Image

Rakovina pankreatu - stadia, první symptomy a projevy, léčba

Skutečnost, že rakovina je jednou z nejhorších patologií, často není přístupná léčbě, mnoho lidí ví. Ani čas strávený terapií však nezaručuje vždy úplné uzdravení. Rakovina je jistě hrozné onemocnění a maligní novotvar pankreatu je rozpoznán jako jedna z nejvíce smrtelných patologií rakoviny.

Rozvíjí se zpravidla po 70 letech věku (více než 60% pacientů) a u mužů je to 1,5krát častěji. Mezi známými rakovinnými onemocněními není rakovina pankreatu zdaleka nejběžnější formou, její četnost je nejvýše 2-3% z celkové incidence, ale vzhledem k pozdní diagnóze nemůže být drtivá většina pacientů zachráněna.

Rychlý přechod na stránce

Rakovina slinivky břišní - co to je?

Rakovina slinivky břišní je degenerace pankreatických buněk do maligní, následovaná jejich reprodukcí a tvorbou nádoru. V závislosti na poškozených strukturách se vyvíjejí různé typy nádorových patologií, které se liší rychlostí šíření a symptomatologií.

Slinivka je schopna produkovat nejen trávicí enzymy, ale také syntetizovat hormony. Glandulární buňky zodpovědné za produkci šťávy pankreatu jsou umístěny v přední oblasti orgánu zvané hlava.

K tvorbě hormonů dochází ve shlucích buněk nazývaných Langerhansovy ostrůvky. Jsou umístěny hlavně v zadní části slinivky břišní - ocas. Hlavní hormony jsou následující:

 • gastrin, stimulující tvorbu žaludeční šťávy;
 • Glukagon, jehož účelem je zvýšení hladin glukózy v krvi;
 • inzulín - zvyšuje aktivitu metabolismu glukózy, snižuje jeho koncentraci v krvi.

Mezi hlavou a ocasem leží oblast zvaná tělo. Podle statistik se nejčastěji vyvíjí rakovina pankreatické hlavy a léze jiných částí jsou mnohem méně časté.

Pokud se v buňkách Langerhansových ostrůvků vyskytne onkogeneze, trpí endokrinní funkce orgánu. Na tomto pozadí se vyvíjejí gastrinomové tumory, glukagonomy, inzulinom.

Léze strukturálních prvků lemujících kanály se nazývá spinocelulární karcinom pankreatu. Když jsou oncotransformace vystaveny glandulárním buňkám, je diagnostikován adenokarcinom. A karcinom pankreatických glandulárních buněk je smíšená forma, při které jsou postiženy jak jednotky produkující enzymy, tak buňky vylučovacích kanálků.

Navíc cysty v pankreatu mohou být maligní. Současně se vyvíjejí adenokarcinomy obrovských buněk a mucinózní cystadenokarcinomy. Když jsou znovuzrozené buňky uspořádány ve formě svazků, hovoří o rakovině acinaru.

Nejnebezpečnější je však nediferencovaný karcinom pankreatu. Postupuje rychleji než ostatní a je velmi náchylný k metastázám.

Všechny typy rakoviny slinivky jsou však velmi maligní. Od nástupu onemocnění po přechod do terminálního stadia nemusí trvat několik let, jako je tomu u jiných onkopatologií, ale pouze 6-8 měsíců.

Příčiny rakoviny pankreatu

Bohužel není jasně stanoveno, co přesně způsobuje rakovinu pankreatu - věří se, že tyto kategorie lidí spadají do rizikové skupiny:

 • muži nad 60 let;
 • kouření lidí;
 • osoby zneužívající alkohol;
 • osoby s anamnézou onemocnění žlučníku, jater, žaludečního vředu, diabetu;
 • osoby se zánětlivými onemocněními ústní dutiny (pulpitis, periodontitis);
 • pacienti operovaní pro žaludeční vředy;
 • osoby s prekancerózními stavy: cysty, chronická pankreatitida, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba;
 • lidé s zatíženou dědičností rakoviny pankreatu.

Ne poslední roli hrají rizika spojená s povoláním: systematický kontakt s azbestem, barviva pro metalurgii. Osvědčené - významně zvyšuje riziko rakoviny pankreatu, abnormální stravy s převahou tukových potravin a spoustou koření.

Grilované maso, klobásy, uzená masa, slanina jsou potenciálně nebezpečné. Slinivka břišní trpí také potravou s vysokým obsahem cukrů, jednoduchými sacharidy, sycenými nápoji.

Je třeba mít na paměti, že jakýkoli chronický zánětlivý proces značně zvyšuje pravděpodobnost regenerace buněk. Totéž platí pro slinivku břišní a rakovina v ní se může vyvíjet i na pozadí zánětu v blízkých anatomických strukturách, s nimiž tento orgán úzce souvisí:

 • dvanáctník;
 • žlučník;
 • jater.

Zvědavý je fakt, že maligní procesy v daném těle mají etnické „preference“. Rakovina slinivky břišní je citlivější na Afričany.

Fáze rakoviny pankreatu, rysy

Rakovina slinivky břišní není nazývána "tichým zabijákem" - její příznaky se projeví až ve stadiu 3 nebo 4 nádoru. V počátečním stádiu rakoviny není funkce orgánu narušena a pacient nemá žádné významné projevy.

V první fázi rakovina v pankreatu nepřesahuje 2 cm v průměru, nepřesahuje hranice orgánu, neroste do cév.

Pokud je nádor lokalizován v hlavě žlázy, může začít vytlačovat dvanáctník, který se projeví jako porušení stolice ve formě průjmu a periodické nevolnosti. Onkologové označují popsanou situaci rozvodnou 1A. Stupeň 1B je charakterizován zvýšením nádoru ve velikostech do 2 cm nebo více s jeho lokalizací i uvnitř žlázy.

Podstavec 2A již naznačuje růst novotvaru v sousedních orgánech (kanály žlučníku, dvanáctníku 12) a ve stadiu 2B jsou postiženy nejbližší lymfatické uzliny.

Asi 3 stádia rakoviny slinivky říkají, zda nádor napadl velké tepny a žíly, slezinu, žaludek, střeva. Metastázy lymfatických uzlin jsou přípustné nebo nemusí být.

Čtvrtým stadiem rakoviny jsou vzdálené metastázy. U rakoviny slinivky břišní rostou v játrech, plicích, mozku, ledvinách, vaječnících.

První příznaky rakoviny pankreatu, projevy

bolest může být aplikována na záda nebo břicho

Mazanost rakoviny pankreatu spočívá v různých projevech a absenci charakteristického klinického obrazu. Rakovina může mít příznaky pankreatitidy nebo zamaskovat se jako diabetes a projev bolesti, která vyzařuje do dolní části zad, může být často přičítán ischias, pokud je postižena zadní strana orgánu.

V závislosti na tom, které buňky podstoupily oncotransformaci, se liší i první příznaky rakoviny pankreatu. Když gastrinom zvyšuje produkci žaludeční šťávy, na jejímž pozadí se vyvíjí pálení žáhy, vřed, který není přístupný léčbě. Tam jsou zvracení a stolice hnědé barvy, průjem s mastným, urážlivý obsah, bolest po jídle.

Glukagonom je spojen se zvýšením hladiny cukru v krvi a projevuje se příznaky diabetu:

 • polyurie (zvýšený objem moči);
 • žízeň;
 • úbytek hmotnosti
 • sucho v ústech;
 • u pacientů s zarudnutím a otokem jazyka se vyrážka jeví nahnědlá.

Klinický obraz inzulinu je naopak spojen s poklesem hladiny cukru v krvi a je charakterizován:

 • slabost;
 • chvění rukou;
 • omdlévání, mdloby nebo kóma;
 • bušení srdce.

První příznaky raného stadia karcinomu pankreatu jsou doprovázeny sníženým výkonem, únavou, slabostí. Pacienti často ztrácejí chuť k jídlu nebo mají odpor vůči určitým produktům. Možná bolest v horní části břicha a někdy uprostřed, zhoršuje se ohýbáním dopředu a ustupováním v poloze plodu.

Jak progresie karcinomu pankreatu progreduje, objevují se výraznější známky spojené s poruchou produkce enzymů:

 • těžkost "pod lžící";
 • průjem mastných plodů;
 • ztráta hmotnosti pacienta v důsledku neschopnosti absorbovat složky potravy;
 • anorexie (nedostatek chuti k jídlu);
 • nesnášenlivost potravin a tuků z bílkovin;
 • nevolnost a zvracení.

Pokud je nádor vymačkaný žlučovodem, vyvíjí žloutenku, která se projevuje zažloutnutím sklerózy očí, kůže, sliznic. Výkaly se rozjasní a moč naopak ztmavne. Žlučník je zvětšen a krystaly žlučových kyselin se často hromadí v kůži, což způsobuje svědění.

Komprese novotvaru sleziny způsobuje těžkost a distenze v levé hypochondriu. Růst nádoru ve střevní stěně vede k zácpě a obstrukci.

Ve stadiích 3 a 4 se příznaky rakoviny pankreatu projevují hromaděním tekutiny v dutině břišní (ascites). Riziko vnitřního krvácení, tromboflebitidy se zvyšuje. Pacient je vyčerpaný, trpí bolestí, často se stává pásovým oparem.

 • Intoxikace produkty rozpadu nádoru vede k trvalému zvýšení tělesné teploty.

