Image

Rakovina hlavy pankreatu

Zhoubné novotvary slinivky břišní jsou klasifikovány podle oblasti jejich lokalizace. Slinivka břišní se skládá z ocasu, těla a hlavy. Nejběžnější formou rakoviny tohoto orgánu je rakovina pankreatické hlavy. Nádor se vyvíjí z pankreatické epiteliální tkáně.

Pokud je dále specifikováno, rakovina se může vyvinout z epitelu žlučovodu, který prochází slinivkou břišní, z ampulky Vater a ve vzácných případech ze střevní sliznice přilehlé k žláze. Novotvary, které vznikají z těchto oddělení, mají podobné příznaky, takže jsou kombinovány pod obecnou diagnózou karcinomu pankreatické hlavy. Všechny tyto rakoviny mají však různé stupně operability.

Foto: Rakovina hlavy pankreatu

 • Veškeré informace na těchto stránkách jsou pouze informativní a NEJSOU Manuálem pro akci!
 • Přesný DIAGNÓZA vám může poskytnout pouze DOCTOR!
 • Naléhavě vás žádáme, abyste nedělali vlastní uzdravení, ale abyste se zaregistrovali u specialisty!
 • Zdraví pro vás a vaši rodinu! Neztrácejte srdce

Důvody

Podobně jako všechny typy rakoviny slinivky břišní, i rakovina hlavy může vzniknout v důsledku kumulativního účinku mnoha faktorů.

Mezi nejnebezpečnější patří:

 • nesprávná výživa. Převaha ve stravě potravin mastných bílkovin vede ke zvýšené zátěži slinivky břišní, kromě tukových potravin obsahují karcinogeny, které mohou způsobit maligní nádory v jakémkoliv orgánu. Dieta, ve které je většina rostlinných potravin obsazena, naopak snižuje riziko vzniku onkologických nádorů;
 • kouření Patogeny, které pronikají do plic kouřem, se pak rozcházejí od krevního oběhu v celém těle, včetně zejména pankreatu. Při pitvě lidí, kteří byli kuřáky s dlouholetými zkušenostmi, lékaři objevují hyperplastické změny v dotyčném orgánu;
 • diabetes mellitus. U pacientů s tímto nebezpečným a závažným onemocněním je často detekována transformace epitelu v orgánových kanálcích. Podle statistik dostávají pacienti s diabetem 2krát častěji nádory než všichni ostatní lidé;
 • chronická pankreatitida také vede ke změnám v hlavě pankreatu a následnému rozvoji zhoubných nádorů. Protože onemocnění způsobuje stenózu kanálků orgánu a vede ke stagnaci sekrece, účinek škodlivých látek na epitel, který tato tekutina může obsahovat, se mnohonásobně zvyšuje;
 • patologie žlučových cest. Lékaři identifikovali vztah mezi přítomností žlučových kamenů a nádorů hlavy pankreatu;
 • dědičnosti. Historie blízkých příbuzných, u nichž byla diagnostikována maligní nádory pankreatu, zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny tohoto orgánu o 10-15%.

Nepřímé faktory jsou také považovány za věk nad 50 let, mužské pohlaví, patřící k Negroidní rase. Ve významném počtu případů rakoviny pankreatu nelze identifikovat skutečnou příčinu onemocnění.

Příznaky

V raných stádiích vývoje tvorby nádorů u pacientů, zpravidla nic nevadí. Při požití příliš tučných jídel můžete pozorovat jen mírné zažívací potíže, kterým věnuje pozornost jen velmi málo pacientů.

Prvním výrazným příznakem je často bolest v chrastě nebo na pravé straně těla, v oblasti hypochondria. Někdy má bolest plíseň a její intenzita se v noci zvyšuje. Bolest je způsobena kompresí nervových kmenů nádoru nádorem

V budoucnu, v důsledku zhoršení funkčního stavu slinivky břišní, pacienti pociťují nevolnost, zbytečnou slabost, snížený výkon a těžkost v žaludku po jídle.

Protože množství trávicí sekrece, které železo produkuje, klesá, tělo neabsorbuje živiny z potravy v požadovaném množství, což vede ke stálému zhoršování zdraví a hubnutí.

Průběh maligního procesu v oblasti hlavy vede ke vzniku příznaků žloutenky: kůže, sliznice a skleros očí se nažloutnou. Příznaky jsou poměrně výrazné a často doprovázejí bolestivé svědění kůže.

Když k tomu dojde, zabarvení výkalů a ztmavnutí moči. Tyto příznaky jsou způsobeny zmáčknutím rostoucího nádoru žlučových cest. Rovněž dochází k nárůstu jater, které lze zjistit palpací.

Tento stav je označován jako „biliární hypertenze“: někdy mohou být symptomy omylem interpretovány pacienty jako hepatitida. Samotná slinivka břišní ve stadiu růstu a šíření nádoru může být také palpována.

Dalšími příznaky onemocnění mohou být:

 • říhání, pálení žáhy a zvracení;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • averze k tukovým potravinám nebo masu;
 • dehydrataci;
 • krvácení v důsledku klíčení nádoru stěn žaludku nebo střev;
 • porušení normální intestinální průchodnosti;
 • steatorrhea (přítomnost tuku ve stolici);
 • apatie;
 • bolesti hlavy;
 • bradykardie (zvýšená tepová frekvence);
 • podrážděnost;
 • anémie.

V některých případech se vyvíjí akutní selhání ledvin a jater, které vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Nicméně, v ikterické fázi, pacienti obvykle již vstupují na kliniku, protože je obtížné takové výrazné znaky ignorovat. Bohužel, biliární hypertenze je známkou toho, že nádor dosáhl fáze šíření.

Video: Podrobnosti o rakovině pankreatu

Diagnostika

K identifikaci onemocnění používají lékaři komplexní diagnostickou metodu.

