Image

Berlition s recenze osteochondrosis

Pomocné látky: ethylendiamin - 0,155 mg, voda d / a - až 24 mg.

24 ml - ampule s tmavým sklem o objemu 25 ml (5) s bílým ukazatelem zlomu a třemi proužky (zelenožlutozelená) - plastové palety (1) - balení kartonu.

Dávkovací režim

Lék je určen pro infuzi.

Na začátku léčby, lék Berlithion 600 je předepsán IV kapání v denní dávce 600 mg (1 ampule).

Před použitím se obsah 1 ampule (24 ml) zředí ve 250 ml 0,9% roztoku chloridu sodného a pomalu, nejméně 30 minut, se vstřikuje do / do kapky. Vzhledem k fotosenzitivitě léčivé látky je infuzní roztok připraven bezprostředně před použitím. Připravený roztok musí být chráněn před vystavením světlu, například pomocí hliníkové fólie.

Průběh léčby lékem Berlition 600 je 2-4 týdny. Jako následná udržovací terapie se kyselina thioktová používá v perorální formě v denní dávce 300-600 mg. Doba trvání léčby a nutnost jejího opakování stanoví lékař.

Předávkování

Příznaky: nevolnost, zvracení, bolest hlavy.

V těžkých případech: psychomotorická agitovanost nebo zákal vědomí, generalizované záchvaty, výrazná acidobazická nerovnováha, laktátová acidóza, hypoglykémie (až do vývoje kómy), akutní nekróza kosterních svalů, DIC, hemolýza, suprese kostní dřeně, vícenásobné selhání orgánů.

Léčba: Je-li podezření na intoxikaci thioktovou kyselinou (například podání více než 80 mg kyseliny thioktové na kg tělesné hmotnosti), doporučuje se nouzová hospitalizace a jsou přijata okamžitá opatření v souladu s obecnými zásadami přijatými v případě náhodné otravy. Symptomatická léčba. Léčba generalizovaných záchvatů, laktátové acidózy a dalších život ohrožujících následků intoxikace by měla být prováděna v souladu s principy moderní intenzivní péče. Neexistuje žádné specifické antidotum. Hemodialýza, hemoperfúze nebo filtrační metody s nucenou eliminací kyseliny thioktové nejsou účinné.

Lékové interakce

Vzhledem k tomu, že kyselina thioktová je schopna tvořit chelátové komplexy s kovy, je třeba se vyhnout současnému podávání s přípravky železa. Současné užívání léku Berlithion 600 s cisplatinou snižuje účinnost tohoto léku.

S molekulami cukru tvoří kyselina thioktová špatně rozpustné komplexní sloučeniny. Léčivo Berlithion 600 je nekompatibilní s roztoky glukózy, fruktózy a dextrózy, Ringerovým roztokem, stejně jako roztoky, které reagují s disulfidovými a SH-skupinami.

Léčivo Berlithion 600 zvyšuje hypoglykemický účinek inzulínu a hypoglykemických činidel pro perorální podávání při současném použití.

Ethanol významně snižuje terapeutickou účinnost kyseliny thioktové.

Vedlejší účinky

Možné nežádoucí účinky při užívání přípravku Berlition 600 jsou uvedeny níže v sestupné četnosti výskytu: často (≥1 / 100, Další 5 hodnocení lékaře)

Použití přípravku Berlition s osteochondrózou - indikace a kontraindikace léčiva

Dobrý den, milí čtenáři a čtenáři!

Osteochondróza je jednou z nejčastějších a nejzávažnějších chorob. Jeho léčba musí být komplexní a skládat se z léků z různých skupin. Patologie páteře postihuje mnoho vnitřních orgánů a také ovlivňuje nervový, oběhový a trávicí systém.

Většina příznaků, jako je bolest, nevolnost, závratě, mlha v očích a dokonce i ztráta vědomí, je spojena s poškozením nervových kořenů a krevních cév. V chronickém stadiu osteochondrózy je Berlition předepisován jako vazokonstrikční lék k nápravě patologie.

Z článku bude možné se seznámit s vlastnostmi, indikacemi a kontraindikacemi léku, mechanismem účinku, pravidly užívání, existujícími analogy, stejně jako jaké formy uvolnění dávají přednost v dané situaci.

Popis: složení a složení

Berlition je lék na bázi kyseliny alfa-lipoové, který se používá v lékařství proti různým onemocněním, nejčastěji s cílem zlepšení metabolických procesů, snížení hladin cholesterolu v krevních buňkách a zúžení krevních cév. Kyselina alfa-lipoová, která se také nazývá kyselina thioktová nebo lipoová, se rychle rozpouští v tucích a vodě.

V případě krční, hrudní nebo bederní osteochondrózy se používá Berlition, jehož složení se liší v závislosti na formě uvolňování léku:

 • tobolky - obsahují 300 mg kyseliny lipoové. K dispozici pod obchodní značkou "Berlition 300";
 • 24 mg ampule - ve složení 600 mg účinné látky. V lékárnách požádat o lék "Berlition 600 ED";
 • 600 mg tobolky. Název léku "Berlition 600";
 • ampule po 12 mg obsahují 300 mg účinné látky a prodávají se pod obchodní značkou „Berlition 300 IU“;
 • tablety - obsahují 300 mg kyseliny alfa-lipoové. Oni jsou voláni “Berlition 300 ústní”.

Výrobce léku je německá farmaceutická společnost Berlin-Chemie AG.

Léčivo proti osteochondróze: farmakologický účinek

Hlavní účinek léku na osteochondrózu bederní, krční nebo hrudní oblasti závisí na přítomnosti kyseliny thioktové v léčivu a jeho množství. Lék působí na buněčné úrovni a snižuje hladinu glukózy v krvi.

Kromě toho má lék Berlition následující účinky na tělo:

 • urychluje tvorbu enzymů;
 • aktivuje metabolické procesy;
 • zlepšuje vstřebávání prospěšných látek;
 • deaktivuje a osvobozuje tělo od volných radikálů;
 • reguluje funkčnost neurovaskulárních formací;
 • aktivuje mezibuněčné biochemické procesy;
 • reguluje rovnováhu vody a soli.

Recenze lékařů potvrzují potřebu použití kyseliny alfa-lipoové jako univerzálního okysličovadla pro zdraví všech buněčných struktur těla. Je žádoucí, aby pacienti s onemocněním páteře podrobně studovali charakteristiky onemocnění, protože informovanost přispěje k efektivnější léčbě.

Kniha Alexandry Boniny "Řekni ne bolesti v zádech a krku!" Rychlá eliminace příčin osteochondrózy "podrobně vysvětluje příčiny patologie a metody rychlé úlevy od symptomů bolesti.