Léčba rakoviny pankreatu

Pokud nádor nezasáhl velké cévy a mnoho orgánů, nedal vzdálené metastázy, nejlepší způsob léčby je chirurgický. Vzhledem k tomu, že rakovina pankreatu postupuje velmi rychle, nestojí za zdržení operace. V závislosti na oblasti léze se rozlišují tyto typy chirurgické léčby:

 • Whippleův provoz - odstranění hlavy žlázy, regionálních lymfatických uzlin, žlučníku a jeho kanálu, části žaludku, střev;
 • Kompletní resekce orgánu;
 • Distální nebo segmentová resekce - odstranění těla a ocasu, resp. Pouze centrální části.

U neoperovatelných nádorů 3. a 4. stupně je možné provádět stentování žlučovodu, pokud novotvar blokuje tok žluči.

Komprese žaludečních a střevních rakovin je odstraněna posunem - tyto dva orgány jsou sešity kolem nádoru.

Moderní metodou je provádět operace s použitím gama nože, které umožňují simultánní ozařování tkáně a zabíjení regenerovaných buněk.

Kromě chirurgické léčby, radiační terapie a chemoterapie jsou široce používány u rakoviny pankreatu. Tyto mohou být prováděny několika léky nebo jedním (monoterapie). Nejčastěji užívané léky:

Radiační terapie je indikována pro neoperovatelné tumory, stejně jako v kombinaci s chirurgickou léčbou. Tato metoda je založena na použití ionizujícího záření, zvláště destruktivního pro dělící se buňky nádoru.

Kromě toho byly v posledních letech aktivně vytvořeny a zkoumány nové metody léčby rakoviny: cílené a imunoterapie. V rámci posledního použití léků, které mobilizují vlastní obranu proti novotvarům. Cílená terapie umožňuje zabít pouze znovuzrozené buňky. Pro tuto léčbu se používá lék Erlotinib.

Prognóza - kolik žije s rakovinou pankreatu

Rakovina pankreatu má nepříznivou prognózu života. Dokonce i při operaci Whipple prováděné včas, 5letá míra přežití nepřesáhne 25%, ale u různých forem patologie se ukazatele výrazně liší.

Pacienti s adenokarcinomy obřích buněk tedy zemřou do jednoho roku od okamžiku detekce nádoru a s mucidiálním adenokarcinomem může 50% pacientů žít 5 let.

Podle statistik rakovina pankreatu zabíjí lidi po dobu 4-6 měsíců po diagnóze: nemoc s metastázami v játrech měří nemocnou osobu ne více než 16 týdnů, se sekundárními nádory jiné lokalizace, toto období může být prodlouženo na 6-12 měsíců.

Ve 4. etapě onemocnění mohou žít více než rok pouze 4% pacientů. Je známo, že čím silnější jsou známky intoxikace a bolesti, tím kratší bude život pacienta.

První příznaky rakoviny pankreatu

První příznaky rakoviny pankreatu (pankreatu) se vyskytují v pozdních stadiích onemocnění, kdy nádor dosáhne značné velikosti. Kanály nebo přilehlé orgány jsou stlačeny, klíčivost v nich je tvorba metastáz. První příznaky rakoviny pankreatu v raném stádiu jsou podobné symptomům v patologii jiných orgánů. Jsou nevyjádřeni nebo zcela chybí. Na počátku svého vývoje je novotvar téměř vždy asymptomatický. To vede k pozdní diagnóze, obtížím v léčbě a vysoké mortalitě. V této fázi je možný vývoj nespecifických projevů. Pacient, který má chronická onemocnění trávicího systému, jim nemusí dávat hodnotu.

Proč se ve slinivce břišní tvoří nádor?

Etiologie onemocnění dosud nebyla přesně stanovena. Předpokládá se, že rakovina prostaty je výsledkem buněčné mutace, která vznikla v důsledku genetického poškození určitých genů.

Existuje mnoho vysoce rizikových faktorů, které za určitých okolností mohou být spouštěčem rozvoje onemocnění a příznaků rakoviny pankreatu. Nejdůležitější z nich jsou:

 1. Životní styl: špatné návyky (kouření je primární příčinou, zneužívání alkoholu), adynamie, nezdravé jídlo (konzumace tuků a bílkovin ve velkém množství).
 2. Věk (po 55 letech se riziko rakoviny zdvojnásobuje).
 3. Pohlaví (většinou muži jsou nemocní - je to kvůli velkému procentu mezi nimi ve srovnání se ženami, kuřáky a uživateli alkoholu).
 4. Závod (černé závody jsou ve srovnání s Evropany a Asijci citlivější).
 5. Patologie trávicího systému (akutní a chronická pankreatitida, pankreatonekróza, patologie žlučových cest, operace žaludku a dvanáctníku).
 6. Benigní léze v pankreatu (cysty, adenom).
 7. Dědičnost.
 8. Kontakt s toxickými látkami při práci.

Klinický obraz rakoviny pankreatu v raném stádiu

Klinické projevy karcinomu prostaty jsou založeny na třech mechanismech vývoje nádoru:

 • zmačkání neoplazmy tkáně;
 • obstrukce žlučových cest;
 • produkty rozkladu intoxikace.

V počátečních stadiích vývoje onemocnění je nádor stále malý, postihuje pouze určitou část (hlavu, tělo nebo ocas) žlázy. V tomto ohledu mohou být první příznaky rakoviny a jejích projevů nepřítomné a rakovina je obtížně rozpoznatelná.

S existující patologií karcinomu pankreatu v žláze na pozadí modifikované tkáně může způsobit dyspepsii, slabost, nepohodlí. V takových případech však pacient nemusí tyto stížnosti spojovat s nástupem rakoviny v důsledku jejich stížností. To prodlužuje diagnózu nádoru pankreatu: pacient, i když má příznaky nádoru, nehledá lékařskou pomoc a užívá je pro symptomy základního onemocnění. Významné změny ve slinivce břišní a pohody pacienta se objevují, když je zničen velký počet enzymů vylučujících pankreatocyty.

Ale žádný z výše uvedených projevů nemoci není specifický pro rakovinu pankreatu. Každá nová stížnost (těžkost v epigastriu nebo hypochondrie, nevolnost, sclera icterus) by proto měla být důvodem pro urgentní léčbu lékaře a vyšetření. To platí zejména pro osoby nad 55 let. I když se v žlučníku nebo gastroduodenitidě nachází kámen, až do vyšetření pankreatu, diagnózu nelze považovat za definitivní.

Epigastric Discomfort

Postupné zvyšování velikosti nádoru se projevuje v nepohodlí v horní části břicha. Jeho lokalizace závisí na části slinivky, kde se tvoří:

 • pokud se vyvíjí v hlavě slinivky, je v pravé hypochondriu zaznamenáno nepohodlí;
 • rakovina těla pankreatu se projevuje bolestí v epigastriu;
 • se zapojením do nádorového procesu očního nepohodlí se obává v hypochondriu vlevo.

V počáteční fázi rakoviny se vzácně pozoruje bolest a lokalizace nepříjemného pocitu je někdy obtížné popsat a dát jim jasnou definici.

 • pocit neustálého přeplnění;
 • nadýmání;
 • říhání.

To způsobuje snížení chuti k jídlu a tělesné hmotnosti a lze jej detekovat nejen v onkologickém procesu, ale také v patologii mnoha zažívacích orgánů během jejich zánětu. V tomto ohledu nejsou tyto symptomy spojeny pacientem s novotvarem pankreatu.

Kožní projevy

V rané době karcinomu pankreatu se vzácné příznaky vyskytují vzácně, proto se změny na kůži téměř nenašli. S existující rakovinou je však slinivka spojena s určitými kožními onemocněními v kombinaci s ní, která může začít brzy ve vývoji onemocnění:

 • multifokální retikulohistiocytóza;
 • enzymatická panikulitida;
 • erythema necrolytic migrans.

Retikulohistiocytóza jsou uzliny červenohnědé barvy. Vzhled kloubních změn: prvky se objevují na pozadí artritidy. Proces probíhá symetricky. Změny se zpočátku vyskytují v rukou. V 50% případů ovlivňují stejné prvky sliznice. Příčiny patologie nejsou známy, ale existuje souvislost mezi výskytem uzlin a rozvojem onkologie pankreatu.

Enzymatická panikulitida ovlivňuje nohy a chodidla. Vypadá to jako pevné uzly tmavé barvy, bolestivé při pohmatu, které brzy změknou a zmizí. Z nich se tuhá hnědá hmota vyznačuje dalším vývojem jizev na tomto místě. Bylo zjištěno, že se toto onemocnění objevuje u pacientů s nekrózou pankreatu a rakovinou slinivky břišní pod vlivem pankreatických enzymů.

Erytém má vzhled červených skvrn s peelingem. Jsou bolestivé a svědivé. Objevuje se v místech s jemnou kůží:

 • v oblasti slabin;
 • pod kolenem;
 • v nasolabiálních záhybech;
 • na rtech a jazyku.

Časem se na místě objevují puchýře, obklopené bublinkami s tekutinou. Onemocnění je spojeno s rakovinovým procesem v pankreatu a je způsobeno nadměrnou produkcí glukagonu alfa buňkami Langerhansových ostrůvků.

Pokud dojde k některému z těchto kožních onemocnění a je potvrzeno laboratorními testy, je nutné důkladné vyšetření k vyloučení rakoviny slinivky břišní.

