Image

Jaké nemoci zhubnout?

Rostete bez vysvětlitelného důvodu a nerozumíte tomu, co je s ním spojeno? V tomto článku se podíváme na nejčastější příčiny hubnutí, stejně jako zjistit, který lékař potřebujete konzultovat.

Dramatický úbytek hmotnosti jako symptom

Ztráta hmotnosti je často vědomá volba - změníme dietu a zvýšíme fyzickou aktivitu, abychom se zbavili kil a byli zdravější. V tomto případě je normou i poměrně ostrá ztráta hmotnosti.

Na druhé straně, někteří zhubnou právě když čelí vážné nemoci. S rozvojem nejzávažnějších onemocnění se objeví jeden nebo několik dalších příznaků, které se objevují ještě před ztrátou kilogramu. V této situaci jsou příčiny dramatického hubnutí zcela pochopitelné a dokonce očekávané.

Někdy se stává, že prvním příznakem vzniku vážné nemoci je ztráta kilogramu. Jiné příznaky se v tomto případě objevují o něco později. Níže uvádíme nejběžnější onemocnění, při nichž může být úbytek hmotnosti prvním příznakem. Nezapomeňte, že všechna následující porušení se netýkají plánovaného hubnutí.

Jaké nemoci zhubnout?

Možné příčiny nevysvětleného úbytku hmotnosti zahrnují:

Onkologická onemocnění

Ve většině případů se u pacienta před úbytkem hmotnosti vyvinou další příznaky. Mohou být velmi odlišné - v závislosti na typu a místě zhoubného procesu. Někdy je dramatický úbytek hmotnosti v onkologii prvním příznakem, který si člověk všimne.

Proč zhubnout s rakovinou? Úbytek hmotnosti v tomto případě je částečně způsoben zvýšenou aktivitou rakovinných buněk, které vyžadují výživu. V pozdějších stadiích nemoci váha „zmizí“ kvůli kombinaci různých faktorů.

Úbytek hmotnosti s diabetem

Nečekaný úbytek hmotnosti je často známkou diabetu. U lidí s tímto onemocněním není hormon inzulín schopen donutit buňky používat glukózu jako zdroj energie. Když se to stane, tělo "spaluje" tuk a svalovou tkáň, čímž získává potřebnou energii. To částečně vysvětluje, proč dochází k dramatickému úbytku hmotnosti u diabetu.

Hypertyreóza

U této poruchy produkuje štítná žláza příliš mnoho hormonu tyroxinu. Přebytek této látky způsobuje zvýšení metabolických procesů ("urychlený" metabolismus). Symptomy této poruchy jsou:

 • Úzkost, nervozita, úzkost,
 • Zvýšená emocionalita
 • Podrážděnost,
 • Špatný sen
 • Pocit palpitací,
 • Chvění v rukou (třes)
 • Nadměrné pocení
 • Průjem

Proč člověk zhubne dramaticky i při velmi dobré chuti k jídlu? To lze vysvětlit zvýšenou spotřebou energie v důsledku nervozity, úzkosti a konstantního „běhu“. To vše jsou možné známky hypertyreózy, o kterých se dočtete v tomto článku.

Přítomnost chronické infekce nebo zánětlivého procesu

Obvykle, u chronické infekce, člověk čelí nejen hubnutí, ale i dalším symptomům. I když u některých infekcí, jako je tuberkulóza nebo HIV, je prvním viditelným příznakem náhlé snížení hmotnosti.

Za určitých podmínek se v jedné nebo více částech těla vytváří zánětlivý proces. Opět platí, že v tomto případě bude osoba čelit dalším příznakům. Ale s některými zánětlivými poruchami, jako je revmatická polymyalgie, první příznaky mohou být špatné zdraví a náhlé hubnutí.

Malabsorpční syndromy

Existuje mnoho nemocí, které ovlivňují vstřebávání potravy ve střevě. Obvykle spouští příznak jako průjem. U některých pacientů je prvním patrným znakem malabsorpčního syndromu úbytek hmotnosti. Mezi porušeními příjmu potravy jsou zaznamenány celiakie (celiakie), Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Demence (mentální postižení)

V raných stadiích demence se lidé mohou cítit dobře, ale ve skutečnosti nejsou schopni se o sebe náležitě starat. Nemohou nezávisle dělat a dodržovat normální stravu, protože to, co jedí špatně a následně zhubnout.

Příčiny hubnutí zahrnují také:

 • Addisonova choroba,
 • Chronická obstrukční plicní choroba,
 • Onemocnění srdce a ledvin
 • Hyperkalcémie (zvýšené hladiny vápníku v krvi),
 • Parkinsonova choroba,
 • Peptický vřed

Další příčiny úbytku hmotnosti

Někdy úbytek hmotnosti přímo nesouvisí s nemocemi, ale je důsledkem užívání určitých látek nebo psychického stavu osoby.

Poruchy příjmu potravy

Příčiny ztráty hmotnosti mohou zahrnovat některé podmínky, které jsou důsledkem nedostatku vnímání těla. S takovým porušením jako anorexie, osoba přísně kontroluje svou stravu a aktivně se snaží zbavit se extra kilogramu podle svého názoru. Lidé trpící anorexií jsou silně podváží. Jedná se o nebezpečný stav, který ve většině případů vyžaduje zásah nejen klinického odborníka na výživu, ale i dalších lékařů.

Vedlejší účinky užívání léků

Někdy léky způsobují vedlejší účinky, které vedou k hubnutí. Některé léky způsobují ztrátu chuti k jídlu a sucho v ústech a některé způsobují pálení žáhy nebo mírné abdominální nepohodlí. Existují také léky, které ovlivňují chuť a vůni. Jakýkoli z těchto nežádoucích účinků může vést ke snížení kalorického příjmu a náhlému úbytku hmotnosti.

V depresi

V tomto stavu lidé velmi často ztrácejí chuť k jídlu a nechtějí jíst, což nakonec vede k hubnutí. Kromě toho existuje taková věc, jako je ztráta hmotnosti na základě nervů. Pokud je člověk často konfrontován se stresujícími událostmi a je neustále nervózní, může také ztratit libry.

Zneužívání alkoholu / závislost na alkoholu

Mnoho lidí se závislostí na alkoholu je podvyživených a zhubne bez pochopení. V takovém případě mohou změny zaznamenat pouze příbuzní nebo přátelé.

Co dělat s ostrým hubnutím?

