Image

Infekce erythema nebo pátá nemoc: symptomy, příčiny a léčba

Infekční erytém nebo páté onemocnění u dětí je onemocnění způsobené lidským parvovirem, které se projevuje červenáním kůže a sliznic. Nejčastější u dětí ve věku od 4 do 12 let. Infekční erytém u dospělých je extrémně vzácný. U dítěte je doprovázena horečkou a horečkou. V lékařství, nemoc je také nazývána pseudorabsna.

Hlavní příčiny onemocnění

Infekční erytém se může objevit v důsledku závažného virového onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje po pseudotuberkulóze, lupus erythematosus, revmatismu nebo alergické reakci. Často se však nemoc vyskytuje za působení určitých fyziologických faktorů:

 • po popáleninách;
 • v důsledku nárazu nebo silné komprese kůže;
 • v důsledku onemocnění vnitřních orgánů;
 • se špatnou a velmi intenzivní masáží.

Onemocnění je u dospělých extrémně vzácné, ale je velmi obtížné. Největší nebezpečí nemoci je během těhotenství, protože se často stává příčinou úmrtí plodu a potratů.

Příznaky onemocnění

Hlavní příznaky onemocnění jsou v mnoha ohledech podobné virovým infekcím. Pacient je často pozorován:

 • kašel a kýchání;
 • vysoká horečka a zimnice;
 • slabost a bolest hlavy;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Po určité době po infekci má pacient po celém těle vyrážku, silná bolest svalů a vzestup teploty do krajních mezí, silná bolest v břiše.

Ve většině případů se vyrážka objeví na pátý den po infekci. Její distribuce probíhá ve fázích:

 • nejprve, vyrážka je jen na tvářích a bradě dítěte;
 • po chvíli přechází sám;
 • sekundárně, vyrážka pokrývá téměř celé tělo osoby;
 • existuje silné svědění a bolest.

Pokud je pacient na slunci delší dobu po výskytu vyrážky, pak je délka léčby značně zvýšena.

Příznaky každé z odrůd nemoci mají své vlastní příznaky, které vám umožní rychle provést diagnózu a zahájit odpovídající léčbu.

Odrůdy nemoci

Rozlišují se následující klinické formy infekčního erytému:

 • Erythema Rosenberg;
 • Chimera erythema;
 • náhlé vyrážky;
 • erythema nodosum;
 • nediferencovaný erytém;
 • exsudativní erythema multiforme.

Je nutné pochopit, jak se každá forma onemocnění projevuje.

Erythema Rosenberg

Vyznačuje se akutním průběhem v počáteční fázi vývoje. Pacient má horečku, projevují se příznaky intoxikace. Červená vyrážka se objevuje již 4-5 dní po infekci. Lokality vyrážky jsou končetiny a hýždě dítěte. Na obličeji je tento typ erytému extrémně vzácný. Ale na nohách, rukou a dně dítěte může být pevné erytematózní pole.

K úplnému vymizení lézí dochází obvykle šest dní po infekci. Na postižených místech dochází k mírnému odlupování kůže. Horečný stav trvá až 10–12 dní. Možná se objevují nádory v kloubech.

Infekční Erythema Chamer

Inkubační doba pro tento typ infekce trvá od 9 do 14 dnů. Nejčastěji je diagnostikována u dětí různého věku. To teče relativně snadno. Horečka během vývoje onemocnění zcela chybí. Už první den se objevují charakteristické vyrážky. Vyrážka je lokalizována na kůži obličeje. Jednotlivé prvky se postupně začnou spojovat a získává se tvar motýla, což je hlavní charakteristický znak erytému Chamera.

Čím více patologie postupuje, tím méně bude kožní vyrážka. To však neznamená, že se dítě zotavuje. Exanthema přetrvává na kůži až dva týdny. Často mají děti přístup k virovým infekcím horních cest dýchacích.

Erythema nodosum

Tento typ infekce se vyvíjí na pozadí již existujících patologií v těle. U dětí je velmi vzácná, ale je to právě tato forma onemocnění, která se často vyskytuje u dospělého. Symptomatologie vyslovena. Tělesná teplota pacienta prudce stoupá k horním limitům. Ve velkých kloubech se začíná objevovat bolestivost.

Vyrážka je lokalizována symetricky na nohou a předloktí. Na dotek najdete několik nodulárních útvarů poměrně velké velikosti. Kůže nad uzly je nejprve červená a pak se změní na zelenavě žlutou.

Polymorfní exsudativní forma

Intoxikace těla se projevuje velmi jasně. Tělesná teplota stoupá do horních bodů a na 4. den se celé tělo a končetiny pacienta zakryjí skvrnami.

Ve většině případů jsou skvrny naplněny zakaleným exsudátem. Nějaký čas po formaci, oni začnou se otvírat a malé vředy se tvoří na jejich místě, pak husté krusty se tvoří na jejich místě.

Náhlá vyrážka a nediferencovaná forma

Inkubační doba trvá ne déle než týden. Pak začíná akutní fáze onemocnění. Pacient má horečku, objeví se mírné příznaky intoxikace.

O čtyři dny později se teplota vrátí do normálu, ale tělo pacienta se pokryje vyrážkou. Postupně se vyrážka slučuje do jedné velké skvrny, která pokrývá nejen tělo, ale i obličej.

Projevuje se jako výsledek infekce s jakoukoli infekční chorobou, jejíž etiologie není zcela pochopena. To se projevuje silnou horečkou, výraznými příznaky intoxikace. Vyrážka, která není charakteristická pro žádné jiné onemocnění, pokrývá celou oblast těla.

Diagnostika a léčba

Virový erytém u dětí, jehož příznaky nelze vynechat, by měl být léčen v počáteční fázi. Jinak to může vést k vážným komplikacím.

Abyste si vybrali správný lék, musíte udělat přesnou diagnózu.

Laboratorní metody výzkumu v tomto případě nejsou aplikovány. Určete přítomnost nemoci pouze na charakteristické krajkové lézi na těle.

Lékař však předepíše krevní test, který pomůže určit typ patogenu a vybrat účinnou léčbu. Po zahájení léčby bude nutné opakovaně darovat krev pro obecnou analýzu, aby se určilo, jak účinná byla terapie.

Pokud se zjistí infekční erytém, léčba se provádí doma. Do nemocnice jsou posílány pouze děti, jejichž stav je velmi vážný nebo jsou příliš mladí. Hlavní terapie je zaměřena na zmírnění příznaků onemocnění a zmírnění stavu pacienta:

 • je vyžadován odpočinek;
 • pacient musí konzumovat co nejvíce tekutiny;
 • koupání a procházky na slunci je přísně zakázáno;
 • Pacient by měl dostávat antivirotika - Cycloferon, Oscillococcinum.