K přesnému stanovení diagnózy a ke zjištění přítomnosti metastáz ak určení stadia onemocnění se provádí:

 • kompletní krevní obraz, stejně jako biochemie a onkomarkerová analýza (u karcinomu pankreatu je často pozorován zvýšený obsah bilirubinu);
 • CT (počítačová tomografie) - postup umožňuje určit lokalizaci nádoru, jeho velikost a přítomnost metastáz (často kombinovaných s angiografií - zavedení kontrastní látky do krve, aby se získal úplný obraz onemocnění);
 • MRI;
 • Ultrazvuk břišních orgánů - metoda umožňuje posoudit míru šíření tumoru a vidět změny v orgánech způsobené maligními procesy;
 • biopsie a další laboratorní vyšetření vzorku: pankreatická tkáň se odebírá endoskopickým způsobem;
 • pozitronová emisní tomografie: tato studie nám umožňuje vytvořit podrobnější klinický obraz.

Diagnóza karcinomu pankreatu v rané fázi je klíčem k úspěšné léčbě. Více zde.

Léčba

Léčba rakoviny pankreatické hlavy je předepsána na základě podrobné a podrobné diagnózy.

Jedinou metodou radikálního léčení onemocnění je chirurgická resekce nádoru spolu s pankreatem a (v případě potřeby) blízkými orgány.

Bohužel ne všechny tumory pankreatu jsou rozpoznatelné jako resekovatelné (resekovatelné). Pouze v počátečních stadiích rakoviny, která není tak často diagnostikována, je předepsána chirurgická léčba. Chirurgie nádorů hlavy pankreatu je považována za nebezpečnou - zvyšuje se mortalita při takových chirurgických zákrocích.

Během operací se nejen slinivka odstraní, ale lymfatické uzliny, žlučovody, část žaludku. Po resekci je obnovena kontinuita gastrointestinálního traktu.

Vzhledem k vysokému riziku recidivy onemocnění je po chirurgickém zákroku téměř vždy předepsána adjuvantní chemoterapie nebo radiační terapie. To zabraňuje šíření rakovinných buněk, které zůstávají v oběhovém a lymfatickém systému.

Vzhledem k tomu, operace jsou předepsány pouze ve 30-40% případů, velká role v léčbě nádorů pankreatu má účinek s drogami. Chemoterapie se podává ve formě kurzů, jejichž délka a počet závisí na stupni šíření nádoru a na přítomnosti sekundárních maligních ložisek.

Radiační terapie je také předepsána, což zahrnuje zničení aktivně se dělících rakovinných buněk. Radiační léčba může být předepsána před a po operaci, stejně jako nezávislá metoda v případě neresekovatelných nádorů žlázy.

Zhoubné nádory slinivky břišní jsou agresivní a často mají čas metastázovat dříve, než pacient přišel na kliniku k diagnóze. Proto jsou často radiační terapie a chemoterapie paliativní v přírodě - to znamená, že neodstraňují příčinu nemoci, ale její symptomy.

Prognóza rakoviny pankreatu

Všichni pacienti s rakovinou hlavy pankreatu v první řadě samozřejmě berou otázku - jak dlouho s ní žijí? Rakovina pankreatu je bohužel jednou z nemocí s nejnepříznivější prognózou.

Předpokládaná délka života závisí na tom, zda je operace provedena. Pokud byl nádor odstraněn a chemoterapie a radioterapie byly úspěšně provedeny, pak v 50% případů pacienti překonali 5letou hranici přežití.

Bez léčby je přežití pacienta nízké. Smrt nastane do 12 měsíců. Paliativní léčba umožňuje prodloužit životnost pouze o několik měsíců, minimálně let.

Vše o tom, co jsou v tomto článku používány pro rakovinu slinivky břišní.

Zde můžete zjistit, co by měla být výživa pro rakovinu pankreatu s metastázami jater.

Prevence

Racionální výživa - používání rostlinných potravin a snižování množství mastných, bílkovinných a nezdravých potravin snižuje pravděpodobnost vzniku jakýchkoli onemocnění trávicího systému, včetně rakoviny.

Pozitivní je také odmítnutí špatných návyků - kouření, pití alkoholu. Je prokázáno, že u lidí, kteří se pravidelně věnují tělesné kultuře a sportu, je slinivka břišní v lepším funkčním stavu než ti, kteří vedou sedavý způsob života.

Rakovina pankreatu

Nádory a zhoubné nádory slinivky břišní jsou ve světě velmi rozšířené. Ročně se zaznamená až 200 tisíc nově diagnostikovaných zhoubných nádorů pankreatu. Taková prevalence přitahuje pozornost chirurgů a onkologů po celém světě.

Typy nádorů

Morfologicky se rakovina pankreatu vyvíjí z epiteliální, hematopoetické a lymfoidní tkáně. U 95% pacientů se nádor vyvíjí z epiteliální tkáně. Může to být adenokarcinom, adenom a cystadenom. Adenom a cystadenom jsou benigní nádory. Vyznačují se dlouhým vývojem a progresí, nepřítomností symptomů a příznivou prognózou průběhu.

V tomto článku budou zvažovány zhoubné novotvary (rakovina) pankreatu. Kód ICD-10 je C.25.

Je to důležité!

Zhoubné novotvary žlázové tkáně

Glandulární tkáň je typem epiteliální tkáně. Proto se rakovina, vyvinutá z žlázových buněk, týká části epiteliálních nádorů. Samotný maligní růst se nazývá adenokarcinom. Jedná se o nejčastěji detekovaný typ tumoru - až 95% všech maligních nádorů. V pankreatu se může rozvíjet adenokarcinom:

 1. Z epitelu vylučovacích kanálků.
 2. Z buněk acini (vlastní žlázové buňky).

Kromě toho se tyto maligní nádory vyvíjejí z glandulární tkáně: cystadenokarcinomu, acinarových buněk a spinocelulárního karcinomu. Jsou zjištěny pouze u 5% všech pacientů.