V mnoha případech však rakovina v období svého raného vývoje nemá žádné symptomy a kožní léze se objevují poprvé v závěrečných fázích. Symptomatická žloutenka se objevuje v 90% případů rakoviny pankreatické hlavy. To je způsobeno kompresí choledoch postupným růstem malignity. Nejčastěji k tomu dochází, když se nádor stane velkým.

Projevy bolesti

Bolest je hlavním klinickým příznakem rakoviny prostaty. Bolest v různých částech břicha je často první stížnost nádoru. Na začátku vývoje onemocnění je však také asymptomatický průběh. To je lokalizováno v hypochondria nebo umbilical oblasti, bolest je obklopující, zhoršený v noci. Někdy se jeho intenzita mění se změnou polohy těla. V takových případech je omylem diagnostikována jako radikulární bolest. Jedná se o nespecifický symptom, který doprovází další patologii břišních orgánů. Pacienti proto nadále žijí, pomalu kontaktují specialistu a používají metody lidového ošetření.

K bolesti dochází bez komunikace s příjmem potravy a obtěžuje asi 90% pacientů se vzděláním v ocase a 70% s rakovinou v hlavě pankreatu.

Včasná bolest v rakovině slinivky břišní je spojena s kompresí rostoucího tumoru nervových kmenů v místě jeho výskytu nebo vysokého tlaku v kanálových kanálech žlázy. Vzhled bolestivého příznaku v raném stádiu nemoci umožňuje provádět radikální operaci, protože nutí pacienta, aby navštívil lékaře. Vzhledem k tomu, že se bolestivé pocity vyskytují nejen u karcinomu pankreatu, ale také u jiných patologických stavů, jejich trvání po dobu 7 dnů a více by mělo být příčinou urgentního vyšetření.

Jaké studie mohou detekovat karcinom pankreatu ve stadiu 1?

Diagnostika rakoviny pankreatu se provádí pomocí funkčních a laboratorních metod.

Nejvhodnější a nejběžnější je ultrazvuk. Jedná se o pohodlnou a neškodnou metodu, jejíž pomocí je možné kontrolovat dítě - nejsou pozorovány žádné komplikace.

Pro podrobnější studii platí:

 • CT sken s vylepšením kontrastu;
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI);
 • MR pancreatocholangiografie (MRPHG);
 • endo-ultrazvuk (prováděný ultrazvukem přes stěnu žaludku);
 • endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie (ERCPH) - tato technika se používá méně často kvůli vysokému riziku komplikací;
 • biopsie - odebrání vzorku tkáně pro histologické vyšetření.

Tyto metody se používají k detekci nádorů, jejich velikosti, definice klíčivosti v jiných orgánech.

Změny v analýzách

V raných stadiích karcinomu pankreatu ve studii obecné klinické analýzy krve nebyly zjištěny žádné abnormality. V průběhu onemocnění se objevuje leukocytóza, lymfocytóza, anémie, trombocytóza, zvýšená ESR.

Laboratorní metody kromě klinických zahrnují:

 • krevní glukóza;
 • biochemické analýzy (diastáza, bilirubin - celkem, přímé, transaminázy, protein a jeho frakce, alkalická fosfatáza, cholesterol);
 • krev pro nádorové markery slinivky břišní - Ca 19–9 (přebytek normální hodnoty je také určen během zánětlivých procesů a v počátečních stadiích může zůstat v normálním rozmezí variant). CA 494 je velmi účinný pro včasnou detekci rakoviny slinivky břišní, zejména pokud se používá pro diagnózu s pankreatitidou.

V biochemických analýzách bylo zjištěno:

 • hypoalbuminurie a hypoproteinemie;
 • zvýšení alkalické fosfatázy a transamináz, přičemž zvýšení fosfatázy bylo pozorováno ve větší míře.

Změny ultrazvuku

Přístupná, informativní a bezpečná metoda je ultrazvuk. S jeho pomocí ukázal:

 • dilatace nebo kontrakce virsungova kanálu a choledochusu;
 • změny hustoty a struktury tkáně, přítomnost formací;
 • změna velikosti a hranic slinivky břišní.

Diagnóza MRI a CT

CT je spolehlivá metoda radiační diagnostiky pro detekci nádorů od 3 cm, pacient je vystaven velké dávce ozáření, proto se studie provádí podle přísných indikací.

MRI je informativní, velmi citlivá metoda, která detekuje nádor od 2 cm, používá se magnetické pole, proto je ve srovnání s CT bezpečnější. Má však omezení - vyšetření se neprovádí v přítomnosti kovových implantátů (umělé srdeční chlopně, kardiostimulátory, klouby, protézy, kovové fixační desky).

Biopsie pankreatu

Biopsie je jednou z nejspolehlivějších diagnostických metod pro detekci onemocnění. Pro ověření diagnózy se tkáň odstraní z nádoru slinivky břišní pro mikroskopické vyšetření. U 90-95% pacientů s rakovinou prostaty je diagnóza potvrzena morfologicky.

Léčba počáteční fáze karcinomu pankreatu

Včasná léčba rakoviny pankreatu je účinná, ale počáteční fáze onemocnění s jeho prvními příznaky jsou nejčastěji náhodným nálezem. Použít:

 • chirurgie;
 • chirurgie následovaná chemoterapií;
 • chirurgie následovaná radiační terapií (radiace, radiační terapie).

V raných stadiích je nejúčinnější resekce nádoru s následnou chemoterapií.

Léčba léky

Chemoterapie, lék, který zabíjí rakovinné buňky, se týká léčení rakoviny prostaty. Speciální přípravky se používají k potlačení růstu atypických buněk:

Jmenován jedním z léků, nebo současně několika komplexními účinky. Dávkování je individuální, stejně jako doba trvání. Jsou závislé na:

 • na objemu nádoru;
 • o závažnosti stavu pacienta.

Chemoterapie se používá pro komplexní léčbu: předepisuje se před a po operaci.

Kromě chemoterapeutických léčiv se používají léky proti bolesti a léky, které zlepšují trávení.

Terapie je doprovázena rozvojem vedlejších účinků. Závisí na konkrétním léku a předepsané dávce a u každého pacienta se liší. Všechna chemoterapeutická činidla působí na rychle se dělící buňky. Léky ovlivňují také zdravé buňky. Mnoho léků způsobuje vypadávání vlasů. Během prvního týdne podávání se může objevit ulcerózní léze ústní sliznice, dyspepsie (těžká bolestivá nevolnost, zvracení, průjem).

Terapie se provádí v cyklech: lék je nahrazen obdobím zotavení, pak je předepsán další průběh léčby a rehabilitace. Kolik takových léčebných cyklů je potřeba, je rozhodnuto individuálně v každém případě. Většina protinádorových léčiv se používá parenterálně (intravenózně), některé se užívají ve formě tablet. V druhém případě je možná ambulantní nebo domácí léčba. Krátký pobyt v nemocnici však může být nezbytný vzhledem k celkovému zdravotnímu stavu a typu užívaného léku.

Potřeba chirurgie

V počátečních fázích. Pokud by byl nádor pankreatu stanoven po objevení prvních příznaků, je léčba účinná. Používají se různé techniky: odstranění postižené části slinivky břišní. V případě potřeby je slezina s postiženými lymfatickými uzlinami resekována - pro rakovinu ocasu, duodenum (duodenum) s další obnovou struktury žlučových cest.

Během operace Whipple se resekují hlava slinivky, hlava dvanáctníku, část žaludku, choledoch a lymfatické uzliny. Během operace může být zjištěno větší rozšíření procesu rakoviny ve žláze než během předběžného diagnostického vyšetření.

Lidové metody a bylinná medicína

Mnoho pacientů s rakovinou slinivky břišní je léčeno nezávisle, s použitím lidových prostředků. Ale s takovou nebezpečnou patologií, jako je rakovina slinivky břišní, může být tato léčba nejen neúčinná, ale je možný i ostrý průběh procesu a zhoršení stavu. Prodloužení může způsobit rychlé metastázy a neúčinnost další léčby. Nemoc se může rozvinout do stadia, kdy zůstane pouze jediná léčba - paliativní. Proto se doporučuje tradiční léčba: v případě podezření na rakovinu je nutná okamžitá výzva pro odborníky k vyšetření a další léčbě.

Dieta pro rakovinu pankreatu v počáteční fázi

V případě jakékoliv patologie slinivky, včetně rakoviny, je nutné použít dietní stravu, která je nedílnou součástí komplexní léčby. Správná výživa s výjimkou škodlivých produktů, časté a zlomkové stravování, kašovitá konzistence jídla, příjemná teplota každé misky šetří zbývající zdravé buňky slinivky, snižuje funkční zátěž.

U všech forem rakoviny pankreatu vycházejících z různých buněk je absorpce živin narušena a vyvíjí se anorexie. Proto je nutné krmit se ve stravě zvýšeným množstvím tuku a bílkovin.

Zlepšení zdraví pacienta a procesu hojení, zejména v raných stadiích onemocnění, závisí na správné výživě. Jakékoliv porušení stravy může být impulsem pro nekontrolované buněčné dělení a progresivní růst vzdělávání. V tomto ohledu se doporučuje vařit, péct nebo vařit jídlo. Je nutné vyloučit smažený, uzený, mastný, slaný, alkohol, sycené nápoje, silnou kávu a čaj. Cukrářské a pekárenské výrobky jsou kontraindikovány. Existuje seznam zakázaných, povolených a částečně omezených potravin, které musí pacient dodržovat.

