Image

Léčíme játra

Norma: celkový bilirubin 20 µmol / l, zatímco celkový: nepřímý - 70% a přímý - 30%. Pokud tedy mluvíte o celkovém bilirubinu, pak je s vámi všechno v pořádku.

Ne, a co je rovné? a alt? a AST? a celkový protein? hodnotit pouze jeden ukazatel je hloupý.

Když je koncentrace celkového bilirubinu 20,5-27,0 Mk mol / l, ve většině případů je pozorována latentní žloutenka.

Bilirubin je žluto-červený pigment, který vzniká z pigmentu červených krvinek - hemoglobinu. Průměrná délka života červených krvinek je 120 dnů, po které jsou zničeny ve slezině s uvolněním hemoglobinu, který se promění v volný bilirubin. Při průtoku krve je volný (nevázaný, nepřímý) bilirubin přenesen do jater, kde se v buňkách vytváří nová sloučenina - vázaný (přímý) bilirubin uvolňovaný ze žluče. Za normálních podmínek není v krvi ani v moči žádný přímý bilirubin, protože nepřekonává bariéru mezi jaterními buňkami a kapilárami. S parenchymální a městnavou žloutenkou jsou jaterní buňky zničeny, což má za následek přímý bilirubin v krvi a pak v moči. Bilirubinová norma: celkový bilirubin - 8,5-20,5 Mk mol / l, volný (nepřímý bilirubin) - 6,4-17,1 Mk mol / l, vázaný (přímý bilirubin) - 0,9-4, 3 mk mol / l. Když se bilirubin hromadí ve tkáních, když jeho hladina v krvi převyšuje 27-34 Mk mol / l, objeví se barva žloutenky skléry a kůže. Povaha bilirubinu v krvi (přímé, nepřímé) slouží jako diagnostický znak určitých forem žloutenky s poškozením jater a oběhového systému. Když je koncentrace celkového bilirubinu 20,5-27,0 Mk mol / l, ve většině případů je pozorována skrytá žloutenka. Zvýšený bilirubin a snížený bilirubin se mohou vyskytovat při různých onemocněních. Množství celkového bilirubinu v krvi se zvyšuje se všemi typy žloutenky, ale na úkor různých frakcí. Definice frakcí (přímých, nepřímých) bilirubinu je důležitá v diferenciální diagnostice různých typů žloutenky. V hemolytické žloutence se zvyšuje koncentrace celkového bilirubinu v důsledku prudkého zvýšení nepřímého bilirubinu s normálním nebo mírně zvýšeným množstvím přímého bilirubinu. To je způsobeno zvýšeným množstvím nepřímého bilirubinu v játrech, které vzniká v důsledku zvýšené hemolýzy červených krvinek, která nemá čas na přepracování jaterními buňkami a zůstává v krvi.

podle některých metod stanovení je to norma. Obecně, musíte se podívat na barvu skléry, dlaně, moči a exkrementy.

Není to, ale játra stojí za to šetřit... Další není horní limit normy, ale už... ne normou. Požehnej vám!

Zvýšil se celkový bilirubin: co to znamená u dospělých

Celkový bilirubin je zvýšen: co to znamená u dospělého, stejně jako nadměrná škála s následky a symptomy. Tato látka se tvoří v krvi po rozpadu hemoglobinu, zvýšená koncentrace může znamenat problémy s játry, žlučníkem a gastrointestinálním traktem. Obvykle je hladina bilirubinu kontrolována na různých odborných zkouškách, na návrhové radě u vojenského úřadu pro evidenci a zařazení do úřadu, při návštěvě lékaře se stížnostmi av dalších případech. Je-li toto číslo zvýšené, mnozí zcela správně začnou panikařit, protože to znamená, že tělo nepracuje správně, a možná i kvůli vážné nemoci.

Pro posouzení katastrofické situace je velmi vhodné použít měřítko celkového bilirubinu:

Vynikající zdravotní stav, radost a hlavní duše.

Bilirubin je mírně zvýšený, játra nebo žlučník mohou signalizovat bolestivé pocity. Ochablost, pleť stale.

Postupujte podle diety, opusťte ostré, vařit kukuřičné stigmy, a po několika týdnech je nutné provést test znovu.

Belching, slabost, pleť začíná žloutnout.

Na recepci u lékaře, dieta.

Všechno není tak špatné, člověk nemusí cítit vůbec nic, ale projevuje se žloutenka.

Na recepci u lékaře, dieta.

Nevolnost, bolesti hlavy, příznaky intoxikace.

S touto analýzou je lepší ne táhnout, zkoumat.

Žloutenka postupuje, žaludek se může zvyšovat v důsledku ascitu. Špatné, špatné, velmi špatné. Bolest v pravém hypochondriu.

Ihned k lékaři, ultrazvuk, vyšetření.

Těžká intoxikace, ztráta vědomí, zhoršení dýchání a palpitace.

Naléhavá hospitalizace v intenzivní péči na hematologickém oddělení. U pacientů s rakovinou - hledání dobrého lékaře, léků na udržení života.

V zásadě, pokud je celkový bilirubin u dospělého zvýšen dvakrát, tj. Na 70 μmol / l, pak můžete žít, i když je naléhavé podstoupit diagnózu. Ale pokud je to více než 100, pak je nutná hospitalizace, diagnóza je nutná, jinak byste mohli zemřít. Prognózy jsou velmi zklamáním, protože tělo je otráveno. Funkce jater po očištění se nemusí úplně obnovit.

Příčiny vysokého bilirubinu

Pokud máte až 34 μmol / l, pak, s největší pravděpodobností, jste právě pil silný alkohol, jedl hovězí nudle Doshirak, pil silné pilulky nebo něco jiného otrávil trochu. V tomto případě stačí přestat pít a je tu všelijaká ošklivost. Jaguarový čaj, kukuřičné tyčinky, třezalka, máty a březové listy - všechny tyto lidové léky umožňují vrátit celkový bilirubin zpět do normálu a podpořit játra. Pak se ujistěte, že projdete analýzou, abyste se ujistili, že se ukazatele vrátily do normálu.

Pokud játra často bolí, pleť je hrozná, slabá, nevolná a bilirubin je stabilní po dobu několika let.

více než 27,5 let, mohou být důvody následující:

 • Hepatitida;
 • HIV;
 • Anémie;
 • Onemocnění žlučníku;
 • Červi, opisthorchiasis, paraziti;
 • Avitaminóza způsobená nedostatkem vitamínů B;
 • Onkologické onemocnění.

Vzhledem k tomu, že z jakéhokoli z těchto důvodů mohou být ploutve v průběhu času slepeny, je třeba posoudit vyšetření. Obvykle lékař předepíše ultrazvuk, další testy, rentgenové paprsky, obecně je nutné zde pozorovat, samo-léčba v takových situacích je téměř zbytečná. I když pijete léky snižující hladinu bilirubinu, ale nevylučujete příčinu, nic z toho nebude dobré. Koneckonců, zdroje jsou vytahovány z těla.


Vysoká bilirubinová dieta

Se zvýšeným bilirubinem u dospělých musíte okamžitě začít sledovat dietu. Tím se zjednoduší další výzkum a budete se cítit lépe. Princip diety s vysokým bilirubinem je velmi jednoduchý - nic nemůže být mastné, slané a kořeněné.