Indikace pro použití léků

Berlition 600 mg ampule a tobolky, stejně jako v objemu 300 mg, jsou předepisovány v patologiích všech částí hřebene, aby se odstranil příznak spojený s poškozením nervových zakončení.

Použití léků je také uvedeno, když:

 • angiopatii a diabetické neuropatii;
 • jaterní patologie;
 • komplikace po otravě silnými látkami;
 • diabetes;
 • glaukom;
 • HIV infekce jako další lék.

Indikace pro použití ampulí - diabetická a alkoholická neuropatie. Kapsle a tablety jsou předepsány jako součást komplexní léčby.

Tablety "Berlition": návod k použití

Berlition ve formě tobolek a tablet se užívá jednou denně bezprostředně po probuzení na lačný žaludek. Snídaně se podává pouze po 30 minutách. Denní dávka je dvě 300 mg tobolky nebo jedna 600 mg tableta. Příplatek může být předepsán ošetřujícím lékařem individuálně.

Těžké formy a komplikace hrudní, krční nebo bederní osteochondrózy vyžadují vyšší dávky, které stanoví ošetřující lékař. Současně mohou být předepsány intravenózní a intramuskulární injekce.

Při komplexní léčbě onemocnění kloubů se doporučuje užívat tobolky "Artrofish". Jsou vyrobeny z recyklované stingray chrupavky a polární žralok. Lék vám umožní odstranit zánět, zmírnit bolest a obnovit poškozené klouby.

Injekce léků: léčba osteochondrózy

Dávka léku je předepsána lékařem v závislosti na stupni a závažnosti onemocnění.

Instrukce označuje takové funkce použití ampulí:

 • jedna dávka se smísí s fyziologickým roztokem a použije se ve formě kapátka;
 • vstoupit do léku jednou denně;
 • Průběh terapie je plus nebo mínus 14-30 dnů.

Další léčba spočívá v užívání tablet nebo tobolek s účinnou látkou nejvýše 300 mg denně. Připravený roztok by měl odkapávat 30 minut, což je 1 mg po dobu 1 minuty. Příprava léku bezprostředně před zavedením.

Injekce se podávají injekční stříkačkou intravenózně, zatímco léčivo není naředěno. Intramuskulární léčba je také možná. V tomto případě představuje každá ošetřená oblast 2 mg látky.

Kontraindikace při užívání léčiva

Je zakázáno užívat léky u pacientů s diabetem v jakékoli formě. Žádné léky nejsou předepisovány menším dětem, těhotným a kojícím ženám. Zákaz se vztahuje také na pacienty s intolerancí fruktózy, galaktosemií a nedostatkem laktózy.

Vedlejší účinky léku

Ve většině případů je lék dobře snášen, avšak v těle se vyskytují negativní reakce, které se projevují různými příznaky, včetně:

 • depresivní stav;
 • změna chuti;
 • bolest hlavy, tinnitus;
 • třesoucí se končetiny;
 • křeče;
 • tachykardie;
 • různé druhy alergií.

Koupit Berlition může být v každé lékárně. Je však třeba mít na paměti, že užívání léků na osteochondrózu je možné pouze na doporučení specialisty.

Analogové Berlition

Přípravek Berlition 600 můžete nahradit ampulemi s lahvičkami Espa-Lipon, Octolipen 600 a thioctacid a 300 mg s tioleptomem, thioliponem, lipothioxonem a oktolipenem 300.

Existují také analogy tabletové formy léčiva.

 • Kyselina lipoová;
 • Tiolepta;
 • Oktolipen;
 • Espa-Lipon;
 • Thiogamma;
 • Tioktacid.

Analogy, které jsou podobné mechanismu účinku jako původní lék, zahrnují:

Cena analogů je velmi odlišná, což vám umožňuje zvolit vhodnou možnost v souladu s finančními možnostmi. Jedním z nejoblíbenějších náhrad drog je Oktolipen, ruský výrobce, farmaceutická společnost Pharmstandard-UfaVITA.

Co je účinnější, Octolipen nebo Berlition - nelze přesně odpovědět. Jsou podobné ve složených složkách a mechanismu působení, ale liší se v ceně - cena ruské drogy je mnohem nižší.

Závěry

Pro dosažení lepšího výsledku doma se doporučuje provádět masáž a fyzioterapii.

Kniha Valentina Dikula „Osteochondróza? Nejlepší terapeutická cvičení “obsahuje nejúčinnější cvičení a techniky, které pomohou vyrovnat se s bolestí zad a zlepšit držení těla.

V každém případě bude tento informační článek užitečný pro každého. Zanechte komentáře, přihlaste se na sociálních sítích a doporučte článek ke čtení přátelům. Snažte se dodržovat správný životní styl, nenechávejte léčbu nemoci tohoto století „pro pozdější“ a buďte zdraví! Do nových setkání v nových článcích, milí přátelé!

Berlition

Terapie onemocnění zad a páteře neznamená vždy operaci. Lékaři často předepisují podpůrná léčiva, která eliminují symptomy a ovlivňují příčiny. Vasodilatační pomůcky pomáhají zmírnit svalový tonus a otoky v místě bolesti, rozšiřují krevní cévy a poskytují vnitřním orgánům krev a kyslík. Jeden z těchto terapeutů zvažuje Berlition.

Instrukce k léku indikují jeho vhodnost při osteochondróze, bolesti zad a bolesti děložního čípku. Pojďme se zabývat metodou působení, dávkami, vedlejšími účinky a recenzemi tohoto nástroje.

Složení a uvolňovací forma

Tioktová (lipoová) kyselina je považována za hlavní účinnou látku léčiva. Jeho přítomnost v těle poskytuje antioxidační a anti-toxický účinek. Hepatoprotektivní vlastnosti kyseliny zlepšují funkci jater, podílejí se na metabolických procesech - normalizaci krevního cukru urychlením metabolismu.

Pro léčbu patologických stavů zad je Berlition používán v následujících formách:

 • tablety obsahující 300 nebo 600 jednotek účinné látky;
 • roztok pro vnitřní podávání v ampulích, 12 nebo 24 ml, obsahující 300 nebo 600 mg kyseliny thioktové;

Berlition pilulky jsou reprezentovány plastovými blistry po 10 tabletách, balené v kartonové krabici s instrukční vložkou. Ampule jsou umístěny v kartonových blocích po 5, 10 nebo 20 kusech. Kromě kyseliny lipoové obsahuje léčivo vodu pro injekce a propylenglykol (pro kapalnou formu) a celulózu, oxid křemičitý, stearát hořečnatý, laktózu (pro tablety).

