Image

Cukrová křivka - norma v bodech testu tolerance glukózy, provedená a interpretace analýzy

V případě diabetu musí každý pacient podstoupit analýzu, označovanou jako „cukerná křivka“, taková studie krevní glukózy je také nutná během těhotenství, aby se zjistilo, zda má žena normální indikátor koncentrace cukru. Test glukózové tolerance, jak se také nazývá tato analýza, pomáhá správně diagnostikovat diabetes mellitus, zhoršený inzulin, za účelem stanovení charakteristik průběhu onemocnění.

Co je to křivka cukru

Test glukózové tolerance (zkráceně GTT) je laboratorní test, který je používán endokrinologií ke stanovení stavu tolerance glukózy nezbytné pro diagnostiku onemocnění, jako je prediabetes a diabetes. Studie určila ukazatele hladiny cukru v krvi u pacienta nalačno a po jídle, cvičení. Analýza glukózové tolerance se odlišuje cestou podání: perorální a intravenózní.

Když sacharidy vstupují do těla, množství cukru v krvi se zvyšuje v 10-15 minutách, zvyšuje se na 10 mmol / l. Během normálního provozu slinivky břišní, po 2-3 hodinách se cukr vrátí do normálu - 4,2-5,5 mmol / l. Zvýšení koncentrace glukózy po 50 letech se nepovažuje za normální věkový projev. Vzhled takového znaku v každém věku naznačuje vývoj diabetu 2. typu. Určit nemoc a slouží GTT.

Indikace pro analýzu

Tato diagnostická výzkumná metoda, jako je glykemická křivka, je nezbytná pro zjištění koncentrace cukru v krvi v různých časech a pro zjištění reakce organismu s dalším zatížením podávání glukózy. Kromě osob, u nichž již byl diagnostikován diabetes, je GTT předepsán v případech:

 • pokud se hmotnost pacienta rychle zvyšuje;
 • cukr nalezený v moči;
 • neustále se zvyšující tlak;
 • byla diagnostikována polycystická vaječník;
 • během těhotenství (jestliže indexy moči, přibývání na váze, tlak se odchyluje od normy);
 • s genetickou predispozicí (přítomnost příbuzných s diabetem).

Příprava na analýzu

Studie nevyžaduje předchozí speciální přípravu a změnu obvyklého způsobu života, protože vyloučení nebo omezení potravin s vysokým obsahem sacharidů v potravinách může vést k nesprávným výsledkům. Během tří dnů před testem by neměla být dieta změněna, užívání léků by mělo být koordinováno s lékařem. Pro spolehlivost výsledků výzkumu se předpokládá, že je v klidu, je zakázáno kouřit a fyzicky namáhat. Během menstruace je lepší provádět testy.

Jak projít

Pacient daruje krev do křivky cukru ze žíly nebo prstu a její normy jsou schváleny pro typ plotu. Diagnóza poskytuje opakované dárcovství krve: poprvé, kdy je plot proveden na lačný žaludek, po 12 hodinách rychle (je povoleno používat pouze vodu). Poté musíte obdržet glukózu rozpuštěnou ve sklenici vody. Doporučuje se testovat glykemickou křivku každou půl hodinu po dobu dvou hodin po požití sacharidové náplně. V praxi se však častěji provádí jedna analýza 0,5 - 2 hodiny po spotřebování roztoku glukózy.

Jak ředit glukózu pro analýzu cukru

Test bude vyžadovat glukózu, kterou je nutno vzít s sebou, protože roztok musí být připraven bezprostředně před použitím. Pro rozpuštění potřebujete čistou vodu nesycenou oxidem uhličitým. Do studie nařídí lékař požadovanou koncentraci roztoku pro daný postup. 50 g glukózy se odebírá na zkušební hodinu, po dobu 2 hodin - 75 g, po dobu tří hodin - již 100 g. Glukóza se zředí ve sklenici vařené nebo nesycené minerální vody. Je dovoleno přidávat trochu citrónové šťávy (krystaly kyseliny citrónové), protože ne každý může pít sladkou vodu na prázdný žaludek.

Interpretace výsledků

Při hodnocení ukazatelů se berou v úvahu faktory ovlivňující výsledek a diabetes nelze diagnostikovat pouze samotným testem. Pacientův odpočinek, problémy s gastrointestinálním traktem, přítomnost nádorů, infekční onemocnění, která interferují s absorpcí cukru, ovlivňují celkovou glykemickou křivku. Výsledek testu glukózové tolerance v podstatě závisí na použití psychotropních, diuretických léčiv, antidepresiv, morfinu, také kofeinu a adrenalinu. Zkreslení je také možné, pokud nejsou dodržovány přísné pokyny pro odběr krve.

Normová křivka cukru

Cukrová zátěž je nezbytná k identifikaci skrytých možných metabolických poruch těla. Míry výsledků se nastavují v závislosti na metodě odběru vzorků - od žíly nebo od prstu:

Test tolerance glukózy, křivky cukru: analýza a rychlost, jak projít, výsledky

Mezi laboratorními studiemi určenými k identifikaci porušení metabolismu uhlohydrátů bylo získáno velmi důležité místo glukózovým tolerančním testem, glukózovou tolerancí (glukózovou zátěží) testem - GTT, nebo, jak se často nazývá „cukerná křivka“.

Základem této studie je insulární odpověď na příjem glukózy. Bezpochyby potřebujeme uhlohydráty, aby však mohli plnit svou funkci, dávat sílu a energii, je nutný inzulín, který reguluje jejich úroveň, omezuje obsah cukru, pokud člověk spadá do kategorie sladkých zubů.

Jednoduchý a spolehlivý test

V jiných, poměrně často případech (nedostatečnost ostrovního aparátu, zvýšená aktivita kontra inzulínových hormonů atd.) Může hladina glukózy v krvi významně vzrůst a vést ke stavu zvanému hyperhycemie. Míra a dynamika vývoje hyperglykemických stavů může být ovlivněna mnoha činiteli, nicméně skutečnost, že nedostatek inzulínu je hlavní příčinou nepřijatelného zvýšení hladiny cukru v krvi, již není pochybnost - to je důvod, proč test glukózové tolerance, „cukerná křivka“, HGT nebo test tolerance glukózy Je široce používán v laboratorní diagnostice diabetu. Přestože je GTT používán a pomáhá při diagnostice dalších nemocí.

Nejvhodnější a nejběžnější vzorek glukózové tolerance je považován za jednorázovou dávku sacharidů odebraných orálně. Výpočet je následující:

 • 75 g glukózy, zředěné sklenicí teplé vody, se podává osobě, která není zatížena kilemi;
 • Lidé, kteří mají velkou tělesnou hmotnost, a ženy, které jsou ve stavu těhotenství, zvyšují dávku na 100 g (ale ne více!);
 • Děti se nepokoušejí přetížit, takže počet je počítán přesně podle jejich hmotnosti (1,75 g / kg).