Nejlepší je jíst kaši ve vodě, vařené kuře, jíst sušenky a kefír bez tuku. Kompot, mrkev, pečené brambory a ryby s nízkým obsahem tuku. Žádné zelí, nakládané okurky, pikantní kečup a tak dále.

O čaji a bylinkách je napsáno výše.

Pokud máte problémy s játry, nemusíte odmítat jíst nebo hladovět. V opačném případě budete ostře jíst, dojde k úderu do těla, a bilirubin zde půjdete znovu. Je lepší jíst celý den a v malých porcích, bez přetížení těla, ale neopouštět játra bez práce.

Po diagnóze je lepší koordinovat dietu s lékařem. Předepíše potřebné léky, což znamená dobrou prognózu a naději na uzdravení.

Měli byste se také zcela vzdát cigaret a alkoholu. Jinak se játra budou nadále zhoršovat.

S vysokým bilirubinem, neměli byste paniku - nyní dokonce i hepatitida je zcela vyléčena, a dokonce i lidé žijící s HIV. A v 90% případů je toto číslo nadhodnoceno jednoduše kvůli nerešpektování jejich zdraví. Změníte-li život a stravu, zlepší se pohoda.

Co ohrožuje zvýšení celkového bilirubinu u dospělého?

Bilirubin je složka (pigment), která má žlutou (zakalenou nebo jasnou) barvu a někdy se zeleným odstínem. Obsahuje nejen žluč, ale i krev. Tato složka je indexovým analyzátorem pro biochemickou reakci: její úroveň zavádí lékaře do práce orgánů, jako je žlučník (pravá hypochondrium) a játra. Jeho nadsázka hovoří o špatném zdravotním stavu člověka: porušení odtoku vyčištěné a volné žluči.

Norm bilirubin v krvi

Množství tohoto pigmentu v krvi se měří v následující jednotce: µmol / µmol na litr krve (µmol / l).

Indikátory celkového bilirubinu

Přímé / vázané a nepřímé / volné hodnoty bilirubinu v krvi

Přímá složka (vázaná) je žlučová, zpracovaná vnější sekreční žlázou (játry). Nepřímou složkou (volnou) je ta, která je v krevním řečišti / žluči. Ty mohou být již toxické.

Indikátory přímé (vázané) ejekční frakce by měly být asi 25-27% celkového bilirubinu a nepřímé emise (volné) představují asi 73-76%.

Obecně uznávané normy

Uvedené množství je přijatelné v lékařských kruzích. Ale čísla, která byla pověšena, vedou ke skutečnosti, že je porušováno mnoho funkcí těchto nebo těchto orgánů. Fixní zvýšení o 49,8 nebo více µmol / L se považuje za bolestivou poruchu a nazývá se žloutenka / hyperbilirubinémie.

Příčiny zvýšeného přímého bilirubinu u dospělých

Vzhledem k selhání přirozeného odtoku žluči, ten mění svůj směr: obcházet gastrointestinální trakt, kde je poslán aktivovat systém, jde přímo do krevního oběhu osoby.

Důvodem může být:

 • Zánětlivé onemocnění orgánu / žlázy, jako jsou játra (hepatitida, virová / bakteriální / chronická / autoimunitní etiologie);
 • hepatitida "A" a "B" s mononukleózou infectiosa;
 • pseudo-hepatitida (předávkování léky, které nepříznivě ovlivňují orgán, který zpracovává žluč: protinádorové / hormonální / antivirové / antituberkulózní / protizánětlivé léky);
 • toxické otravy vedoucí k onemocnění jater;
 • onkologická onemocnění orgánů pracujících se žlučem;
 • žlučové kameny / kameny vytvořené v samotném žluči (choledocholitiáza / kameny v žlučovodech, biliární peritonitida, obstrukční žloutenka / opisthorchiasis, helmintická invaze);
 • biliární cirhóza (příznaky onemocnění bude nahrazení přirozené tkáňové struktury vláknitou / vláknitou tkání);

Pro případné nesrovnalosti v ukazatelích bude zásadní abnormalita práce v případě odtoku žluči nebo zablokování žlučníku.

Příčiny zvýšeného nepřímého bilirubinu u dospělých

K nárůstu pigmentu dochází především v důsledku vnějších a vnitřních faktorů. Konkrétně:

 • Gilbertova choroba;
 • Crigler-Nayarův syndrom;
 • hyperbilirubinémie novorozenců;
 • onemocnění, infekční etiologie (například střevní infekce způsobená bakteriemi Salmonella typhi, šíření infekcí krevním oběhem).
 • vrozená anémie, škodlivé účinky;
 • anémie, jejíž původ je spojen s otravou různými jedy (intoxikace);
 • léčivo / získaná hemolytická anémie (otrava drogami);
 • anémie vznikající při vývoji jiných závažných onemocnění (autoimunní);

Slouží jako aktivní příčina a destrukce buněk (erytrocytů) v hematopoetickém prostoru. Také:

 • nedodržování pokynů pro výživu (příliš mastné, slané nebo konzervované potraviny);
 • užívání alkoholu, drog.

Problémy s játry

V procesu výroby bilirubinu játra zaujímají jedno z předních míst. Při jakýchkoli problémech spojených s touto žlázou se stává výroba a zpracování žlutého pigmentu nemožným. U výše zmíněných onemocnění jater jsou takové příznaky: impotence, mléčně bílé výkaly, bolest v hypochondriu, hnědá barva výtoku z močového měchýře, řasy, neschopnost jíst jídlo se zvýšeným procentem tuku, bolest poté. V případech hepatitidy způsobené viry je pacient náchylný k horečce / zimnici.

Jaterní problémy zahrnují vrozené nemoci, stejně jako nemoci spojené s poruchami v dědičném aparátu. Bohužel, tělo je záměrně vadné a trpí jasným nedostatkem produkce biologických enzymů. Tato situace je příčinou nestability hladiny bilirubinu. Při setkání s takovým pacientem to okamžitě upoutá pozornost: zjevně se projeví žloutnutí kůže a skléry očí.

Porušení odtoku žluči

U cholelitiázy pacient vykazuje následující příznaky:

 • Zakalená žlutá nebo citronová barva sliznic, jakož i kožní vrstva;
 • bolest na pravé straně;
 • břišní distenze doprovázená problémy s vylučovanou stolicí, resp. její bílou barvou;
 • svědění (sliznice, kůže).

V případě problémů s odtokem žluči vzrůstá hladina bilirubinu, která již byla zpracována / neutralizována železem.

Zničené červené krvinky jsou výsledkem ne zcela vyléčené žloutenky. V tomto stavu, červené krvinky zvyšují počet volného bilirubinu.

 • intoxikace;
 • anémie;
 • hematomy rozsáhlého charakteru.

Příčiny odmítnutí cizích orgánů nebo reakce na cizí krev během transfuze často slouží jako příčiny.

Příznaky zvýšeného bilirubinu u dospělých

Se zvýšenými digitálními daty jsou bilirubinové symptomy vyjádřeny poměrně silně. Všechny znaky jsou zbarveny žlutě (sklera i epidermis). Když vidí takovou osobu, lidé říkají: "Má žloutenku."

 • slabost, člen vězení / impotence;
 • rozmazaná paměť;
 • inhibice intelektuálních schopností;
 • hořká chuť v ústech;
 • známky intoxikace;
 • bílá hmota vylučovala výkaly;
 • bolest pod žebrem na pravé straně;
 • zvýšení objemu jater.

Nejviditelnějším indikátorem zůstává zbarvení skléry v barvě citronu.

