Image

Jaké nemoci zhubnout?

Rostete bez vysvětlitelného důvodu a nerozumíte tomu, co je s ním spojeno? V tomto článku se podíváme na nejčastější příčiny hubnutí, stejně jako zjistit, který lékař potřebujete konzultovat.

Dramatický úbytek hmotnosti jako symptom

Ztráta hmotnosti je často vědomá volba - změníme dietu a zvýšíme fyzickou aktivitu, abychom se zbavili kil a byli zdravější. V tomto případě je normou i poměrně ostrá ztráta hmotnosti.

Na druhé straně, někteří zhubnou právě když čelí vážné nemoci. S rozvojem nejzávažnějších onemocnění se objeví jeden nebo několik dalších příznaků, které se objevují ještě před ztrátou kilogramu. V této situaci jsou příčiny dramatického hubnutí zcela pochopitelné a dokonce očekávané.

Někdy se stává, že prvním příznakem vzniku vážné nemoci je ztráta kilogramu. Jiné příznaky se v tomto případě objevují o něco později. Níže uvádíme nejběžnější onemocnění, při nichž může být úbytek hmotnosti prvním příznakem. Nezapomeňte, že všechna následující porušení se netýkají plánovaného hubnutí.

Jaké nemoci zhubnout?

Možné příčiny nevysvětleného úbytku hmotnosti zahrnují:

Onkologická onemocnění

Ve většině případů se u pacienta před úbytkem hmotnosti vyvinou další příznaky. Mohou být velmi odlišné - v závislosti na typu a místě zhoubného procesu. Někdy je dramatický úbytek hmotnosti v onkologii prvním příznakem, který si člověk všimne.

Proč zhubnout s rakovinou? Úbytek hmotnosti v tomto případě je částečně způsoben zvýšenou aktivitou rakovinných buněk, které vyžadují výživu. V pozdějších stadiích nemoci váha „zmizí“ kvůli kombinaci různých faktorů.

Úbytek hmotnosti s diabetem

Nečekaný úbytek hmotnosti je často známkou diabetu. U lidí s tímto onemocněním není hormon inzulín schopen donutit buňky používat glukózu jako zdroj energie. Když se to stane, tělo "spaluje" tuk a svalovou tkáň, čímž získává potřebnou energii. To částečně vysvětluje, proč dochází k dramatickému úbytku hmotnosti u diabetu.

Hypertyreóza

U této poruchy produkuje štítná žláza příliš mnoho hormonu tyroxinu. Přebytek této látky způsobuje zvýšení metabolických procesů ("urychlený" metabolismus). Symptomy této poruchy jsou:

 • Úzkost, nervozita, úzkost,
 • Zvýšená emocionalita
 • Podrážděnost,
 • Špatný sen
 • Pocit palpitací,
 • Chvění v rukou (třes)
 • Nadměrné pocení
 • Průjem

Proč člověk zhubne dramaticky i při velmi dobré chuti k jídlu? To lze vysvětlit zvýšenou spotřebou energie v důsledku nervozity, úzkosti a konstantního „běhu“. To vše jsou možné známky hypertyreózy, o kterých se dočtete v tomto článku.

Přítomnost chronické infekce nebo zánětlivého procesu

Obvykle, u chronické infekce, člověk čelí nejen hubnutí, ale i dalším symptomům. I když u některých infekcí, jako je tuberkulóza nebo HIV, je prvním viditelným příznakem náhlé snížení hmotnosti.

Za určitých podmínek se v jedné nebo více částech těla vytváří zánětlivý proces. Opět platí, že v tomto případě bude osoba čelit dalším příznakům. Ale s některými zánětlivými poruchami, jako je revmatická polymyalgie, první příznaky mohou být špatné zdraví a náhlé hubnutí.

Malabsorpční syndromy

Existuje mnoho nemocí, které ovlivňují vstřebávání potravy ve střevě. Obvykle spouští příznak jako průjem. U některých pacientů je prvním patrným znakem malabsorpčního syndromu úbytek hmotnosti. Mezi porušeními příjmu potravy jsou zaznamenány celiakie (celiakie), Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Demence (mentální postižení)

V raných stadiích demence se lidé mohou cítit dobře, ale ve skutečnosti nejsou schopni se o sebe náležitě starat. Nemohou nezávisle dělat a dodržovat normální stravu, protože to, co jedí špatně a následně zhubnout.

Příčiny hubnutí zahrnují také:

 • Addisonova choroba,
 • Chronická obstrukční plicní choroba,
 • Onemocnění srdce a ledvin
 • Hyperkalcémie (zvýšené hladiny vápníku v krvi),
 • Parkinsonova choroba,
 • Peptický vřed

Další příčiny úbytku hmotnosti

Někdy úbytek hmotnosti přímo nesouvisí s nemocemi, ale je důsledkem užívání určitých látek nebo psychického stavu osoby.

Poruchy příjmu potravy

Příčiny ztráty hmotnosti mohou zahrnovat některé podmínky, které jsou důsledkem nedostatku vnímání těla. S takovým porušením jako anorexie, osoba přísně kontroluje svou stravu a aktivně se snaží zbavit se extra kilogramu podle svého názoru. Lidé trpící anorexií jsou silně podváží. Jedná se o nebezpečný stav, který ve většině případů vyžaduje zásah nejen klinického odborníka na výživu, ale i dalších lékařů.

Vedlejší účinky užívání léků

Někdy léky způsobují vedlejší účinky, které vedou k hubnutí. Některé léky způsobují ztrátu chuti k jídlu a sucho v ústech a některé způsobují pálení žáhy nebo mírné abdominální nepohodlí. Existují také léky, které ovlivňují chuť a vůni. Jakýkoli z těchto nežádoucích účinků může vést ke snížení kalorického příjmu a náhlému úbytku hmotnosti.

V depresi

V tomto stavu lidé velmi často ztrácejí chuť k jídlu a nechtějí jíst, což nakonec vede k hubnutí. Kromě toho existuje taková věc, jako je ztráta hmotnosti na základě nervů. Pokud je člověk často konfrontován se stresujícími událostmi a je neustále nervózní, může také ztratit libry.

Zneužívání alkoholu / závislost na alkoholu

Mnoho lidí se závislostí na alkoholu je podvyživených a zhubne bez pochopení. V takovém případě mohou změny zaznamenat pouze příbuzní nebo přátelé.

Co dělat s ostrým hubnutím?

Pokud vy nebo vaše rodina z nevysvětlitelného důvodu začnete ztrácet kilogramy, poraďte se s lékařem. Američtí experti doporučují vydávat poplach, pokud během posledních 6–12 měsíců člověk z nevysvětlitelného důvodu ztratil více než 5% své celkové tělesné hmotnosti. Pokud je pacient dospělý a má jednu nebo více vážných onemocnění, i pár kilo ztracených je důvodem, proč jít k lékaři.