2 hodiny po opití glukózy je kontrolována hladina cukru, přičemž výsledek analýzy získané před zátěží (na prázdný žaludek) je výchozím parametrem. Norma hladiny cukru v krvi po požití takového sladkého „sirupu“ by neměla překročit hodnotu 6,7 mmol / l, i když v některých zdrojích může být uvedeno nižší číslo, například 6,1 mmol / l, proto by se při rozluštění analýz mělo zaměřit na konkrétní laboratoř provádějící zkoušky.

Pokud se během 2-2,5 hodin zvýší obsah cukru na 7,8 mol / l, pak tato hodnota již dává důvod pro registraci porušení tolerance glukózy. Indikátory nad 11,0 mmol / l - zklame: glukóza do své normy není zvláště ve spěchu, nadále zůstává na vysokých hodnotách, což znamená, že přemýšlíte o špatné diagnóze (DM), která poskytuje pacientovi NE sladký život - s glukosimetrem, dietou, pilulkami a pravidelnými navštívit endokrinologa.

A zde je, jak změna v datech diagnostických kritérií vypadá v tabulce v závislosti na stavu metabolismu sacharidů u určitých skupin lidí:

Mezitím, pomocí jediného stanovení výsledků v porušení metabolismu sacharidů, můžete přeskočit vrchol "křivky cukru", nebo nečekejte, až se sníží na počáteční úroveň. V tomto ohledu jsou nejspolehlivějšími metodami měření koncentrace cukru 5krát během 3 hodin (1, 1,5, 2, 2,5, 3 hodiny po užití glukózy) nebo 4krát každých 30 minut (poslední měření po 2 hodinách).

Vrátíme se k otázce, jak se provádí analýza, nicméně moderní lidé již nejsou spokojeni s pouhým uvedením podstaty výzkumu. Chtějí vědět, co se děje, jaké faktory mohou ovlivnit konečný výsledek a co je třeba udělat, aby nebyli registrováni u endokrinologa, jako u pacientů, kteří pravidelně psají zdarma léky na léčbu diabetu.

Norma a odchylky testu tolerance glukózy

Norma testu zátěže glukózy má horní hranici 6,7 mmol / l, počáteční hodnota indexu, ke kterému bývá glukóza přítomná v krvi, se bere jako dolní mez - u zdravých lidí se rychle vrátí k původnímu výsledku a u diabetiků „uvízne“ ve vysokých číslech. V tomto ohledu obecně neexistuje dolní hranice normy.

Snížení zátěžového testu glukózy (což znamená, že glukóza nemá schopnost vrátit se do své původní digitální polohy) může indikovat různé patologické stavy těla, což vede ke zhoršení metabolismu sacharidů a snížení tolerance glukózy:

 1. Latentní diabetes mellitus typu II, který nevykazuje příznaky onemocnění v normálním prostředí, ale připomíná problémy v těle za nepříznivých okolností (stres, trauma, intoxikace a intoxikace);
 2. Vývoj metabolického syndromu (syndrom inzulinové rezistence), který zase znamená poměrně závažnou patologii kardiovaskulárního systému (arteriální hypertenze, koronární insuficience, infarkt myokardu), často vedoucí k předčasnému úmrtí osoby;
 3. Nadměrná aktivní činnost štítné žlázy a přední hypofýzy;
 4. Utrpení centrální nervové soustavy;
 5. Porucha regulační činnosti (převaha aktivity jednoho z oddělení) autonomního nervového systému;
 6. Gestační diabetes (během těhotenství);
 7. Zánětlivé procesy (akutní a chronické), lokalizované v pankreatu.


Je třeba poznamenat, že ačkoliv se GTT neuvádí jako rutinní laboratorní testy, každý člověk by měl mít na paměti „cukernou křivku“, takže v určitém věku a za určitých okolností nesmí chybět vývoj takových strašných nemocí, jako je diabetes mellitus a metabolismus. syndrom A tím více si musíte pamatovat na včasný test tolerance glukózy, protože předpoklady již byly zřejmé a osoba přidaná do rizikové skupiny.

Kdo hrozí, že se dostane pod zvláštní kontrolu

Test glukózové tolerance je primárně vyžadován u rizikových osob (rozvoj diabetu typu II). Některé patologické stavy, které jsou periodické nebo trvalé, ale ve většině případů vedou k narušení metabolismu sacharidů a rozvoji diabetu, jsou v zóně zvláštní pozornosti:

 • Případy diabetu v rodině (diabetes v krvi);
 • Nadváha (BMI - index tělesné hmotnosti vyšší než 27 kg / m2);
 • Zhoršená porodnická anamnéza (spontánní potrat, porod plodu, velký plod) nebo těhotenský diabetes během těhotenství;
 • Arteriální hypertenze (krevní tlak vyšší než 140/90 mm. Hg. St);
 • Porušení metabolismu tuků (laboratorní parametry lipidového spektra);
 • Vaskulární onemocnění aterosklerotickým procesem;
 • Hyperurikémie (zvýšená kyselina močová v krvi) a dna;
 • Epizodické zvýšení hladiny cukru v krvi a moči (s psycho-emocionálním stresem, chirurgickým zákrokem, jinou patologií) nebo periodické nepřiměřené snížení jeho hladiny;
 • Dlouhodobý chronický průběh onemocnění ledvin, jater, srdce a cév;
 • Projevy metabolického syndromu (různé možnosti - obezita, hypertenze, metabolismus lipidů, krevní sraženiny);
 • Chronické infekce;
 • Neuropatie neznámého původu;
 • Použití diabetických léčiv (diuretika, hormony atd.);
 • Věk po 45 letech.

Zkouška tolerance glukózy v těchto případech se doporučuje provést, i když koncentrace cukru v krvi odebraná nalačno nepřesahuje normální hodnoty.

Co ovlivňuje výsledky GTT

Osoba, u které existuje podezření na poruchu glukózové tolerance, by měla vědět, že výsledky „cukrové křivky“ mohou ovlivnit mnohé faktory, i když ve skutečnosti diabetes ještě neohrožuje:

