Image

Léčba aterosklerózy dolních končetin

Život a zdraví člověka závisí na práci kardiovaskulárního systému a kardiovaskulární onemocnění podle údajů WHO jsou v první řadě z hlediska úmrtnosti na mrtvici a srdeční infarkt. Ateroskleróza je jednou z nejčastějších příčin nebezpečných komplikací. Forma nemoci, která postihuje dolní končetiny, je také nebezpečná pro rozvoj gangrény. Včasná diagnostika onemocnění a dodržování všech doporučení lékaře během léčby - klíč k zotavení a vyhnutí se nepříjemným následkům.

Co je ateroskleróza dolních končetin

Ateroskleróza má několik forem, které se liší symptomy a oblastí poškození. Ateroskleróza dolních končetin postihuje cévy a tepny nohou a chronický typ onemocnění se nazývá obliterace. Je diagnostikována v asi 2,5% světové populace, z toho více než 80% je v chronické formě.

V OA jsou postiženy pouze velké terminální, femorální, ileální nebo poplitální tepny, které jsou zodpovědné za krmení tkání nohou.

Systémové onemocnění málokdy vede k amputaci nebo invaliditě, ale pokročilá forma je smrtelná během jednoho roku po prvních příznacích a bez řádné léčby. Z hlediska úmrtnosti všech CVD je zařazen na 3. místo.

Příčiny onemocnění

Řada vnitřních i vnějších příčin vede k vyhlazení aterosklerózy tepen dolních končetin, což nejenže vyvolává progresi onemocnění, ale také zvyšuje riziko komplikací. Kombinace tří nebo více faktorů významně zvyšuje riziko OA a jejich vyloučení ze života snižuje úroveň onemocnění.

Kardiologové rozdělují všechny příčiny do dvou skupin. Prvním z nich jsou variabilní faktory. Patří mezi ně onemocnění, nadváha, špatné návyky. Do druhé - neměnné (dědičnost, věk, pohlaví). Riziko aterosklerózy se zvyšuje s rodinnou anamnézou. Pod vlivem tohoto faktoru se onemocnění začíná rozvíjet v raném věku. Mezi pacienty mladšími 55 let převažují muži. Procento OA u žen se zvyšuje po menopauze, protože produkce estrogenů se zastaví. Tento hormon ovlivňuje metabolismus lipidů a inhibuje vzestup LDL.

Porušení metabolismu tuků vede k:

 • Vysoký celkový cholesterol a vysoké koncentrace lipoproteinů s nízkou a velmi nízkou hustotou;
 • Nízká HDL;
 • Hypertriglyceridemie.

V důsledku dyslipidémie začíná zánět cévních stěn a při současné hypertenzi je proces aterosklerózy několikrát zrychlen. Riziko vaskulárního onemocnění u hypertenzních pacientů je téměř 4krát vyšší než u lidí s normálním krevním tlakem. Vysoký tlak poškozuje endotel a současně zvyšuje produkci látek vedoucích k vazokonstrikci.

Aktivní a pasivní kouření ničí stěny krevních cév, aktivuje krevní destičky a zvyšuje viskozitu krve, což vyvolává zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a HDL cholesterolu. Lékaři spojují hrozbu rozvoje onemocnění během dlouhodobého kouření se zvýšením hladiny lipidů as rozvojem arteriální hypertenze.

Obezita, zejména viscerálního typu, a přítomnost metabolického syndromu vedou nejen k ateroskleróze, ale také k výskytu diabetes mellitus, hypertenze, inzulínové rezistence a metabolismu lipidů.

Výsledkem sedavého životního stylu - vzniku nadváhy, zvýšených lipidů, vývoje CVD. S nízkou fyzickou aktivitou se aktivuje renin-angiotensin-aldosteron a sympto-adrenální systém a do krve se uvolňují katecholaminy a podobné látky. Negativně ovlivňují kardiovaskulární systém, vyvíjejí spastické reakce, snižují metabolismus a zvyšují krevní tlak.

Dalším důvodem vzniku OA je diabetes mellitus nebo porucha cukrovky sacharidů 1 a 2 stupně. U žen toto onemocnění zvyšuje riziko aterosklerotických depozit v 5-7 krát u mužů o 3-4 krát. U diabetiků může být poškození stěn krevních cév výsledkem přímé expozice nebo vlivu metabolických produktů, které vedou k produkci protizánětlivých cytokinů. U diabetu 1. typu snižuje inzulín aktivitu lipoproteinových lipáz a zvyšuje produkci triglyceridů. U diabetu typu 2 dochází ke zvýšení syntézy LDL a VLDL.

Rychlý průběh onemocnění také přispívá k:

 • Renální selhání;
 • Porušení srážení krve;
 • Citlivost tkáně na inzulín nebo leptin, postprandiální glykémie, přítomnost viscerálního tuku v těle atd.

Mezi důležité faktory, které ovlivňují vznik a vývoj onemocnění, patří nezdravá strava, častý stres, špatná ekologie, deprese.

Příznaky onemocnění

Stupeň exprese OA závisí na věku osoby, přítomnosti vnějších chorob a fyzickém a emocionálním stavu. Obvykle se obliterace aterosklerózy již dlouho neprojevuje a její první příznaky jsou:

 • Akutní trombóza nebo embolie;
 • Necitlivost prstů nohy nebo celé nohy;
 • Pocit chladu v nohou a nohou;

Bolest ve svalech nohou během dlouhých procházek, které rychle projdou po krátkém odpočinku.

Hlavním projevem onemocnění je intermitentní klaudikace nohou, která se také nazývá syndrom periferní ischemie. V závislosti na stupni vývoje patologie se projevuje:

 • S průchodem více než 1 km;
 • S průchodem ve vzdálenosti 100 až 250 m;
 • S průchodem od 25 do 100 m;
 • Při lezení po schodech.

Můžete ji identifikovat nepřítomností pulsu nebo jeho poklesem v kotnících, nízkou teplotou končetin a systolickým šelestem nad hlavními tepnami nohou. Vyskytuje se u aterosklerózy obliterans a bolesti, která je obvykle spojena s únavou nebo nepříjemnými botami v počátečních stadiích. S rozvojem AO začínají vznikat bolestivé pocity i v klidu a stávají se trvalými. Léky proti bolesti jsou při potlačování bolesti často bezmocné: dochází k úplné vaskulární okluzi.

Dalším satelitem aterosklerózy je Lericheho syndrom, který se projevuje, když je aorto-iliakální oblast ovlivněna bolestmi ve stehnech, hýždích a bederní oblasti. U mužů se tento syndrom stává běžnou příčinou impotence. Ischemie tkání u aterosklerózy obliterans může být rozpoznána změnou barvy kůže končetin: to bledne, a jak OA se vyvíjí, to stane se modro-fialová. Doprovázený barevnou změnou vyčerpání podkožní tkáně, vypadávání vlasů a zvýšení vrstvy epidermis, změna tvaru a struktury nehtů.

Posledním a nejnebezpečnějším příznakem onemocnění je gangréna. To se projevuje výskytem nevyléčitelných trofických vředů na dolní části nohy a na nohou.

Fáze aterosklerózy

Ateroskleróza obliterans je spojena se systémovou lézí arteriálních stěn v důsledku zhoršeného metabolismu proteinů a lipidů. Je doprovázena změnou poměru mezi proteiny, fosfolipidy, cholesterolem na pozadí zvýšené produkce beta-lipoproteinů. Vývoj onemocnění je rozdělen do 3 fází.

V první fázi patologie se v místě mikrodamáže cévních stěn začnou hromadit tukové látky, které tvoří skvrny. K uvolnění a otoku stěn cévy dochází při současné produkci enzymů k rozpouštění lipidů a zachování integrity stěny. S deplecí ochranných mechanismů na vnitřní straně sloučeniny tvořené proteinem, lipidy a cholesterolem.