Který lékař kontaktovat

Za prvé, osoba, která si všimla příznaků, by se měla obrátit na praktického lékaře / lékaře. Lékař provede vyšetření, vyšetří stav jater (velikost). Terapeutovi budou přiděleny všechny testy potřebné pro takový případ, další vyšetření a pokud možno i ošetření.

Bude také přesměrování na další odborníky. Nevyřešené otázky týkající se symptomů budou zodpovězeny gastroenterologem. A takový specialista jako hematolog bude studovat stav hematopoetického systému.

Diagnostika

Především je to analýza (vyvinutá, klinická) krve, která ukáže přesné hodnoty hladiny bilirubinu. Pacientovi budou také přiděleny testy pro diagnostiku hepatitidy (virová, bakteriální etiologie). Další budou provedeny jaterní testy. Další metodou diagnózy je ultrazvuk, který ukáže obecný stav žlázy, která produkuje žluč, její velikost a velikost a strukturu žlučníku a žlučovodů.

Léčba

Pacient obvykle dostává léčbu, která ovlivní hlavní diagnózu. Jinými slovy: pokud byl pacient diagnostikován s obstrukcí / blokádou žlučových cest, pak se jedná o tyto cesty, které budou léčeny jako první. Pokud je příčinou vzestupu bilirubinu nádor, eliminujte, především, atd.

Při extrémním stupni předepsané terapie, založené na zavedení různých léků do hematopoetického systému. Stejně jako čištění krve (výměna plazmy).

U dětí je v prvních dnech porodu obraz vysokého bilirubinu. Tento problém je zobrazen i pouhým okem, protože kůže mění svou přirozenou barvu. V tomto případě bude účinnou léčbou ultrafialové záření. Nejmenším pacientům se doporučuje, aby na několik minut leželi na přímém slunci. Ultrafialové záření může proměnit toxický bilirubin na pigment, který je snadno odvozen i z tak malého organismu.

Jak snížit bilirubin lidových prostředků

Lidové léky jsou velmi populární v domácích procedurách. Aby se však takový pigment snížil jako bilirubin, některé lidové prostředky nebudou stačit. Mohou být pouze složkami obecné terapie. Každá terapie trvá jeden až tři týdny.

Máta a heřmánek

Farmaceutické heřmánkové okvětní lístky, lístky máty se spojí jeden k jednomu (50 g každé složky), odpaří se ve vodní lázni naplněné sklenicí vody. Po několika hodinách infuze je příjem prováděn na 65 ml nalačno, třikrát denně. Recepce dva týdny.

Motherwortová

Motherwort nejen pozoruhodně zklidňuje nervový systém, ale také odstraňuje intoxikaci. 15-20 kapek zředěných sklenicí vody a ráno se napije. Recepce a půl týdne.

Červená řepa

Obyčejná, zahradní řepa, by měla být zahrnuta do denní stravy. Dostal malý kus vařeného na prázdný žaludek denně, pomáhá očistit játra a gastrointestinální trakt, v důsledku toho dochází k poklesu bilirubinu.

Kukuřičný hedvábí

Tato jednoduchá fytopreparace přispívá k toku žluči, čistí játra, blahodárně působí na orgány trávicího traktu. Parní stigma vodní lázní, výpočet 5 lžíce / 325 ml. vody. Po ochlazení pijte 54 ml nalačno každých 5-6 hodin. Recepce a půl týdne.

Ostropestřec mariánský

33-38 semen se odpaří ve vodní lázni (405 ml vody) po dobu 40 minut. Po hodině infuze se roztok přefiltruje a vezme v lžíci 6-8 krát denně. Recepce dva týdny.

Šípky

Šípky musí být přítomny v denní stravě. Rozdrcené ovoce (20 - 30 g.) Jsou házeny do horké vody (předvařené). Nechte vařit dvě tři minuty. Pak se ochladí. Recepce tři týdny, dva - třikrát denně před použitím jídla.

Také ve vodní lázni dušené: měsíčku, měsíčku, třezalku, březové listy. Recepce 3 týdny na 22 ml třikrát denně, pak dva týdny přestávka.

Dieta se zvýšeným bilirubinem

Strava je nedílnou součástí léčby. Správná, lehká výživa přispívá ke zlepšení jater, což umožní, aniž by byl rušen bojem proti nekvalitnímu jídlu, vyčistit bilirubin bez rušení. Čistý bilirubin nezhustí, netvoří písek / kameny, resp. Kanály zůstanou průchodné a žlučník bude fungovat normálně. Jíst by mělo být 6-7 krát denně v malých porcích.

Po jídle by měl mít člověk vždy pocit hladu, ale ne příliš. Půst je přísně kontraindikován, protože se zvyšuje stav žluči. Strava by měla sestávat hlavně z vlákniny. Měly by se používat denně bobule (zejména Kalina), obsahující pektin. Každý den je nutné zahrnout do stravy všechny cereálie a několikrát ji měnit. V žádném případě nemůže jíst příliš tuku, stejně jako smažené potraviny, použití ve stravě pouze pečené a vařené pokrmy. Pokud člověk miluje mléko, měli byste dát přednost nízkotučnému stolu. Maso a ryby si také musí vybrat nízkotučné odrůdy, ať už vařené nebo vařené.

Lze konzumovat v malých množstvích:

 • kuřecí proteiny;
 • chléb bez obsahu kvasinek;
 • med, domácí marmeláda.

Je přísně zakázáno používat:

 • kořeněná a kořeněná jídla;
 • Mléko (vysoké tuky);
 • citrusové plody;
 • fazole, proso;
 • káva;
 • fermentační produkty, jako je zelí;
 • produkty podléhající ochraně;
 • výživa s vysokým obsahem tuku a uzeného masa.

Časté používání čisté vody spouští proces čištění a obnovy na buněčné úrovni.

Jaké je nebezpečí zvýšené hladiny bilirubinu v krvi?

V případech zvýšeného pigmentu jsou problémy se zdravím jater, žlučníku. Proces odstraňování škodlivých látek (přicházející zvenčí nebo vytvořený uvnitř těla) je rozbit. Existuje riziko intoxikace, výše uvedené orgány zvětšují velikost, kanály jsou blokovány. Existují problémy s gastrointestinálním traktem. To způsobí včasné přijetí vitamínů v těle.

Existuje také riziko následujících poruch v těle:

 • svalová atrofie, slabost;
 • encefalopatie, ztráta paměti, poruchy v procesu myšlení;
 • závratě, ztráta vědomí, kóma.

Čím závažnější je porušení, tím nebezpečnější budou důsledky.

Prevence

Ne každý případ pomůže vyhnout se symptomům v důsledku preventivních opatření. Například vrozené, dědičné zdravotní problémy jsou velmi obtížně léčitelné. Je možné pouze s velkým úsilím udržet více či méně zdravý stav. Prevence zesílení bilirubinu bude:

 • diety;
 • dodržování zdravého životního stylu;
 • správný denní režim;
 • správné rozložení zátěže;
 • sportování, ne profesionální úroveň.

K preventivním opatřením může patřit i systematické pozorování odborníků, testování, kvalitní léčba v případech chronického autoimunitního a dědičného onemocnění.

Čím vážnější je člověk o svém zdraví, tím méně problémů mu dá.