Na recepci odborník analyzuje historii nemocí a provede důkladné fyzikální vyšetření. V případě potřeby předepíše lékař krevní test nebo jiné diagnostické postupy.

V tomto článku jsme se zabývali tím, které nemoci ztrácí váhu a které lékaři musí kontaktovat, aby našli příčinu. I když ve většině případů je příčinou úbytku hmotnosti nebo problémů s přibýváním na váze banální podvýživa. Pokud člověk jí hodně a nemůže přibrat na váze, nehledejte skryté důvody. Nejlepší možností je získat odbornou radu klinického odborníka na výživu.

Anorexie - "módní" nemoc

Kult půvabných, štíhlých modelů, vládnoucích v televizi a v lesklých časopisech vedl ke vzniku anorexie. První, kdo zazněl poplach, byli lékaři, kteří byli konfrontováni s důsledky obecného koníčka pro hubnutí a diety. O tom, co je to anorexie a jak ji nezachytit - dnes na sympaty.net.

Uznáváme hned - tento článek je určen pro ty čtenáře sympaty.net, kteří mají s normálním indexem tělesné hmotnosti (BMI) dobrou postavu pro svou výšku a ústavu, přesto se považují za „tlusté“ a všemi prostředky se snaží zhubnout do stavu „brnění“ kosti. "

Milé holky! Můžeme vás podpořit pouze ve snaze o zdravý životní styl, řádné a zdravé jídlo a pravidelnou tělesnou výchovu.

Všechno ostatní je plodem vaší hektické fantazie.

Pokud vás kolem vás v sboru ujišťují, že nepotřebujete ztrácet váhu, pokud se posedlost počtem kalorií, které se spolkly, změnilo v mánii, když se milovaný muž bojí lhát na vašich lepících se žebrech během sexu - pak jste obětí nemoci zvané „anorexie“.

Co je to za anorexii?

Anorexie (také označovaná jako „mentální anorexie“) je porucha příjmu potravy na jedné straně spojená s panickým strachem z přibývání na váze a na druhé straně s manickou touhou zhubnout.

Osoba, která je obětí anorexie onemocnění (většina z nich jsou dívky a mladé ženy) vnímá jeho vzhled a váha nedostatečně.

Katastrofa zvaná „anorexie“ se stala tak rozsáhlou, že v roce 2005 byl dokonce jeden den bojovat proti ní, oslavovaný 16. listopadu. Módní domy a agentury pro modelování se postupně vzdávaly příliš tenkých modelů.

V řadě zemí proběhly sociální kampaně, které vyprávěly o nebezpečích, která jsou spojena s fanatickou touhou následovat „modelové“ standardy.

Známky anorexie

Jak tyto značky pomáhají rozpoznat, že se člověk stane náchylným k anorexii, než začne připomínat kostru pokrytou kůží? Zde byste měli věnovat pozornost:

 • výrazný úbytek na váze, nápadný - zatímco oběť paniky panující v anorexii se obává i sebemenšího přibývání na váze, říká a přemýšlí pouze o ní
 • Některé anorexické ženy mohou vařit normální jídlo pro rodinu, studijní recepty a dokonce se zapojit do vaření - ale zároveň nejedí vůbec vařené jídlo.
 • touha zbavit se i minimální potravy, která se dostala do žaludku. Za tímto účelem se oběti onemocnění anorexie uchýlí k laxativům nebo vyvolávají zvracení.
 • někteří do bodu vyčerpání dělá gymnastiku nebo běh (pokud mají dostatek síly)
 • neadekvátní přístup k samotnému příjmu potravy - stravování, řezání jídla na malé kousky (jíst jogurt s vidličkou - ze stejné opery)
 • deprese, podrážděnost, touha po osamělosti, neustálý pohled na sebe v zrcadle

Anorektické dívky vůbec nemyslí na to, jak násilí na těle v podobě omezení příjmu potravy může ovlivnit jejich zdraví. Takové onemocnění jako anorexie má opravdu hrozné následky.

Účinky anorexie

 • amenorea - zastavení menstruace, selhání menstruačního cyklu, ztrácí schopnost ženy otěhotnět,
 • vlasy tenké a vypadnou
 • přetrvává zápach z úst - v důsledku neustále stimulovaného zvracení nebo půstu,
 • břišní distenze způsobená trávením, bolest žaludku,
 • arytmie a jiné srdeční problémy se vyskytují v důsledku nedostatku draslíku a hořčíku v těle,
 • závratě, mdloby, obecná slabost (to je pochopitelné, odkud budou síly pocházet?)
 • otoky kloubů, osteoporóza, která vede k častým zlomeninám kostí a obratlů.

A to je jen to, co je obrazně řečeno „na povrchu“ a znatelně obklopeno. A v důsledku anorexie, atrofie mozku a vnitřních orgánů a postupně se odmítají, lékaři vědí.

Léčba onemocnění: anorexie - mentální porucha

Ve většině případů dochází k anorexii duševních onemocnění pod vlivem konfliktů v bezprostředním okolí dívky a vlivu sociálních faktorů. Vzhledem k tomu, že teenageři jsou nejzranitelnějším publikem pro anorexii, je pro mladou dívku velmi důležité cítit pozornost, péči a lásku lidí kolem ní.

Pokud se však v rodině často objevují konflikty (další možností je nešťastná láska, vrstevnické zesměšňování) a dívka je stále náchylná k perfekcionismu nebo nízkému sebevědomí, pak je připravena úrodná půda pro anorexii. Módní časopisy a televizory dělají svou práci, kde elegantní, sebevědomé krásy s osikovým pasem.

Z každého železa se postupuje ztráta hmotnosti. Dívka začne cítit, že najde lásku a obdiv druhých, "všem jim dokáží," ztrácí váhu.

To je místo, kde anorexie nervosa plíží se na ni, a chudák už nemůže zastavit bez pomoci.

Proto závěr: hák nebo podvodník, anorexika musí být přetažena k psychologovi (a v zanedbaných případech, okamžitě k psychiatrovi).

Osoba trpící mentální anorexií by měla vytvořit nejpohodlnější psychologický prostor, ukázat mu lásku a péči a obrátit svou pozornost na jednoduché a dostupné životní radosti pomocí všech dostupných prostředků.

Onemocnění anorexie je velmi závažné a bohužel v některých zvláště zanedbávaných případech je dokonce smrtelné. Podle statistik mají fanatické anorexie, které po 1 až 2 letech nemají řádnou léčbu, šanci umřít na nevratné změny vnitřních orgánů.

-----
Autor - Mama Puma, stránky www.sympaty.net - Krásné a úspěšné

Kopírování tohoto článku je zakázáno!