Často, protože nežádoucí účinky, pacient nemůže jíst: nevolnost, zvracení, vředy v ústech, měnící se chuťové pocity, nedostatek chuti k jídlu znemožňují správné stravování.

Rakovina slinivky břišní a metody používané k její léčbě, porušují vylučování enzymů a syntézu inzulinu: jsou problémy s trávením potravy, zvýšenou hladinou cukru v krvi. Proto je upravena výživa, dochází ke změnám ve stravě, která je v každém případě vyvíjena individuálně.

Pravděpodobnost pozitivní prognózy během léčby

Pokud je nádor detekován do 2 cm, který se nerozšíří mimo slinivku, je možný jakýkoliv radikální zásah, který významně prodlouží život. Pozitivní výsledek onemocnění je však zjištěn u přibližně poloviny pacientů vzhledem k vysokému riziku dalších komplikací pozorovaných po operaci. Časné stadium karcinomu pankreatu je charakterizováno rozvojem relapsu v následujících letech. Jiné známé typy léčby takový výsledek ani nedávají. Prognóza závisí také na lokalizaci novotvaru.

S rakovinou hlavy slinivky břišní, resekce nádoru pouze v 15-25% případů dává pozitivní výsledek. Pokud se však chirurgická léčba neprovádí, pak je úmrtnost v prvním roce 85%.

Možné komplikace onemocnění

Maligní nádory pankreatu komplikují:

 • diabetes;
 • malabsorpční syndrom;
 • poruchy žlučového oběhu;
 • trofické poruchy způsobené poruchou sekrece slinivky břišní.

Nádor může metastázovat do těsně umístěných - žaludku, tenkého střeva, tlustého střeva, cév a lymfatických uzlin. Velké formace mohou sevřít dvanáctník nebo segmenty tlustého střeva s rozvojem obstrukce.

Prevence, aby se zabránilo přechodu do závažnější fáze

Aby se zabránilo dalšímu progresi rakoviny, při detekci zhoubného procesu v první fázi byste měli věnovat pozornost svému vlastnímu zdraví: pokud se objeví nové stížnosti nebo se symptomy zvýší, měli byste se poradit s lékařem k vyšetření.

Odmítnutí špatných návyků, včasná a adekvátní léčba onemocnění slinivky břišní a patologie jiných zažívacích orgánů, správná vyvážená výživa - to vše pomůže zabránit dalšímu progresi onemocnění nebo výskytu relapsu.

Rakovina pankreatu

Rakovina slinivky břišní je poměrně vzácné onemocnění, ale počet pacientů s touto patologií roste. Zhoubný novotvar pochází z epitelu těla.
Slinivka břišní (od latiny páncreas - slinivka) je lokalizována v břišní dutině, umístěný mezi žaludkem a páteří. Produkuje řadu hormonů a enzymů, které podporují trávení a má dva strukturní prvky:

 1. Endokrinní část je soubor pankreatických buněk (Langerhansových ostrůvků), které produkují somatostatinové hormony, vazoaktivní intestinální peptid (VIP), inzulín, polypeptid, glukagon.
 2. Exokrinní část je buňka, která produkuje enzymy (enzymy), které se podílejí na štěpení tuků během trávení.

Obvykle je tělo rozděleno na složky - hlavu, tělo a ocas. Hlava je na jedné straně přilehlé k dvanáctníku, kolem které procházejí krevní cévy zásobující střevní trakt. Ocas se nachází v blízkosti sleziny. Tělo podél celé délky sousedící se slezinnými nádobami. Anatomická blízkost slinivky břišní a cév, jeho zadní poloha ztěžuje diagnostiku a operaci onemocnění orgánů.
Všechny nádory pocházejí především z exokrinní struktury. Kompletní léze pankreatu je pozorována ve 20-25% případů, tělo se stává maligním v 10% a ocas je asi 5%. Hlavní část onemocnění představuje hlavu žlázy - až 60%.
Nádory pocházejí z pankreatu, žlučových cest, dvanácterníku, výstupu pankreatických kanálků a žlučníku do dvanáctníku.

Příčiny vzniku nádoru

Vývoj rakoviny pankreatu je ovlivněn životním prostředím a životním stylem. Rizikové faktory pro vznik nádoru:

 1. Prekancerózní stavy tvoří pankreatická onemocnění: cystické léze, adenom, chronická pankreatitida, dědičná rekurentní pankreatitida.
 2. Pravděpodobnost patologie se zvyšuje s věkem - po 55 letech.
 3. Vývoj rakoviny je ovlivněn kouřením. Onkologie se závislostí na tabáku je 2 až 3krát častěji než u nekuřáků.
 4. Dlouhý průběh diabetu.
 5. Pravidelná přítomnost v potravě bohaté na tuky. Rizikový faktor má nadváhu.
 6. Genetická predispozice. Nádor slinivky břišní v blízkém vztahu zvyšuje třikrát pravděpodobnost jeho výskytu.
 7. Vliv některých chemických karcinogenů: benzidin, β-naftylamin, azbest.

Příčinou vzniku patologie je také nedostatek vitaminu D3, sedavý způsob života a zneužívání alkoholu.

Příznaky rakoviny pankreatu

U neoplazmů pankreatu neexistují žádné specifické klinické příznaky, jejichž projev by jasně ukázal, že onkologie se vyvíjí ve tkáňových buňkách. Novotvar je detekován pozdě, když je proces extrémně zahájen. Tam jsou obyčejné známky patologie, ale oni jsou podobní jiným nemocem. Neexistují také žádné markery (speciální znaky), které by mohly pomoci určit přítomnost zhoubných nádorů v těle v rané fázi.
Růst rakovinných buněk způsobuje otravu v těle, mačkání (kompresi) a blokování. Všechny klinické příznaky patologie jsou tedy výsledkem těchto procesů:

 • nádor tlačí nervové kmeny - člověk cítí bolest;
 • novotvar se překrývá s pankreatickým kanálkem, žlázou sleziny, žlučovodem, dvanácterníkovým vzrůstem tlaku ve žlučovodech, žloutenkou mechanické povahy dochází (neinfekční), výkaly ztrácejí barvu, svědí pokožku, stmívají moč, zvětšují se játra a žlučník;
 • rakovinné buňky klíčí dvanáctník - narušený pohyb obsahu střevem (obstrukce), jehož příznaky jsou pocit prasknutí v epigastrické oblasti (pod hrudní kostí, mezi pobřežními oblouky), zvracení stagnující povahy, praskání vůní shnilého vajíčka, suchá kůže;
 • otrava toxiny nádoru způsobuje celkovou slabost, ztrátu chuti k jídlu, ztrátu hmotnosti, včetně poruchy trávení ve střevě.

Zvýšení tlaku žlučovodů narušuje kardiovaskulární a nervový systém, játra, narušuje metabolismus. Srdeční frekvence se snižuje, hlava bolí, člověk je apatický a podrážděný. To je velmi bolestivý stav. Dlouhá, intenzivní žloutenka narušuje funkci jater, ledvin. Akumulace žlučových kyselin v krvi snižuje srážení krve, existuje riziko krvácení.

Časté příznaky

Příznaky rakoviny pankreatu jsou spojeny s vývojem patologického procesu a růstem nádoru. Hlavní příznaky onemocnění, které upozorňuje na nemocné, jsou žloutenka kůže, bolest, úbytek hmotnosti, nedostatek chuti k jídlu, horečka (dočasná horečka).
Prvním příznakem růstu maligních buněk ve slinivce břišní, bez ohledu na to, kde jsou koncentrovány, je bolest. Tato funkce se vyskytuje u 75–80% pacientů. Zdrojem je stlačení nervových kmenů nebo průnik nádoru tkáněmi. V případě exacerbace současné pankreatitidy může být vzácnější příčinou zablokování kanálků nebo peritonitidy (zánětlivá infekce).
Umístění bolesti je spojeno s lokalizací tumoru:

 • v pravém hypochondriu nebo horní části přední stěny břicha během vývoje procesu v hlavě pankreatu;
 • difuzní bolest v horní části břišní dutiny s difúzním (difúzním) nádorem, ale je lokalizovaná nebo podepřena nebo pod pravou lopatkou;
 • obklíčení bolesti s záchvaty obstrukce žlučovodu.

Po několika týdnech se žlutost kůže spojí s bolestí. Tento příznak je specifický pro nádorové procesy v hlavě pankreatu, pozorované u 75% pacientů. Vznikl v důsledku stagnace žluči v žlučovém systému, způsobené průnikem maligních buněk do žlučovodu. Protože symptom není způsoben infekcí, tato žloutenka se nazývá mechanická.
Žloutnutí se postupně zvyšuje. Zářivě žlutá kůže má zpočátku červený odstín, protože se hromadí bilirubin. Pak se bilirubin oxiduje a žlutá kůže se stává zelenkavou.
Další, svědění spojuje žloutenku: žlučové kyseliny dráždí kožní receptory. Stav pacienta se zhoršuje - svědění nedovoluje spát, je to nervozita, na kůži jsou stopy po více škrábancích.
Člověk ztrácí váhu, polovina pacientů ztrácí chuť k jídlu. Maso a mastné jídlo způsobuje znechucení. Zvyšuje apatii, únavu, slabost. Někdy je pocit nevolnosti a zvracení.
Někdy se mění sled sledovaných příznaků. Svědění se může objevit před žloutenkou. Někdy první známkou projevu patologie je ztráta tělesné hmotnosti.

