Image

Jaké je teplo slinivky břišní?

Lyudmila Chadina, žena, 27 let

Onemocnění pankreatické hlavy

Dobrý den! Pokusím se vysvětlit svůj problém podrobněji, opravdu věřím, že mi můžete pomoci. Moje matka je 54 let, v únoru, v důsledku CT, byl nalezen nádor hlavy pankreatu. X-ray 03/06/15: Komprese postpulbarové dpc formace na 2,5 cm podle údajů efgs z 10.03.15: V postbulbové části dpc v bds projekci je vilózní nádor stanoven na 1,5 cm. Operace 03/10/15: Laparoskopická cholecystostomie Pooperační období bylo bez komplikací. Dynamika: laboratorní ukazatele: dub od 12.03.15-Hv 118 g / l er 4, 4 * 10/12 le 6, 5 * 10/9 bi 93 celkový kreatinin 60 µmol / l močoviny 4m / mol. Krevní typ 1rh (-) neg. Účast v měsíci na klinice v kódu pro rozhodnutí o druhé fázi operace. Uplynul měsíc. Celkem bilirubin-48 rovných 26 nepřímých 22 bere fosfoglive léky na 2tab / 3p za den. Pije léčivou sbírku Volodushka golden / immortelle / marigold ve stejném poměru 1.L. Uvařuji na 1. Kipyatce, četl jsem, že to pomáhá snížit bilirubin. Ona je trápena bolestmi, někdy si vezme spazmalgon, nebo dáme ketorol, maminka ztrácí váhu - nyní váží 53 kg, půl roku před váží -80 kg, židle je žlutá, denně je slabá, chodí s obtížemi kolem bytu, je nervózní, že lékaři odmítají operovat (lékaři nepřijímají pro operaci, dokud bilirubin neklesne na normu 20 až 27 max. Moje otázka zní: 1. Jaké prostředky mohou snížit bilirubin na normální? 2. Je chirurgický zákrok k odstranění nádoru s naším bilirubinem 48 možný? 3. Co mám dělat. po celý život jít s odvodnění žlučníku?

Dobrý den. Během jednoho měsíce, v přítomnosti cholecystostomie, by celkový bilirubin z 91 měl již poklesnout na normu. Zvýšení hladiny bilirubinu na 91 není typické pro rakovinu pankreatické hlavy a je zde žlutá stolice, která ukazuje, že část bilirubinu vstupuje do dvanácterníku. Kolik žlučí na cholecystostomii za den. S opakovanou analýzou krve s bilirubinem 48 a jeho distribucí do frakcí nejsou údaje více než mechanické. a pro parenchymální žloutenku. S bilirubinem 48 je možná specifická léčba. Doma neexistuje žádný prostředek na podporu rychlého snížení bilirubinu. Máma ztrácí váhu a sílu, protože žluč teče ven a nepodílí se na trávení a asimilaci potravin. Je nutné použít trávicí enzymy (mezim nebo pankreatin nebo kreon), možnost promítání stentu do projekce zúžení, manipulace se nazývá RCPG + stenting. Pak žluč vstoupí do střeva a není potřeba velká cholecystostomie. Pozdravy, Elena Sergeevna

Konzultace je poskytována pouze pro referenční účely. Podle výsledků konzultace se poraďte se svým lékařem.

CA, BL, C-R, pankreatická ZNO

Publikováno dne: 17 Mar v 12:51 pm

Slinivka břišní je anatomicky odlišená hlava, tělo a ocas. Hlava těsně přiléhá k dvanáctníku. Vývod sleziny a žlučníku vstupují do střevní dutiny. Změny v něm jsou příčinou porušení průchodnosti kanálů. CA, C-R, BL, ZNO - diagnózy zhoubných změn, získané jako výsledek počátečního vyšetření. Přítomnost v diagnóze kterékoliv z těchto kombinací písmen naznačuje podezření lékaře na výskyt maligního tumoru. Další vyšetření a testování mohou potvrdit a vyvrátit diagnózu CA.

CA Pankreatická hlava

Protože hlava je těsně vedle střevní stěny, metastázy maligních změn pankreatu ovlivňují především žaludek a střeva.

Pokud se objeví podezření nebo příznaky onemocnění slinivky břišní, pacient je mimo jiné odkázán na krevní test. Přítomnost antigenů CA 19-9 v analýze krve potvrzuje přítomnost zhoubného novotvaru ve slezině.

Po detekci antigenu CA 19-9 v krvi je osoba odeslána k dalšímu vyšetření za účelem stanovení typu novotvaru. Mohou to být:

BL slinivka břišní

Pro prevenci a léčbu pankreatitidy doporučují naši čtenáři gastrický čaj. Tento jedinečný nástroj je vyroben na základě nejvzácnějších a nejúčinnějších léčivých bylin, které jsou vhodné pro trávení. Žaludeční čaj nejenže odstraní všechny příznaky gastrointestinálního traktu a zažívacích orgánů, ale také trvale zmírní příčinu jeho vzniku. Přečtěte si více

Pankreatická BL může být lokalizována nejen v hlavě, ale také v těle a v ocase. Jedná se o zhoubný novotvar, který lze nazvat buď rakovinou nebo EIT. BL, stejně jako ostatní ZNO, podléhají především lidem ve stáří. Ale nemoc může být také zaznamenána u lidí, kteří zneužívají mastné nebo smažené potraviny a alkohol.

BL může doprovázet onemocnění jater (jako je cirhóza) nebo diabetes typu 2.

Příznaky BL ve slinivce břišní v počátečních stadiích se obvykle neprojevují. Najít pomoc:

Rakovina pankreatu

Pokud během zkoumání byla zjištěna změna velikosti nebo geometrie hlavy, těla nebo ocasu orgánu, pak je nesmírně důležité identifikovat povahu nádoru nebo nádoru. Pokud průzkumy ukazují, že nádor je benigní, pak nehrozí přímé ohrožení života. Pokud je v důsledku vyšetření provedena diagnóza ZNO, pak je nádor zhoubný.

Prvním příznakem pankreatické ZNO může být mechanická žloutenka. Není způsoben patogeny infekčních onemocnění, ale faktem, že nádor během růstu blokuje žlučovody.

Pankreatická hlava C-R

Změny v hlavě orgánu jsou mnohem častější než novotvary těla nebo ocasu. K objasnění polohy maligního novotvaru přispívá pozitronová emisní tomografie. Tato studie navíc ukazuje přítomnost metastáz.