Tip 1: Jaké nemoci zhubnou

Obsah článku

 • Jaké nemoci zhubnou
 • Jak vypadají lidé s rakovinou?
 • Proč člověk prudce zhubne

Nemoci, z nichž zhubnout

Významný úbytek hmotnosti pochází z nemocí, při nichž se snižuje chuť k jídlu, a nedostatek živin v těle. Existuje však celá řada nemocí, při nichž je chuť k jídlu nejen zachována, ale také významně zvýšena. Současně však nejsou živiny absorbovány, což má za následek prudký úbytek hmotnosti.

Druhá skupina nemocí, kde se hmotnost rychle snižuje, je doprovázena výrazným nárůstem spotřeby energie. A i se zvýšenou chutí k jídlu, šípy šupin vždy ukazují ztrátu hmotnosti.

Snížená chuť k jídlu se vyskytuje u onemocnění gastrointestinálního traktu: gastritida, kolitida, stejně jako infekční onemocnění, vývoj maligních nádorů, deprese, doprovázená mentální anorexií, plicní tuberkulóza. Pacient často zapomíná jíst nebo záměrně odmítá jíst.

S uloženou nebo zvýšenou chutí k jídlu se hmotnost snižuje v důsledku zhoršeného metabolismu. Nemoci, které způsobují takový problém, jsou poměrně četné. Jedná se o diabetes mellitus, parazitární invaze, poruchy v procesu vstřebávání živin ve střevech, pankreatitidu.

Zvýšená spotřeba energie se vyskytuje u tyreotoxikózy, spastické paralýzy, feochromocytomu.

Co dělat s rychlým hubnutím

Pokud vám nic nevadí, zkuste zvýšit obsah kalorií v potravinách, dodržujte denní režim a také si přečtěte režim práce a odpočinku. Pokud vaše váha rychle klesá a tato doporučení nepomáhají, obraťte se na lékaře. Vyšetření by měl provádět praktický lékař, endokrinolog, fytiolog, neuropatolog, psychiatr, gastroenterolog, hepatolog, onkolog. Doporučuje se darovat krev pro obecnou a biochemickou analýzu, pro parazitární infekce, pro stanovení hladiny hormonů štítné žlázy, pro podstoupení fluorografie, EKG, ultrazvukové diagnostiky vnitřních orgánů.

Na základě výsledků vyšetření vám bude přiděleno množství dalších vyšetření nebo účinná terapie, která zabrání dalšímu snížení hmotnosti. Spolu s léky vám bude doporučena speciální dieta vyvinutá zkušeným odborníkem na výživu. Včasně identifikované patologie jsou zárukou úspěšné léčby. Proto nemusíte nezávisle hledat důvod, proč jste začali rychle zhubnout. Zkušený specialista to najde mnohem rychleji.

Tip 2: Jaké hormony zhubnou

Obsah článku

Tělo zodpovědné za hormony

Nejčastější příčinou hormonální nerovnováhy je závažná porucha štítné žlázy. Normálně štítná žláza produkuje dostatečné hormony štítné žlázy, které přímo ovlivňují rychlost a intenzitu metabolismu.

Čím aktivnější je štítná žláza, tím více hormonů syntetizuje, tím lépe funguje tělo, zpracovává jídlo na energii, spíše než ji odkládá do budoucna.

U většiny obézních lidí jsou hormony štítné žlázy produkovány v nedostatečných množstvích, což vede k tomu, že ani poměrně těsná omezení potravin neumožňují znatelné výsledky. Tělo se nedokáže vyrovnat ani s malým množstvím jídla, což je činí zásobami. V důsledku toho není žádná energie ponechána na životě, a proto je pro mnoho plnohodnotných lidí charakteristická letargie, apatie a ospalost.

Štítná žláza může být trochu přetaktovaná, stačí ji doplnit dietou s vysokým obsahem jódu. Jedná se především o mořské ryby, měkkýše a řasy. Je třeba poznamenat, že v tomto ohledu je obzvláště užitečná mořská řasa, která obsahuje velké množství stopových prvků, které stimulují hubnutí.

Ztráta hmotnosti hormony - nebo ne?

Užívání hormonů štítné žlázy může poškodit tělo. Bez extrémní nutnosti to nestojí za to, aby se takové léky užívaly, protože tělo si zvykne zvyknout na zásobování potřebných látek zvenčí a začíná snižovat jejich produkci. Hormonální léčba je doporučena pro osoby s chronickými poruchami štítné žlázy.

Pokud se však rozhodnete pro takový krok, nezapomeňte se poradit s dobrým odborníkem. Zvažte, že čím déle budete užívat syntetizované hormony, tím dříve se u nich objeví vážnější závislost. Takže je lepší užívat podobné léky jednorázově s nepravidelnými přestávkami: vezmete si dva nebo tři dny, pak si zařídíte týdenní přestávku. To bude stimulovat hubnutí, ale sníží pravděpodobnost negativních následků.

Do věku třiceti let lidské tělo aktivně syntetizuje růstové hormony, využívá tuk a udržuje energii na úrovni. S věkem výrazně klesá jejich počet. Chcete-li tento proces zpomalit, musíte se postarat o dostatek spánku, protože během nočního odpočinku se několikanásobně zvyšuje syntéza růstových hormonů. Nedostatek spánku někdy snižuje produkci těchto hormonů, což vede k vzniku letargie, apatie a nepříjemných změn na obrázku.

Americké studie ukázaly, že umělé zavádění těchto hormonů do těla vede k maligním transformacím a nepříjemným onemocněním, jako je diabetes.

Tip 3: Z toho, které produkty zhubnou

Obsah článku

Přírodní hořáky na tuky

Zahrnout grapefruity ve vaší stravě urychlit proces hubnutí. Studie provedené několikrát ukázaly, že toto ovoce pomáhá spalovat tuk, odstraňovat cholesterol z krve, snižovat hladinu cukru a posilovat cévy. Takže polovina šťavnatého ovoce denně vás nejen přiblíží ke snu, ale také posílí vaše zdraví. Zvažte, že lidé s onemocněním trávicího traktu mohou používat citrusové plody pouze po konzultaci s gastroenterologem.

Ananas obsahuje bromelain - tato látka je rozpoznána jako přírodní spalovač tuků, takže se často přidává k lékům určeným pro hubnutí. Jíst několik plátků ananasu denně nebo vypít 100 g šťávy. Stojí za zmínku, že pokud se nebudete držet diety, je nepravděpodobné, že zhubnete, i když začnete jíst ovoce v neomezeném množství.

Přidejte skořice na nádobí. Toto ochucení snižuje hladinu cukru v krvi, čímž zabraňuje ukládání tuku. Při pravidelném a dlouhodobém užívání dochází ke snížení hmotnosti. Kromě toho skořice obsahuje obrovské množství prospěšných látek pro tělo, proto by měla být zahrnuta do stravy pro ty, kteří nemají extra libry.