Páté onemocnění antibiotiky není léčeno, protože hlavním původcem není virus. Pokud má pacient vysokou teplotu, měli byste začít užívat antipyretika. Nejčastěji se používá pro tento Nurofen a Paracetamol.

Kůže dítěte by měla být léčena antiseptickými masti, které pomohou zvlhčit a zmírnit zánět. Pokud se stav pacienta výrazně zhorší, doporučuje se krevní transfúze.

Projevy infekčního erytému, formy onemocnění, diagnostika a léčba

Infekční erytém je virové onemocnění s převážně kožními projevy.

Pod tímto názvem se kombinuje skupina akutních stavů s přibližně stejnými symptomy a podobným průběhem.

Zpočátku byly popsány jako nezávislé nemoci, později byly považovány za odrůdy jediné nemoci.

Etiologie onemocnění

Příčiny infekčního erytému byly dlouhodobě neznámé. V současné době je infekce parvovirem B19 považována za hlavní etiologický faktor. Tento virus obsahující DNA byl identifikován v roce 1974 z lidského séra a dostal název podle počtu a série studovaného vzorku plazmy. Od července 2013 se stala známou pod názvem Primate erythroparvovirus 1.

Infekce je přenášena z infikované osoby vzdušnými a vertikálními cestami (transplacentálně z matky na plod). Existuje také riziko infekce během transfúze krve a jejích složek, stejně jako při transplantaci orgánů dárce infikovaného parvovirem. Ale pravděpodobnost je nízká, protože patogen není náchylný k prodloužené perzistenci v lidském těle.

Hlavním cílem viru jsou erytroidní progenitorové buňky v kostní dřeni. Plod také ovlivňuje erytroblasty pupečníkové krve a fetální játra - hlavní extramedulární hemopoetické orgány. To může způsobit klinicky významné poruchy erytropoézy, i když nejčastěji zůstává obraz periferní krve téměř nezměněn.

Proč je vyrážka v určitých oblastech těla a další symptomy infekčního erytému stále nejsou spolehlivě známy. Nejvýraznější projevy onemocnění jsou pozorovány u pacientů se sklonem k přecitlivělosti. Charakteristická vyrážka se často projevuje na pozadí jiných onemocnění: revmatismu, tularémie, tuberkulózy. Přijetí sulfa léčiv je také považováno za faktor, který přispívá k závažnějšímu a komplikovanějšímu průběhu infekčního erytému. Také fungují imunodeficience různých etiologií.

Klasifikace

V současné době existuje několik typů infekčního erytému:

 • náhlá vyrážka - charakterizovaná nejrychlejším a nejjednodušším průběhem;
 • Infekce chiméry erythema - nejčastěji pozorovaná u dětí;
 • Rosenbergova infekce erytému;
 • erythema nodosum;
 • erythema multiforme exsudativní, jeho nejzávažnější varianta se nazývá Stevens-Johnsonův syndrom;
 • nediferencovaná forma (podle klasifikace A.I. Ivanov).

Tyto stavy se nemohou navzájem transformovat, každý z nich je charakterizován rysy průběhu a povahy vyrážky.

Klinický obraz

Inkubační doba trvá 1-2 týdny (méně často se táhne do 28 dnů) a doba trvání onemocnění je v průměru od 1 do 3 týdnů. Jedinou výjimkou je závažná forma onemocnění (Stevens-Johnsonův syndrom), která může trvat déle než 1,5 měsíce.

Symptomy se skládají ze známek intoxikace a exantémy (vyrážky). Navíc horečka vždy předchází kožním projevům a může klesat po výskytu vyrážek. U některých forem onemocnění se také objeví artralgie a artropatie, mírné hepato-splenomegálie, snadno se projevující meningální syndrom. Anémie, leukopenie a neutropenie jsou příznaky masivního poškození buněk kostní dřeně.

Vyrážka infekčního erytému je bohatá, konfluentní, většinou skvrnitá, růžová a makulopapulární. Některé formy onemocnění jsou také charakterizovány výskytem uzlů nebo vesikulů. Exantém na obličeji vede k efektu "slapped tváře" s rozlitým zarudnutí. Na končetinách se vyrážka obvykle podobá krajce a skládá se ze slučování kulatých skvrn, kroužků a polokroužků. Povaha a umístění lézí jsou základem pro diagnostiku odrůd infekčního erytému, což nemá prakticky žádný vliv na léčebný režim.

Prvky exantémy postupně mizí a mizí, přičemž skvrny se stávají prstencovými. Tato fáze vyrážky se nazývá síť. V některých případech, lamelární nebo masitý peeling zůstane na zemi pro hojnou vyrážku na krátký čas. Nemoc nezanechává vnější vady: jizvy, oblasti se změnou pigmentace, zhutnění nebo ztenčení kůže.

Rysy různých forem nemoci

Náhlá vyrážka

Vyznačuje se rychlým a výrazným zvýšením tělesné teploty, které je doprovázeno všeobecně středně těžkou intoxikací. Po 3 až 4 dnech je pozorováno rychlé kritické rozlišení horečky se současným výskytem skvrn na obličeji, končetinách a těle. Vyrážka netrvá déle než 3 dny a pak spontánně zmizí bez stopy.

Infekční erythema Chimera

Tato forma není charakterizována vysokou horečkou a těžkou intoxikací, teplota je obvykle nízká nebo normální. Skvrnitá vyrážka se objevuje od prvního dne onemocnění a je lokalizována hlavně na obličeji. Spojení jeho jednotlivých prvků vede ke vzniku příznaku motýla. Jsou možné vlny opakované vyrážky, které se obvykle objevují na pozadí respiračních infekcí a hypotermií. Infekční erytém Chamera u dospělých může být doprovázen mírnou artropatií. A děti snadno snášejí nemoc.

Infekční Erythema Rosenberg

Začíná těžkou horečkou s celkovou intoxikací. Vyrážka se objevuje na pozadí pokračující hypertermie na 4-5 den nemoci. Na povrchu extenzorových povrchů velkých kloubů a hýždí je vidět více slučovacích míst, obličej zůstává čistý. Vyrážka zmizí po 5-6 dnech, brzy poté, co se teplota normalizuje.

Erythema nodosum

Vyskytuje se na pozadí některých současných infekcí. Vzhled lézí je doprovázen novou vlnou horečky, zvýšením intoxikace, artralgií. Na symetrických částech končetin se objevují husté, bolestivé, mírně zvýšené uzly červené barvy, které se pak stávají cyanotickými nebo nažloutlými. Rozlišení vyrážek je postupné, během 3 týdnů.