Druhý stupeň je charakterizován růstem pojivové tkáně namísto usazenin lipidů a postupnou tvorbou ateromatózních plaků. V této fázi jsou stále kapalné a mohou být rozpuštěny. Nebezpečí stádia spočívá v tom, že se uvolněný povrch snadno rozlomí a jeho fragmenty mohou blokovat průchod nádoby. Nádoba ztrácí svou elasticitu a může prasknout, což vede k tvorbě trombu.

Třetí stupeň je doprovázen zhutněním plaku a jeho usazením. Deska přechází do stabilního stavu a roste, uzavírá lumen cévy. Vede k narušení a zatčení krevního oběhu a vede k nebezpečí vzniku gangrény, nekrózy a srdečního infarktu.

Existuje také několik mechanismů pro rozvoj aterosklerózy obliterans. První možnost zahrnuje 3 formuláře. Při akutním stavu dochází k rychlému zablokování tepny a rychlému rozvoji trofických patologií. Pacienti potřebují urgentní hospitalizaci, která ve většině případů vede k amputaci končetin. U téměř poloviny pacientů se onemocnění vyvíjí subakutně a projevuje se sezónními exacerbacemi. Pokud je tato forma aterosklerózy dolních končetin diagnostikována, léčba může probíhat jak na klinice, tak v nemocnici. Chronická obliterující ateroskleróza se vyskytuje u 42% pacientů. Udržují vaskulární permeabilitu, vyvinula se kolaterální síť a pozdní se objevují trofické poruchy. Léčba aterosklerózy cév dolních končetin chronické formy probíhá pouze ambulantně.

Lokalizace okluzivního a stenotického procesu OA se dělí na aorto-iliakální, femorální poplitální, vícevrstvý a poplitální femorální proces.

Diagnóza aterosklerózy obliterans

Vyšetření pacienta s podezřením na OA začíná zaznamenáváním stížností, zaznamenáním historie a identifikací špatných návyků.

Hlavní cíle diagnózy aterosklerózy jsou:

 • Potvrzení vaskulární patologie;
 • Určete přesné umístění léze;
 • Stanovení stupně a rozsahu zúžení průsvitu cévy;
 • Stanovení stupně ischemických vnitřních orgánů;
 • Identifikujte cholesterolové plakety s rizikem prasknutí.

Při diagnostických opatřeních je nutné identifikovat všechny rizikové faktory, aby se objasnil jejich vliv na vývoj onemocnění. Během fyzického vyšetření musí být měřen tlak a obvod pasu. Pokud u žen přesahuje 88 cm au mužů 102 cm, pak to znamená přítomnost metabolického syndromu.

Dalším stupněm je palpace a auskultace cév nohou. V normální poloze tepen ukazuje nepřítomnost pulsu v oblasti poplituální léze v segmentu stehenní kosti a poplitu a její vymizení ve femorální tepně indikuje zablokování iliakálních tepen.

Stenózní ateroskleróza tepen dolních končetin obliterující formy je detekována analýzou krve:

 • Celkový cholesterol;
 • Množstvím LDL rychlostí 3 mmol / l;
 • Z hlediska HDL rychlostí 1 mmol / l;
 • Z hlediska triglyceridů;
 • Podle hladiny c-reaktivního proteinu rychlostí 2 g / l;
 • Identifikace homocysteinu u mladých lidí;
 • Pokud jde o apolipoprotein AI;
 • Pokud jde o apolipoprotein B.

Pokud je diabetes mellitus dříve diagnostikován, pak je dále stanovena hladina glykosylovaného hemoglobinu a glukózy v krvi.

Zkoušky a zkoušky

Zkouška Panchenko Knee Phenomenon je prováděna z polohy vsedě. Pacient si dá zdravou nohu, a pokud po nějaké době dojde k bolesti ve svalech lýtka nebo znecitlivění nohy, husí kůže, pak je diagnostikována OA. Vzorek Goldflame se provádí na gauči. Pacient je požádán, aby zvedl nohy a několikrát ohnul a ohnul se v koleni. S poruchou krevního oběhu, nohy unavené po 10-20 opakování. Současně se mění i barva kůže a v případě těžké patologie proudění krve v dolních končetinách dochází po několika sekundách k blanšírování nohy.

Pro výpočet indexu ramenního kotníku pomocí poměru hladiny krevního tlaku na rameni a kotníku. Když je jeho hodnota menší než 0,4, je diagnostikována závažná forma aterosklerózy. S indexy od 0,41 do 0,7, střední závažností, s 0,71 až 0,9, střední, a od 0,91 do 1,3, mírné zhoršení elasticity cév. Normální ukazatel ABI je vyšší než 1,31. Během Sitenko-Shamova testu je horní třetina stehna upnuta elastickým obvazem tak, aby byla tepna přenesena. Po několika minutách se postroj oslabuje a vyznačuje čas. Pokud není patologie, pak končetina získá normální barvu za 10-15 sekund. Detekce symptomu plantární ischémie nastává, když je noha blanšírovaná, když jsou nohy zvednuty nahoru pod úhlem 45 °. Rychlost změny barvy kůže závisí na stupni poškození končetiny a v těžké fázi se pohybuje od 4 do 7 sekund.

Instrumentální diagnostika

Metody instrumentální diagnostiky jsou určeny k objasnění diagnózy, stanovení stavu cév a stanovení rozsahu poškození orgánů a tkání.

Metoda reografie spočívá v evidenci změn elektrického odporu svalové tkáně se změnami pulsu. To je vysvětleno rozdílem v plnění krevních cév kontrakcí a relaxací srdečního svalu. Pomocí programu můžete zjistit přítomnost okluze, stenózy nebo tromboembolie. Také předepisují angiografii. Je to kombinace radiografie se zavedením kontrastní látky do cévy v lokální anestézii. Pomocí katétru se injikuje kontrastní činidlo na bázi jodu. Fotografie ukazují místa kontrakce a expanze cévy, přítomnost krevních sraženin, rychlost průtoku krve a stav cévní stěny.

Ateroskleróza nožní cévy je také detekována pomocí duplexního skenování na základě schopnosti ultrazvukových vln odrážet se od tělesných tkání. Když se provádí, doplegografie a cévní skenování se používají v simultánním nebo sekvenčním režimu. Záleží na schopnostech zařízení. Procedura umožňuje studium struktury cév, rychlosti a objemu průtoku krve. Pomocí duplexní ultrazvukové diagnostické metody se získá dvojrozměrný obraz cévních stěn s místy tvorby plaků, jejich složek a stavu.

Oscilografie je metoda zaznamenávání změn tlaku speciálními manžety nebo elektronickými senzory. Pak lékař vyhodnocuje amplitudu kmitání a určuje místo patologie. Tato diagnostická metoda se obvykle používá v případě sklerózy. Způsob transkutánního měření parciálního tlaku kyslíku spočívá v umístění senzorů na těle pacienta, které zaznamenávají změny tlaku v hloubce až 100 mikronů. Metoda umožňuje stanovit úroveň kritické ischémie a pomáhá předvídat hojení trofických vředů.

MRI je nejpřesnějším nástrojem pro diagnostiku nemoci a nové. Léčba aterosklerózy dolních končetin po vyšetření pomocí tomografu umožňuje upravit dávkování léků, zvolit vhodný průběh fyzioterapie a předcházet poruchám oběhového systému u malých cév. Je to bezpečné pro všechny pacienty, protože nemá ionizující záření. Nové diagnostické metody zahrnují angioskopii, která spočívá ve zkoumání vnitřního povrchu cévní stěny pomocí speciálního endoskopu. Termografie umožňuje stanovit nestabilitu cholesterolových plaků a riziko jejich prasknutí.