Zázvor urychluje metabolismus, pomáhá zlepšovat trávení. Může být spotřebován jak v nakládané formě, tak v čerstvém stavu, například přidáním čaje. Pokud nemáte rádi voňavé skořice, možná zázvor bude apelovat.

Bílé zelí a okurky pomohou zhubnout. Pokud budete konzumovat celou sezónu hlavně zeleninové saláty, bohaté na vitamíny a balast, všimnete si, že jste ztratili na váze. V zimě je nežádoucí naklánění zeleniny, protože může obsahovat dusičnany.

Zelený čaj a káva také přispívají k hubnutí. Snažte se pít čaj v neomezeném množství bez cukru a s plátkem citronu po celý den, ale pít kávu pouze ráno, jinak můžete zaznamenat zvýšený tlak.

Když pomáháte výrobkům, které urychlují hubnutí

Pokud budete jíst mastné potraviny, spoustu sladkostí a potraviny spalování tuků, nemůžete doufat v úspěch. Zrychlete hubnutí pomocí koření, citrusových plodů a dalších přísad, pokud budete dodržovat dietu.

Pro aktivní hubnutí by měl člověk konzumovat méně kalorií, než potřebuje denně. Kromě toho cvičení nebolí. Zaregistrujte se v tělocvičně, bazénu nebo jen běžet ráno, pak se šíp stupnice bude pohybovat z místa na menší stranu.

Tip 4: Jaké bobule zhubnou

Obsah článku

Pozoruhodný výsledek s bobulemi goji

Bobule tibetského goji se v poslední době stávají stále populárnější. Takový úspěch obdrželi prostřednictvím reklamy, která je plná četných internetových stránek, a reklamních lidí, kteří obdrželi výsledek jejich použití. Tyto bobule mají mnoho výhod. Za prvé, jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály a aminokyseliny nezbytné pro lidské tělo: zinek, železo, selen, germanium, vitamíny B1, E, B6, B2. Významně - 500 krát - v goji více vitamínu C než v oranžové, známý pro nejvyšší obsah tohoto vitamínu. Kromě toho, jíst bobule goji snižuje chuť k jídlu, urychluje metabolický proces, v důsledku čehož dochází k rychlejšímu metabolismu, a proto jsou tuky s větší pravděpodobností prolomit, a tělo dostane více energie, kterou potřebuje.

Příznivé plody goji ovlivňují stav kůže a celého těla. Je snadné používat bobule: můžete je vařit odděleně, přidávat do čaje a pak jíst bobule. Pro boj s nadměrnou váhou za den stačí použít 20-40 gramů bobulí a brzy si všimnete výsledku jejich použití. Ale tento nástroj nelze nazvat levné: zpravidla jeden kilogram plodů stojí v průměru jeden a půl tisíce rublů. A proto není každý k dispozici. V tomto případě může každý, kdo chce zhubnout, poradit ostatním bobulím.

Oblíbené bobule pro hubnutí

Příznivě ovlivňuje stav těla jako celé maliny. Je velmi bohatý na vitamíny, nízký obsah kalorií a bez následků může být použit s mono diety. Kromě toho je třeba poznamenat, že malina pomáhá posilovat imunitní systém a neovlivňuje zvýšení hladiny cukru v krvi, což je zvláště důležité pro lidi s diabetem. Malina pro hubnutí může být konzumována čerstvá a suchá, v kompotu bez cukru. Užitečné a přírodní malinová šťáva. Neočekávejte však rychlé hubnutí z malin: hmotnost se bude postupně snižovat, ale jistě. Vezměte prosím na vědomí, že karmínová dieta se nedoporučuje pro osoby s urolitiázou, onemocněním ledvin, dnou, gastritidou a žaludečním vředem nebo dvanáctníkovým vředem. Zatímco tradiční medicína je zároveň v rozporu s názory moderních lékařů, naopak doporučuje, abyste se s těmito onemocněními vypořádali s pomocí malin.

Normalizuje metabolismus, včetně tuku, hroznů, který je také doporučován pro použití při onemocněních kardiovaskulárních a nervových systémů.

Černý rybíz, který má tonizující, obecné tonické vlastnosti, normalizuje metabolické procesy organismu a díky vysokému obsahu vitamínu C, organické kyseliny, draslík, zlepšuje imunitu. Pro hubnutí lze úspěšně použít ve všech formách.

Aktivně pro hubnutí se používá jeden z největších bobulí - meloun, bohatý na vitamíny a zároveň ne-nutriční. Zvláště užitečné je použití melounu v teple, protože pomáhá tělu získat dostatek vlhkosti a zásobuje se základními vitamíny a aminokyselinami.

Ale obecně, můžete použít mnoho bobulí pro hubnutí: jahody, borůvky, rybíz, třešně, hrozny, třešně, brusinky a další. Protože mohou uhasit nejen žízeň, ale i pocit hladu. Je užitečné nahradit bobule a jakékoli občerstvení. Lékaři obecně doporučují jíst v letních měsících nejméně 10 kilogramů různých plodů za sezónu.

Příčiny ztráty hmotnosti: 10 onemocnění, která zhubnou

Dramatická a silná ztráta hmotnosti není o nic méně rušivá než přírůstek hmotnosti. Pokud člověk ztrácí každý týden více než 5% celkové tělesné hmotnosti, bude to mít negativní vliv na celkovou pohodu a vzhled. Příčiny hubnutí jsou rozděleny do dvou velkých skupin: obecné a lékařské.

S běžnými důvody se člověk může vyrovnat sám nebo s pomocí přátel a příbuzných. Co se týče druhé skupiny, člověk nemůže bez pomoci lékařských znalostí. Úbytek hmotnosti spojený s chorobami orgánů a systémů je nejvíce ohrožující život. Asi 10 nemocí, z nichž zhubnout, přečtěte si na estet-portal.com.

Běžné příčiny úbytku hmotnosti

Nelze říci, že drastické hubnutí může být spojeno čistě s průběhem patologických procesů v těle. Existují i ​​jiné důvody pro hubnutí. Stres a deprese, psychický stres, fobie a další problémy mohou vyvolat ztrátu hmotnosti. Kromě toho uctívání štíhlé tělo tlačí moderní dívky sledovat diety, vyčerpání s fyzickou námahou, a to vše, spolu s rychlým tempem života, vede k silné hubnutí.

Přečtěte si nás na Instagramu!

První skupina důvodů hubnutí:

 • porušení příjmu potravy:
 • fobie;
 • diety a dokonce i hladovky;
 • přechodný věk;
 • hormonální poruchy;
 • závislost na drogách nebo alkoholu;
 • zvýšení fyzické aktivity.