Vlastnosti klinického projevu v závislosti na umístění nádoru

Ozlokachestvlenie hlavy pankreatu nezpůsobuje bolest nebo je slabá. Vylučování šťávy pankreatu ve střevě je narušeno, pacient ztrácí chuť k jídlu a ztrácí váhu. Tato vlastnost indikuje zanedbání onkologického procesu. Normální práce žaludku je narušena, což se projevuje nevolností, zvracením, pocitem těžkosti v žaludku, porušením křesla - zácpou, průjmem.
Vývoj obstrukce v počáteční části tenkého střeva se projevuje řasením, vyvolává zvracení. Následuje několik dalších příznaků:

 • žlučovod je blokován, tvoří žlutost kůže - první projev choroby;
 • Porucha uvolnění žluči v počáteční části tenkého střeva zvyšuje játra, žlučník, odbarví výkaly; ustarané noční svědění, tmavá moč; dlouhý nadbytek žluči v krvi, abnormální funkce jater se projevuje zvracením krví, černou polotekutou stolicí, krvácením z nosu;
 • pokud nádor pronikne do počáteční části tenkého střeva, lumen se zužuje, objevují se vředy stěn, známky střevního krvácení - zvracení tmavé barvy zrnité konzistence, zvracení s včerejším jídlem, černá stolice, hluk stříkající na prázdný žaludek.

Průběh procesu vyvíjí akumulaci volné tekutiny v peritoneu, krvácení ve střevním traktu, trombózu cév nohou, infarkt sleziny a plic.
Maligní nádor v těle slinivky břišní vyvíjí ztrátu hmotnosti až do bodu extrémního vyčerpání. Žloutenka pro tento typ neoplasmu není typická, projevuje se pouze tehdy, když rakovinové tkáně pronikají do hlavy pankreatu nebo metastazují do jater.
Bolest je pociťována při klíčení maligních buněk celulózy, začíná pod hrudní koš, zvyšuje, vrací do páteře nebo se šíří kolem. Osoba nejí, je nemocný, zvrací, vzniká zácpa.
Proniknutí novotvaru do portální žíly v něm vyvíjí tlak: žíly jícnu a žaludku se rozšiřují, dochází ke krvácení, zvětšují se játra a slezina. Možná trombóza portální žíly.
Zhoubné nádory ocasu pankreatu se projevují příznaky rakoviny v těle slinivky břišní. Ale bolest je cítit pod levým okrajem, v oblasti pod hrudníkem, dává zpět páteři.
Prvotním příznakem rakoviny pankreatu je diabetes. Mělo by upozornit na vznik této patologie v dospělosti (v 50 - 60 letech), pokud to není v historii rodiny.

Klasifikace zhoubných nádorů

Zhoubné nádory slinivky břišní jsou různé. Liší se vzhledem, anatomickým začátkem vývoje, původem: od buněk produkujících hormony, od žlázové tkáně, od žlučových cest.
Na základě struktury nádorové buňky má rakovina pankreatu následující formy:

 • intraduktální adenokarcinom - dominantní strukturní forma patologie - karcinom žlázových buněk, nediferencovaný (anaplastický) karcinom, mucinózní necystický karcinom, karcinom podobný buňkám, endokrinní karcinom smíšeného kanálu;
 • rakovinu acinarových buněk;
 • obrovský buněčný nádor;
 • mucinózní cystadenokarcinom;
 • intraduktální papilární mucinózní karcinom;
 • pankreatoblastom;
 • serózní cystadenokarcinom;
 • pevný pseudopapilární karcinom;
 • smíšené karcinomy.

Nejčastěji se vyskytuje žlázový typ nádoru (adenokarcinom). Vzniká v hlavě těla, pochází ze žlučovodů. Nejčastější strukturální (histologické) formy onkologie pankreatu a jejich projevy lze vidět v tabulce 1.
Tabulka 1

 • proniká do sousedních tkání a ničí;
 • mikroskopické rakovinné buňky tvoří glandulární struktury, které rozvíjejí růst pojivové tkáně;
 • metastázy se šíří skrze krev, lymfy, pronikající, perineurální (přes nervová vlákna).

Novotvary ve slinivce břišní se nejčastěji vyskytují v pozdním stádiu. Proto se v lékařské praxi často používá následující klasifikace:

 1. Operabilní nádor pankreatu. Novotvar ovlivňoval pouze žlázu nebo se šířil, ale nedotýkal se životně důležitých žil a tepen. Ve vzdálených orgánech nejsou žádné sekundární léze. V této fázi je procento detekce patologie nízké - v 10 - 15% případů.
 2. Lokálně pokročilý nádor pankreatu. Malignita se rozšířila do sousedních tkání a orgánů, ale je omezená. Není již možné odstranit vznik, protože vyklíčil do krevních cév procházejících do okolních orgánů. Nejsou zde žádná sekundární nádorová ložiska (metastázy). Lokalizovaný nádor je detekován ve 35 - 40% případů.
 3. Metastatický nádor slinivky břišní. Maligní buňky expandovaly za hranice orgánu. Existují metastázy. Tato prevalence se nachází v polovině pozorování.

Poměrně často v orgánech metastázy pankreatu - sekundární nádory. Primární fokus "dozrává" v ledvinách, tlustém střevě, plicích.

Diagnóza onemocnění

Plán screeningu karcinomu pankreatu zahrnuje následující nástroje:

 1. Počítačová tomografie. Dává jasný obraz žlázy. Pomáhá řešit otázku možnosti provedení operace, protože spolehlivě určuje umístění nádoru ve vztahu k sousedním tkáním a orgánům, blízkost jeho přilnavosti k cévám. Metoda umožňuje vidět nerovnoměrnost a nejasnost kontur orgánu, objem žlázy, její heterogenitu a odlehlost metastáz. Také výpočetní tomografie v 90% případů určuje nepřímý příznak ozlokachestvlenie pankreatu - expanze žlučových cest jater s mechanickou žloutenkou.
 2. Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk). Detekuje zvýšení objemu těla, dilataci kanálků, rozmazané kontury.
 3. Laparoskopie. Potvrzuje vznik obstrukční žloutenky: distendovaný, napjatý žlučník, zelenožlutá dolní část jater, koncentrace volné tekutiny v pobřišnici.
 4. Fibrogastroduodenoskopie (FGDS). Určuje příznaky stlačení nádoru z počáteční části tenkého střeva a žaludku. Jsou-li tyto orgány nakaženy maligními buňkami, existuje příležitost je vidět a vzít biomateriál pro biopsii.
 5. X-ray (graphy). Ukazuje deformitu dvanáctníku a žaludku v důsledku komprese nebo klíčení maligního tumoru.

Používají se i další nástroje a laboratorní testy.

Léčba rakoviny pankreatu

Léčba rakoviny pankreatu je velmi obtížná. Již v době primární diagnózy v léčbě většiny pacientů mohou být použity pouze paliativní metody, jejichž účelem je vytvořit pro pacienta příležitosti ke zlepšení kvality života. Zvláště nebezpečné jsou onkologické procesy v těle a ocasu slinivky břišní, protože nádor se nepřekrývá se žlučovými cestami, proto nejsou žádné projevy žloutenky. Léčba tedy začíná pozdě.
Hlavní metoda je považována za chirurgický způsob léčby onemocnění. Není však možné udělat velký počet pacientů z důvodu zanedbání onkologie nebo závažnosti celkového stavu. Chirurgická léčba karcinomu pankreatu se provádí pouze u 5–15% pacientů. Schopnost provádět chirurgický zákrok závisí na umístění nádoru a rozsahu procesu.
Samotná operace je technicky obtížná:

 1. Na rozdíl od jiných orgánů dutiny břišní nemá železo skořápku. To způsobuje, že během operace je obtížné připojit se ke střevu.
 2. V blízkosti těla přilehlých mnoha cév.

Chirurgický zákrok významně oslabuje pacienta.
Metastázy, které se šíří krví při rakovině slinivky břišní, jsou v přírodě kaskády - některé ohniska jsou zdrojem jiných, vzdálenějších. Kolonie rakovinných buněk zpočátku procházejí portální žílou do jater, pak do plic a poté podél arteriálního kanálu do jiných orgánů.
Vedené záření a chemická terapie. To se často provádí před operací, aby se zmenšila velikost nádoru. Rakovinové buňky slinivky břišní jsou odolné vůči chemikáliím a ozáření, protože jsou nedostatečně zásobovány krevními cévami a obklopeny hustou pojivovou tkání. Aktivní složka chemických přípravků k nim přichází s obtížemi. Sotva je možné zvýšit dávkování léků a intenzitu ozařovacích režimů - zvyšuje se riziko nežádoucích účinků. Navíc je nádor pankreatu schopen vytvořit rezistenci vůči chemoterapeutickým činidlům.
Terapeutická pomoc je zaměřena na eliminaci žloutenky, obstrukci tenkého střeva, dvanáctníku a žlučovodu, snížení bolesti, léčbu diabetu a dalších vedlejších účinků.

