Image

Hladina triglyceridů v krvi: normální, nízká a vysoká

Triglyceridy jsou organické sloučeniny související s lipidy. V lidském těle vykonávají několik funkcí - uchovávání energie uložené v tukové tkáni a udržování struktury buněčných membrán. Příjem triglyceridů v těle se vyskytuje s jídlem. Semena rostlin, tukové tkáně a játra obsahují triglyceridy, které jsou nezbytnou součástí lidské výživy. Pak se syntetizují v buňkách tukové tkáně, pak v játrech a ve střevech. Hladina triglyceridů v krvi závisí na věku osoby. Pro diagnostiku mnoha onemocnění pomocí analýzy triglyceridů.

Co jsou triglyceridy?

Neutrální tuky nebo triglyceridy jsou základním zdrojem energie pro buňky. Jsou převážně syntetizovány ve střevech, tkáních a ledvinách. Úroveň TG přímo závisí na věkových ukazatelích osoby, stavu jeho těla a dalších faktorech.

Co je krevní test na triglyceridy?

Analýza je nutná, pokud je hladina nad nebo pod normou podle výsledků celkového krevního testu. Důkladnější vyšetření na klinice vám umožní identifikovat řadu negativních stavů těla, včetně nemocí, syndromů a dalších faktorů.

Triglyceridová norma

Hodnoty TG v krvi se vypočítají individuálně v závislosti na věku a pohlaví sledovaného pacienta. Měří se v mol / litr.

 • Věk od 0 do 15 let - u žen od 0,4 do 1,48 mmol / l, u mužů od 0,34 do 1,15 mmol / l.
 • Věk od patnácti do 25 let - u žen od 0,4 do 1,53 mmol / l, u mužů od 0,45 do 2,27 mmol / l.
 • Věk od 25 do 35 let - u žen od 0,44 do 1,7 mmol / l, u mužů od 0,52 do 3,02 mmol / l.
 • Věk od 35 do 45 let - u žen od 0,45 do 2,16 mmol / l, u mužů od 0,61 do 3,62 mmol / l.
 • Věk od 45 do 55 let - u žen od 0,52 do 2,63 mmol / l, u mužů od 0,65 do 3,71 mmol / l.
 • Věk od 55 do 60 let - u žen od 0,62 do 2,96 mmol / l, u mužů od 0,65 do 3,29 mmol / l.
 • Věk od 60 do 70 let - u žen od 0,63 do 2,71 mmol / l, u mužů od 0,62 do 3,29 mmol / l.

Co říkají zvýšené triglyceridy?

Zvýšené triglyceridy mohou indikovat řadu problémů a nemocí. Jedná se zejména o pankreatitidu, diabetes mellitus, anorexii neurastenickou, hypotyreózu, chronický alkoholismus, cirhózu a hepatitidu jater, zhoršenou absorpci glukózy, syndrom genetické poruchy osobnosti, dnu, obezitu, koronární srdeční onemocnění, selhání ledvin, vaskulární trombózu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, infarkt myokardu, aterosklerózu, infarkt myokardu, selhání ledvin, hypertenzní onemocnění.

Kromě toho se TG zvyšuje s použitím hormonálních léků, užívajících antikoncepční pilulky a těhotenství.

Co říkají nižší triglyceridy?

Nízká hladina triglyceridů indikuje nedostatek výživy z hlediska saturace, poškození ledvinové tkáně a přítomnosti popálenin nebo poranění. Snížené TG mohou být také ukazatelem myasthenia gravis, infarktu myokardu, chronických plicních problémů a hypertyreózy. Také snižuje toto číslo, pravidelný příjem vitamínu C.

Jak zvýšit úroveň TG?

Udělej to dost jednoduché - jíst častěji, více a lépe, omezit příjem vitamínu C, snaží se okamžitě léčit na závažné choroby, včetně nezapomíná na rehabilitační terapie po operacích.

Jak snížit triglyceridy v krvi?

S komplexními opatřeními můžete rychle a účinně snížit hladinu TG v krvi.

 • Vzdát se kouření a alkoholu.
 • Udržujte zdravý a aktivní životní styl, sportujte.
 • Radikálně změňte svůj jídelníček! Vyloučit sladkosti, rafinované sacharidy z denního menu, konzumovat více potravin bohatých na Omega3 mastné kyseliny, nezapomeňte na rostlinné potraviny a vlákniny. Výrazně omezit používání fruktózy!

Používejte specifické léky:

 • Fibráty (fenofibrát a gemfibrozil) - léky, které snižují hladinu TG v důsledku blokády produkce organické složky v důsledku HDL.
 • Kyselina nikotinová (niacin) - léčivo snižuje hladinu produkce triglycerolů játry.
 • Recept na olej z tresčích jater - normalizuje hladiny TG.
 • Statiny (lovastatin, simvastatin) - tyto léky blokují HMG-CoA reduktázu, která indukuje aktivní produkci cholesterolu a snižuje tak celkovou hladinu triglycerolů.

Triglyceridy v biochemické analýze krve

Triglyceridy jsou důležité lipidy v lidské krvi, deriváty glycerolu, které slouží jako zdroj energie pro normální fungování tělesných buněk. Jejich normální úroveň v krvi žen a mužů je jiná. Pro stanovení jejich obsahu proveďte biochemickou analýzu séra. Výsledná hodnota se používá k diagnostice různých onemocnění.

Vědecký výzkum závislosti triglyceridů a tělesného zdraví

V průběhu let neúnavně zkoumali vliv hladin triglyceridů na stav člověka. Finští vědci proto provedli studii a prokázali, že u starších lidí s nerovnováhou cholesterolu a zvýšenými normálními triglyceridy (více než 2,3 mmol / l) je riziko srdečního infarktu několikanásobně vyšší než u pacientů s normální hladinou těchto látek.

Výše uvedená tabulka ukazuje standardní obsah derivátů glycerolu u lidí různých věkových kategorií. Američtí vědci však předpokládají, že hladina 1,13 mmol / l je již alarmujícím signálem, je možný vývoj srdečních a cévních onemocnění. Ale i v případě, že sazba není zvýšena, měli byste věnovat pozornost jiné látce, která je v úzkém spojení s triglyceridy - cholesterol. Jeho koncentrace je také stanovena biochemickým vyšetřením krve.

Triglyceridy a cholesterol

Cholesterol má dva typy:

Pokud se vyhnete lékařským termínům, tyto dva typy jsou „dobré“ a „špatné“ cholesteroly. První by měla být co největší, druhá by měla být co nejmenší. Závislost je jednoduchá: vysoká míra špatného cholesterolu vždy znamená zvýšenou hladinu derivátů glycerolu.