Celkový bilirubin je zvýšen, což to znamená u dospělých 27

Proč je hladina bilirubinu v krvi zvýšená a co s tím dělat

 • Každý by to měl vědět.
 • Norm bilirubin
 • Nebezpečí stoupání
 • Další diagnostika
 • Důvody
 • Jak mohu pomoci

Jedním z centrálních komplexů biochemické analýzy krve je studium metabolismu pigmentů v těle. Lze ji vyhodnotit pomocí ukazatelů celkového bilirubinu a jednotlivých frakcí. V každodenní praxi se lékaři často musí vypořádat s podmínkami, kdy je podle výsledků výzkumu zaznamenán zvýšený bilirubin v krvi. Jak interpretovat takový stav, proč vznikl a co s ním má být provedeno, je obecně popsáno v tomto článku.

Každý by to měl vědět...

Po mnoho let neúspěšně zápasí s hypertenzí?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je léčit hypertenzi tím, že ji užíváte každý den.

K pochopení obyčejného člověka je bilirubin pigmentovaná chemie, která se neustále tvoří v těle a musí cirkulovat pouze jednou cestou. Jeho směr se skládá z několika po sobě následujících vazeb v řetězci bilirubinového cyklu. Patří mezi ně:

 1. Tvorba bilirubinu. Vyskytuje se ve slezině, kde jsou zničeny červené krvinky, které ukončily svůj životní cyklus. Při rozpadu hemoglobinu vzniká celkový bilirubin. Ve splenické žíle se vrhá do systémového oběhu. Portální žíla ji přivádí do jater, kde dochází k neutralizaci;
 2. Konjugace Základem tohoto procesu je jeho spojení s kyselinou glukuronovou, která se vyskytuje v játrech. To je nezbytné pro neutralizaci bilirubinu v krvi, protože je velmi toxický pro tkáně;
 3. Odvození. Konjugovaný (vázaný) bilirubin v játrech je pro organismus méně toxický, a proto by měl být z těla odstraněn co nejdříve. To se děje oddělením od jater a žluči do dvanáctníku. Hlavní část je vylučována fekální hmotou ve formě stercobilinu. Část, která se vstřebává do tenkého střeva, se vylučuje ledvinami ve složení moči ve formě urobilinu.

Normální hodnoty bilirubinu v biochemické analýze

Posouzení stavu metabolismu bilirubinu v těle umožňuje biochemickou analýzu krve. Mezi hlavní ukazatele patří:

Pro léčbu hypertenze naši čtenáři úspěšně používají ReCardio. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

 • Nepřímý bilirubin. Tento ukazatel odráží část bilirubinu, která nebyla neutralizována v játrech;
 • Přímý bilirubin je frakce, která byla inaktivována v jaterních buňkách vazbou na kyselinu glukuronovou;
 • Celkový bilirubin je kombinací přímého a nepřímého bilirubinu. Tento ukazatel je nejdůležitějším vodítkem při hodnocení metabolismu bilirubinu a určuje proveditelnost stanovení jednotlivých frakcí bilirubinu. Pokud je to normální, není to nutné. Pokud je rychlost překročena, je třeba podrobně prozkoumat frakce této látky, které pomohou určit důvod zvýšení bilirubinu v krvi.

Obecně uznávané rychlosti metabolismu bilirubinu jsou uvedeny v tabulce.

Jaké je nebezpečí, pokud ukazatele překročí normu

Bilirubin jako extrémně toxická sloučenina způsobuje intoxikaci těla a zhoršené fungování důležitých orgánů. Nejcitlivější jsou v tomto ohledu mozek takni. Všechny ostatní systémy (srdce, játra, ledviny) jsou odolnější vůči působení a jsou schopny dlouhodobě fungovat v podmínkách zvýšené koncentrace bilirubinu. Vše závisí na závažnosti tohoto zvýšení, které se nazývá hyperbilirubinémie.

Ve vztahu ke specifickému počtu zvýšení bilirubinu v krvi lze zaznamenat následující stupně a zákonitosti:

 1. Nevýznamné překročení standardního indikátoru. Tento typ hyperbilirubinemie zahrnuje zvýšení hladiny celkového bilirubinu na 50-70 μmol / l. Nepředstavuje přímé ohrožení života, protože nezpůsobuje závažné intoxikace a toxické poškození vnitřních orgánů. Člověk může s takovým bilirubinem žít po dlouhou dobu, ale je nutné určit příčiny tohoto stavu;
 2. Výrazné zvýšení bilirubinu v krvi. Tyto hodnoty zahrnují jeho koncentraci až 150-170 µmol / l. Takové stavy jsou nebezpečné, ale ne kritické. Dlouhá existence takové hyperbilirubinemie způsobuje závažnou intoxikaci, která by měla být brzy odstraněna;
 3. Těžká hyperbilirubinémie. Mluví se o tom, kdy hladina bilirubinu vzroste na 300 μmol / l. S takovými údaji tohoto ukazatele existuje bezprostřední ohrožení života pacienta v souvislosti s těžkou intoxikací a zhoršenou funkcí vnitřních orgánů;
 4. Extrémně těžká hyperbilirubinémie. Údaje o bilirubinu, které přesahují 300 µmol / L, jsou nekompatibilní se životem. Pokud není důvod tohoto zvýšení během několika dnů vyloučen, povede to k úmrtí pacienta.

Nejen analýza pomáhá identifikovat problém.

Jakékoliv patologické změny v těle se projevují ve formě určitých příznaků. Toto pravidlo platí pro hyperbilirubinemii, která se projevuje:

 • Žloutnutí kůže a skléry očí. K tomu dochází, když je obsah bilirubinu vyšší než 50 µmol / l. Jeho povaha a intenzita závisí na příčině patologie a stupni zvýšení obsahu látky;
 • Svědění kůže;
 • Hořkost v ústech;
 • Temná moč;
 • Bílá barva výkalů;
 • Obecná slabost;
 • Porucha paměti a intelektuální schopnosti;
 • Zvětšená játra ve velikosti a těžkosti v pravém hypochondriu.

Proč se to stalo

Není vždy snadné určit pravděpodobnou příčinu, pro kterou bilirubin stoupá. Ale když zjistíte, proč se to stalo, můžete se rozhodnout, jak může být osobě pomoci. Hlavní nemoci, které se mohou skrývat za hyperbilirubinemií, jsou uvedeny v tabulce.

Celkový bilirubin 27

Bilirubin je speciální přírodní pigment žluté barvy s mírně zeleným odstínem. Vzniká v důsledku rozpadu hemoglobinu. Lidské tělo obsahuje bilirubin v prostředích, jako je krev a žluč. Udržení této látky v normálních mezích určuje užitečnost funkční aktivity jater. Proces výměny předmětného enzymu je komplexním chemickým působením: dochází k němu průběžně v těle zdravého člověka. Porušení tohoto procesu v jakémkoliv stadiu se projeví ve vzorci krevního séra, které lze snadno stanovit standardním biochemickým vyšetřením vzorků jater.

Proč se celkový bilirubin zvyšuje u dospělého?

Enzym je důležitým ukazatelem funkční aktivity několika tělesných systémů současně. U dospělých je běžný 5,2-17 mmol / l - celkový bilirubin; 3,5-12 mmol / l - nepřímý a 1,8-5,2 mmol / l - přímý bilirubin.

Látka se vylučuje tělem stolicí - jedná se o jaterní enzym, který dává stolici specifický odstín.

Významné zvýšení hladiny jaterní látky bilirubin v krvi je způsobeno zvýšením intenzity destrukce červených krvinek. Poškození jaterní tkáně způsobuje porušení jeho vylučovací funkce. V důsledku toho dochází k toku žluči ve střevním traktu, což je příznivý stav pro rozvoj mnoha onemocnění.