Průzkum pozitronových emisí se provádí vstřikováním radionuklidů do těla pacienta, které jsou převážně absorbovány maligními buňkami. Následující snímek ukazuje přesné limity šíření nádoru. Kromě stanovení rozsahu nadcházející chirurgické léčby umožňuje tato metoda zjištění nezbytných stadií dalšího vyšetření.

Kromě pozitron-emisního průzkumu pro podezření na pankreatickou hlavu C-R platí:

 • fibrogastroduodenoskopie;
 • angiografie;
 • pankreatocholangiografie a některá další vyšetření.

Myslíte si, že léčba pankreatitidy je tvrdá?

Soudě podle skutečnosti, že tyto řádky právě čtete - vítězství v boji proti pankreatitidě ještě není na vaší straně.

Už jste přemýšleli o operaci? Je to pochopitelné, protože slinivka břišní je velmi důležitým orgánem a její řádné fungování je zárukou zdraví a pohody. Častá bolest břicha, slabost, závratě, nadýmání, nevolnost, narušená stolice. Všechny tyto příznaky jsou vám z první ruky známé.

Ale možná je správnější léčit ne účinek, ale příčinu? Doporučujeme přečíst si příběh Iriny Kravtsové. jak se navždy zbavila pankreatitidy.

Léčba rakoviny pankreatu

Léčba rakoviny, nádory

Zhoubné novotvary (dále jen # 8212; ZNO, synonymum pro rakovinu) představují velký problém v moderním světě # 8212; zdravotní i sociální. V Rusku je každý rok diagnostikováno více než 35% pacientů se ZNO. Z nich asi 46% trpí různým stupněm postižení a to je asi 190 tisíc lidí, tj. obyvatelstva malého města. Z celkového počtu zjištěných ZN je frekvence rakoviny slinivky břišní asi 4,5%.

Za posledních 20 let došlo k trvalému nárůstu počtu pacientů s nově diagnostikovanými údaji. Ročně bylo v roce 1993 zjištěno asi 13 tisíc ročně a asi 16 tisíc ročně. Nádor pankreatu je jedním z nejvíce zhoubných novotvarů.

V tomto přehledu budeme hovořit o projevech, stadiích a léčbě zhoubného novotvaru pankreatu.

Projevy

První otázka, na kterou musíme odpovědět, je, jaké stížnosti vznikají, když pacient navštíví lékaře. Nejčastějšími stížnostmi jsou: slabost, poměrně ostrá ztráta hmotnosti, bolest v žaludku, kterou mohou být pásový opar (jako kdyby bolest jako obruč zakrývá žaludek), bolest může být poskytnuta dozadu. Lékař předepíše MRI (zobrazení magnetickou rezonancí), ultrazvukové vyšetření břicha, biopsii a další testy, které umožní / vyjasní diagnózu.

Fáze tohoto typu onkologie

Pro odpověď na druhou otázku (stadia karcinomu pankreatu) se obracíme na klasifikaci WHO (Světová zdravotnická organizace) podle systému TNM.

 • T - primární nádor:
 • Tx - není dostatek dat pro vyhodnocení primárního nádoru;
 • T0 - primární nádor není definován (preinvazivní karcinom);
 • T1 - nádor je vázán slinivkou břišní. do 2 cm v největším rozměru;
 • T2 # 8212; nádor se šíří do některé z následujících struktur: dvanácterníku, žlučovodu, tkáně kolem
 • slinivky břišní;
 • T3 - nádor, který se šíří do některé z následujících struktur: žaludku, sleziny, tlustého střeva, přilehlých velkých cév.
 • N # 8212; regionální lymfatické uzliny:
 • Nx - není dostatek dat k posouzení stavu lymfatických uzlin;
 • N0 - nejsou žádné známky metastatických lézí lymfatických uzlin;
 • N1 - regionální lymfatické uzliny jsou metastatické
 • N1a - je postižena jedna lymfatická uzlina;
 • N1b - vícečetné léze lymfatických uzlin.
 • M - vzdálené metastázy
 • Mh # 8212; nedostatečná data pro identifikaci vzdálených metastáz;
 • M0 - žádné známky metastáz;
 • M1 - existují vzdálené metastázy.

Z této klasifikace lze onemocnění rozdělit do etap:
Stupeň 0 je TxN0M0;
Stupeň 1 - T1,2N0M0;
Stupeň 2 - T3N0M0;
Stupeň 3 - T1, 2,3N1M0;
Stupeň 4A - T4N libovolný M0;
Stupeň 4B - kdokoli M1.

Léčba rakoviny pankreatu

Hlavní léčba rakoviny pankreatu je považována za chirurgickou, ale radikální operace (úplné odstranění slinivky břišní) se provádí u více než 10-12% pacientů. Průměrná délka života radikálně operovaných pacientů je o něco více než jeden rok.

Druhé místo v léčbě po operaci má radioterapeutická metoda (také v 10-12% případů). Průměrná délka života po tomto typu terapie je také přibližně rok. Radiační terapie je obvykle předepsána po pokusu o chirurgickou léčbu.

Radiační léčba se používá jako nezávislá metoda v případě lokalizace rakoviny v hlavě pankreatu s klíčením nebo bez klíčení v dvanáctníku. Kontraindikace pro tuto metodu jsou těžká deplece pacienta (rakovinová kachexie), žaludeční vřed nebo střevo s typem 12, stejně jako klíčení do lumen těchto orgánů a blízkých cév.

S uvažovaným karcinomem je chemoterapie stále málo používána, protože neumožňuje stabilní výsledky.

Podívejme se nyní na otázku, jak nám může hypertermie pomoci?

 • Metoda hypertermie může být použita ke zmenšení nádoru (nádorové buňky umírají nejen v oblasti primárního nádoru, ale také v metastázách).
 • Zlepšení účinnosti chemoterapie a radiační terapie;
 • Zlepšení objektivního zdravotního stavu pacienta;
 • Aktivace imunity;
 • Tento způsob léčby není traumatický a umožňuje pacientovi zotavit se během několika hodin po zákroku.

Ale hypertermie, stejně jako každá jiná metoda, má své kontraindikace, a to:

 • Vývoj rakovinné kachexie (když je nádor velmi vyčerpán nádorem);
 • Velmi velká velikost tumoru a velký počet metastáz;
 • Závažná průvodní onemocnění.