 1. Pokud si denně dopřáváte mouku, koláče, sladkosti, zmrzlinu a další sladké pochoutky, glukóza vstupující do těla nebude mít čas na to, aby se využila bez toho, aby se přihlížela k intenzivní práci ostrovního aparátu, to znamená, že zvláštní láska ke sladkým potravinám se může projevit snížením tolerance glukózy;
 2. Intenzivní svalová zátěž (trénink u sportovců nebo těžké fyzické práce), která není zrušena den před a v den analýzy, může vést ke zhoršení tolerance glukózy a zkreslení výsledků;
 3. Fanoušci tabákového kouře riskují, že budou nervózní, protože se objeví „perspektiva“ porušení metabolismu sacharidů, pokud není dostatek času, aby se vzdal zlozvyku. To platí zejména pro ty, kteří kouří pár cigaret před vyšetřením, a pak spěchají do laboratoře, což způsobuje dvojí poškození (před odběrem krve, musíte sedět půl hodiny, zadržet dech a uklidnit se, protože výrazný psycho-emocionální stres také vede k narušení výsledků);
 4. Během těhotenství, ochranný mechanismus hypoglycemia vyvinutý v průběhu evoluce je zahrnuta, která, podle odborníků, přináší více škody na plod než hyperglykemický stav. V tomto ohledu může být tolerance glukózy přirozeně poněkud snížena. "Špatné" výsledky (snížení hladiny cukru v krvi) lze také brát jako fyziologickou změnu metabolismu sacharidů, což je dáno tím, že do práce jsou zahrnuty hormony dětské slinivky břišní, které začaly fungovat.
 5. Nadváha není známkou zdraví, obezita je ohrožena řadou nemocí, kde diabetes, pokud neotevře seznam, není na posledním místě. Mezitím, změna v testech testů k lepšímu může být získána od lidí zatížených kilemi, ale ještě netrpí cukrovkou. Mimochodem, pacienti, kteří se časem vzpomínali a dostali se na tuhou stravu, se stali nejen štíhlými a krásnými, ale také vypadli z počtu potenciálních endokrinologických pacientů (hlavní věcí není rozebrat a dodržovat správnou dietu);
 6. Výsledky testu gastrointestinální tolerance mohou být významně ovlivněny gastrointestinálními problémy (zhoršená motilita a / nebo absorpce).

Tyto faktory, které, i když se vztahují (v různé míře) k fyziologickým projevům, vás mohou velmi znepokojovat (a nejspíše ne nadarmo). Změna výsledků nemůže být vždy ignorována, protože touha po zdravém životním stylu je neslučitelná se špatnými návyky, nebo s nadměrnou váhou nebo nedostatkem kontroly nad jejich emocemi.

Organismus může dlouhodobě působit dlouhodobě negativním faktorem, ale v určité fázi se může vzdát. A pak porušení metabolismu uhlohydrátů nemůže být imaginární, ale skutečné a test na glukózovou toleranci může o tom svědčit. Koneckonců, i takové velmi fyziologické podmínky, jako je těhotenství, ale s poruchou tolerance glukózy, mohou nakonec vést k definitivní diagnóze (diabetes mellitus).

Jak provést glukózový toleranční test, abyste získali správné výsledky.

Chcete-li získat spolehlivé výsledky testu naložení glukózy, osoba v předvečer cesty do laboratoře by se měla řídit některými jednoduchými tipy:

 • 3 dny před zahájením studie je nežádoucí významně změnit něco ve vašem životním stylu (normální práce a odpočinek, obvyklá fyzická aktivita bez zbytečné pečlivosti), ale dieta by měla být poněkud kontrolována a držet se množství sacharidů doporučených lékařem denně (≈ 125 -150 g). ;
 • Poslední jídlo před studií by mělo být dokončeno nejpozději do 10 hodin;
 • Žádné cigarety, káva a nápoje obsahující alkohol by neměly trvat alespoň půl dne (12 hodin);
 • Nemůžete naložit sami s nadměrnou fyzickou aktivitou (sportovní a jiné rekreační aktivity by měly být odloženy na jeden den nebo dva);
 • Je nutné přeskočit v předvečer užívání individuálních léků (diuretika, hormony, neuroleptika, adrenalin, kofein);
 • Pokud se den analýzy shoduje s měsíčním obdobím u žen, měla by být studie odložena o další dobu;
 • Test může ukázat nesprávné výsledky, pokud byla krev darována během silných emočních prožitků, po operaci, ve vrcholu zánětlivého procesu, cirhóze jater (alkoholické), zánětlivých lézích jaterního parenchymu a onemocněních gastrointestinálního traktu, které se vyskytují při poruchách absorpce glukózy.
 • Nesprávné hodnoty digitálního GTT mohou nastat při poklesu draslíku v krvi, porušení funkčních schopností jater a některých endokrinních patologií;
 • 30 minut před odběrem krve (odebíraným z prstu) by měla osoba, která přijede na vyšetření, sedět tiše v pohodlné poloze a myslet na něco dobrého.

V některých (pochybných) případech se glukózová zátěž provádí podáním intravenózně, když to uděláte - lékař rozhodne.

Jak se provádí analýza

První analýza se provádí nalačno (jeho výsledky se považují za výchozí pozici), poté se podává glukóza, jejíž množství bude určeno podle stavu pacienta (dětství, obézní osoba, těhotenství).

U některých lidí může sladký sladký sirup nalačno způsobit pocit nevolnosti. Aby se tomu zabránilo, je vhodné přidat malé množství kyseliny citrónové, která zabrání nepříjemným pocitům. Pro stejný účel v moderních klinikách může nabídnout ochucenou verzi koktejlu glukózy.

Po obdržení „nápoje“ je vyšetřovaná osoba poslána „chodit“ nedaleko laboratoře. Když se dospěje k další analýze, zdravotníci řeknou, bude to záležet na intervalech a četnosti, s jakou se studie uskuteční (za půl hodiny, hodinu nebo dvě? 5 krát, 4, 2 nebo dokonce jednou?). Je zřejmé, že lhaní pacienti „cukerná křivka“ se provádějí na pracovišti (laborant přichází sám).

Mezitím jsou jednotliví pacienti tak zvědaví, že se snaží provádět výzkum sami, aniž by opustili domov. No, imitace THG do určité míry může být považována za analýzu cukru doma (měření na prázdném žaludku s glukometrem, snídaně, odpovídající 100 gramům sacharidů, kontrola zvýšení a snížení glukózy). Je samozřejmě lepší, aby pacient nepočítal žádné koeficienty přijaté pro interpretaci glykemických křivek. Jednoduše zná hodnoty očekávaného výsledku, porovnává s dosaženou hodnotou, zapisuje je, aby nezapomněl, a později je hlásí lékaři, aby podrobněji prezentoval klinický obraz průběhu onemocnění.

V laboratorních podmínkách je glykemická křivka získaná po určité době krevním testem a odráží grafický obraz chování glukózy (vzestup a pád), vypočítává hyperglykemické a další faktory.

Baudouinův koeficient (K = B / A) se vypočítá na základě numerické hodnoty nejvyšší hladiny glukózy (píku) během doby studie (B - max, čitatel) na počáteční koncentraci cukru v krvi (Aish, jmenovatel nalačno). Normálně je tento indikátor v rozmezí 1,3 - 1,5.

Rafaleskiho koeficient, který se nazývá postglycemic, je poměr hodnoty koncentrace glukózy 2 hodiny poté, co osoba vypila kapalinu nasycenou sacharidy (čitatel) k numerickému vyjádření hladiny cukru nalačno (jmenovatel). U osob, které neznají problémy s metabolismem uhlohydrátů, tento ukazatel nepřekračuje meze stanovené normy (0,9 - 1,04).

