskyt otlaků způsobených dlouhou polohou.

Rehabilitační proces po operaci zahrnuje poskytnutí první péče pacientovi v prvních 3 dnech.

První dny po pankreatektomii jsou pro pacienty nebezpečné z důvodu možných reakcí jejich těla na podanou anestezii.

Existuje vysoké riziko poškození sousedních orgánů. Intenzita pooperačního sledování stavu pacienta nezávisí na tom, zda je odstraněna celá žláza nebo pouze její část.

V budoucnu musí pacient dodržovat určitá pravidla:

 1. Dodržujte přísnou dietu s výjimkou pikantních, mastných, smažených potravin a uzených výrobků.
 2. Do konce života pravidelně užívejte léky obsahující trávicí enzymy. S jejich pomocí bude provedena náhradní terapie.
 3. Pravidelně aplikujte injekce inzulínu k udržení normální hladiny cukru v krvi.

Pacient, u něhož byla odstraněna slinivka, bude potřebovat zejména náhradní léčbu.

Pro udržení normálního trávení je předepsán enzymový přípravek, včetně:

 • Micrazim - pro asimilaci proteinů, sacharidů, tuků;
 • Vestal - ke stimulaci trávení;
 • Creon - jako náhrada za nedostatek enzymů v těle.

Enzymové přípravky jsou také potřebné k odstranění nevolnosti a střevních poruch u pacientů. Tyto příznaky jsou charakteristické pro pooperační období.

U všech pacientů se vzdálenou slinivkou břišní se vyvine diabetes 1. typu. Potřebují neustálé inzulínové injekce, které nahradí nedostatek hormonu v těle.

Zvláštní pozornost je věnována dietě těchto pacientů.

Doporučení jsou jim poskytována:

 • tuhá strava;
 • dostatečný příjem tekutin;
 • jíst jen nasekané vařené, dušené, parní, pečené jídlo;
 • rozdělená jídla;
 • vyloučení hrubé vlákniny ze stravy.

Pokud pacient dodržuje pravidla rehabilitace, je možné výrazně prodloužit jejich život a zlepšit jeho kvalitu.

Video slinivky břišní a její hodnota pro tělo:

Život bez žlázy

Moderní medicína dává jasnou odpověď na otázku, jak žít po odstranění slinivky břišní. Technologie umožnila prodloužit délku života pacientů, kteří přežili odstranění orgánu.

Po pankreatektomii u člověka je možný plný život, ale s omezením. V prvních týdnech po operaci potřebuje přísnou dietu. V budoucnu se jeho strava rozšiřuje.

Lidé, kteří podstoupili resekci žlázy, potřebují denně sledovat své zdraví.

Musí být dodržena tři základní pravidla:

 1. Inzulín se podává denně.
 2. Každý den brát léky obsahující trávicí enzymy.
 3. Dodržujte přísnou dietu a snižte příjem sacharidů.

Ti, kteří přežili odstranění žlázy, ocas nebo celý orgán, nebudou schopni plně obnovit své plné zdraví.

S odstraněním orgánu selže trávicí systém s ukončením produkce některých hormonů. Náhradní terapie a správná výživa mohou vyhladit účinky chirurgického zákroku a částečně kompenzovat funkce odebraného orgánu.

Předpověď

Projekce délky života pacientů se vzdálenou slinivkou břišní závisí na závažnosti onemocnění, které vedlo k pankreatektomii.

Nejméně příznivá prognóza je u pacientů, kteří podstoupili resekci orgánu v důsledku rakoviny. V přítomnosti metastáz umožňuje odstranění žlázy prodloužit život pacientů pouze o 1 rok.

Mnoho z nich zemře během prvního roku po operaci.

Průměrná délka života pacientů se vzdáleným orgánem je 5 let.

Při pečlivém dodržování diety, včasném užívání inzulínu, enzymů a hormonálních léků je obecná předpověď života neomezená - člověk může žít dlouhý život.

Život po odstranění slinivky

Nemoci mění životní krédo, zvyky a světonázor. Technologie moderní medicíny jsou však schopny zachovat funkčnost životně důležitých orgánů i po kompletní exstirpaci nebo částečné resekci. Nemoci trávicího systému vyžadují speciální léčbu. Zejména onkologické formace, které nemohou být vyléčeny konzervativními metodami. I přes povinné chirurgické zákroky je možné žít a užívat si každý den.

Odstranění slinivky břišní patří do kategorie nejsložitějších operací a má se za to, že fáze zotavení je dlouhá a obtížná z hlediska zvyklosti na nový způsob života.

Funkce těla

Slinivka břišní má dva různé účely: sekreční a enzymatické. Formování pankreatické šťávy, orgán je přímým účastníkem vstřebávání a zpracování potravinových prvků. Bez bílkovin, komplexních sacharidů a lipidových složek nebude naše tělo schopno normálně fungovat a nadále žít. Jídlo obsahuje všechny nezbytné nutriční struktury, které podléhají proteolýze díky enzymatickým složkám slinivky břišní.

Druhou funkcí orgánu je indukce hormonů. Inzulín a glukagon se podílejí na regulaci rovnováhy sacharidů v těle. Je to inzulín, který řídí procento glukózy v krvi. Hormon je indukován unikátními buňkami - Langerhansovými ostrůvky, které se v těle zmenšují s věkem. V případě porušení hormonální produkce nebo inaktivace Langerhansových ostrůvků se vyvíjí diabetes mellitus.

Jakékoliv narušení aktivity slinivky břišní je zdrojem snížení normální funkce trávicího systému, žlučník je obzvláště zranitelný a cholecystitis se může vyvinout. Při poškození a dezorganizaci buněk pankreatu dochází k zánětu parenchymu orgánů, který vyvolává pankreatitidu.

Onemocnění je léčeno konzervativními metodami bez použití chirurgického skalpelu. Je to však zánět, který je provokujícím faktorem pro další onemocnění slinivky břišní. Odstraňují slinivky břišní v přítomnosti velkých kamenů, nekrotických procesů a nádorů různého původu? A může člověk žít bez pankreatu plně a kvalitativně?

Okolnosti, kdy je třeba slinivku trochu odstranit. Tyto operace jsou využívány pouze jako poslední možnost. Častěji se zánětlivý proces az něj vyplývající komplikace snaží eliminovat drogy.

Indikace pro odstranění

Odstranění pankreatu je vhodné pro onemocnění:

 • Akutní proces pankreatitidy, vyskytující se v těžké formě as nedostatkem správného účinku lékové terapie a jiných metod;
 • Hemoragický typ pankreatitidy, který je charakterizován rozsáhlým krvácením;
 • Nekrotické změny pankreatu - smrt buněk;
 • Purulentní abscesy;
 • Kapsulární cysty velkých velikostí a cyst s hnisavým tajemstvím;
 • Fistula v jakékoliv části těla.

Ve kterých případech je slinivka břišní odstraněna, pokud není ovlivněna zánětlivým procesem:

 • Zranění po nehodách, bodných ranách atd.;
 • Ucpání kameny jakékoli velikosti v potrubí;
 • Peritonitida celé dutiny břišní;
 • Neúspěšná operace na žaludku, která přinesla další zátěž na slinivku břišní;
 • Benigní nebo maligní nádory;
 • Vrozené vady a transformace žlázy;
 • Porucha sleziny.

Ze všech chirurgických výkonů je nejčastěji prováděno odstranění adenokarcinomu, který je charakterizován rychlým růstem v okolních tkáních. Jedná se o zhoubné nádory, které vedou k částečné resekci. Úplné odstranění pankreatu se nazývá totální pankreatoduodenektomie a používá se relativně vzácně.
Co se stane, když odstraníte slinivku břišní?

Chirurgické zákroky pro resekci slinivky břišní jsou obtížné vzhledem k tomu, že se nacházejí za žaludkem, mezi tenkým střevem a játry. Doba operace je proto nejméně 5 hodin.

Částečné odstranění těla povede k celoživotnímu dodržování zásad pro udržování těla, které jsou v potravinách šetřících potravu a užívajících léky. Kvalita života po vyříznutí částí těla závisí na osobě.

Metoda odstraňování

Operační metody odstranění jsou redukovány na laparoskopickou implantaci do břišní dutiny endoskopu a skalpelu a otevírání břišních operací. Výhodou první metody jsou malé řezy, uzavření rány (minimalizace infekce) a zobrazení účinků a vnitřností na obrazovce monitoru. Výhodou druhé metody je rozsáhlý přístup a schopnost pozorovat obraz zánětlivého procesu.
Operace k odstranění slinivky břišní jsou rozděleny podle části, která bude vyříznuta:

 1. Distální resekce. Vyříznutí tkání, které jsou lokalizovány ve vzdálených řezech. Exkreční kanál je častěji šitý a aby se zabránilo komplikacím, je žlučník vyříznut, což je také ovlivněno zánětlivým procesem.
 2. Medián resekce. Docela vzácná operace: intervence se vyskytuje pouze na isthmu a počátečních úsecích. Během laparotomie se vytváří pankreatoenteroanastomóza pomocí dvou superponovaných stehů.
 3. Mezisoučet. Skládá se téměř v úplné extirpaci a také doprovází odstranění sleziny. Tam zůstane malá část tkáně, který je pevně ohraničený dvanácterníkem.
 4. Kororokaudalny resekce. Tyto operace se provádějí v přítomnosti nádoru v distálních částech nebo v těle. A také provedla excize sleziny (splenektomii). Provoz je poměrně dlouhý vzhledem k nemožnosti normálního přístupu.

Slinivka břišní může být zničena po celá léta se špatným jednáním osoby, a může dát okamžitou reakci na provokující faktor, proto operaci odstranit plánovaným způsobem nebo nouze. Pro lékaře, plánovaná operace a příprava na to spočívá ve vypracování určitých záměrů, během kterých používají všechny druhy technik k ochraně zdravých tkání. Proto se při všech vadných procesech provádějí nezbytné manipulační akce:

 • Disekce parenchymu za účelem zmírnění otoků akutní pankreatitidy;
 • Nekrotomie je excize nekrotických, mrtvých oblastí žlázy bez ovlivnění zdravé tkáně;
 • Anastomózy: biliodigestive nebo gastropancreatoduodenal. Tato technika zahrnuje šití pankreatického kanálu žlučovodem nebo žaludkem.
 • Extirpace cyst, abscesů a jiných formací bez ovlivnění zdravých tkání.

Pankreatektomie je kompletní excize orgánu. Pokud maligní novotvar byl odstraňovacím faktorem orgánu, pak je před operací nutná chemoterapie.

Během operace jsou možné komplikace, jako je krvácení, expanze operačního pole, poškození sousedních orgánů, alergická reakce na celkovou anestézii a další léky. Progresi infekčního procesu je možné u starších lidí, se sníženou imunitní odpovědí a oslabeným tělem, stejně jako v přítomnosti postižených tkání v těle (například zubatými zuby, plísňovými kožními chorobami atd.).

Období rehabilitace

Jak žít bez pankreatu po operaci? Na samém počátku po zásahu chirurgů je pacient pod jejich přísnou kontrolou. Není dovoleno jíst poprvé 2-3 dny. Pijte vodu jen druhý den. Pacientům po operaci není dovoleno vstát během prvních dnů - dva, aby se zabránilo divergenci stehů a krvácení. Léky proti bolesti jsou předepsány, někdy narkotické spektrum.

Po propuštění z nemocnice na 20-21 dnů by měl mít pacient jasnou představu o budoucím životě, který zahrnoval dietu po odstranění slinivky břišní a obdržení léků.

Podle předpisu lékaře je nezbytné, aby celá rehabilitační doba byla prováděna s ohledem na enzymy, které napomáhají fungování žlázy. Pokud byla provedena částečná resekce, pak sledujte stav a výživu, aby se zabránilo rozvoji zánětlivých opakovaných procesů.

Pro odstranění pankreatu je nutné jasně odlišit účinky. Po odstranění lidé často zhubnou, protože neexistuje normální jídlo. Použití inzulínu pro život může naopak vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. Pokud je to žádoucí, pak se částečně obnoví normalizace hmotnosti.

Nezbytná změna všech dříve důležitých činností a principů vede k otázce, zda je možné žít bez pankreatu. Člověk bude realizovat plnou a kvalitativní existenci na vlastní pěst, podle jednoduchých pravidel.

Výživa po operaci

Po odstranění slinivky břišní je zvláštní pozornost věnována výživě. Třetí den je dovoleno pít sladký slabý čaj a nesycenou minerální vodu. Na 4. až 6. den se přidají tekuté zeleninové polévky a tekuté obiloviny. Teprve do konce prvního týdne se postupně přidávají další hrubé potraviny - chléb, míchaná vejce, dušená zelenina. Dva týdny po operaci je povolen nízkotučný tvaroh, nízkotučné maso a ryby.

Nádoby musí být podrobeny tepelnému ošetření. Dieta neobsahuje čerstvou zeleninu a ovoce, pečivo, kávu, pikantní a uzené pokrmy, konzervy. Podle nesporného zákazu alkoholu a tabáku.

Všechny porce jsou velikosti dlaně. Užívat jídlo by mělo být často. Nezapomeňte na bylinné medicíny a vitamín-minerální komplexy. Tyto zásady jsou respektovány po celý život.

Abyste se vyhnuli závažným komplikacím a jakékoliv operaci, musíte se o sebe postarat. Je lepší předcházet nemoci než léčit.

Co ohrožuje odstranění slinivky břišní

V životě je něco. Pokud máme zdraví, zdá se nám, že můžeme překonat všechny životní testy. Věříme, že problémy nikdy nepřekonáme. Rakovina - zní jako věta. Verdikt šťastného života, úspěšná kariéra. Rakovina pankreatu vede k vážným následkům a může vést k resekci tohoto orgánu. Žijí lidé bez pankreatu? Je těžké uvěřit, ale žijí. Co je to za život, řekneme v našem článku.

Když je bolest v pankreatu, není vždy nutné okamžitě spadnout na operaci, někdy můžete jen.

Odstranění slinivky

Inzulín a trávicí enzymy jsou produkovány v pankreatu. Bez inzulínu dochází k diabetu a bez enzymů dochází k částečné absorpci potravy. Je slinivka zcela odstraněna?

Pokud je pacientovi diagnostikován zhoubný novotvar žlázy, pak je odstraněn celý nebo celý orgán. V tomto bodě není pochyb o tom, jak bude člověk žít po resekci tohoto orgánu, cílem pro lékaře je zachránit život pacienta.

Zvažte případy, kdy jsou prováděny operace na slinivce břišní a další prognóza:

 1. U cyst se odstraňují spolu s částí orgánu.
 2. V případě poranění těla se otevře vak omentum a z poškozených tkání se odstraní krev. Pak se krvácející cévy ligují a tkáně se sešívají. Pro odběr krve dát odvodnění. S úplným prasknutím žlázy nebo jejích hlavních kanálků je mezi pankreatem a tenkým střevem zavedena anastomóza.
 3. Pokud jsou v kanálech kameny, pak proříznou průchodku, odstraní kameny, vypustí kanál a sešívají.
 4. Nemoci tohoto orgánu.
 5. S abscesem.
 6. S nádory.
 7. Když píštěl.
 8. S nekrózou pankreatu.
 9. Při krvácení z cév těla.
 10. S peritonitidou.

Pankreatitida není věta. Z mých dlouholetých zkušeností mohu říci, že to hodně pomáhá.

Pokud došlo k malému roztržení žlázy, provádí se:

 • odstranění výsledného hematomu;
 • šít mezeru;
 • dochází k odvodnění.

Pokud je levá polovina žlázy poškozena a kanály jsou rozbité, tělo a ocas žlázy se resekují. Jestliže hlava slinivky břišní trpěla a hlavní pankreatická trubka praskla, pak se provede pankreatoduodenální excize. Při této operaci dosahuje úmrtnost 80%.

Častou příčinou odstranění pankreatu je rakovina. Může nastat z několika důvodů:

 • diabetes;
 • pikantní a tučné potraviny;
 • zneužívání alkoholu;
 • chirurgie žaludku;
 • přejídání;
 • nevyvážená výživa;
 • kouření;
 • pankreatitida;
 • pankreatonekróza;
 • dědičné patologie.

V určitém stadiu vývoje zhoubného nádoru existuje pouze jeden způsob, jak prodloužit život - chirurgický zákrok.

Operace pankreatu jsou rozděleny do několika typů:

 1. Chirurg obnovuje odtok žluči pomocí endoskopie - biliodigestivní anastomózy.
 2. Během operace je žaludek připojen k tenkému střevu - gastroenterostomii.
 3. Kompletní odstranění pankreatu - pankreatoduodenální resekce -.
 4. Celková pankreatodudektomie.

Odstranění slinivky břišní se provádí jen zřídka. Resekce pankreatu je klasifikována jako komplexní operace, protože přístup do žlázy je skryt za jinými orgány břišní dutiny - žaludku, tenkého střeva, jater.

Resekce a postup operace

Pokud je orgán zcela odstraněn, průběh operace je následující: t

 1. Nejprve se pomocí laparoskopu vyšetřuje orgán.
 2. Pak začne operace.
 3. Na přední stěně břišní dutiny je proveden řez.
 4. Poté odstraňte místo slinivky nebo celé tělo.
 5. Chirurgie trvá asi 5 hodin.

Jakmile pacient otevře oči, okamžitě vyvstane otázka, zda žijí bez pankreatu a jak dlouho. Životnost závisí na tom, jak dobře se člověk dokázal přizpůsobit poklesu kvality života. Významnou roli v rehabilitačním období hraje psycholog.

Jak žít po operaci

Operace uplynula. Před vámi čeká na život bez slinivky břišní. Může člověk žít bez pankreatu? Co ho čeká? Život po odstranění slinivky břišní je pro pacienta velmi komplikovaný:

 1. Tam je porušení metabolismu sacharidů.
 2. Tělo přestává produkovat inzulín, takže před koncem života bude muset udělat injekce.
 3. Požadované trávicí enzymy také nejsou produkovány.

Po odstranění pankreatu jsou možné následky. Aby se zabránilo vzniku nových benigních nádorů, je pacientovi podávána chemoterapie a radiační terapie. Po odstranění pankreatu od pacienta se mohou vyskytnout následující komplikace:

 • pacient ztrácí váhu;
 • po operaci se mohou vyskytnout infekční komplikace;
 • poškození nervu;
 • krvácení;
 • diagnóza diabetu;
 • dochází k porušení trávicího procesu.

Režim napájení

Může člověk žít bez slinivky, pokud nedodržuje přísnou dietu? Ihned odpovězte - ne. Po propuštění domů bude pacientovi doporučena dieta 5p. Můžete žít bez slinivky břišní, pokud kromě stravy pacient bere enzymy a vstřikuje inzulín. Následující produkty podléhají přísnému zákazu:

 1. Klobásy a uzené výrobky.
 2. Okurky.
 3. Pikantní jídlo.
 4. Mastné a sladké výrobky.
 5. Silný čaj a káva.
 6. Čerstvé pečivo a chléb.
 7. Koření a koření.
 8. Výrobky z kyselého mléka.
 9. Moučné výrobky a brambory.
 10. Můžete jíst vejce, ale velmi vzácně.

Jídlo by mělo být zlomkové a jídlo by mělo být snadno stravitelné. Vaření může být dušené, dušené, vařené nebo pečené. Po vaření musí být vše uzemněno. Doporučuje se dodržovat proteinovou dietu.

Čerstvá zelenina a ovoce, můžete jíst v neomezeném množství, nezapomeňte na grind. Hrubé rostlinné vlákno by mělo být vyloučeno. Pacient by měl vypít nejméně 2 litry denně.

Enzymová substituční terapie

Poté, co jste odstranili slinivku břišní, důsledky se odrážejí v procesu trávení jako celku. Nedostatek enzymů vede ke skutečnosti, že potraviny přestávají být zpracovávány a absorbovány střevy. Příjem enzymů přispívá k normalizaci trávení, během jídla by měl být opilý. Enzymové přípravky jsou vyráběny různými způsoby, zde jsou některé z nich:

 1. Vestal - pomáhá stimulovat trávení.
 2. Alfa-amyláza - pomáhá trávit sacharidy, po jídle.
 3. Micrazim - obsahuje pankreatin, který pomáhá proteinům, tukům a sacharidům trávit.
 4. Creon - má komplexní substituční účinek na tělo pacienta s nedostatkem enzymů.

Tyto léky by se měly užívat s každým jídlem. Účinek léčby je patrný okamžitě - nevolnost je pryč a střevní práce je normalizována.

Je možné žít bez pankreatu?

Po odstranění slinivky břišní není prognóza lékařů uklidňující. Mnoho operovaných lidí zemře v prvním roce života. Průměrná délka života těchto pacientů je 5 let. I když někteří žijí do stáří.

Pokud je slinivka odstraněna, pacient by si měl koupit glukometr pro stanovení hladiny cukru a inzulínových per pro injekce v lékárně.

Velmi špatná nemoc, ale můj přítel mi poradil při léčbě pankreatitidy, kromě toho, co mi lékař předepsal.

Někdy se v přítomnosti dárce provádí transplantace orgánu. Tento chirurgický zákrok však vyžaduje vysokou odbornost lékaře.

Po odstranění slinivky břišní by následky a frustrace v životě po operaci neměly nutit operované osoby, aby se stáhly do sebe. Každý den je třeba ocenit a s úsměvem se snažit vnímat všechny životní situace. Každý člověk v životě dostane tolik, kolik může nést - a bolest a slzy a lásku.

Slinivka břišní hraje důležitou roli v normálním fungování lidského těla. Podílí se na vývoji řady hormonů, z nichž nejdůležitější je inzulín. S nedostatkem tohoto hormonu v těle začíná rozvíjet diabetes.

Některá onemocnění pankreatu, například pankreatitida, mohou být léčena medikací a přísnou dietou. Existují však nemoci, při kterých se doporučuje odstranit slinivku břišní nebo její část. Toto radikální rozhodnutí pomáhá zachránit život člověka. Co však bude život člověka bez slinivky břišní.

Funkce slinivky břišní

Hlavní funkcí slinivky břišní je produkce enzymů pro zajištění funkce trávicího systému. Ovlivňují rozpad bílkovin, sacharidů a tuků, stejně jako tvorbu tzv. Kusu potravy, která prochází dále podél trávicího traktu. Bez normální funkce této žlázy bude narušen proces asimilace potravy a metabolismu.

Důvodem pro porušení těla mohou být špatné návyky, konzumace alkoholu, příliš tučné potraviny. V důsledku toho se může objevit nejčastější onemocnění, pankreatitida. V nepřítomnosti zánětu, nádorů a cyst lze dosáhnout stabilního stavu pomocí speciální diety. V ostatních případech je nutná operace.

Odborníci však tento způsob léčby doporučují v extrémních případech. Konec konců, slinivka břišní je velmi jemný orgán a je poměrně těžké předvídat důsledky operace. I když je operace úspěšná, nezaručuje opakovaný zánět orgánu. Prodloužený zánět a akutní pankreatitida pankreatu se může transformovat na rakovinné onemocnění orgánu.

Metoda pankreatektomie - odstranění pankreatu

Pankreatektomie je primární metodou chirurgické léčby onemocnění pankreatu. Během této operace se odstraní slinivka břišní nebo její část. V některých případech, s odstraněním pankreatu, jsou orgány umístěné v bezprostřední blízkosti odstraněny:

 • slezina,
 • žlučník,
 • horní část žaludku.

Operace k odstranění slinivky břišní je následující. Lékař otevře dutinu břišní v pankreatu. V závislosti na závažnosti onemocnění se odstraní část slinivky břišní nebo celý orgán, stejně jako další orgány poškozené tímto onemocněním. Dále je řez sešit a zajištěn speciálními držáky.

Během a po operaci je vysoké riziko komplikací. Nejde jen o možné zánětlivé procesy a infekce, ale také o další fungování těla.

Až donedávna se věřilo, že člověk nemůže žít bez pankreatu, ale dnes je prognóza příznivá. V současnosti může člověk bez tohoto těla žít a jeho následky ho nevystraší, i když bude nutné striktně dodržovat doporučení lékaře a užívat léky obsahující hormony, které nahradí enzymy produkované slinivkou břišní a speciální pilulky pro pankreatitidu pankreatu.

Faktory ovlivňující výskyt komplikací po operaci

 • nadváha;
 • věku pacienta;
 • nezdravá strava;
 • kouření a pití;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem.

Proces rehabilitace po pankreatektomii

Dokonce i bez komplikací trvá rehabilitační proces po odstranění slinivky břišní dlouhou dobu, ale prognóza je příznivá. Po operaci je předepsána přísná dieta, velké množství léků a inzulínových injekcí.

Obnovení těla potrvá dlouho. Pacienti budou dlouhodobě mučeni nemocí. Nicméně mohou být minimalizovány užíváním léků proti bolesti. Mnohem důležitější pro pacienta může být morální podpora blízkých.

Dieta po odstranění slinivky

Aby se zabránilo komplikacím po operaci, je pacientovi předepsána přísná dieta. V prvních dnech po operaci musí pacient hladovět. Je mu dovoleno vypít denně asi 1,5 litru čisté vody nesycené oxidem uhličitým. Denní dávka vody by měla být rozdělena na několik porcí a vypít v malých doušcích.

O několik dní později se do pacientovy stravy dostane pár neslazeného čaje a omeleta z vaječného bílku vařená v páru. Můžete jíst pohankové nebo rýžové kaše vařené ve vodě nebo v nízkotučném mléku.

Po týdnu lze do stravy přidávat malé množství chleba, nízkotučného tvarohu a másla. Zeleninové polévky budou užitečné, zejména ze zelí. Před použitím musí být pečlivě promíchány všechny složky polévky.

Pak se postupně strhávají chudé ryby a maso do pacientovy stravy. Při vaření je třeba mít na paměti, že by se měly vařit výhradně v páře nebo vařené.

Základní princip stravy po odstranění slinivky břišní je maximální obsah bílkovin v nádobí a téměř úplná absence tuků a sacharidů. Měli byste snížit spotřebu soli, ne více než 10 gramů denně, a zcela upustit od používání cukru. V každém případě by měl pacient přesně vědět, co má jíst k pankreatitidě pankreatu.

Celá denní strava by měla být rozdělena do 5-6 jídel. Části by měly být malé. Měly by být konzumovány pomalu, důkladně žvýkat. Jídlo by mělo obsahovat velké množství vitamínů. Navíc se doporučuje užívat vitamíny a minerální látky v tabletkách. Zvláštní pozornost je věnována vodnímu režimu těla. Denní dávka vody po operaci by měla být 1,5-2 litrů.

Po odstranění pankreatu byste měli úplně přestat kouřit a pít alkohol. Omezte také použití brambor, sladké, mouky, sycených nápojů a silné kávy. Spotřeba mastných, smažených a uzených potravin se nedoporučuje.

Přibližná strava pacienta by tedy měla vypadat takto:

 1. potraviny obsahující maximální množství proteinu;
 2. potraviny bez cukru a pouze mírně solené;
 3. koření v potravinách by mělo být zcela nepřítomné;
 4. ve stravě musí být přítomny mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, neslazené ovocné nápoje, přírodní šťávy;
 5. základem stravy by mělo být libové maso a ryby;
 6. pikantní ovoce;
 7. mleté ​​zeleninové polévky a zeleninové pyré;
 8. suché sušenky a včerejší chléb.

Kromě správné výživy a přísné diety je třeba se vyvarovat veškerého stresu, protože odstranění organismu je pro tělo velkým stresem.

Před několika desetiletími by každý lékař, který by odpověděl na otázku, zda člověk může žít bez pankreatu, určitě řekl: „Ne!“. Dnes se však ukázalo, že život bez tohoto vitálního orgánu je možný, pokud nezapomenete dodržovat přísnou dietu, dodržujte všechna doporučení lékaře, užívejte speciální léky a vést zdravý životní styl.

Indikace pro chirurgii

Slinivka břišní je považována za největší žlázu v lidském těle. Skládá se z těla, hlavy a ocasu a jeho tkáně jsou spojeny malými a tenkými cévami. V našem těle plní mnoho klíčových funkcí - reguluje hladinu cukru v krvi, produkuje enzymy a hormony, rozkládá bílkoviny, tuky a sacharidy. V důsledku podvýživy, abdominálního traumatu, zneužívání alkoholu a jiných příčin však může dojít k narušení práce tohoto důležitého orgánu.

Když selže pankreat, zánět se vyvíjí v jeho tkáních, což se nazývá pankreatitida, a mnoho dalších patologických procesů, které často vedou k výskytu cysty nebo maligního tumoru. A pokud lze pankreatitidu léčit konzervativními metodami, pak 80% rakoviny na slinivce břišní lze vyléčit pouze chirurgicky.

Je slinivka zcela odstraněna? Ano, operací nazývanou pankreatektomie. Vzhledem k tomu, že slinivka břišní je velmi křehký orgán, který se nachází ve vzdáleném břiše, pankreatektomie je považována za obtížnou a nebezpečnou operaci.

Jak se provádí pankreatikumektomie?

Odstranění slinivky břišní se provádí pouze laparotomií. Během pankreatektomie chirurg řezá břišní dutinu, poté odstraňuje orgán nebo jeho část. Provoz trvá v průměru 5-6 hodin.

Během pankreatektomie může být také provedena resekce jiných orgánů postižených nádorem. Například části žaludku a střev, lymfatické uzliny, slezina. Přítomnost žlučových kamenů může být indikací pro současnou resekci tohoto orgánu.

Během operace se může otevřít vnitřní krvácení a může dojít k dalším komplikacím, proto je velmi těžké předem předpovědět výsledek pankreatektomie. Lékaři dávají nejpříznivější prognózu po odstranění hlavy nebo ocasu slinivky břišní.

Možné komplikace a důsledky

Úplné i částečné odstranění slinivky břišní je mimořádně obtížnou operací, která často vede ke komplikacím. A nejde jen o rozsáhlé vnitřní krvácení nebo závratě po anestezii, ale také o takové závažné poruchy v těle, jako jsou:

 • akutní pooperační pankreatitida;
 • selhání oběhu;
 • poškození nervu;
 • infekční léze;
 • peritonitida;
 • exacerbace diabetu;
 • selhání jater.

Podle statistik se pravděpodobnost komplikací zvyšuje vlivem faktorů, jako jsou:

 • selhání správné výživy v předoperačním období;
 • pacient má špatné návyky, především kouření tabáku;
 • srdeční onemocnění;
 • nadváha;
 • věku.

Většina důsledků pro lidské tělo má úplnou resekci slinivky břišní, která nevyhnutelně vede k poruše zažívacího systému, jater, střev, žlučníku a dalších orgánů gastrointestinálního traktu. V důsledku operace osoba přestane produkovat inzulín, enzymy nezbytné pro trávení potravy přestanou být uvolňovány, metabolismus uhlíku je narušen.

Rehabilitace po pankreatické ektomii

Pacienti, kteří částečně nebo úplně odstranili slinivku břišní, vyžadují plnohodnotnou individuální péči. V prvních dnech po pankreatické ektomii se pacientům ukazuje přísný odpočinek - můžete sedět, stát a chodit pouze se svolením lékaře. Vzhledem k tomu, jak žaludek a šev po operaci jsou velmi bolestivé, člověk je předepsán silné léky proti bolesti.

Neschopnost zůstat v posteli po pankreatektomii může způsobit vnitřní krvácení a prasknutí švu.

Nedílnou součástí rehabilitace je půst. Během prvních 2-3 dnů může pacient pít pouze nesycenou minerální vodu. Denní dávka vody je 1-1,5 litru, musíte ji vypít po celý den.

Po třech dnech se do pacientovy stravy přidává čaj, nesolená zeleninová krémová polévka a dušená proteinová omeleta. Je také povoleno používat na vodě čistou kaši.

7–10 dní po pankreatektomii lze menu pacienta rozšířit o produkty jako:

 • máslo;
 • nízkotučný tvaroh;
 • libové maso (králík, kuře, krůta) a ryby (okoun, treska);
 • pečená jablka nejsou kyselé odrůdy;
 • zeleninové cukinové kotlety, mrkev, květák, brambory;
 • boky bujónu, kompoty, želé bez cukru;
 • sušenky z pšeničného chleba.

Dieta po pankreatektomii

Po propuštění je pacientovi přidělena speciální dieta, tabulka č. 5, pacientovi, který má odstraněnou slinivku břišní nebo její části. Tato strava poskytuje přísnou dietu, jejíž klíčové body jsou:

 • úplné odmítnutí slaných, smažených, kořeněných a tukových potravin;
 • frakční jídla v malých porcích (nejméně 5–6x denně);
 • zahrnutí užitečných produktů do menu;
 • bohatý nápoj (1,5–2 l vody denně);
 • úplné odmítnutí alkoholu.

Seznam zakázaných produktů zahrnuje:

 • cukrovinky, výrobky z másla, chléb;
 • koření a koření;
 • některá zelenina a ovoce (ředkvičky, cibule, zelí, špenát, kyselá jablka, česnek);
 • Konzervy, klobásy;
 • Rychlé občerstvení a Potraviny;
 • tučné maso a ryby;
 • káva a soda;
 • uzené maso a okurky.

Drogová podpora po operaci

Lidé, kteří byli chirurgicky odstraněni slinivkou břišní, životně důležitým komplexním enzymem a inzulínovou terapií. Hlavním úkolem enzymové terapie je pomáhat tělu při vývoji enzymů pro trávení potravy. Za tímto účelem předepsat léky, které obsahují pankreatin. Například Mikrasim, Vestal, Creon. Tyto léky zlepšují trávení, odstraňují nevolnost a nepříjemné pocity v žaludku a nemají prakticky žádné vedlejší účinky.

Kolik žije bez pankreatu?

I když byla pankreatektomie úspěšná a bez komplikací, mnoho lidí se ptá, jak dlouho můžete žít bez pankreatu. Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. Podle statistik je délka života po úplném odstranění slinivky břišní přibližně 5 let. Existují však případy, kdy bez těchto životně důležitých orgánů lidé žijí šťastně několik dalších desetiletí.

Pro prodloužení života po pankreatické ektomii je nutné nejen užívat enzymatické přípravky a používat správné potraviny, ale také pravidelně podstoupit komplexní lékařské vyšetření.

Samozřejmě, odstranění jakéhokoliv orgánu, zejména slinivky břišní, je pro člověka obrovským stresem. Ale život po odstranění slinivky břišní nekončí!

Slinivka břišní hraje důležitou roli v trávicím systému, protože vylučuje důležité enzymy pro trávení potravy. Když se stane zanícenou, její enzymy ji začnou ničit a trávit, živiny z potravy přestávají být absorbovány.

Porušení v ní také přispívá k rozvoji diabetes mellitus, protože na něm závisí produkce inzulínu. V mnoha případech je možné vyhnout se zánětu žlázy dietou. Někdy však lékař předepíše odstranění slinivky břišní. Kdy se to stane a je možné s ním žít?

Indikace pro chirurgii

Odstranění ucpávky může být částečné a úplné. Indikace pro druhé je často rakovina. Chirurgický zákrok při částečném odstranění lze upustit v následujících případech:

 • poranění žláz;
 • nesprávný vývoj;
 • smrt tkáně;
 • nádory různého původu;
 • cysty a fistuly;
 • exacerbace chronické pankreatitidy, pokud léčba nepřinesla výsledky;
 • krvácení z jeho cév.

Provoz a příprava na něj

Pokud je chirurgický zákrok indikován pro rakovinu orgánu, obvykle mu předchází průběh chemoterapie. To snižuje velikost nádoru. Dále se provádí krevní test, ultrazvukové vyšetření orgánu a jeho propíchnutí. Týden před operací je zakázáno užívat:

 • léky proti bolesti, antipyretika a protizánětlivá léčiva patřící do skupiny nesteroidů;
 • léky, které ředí krev;
 • prevence tvorby krevních sraženin.

Operace se nazývá pankreatektomie a provádí se v celkové anestezii. S částečným odstraněním, resekcí, nejčastěji, s hlavou nebo ocasem těla. Existují případy, kdy je nutná operace v orgánech umístěných v blízkosti slinivky břišní.

Během operace se mohou vyskytnout komplikace ve formě krvácení, poškození sousedních orgánů a infekce. Kromě toho se mohou objevit nežádoucí reakce na anestezii, včetně poklesu tlaku nebo závratě.

Komplikace jsou nejvíce náchylné k lidem, kteří kouří, jedí špatně, mají nadváhu, srdeční onemocnění a pokročilý věk.

Pooperační období

Po operaci je pacient v nemocnici až do uzdravení. To je obvykle 1 - 3 týdny, ale v případě jakýchkoliv následků nebo komplikací je to možné a delší. Pro usnadnění života pacienta v pooperačním období můžete užívat léky proti bolesti.

Nejprve pacient po operaci potřebuje psychologickou podporu od příbuzných. To je spojeno nejen s bolestí, ale také s hladem, který je nejprve nutný. Je nutné dodržet lůžko. Ve stejné době, kdy lékař umožní, nezapomeňte vstát, chodit a sedět, ale postupně a šetrně.

Po návratu domů se pacient musí řídit těmito doporučeními:

 • dodržovat zvláštní dietu;
 • užívat inzulín a enzymy;
 • nezvedají závaží;
 • vyhnout se fyzické námaze.

Účinky odstranění pankreatu

Pokud je ucpávka částečně odstraněna, pak bude obnova mnohem jednodušší, protože její zbývající část bude schopna převzít některé funkce. Situace je mnohem složitější, když byla provedena operace k odstranění celé ucpávky.

Nedostatek enzymů pro trávení potravy po celý život bude muset doplnit drogy. Pro jejich výrobu s použitím pankreatu býka nebo prase. Je recyklován, sušen a potažen. Pro udržení normální hladiny cukru v krvi je třeba podávat inzulínové injekce.

Odstranění pankreatu může mít různé účinky. Pokud dříve, takové operace skončily smrtí po nějaké době, ale nyní, díky lékařským přípravkům, může člověk vést prakticky celý život. Může dojít k prudkému poklesu nebo zvýšení tělesné hmotnosti, chronickému průjmu.

Pacient by měl být pravidelně vyšetřován lékařem, aby se léčba v případě zhoršení léčby upravila. Kuřáci budou muset zapomenout na svůj špatný zvyk navždy. Kromě toho byste se měli vyvarovat stresových situací a nepodlehnout depresi.

Výživa po odstranění slinivky břišní

Po odstranění těla by měla následovat celoživotní dieta. V prvních třech dnech pooperačního období je stravování zakázáno. Můžete pít pouze alkalickou vodu bez plynu. Čtvrtý den se pije lehce vařený neslazený čaj s malým sucharem.

Dále postupně a postupně zavádíme polévku bez soli, parní omeletu z bílkovin. Je povoleno jíst kaši z pohanky nebo rýže vařené ve vodě s mlékem (ve stejném poměru).

Od šestého dne můžete jíst chléb s máslem. Hlavní podmínkou je, že chléb by neměl být čerstvý. O týden později přidáme nízkotučný tvaroh, polévky a zeleninovou kaši, ryby a odrůdy libového masa. Masové a rybí pokrmy by měly být ve formě parní soufflé. Od desátého dne jsou povoleny parní hamburgery.

 • zelí (v jakékoliv formě);
 • cukr;
 • čerstvé pečivo;
 • pečení;
 • kávové nápoje a silný čaj;
 • alkoholické a sycené nápoje;
 • mastné ryby a maso;
 • pikantní, uzená, slaná, smažená a mastná jídla;
 • Cukrovinky a čokoláda;
 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • čisté mléko.

Všechny potraviny musí být otřeny. Neměla by být horká ani studená. Strava by měla obsahovat více bílkovin a méně sacharidů a tuků.

Musíte jíst 5-6 krát denně.

Omezte příjem soli na 10 gramů denně. Požadovaný příjem vitamínů a minerálů. Povoleno pít tekutiny do 2 litrů denně. Musíte pít v malých porcích a doušky.

I přes významná dietní omezení a potřebu celoživotního léčení je stále možné žít šťastný život. Omezení spotřeby výrobků nenarušují vynalézání nových receptů a rozšiřování nabídky. A na příjem léků si můžete zvyknout.

Odstranění slinivky

Slinivka břišní je důležitým orgánem, který je zodpovědný za trávení a metabolismus. Bez ní nemůže lidské tělo fungovat normálně. Existují však některá onemocnění, která vyžadují okamžité odstranění žlázy, protože život člověka může být zachránen pouze tímto způsobem. A v jakých situacích se provádí odstranění slinivky břišní a jak se mění život pacienta, zjistíte nyní.

Funkce těla

Slinivka břišní se podílí na syntéze enzymů nezbytných pro normální průběh trávicího procesu. Poskytují rozpad bílkovin, tuků a sacharidů a přispívají k tvorbě hrudek, které pak vstupují do střeva. Pokud selže slinivka, jsou všechny tyto procesy narušeny a vznikají vážné zdravotní problémy.

Kromě trávicích enzymů produkuje slinivka břišní hormony, z nichž hlavní je inzulín, který kontroluje hladinu glukózy v krvi. Jeho nedostatek způsobuje rozvoj diabetes mellitus, který bohužel není přístupný léčbě a vyžaduje, aby pacient neustále dostával léky, což negativně ovlivňuje i celkové fungování organismu. A bez nich nemůže pacient dělat, protože prudký skok v krvi může vést k náhlé smrti.

Protože tento orgán je pro lidské tělo tak důležitý, je slinivka odstraněna? Lidé s pankreatitidou jsou většinou léčeni léky. Tato choroba je však provokatérem závažnějších patologií, jako je tvorba maligních nádorů na povrchu žlázy, cyst, kamenů v kanálcích nebo rozvoj nekrózy. Ve všech těchto případech je jedinou správnou metodou léčby chirurgický zákrok. Nicméně, lékaři nejsou ve spěchu uchýlit se k němu, protože slinivka břišní je důležitým orgánem v lidském těle a je téměř nemožné předpovědět důsledky, které mohou vzniknout po jeho odstranění.

I když je částečná resekce žlázy plánována během operace, nedává to 100% záruku, že se zánět nevrátí. Pokud hovoříme o rakovině pankreatu, pak v tomto případě budou šance na úplnou léčbu po operaci pouze 20%, zejména pokud nemoc postihla blízké orgány.

Indikace pro odstranění

Odstraňte slinivku břišní s rozvojem následujících onemocnění:

 • akutní pankreatitida komplikovaná nekrózou;
 • onkologie;
 • cysty;
 • ukládání kamenů do kanálků žlázy;
 • pankreatonekróza;
 • absces;
 • krvácení uvnitř cysty.

Metoda odstraňování

Pro částečnou nebo úplnou resekci slinivky břišní se používá metoda, jako je pankreatektomie. Je-li nutné zcela odstranit orgán, operace se provádí pomocí aparátové dráhy, to znamená, že přístup k postižené žláze se získá řezem v dutině břišní. Po všech událostech je místo řezu šito nebo upevněno sponkami.

Někdy během takové operace jsou v břišní dutině instalovány drenážní trubice, které umožňují shromažďování tekutiny v prostoru chirurgovy práce. V některých případech lékaři instalují také odvodňovací trubice ve střevech. To se zpravidla provádí pouze tehdy, když vzniká potřeba sondovaného výkonu.

Pokud není žláza zcela odstraněna (pouze její část), může být pankreatektomie prováděna laparoskopickou metodou - přístup k orgánu se provádí vpichem břišní dutiny vložením speciálního zařízení do břišní dutiny, která je vybavena kamerou, která umožňuje sledovat všechny akce na monitoru počítače. Taková operace je méně traumatická a vyžaduje kratší dobu rehabilitace. Bohužel, ne ve všech případech existuje možnost použít tento způsob chirurgického zákroku.

Během operace může být provedeno nejen odstranění pankreatu, ale i dalších orgánů umístěných v jeho blízkosti, například:

 • žlučník;
 • slezina;
 • horní část žaludku.

Během operace a po ní je větší pravděpodobnost závažných komplikací. V tomto případě nejde jen o možnost vzniku zánětu nebo infekce, ale také o další práci celého organismu. Koneckonců, v poslední době se operace, během kterých bylo provedeno úplné odstranění žlázy, neprováděly v lékařské praxi, protože se věřilo, že bez tohoto orgánu nemohou lidé žít ani jeden rok.

Dnes se však situace zcela změnila a prognóza po těchto operacích je příznivá, ale pouze v případě, že jsou dodržovány všechny pokyny lékaře. Jak se tělo zotaví během rehabilitačního období a jak dlouho bude člověk schopen žít, závisí na několika faktorech:

 • hmotnost pacientů (osoby s nadváhou se po operaci zotavují a žijí méně);
 • věku pacienta;
 • výživa;
 • člověk má špatné návyky;
 • stavy kardiovaskulárního systému;
 • pacient má jiné zdravotní problémy.

Je možné žít bez člověka slinivky? Samozřejmě ano! Mělo by však být jasné, že čím více negativních faktorů ovlivňuje tělo, tím větší je pravděpodobnost, že po operaci dojde ke komplikacím, což může vést ke snížení očekávané délky života. Po odstranění slinivky břišní můžete žít šťastně až poté, co budete vést zdravý životní styl a dodržovat všechna doporučení lékaře.

Období rehabilitace

Život po odstranění slinivky břišní u lidí se dramaticky mění. I kdyby byl odstraněn pouze ocas orgánu nebo jiná jeho část a samotná operace šla bez komplikací, bude pacient potřebovat hodně času a úsilí, aby se plně zotavil.

Pokud je slinivka odstraněna, pacient bude muset dodržovat přísnou dietu, užívat speciální léky a používat inzulínové injekce ke kontrole hladiny cukru v krvi.

Mnozí pacienti se po dlouhou dobu stěžují, že mají bolest v operované oblasti, a bolest je výrazná. A aby je minimalizovali, lékaři zpravidla předepisují léky proti bolesti jako další terapii. Úplné uzdravení těla po operaci slinivky břišní trvá přibližně 10–12 měsíců.

Možné následky v pooperačním období

Účinky odstranění pankreatu mohou být různé. Každá operace má vysoké riziko zánětlivých nebo infekčních procesů v tkáních těla během pooperačního období. A vyhnout se jim, před operací a poté, co lékař předepíše léčbu antibiotiky. Pokud je pacient bere přísně podle předepsaného schématu, rizika těchto komplikací se několikrát snižují.

Po odstranění žlázy se vyvíjí diabetes mellitus, protože po operaci dochází k akutnímu nedostatku inzulínu v těle, což je důvod, proč je člověk nucen neustále injektovat inzulín. Pokud je přeskočíte nebo je použijete nesprávně, má to také různé důsledky, mezi něž patří hypoglykemie a hyperglykemická kóma.

Navíc i odstranění malé části slinivky břišní porušuje její exokrinní funkce, které jsou zodpovědné za trávení. Pacient proto bude muset neustále brát enzymové přípravky (jsou individuálně jmenovány).

Výživa po operaci

Po operaci k odstranění slinivky břišní je všem pacientům bez výjimky podávána přísná dieta. Budete se muset neustále držet. Z diety jednou provždy odstraněn:

 • Smažená a mastná jídla;
 • uzené maso;
 • okurky;
 • mouka;
 • koření;
 • Konzervy;
 • polotovary;
 • klobásy;
 • kořeněné pokrmy a omáčky;
 • Sýtené a alkoholické nápoje;
 • čokoláda;
 • kakao;
 • luštěniny.

V denní stravě pacienta musí být maso a ryby s nízkým obsahem tuku. Nelze je však používat společně s pokožkou. Také každý den potřebuje jíst mléčné a mléčné výrobky (obsah tuku v nich by neměl být vyšší než 2,5%).

Jíst jídlo by mělo být také podle určitých pravidel:

 • první 3-4 měsíce po operaci musí být rozdrcena na konzistenci podobnou pyré;
 • Je nutné jíst v malých porcích nejméně 5krát denně;
 • 30–40 minut před jídlem by měla být podána injekce inzulínu (pouze v případě použití krátkodobě působícího inzulínu) a během jídla musíte užívat enzymatický přípravek;
 • jídlo by mělo být teplé, teplé a studené pokrmy jsou zakázány;
 • Poslední jídlo by mělo být 2-3 hodiny před spaním.

Pokud přísně dodržujete dietu a používáte léky předepsané lékařem včas, můžete žít dlouhý a šťastný život i po úplném odstranění slinivky břišní. Pokud ignorujete doporučení lékaře, může to vést k vážným následkům a významně snížit délku života.