Souhrnně lze říci, že nejlepší výsledek v boji proti EIT lze získat kombinací chirurgie, ozařování, chemoterapie a hypertermie.

Nádor pankreatické hlavy

Nádor pankreatické hlavy je nebezpečný patologický stav, který je charakterizován tvorbou novotvaru v hlavě tohoto orgánu. Tato patologie je častěji diagnostikována u příslušníků silné poloviny lidstva než u žen. Za zmínku stojí také skutečnost, že riziková skupina zahrnuje osoby, které překročily šedesátiletý milník.

K dnešnímu dni vědci nedokázali přesně určit příčiny tohoto nebezpečného onemocnění, ale určili jeho predispoziční faktory. Na povrchu hlavy se mohou tvořit novotvary benigní i maligní povahy. V závislosti na tom závisí na klinickém obrazu, stejně jako na způsobu léčby. Stojí za zmínku, že často v raných stadiích vývoje se vytvořený novotvar vůbec neprojevuje, a pokud existují nějaké známky, nejsou specifické. To je důvod, proč se nádorová hlava žlázy nachází v raných fázích velmi vzácně.

Mezi první příznaky, které naznačují porážku hlavy, patří výskyt suchosti v ústech a žízni, bolest v břiše, obvykle z levé hypochondrium. O něco později je klinika doplněna obstrukční žloutenkou, zhoršeným zažíváním, úbytkem hmotnosti a tak dále.

Je poměrně obtížné diagnostikovat přítomnost nádoru na hlavě pankreatu, zejména v raných stadiích. Pankreat může být „vyšetřen“ pouze pomocí MRI, CT nebo ultrazvukového vyšetření. Dále jsou předepsány laboratorní diagnostické metody, zejména krev pro nádorové markery. Ošetření žlázy se provádí výhradně chirurgicky. Konzervativní terapie je podpůrná. Mohou být předepsány narkotické léky proti bolesti, léky s glukózou, enzymy. Prognóza přímo závisí na tom, zda se vytvořil maligní nebo benigní nádor, a v jakém stadiu jeho vývoje.

Příčiny progrese

Jak již bylo uvedeno výše, odborníci zatím nemohou říct, proč je postižena slinivka. Existují však známé faktory, které zvyšují riziko tvorby nádoru na orgánu. Patří mezi ně:

 • dědičnou predispozici;
 • kouření tabáku. Tento faktor zvyšuje riziko vzniku novotvarů téměř třikrát;
 • obezita;
 • anamnéza diabetes mellitus;
 • dlouhé užívání alkoholických nápojů;
 • přítomnost lidské pankreatitidy s chronickým charakterem průběhu;
 • škodlivých pracovních podmínek. Riziko vzniku nádorů na hlavě žlázy se zvyšuje, pokud je osoba vzhledem k povaze své činnosti nucena přijít do styku s karcinogenními látkami.

Benigní nádor

Benígní nádor hlavy slinivky břišní má několik rysů: nemetastázuje, neroste do přilehlých orgánů a neporušuje základní vlastnosti tkání, ze kterých byl vytvořen. V závislosti na struktuře jsou tyto nádory hlavy žláz rozlišeny:

 • leiomyom;
 • adenom;
 • inzulinom;
 • fibrom;
 • ganglioneurom;
 • hemangiom.

Po dlouhou dobu nemusí být nádor tohoto typu exprimován žádnými příznaky. Výjimkou je pouze inzulinom, který vyvolává zvýšení sekrece inzulínu. V důsledku toho významně mění hormony jedince. Obecně se první charakteristické příznaky objevují v případě významného zvýšení velikosti nádoru. Vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti lokalizovaných orgánů, objeví se osoba a následující příznaky:

 • bolest v břiše různých stupňů intenzity. Někdy mohou dát do paže nebo zpět. Nezávisí na příjmu potravy;
 • obstrukční žloutenka. To se projevuje, pokud nádor vytlačil žlučovod;
 • nevolnost a zvracení;
 • těžkost žaludku a otok;
 • střevní obstrukce.

Pokud takový klinický obraz existuje, měli byste okamžitě kontaktovat kvalifikovaného lékaře, který může diagnostikovat, určit typ nádoru a provést jeho odstranění. Užívání lidových prostředků v tomto případě se nedoporučuje, protože nepomáhají eliminovat vzdělávání, ale mohou vyvolat zhoršení celkového stavu pacienta. Léčba tohoto onemocnění se projevuje pouze ve stacionárních podmínkách.

Maligní nádory

Tento typ tumoru je nejen obtížně diagnostikovatelný, ale také neřešitelný. Můžeme říci, že to nemůže být vyléčeno. Život člověka můžete prodloužit pouze na určitou dobu. Je velmi těžké určit přítomnost nádoru, protože se neobjevuje vůbec v raných stadiích jeho vzniku. Tam jsou také situace, kdy příznaky rakoviny jsou neviditelné až do 4. etapy.

 • karcinom skvamózních buněk;
 • adenokarcinom;
 • endogenní rakovinu;
 • karcinom acinarových buněk;
 • cystadenokarcinom.

Vzhledem k tomu, že se nádor na hlavě nachází v těsné blízkosti orgánů gastrointestinálního traktu, dává si především povědomí o příznacích poruch trávicího procesu. Osoba má nevolnost a zvracení, průjem, výkaly se zbarvují, je nafouknutý a moč ztmavne. Kromě toho existuje několik dalších příznaků:

 • zvýšení hladin glukózy v krvi;
 • snížená chuť k jídlu;
 • snížení hmotnosti;
 • obstrukční žloutenka. Tento příznak je přisuzován charakteristice. Mechanická žloutenka se projevuje, když je nádor vytlačován žlučovodem.

Nebezpečí novotvaru také spočívá v tom, že může klíčit v jiných orgánech. To je pozorováno ve 2 nebo 3 stupních jeho tvorby. U 4 je šíření metastáz do jiných orgánů. V tomto případě se již neprovede operativní zásah. Základem léčby je podpůrná léčba.

Diagnostická opatření

Detekce přítomnosti nádorů na hlavě žlázy je poněkud obtížná. Z tohoto důvodu by měla být diagnóza pouze komplexní. Jsou předepsány jak laboratorní, tak instrumentální techniky. První etapou diagnostiky je vyšetření a vyšetření pacienta. Kromě toho je důležité, aby lékař objasnil některé body - charakter vyjádřených symptomů, jejich intenzitu, zda některý z příbuzných onemocněl rakovinou (dědičný faktor) a tak dále.