Rakovina pankreatu: Symptomy, léčba, fáze a prognóza

Rakovina slinivky břišní se nazývá „tichý zabiják“, protože byla příliš dlouhá asymptomatická, ale i v aktivní fázi progrese bude klinický obraz rozmazaný, pacient nekoreluje se zhoršením pohody tohoto karcinomu. Diagnóza karcinomu pankreatu je vždy obtížná, ale nemoc se rychle šíří a metastázuje do jater, kostí, lymfatických uzlin a dalších orgánů a systémů. Velmi často se považují rakovina za vyvíjenou na pozadí snížené imunity, chronických zánětlivých onemocnění pankreatu, diabetes mellitus.

Onkologové důrazně doporučují, aby každý člověk i jednou za rok podstoupil ultrazvukové vyšetření břišní dutiny a retroperitoneálního prostoru. Tento přístup ke zdravotní kontrole umožní včasnou identifikaci funkčních poruch pankreatu.

Co je slinivka břišní

Slinivka břišní je orgán, který má délku 16-22 cm a vyznačuje se tvarem hrušky ležící na boku. Uvnitř uvažovaného těla se skládají z laloků - jejich buňky produkují všechny potravinové enzymy. Uvnitř laloků jsou Langerhansovy ostrůvky - jejich buňky uvolňují hormony inzulín, glukagon a somatostatin přímo do krve.

Slinivka břišní se nachází na úrovni prvního bederního obratle, ale není v břišní dutině, ale v retroperitoneálním prostoru, vedle ledvin a nadledvinek. Orgán v přední části je uzavřen peritoneem, částečně „skrytým“ za žaludkem, a jeho ocas se opírá o slezinu - takové „spiknutí“ činí slinivku břišní velmi obtížnou pro ultrazvuk. Zkušený uzistický lékař však okamžitě uvidí patologické změny dotyčného orgánu, určí poruchu fungování samotné slinivky.

Věnujte pozornost: celá slinivka je pokryta kapslí pojivové tkáně - plní ochrannou funkci. Poškození této kapsle je spojeno s nebezpečnými komplikacemi - enzymy produkované slinivkou břišní nevstoupí do kanálu, ale do nechráněného místa a začnou absorbovat buňky stejného orgánu.

Slinivka břišní je rozdělena na tři části - tělo, ocas a hlavu.

Rakovina pankreatu: Statistika

Podle lékařských statistik je rakovina pankreatu na čtvrtém místě mezi všemi úmrtími na rakovinu, a to navzdory skutečnosti, že uvažovaná patologie je poměrně vzácný jev! Taková vysoká úmrtnost na rakovinu slinivky břišní je spojena se skutečností, že patologie je obecně asymptomatická po dlouhou dobu, a pak se stav pacienta zhoršuje, ale klinický obraz zůstává nejasný, léčba některých dalších onemocnění začíná - drahocenný čas je prostě vynechán.

Riziko vzniku rakoviny pankreatu se zvyšuje po 30 letech, poté se zvyšuje po 50 letech a vrchol je ve věku 70 let a starší.

Rakovina pankreatu se vždy metastázuje do jater, kostní tkáně, plic. Rostoucí, nádor ovlivňuje stěny žaludku, dvanáctníku, tlustého střeva.

Příčiny rakoviny pankreatu

Buněčné dělení se vyskytuje v každém orgánu a během tohoto procesu se mutované buňky nevyhnutelně objevují s nesprávnou DNA - imunitní systém je rozpozná a zničí je jako „ne nativní“. Pokud je proces takového rozpoznání a zničení narušen, selhává imunitní systém, pak se „špatné“ buňky, které se také objevují, začínají dělit - rakovina roste. Pak se všechno děje podle stejného schématu: rostoucí rakovinné buňky „zapnou“ obranný mechanismus a imunitní systém těla je prostě nedokáže rozpoznat, a když jsou přesně určeny, tělo se s nimi nedokáže vyrovnat nezávisle - objeví se první příznaky rakoviny.

Vědci neizolují žádný přesný důvod pro rozvoj rakoviny pankreatu, ale existuje celá řada rizikových faktorů, které se mohou stát „tlakem“ na výskyt nádorového nádoru. Patří mezi ně:

 1. Chronická pankreatitida. Pankreatické buňky, které jsou v neustálém zánětlivém procesu, jsou optimálním prostředkem pro vzhled a dělení mutujících buněk. Riziko vzniku onemocnění v případě chronické pankreatitidy je sníženo pouze tehdy, je-li patologie zavedena do dlouhého stadia remise, což je možné, pokud pacient dodržuje dietu a předepsal ošetřující lékař.
 2. Pankreatitida dědičné etiologie. Rakovinový nádor se vyvíjí podle klasického „scénáře“, ale příčinou pankreatitidy je výhradně dědičnost.
 3. Diabetes. I malý nedostatek inzulínu vede ke zvýšení hladiny glukózy v krvi - to je riziko vzniku rakoviny pankreatu.
 4. Kouření tabáku. To je možná jediný rizikový faktor, který lze označit za reverzibilní. Pokud člověk přestane se zlozvykem, jeho slinivka břišní se zbaví ischémie - riziko vzniku rakoviny okamžitě klesá.
 5. Nadváha, obezita. V tomto stavu člověk hromadí tukové tkáně, což vede k nerovnováze pohlavních hormonů. Společně všechno a může vést ke vzniku mutovaných buněk ve slinivce břišní.
 6. Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Pokud se tyto patologie vyskytnou v chronické formě a dlouhodobě se obtěžují, pak bude slinivka pravidelně otrávena toxickými látkami - určitě se tvoří během zánětlivého procesu.
 7. Peptický vřed. S touto patologií se mění mikroflóra žaludku, výsledkem je akumulace toxických sloučenin v orgánech gastrointestinálního traktu. I v případě, že osoba byla operována pro žaludeční vřed, riziko rozvoje uvažovaného onemocnění zůstává velmi vysoké.

Kromě těchto faktorů je nutné zdůraznit nesprávnou dietu - existují studie, které naznačují zvýšení rizika rakoviny pankreatu při použití určitých potravin ve velkém množství. Mezi tyto nebezpečné produkty patří zejména:

 • zpracované maso - klobásy, klobásy, šunka, balyk, slanina a další;
 • grilované červené maso;
 • tučné potraviny.

Někteří lékaři a vědci tvrdí, že rizikovým faktorům lze přičítat několik dalších pozic:

 • věk osoby starší 60 let;
 • onemocnění dutiny ústní - například zánět dásní, zubní kaz, pulpitis;
 • přímý kontakt s barvivy a toxickými látkami - zejména tento faktor se projevuje u pracovníků v hutnictví;
 • chronická alergická onemocnění - například atopická dermatitida, ekzém;
 • nízká fyzická aktivita osoby;
 • rakovina jiných již diagnostikovaných orgánů - hltanu, mléčných žláz, střev, plic, vaječníků, močového měchýře, ledvin;
 • přítomnost patologie onkologické povahy blízkých příbuzných.

Lékaři považují prekancerózní stavy za chronickou pankreatitidu, pankreatický adenom, orgánovou cystu.

Klasifikace karcinomu pankreatu

Je velmi důležité, aby lékař pochopil, z kterých buněk se rakovina pankreatu vyvinula - na tom bude záviset klinický obraz onemocnění a vlastnosti nádoru. K dispozici je následující klasifikace:

 • rakovina acinar - rakovinové buňky mají vzhled hroznů;
 • mucinózní cystadenokarcinom - vyskytuje se při narození pankreatické cysty, častěji je diagnostikován u žen;
 • duktální adenokarcinom - nejběžnější typ nádoru, se vyvíjí v buňkách, které lemují kanály pankreatu;
 • karcinom skvamózních buněk - typ onemocnění je extrémně vzácný, nádor se vyvíjí přímo v buňkách kanálků;
 • glandulární spinocelulární karcinom - vzniká okamžitě ze dvou typů buněk: produkuje enzymy a tvoří vylučovací kanály;
 • adenokarcinom obrovských buněk - je hromadění cystických dutin, které jsou naplněny krví.

Věnujte pozornost: Existuje také nediferencovaný karcinom pankreatu - nejnebezpečnější typ uvažované nemoci, který je rychle a vždy končí smrtelným výsledkem.

V případě karcinomu endokrinního pankreatu bude jeho klasifikace následovat:

 • inzulinom - vzniká nadměrné množství inzulínu, které snižuje hladinu glukózy v krvi;
 • Glukagonom - hormon glukagonu je produkován ve velkých množstvích, což zvyšuje hladinu glukózy v krvi;
 • Gastrinom - hormon produkovaný gastrin, který je určen k stimulaci aktivity žaludku.

Nejčastěji je karcinom pankreatu lokalizován v hlavě orgánu. Obecně však existuje klasifikace zvažované choroby v místě její lokalizace:

 • rakovina pankreatického ocasu;
 • rakovinu pankreatické hlavy;
 • karcinomu těla uvažovaného orgánu.

Příznaky rakoviny pankreatu

Klinický obraz je vždy variabilní a může se lišit u pacientů v závislosti na specifickém oddělení slinivky břišní, která vyvíjí maligní nádor.

Rakovina hlavy pankreatu

Na samém počátku vývoje nemá tento typ nádoru žádné příznaky. Mezi první projevy této nebezpečné nemoci patří:

 1. Bolest břicha. Může být „pod lžící“ a zároveň v hypochondriu dochází k ozáření bolesti zad. Intenzita bolesti se zvyšuje v noci, pro pacienta je snazší, pokud je tělo nakloněno dopředu nebo je tělo nakloněno s nohama ohnutými na kolenou.
 2. Pravidelně dochází k zarudnutí konkrétní žíly v dolních a horních končetinách. V žilách se mohou tvořit krevní sraženiny, takže část paže nebo nohy se může náhle modravě zbarvit.
 3. Bez dodržování jakékoli diety, pacient začne zhubnout prudce.
 4. Po jídle je v žaludku pocit těžkosti.
 5. Pacient si stěžuje na únavu, ospalost a celkovou slabost.

Jak nádor roste, objevují se další známky patologie:

 1. Začíná žloutenka. Navíc si pacient nemusí zřejmě ani podezření na jeho přítomnost, dobře, občas si všimne žloutnutí očního sklerea - už ne. Ale jak nemoc postupuje, pacientova kůže se stává nejen žlutou, ale zelenohnědou.
 2. Kůže celého těla je neustále svědivá. Takové intenzivní svědění je spojeno s přetížením žlučníku - žluč je jednoduše uložena v kůži a způsobuje takovou reakci organismu.
 3. Moč se stává tmavší a výkaly jsou téměř bezbarvé.
 4. Pacient zcela ztrácí chuť k jídlu, vyvíjí úplnou nesnášenlivost na maso a tuk.
 5. Existují poruchy trávení - nevolnost, zvracení, změny stolice.
 6. Výkaly se stávají mastnými (třpytí se), rýmou a páchnoucí.

Rakovina těla nebo ocasu slinivky břišní

Příznaky pokročilé rakoviny budou následující změny stavu:

 1. Velké množství vylučované moči, konstantní žízeň, sucho v ústech a noční močení jsou příznaky identické s diabetes mellitus.
 2. Tukové stolice, bolest v horní části břicha, nevolnost, ztráta nebo úplná ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti jsou příznaky identické s chronickou pankreatitidou.
 3. Vzhled v rozích úst, ztráta hmotnosti, hladký povrch a intenzivní červená barva jazyka, bledost kůže, vyrážka na horních a dolních končetinách, vývoj dermatitidy a ekzémů - tyto příznaky jsou přítomny pouze v případě progrese glukagonu.
 4. Bolest po jídle "pod lžící", pocit, že žaludek je "stálý", neustálý průjem, výkaly tuku a špatně opláchnuty WC - příznaky, které se objevují s progresí gastrinomů.

Kromě toho musíte zdůraznit několik dalších příznaků rakoviny těla nebo ocasu slinivky břišní:

 • menstruační poruchy u žen;
 • rány na povrchu kůže se hojí velmi pomalu;
 • na dolních končetinách se tvoří trofické vředy;
 • sexuální touha je dramaticky snížena nebo zcela chybí;
 • čas od času se na kůži objevují červené skvrny, které jsou často zaměňovány za alergie;
 • vznik „přílivu“ tepla na obličej a horní končetiny;
 • křeče se vyskytují pravidelně v obličeji a nohách, ale bez ztráty vědomí;
 • v levé hypochondrium jasně cítil těžkost.

Lze konstatovat, že hlavní příznaky rakoviny pankreatu jsou bolesti v horní části břicha, mastné stolice a úbytek hmotnosti bez ohledu na to, která část těla se nádor vyvíjí.

Metastázy rakoviny pankreatu

Dotyčná choroba velmi aktivně rozptyluje rakovinné buňky lidským tělem. Může se to stát třemi způsoby:

 1. Prostřednictvím oběhového systému. Tak, rakovinné buňky vstupují do jater, ledvin, kostní tkáně, mozku, plic - téměř ve všech vnitřních orgánech.
 2. Prostřednictvím lymfatického systému. Zde se rozptyl nádorových buněk zhoubných buněk vyskytuje v několika stadiích:
 • rakovinné buňky jsou nejprve napadeny lymfatickými uzlinami, které jsou umístěny přímo kolem pankreatu;
 • potom je nádor rozptýlen v lymfatických uzlinách, které jsou umístěny za slinivkou břišní - nejčastěji v místě přechodu žaludku do dvanáctníku;
 • dále začínají působit na lymfatické uzliny, které se nacházejí v mezentérii (horní část);
 • poslední fáze disperze podporuje pronikání rakovinných buněk do lymfatických uzlin umístěných v retroperitoneálním prostoru.
 1. Peritoneum. Rakovinové buňky vstupují do střevní stěny, samotného peritoneum a pánevních orgánů.

Existuje taková věc, jako je průnik pankreatu - rakovina roste do orgánů umístěných v sousedství již postižené žlázy. Pokud se například rakovina vyvíjí v ocase žlázy, její buňky mohou růst do sleziny a pokud je rakovina lokalizována v hlavě orgánu, nádor se rozšíří do žaludku a žlučových cest.

Jak se vyvíjí rakovina pankreatu

Existují 4 stadia onemocnění, o kterých se uvažuje - pro každou z nich jsou vlastnosti kurzu.

0 stadium karcinomu pankreatu

Tato fáze je naprosto asymptomatická, mutované buňky právě začaly svou existenci a mohou růst do těla. Pokud v této fázi člověk podstoupí operativní léčbu, pak šance na úplné odstranění rakoviny jsou 99%.

Diagnóza karcinomu pankreatu v této fázi je možná pouze pomocí ultrazvuku nebo počítačové tomografie.

Stupeň 1 karcinom pankreatu

IA - rakovina je lokalizována výhradně ve slinivce břišní a má velikost menší než 2 cm, zpravidla si pacient nevšimne žádných symptomů, jedinou výjimkou je případ lokalizace maligního onemocnění v oblasti dvanáctníku. S takovým vývojem událostí bude pacient indikovat nevolnost a občas průjem s porušením diety.

IB - Nádor je také umístěn v pankreatu, jeho velikost je větší než 2 cm, pokud je rakovina lokalizována v hlavě orgánu, pacient zažije žloutenku, průjem a nevolnost, neintenzivní bolest v levé hypochondrium. Pokud se v těle nebo ocase orgánu vyvíjí maligní nádor, objeví se příznaky spojené s glukagonomem, inzulínem nebo gastrinomem.

Stupeň 2 karcinom pankreatu

IIA - Rakovina překročila slinivku břišní a vyrostla do duodena a žlučovodů.

IIB - Nádor může mít naprosto libovolnou velikost (i malou), ale jeho buňky se již rozptýlily do blízkých lymfatických uzlin. Tato skutečnost nedává žádné další příznaky, pacient si stěžuje na úbytek hmotnosti, bolest v horní části břicha, průjem a zvracení.

Stupeň 3 karcinom pankreatu

Rakovinový nádor je již velmi rozšířený. V této fázi se zhoubné buňky nacházejí v žaludku, velkých krevních cévách, slezině, tlustém střevě. V některých případech jsou rakovinné buňky také přítomny v regionálních lymfatických uzlinách.

Stupeň 4 karcinom pankreatu

Nejzávažnějším stadiem v průběhu daného onemocnění je, když se metastázy nádorového nádoru nacházejí ve velmi vzdálených orgánech - plicích, mozku, vaječnících a dalších.

Stupeň 4 karcinom pankreatu má několik výrazných symptomů:

 • bolest v horní části břicha je výrazná, je to pásový opar;
 • pacient je vyčerpán kvůli úplnému odmítnutí jídla;
 • játra jsou zvětšena, což vyvolává bolest a těžkost v oblasti její anatomické polohy;
 • tekutina se hromadí v žaludku;
 • kůže se stává bledou a žlutou;
 • zvětšená slezina, která vyvolává akutní bolest v pravém hypochondriu;
 • pod kůží se objevují měkké uzliny.

Pokud ve stadiu 4 existují metastázy rakoviny v játrech, pak budou přítomny následující příznaky:

 • bílé oči a kůže získávají stabilní žlutou barvu;
 • začnou krvácet dásně a sliznice;
 • výkaly se stávají bezbarvé, moč se stává intenzivně tmavou barvou;
 • tekutina se hromadí v žaludku - vyvíjí se ascites;
 • ústa pacienta mají nepříjemný zápach.

Věnujte pozornost: s metastázami jater ve stadiu 4 karcinomu pankreatu, a to is ultrazvukem a počítačovou tomografií, je nesmírně obtížné určit, která rakovina je primární. To lze provést pouze postupem histologického vyšetření tkáňových fragmentů postižených orgánů.

Porážka mozkových metastáz ve stadiu 4 uvažovaného onemocnění je charakterizována následujícími změnami:

 • chování se stává nedostatečným, osobnost se téměř kompletně mění;
 • svalový tonus končetin se mění a zpravidla se to děje pouze na jedné straně;
 • pocit vůně, zraku a chuti oslabil;
 • pacient není schopen provádět žádné jednoduché akce;
 • ztracené dovednosti získané v procesu zaměstnávání;
 • hlas pacienta se stává nosním;
 • obličej se stává asymetrickým;
 • řeč je pro ostatní nepochopitelná.

V případě průniku rakovinných buněk do plic se projeví zkrácení dechu i v absolutním klidu, suchém paroxyzmálním kašli, hemoptýze (v případě ruptury cévy).

Metastázy do kostní tkáně se projevují silnou bolestí v kostech - to je zvláště výrazné, když je na místě postižené kosti prosté, lehce poklepávající na kůži.

Diagnostická opatření

Pro diagnostiku karcinomu pankreatu provede lékař kompletní vyšetření pacienta. Následující typy testů pomohou při diagnostice:

 • definice nádorového markeru v krvi;
 • pankreatická elastáza ve výkalech;
 • alkalická fosfatáza v krvi;
 • hladina inzulínu;
 • pankreatická amyláza v moči a krvi;
 • hladiny glukagonu a gastrinu v krvi.