Erythema multiforme exsudativní

Potok se podobá erytému Rosenbergu. Ale vyrážka v této formě onemocnění je polymorfní, kromě skvrny a papuly se objevují puchýře s průhledným obsahem. V Stevens-Johnsonově syndromu se tyto otevřené vezikuly objevují také na sliznicích. To vede k erozivním a ulcerózním lézím úst, hltanu, pohlavních orgánů, řiť.

Erythema multiforme exsudativní

Nediferencovaný exsudativní erytém

Nemá žádné charakteristické znaky a obvykle proudí snadno. Vyrážka se může objevit na různých částech těla a je rychle vyřešena.

Diagnostika

Diagnóza infekčního erytému je založena na vlastnostech klinického obrazu. Současně je nutné vyloučit mnoho nemocí vyskytujících se s exantémem. Infekční erytém se liší od spalniček, zarděnek, erysipel, šarlatové horečky, leptospirózy, kožní leishmaniózy, tyfu, systémového lupus erythematosus, pediatrické roseoly a dalších onemocnění. S erythema multiforme jsou vyloučena sérová nemoc a toxidermie.

Pro ověření diagnózy ve složitých případech se používá PCR (umožňuje detekci DNA viru) a ELISA (stanovení titru specifických protilátek různých tříd). Vysoká hladina Ig G na parvovirus v nepřítomnosti Ig M označuje předchozí onemocnění.

Léčba

Léčba infekčního erytému závisí na závažnosti hlavních symptomů. Snadné onemocnění vyžaduje pouze symptomatickou terapii: antipyretická a lokální antipruritika. V případě potřeby přidejte antihistaminika, zejména v případě erythema nodosum. Sulfonamidy musí být zrušeny, pokud byly předepsány k léčbě předchozího infekčního onemocnění.

Závažný průběh a známky erythema multiforme exsudativní - základ pro zahájení léčby kortikosteroidy. Je také nezbytné, pokud má pacient imunodeficienci. V některých případech jsou předepsána různá protivirová léčiva, i když nemají na parvovirus úzce zaměřený účinek.

Předpověď

Infekční erytém u dětí a dospělých se obvykle vyskytuje poměrně snadno, zřídka komplikovaně a nepředstavuje nebezpečí pro život. Výjimkou je Stevens-Johnsonův syndrom, který je někdy fatální.

Pokud má osoba předchozí krevní poruchy, může být infekční erytém komplikován anémií. Nejtěžší forma tohoto stavu je aplastická krize, vyžadující transfuzi krve nebo jejích jednotlivých složek.

Pokud je těhotná žena infikována, existuje riziko intrauterinní smrti plodu. Jiným názvem infekčního erytému je tedy páté onemocnění. To je dáno tím, že mnoho lékařů to srovnává se skupinou TORCH, která zahrnuje potenciálně teratogenní rubeolu, toxoplazmózu, herpes a infekci cytomegalovirem. Virus erythema je nejnebezpečnější v období gestace 10-26 týdnů, infekce během tohoto období může způsobit potrat. Tato infekce však nepředstavuje hrozbu pro život nejtěžší ženy.

Infekční erytém zanechává celoživotní imunitu bez ohledu na závažnost symptomů. Specifické protilátky se tvoří i v latentní (neparparentní, asymptomatické) formě onemocnění. Často se lidé dozvědí o odložené parvovirové infekci až po sérologickém vyšetření.

Prevence

Virová virová erythema nepatří mezi vysoce nakažlivé infekce a nemá žádnou specifickou profylaxi. Celkové zdraví organismu, snížení úrovně alergizace, včasná a kompetentní léčba onemocnění pozadí přispívá ke snížení rizika komplikací.

Těhotné ženě se doporučuje vyhnout se davům lidí, v případě potřeby použít masky, vypláchnout ústa a opláchnout nos po kontaktu s pacientem s podezřením na infekci erytému. Když se objeví horečka a vyrážka, musí co nejdříve navštívit lékaře a být vyšetřena.

Infekční erytém (páté onemocnění)

Popis:

Infekční erytém je běžná dětská choroba. Dospělí mohou také onemocnět. Infekční erytém je také nazýván pátým onemocněním, protože někdy se na obličeji objeví vyrážka. Onemocnění se šíří kýcháním a kašlem.

Zpravidla lidé distribuují infekční erytém, pokud mají příznaky podobné chřipce a před nástupem vyrážky. Lidé, kteří trpí infekcí erytémem a určitými problémy s krví nebo slabým imunitním systémem, mohou nemoc rozšířit déle.

Příčiny infekčního erytému (páté onemocnění):

Vývoj pátého onemocnění je způsoben virem lidského parvoviru B19.

Příznaky infekčního erytému (páté onemocnění):

Časné příznaky infekčního erytému připomínají chřipku. Po několika dnech se objeví vyrážka a některé budou mít bolesti kloubů. Vývoj infekčního erytému může být zaměňován s jinými onemocněními, u kterých se vyskytují podobné symptomy.

Jiné nemoci, jejich příznaky připomínající pátou nemoc.
Vývoj infekčního erytému může být zaměňován s jinými onemocněními, u kterých se vyskytují podobné příznaky:
Virové infekce, které způsobují vyrážku, jako je (spalničky) zarděnka nebo šarlatová horečka.
Alergická reakce, která způsobuje vznik vyrážky, například alergie na léky nebo jiné léky.
Nemoci, které postihují klouby, jako je artritida nebo systémový lupus erythematosus.

Příznaky podobné vývoji chřipky.
Symptomy infekčního erytému se vyskytují 2 až 3 týdny po expozici viru. Obvykle se počáteční příznaky podobají vývoji chřipky a mohou být tak malé, že si je nikdo nevšimne. Někteří lidé s infekcí erytému nevykazují vůbec žádné příznaky. Zpočátku mohou nastat následující příznaky:
Rýma a bolest v krku.
Bolesti hlavy a bolesti břicha.
Ve vzácných případech se může objevit mírná horečka.
Slabost v těle a bolest v kloubech.

Vyrážka
Přibližně 7 dní po nástupu příznaků podobných chřipce se může objevit vyrážka, i když u dospělých se vyrážka nevyvíjí tak často jako u dětí. Někteří lidé nemají vyrážku vůbec.