Váha může "skákat" během sezení a zkoušek, při přestěhování na nové pracoviště, při přestěhování do jiné země nebo do jiného města, zatímco se zamiluje. Někdy s hormonálními hroty, váha může snížit, ačkoli nejvíce často v ženském těle je nahromadění tuků a soubor extra liber.

10 onemocnění, která vyvolávají ztrátu hmotnosti

80% případů úbytku tělesné hmotnosti se vyskytuje ve zdravotních příčinách úbytku hmotnosti spojených s poruchou funkce jednoho orgánu nebo celého těla. Buďte opatrní a sledujte svou váhu. V případě prudkého snížení tělesné hmotnosti a zhoršení pohody byste se měli okamžitě poradit s odborníky a podstoupit lékařskou prohlídku.

Onkologie - rakovina nespí

Když dojde ke změně barvy pleti nebo sklerózy oka, snižuje se hmotnost, vypadávají vlasy, zlomí se nehty, to je jen malá část následků prvních stadií rakoviny. Pacient nemusí ještě vědět, že život ohrožující vzdělání roste v těle. A hubnutí může výrazně urychlit proces identifikace patologie. Pacient nejčastěji ztrácí váhu během vývoje zhoubných nádorů gastrointestinálního traktu, jater a slinivky břišní. Tyto nemoci mohou být doprovázeny silným úbytkem hmotnosti od prvních dnů narození nádoru. Stejně jako u jiných typů se po růstu metastáz v těle může objevit úbytek hmotnosti.

Časté a první známky rakoviny:

 • nehojí rány a vředy;
 • přítomnost těsnění;
 • porucha močení a stolice;
 • chrapot, kašel;
 • slabost;
 • zabarvení kůže.

Plicní tuberkulóza

Toto onemocnění se projevuje bohatým klinickým obrazem, jehož jedním z prvních příznaků je úbytek hmotnosti. Tuberkulóza je považována za nezvládnutelnou nemoc, kterou lze řešit pouze v raných stadiích. Mezi další příznaky tuberkulózy patří:

 • hrudník a mokrý kašel;
 • záchvaty kašle s vypouštěním krve a hnisu;
 • slabost, ospalost, únava;
 • nadměrné pocení;
 • bolesti na hrudi, rýma.

Tuberkulóza nemůže být léčena samostatně, pouze pobyt v lékárně, pod dohledem lékařů a dlouhodobá medikace v první latentní fázi může zaručit vyléčení. Člověk zemře 2-3 roky po poškození plic tuberkulózou v případě odmítnutí léčby.

Diabetes

Dalším důvodem hubnutí je diabetes. Je to první typ diabetu, který vyvolává hubnutí, druhý typ přispívá k obezitě. Obvykle pacient neustále zažívá zvýšenou chuť k jídlu a je téměř nemožné uspokojit, hlad je vždy přítomen. To je způsobeno nerovnováhou krevní glukózy. V průběhu onemocnění se v krvi pozoruje zvýšení hladiny glukózy a inzulínu.

Jiné příznaky diabetu 1. typu:

 • sucho v ústech a žízeň;
 • pocení;
 • podrážděnost a slabost;
 • přítomnost neustálého hladu;
 • problémy s viděním;
 • časté močení.

Tyreotoxikóza nebo hyperterióza

Toto onemocnění je patologií štítné žlázy. V těle dochází k intoxikaci hormony štítné žlázy při dysfunkci štítné žlázy vylučované těmito hormony. Také se nazývá hypertyreóza. Úbytek hmotnosti v tomto onemocnění je spojen se zvýšením intenzity metabolismu. Pacient se neustále předváží a zároveň ztrácí váhu.

 • nesnášenlivost netolerance;
 • bušení srdce;
 • třes;
 • průjem;
 • žízeň;
 • porušení menstruace u žen a snížení libida u mužů;
 • porucha pozornosti.

Anorexie nervosa

Anorexie je charakterizována patologickým strachem z obezity a poruchy příjmu potravy (úmyslné), spojené s maximální ztrátou hmotnosti osoby. Tato choroba se protíná s bulimií a obžerou. Dospělí a dívky mladší 25 let jsou touto poruchou nejvíce postiženi, i když u mužů mohou být problémy. Zdá se být normální, aby pacienti odmítli jíst, aby zhubli. To vede k těžkému vyčerpání těla, a pokud toto onemocnění nezastavíte, může to vést k smrti.

Příznaky nerovnoměrné anorexie:

 • strach ze zlepšení;
 • poruchy spánku;
 • popření pacienta strachem z nadváhy a existence problému obecně;
 • deprese;
 • rozhořčení a hněv;
 • měnící se vnímání rodinného a společenského života;
 • dramatické změny v chování.

Adrenální insuficience (syndrom hypokorticismu, Addisonova choroba)

V této nemoci je proces produkce hormonů nadledvin narušen. Typy adrenální insuficience: chronické a akutní, primární a sekundární. Nemoc se projevuje:

 • svalová slabost;
 • zvýšení únavy;
 • ztmavnutí kůže (na bronzovou barvu);
 • snížení krevního tlaku;
 • slané;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • bolest v břiše.

Alzheimerova choroba

Také se nazývá senilní demence. Onemocnění je ztráta nervových spojení v mozku. Obvykle postihuje starší lidi po 65 letech. I když se Alzheimerova choroba může rozvinout v raném věku, po 40 letech, pokud existuje genetická predispozice.

Projevuje se ztrátou částečné paměti a dezorientací. Nejčastěji poslední události ze života vypadnou z paměti, pak je ztráta dlouhodobé paměti. Osoba je ztracena v lokalitě, přestává rozpoznávat tváře, cítit emoce, ztrácí nabyté znalosti, ruší se řečové a sluchové pomůcky. Pacient může zapomenout jíst, uvolnit, usnout nebo se probudit. V důsledku toho se ztrácí významná tělesná hmotnost, člověk nemůže existovat bez další pomoci příbuzných nebo blízkých osob.

Lymfom (Hodgkinova choroba)

Tato rakovina je „růstem“ lymfoidní tkáně, která obsahuje obrovské buňky Reed-Berezovsky-Sternberg. V první fázi se onemocnění projevuje zvýšením lymfatických uzlin. Obvykle zapálené krční a podpažní uzliny.

 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvýšení (zánět) a snížení lymfatických uzlin;
 • zvýšené noční pocení;
 • zvýšení teploty.

Ulcerózní kolitida

Toto onemocnění je chronické a je zánětem sliznice tlustého střeva. Především se projevuje následujícími střevními symptomy:

 • bolest břicha (řezání, bolestivost, prodloužení vlevo);
 • průjem;
 • nadýmání;
 • snížená chuť k jídlu;
 • horečka;
 • porušování ledvin a srdce.