Samozřejmě, že pacient sám, pokud opravdu chce, může také praktikovat, něco kreslit, počítat a předpokládat, musí však mít na paměti, že v laboratoři se používají jiné (biochemické) metody pro měření koncentrace sacharidů v čase a vynesení grafu.. Měřič krevní glukózy používaný diabetiky je určen pro rychlou analýzu, proto výpočty založené na jeho indikacích mohou být chybné a pouze matoucí.

Co je to křivka cukru a co z ní lze určit?

V procesu výzkumu se používají různé metody testování glukózy.

Jedním z těchto testů je test cukerné křivky. To vám umožní plně posoudit klinickou situaci a předepsat správnou léčbu.

Co je to?

Test glukózové tolerance, jinými slovy křivka cukru, je další laboratorní metodou testování cukru. Postup probíhá v několika etapách s přípravou. Krev se opakovaně odebírá z prstu nebo ze žíly k vyšetření. Na základě každého plotu je plán ve výstavbě.

Co analýza ukazuje? Ukazuje lékaři odpověď těla na zatížení cukrem a demonstruje vlastnosti průběhu onemocnění. Pomocí GTT je sledována dynamika, absorpce a transport glukózových buněk.

Křivka je graf, který je tvořen body. Skládá se ze dvou os. Časové intervaly se zobrazují na vodorovné čáře, hladina cukru se zobrazuje na svislé čáře. V podstatě je křivka postavena na 4-5 bodech s intervalem půl hodiny.

První značka (na prázdném žaludku) je nižší než ostatní, druhá (po zátěži) je vyšší, třetí značka (zátěž za hodinu) je kulminačním bodem grafu. Čtvrtá značka ukazuje pokles hladin cukru. Neměla by být nižší než první. Normálně body křivky nemají ostré skoky a nespojitosti mezi sebou.

Výsledky závisí na mnoha faktorech: hmotnosti, věku, pohlaví, zdravotním stavu. Výklad těchto údajů provádí ošetřující lékař. Včasné odhalení abnormalit pomáhá předcházet rozvoji onemocnění pomocí preventivních opatření. V takových případech je předepsána hmotnost, výživa a fyzická zátěžová korekce.

Kdy a komu je předepsána analýza?

Graf vám umožňuje určit výkonnost dynamiky a odezvu těla během zatížení.

GTT je jmenován v následujících případech:

 • polycystické vaječníky;
 • detekce latentního diabetu;
 • stanovení dynamiky cukru u diabetu;
 • detekce cukru v moči;
 • přítomnost příbuzných s diagnózou diabetu;
 • během těhotenství;
 • rychlý přírůstek hmotnosti.

Provádí se během těhotenství s odchylkami od norem analýzy moči pro detekci gestačního diabetu. V normálním stavu se inzulín v ženském těle vyrábí ve větším objemu. Chcete-li zjistit, jak tento úkol zvládá slinivku břišní, umožňuje GTT.

Za prvé, testování je určeno ženám, které měly abnormality v předchozím těhotenství, s indexem tělesné hmotnosti> 30, a ženám, jejichž příbuzní mají diabetes. Analýza se provádí nejčastěji v období 24-28 týdnů. Po dvou měsících po narození se studie provede znovu.

Gestační diabetes:

Kontraindikace pro testování:

 • poporodní období;
 • zánětlivé procesy;
 • pooperační období;
 • infarkty;
 • cirhóza jater;
 • zhoršená absorpce glukózy;
 • stres a deprese;
 • hepatitida;
 • kritické dny;
 • dysfunkce jater.

Příprava a provedení zkoušky

Provedení testu tolerance glukózy vyžaduje splnění následujících podmínek:

 • držet se normální stravy a nemění ji;
 • vyhnout se nervovým rázům a stresovým účinkům před a během studie;
 • dodržovat normální fyzickou aktivitu a cvičení;
 • Nekuřte před a během GTT;
 • vyloučit alkohol za den;
 • vyloučit léky;
 • nevykonávají lékařské a fyzioterapeutické procedury;
 • poslední jídlo je 12 hodin před zákrokem;
 • nepodléhají rentgenovému a ultrazvukovému vyšetření;
 • během celého zákroku (2 hodiny) nemůžete jíst a pít.

Léky, které jsou vyloučeny bezprostředně před testováním, zahrnují: antidepresiva, adrenalin, hormony, glukokortikoidy, metformin a další hypoglykemická, diuretická, protizánětlivá léčiva.

Pro výzkum vyžaduje speciální roztok glukózy. Připravuje se bezprostředně před zkouškou. Glukóza se rozpustí v minerální vodě. Dovoleno přidat trochu citronové šťávy. Koncentrace závisí na časovém intervalu a bodech grafu.

Testování trvá v průměru 2 hodiny, prováděné v dopoledních hodinách. Pacient se nejprve vezme ke studiu krve na prázdný žaludek. Po 5 minutách se přidá roztok glukózy. Po půl hodině je analýza opět předložena. Následný odběr krve probíhá v intervalu 30 minut.

Podstatou techniky je stanovení ukazatelů bez zatížení, pak dynamika se zatížením a intenzita poklesu koncentrace. Na základě těchto dat a sestavení grafu.

GTT doma

Obvykle je GGT prováděna ambulantně nebo v nezávislých laboratořích za účelem identifikace patologií. S diagnostikovaným diabetem může pacient provést studii doma a vytvořit si vlastní křivku cukru. Normy pro rychlý test jsou stejné jako pro laboratorní analýzu.

Pro tuto metodu používá běžný glukometr. Studie se také provádí nejprve na prázdný žaludek, pak se zátěží. Intervaly mezi studiemi - 30 minut. Před každým propíchnutím prstu se použije nový testovací proužek.

Při domácím testu se výsledky mohou lišit od laboratorních hodnot. To je způsobeno malou chybou měřicího zařízení. Jeho nepřesnost je asi 11%. Před analýzou jsou dodržována stejná pravidla jako při testování v laboratorních podmínkách.

Video od Dr. Malysheva o třech testech na diabetes:

Interpretace výsledků

Při interpretaci údajů se bere v úvahu řada faktorů. Na základě samotné analýzy není stanovena diagnóza diabetu.

Koncentrace cukru v kapilární krvi je o něco nižší než koncentrace žil:

 1. Normová křivka cukru. Indikátory jsou považovány za normální až do zatížení 5,5 mmol / l (kapiláry) a 6,0 mmol / l (žilní), po půl hodině - až 9 mmolů. Hladina cukru 2 hodiny po naložení až 7,81 mmol / l se považuje za platnou hodnotu.
 2. Porušení tolerance. Výsledky v rozmezí 7,81–11 mmol / l po zátěži jsou považovány za prediabetes nebo sníženou toleranci.
 3. Diabetes. Pokud ukazatele analýzy překročí značku 11 mmol / l, pak to znamená přítomnost diabetu.
 4. Norma během těhotenství. Na lačný žaludek je normální až 5,5 mmol / l, bezprostředně po cvičení až 10 mmol / l, po 2 hodinách asi 8,5 mmol / l.