Farmakologický účinek

Berlition je předepisován ke zlepšení průtoku krve a lymfatického metabolismu ve tkáních a orgánech. U osteochondrózy vede bolest, která se vyvíjí na pozadí zhoršení chrupavky a meziobratlových kloubů, k hyperémii tkáně v centru bolesti. Nervová zakončení se nedokáže vyrovnat s přenosem impulzů do krevních cév. Plavidla se křečí z křeče, jejich průchodnost se zhoršuje, což vede k narušení dodávky kyslíku do vnitřních orgánů.

Berlition pomáhá obnovit endoneurální průtok krve a přenos nervových impulzů do cév a vnitřních orgánů, v důsledku čehož se cévy roztahují, procházejí krví a kyslíkem v něm rozpuštěným. Berlice a další vazodilatační léky jsou předepisovány pro onemocnění zad, spolu s antispasmodikami, protože čím dříve je v postižené oblasti obnoven přenos nervových impulsů, tím rychleji je otok a přetížení tkání eliminován, bolest je snížena.

Indikace pro použití

Berlition má schopnost udržovat hladinu cukru v krvi a předcházet aterosklerotickým usazeninám - používaným při léčbě diabetu. Lék neumožňuje, aby se glukóza změnila na patologické útvary na stěnách cév. Hepatoprotektivní vlastnosti se používají při léčbě onemocnění jater a při léčbě pacientů trpících selháním jater v důsledku alkoholismu. Vlastnosti kyseliny lipoové k odstranění toxických prvků z těla se používají při otravě solí těžkých kovů.

V léčebném protokolu je přípravek předepsán pro:

 • zlepšit venózní a arteriální krevní oběh;
 • odstranění kongestivních projevů v místech bolesti, způsobených hyperemií tkání;
 • zrychlení přenosu nervových toků do vnitřních orgánů a kloubů.

Kontraindikace

Berlition není v takových situacích předepsán:

 • individuální citlivost na kyselinu thioktovou;
 • věk pacientů mladších 18 let;
 • budoucí a kojící matky;
 • alergická nesnášenlivost na laktózu.

Dávkování a podávání

Zpočátku lékaři předepisují injekční metodu terapie, při které pacienti dostávají intramuskulární aplikaci léku nebo kapání Berlition. Frekvenci a dávkování prostředků vyvíjí lékař po posouzení stavu pacienta.

Pro kapání léků se obsah ampule Berlition 600 nebo Berlithion 300 kombinuje s 250 ml isotonického roztoku, který se umístí do injekčního systému po dobu 30 minut. Je důležité dodržovat pravidla:

 • rychlost podávání léčiva není větší než 1,7 ml za minutu;
 • injekční roztok se připravuje bezprostředně před zákrokem, zabraňuje kontaktu se slunečním světlem: za působení ultrafialového světla nástroj ztrácí své léčivé vlastnosti;
 • během instalace kapátku se baňka s kapalinou zabalí do fóliového papíru;
 • intravenózní infuze je přípustná pouze ve zdravotnickém zařízení pod dohledem lékaře, aby se zabránilo anafylaktickému šoku.

S povolením lékaře je přijatelná intramuskulární aplikace ampulí Berlition 300 nebo Berlithion 600, avšak za následujících podmínek:

 • injekce se provádějí podle protokolu vyvinutého lékařem;
 • objem preparátu pro jednu manipulaci nepřekročí 2 ml (ampule Berlition 300 s objemem 12 ml poskytuje 12 záběrů na různá místa v oblasti zánětu).

Výše uvedené manipulace jsou povoleny s frekvencí 300-600 mg kyseliny lipoové denně.

Po odstranění akutních projevů přechodu na kapsle Berlition 600. Pilulka se užívá jednou denně, bez žvýkání, s velkým množstvím vody. Lékaři doporučují vzít schůzku ráno na prázdný žaludek. Délka léčby je asi 4 týdny. Při nákupu tabletové formy obsahující 300 mg kyseliny thioktové se předepisují současně 2 tablety.

V některých případech nástroj pokračuje v vypršení měsíční doby léčby - pro léčebné účely 1 tableta přípravku Berlition 300 denně.

Vedlejší účinky

Lék nemá často negativní účinek, což vyvolává vedlejší účinky. Lékaři však diagnostikují takové situace, kdy doporučují přestat užívat lék a konzultovat s lékařem:

 • zažívací potíže, průjem, nevolnost, pálení žáhy a hořkost v ústech;
 • křeče a svalové křeče, závratě, ztráta orientace, dvojité vidění;
 • změna indexu glykémie ve směru prudkého poklesu;
 • alergické kožní vyrážky (svědění, dermatitida, svrab);
 • laryngeální stenóza a anafylaktický šok v případě individuálního odmítnutí v těžké formě laktózy nebo kyseliny thioktové;
 • krvácení, hemoragické projevy na epitelu, krvácení v místě injekce;
 • bolest, hyperémie, zarudnutí v místě instalace injekční stříkačky;
 • v případě porušení rychlosti podávání léků přes kapátko - skok v intrakraniálním tlaku, bolest hlavy, dočasně snížené vidění.

Zvláštní pokyny

Předpis Berlition, lékař zmiňuje pacienta o vlastnostech recepce:

 1. Injekční roztok se připravuje bezprostředně před manipulací, ale ve zvláštních případech je přípustné uchovávat nejvýše 6 hodin: současně se baňka zabalí do tlustého neprůhledného papíru a skladuje se v zatemněné místnosti;
 2. Dodržování denní dávky je nezbytnou podmínkou pro absenci nežádoucích účinků: zavedení více než 10 mg kyseliny lipoové do těla vede k těžké otravě drogami s fatálním následkem;
 3. Těhotenství a kojení je období, které je považováno za kontraindikaci léčby bolesti páteře u přípravku Berlition. Lék nebyl testován na specifikované skupině pacientů, proto není k dispozici dostatek informací o účinku léku na plod v děloze nebo na dítě prostřednictvím mateřského mléka. Ze stejného důvodu se přípravek nedoporučuje k léčbě bolesti páteře u dětí a dospívajících.
 4. Není dovoleno kombinovat Berlition s alkoholickými nápoji, aby nedošlo ke snížení účinnosti výrobku.
 5. Nežádoucí příhody ve formě dvojitého vidění, závratě a ztráty orientace neumožňují, aby byl lék použit ve vysoce přesné výrobě nebo v oblastech vyžadujících rychlou reakci a zvýšenou pozornost.