Pokud vy nebo vaše rodina z nevysvětlitelného důvodu začnete ztrácet kilogramy, poraďte se s lékařem. Američtí experti doporučují vydávat poplach, pokud během posledních 6–12 měsíců člověk z nevysvětlitelného důvodu ztratil více než 5% své celkové tělesné hmotnosti. Pokud je pacient dospělý a má jednu nebo více vážných onemocnění, i pár kilo ztracených je důvodem, proč jít k lékaři.

Na recepci odborník analyzuje historii nemocí a provede důkladné fyzikální vyšetření. V případě potřeby předepíše lékař krevní test nebo jiné diagnostické postupy.

V tomto článku jsme se zabývali tím, které nemoci ztrácí váhu a které lékaři musí kontaktovat, aby našli příčinu. I když ve většině případů je příčinou úbytku hmotnosti nebo problémů s přibýváním na váze banální podvýživa. Pokud člověk jí hodně a nemůže přibrat na váze, nehledejte skryté důvody. Nejlepší možností je získat odbornou radu klinického odborníka na výživu.

10 onemocnění, která způsobují hubnutí

Dramatická a silná ztráta hmotnosti není o nic méně rušivá než přírůstek hmotnosti. Pokud člověk ztrácí každý týden více než 5% celkové tělesné hmotnosti, bude to mít negativní vliv na celkovou pohodu a vzhled. Příčiny hubnutí jsou rozděleny do dvou velkých skupin: obecné a lékařské. S běžnými důvody se člověk může vyrovnat sám nebo s pomocí přátel a příbuzných. Co se týče druhé skupiny, člověk nemůže bez pomoci lékařských znalostí. Úbytek hmotnosti spojený s chorobami orgánů a systémů je nejvíce ohrožující život. Asi 10 nemocí, které zhubnou.

Běžné příčiny úbytku hmotnosti

Nelze říci, že drastické hubnutí může být spojeno čistě s průběhem patologických procesů v těle. Existují i ​​jiné důvody pro hubnutí. Stres a deprese, psychický stres, fobie a další problémy mohou vyvolat ztrátu hmotnosti. Kromě toho uctívání štíhlé tělo tlačí moderní dívky sledovat diety, vyčerpání s fyzickou námahou, a to vše, spolu s rychlým tempem života, vede k silné hubnutí.

První skupina důvodů hubnutí:

 1. porušení příjmu potravy:
 2. fobie;
 3. diety a dokonce i hladovky;
 4. přechodný věk;
 5. hormonální poruchy;
 6. závislost na drogách nebo alkoholu;
 7. zvýšení fyzické aktivity.

Váha může „skákat“ během sezení a zkoušek, při přestěhování na nové pracoviště, při přestěhování do jiné země nebo do jiného města, zatímco se zamiluje. Někdy s hormonálními hroty, váha může snížit, ačkoli nejvíce často v ženském těle je nahromadění tuků a soubor extra liber.

10 onemocnění, která vyvolávají ztrátu hmotnosti

80% případů úbytku tělesné hmotnosti se vyskytuje ve zdravotních příčinách úbytku hmotnosti spojených s poruchou funkce jednoho orgánu nebo celého těla. Buďte opatrní a sledujte svou váhu. V případě prudkého snížení tělesné hmotnosti a zhoršení pohody byste se měli okamžitě poradit s odborníky a podstoupit lékařskou prohlídku.

Onkologie - rakovina nespí

Když dojde ke změně barvy pleti nebo sklerózy oka, snižuje se hmotnost, vypadávají vlasy, zlomí se nehty, to je jen malá část následků prvních stadií rakoviny. Pacient nemusí ještě vědět, že život ohrožující vzdělání roste v těle. A hubnutí může výrazně urychlit proces identifikace patologie. Pacient nejčastěji ztrácí váhu během vývoje zhoubných nádorů gastrointestinálního traktu, jater a slinivky břišní. Tyto nemoci mohou být doprovázeny silným úbytkem hmotnosti od prvních dnů narození nádoru. Stejně jako u jiných typů se po růstu metastáz v těle může objevit úbytek hmotnosti.

Časté a první známky rakoviny:

 1. nehojí rány a vředy;
 2. přítomnost těsnění;
 3. porucha močení a stolice;
 4. chrapot, kašel;
 5. slabost;
 6. zabarvení kůže.

Plicní tuberkulóza

Toto onemocnění se projevuje bohatým klinickým obrazem, jehož jedním z prvních příznaků je úbytek hmotnosti. Tuberkulóza je považována za nezvládnutelnou nemoc, kterou lze řešit pouze v raných stadiích. Mezi další příznaky tuberkulózy patří:

 1. hrudník a mokrý kašel;
 2. záchvaty kašle s vypouštěním krve a hnisu;
 3. slabost, ospalost, únava;
 4. nadměrné pocení;
 5. bolesti na hrudi, rýma.

Tuberkulóza nemůže být léčena samostatně, pouze pobyt v lékárně, pod dohledem lékařů a dlouhodobá medikace v první latentní fázi může zaručit vyléčení. Člověk zemře 2-3 roky po poškození plic tuberkulózou v případě odmítnutí léčby.

Diabetes

Dalším důvodem hubnutí je diabetes. Je to první typ diabetu, který vyvolává hubnutí, druhý typ přispívá k obezitě. Obvykle pacient neustále zažívá zvýšenou chuť k jídlu a je téměř nemožné uspokojit, hlad je vždy přítomen. To je způsobeno nerovnováhou krevní glukózy. V průběhu onemocnění se v krvi pozoruje zvýšení hladiny glukózy a inzulínu.

Jiné příznaky diabetu 1. typu:

 1. sucho v ústech a žízeň;
 2. pocení;
 3. podrážděnost a slabost;
 4. přítomnost neustálého hladu;
 5. problémy s viděním;
 6. časté močení.

Tyreotoxikóza

Toto onemocnění je patologií štítné žlázy. V těle dochází k intoxikaci hormony štítné žlázy při dysfunkci štítné žlázy vylučované těmito hormony. Také se nazývá hypertyreóza. Úbytek hmotnosti v tomto onemocnění je spojen se zvýšením intenzity metabolismu. Pacient se neustále předváží a zároveň ztrácí váhu.

 1. nesnášenlivost netolerance;
 2. bušení srdce;
 3. třes;
 4. průjem;
 5. žízeň;
 6. porušení menstruace u žen a snížení libida u mužů;
 7. porucha pozornosti.