Tyto testy pomohou lékaři pouze podezření na progresivní rakovinu slinivky břišní. Provedené obecné testy krve a moči, koagulogram a testy jaterních funkcí vám pomohou zjistit, kolik homeostázy se změnilo.

Přesná stejná diagnóza je založena na výsledcích následujících vyšetření:

 1. Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny - umožňuje určit pouze lokalizaci rakoviny, kterou je třeba studovat.
 2. Výpočetní tomografie - umožňuje podrobně vyšetřit slinivku břišní, postup je velmi účinný.
 3. Zobrazování magnetickou rezonancí je informativnější studie ve srovnání s počítačovou tomografií. Umožňuje studovat stav ledvin, jater, žlučníku a dalších orgánů břicha na stejné úrovni jako slinivka břišní.
 4. Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie. Provádí se pomocí endoskopu a injikováním kontrastní látky do pankreatických kanálků.
 5. Pozitronová emisní tomografie. Moderní výzkumná metoda, která dává přesné výsledky. Kontrastní činidlo (izotopy cukru) se vstřikuje do pacientovy žíly a již pro jeho akumulaci v orgánech se studie provádí přímo.
 6. Endoskopická retrográdní cholangiografie. Pod kontrolou ultrazvukového stroje provede lékař vpich do jater a vstříkne do něj kontrastní látku. Poté můžete pokračovat v průzkumu.
 7. Laparoskopie. Provádí se také punkcí, do které je vložena sonda, která umožňuje zkoumání stavu slinivky břišní, v případě potřeby provede lékař biopsii - odběr fragmentu tkáně orgánu pro histologické vyšetření.

Věnujte pozornost: dokud nejsou získány výsledky biopsie, žádný lékař nemá právo diagnostikovat rakovinu pankreatu. Proto při provádění výzkumu s pomocí endoskopu nebo laparoskopie musí specialista nutně vzít fragment tkáně orgánů pro histologické vyšetření.

Léčba rakoviny pankreatu

Léčba uvažované nemoci je vybírána na striktně individuálním základě - vše záleží na tom, jakou velikost má nádor, kolik rostlo do orgánu a zda existují metastázy. Ideální možností léčby by bylo odstranit rakovinu a pak ozařovat místo paprsky gama. Tato možnost je však možná pouze při diagnostice karcinomu pankreatu v 0 nebo 1 stadiu vývoje. Ve všech ostatních případech odborníci provádějí kombinovanou léčbu.

Chirurgická léčba karcinomu pankreatu

Jsou prováděny následující typy operací:

 1. Whipple operace. Odstraňuje se pankreatická hlava (spolu s nádorem), části dvanáctníku, žlučníku a žaludku. Taková operativní intervence se provádí pouze v počátečních stadiích vývoje daného onemocnění a pacient by neměl příliš dlouho přemýšlet o přijetí takové práce - čas je příliš drahý.
 2. Úplné odstranění pankreatu. Doporučuje se takovou operaci provádět v případě růstu rakoviny v organismu, pokud ještě nezačala.
 3. Segmentová resekce. Spolu s nádorem je odstraněna pouze centrální část slinivky břišní. Zbývající dvě části se sešívají střevní smyčkou.
 4. Distální resekce. Pokud je rakovina lokalizována v ocase a těle slinivky, pak jsou odstraněny a hlava je ponechána.
 5. Endoskopický stent. Pokud je nádor nefunkční a blokuje žlučovod, je do něj vložena zkumavka, skrz kterou žluč proudí buď do tenkého střeva, nebo do speciálního plastového zásobníku, který je upevněn mimo tělo.
 6. Gastrický bypass. Doporučuje se provádět takové operace pouze v případě růstu a tlaku nádoru na žaludek, kdy se potrava nemůže dostat do střeva. Lékaři prostě lemují žaludek a střeva a obcházejí maligní nádor.

Pokud nádor pankreatu již není přístupný žádné léčbě, mohou lékaři provádět paliativní operace, které by měly usnadnit život pacienta. Patří mezi ně:

 • odstranění části maligního nádoru - zmírňuje tlak na blízké orgány a nervová zakončení;
 • odstranění metastáz;
 • odstranění obstrukce žlučových cest a / nebo střev;
 • odstranění perforace stěny žaludku, střev nebo samotného orgánu.

Operace se provádějí buď klasickou metodou pomocí skalpelu nebo gama nožem - to umožňuje nejen odstranění nádoru, ale také ozáření okolních tkání. V tomto případě, pokud jsou rakovinné buňky, jsou zničeny.

Po operaci je nutná radiace nebo chemoterapie.

Chemoterapie rakoviny pankreatu

Vedené specifické léky, které inhibují růst a dělení rakovinných buněk. Bohužel tyto léky mají vliv na zdravé buňky, což vede k vážným vedlejším účinkům - vypadávání vlasů, konstantní nevolnost, neuróza, častá onemocnění infekčních patologií.

Chemoterapie má dva typy:

 • monoterapie - pacientovi je předepsán pouze jeden lék, účinnost takové léčby je 15-30%;
 • polychemoterapie - Lékaři kombinují různé prostředky, účinnost je 40%.

Aby pacient vydržel tento typ léčby víceméně bez následků, je pro něj vybrána speciální dieta se zahrnutím kvašených mléčných výrobků a odmítnutím alkoholických nápojů a těžkých potravin, doporučuje se navštívit psychologa, předepsat antiemetika.

Cílená terapie

Moderní forma léčby rakoviny slinivky břišní, která zahrnuje užívání léků, které mají účinek pouze na rakovinné buňky bez ovlivnění zdravé tkáně. Samozřejmě, že tento způsob léčby je velmi účinný a dobře tolerovaný pacienty, ale jeho cena je příliš vysoká.

Radioterapie rakoviny pankreatu

Nádor je ozářen:

 • před operací se zmenšuje velikost nádorového nádoru;
 • během operace a po ní - to bude prevence recidivy;
 • s neoperovatelným nádorem - stav pacienta je zmírněn, růst nádorových buněk se zastaví.

Neustálé vyvíjení nových léků, které lidstvu pomohou vyrovnat se s rakovinou - například vědci z USA již vyvinuli vakcínu, která infikuje pouze rakovinné buňky. V takové vakcíně jsou radioaktivní částice, které jsou určeny k ničení zhoubných buněk.

Předpovědi rakoviny pankreatu

Obecně je prognóza rakoviny pankreatu extrémně nepříznivá. A to je způsobeno tím, že se dané onemocnění rychle rozšiřuje, aniž by vykazovalo jakékoli příznaky.

Podle statistik můžeme vyvodit následující závěry:

 1. Pokud již rakovina překročila slinivku, pak pouze 5% pacientů žije více než 5 let. A taková předpověď je platná pouze v případě, že pacient provádí aktivní léčbu.
 2. Pokud chirurgický zákrok pro uvažované onemocnění nebyl proveden, pak pacienti žijí déle než 6 měsíců.
 3. V průběhu chemoterapie pacienti s rakovinou pankreatu žijí asi 6-9 měsíců.
 4. Radiační terapie bez operace prodlužuje život pacienta pouze o 12-13 měsíců.
 5. Pokud byla provedena radikální operace, pak pacienti žijí další 2 roky, zatímco pětiletá míra přežití je pouze 8%.
 6. Pokud lékaři již provedli paliativní operace, pak pacienti budou žít maximálně jeden rok.

Věnujte pozornost: pokud byl karcinom pankreatu diagnostikován ve 4 stadiích vývoje, pak lékaři předpovídají prognózu pouze na jeden rok a ne více než 5% všech pacientů žije do tohoto období. Čím silnější je bolest a otrava toxiny rakoviny, tím kratší je život člověka!

Příčinou smrti u karcinomu pankreatu je selhání jater, ledvin nebo srdce.

Preventivní opatření

To je hrozná nemoc, rakovina pankreatu, to je docela možné zabránit! Lékaři doporučují:

 1. Přestat kouřit. Všechny změny v lidských orgánech, ke kterým dochází při kouření, jsou reverzibilní.
 2. Odmítat potraviny s vysokým obsahem cukrů, dávat přednost non-škrobové ovoce a zeleninu.
 3. Nezneužívejte produkty z proteinové skupiny, pravidelně si zajistěte postní dny bez bílkovin.
 4. Ve stravě by mělo být přítomno zelí - bílé, Savoy, Brusel.
 5. Pravidelně konzumujte maliny, granátová jablka, jahody a jahody.
 6. Je třeba jíst ryby a mléko, mléčné výrobky.
 7. Červené maso, vaječný žloutek a droby jsou nebezpečné pro slinivku břišní.
 8. Nezapomeňte sledovat příjem vitamínů v těle a v případě potřeby zvyšovat výživu nebo užívat vitamínové minerální komplexy.

Rakovina pankreatu je hrozné onemocnění, které téměř okamžitě zabíjí lidi. Aby bylo možné včas odhalit přítomnost rakovinných buněk v tomto orgánu, stačí, abyste podstoupili pravidelné kontroly u lékařů - to umožní léčbu na samém počátku vývoje patologie.

Tsygankova Yana Alexandrovna, lékařský komentátor, terapeut nejvyšší kvalifikační kategorie

Celkový počet zobrazení, 2 dnes