V průběhu progrese onemocnění existuje řada onemocnění, u nichž se u lidí zvyšují jaterní enzymy v krvi.

 • Vrozená nebo získaná anémie. Onemocnění je charakterizováno akumulací nepřímého bilirubinu. K tomu dochází v důsledku urychlené hemolýzy červených krvinek. Hemolytická anémie získaného původu se vyvíjí jako komplikace autoimunitních onemocnění (revmatoidní artritida, systémový lupus erythematosus) a také na pozadí infekčních lézí - například malárie, sepse.
 • Narušení produkce bilirubinového přímého typu v játrech. Vyskytuje se u hepatitidy, nádorového procesu, cirhózy a některých dalších onemocnění. Také zvýšení hladiny jaterního enzymu může vést k Gilbertovu syndromu - onemocnění dědičného původu, které je charakterizováno sníženou produkcí bilirubinu. Stanovit příčinu pomoci pomocných typů výzkumu.
 • Problémy s fungováním žlučníku. Při zhoršeném průtoku žluči se množství přímého bilirubinu vždy zvyšuje.
 • Přijetí některých farmakologických skupin léčiv má v seznamu vedlejších účinků porušení vylučovací funkce jater. Tyto léky zahrnují hormonální látky, léky podávané za účelem chemoterapie, protizánětlivé nesteroidní analgetika.
 • Škůdce červů.

Existuje mnoho hlavních příčin pro zvýšení celkového bilirubinu, a protože spektrum je široké, je nutné nejprve určit, co bylo základem pro tuto okolnost.

Příznaky zvýšeného bilirubinu

Je poměrně jednoduché předpokládat zvýšení hladiny bilirubinu u dospělých: to lze provést bez laboratorních krevních testů a provedená analýza pouze potvrdí předběžnou diagnózu.

Hlavní příznaky zvýšeného jaterního enzymu u dospělého budou následující:

 • bolest hlavy;
 • dyspeptické poruchy (nevolnost, nepříjemná chuť v ústech, zejména ráno);
 • šedý nebo bílý viskózní povlak na jazyku;
 • závratě;
 • svědění kůže;
 • zvýšená únava;
 • těžké žloutnutí kůže a sliznic;
 • tmavá barva moči, bezbarvé výkaly;
 • nepohodlí v pravém hypochondriu v důsledku zvýšené velikosti jater, mastných a těžkých potravin způsobuje nepohodlí, říhání a někdy i pálení žáhy nebo rozrušenou stolici.

Pokud by vzestup bilirubinu nastal na pozadí hepatitidy virové geneze, nepostradatelným symptomem bude zvýšení tělesné teploty na vysoké počty.

Diagnostika

Zjistit, co je příčinou zhoršení zdraví, musí zpočátku terapeut. Vyšetření odhalí změny ve zbarvení skléry a kůže, přítomnost viskózního plátu na jazyku a zvětšených jater, které mohou být hmatány, protože orgán se zánětem má zcela jasně definované kontury.

Pokud se potvrdí, že problém spočívá právě v onemocnění jater, je pacient předán gastroenterologovi nebo specialistovi na infekční onemocnění. Pokud je v době léčby onkolog již znám postup progresivního nádoru. Předepisují biochemický krevní test pro stanovení hladiny přímého a nepřímého bilirubinu, stejně jako AST a ALT (testy jaterních funkcí).

Dále se provádí jaterní ultrazvuk - to umožní vizualizaci stavu parenchymu, žlučových cest, obrysů orgánu a jeho umístění.

Přiřaďte výkon komplexního klinického krevního testu - tímto způsobem bude lékař schopen porozumět přesnému obrazu stavu těla: leukocytóza indikuje přítomnost zánětu, zatímco nízká koncentrace hemoglobinu indikuje vývoj anémie. Terapeutický přístup lze plánovat pouze na základě důkladné historie zdravotního stavu pacienta a maximálních informací získaných pomocí laboratorní a pomocné diagnostiky.

Zvýšení celkového bilirubinu: léčba

Snížení koncentrace bilirubinu je nemožné bez odstranění základního onemocnění. Vyléčení kořenové příčiny je možné normalizovat hladinu krevního enzymu. Léčebný přístup by měl plánovat pouze terapeut nebo specialista na infekční onemocnění v závislosti na základním onemocnění. Každá z léčebných metod má indikace, kontraindikace a širokou škálu možných vedlejších účinků. Člověk bez řádného vzdělání se může ublížit experimentováním s drogami a postupy. Hlavní způsoby snížení hladiny bilirubinu jsou sníženy na následující aspekty:

 • Infuzní terapie. Lékař předepíše intravenózní infuzi fyziologického roztoku a glukózy. Cílem je odstranit intoxikaci, očistit tělo nadbytku bilirubinu a zbytkových metabolických produktů. Toto opatření je účinné a slouží jako alternativa pro onemocnění, která vyvolávají vážný stav osoby.
 • Fototerapie Podstatou techniky je ozařování pacienta speciálními lampami. Nepřímý bilirubin se pod vlivem svých paprsků přeměňuje na přímé, neomezeně vylučované z těla. Tato technika je účinná a pomáhá normalizovat krevní stav i novorozenců, což také slouží jako argument ve prospěch jejího užívání u dospělých pacientů.
 • Předepsat léky, které normalizují proces odstraňování žluči. Současně s nimi, předepsané léky, které podporují detoxikaci. Nejběžnější z nich je aktivní uhlí.
 • Během léčby lékař předepisuje nutriční korekci. To je další způsob, jak snížit bilirubin v krvi. Zatížení jater je sníženo v důsledku odmítnutí smažených potravin, použití sycených sladkých nápojů, koření.
 • Pokud je hladina bilirubinu způsobena rozvojem hepatitidy, hlavní terapeutické účinky jsou zaměřeny na odstranění viru. Pacient je také předepsán léky, které mají jaterní ochranný účinek. Eliminace hepatitidy může být určena indikátory biochemické analýzy krve: normou bude hladina bilirubinu.
 • Gilbertův syndrom a některé patologie spojené s poruchou jaterní aktivity jsou léčeny Phenobarbitalem. Tento lék by měl předepisovat pouze lékař, protože riziko komplikací je vysoké, pokud je směr léčby nesprávný.
 • Pokud je primární příčinou onemocnění zánětlivý proces způsobený infekcí jater, klíčovými léky budou hepatoprotektory. Je důležité zajistit zavedení antivirových, antibakteriálních, imunomodulačních látek do těla.

Existuje také množství tradičních léků - odvarů, infuzí, ale vhodnost a bezpečnost jejich použití je třeba konzultovat se svým lékařem. Některé z léčivých bylin a rostlin mají vedlejší účinky, mezi nimi - zvýšenou tepovou frekvenci, nevolnost, zvracení, zhoršené vědomí, slabost, ospalost. V kombinaci s hlavní chorobou není vždy vhodné provádět recepty tradiční medicíny - to může narušit skutečný klinický obraz.

Objem bilirubinu v krvi je dán tím, jak plně všechny segmenty řetězce produkce, výměny a eliminace bilirubinu z tělesné funkce. Proces čištění z konečných produktů rozpadu musí probíhat důsledně, ne spontánně, plně, bez selhání v jakémkoliv stadiu. Pro posouzení to pomůže laboratorní analýza. V opačném případě není možné zjistit zvýšení koncentrace jaterního enzymu, provést diagnózu a zahájit léčbu. Je nebezpečné ignorovat známky nadměrného obsahu bilirubinu: naléhavá potřeba vyhledat kvalifikovanou pomoc.