Co znamenají zvýšené a snížené triglyceridy v krvi?

Pokud analýza ukázala odchylku od normy, pak je to důvod k obavám. Vysoká úroveň mluvení o možných kardiovaskulárních onemocněních, onemocnění ledvin, cukrovce, pankreatitidě, různých onemocněních jater. Biochemie bude vždy vykazovat nadměrný obsah alkoholických derivátů glycerolu v krvi. Možné zvýšení a během těhotenství nebo užívání hormonů. Vzhledem k tomu, že seznam možných příčin je obrovský, analýza triglyceridů je jen malou částí výzkumu, který má provést správnou diagnózu. Snížení hladiny těchto látek je možné, pokud jsou správně identifikovány příčiny odchylky od normy.

Redukce derivátů glycerolu na správnou úroveň je možná za pomoci léků nebo lidových prostředků.

Test krevního triglyceridu

Biomateriál pro tuto studii je venózní krev. Přiřazená analýza pro následující účely:

 1. Pro posouzení možnosti vzniku příznaků aterosklerózy, která je charakterizována nekontrolovaným růstem cholesterolových plaků, existuje riziko jejich úplného zablokování cévy.
 2. Sledování průběhu léčby léky užívanými ke snížení hladiny derivátů glycerolu.

Situace, kdy lékař předepíše studii o triglyceridech:

 1. Spolu s analýzou hladin cholesterolu nebo stanovení celkového lipidového profilu. Tato studie je doporučena pro dospělé, kteří překročili prahovou hodnotu 20 let alespoň jednou za 4-5 let;
 2. Pro profylaktické účely, pokud je pacientovi doporučena dieta se sníženým obsahem tuku, ke kontrole hladiny lipidů a stanovení stupně rizika onemocnění srdce a cév;
 3. U diabetu se tato analýza nedoporučuje, je povinná, protože hladina cukru a triglyceridů je neustále závislá na sobě;
 4. Pokud má dítě zvýšenou hladinu cholesterolu nebo srdečního onemocnění, je nezbytné sledovat triglyceridy.

Interpretace výsledků

Pokud je zjištěna odchylka od normy, rozlišují se 4 rizikové skupiny:

 1. Přijatelné riziko - až 1,7 mmol / l - malé riziko vzniku onemocnění srdce a cév;
 2. Průměrné riziko - 1,7-2,2 mmol / l - průměrná pravděpodobnost vzniku onemocnění srdce a cév;
 3. Vysoké riziko - 2,3-5,6 mmol / l - vysoká pravděpodobnost výskytu srdečního onemocnění;
 4. Velmi vysoké riziko - více než 5,6 mmol / l - je kritické, existuje riziko pankreatitidy, je naléhavé zahájit léčbu léky, které snižují množství triglyceridů v těle.

Úrovně triglyceridů nižší než normální mohou znamenat:

 • Hypoliproproteinemie;
 • Porušení štítné žlázy;
 • Mozkový infarkt;
 • Nesprávná funkce absorpce ve střevech;
 • Nemoci plic.

Léky určené ke snížení koncentrací triglyceridů

 • Fibráty. Patří k karboxylovým kyselinám. K poklesu dochází v důsledku amfipatické funkce;
 • Kyselina nikotinová. Působí stejným způsobem jako fibráty, ale zvyšuje ukazatel „dobrého“ cholesterolu;
 • Omega-3 mastné kyseliny. Redukce triglyceridů s jejich pomocí se dosahuje rychle. Levné a dostupné všem, které lze nalézt v každé lékárně - rybím oleji;
 • Statiny. Boj proti špatnému cholesterolu.

Tyto léky musí být používány s opatrností. Stojí za to připomenout, že užívání těchto léků může způsobit různé vedlejší účinky:

 • žaludeční nevolnost;
 • závratě;
 • prudký pokles krevního tlaku;
 • respirační selhání;
 • vyrážka.

Tipy pro udržení normální hladiny triglyceridů

Stanovení hladiny triglyceridů v krvi je důležitým krokem, pokud máte nadváhu. Nadměrný příjem dalších kalorií v těle, jejich postupné hromadění je vynikající půda pro rozvoj různých onemocnění a zvýšení hladiny cholesterolu. Je lepší omezit se na sladkosti a konzumaci potravin s vysokým podílem nasycených tuků - plnotučné mléko, sýr, maso, než na následnou léčbu získaného onemocnění.

Snížení koncentrace derivátů glycerolu může, vzdání se cukru. Fruktóza se nachází ve velkém množství v:

 • zmrzlina;
 • jogurt s přísadami;
 • snídaňové cereálie (obiloviny, kuličky atd.);
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • cukroví a pečení.

Omezte se v těchto potravinách, pokud je narušena rovnováha triglyceridů a cholesterolu ve vašem těle.

Přečtěte si složení potravin, vyhněte se skrytým cukrům. Řekněte "ne" produktům, pokud na štítku vidíte slovo "-toza":

Jezte "správné" tuky nalezené v ořechech, kuřecím masu, olivovém oleji, avokádu. Zlikvidujte "špatné" tučné sušenky, koláče, hranolky, margarín.

Ryby - zdroj omega-3 tuků, které jsou pro tělo nezbytné.

Ořechy, zelenina a bylinky pomáhají udržovat rovnováhu látek v těle.

Vzdejte se alkoholu.

Nezneužívejte sladké nápoje. Je lepší odmítnout kávu s mlékem a cukrem, opít se šálek voňavého zeleného čaje.

Nevede sedavý způsob života. Přebytek hmotnosti je jistě způsob, jak překročit rychlost triglyceridů.

Užívejte pravidelné lékařské prohlídky pro sledování hladiny triglyceridů a cholesterolu.

Jako v mnoha jiných zdravotních problémech, zvýšené triglyceridy mohou vyplývat z porušení denního režimu, špatné stravy a špatných návyků. Rozhodli jste se vést zdravý životní styl, sportovat, jíst čerstvé a zdravé produkty? Takže všechny indikátory budou normální!

Triglyceridy: co to je, normou, jak redukovat

Dobrý cholesterol, špatný cholesterol, nasycené tuky a nenasycený tuk - někdy se zdá, že potřebujeme program, který by sledoval úlohu všech tuků v historii srdečních onemocnění. Jednoduše řečeno, triglyceridy jsou tuky v krvi a jejich vysoká úroveň může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Níže uvádíme: Triglyceridy - co to je, rychlost triglyceridů v krvi, triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená, a mnohem více.