Léčba aterosklerózy

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace schválilo standard pro léčbu aterosklerózy, při kterém se shromažďuje anamnéza, laboratorní testy, instrumentální diagnostika a vyšetření, doporučený průběh léčby a léky. Dokument předepisuje a který lékař léčí aterosklerózu:

 • Pokud jsou postiženy mozkové cévy, musíte kontaktovat neurologa;
 • Pokud je diagnostikována patologie srdce - kardiologovi;
 • Který lékař léčí aterosklerózu dolních končetin je angiolog (musíte být také léčeni v případě poškození krevních cév rukou)
 • Pacienti s aterosklerózou nohou ve stádiu 1 a se stížnostmi na bolesti v nohou se obracejí k terapeutovi, který po předepisování testů určuje potřebu zapojení úzkých specialistů;
 • V případě potřeby se jedná o dalšího endokrinologa, flebologa, neurochirurga nebo chirurga, psychologa, odborníka na výživu.

Lékaři identifikují 2 hlavní způsoby léčby aterosklerózy - to je lék nebo tradiční terapie a chirurgie. Léčba aterosklerózy dolních končetin se provádí individuálně na základě výsledků vyšetření, testů a analýz. Typicky je pacientům předepsáno několik skupin léků. Léčba aterosklerózy dolních končetin zahrnuje použití statinů, které mají blokovat jaterní buňky tuku. Jsou předepisovány pacientům k prevenci onemocnění u osob s vysokým rizikem: hypertenzních pacientů, pacientů s diagnózou ischemické choroby srdeční nebo infarktu myokardu. Protože statiny mají řadu vedlejších účinků, jsou pečlivě předepisovány pacientům s diabetem a dnou. Při užívání léků v této kategorii pacientů zvyšuje riziko myopatie dvakrát.

Další velká skupina léků - fibrátů. Doporučuje se, aby se snížila aktivní produkce tuku v těle. Léky ovlivňují jaterní enzymy, které jsou zodpovědné za syntézu mastných kyselin. Fibriny se používají k prevenci nemocí kardiovaskulárního systému u diabetiků au těch, kteří utrpěli mrtvici nebo srdeční infarkt. Nedostatek léků vyvolávajících tvorbu žlučových kamenů a jater s dlouhodobým užíváním.

Ateroskleróza nohou je léčena přípravky s kyselinou nikotinovou. Jsou určeny pro:

 • Snížení hladiny cholesterolu v krvi;
 • Dilatace lumen aterosklerotické tepny;
 • Normalizace krevního tlaku;
 • Rozpuštění krevních sraženin.

Zakázané léky s kyselinou nikotinovou pro onemocnění ledvin a selhání ledvin, vředů a duodenitidy.

S doplňky žlučových kyselin jsou určeny k izolaci mastných kyselin v tenkém střevě. Léky ovlivňují mastné kyseliny syntetizované játry a vznikající pod vlivem mikroorganismů. Jejich působení je založeno na schopnosti iontoměničových pryskyřic absorbovat mastné sloučeniny. Pro úspěšnou léčbu jsou navíc předepsány:

 • Vasodilatační léky pro regulaci krevního tlaku;
 • Svalové relaxanty centrálního působení na regulaci nervových impulzů;
 • B vitamíny pro zlepšení metabolismu a posílení imunitního systému, prevenci tvorby aterosklerotických plaků;
 • Angioprotektory pro snížení rizika vzniku krevních sraženin;
 • Antiagregační činidla pro zlepšení mikrocirkulace biologických tekutin;
 • Antikoagulancia snižující srážení krve.

V nemocničních podmínkách se některým lékům podávají pacientům intravenózní kapičky a intramuskulární injekce. Nezávislá změna v dávkování, typu léčiva nebo jeho typu je nepřijatelná a může vyvolat prudké zhoršení a vznik nebezpečných komplikací.

Chirurgické metody

Chirurgický zákrok při ateroskleróze se používá v závažných případech onemocnění, kdy léčba léky nepřináší pozitivní změny nebo je život pacienta v ohrožení.

Perkutánní transluminální angioplastika je předepsána pro zvýšení cévního lumenu. Podstata operace při zavedení speciálního katétru s balónkem v tepně. Když balónek zaujme své místo, je do něj přiváděn vzduch, který rozšiřuje balónek a lumen nádoby. Pokud by okluze nemohla být odstraněna, vloží se další stent. Pak se operace nazývá "stenting". Stent může mít povlak léčiva, trvalý nebo dočasný. Zpětná vazba po operaci je pozitivní: je bezbolestná a zlepšení pohody je rychlé.

Provoz bypassu spočívá v implantaci štěpu kolem postižené oblasti. Jako stent se obvykle používá malá část pacientovy žíly. Protetické krevní cévy jsou podobné posunu, ale protéza se používá společně s bočníkem. V případě gangrény je nutná amputace postižené končetiny, aby se zachránil život pacienta.

Novým přístupem k léčbě aterosklerózy dolních končetin je laserová terapie. To vám umožní zničit cholesterolu formace pomocí speciálního senzoru, který je vložen do nádoby. Zbytky plaku se uloží na senzor a odstraní se z nádoby. Další možností léčby aterosklerózy dolních končetin laserem je použití zařízení, které ozařuje krevní buňky zaostřeným paprskem. To vede ke zlepšení průtoku krve, snížení hladiny glukózy, cholesterolu, triglyceridů a snížení ischemických změn v tkáních.

Použití tradiční medicíny

Pouze pomocí tradiční medicíny není ateroskleróza léčitelná. Nicméně vykazují účinnost při prevenci trombózy, aterosklerózy a hypertenze, pokud jsou podávány vedle lékové terapie. Lidové léky mají málo kontraindikací, ale nejsou kombinovány se všemi léky. Jejich použití by proto mělo být pouze po konzultaci s lékařem.

Nejoblíbenější předpisy pro léčbu OA:

 1. Mletý mixér nebo mletý 5 citronů a tolik hlav česneku, smíchejte s kg medu. Užívejte jednou denně podle čl. 1 písm. Kurz - 1 měsíc;
 2. 50 g česneku přeskočí lis, nalije se 0,2 litru vodky. Udržet 7-9 dní. Užívejte třikrát denně, 7-10 kapek, ředěných v lžíci mléka nebo vody;
 3. 200 g bobulí hlodavců nalije 0,2 litru alkoholu. Udržet 3 týdny. Filtrujte a vezměte si lžičku. 30 minut před snídaní;
 4. 25 g listů a květů svlačce se nalije 0,1 litru alkoholu. Udržet týden. Kmen a trvat dva týdny dvakrát denně po dobu 1/2 lžičky;
 5. Kaštanová šťáva dobře odstraňuje opuch a posiluje stěny tepen. Pijte dvakrát denně, 25 kapek do sklenice vody;
 6. Před snídaní se opije 100 ml okurkové šťávy. Kurz - 3 týdny;
 7. St. rozdrcené koprová semena nalijte sklenici horké vody. Udržet asi 20 min., A rozdělit veškerý objem na 4 recepce.
 8. Kolekce léků červeného jetele, jetele a kořene lopuchu je vařena nad nízkým teplem po dobu asi 2 minut, po které je nádoba zabalena teplým ručníkem. Vydrží infuzi po dobu 20-30 minut, poté filtruje. Pijte 1/3 šálku třikrát denně. Kurz je koncipován na měsíc, po kterém se přestávka za 2 měsíce.

Další terapie

Spolu s léky jsou pacientům často předepisovány masáže, terapeutická cvičení, fyzioterapie, použití éterických olejů, terapeutického bahna nebo jílu v případech nekrózy.

Masáž pomáhá zvyšovat tonus tkání, zlepšuje pohyb biologických tekutin, posiluje svalový systém. Během sezení pomocí technik tření různé intenzity, hlazení a brnění. S aterosklerózou je povoleno mnoho stávajících typů masáží.