Proč je hladina bilirubinu v krvi zvýšená a co s tím dělat

Jedním z centrálních komplexů biochemické analýzy krve je studium metabolismu pigmentů v těle. Lze ji vyhodnotit pomocí ukazatelů celkového bilirubinu a jednotlivých frakcí. V každodenní praxi se lékaři často musí vypořádat s podmínkami, kdy je podle výsledků výzkumu zaznamenán zvýšený bilirubin v krvi. Jak interpretovat takový stav, proč vznikl a co s ním má být provedeno, je obecně popsáno v tomto článku.

Každý by to měl vědět...

K pochopení obyčejného člověka je bilirubin pigmentovaná chemie, která se neustále tvoří v těle a musí cirkulovat pouze jednou cestou. Jeho směr se skládá z několika po sobě následujících vazeb v řetězci bilirubinového cyklu. Patří mezi ně:

 1. Tvorba bilirubinu. Vyskytuje se ve slezině, kde jsou zničeny červené krvinky, které ukončily svůj životní cyklus. Při rozpadu hemoglobinu vzniká celkový bilirubin. Ve splenické žíle se vrhá do systémového oběhu. Portální žíla ji přivádí do jater, kde dochází k neutralizaci;
 2. Konjugace Základem tohoto procesu je jeho spojení s kyselinou glukuronovou, která se vyskytuje v játrech. To je nezbytné pro neutralizaci bilirubinu v krvi, protože je velmi toxický pro tkáně;
 3. Odvození. Konjugovaný (vázaný) bilirubin v játrech je pro organismus méně toxický, a proto by měl být z těla odstraněn co nejdříve. To se děje oddělením od jater a žluči do dvanáctníku. Hlavní část je vylučována fekální hmotou ve formě stercobilinu. Část, která se vstřebává do tenkého střeva, se vylučuje ledvinami ve složení moči ve formě urobilinu.

Normální hodnoty bilirubinu v biochemické analýze

Posouzení stavu metabolismu bilirubinu v těle umožňuje biochemickou analýzu krve. Mezi hlavní ukazatele patří:

 • Nepřímý bilirubin. Tento ukazatel odráží část bilirubinu, která nebyla neutralizována v játrech;
 • Přímý bilirubin je frakce, která byla inaktivována v jaterních buňkách vazbou na kyselinu glukuronovou;
 • Celkový bilirubin je kombinací přímého a nepřímého bilirubinu. Tento ukazatel je nejdůležitějším vodítkem při hodnocení metabolismu bilirubinu a určuje proveditelnost stanovení jednotlivých frakcí bilirubinu. Pokud je to normální, není to nutné. Pokud je rychlost překročena, je třeba podrobně prozkoumat frakce této látky, které pomohou určit důvod zvýšení bilirubinu v krvi.

Obecně uznávané rychlosti metabolismu bilirubinu jsou uvedeny v tabulce.

Zvýšený celkový bilirubin, přímé nebo nepřímé - příčiny u dětí a dospělých, symptomy a léčebné metody

S rozpadem bílkovin obsahujících hem v erytrocytech vzniká bilirubin - speciální přírodní pigment žluto-zelené barvy. Jedná se o fyziologický proces spojený se zničením červených krvinek, které sloužily svému času. Bilirubin se nachází v krvi a žluči a jeho hladina je důležitým ukazatelem biochemické analýzy. Proces výměny předmětného enzymu se neustále vyskytuje v těle. Užitečnost jater závisí na úrovni tohoto pigmentu. Zvýšený bilirubin může indikovat dysfunkci červených krvinek nebo odtok žluči.

Co je bilirubin

To je produkt rozpadu bílkovin obsahujících hemoglobin, cytochrom a myoglobin - hem. Vznik tohoto žlučového pigmentu probíhá v játrech. Celý proces jeho metabolismu zahrnuje několik fází:

 1. S proudem krve se pigment přenáší do jater pomocí nosiče, albuminového proteinu, který váže tuto toxickou sloučeninu.
 2. Na povrchu hepatocytů je oddělen bilirubin. Zde vstupuje do jaterních buněk, kde se váže na kyselinu glukuronovou. Toxicita enzymu mizí a může být již rozpuštěna ve vodě a vylučována žlučem z těla.
 3. Pak pigment vstupuje do střeva, transformuje se na urobilinogen a pak se vylučuje přirozeně spolu se stolicí.
 4. Malá část enzymu se vstřebává a proniká krevním oběhem. Tyto zbytky jsou filtrovány játry a vylučovány močí.

Pokud některá z fází selžou, začne se tento pigment hromadit. Vykazuje své toxické vlastnosti, a proto trpí vnitřní orgány. S ohledem na vlastnosti procesu metabolismu se bilirubin dělí na:

 1. Nepřímý (nevázaný, volný). Jedná se o produkt rozkladu látek hem. Je toxický, snadno prochází buněčnou membránou. Zodpovídá za dodávání bilirubinu do jater, kde je neutralizován.
 2. Přímé (připojené). Je to již netoxický bilirubin, který se tvoří v játrech a později se vylučuje ve výkalech. Tento typ enzymu se podílí na tvorbě žluči.

Bez ohledu na indikované frakce u lidí se stanoví hladina celkového bilirubinu, protože se zvyšuje se vzrůstem kterékoliv ze složek. Obecně platí, že tento pigment působí jako hlavní buněčný antioxidant - látka, která váže volné radikály. Bilirubin tak zpomaluje oxidační proces. Kromě toho pomáhá obnovit poškozené červené krvinky.

Rychlost celkového bilirubinu

Množství bilirubinu v krvi se měří v μmol / l. K určení abnormalit určili lékaři limity normálních hodnot tohoto enzymu. Indikátory se liší pro každý typ pigmentu (nepřímý, přímý, obecný), věk a pohlaví osoby. U žen je hladina o něco nižší ve srovnání s muži vzhledem k nižšímu počtu červených krvinek v krvi. Obecné ukazatele bilirubinu v normálu odráží tabulku:

Celkový bilirubin v séru, µmol / l

Děti starší než 1 měsíc

Děti do 2 týdnů věku

Rychlost přímého a nepřímého bilirubinu v krvi

Množství přímé frakce by mělo být asi 25% celkového bilirubinu a nepřímo asi 75%. Hodnoty norem v jednotlivých laboratořích se někdy liší. To je vysvětleno tím, že se používají reagencie s jinými charakteristikami nebo se modifikují metody analýzy. Rozdíly mohou být od desítek do 1 µmol / l. Obecně uznávané normy odrážejí tabulku:

Děti starší než 1 měsíc

Děti do 2 týdnů věku

Zvýšený bilirubin v krvi

Stanovení množství bilirubinu je nezbytné, protože při překročení normálních hodnot tento žlučový pigment způsobuje intoxikaci organismu. To vede k dysfunkci důležitých orgánů: mozku, jater, srdce, ledvin. První je nejcitlivější na působení žlučového pigmentu. Stav, ve kterém hladina bilirubinu převyšuje normální hladinu o 50 nebo více µmol / l, se nazývá hyperbilirubinémie.