Porušení průchodnosti střev

Porušení je způsobeno zúžení lumen tlustého střeva a je pozdním stádiem rakoviny. Lumen tlustého střeva je zúžen v důsledku růstu rakoviny, která překrývá permeabilitu výkalů a střevních šťáv.

Tyto příznaky se projevují:

 • zadržování stolice a plynu;
 • bolest břicha na levé straně;
 • zvracení;
 • asymetrická abdominální distenze (tlusté střevo).

Výše uvedená onemocnění jsou doprovázena úbytkem hmotnosti a velkým úbytkem hmotnosti v důsledku špatného zdravotního stavu. Každý důvod, proč ztrácet váhu, by měl lidi upozornit. V případě porušení byste měli okamžitě požádat o pomoc odborníky. Pouze včasná léčba může sloužit jako rychlá úleva od jiných následků těžkého vyčerpání těla.

10 nebezpečných příčin drastického úbytku hmotnosti

Je to jedna věc, pokud se vám podařilo zbavit se kilí díky vytrvalým cvičením a stravě, ale je to další, kdy dochází ke ztrátě hmotnosti rychle bez jakýchkoli změn v životním stylu. V tomto případě je třeba co nejdříve konzultovat lékaře a konzultovat. Přítomnost vážné nemoci může být indikována skutečností, že za méně než rok ztrácí člověk více než pět procent své tělesné hmotnosti. Řekni vám o deseti nemocech, z nichž jedním z příznaků je prudký úbytek hmotnosti.

1. Diabetes a hubnutí

S diabetem, může člověk získat jak váhu a náhle ztratit libry. K úbytku tělesné hmotnosti dochází zejména ze dvou důvodů. Za prvé, kvůli častému močení, tělo ztrácí hodně vody. A za druhé, vzhledem k cukru v krvi, tělo absorbuje kalorií horší. Kromě toho, s nedostatkem inzulínu, tělo začne spalovat tuk pro energii, čímž způsobuje celkovou ztrátu hmotnosti.

Podle studií je významný úbytek hmotnosti běžným příznakem diabetes mellitus typu jedna a typu dva. Hubnutí při diabetu může být doprovázeno dalšími důležitými příznaky onemocnění: nadměrná žízeň, neustálá únava, časté močení, intenzivní hlad, dlouhodobé hojení ran, brnění v končetinách atd.

2. Úbytek hmotnosti v důsledku hypertyreózy

Náhlá ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu může znamenat problémy se štítnou žlázou, zejména takové onemocnění, jako je hypertyreóza. Když je pozorována zvýšená aktivita štítné žlázy a přebytek jejích hormonů v krvi. To následně zvyšuje rychlost metabolismu a schopnost těla spalovat tuk. Kromě rychlého úbytku hmotnosti patří mezi příznaky hypertyreózy: zvýšená tepová frekvence, návaly horka, nadměrné pocení, výkyvy nálady, deprese, záchvaty paniky, vypoulené oči, svalová slabost a únava.

3. Gastrický vřed

Lidé trpící peptickým vředem často také náhle začínají zhubnout. V srdci žaludečního vředu je zánět, který se vyvíjí na vnitřní straně žaludeční stěny nebo horní části tenkého střeva. To způsobuje hmatatelnou bolest a vede ke ztrátě chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že člověk odmítá jíst, časté záchvaty nevolnosti a zvracení během období peptického vředu, dochází ke ztrátě hmotnosti. Některé ze společných příznaků tohoto onemocnění trávicího systému jsou: pocit plnosti po několika potravinách, stolice s krví, bolest na hrudi, chronická únava.

4. Přítomnost parazitů v těle

Různé parazity, které zamořují tělo - další společný důvod, kvůli kterému člověk začíná nevysvětlitelně rychle zhubnout. Seznam nejběžnějších lidských parazitů zahrnuje Giardia, stejně jako pinworms, hlístice a další červy. Nejčastěji parazit proniká do těla kůží, když je v kontaktu se zvířaty nebo ústní dutinou během konzumace infikovaných produktů.

Osoba nakažená parazity, zpravidla chce jíst po celou dobu, ale kalorií vstupující do těla jít do boje s nemocí. Úbytek hmotnosti a zvýšená chuť k jídlu nejsou jedinými příznaky přítomnosti parazitů. Zahrnují také bolest břicha, svědění anální, slabost, průjem a nedostatek vitamínů.

5. Deprese

I když se to může zdát divné, deprese může také vést k nezamýšlenému úbytku hmotnosti. Tato běžná duševní porucha vede k neustálému pocitu smutku, ztráty, frustrace nebo dokonce hněvu, který může ovlivnit různé aspekty každodenního života. Často se v tomto případě snižuje chuť k jídlu, což způsobuje hubnutí. Výzkum v oblasti aplikované fyziologie dokazuje, že během deprese dochází ke sklonu k hypoglykémii, při níž dochází ke snížení hladin hormonů štítné žlázy (T3 a T4).

Kromě zhoršení chuti k jídlu se deprese vyznačuje nízkou koncentrací pozornosti, negativními a dokonce sebevražednými myšlenkami, problémy se spánkem a dalšími obtížemi. Nicméně, v některých případech během deprese osoba získá nadváhu, snaží se zbavit problémů s pomocí častých vysokokalorických jídel.

6. Onkologická onemocnění

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti je jedním z prvních viditelných známek různých typů rakoviny, včetně rakoviny prostaty, prsu, plic, slinivky břišní, vaječníků a tlustého střeva. Nekontrolovaný růst abnormálních buněk urychluje metabolismus, který způsobuje, že se celé tělo opotřebovává, čímž se vytěží ze svých zdrojů. To vede ke ztrátě svalové a tukové hmoty.

Když se rakovinné buňky začnou šířit po celém těle, mohou nepříznivě ovlivnit fungování různých vnitřních orgánů. Onkologická onemocnění mohou způsobit chemické změny v těle, které zasahují do přibývání na váze, a to i přes dietu s vysokým obsahem kalorií.

Terapie rakoviny, jako je ozařování a chemoterapie, také často vedou k úbytku hmotnosti a chuti k jídlu. Kromě toho má léčba mnoho vedlejších účinků: nevolnost, zvracení a orální vředy, což činí proces konzumace bolestivý a nepříjemný.

7. Crohnova choroba

Jedná se o onemocnění střev způsobené zánětem sliznice trávicího traktu. Jedním z jeho příznaků je drastické hubnutí. To je způsobeno sníženou chuť k jídlu, apatií, špatnou absorpcí živin, ztrátou kalorií v důsledku častého průjmu nebo gastrointestinálního krvácení. Crohnova choroba je charakterizována relativně nízkou hladinou hladu a ztrátou potěšení z jídla. Další příznaky nemoci: nízká horečka, průjem, snížená energie, křeče, bolest břicha, nevolnost a zvracení.