Pokud se objeví vyrážka, obvykle se vyvíjí podle předvídatelného plánu, který prochází dvěma nebo třemi fázemi vývoje:
Jasně červená vyrážka se objeví na tvářích (často tváře vypadají, že byly poraženy) a někdy se vyrážka objeví na čele a na bradě. Tato vyrážka obvykle vymizí za 2 až 5 dnů.
Na krku, trupu, předloktí, horním koleni a hýždě se může objevit vyrážka. Vyrážka začíná kulatými červenými skvrnami a pak roste, připomínající krajky. Vyrážka může svědit zejména u starších dětí. Druhá fáze trvá týden nebo méně.
Po vymizení vyrážky na těle se může projevit vystavení slunečnímu záření, vysokým teplotám nebo stresovým situacím. Tato vyrážka obvykle trvá 1 až 3 týdny. I když se vyrážka objeví, neznamená to, že se váš stav zhoršuje.

Bolesti kloubů.
Bolesti kloubů v pažích, zápěstí, kotnících a nohou se obvykle vyskytují u dospělých, zvláště u žen. Bolest trvá obvykle 1 až 3 týdny, i když ve vzácných případech může bolest trvat déle. Infekční erytém obvykle nezpůsobuje trvalé poškození kloubů.

Komplikace:

U lidí se slabým imunitním systémem, u kterých se rozvine páté onemocnění, se může vyvinout chronický parvovirus B19, který může vést k závažnější anémii.

Léčba infekčního erytému (páté onemocnění):

Pro předepsanou léčbu:

Pro běžné zdravé lidi s infekčním onemocněním erytému je dostatečná obvyklá domácí léčba (včetně odpočinku, příjmu tekutin a léků proti bolesti). Znovuvytvoření vyrážky neznamená, že onemocnění progreduje nebo že se stav zhoršil. Často se může objevit vyrážka z vystavení slunečnímu záření, vysokým teplotám nebo stresovým situacím.

Pro léčbu infekčního erytému nepoužívejte antibiotika, protože vývoj onemocnění je způsoben virem, nikoliv bakterií.

Léčba pro osoby s vysokým rizikem.
Těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem nebo s krevními problémy, jako je srpkovité onemocnění nebo talasemie, jsou však vystaveni zvýšenému riziku vzniku komplikací z páté choroby. Tito lidé musí být pod dohledem specialistů a v případě kontaktu s nemocnou osobou by se měli dostavit k lékaři. Příležitostně může být nutná hospitalizace k odstranění komplikací.

Pokud jste těhotná a byla jste postižena virem, který způsobuje pátou chorobu, může vám lékař doporučit krevní test, zda jste infikováni nebo zda máte rozvinutou imunitu. Pokud jste byli infikováni, lékař vám může doporučit časté zvukové studie plodu během těhotenství.

Zabraňte šíření infekčního erytému.
V době, kdy se objeví vyrážka, už nebudete prodavačem nemoci. Jakmile má dítě vyrážku, může se vrátit do školy nebo do mateřské školy.

Lidé, kteří se nakazí infekcí erytému, včetně těch, u kterých se vyvinuly komplikace, by měli učinit opatření k zastavení šíření viru. Měli byste si často umýt ruce. Pokud jsou pacienti s infekcí erytému hospitalizováni, mohou být izolováni od jiných pacientů.

V současné době se testuje vakcína proti parvovirům B19 a může být dostupná ve velmi blízké budoucnosti.

Léčba komplikací z infekčního erytému.
Těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem nebo s problémy s krevním složením, jako je srpkovitá anémie nebo talasémie, jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku komplikací z páté choroby.

Léčba těhotných žen Ve velmi vzácných případech se u plodu infikovaného parvovirem B19 může vyvinout závažná anémie a nádor nebo stav zvaný polyhydramnios. Aby bylo možné odhalit takové problémy, musí být plod a matka pečlivě sledovány a měla by být prováděna pravidelná ultrazvuková vyšetření. Když se zjistí, že plod má edém, plod může být léčen transfuzí krve, zatímco dítě je stále v děloze, i když to obvykle není nutné. Některé děti, které se narodily matkám infikovaným infekcí erytému během těhotenství, mohou také dostat krevní transfuzi.

Léčba lidí s poruchami krve nebo oslabeným imunitním systémem.

Lidé s poruchami krve, které způsobují anémii (například srpkovitou anémii nebo talasemii), mohou potřebovat krevní transfúze, pokud se stav dramaticky zhorší (krátkodobá aplastická anémie). Aby se zabránilo rozvoji chronické infekce parvovirem B19 a hlubokou anémií, může být lidem se oslabeným imunitním systémem podán intravenózní imunoglobulin.

Infekční erytém (páté onemocnění). Metody domácí léčby pro děti

Pokud jste nenalezli odpověď, nebo vám může pomoci lékař, můžete se obrátit na naše specialisty a získat odpověď do hodiny.

Jedná se o poměrně běžnou dětskou infekci, i když diagnóza infekčního erytému na kartě je zřídka nastavena - obvykle se zaměňuje za jiné dětské infekce, alergie, dermatitidu a další patologie.

Dospělí mohou být také infikováni erytémem infekčním, ale mají odlišný průběh od dětí, mohou se vyvinout vyrážka na obličeji, což prakticky není případ dětí. Onemocnění patří do skupiny respiračních infekcí, je přenášeno při kýchání nebo kašlání, při mluvení nebo křiku, u dětí může být přenášeno při používání běžných hraček, a pokud je děti vytáhnou do úst, slinami. Tam mohou být případy šíření páté nemoci přes obyčejná jídla, lžíce a talíře, přes polibky rodičů. Obvykle se infekční erytém přenáší, když se objeví první příznaky podobné chřipce, a pacienti jsou nakažliví, dokud se neobjeví typická kožní vyrážka. Pokud se nemoc vyskytuje u oslabených dětí nebo dospělých, kteří mají různá krevní onemocnění, oslabenou imunitu nebo chronická onemocnění, mohou zůstat mnohem nákazlivější než obvykle a představují velké nebezpečí v epidemii.

Projevy nemoci

Symptomy infekčního erytému se mohou lišit v závislosti na době onemocnění, infekční dávce viru a mnoha dalších faktorech - věku, komorbiditách, problémech s krevním systémem atd. Nejčasnější příznaky infekčního erytému lze považovat za respirační projevy, připomínající nástup chřipky nebo nachlazení. Teplota stoupá, jsou zde projevy rýmy, kýchání, svědění v nose, bolest a bolest v krku, celková malátnost, zimnice, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu.

Po několika dnech se mohou objevit první projevy vyrážky na těle a u některých pacientů se může objevit i vyrážka, bolest v kloubech a svalech. Projevy infekčního erytému v klinických projevech mohou mít podobné projevy s mnoha dalšími chorobami, s nimiž je lékaři a pacienti často zaměňují.