Terapeutická gymnastika je vybrána v závislosti na věku pacienta, hmotnosti, stadiu onemocnění a vnějších chronických procesech. Komplex se skládá z cvičení zaměřených na zlepšení krevního oběhu, odstranění stagnace, posílení svalů. Gymnastika musí vykonávat denně v nepřítomnosti silné bolesti.

Účinnou další terapií je hirudoterapie, balení, léčebné koupele.

Jak se vyhnout nemoci

Důležitou roli v prevenci aterosklerózy představuje zdravá a vyvážená strava. Pro diagnózu je také předepsána speciální dieta, která je nezbytná pro dodržování po celý život. Ze stravy je nutné vyloučit tučné potraviny, horké koření, uzená masa a klobásy, všechno je slané. Spotřeba sladkostí a těstovin by měla být omezena. Mléčné výrobky jsou nezbytné v průběhu diety, ale pouze nízkotučné jsou povoleny.

Správná výživa znamená:

 • Řízení kalorií;
 • Omezení používání živočišných tuků;
 • Úvod do stravy potravin bohatých na rostlinné vlákno a vlákninu. Jedná se o obiloviny, ovoce, zeleninu;
 • Povinná spotřeba chudých ryb a mořských plodů;
 • Vyloučení z menu bohatých vývarů, želé, tuku.

Soulad s nízkokalorickou dietou je nezbytný nejen pro čištění cév, ale také pro snížení a udržení normální hmotnosti. Další součástí prevence je ukončení kouření a velké dávky alkoholu. Lékaři doporučují vyhnout se přehřívání nohou, aby se zabránilo křečům krevních cév, stejně jako odmítání nepohodlné a těsné boty, vysoké podpatky a časté nošení tenisky.

Rovněž je nutná adekvátní fyzická aktivita u pacientů a ohrožených osob. Užitečné budou dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, plavání, aqua aerobik, jóga, klidná cyklistika, hipoterapie, aquaioga.

Zda ateroskleróza dolních končetin může být vyléčena, závisí na včasnosti doporučení lékaře a dodržování všech předpisů.

V raných stádiích onemocnění stačí jen upravit dietu, odstranit stres a jít do sportu. V pozdějších fázích je nutný neustálý přísun léků a v pokročilých fázích se zvyšuje riziko nouzových operací. Symptomy a léčba onemocnění také závisí na stupni onemocnění, vnějších chronických procesech a věku pacienta. Při sledování zvoleného průběhu léčby je prognóza příznivá, onemocnění může být sníženo na minimální projevy. Pokud budete ignorovat doporučení lékařů, pak k úmrtí dojde během prvního roku po diagnóze změn trofické tkáně.

Kdo léčí aterosklerózu? Výběr správného lékaře

Ateroskleróza je důležitým problémem moderní společnosti. Hlavní důvody pro rozvoj patologie jsou považovány za škodlivé závislosti, nedostatek fyzické aktivity, poruchy příjmu potravy, neschopnost pozorovat adekvátní režim spánku a bdělosti a zvýšený účinek stresových faktorů na organismus.

V případě pozdní detekce a léčby nemoci se může rozvinout hrozné komplikace, které se často stávají příčinou smrti nebo hluboké invalidity pacienta. Pokud máte podezření na tuto patologii, obraťte se na odborníka. K tomu zjistěte, který lékař léčí aterosklerózu.

První příznaky aterosklerózy

Ateroskleróza je systémové onemocnění, které ovlivňuje vnitřní výstelku cévního lůžka. Při zvýšené hladině cholesterolu a cukru v krvi na vnitřní výstelce krevních cév dochází k vzniku aterosklerotických plaků. V průběhu času se průměr cév snižuje, což vytváří překážku pro normální průtok krve. Jak ateroskleróza postupuje, dochází k narušení krevního oběhu v životně důležitých orgánech lidského těla. Tato patologie je zákeřná, protože v počátečních stadiích nejsou žádné klinické projevy.

Nejčastěji se takové formy onemocnění vyskytují:

 • aterosklerotické poškození cév dolních končetin;
 • ateroskleróza mozkových cév;
 • aterosklerotické poškození tepen srdeční;
 • multifokální aterosklerózy, která kombinuje všechny formy onemocnění.

V přítomnosti patologického procesu v síti koronárních tepen se vyvíjí hladina kyslíku v tkáni srdce, což způsobuje koronární srdeční onemocnění. Pokud není léčena, riziko infarktu myokardu se významně zvyšuje. Hlavními příznaky srdečního onemocnění a jeho cévní sítě jsou tlakové bolesti v oblasti srdce během fyzické aktivity nebo při úplném odpočinku, dušnosti, únavě.

Ateroskleróza mozkových cév se projevuje snížením kognitivních funkcí, cefalgií, poruchou emocionálně-volenciální sféry a zhoršením pozornosti. Symptomy aterosklerotického poškození cév dolních končetin jsou trvalý otok, pocit těžkosti a znecitlivění nohou a kůže se zchladí a suší při pohmatu. Pokud tato forma onemocnění není léčena, postupuje a způsobuje trofické poruchy. Poruchy krve se projevují zarudnutím dolních končetin, až do vzniku trofických vředů. Pokud v tomto stádiu neléčíte nemoc, pak dojde ke smrti tkání dolních končetin.

Aby se zabránilo rozvoji aterosklerózy, měli byste sledovat hladinu cholesterolu v krvi. Máte-li podezření na vývoj této patologie, musíte se obrátit na specialistu a zjistit, kdo tuto chorobu léčí.

Lékař pro počáteční nebo profylaktické vyšetření

Často mají pacienti otázky, které lékaře včas identifikují aterosklerózu. Lidé starší 35 let by měli jednou ročně podstoupit rutinní vyšetření praktickým lékařem. Především je nutné absolvovat všeobecný test krve a moči, rozšířenou biochemii krve s lipidogramem a eletrokardiografiyu. Pokud podle výsledků testu odborník zjistí patologické změny charakteristické pro aterosklerózu, bude jej řídit, aby podstoupil dopplerovské nebo angiografické vyšetření.

Tyto metody nám umožňují odhadnout vaskulární průtok krve v jedné nebo druhé části lidského těla. Dopplerova sonografie se nejčastěji používá ke studiu stavu průtoku krve cév dolních končetin. Pomocí angiografie lékaři vyhodnocují koronární a cerebrální průtok krve. Při zjišťování poruch oběhového systému studovaných orgánů terapeut uvádí pacienty k úzkým odborníkům, kteří předepíše nezbytnou léčbu a vezmou pacienta pod svou kontrolu. Pokud se nemoc včas identifikovat a začít léčit, pak škoda způsobuje tělu bude minimální!

Jaký lékař léčí mozkovou arteriosklerózu

Aterosklerotické poškození mozkových cév představuje velké nebezpečí, takže musí být detekováno co nejdříve a začalo se hojit. Léčbu této formy patologie provádí společně angiolog a neurolog.

Často aterosklerotická vaskulární léze mozku vede k narušení mozkové cirkulace hemoragického typu (ruptura cévy s tvorbou intracerebrálních hematomů). Jedná se o komplikaci mozkové aterosklerózy, která se nazývá hemoragická mrtvice. Léčbu pacienta v tomto případě bude neurochirurg a případně resuscitátor.

Aby se předešlo negativním dopadům na organismus, lékaři doporučují upravit dietu, zcela eliminovat potraviny obsahující cholesterol, zahrnout aktivní sporty do každodenního života a stabilizovat spánek a bdělost. Doporučuje se léčit tuto formu onemocnění pomocí hypolipidemických a vaskulárních látek, léků, které zlepšují reologické vlastnosti krve.

Při zvýšení krevního tlaku je indikována léčba antihypertenzivy.