Klasifikace vývojových stadií adenokarcinomu

V Ruské federaci je na základě klasifikace TMN přijata mezinárodní klasifikace karcinomu pankreatu po fázi stádia:

 1. Fáze 1 - Místo tumoru se nachází v těle, nepřekračuje 2 cm, v regionálních lymfatických uzlinách nejsou žádné metastázy. Žádné vzdálené metastázy do orgánů. Příznaky v této fázi nejsou pozorovány. Prognóza je příznivá.
 2. Stupeň 2 - nádor napadá dvanáctník, žlučovod a okolní tkáň. Žádné metastázy do regionálních lymfatických uzlin. Žádné vzdálené metastázy do orgánů. Pacient se začne starat o časné příznaky. Prognóza je příznivá.
 3. Fáze 3 - nádor napadá dvanáctník, žlučovod a okolní tkáň. V jedné regionální lymfatické uzlině je jediná metastáza. Žádné vzdálené metastázy do orgánů. Pozorované časné příznaky, pochybná prognóza.
 4. Stupeň 4A - znamená klíčivost nádoru v okolních tkáních a orgánech v rozporu s jejich funkcí. V regionálních lymfatických uzlinách může být jedna nebo více metastáz. V orgánech nejsou žádné vzdálené metastázy. Prognóza je nejistá, pokud jde o výrazné symptomy.
 5. Stupeň 4B - je určen všem pacientům, kteří mají ohniska vzdálených metastáz do orgánů a tkání. Vyrušujte příznaky. Prognóza je nepříznivá.

Lokalizace nádoru v pankreatu

Anatomicky je lokalizován maligní proces slinivky břišní:

 1. V hlavě - nejběžnější patologie (až 70% případů).
 2. V těle a ocase orgánu - na druhém místě z hlediska prevalence (až 24%).
 3. V zaháknutém procesu - nejvzácnější patologii (až 6% případů).

Příčiny adenokarcinomu

Dosud nebyl identifikován patogeneticky významný etiologický faktor, ani mechanismus transformace zdravých buněk na rakovinné buňky. Existují hypotetické předpoklady klasifikované jako predisponující faktory, které přispívají k rozvoji maligních buněk.

Predispoziční faktory, jejichž účinek je v současné době prokázán v průběhu vědeckých experimentů:

 • Kouření Bylo prokázáno, že chemické sloučeniny obsažené v tabáku mají karcinogenní účinek nejen na plíce, ale také na slinivku břišní. Kuřáci jsou 2-3 krát náchylnější k rozvoji nádorů než kuřáci.
 • Obezita a nadváha - zhoršují průběh a prognózu.
 • Dlouhodobá práce v průmyslových podnicích spojených s chemickým průmyslem.
 • Historie dlouhodobé chronické pankreatitidy v kombinaci s diabetem 1. typu. Příznaky těchto nemocí zakrývají příznaky rakoviny po dlouhou dobu. Navíc pankreatitida zhoršuje prognózu.
 • Zatěžovaná dědičnost - přítomnost zhoubných nádorů v nejbližší rodině. Je prokázáno, že zatěžovaná dědičnost zhoršuje prognózu.

Včasné příznaky a příznaky

Podobně jako u jiných nádorů nejsou žádné specifické symptomy a projevy karcinomu pankreatu. To představuje problém z hlediska včasné diagnózy. V raných stadiích vývoje může být rakovina podezřelá pouze během rutinního lékařského vyšetření pro řadu nespecifických symptomů. Bez potvrzení laboratorními a instrumentálními vyšetřovacími metodami nemůže diagnóza existovat.

První příznaky rakoviny pankreatu:

 • Bolest s převládající lokalizací v horní části břicha v epigastriu.
 • Příznak úbytku hmotnosti až do úplného vyčerpání.
 • Dyspeptické příznaky: ztráta chuti k jídlu, průjem, nevolnost, zvracení.
 • Žloutenka zbarvení skléry, sliznic a kůže.
 • Hmatatelný zvětšený žlučník.
 • Ascites
 • Hmatatelná objemová výchova v oblasti projekce slinivky břišní.
 • Časté močení.

I při kombinaci několika příznaků nelze hovořit s plnou důvěrou o přítomnosti zhoubného procesu. Nejsou specifické a jsou přítomny v jiných patologiích. Je-li k dispozici, je lékař oprávněn předepsat pacientovi další instrumentální metody vyšetření, včasnou detekci nádoru a ověření diagnózy.

Klinické projevy karcinomu pankreatu v pozdních stadiích

Pacienti sami vyhledávají lékařskou pomoc v pozdních stadiích, kdy se příznaky začínají obtěžovat. Zpravidla se jedná o bolesti břicha neurčité povahy.

Je to důležité! Umístění nejbolestivějších pocitů pomáhá při lokální diferenciální diagnostice. Při rakovině hlavy slinivky břišní je bolest lokalizována v epigastriu nebo v pravé podkožní oblasti. Při rakovině těla a ocasu obklopují žlázy horní část břicha nebo epigastric lokalizované v levé hypochondriu ozářením dolního hřbetu a zad.

Kromě bolesti mohou být příznaky a projevy karcinomu pankreatu v pozdějších stadiích:

 • Nemotivovaná kachexie.
 • Šafránové barvení skléry, sliznic a kůže. Icterické zabarvení je způsobeno kompresí žlučových cest a v důsledku toho porušením odtoku žluči. Přebytek bilirubinu cirkuluje v krvi a vytváří žlutý odstín.
 • Zvracení jídla jedli den předtím; gastrointestinální krvácení; nadýmání, hnijící. Tyto příznaky jsou pozorovány pouze v pokročilých stádiích rakoviny, kdy nádor začíná napadat žaludek a dvanáctník, což ruší evakuaci potravy.
 • Mnohočetná trombóza povrchových a hlubokých žil.
 • Splenomegalie, ascites.

Laboratorní diagnostika a detekce nádorových markerů

V raných stadiích vývoje může rakovina potvrdit pouze jeden laboratorní test: krevní test na přítomnost nádorových markerů. Pro slinivku břišní jsou to karcinogenní (CEA) a anhydrid uhličitý (antigeny CA-19-9).

V pozdějších etapách se kromě této analýzy řídí:

 • Obecná klinická analýza krve, kde pokles hemoglobinu a červených krvinek, zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů.
 • Biochemická analýza - porušení proteinového složení krve, zvýšení alkalické fosfatázy a gamaglutamyltranspeptidázy.
 • Analýza moči - zvýšení glukózy, výskyt diastázy (pankreatická amyláza).

Instrumentální metody pro diagnostiku rakoviny

Ultrazvukové metody

Především jsou všichni pacienti podezřelí z rakoviny. Jsou považovány za nejvíce informativní a jsou k dispozici téměř na každé klinice.