Důvody

S ohledem na to, který indikátor bilirubinového pigmentu je zvýšený, se rozlišuje hemolytická, mechanická, parenchymální a smíšená žloutenka. Často diagnostikovat první tři typy. Kromě toho existuje pseudožloutnutí, při kterém kůže akumuluje karoteny, což je spojeno s dlouhodobým užíváním pomerančů, mrkve nebo dýně. Rozdíl mezi skutečnou žloutenkou je, že nejen kůže se stává žlutou, ale také sliznice. Zvýšení některých ukazatelů bilirubinového pigmentu indikuje určitý typ žloutenky:

 • obecně - parenchymální (jaterní);
 • přímé - mechanické (subhepatické);
 • nepřímý - hemolytický (suprahepatický).

Zvýšený celkový bilirubin

Normy tohoto žlučového pigmentu mají velmi široké hranice, protože jeho hladina může kolísat působením různých vnějších a vnitřních patologických a fyziologických faktorů. Hyperbilirubinémie se často vyskytuje v následujících případech:

 • po intenzivní fyzické námaze;
 • přejídání;
 • dlouhý půst.

Pokud je celkový bilirubin zvýšen, pak to znamená poškození jater, které způsobuje jaterní žloutenku. Kůže se stává nasycenou oranžovou nebo jasně žlutou. Taková hyperbilirubinémie se vyskytuje u následujících onemocnění nebo stavů:

 • hepatitida;
 • hepatóza;
 • primární biliární cirhóza;
 • leptospiróza;
 • Rotorův syndrom - familiární žloutenka;
 • nádory v játrech;
 • mononukleóza;
 • pylephlebitis;
 • systematického užívání alkoholu.

Přímo

Pokud se přímá frakce zvýší, pak příčinou je zánětlivý proces v žlučníku nebo porušení procesu odtoku žluči, který místo střeva vstupuje do krve. Tento stav se nazývá subhepatická (obstrukční, mechanická) žloutenka. Barva kůže a sliznic se stává žlutou se zeleným nebo šedým odstínem. Pokud je přímý bilirubin zvýšen, mohou být u osoby diagnostikovány následující choroby nebo stavy:

 • choledocholitiáza - zubní kámen nebo žlučové kameny;
 • helminthiasis;
 • cholangitida;
 • křeče a anomálie žlučových cest;
 • Mirizziho syndrom, Dabin-Johnson;
 • atresie žlučových cest;
 • chronická pankreatitida;
 • poranění žlučníku;
 • post-pobuřující nebo pooperační striktury;
 • rakovina žlučových cest;

Nepřímé

Zvýšení nepřímé frakce je pozorováno se zrychlenou dezintegrací erytrocytů ve slezině, játrech nebo kostní dřeni - patologické hemolýze, která je charakteristická pro novorozence. Dalším důvodem je myolýza (destrukce svalové tkáně) v důsledku poranění nebo myositidy. Podobně jako hemolýza není spojena s játry a vyskytuje se nad ní, dokonce i v oběhovém systému, proto se vyvíjející se žloutenka nazývá suprahepatická.

Pokud je nepřímý bilirubin zvýšen, kůže se stává jasně žlutou s modravým nádechem. Příčiny tohoto typu hyperbilirubinémie jsou následující patologie nebo stavy:

 • dědičná anémie (nedostatek železa);
 • otrava hemolytickými jedy (olovo, rtuť, bledá muchomůrka);
 • krevní transfúze, neslučitelná skupinou nebo Rh faktorem;
 • těhotenství konfliktu rhesus;
 • hormonální antikoncepce, NSAID, antituberkulóza, léky proti bolesti, protinádorová léčiva;
 • autoimunitní onemocnění - revmatoidní artritida, systémový lupus erythematosus;
 • sepse, tyfus, malárie;
 • Gilbertův syndrom, Crigler-Nayar.

Proč je u žen zvýšená

Důvody pro zvýšení bilirubinu v krvi nezávisí na pohlaví. U žen se může vyskytnout žloutenka v důsledku výše uvedených onemocnění nebo stavů. Těhotenství může být přidáno do seznamu příčin hyperbilirubinémie u žen. Při přenášení dítěte je rychlost žlučového pigmentu 5,0-21,2 µmol / l. Tyto údaje se příliš neliší od údajů, které by měly mít těhotné ženy - 3,5–17,2 μmol / l.

Menší odchylky jsou přípustné, pokud před nástupem neměla matka, která nastala, žádné zdravotní problémy. V opačném případě může hyperbilirubinémie indikovat možné onemocnění kardiovaskulárního systému. Předtím se nemohli ukázat, ale těhotenství je provokovalo, protože srdce začalo pumpovat více krve. Žlučník a ledviny ženy zažívají při přepravě dítěte stejnou těžkou povinnost. Následující patologie mohou být příčinou hyperbilirubinemie během těhotenství:

 • časná toxikóza;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • intrahepatická cholestáza těhotných žen;
 • eklampsie a preeklampsie;
 • akutní tukové játra.

U mužů

Hyperbilirubinémie u mužů se může vyvinout ze stejných důvodů jako u žen, s výjimkou rizikových faktorů spojených s těhotenstvím. V představitelích silnějšího pohlaví existují i ​​další provokatéři žloutenky. Jsou spojeny s následujícími faktory charakteristickými pro muže:

 • kouří více;
 • více žen pije alkohol;
 • menší péče o osobní hygienu;
 • tetování jsou často vycpaná;
 • porušit dietu.

U mužů, 2-3 krát častěji než u žen, je zaznamenán Gilbertův syndrom. V této patologii dosahuje hyperbilirubinémie 80-100 µmol / l, přičemž převažuje nepřímá frakce. Zbývající příčiny žloutenky u mužů se neliší od těch, které jsou charakteristické pro ženy:

 • otrava drogami;
 • chronické onemocnění jater;
 • nedostatek vitamínů B12;
 • cirhóza jater;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • chronický alkoholismus;
 • virové hepatitidy.

Novorozenci

Míra bilirubinového pigmentu u dětí se neshoduje s dávkami pro dospělé. Bezprostředně po narození je množství tohoto enzymu téměř stejné jako u zralých lidí, ale na 4. den života se jeho hladina dramaticky zvyšuje. To lze vidět na kůži dítěte, které se změní na žluté. Není nutné se tohoto stavu bát, protože u novorozenců vzniká fyziologická žloutenka.

Hyperbilirubinemie u novorozenců je způsobena tím, že určitý počet červených krvinek je zničen, aby se vytvořil prostor pro nový, již „dospělý“ hemoglobin a fetální (fetální) - aby se z něj mohla dostat ven. Jde o reakci dítěte na nové podmínky života. O týden později získává pokožka dítěte normální odstín, protože hladina bilirubinového pigmentu je snížena na 90 μmol / l.

Pak ukazatele a docházejí k normám zvláštním pro dospělého. Kromě fyziologické žloutenky může dojít k hyperbilirubinemii u novorozenců v následujících případech:

 • u slabých novorozenců;
 • u předčasně narozených dětí;
 • u dětí narozených s patologií;
 • během konfliktu mezi matkou a dítětem;
 • jestliže předchozí dítě mělo hemolytické onemocnění vyžadující fototerapii;
 • s významnými modřinami nebo hematomem mozku;
 • proti ztrátě více než 10% hmotnosti od narození, která je spojena s nedostatkem mléka v matce;
 • u velkých dětí;
 • s Crigler-Nayarovým syndromem;
 • pokud má matka cukrovku;
 • s infekcemi močových cest.