Lékové interakce

Na základě vlastností kyseliny thioktové nejsou léčiva na jejím základě kombinována s takovými předpisy:

 • činidla inhibující ethylalkohol;
 • inzulín a další předpisy pro snížení hladiny cukru v krvi (jinak lékař doporučuje průběžné sledování glykemického indexu nebo snížení dávky inzulínu během léčby přípravkem Berlition);
 • vzhledem k chelátovým vlastnostem kyseliny thioktové (schopnost kombinovat se s toxickými těžkými kovy, stejně jako železo, hořčík, zinek v krvi, tvořit netoxické komplexy a odstraňovat je z těla), Berlition není předepsán pro terapii s nedostatkem železa nebo vápníku; z tohoto důvodu jsou mléčné výrobky bohaté na vápník povoleny 6-8 hodin po užití přípravku;

Analogové Berlition

Efektivní náhrady za Berlision zvažují:

 • Neurolipon;
 • Dalargin;
 • Lipamid;
 • Oktolipen;
 • Triolipton;
 • Orfadin;
 • Kuvan;
 • Espa-Lipon;
 • Gastricumel.

Rozhodnutí o výběru těchto nebo jiných analogů Berlition závisí na efektivitě a schopnosti pomoci v konkrétní situaci. Porovnejte oblíbené destinace.

Neurolipon nebo Berlition - což je levnější?

Léky jsou považovány za zaměnitelné, protože obě mají stejný rozsah indikací a kontraindikací, stejnou účinnou látku. Mezi tyto rozdíly patří:

 • Berlition tablety jsou dostupné v dávkách 300 a 600 jednotek, kapslí Neyrolipon - pouze 300 jednotek;
 • náklady na Neurolipon je levnější: například balení tablet Farmak (Ukrajina), 30 kusů, 300 kusů - 250 rublů, cena Berlition za stejný počet tablet vyrobených „Berlin Chemie“ (Německo) - 780 rublů.

Dalargin nebo Berlition - co je lepší s osteochondrózou?

Dalargin - prostředek, který pomáhá urychlit zjizvení vředů a poskytuje antisekreční účinky. Hlavní látkou je dalargin. Uvolňování formy - ampule pro injekce nebo prášek pro roztok pro intramuskulární nebo intravenózní podání. Při léčbě pohybového aparátu je Dalargin předepisován pro patologie krevních cév nohou. Léčba Dalargin pro osteochondrózu a bolesti zad se doporučuje pro akutní bolest vyzařující na nohy spolu s analgetiky.

Lipamid a Berlition - co si vybrat pro dítě?

Lipamid je předepisován pro patologické stavy jater a problémy s metabolismem. Aktivní složkou je kyselina thioktová ve formě amidu kyseliny lipoové. Lék se prodává ve formě tablet s obsahem kyseliny lipoové 250 jednotek. Z tohoto důvodu je lék schválen pro léčbu dětí od 6 let, ale pro diabetiky je zakázán. Nepatří k vazodilatačním lékům, protože s osteochondrózou a bolestí v zádech a kloubech předepsaných v kombinaci pro prevenci kardiosklerózy.

Berlition nebo Espa-Lipon - jaký je rozdíl?

Analog Berlition-Espa-Lipon s kyselinou thioktovou jako účinnou látkou se vyrábí ve formě ampulí pro manipulaci a tablet obsahujících 200 nebo 600 jednotek kyseliny. Obě drogy vyráběné v Německu se liší v ceně, protože ampule v lahvích Espa-Lipon, 600 jednotek, v balení po 5 lahvích stojí od 665 rublů, stejný počet ampulí Berlithion bude stát 920 rublů.

Podmínky skladování

Nástroj skladujte v temné místnosti při teplotě do +25 ° C. Doba použitelnosti tablet - 2,5 roku, ampule - 3 roky. Připravený roztok pro manipulaci neztrácí svou účinnost po dobu 6 hodin, pokud je uložen v temné místnosti bez přístupu světla.

Recenze

Andrey, Voroněž, 34 let:

„V pokynech pro léky není osteochondróza předepsána, ale lékař předepsal léčbu Berlicí, když jsem oslovil celou řadu pocitů. Terapeut vysvětlil předpis tím, že v osteochondróze, obnovení krevního zásobení kloubů je prvním úkolem. Myslel jsem, že je to další způsob, jak nalákat peníze na zbytečné léky, a byl jsem rád, že jsem se mýlil: po 4 dnech jsem se cítil úlevu a po dvou týdnech si lékař všiml pozitivního trendu. Dokončuji měsíční kurz, jsem s výsledkem spokojen. “

Anna, Kaluga, 29 let:

„Problémy se zády mě pronásledují od střední školy. Dříve, neošetřené - jen zmírnil křeče a bolest s Analgin a krémy. Ale s věkem jsem si uvědomil, že problém by měl být léčen, a ne uzdraven. Lékař předepsal Berlition pro normalizaci krevního oběhu. Je hezké, že kromě požadovaného terapeutického účinku tento lék normalizuje glukózu a metabolismus. “

Sergey, 51, Samara:

„Berlition byl předepsán po toxickém šoku (otrávený při výrobě solí těžkých kovů), játra musela být pomáhána. Ale nevěděl jsem, že lék má komplexní účinek na cévy, které (jak se ukázalo), jsou úzce spojeny s mou radiculitidou a osteochondrózou. A tak se stalo, že jsem po otravě léčila játra a v důsledku toho mi záda přestala bolet! “

Podělte se, prosím, o dojmy o Berlition

Doporučené příspěvky

Chcete-li zanechat komentář, vytvořte si účet nebo se přihlaste.

Komentáře mohou zanechat pouze registrované uživatele.

Vytvořit účet

Zaregistrujte si nový účet v naší komunitě. Je to snadné!

Přihlaste se

Máte účet? Přihlaste se.

Naposledy zobrazené 0 uživatelů

Tato stránka se nezobrazuje u žádného registrovaného uživatele.

 • Všechny aktivity
 • Domů
 • Roztroušená skleróza
 • Užívání různých léků pro MS (ne PITRS)
 • Podělte se, prosím, o dojmy o Berlition

Celosvětová veřejná organizace pacientů se sklerózou multiplex (OOOIBS) Běží na Invision Community

Berlition s krční osteochondrózou

Bolesti hlavy při osteochondróze děložního hrdla: příčiny a léčba

Bolest hlavy vyplývající z osteochondrózy krční páteře je jedním z nejvýznamnějších příznaků tohoto onemocnění.

Bez ohledu na povahu bolesti - pálení a pulzování nebo lisování a otupení - může mít významný vliv na život člověka a dokonce má řadu nežádoucích následků.