 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Provádí se přes kůži přední stěny břicha. Přímým příznakem nádoru je přítomnost jediné objemové léze nebo heterogenní dutiny s jasnou linií mezi lézí a normálním parenchymem. Hlava a tělo žlázy jsou vizualizovány nejlepším možným způsobem, proto jsou nádory této lokalizace v časných stádiích snadněji diagnostikovány než nádory ocasu. Pomocí ultrazvuku je možné detekovat novotvar 1-2 cm, ultrazvuková metoda umožňuje odhadnout prevalenci nádorového procesu a přítomnost metastáz do břišních orgánů. Na klíčení rakoviny v případě, kdy je klíčivost maligních buněk v přilehlých cévách a lymfatických uzlinách.
 • Duplexní skenování cév pankreatu. Provádí se v reálném čase se současným kontrastem. Umožňuje posoudit průtok krve a stupeň vaskularizace tvorby nádoru a parenchymu, vzájemného vztahu struktury těla. Tato studie je prováděna u pacientů, u kterých ultrazvuk ukázal známky růstu rakovinných buněk v cévách a aortě.
 • Endoskopický ultrazvuk. Různá konvenční perkutánní ultrazvuk, pouze zde používá další endoskopický senzor. Tento senzor vede jícnem a žaludkem do lumen dvanáctníku, odkud pochází signál. Metoda je dobrá, protože umožňuje diagnostikovat nádory o průměru 5 mm nebo více, které nelze detekovat běžným ultrazvukem. Kromě toho lékař vyhodnocuje stav přilehlých orgánů a cév pro metastázy.

Výpočetní tomografie ve spirálovém režimu

To je "zlatý standard diagnózy". Studie je nejefektivnější při vzestupu intravenózního kontrastu. Zároveň rakovinová tvorba selektivně akumuluje kontrast sám o sobě, což umožňuje odhadnout velikost, lokalizaci a prevalenci patologie. Stav regionálních lymfatických uzlin, systému kanálků, krevních cév a přilehlých orgánů se hodnotí pomocí CT. CT je vysoce citlivá metoda. Metastázy, pokud jsou přítomny, se nacházejí v 99% případů.

Zobrazování magnetickou rezonancí

Používá se jako alternativa k CT. MRI má však nevýhodu - je obtížné odlišit maligní novotvar od zánětlivého zaměření. MRI se často provádí pro lepší vizualizaci kanálů.

Perkutánní aspirační biopsie pod kontrolou ultrazvukové sondy

Invazivní diagnostická metoda, která umožňuje odebrat materiál z postižené oblasti pro histologické vyšetření. Metoda je důležitá pro stanovení morfologie novotvaru a konečného rozhodnutí o jeho dobré kvalitě nebo malignitě. V důsledku biopsie je řešena otázka proveditelnosti chemoradiační terapie.

Laparoskopie

Invazivní metoda poslední generace, která umožňuje onkologům zhodnotit vlastní stav očí v reálném čase onkologům. Závěr o přítomnosti rakoviny je uveden okamžitě na operačním sále. Pokud je přítomen, je odhadována prevalence, lokalizace a metastázy.

Principy a směry léčby

Směr terapeutických účinků na nádorový proces:

 1. Chirurgické (radikální a paliativní).
 2. Radiace nebo chemoterapie.
 3. Kombinované.
 4. Symptomatický.

Typ léčby se volí individuálně. V úvahu se bere věk pacienta, přítomnost současné somatické patologie, morfologie rakoviny a její prevalence. Také vyhodnotit příznaky údajných komplikací a lokalizace. Žádné z těchto kritérií však není absolutní indikací pro resekci. Indikace a kontraindikace chirurgické a léčebné taktiky jsou voleny individuálně lékařem.

Chirurgická léčba

Činnost pro radikální odstranění slinivky břišní se provádí přísně podle indikací.

Absolutní kontraindikace radikální chirurgie:

 • Metastatické screeningy v játrech a pobřišnici.
 • Screening metastatických lymfatických uzlin, které nejsou přístupné pro odstranění.
 • Klíčení metastáz žilních cév do celé tloušťky stěny s její deformací.
 • Zapojení velkých větví aorty do procesu rakoviny (celiakální kmen, nadřazené mezenterické a jaterní tepny).
 • Těžká průvodní somatická patologie.

Chirurgická léčba zahrnuje jeden ze tří typů operací: pankreatoduodenální resekce, totální pankreatoduodenektomie nebo excize distální žlázy.

V průběhu pankreatoduodenální resekce se vyřízne hlava a zahnutý proces s částí žaludku, společným žlučovodem a dvanácterníkem.

Vyjmutí distálních částí znamená odstranění jedné z částí žlázy (hlavy, těla, ocasu, procesu) částí žlučovodu, dvanáctníku a žaludku.

S totální pankreatitidou je slinivka břišní resekována úplně všemi sousedními lymfatickými uzlinami, vlákny, cévami, vazy. Tato operace se provádí velmi zřídka, protože ve výsledku je absolutní nedostatek enzymů a hormonů.

Co se týče paliativní chirurgie, provádí se u většiny pacientů. Pacienti se symptomy obstrukční žloutenky, obstrukcí střeva a narušenou evakuací potravin potřebují zejména paliativní chirurgii. V tomto případě se upřednostňuje obvyklá laparotomie, během které je průchodnost žlučových cest nebo gastrointestinálního traktu obnovena uložením stomie. Chirurg také hodnotí stav orgánu, rozsah léze a prevalenci procesu rakoviny.

Chirurgická léčba je zvláště indikována v pokročilých stadiích rakoviny. Prognóza přežití se zvyšuje 5-7 krát. Průměrná prognóza přežití po operaci je až 2 roky.

Radiační terapie

Provádí se před nebo po operaci nebo ke zmírnění bolesti. Radioterapie je také indikována pro léčbu nádorů v raných stadiích, kdy jsou malé léze. Terapie se provádí v průběhu 5 týdnů s fixními dávkami záření. V průběhu léčby se může vyskytnout nevolnost, zvracení, slabost, ale po ukončení léčby vedlejší účinky zmizí nezávisle. Radiační terapie zlepšuje prognózu onemocnění, zmírňuje bolestivé bolestivé příznaky.