8. Tuberkulóza

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu jsou některé z dobře známých příznaků tuberkulózy. Jedná se o infekční onemocnění způsobené mykobakteriemi, které postihují plíce, ale může postihnout i jiné části těla (lymfatické uzliny, kosti, trávicí, reprodukční a nervový systém). Kromě rychlého úbytku hmotnosti zahrnuje tuberkulóza také příznaky jako: častý a těžký kašel, přetrvávající déle než měsíc, chronická únava, horečka, noční pocení atd.

9. Demence a Alzheimerova choroba

Tyto nemoci se nejčastěji vyvíjejí u lidí středního a vysokého věku. Tyto zdravotní problémy také způsobují hubnutí. Studie vědců z londýnského Institutu psychiatrie, provedená v roce 2005, ukázala, že úbytek hmotnosti je často pozorován ještě před nástupem charakteristických příznaků demence. Akumulace beta-amyloidu (peptidu v mozku) narušuje mechanismus regulace tělesné hmotnosti, což vede ke zrychlení úbytku hmotnosti a je jedním z počátečních symptomů Alzheimerovy choroby.

10. Infekce HIV

Lidé infikovaní HIV také rychle zhubnou. Jejich imunitní systém se nemůže zbavit viru, který ho postupně ničí, a tělo přestává bojovat s infekcemi a chorobami. Pokud čas nezjistí a nezačne kontrolovat HIV, může se AIDS rozvinout. Kromě úbytku hmotnosti patří mezi příznaky takové infekce: noční pocení, horečka, bolest v krku a svaly, vyrážky, únava, nevolnost, zvracení a průjem.

Jaká je nemoc tenkých lidí?

Z tohoto článku můžete zjistit, co se nazývá nemoc tenkých lidí. Jak je toto onemocnění léčeno? Tenké holky, odkud pocházejí, kde to všechno začíná a jak to všechno může skončit, pokud nebudete jednat.

Onemocnění tenkých lidí nebo anorexie - je považováno za duševní poruchu lidí spojených s jídlem. To je vědecky. A pokud "v ruštině", pak prostě nemoc způsobená odmítnutím jíst.

Onemocnění je tenké je nejčastější u dívek od 13 do 26 let; Podle statistik trpí anorexií asi 5% všech žen. Více než 80% žen si myslí, že mají nadváhu. Ve věku 12-13 let, kdy dívka začíná seznámit s dospělým životem (komunikace se starší generací, zájem o módu, vztahy s chlapci), se obvykle začíná zajímat o její vzhled: snaží se krásně oblékat, číst všechny druhy časopisů krásy, používat ji první make-up, jedním slovem - začíná "starat se o sebe." A jedním z hlavních problémů je samozřejmě číslo. Po přečtení článků o stravě se velmi malá holčička rozhodne, že může být ještě štíhlejší a snaží se jít na dietu.

Co je to dieta? Zpravidla se jedná o použití některých výrobků a odmítnutí jiných. Velmi brzy si dívka uvědomí, že nemůže přísně dodržovat nové menu, a pak začne nejhorší. Budoucí oběť anorexie jednoduše přestane jíst jakékoli jídlo.

S největší pravděpodobností o tom nikomu nic neřekne (nezapomeňte na přechodný věk, který již zpravidla začal). Po určité době začíná ztráta hmotnosti. Nejprve trochu, pak víc a rychleji. Štěstí, když si to rodiče nebo jiní lidé všimli hned.

Pokud máte podezření na anorexii, okamžitě vyhledejte lékaře. V žádném případě nemusíte poslouchat argumenty jako "dobře, mami, naléhavě potřebuji zhubnout, nevejdu do šatů" nebo "Chci být jako.".. (zde se nazývá jméno herečky nebo modelu, každý má svůj vlastní ideál) "!

Pacienti s anorexií budou pociťovat, že jsou tlustí, i když jejich kůže již „visí“. Za zmínku také stojí, že by za dobrou víru nešli k lékaři. Ale tady jsou vtipy špatné. V raném stádiu je stále možné vyléčit nemoc bez následků pro tělo. Ale čím dál - tím těžší.

Ve skutečnosti se velmi tenká choroba může projevit ve 13, 23 a dokonce po 30 (ale vzácně). Proto pečlivě dávejte pozor na své blízké, možná to zachrání jejich životy.

 • Částečné nebo úplné odmítnutí jíst
 • Rychlé hubnutí
 • Konstantní napětí
 • Uzavření, neochota komunikovat
 • Křehkost nehtů
 • Vypadávání vlasů
 • Různé nemoci zubů
 • Bledá, suchá kůže
 • Pocit chladu i v létě
 • Časté mdloby, závratě
 • Nízký tlak, pomalý puls, slabý tep a tak dále.

Některé dívky způsobují po jídle reflexní ránu a je snadné si je všimnout, několik minut po jídle, utíkají na záchod. Mohou mít modřiny a mozoly na prstech, protože často kladou ruce do úst, aby se donutili zvracet.

Důsledky

A důsledky jsou nejhorší. V zásadě není možné zhubnout o více než 3 kilogramy za měsíc - to je považováno za silný stres jak pro psychiku, tak pro organismus jako celek. A úplné vyčerpání způsobuje mnoho komorbidit, které jsou dlouhé a obtížně se hojí. I když se pacient začne brát jídlo v pozdějších fázích, pak ji, to znamená, že jídlo nebude přijato tělem.

Tělo se naučilo dělat bez jídla. Pokud dlouho nedostane jídlo z venku, naše tělo se začne živit samo, jednoduše tráví vnitřní orgány. Jakákoli potravina, která je konzumována během daného období onemocnění, je považována za „cizince“ a je prostě vybuchla venku. Jsou zahájeny nevratné procesy sebezničení. Vyléčit nemoc v této fázi je téměř nemožné. Obecně je anorexie třetí nejčastější (více než 30%) duševní onemocnění.

Jak se léčit?

Jak je toto onemocnění léčeno, tenké dívky si zřídka uvědomují, že jsou nemocné a že potřebují pomoc. Léčba zahrnovala dva lékaře: psychiatra a gastroenterologa. V počátečních stadiích jsou předepsány trankvilizéry, antidepresiva a vitamínové minerální komplexy. Pokud je spuštěn případ vyčerpání, jsou tito lidé spojeni s umělou výživou.

V pozdějších případech je také možná hormonální terapie. To vše na pozadí řádného a nuceného krmení a pod přísným dohledem lékařů, nejčastěji i v nemocnici. Někdy léčba trvá několik let. A jako posměch přírody, jeden z vedlejších účinků uzdravení je obezita! Tak si pozorně rozmyslete, než se vydáte na jinou dietu.