Možné odchylky

V případě možných odchylek je přiřazen opakovaný test, jehož výsledky umožní potvrzení nebo vyvrácení diagnózy. Když se potvrdí, zvolí se linie léčby.

Odchylky od normy mohou hovořit o možných stavech těla.

Patří mezi ně:

 • funkční poruchy nervového systému;
 • zánět slinivky břišní;
 • další zánětlivé procesy;
 • hypofyzární hyperfunkce;
 • snížená absorpce cukru;
 • přítomnost nádorových procesů;
 • problémy s trávicím traktem.

Před opakovanými GTT podmínkami přípravy jsou přísně dodržovány. V případě porušení tolerance u 30% lidí lze ukazatele udržet po určitou dobu a pak se vrátit do normálu bez lékařského zásahu. V 70% zůstávají výsledky nezměněny.

Dvě další indikace latentního diabetu mohou být zvýšení cukru v moči na přijatelnou úroveň v krvi a mírně zvýšené míry v klinické analýze, které nepřekračují normu.

Odborný komentář. Yaroshenko, vedoucí laboratoře:

Klíčovou složkou spolehlivé křivky cukru je správná příprava. Důležitým bodem je chování pacienta během zákroku. Vzrušení, kouření, příjem nápojů, ostré pohyby jsou vyloučeny. Povoleno používat malé množství vody - nemá to vliv na konečné výsledky. Správná příprava je klíčem k spolehlivým výsledkům.

Cukrová křivka je důležitá analýza, která se používá k určení reakce těla na stres. Včasná diagnostika tolerance umožní pouze preventivní opatření.

Rychlost křivky cukru - jak projít, ukazatele normy na bodech

Podle oficiálních statistik WHO je diabetes mellitus jednou z nejčastějších endokrinních patologií. V tomto ohledu patří mezi nejvýznamnější studie pravidelná vyšetření hladiny cukru, která umožní včas zjistit tuto patologii a zahájit komplexní léčbu.

Nejvíce informativní pro podezření na diabetes mellitus je křivka cukru.

Termín cukerná křivka znamená klasický glukózový toleranční test (glukózový toleranční test nebo GTT).

GTT umožňuje komplexní posouzení stavu metabolismu sacharidů u pacienta. GTT umožňuje identifikovat nejen diabetes mellitus (DM), ale také stav jako porušení tolerance glukózy. Mnozí odborníci s poruchou glukózové tolerance jsou považováni za pre-diabetický stav. To znamená, že při včasné identifikaci příčin vzniku glukózové nesnášenlivosti a korekci hladiny cukru v krvi (speciální dieta, normalizace tělesné hmotnosti atd.) Lze zabránit diabetu.

Indikace pro analýzu

U pacientů s: t

 • nadváha;
 • metabolický syndrom;
 • aterosklerotické vaskulární onemocnění;
 • vysoký krevní tlak (zejména s dekompenzovaným tokem a výskytem hypertenzních krizí);
 • dna;
 • porucha mikrocirkulace;
 • zatížená rodinná anamnéza (přítomnost diabetu u blízkých příbuzných);
 • symptomy diabetu (svědění kůže, suchých sliznic a kůže, konstantní ospalost nebo nervozita, snížená imunita, častá diuréza, ztráta hmotnosti, konstantní žízeň atd.);
 • zatížený porodnickou anamnézou (neplodnost, obvyklý potrat, velký plod, gestační diabetes a rozvoj diabetické fetopatie, pozdní gestaza těhotenství, narození mrtvého plodu atd.);
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • chronické jaterní patologie;
 • nefropatie nebo retinopatie neznámého původu;
 • přetrvávající pustulární onemocnění kůže;
 • častá infekční onemocnění;
 • chronické periodontální onemocnění;
 • neuropatie neznámého původu;
 • feochromocytom;
 • thyrotoxikóza;
 • akromegálie, atd.

Analýza cukerné křivky v průběhu těhotenství se provádí na 24-28 týdnech těhotenství podle plánu. Podle údajů, pokud máte podezření na vývoj gestačního diabetu, je možné opakovat analýzu křivky cukru během těhotenství.

Je třeba poznamenat, že pacienti z rizikových skupin (osoby s poruchou glukózové tolerance, pacienti s anamnézou rodinné anamnézy, ženy s anamnézou gestačního diabetes mellitus atd.) By měli podstoupit vyšetření endokrinologem jednou ročně (jak je uvedeno).

Testy tolerance glukózy jsou kontraindikovány u:

 • pacientů mladších 14 let;
 • osoby s těžkými zraněními, popáleninami, akutními infekčními a somatickými patologiemi;
 • pacienti po operaci;
 • Osoby, jejichž ukazatel cukru nalačno přesahuje 7,0. mol na litr.

Jak otestovat křivku cukru

Diagnóza křivek cukru může být prováděna pouze ve směru ošetřujícího lékaře. K provádění obvyklé kontroly hladiny glukózy se používá tenká hladina cukru v krvi.

Dávkování glukózy pro zatížení cukrem se vypočítá individuálně a závisí na tělesné hmotnosti pacienta. Pro každý kilogram tělesné hmotnosti je předepsáno 1,75 gramu glukózy, ale celková dávka glukózy nesmí překročit 75 gramů najednou, bez ohledu na tělesnou hmotnost.

Cukrová křivka: příprava k analýze

Analýza se provádí výhradně nalačno. Od posledního jídla by mělo být nejméně osm hodin. Před absolvováním analýzy můžete pít vařenou vodu.

Do 3 dnů před provedením testu na křivku cukru se doporučuje dodržovat normální stravu, sledovat dostatečné množství spotřebované tekutiny a také odmítnout přijmout alkohol.

Nekuřte před zkouškou. Je také nutné omezit fyzickou námahu a vliv psychogenních faktorů.

Pokud je to možné, po konzultaci s lékařem se doporučuje odmítnout užívání léků, které mohou zkreslit výsledky testu po dobu tří dnů.

Zvýšené hladiny glukózy v analýze lze pozorovat u pacientů užívajících thiazidy, kofein, estrogen, glukokortikosteroidy, stejně jako léky růstového hormonu.

Nízká hladina cukru v krvi může být pozorována u lidí podstupujících léčbu anabolickými steroidy, propranololem, salicyláty, antihistaminiky, vitamínem C, inzulínem, perorálními léky snižujícími cukr.

Jak se provádí analýza

Pro výzkum používal žilní krev. Samotná analýza se provádí enzymovou (hexokinázovou) metodou.

Norma cukerné křivky testu tolerance glukózy

Před testem se pomocí glukometru vyhodnocuje indikátor glukózy nalačno. Pokud je výsledek vyšší než 7,0 mmol na litr, neprovádí se GTT analýza, ale provádí se jednoduchý odběr krve ze žíly pro glukózu.

Po obdržení tochakovova výsledku pod 7,0 se pacientovi podá glukóza k pití (množství závisí na hmotnosti pacienta) a získané výsledky se vyhodnotí po dvou hodinách.

Rychlost křivky cukru po 2 hodinách - méně než 7,8 mmol na litr.

Po obdržení výsledků nad 7,8, ale nižších než 11,1 se provede primární diagnóza - snížená tolerance glukózy.

Výsledek nad 11,1 ukazuje, že pacient má diabetes.

Příklad norem cukerné křivky podle bodů:

Cukrová křivka během těhotenství je normální

Stejným způsobem se provádí analýza křivky cukru během těhotenství. Po vyšetření těhotné ženy dávají pít glukózu rozpuštěnou v 0,3 l vody a výsledky jsou hodnoceny po dvou hodinách.

Indikátory norem křivky cukru v těhotenství nalačno:

 • nižší než 5,1 v úrovni tochakov - normální průběh těhotenství;
 • nad 5,1, ale méně než 7,0 - je pravděpodobný rozvoj gestačního diabetu;
 • nad 7 - pravděpodobně projeví diabetes.
 • nižší než 8,5 - normální průběh těhotenství;
 • nad 8,5, ale méně než 11,0 - je pravděpodobný rozvoj gestačního diabetu;
 • nad 11,1 - je pravděpodobné, že se projeví diabetes mellitus.

Příčiny změn hladiny cukru v krvi

Zvýšené hladiny glukózy mohou hovořit o:

 • SD;
 • nadbytek kontrainzulárních hormonů;
 • thyrotoxikóza;
 • patologie postihující slinivku břišní (pankreatitida, cystická fibróza atd.);
 • chronické onemocnění jater;
 • různé nefropatie;
 • akutní stres;
 • těžké fyzické zatížení;
 • infarkt myokardu;
 • přítomnost receptorových receptorů.

Rovněž hladina glukózy může být zvýšena u chronicky kuřáků.

Snížené hladiny glukózy mohou indikovat:

 • dlouhotrvající hladovění, plýtvání, dodržování nízkosacharidové stravy;
 • porušení absorpce sacharidů ve střevě;
 • chronické onemocnění jater;
 • hypotyreóza;
 • hypopituitarismus;
 • různé fermentopatie;
 • postnatální hypoglykémie u diabetické fetopatie;
 • inzulinom;
 • sarkoidóza;
 • onemocnění krve.

Léčba glukózou

Veškerá léčba je vybrána individuálně endokrinologem. Při zhoršené glukózové toleranci se doporučuje pravidelné vyšetření lékařem, normalizace tělesné hmotnosti, dieta a tělesné cvičení.

Při potvrzení diagnózy diabetu se léčba provádí podle léčebných protokolů indikovaného onemocnění.

Jak je správně nakreslena křivka cukru?

Cukrová křivka - glukózový toleranční test, se kterým se určuje koncentrace glukózy v krvi nalačno, po jídle a cvičení. Studie ukazuje porušení v procesu asimilace cukru. Tato diagnostika umožní včas identifikovat nemoc a přijmout preventivní opatření.

Indikace pro analýzu

V zásadě je analýza cukerné křivky přiřazena během těhotenství. Zkouška by měla být prováděna zdravě, náchylně k rozvoji diabetu nebo trpícího diabetem. Test tolerance glukózy se podává ženám s diagnózou polycystických vaječníků.

Analýza je prováděna v rámci rutinního průzkumu ohrožených osob. Známky náchylnosti k rozvoji diabetu: nadváha, nedostatek pohybu, diagnostikované onemocnění v rodinné anamnéze, kouření nebo zneužívání alkoholu.

Studie „cukerná křivka“ se provádí v případě podezření na cukrovku. Příznaky vyvíjející se nemoci: neustálý pocit hladu, žízně, sušení ústní sliznice, náhlé skoky v krevním tlaku, nepřiměřené zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti.

Gynekolog, endokrinolog nebo terapeut zapíše glukózovou toleranci. Každých šest měsíců můžete testovat sami.

Příprava a provedení zkoušky

Obsah glukózy v krvi závisí na celkovém fyzickém a emocionálním pozadí. Indikátory mohou být ovlivněny používanými potravinami, stresem a některými špatnými návyky.

Aby byl výsledek testu glukózy tolerantní co nejpřesnější, musíte dodržovat níže popsaná pravidla.

 • 10 hodin před analýzou je nemožné jíst jídlo, 1-2 dny před testem, měli byste odmítnout mastná jídla s vysokým obsahem kalorií a jednoduché sacharidy.
 • Nemůžete hladovět více než 16 hodin před darováním krve.
 • Test se nejlépe provádí ráno na prázdném žaludku, nechá se pít vodu.
 • Pro 1-2 dny musíte přestat pít alkohol, kofein a kouřit. Pokud je to možné, přestaňte užívat vitamíny, léky: adrenalin, diuretika, morfin a antidepresiva.
 • Do 24 hodin před testem vypijte velké množství vody.

Příprava pro analýzu cukerné křivky zahrnuje získání přesného zařízení pro stanovení hladiny glukózy v krvi. Budete potřebovat glukometr, punčovací pero, jednorázové lancety a testovací proužky.

Odběr krve se provádí z prstu nebo žíly. Aby byla analýza co nejpřesnější, musí být ve všech fázích studie odebrána krev ze stejného místa. Obsah glukózy v kapilární a žilní krvi je odlišný.

První test cukerné křivky se provádí ráno nalačno. 5 minut po analýze musíte vzít glukózu: 75 g ve 200 ml vody. Koncentrace roztoku závisí na věku a tělesné hmotnosti. Pak do 2 hodin každých 30 minut provedete další studii. Získaná data jsou prováděna ve formě grafu.

Dešifrování

Test glukózové tolerance se liší od obvyklého glukometru u diabetes mellitus. Zohledňuje pohlaví, věk, váhu, přítomnost špatných návyků nebo patologických procesů v těle. S poruchou zažívacího traktu nebo přítomností maligního tumoru může být snížena absorpce cukru.

Konstrukce cukrové křivky: graf dvou os. Na svislé čáře je možné sledovat hladinu glukózy v krvi v krocích po 0,1–0,5 mmol / l. Na horizontální linii jsou vyneseny časové intervaly s půlhodinovými kroky: krev je odebrána 30, 60, 90 a 120 minut po zatížení.

Na grafu umístěte body, které spojují linku. Pod ostatními je bod s údaji získanými na prázdném žaludku. V tomto případě je hladina glukózy nejnižší. Především je to bod s informacemi 60 minut po zatížení. To je to, kolik času je zapotřebí pro asimilaci glukózy v těle. Pak se sníží koncentrace cukru. V tomto případě bude poslední bod (po 120 minutách) umístěn nad prvním bodem.

Jak vzniká cukrová křivka

Ředitel Diabetes Institute: „Odhoďte měřič a testovací proužky. Žádné další Metformin, Diabeton, Siofor, Glucophage a Januvia! Dopřejte si to. "

Mezi laboratorními studiemi určenými k identifikaci porušení metabolismu uhlohydrátů bylo získáno velmi důležité místo glukózovým tolerančním testem, glukózovou tolerancí (glukózovou zátěží) testem - GTT, nebo, jak se často nazývá „cukerná křivka“.

Základem této studie je insulární odpověď na příjem glukózy. Bezpochyby potřebujeme uhlohydráty, aby však mohli plnit svou funkci, dávat sílu a energii, je nutný inzulín, který reguluje jejich úroveň, omezuje obsah cukru, pokud člověk spadá do kategorie sladkých zubů.

Jednoduchý a spolehlivý test

V jiných, poměrně často případech (nedostatečnost ostrovního aparátu, zvýšená aktivita kontra inzulínových hormonů atd.) Může hladina glukózy v krvi významně vzrůst a vést ke stavu zvanému hyperhycemie. Míra a dynamika vývoje hyperglykemických stavů může být ovlivněna mnoha činiteli, nicméně skutečnost, že nedostatek inzulínu je hlavní příčinou nepřijatelného zvýšení hladiny cukru v krvi, již není pochybnost - to je důvod, proč test glukózové tolerance, „cukerná křivka“, HGT nebo test tolerance glukózy Je široce používán v laboratorní diagnostice diabetu. Přestože je GTT používán a pomáhá při diagnostice dalších nemocí.

Nejvhodnější a nejběžnější vzorek glukózové tolerance je považován za jednorázovou dávku sacharidů odebraných orálně. Výpočet je následující:

 • 75 g glukózy, zředěné sklenicí teplé vody, se podává osobě, která není zatížena kilemi;
 • Lidé, kteří mají velkou tělesnou hmotnost, a ženy, které jsou ve stavu těhotenství, zvyšují dávku na 100 g (ale ne více!);
 • Děti se nepokoušejí přetížit, takže počet je počítán přesně podle jejich hmotnosti (1,75 g / kg).

2 hodiny po opití glukózy je kontrolována hladina cukru, přičemž výsledek analýzy získané před zátěží (na prázdný žaludek) je výchozím parametrem. Norma hladiny cukru v krvi po požití takového sladkého „sirupu“ by neměla překročit hodnotu 6,7 mmol / l, i když v některých zdrojích může být uvedeno nižší číslo, například 6,1 mmol / l, proto by se při rozluštění analýz mělo zaměřit na konkrétní laboratoř provádějící zkoušky.

Pokud se během 2-2,5 hodin zvýší obsah cukru na 7,8 mol / l, pak tato hodnota již dává důvod pro registraci porušení tolerance glukózy. Indikátory nad 11,0 mmol / l - zklame: glukóza do své normy není zvláště ve spěchu, nadále zůstává na vysokých hodnotách, což znamená, že přemýšlíte o špatné diagnóze (DM), která poskytuje pacientovi NE sladký život - s glukosimetrem, dietou, pilulkami a pravidelnými navštívit endokrinologa.

A zde je, jak změna v datech diagnostických kritérií vypadá v tabulce v závislosti na stavu metabolismu sacharidů u určitých skupin lidí:

Mezitím, pomocí jediného stanovení výsledků v porušení metabolismu sacharidů, můžete přeskočit vrchol "křivky cukru", nebo nečekejte, až se sníží na počáteční úroveň. V tomto ohledu jsou nejspolehlivějšími metodami měření koncentrace cukru 5krát během 3 hodin (1, 1,5, 2, 2,5, 3 hodiny po užití glukózy) nebo 4krát každých 30 minut (poslední měření po 2 hodinách).

Vrátíme se k otázce, jak se provádí analýza, nicméně moderní lidé již nejsou spokojeni s pouhým uvedením podstaty výzkumu. Chtějí vědět, co se děje, jaké faktory mohou ovlivnit konečný výsledek a co je třeba udělat, aby nebyli registrováni u endokrinologa, jako u pacientů, kteří pravidelně psají zdarma léky na léčbu diabetu.

Norma a odchylky testu tolerance glukózy

Norma testu zátěže glukózy má horní hranici 6,7 mmol / l, počáteční hodnota indexu, ke kterému bývá glukóza přítomná v krvi, se bere jako dolní mez - u zdravých lidí se rychle vrátí k původnímu výsledku a u diabetiků „uvízne“ ve vysokých číslech. V tomto ohledu obecně neexistuje dolní hranice normy.

Snížení zátěžového testu glukózy (což znamená, že glukóza nemá schopnost vrátit se do své původní digitální polohy) může indikovat různé patologické stavy těla, což vede ke zhoršení metabolismu sacharidů a snížení tolerance glukózy:

 1. Latentní diabetes mellitus typu II, který nevykazuje příznaky onemocnění v normálním prostředí, ale připomíná problémy v těle za nepříznivých okolností (stres, trauma, intoxikace a intoxikace);
 2. Vývoj metabolického syndromu (syndrom inzulinové rezistence), který zase znamená poměrně závažnou patologii kardiovaskulárního systému (arteriální hypertenze, koronární insuficience, infarkt myokardu), často vedoucí k předčasnému úmrtí osoby;
 3. Nadměrná aktivní činnost štítné žlázy a přední hypofýzy;
 4. Utrpení centrální nervové soustavy;
 5. Porucha regulační činnosti (převaha aktivity jednoho z oddělení) autonomního nervového systému;
 6. Gestační diabetes (během těhotenství);
 7. Zánětlivé procesy (akutní a chronické), lokalizované v pankreatu.

Je třeba poznamenat, že ačkoliv se GTT neuvádí jako rutinní laboratorní testy, každý člověk by měl mít na paměti „cukernou křivku“, takže v určitém věku a za určitých okolností nesmí chybět vývoj takových strašných nemocí, jako je diabetes mellitus a metabolismus. syndrom A tím více si musíte pamatovat na včasný test tolerance glukózy, protože předpoklady již byly zřejmé a osoba přidaná do rizikové skupiny.

Kdo hrozí, že se dostane pod zvláštní kontrolu

Test glukózové tolerance je primárně vyžadován u rizikových osob (rozvoj diabetu typu II). Některé patologické stavy, které jsou periodické nebo trvalé, ale ve většině případů vedou k narušení metabolismu sacharidů a rozvoji diabetu, jsou v zóně zvláštní pozornosti:

 • Případy diabetu v rodině (diabetes v krvi);
 • Nadváha (BMI - index tělesné hmotnosti vyšší než 27 kg / m2);
 • Zhoršená porodnická anamnéza (spontánní potrat, porod plodu, velký plod) nebo těhotenský diabetes během těhotenství;
 • Arteriální hypertenze (krevní tlak vyšší než 140/90 mm. Hg. St);
 • Porušení metabolismu tuků (laboratorní parametry lipidového spektra);
 • Vaskulární onemocnění aterosklerotickým procesem;
 • Hyperurikémie (zvýšená kyselina močová v krvi) a dna;
 • Epizodické zvýšení hladiny cukru v krvi a moči (s psycho-emocionálním stresem, chirurgickým zákrokem, jinou patologií) nebo periodické nepřiměřené snížení jeho hladiny;
 • Dlouhodobý chronický průběh onemocnění ledvin, jater, srdce a cév;
 • Projevy metabolického syndromu (různé možnosti - obezita, hypertenze, metabolismus lipidů, krevní sraženiny);
 • Chronické infekce;
 • Neuropatie neznámého původu;
 • Použití diabetických léčiv (diuretika, hormony atd.);
 • Věk po 45 letech.