Triglyceridy, co to je, normou, jak snížit

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy (TG, triacylglyceroly, TAG nebo triacylglyceridy) je ester tvořený glycerolem a třemi mastnými kyselinami (z tri- a glyceridů). Triglyceridy jsou hlavními složkami tělesného tuku u lidí a zvířat, jakož i rostlinného tuku. Existuje mnoho různých typů triglyceridů, které jsou rozděleny na nasycené a nenasycené.

Nasycené tuky jsou „nasyceny“ vodíkem - jsou obsazena všechna místa, kde mohou být atomy vodíku vázány na atomy uhlíku. Mají vyšší teplotu tání a jsou s větší pravděpodobností pevné při teplotě místnosti. Nenasycené tuky mají dvojné vazby mezi určitými atomy uhlíku, což snižuje počet míst, kde se atomy vodíku mohou vázat na atomy uhlíku. Mají nižší teplotu tání a jsou s větší pravděpodobností kapalné při teplotě místnosti.

Je to typ tuku, který se nachází v krvi a je nejběžnějším typem tuku v těle. Triglyceridy jsou nezbytné pro zdraví, ale v nadměrném množství mohou být škodlivé a mohou zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že hladiny triglyceridů mohou být důležitým měřítkem metabolického zdraví.

Když spotřebujete více kalorií, než potřebujete, tělo tyto kalorií uloží jako triglyceridy, které může tělo později použít pro energii.

Většina tuků, které jíme, jako jsou přírodní oleje (polynenasycené a mononenasycené), živočišné tuky a trans-tuky, jsou triglyceridy. Užitečné a škodlivé tuky zvyšují hladiny triglyceridů. Trans mastné kyseliny (např. Margarín) a nasycené tuky (jako mastné červené maso, drůbeží kůže, sádlo a některé mléčné výrobky) mohou zvýšit hladiny triglyceridů více než malé porce masa a nenasycených tuků, jako je olivový olej, avokádo, ořechy a nízkotučné mléčné výrobky. Rafinované, jednoduché sacharidy a alkohol mohou také zvyšovat hladiny triglyceridů.

Vysoké hladiny triglyceridů mohou být také vedlejším účinkem léků, jako jsou beta-blokátory, antikoncepční pilulky, steroidy a diuretika (1).

Lipidy

Triglyceridy a cholesterol patří do skupiny tuků (také nazývaných lipidy), ale mají různé funkce. Cholesterol je látka podobná tukům, kterou tělo používá k produkci hormonů, vitamínu D a je součástí membrány obklopující buňky. Cholesterol je voskovitý a bez zápachu. Játra ho produkují ze živočišných produktů.

Cholesterol a triglyceridy v jejich čistých formách nelze mísit s krví. Jako výsledek, játra pošlou je ve spojení s bílkovinami, volal lipoproteins. Lipoproteiny pohybují cholesterol a triglyceridy v celém těle krevním oběhem (2).

Existují tři typy lipoproteinů. Jedná se o lipoproteiny o nízké hustotě (LDL), lipoproteiny s velmi nízkou hustotou (VLDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL). LDL, také nazývaný LDL cholesterol, je považován za „špatný“ typ lipoproteinu, protože přispívá k hromadění plaku v tepnách. HDL cholesterol je považován za „dobrý“, protože odstraňuje LDL z tepen (3).

Co je nebezpečné na vysokých triglyceridech?

Vysoká hladina triglyceridů vede k rozvoji aterosklerózy a ohrožuje výskyt srdečních záchvatů a mrtvice.

Pokud je hladina triglyceridů v krvi příliš vysoká, mohou způsobit tvorbu cholesterolových plaků na stěnách tepen. Vědci si nejsou jisti, jak a proč triglyceridy způsobují tvorbu plaků, ale vědí, že lidé s vysokou hladinou triglyceridů mají často vysoké hladiny LDL. Když se cholesterol hromadí v tepnách, stěny tepny mohou ztvrdnout nebo se může zúžit jejich lumen, což se nazývá ateroskleróza.

Ateroskleróza zvyšuje riziko srdečního infarktu, mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění. Ženy s vysokými hladinami triglyceridů jsou zvláště ohroženy rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. Vědci se domnívají, že vysoké hladiny triglyceridů mohou také indikovat další stavy, které zvyšují riziko těchto onemocnění, jako je obezita a metabolický syndrom (4).

Podle Mayo Clinic mohou extrémně vysoké hladiny triglyceridů vést k akutní pankreatitidě. Může být také příznakem diabetu typu 2, hypotyreózy, onemocnění ledvin a onemocnění jater, nebo vzácných genetických stavů, které jsou spojeny s metabolismem.

Je třeba poznamenat, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zajistilo, že vysoké hladiny triglyceridů jsou nezávislým rizikem srdečních a jiných onemocnění (5). Tyto nemoci mají jiné rizikové faktory, jako je vysoký cholesterol, takže úloha triglyceridů je stále určována.

Některé příklady ukázaly, že triglyceridy mohou být nezávislým rizikovým faktorem onemocnění. Studie z roku 2007 publikovaná v Annals of Internal Medicine zjistila, že u mladých mužů s nejvyššími hladinami triglyceridů je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění než pacienti stejného věku s nejnižšími triglyceridy ( 6).

Příčiny abnormálně vysokých hladin triglyceridů

Vysoká hladina triglyceridů v krvi v medicíně je známa jako hypertriglyceridemie. Mezi onemocnění, která mohou vést ke zvýšení hladiny triglyceridů, patří:

 • Špatně kontrolovaný diabetes;
 • Onemocnění ledvin;
 • Alkoholismus;
 • Hypotyreóza;
 • Onemocnění jater, včetně cirhózy;
 • Obezita;
 • Genetické poruchy metabolismu lipidů.

Rizikové faktory pro vysoké triglyceridy také zahrnují:

 • Věk - čím jste starší, tím vyšší je úroveň TG.
 • Tělesná hmotnost - nadváha zvyšuje riziko vysokých hladin TG.
 • Fyzická aktivita - sedavý způsob života zvyšuje riziko vysokých hladin TG.