Milujte své děti, řekněte jim, že jsou nejvíce-nejvíce, sledovat je, jejich chování, jejich prostředí, změny v jejich životě, a nikdy nemají nápad změnit sebe nebo své tělo.

Dramatické hubnutí: jaké nemoci mohou způsobit?

Pacienti se v ordinaci často ptají na příčiny dramatického úbytku hmotnosti. I když pro mnoho žen a mužů trpících obezitou a nadváhou je takový rychlý úbytek hmotnosti sen, lékaři vědí, že na drastickém hubnutí není nic dobrého. Často se jedná o příznak závažných patologických stavů a ​​poruch metabolismu, zejména pokud nedochází k náhlým změnám ve výživě a závažným onemocněním, změnám režimu nebo jiným skutečně ovlivňujícím faktorům. Proč tedy mohou lidé zhubnout drasticky, než je nebezpečné, jaké infekce mohou takovou věc vyvolat, jak velká je úloha stresu při hubnutí?

Dramatické hubnutí a rizika tohoto

Dramatický úbytek na váze, ke kterému dochází doslova za několik týdnů a činí 10 kg nebo více, vždy vyvolává u pacientů obavy o jejich zdraví, pokud není spojen s cílenou, rigidní dietou, hladem nebo exacerbací vážné nemoci, která měla závažnou infekci. Pokud se životní styl nezmění, osoba nemá zkušenosti s vážným emocionálním nebo fyzickým stresem a ztráta hmotnosti nemá žádný skutečný zjevný důvod. To je obzvláště nebezpečné, pokud je ztráta hmotnosti více než dva nebo tři kilogramy, a pokud jde o ztrátu hmotnosti o 15-20 kilogramů, je to dvojnásobně nebezpečné. Je zřejmé, že i pro osoby bez lékařského vzdělání je pro orgány a tkáně a celkový zdravotní stav nebezpečný prudký přírůstek hmotnosti, stejně jako rychlý úbytek hmotnosti. Obvykle je to způsobeno prudkými změnami metabolismu a závažných patologií.

Proč dochází ke ztrátě hmotnosti

Rychlý a bezpečný úbytek hmotnosti v předvečer aktivit nebo výletů do moře s počáteční přítomností těžké obezity je snem většiny lidí, kteří zhubnou. Ale, bohužel, rychlé a bezpečné metody hubnutí neexistují, i liposukce je technika, i když velmi rychlá, ale vůbec neškodná. Proto je normální úbytek hmotnosti pomalý a obtížný, i když lze použít různé druhy stravy, změny ve fyzické aktivitě a další aktivity. Proto, pokud je člověk zpočátku plný, a on se nepokouší dietu, cvičení, změnit režim pro hubnutí, ale zároveň začíná zhubnout, je důvod, proč jít na odborníka a podrobné vyšetření. Bohužel, v naprostém počtu případů je to způsobeno různými chorobami a vážnými patologickými stavy.

Pokud se oděv stane příliš volným během 2-3 týdnů, chuť k jídlu se nemění a fyzicky vás neobtěžuje, je příliš brzy se radovat z tohoto úbytku hmotnosti, často zažívacích poruch a infekcí, které jsou ukryty v těle, nebo některých somatických a metabolických nemocí (např. diabetes).

Úloha napětí při snižování hmotnosti

Z hlediska medicíny lze ztrátu hmotnosti rychle a bez změn stravy a fyzické aktivity vysvětlit třemi skupinami faktorů. Jedná se především o akutní infekci nebo její chronický průběh, somatické patologie. Kromě toho se příčinou poklesu hmotnosti stává tvorba výrazného nedostatku energie v buňkách těla, a také tělo se ztenčí v důsledku stresu - spojeného s fyzickým přetížením nebo emocemi. V důsledku toho začnou převažovat náklady nad příjmem energie, a proto tuky doplňují zásoby energie v těle. Stres vede k tomu, že hormony jsou uvolňovány, které aktivují metabolismus, buňky pracují v režimu vzrušení a maximální stres, náhradní tuky jsou tráveny jako první, a když přestanou být dost, tělesné proteiny. Současně, na pozadí stresu, hubnutí může být rychlé a výrazné. Tento stav však tělu neprospívá, tělo se opotřebovává rychleji a trpí více vnějšími a vnitřními negativními faktory.

Patologie, které nutí lidi zhubnout: infekce, zranění, operace

Pokud se životní styl nezměnil a hmotnost se rychle snižuje, je pravděpodobné, že existuje podezření na onemocnění, která vedou ke ztrátě hmotnosti. Na prvním místě v tomto seznamu jsou endokrinní poruchy, zvláště typické pro ženy a dívky a spojené se štítnou žlázou, pohlavními poruchami a nadledvinami. V tomto případě je tedy zvýšena produkce hormonů zodpovědných za katabolické procesy v těle - metabolismus je přestavěn na procesy výroby energie v důsledku rozdělení vlastních skladovacích látek. Pro tyto nemoci jsou však typické některé jiné příznaky (problémy s růstem vlasů, nervozita, otoky krku, změny hlasu).

Taková infekce se také může projevit jako HIV ve fázi přechodu na AIDS, stejně jako poškození tuberkulózy a některé další patologie. Velký význam má také úloha různých latentních infekcí, chronických ohnisek v těle, které vedou k provokaci neoplazie, která dává silný a rychlý úbytek hmotnosti. Na pozadí maligních nádorových procesů dochází často k rychlé ztrátě tělesné hmotnosti.

Jaké nemoci ohrožují hubnutí?

Kromě infekcí a nádorů může být ztráta hmotnosti vyvolána chronickým emocionálním stresem, depresí nebo dietními duševními poruchami (anorexií). To je také spojováno s metabolickou rychlostí hormonů, obzvláště cortisol, který reguluje metabolické procesy. Chuť na pozadí urychleného metabolismu může být stejná nebo dokonce depresivní, což vede k patologii.

Nejčastějším a dostatečně reálným vlivem na váhu nemoci je diabetes mellitus, někdy vznikající postupně. Na tomto pozadí se může vyskytnout i žízeň, zvýšené močení a malátnost. Pokud však člověk vždy pije hodně vody nebo je podnebí horké, může být klíčovým příznakem váha.

Nejčastěji dochází k úbytku hmotnosti, jako jsou gastritida a enteritida, kdy dochází k trávení a vstřebávání potravy. K tomu mohou přispět také problémy, jako je cholecystitis a pankreatitida, onemocnění, která vedou k enzymatickým poruchám způsobeným nedostatkem žluči a pankreatickou šťávou v lumen tenkého střeva. Helminthiasis, která je typická nejen pro děti, může také ohrozit úbytek hmotnosti. Na pozadí těchto patologií jsou obvykle nepříjemné pocity v břiše, malátnosti, slabosti a poruchách stolice, na které samotní pacienti jen zřídka věnují zvýšenou pozornost.