Chemoterapie

Léčba se provádí pomocí speciálních chemoterapeutických léčiv, která mohou zabít rakovinné buňky nebo zpomalit jejich růst. Nyní je výhodnější použít kombinace několika léků pro dosažení rychlejšího účinku. Chemoterapie probíhá pomocí kurzů. Během léčby pacient cítí nutkání na nevolnost a zvracení, plešatosti, ulceraci sliznic. Po ukončení léčby tyto vedlejší účinky zmizí. Chemoterapie také zlepšuje prognózu onemocnění a přežití.

Symptomatická léčba se provádí u pacientů s neoperovatelnými nádory, kdy žádná z výše uvedených metod nemůže zcela eliminovat rakovinu. Zlepšuje kvalitu života, odstraňuje symptomy, zlepšuje prognózu onemocnění jako celku.

Prognózy: kolik můžete žít

Míra přežití se značně liší a závisí na stadiu nemoci, takže ani ošetřující lékař nemůže poskytnout přesnou prognózu. Průměrná délka života u karcinomu pankreatu je následující:

 • Po radikální chirurgické léčbě průměrný průměr přežití od 1 do 2,5 roku. Přibližně 20% pacientů žije více než 5 let.
 • Po paliativní chirurgii, chemoterapii a radiační terapii, pokud pacient opustí operaci, je délka života do 1 roku. V průměru 6-8 měsíců.

Rakovina pankreatu: známky a projevy, jak dlouho žijí, jak se léčit

Rakovina pankreatu je poměrně agresivní forma zhoubných nádorů a je rozšířená. Neexistují žádné geografické rozdíly ve frekvenci jejich výskytu, ale je známo, že obyvatelé průmyslových zemí onemocní častěji.

U všech zhoubných nádorů tvoří rakovina pankreatu ne více než 3%, ale z hlediska mortality tento typ nádoru zaujímá sebevědomé čtvrté místo, což ho činí velmi nebezpečným. Kromě toho se každoročně stále zvyšuje počet případů v různých zemích.

Předpokládá se, že nemoc je u mužů i žen stejně běžná, nicméně některé zdroje naznačují, že mezi nemocnými muži je o něco více. Možná je to způsobeno větším výskytem špatných návyků (zejména kouření) u mužů.

Podobně jako mnoho jiných nádorů postihuje karcinom pankreatu převážně starší část populace a vyskytuje se u pacientů starších 60 let. V tomto věku se redukují přirozené mechanismy protinádorové ochrany, hromadí se různé spontánní mutace a jsou narušeny procesy buněčného dělení. Za zmínku stojí také to, že většina starších lidí již má patologické změny ve žláze (pankreatitida, cysty), které také přispívají k růstu rakoviny.

Přítomnost nádoru není často doprovázena žádnými specifickými symptomy a pacienti si již stěžují na případy onemocnění daleko. Částečně kvůli tomu nejsou vždy dobré výsledky terapie a špatná prognóza.

Rakovina hlavy pankreatu představuje více než polovinu všech nádorů této lokalizace. Až jedna třetina pacientů má celkovou lézi pankreatu. Projevy nádoru jsou určeny tím, které oddělení se nachází, ale dřívější příznaky se objevují, když je postižena hlava pankreatu.

Příčiny rakoviny

Příčiny rakoviny slinivky břišní jsou různorodé a přispívající faktory jsou poměrně běžné u populace.

Lze zvážit hlavní rizikové faktory nádorů pankreatu:

 • Kouření;
 • Potravinářské prvky;
 • Přítomnost nemocí samotné žlázy - pankreatitida, cysty, diabetes;
 • Nemoci žlučových cest;
 • Dědičné faktory a získané genové mutace.

Kouření způsobuje rozvoj mnoha typů zhoubných nádorů, včetně rakoviny pankreatu. Karcinogeny, které se dostávají do plic s vdechovaným kouřem, jsou přenášeny krví po celém těle a uvědomují si svůj negativní účinek v různých orgánech. V pankreatu mohou kuřáci detekovat hyperplazi duktálního epitelu, který může být zdrojem maligní transformace v budoucnu. Možná, že s častějším rozšířením této závislosti mezi lidmi je mezi nimi poněkud vyšší incidence.

Stravovací návyky v žádné malé míře přispívají k porážce parenchymu pankreatu. Zneužívání mastných a smažených potravin, alkoholu vyvolává nadměrnou sekreci trávicích enzymů, dilataci kanálků, stagnaci v nich skrytého zánětu a poškození žlázové tkáně.

Chronická onemocnění pankreatu, doprovázená zánětem, atrofií ostrůvků, proliferací pojivové tkáně s kompresí laloků (chronická pankreatitida, diabetes mellitus, cysty po akutním zánětu nebo nekróze atd.) Jsou stavy, které několikrát zvyšují riziko vzniku rakoviny. Mezitím se u většiny starších lidí vyskytuje chronická pankreatitida a může být také substrátem pro diabetes typu 2, u kterého se riziko karcinomu zdvojnásobuje.

pankreatitida a další chronická onemocnění gastrointestinálního traktu se mohou týkat prekancerózních stavů

Nemoci žlučových cest, například přítomnost kamenů v žlučníku, cirhóza jater zabrání normálnímu vyprazdňování pankreatických kanálků, což vede ke stagnaci sekrece, poškození epiteliálních buněk, sekundárnímu zánětu a skleróze, což se může stát základem pro rozvoj rakoviny.

Stále se zkoumá úloha dědičných faktorů a genetických poruch. Jsou známy familiární případy onemocnění a více než 90% pacientů vykazuje mutaci genu p53 a K-ras. Studie genetických abnormalit u karcinomu pankreatu není prováděna v populaci, ale tato možnost se může velmi brzy objevit, což usnadní včasnou diagnózu onemocnění, zejména s nepříznivou rodinnou anamnézou.

Vzhledem k tomu, že k karcinomu dochází zpravidla v již změněné tkáni, lze takové procesy, jako je adenom (benigní glandulární nádor), chronická pankreatitida a cysty pankreatu, považovat za prekancerózní.