Anorexie nervosa

Anorexie je charakterizována patologickým strachem z obezity a poruchy příjmu potravy (úmyslné), spojené s maximální ztrátou hmotnosti osoby. Tato choroba se protíná s bulimií a obžerou. Dospělí a dívky mladší 25 let jsou touto poruchou nejvíce postiženi, i když u mužů mohou být problémy. Zdá se být normální, aby pacienti odmítli jíst, aby zhubli. To vede k těžkému vyčerpání těla, a pokud toto onemocnění nezastavíte, může to vést k smrti.

Příznaky nerovnoměrné anorexie:

 1. strach ze zlepšení;
 2. poruchy spánku;
 3. popření pacienta strachem z nadváhy a existence problému obecně;
 4. deprese;
 5. rozhořčení a hněv;
 6. měnící se vnímání rodinného a společenského života;
 7. dramatické změny v chování.

Adrenální insuficience (syndrom hypokorticismu, Addisonova choroba)

V této nemoci je proces produkce hormonů nadledvin narušen. Typy adrenální insuficience: chronické a akutní, primární a sekundární. Nemoc se projevuje:

 1. svalová slabost;
 2. zvýšení únavy;
 3. ztmavnutí kůže (na bronzovou barvu);
 4. snížení krevního tlaku;
 5. slané;
 6. ztráta chuti k jídlu;
 7. bolest v břiše.

Alzheimerova choroba

Také se nazývá senilní demence. Onemocnění je ztráta nervových spojení v mozku. Obvykle postihuje starší lidi po 65 letech. I když se Alzheimerova choroba může rozvinout v raném věku, po 40 letech, pokud existuje genetická predispozice. Projevuje se ztrátou částečné paměti a dezorientací. Nejčastěji poslední události ze života vypadnou z paměti, pak je ztráta dlouhodobé paměti. Osoba je ztracena v lokalitě, přestává rozpoznávat tváře, cítit emoce, ztrácí nabyté znalosti, ruší se řečové a sluchové pomůcky. Pacient může zapomenout jíst, uvolnit, usnout nebo se probudit. V důsledku toho se ztrácí významná tělesná hmotnost, člověk nemůže existovat bez další pomoci příbuzných nebo blízkých osob.

Lymfom (Hodgkinova choroba)

Tato rakovina je „růstem“ lymfoidní tkáně, která obsahuje obrovské buňky Reed-Berezovsky-Sternberg. V první fázi se onemocnění projevuje zvýšením lymfatických uzlin. Obvykle zapálené krční a podpažní uzliny.

 1. ztráta chuti k jídlu;
 2. zvýšení (zánět) a snížení lymfatických uzlin;
 3. zvýšené noční pocení;
 4. zvýšení teploty.

Ulcerózní kolitida

Toto onemocnění je chronické a je zánětem sliznice tlustého střeva. Především se projevuje následujícími střevními symptomy:

 1. bolest břicha (řezání, bolestivost, prodloužení vlevo);
 2. průjem;
 3. nadýmání;
 4. snížená chuť k jídlu;
 5. horečka;
 6. porušování ledvin a srdce.

Porušení průchodnosti střev

Porušení je způsobeno zúžení lumen tlustého střeva a je pozdním stádiem rakoviny. Lumen tlustého střeva je zúžen v důsledku růstu rakoviny, která překrývá permeabilitu výkalů a střevních šťáv.

Tyto příznaky se projevují:

 1. zadržování stolice a plynu;
 2. bolest břicha na levé straně;
 3. zvracení;
 4. asymetrická abdominální distenze (tlusté střevo).

Výše uvedená onemocnění jsou doprovázena úbytkem hmotnosti a velkým úbytkem hmotnosti v důsledku špatného zdravotního stavu. Každý důvod, proč ztrácet váhu, by měl lidi upozornit. V případě porušení byste měli okamžitě požádat o pomoc odborníky. Pouze včasná léčba může sloužit jako rychlá úleva od jiných následků těžkého vyčerpání těla.

10 nebezpečných příčin drastického úbytku hmotnosti

Je to jedna věc, pokud se vám podařilo zbavit se kilí díky vytrvalým cvičením a stravě, ale je to další, kdy dochází ke ztrátě hmotnosti rychle bez jakýchkoli změn v životním stylu. V tomto případě je třeba co nejdříve konzultovat lékaře a konzultovat. Přítomnost vážné nemoci může být indikována skutečností, že za méně než rok ztrácí člověk více než pět procent své tělesné hmotnosti. Řekni vám o deseti nemocech, z nichž jedním z příznaků je prudký úbytek hmotnosti.

1. Diabetes a hubnutí

S diabetem, může člověk získat jak váhu a náhle ztratit libry. K úbytku tělesné hmotnosti dochází zejména ze dvou důvodů. Za prvé, kvůli častému močení, tělo ztrácí hodně vody. A za druhé, vzhledem k cukru v krvi, tělo absorbuje kalorií horší. Kromě toho, s nedostatkem inzulínu, tělo začne spalovat tuk pro energii, čímž způsobuje celkovou ztrátu hmotnosti.

Podle studií je významný úbytek hmotnosti běžným příznakem diabetes mellitus typu jedna a typu dva. Hubnutí při diabetu může být doprovázeno dalšími důležitými příznaky onemocnění: nadměrná žízeň, neustálá únava, časté močení, intenzivní hlad, dlouhodobé hojení ran, brnění v končetinách atd.

2. Úbytek hmotnosti v důsledku hypertyreózy

Náhlá ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu může znamenat problémy se štítnou žlázou, zejména takové onemocnění, jako je hypertyreóza. Když je pozorována zvýšená aktivita štítné žlázy a přebytek jejích hormonů v krvi. To následně zvyšuje rychlost metabolismu a schopnost těla spalovat tuk. Kromě rychlého úbytku hmotnosti patří mezi příznaky hypertyreózy: zvýšená tepová frekvence, návaly horka, nadměrné pocení, výkyvy nálady, deprese, záchvaty paniky, vypoulené oči, svalová slabost a únava.

3. Gastrický vřed

Lidé trpící peptickým vředem často také náhle začínají zhubnout. V srdci žaludečního vředu je zánět, který se vyvíjí na vnitřní straně žaludeční stěny nebo horní části tenkého střeva. To způsobuje hmatatelnou bolest a vede ke ztrátě chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že člověk odmítá jíst, časté záchvaty nevolnosti a zvracení během období peptického vředu, dochází ke ztrátě hmotnosti. Některé ze společných příznaků tohoto onemocnění trávicího systému jsou: pocit plnosti po několika potravinách, stolice s krví, bolest na hrudi, chronická únava.