Příznaky

Jasným příznakem hyperbilirubinemie je žloutnutí kůže, skléry a sliznic. To je způsobeno tím, že žlučový pigment vstupuje do krve a tkání těla, což jim dává tuto barvu. Kromě toho působí na nervová zakončení, což způsobuje těžké svědění v osobě. Na pozadí těchto příznaků se mohou objevit následující příznaky:

 • nevolnost;
 • hořkost v ústech a říhání;
 • snížená chuť k jídlu;
 • nepohodlí, těžkost v pravém hypochondriu;
 • ztmavnutí moči do stínu čaje;
 • bílá barva výkalů;
 • obecná slabost;
 • závratě;
 • únava;
 • podrážděnost;
 • nadýmání;
 • bušení srdce;
 • bolest hlavy;
 • poškození paměti;
 • zvýšení velikosti jater.

Nebezpečí zvýšeného bilirubinu v krvi

Následky hyperbilirubinémie se týkají práce jater, žlučníku, nervového systému a trávicího systému. Kvůli narušení procesu trávení se vyvíjí hypovitaminóza. Vzhledem k vadné práci jater, toxiny a strusky nejsou vylučovány z těla, což vede k intoxikaci. V žlučníku se tvoří kameny, po kterých se vyvíjí cholecystitis. Hyperbilirubinémie je nebezpečná vývojem následujících patologií:

 • encefalopatie doprovázená poruchami paměti, zmateným vědomím, fyzickou slabostí;
 • ztráta vědomí a v závažných případech kóma způsobená poškozením mozkové tkáně.

Hyperbilirubinémie je rozdělena do několika stupňů závažnosti v závislosti na tom, kolik hladin bilirubinu převyšuje normální hodnoty:

 1. Bezvýznamné. Zvýšený žlučový pigment na 50-70 µmol / l. Neexistuje žádné ohrožení života, těžké intoxikace a poškození vnitřních orgánů nejsou pozorovány. Člověk může žít v takovém stavu po dlouhou dobu, ale měla by být objasněna příčina hyperbilirubinemie.
 2. Vyjádřeno. Zde se koncentrace zvýší na 150-170 μmol / l. Stav je nebezpečný, ale ne kritický. Při prodloužené progresi způsobuje hyperbilirubinémie závažnou intoxikaci.
 3. Těžké Hladina bilirubinu vzroste na 300 µmol / l. Hrozí ohrožení života pacienta v důsledku těžké intoxikace a narušení vnitřních orgánů.
 4. Extrémně těžké. Indikátory překračují hladinu 300 µmol / l. Jsou neslučitelné se životem. Pokud příčina není opravena během několika dnů, bude to fatální.

Jak se léčit

Hyperbilirubinémie není samostatná patologie, proto je třeba léčit onemocnění, které se stalo příčinou tohoto stavu. Jediný způsob, jak normalizovat úroveň žlučového pigmentu a zbavit se žloutenky. K tomu musí pacient podstoupit řadu testů: krev (obecná a biochemická), testy jaterních funkcí, virová hepatitida. Navíc můžete předepsat ultrazvuk jater.

Po určení příčiny hyperbilirubinemie lékař vybere léčebný režim v závislosti na zjištěném onemocnění. Kromě etiotropické terapie je pacientovi předepsána speciální dieta. Léčba léky závisí na zjištěné příčině žloutenky:

 • pokud je narušen tok žluči, pak se používají choleretická činidla;
 • s vrozenými vadami červených krvinek eliminují pouze vnější projevy onemocnění;
 • v případě infekční povahy bilirubinemie se doporučuje léčba antibiotiky, imunomodulační, protizánětlivá a hepatoprotektivní léčiva;
 • při hemolýze erytrocytů je indikována infuzní terapie podáváním albuminu, glukózy a plazmaferézy;
 • fyziologická žloutenka novorozenců je léčena fototerapií, při které je v důsledku ultrafialového záření kůže navázán volný toxický bilirubin a vylučován z těla.

Drogy

Léčba hyperbilirubinemie je zaměřena na odstranění jejích příčin. První fáze terapie se provádí v nemocnici, aby mohl lékař pacienta pozorovat. Navíc u parenchymální žloutenky se může vyvinout krvácení, takže pacient může také potřebovat odbornou pomoc. V závislosti na příčině hyperbilirubinemie jsou předepisovány následující skupiny léčiv:

 • Sorbenty a antioxidanty. Ukázáno pro léčbu žloutenky na pozadí intoxikace. Tyto léky pomáhají eliminovat toxiny z těla a zlepšují metabolismus. V této kategorii léků se používá aktivní uhlí a Enterosgel.
 • Detoxikační řešení. Infuze intravenózně s intoxikací. Často se používá v kombinaci se sorbenty, glukózou a antioxidanty k odstranění přebytečného žlučového pigmentu.
 • Choleretic. Používá se pro porušení odtoku žluči (s jaterní žloutenkou). Choleretický účinek má léky Hovitol a Allohol.
 • Antibiotika. Vyžadováno bakteriální povahou žloutenky, například v případě sepse. Lékař může předepsat antibiotikum ze skupiny penicilinů, makrolidů nebo cefalosporinů.
 • Hepatoprotektory. Mají pozitivní vliv na fungování jater. Používá se s neobstrukční cholestázou, kdy stagnace žluči není doprovázena tvorbou žlučových kamenů. Příkladem je lék Ursofalk, který se používá při onemocněních jater a žlučníku. V případě hepatitidy se doporučuje užívat Essentiale, Hofitol nebo Kars.
 • Enzymy Vyžaduje se pro zmírnění zánětu a zkapalnění žluči. Mezi takové léky patří Festal, Panzinorm, Mezim.

Dieta

Při užívání léků na hyperbilirubinemii je nutná speciální dieta. Je zaměřen na zmírnění stavu jater, žlučníku a celého těla. Musíte jíst často - až 6krát denně v malých porcích, které po jídle zanechávají mírný pocit hladu. Strava by měla sestávat hlavně z potravin bohatých na pektin a vlákninu: horský popel, rybíz, šípky, řepa, meruňky.

Denně by měla obsahovat v nabídce jeden z druhů obilovin. Když hyperbilirubinémie užitečné pohanky, ovesné vločky a rýže. Následující produkty mají také pozitivní účinek v případě žloutenky:

 • dušená a vařená zelenina;
 • kuřecí vaječný protein;
 • bylinné čaje;
 • sladké ovoce;
 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • filé z chudého masa;
 • zeleninové a dezertní mléčné polévky;
 • telecí maso, hovězí maso, králík;
 • chléb bez soli;
 • nízkotučná řeka (karas, štika, štika, kapr) a moře (treska modravá, treska obecná, navaga, pollock) ryby;
 • voda bez plynu;
 • marmeláda, zlato

Není povoleno používat přípravky obsahující konzervační látky a barviva. Tuk, smažené a dušené maso, konzervy, uzená masa, klobásy, sádlo, játra a mozky nejsou také povoleny ve stravě se žloutenkou. Seznam zakázaných výrobků zahrnuje:

 • křen, ocet, hořčice, koření;
 • česnek, tuřín, ředkvičky, ředkvičky, zelenou cibuli;
 • smetana, smetana a tvaroh;
 • kakao, káva;
 • kyselé ovoce - švestka, citrusy;
 • luštěniny, proso, bílé zelí (zvýšení fermentace v žaludku).