Obsah článku:
Příčiny
Příznaky
Léčba

Důvody

Příčiny bolesti hlavy spojené s osteochondrózou děložního čípku se stanou jasnými, vezmeme-li v úvahu strukturu krční páteře a její úlohu v zásobování krve a inervaci měkkých tkání hlavy a mozku.

Cervikální oblast se skládá ze sedmi obratlů, tvořících kanál pro míchu, ze které se rozvětvují nervové kořeny. Jejich hlavní funkcí je provádět elektrické (nervové) signály, které kontrolují svalové kontrakce, krevní tlak a mnoho dalších procesů.

Pro léčbu kloubů naši čtenáři úspěšně používají SustaLife. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Kromě toho je v cervikální oblasti další „koridor“: na úrovni šestého krčního obratle se nacházejí díry, do kterých subklávní tepna vstupuje do obratlovce - spárovaná krevní céva, která zajišťuje zásobování krve asi 35% mozkové tkáně.

Meziobratlové ploténky jsou umístěny mezi každým párem obratlů - systémem absorbujícím páteř. U osteochondrózy jsou tyto „polštářky“ postupně ničeny, opadávány a topografie změn páteřního kanálu: v některých oblastech se stávají „stupňovitými“ a zúženými.

Kromě toho disk získává zploštělý tvar a vyčnívá za hranice obratle, což narušuje měkké tkáně.

V důsledku toho se vyvíjí komprese míchy, kořenů nervů, krevních cév (včetně vertebrální arterie). Od tohoto okamžiku se krevní zásobení a inervace tkání hlavy zhoršují, což vede k bolestem hlavy.

V případě syndromu vertebrální arterie hraje zvýšený intrakraniální tlak významnou roli ve vývoji bolesti. S nedostatkem kyslíku se tělo snaží kompenzovat toto zvýšení zvýšením krevního tlaku. Zvyšuje tak průtok krve do mozkové tkáně.

Ale nejčastěji se bolesti hlavy v osteochondróze v oblasti děložního hrdla vyvíjejí v reakci na přirozený mechanismus, který „chrání“ postiženou část krční oblasti.

Aby se předešlo nadměrné pohyblivosti v patologické zóně, tělo aktivuje svaly, které ho obklopují: napjatá svalová vlákna vytvářejí určitý druh korzetu kolem obratlů, což jim brání v pohybu. Ale v měkkých tkáních krku, které zahrnují svaly, existují kritická nervová zakončení. Při zranění při křeči reagují nejpřirozenějším způsobem: začínají „přenášet“ impulsy bolesti.

Takovou bolest hlavy lze nazvat odráží - bolest je skutečně přítomna v krku a na tkáni hlavy, šíří se podél nervových vláken.

Bolesti hlavy a kompatibilita symptomů

Bolesti hlavy při osteochondróze děložního hrdla jsou charakteristické znaky: zpravidla je to tupá, naléhavá bolest v zádech hlavy, parietální a temporální oblasti, pokud je způsobena svalovými křečemi.

Ale během vyšetření nejsou žádné problémy s kardiovaskulárním systémem, stejně jako s hypertenzními bolestmi v hlavě.

Naopak lidé trpící syndromem vertebrálních tepen popisují bolest jako pálení a nesnesitelnost, šíří se od šíje hlavy až po chrámy.

Bolesti hlavy s osteochondrózou se vyskytují jen zřídka a jsou často doprovázeny následujícími příznaky abnormalit krční páteře:

 • vestibulární poruchy ve formě záchvatů závratí, dočasné ztráty pocitu prostorové orientace, pocitu „plovoucího“ země pod nohama, nevolnost;
 • smyslové poruchy, které se projevují „plazením husacích svalů“ na pokožce hlavy;
 • snížená ostrost zraku, tlaková bolest v očních bulvách, zhoršená při pokusu o šilhání očí nebo vzhlédla;
 • subjektivní (slyšitelný pouze pro pacienta) hluk a tinnitus, způsobené nedostatečným zásobováním vnitřních struktur ucha a sníženými funkcemi sluchového nervu;
 • V závislosti na poloze osteochondrózy (mezi kterou je dvojice krčních obratlů zničena) mohou být pozorovány symptomy „individuální“ povahy - necitlivost jazyka se sníženou artikulací, snížená citlivost v rameni, předloktí, klavikulární oblasti, lopatkách, brnění v rukou, útocích škytavek atd.

I když je bolest hlavy jedním z počátečních příznaků osteochondrózy děložního hrdla, často jí předchází rychlá únava, snížená schopnost zapamatovat se a učit se, pocit únavy i po plné a dlouhé noci spánku.

Jedním z nepřímých příznaků, že bolest hlavy je spojena s patologií krční páteře, je nízká účinnost léků proti bolesti nebo jejich úplná nečinnost.

Je třeba mít na paměti, že kombinace symptomů může být velmi různorodá a pouze kvalifikovaný odborník může rozpoznat v komplexu příznaků jejich příčinu: osteochondrózu děložního hrdla nebo jiné onemocnění, které je charakterizováno podobným klinickým obrazem.

Důležité: při náhlém vývoji těchto příznaků a rychlém nárůstu jejich intenzity byste měli okamžitě kontaktovat pohotovostní oddělení: tyto příznaky mohou indikovat výskyt ischemické nebo hemoragické mrtvice a dalších akutních poruch mozkové cirkulace.

Jak lékař dělá tuto diagnózu

Primární význam mají diagnostická opatření zaměřená na identifikaci patologických stavů krční páteře a posouzení jejich závažnosti.

Pro tento účel jsou předepsány radiografie a CT / MRI, pomocí kterých je určován další směr vyšetření. Je-li podezření na syndrom vertebrální arterie, doporučuje se Dopplerova studie, která dokáže detekovat zúžení vertebrálních tepen a oblast, ve které je zakrytý průtok krve.

EKG se používá jako diferenciální diagnóza, která umožňuje posoudit stav srdce a vyloučit hypertenzi jako možný zdroj bolesti hlavy.

Léčba

Odstranění bolestí hlavy způsobených osteochondrózou děložního hrdla je komplexní úkol. Bez léčby nemoci - příčina - jakákoli akce bude pouze dočasnou opravou. Proto by se mělo zaměřit na obnovu stavu meziobratlových plotének a na zabránění jejich další destrukci.