Jak je vidět, vnější nepříznivé účinky hrají důležitou roli v genezi rakoviny, kterou většina z nás nedává význam, zatímco taková jednoduchá pravidla jako vyvážená strava, zdravý životní styl, odstranění špatných návyků značně napomáhají udržovat zdravou slinivku břišní, a to i ve stáří.

Vlastnosti klasifikace nádorů pankreatu

struktura slinivky břišní

Slinivka břišní je velmi důležitá nejen pro správné fungování trávicího systému. Jak víte, poskytuje také endokrinní funkci, produkující hormony, zejména inzulín, glukagon atd.

Převážná část orgánu je tvořena žlázovou tkání, která produkuje trávicí enzymy a endokrinní funkce je prováděna specializovanými buňkami seskupenými do takzvaných Langerhansových ostrůvků.

Protože hlavní část slinivky břišní je reprezentována exokrinním parenchymem, nejčastěji se stává zdrojem rakoviny.

Klasifikace zhoubných nádorů slinivky břišní je založena na jejich histologické struktuře, umístění, stupni poškození orgánu, lymfatických uzlinách atd. Na základě všech uvedených příznaků je také stanoveno stadium onemocnění.

V závislosti na histologické struktuře se rozlišují různé typy neoplasií:

 1. Adenokarcinom;
 2. Cystadenokarcinom;
 3. Spinocelulární karcinom;
 4. Karcinom Acinarových buněk.

Tyto typy jsou charakteristické pro exokrinní žlázu a nejčastější formou je adenokarcinom různého stupně diferenciace, který se vyskytuje ve více než 90% případů.

Nádor endokrinního oddělení je diagnostikován mnohem méně často a jeho odrůda je určena typem, z něhož endokrinní buňky pocházejí (inzulinom, glukagonom atd.). Tyto tumory nejsou zpravidla maligní, ale vzhledem k hormonální aktivitě a možnosti růstu do značné velikosti mohou vést k významným nepříznivým účinkům.

Tradičně, TNM systém je používán klasifikovat rakovinu, nicméně, to je používáno jen pro nádory exokrinní žlázy. Na základě údajů charakterizujících nádor (T), poškození lymfatických uzlin (N) a přítomnost nebo nepřítomnost metastáz (M) jsou zvýrazněna stadia onemocnění:

 • IA - charakterizuje nádor do 2 cm, umístěný uvnitř žlázy, lymfatické uzliny nejsou ovlivněny a vzdálené metastázy chybí;
 • IB - novotvar přesahuje 2 cm, ale stále je lokalizován ve žláze, aniž by překročil jeho hranice; metastázy do lymfatických uzlin a vzdálených orgánů nejsou charakteristické;
 • IIA - neoplasie sahá mimo slinivku břišní, ale velké arteriální kmeny (celiakie, vyšší mezenterická tepna) zůstávají nedotčeny; metastázy do této fáze nejsou detekovány;
 • IIB - nádor až 2 cm nebo více, může jít za hranice orgánu, ne rostoucí do cév, ale metastázy v blízkých lymfatických uzlinách jsou detekovány;
 • III - nádor je zaveden do celiakálního kmene, nadřazená mezenterická tepna, jsou možné regionální lymfatické metastázy, ale nejsou žádné vzdálené;
 • Stupeň IV - nejzávažnější stupeň nádorové léze, doprovázený identifikací vzdálených metastáz, bez ohledu na velikost samotného tumoru, přítomnost nebo nepřítomnost změn v lymfatických uzlinách.

Podobně jako jakýkoli jiný maligní nádor má rakovina pankreatu tendenci se šířit po celém těle ve formě metastáz. Hlavní cesta je lymfogenní (s lymfatickým tokem) a nejčastěji jsou postiženy lymfatické uzliny v oblasti hlavy orgánů, celiakie, mesenterické, retroperitoneální.

metastáz karcinomu pankreatu do jater

Hematogenní cesta je realizována oběhovým systémem, metastázy mohou být detekovány v plicích, kostech a dalších orgánech a charakterizují mnohem pokročilejší proces. Jaterní metastázy jsou detekovány přibližně u poloviny pacientů a mohou být dokonce mylně považovány za rakovinu jater, aniž by byly.

Vzhledem k tomu, že slinivka břišní je na třech stranách pokryta peritoneem, když nádor dosáhne svého povrchu, jsou rakovinné buňky rozloženy na serózní kryt břišní dutiny - karcinomatóza, která je základem dráhy implantace.

Projevy nádorů pankreatu

Neexistují žádné specifické příznaky rakoviny pankreatu a často jsou příznaky nádoru způsobeny poškozením přilehlých orgánů břišní dutiny během klíčení jejich novotvary.

Takové časné příznaky, jako je změna chuťových preferencí, ztráta chuti k jídlu nebo slabost, ne vždy nutí pacienta, aby okamžitě navštívil lékaře, protože mohou být připsány mnoha dalším onemocněním.

Často nádor roste poměrně dlouhou dobu, nezpůsobuje úzkost u samotného pacienta, ale po podrobném dotazování se ukáže, že ne všechny jsou s gastrointestinálním traktem v pořádku. Faktem je, že nejčastěji rakovina postihuje seniory, kteří mají určitá onemocnění trávicího systému, a proto příznaky abnormalit v břišních orgánech nejsou neobvyklé, jsou běžné a mohou zůstat v raných stadiích bez řádné pozornosti.

žloutenka je rušivým příznakem charakteristickým pro různé gastrointestinální choroby

Projevy karcinomu pankreatu závisí nejen na stadiu léze, ale také na lokalizaci nádoru v orgánu. Nejčastěji bylo nalezeno:

 1. Bolesti břicha;
 2. Žloutenka;
 3. Nevolnost a zvracení;
 4. Slabost, snížená chuť k jídlu;
 5. Úbytek hmotnosti

Zvláštností lézí parenchymu žláz je tendence pacientů k trombóze různé lokalizace, která je spojena s nadbytkem proteolytických enzymů v krevním řečišti, které narušují koordinovanou práci koagulačních a antikoagulačních systémů.

Všechny projevy rakoviny lze rozdělit do tří jevů:

 • Obturace je spojena s klíčením žlučových cest, střev, samotného kanálu pankreatu, který je plný žloutenky, zvýšeného tlaku v žlučových cestách, porušení průchodu potravy v dvanáctníku;
 • Ontoxikace - spojená s progresí tumoru a uvolněním různých metabolických produktů, jakož i porušením procesů trávení v tenkém střevě v důsledku nedostatku pankreatických enzymů (ztráta chuti k jídlu, slabost, horečka atd.);
 • Fenomén komprese je způsoben kompresí nervových kmenů místa nádoru, doprovázených bolestí.

Protože společný žlučovod a kanál pankreatu se otevírají společně v dvanáctníku, rakovina hlavy žlázy, mačkání a růst do sousedních tkání, je doprovázena obstrukcí toku žluče se známkami žloutenky. Navíc je možné sondovat zvětšený žlučník (Courvosierův symptom), který ukazuje porážku hlavy pankreatu.

Rakovina těla slinivky břišní je charakterizována především bolestí, kdy je bolest lokalizována v epigastriu, lumbální oblasti, hypoondriu vlevo a zvyšuje se, když pacient zaujímá lež.

Rakovina ocasu pankreatu je diagnostikována relativně zřídka a symptomy se objevují pouze v pokročilých stadiích. Zpravidla se jedná o silnou bolest a během klíčení splenické žíly nádorem je možná její trombóza, stejně jako zvýšení tlaku v portálovém systému, který je spojen se zvýšením sleziny a křečových žil jícnu.

První příznaky rakoviny jsou redukovány na výskyt bolesti a v několika týdnech je možná žloutenka.

Bolest je nejčastějším a nejcharakterističtějším příznakem, bez ohledu na to, kde neoplasie roste. Větší intenzita doprovází otok těla a je také možná, když nádor roste do nervového plexu a cév. Pacienti popisují bolest různými způsoby: tupou, konstantní nebo akutně vznikající a intenzivní, lokalizovanou v epigastriu, pravou nebo levou hypochondrií, zasahující do mezikrystalické oblasti, obklopující. Bolest se často zesiluje chybami ve výživě (smažená, kořeněná, mastná jídla, alkohol), stejně jako v noci a ve večerních hodinách, pak si pacienti vezmou nucené držení těla - sezení, trochu nakloněné dopředu.

Bolest u karcinomu pankreatu je podobná jako u akutních nebo exacerbací chronické pankreatitidy, osteochondrózy nebo herniovaných meziobratlových plotének, takže mohou nastat případy pozdní diagnózy rakoviny.

klíčení a metastázy do dvanácterníku

Velmi významným projevem karcinomu pankreatu je žloutenka, která byla diagnostikována u 80% pacientů s rakovinou hlavy. Jeho příčiny jsou klíčení společného žlučovodu nádorem nebo komprese lymfatickými uzlinami zvětšenými v důsledku metastáz. Porušení průchodu žluči do duodena vede ke zvýšení žlučníku, absorpce bilirubinu zpět do krve jeho stěnou žlučového pigmentu a kůže a sliznice se stávají žlutými. Akumulace žlučových kyselin v kůži způsobuje intenzivní svědění a přispívá ke vzniku poškrábání a pacienti jsou náchylní k podrážděnosti, úzkosti, poruchám spánku.

Neméně významnými příznaky neoplazie pankreatu jsou ztráta hmotnosti a dyspeptické poruchy: zvracení, nevolnost, průjem, ztráta chuti k jídlu atd. Narušení zažívacích procesů je spojeno s nedostatkem enzymů normálně produkovaných exokrinním slinivkou břišní, stejně jako s obtížemi v toku žluči. Kromě toho se povaha stolice mění - steatorrhea, když stolice hmoty obsahují významné množství nesplněné tuku.

Podobné příznaky dyspepsie se mohou vyskytnout při rakovině žaludku, zejména když se nádor šíří do slinivky břišní. Opačná situace je také možná: rakovina slinivky břišní roste do stěny žaludku, což vede k narušení průchodu obsahu, zúžení antra, atd. Tyto případy vyžadují pečlivou diagnózu a objasnění primárního zdroje růstu neoplazmatu, protože to bude určovat budoucí strategii léčby a prognózu.

V důsledku porážky Langerhansových ostrůvků mohou být příznaky diabetu přidány k popsaným symptomům nádoru v důsledku nedostatku inzulínu.

Jak nádor postupuje, obecné příznaky vzestupu intoxikace, horečka se objevují, poruchy trávení se zhoršují a hmotnost prudce klesá. V takových případech je diagnostikována závažná míra poranění pankreatu.

Vzácné formy novotvarů žláz s vnitřní sekrecí se projevují symptomy charakterizujícími poruchy v úrovni jednoho nebo jiného hormonu. Inzulinu jsou tedy doprovázeny hypoglykemií, úzkostí, pocením, omdlením. Gastrin je charakterizován tvorbou vředů v žaludku v důsledku zvýšené produkce gastrinu. Glukagonomy se projevují průjmem, žízní a zvýšenou diurézou.

Jak detekovat nádor?

Detekce rakoviny pankreatu není snadný úkol. V raných stádiích jeho detekce je velmi obtížné vzhledem ke skromným symptomům a malým a nespecifickým onemocněním. Pacienti často odkládají návštěvu u lékaře. Dlouhodobě trpí chronickou pankreatitidou, zánětlivými procesy v žaludku nebo střevech, pacienti odepírají symptomy zažívacích poruch nebo bolest na existující patologii.

Diagnóza onemocnění začíná návštěvou lékaře, který bude zkoumat, hmatat žaludek, podrobně zjistit povahu stížností a symptomů. Poté budou naplánovány laboratorní a instrumentální zkoušky.

Je-li podezření na karcinom pankreatu, je třeba provést obecné a biochemické vyšetření krve a tyto změny:

 • Anémie, leukocytóza, zvýšená ESR;
 • Snížení množství celkového proteinu a albuminu, zvýšení bilirubinu, jaterních enzymů (AST, ALT), alkalické fosfatázy, amylázy atd.

Zvláštním místem je definice nádorových markerů, zejména CA-19-9, avšak tento ukazatel významně vzrůstá pouze v případě masivní nádorové léze, zatímco v rané fázi nádoru se nemusí vůbec měnit.