Standardní diagnostický plán obsahuje následující metody:

 • klinický krevní test;
 • krevní test pro nádorové markery;
 • klinická analýza moči;
 • krevní biochemie;
 • endoskopické vyšetření trávicího traktu;
 • Ultrazvuk;
 • CT a MRI;
 • biopsie. Jedna z nejvíce informativních metod, která umožňuje objasnit, zda se vytvořil benigní nebo maligní nádor.

Po obdržení všech výsledků testů je určen nejúčinnější léčebný plán.

Lékařské události

Léčba nádorů pankreatu pouze chirurgická. Léky k odstranění nádoru, zatímco není možné. Pokud je nádor benigní povahy, pak operativní zásah umožní pacientovi dosáhnout úplné léčby a může pokračovat v normálním životě. Kromě toho, léky mohou být předepsány ke snížení intenzity příznaků, a speciální dieta je také předepsán.

Maligní nádor má nepříznivější prognózu. Vzhledem k tomu, že je obvykle detekován v pozdních stádiích, člověk již nemůže být užíván k operaci, protože nádor buď vyroste do jiných orgánů, nebo bude dávat metastázy. Terapie je zaměřena na udržení života člověka. Pro tento účel jsou předepsány radiační a chemoterapie, narkotická analgetika.

Fáze rakoviny pankreatu

Jaká je fáze rakoviny?

Stádium zhoubného nádoru je hodnocení lékaře, nakolik nádor rostl a rozšířil se po celém těle. Výběr léčebných metod a prognóza přežití závisí na správném stanovení stadia onemocnění.

Stádium (nebo stupeň) karcinomu pankreatu je diagnostikováno na základě výsledků instrumentální diagnostiky, biopsie a analýz popsaných v článku Diagnostika karcinomu pankreatu (moderní metody).

Chci získat radu od onkologa

TNM-klasifikace stadií zhoubných nádorů pankreatu

TNM staging shrnuje velikost novotvaru a přítomnost blízkých / vzdálených metastáz.

T (Tumor) popisuje, jak velký je primární nádor a zda byl naklíčen do tkáně.

N (Nodes) znamená, zda rakovina postihla blízké lymfatické uzliny.

M (Metastasis) indikuje, zda formace zasáhla jiné orgány (jiné než nejbližší lymfatické uzliny).

Abecední a numerické ukazatele, které jsou umístěny za T, N a M, poskytují rozsáhlé informace o rakovině pankreatu.

Co znamená T v TNM klasifikaci?

 • TX - primární vzdělávání nelze hodnotit.
 • T0 - základní vzdělání nebylo zjištěno.
 • Tis - karcinom in situ (karcinom pankreatu in situ) - tvorba je lokalizována v horních vrstvách žlázových buněk (tento typ onemocnění je vzácný).
 • T1 - vzdělání do 2 cm; v klíči mimo slinivku břišní.
 • T2 - tvorba neklíčí v tkáni mimo slinivku břišní, ale ve velikosti větší než 2 cm.
 • T3 - formace ovlivnila tkáně mimo slinivku břišní, ale nezasáhla velké krevní cévy a / nebo nervy.
 • T4 - tvorba klíčí ve velkých cévách a / nebo nervech.

Co znamená N v klasifikaci TNM?

 • NX - není možné posoudit poškození blízkých lymfatických uzlin.
 • N0 - nádor se nerozšířil do blízkých lymfatických uzlin.
 • N1 - vzdělávání se rozšířilo do proximálních lymfatických uzlin.

Co znamená M v TNM klasifikaci?

 • M0 - formace se nerozšířila do vzdálených lymfatických uzlin a orgánů (mozek, plíce, játra).
 • M1 - nádor metastazoval do vzdálených lymfatických uzlin a / nebo orgánů.

Stupeň karcinomu pankreatu AJCC (0, I, II, III, IV)

Inscenovaná inscenace AJCC byla vyvinuta specialisty Amerického smíšeného výboru pro rakovinu (American Joint Committee on Cancer). Využívá základy systému TNM - velikost nádoru, přítomnost sekundárních útvarů v lymfatických uzlinách a vzdálených orgánech.

V tomto systému je rozlišeno 5 stupňů karcinomu pankreatu - 0, I, II, III, IV.

Bl.polkovki slinivka

Registrace: 16.8.2008 Zprávy: 7

Bl.polkovki slinivka

Máma má 71 let. Diagnóza: bl. Hlavy pankreatu T4N2M1. Karcinomatóza, Ascites, Mechanická žloutenka. Vstoupili do ECHO na nouzovém základě s mechanickou žloutenkou. Na ultrazvuku, difuzní změny jater, slinivky břišní, v projekci hlavy - tvorba až 39 mm., Známky biliární hypertenze, distální blok, ascites. Vyvolala perkutánní drenáž žlučníku. Byla provedena konzervativní detoxikační infuze antispasmodické terapie a byla provedena diagnostická laparotomie (s přihlédnutím k fenoménům karcinomatózy). Co lze udělat? Jak pomoci?