Který lékař léčí aterosklerózu dolních končetin

V závislosti na lokalizaci patologického procesu mohou různí odborníci léčit cévy nohou. Pokud se vyskytnou problémy s venózním cévním lůžkem, pomůže flebolog léčit arteriální problémy pod silou angiologa. V naší zemi se však léčí nemoci postihující cévy dolních končetin zvané cévní chirurgové. Tito specialisté mohou léčit aterosklerózu dolních končetin v konzervativních i chirurgických metodách.

Léčba této patologie je zaměřena na zlepšení krevního oběhu v tkáních nohou, normalizaci hladiny cholesterolu v séru, zastavení zánětlivé reakce a snížení otoku. V případě syndromu těžké bolesti je indikován lék na analgezii.

Chirurgický zákrok je nutný, pokud jsou přítomny závažné poruchy krevního oběhu nebo medikace nepřináší požadovaný výsledek. V těchto případech provádějte operace zaměřené na odstranění překážek pro průtok cév. Pokud není ateroskleróza dolních končetin léčena, gangréna se v průběhu času vyvíjí, což je důležitá indikace pro amputaci dolních končetin.

Výběr lékaře pro jiné typy aterosklerózy

V případě aterosklerotického poškození srdečních tepen, bude kardiolog léčit pacienty. Může být také primárním spojovacím článkem pro identifikaci a počáteční fázi léčby onemocnění. Aterosklerózu brachiocefalických a karotických tepen, stejně jako aortu, může léčit angiolog.

Abyste se vyhnuli ateroskleróze, měli byste vést zdravý, aktivní životní styl, zbavit se škodlivých závislostí, podstoupit preventivní vyšetření. Pokud je patologie stále nalezena, musíte ji začít léčit co nejdříve, kontaktujte příslušného specialisty a požádejte o pomoc. To pomůže vyhnout se fatálním komplikacím, které tato zákeřná nemoc může přinést!

Na kterého lékaře léčit aterosklerózu dolních končetin a mozkových cév?

Ateroskleróza postihuje každou třetí osobu na planetě. Jedná se o nemoc v ekonomicky vyspělých zemích, kde je vzhledem k rychlému životu a nezdravé stravě, stejně jako účinkům infekce, chemikálií a záření, poškozena cévní stěna.

Mastné inkluze, které jsou četné v těle lidí, kteří konzumují škodlivé sacharidové potraviny, jsou snáze uloženy v poškozené oblasti. Proto tepny ztrácejí své přirozené vlastnosti k pružnosti, prosakování lipidů.

Symptomy onemocnění se začnou objevovat mnohem později po vzniku prvního aterosklerotického plátu. Když jsou však klinické projevy zřejmé, pacient musí vědět, který lékař léčí aterosklerózu a kdo požádat o pomoc.

Jaké jsou příčiny onemocnění?

Existují dvě hlavní vize povahy vývoje aterosklerózy.

Za prvé vzniká po hromadění velkého množství cholesterolu a trans-tuků v krvi, jejich volném oběhu. Enzymy určené k likvidaci lipidové látky se s takovým velkým množstvím nezabývají a neošetřené zbytky se dále šíří s krevním oběhem.

Druhá je o poškození stěny jako hlavní příčiny onemocnění a kromě sledování diety je věnována zvláštní pozornost zabránění bakteriálním a virovým infekcím. Statisticky jsou také stanoveny rizikové faktory, které přesně zvyšují pravděpodobnost vzniku aterosklerózy.

Tyto faktory jsou následující:

 • Hypertenze. Vysoký krevní tlak nepříznivě ovlivňuje stav vnitřní výstelky krevních cév, který musí být za účelem kompenzace v neustálém napětí, čímž se zvyšuje odolnost periferní krve. Z toho se krevní trubice krmí horší, rychle se nosí. Silné vazokonstriktory jako angiotensin 2 zvyšují propustnost buněčné stěny, což usnadňuje vstup tuků.
 • Diabetes. Silně narušuje metabolismus sacharidů, způsobuje aktivaci reakcí kruhového objezdu při metabolismu mastných kyselin. Proto se tuky nerozpadají do konce, ale vstupují do volného oběhu.
 • Kouření Látky obsažené v tabákovém kouři ovlivňují inervaci cév vazomotorickým centrem, což způsobuje chaos. Každá část kouře - silná, ale krátkodobá stenóza, která má špatný vliv na tok kyslíku do mozku, měkkých tkání.
 • Věk a pohlaví. Muži trpí mnohem častěji než ženy kvůli nedostatku pohlavního hormonu estrogen, který má reparativní vlastnosti. Čím starší je tělo, tím méně elastinu a kolagenových vláken v něm, a stěna arterie se stává tenčí a křehčí.
 • Spotřeba přebytečných sacharidů a tukových potravin. Dokonce i u zdravého člověka bez viditelných abnormalit v gastrointestinálním traktu nejsou enzymy všemocné a tím, že jí jdou nezdravé potraviny, nevyhnutelně napadají cévy se srdcem.

Jak se zbavit těchto faktorů, pacient snižuje riziko aterosklerózy.

Jaké jsou formy onemocnění?

Aterosklerotický plak může začít růst a šířit se v jakékoliv velké elastické nebo svalnaté elastické tepně.

Ale hlavní symptomy spojené se stenózou těch tepen, které přenášejí krev do orgánů "cílů", tzv. Šokových orgánů.

Orgány jsou velmi citlivé na změny krevního tlaku, prokrvení kyslíku, transport živin. To jsou samozřejmě nejdůležitější funkční jednotky těla - ledviny, játra, srdce, mozek, pohybový aparát.

Podle lokalizace léze patologického procesu existuje několik forem aterosklerózy.

Aortika. Porážka největší nádoby těla vede k dalšímu zvýšení tlaku, zhoršené hemodynamice. Pevný detrit v endotelu buněk nemůže kompenzovat rovnoměrné impulsy pulsní vlny vycházející ze srdečního svalu. Stěny a vyboulení stěny - aneuryzma se tedy tvoří. Primární léze je často tvořena v abdominální aortě a krvácení do břišní dutiny je nebezpečným terminálním stavem. Tato patologie je navíc plná tromboembolie jakéhokoliv orgánu v systémové cirkulaci.

Mozková Průtok krve mozkem je jedním z nejhojnějších v těle. Na krku jsou velké tepny, společné karotidy a páteře, které krmí hlavu a mozek. Jsou také předmětem aterosklerotické degenerace, obliterace lumenů. V takovém stavu si pacient zřídka stěžuje na bolest hlavy, časté stížnosti jsou zhoršení spánku, paměti, motorické koordinace, jemné motorické dovednosti, emoční poruchy. Nejvíce trpí buňky cytoarchitektury 5, Betzovy buňky. Často je výsledkem ischemická mrtvice.

Koronární. Trombóza nebo zúžení tepen, které krmí srdce, vede ke zvýšení hypoxického poškození srdečního svalu a následně k infarktu myokardu. Pacient si bude stěžovat lékaři na těžké a pálivé bolesti na hrudi, protože pozdní léčba koronární stenózy je spojena s akutní bolestí. Takové útoky jsou zastaveny nitroglycerinem, ale měly by také sloužit jako alarmující zvon, důvod přemýšlet o tom, jak se léčit.

Také odděleně rozlišují aterosklerózu dolních končetin. Šikmá ateroskleróza nohou nese u pacienta bolest a utrpení.

Blokování krevních cév vede k hromadění kyseliny mléčné během pohybu. Pacient nemůže jít docela mírnou vzdálenost bez zastavení.

Kde hledat pomoc?

Každý typ aterosklerózy by měl být v ideálním případě léčen odborníkem, který se zabývá onemocněním určitého systému. Pro vyjasnění umístění plakátu je však nutný předpoklad - úplné vyšetření. Obraťte se na svého praktického lékaře.