Podle vývoje klinických příznaků může být pátá choroba nebo infekční erytém podobný dětským virovým a mikrobiálním infekcím, které se vyskytují při rozvoji vyrážky - šarlatové horečky, zarděnky spalniček, spalniček, roseoly. Kromě toho může být infekční erytém podobný projevům alergických reakcí s kožními vyrážkami - například. Podobně alergičtí na zavedení léčiv (antibiotika, sirup proti kašli a sirupy proti horečce), kontaktní dermatitidu. Podobně se mohou vyskytnout systémová onemocnění pojivové tkáně, jako je revmatoidní artritida, systémový lupus erythematosus, sklerodermie a podobné stavy.

Hlavní projevy infekčního erytému by tedy měly zahrnovat:

Příznaky podobné chladu, které se objevují dva až tři dny po expozici tělu virů. Obvykle nejčastějšími příznaky mohou být mírné onemocnění, nazofaryngeální diskomfort a kašel. Pacient může jít téměř bez povšimnutí, a pak je onemocnění subklinické, vyrážka může být krátkodobá a bez povšimnutí.

V typickém kurzu se vyskytuje klinika:

 1. bolesti hlavy
 2. bolest břicha,
 3. teplota vzrostla na 38 stupňů nebo mírně vyšší
 4. bolest v kloubech
 5. celková slabost, slabost, snížený výkon.
Vyrážka se objevuje na těle obvykle pátý den od okamžiku infekce, i když může docházet ke kolísání klinických projevů vyrážky ze dvou až sedmi dnů. U dětí se vyrážka vyskytuje mnohem častěji než u dospělých, s atypickým průběhem, může dojít k infekčnímu erytému bez vyrážky.

V případě typického projevu vyrážky se vyskytuje podle určitého plánu, v jeho vývoji se vyskytují dva nebo tři pravidelné stádia - především se v oblasti tváře objevuje jasně červená vyrážka, zatímco obličej a tváře vypadají, jako by bylo dítě šleháno do tváře. Někdy vyrážka může jít na bradu nebo na čelo. Tato vyrážka netrvá déle než dva až pět dní a projde bez stopy.

Ve druhé fázi se může objevit vyrážka v krku, v trupu, na předloktích, na ramenou, na horních končetinách, na kolenou a na hýždě. Vyrážka vypadá jako červené skvrny kulatého tvaru a pak začíná růst ve formě "krajky". Vyrážka může způsobit svědění, zejména u starších dětí a dospělých. V průměru tato fáze vyrážky trvá asi týden nebo o něco méně.

Potom vyrážka zcela zmizí, ale pod vlivem přímého slunečního světla, stresových účinků nebo vysoké teploty se vyrážka může objevit na stejných místech. Taková vyrážka bude trvat od jednoho do tří týdnů, ale pokud se vyrážka objeví, neznamená to zhoršení stavu.

Jedním ze symptomů infekčního erytému je bolest v kloubech, obvykle postihuje klouby v zápěstí a loktech, kotníky a kolena, menší klouby prstů a rukou. Zvláště často se to děje u dívek a žen, bolest může trvat od jednoho do tří týdnů, i když občas může být bolest delší. Zároveň nedochází k otoku, zčervenání kloubu, kromě nepříjemných a ne příliš bolestivých pocitů, nic víc.

Co mohou být komplikace

S rozvojem infekčního erytému nebo jinak pátého onemocnění se v některých případech mohou vyskytnout závažné komplikace, i když tomu tak není vždy. Za prvé, v případě infekčního erytému se tvorba nových červených krvinek (erytrocytů) může na chvíli zastavit, ale obvykle u zdravých dětí nebo dospělých tento jev není pozorován a nezpůsobuje významné problémy s tvorbou krve.

Pokud má dítě nebo dospělý problémy s krevním systémem a červenými krvinkami, například s thalassemií nebo srpkovitou anémií, může dojít k závažným krevním komplikacím. S dočasným ukončením syntézy červených krvinek se může objevit fenomén aplastické krize, který snižuje počet krvinek v krvi, což může trvat sedm až deset dní. Takové onemocnění se stane ještě nebezpečnějším pro osoby s projevy aplastické anémie - jejich zdraví a celková pohoda může být významně ovlivněna. Objeví se příznaky horečky, apatie, palpitace, zvýšené dýchání a další potíže.

Pokud dítě pociťuje symptomy imunodeficience, onemocnění s tímto typem viru se může rozvinout do stavu chronického nosiče, který nakonec povede k vytvoření dostatečně závažné kostní dřeně a tvorby krve s tvorbou rezistentní a rezistentní vůči anémii.

Metody diagnostiky onemocnění

Klinická a laboratorní diagnostika tohoto typu onemocnění je poměrně obtížná. To je způsobeno tím, že lékaři v terénní praxi nejsou s touto infekcí příliš obeznámeni, je to zřídka diagnostikováno. Diagnóza může být obvykle navržena klinicky pro přítomnost určitého typického vyrážky „krajky“, po podrobném průzkumu stavu zdraví a možných příčin a způsobů infekce a také potvrzení údajů o přítomnosti typické vyrážky na těle v oblasti sherry, těla, nohou a rukou.

Kromě klinického obrazu je zapotřebí řada laboratorních testů k potvrzení diagnózy - sérologické testy mohou být provedeny za účelem identifikace titru protilátek proti viru, který zůstává vysoký po dobu tří měsíců po nástupu onemocnění. To platí zejména v případě artritidy - lézí velkých kloubů a bez typické studené kliniky a přítomnosti vyrážky. Aby se vyloučila mikrobiální infekce nebo připojily komplikace, provádějí se obecné krevní testy. Účelem této analýzy je získat důležité informace - kolik virus ovlivňuje hematopoetický systém a jaké následky mohou být důsledkem působení viru. Nejprve se zkoumá počet červených krvinek a stupeň regenerace červených krvinek hladinou retikulocytů. Je také důležité se podívat na stav leukocytů a krevních destiček, protože se také podílejí na tvorbě krve a mohou se snižovat paralelně s červenou krví.

Je také možné vyhodnotit účinnost léčby a začátek zotavovacího období analýzou krve. Zvláště důležité je pečlivě sledovat krevní test v přítomnosti anémie a snížení počtu retikulocytů v pozadí, stejně jako výskyt příznaků únavy, bledé kůže a slabosti.

Metody léčby infekčního erytému

V případě infekce erytému u normálních zdravých dětí nebo dospělých je indikována domácí léčba podle zásad léčby všech virových infekcí. Při horečce je nutné dodržet odpočinek, příjem velkého množství tekutiny, příjem antivirotik a symptomatických látek. Nezapomeňte, že vyrážka může být dvouvlnná a třívlnná a neměla by být užívána pro její opakování jako zhoršení infekce nebo zhoršení stavu. Často je nutné omezit příjem horkých lázní, být v soláriu nebo na pláži, aby se vyrážka neobjevila znovu. Během nemoci se vyplatí izolovat se od stresu a úzkosti, které také vyvolávají opakované erupce.