Hypertriglyceridemie může také nastat při užívání některých léků, například antikoncepčních tablet, estrogenů, beta-blokátorů a imunosupresiv. (7)

Triglyceridová norma pro krev

Chcete-li mít dobré zdraví, je nutné usilovat o normální hladiny triglyceridů v krvi. Následující čísla vám pomohou pochopit normální hladinu TG v krvi:

 • Normální hladina TG: méně než 150 mg / dL nebo méně než 1,7 mmol / l;
 • Extrémně vysoká hladina TG: od 150 do 199 mg / dl nebo od 1,8 do 2,2 mmol / l;
 • Vysoké hladiny TG: 200 až 499 mg / dL, neboli 2,3 až 5,6 mmol / l;
 • Velmi vysoké hladiny TG: 500 mg / dL nebo vyšší nebo 5,7 mmol / l nebo vyšší.

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená v krevních testech, příčinách a léčbě

Lidé, kteří chtějí zůstat zdraví, by neměli sledovat pouze krevní tlak a hladiny cholesterolu, ale také kontrolovat triglyceridy (TG). Přebytek těchto lipidů zvyšuje riziko metabolického syndromu a onemocnění srdečního svalu.

Co jsou triglyceridy v biochemické analýze krve

Triglycerid nebo trig je druh tuku, který lidské tělo přijímá z potravy, přeměňuje kalorie na energii. Vysoké triglyceridy nejsou nutně indikátory srdečního onemocnění, ale mohou snížit průtok krve do hlavního svalu, což způsobuje vážné zdravotní problémy. Lidé s nadbytkem cholesterolu mají často vysoké hladiny TG. Testování triglyceridů v biochemické analýze krve se provádí společně s lipidovým spektrem. Tento průzkum určuje:

 • celkový cholesterol;
 • TG;
 • LDL (špatný cholesterol);
 • HDL (dobrý cholesterol).

Co triglyceridy v krevním testu

Kontrola hladiny tuku v žilách a tepnách je součástí profilu lipidů, který určuje přítomnost srdečního onemocnění. Triglyceridy v krevním testu ukazují možnost vzniku hypertenze, ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu atd. Postup pro dospělé se doporučuje každých 4-6 let. Děti by měly být testovány jednou před dosažením věku 10 let, aby se zjistilo, zda existují vrozené anomálie.

Triglyceridová norma

Koncentrace lipidů v krvi závisí na věku, pohlaví a dokonce i výšce osoby. Před absolvováním testu se doporučuje 9-hodinová rychlost. Během této doby můžete pít pouze vodu při pokojové teplotě. Někdy musíte přestat užívat některé léky, včetně kyseliny askorbové. Výsledky zkoušek jsou klasifikovány v následující tabulce:

Děti a mládež (mmol / l)

Kojenci, (mmol / L)

Příčiny zvýšených triglyceridů v krvi

Triglyceridy jsou zvýšené - co to znamená? Tato skutečnost může být způsobena různými chorobami. Patří mezi ně:

 • obezita;
 • diabetes;
 • ateroskleróza;
 • hypotyreóza;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičné lipidové nerovnováhy.

Existují i ​​jiné důvody pro triglyceridy v krvi:

 • přejídání;
 • časté užívání alkoholu;
 • špatný životní styl;
 • užívání léků, jako jsou kortikosteroidy, beta-blokátory, perorální antikoncepce.

Co to znamená zvýšené triglyceridy

Zvýšení lipidů může být známkou výše uvedených onemocnění. Často osoba nemusí mít podezření, že je ohrožena, dokud neprokáže zkoušku. Zvýšené triglyceridy znamenají, že pacient musí dodržovat dietu, která pomůže normalizovat jeho krev a snížit cholesterol. To také naznačuje, že existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cirhózy a hepatitidy.

Zvýšené triglyceridy v krvi mužů

U silnějšího pohlaví je hladina TG vždy o něco vyšší než u slabých. Zvýšené triglyceridy v krvi mužů se mohou projevit v důsledku kouření, přetrvávajícího pití, přejídání a častého stresu. Po obdržení výsledků testu byste se měli vždy poradit se svým lékařem a podstoupit léčbu.

Zvýšené triglyceridy u žen

Pokud jde o vysoké hladiny lipidů, ženy jsou vystaveny většímu riziku než muži. Zvýšené hladiny triglyceridů u žen se mohou objevit:

 • při užívání antikoncepčních tablet, které zahrnují hormon estrogen;
 • během těhotenství;
 • s polycystickými vaječníky;
 • během menopauzy;
 • hormonální poruchy;
 • neplodnosti

Triglyceridy jsou zvýšeny během těhotenství.

Zvýšení počtu lipidů v mateřské krvi během vývoje plodu není neobvyklé. Mnoho těhotných žen během tohoto období, hladina cholesterolu se zvyšuje, a to je normální, což není případ triglyceridů. Nastávající matka bude muset snížit spotřebu potravin bohatých na TG, aby ukazatele byly normální. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny během těhotenství, neznamená to, že se u plodu vyskytují abnormality. Často příčinou tohoto výsledku testu je jednoduché přejídání, hormonální změny.

Triglyceridy jsou u dítěte zvýšené.

Co říkají triglyceridy? Nejběžnější příčiny jsou uvedeny níže:

 • obezita a přítomnost nadměrné hmotnosti;
 • špatná výživa;
 • konzumace škodlivých produktů (štěpky, rychlé občerstvení, sladkosti);
 • dědičné genetické abnormality.

Když jsou triglyceridy zvýšeny u dítěte, je obtížnější tento problém vyřešit. Pro děti může být obtížné vysvětlit, proč jim rodiče odmítnou známé věci. Měli byste donutit dítě nebo teenagera jíst zdravé jídlo, vzít rybí olej. Rodiče budou muset pečlivě sledovat dietu dítěte, jeho fyzickou aktivitu. Kromě toho je nutné se poradit s lékařem a provést komplexní vyšetření těla.

Léčba zvýšených triglyceridů

Nejlepší způsob, jak se zbavit triglyceridemie, je zůstat zdravý. Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi, lze je snížit následovně:

 1. Musíte cvičit pravidelně, dávat tělu fyzickou námahu.
 2. Je nutné dodržovat dietu: omezit spotřebu nezdravých tuků, jíst potraviny bohaté na vlákninu.
 3. Měl by opustit alkohol.
 4. Přestat kouřit.

Léčba zvýšených triglyceridů zde nekončí. Někdy musíte užívat následující léky:

 • statiny (jsou také předepisovány pro vysoké hladiny lll v krvi);
 • kyselina nikotinová;
 • fibráty (nelze užívat společně se statiny).