Takový lékař s obecnou kvalifikací zhodnotí stav pacienta, jeho puls (symetrii, sílu, plnost), tlak, změny v orgánech šoku, založené na historii.

Auskultační, bude určovat přítomnost organických změn v srdci a plicích charakteristických pro koronární srdeční onemocnění (CHD) při koronární ateroskleróze.

V raných stadiích patologie může poskytnout adekvátní léčbu zaměřenou na snížení množství volných triglyceridů a cholesterolu v oběhu.

Moderní medicína nabízí jak invazivní, tak i bezkontaktní vyšetřovací metody.

Patří mezi ně:

 1. Ultrazvuková diagnostika, využití Dopplerova efektu - tato taktika instrumentálního výzkumu umožňuje bezpečně posoudit stav cév, jejich polohu, rychlost průtoku krve, plnost a možnou regurgitaci. Významnými rysy patologického procesu jsou reologické vlastnosti krve.
 2. Reowasogram - tato metoda vyhodnocuje elektrickou aktivitu cév a jejich obsah. Při použití se na obrazovce monitoru zobrazí i malá kapilára.
 3. MRI - používá se k diagnostice tloušťky měkkých tkání, zejména pokud ateroskleróza zasáhla dolní končetinu. Relativně vysoká cena je kompenzována vysokou separační schopností záření a jeho neškodností ve srovnání s rentgenovou diagnostikou.
 4. Angiografie, CT - pro objasnění individuálních charakteristik krevního oběhu u konkrétního pacienta, zejména v předoperačním období, jsou zapotřebí obrazy po vrstvách s kontrastem. Metoda zahrnuje intravenózní kontrast a rentgen specifické oblasti.

Když jsou data přijata a důvod je jasný, můžete být zasláni zdravotnickým institucím úrovně 3, systémovým specialistům.

Lékaři úzké specializace

Pokud má pacient mozkovou formu nemoci, měl by si domluvit schůzku s angiologem (lékařem, který léčí problémy s oběhem) nebo neurologem (organická onemocnění nervů, ganglia a nervového systému). Budou schopni určit míru hypoxického poranění mozku pomocí speciálních testů určených k diagnostice encefalopatie. Často poslal odtud na MRI mozku. Budou schopni léčit aterosklerózu pomocí léků, nebo jednoduše zmírní symptomy. Chirurgický zákrok v takových případech je velmi vzácný.

Pacienti, jejichž vaskulární ateroskleróza je doprovázena záchvaty anginy pectoris, by se měli poradit s kardiologem. EKG, kompletní krevní obraz, biochemická analýza profilu lipidů, ultrazvuk srdce - není úplný seznam diagnostických metod. Vzhledem k neuvěřitelné závažnosti kardiovaskulárních onemocnění jsou moderní farmakologické léky v boji proti ischemii vysoce rozvinuté. Zručná kombinovaná terapie. Docela často, aby se zbavil smrtící stenózy, provádí se stentování koronární cévy femorální tepnou. Provoz je drahý, ale ne nebezpečný a má vynikající účinnost, o čemž svědčí recenze pacientů a lékařů.

Metody léčby aterosklerózy jsou popsány ve videu v tomto článku.

Který lékař léčí aterosklerózu dolních končetin

Jakému lékaři léčit aterosklerózu?

Po mnoho let, neúspěšně zápasí s cholesterolem?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je snižovat hladinu cholesterolu tím, že ho budete užívat každý den.

Často se objevují otázky o tom, který lékař léčí vaskulární aterosklerózu nebo o tom, jaké známky a symptomy určují její přítomnost v těle, aby nedošlo ke zpoždění a včas se obrátili na odborníky. Koneckonců, tato patologie je nejčastější vaskulární onemocnění, které může být smrtelné.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Příčiny patologie a místa její lokalizace

Hlavní příčiny aterosklerózy jsou následující faktory:

 • nadměrné používání výrobků obsahujících alkohol;
 • kouření;
 • vysoce kalorické tukové potraviny se spoustou cholesterolu;
 • sedavý a sedavý způsob života;
 • časté stresující situace a nervové přepětí.

To vše vede ke skutečnosti, že cholesterol je uložen na stěnách krevních cév, čímž se postupně zužuje lumen a narušuje se odtok krve, což provokuje:

 • mrtvice;
 • trombóza;
 • tromboflebitidy.

V minulosti, ve většině případů, nemoc postihla pouze muže starší 50 let, ale v poslední době byla u žen diagnostikována ateroskleróza. V oblasti zvláštního rizika jsou lidé s onemocněním endokrinního systému, zejména s diabetem.

Ateroskleróza mozkových cév

U tohoto typu aterosklerózy u pacienta:

 • ostře snížená inteligence;
 • začnou problémy s pamětí;
 • koncentrace pozornosti a celková koordinace pohybů se zhoršuje.

V tomto případě pacient často pociťuje bolesti hlavy a závratě, stává se podrážděným, plačícím, vybíravým a mazaným. Stojí za zmínku, že tito pacienti jsou podrážděni a rozzlobení, obvykle bez jakéhokoliv důvodu, nálada je neustále v depresi a depresi.

Ateroskleróza brachiocefalických tepen může být také přičítána této kategorii, protože toto onemocnění může způsobit prodlouženou ischémii, která ve většině případů vede k zhoršené mozkové cirkulaci nebo mrtvici.

Jednou z nejzávažnějších komplikací mozkové aterosklerózy je mozkové krvácení, které vede k mrtvici. Během mozkové mrtvice je v zásadě vždy narušena činnost mozku a jeho fungování, což následně způsobuje paralýzu pacienta nebo vede k fatálnímu výsledku pacienta.

Ateroskleróza koronárních cév

Tento typ aterosklerózy často způsobuje poškození srdce pacienta v důsledku anginy pectoris.

Často takové onemocnění pokračuje bez jakýchkoli symptomů v počáteční fázi, ale časem, když už nabývá hybnosti, člověk zažívá silnou bolest:

 • v rukou;
 • v břiše a na zádech.

Bolest se postupně zesiluje a stává se prakticky trvalým. Jednou z nejzávažnějších komplikací aterosklerózy koronárních tepen je infarkt myokardu.

Ateroskleróza nohy

Onemocnění, jako je ateroskleróza dolních končetin, poskytuje pacientovi těžké nepohodlí a spoustu nepříjemností. Osoba s tímto onemocněním je velmi rychle přepracovaná, často i bez toho, aby se o to snažila, končetiny začínají postupně zchladnout a otupit, zejména prsty na nohou, pak se jejich citlivost postupně snižuje. To vše vede k tomu, že se pacient postupně stává problematickým nejen pro pohyb nohou, ale i pro pohyb nezávisle.

Který lékař kontaktovat?

Po zaznamenání příznaků aterosklerózy je nutné nejprve konzultovat lékaře, jako je terapeut. A po výsledcích testů vám lékař sdělí, který lékař bude konzultovat.

Ateroskleróza mozkových cév je léčena angiologem a neurologem. Tito odborníci eliminují následky patologie, jako je mrtvice, demence, skleróza. Aby mohl lékař podrobněji pochopit rozdíly v patologii každého pacienta, může být nezbytné:

 • zobrazení magnetické rezonance mozku;
 • intrakraniální ultrazvuk cév.

Nemoc, jako je ateroskleróza BCA, je také léčena neurologem. Patologie je poměrně častá u starších a starých lidí. Pokud onemocnění vyvolalo krvácení do mozku, pak se na léčbě podílí cévní chirurg a neurochirurg.

Kardiolog léčí aterosklerózu koronárních tepen a komplexně se zabývá nemocemi srdce a cévního systému. Lidé, kteří dosáhli věku 35 let, se doporučuje navštívit kardiologa alespoň jednou ročně, aby mohli včas předcházet nebo předcházet těmto nebezpečím, jako je infarkt myokardu, mrtvice, angina pectoris.