Léčba drogami

Kromě léků, které se tradičně používají při léčbě osteochondrózy, mohou být přiřazeny k samostatným skupinám léků k odstranění bolestí hlavy:

 • antispasmodika, která obnovují normální spasticitu (No-shpa, Trental, atd.);
 • svalové relaxanty, které zmírňují svalové napětí (Orfenadrin, Baklofen, Tizanidin, atd.)
 • léky, které zlepšují zásobování krve v mozkové tkáni (Cinnarizine, Cavinton, atd.);
 • NSAID, která zmírňují bolest odstraněním zánětu v oblasti léze (Nimesulide, Ketonal, Movalis, atd.)
 • B vitamíny, které zlepšují funkci centrálního a periferního nervového systému.

Důležité: léčba bolesti hlavy způsobené osteochondrózou děložního hrdla se významně liší v závislosti na povaze bolesti (svalový křeč, radikulární syndrom, syndrom vertebrální arterie atd.). Vlastní léčba je proto kategoricky nepřijatelná: může způsobit řadu závažných komplikací, jejichž léčba vyžaduje nouzovou péči a hospitalizaci pacienta.

Cvičení může stejně zmírnit bolesti hlavy v případě krční osteochondrózy, stejně jako posílit: pomocná léčba pomocí cvičení terapie je předepsána pouze s přihlédnutím k individuálním charakteristikám situace a mechanismus výskytu bolesti hlavy.

Reflexologie

Důležitou roli při zmírnění syndromu bolesti je akupresura a akupunktura. Pomocí bioaktivních bodů umístěných na lidském těle může kvalifikovaný odborník eliminovat svalové křeče v krku během jednoho sezení - nejčastější příčinou bolestí hlavy.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba bolesti hlavy s osteochondrózou děložního hrdla je jedním z nejvíce zřídka používaných, protože má několik omezení a kontraindikací. Chirurgie může být doporučena za následujících podmínek:

 • závažná cerebrovaskulární příhoda způsobená kompresí vertebrální tepny obratlů;
 • pravděpodobnost život ohrožujících poruch způsobených snížením inervace membránových a mozkových oblastí, které regulují respirační funkce;
 • syndrom bolesti (včetně bolestí hlavy), při kterých byly jiné metody léčby neúčinné.

Vyléčit artrózu bez léků? Je to možné!

Získejte bezplatnou knihu „Podrobný plán obnovy mobility kolenních a kyčelních kloubů v případě artrózy“ a začněte se zotavovat bez nákladné léčby a operací!

Osteochondróza v krční páteři je onemocnění, které zhoršuje kvalitu lidského života. Pokud se neléčí, onemocnění postupuje a vede ke komplikacím. Záplaty pro úlevu od bolesti pro osteochondrózu mohou snížit utrpení osoby v průběhu léčby.

Patologie vyžaduje kvalitativní přístup k vyšetření a léčbě. Kvůli hrozbě selhání mozku v osteochondróze v krku, medicína vyvíjí metody terapie k vyléčení pacienta a odstranění komplikací.

Osteochondróza krku je odlišná od patologie ovlivňující jiné části páteře. Když se projeví příznaky onemocnění, ovlivní se mozek, krevní cévy a nervy v hlavě. Kromě symptomů bolesti v krku se vyskytují poruchy orgánů a systémů, poruchy pohybů.

Příčiny a příznaky osteochondrózy

Lidé ve věku 30 let trpí patologií, i když jsou zaznamenány případy onemocnění i u dospívajících. V praxi dochází k osteochondróze v důsledku skupiny důvodů:

 • poranění krku nebo hrudní páteře;
 • životní styl;
 • obezita;
 • škodlivých pracovních podmínek;
 • dědičnost a onemocnění páteře (kyfóza, skolióza).

Také příčiny onemocnění jsou poruchy v těle v důsledku stresu, podchlazení, patologie pohybového aparátu, metabolické poruchy. To vede k degenerativním dystrofickým procesům krční páteře. V průběhu času, v důsledku podvýživy a metabolismu v páteři, jsou disky zničeny, vyboulení a může poškodit krevní cévy, nervy a tkáně těla. Také, když se nemoc vyskytuje depozice soli a tvorba hrb.

Pacient během exacerbace trpí bolestí krku, omezenou pohyblivostí. V průběhu času, bolest v hlavě, problémy s tlakem, ztráta sluchu, vidění. Aby se tomu zabránilo, po diagnóze lékaři zahájí komplexní terapii. Často jsou náplasti předepsány k odstranění příznaků a zmírnění zánětu.

Složení náplastí je vytvořeno tak, aby nedošlo k poškození kůže a dosažení účinku při léčbě. Osteochondróza se léčí předepisováním léků a prováděním postupů a symptomy se odstraňují z takových léčiv, jako jsou masti, náplasti.

Použijte Pepper Patch

Pepřová omítka se používá k léčbě patologických stavů těla při úrazech, zánětech. Když osteochondrosis pepper patch není výjimkou, a to jak pro krk, tak pro bederní páteř. Účinku terapie je dosaženo díky složení složek z přírody:

 • extrakt pepře dráždí kůži a zvyšuje krevní oběh, čímž eliminuje stagnaci v místě poranění;
 • Belladonna má vlastnosti k znecitlivění a zmírnění křečí.

Zbývající složky ve formě lanolinu, vazelíny a arnikové tinktury poskytují rychlý účinek léčiva. Pepřová omítka je zaměřena nejen na úlevu od bolesti, ale také na odstranění nadýchání, zlepšení výživy v oblasti aplikace. Pro dosažení efektu regenerace se používá pepřová náplast s metodami jako je fyzioterapie, masáž a gymnastika. Během exacerbace, kdy není možné plně léčit pacienta, vám náplast dává možnost zmírnit bolest a připravit tělo před léčbou.

Naneste pepřovou náplast snadno. Existují dvě možnosti aplikace léku.

V prvním provedení je kůže krku ošetřena alkoholem, sušena a aplikována pepřová náplast v oblasti bolesti. Přípravek uchovávejte na krku, dokud se na kůži nevyskytne pocit brnění.

Druhým způsobem je rozdělení náplasti na části a je populárně nazývána "pepřovou akupunkturou". Pepřová omítka je řezaná a aplikovaná na bio body. Tyto body jsou v pokynech nebo uznávány lékařem. Zároveň je pepřová náplast nošena až týden. Při užívání léku po dobu 5-7 dnů příznaky bolesti vymizí a stav pacienta se zlepší.

Kromě pepře jsou k dispozici i jiné náplasti. V aplikaci nejsou žádné rozdíly a průběh léčby je omezen na týden nebo dva. Před použitím prostředků se poraďte s odborníkem, protože lék má kontraindikace.

Odrůdy náplastí

V souvislosti s účinností tohoto způsobu léčby se na trhu objevily analogy pepřové náplasti pro léčbu osteochondrózy. Zvažte dvě společné prostředky.