Dieta se zvýšenými krevními triglyceridy

Správná strava je velmi významným faktorem, který vám umožní rychle snížit cholesterol a TG. Pro začátek je vhodné snížit příjem kalorií na přijatelnou úroveň. Je lepší použít všechny metody popsané v kombinaci, abyste se zbavili rizika srdečních onemocnění. Strava se zvýšenými triglyceridy v krvi zahrnuje použití následujících produktů:

 • celozrnné obilniny;
 • zelenina, ovoce;
 • štíhlé maso s mírou;
 • nízkotučné mléčné výrobky;
 • polynenasycené tuky (to jsou omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v červených rybách, lněném oleji, ořechech);
 • mononenasycené tuky (avokádo, olivový olej).

Kategorické nelze jíst:

 • tukové masné výrobky;
 • rafinovaný cukr (je lepší použít umělá sladidla);
 • výrobky z mouky;
 • luštěniny;
 • alkohol;
 • Konzervy;
 • sladkosti a med.

Po několika měsících léčby by se hladina TG a cholesterolu měla vrátit do normálu. Hlavním důkazem toho bude ztráta hmotnosti a zlepšení pohody. Pacient však bude muset podstoupit další vyšetření a darovat krev k analýze. Možná mu lékař poradí, aby pokračoval v dodržování výše uvedené diety, aby tělo mírně cvičilo, aby se vzdalo špatných návyků.

Co jsou triglyceridy (TG) v krevním testu a jaká je jejich norma? (TABULKY)

triglyceridy v biochemické analýze krve (lipidový profil / profil lipidů):

Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy (abbr. TG) nebo triacylglyceridy (abbr. TAG) jsou komplexní sloučeniny (estery) glycerolu (triatomického alkoholu) a mastných kyselin (také zpravidla tři - tedy předpona "TŘI"). Jsou to prioritní „kapacita“ pro akumulaci, důležitou pro tělo, mastné kyseliny a také jeden z nejdůležitějších - zdrojů energie pro člověka (představující alternativní / „bezpečnou“ verzi glukózy, to znamená, když jsou její zásoby vyčerpány).

Triglyceridy (tuky) jsou velmi důležité pro naše zdraví (mají mnoho životně důležitých / nezbytných vlastností), ale v přebytku množství jsou škodlivé! Zvýšení rizika kardiovaskulárních / cévních onemocnění, aterosklerózy, pankreatitidy, diabetu, mastných jater a hypertenze. Nicméně, ne méně alarmující je zvažován a - jejich snížená úroveň, ukazovat na jiné problémy s naším zdravím (o tom - jen dole v tomto článku).

Triglyceridy - makro fotografie

Jedním z hlavních důvodů zvýšené hladiny triglyceridů v krvi je velké množství nevyužitých kalorií (tzv. "Energetických" jednotek), které naše tělo ukládá jako TG (jako "energetická" rezerva pro budoucnost). Pokud tedy budete jíst příliš mnoho potravin s vysokým obsahem kalorií / mastných kyselin a povedete malý / mobilní životní styl, bude to nutně vést ke zvýšení počtu „extra“ (nevyžádaných) triglyceridů!

Triacylglyceridy jsou transportovány v krvi, jsou součástí lipoproteinů s velmi nízkou hustotou (VLDL) nebo chylomikronů (CM). Hlavní funkcí posledně jmenovaného je přenos triglyceridů / exogenních tuků z potravy (tj. Potravin), které jsou dodávány s jídlem z tenkého střeva (kde jsou absorbovány) do krevního oběhu (prostřednictvím lymfatických cév). Nicméně, mnohem větší množství TH, nicméně, přijde k nám ne z jídla, ale je syntetizován v játrech (tito jsou endogenní tuky), odkud oni, v bílkovinné membráně VLDL, “opouštět” k buňkám podél silnic oběhového systému.

Proč jsou ukazatele TG důležité pro lékaře?

Sérové ​​triglyceridy (TG) jsou pro lékaře indikátorem metabolismu tuků (lipidů), který je extrémně nezbytný (nejčastěji) pro diagnostiku hypertriglyceridemie a dalších poruch metabolismu tuků (metabolismus lipidů / dyslipoproteinemie). Stejně jako hodnocení rizika koronárních srdečních onemocnění (CHD), aterosklerózy (zejména aterosklerotických lézí koronárních cév nebo mozkových cév).

Lékaři navíc používají stanovení hladin triglyceridů, aby přesně klasifikovali hyperlipoproteinemii (tj. Pro typizaci feno-lipoproteinů), a proto předepisovali adekvátní léčbu (pro každý feno / typ zvlášť). Stejně jako v diagnostice obezity, hypertenze (vysoký krevní tlak), diabetu a pankreatitidy. Například zvýšený obsah TG - nad 11,2 mmol / l - přímo indikuje přítomným specialistům zvýšené riziko komplikací akutní pankreatitidy.

Detekce triglyceridů v krvi (pomocí lipidogramu) se zpravidla provádí současně se stanovením a dalšími (neméně důležitými) ukazateli metabolismu lipidů: celkový cholesterol (cholesterol), LDL (lipoprotein s nízkou hustotou / "špatný" cholesterol) a HDL (lipoprotein) vysoká hustota / „dobrý“ cholesterol). Možná máte otázku: proč je jeden z nich dobrý a druhý špatný? Ihned odpověď - k dispozici pro vnímání.

Konvenčně, “špatný” je nazýván - LDL (LDL) cholesterol kvůli skutečnosti, že jeho nadměrné úrovně přispívají k tvorbě cholesterolu / aterosklerotických plaků (uvnitř stěn cév). Které zúžení mezery, brání normálnímu průtoku krve, nebo může úplně - (s časem a bez léčby) blokovat je, který je plný mrtvice nebo infarktu. To je důvod, proč je HDL (HDL) cholesterol považován za „dobrý“ - protože převyšuje prvního „rogue-brother“ a „transportuje“ je zpět do jater (pro zpracování a odstranění z těla).

Triglyceridy a cholesterol - jaký je rozdíl a podobnost?

Navzdory skutečnosti, že jak cholesterol, tak triglyceridy jsou ve skutečnosti všechny stejné lipidy (tj. Tuky / látky podobné tuku), ale jejich funkce jsou zcela odlišné. I když jsou pro nás EQUALLY zásadní / důležité! Hlavním cílem cholesterolu (cholesterolu) je podílet se na produkci vitamínu D, hormonů nadledvin, pohlavních hormonů, stejně jako zajistit normální fungování mozku a imunitního systému (včetně spolehlivé ochrany proti onkologickým onemocněním). Navíc cholesterol tvoří pláště nervových vláken a je „ochranným rámcem“ buněčné membrány. Hlavním úkolem triglyceridů (TG) je poskytnout našemu tělu (zčásti „vybudovaný“ výše uvedený cholesterol) energii (v důsledku spalování kalorií z „zásoby“). To znamená, že máme příležitost žít, a když je to nutné - účinně "bojovat o přežití."