K vyléčení patologie, jako je ateroskleróza cév dolních končetin, je nutné se poradit s angiologem. Tento specialista odstraní nejen aterosklerózu, ale i nemoci jako křečové žíly a tromboflebitidy. Pokud se jedna z těchto nemocí nachází v člověku, může flebolog spolupracovat se svým angiologem.

Předtím, než je pacientovi předepsána léčba, je nutné podstoupit další dopplerovskou sonografii, protože to je jediný způsob, jak zjistit, jak krev proudí cévami.

Ateroskleróza je velmi závažná a nebezpečná choroba, proto je důležité se pokusit navštívit lékaře, když se objeví první příznaky, a pečlivě dodržovat všechna doporučení lékařů během léčby. To je jediný způsob, jak zcela vyléčit vaši nemoc a vyhnout se vážným následkům.

Zásady léčby

Terapie aterosklerózy, s včasným doporučením za pomoci specialistů, je úspěšně prováděna hlavně s použitím léků. Operace může být někdy použita k léčbě, ale to se stává velmi vzácně.

Léčebná terapie zahrnuje zejména:

 1. Léky, které normalizují hladinu cholesterolu v krvi.
 2. Nehormonální protizánětlivé léky, které pomáhají normalizovat průtok krve a zabraňují vzniku krevních sraženin.
 3. Doporučuje se také užívat léky, které stabilizují činnost kardiovaskulárního systému a normalizují krevní tlak.

Aby se zabránilo vaskulární ateroskleróze, je nutné dodržovat správnou dietu, tj. Eliminovat potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, omezit nebo zcela upustit od užívání alkoholických nápojů.

Je nutné se snažit udržet zdravý životní styl, sledovat tělesnou hmotnost, zefektivnit spánkové vzory, trávit více času na čerstvém vzduchu, dělat chůze, je lepší vzdát se cigaret. Doporučuje se neustále sledovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, stejně jako pravidelně měřit krevní tlak.

Jaký je název lékaře pro žíly a cévy

Oběhové a lymfatické systémy zaplétají celé naše tělo. Dříve nebo později má každý člověk problémy s určitými typy plavidel. Existuje velké množství takových onemocnění, vrozených a získaných, a pro jejich léčbu je zapotřebí různá léčba.

Kteří lékaři kontaktují?

Pokud se vyskytnou problémy s koronárními cévami, budete potřebovat pomoc kardiologa. Pokud je krevní oběh v mozku narušen, je třeba kontaktovat neurologa. Úzký specialista, který se zabývá patologií žíly, se nazývá flebolog a tepna se nazývá angiolog. Mnoho onemocnění žil, tepen, lymfatických cév vyžaduje zásah cévního chirurga. Systémová onemocnění pojivové tkáně, jejíž příznakem může být zánět cévní stěny (vaskulitida), je léčena revmatologem.

Pro léčbu cévních onemocnění může tedy vyžadovat odborníky z různých odvětví medicíny. Kromě výše uvedeného můžete také zavolat dermatologa, imunologa, onkologa, alergika, chirurga.

Jaký lékař léčí křečové žíly

V současné době jsou velmi časté žilní patologie, a to dilatace varixů, chronická venózní insuficience, flebitida, tromboflebitida, trombóza. Pro jejich léčbu existuje speciální žilní lékař - flebolog, a pokud takový lékař neexistuje, je nahrazen cévním chirurgem nebo praktickým lékařem.

Co je zodpovědností flebologa

Jedná se o úzkého profilu lékaře, který se zabývá:

 • diagnostika žilních onemocnění;
 • léčba žilních poruch jakékoli lokalizace;
 • prevence venózních onemocnění.

Když potřebujete vidět specialistu

Pokud se vyskytnou příznaky cévních poruch, mezi které patří:

 • otok dolních končetin;
 • těžké a unavené nohy na konci dne nebo po chůzi;
 • pálení a bolest v nohou;
 • noční křeče lýtkových svalů;
 • vzhled fialové síťoviny malých nádob pod kůží;
 • výrazné žíly v nohách.

Křečové žíly dolních končetin - nejčastější, ale ne jediný typ křečových žil. Onemocnění může postihnout cévy malé pánve, jícnu, vnějších pohlavních orgánů, konečníku.

Obzvláště obtížné je diagnostikovat pánevní varixy, které jsou náchylné především na ženy od 17 do 45 let. Symptomatologie ve většině případů není specifická a může být charakteristická pro další onemocnění. Podezření na nemoc může být následující:

 • bolest břicha;
 • vypouštění z genitálií;
 • těžké bolesti břicha během menstruace;
 • porušení močení;
 • bolest v oblasti genitálií;
 • rozšířené žíly v hrázi, v bocích a hýždích.

Když se tyto příznaky objeví, mnoho žen je obviňuje z gynekologických problémů. Nejčastěji se jim neprojevuje, že to může být pánevní varixy a potřebují pomoc flebologa.

Jak lékař dělá diagnózu

Když se pacient otočí, provede vizuální prohlídku a předepíše komplexní vyšetření, které zahrnuje laboratorní a instrumentální metody. Na základě historie a těchto studií provádí ošetřující lékař přesnou diagnózu.

Krevní test (koagulogram)

 • protrombinový čas (aktivita koagulačních faktorů a rychlost srážení krve);
 • množství a kvalita fibrinogenu;
 • trombinový čas (rychlost konverze fibrinogenu na fibrin);
 • protrombinového indexu (poměr protrombinového času pacientovy krve a stejného indikátoru kontrolního plazmatického vzorku).
 • Ultrazvuk: vaskulární Doppler, trojité skenování;
 • X-ray se zavedením kontrastní látky do cévy - flebografie;
 • stanovení venózního průtoku krve pomocí přesné a minimálně invazivní metody - fleboscintigrafie;
 • flebomanometrie je metoda měření tlaku v žilách.

Jak flebolog léčí křečové žíly

Léčba závisí na mnoha faktorech: na celkovém stavu pacienta, závažnosti symptomů, závažnosti onemocnění, lokalizaci patologického procesu.

Dosud se používají následující metody léčby křečových žil:

 • Konzervativní terapie. Pacientovi jsou předepsány léky pro vnitřní potřebu a místní fondy ve formě gelů a mastí.
 • Kompresní úplet. Speciální elastické spodní prádlo normalizuje průtok krve, netvoří edém, usnadňuje lidský stav.
 • Skleroterapie Zobrazeno pro zpevnění malých žil. Určete pouze po důkladném vyšetření v nepřítomnosti kontraindikací. Do nádoby se zavádí speciální lék, který drží stěny společně. Lumen je uzavřen a žíla je odstraněna z oběhového systému.
 • Provozní metody. Patří mezi ně flebektomie a méně traumatická miniflektektomie. Operace provádí flebolog - chirurg. Během operace se odstraní postižená oblast žíly.
 • Koagulace laserem. Operace se provádí na perforačních a povrchových žilách a provádí se bez řezů. Tento způsob je založen na tepelném účinku laserového paprsku na vnitřní povrch nádoby, v důsledku čehož je žíla uzavřena (obliterována). Tato metoda má kontraindikace, včetně výrazné aterosklerózy, anémie, selhání ledvin a srdce, zvýšené srážlivosti krve.

Závěr

Je dobré, že existují speciální lékaři, kteří pomohou našim plavidlům v případě nemoci. Je však důležité nezapomínat, že hlavní odpovědnost za zdraví žil a tepen leží na samotných pacientech. A lékaři se nebaví opakováním, že i přes genetickou predispozici k nemocem existují faktory, které lze upravit. Především se odkazuje na způsob života. Nic ničí krevní cévy jako kouření a sedavý způsob života.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

To hoří v srdci - co to znamená?