4. Přítomnost parazitů v těle

Různé parazity, které zamořují tělo - další společný důvod, kvůli kterému člověk začíná nevysvětlitelně rychle zhubnout. Seznam nejběžnějších lidských parazitů zahrnuje Giardia, stejně jako pinworms, hlístice a další červy. Nejčastěji parazit proniká do těla kůží, když je v kontaktu se zvířaty nebo ústní dutinou během konzumace infikovaných produktů.

Osoba nakažená parazity, zpravidla chce jíst po celou dobu, ale kalorií vstupující do těla jít do boje s nemocí. Úbytek hmotnosti a zvýšená chuť k jídlu nejsou jedinými příznaky přítomnosti parazitů. Zahrnují také bolest břicha, svědění anální, slabost, průjem a nedostatek vitamínů.

5. Deprese

I když se to může zdát divné, deprese může také vést k nezamýšlenému úbytku hmotnosti. Tato běžná duševní porucha vede k neustálému pocitu smutku, ztráty, frustrace nebo dokonce hněvu, který může ovlivnit různé aspekty každodenního života. Často se v tomto případě snižuje chuť k jídlu, což způsobuje hubnutí. Výzkum v oblasti aplikované fyziologie dokazuje, že během deprese dochází ke sklonu k hypoglykémii, při níž dochází ke snížení hladin hormonů štítné žlázy (T3 a T4).

Kromě zhoršení chuti k jídlu se deprese vyznačuje nízkou koncentrací pozornosti, negativními a dokonce sebevražednými myšlenkami, problémy se spánkem a dalšími obtížemi. Nicméně, v některých případech během deprese osoba získá nadváhu, snaží se zbavit problémů s pomocí častých vysokokalorických jídel.

6. Onkologická onemocnění

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti je jedním z prvních viditelných známek různých typů rakoviny, včetně rakoviny prostaty, prsu, plic, slinivky břišní, vaječníků a tlustého střeva. Nekontrolovaný růst abnormálních buněk urychluje metabolismus, který způsobuje, že se celé tělo opotřebovává, čímž se vytěží ze svých zdrojů. To vede ke ztrátě svalové a tukové hmoty.

Když se rakovinné buňky začnou šířit po celém těle, mohou nepříznivě ovlivnit fungování různých vnitřních orgánů. Onkologická onemocnění mohou způsobit chemické změny v těle, které zasahují do přibývání na váze, a to i přes dietu s vysokým obsahem kalorií.

Terapie rakoviny, jako je ozařování a chemoterapie, také často vedou k úbytku hmotnosti a chuti k jídlu. Kromě toho má léčba mnoho vedlejších účinků: nevolnost, zvracení a orální vředy, což činí proces konzumace bolestivý a nepříjemný.

7. Crohnova choroba

Jedná se o onemocnění střev způsobené zánětem sliznice trávicího traktu. Jedním z jeho příznaků je drastické hubnutí. To je způsobeno sníženou chuť k jídlu, apatií, špatnou absorpcí živin, ztrátou kalorií v důsledku častého průjmu nebo gastrointestinálního krvácení. Crohnova choroba je charakterizována relativně nízkou hladinou hladu a ztrátou potěšení z jídla. Další příznaky nemoci: nízká horečka, průjem, snížená energie, křeče, bolest břicha, nevolnost a zvracení.

8. Tuberkulóza

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu jsou některé z dobře známých příznaků tuberkulózy. Jedná se o infekční onemocnění způsobené mykobakteriemi, které postihují plíce, ale může postihnout i jiné části těla (lymfatické uzliny, kosti, trávicí, reprodukční a nervový systém). Kromě rychlého úbytku hmotnosti zahrnuje tuberkulóza také příznaky jako: častý a těžký kašel, přetrvávající déle než měsíc, chronická únava, horečka, noční pocení atd.

9. Demence a Alzheimerova choroba

Tyto nemoci se nejčastěji vyvíjejí u lidí středního a vysokého věku. Tyto zdravotní problémy také způsobují hubnutí. Studie vědců z londýnského Institutu psychiatrie, provedená v roce 2005, ukázala, že úbytek hmotnosti je často pozorován ještě před nástupem charakteristických příznaků demence. Akumulace beta-amyloidu (peptidu v mozku) narušuje mechanismus regulace tělesné hmotnosti, což vede ke zrychlení úbytku hmotnosti a je jedním z počátečních symptomů Alzheimerovy choroby.

10. Infekce HIV

Lidé infikovaní HIV také rychle zhubnou. Jejich imunitní systém se nemůže zbavit viru, který ho postupně ničí, a tělo přestává bojovat s infekcemi a chorobami. Pokud čas nezjistí a nezačne kontrolovat HIV, může se AIDS rozvinout. Kromě úbytku hmotnosti patří mezi příznaky takové infekce: noční pocení, horečka, bolest v krku a svaly, vyrážky, únava, nevolnost, zvracení a průjem.

Příčiny drastického úbytku hmotnosti

Obsah článku:

 1. Lékařské důvody
  • Onkologická onemocnění
  • Plicní tuberkulóza
  • Diabetes
  • Patologie štítné žlázy
  • Anorexie nervosa
  • Porucha nadledvinky
  • Alzheimerova choroba
  • Hodgkinova choroba
  • Ulcerózní kolitida
  • Nedostatečná propustnost střevního traktu

 2. Běžné příčiny
  • Stres

 3. Jak odstranit příčiny rychlé hubnutí sami

Silný rychlý úbytek hmotnosti není méně příznivý ve srovnání s přibýváním na váze. Když člověk začne ztrácet více než pět procent své tělesné hmotnosti během týdne, tento kohoutek nepříznivě ovlivňuje jeho zdravotní stav a vzhled. Dnes řekneme, proč člověk ztrácí váhu prudce. Všechny známé příčiny rychlého hubnutí lze rozdělit do dvou skupin: lékařské a obecné. Pokud se běžní lidé nejčastěji vyrovnávají sami, pak je první skupina mnohem komplikovanější.