Triglyceridy krevních norem (v mmol / l a mg / dL)

Referenční hodnoty (tj. Krevní triglyceridy u dospělých) se pohybují v rozmezí od 0,5 do 2,2 mmol / l (55 až 195 mg / dl podle standardů Spojených států, Německa, Izraele a Francie). V následující tabulce se můžete seznámit s jinými hodnotami, a tedy is rizikovými skupinami (na základě údajů Mayo Clinic / "Mayo Clinic"). A o něco nižší, po podrobných tabulkách (pro muže a ženy podle věku), se dozvíte o tom, co vysoké a nízké hladiny triglyceridů naznačují (pro muže i ženy, někdy zvlášť).

Triglyceridy - norma u mužů (tabulka podle věku)

Níže je podrobná tabulka: triglyceridové standardy (TAG / TG) v krvi mužů (podle věku) / u chlapců a chlapců (tj. U adolescentů a malých dětí). Jednotky: mmol / L a mg / dL.

Triglyceridy - norma u žen (tabulka podle věku)

Nabízíme Vám následující tabulku: triglyceridové standardy (TAG / TG) v krvi žen (podle věku) / dívek a dívek (tj. Malých dětí nebo dospívajících). Jednotky: mmol / L a mg / dL.

Triglyceridy (TG) - pod normální hodnotou

Co znamenají nízké hladiny triglyceridů (TG) v krvi žen a mužů? Tento stav může být způsoben banální podvýživou (například v důsledku "škodlivé" stravy) nebo jako vedlejší účinek po užití některých léků. I z kyseliny askorbové (tj. Vitaminu C - ve vysokých dávkách). U lidí trpících hypertyreózou, CHOPN (chronická obstrukční plicní choroba), malabsorpčním syndromem, hyperparatyreózou lze pozorovat také snížené triglyceridy v biochemickém krevním testu. Další důvody pro jejich nízké sérové ​​hladiny jsou nedávná chirurgie, trauma, popáleniny nebo radiační terapie. Kriticky nízké hladiny - „varují“ před infarktem mozku.

PODROBNÉ O TOMTO ČLÁNKU:

Triglyceridy (TG) - nad normální

Vysoké hladiny triglyceridů (TG) v lipidovém profilu krve mohou lékařům naznačovat rizika onemocnění, jako je ateroskleróza, diabetes mellitus, pankreatitida (chronická nebo akutní / komplikace OP), tuková játra, cirhóza jater, hypertenze, IHD (ischemická choroba srdce) selhání ledvin (v chronické formě). A také přímo naznačují odložený infarkt myokardu, zvýšené riziko vzniku mozkové trombózy, obezity, dny. Kromě toho může být u lidí trpících alkoholismem pozorována hladina TG (mnohem vyšší než normální).

Uvědomte si, že zvýšené hladiny triglyceridů mohou být detekovány specificky u žen během těhotenství, během menopauzy (menopauzy), po užití antikoncepčních tablet nebo během hormonální léčby (zejména při užívání perorálního estrogenu). A konečně poukazují na čistě ženské onemocnění - PCOS (syndrom polycystických vaječníků).

PŘEČTĚTE NA NAŠE STRÁNCE:

Prevence triglyceridů (TG) norma

„Předpřipravení je předzvěstí!“ Nebo „Dávejte si pozor na neštěstí, když jsou pryč“ - starověcí předci nás učí. Namísto toho, aby se v budoucnu „hrdinsky“ řešily problémy s nadměrně vysokou hladinou triglyceridů (nebo nízkých), nebylo by lepší se ihned chránit vhodnou prevencí? Obdobně není ani moudré: dvakrát postupovat na stejné hrábě. To znamená, že po vyléčení z nemocí se opět vrátíme k „starým vyjetým kolejím“, což provokuje jejich opakovaný vývoj.

Prevence běžných hladin: zdravý životní styl a správná výživa. Mírné cvičení + kontrola kalorií, hmotnosti a pasu.

Jak se tedy můžete chránit před negativními účinky "normalizovaných" triglyceridů v krvi? Jak udržet vaše zdraví silné po mnoho let? Tak pozitivní a vitální!

 • Nenechte se unést alkoholickými nápoji (zejména pivem a vínem)!
 • Omezte ve své stravě počet sladkých a moučných výrobků (a „skladujte“ a zcela odstraňte). Namísto "sladkých" dortů a dortů - láska s celým srdcem: čerstvé (kyselé) ovoce, bobule (přednostně jahody a borůvky), stejně jako malé / mastné jogurty (od ověřených výrobců).
 • Jezte to - kyselé ovoce, tj. ne nasycený fruktózou (například, nejezte hodně hroznů, banánů, melounů a broskví). "Lean" na zelených jablek, mandarinek a pomerančů. Pokud opravdu chcete sladké ovoce - v množství nejvýše 100 gramů. za den.
 • Vezměte si to jako pravidlo (zejména pokud jste již přes 50): 2 krát týdně jíst mastné mořské ryby. To vám nejen ušetří vysoké triglyceridy, ale také sníží riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění nejméně o 30%!
 • Aktivně rozvíjet své vlastní kulinářské dovednosti, pomocí - nejen osvědčené produkty (bez škodlivých "obchod" přísady pro zvýšení trvanlivosti), ale také zdravé "nástroje" pro jejich přípravu. Tj „Pec“, parní gril (s roštem) nebo pánev (s ANTI / horkou plotýnkou).
 • K vaření domácích pokrmů nebo salátových zálivek nakupujte pouze ty nejlepší rostlinné oleje. Zdraví je nejdražší! Ideální - olivový olej. Vyloučit - margarín, sádlo a máslo. Dejte si pozor na výrobky (zejména "sklad") obsahující - palmový olej!
 • Výrazně snižují spotřebu masných výrobků, jako jsou uzené klobásy, slanina, slanina, klobásy nebo párky s vysokým obsahem vepřového masa. Koneckonců, není to nic za to, že Bůh považuje vepřové maso za „nečisté“. Nejlepší volba - klobása doktora! Není divu, že je tak pojmenovaná!
 • Správné vyvážení ve vašem denním menu - množství bílkovin. Střídání, doporučeno lékaři, množství živočišných bílkovin - se zeleninou (luštěniny / fazole, sója a tofu).
 • Snažte se jíst dostatek zeleniny (plus celozrnné moučné výrobky), čímž poskytne tělu dostatečné množství CELLULARU. Stačí vypít velké množství vody (čistá / pokojová teplota).