Spalování v oblasti srdce je vážným důvodem k vyhledání lékařské pomoci. Koneckonců může znamenat nebezpečné nemoci, které ohrožují lidský život. Měli byste projít úplným vyšetřením, abyste určili příčinu těchto pocitů.

 • Důvody
 • Selhání kardiovaskulárního systému
 • Problémy s trávicím traktem
 • Problémy se zády
 • Změny v hormonálním pozadí
 • První pomoc
 • Jaký lékař je potřebný?
 • Průzkum
 • Jaká je léčba?
 • Prevence

Důvody

Příčinou tohoto druhu hoření může být celá řada nemocí. Ale ve 30% všech případů je chyba v kardiovaskulárním systému. Někdy tento pocit vzniká v důsledku přepracování, emocionálního stresu u naprosto zdravého člověka.

Pokud uplynul po několika minutách, pak byste neměli ozvat alarm. Koneckonců, i vydatný oběd nebo pálení žáhy vyvolávají pocit pálení v hrudi.

Selhání kardiovaskulárního systému

Když člověk peče v hrudi, okamžitě se objeví myšlenka, že se jedná o infarkt myokardu. Taková podezření jsou oprávněná, protože se jedná o první příznak takové nebezpečné choroby. Po užití nitroglycerinu bolest nezmizí.

Člověk cítí necitlivost paží, nohou, čelisti a dalších orgánů. Má studený pot, dýchání je obtížné, kůže se zbledne.

Chlazení a závratě. V některých případech možná ztráta vědomí.

Angina je další onemocnění, které se vyznačuje pocitem pálení v hrudi. Příčinou útoku se stává fyzický stres, stresující situace. Po užití nitroglycerinu se stav zlepšuje. Pokud první dávka léku nepomohla, pak je třeba znovu dát a zavolat sanitku. Všechny znaky hovoří o stavu předinfarktu.

Stává se, že pocit pálení v oblasti srdce je známkou vegetativní cévní dystonie (VVD). Bolest může být malá nebo velmi závažná. Přípravky srdce v takových případech nepomáhají. Příčinou útoku je uvolnění adrenalinu do krve v jakékoli stresové situaci, strachu.

Problémy s trávicím traktem

Může se to zdát divné, že bolest v srdci naznačuje problémy s gastrointestinálním traktem. Někdy nemoci mají tendenci se zamaskovat jako jiné nemoci. Například mrtvice způsobuje těžké bolesti břicha.

Kýla potravinové části bránice je onemocnění, které může vyvolat pocit pálení v srdci. Když se bolest v ohybu zvyšuje. Někdy pálení žáhy způsobuje takové pocity. Paralelně se člověk stává nemocným a může se objevit zvracení.

Problémy se zády

Porušení nervových kořenů v osteochondróze způsobuje pocit pálení v srdci. Takové pocity také vznikají, když jsou meziobratlové ploténky vytěsněny.

Osoba má příznaky podobné angíně. Hlavní rys však spočívá v tom, že bolest, která vznikla po fyzické námaze, se v klidném stavu (jako u anginy pectoris) neodezní.

Změny v hormonálním pozadí

Tato otázka se týká žen, které mají hormony, zejména změny v ní, způsobují bolest v srdci. Během vyvrcholení, tělo je kompletně přestavěn, který způsobí různá narušení. Spalování v hrudi se objevuje na pozadí "přílivu".

Je to důležité! Virové onemocnění může způsobit pocit pálení v hrudi. Horečka člověka, nevolnost, slabost

První pomoc

Pokud spolu s těžkou bolestí na hrudi existují i ​​jiné příznaky, které jsou charakteristické pro infarkt myokardu, musíte okamžitě zavolat ambulanci a dát pacientovi nitroglycerin:

 • S vegetativní cévní dystonií pomůže jakékoli sedativum.
 • Pokud to peče v hrudi, a příčinou je menopauza, pak uklidňující ty pomůže. Snižují nepohodlí.
 • První pomoc při problémech se zády spočívá v užívání léků proti bolesti. Musíte také najít pozici těla, ve kterém bolest bude klesat.
 • Pro pálení žáhy vezměte léky, které neutralizují kyselinu chlorovodíkovou.

Je to důležité! Spalování v oblasti srdce, a to zejména v případech, kdy je velmi silné a nemůže být zastaveno, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Někdy se počítá každá minuta.

Jaký lékař je potřebný?

Máte-li jakékoli zdravotní problémy, měli byste vědět, který lékař potřebujete požádat o pomoc:

 • kardiolog a terapeut se zabývají kardiovaskulárním systémem;
 • gastroenterolog pomáhá řešit gastrointestinální problémy;
 • problémy se zády léčí neurolog nebo terapeut;
 • když se v menopauze objeví pocit pálení v hrudníku, pak mu pomůže gynekolog.

Průzkum

Pro zahájení léčby je nutné určit příčinu, která vyvolala pocit pálení v oblasti srdce. Zkouška je určena odborníkem, kterému se pacient zabýval.

V takových případech:

 • elektrokardiogram;
 • Holterův monitoring;
 • fonokardiografie;
 • stresové EKG;
 • angiografie;
 • echokardiografie;
 • koronarografii;
 • rentgen hrudníku;
 • MRI vyšetření páteře;
 • fibrogastroduodenoskopie (FGSD).

Také pacient musí darovat krev a moč pro analýzu. Pacient by se měl připravit na každý z výše uvedených způsobů vyšetření (všechny podrobnosti vysvětlí ošetřující lékař).

Jaká je léčba?

Spalování v srdci je důvod, proč jít k lékaři. V případech, kdy ambulance nebyla zavolána a bolest byla odstraněna, je stále potřebná pomoc specialisty. Někdy tyto pocity pomáhají identifikovat nemoc v raném stádiu, které lze v budoucnu úspěšně vyléčit.

Pokud důvod spočívá v "srdečních problémech", léčba závisí na závažnosti onemocnění. Někdy to bude stačit vzít pilulky, kapky nebo tinktury. Existují však případy, kdy bude pacient muset podstoupit operaci.

Pálení žáhy vyžaduje lékařské ošetření a dietu. Chirurgie může být nezbytná, aby se zbavila kýly potravinové části membrány.

Osteochondróza vyžaduje fyzioterapii, léky a dietu. Když menopauza může používat sedativa, léky s estrogenem.

Prevence

Aby se předešlo problémům s kardiovaskulárním systémem, musíte se omezit na různé stresové situace, naučit se ovládat své emoce.

Měl by přestat kouřit, pít alkohol, trávit více času venku.

Chcete-li předejít problémům se zády, musíte ztvrdnout tělo, zvýšit pohybovou aktivitu. Nemůžete přehánět to s fyzickou námahou, zvedání závaží.

Abyste se vyhnuli problémům s trávicím traktem, měli byste znát hlavní pravidla:

 • nepřehánějte se;
 • nejezte příliš tučné potraviny;
 • omezit používání „škodlivých“ produktů.

Příčinou hoření v srdci mohou být různá onemocnění: nejjednodušší a velmi nebezpečná. Pokud se bolest nevyskytne poprvé, ale je uvolněna, pak není možné oddálit oslovení lékaře. Infarkt vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

 • Máte často nepříjemné pocity v oblasti srdce (bolest, brnění, mačkání)?
 • Najednou se můžete cítit slabí a unaveni...
 • Zvýšený tlak je neustále cítit...
 • O dušnosti po sebemenší fyzické námaze a co říct...
 • A už dlouho si berete spoustu léků, diety a sledujete váhu...

Ale soudě podle toho, že tyto řádky čtete - vítězství není na vaší straně. Proto doporučujeme přečíst si příběh Olgy Markovichové, která našla účinný lék na kardiovaskulární onemocnění. Více >>>