Antibiotika v léčbě infekčního erytému nejsou ukázána, jedná se o virové onemocnění a antibiotikum nemá nikoho, kdo by bojoval. Jejich jmenování bude odůvodněno přistoupením k mikrobiálním komplikacím, bolestem v krku, pneumonií nebo otitis.

Infekční erytém může představovat nebezpečí během těhotenství, s oslabenou imunitou nebo u lidí s onemocněním krve. Tento případ ukazuje hospitalizaci v nemocnici a neustálé dynamické sledování stavu s odběrem krve a monitorováním tvorby krve. Těhotným ženám se navíc přidává ultrazvukové vyšetření plodu a posouzení jeho zdraví, jakož i podrobný krevní test a srážení krve.

Karanténní opatření pro infekční erytém se nevyvíjejí, pacient se stává neinfekčním od okamžiku, kdy se objeví vyrážka, a v uspokojivém stavu může navštěvovat školu nebo školku. V této době probíhají práce na vývoji vakcíny proti viru B19 a je možné, že profylaxe této choroby bude provedena brzy.

Mnohem obtížnější je situace s dětmi trpícími aplastickými nebo jinými typy anémie, v důsledku zhoršené tvorby krve, se může vyvinout syndrom závažného nedostatku kyslíku v důsledku snížení počtu buněk a hemoglobinu (aplastická krize). V takových případech může být prokázáno, že i krevní transfúze erytrocytů a jejich rhesus zajišťují dostatečný přísun kyslíku do tkáně. To se provádí pouze na svědectví a pouze v nemocnici.

Metody domácí léčby pro děti

S rozvojem infekčního erytému je indikována symptomatická léčba doma, která zahrnuje:

 1. antipyretika na bázi paracetamolu při vysoké teplotě, s bolestí kloubů,
 2. silný příjem tekutin
 3. děti si musí krátce zkrátit nehty, aby si během svědění nepoškrábaly kůži,
 4. se silným svěděním jsou uvedeny studené koupele se škrobem, ovesné vločky nebo antihistaminika,
 5. Kalominový krém může pomoci zmírnit svědění a zmírnit suchou pokožku.
V každém případě onemocnění trvá ne více než dvě, méně než tři týdny a zmizí bez stopy, zanechávající žádné komplikace. Prognóza onemocnění je příznivá, nedošlo k žádnému úmrtí.

Někdy se infekční erytém nazývá pátou chorobou.

Infekční erytém u dětí může ovlivnit jakýkoli dětský věk. Dospělí jsou také nemocní, bez omezení věku. U dospělých pacientů není poškození kloubů neobvyklé.

To je si všiml, že tato infekce je závažnější u žen a nejčastěji dochází v období jaro-zima.

Infekční erytém u dětí je přenášen vzduchem rozptýlenými kapičkami. Pacient zůstává infekční v celém klinickém obrazu kožních lézí. Procento infekcí, po kontaktu s nemocným dítětem, je 50%.

Klinický obraz a symptomy infekčního erytému u dětí

Inkubační doba trvá 4 až 14 dnů. Hlavní projevy onemocnění s výjimkou projevů kůže jsou: horečka, celková malátnost, letargie, někdy i rýma. Ve chvílích, kdy se objeví vyrážka, je klinický obraz průběhu onemocnění doprovázen nauzeou, kašlem, průjmem, horečkou. Vzácně se projevuje artralgie. Možná vývoj svědění.

Vyrážka v přírodě se podobá „plácnutí tváří“. Na trupu a koncích dítěte se vyrážka slučuje do síťoviny nebo krajky. Je velmi vzácné, aby se vyrážka podobala hrubé vyrážce, což ztěžuje rozlišení diagnózy.

Je velmi důležité rozlišovat infekční erytém, jak bylo řečeno u spalniček, rubeoly, šarlatové horečky, enterovirových infekcí.

Charakteristickým diagnostickým znakem je vyrážka v podobě fackovaných tváří, po 1 až 4 dnech zmizí. Poté se na kůži dítěte vytvoří vyrážka krajkového charakteru, která je lokalizována na krčních a extenzorových plochách končetin.

Je charakteristické, že infekční erytém u dětí může jasně ukázat své klinické příznaky od 5 do 9 dnů, ale někdy po přehřátí nebo podchlazení, pod vlivem slunečního světla, se zvýšeným emocionálním nebo fyzickým stresem, se může objevit i po mnoha měsících po nemoci.

Léčba infekčního erytému

Léčba infekčního erytému u dětí je symptomatická a je zaměřena na snížení rizika možných komplikací. Je nutné zastavit horečný stav dítěte a pomocí antiseptických roztoků zabránit sekundární infekci kůže prostřednictvím prvků vyrážky.

Nemoc číslo 5

Infekční erytém je často označován jako pátá choroba, protože se jedná o pátou šestiletou virovou vyrážku popsanou výše.
• Infekční erytém (IE) převládá po celém světě. Většina pacientů se během školního roku nakazí.
• Infekční erytém (IE) je vysoce infekční onemocnění, které se šíří vzduchem a nejčastěji se vyvíjí v pozdní zimě - začátkem léta. V některých populacích jsou cyklické lokální epidemie pozorovány každých 4–10 let.

• 30–40% těhotných žen nemá žádné hladiny protilátek IgG proti infekčnímu agens, proto jsou považovány za citlivé na toto onemocnění. Infekce během těhotenství může v některých případech vést k úmrtí plodu.
• Infekční erytém (IE) je mírná virová febrilní infekce spojená s vyrážkou. Kauzálním původcem infekce je parvovirus B 19.

• Většina lidí infikovaných parvovirem B 19, klinický obraz IE, se nevyvíjí.
• Parvovirus B 19 infikuje rychle se dělící buňky a je cytotoxický pro lidské progenitorové buňky erytrocytů.

• Po primární infekci se virémie vyvíjí v kombinaci s prudkým poklesem počtu retikulocytů a anémie. U zdravých pacientů se anémie zřídka klinicky projevuje, ale může se stát vážným problémem, pokud by počet červených krvinek byl ještě před onemocněním nízký. Pacienti s chronickou anémií, jako jsou srpkovité buňky nebo talasémie, mohou trpět přechodnou aplastickou krizí.