Jaké jsou triglyceridy v biochemické analýze krve?

Hladiny triglyceridů jsou důležitým ukazatelem biochemických procesů probíhajících v lidském těle. Zvláště pokud se jedná o nemoci jako hypertenze, obezita, angina pectoris, diabetes mellitus. Triglyceridy jsou často nejčasnějšími ukazateli zdravotních problémů.

Obsah

Abychom pochopili, co jsou triglyceridy v biochemickém krevním testu, je nutné znát podstatu látky a proč je pro tělo nezbytné.

Exkurze do biochemie

Triglyceridy patří do třídy lipidů, což je ester - konečný produkt sloučeniny glycerolu a kyseliny olejové. V lidském těle může být do glycerinu přidána také kyselina palmitová nebo kyselina stearová, častěji však kyselina olejová reaguje. Syntéza triglyceridů se vyskytuje převážně ve střevě, o něco méně v ledvinách a játrech.

Je známo, že triglyceridy jsou nedílnou součástí buněčných membrán a v případě hladovění se také ukládají v tukové tkáni. Současně se mohou rozdělit a tím se stát zdroji energie. Také dochází k opačné situaci - přebytek glukózy je přeměněn na triglyceridy komplexními biochemickými transformacemi.

Je to důležité. Navzdory výhodám, které triglyceridy mají pro tělo, patří do třídy „škodlivých“ lipidů a jsou součástí lipoproteinů s nízkou hustotou. Ty přispívají k vaskulární ateroskleróze a vzniku metabolického syndromu se všemi následujícími důsledky: diabetes, obezita, infarkty.

Tvorba plaku ve stěně cévy. Deska se mimo jiné skládá z triglyceridů.

Normální hladiny triglyceridů

Existuje přímo úměrný vztah "počet let - triglyceridy". Biochemie krve pomůže určit jejich úroveň. Měřený indikátor (jako glukóza) v mmol / l.

Je to důležité. Čím starší osoba, tím vyšší obsah triglyceridů.

Vzhledem k aktivnímu metabolismu a zvýšené tělesné spotřebě všech živin u dětí a mladistvých se tento ukazatel nezvyšuje nad 1,4 mmol / l. Dolní hranice normálu - 0,4 mmol / l.

U dospělých se hladiny triglyceridů pohybují v rozmezí od 0,5 do 3,7 mmol / l. U starších lidí se dolní hranice normy posouvá směrem nahoru (začíná na 0,65) a horní naopak naopak klesá na 3,3 mmol / l.

U mužů je hladina triglyceridů zpravidla o něco vyšší než u spravedlivějšího pohlaví. To je způsobeno antiaterogenním účinkem estrogenů a naopak atherogenními účinky (přispívající k ukládání „škodlivých“ lipidů) mužských pohlavních hormonů.

Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v biochemii krve, je to důvod, který je třeba podrobněji prozkoumat, aby se zjistila příčina.

Tabulka: Norma hladin triglyceridů podle věku a pohlaví

Příčiny kolísání hladiny triglyceridů

Zvýšení úrovně

Zvýšení triglyceridů je obvykle spojeno s několika závažnými stavy a chorobami:

 • Obezita (jako součást metabolického syndromu). Triglyceridy jsou uloženy v podkožním tuku, protože existuje jednoduchý vzor - čím silnější je tuková tkáň, tím více triglyceridů.
 • Dědičná (primární) hyperlipidemie. Vazba na mutace na úrovni genů zodpovědných za syntézu a metabolismus lipidů.
 • Endokrinní poruchy (hypotyreóza a diabetes). V hypotyreóze se metabolismus zpomaluje a při diabetes mellitus se přebytek glukózy přemění na tuk, zejména na triglyceridy.
 • Onemocnění jater (hepatitida, cirhóza, tuková degenerace) a onemocnění ledvin (všechny patologie vedoucí k chronickému selhání ledvin).
 • Problémy s pankreatem - pankreatitida různých etiologií a jako výsledek - Maldigestia syndrom (enzymatická deficience s poruchou trávení).

Pankreatitida způsobuje zvýšení triglyceridů

 • Užívání některých léků - hormonální antikoncepce, beta-blokátory, diuretika, interferony.

Poznámka Beta-blokátory jsou předepisovány pro srdeční problémy: ischemická choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu. Tyto léky snižují frekvenci stahů srdce, zabraňují tachyarytmiím, neumožňují rozšířit oblast nekrózy při infarktu myokardu. Jedním z vedlejších účinků těchto léčiv je však snížení metabolismu v tkáních, což vede ke snížení spotřeby triglyceridů a následně ke zvýšení jejich koncentrace.

 • Banální přejídání nebo prevalence ve stravě tukových potravin a snadno stravitelných sacharidů (cukrovinky, rychlé občerstvení, smažená jídla).

A o případech, kdy je hladina GGT v krvi zvýšena, se můžete dozvědět z článku na našich webových stránkách.

Snížení triglyceridů

Pokud jsou triglyceridy zvýšeny v biochemickém krevním testu, znamená to, že existují vážné zdravotní problémy. Redukce triglyceridů v krvi je však také nepříznivým znamením, které může znamenat:

 • střevní onemocnění spojená s malabsorpčním syndromem (nedostatek absorpce);

Mechanismus absorpce ve střevě. Při poruše malabsorpce dochází k absorpci tuku z potravy

 • chronické plicní onemocnění;
 • hypertyreóza;

Poznámka Zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy podporují katabolismus - rozpad všech nutričních substrátů v těle, včetně triglyceridů.

 • nekontrolovaný příjem multivitaminových komplexů, zejména s vysokým obsahem vitaminu C;
 • mentální poruchy vedoucí k podvýživě (anorexii).

Triglyceridy jsou důležité pro kardiologické a endokrinologické pacienty. Někdy triglyceridy jsou první, kdo "signalizuje" problémy v těle.

Triglyceridy krve (TGL)

Triglyceridy krve (TGL, TG, Trig, Triglyceridy, krevní tuky, neutrální tuky, TG) jsou tuky, jeden z hlavních zdrojů energie pro buňky těla.

Triglyceridy jsou ethery triatomického glycerolu a vyšších mastných kyselin (stearová, linolová, linolenová a palmitová atd.).

Triglyceridy vstupují do těla potravou (exogenní triglyceridy) a jsou syntetizovány v těle (endogenní triglyceridy). Ty se tvoří v játrech hlavně ze sacharidů.