Členem od: 18.1.2007 Příspěvky: 7,756

Registrace: 16.8.2008 Zprávy: 7

Zdraví maminky se před 6 měsíci zhoršilo. V žaludku byla bolest. Výsledky ultrazvuku z 27. února 2008: Játra nejsou zvětšena, kontura je stejná, tloušťka pravého laloku podél čáry c / c je 10,2 cm, struktura není stejnoměrná v 7. segmentu tvorby kapaliny 18 mm. Žlučník oválného tvaru je 6,6x3,0 cm, stěna není zahuštěná, obsah je homogenní. Slinivka není zvětšena, hlava 22, tělo 13, ocas 21 mm v hustotě nad játry, struktura je homogenní, obrys je hladký. Závěr: cysta pravého laloku jater. Navíc trpěla srdečním záchvatem na nohou. 15.7.2008 byl na recepci s terapeutem stížností na žloutnutí kůže a očí. Ve stejný den, ultrazvukem: Játra nejsou zvětšena, kontura je stejná, tloušťka pravého laloku podél čáry c / c je 10, 9 cm, struktura je homogenní. Portální žíla není rozšířena o 10 mm choledoch od 7 do 11 mm. Žlučník ve tvaru zobáku 7,8 x 3,5 stěna není zahuštěný jednotně. Slinivka není vizualizována. Žaludek a 12 ks naplněné tekutinou, peristaltika pomalá, kyvadlo. V epigastrické oblasti s nízkou echogenitou je tvorba 60 x 34 mm s nerovnými a fuzzy konturami v projekci hlavy p / žlázy. V dutině břišní volná tekutina. Závěr: deformovaný žlučník, dilatace žlučovodu, tekutina v dutině břišní, nelze vyloučit onemocnění p / žlázy. Byl poslán na chirurgické oddělení nemocnice. S pomocí zkumavky (nevím, jak jsou tyto postupy správně označeny) byla žluč odstraněna po dobu 3 týdnů. Pak provedli operaci. Dvě další byly přidány do jedné zkumavky. Lékař není příliš mluvivý a je velmi těžké získat od něj podrobnosti, ale řekl, že nemoc běží, metastázy do vnitřních orgánů. 15. srpna byla moje matka propuštěna z výše uvedeného prohlášení o absolutoriu. Dvě zkumavky byly odstraněny a jedna zůstala, tekutina z nich stále uniká. Co je to? Kdy přestane bahno? Jak pomoci mámě? Jsme v zoufalství.

Členem od: 18.1.2007 Příspěvky: 7,756

Aniž by věděl, jaký je objem operace, nikdo vám nic neřekne. Jediný způsob, jak se dostat ven, je fotokopie historie onemocnění - testy, studie (kompletní protokoly) a intervenční protokoly.

Příčiny, příznaky a léčba nádorů pankreatu

Slinivka břišní se skládá ze tří částí: hlavy, těla a ocasu. Nádor, benigní nebo maligní, může ovlivnit jakoukoliv jeho část. Současně tvoří nádory hlavy pankreatu více než 70% všech případů rakoviny tohoto orgánu.

Příčiny nádoru

V poslední době se zvyšuje výskyt nádorů pankreatu. Možná je to kvůli změnám v ekologii, stejně jako povaze síly většiny lidí. Nelze stanovit přímou příčinu vývoje nádoru. Existují však důkazy rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost jeho výskytu:

 • škodlivé pracovní podmínky, které znamenají stálý kontakt se škodlivými chemickými sloučeninami;
 • kouření;
 • cirhóza jater;
 • chronická pankreatitida;
 • přebytečný tuk ve stravě;
 • pankreatická cysta;
 • diabetes;
 • křehká cholecystitis.

V rozporu s rozšířeným přesvědčením, že nádor pankreatu je důsledkem alkoholismu, nebyla prokázána přímá vazba mezi skupinou těchto onemocnění a konzumací alkoholu.

Benigní tumory

Benigní nádor má příznivější prognózu než maligní nádor. Ačkoli nemůže být vyléčen konzervativními prostředky, míra přežití pacientů a kvalita jejich života jsou mnohem vyšší než v případě rakoviny pankreatu. Benigní nádor je charakterizován následujícími znaky:

 1. metastázuje do sousedních orgánů a lymfatických uzlin;
 2. podobná struktuře jako zdravá tkáň pankreatu;
 3. neroste do sousedních orgánů a tkání;
 4. má jasné hranice, zapouzdřený.

Z jakékoli tkáně se může vyvinout benigní nádor. Samotná diagnóza, kterou pacient vidí ve své ambulantní kartě, závisí na jeho původu. Typy benigních nádorů v závislosti na histologické struktuře:

 1. lipom - nádor z tukové tkáně;
 2. fibroma - z vláknité tkáně;
 3. insuloma - nádor z buněk Langerhansových ostrůvků, který je schopný produkovat inzulín;
 4. gangliom, ganglioneurinom, neurom - z nervové tkáně, včetně nervových uzlin;
 5. leiomyom - nádor tkáně hladkého svalstva;
 6. hemangiom - nádor z buněk krevních cév;
 7. lymfangiom - z buněk lymfatických cév;
 8. adenom - nejběžnější typ benigní tvorby pankreatu, který je tvořen žlázovou tkání.

Prognóza v případě včasné chirurgické léčby je příznivá. Nicméně benigní nádory dávají pacientovi spoustu nepohodlí. Navíc často způsobují nebezpečné komplikace. Pokud tedy nádor dosáhne velké velikosti a vymačká žlučovod, způsobí biliární intoxikaci. Pokud roste z buněk Langerhansových ostrůvků, má pacient zvýšení sekrece inzulínu a snížení hladin glukózy v krvi. Někdy může benigní nádor degenerovat na rakovinu. Často způsobuje zánět a způsobuje pankreatitidu.

Příznaky benigního tumoru

Závažnost příznaků benigního tumoru závisí na jeho velikosti, umístění, histologické struktuře. Všechny známky onemocnění lze rozdělit do dvou období:

 1. brzy, když nádor ještě nedosáhl velkých velikostí;
 2. pozdní, když nádor již začal mačkat krevní cévy, nervy, pankreatické kanály, vyvíjet tlak na sousední orgány a tkáně.

V rané době příznaků nemusí být vůbec. V tomto případě je nádor slinivky břišní buď nalezen náhodou během rutinního vyšetření pacienta, nebo stále roste a způsobuje první příznaky, když dosáhne velké velikosti. V počáteční fázi mohou být známky benigního vzdělávání:

 • bolest břicha;
 • bolest v pravé nebo levé hypochondriu;
 • bolest vzadu;
 • v noci se bolest zintenzivňuje;
 • po jídle je někdy v břiše nepohodlí a bolest;
 • tělesná hmotnost se postupně snižuje;
 • někdy se pacient cítí nevolně;
 • chuť k jídlu se zhoršuje;
 • pozorována slabost a pokles pracovní kapacity.

Jak nádor roste ve velikosti, objeví se další závažnější příznaky. Jejich vzhled zpravidla vede pacienta k tomu, aby se poradil s lékařem. První známkou zvýšení velikosti nádoru je překrytí žlučových cest. Žluč začne proudit do krve, což má za následek:

 • žloutnutí kůže a skléry;
 • tmavá moč;
 • zabarvení stolice;
 • nevolnost;
 • průjem;
 • celková intoxikace těla;
 • zimnice;
 • bolest v játrech.