• Pokud se žena během těhotenství infikuje, může vertikální přenos vést k vrozené infekci. Riziko ztráty plodu nebo úpadku plodu je nejvyšší (míra ztráty plodu je 11%), pokud se během prvních 20 týdnů těhotenství vyskytne infekce.

Pátá choroba je charakterizována klasickou erytematózní vyrážkou na tvářích u dětí na pozadí komparativní bledosti okolní kůže - obrazem „slapped tváří“ a „laced“ erytematózy na trupu a končetinách. Před výskytem kožních vyrážek se u dětí a dospělých mohou vyskytnout specifické symptomy podobné chřipce po dobu 4 a více dnů. U dospělých může artropatie rukou, zápěstí, kolen a kotníků předcházet vzniku vyrážky. Onemocnění je obvykle vyřešeno samostatně.

Vyrážky začínají klasickým obrazem „fackovaných tváří“. Potom se na končetinách objeví erytematózní skvrnitá vyrážka. Po několika dnech se vyrážky na končetinách blednou a tvoří „krajkový“ vzor. Exantém se může opakovat několik týdnů po cvičení, vystavení slunci, koupání v horké vodě nebo stresu.

Laboratorní testy se obvykle nevyžadují, pokud se diagnóza provádí na základě anamnézy a klinického vyšetření. U těhotných žen, u nichž je riziko infekce, někdy zjistí přítomnost sérových IgM protilátek specifických pro B19. Čtyřnásobný nebo vyšší nárůst titrů sérových IgG protilátek specifických pro B19 po 3 týdnech indikuje přítomnost infekce.

U pacientů se symptomy anémie a zvýšenou destrukcí červených krvinek v anamnéze (např. Srpkovitou anémií, dědičnou sférocytózou) nebo sníženou tvorbou červených krvinek (např. U anémie z nedostatku železa) by měla být anémie korigována.

Diferenciální diagnostika infekčního erytému

• Akutní revmatická horečka se projevuje jako malá papulární vyrážka (jako např. Brusný papír) na pozadí streptokokové infekce.
• Reakce alergické přecitlivělosti se projevuje vaskulitickými erupcemi.
• Lyme nemoc je charakterizována pervasive vyrážky s rozlišením ve středu.

Páté onemocnění (infekční erytém):
a - ve dvou sesterách, obraz „slapped cheek“, typický pro infekční erytém. Navzdory přítomnosti otoků u jedné ze sester byla nemoc u obou dívek zcela asymptomatická.
b - v nedávné epidemii pátého onemocnění se v tomto jinak zdravém 9letém chlapci objevily rozptýlené krajky a spojující se vyrážky ve tvaru prstence.
Oční erytém na rukou se periodicky opakoval po dobu 6 týdnů.

Léčba infekčního erytému

• IE (pátá nemoc) se obvykle řeší nezávisle a nevyžaduje specifickou léčbu.
• Nesteroidní protizánětlivé léky a acetaminofen mohou zmírnit příznaky horečky a artralgie.
• Přechodná aplastická anémie může být dostatečně závažná a před obnovením tvorby červených krvinek v těle pacienta musí být provedena krevní transfúze.
• Těhotné ženy, které jsou vystaveny riziku infekce nebo mají příznaky infekce parvovirem, by měly podstoupit sérologické vyšetření. Ženy s pozitivním testem na akutní infekci v období do 20. týdne těhotenství (například pozitivní na IgM a negativní na IgG) by měly být informovány o nízkém riziku ztráty plodu a vývoji vrozených anomálií. Pokud jsou výsledky testů pozitivní, někteří odborníci doporučují provést ultrazvukové vyšetření, aby zjistili známky fetální kapky. Intrauterinní krevní transfúze je jediným účinným způsobem léčby fetální anémie.

Doporučení pro pacienty s infekcí erytému: t
• Rodiče by měli v typických případech objasnit, že nemoc je obvykle řešena samostatně. Pacient může pokračovat v běžných činnostech a zároveň se vyhnout vystavení slunci.
• S výskytem klasických známek IE již děti nejsou nakažlivé a mohou navštěvovat školu / školku.
• Ženy, které měly akutní infekci před 20. týdnem těhotenství, by měly být informovány o nízkém riziku ztráty plodu a vývoji vrozených anomálií. Po 20 týdnech těhotenství někteří lékaři doporučují opakovaná ultrazvuková vyšetření za účelem zjištění příznaků fetální kapky.

Klinický příklad infekčního erytému. Dvouletý chlapec byl převezen k lékaři s mírnými příznaky podobné chřipce a vyrážka. Dítě má na tvářích erytematózní vyrážku a „šněrovanou“ erytematózní vyrážku na trupu a končetinách. Obraz "slapped tváře" snadno umožňuje stanovit diagnózu pátého onemocnění. Rodiče byli ujištěni tím, že vysvětlili, že nemoc se vyřešila sama. Další den bylo dítě propuštěno pro ambulantní monitoring.

Diagnostika a léčba infekčního erytému u dětí a dospělých

Infekční erytém (pátá choroba) je skupina virových onemocnění, která jsou způsobena parvovirem typu B19. Etiologie onemocnění není zcela známa. Symptomy erytému jsou podobné příznakům jakékoli jiné infekce, což činí diagnózu obtížnou. Léčba je předepsána v závislosti na formě onemocnění. Podrobnosti jsou popsány v článku.

Co je infekční erytém?

Skupina virových onemocnění způsobených parvovirem B19 se nazývá infekční erytém. Charakteristickými znaky onemocnění jsou horečka, horečka, zarudnutí ve velkém měřítku. Jeden člověk trpí erytémem jednou. Dále má tělo celoživotní odolnost vůči viru. Rizikem jsou děti ve věku 4-12 let. Jsou snáze nést nemoc. Dospělí onemocní méně často, ale vážněji.

Příčiny infekce

Existují různé názory na etologii viru. Existují náznaky, že "pátá choroba" se vyskytuje na pozadí vývoje revmatismu, tuberkulózy, tularémie, jako reakce těla. Nosiči viru B19 mohou být zvířata. Jsou známy případy infekce s infekcí erytému prostřednictvím škrábanců koček. B19 je komplexní DNA virus s neuvěřitelnou odolností vůči fyziologickým faktorům. Při teplotě 56 stupňů je schopna existovat asi hodinu.

Umístění dislokace viru jsou buňky kostní dřeně. Infekce je přenášena vzduchem a v procesu krevní transfúze z infikované osoby, stejně jako z matky na plod přes pupeční šňůru.

Hlavní příčiny infekčního erytému jsou tedy:

 • kontakt s nosičem viru;
 • komplikace z předchozích infekčních onemocnění;
 • vedlejší účinky užívání sulfonamidů.