Lékařské příčiny rychlé hubnutí

Protože zdravotní důvody jsou nejobtížnější, začněme s nimi rozhovor. Podle oficiálních statistik je přibližně 80 procent případů rychlé ztráty hmotnosti spojeno s narušením vnitřních orgánů nebo celých systémů. Pokud si všimnete, že jste rychle zhubli, poraďte se se svým lékařem v krátké době.

Onkologická onemocnění

Změní-li se barva kůže nebo skléry očí, hmotnost se aktivně sníží, vlasy začnou hojně vypadávat, destičky nehtů se rozpadnou - v těle se vyvíjí onkologické onemocnění. To jsou jen některé z hlavních příznaků této hrozné nemoci. Nejčastěji pacient ani nenaznačuje přítomnost zhoubného nádoru v těle.

Nejčastěji je rychlý úbytek hmotnosti spojován s rakovinou jater, slinivky břišní nebo gastrointestinálního traktu. Již v prvních dnech vývoje novotvaru může pacient začít aktivně zhubnout. U ostatních onkologických onemocnění se nejčastěji vyskytuje po zvýšení počtu metastáz. Zde jsou hlavní příznaky vývoje zhoubného novotvaru:

 1. Po dlouhou dobu se vředy a rány neléčí.
 2. Objeví se pečetě.
 3. Proces močení je narušen a vyskytují se problémy se stolicí.
 4. Hlas se chraptí a objeví se kašel.
 5. Pacient často trpí slabostí.
 6. Změna barvy kůže.

Plicní tuberkulóza

Tomuto onemocnění předchází výskyt masy symptomů, z nichž hlavní by mělo být považováno za rychlý úbytek hmotnosti. Jedná se o velmi obtížnou a nebezpečnou nemoc, která má začít bojovat, s níž je nezbytná pouze v počátečních fázích. Všimněte si dalších příznaků plicní tuberkulózy:

 1. Mokrý kašel na hrudi.
 2. Při kašli se uvolňuje krev a hnis.
 3. Tam je porucha a slabost často se objeví.
 4. Výrazně urychluje proces pocení.
 5. V hrudi je bolest, doprovázená kašlem.

Nezačínejte léčit nemoc sami. Porazit nemoc je možné pouze s klinickým vyšetřením. Příjem léčivých přípravků by měl být prováděn pouze pod dohledem lékařů a pozitivních výsledků lze dosáhnout léčbou v latentní fázi vývoje onemocnění. Pokud neprovedete žádná opatření k léčbě onemocnění, pak k úmrtí dojde během dvou nebo tří let.

Diabetes

Patologie štítné žlázy

Anorexie nervosa

Anorexie je charakterizována silným strachem z obezity, stejně jako poruchami příjmu potravy, obvykle úmyslnými. Toto onemocnění má několik kontaktních míst s obžerou a bulimií. Nejčastěji se nemoc vyskytuje u dívek mladších 25 let, i když muži mohou trpět mentální anorexií.

Pacienti jsou přesvědčeni, že opuštění normální stravy je nejlepším způsobem, jak se vyhnout obezitě. Jako výsledek, tělo je vyčerpáno, a jestliže žádná opatření jsou přijata léčit nemoc, fatální výsledek je možný. Všimněte si hlavních příznaků onemocnění:

 1. Strach z přibývání na váze.
 2. Narušení spánku.
 3. Pacient popírá svůj vlastní strach z obezity a samotný problém.
 4. Deprese
 5. Pocity hněvu a odporu.
 6. Vnímání změn sociálního a rodinného života.
 7. Ostře se měnící chování.

Porucha nadledvinky

Alzheimerova choroba

Tato choroba se často nazývá senilní demence. Vědci se domnívají, že hlavní příčinou této choroby je zničení synaptických spojení v mozku. Nejčastěji se onemocnění projevuje ve věku 65 let a více. Nicméně je možný dřívější nástup Alzheimerovy choroby. Nejčastěji je to způsobeno genetickou predispozicí.

Onemocnění se projevuje částečnou ztrátou paměti a dezorientací. Člověk si pamatuje nedávné události, ale problémy začínají dlouhodobou pamětí. Pacient je ztracen i na známých místech, přestává rozpoznávat své blízké. Schopnost prožívat emoce je postupně ztracena a řeči a sluchové problémy jsou možné. Tak, osoba stane se neschopná žít bez neustálé vnější pomoci.

Hodgkinova choroba

Ulcerózní kolitida

Nedostatečná propustnost střevního traktu

Časté příčiny rychlého hubnutí

Řekli jsme vám o lékařských příčinách rychlého hubnutí. Nicméně i zdraví lidé se mohou divit, proč člověk ztrácí váhu prudce.

Stres

To je jedna z nejčastějších příčin hubnutí, a to zejména u mužů. V moderním životě mohou stresující situace čekat na zástupce silnějšího sexu doslova na každém kroku. Poměrně často, po těžkém stresu, člověk začne zhubnout. Současně s aktivním hubnutím se muži často stěžují na problémy se spánkem, narušení zažívacího systému.

Výrazně se zvyšuje dráždivost a objevuje se únava. Naše tělo se dokáže vyrovnat s velkým množstvím problémů. Nicméně, pokud stres neprojde a muž i nadále hubnout, měli byste se poradit s odborníkem v krátké době pro radu.

V mnoha situacích je rychlý úbytek hmotnosti způsoben pokusy těla vyrovnat se se skrytým onemocněním. Za tímto účelem aktivně ničí energie z tukové a svalové tkáně. Všimněte si, že v této situaci člověk nejčastěji dobře jedí a nedokáže vysvětlit, proč člověk ztrácí váhu prudce. V takové situaci byste měli navštívit lékaře a podstoupit úplné lékařské vyšetření.

Rovněž je třeba zmínit další běžné příčiny aktivního hubnutí:

 • Narušení příjmu potravy.
 • Různé fobie.
 • Těsné dietní programy.
 • Přechodný věk.
 • Porušení hormonálního systému.
 • Nadměrné cvičení.
 • Alkohol nebo drogová závislost.

Jak odstranit příčiny rychlé hubnutí sami?

Doporučujeme Vám nejprve navštívit lékaře a použít jej k určení příčin náhlé ztráty hmotnosti. V opačném případě může samoléčba poškodit tělo. Odborníci po určení příčiny problému nejčastěji navrhují následující způsoby řešení:

  Pokud jste diagnostikováni na nachlazení nebo infekční onemocnění, použijte kyselinu askorbovou v dostatečném množství.

Když je příčinou těžký stres, stojí za to navštívit psychologa.

Při aktivním sportu je nutné omezit fyzickou námahu nebo dokonce na chvíli zastavit trénink.

 • Často příčinou úbytku hmotnosti mohou být paraziti. Pokud ano, pak se jich musíte zbavit.

 • Nepodceňujte problém rychlé ztráty tělesné hmotnosti, protože následky mohou být velmi závažné. V mnoha ohledech je to ovlivněno trváním procesu hubnutí. Zde jsou některé běžné účinky tohoto onemocnění:
  1. Objeví se svalová slabost.
  2. Často dochází k zácpě.
  3. Porušil práci žláz s vnitřní sekrecí.
  4. Může snížit velikost srdečního svalu.
  5. Obtížné dýchání.
  6. Možná destrukce jater.

  To je vše, co jsme s vámi chtěli sdílet v otázce, proč člověk dramaticky ztrácí váhu. Ještě jednou bych vám rád připomněl, že když se objeví problém, stojí za to navštívit lékaře a teprve poté zahájit léčbu.

  Důvody, proč může člověk výrazně zhubnout:

  Abnormální úbytek hmotnosti - signál pro lékařské vyšetření

  Vzpomeňte si na slavný výraz: "Pokud žena jí a není výkrm, je čarodějnice"? Tento výraz má svou vlastní historii, ale nyní o něčem jiném: proč člověk zhubne bez diety? Každý z nás zná lidi, kteří nepřemýšlejí o nadbytku kalorií a zároveň nikdy nedostávají tuk. Snad to jsou rysy těla, vynikající metabolismus. Mohou však existovat i jiné důvody. Například vážná nemoc.

  Je tenkost nebo plnost?

  Člověk vždy získal potravu, aby přežil. Proto byly zvládnuty základy zemědělství a chovu skotu. Lidé rostli zeleninu, obiloviny, lovili a lovili zvířata. To vše bylo dáno přírodou. Účelem jídla byl život.

  Dnes je jídlo často cílem života. Jsme tak zvyklí na chutné a ne vždy zdravé jídlo, že jsme ztratili smysl pro poměr. Většina obyvatel světa trpí obezitou.

  Příčiny obezity jsou známé všem:

  • využívání matek jako povzbuzení dětí;
  • velké porce;
  • potraviny s vysokým obsahem kalorií;
  • sedavý způsob života;
  • špatná rovnováha mezi spotřebovanou a plýtvající energií;
  • období těhotenství nebo kojení;
  • a mnoho dalších důvodů.

  A navzdory povědomí lidí o příčinách obezity se tento problém ve světě stává akutnějším.

  Proč se hmotnost snižuje?

  • člověk utratí více energie, než dostane při jídle;
  • Intenzivně se věnuje sportu;
  • neustále v nervovém napětí;
  • dochází k častým stresovým situacím;
  • se zabývá tvrdou fyzickou prací;
  • trpí vážnými nemocemi.

  S většinou důvodů se člověk může snadno vyrovnat sám. K tomu stačí se zbavit stresu, zkušeností, vyvážit zátěž atd. Ale ten druhý důvod vyžaduje zásah lékařů. Zvažte některé z příčin úbytku hmotnosti v důsledku nemoci.

  Pachatelé ztráty kilo bez stravy

  Většina onemocnění, která vyvolávají rychlý úbytek hmotnosti, lze rozdělit do několika skupin:

  1. Nemoci, z nichž kilogramy odcházejí kvůli nedostatku chuti k jídlu. To dramaticky snižuje příjem živin, vitamínů, minerálů. Tato skupina zahrnuje onemocnění gastrointestinálního traktu (ulcerózní kolitida, rakovina žaludku, gastritida) a duševní onemocnění (anorexie).

  2. Onemocnění způsobující metabolické poruchy. V tomto případě chuť k jídlu nezmizí, ale příchozí živiny v těle nezůstávají. Tato skupina zahrnuje: diabetes mellitus, onemocnění spojená s parazity ve střevě, celiakii a další.

  3. Nemoci, které vyžadují další energii pro životně důležitou činnost: spastická paralýza, tyreotoxikóza a další.

  Pokud jste si všimli rychlé ztráty kilogramů bez zjevného důvodu, ujistěte se, že podstoupíte lékařskou prohlídku. Včasná diagnostika onemocnění je vždy ve prospěch úspěšného vyléčení. Často se však liší: člověk se snaží nezpozorovat dramatický úbytek na váze, zklidňuje se skutečností, že neexistují žádné jiné příznaky nemoci. To vede ke ztrátě drahocenného času.

  Často je nákaza zjištěna náhodně. Například žena se ptá: proč nemůžu otěhotnět, nevěnuji pozornost rychlému hubnutí. A důvodem může být přesně to!

  Zvažte některé z nemocí, které mohou způsobit výrazné hubnutí.

  Nemoci vyvolávající hubnutí:

  1. Diabetes mellitus prvního typu. To je velmi častá příčina hubnutí. Upozornění: většina lidí s diabetem 2. typu má nadváhu, obezitu. První typ této choroby vede k prudkému úbytku hmotnosti. Pacienti navíc pociťují zvýšenou chuť k jídlu, neustále cítí hlad. To je způsobeno neschopností glukózy proudit z krve do buněk těla.

  2. Plicní tuberkulóza v rané fázi může také způsobit dramatický úbytek hmotnosti. Člověk trpí snížením chuti k jídlu, únavou, kašlem, silným pocením atd.

  3. Tyreotoxikóza. Jedná se o onemocnění, při kterém je metabolismus narušen, produkuje příliš mnoho hormonů a metabolismus se urychluje. Energie se spotřebovává velmi rychle. Objeví se porucha spánku a objeví se nervové vzrušení. Tyto a další problémy vedou ke zvýšené chuti k jídlu. Ale i při velké spotřebě potravin člověk i nadále zhubne.

  4. Rakovina ve většině případů způsobuje hubnutí. Zhoubné nádory vytáhnou z krve glukózu a nenechají ji na vývoji těla. V pozdních stadiích onemocnění často dochází k silnému vyčerpání těla.

  5. Dysbakterióza velmi často způsobuje ztrátu chuti k jídlu. V některých případech je stravování doprovázeno bolestí v břiše. To způsobuje strach z bolesti při jídle, což vede k odmítnutí a ztrátě hmotnosti.

  6. Zamoření škůdci, střevní paraziti se objevují častěji u dětí. V tomto případě se pomalu roztaví. Paraziti konzumují značné množství látek vstupujících do lidského těla. Je zajímavé, že některé ženy tuto skutečnost využívají při hubnutí. Speciálně „chovají“ parazity ve svých tělech.

  7. Chronický psychogenní stres mobilizuje všechny síly těla k řešení složitého problému. Energie se vynakládá hodně, z čehož se snižuje hmotnost. Příliš mnoho stresu může vést k vážným onemocněním.

  8. Zneužívání alkoholu také vede k postupnému úbytku hmotnosti. Alkohol ovlivňuje gastrointestinální trakt, vyvolává ztrátu chuti k jídlu.

  Zvažovali jsme jen některé důvody. Z nich však již lze vyvodit, že tento náhlý úbytek hmotnosti může být příznakem velmi nebezpečné nemoci.

  Tip 1: Jaké nemoci zhubnou

  Obsah článku

  • Jaké nemoci zhubnou
  • Jak vypadají lidé s rakovinou?
  • Proč člověk prudce zhubne

  Nemoci, z nichž zhubnout

  Významný úbytek hmotnosti pochází z nemocí, při nichž se snižuje chuť k jídlu, a nedostatek živin v těle. Existuje však celá řada nemocí, při nichž je chuť k jídlu nejen zachována, ale také významně zvýšena. Současně však nejsou živiny absorbovány, což má za následek prudký úbytek hmotnosti.

  Druhá skupina nemocí, kde se hmotnost rychle snižuje, je doprovázena výrazným nárůstem spotřeby energie. A i se zvýšenou chutí k jídlu, šípy šupin vždy ukazují ztrátu hmotnosti.

  Snížená chuť k jídlu se vyskytuje u onemocnění gastrointestinálního traktu: gastritida, kolitida, stejně jako infekční onemocnění, vývoj maligních nádorů, deprese, doprovázená mentální anorexií, plicní tuberkulóza. Pacient často zapomíná jíst nebo záměrně odmítá jíst.

  S uloženou nebo zvýšenou chutí k jídlu se hmotnost snižuje v důsledku zhoršeného metabolismu. Nemoci, které způsobují takový problém, jsou poměrně četné. Jedná se o diabetes mellitus, parazitární invaze, poruchy v procesu vstřebávání živin ve střevech, pankreatitidu.

  Zvýšená spotřeba energie se vyskytuje u tyreotoxikózy, spastické paralýzy, feochromocytomu.

  Co dělat s rychlým hubnutím

  Pokud vám nic nevadí, zkuste zvýšit obsah kalorií v potravinách, dodržujte denní režim a také si přečtěte režim práce a odpočinku. Pokud vaše váha rychle klesá a tato doporučení nepomáhají, obraťte se na lékaře. Vyšetření by měl provádět praktický lékař, endokrinolog, fytiolog, neuropatolog, psychiatr, gastroenterolog, hepatolog, onkolog. Doporučuje se darovat krev pro obecnou a biochemickou analýzu, pro parazitární infekce, pro stanovení hladiny hormonů štítné žlázy, pro podstoupení fluorografie, EKG, ultrazvukové diagnostiky vnitřních orgánů.

  Na základě výsledků vyšetření vám bude přiděleno množství dalších vyšetření nebo účinná terapie, která zabrání dalšímu snížení hmotnosti. Spolu s léky vám bude doporučena speciální dieta vyvinutá zkušeným odborníkem na výživu. Včasně identifikované patologie jsou zárukou úspěšné léčby. Proto nemusíte nezávisle hledat důvod, proč jste začali rychle zhubnout. Zkušený specialista to najde mnohem rychleji.

  Tip 2: Jaké hormony zhubnou

  Obsah článku

  Tělo zodpovědné za hormony

  Nejčastější příčinou hormonální nerovnováhy je závažná porucha štítné žlázy. Normálně štítná žláza produkuje dostatečné hormony štítné žlázy, které přímo ovlivňují rychlost a intenzitu metabolismu.

  Čím aktivnější je štítná žláza, tím více hormonů syntetizuje, tím lépe funguje tělo, zpracovává jídlo na energii, spíše než ji odkládá do budoucna.

  U většiny obézních lidí jsou hormony štítné žlázy produkovány v nedostatečných množstvích, což vede k tomu, že ani poměrně těsná omezení potravin neumožňují znatelné výsledky. Tělo se nedokáže vyrovnat ani s malým množstvím jídla, což je činí zásobami. V důsledku toho není žádná energie ponechána na životě, a proto je pro mnoho plnohodnotných lidí charakteristická letargie, apatie a ospalost.

  Štítná žláza může být trochu přetaktovaná, stačí ji doplnit dietou s vysokým obsahem jódu. Jedná se především o mořské ryby, měkkýše a řasy. Je třeba poznamenat, že v tomto ohledu je obzvláště užitečná mořská řasa, která obsahuje velké množství stopových prvků, které stimulují hubnutí.

  Ztráta hmotnosti hormony - nebo ne?

  Užívání hormonů štítné žlázy může poškodit tělo. Bez extrémní nutnosti to nestojí za to, aby se takové léky užívaly, protože tělo si zvykne zvyknout na zásobování potřebných látek zvenčí a začíná snižovat jejich produkci. Hormonální léčba je doporučena pro osoby s chronickými poruchami štítné žlázy.

  Pokud se však rozhodnete pro takový krok, nezapomeňte se poradit s dobrým odborníkem. Zvažte, že čím déle budete užívat syntetizované hormony, tím dříve se u nich objeví vážnější závislost. Takže je lepší užívat podobné léky jednorázově s nepravidelnými přestávkami: vezmete si dva nebo tři dny, pak si zařídíte týdenní přestávku. To bude stimulovat hubnutí, ale sníží pravděpodobnost negativních následků.

  Do věku třiceti let lidské tělo aktivně syntetizuje růstové hormony, využívá tuk a udržuje energii na úrovni. S věkem výrazně klesá jejich počet. Chcete-li tento proces zpomalit, musíte se postarat o dostatek spánku, protože během nočního odpočinku se několikanásobně zvyšuje syntéza růstových hormonů. Nedostatek spánku někdy snižuje produkci těchto hormonů, což vede k vzniku letargie, apatie a nepříjemných změn na obrázku.

  Americké studie ukázaly, že umělé zavádění těchto hormonů do těla vede k maligním transformacím a nepříjemným onemocněním, jako je diabetes.