Zvýšení jejich hladiny zvyšuje riziko srdečních onemocnění a krevních cév, stejně jako riziko vzniku akutní pankreatitidy.
(0)

Triglyceridy jsou zvýšeny v krvi: co to znamená (příčiny vysoké úrovně)

O nebezpečí "špatného" cholesterolu, každý ví, pozor na jejich zdraví. Mnohem menší pozornost je věnována zvýšeným hladinám triglyceridů a marně. Koneckonců, je bez nebezpečí.

Po obdržení výsledků analýz lidé někdy zjistí, že triglyceridy v krvi jsou zvýšeny. Zjistíme, kdy je čas vyzvánět alarm a co tento indikátor znamená.

Co jsou triglyceridy? Tento typ tuku (nazývaný také neutrální) je hlavním zdrojem energie pro lidské tělo. Dostáváme triglyceridy, stejně jako další tuky - nasycené a nenasycené - s jídlem. Jsou to jak v rostlinném oleji, tak ve smetaně a ve zvířecích tucích. Ve skutečnosti, 90% tuků, které konzumujeme, jsou triglyceridy. Kromě toho je tělo může syntetizovat nezávisle na sobě: od přebytku cukru a alkoholu. Triglyceridy spojené s lipoproteiny se pohybují krevními cévami do depotu tuků, takže koncentrace těchto tuků může být měřena v krevním séru.

Krevní test na triglyceridy je velmi důležitá studie v diagnostice kardiovaskulárních onemocnění.

Nicméně i u zdravého člověka, který nejedl 8 hodin, může být hladina triglyceridů v krvi zvýšena, takže lékař věnuje pozornost výkonu jiných krevních tuků, zejména LDL cholesterolu.

Aby bylo možné řádně připravit na krevní test na triglyceridy, je nutné, aby jíst nebo pít kávu a mléko po dobu 8-12 hodin, a také není vlak. Kromě toho, tři dny před analýzou je nutné upustit od užívání alkoholu. Nedodržení těchto pravidel může vést k nepřesným výsledkům.

Kdy je vysoká hladina triglyceridů pro pacienta nebezpečná?

Optimální rychlost triglyceridů v krvi je 150 až 200 mg / dl. Podle odborníků to znamená, že množství tuku v krvi s takovými čísly není nebezpečné. S touto hodnotou je riziko vzniku patologických změn v kardiovaskulárním systému minimální. Nicméně nedávný výzkum amerických vědců v Medical Center v Marylandu tyto tvrzení popírá. Podle lékařů ze Spojených států, pokud jsou triglyceridy zvýšeny na 100 mg / dl, může to vést k rozvoji aterosklerózy a infarktu myokardu. Němečtí lékaři se domnívají, že množství triglyceridů v krvi vyšší než 150 mg / dl je rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu. Velmi vysoká hladina triglyceridů v krvi (přes 1000 mg / dl) často vede k akutní pankreatitidě. Zvýšený obsah triglyceridů v krvi také ukazuje, že se u pacienta mohou objevit různá onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy a žláz slinivky břišní.

Tam je další nebezpečí kvůli vysoké úrovni triglyceridů v krvi. V lidském těle existují dva typy cholesterolu: HDL a LDL. Abychom nechodili do komplexních lékařských vysvětlení, můžeme říci: „dobrý“ cholesterol a „špatný“ cholesterol. Oba cholesteroly jsou vždy přítomny v lidském těle. Je to všechno o jejich vztahu. U zdravého člověka je to správné: existuje jen málo „špatného“ cholesterolu, „dobrého“ - hodně). Se správným poměrem cholesterolu a triglyceridů mírně nad 200 mg / dL se snižuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních komplikací. Tato podmínka se bohužel provádí zřídka. Pokud má tedy pacient zvýšenou hladinu triglyceridů a snižuje se hladina „dobrého“ cholesterolu, zvyšuje se riziko aterosklerózy.

Je to důležité! S věkem se zvyšuje rychlost triglyceridů. U mužů a žen je tato hodnota jiná.

Níže je uvedena tabulka běžných hladin těchto tuků.

Triglyceridy

Zvýšené a snížené triglyceridy

Co jsou triglyceridy?

Jak víte, triglyceridy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro buňky, jsou odvozeny od glycerolu. Příjem triglyceridů v lidském těle se vyskytuje s jídlem, pak jsou syntetizovány v tukové tkáni, pak v játrech a ve střevě. Jaká úroveň triglyceridů v krvi člověka závisí na věku. Pro diagnostiku aterosklerózy, stejně jako mnoho dalších nemocí, použijte analýzu triglyceridů. Semena rostlin, játra a tuková tkáň obsahují triglyceridy, které jsou nezbytnou součástí lidské potravy.

Až donedávna se věřilo, že pokud se vaše hladina triglyceridů pohybuje v rozmezí od 1,7 do 2,26 mmol / l, nemusíte mít strach z časných kardiovaskulárních onemocnění. Nedávný výzkum vědců ze zdravotnického střediska v USA, Marylandu, však ukazuje, že i s 1,13 mmol / l triglyceridů v krvi existuje riziko vzniku aterosklerózy cév a infarktu myokardu. Při posuzování situace je třeba vzít v úvahu další důležitý ukazatel - poměr cholesterolu.

Existují dva typy cholesterolu: LDL a HDL. Obvykle jsou přítomny v krvi jakékoli osoby, ale abychom byli zdraví co nejdéle, musí být poměr mezi typy cholesterolu správný. Odborníci na výživu často rozdělují cholesterol na „špatné“ a „dobré“, to zní jednodušší a podstata problému je zcela jistá: musí existovat velmi málo špatného cholesterolu a mnoho dobrých. Pokud je podmínka splněna, pak ani při hladině triglyceridů asi 2,26 mmol / l není riziko vzniku nebezpečných kardiovaskulárních onemocnění velké.

Rozsáhlá vědecká studie, kterou nedávno provedli finští vědci, dokládá, že lidé starší padesáti let, kteří mají nesprávnou rovnováhu cholesterolu a triglyceridů v krvi nad 2,3 mmol / l, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost infarktu myokardu než ti, kteří mají takový problém. nemá.

Špatná věc je, že nedostatek "dobrého" cholesterolu téměř vždy znamená zvýšení obsahu triglyceridů. Jak chránit vaše zdraví?

Triglyceridová norma

Míra triglyceridů se velmi liší v závislosti na věku, níže je tabulka podle věku mužů a žen: