Image

Sucho v ústech: co způsobuje takto projevenou chorobu, o čemž svědčí doba nástupu symptomu

Je těžké najít osobu, která nikdy v životě necítila sucho v ústech. Důvody, pro které se tato choroba projevuje ve formě tohoto příznaku, by měly být každému známy, aby nedošlo ke ztrátě důležitého vodítka o selhání jeho normálního fungování.

Pokud je nedostatek slin pozorován velmi zřídka, po jídle, které k tomu přispívá, nebo alkoholu, pak byste neměli okamžitě ozvat alarm - to je normální. Člověk by měl pít dostatek tekutin, aby obnovil rovnováhu vody v těle.

Pokud tento jev často trápí a má tendenci se zhoršovat, kromě kovové chuti v ústech, první věc, kterou je třeba udělat, je vyloučit pacienta s diabetem, protože sucho v ústech je jedním z příznaků tohoto onemocnění. Můžete to udělat tak, že navštívíte endokrinologa a požádáte ho o krevní test na toleranci na cukr a glukózu.

Kořenové příčiny

Sliny v ústech mají důležitou funkci, takže musíte zajistit, aby jejich množství nebylo nižší než normální. Čistí ústa, pomáhá trávit potravu a zabraňuje růstu bakterií, zabraňuje vzniku infekcí.

Nedostatek slin pociťuje osoba jako:

 • Velký žízeň, která je přítomna téměř neustále.
 • Změní se jeho struktura, stane se lepkavá.
 • Pysky suché a popraskané.
 • Akné se objevuje v ústní dutině a mění se na vředy.
 • Mravenčí jazyk a pocit pálení.
 • Narušení hlasu.
 • Pocit sucha v krku a brnění.
 • Vzhled dechu.

Proč se objeví sucho v ústech? Co způsobuje toto onemocnění u lidí?

Lékaři identifikovali patologické stavy, které narušují tvorbu slin u pacienta:

 1. Narušení fungování slinných žláz, které se projevuje prudkým poklesem slinění. Mezi nejčastější onemocnění patří parotitida, sialostáza a sialadenitida. Pacient může pozorovat zvýšení velikosti žláz, jejich otok a bolestivost.
 2. Infekční onemocnění doprovázená vysokou horečkou a pocením, vedoucí k dehydrataci. Jedná se o SARS, chřipku, angínu a další nemoci.
 3. Endokrinní onemocnění, která narušují slinění pacienta. Nejběžnějším a nejnebezpečnějším onemocněním v této skupině je diabetes. Jeho klasickým příznakem je žízeň doprovázená suchostí. To je způsobeno nedostatkem inzulínu, aniž by byla narušena dostatečná úroveň metabolických procesů v těle.
 4. Poškození slinných žláz, které způsobuje jejich dysfunkci. Sucho v ústech se objevuje v důsledku porušení integrity tkáně žlázy.
 5. Ztráta slinných žláz po operaci v důsledku výskytu onemocnění, která vyžadují jejich odstranění.
 6. Sjogrenův syndrom, což je autoimunitní onemocnění.
 7. Nadměrná ztráta tekutin tělem. Jakýkoli patologický stav, jako je popáleniny, zvýšená tělesná teplota, zvracení nebo průjem, přispívá ke vzniku sucho v ústech.

Nepatologické příčiny sucho v ústech závisí na pacientově životním stylu a návycích, které vedou k dehydrataci. To je jíst potraviny, které porušují normální vodní rovnováhu v těle, nedostatek tekutin a přítomnost špatných návyků. Užívání některých léků vyvolává vedlejší účinky, jako je suchost v ústech. Ve většině případů pomůže tento problém vyřešit úprava pitného režimu. Po ukončení léčby porucha sama zmizí.

Po probuzení

Po vysušení je pocit suchosti v ústech běžný. To může být provokováno mnoha faktory, jak vnitřními, tak vnějšími. Nosní kongesce, chrápání v noci, problémy s dýchacím systémem jsou nejčastější příčiny nepohodlí.

V procesu odstraňování alkoholu z těla se objeví sucho v ústech. Příčiny, které jsou spojeny s nedostatečnou tvorbou slin, jsou popsány v lékařské literatuře a v referenčních knihách, aby informovaly lékaře a pacienty, že tomuto symptomu musí být věnována pozornost.

Ačkoli nedostatečné zvlhčení sliznice v dopoledních hodinách není ve většině případů rozhodující, měli byste pozorovat slinový tok po celý den, protože to může být příznakem vážné nemoci.

Proč ústa suší během spánku?

Noční sucho v ústech vyžaduje pozornost, protože to může být příznak vážné nemoci. Je důležité ji podrobně popsat a pochopit, co způsobuje její vzhled. Kromě vysychání sliznic v důsledku nesprávného nebo obtížného dýchání, stejně jako nadměrného požití v noci, může tento jev vyvolat onemocnění nervového systému.

Je třeba mít na paměti, že slinné žlázy nepracují v noci tak aktivně jako během dne. Pokud je jejich inervace narušena, tento jev je zhoršen. Tento příznak může indikovat přítomnost onemocnění v chronické formě. Pokud dochází k systematickému opakování nedostatečné produkce slin a neprojde po probuzení - je to alarmující znamení. Pacient se musí na klinice domluvit s odborníkem.

Příčiny sucho v ústech, ne kvůli nemoci

Dokonce i zdravý člověk by měl být v ústech. Příčiny, které jsou spojeny s nedostatkem slin, lze nalézt zadáním dotazu do vyhledávače. Jejich seznam bude poměrně velký, takže tento příznak nelze ignorovat a musí být odstraněn co nejdříve.

Vnější a vnitřní příčiny sucho v ústech:

 • Nedostatečná vlhkost vzduchu a zvýšená teplota. Tento problém je pozorován v létě, kdy sucho, stejně jako v bytech s ústředním vytápěním, pokud není dodatečné zvlhčování vzduchu.
 • Nesprávná výživa. Jíst mastné, kořeněné a slané potraviny přispívá k suchu v ústech. Důvody, proč se tato choroba projevuje tímto způsobem, se určují podle seznamu poruch v těle, které vyvolávají vývoj onemocnění u pacienta.

Těhotné ženy jsou náchylné k narušení slinných žláz. Tento jev přispívá k hojnému pocení, častému naléhání na toaletu a závislosti na těle ke zvýšenému stresu. Nedostatek draslíku a nadbytek hořčíku také přispívají k výskytu nedostatku produkce slin.

Alarmující znak je vzhled kovové chuti v ústech, může signalizovat nástup gestačního diabetu. Žena se musí poradit s lékařem, který předepíše testy hladiny cukru v krvi a glukózy.

Trvalé sucho v ústech: pocit sucha v ústech, jeho příčiny a následky

Jsou situace, kdy člověk pociťuje krátkodobý nedostatek produkce slin, je nepříjemný, ale ne nebezpečný. Ujistěte se, že se obrátíte na lékaře, pokud má konstantní sucho v ústech. Pocit sucha v ústech může být příznakem vzniku závažných onemocnění, která by měla být zahájena co nejdříve.

To platí zejména pro diabetes mellitus, který může v počátečních stádiích zůstat bez povšimnutí pacientem v době, kdy je již nezbytné zahájit léčbu a kompenzovat metabolickou poruchu.

Diabetes mellitus jako příčina sucho v ústech

Diabetes mellitus je onemocnění endokrinního systému, které pomalu ničí pacienta. Jedním z jeho hlavních symptomů je konstantní sucho v ústech. Pocit sucha v ústech a neustálého žízně člověka vyčerpává. Cítí neustálý hlad a časté nutkání močit.

Člověk chce pít, protože molekuly glukózy váží molekuly vody, čímž provokují dehydrataci. Tento stav vyžaduje léčbu, která zahrnuje užívání léků, které snižují hladinu cukru v krvi. Pacienti musí kontrolovat své množství pomocí speciálního vybavení.

Jak vyhrát

Co by měl pacient dělat, pokud je konstantní sucho v ústech? Pocit sucha v ústech může být způsoben různými příčinami. Pokud mají patologickou povahu, musí být léčena základní nemoc, jinak nebude možné problém vyřešit. V případě nedostatku slin v důsledku pacientových návyků je třeba je opravit.

V každém případě, když se objeví nepohodlí, je nutné co nejdříve doplnit vodní bilance a dbát na to, aby nedošlo k nadměrnému úniku tekutiny.

Vysychá v ústech: příčina symptomu, diagnostika poruch a jejich léčba

Mnoho lidí si v určitých obdobích svého života všimne, že uschli v ústech. Důvodem vzniku nedostatečného slinění může být jak drobné, tak snadno odstranitelné, stejně jako závažné, vyžadující léčbu patologického procesu. Organismus je systém, jehož normální fungování závisí na koordinované práci všech jeho orgánů a systémů. Tam je velký seznam porušení, které vedou k dehydrataci.

Vedou k suchu v ústech, což není vždy možné odstranit, aby se naplnil nedostatek tekutin v těle. Každý pacient by měl dávat pozor na pocity v ústní dutině a pokud je v něm sucho, poraďte se s lékařem.

Diagnostika

Pacientova stížnost, že suší ústa, by neměla být ignorována. Důvod vyžaduje diagnózu pod vedením zkušeného lékaře. Musí vzít anamnézu a pečlivě ji analyzovat, aby určil potřebné analýzy a diagnostické postupy pro pacienta.

V závislosti na klinickém obrazu to může být celá řada aktivit:

 1. Analýzy slin a studie mechanismu slinění pomohou určit, zda má pacient patologii slinných žláz.
 2. Obecné testy krve a moči ukáží lékaři, v jakém stavu se tělo pacienta nachází, zda je skrytý zánětlivý proces a anémie.
 3. Měření glukózy v krvi a tolerance k ní u pacienta je nezbytné k vyloučení diabetu.
 4. Ultrazvuk slinných žláz pomůže určit přítomnost nádorových procesů, kamenů nebo neuritidy ve slinných žlázách.
 5. Sérologický krevní test ukáže, zda má člověk Sjogrenovu chorobu.

Jedná se o nejběžnější testy a vyšetřování problémů se slinením. Po přezkoumání klinického obrazu může lékař upravit svůj seznam podle svého uvážení na základě vhodnosti jejich chování.

Co je nebezpečné

Musí se člověk bát, když jeho ústa schne? Příčina tohoto jevu může být vyvolána přítomností patologického procesu nebo s ním není spojena, ale musí být stanovena. Pokud není dostatek slin, pak je to katastrofa pro ústní dutinu, protože narušuje normální rovnováhu mikroflóry.

Existuje rychlý růst patogenních mikrobů, které způsobují onemocnění dásní a zubní kaz. Někteří pacienti mají v ústech kandidózu. Lidé s nedostatkem slin často mají suché a zanícené rty, které mají často praskliny.

Který lékař vám může pomoci

Pokud si osoba všimne, že schne v ústech, příčinou tohoto jevu může být porucha těla, proto se doporučuje konzultovat následující odborníky:

 • Zubní lékař zkontroluje stav zubů a dásní pacienta, přítomnost zubního kazu a zánětlivé procesy v dásních.
 • Endokrinolog zkontroluje stav štítné žlázy a odešle ji na krevní cukr, aby nedošlo k vynechání vývoje diabetu. V případě porušení může být předepsán Novotiral nebo Tireote.
 • ORL zkoumá přítomnost respiračních onemocnění.
 • Gastroenterolog pomůže diagnostikovat onemocnění gastrointestinálního traktu, pokud jsou přítomny.
 • Kardiolog zkontroluje práci srdce.
 • Neurolog vyhodnocuje práci nervového systému pacienta.

Důvod pro nedostatek slin u pacienta je zřídka zřejmý, než to lékař určí, pacient bude muset projít nezbytnými testy a vyšetřit tělo pomocí diagnostických metod doporučených lékařem.

Léčba tradiční medicínou

Suchost ústní dutiny může a měla by být vedena za pomoci tradiční medicíny. To pomůže zbavit se nepříjemných příznaků, dokonce i před diagnózou. Konzultace s lékařem by samozřejmě neměla být zrušena. Jeden z nejlepších způsobů, jak eliminovat nedostatek produkce slin v ústech, je kloktání s borůvkami, kořenem brambor, heřmánku a šalvěje. Musí být připraveny samostatně, přičemž 1 polévková lžíce. Já suché suroviny, nalijte sklenici vroucí vody a trvejte alespoň půl hodiny. Další, musíte napnout bujóny a opláchnout je střídavě ústní dutiny.

Oteklé borůvky pak musí jíst. V lékárně je třeba zakoupit olej vyrobený ze zralých šípků a roztok „Chlorophyllipta“, který také obsahuje olej. Nejdřív jsme první nápravu pohřbili v nose, odpočívali čtvrt hodiny a pak odkapávali druhou. Pro jedno použití byste měli shromáždit půl pipety roztoku oleje, to bude stačit. Průběh léčby je 10 dnů.

Je užitečné provádět opláchnutí úst pelyněkem a měsíčkem. Chcete-li připravit nástroj ve sklenici vařené vody při pokojové teplotě, musíte přidat 30 kapek tinktury z těchto bylin. Oplach by měl být prováděn před jídlem, třikrát denně. Poté už nemusíte jíst 20 minut. Po jídle lze ústa opláchnout olivovým nebo slunečnicovým olejem, který by měl být po zákroku vylitý. Namísto opláchnutí můžete otřít sliz s vatovým tamponem navlhčeným v oleji. Dobře zabalí ústa a zabraňuje ztrátě vlhkosti.

Žvýkací lístky máty pomáhají řešit příznaky nedostatečné aktivity slinných žláz a vysoké hladiny cukru v krvi. Čtvrt hodiny před jídlem by mělo být několik umytých listů důkladně umyto vodou. Žvýkání nemletého koření na kardamomu po jídle pomáhá suchem. To by mělo být provedeno po každém jídle a ústa po ní nevyplachujte alespoň hodinu.

Jak zvýšit slinění

Když člověk uschne v ústech, příčina není vždy spojena s přítomností vážného onemocnění.

Chcete-li získat více slin, měli byste provést následující kroky:

 • Dbejte na pitný režim, abyste zajistili dostatečný průtok vody do těla. Podle lékařů by mělo být množství spotřebované tekutiny nejméně dva litry.
 • Ujistěte se, že vzduch v domě je dostatečně zvlhčený a jeho teplota není příliš vysoká nebo nízká.
 • Revize stravy, s výjimkou potravin, které porušují vodní bilanci. Měli byste odmítnout alkohol a kávu, což vyvolává sucho v ústech. Je lepší jíst pokrmy o pokojové teplotě, které mají kapalnou konzistenci.
 • V ústech dejte bezvýživou gumu nebo bonbóny. S navlhčením ústní dutiny se kostka ledu daří dobře, pokud se postupně rozpouští.
 • Vezměte tinkturu Echinacea purpurea 10 kapek každou hodinu.

Každý si může pro sebe vybrat vhodný způsob, ale je lepší aplikovat je v komplexu, pak nebudou žádné stopy po suchých ústech. Pokud se nedostatek slin vyskytuje často, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Sucho v ústech - co je příčinou onemocnění? Eliminace nebo léčba?

Mnoho nemocí je doprovázeno nepohodlí v ústní dutině, stejně jako narušení fungování slinných žláz.

Sucho v ústech nebo vědecky - xerostomie je běžný jev, který pacientovi přináší značné nepohodlí. Normálně by měla být ústní dutina vždy umývána slinami: ve dne je hojná sekrece a v noci mírná sekrece. Pokud se během dne člověk cítí intenzivní žízeň, sucho a pálení v ústech - to je významný důvod, proč se poradit s lékařem.

Rychlý přechod na stránce

Sucho v ústech - co je příčinou onemocnění?

Prudký a náhlý pocit sucha v ústech se často vyskytuje po konzumaci slané, kořeněné nebo uzené potraviny. Obvykle se tento jev zastaví po několika hodinách, takže byste se o to neměli starat.

Pokud je však patologický a nepříjemný jev přítomen po dlouhou dobu a sucho v ústech je pozorováno v noci, pak je to skutečný důvod k obavám. Doporučujeme konzultaci s odborníkem, další vyšetření a léčbu, ale prozkoumejme příčinu onemocnění, která je sucho v ústech, a faktory, které tento stav způsobují.

Pravděpodobné příčiny suchosti jazyka, suchost a nepříjemný pocit v ústech, s ohledem na normální fungování žláz, které produkují sliny:

To je prudký nárůst glukózy v krvi (vzhledem k rychlosti - 3,5-5,5 m / mol). Nejčastější příčinou tohoto stavu je diabetes typu 1 a méně často diabetes typu 2. Zvýšení koncentrace glukózy mohou ovlivnit i jiné endokrinní poruchy (akromegálie, thyrotoxikóza, glukagonom).

Hyperglykémie způsobuje nevolnost, sucho v ústech, časté močení a intenzivní žízeň - pacient může pít 5-6 litrů vody denně, a pokud se cukr nadměrně zvýší, až na 10 litrů.

 • Léky

Během léčby některými léky („chemie“ při léčbě onkologie, atropinu, skupiny psychotropních a diuretických léčiv, antibakteriálních látek) se může objevit vedlejší účinek, jako je pocit suchosti a těsnosti v ústech. To je naprosto normální a po terapeutickém kurzu je vše obnoveno.

Pokud se během léčby objeví další příznaky, které mohou také způsobit patologický jev (např. Drozd na vnitřním povrchu tváří, rtů, mandlí v důsledku nepříznivých účinků antibiotika), informujte o tom svého lékaře.

 • Dehydratace

K tomuto stavu dochází při vysoké ztrátě vlhkosti - s horečkou, hojným zvracením, volnou stolicí, ztrátou krve. Časté sucho v ústech je "zvon" na skutečnost, že tělo musí být naplněno tekutinou.

Pokud mluvíme o snadném průběhu nemoci, pak je třeba pacientovi podat více tekutiny: čaj, teplou vodu, roztok Rehydron. V případě závažných symptomů byste měli kontaktovat nemocnici, která vám poskytne kvalifikovanou pomoc (léčba samotného onemocnění, včetně rehydratační terapie).

 • Patologické změny v mozkové kůře, zhoršení vedení nervových impulzů.

To vede k narušení jednotlivých mozkových struktur a periferních funkcí zodpovědných za práci slinných žláz a inervaci nervových zakončení v ústní dutině.

Tato položka zahrnuje takové patologické stavy, jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, krvácení (rozsáhlá mrtvice nebo mikroproces), zánět trojklaného nervu.

 • Zneužívání alkoholu

Těžká žízeň s kocovinou je způsobena těžkou intoxikací.

Faktem je, že ethylalkohol (stejně jako jeho produkty rozpadu) je tělem vnímán jako nebezpečná látka, která musí být rychle recyklována a odebrána. K dosažení cíle se používá velmi velké množství vody, takže ráno přichází "suchý" a silný žízeň.

Vdechování kouře z cigarety, sliznice úst a hltanu jsou vyčerpány, v důsledku čehož se cítíte jako pít nebo opláchnout hrdlo.

příčiny sucho v ústech

 • Nemoci trávicího ústrojí

Patří mezi ně patologie, jako jsou gastritida, žaludeční a dvanáctníkové vředy, hepatitida, pankreatitida, ezofagitida.

Abnormality orgánů gastrointestinálního traktu negativně ovlivňují stav ústní dutiny (bílý jazyk a sucho v ústech). Důvodem může být porušení kyselosti, proces trávení a produkce enzymů.

 • Akutní klinický syndrom, vývoj na pozadí nemocí nebo poranění orgánů břicha.

To by mělo zahrnovat patologické stavy vyžadující urgentní hospitalizaci - apendicitidu, cholecystitis, perforovaný vřed, obstrukci střeva. Kromě sucho v ústech má pacient bolest břicha, zvracení, rozrušenou stolici, horečku.

 • Porušení nosního dýchání

Problémy volného nosního dýchání mohou nastat na pozadí adenoidních růstů, polyposis a zakřivení septa. To vede k drenáži ústní sliznice, protože přebírá funkci transportu vzduchu.

 • Klimakterické období

Každá žena po 50 letech má hormonální změny související s věkem, označované jako menopauza. Tento jev je příčinou suchosti všech sliznic, včetně ústní dutiny.

Tento stav se vyvíjí v důsledku hypertyreózy. Zvýšené hormony vylučované endokrinním orgánem vedou k narušení metabolických procesů v těle, na jejichž pozadí dochází ke zvýšenému vylučování tekutin.

Navíc může dojít k xerostomii v důsledku narušení žláz, které produkují sliny. Tyto patologické stavy jsou mnohem méně časté systémové nemoci, avšak s poklesem vlhkosti v ústní dutině by neměly být vyloučeny.

Nemoci, které vedou k narušení produkce slin až do úplného zastavení, a způsobují bolest, otok a zvětšení žlázy:

 • Epidemická parotitida (populárně označovaná jako „příušnice“) je infekční onemocnění způsobené paramyxovirem;
 • Sialadenitida - zánět vedoucí k tvorbě kamenů ve slinné žláze;
 • Sialolititiáza - přítomnost kamenů v žlázách žláz, onemocnění probíhá v chronické formě;
 • Sialostasis - zpoždění v tvorbě sekrecí slinnými žlázami;
 • Mikulichova choroba - porušení lymfatického odtoku, což vede k symetrickému nárůstu slinných žláz;
 • Sjogrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje u žen starších 40 let a postihuje slinné i oční žlázy;
 • Benigní nebo maligní novotvary, vedoucí k úplnému nebo částečnému zablokování žlázy, což má za následek porušení jeho sekrece.

Zahrnuje také poranění slinných "přístrojů", jakož i jejich odstranění nebo poškození.

Sucho v ústech způsobuje změnu kyselosti v ústech, což zase způsobuje porušení antiseptik. Jinými slovy, jsou vytvořeny výborné podmínky pro rozvoj patogenních mikroorganismů. Xerostomie také narušuje potravu epiteliální výstelky ústní dutiny, což způsobuje její atrofizaci.

Kdy mám navštívit lékaře?

sucho v ústech, diagnostika

Výlet na specialistu by neměl být kladen na zadní hořák, protože je důležité se zabývat faktorem, který způsobil sucho v ústech co nejdříve.

Jaký druh onemocnění může způsobit sucho v ústech? Jak vidíte, seznam je poměrně rozsáhlý a pro správnou diagnózu je nutné, aby lékař podrobně informoval o celkovém stavu svého zdraví, což naznačuje všechny další nepříznivé změny.

Sucho v ústech může probíhat následovně:

 • těžké žízně, časté a hojné močení, zápach acetonu v moči;
 • suchý nosohltan, bolestivost;
 • bolest a bolest v krku;
 • zánět, drsnost a praskliny v rozích rtů;
 • porucha a nezřetelná řeč;
 • pálení a suchost jazyka a na jeho povrchu šedý nebo bílý plak;
 • změna chuti k jídlu;
 • nepříjemný a hnilobný zápach při výdechu;
 • chrapot a změna hlasu.

Ošetřující lékař (terapeut), po vyslechnutí stížností, může doporučit další rady od specialistů, jako je otolaryngolog, zubař, chirurg, onkolog, neuropatolog a endokrinolog.

Seznam testů a studií, které budou muset projít:

 • obecná analýza krve a moči;
 • moči na ketony;
 • krevní test na cukr;
 • studie hormonů štítné žlázy (TSH, T3, T4);
 • v případě zvracení a průjmu - bakteriologické očkování mycí vody a výkalů;
 • elektrokardiogram a encefalogram;
 • endoskopické vyšetření nosní dutiny a orofaryngu;
 • ultrazvuková diagnostika břišních orgánů, štítné žlázy a slinných žláz;
 • počítačová sialotomografie;
 • analýza slin pro biochemické studie;
 • sialometrie - hodnocení vylučovací síly slinných žláz;
 • znějící kanály ke studiu jejich průchodnosti.

Před výzkumem je nutné vyjasnit pravidla přípravy u specialisty. Například krevní test na cukr je podáván ráno přísně na prázdný žaludek a před biochemií slin nemůžete pít vodu a ani si čistit zuby!

Eliminace sucha v ústech, léků a doporučení

Podstata léčby xerostomií zcela závisí na diagnóze, stejně jako na závažnosti patologie. Pro vaši pozornost krátký stůl pro obecný odkaz.

Rovněž se provádí souběžná léčba - léčba průjmu, zvracení, alergie, náhrada těla ztracenou tekutinou (doporučuje se kapátko glukózy a fyziologický roztok).

Pro zvýšení sekrece slinných žláz jsou předepsány syntetické přípravky inhibitorů cholinesterázy (Proserin, Galantamin a Physostigmin).

Metody: chemoterapie, hormonální terapie, radioterapie, přímé odstranění samotného nádoru.

Účinná bude také léčba borůvkami, kořenem brambor, květy heřmánku a šalvěje. Každá rostlina vaří odděleně (sklenice vody lžíce "přírodní" medicíny).

Připravte preparáty a opláchněte hrdlo a ústní dutinu střídavě (4-5x denně). Borůvky mohou být konzumovány pomalým žvýkáním.

Pro dosažení dobrého výsledku byste měli dodržovat zdravý životní styl: opustit agresivní stravu, omezit konzumaci kořeněných, solených a uzených potravin a alkoholických nápojů.

Je důležité sledovat průtok tekutiny do těla. Je prokázáno, že denní spotřeba vody je 1,5-2 litrů.

Prognóza léčby

Včasná léčba poskytuje dobré šance na úplné uzdravení. Pacientovi se doporučuje, aby neustále sledoval své zdraví, stejně jako všechny lékařské schůzky. Pokud lékař provedl registraci léčiva, je nutné každých šest měsíců podstoupit laboratorní a instrumentální vyšetření, aby se zabránilo rozvoji relapsu.

Každý člověk by měl pochopit, že samoléčba je pro zdraví nebezpečná. Spolehlivé informace o patologii, jako je sucho v ústech (příčiny a léčba), je lepší zkontrolovat u specialisty, stejně jako učit se od něj o závažnosti a prognóze nemoci.

Je důležité plně důvěřovat specialistovi a zacházet s ním podle zavedeného systému. Naslouchejte svému tělu a věnujte náležitou pozornost všem změnám.

Proč sucho v ústech: nemoci a příčiny

Jedním z nejčastějších stížností různých nemocí je sucho v ústech. Je možné onemocnění trávicího ústrojí, akutní onemocnění břišních orgánů, které vyžadují operaci, onemocnění nervového a srdečního systému, diabetes, endokrinní a metabolické poruchy. Diagnostika a správná identifikace tohoto symptomu může být jedním z hlavních kritérií léčby.

Proč se objeví sucho v ústech?

Důvody pro výskyt sucho v ústech je mnoho. Přirozené zvlhčování sliznic ústní dutiny slinami závisí na mnoha faktorech. Silný výskyt suchosti v ústech může být způsoben buď sníženým vnímáním přítomnosti slin v ústní dutině, nebo jeho kvantitativním a kvalitativním porušením kompozice. Hlavními příčinami suchosti mohou být:

 • Poruchy trofických procesů v ústní sliznici;
 • Významné změny senzorických receptorů na sliznici;
 • Mechanické sušení úst vzduchem;
 • Zvýšený osmotický krevní tlak;
 • Poruchy rovnováhy elektrolytů v těle a metabolismus vody;
 • Porušení humorální a nervové regulace tvorby slin;
 • Vnitřní intoxikace a vliv toxických prvků na tělo z vnějšího prostředí.

Pravděpodobná onemocnění, při nichž dochází k sucho v ústech:

 • Spánek s otevřenými ústy nebo prodlouženým působením zvýšených teplot, když se objeví obvyklé sušení sliznice;
 • Diabetes Nově vytvořená sucho v ústech, která je perzistentní, je zpravidla příznakem tohoto onemocnění. Když je diabetes kombinován s nadměrným močením na jeden den, je diagnóza zřejmá, a to i bez další diagnózy;
 • Dehydratace těla (nedostatečný příjem tekutin, průjem, prodloužené zvracení);
 • Užívání léků (léků proti hypertenzi, antibiotik atd.);
 • Nemoci nervové soustavy a mozku, kdy je narušena přirozená regulace tvorby slin (oběhové poruchy, mrtvice, trigeminální neuritida, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba);
 • Nemoci úst;
 • Chirurgická patologie vnitřních orgánů v dutině břišní (cholecystitis, apendicitida, střevní obstrukce, perforovaný vřed);
 • Zneužívání cigaret;
 • Alkohol a jiné druhy intoxikace;
 • Akutní infekce a hnisavé záněty;
 • Nemoci trávicího systému (peptický vřed, gastritida, pankreatitida, hepatitida atd.).

Důležité: Nejčastějším důvodem vzniku konstantního sucha v ústech u lidí ve středním a mladém věku, u nichž není pravděpodobné, že by se mohly objevit, je diabetes mellitus. Proto je třeba tento problém nejprve odstranit.

Pokud není diagnóza diagnostikována, je možné provést následné diagnostické vyšetření pomocí detailu suchosti a jeho kombinace s dalšími příznaky.

Suché ráno

Existují případy, kdy je sucho v ústech tvořeno pouze ráno. Nejčastěji se jedná o problémy, které jsou spojeny s místními příznaky nebo mají přirozený vliv na tělo vnějších faktorů. Sucho v ústech končí ráno po určité době po probuzení. Vzhledem k tomu, že hlavním důvodem jejího vzhledu je mechanické přesušení vzduchem při nočním odpočinku během dýchání (problémy s dýcháním nosu, chrápání). Téměř vždy po zneužívání alkoholu se ráno vyvíjí sucho.

Suché v noci

Suchá ústa v noci musí být stanovena přesněji, protože důvody jejího vzniku jsou mnohem vážnější, na rozdíl od rána. Je možné, jako obvykle přejídání před spaním nebo vysychání na sliznici a nemoci nervového systému. V noci se pro každou osobu snižuje tvorba slin a při narušení inervace slinných žláz je tento proces ještě více narušen. V některých případech konstantní suchost v noci indikuje chronická onemocnění vnitřních orgánů dutiny břišní.

Další příčiny suchosti

Nelze zvážit pouze jednu suchost. Je nezbytné věnovat pozornost dalším znakům, které ji někdy doprovázejí. Správné určení kombinace symptomů se sucho v ústech může pomoci určit skutečnou příčinu jeho vzniku.

Slabost

Když je suchost doprovázena celkovou slabostí organismu, lze říci jednu věc: příčiny projevu jsou jednoznačně vážného původu. Navíc je to důležité při jejich neustálém postupu. Tito lidé nutně potřebují komplexní studii. Vzhledem k tomu, že nakonec mohou být i ty nejnebezpečnější nemoci identifikovány v počáteční fázi vzhledu, což je dobrý důvod pro jejich léčbu.

Slabost, která je kombinována se suchostí, může být, když:

 • toxikózy hnisavého a rakovinového původu;
 • vnější intoxikace;
 • onemocnění periferního a centrálního nervového systému.

Podobně se mohou projevit i virová a infekční onemocnění, onemocnění oběhového systému (lymfom, leukémie, anémie). Pacienti s rakovinou po operaci nebo agresivní chemoterapii mohou také pociťovat slabost, která je kombinována se suchostí.

Bílý jazyk

O tomto jazyce lékaři říkají, že je odrazem břišní dutiny. A ve skutečnosti, podle vlastností plaku na jazyku, se můžete naučit hodně o zažívacím systému. Tyto patologie jsou zpravidla kombinovány se sucho v ústech. Tato kombinace příznaků může znamenat onemocnění střev, žaludku a jícnu. Mezi tato onemocnění patří gastroezofageální refluxní choroba a refluxní ezofagitida, gastroduodenitida a gastritida, enterokolitis a kolitida, dvanáctníkový vřed a žaludeční vřed.

Pokud je silná bolest v žaludku kombinována s bílou patinou na jazyku a sucho v ústech, pak je to přesný příznak komplexního onemocnění. Mezi tato onemocnění patří kamenitá a jednoduchá cholecystitida, apendicitida a různé typy komplikací, střevní obstrukce a perforovaný žaludeční vřed, pankreatická nekróza a pankreatitida. V těchto případech není třeba očekávat zlepšení. Léčba musí být urgentní a může vyžadovat chirurgický zákrok.

Hořkost na rtech a ústech

Ve vzhledu hořkosti, který je kombinován se suchostí, může být na vině několik mechanismů. Za prvé, může být spojena s dysfunkcí žlučového systému a za druhé s porušením žaludku, pokud jde o evakuaci a vylučování kyseliny chlorovodíkové a žaludeční šťávy. V obou případech je zpožděním kyselé jídlo nebo žluč. Výsledkem této stagnace je absorpce produktů jejich rozkladu do krve, což může ovlivnit kvantitativní i kvalitativní ukazatele slin.

Hořké látky jsou také přímo uloženy na sliznicích a membránách. Symptomy onemocnění mohou být biliární dyskineze, chronická a akutní cholecystitis, gastritida a žaludeční vřed, chronická toxická a virová hepatitida, chronická onemocnění slinivky břišní, která způsobují zhoršení žluči.

Nevolnost

Častá je kombinace nevolnosti a suchosti. Příčinou jejich kombinace jsou zpravidla otrava jídlem a střevní infekce. Tyto patologie se mohou objevit i před projevem rozvinutého klinického obrazu ve formě zvracení a průjmu. Také nevolnost se suchostí se často vyskytuje v důsledku banálního přejídání nebo chyb ve stravě.

Přesná diagnostika této kombinace symptomů je nemožná. Určitě musí být vyhodnocena a menší příznaky ve formě poruch trávení a stolice, bolest břicha. Určitě lze určit jen jednu věc - kombinace suchosti a nevolnosti hovoří o problémech s trávicím systémem.

Závratě

Když se do sucha přidají závratě, je to vždy signál pro strach. Protože poukazuje na narušení automatických mechanismů regulace krevního oběhu v mozku a jeho zapojení do procesu. To může být buď s počátečním onemocněním mozku, které je doprovázeno závratí se suchostí, nebo s jinými chorobami, které způsobují intoxikaci nebo dehydrataci.

Ve druhém případě se projevuje alarmující kombinace symptomů po přímém porušení mozkových funkcí a v důsledku toho neschopnosti udržet tělo vzpřímené. Navíc je narušen postup normálního vyprazdňování slin, což se projevuje suchostí. Primární změny v těle, které nejsou asociovány s mozkem, se objevují při poklesu množství cirkulující krve, v důsledku čehož klesá jeho krevní zásobení. Navíc jsou charakteristické ty patologické projevy, které se vyskytují pro sekundární poškození mozku.

Časté emise moči

Časté močení a sucho v ústech způsobuje, že přemýšlíte o několika problémech. První je onemocnění ledvin. Chronické procesy zánětu těchto orgánů přímo souvisejí s vodní bilancí, určují množství močení a pocit žízně. Druhým důvodem je diabetes.

Mechanismus kombinace příznaků častého močení se sucho v ústech lze vysvětlit následovně. Zvýšená glykémie (zvýšená hladina cukru v krvi) vede k vysokému osmotickému krevnímu tlaku. V důsledku toho dochází neustále k přitahování tekutiny z tkání do cévního systému. Zvýšení množství tekutiny v krvi způsobuje suché sliznice a pocit žízně, přičemž způsobuje, že ledviny odstraňují přebytečnou tekutinu z těla.

Suchost během těhotenství

Normální těhotenství je vzácně doprovázeno závažnými příznaky. V této době mohou těhotné ženy dostávat jakékoli stížnosti, ale všechny mají přerušované známky, aniž by narušovaly celkovou pohodu. Periodická suchost během těhotenství není výjimkou. Když se však tento příznak dostane progresivní a zdlouhavý průběh, je to vždy signál pro poplach. Dokáže hovořit o nedostatečnosti vodního režimu a výživě ženy, exacerbaci chronického onemocnění.

Je však třeba se obávat, že ne tak pro tyto státy, jako o možné toxikosis. Pokud se objeví na začátku těhotenství, pak to není příliš děsivé. Nicméně pozdní toxikóza (preeklampsie) neustále způsobuje úzkost pro život matky a jejího dítěte. Proto by každá těhotná žena měla vědět, že sucho v ústech, které je kombinováno se zvracením, nevolností, otokem a zvýšeným tlakem, je prvním příznakem preeklampsie. Očekávat, že se samo-zlepšení těla není nutné. Nezapomeňte vyhledat pomoc lékaře.

Protože sucho v ústech může být prvním příznakem poměrně vážné nemoci, včetně diabetu, není třeba ji ignorovat. Pokud pociťujete tento nepříjemný pocit téměř po celou dobu a zároveň nevidíte, jaký důvod způsobuje toto porušení, měli byste určitě provést podrobné vyšetření a určit faktor, který to vyprovokoval.

8 příčin sucho v ústech a 9 způsobů, jak je odstranit

Pokud vaše ústa nevyschnou ze žízně nebo stresu, budete s největší pravděpodobností mít zdravotní problémy.

Proč je sucho v ústech špatné

Suchost je nedostatek slin. Tato kapalina plní mnoho funkcí, z nichž hlavní je antibakteriální. Je to slina, která je proti útokům všech druhů infekcí. Když jsou ústa suchá, škodlivé mikroorganismy začnou zvítězit a dostaneme:

 • Nepříjemný pocit, že se jazyk drží na vnitřní straně tváří a patra (je známo každému, kdo zažil kocovinu).
 • Zlomené rty, vředy v ústech a rohy rtů.
 • Zatuchlý dech, proti kterému jsou kartáčky a žvýkačky bezmocné: vůně se velmi rychle objeví.
 • Červený podrážděný jazyk.
 • Problémy s definicí chuti.
 • Problémy s polykáním. Snažte se zasunout kus do krku, pokud v ústech není dost slin!
 • Obtížnost s trávením. Špatně nasáklé krmivo ze slin je obtížnější žvýkat a trávit. V důsledku toho je horší vstřebává.
 • Zvýšené riziko akutních respiračních infekcí a ORL onemocnění.
 • Chrapot, někdy zmáčknutý do nosního hlasu.
 • Problémy se zuby: zubní kaz, zánět dásní...

Všechny tyto příznaky významně snižují kvalitu života. Nemluvě o ránu pro zdraví: koneckonců, tělo je nuceno utrácet síly na ty infekce, které musely být zpožděny u samotného vchodu, a proto mohly snadno uniknout nebezpečnějším přestupkům.

Odkud pochází sucho v ústech

Příčiny sucho v ústech mohou být velmi odlišné.

Někteří věří, že sucho v ústech je spojeno se stárnutím. To není. Sucho v ústech (oficiální lékařský název stavu) nesouvisí s věkem, má vždy jiné předpoklady.

1. Nemáte dostatek vody

Toto je nejběžnější případ. Pokud jste sucho v ústech, s největší pravděpodobností buď nedostanete dostatek tekutin. Nebo příliš mnoho z její ztráty - to se děje při intenzivním cvičení, při procházkách v teple nebo například při problémech s trávením, které jsou doprovázeny průjmem a zvracením.

2. Kouříte

3. Máte ucpaný nos.

Kvůli tomu dýcháte ústy. V podmínkách nedostatečné vlhkosti může tento způsob dýchání vést k vysychání sliznice.

4. Užíváte určité léky.

Seznam léků, u kterých vedlejší účinky naznačují sucho v ústech, je dlouhý. Patří mezi ně vše, co potřebujete vědět o sucho v ústech:

 • antihistaminika;
 • dekongestanty;
 • řada léků používaných k regulaci vysokého krevního tlaku (hypertenze);
 • léky proti průjmu;
 • svalová relaxancia;
 • antidepresiva;
 • léky proti Parkinsonově chorobě a dalším neurologickým poruchám.

Mimochodem, to je důvod, proč je sucho v ústech častější u starších lidí než u mladých lidí: jednoduše si vezmou více léků všeho druhu.

5. Podstupujete ozařování nebo chemoterapii.

Postupy související s léčbou rakoviny mohou narušit práci slinných žláz.

6. Máte nebo se vyvine diabetes

Sucho v ústech je častým příznakem tohoto stavu. Zpravidla je doprovázena neustálým žízní a tím i zvýšeným močením.

7. Vyvíjí se autoimunitní onemocnění.

To může být revmatoidní artritida, onemocnění štítné žlázy (zejména tyreotoxikóza), lupus a další poruchy zubního zdraví a sucho v ústech, ve kterých imunitní systém začíná napadat buňky vlastního těla.

8. Zažíváte těžké napětí.

Když jsme nervózní, tělo není na slinění. Je zaneprázdněn problémem výběru mezi „hitem“ nebo „runem“. Proto, v ústech předvídatelně suché.

Co dělat, když se pravidelně objevují sucho v ústech

1. Zkontrolujte, zda slinné žlázy fungují normálně

To lze provést u zubaře. Pokud zjistíte, že vaše slinné žlázy jsou líné, lékař může předepsat léky a postupy (například elektrická stimulace jazyka a patra), která je přivede k životu.

2. Žvýkat více

Čím více budete žvýkat, tím větší bude žvýkačka xerostomického pacienta. sliny produkují odpovídající žlázy. Je samozřejmě ideální žvýkat něco zdravého, například čerstvou zeleninu a ovoce a jiné pevné potraviny. Pokud ale takové jídlo není po ruce, žvýkačka se také vypne.

3. Pokuste se dýchat nosem.

Někdy je to těžké - řekněme, když je nos nacpaný kvůli chladu. V tomto případě se musíme pokusit urychlit obnovu.

Existují však i jiné příčiny přetížení, jako jsou polypy nebo zakřivení nosní přepážky. Pokud zjistíte, že je těžké dýchat nosem, ale proč - vy sami nemůžete pochopit, nezapomeňte se poradit s Lore. Předepíše nezbytnou léčbu.

4. Pijte dostatek tekutin.

WHO doporučuje ženám požadavky na vodu, dopadové faktory a doporučené příjmy ženám ve výši 2,7 a mužů 3,7 litrů denně. A to nejen ve formě vody, ale také ve formě šťáv, polévek a tak dále.

Pokud cvičíte nebo fyzickou práci, zejména v horku, nezapomeňte pít více.

5. Pravidelně vypláchněte ústa.

Můžete jen vodu. A můžete - speciální prostředky pro opláchnutí, které vás jmenují zubaře.

6. Přestat kouřit

Děkuji, že řeknete nejen ústní sliznici, ale celé tělo. A dokonce i peněženku.

7. Změňte lék

Pokud najdete v seznamu nežádoucích účinků sucho v ústech, poraďte se se svým lékařem o nahrazení léku jinou alternativou.

8. Zkontrolujte lékaře

Sucho v ústech může být někdy prvním a téměř jediným příznakem blížícího se onemocnění. Promluvte si s terapeutem o tom. S největší pravděpodobností Vám lékař nabídne krevní testy (včetně hormonů štítné žlázy) a moči. A pak v případě potřeby předepište léčbu.

9. Snažte se být méně nervózní

Existuje mnoho technik, které vám umožní převzít kontrolu nad stresem. Naučte se relaxovat. To zlepší nejen slinění, ale i dojmy života obecně.

Sucho v ústech: co způsobuje nemoc

Sucho v ústech je považováno za příznak řady onemocnění nebo opakujících se stavů těla, které jsou doprovázeny částečným poklesem nebo úplným ukončením produkce slin. Lékařská terminologie zachází s tímto stavem jako s xerostomií.

Sucho v ústech je obvykle pociťováno jako touha pít vodu. Pokud se člověk obává obyčejného žízně, pak je problém odstraněn elementárním zaplněním nedostatku tekutin. Pokud je sucho v ústech neustále nebo pravidelně opakováno, znamená to přítomnost určité patologie.

Během dne vylučují slinné žlázy asi dva litry slin, které se skládají z vody, minerálních solí, lysozymu, mucinu (hlenu) a enzymů, které tráví sacharidy, močovinu a kyselinu močovou.

Při nedostatečném množství slin, které způsobuje sucho v ústech, dochází k řadě charakteristických příznaků:

 • zvýšená viskozita slin;
 • neustálou potřebu pít a oplachovat ústa;
 • hořící jazyk, suchost, brnění v ústech;
 • bolestivost a poranění úst, praskliny v rtech;
 • obtížné mluvení a žvýkání a polykání jídla;
 • snížené chuťové vjemy;
 • špatný dech;
 • chrapot

Sucho v ústech po dlouhou dobu může vést k následujícím následkům:

 • dyspeptické symptomy;
 • stomatitida;
 • porušení mikroflóry ústní dutiny v důsledku nedostatku lysozymu (přírodní baktericidní substance);
 • časté kousání ústní sliznice při jídle;
 • vývoj rychle se rozvíjejícího kazu;
 • periodontální onemocnění.

Příčiny sucho v ústech

V závislosti na době nástupu a trvání xerostomie je možné navrhnout důvody jejího výskytu.

V noci

Pokud se člověk v suchých ústech obává hlavně v noci, pak to může být důkaz spánku s otevřenými ústy, protože dýchání ústem způsobuje vysychání sliznice ústní dutiny a slinné žlázy nejsou schopny účinně fungovat.

Ústní dýchání během spánku je obvykle způsobeno porušením nosního dýchání, které může být způsobeno rýmou, alergickou rýmou, zakřivením nosní přepážky, pollinózou, sinusitidou, polypy v nose.

Suchost v ústech v noci může být také způsobena použitím velkého množství slaných, kořeněných a mastných jídel před spaním, což výrazně nasycuje tělo solí. K odstranění těchto solí potřebujete velké množství tekutiny. Výsledkem je pocit žízně a sucho v ústech.

Příčinou sucho v ústech během spánku může být příliš hustá večeře, silný čaj a sladkosti před spaním.

Sucho v noci může být způsobeno příliš suchým vzduchem v místnosti. Tento problém je však možné snadno napravit, pokud v místnosti pro spaní udržujete normální vlhkost.

Mezi příčinami sucho v ústech je izolována endokrinní nebo ledvinová choroba.

Ráno

Vzhled suchých úst v dopoledních hodinách může být způsoben několika příčinami:

 • vedlejší účinky užívání některých léků, které zpočátku doporučují sucho v ústech, a v důsledku toho žízeň. Mezi léky podobného spektra účinků se rozlišují: sedativa, všechny typy antibiotik, bronchodilatátory, anestetika a antihistaminika, antipyretika a antiemetika a mnoho dalších;
 • intoxikace těla může způsobit suchost v ústech ráno, pokud je způsobena nadměrnou konzumací alkoholu večer, nebo jinými toxickými látkami;
 • žízeň a ranní sucho v ústech, diktované nedostatečnou produkcí slin a jeho zvýšenou viskozitou, často v důsledku přítomnosti diabetu 2. typu. Tento příznak je hlavním příznakem tohoto onemocnění.

Trvalé sucho v ústech

S věkem mnoho lidí snížilo produkci slin a jejich vnímání žízně je narušeno. Tento jev se často stává příčinou výskytu konstantní suchosti v ústech u starších osob.

Trvalá suchost v ústech je typická pro téměř všechny kuřáky, protože nikotin interferuje s normální cirkulací krve v ústní sliznici, což vede ke snížení účinnosti slinných žláz. Pryskyřice obsažené v tabáku mají také negativní vliv na slinění.

Permanentní sucho v ústech by nemělo být přehlédnuto, protože pokud se vyskytnou současné příznaky, může to znamenat vývoj závažných onemocnění v těle. Mezi onemocněními, která jsou doprovázena neustálou suchostí v ústech, se rozlišují:

 • diabetes;
 • HIV infekce;
 • anémie;
 • Sjogrenův syndrom;
 • Alzheimerovu chorobu;
 • Parkensonova choroba;
 • mrtvice;
 • revmatoidní artritidu;
 • hypotenzi.

V případech, kdy je sucho v ústech kombinováno se žízní, prudkým nárůstem nebo snížením hmotnosti, častým močením, nespavostí, pak hovoříme o hlavních příznacích diabetu. Pokud jsou tyto příznaky spojeny se svěděním kůže, nevolností v rozích úst, přítomností pustulárních kožních lézí a celkovou slabostí, musí být pacient okamžitě vyšetřen endokrinologem.

Poranění slinných žláz během stomatologických výkonů, poranění hlavy a jiných chirurgických zákroků může způsobit porušení integrity slinných žláz a nervů, což nakonec povede k suchu v ústech.

Porušení funkcí slinných žláz, které způsobují konstantní sucho v ústech, snižují ochranné funkce sliznice a otevírají tak cestu různým infekcím. Riziko vzniku onemocnění dásní (gingivitida) se tak zvyšuje a existuje také pravděpodobnost výskytu plísňové stomatitidy, kandidózy, chronické tonzilitidy, zubního kazu a dalších onemocnění ústní dutiny.

Periodická sucho v ústech

Sucho v ústech může být způsobeno všeobecnou intoxikací organismu v důsledku zvýšení tělesné teploty na pozadí různých infekčních a virových onemocnění, která mají negativní vliv na slinné žlázy, krevní zásobovací systémy (parotitis, atd.). Jakmile se tělesná teplota vrátí do normálu a dojde k regeneraci, tento příznak zmizí.

Výskyt sucho v ústech, jako periodický jev, může být také vyvolán následujícími faktory:

 • vzrušení a stres;
 • dehydratace těla na pozadí různých onemocnění, která způsobují ztrátu krve, zimnici, horečku, pocení, průjem, zvracení, což má za následek sušení sliznic a ztrátu tekutin;
 • užívání některých léků;
 • radiace a chemoterapie používané při léčbě rakoviny;
 • nástup menopauzy u žen.

Během těhotenství

Pokud má žena během těhotenství normální pitný režim, je výskyt sucha v ústech během tohoto období nepravděpodobný, protože se zvyšuje produkce slin u těhotné ženy.

Sucho v ústech ve většině případů způsobené dehydratací. Rostoucí plod začíná vyvíjet více a více tlaku na močový měchýř, což vede ženu k močení častěji než obvykle, tělo ztrácí velké množství tekutiny. To zvyšuje potřebu jeho dokončení. Pokud nedojde k doplnění, ústní dutina vysychá. Těhotné ženy by se proto neměly omezovat na pití.

Vzhled sucha v ústech v časném těhotenství (v prvním trimestru) může být také způsoben dehydratací v důsledku toxémie, doprovázenou zvracením a průjmem.

Aby nedošlo k narušení metabolismu vody, doporučuje se těhotným ženám přísně omezit příjem slaných, sladkých a kořenitých potravin.

Nadměrné pocení na pozadí přirozeného letního horkého vzduchu může také způsobit sucho v ústech během těhotenství.

Pokud je sucho v ústech během těhotenství doprovázeno kyselou, kovovou chutí, pak to může být první příznak gestačního diabetu. V tomto případě těhotná žena potřebuje vyšetřit krev na glukózu, stejně jako projít testem tolerance glukózy.

Mezi příčiny sucho v ústech během těhotenství vydávají přebytek nedostatku hořčíku a draslíku.

Suché a hořké ústa

V některých případech je xerostomie spojena hořkou chutí v ústech. Tato kombinace může znamenat onemocnění gastrointestinálního traktu nebo žlučníku.

Kombinace suchých úst s hořkou chutí může znamenat přítomnost následujících onemocnění:

 • biliární dyskineze hypertonického a hypotonického typu;
 • pankreatitida;
 • hepatitida;
 • duodenitis;
 • gastritida žaludku;
 • amenorea;
 • obstrukce nebo křeč žlučovodu;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • neurologické poruchy;
 • Helicobacter pylori.

Onemocnění štítné žlázy ovlivňují motorickou funkci žlučových cest a způsobují křeč žlučových cest, který je doprovázen suchostí a hořkostí v ústech, stejně jako pálením jazyka, které v této situaci může mít žlutý nebo bílý plak.

Pankreatitida

Sucho v ústech s pankreatitidou a gastritidou může být způsobeno častým průjmem, ke kterému dochází v důsledku poruch trávení v důsledku nedostatku potravinářských enzymů. To často vede k dehydrataci, která zase způsobuje suchost a hořkost v ústech. Zapálená slinivka břišní, která charakterizuje chronickou pankreatitidu, není schopna produkovat v krvi dostatek inzulínu, což přispívá ke zvýšení hladiny glukózy v krevním oběhu nad přípustnou normu. Způsobuje žízeň a sucho v ústech.

Když gastritida

Sucho v ústech s gastritidou může být spuštěno užíváním léků bez lékařského dohledu. Výsledná intoxikace způsobuje podráždění sliznice žaludku, což vede ke vzniku suchých úst a vzniku bílého plaku na jazyku.

S menopauzou

Klimakterické období je charakterizováno snížením produkce pohlavních hormonů a zánikem funkcí pohlavních žláz, v důsledku čehož jsou sliznice vysychány. Sucho v ústech s menopauzou není izolovaným symptomem. To je spojené sucho v krku, očí a vagíny.

Podobné symptomy doprovázejí velmi vzácné autoimunitní onemocnění - Sjogrenův syndrom, jehož charakteristickým příznakem je generalizovaná suchost všech sliznic těla. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u žen v období po menopauze a je doprovázeno příznaky, které charakterizují autoimunitní poruchy: sucho v ústech a krku, zaseknuté v rozích úst, bolest a pálení v očích, pocit písku v očích.

Jak se zbavit suchých úst lidových prostředků

Moderní medicína nemá ve svém arzenálu způsoby, jak obnovit normální sekreci slin v případě vážného poškození slinných žláz. V tomto ohledu je léčba sucho v ústech symptomatická.

Můžete zvýšit produkci slin pomocí následujících léků: Galantamin, Prozerin, Pilocarpine, Jodid draselný, Thermopsis, podběl, atd.

Mírný stupeň suchosti v ústech můžete překonat opakovaným opláchnutím úst vodou okyselenou citrónovou šťávou, rozmazáním hygienickou rtěnkou nebo vazelínou na rohy úst a rtů, žvýkačkou, sáním cukrů bez cukru.

Pro zvlhčení ústní dutiny se také používá zavlažování, oplachování a postřik roztokem lysozymu, glycerinu, vaječného bílku, živočišných a rostlinných olejů.

Účinným způsobem, jak bojovat proti sucho v ústech, je zvýšit množství tekutiny, kterou pijete (sklenici čisté vody půl hodiny před každým jídlem) a zajistit normální vlhkost v místnosti.

Pokud je sucho v ústech způsobeno různými chorobami, měla by být léčba zaměřena na odstranění hlavní choroby. Odvolání se na zdravotnické odborníky bude v tomto případě více než vhodné.

Získání správné výživy a zdravého životního stylu (vyhýbání se špatným návykům) pomůže zbavit se suchých úst.

Urychlit produkci slin pomůže horkým paprikám použitým při vaření. Obsahuje kapsaicin, který přispívá k aktivní práci slinných žláz.

V některých případech se používají farmakologické léky, které nahrazují sliny a slzy.