Nejčastěji jsou lidé s přecitlivělostí a oslabenou imunitou nemocní.

Klinické formy a symptomy

Doba viru trvá 1 až 4 týdny. Infikovaná osoba je nemocná 7-21 dní. Erytém v komplikované formě trvá až 1,5 měsíce. Celá skupina nemocí je podobná u symptomů, ale existují rozdíly. V lékařství existuje několik klinických forem "páté choroby":

 • Náhlý erytém. Vyznačuje se prudkým nárůstem tělesné teploty - až 38-39 stupňů. V tomto případě dochází k intoxikaci těla v mírné formě. Po 3–4 dnech se objevují známky horečky se současným vyrážením velkých skvrn na jednotlivých oblastech těla. Vyrážka zmizí tak rychle, jak se objeví po 3 dnech.
 • Erythema Chamera. V tomto případě se vyrážka objeví okamžitě. V tomto případě není tělesná teplota vyšší než 37 stupňů. Intoxikace se neprojevuje. Červené skvrny se soustředí na obličej v podobě motýla. Pokud se virus vyvíjí na pozadí respiračních onemocnění, může se vyrážka objevit několikrát. U dospělých s touto formou onemocnění je pozorována mírná artropatie - vaskulární léze. Děti se s onemocněním snadno vyrovnávají.
 • Erythema Rosenberg. To je obtížnější případ. Od prvního dne se horečka objevuje na pozadí akutní intoxikace těla. 4. - 5. den se objevují červené skvrny, které se spojují v místech rozšíření kloubů a hýždí. Na obličeji není žádná vyrážka. Po normalizaci teploty na 4-5 den, skvrny zmizí.
 • Nodulární erytém. Virus se vyvíjí na pozadí infekčních onemocnění. Horečka s vysokým stupněm intoxikace je přítomna od prvního dne. Dolní končetiny a předloktí jsou pokryty symetrií s bolestivými červenými skvrnami s těsněním uvnitř v podobě uzlů. Když se zotavujete, zarudnutí se změní na nažloutlý odstín. Vyrážka přetrvává do 21 dnů.

Infekční erytém je obecně charakterizován následujícími příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty z 37 na 39 stupňů;
 • charakteristické zarudnutí některých částí těla;
 • bolesti kloubů;
 • snížená chuť k jídlu;
 • obecná malátnost.

Diagnostika

Virus infekčního erytému není vždy okamžitě rozpoznán. Onemocnění je poměrně vzácné. Symptomy jsou srovnatelné s takovými chorobami jako - zarděnka, spalničky, erysipely, šarlatová horečka, kožní leishmanióza, leptospiróza, tyfus, lupus erythematosus a další. Známky těchto onemocnění se zdají být téměř identické.

Diagnóza "páté choroby" je způsobena povahou zarudnutí. Vyrážka má bohatou červenou barvu a velkou formu. Skvrny se mohou "rozšířit" na obličej, protože to, co je nemoc někdy nazývána - "nemoc plácl tváře." Na rukou a nohou je vyrážka podobná tkaničkám, kroužkům, půlkruhům, plným kruhům.

Pacient předává obecné analýzy. V laboratoři se virová DNA izoluje polymerázovou řetězovou reakcí (PCR). Použití enzymového imunoanalýzy je určeno přítomností akutní infekce nebo mírné formy. V některých případech je infekční erytém diagnostikován ve stadiu dokončení vývoje viru.

Léčba a prognóza

Když je detekován infekční erytém, pacientovi je předepsán odpočinek na lůžku. LÉČEBNÁ LÉKAŘSKÁ LÉKAŘSKÁ LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉČIVÁ LÉKAŘSKÁ LÉKAŘSKÁ LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉČIVÁ LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉČEBNÁ LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉČEBNÁ LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉČIVÁ PŘÍPRAVA LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉKAŘSKÁ PŘÍPRAVA LÉČEBNÝ POSTUP Léčebná terapie je určena pouze dětem. Dospělý by měl být hospitalizován v případě těžké formy viru a rozvoje komplikací.

Těhotné ženy infikované „pátou nemocí“ jsou přijímány do nemocnice k uchování. Léčba se provádí pod dohledem lékařů a kontroly fetálního ultrazvuku.

Odstranění infekce se provádí pomocí léků na příznaky onemocnění. Léky populárních skupin jsou předepsány:

 • antihistaminika;
 • antipyretická léčiva;
 • antibiotika (v přítomnosti mikrobů);
 • antispasmodika.

V závažných případech se používají širokospektrální steroidní hormony. Následky po kožních vyrážkách jsou vyloučeny vnějšími prostředky na doporučení dermatologa. Během období nemoci se doporučuje pít dostatek vody a vyhnout se slunečnímu záření.

Prognóza detekce infekčního erytému je pozitivní. Dokud se neobjeví první vyrážka, pacient je izolován od kontaktu se zdravými lidmi. Jakmile se objeví skvrny, virus se nestane nebezpečným. Se správným přístupem lze „pátou nemoc“ snadno léčit.

Možné komplikace

Během období infekčního erytému je nukleace červených krvinek dočasně pozastavena. Zdraví lidé tím nebudou trpět. Pacienti s poruchou krevního oběhu jsou vystaveni riziku anémie.

Přítomnost viru B19 v těle poskytuje komplikaci ledvin a jater. Během diagnózy je pozorován nárůst jejich velikosti. Pokud se v této oblasti vyskytnou zdravotní problémy, mohou se zhoršit.

Nejobtížnější případy se vyskytují u dětí trpících HIV. V tomto případě je "pátá nemoc" špatně léčitelná a může se stát chronickou. V důsledku toho má dítě vážné poškození kostní dřeně. Dále dochází k porušení tvorby krve s následným rozvojem anémie.

Po prohlédnutí videa se dozvíte o vlastnostech vývoje infekčního erytému u dětí. Lékař hovoří o příznacích a metodách léčby onemocnění.

Prevence

Infekční erytém v raných stadiích vývoje se může objevit v latentní formě. Nikdo není pojištěn proti virové infekci. Proto je třeba především dodržovat základní pravidla osobní hygieny:

 • umyj si ruce poté, co vyšel ven;
 • nepoužívejte věci jiných lidí ve společných prostorách: bazény, lázně, sauny;
 • dejte si pozor na kontakt s pacienty s infekčními chorobami.

Při prvních příznacích virového onemocnění byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Infekce erytému je obtížné rozpoznat, protože je podobná většině virových onemocnění. Navzdory závažnosti procesů některých forem onemocnění se nemoc rychle léčí za pomoci elementárních léků. Ve většině případů nejsou žádné komplikace.