Mezi pozdními příznaky benigního nádoru může být také zvracení po jídle, bolest a pocit plnosti v břiše, neustálý pocit strachu, zvýšené pocení. Někdy nádor vytlačuje dvanáctník, v důsledku čehož nemůže pacient normálně jíst. Když dochází k hypoglykémii, závažné slabosti, menstruačním poruchám u žen. Příznaky se mohou objevit náhle a mohou se postupně zvyšovat.

Maligní nádor

Nejběžnějším nádorem, který se nachází v hlavě pankreatu, je rakovina. Jedná se o šesté nejčastější onkologické onemocnění na světě. Častěji se vyvíjí u starších lidí. Nádor roste z epitelových buněk pankreatických kanálků. Jeho příčiny nejsou známy. Rizikové faktory jiné než věk jsou:

Rakovina pankreatu je obtížné diagnostikovat. Toto onemocnění často končí smrtí pacienta. Prognóza je ve většině případů nepříznivá z následujících důvodů:

 1. rakovina pankreatu je zřídka detekována v raných stadiích, protože nemá specifické symptomy;
 2. slinivka břišní je ve shluku velkého množství jiných orgánů břišní dutiny, což komplikuje diagnózu rakoviny pomocí ultrazvuku;
 3. zejména starší lidé jsou nemocní, z nichž mnozí mají kontraindikace k chirurgické léčbě onemocnění;
 4. ve většině případů nelze nádor zcela odstranit.

Symptomy benigních a maligních nádorů pankreatu jsou téměř stejné. Jediný rozdíl je v tom, že rakovina poskytuje metastázy, takže míra přežití pacientů i po operaci je mnohem nižší.

Nádor pankreatické hlavy - prognóza

Slinivka břišní - důležitá struktura endokrinního systému. V jeho buňkách jsou syntetizovány inzulín a glukagon.

Tyto hormony proteinové povahy regulují metabolismus sacharidů v těle, zvyšují nebo snižují hladinu jednoduchých cukrů v krvi. Enzymy, které tvoří pankreatickou šťávu, jsou nezbytné pro proces trávení.

Železo, stejně jako každý jiný orgán, podléhá vývoji patologií. Jedním z nich je nádor hlavy pankreatu, prognóza v tomto stavu bude záviset na povaze nádoru a stupni jeho vývoje.

Příčiny nádoru

Slinivka břišní se skládá ze tří částí. Vzhled nádorů je nejvíce náchylný k jeho hlavě, který je široká základna orgánu. Nádory mohou mít různý původ. Současně dochází k buněčné proliferaci v tkáních orgánu.

 • genetická predispozice k tomuto onemocnění;
 • účinky nikotinu (kouření nebo pasivní kouření);
 • zneužívání alkoholu;
 • nepříznivá ekologická situace;
 • kontakt s chemickými činidly;
 • nevyvážená strava.

Riziko vzniku nádoru je vyšší u lidí, kteří jedí velké množství tuku.

Takové nádobí silně zatěžuje tělo a nutí jeho buňky vylučovat nadměrné množství enzymů.

Kromě toho mohou různá onemocnění také vyvolat rozvoj nádorů v pankreatu. Mezi tyto patologie patří:

 • diabetes;
 • pankreatitida;
 • cholecystitis;
 • cirhóza jater.

Benigní tumory

Benigní nádor je proliferace tkáně pankreatické hlavy. Zároveň neexistují žádné genetické mutace a netvoří se žádné metastázy. Symptomy benigních nádorů se liší od maligních. Pacient si stěžuje na bolest. To je způsobeno tím, že takový nádor je lokalizován striktně uvnitř žlázy. Nepřesahuje postižený orgán.

Samotné železo se zároveň výrazně zvětšuje. Bolest břicha vzniká v důsledku tlaku na sousední orgány. V počátečních stadiích, kdy je velikost tvorby malá, může pacient pociťovat mírné nepohodlí.

Další příznaky benigního nádoru pankreatické hlavy zahrnují:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • poruchy stolice;
 • závratě;
 • nadměrné pocení;
 • žlutá kůže a sliznice.

Toto jsou časné příznaky, které se objevují na počátku vývoje patologie. Dále se zvyšuje intenzita bolesti. Může ozářit záda, dolní část zad, hypochondrium. Bolest je často pásový opar.

Zvětšená hlava slinivky břišní vytlačuje játra. Z tohoto důvodu je pozorována žlutost kůže. Intenzita barvy se postupně zvyšuje. Navíc dochází ke ztmavnutí barvy moči.

Poruchy zažívání způsobují ztrátu chuti k jídlu. V pozdějších stadiích patologie ztrácí pacient hmotnost. Benígní nádor vede k intoxikaci těla.

Novotvary benigní povahy jsou rozděleny do několika typů. Klasifikace je založena na typu tkáně, která prošla patologickými změnami. Nejčastěji pozorované adenomy. Současně rostou glandulární tkáňové buňky.

Pokud se z tukových buněk vytvoří nádor, nazývá se lipom. Fibrom - růst vláknité tkáně. Insuloma je specifický nádor pankreatu. Zároveň rostou buňky Langerhansových ostrůvků, což vede ke zhoršení metabolismu sacharidů. Navíc mohou být změněna svalová vlákna, krevní cévy a nervová zakončení.

Takové nádory podléhají povinné léčbě. Ignorovaný nádor může silně komprimovat okolní orgány peritoneum. Často se vyvíjí střevní obstrukce. Léčba léčbou benigních nádorů neexistuje. Pacient potřebuje operaci. Během operace se vyřízne tkáň přerostlá žlázy.

Nádor pankreatu je agresivní onemocnění s vysokou mortalitou. Jak dlouho můžete žít po diagnóze, je běžnou otázkou mezi pacienty.

Jak rozpoznat přítomnost patologie pankreatu, čtěte dále.

Maligní nádor

Maligní nádor hlavy pankreatu je proliferace buněk v důsledku mutací.

Rakovina je plná metastáz. To znamená, že se nemoc rozšířila ze žlázy do jiných orgánů. Nejčastěji jsou postiženy lymfatický systém, játra, nadledvinky, plíce.

Symptomy maligního tumoru jsou podobné příznakům benigního růstu. Hlavní rozdíl je slabý výraz. Z tohoto důvodu je rakovina ve většině případů diagnostikována pozdě.