  Tip 3: Z toho, které produkty zhubnou

  Obsah článku

  Přírodní hořáky na tuky

  Zahrnout grapefruity ve vaší stravě urychlit proces hubnutí. Studie provedené několikrát ukázaly, že toto ovoce pomáhá spalovat tuk, odstraňovat cholesterol z krve, snižovat hladinu cukru a posilovat cévy. Takže polovina šťavnatého ovoce denně vás nejen přiblíží ke snu, ale také posílí vaše zdraví. Zvažte, že lidé s onemocněním trávicího traktu mohou používat citrusové plody pouze po konzultaci s gastroenterologem.

  Ananas obsahuje bromelain - tato látka je rozpoznána jako přírodní spalovač tuků, takže se často přidává k lékům určeným pro hubnutí. Jíst několik plátků ananasu denně nebo vypít 100 g šťávy. Stojí za zmínku, že pokud se nebudete držet diety, je nepravděpodobné, že zhubnete, i když začnete jíst ovoce v neomezeném množství.

  Přidejte skořice na nádobí. Toto ochucení snižuje hladinu cukru v krvi, čímž zabraňuje ukládání tuku. Při pravidelném a dlouhodobém užívání dochází ke snížení hmotnosti. Kromě toho skořice obsahuje obrovské množství prospěšných látek pro tělo, proto by měla být zahrnuta do stravy pro ty, kteří nemají extra libry.

  Zázvor urychluje metabolismus, pomáhá zlepšovat trávení. Může být spotřebován jak v nakládané formě, tak v čerstvém stavu, například přidáním čaje. Pokud nemáte rádi voňavé skořice, možná zázvor bude apelovat.

  Bílé zelí a okurky pomohou zhubnout. Pokud budete konzumovat celou sezónu hlavně zeleninové saláty, bohaté na vitamíny a balast, všimnete si, že jste ztratili na váze. V zimě je nežádoucí naklánění zeleniny, protože může obsahovat dusičnany.

  Zelený čaj a káva také přispívají k hubnutí. Snažte se pít čaj v neomezeném množství bez cukru a s plátkem citronu po celý den, ale pít kávu pouze ráno, jinak můžete zaznamenat zvýšený tlak.

  Když pomáháte výrobkům, které urychlují hubnutí

  Pokud budete jíst mastné potraviny, spoustu sladkostí a potraviny spalování tuků, nemůžete doufat v úspěch. Zrychlete hubnutí pomocí koření, citrusových plodů a dalších přísad, pokud budete dodržovat dietu.

  Pro aktivní hubnutí by měl člověk konzumovat méně kalorií, než potřebuje denně. Kromě toho cvičení nebolí. Zaregistrujte se v tělocvičně, bazénu nebo jen běžet ráno, pak se šíp stupnice bude pohybovat z místa na menší stranu.

  Tip 4: Jaké bobule zhubnou

  Obsah článku

  Pozoruhodný výsledek s bobulemi goji

  Bobule tibetského goji se v poslední době stávají stále populárnější. Takový úspěch obdrželi prostřednictvím reklamy, která je plná četných internetových stránek, a reklamních lidí, kteří obdrželi výsledek jejich použití. Tyto bobule mají mnoho výhod. Za prvé, jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály a aminokyseliny nezbytné pro lidské tělo: zinek, železo, selen, germanium, vitamíny B1, E, B6, B2. Významně - 500 krát - v goji více vitamínu C než v oranžové, známý pro nejvyšší obsah tohoto vitamínu. Kromě toho, jíst bobule goji snižuje chuť k jídlu, urychluje metabolický proces, v důsledku čehož dochází k rychlejšímu metabolismu, a proto jsou tuky s větší pravděpodobností prolomit, a tělo dostane více energie, kterou potřebuje.

  Příznivé plody goji ovlivňují stav kůže a celého těla. Je snadné používat bobule: můžete je vařit odděleně, přidávat do čaje a pak jíst bobule. Pro boj s nadměrnou váhou za den stačí použít 20-40 gramů bobulí a brzy si všimnete výsledku jejich použití. Ale tento nástroj nelze nazvat levné: zpravidla jeden kilogram plodů stojí v průměru jeden a půl tisíce rublů. A proto není každý k dispozici. V tomto případě může každý, kdo chce zhubnout, poradit ostatním bobulím.

  Oblíbené bobule pro hubnutí

  Příznivě ovlivňuje stav těla jako celé maliny. Je velmi bohatý na vitamíny, nízký obsah kalorií a bez následků může být použit s mono diety. Kromě toho je třeba poznamenat, že malina pomáhá posilovat imunitní systém a neovlivňuje zvýšení hladiny cukru v krvi, což je zvláště důležité pro lidi s diabetem. Malina pro hubnutí může být konzumována čerstvá a suchá, v kompotu bez cukru. Užitečné a přírodní malinová šťáva. Neočekávejte však rychlé hubnutí z malin: hmotnost se bude postupně snižovat, ale jistě. Vezměte prosím na vědomí, že karmínová dieta se nedoporučuje pro osoby s urolitiázou, onemocněním ledvin, dnou, gastritidou a žaludečním vředem nebo dvanáctníkovým vředem. Zatímco tradiční medicína je zároveň v rozporu s názory moderních lékařů, naopak doporučuje, abyste se s těmito onemocněními vypořádali s pomocí malin.

  Normalizuje metabolismus, včetně tuku, hroznů, který je také doporučován pro použití při onemocněních kardiovaskulárních a nervových systémů.

  Černý rybíz, který má tonizující, obecné tonické vlastnosti, normalizuje metabolické procesy organismu a díky vysokému obsahu vitamínu C, organické kyseliny, draslík, zlepšuje imunitu. Pro hubnutí lze úspěšně použít ve všech formách.

  Aktivně pro hubnutí se používá jeden z největších bobulí - meloun, bohatý na vitamíny a zároveň ne-nutriční. Zvláště užitečné je použití melounu v teple, protože pomáhá tělu získat dostatek vlhkosti a zásobuje se základními vitamíny a aminokyselinami.

  Ale obecně, můžete použít mnoho bobulí pro hubnutí: jahody, borůvky, rybíz, třešně, hrozny, třešně, brusinky a další. Protože mohou uhasit nejen žízeň, ale i pocit hladu. Je užitečné nahradit bobule a jakékoli občerstvení. Lékaři obecně doporučují jíst v letních měsících nejméně 10 kilogramů různých plodů za sezónu.