Nanoplast

Při léčbě patologie krční páteře je předepsána nanoplastová omítka. Skládá se z prášku z magnetického materiálu a výrobce. Nanoplasty nezpůsobují alergie, což dává výhodu v léčbě patologických stavů páteře. Nanoplast má následující účinky:

 • zvyšuje průtok krve v místě poranění;
 • zmírňuje příznaky bolesti;
 • eliminuje zánět.

Při použití analgetik nebo nesteroidních protizánětlivých léčiv můžete vyvolat nežádoucí účinky, Nanoplast neovlivňuje játra a ledviny, což je bezpečné. Nanoplast se aplikuje na místo zánětu krku. Doporučuje se vyhnout místu, kde se nacházejí tepny a lymfatické uzliny.

Pro léčbu kloubů naši čtenáři úspěšně používají SustaLife. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Nanoplast je předepsán pro léčbu v průběhu 9 dnů nebo více. Nanesení nanoplastu na bod bolesti může být jak ráno, tak v noci. Doba použití - až 12 hodin.

Voltaren

Tam je také náplast pro léčbu - Voltaren. Zahrnuje diklofenak (skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv). Pro léčbu osteochondrózy krční páteře v praxi se lék Diclofenac předepisuje v injekcích nebo tabletách ke zmírnění zánětu a odstranění symptomů. Existují také dvě formy aplikace na kůži - to je Voltaren-Emulgel a Voltaren-Plaster.

Ve Voltarenu - náplast, kromě látky diclofenac sodný, složený ze stopových prvků, regenerující tkáně. Voltaren se aplikuje podle principu aplikace na body v postižené oblasti krku. Jeden náplast Voltaren dost na jeden den, zatímco průběh léčby je od 14 do 21 dnů. Léky lze zakoupit v lékárně. Před použitím je nutné seznámit se s návodem, jak se naučit kontraindikace a doporučení.

Pokyny a dodatky

Pro vyléčení spinální osteochondrózy není použití jediné náplasti dostačující. Uvolňuje příznaky, je odstraněna bolest, ale samotná osteochondróza není vyléčena. Při použití náplastí je třeba mít na paměti kontraindikace. Vzhledem k tomu, že jsou na místech navenek navrstveny, léky se nepoužívají pro kožní onemocnění.

Nedoporučuje se používat techniku ​​pro poranění kůže, alergii na složky přípravku. Během těhotenství je nutné se zdržet. Děti nemohou lék předepsat.

Pro osteochondrózu krku, náplasti jako Voltaren, se Nanoplast používají k úlevě od bolesti a podráždění. Pro léčbu však užívejte léky, metody fyzioterapie, cvičení, ale i masáže, reflexologie. Pokud budete držet dietu, pracovní režim, odpočinek, a následovat lékařský předpis, pak se onemocnění přestane postupovat a proces zotavení začne.

Injekce (záběry a kapátka) pro osteochondrózu jsou předepsány pro syndrom těžké bolesti, který sám o sobě nezmizí. Základem léčby degenerativních-dystrofických onemocnění je korekce komplexních změn meziobratlových plotének, cévního, svalového a osteoartikulárního systému.

Mezi hlavní vazby při léčbě osteochondrózy a bolesti s ní spojené patří podávání několika skupin léčiv:

 1. NSAID.
 2. Svalové relaxanty a antispasmodika.
 3. Vitaminy skupiny B.
 4. Blokáda s lokálním podáním novokainu, trimecainu, bupivakainu (anestetika), GCS nebo NSAID.
 5. Méně často se chondroprotektory (pouze v některých případech) a cévní přípravky ve formě infuzí.

Je třeba mít na paměti, že v současné době diagnóza osteochondrózy nejčastěji skrývá nespecifickou bolest zad (například myofasciální syndrom), artropatii obloukových a jiných kloubů páteře. Tento materiál nepopisuje, jak léčit kompresní radikulopatii na pozadí meziobratlové kýly a stenózy spinálního kanálu. Jaké protizánětlivé léky jsou předepsány pro bolesti zad?

Přečtěte si také o účinných injekcích z ischias.

Protizánětlivé léky

Protizánětlivé léky - jedna z nejdůležitějších částí léčby bolesti (reflex a muskulotonika v případě krční, hrudní, bederní osteochondrózy). Jako léky této skupiny lze použít NSAID a glukokortikosteroidy (GCS). GCS je obvykle předepisována pro neúčinnost NSAID nebo pro prokázanou autoimunitní povahu onemocnění (například Bechterewova choroba), stejně jako pro osteoartrózu spinálních kloubů ve formě paraartikulárních injekcí.

NSAID se však obvykle používají jako protizánětlivé léky pro exacerbace. Mezi velké množství léků v této skupině patří nejúčinnější a nejpřesnější:

 • diklofenak;
 • aceklofenac;
 • nimesulid;
 • ketoprofen;
 • ketorolac;
 • meloxikam;
 • celekoxib.

Celekoxib (obchodní název „Celebrex“), meloxikam („Movalis“), nimesulid („Nimesil“, „Nise“, „Nimika“) jsou obvykle základní. Všechny tyto přípravky mají pouze tablety, kapsle nebo práškové formy pro orální podání. Jejich akce je nejvýraznější asi třetí den od začátku recepce. Proto lze v prvních 5 dnech (syndrom špičkové bolesti) předepisovat takové injekce, jako je diklofenak, ketorolak, ketoprofen. Následně je pacient převeden do základních nástrojů.

Jak se používají injekční formy (injekce) NSAID? Chcete-li to provést, podívejte se na níže uvedenou tabulku.

Všechny NSA v tabulce mají neselektivní účinek, což znamená, že mají významný vliv na gastrointestinální trakt (GIT) a mohou způsobit krvácení.

Pokud tedy pacienti s bolestmi v zádech mají kontraindikace (chronická onemocnění žaludku nebo dvanáctníku, zhoršená koagulace), je lepší tyto léky nepoužívat, ale okamžitě přejít na ty selektivní (meloxikam, celekoxib).

Účinnost různých NSAID při léčbě bolesti byla studována ve studii IMPROVE (1), výsledky jsou uvedeny v tabulce níže. Nimesulid nebyl do této studie zahrnut. V jiné klinické studii však nimesulid nebyl účinnější (analgetický účinek a četnost vedlejších účinků) na celekoxib.

Řada NSAID pro účinnost a bezpečnost může být následující: meloxikam-nimesulid (celekoxib) -aceclofenac-diklofenak. Je třeba chápat, že analgetický účinek v akutním období je obvykle výraznější u injekčních forem ketorolaku a diklofenaku.