Významná ztráta hmotnosti a celková slabost mohou znamenat přítomnost zhoubného novotvaru. Tyto příznaky jsou výsledkem intoxikace. Bolest se obvykle vyskytuje v pozdějších stadiích onemocnění.

Pacientům s diagnostikovaným karcinomem pankreatu je předepsán průběh chemoterapie. To vám umožní omezit růst mutovaných buněk. Samotný maligní nádor je chirurgicky odstraněn. Operace se provádí, pokud se netvoří metastázy.

Měli byste však věnovat pozornost velikosti žlučníku. Pokud se při snímání ukáže, že jeho rozměry jsou nadprůměrné, je třeba provést další vyšetření.

Předpověď

Příznivý výsledek léčby bude záviset na stadiu, ve kterém je onemocnění detekováno.

Benigní nádor je snadnější diagnostikovat kvůli výrazným symptomům.

Bolest způsobuje pacientovi nepohodlí. Chirurgický zákrok je ve většině případů účinný.

Přiměřená léčba v období zotavení umožní pacientovi rychle se zotavit.

Prognóza maligního tumoru pankreatické hlavy je nejednoznačná. Nejvyšší šance na vyléčení v raných fázích. Je-li novotvar malý a neopouští hranice orgánu, může se chirurgický zákrok v kombinaci s chemoterapií a medikací vyrovnat s patologií.

Rakovina pankreatu druhého stupně významně snižuje šance. Přitom sousední orgány již procházejí patologickými změnami, ale metastázy dosud nebyly vytvořeny. Chirurgická excize nádoru nestačí. Je zapotřebí chemoterapie a radiace.

Rakovina třetí a čtvrté fáze není funkční. V těle jsou metastázy. Průběh chemoterapie je zaměřen výhradně na zpomalení rychlosti růstu nádoru.

V těchto stadiích jsou zřejmé příznaky maligního tumoru. Léčba léky je určena ke zlepšení kvality života pacientů.

Nádor pankreatické hlavy je běžná rakovina.

Úspěch léčby závisí na detekčním období patologie.

Pravidelná vyšetření a vyšetření umožní čas rozpoznat nemoc a zvýšit šanci na příznivou prognózu.

S nedostatkem enzymatické funkce slinivky břišní dochází ke smrti jejích buněk, která se nazývá nekróza pankreatu. Promluvme si o příznacích nekrotické pankreatitidy a prognóze zotavení.

V tomto článku je popsáno dekódování hlavních ukazatelů ultrazvuku slinivky břišní.

BL Slinivka

Moje matka má 61 let a před dvěma lety měla operaci, aby odstranila žlučník, a to tak dávno, co začaly být rušeny bolesti v pravém hypochondriu. Bylo provedeno CT vyšetření břišních orgánů.
Vrstva 1,5 mm, rozteč 0,75 mm

Játra nejsou zvětšena, obrysy jsou rovnoměrné, struktura je stejnoměrná, hustota je HU., V jaterních kanálcích je v obecném jaterním kanálu vzduch.
V.portae - 13mm.
Choledoch - až 9 mm., Obsahuje vzduch.
Žlučník - cholecystektomie.
Slezina bez viditelných změn.
P.ZH. hlava s fuzzy konturou, do velikosti 34mm, tělo 7mm, ocas 9mm, involuce těla a ocasu.
Hustota v hlavě až 40 jednotek. HU.
Nadledvinky se nemění.
Ledviny jsou obvykle umístěny, normální velikosti a tvaru.
NLS se nezmění.
L / uzly břišní dutiny a retroperitoneální prostor nejsou zvětšeny.

Myslíme na BL hlavu pankreatu. Lékař říkal, že je nutné udělat DA.
Otázka: Je operace v tomto případě účinná a jaká je budoucí prognóza? Děkuji.

Tel.: +7 (985) 195-27-91 E-mail: [email protected]Stránky konzultantů:
www.echinococcus.ru
www.pancreonecrosis.ru
www.iSono.ru
www.pankreatitu.info
www.klinika23.ru
www.biopsy-uzi.rf
Témata pro konzultace:

 • ultrazvuková diagnostika;
 • všechny typy minimálně invazivních chirurgických výkonů pod kontrolou ultrazvukem;
 • chirurgická gastroenterologie;
 • organizace léčby v Moskvě a v zahraničí ve všech směrech;

Až donedávna byla rakovina považována za trest smrti, nicméně moderní onkologie umožňuje léčit mnoho nádorů ve 100% případů. V onkologii je velmi důležitá včasná diagnóza - čím dříve je nádor detekován a léčba je zahájena, tím je výsledek příznivější.

VYTVOŘTE NOVOU ZPRÁVU.

Jste ale neautorizovaný uživatel.

Pokud jste se zaregistrovali dříve, pak se přihlaste (přihlašovací formulář v pravé horní části stránky). Pokud jste zde poprvé, zaregistrujte se.

Pokud se zaregistrujete, můžete pokračovat ve sledování odpovědí na vaše příspěvky, pokračovat v dialogu v zajímavých tématech s ostatními uživateli a konzultanty. Registrace vám navíc umožní provádět soukromou korespondenci s konzultanty a dalšími uživateli stránek.

Rakovina pankreatické hlavy: prognóza, příčiny, známky stadia

Rakovina slinivky břišní patří mezi nejzávažnější onemocnění lidského těla. Podíl této choroby představuje asi 3-4% všech onkologických onemocnění. Více než 40 let lékařská komunita celého světa pozorně studuje rakovinu pankreatu.

Bohužel však v tomto ohledu nedošlo k žádnému významnému pokroku, protože je těžké včas diagnostikovat nemoc. Onemocnění je zjištěno, když jeho stav opustí pacienta téměř žádnou šanci na příznivý výsledek.

Hlavními faktory, které přispívají k rozvoji rakoviny, jsou:

 1. Patří k mužskému pohlaví.
 2. Věk po 45 letech.
 3. Diabetes.
 4. V anamnéze - gastrektomie.
 5. Špatné návyky.
 6. Žlučové onemocnění.
 7. Jíst tučné potraviny.

Rakovina hlavy žlázy je často stanovena již ve fázi 4, která je nefunkční a pacienti s ní nežijí po dlouhou dobu. Tato skutečnost je vysvětlena skrytým, tichým průběhem nemoci, který se bohužel často vyskytuje, a rakovina není léčena.

V takových případech může od prvních malých až po klinicky živé projevy trvat několik týdnů a dokonce i měsíců.