Mezi instrumentální metody detekce karcinomu pankreatu patří vysoká diagnostická hodnota ultrazvuku, CT s kontrastem, MRI, biopsie s morfologickým ověřením diagnózy.

V současné době obvyklý ultrazvuk preferuje endoskopický, když je senzor umístěn v lumenu žaludku nebo dvanáctníku. Taková těsná vzdálenost od pankreatu umožňuje podezření na nádor, a to i malé velikosti.

Mezi rentgenovými metodami se používá CT, stejně jako retrográdní cholangiopancreatografie, která umožňuje použít kontrastní látku k vizualizaci vylučovacího kanálu žlázy, která se v nádorech zúží nebo v některých oblastech nebude průchodná.

Rozdíly mezi pankreatitidou a karcinomem pankreatu ve výpočetní tomografii (výše) a snímky pozitronové emisní tomografie s použitím radiofarmak (níže)

Nejpřesnější diagnostická metoda může být považována za biopsii jemnou jehlou, během které se odebírá fragment nádoru pro histologické vyšetření. Biopsie je možná také s diagnostickou laparoskopií.

Pro detekci lézí žaludku nebo střev je možné zavést radiopakní látku následovanou rentgenovou, fibrogastroduodenoskopií.

Z hlediska případů přichází na pomoc lékařům výzkum radionuklidů (scintigrafie) a chirurgické techniky až po laparoskopii.

I s využitím celého arzenálu moderních výzkumných metod je diagnóza adenokarcinomu pankreatu velmi složitá a vědci neustále hledají jednoduché a cenově dostupné metody, které lze vyšetřit.

Zajímavé je, že skutečný průlom v tomto směru učinil 15letý student D. Andrak z USA, jehož blízký přítel rodiny trpěl rakovinou pankreatu. Andraka vynalezl jednoduchý test na rakovinu s použitím papíru, který se podobá na diagnózu diabetu. Pomocí speciálního papíru impregnovaného protilátkami proti mesothelinu vylučovanému nádorovými buňkami můžeme předpokládat přítomnost nádorů s pravděpodobností vyšší než 90%.

Léčba

Léčba rakoviny pankreatu je pro onkology velmi obtížný úkol. Důvodem je skutečnost, že většina pacientů, kteří jsou ve stáří, trpí různými jinými chorobami, které ztěžují výkon operace nebo jiné metody. Navíc je nádor zpravidla detekován v pokročilých stádiích, kdy klíčení velkých cév a jiných orgánů tím znemožňuje úplné odstranění nádoru.

Pooperační úmrtnost je podle různých zdrojů až 30-40%, což je spojeno s vysokým rizikem vzniku komplikací. Traumatický v rozsahu působnosti, potřeba odstranění střevních fragmentů, žlučovodu a močového měchýře, stejně jako produkce různých enzymů postižených žlázou, předurčují k špatné regeneraci, insolventnosti švů, možnosti krvácení, nekróze parenchymu žlázy atd.

Chirurgické odstranění nádoru zůstává hlavní a nejefektivnější, nicméně i v tomto případě, s nejpříznivějším souborem okolností, pacienti žijí přibližně rok. Při kombinaci chirurgie, chemoterapie a radiační terapie se délka života může zvýšit na jeden a půl roku.

Hlavními typy chirurgických zákroků jsou radikální operace a paliativní. Radikální léčba zahrnuje odstranění postižené části žlázy nádorem, fragment duodenálního a jejunum, antrum, žlučníku a distální část společného žlučovodu. Samozřejmě, lymfatické uzliny a vlákno jsou také předmětem odstranění. V případě rakoviny těla a ocasu žlázy, slezina je také zahrnuta v intervenci. Je zřejmé, že s takovou operací je těžké počítat s blahobytem a úplným zotavením, ale stále prodlužuje život.

Možnost operace pro rakovinu hlavy pankreatu. Gray zvýraznil orgány, které mají být odstraněny spolu s částí žlázy a nádoru

V ojedinělých případech totálního karcinomu je odstraněna celá slinivka břišní, nicméně následný rozvoj těžkého diabetes mellitus, špatně přístupného k korekci na inzulín, významně zvyšuje prognózu. Pětiletá míra přežití operovaných pacientů s pokročilými formami rakoviny nepřesahuje 10%.

Taková léčba, jako je chemoterapie a ozařování, se často používá v kombinaci s chirurgickým zákrokem a jejich izolované použití se provádí pouze v případech kontraindikace pro chirurgický zákrok.

Když je chemoterapie prováděna současně s několika léky, může být dosaženo určité regrese tumoru, ale recidiva je nicméně nevyhnutelná.

Vystavení ozařování se provádí jak před operací, tak i po ní a míra přežití pacienta je asi rok. U starších pacientů je vysoká pravděpodobnost radiačních reakcí.

Strava pro rakovinu pankreatu zahrnuje použití stravitelných potravin, které nevyžadují produkci velkých množství enzymů. Je nutné vyloučit z potravy mastné, smažené, kořeněné potraviny, uzená masa, konzervované potraviny, stejně jako alkohol, silný čaj a kávu. Pokud dojde k rozvoji diabetu, bude třeba opustit sacharidy (cukrovinky, pečivo, sladké ovoce atd.).

Mnoho pacientů, kteří zjistili rakovinu pankreatu, je náchylné k samoléčbě pomocí lidových prostředků, nicméně u takových závažných forem zhoubných nádorů je nepravděpodobné, že budou účinné, takže byste měli upřednostňovat tradiční medicínu, která, pokud není vyléčena, pak alespoň prodlouží život a zmírní utrpení.

Rakovina slinivky břišní je zákeřný nádor, který se dlouho skrývá pod „maskou“ pankreatitidy nebo je zcela asymptomatický. Je nemožné předcházet rakovině, ale předcházet jí pomocí preventivních opatření pro každého, a to vyžaduje řádnou výživu, zdravý životní styl a pravidelné návštěvy u lékaře, pokud existují známky poškození pankreatu.

Video: rakovina pankreatu v programu „Žít zdravě!“

Video: rakovina pankreatu v programu „O nejdůležitějším“

Autor: doktor-histolog Goldenshlyuger N.I.