Svalové relaxanty a antispasmodika

Svalové relaxanty jsou téměř vždy přidávány k léčbě bolesti při osteochondróze, zvláště když trvají déle než 6 týdnů.

Vzhledem k tomu, že spinální osteochondróza v každodenním životě je obvykle považována za přítomnost syndromu myofasciální bolesti nebo jiných nespecifických bolestí, jedná se o svalová relaxancia, která mají svůj přímý terapeutický účinek, totiž, že zmírňují bolest a uvolňují svaly zad a páteře. Jaké svalové relaxanty jsou obvykle předepisovány pro bolesti zad?

Hlavní svalové relaxanty používané k léčbě jsou uvedeny níže:

 1. Mydocalm ("Tolperisone") - má injekční a tabletovou formu.
 2. Sirdalud ("Tizanil", "Tizanidin", "Tizalud") je perorální přípravek ve formě tablet, kapslí a prášků.
 3. Baklofen - na území Ruské federace pouze ve formě tablet, se vyrábí v zahraničí formou injekční formy („Gablofen“).

Svalové relaxanty v Ruské federaci jsou převážně ve formě tablet, v této skupině má injekční formu pouze myodokalmus („Tolperison“). Mydocalm má následující výhody jako výhody oproti jiným lékům této skupiny (3):

 1. Nedává výrazný sedativní účinek.
 2. Nezpůsobuje svalovou slabost.

V případě kontraindikací svalových relaxancií mohou být těhotným ženám a kojícím ženám předepsány antispasmodika, i když jejich účinek souvisí spíše s uvolněním hladkých svalů. Nejběžněji jsou předepsány:

Také antispasmodika mohou být předepsána jako injekce pro osteochondrózu děložního hrdla, s výraznými bolestmi hlavy a závratí.

Hlavní schémata použití těchto léčiv jsou uvedena v tabulce níže.

Vitaminy skupiny B a PP

Poměrně často, vitamíny skupiny B, zpravidla komplexní, a kyselina nikotinová (PP) jsou předepisovány jako doplňková terapie pro syndrom bolesti. Někteří autoři si uvědomují, že injekce vitamínů B v osteochondróze bederní páteře přispívají k významnému snížení trvání bolestivé periody (2), zejména kombinací tablet nebo injekčních NSAID.

V tomto případě je optimální účinek při léčbě současného podávání vitamínů B1, B6, B12, proto nejúspěšnější formou jsou kombinovaná léčiva, například Milgamma.

Hlavní léky a schémata jejich jmenování jsou uvedeny v tabulce níže.

Chondroprotektory

Chondroprotektory jsou poměrně kontroverzní skupinou léků předepsaných pro osteochondrózu. V současné době byla jejich účinnost studována pouze ve vztahu k osteoartróze, proto jsou v léčebných režimech tohoto onemocnění přítomny chondroprotektory. Možnost použití chondroprotektorů v osteochondróze existuje pouze tehdy, když degenerativní změny zahrnují osteoartritidu fazetových kloubů páteře (CFC).

V tomto případě mohou být v počátečním stadiu přiřazeny CFC chondroprotektory. V ostatních případech není účinnost chondroprotektorů prokázána a je studována a testována. Nejčastěji používanými chondroprotektory jsou:

 1. "Teraflex" je perorální léčivo obsahující hydrochlorid a chondroitin sulfát jako součást glukosaminu.
 2. "Dona" - sestávající z glukosamin sulfátu jako hlavní účinné látky.
 3. "Struktum" - hlavní účinná látka - chondroitin sulfát.
 4. "Alflutop" - sestávající z koncentrátu různých druhů ryb (chondroitin sulfát), aminokyselin atd.
 5. "Hondrolon".
 6. Hondrogard.

Studie na této skupině léků ukazují, že nejlepší způsob, jak je použít pro osteoartrózu páteřních kloubů, je paravertebrální a periartikulární (tj. V blízkosti páteře a samotných kloubů). Orální podání a intramuskulární injekce (pricky pro bederní a hrudní osteochondrózu) jsou méně účinné.

Možné aplikační schémata podle autorů jsou uvedena v následující tabulce.

Intravenózní vaskulární léky

Navzdory skutečnosti, že kapátka pro osteochondrózu nejsou povinnou součástí léčby a obvykle nejsou přítomna ve standardech léčby, jsou často předepisována v lékařské praxi.

Nejčastěji se provádí v přítomnosti problémů v krční páteři, doprovázené závratí a bolesti hlavy. Kromě toho jsou vazoaktivní léčiva prokázána s komprimovanou radikulopatií, její léčba zde však není zvažována.

Mezi hlavní cévní léky, které jsou předepisovány ve formě infuzí a injekcí z osteochondrózy krční páteře, lze rozlišit:

 1. Pentoxifylin (Trental).
 2. Actovegin.
 3. Berlition
 4. Xantinol nikotinát nebo nikotinát sodný (kyselina nikotinová).

Je třeba poznamenat, že tyto léky z větší části patří k léčivům s neprokázanou účinností. Trentální (nebo levnější pentoxifylin), stejně jako kyselina nikotinová a její soli, mají vazodilatační účinek, zejména periferních cév (končetin, mozku), proto jsou předepisovány pro příznaky cévních onemocnění, někdy doprovázející degenerativní procesy v krční páteři.

Actovegin a berlithion patří ve větší míře k angioprotektorům a jsou zaměřeny na zlepšení metabolických procesů ve tkáních. Současně byl berlithion zpočátku studován a určen k léčbě diabetické angiopatie a neuropatie. Actovegin byl použit v porodnictví.

Na závěr je třeba poznamenat, že jakákoli terapie, zejména léčba léčivem, musí být dohodnuta s ošetřujícím lékařem. Všechny injekce jsou optimálně prováděny za podmínek ošetřovny, ve které je vytvořeno speciální prostředí, které je nezbytné pro bezpečnost a prevenci komplikací po injekci.

 1. Moderní přístup k diagnostice a léčbě bolesti zad. Barinov A.N. Ruský lékařský časopis.
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky a vitamíny B u pacientů s bederní bolestí. Umarova Kh.Ya., Kamchatnov P.R., Osmaeva Z.Kh. Ruský lékařský časopis.
 3. Bolesti zad: bolestivý svalový spasmus a léčba svalové relaxace. V. A. Parfenov, T. T. Batysheva. Journal "Ošetřující lékař", № 4, 2003.
 4. Racionální použití kombinovaných diklofenakových přípravků s vitamíny B při léčbě dorsopatie. Badalyan OL, Savenkov A.A. Ruský lékařský časopis.