V Americe zabírá úmrtnost na adenokarcenom 4. místo „čestného“ postavení mezi všeobecnou onkologickou mortalitou, v raném stádiu, s včasným odhalením, rakovina je stále léčena, ale ne v poslední době.

Molekulární mechanismus vývoje adenokarcenomů

Neoplastický proces je výraznější v mutaci genu KRAS 2, zejména ve 12. kodonu. Tyto poruchy jsou diagnostikovány pomocí punkční biopsie pomocí PCR.

Kromě toho při detekci karcinomu pankreatu v 60% případů dochází ke zvýšení exprese genu p53, ale nejedná se o jediné známky karcinomu pankreatu.

Podíl postižené hlavy ve struktuře onkopatologie pankreatu je 60-65%. Zbývajících 35-40% je neoplastický proces v ocase a v těle.

Adenokarcenom představuje více než 90% karcinomů pankreatu, ale příčiny rakoviny pankreatu stále ještě nejsou zcela objasněny.

Vlastnosti struktury nádorů pankreatu

Nádory pankreatu z cév, které je zásobují, jsou oploceny vrstvou izolačních buněk. To může s největší pravděpodobností vysvětlit špatnou citlivost adenokarcinomu na tradiční metody terapie založené na blokování vaskulárních růstových faktorů, receptorech a zpomalení angiogeneze.

Agresivní šíření metastáz pokračuje, navzdory přiřazeným cytostatikám. Tento stav je doprovázen trávením a imunosupresí. Pokud je poslední fáze, pak můžete žít velmi krátkou dobu s takovým vzdělávání rakoviny.

Nádory mohou mít podobný klinický obraz, ale pocházejí z různých anatomických struktur:

 1. Vsuvka a ampulka;
 2. pankreatická hlava acini;
 3. duodenální sliznice;
 4. epitelové kanály;
 5. společný epitel epitelu.

Všechny tyto nádory jsou kombinovány do jedné skupiny nazývané rakovina pankreatické hlavy nebo periampulární karcinom, přičemž poslední fáze nezanechává pacientům žádnou šanci.

Vlastnosti anatomické struktury pankreatu vysvětlují výskyt patologických projevů v jeho porážce. Velikost slinivky břišní se pohybuje od 14 do 22 cm, blízkost hlavy žlázy ke společnému žlučovodu a dvanáctníku se projevuje selháním gastrointestinálního traktu.

Hlavní klinické symptomy

Pokud je nádor lokalizován v oblasti hlavy, lze u pacienta diagnostikovat následující projevy:

 1. Nepohodlí.
 2. Bolest v pravém hypochondriu a pupeční oblasti. Povaha bolesti může být velmi odlišná, totéž platí pro dobu trvání. Bolest je horší, když si vezmete alkohol nebo si vezmete smažené jídlo, zatímco ležíte.
 3. 80% pacientů má žloutenku bez horečky, která je doprovázena Courvoisierovým syndromem, to znamená, že v nepřítomnosti biliární koliky je rozšířený žlučník pohmatem.
 4. Přítomnost žlučových kyselin v krvi způsobuje svědění, které se projevuje v precizním období.
 5. Neoplastické symptomy: poruchy spánku; progresivní hubnutí; rychlá únava; averze k masovým, smaženým a mastným jídlům.

Diagnostika

Včasná detekce rakoviny pankreatu není tak snadná. Informační obsah CT, ultrazvuku a magnetické rezonance je přibližně 85%, takže časné stádium je tak vzácně detekováno.

U CT je možné stanovit přítomnost nádorů 3–4 cm, ale častý průchod této studie se nedoporučuje vzhledem k silné dávce rentgenové expozice.

Retrográdní endoskopická cholangiopancreatografie se používá v diagnostických obtížných situacích. Známky rakoviny pankreatu jsou stanoveny blokádou nebo stenózou žlázy samotné nebo žlučovodu. V polovině případů si pacienti mohou všimnout změn v obou kanálech.

V souvislosti s jasnými rozdíly v taktice léčby a další predikci adenokarcinomu, nádorů a lymfomů buněk ostrůvků je v tomto období nezbytné důkladné histologické ověření (potvrzení) diagnózy. Kontrolovaný CT nebo ultrazvuk může produkovat materiál pro histologické studie.

Přesnou diagnózu však nelze provést ani během laparotomie. Foci pozorované v hlavě nemohou být stanoveny palpací jak u rakoviny, tak u chronické pankreatitidy.

Hustá zánětlivá tkáň, která má příznaky edému a vzniká v důsledku chronické pankreatitidy, často obklopuje maligní nádor. Proto tyto biopsie povrchových vrstev nádoru nemají vždy smysl.

Racionální terapie

Pacienti se vždy zajímají o otázku: kolik mohou žít po operaci. Radikální chirurgie je dnes jedinou metodou, která v počáteční fázi rakoviny může navždy zbavit pacienta tohoto onemocnění. Zdůvodnění operace je 10-15% všech případů, pokud se etapa nevyvinula. Ve snadném stádiu může být pomoc pro rakovinu slinivky břišní nějaká pomoc.

Nejvýhodnější je resekce pankreatu. V tomto případě existuje možnost zachovat exokrinní funkci slinivky břišní, což pacientovi pomůže vyhnout se rozvoji těžkého diabetu 1. typu, v tomto případě existují určité odpovědi na otázku, jak dlouho můžete žít.

Více než 5 let žije 15-20% pacientů, kteří podstoupili podobnou operaci. I když se metastázy šíří do lymfatických uzlin a topograficky blízkých orgánů, pravděpodobnost relapsu je velmi vysoká. Tady mluvíme o rakovině pankreatu stupně 4, v této fázi nedochází k tomu, kolik času je.

Předpověď

Pro rakovinu pankreatu je prognóza špatná. V průměru nefunkční pacienti se stupněm 4 žijí asi 6 měsíců. Jsou zobrazeny paliativní terapie. S rozvojem žloutenky by měla být transhepatická nebo endoskopická drenáž.

Pokud to pacientův stav dovolí, aplikuje se na něj anastomóza, která je potřebná k provedení funkce drenáže, ale 4. etapa nedává pacientovi žádnou šanci.

Nemůžete snášet bolest a samodiagnostikovat nemoc. Příznivý výsledek pro život je možný pouze s včasným doporučením specialistovi.