Zkouška tolerance glukózy v těchto případech se doporučuje provést, i když koncentrace cukru v krvi odebraná nalačno nepřesahuje normální hodnoty.

Co ovlivňuje výsledky GTT

Osoba, u které existuje podezření na poruchu glukózové tolerance, by měla vědět, že výsledky „cukrové křivky“ mohou ovlivnit mnohé faktory, i když ve skutečnosti diabetes ještě neohrožuje:

 1. Pokud si denně dopřáváte mouku, koláče, sladkosti, zmrzlinu a další sladké pochoutky, glukóza vstupující do těla nebude mít čas na to, aby se využila bez toho, aby se přihlížela k intenzivní práci ostrovního aparátu, to znamená, že zvláštní láska ke sladkým potravinám se může projevit snížením tolerance glukózy;
 2. Intenzivní svalová zátěž (trénink u sportovců nebo těžké fyzické práce), která není zrušena den před a v den analýzy, může vést ke zhoršení tolerance glukózy a zkreslení výsledků;
 3. Fanoušci tabákového kouře riskují, že budou nervózní, protože se objeví „perspektiva“ porušení metabolismu sacharidů, pokud není dostatek času, aby se vzdal zlozvyku. To platí zejména pro ty, kteří kouří pár cigaret před vyšetřením, a pak spěchají do laboratoře, což způsobuje dvojí poškození (před odběrem krve, musíte sedět půl hodiny, zadržet dech a uklidnit se, protože výrazný psycho-emocionální stres také vede k narušení výsledků);
 4. Během těhotenství, ochranný mechanismus hypoglycemia vyvinutý v průběhu evoluce je zahrnuta, která, podle odborníků, přináší více škody na plod než hyperglykemický stav. V tomto ohledu může být tolerance glukózy přirozeně poněkud snížena. "Špatné" výsledky (snížení hladiny cukru v krvi) lze také brát jako fyziologickou změnu metabolismu sacharidů, což je dáno tím, že do práce jsou zahrnuty hormony dětské slinivky břišní, které začaly fungovat.
 5. Nadváha není známkou zdraví, obezita je ohrožena řadou nemocí, kde diabetes, pokud neotevře seznam, není na posledním místě. Mezitím, změna v testech testů k lepšímu může být získána od lidí zatížených kilemi, ale ještě netrpí cukrovkou. Mimochodem, pacienti, kteří se časem vzpomínali a dostali se na tuhou stravu, se stali nejen štíhlými a krásnými, ale také vypadli z počtu potenciálních endokrinologických pacientů (hlavní věcí není rozebrat a dodržovat správnou dietu);
 6. Výsledky testu gastrointestinální tolerance mohou být významně ovlivněny gastrointestinálními problémy (zhoršená motilita a / nebo absorpce).

Tyto faktory, které, i když se vztahují (v různé míře) k fyziologickým projevům, vás mohou velmi znepokojovat (a nejspíše ne nadarmo). Změna výsledků nemůže být vždy ignorována, protože touha po zdravém životním stylu je neslučitelná se špatnými návyky, nebo s nadměrnou váhou nebo nedostatkem kontroly nad jejich emocemi.

Organismus může dlouhodobě působit dlouhodobě negativním faktorem, ale v určité fázi se může vzdát. A pak porušení metabolismu uhlohydrátů nemůže být imaginární, ale skutečné a test na glukózovou toleranci může o tom svědčit. Koneckonců, i takové velmi fyziologické podmínky, jako je těhotenství, ale s poruchou tolerance glukózy, mohou nakonec vést k definitivní diagnóze (diabetes mellitus).

Jak provést glukózový toleranční test, abyste získali správné výsledky.

Chcete-li získat spolehlivé výsledky testu naložení glukózy, osoba v předvečer cesty do laboratoře by se měla řídit některými jednoduchými tipy:

 • 3 dny před zahájením studie je nežádoucí významně změnit něco ve vašem životním stylu (normální práce a odpočinek, obvyklá fyzická aktivita bez zbytečné pečlivosti), ale dieta by měla být poněkud kontrolována a držet se množství sacharidů doporučených lékařem denně (≈ 125 -150 g). ;
 • Poslední jídlo před studií by mělo být dokončeno nejpozději do 10 hodin;
 • Žádné cigarety, káva a nápoje obsahující alkohol by neměly trvat alespoň půl dne (12 hodin);
 • Nemůžete naložit sami s nadměrnou fyzickou aktivitou (sportovní a jiné rekreační aktivity by měly být odloženy na jeden den nebo dva);
 • Je nutné přeskočit v předvečer užívání individuálních léků (diuretika, hormony, neuroleptika, adrenalin, kofein);
 • Pokud se den analýzy shoduje s měsíčním obdobím u žen, měla by být studie odložena o další dobu;
 • Test může ukázat nesprávné výsledky, pokud byla krev darována během silných emočních prožitků, po operaci, ve vrcholu zánětlivého procesu, cirhóze jater (alkoholické), zánětlivých lézích jaterního parenchymu a onemocněních gastrointestinálního traktu, které se vyskytují při poruchách absorpce glukózy.
 • Nesprávné hodnoty digitálního GTT mohou nastat při poklesu draslíku v krvi, porušení funkčních schopností jater a některých endokrinních patologií;
 • 30 minut před odběrem krve (odebíraným z prstu) by měla osoba, která přijede na vyšetření, sedět tiše v pohodlné poloze a myslet na něco dobrého.

V některých (pochybných) případech se glukózová zátěž provádí podáním intravenózně, když to uděláte - lékař rozhodne.

Jak se provádí analýza

První analýza se provádí nalačno (jeho výsledky se považují za výchozí pozici), poté se podává glukóza, jejíž množství bude určeno podle stavu pacienta (dětství, obézní osoba, těhotenství).

U některých lidí může sladký sladký sirup nalačno způsobit pocit nevolnosti. Aby se tomu zabránilo, je vhodné přidat malé množství kyseliny citrónové, která zabrání nepříjemným pocitům. Pro stejný účel v moderních klinikách může nabídnout ochucenou verzi koktejlu glukózy.

Po obdržení „nápoje“ je vyšetřovaná osoba poslána „chodit“ nedaleko laboratoře. Když se dospěje k další analýze, zdravotníci řeknou, bude to záležet na intervalech a četnosti, s jakou se studie uskuteční (za půl hodiny, hodinu nebo dvě? 5 krát, 4, 2 nebo dokonce jednou?). Je zřejmé, že lhaní pacienti „cukerná křivka“ se provádějí na pracovišti (laborant přichází sám).

Mezitím jsou jednotliví pacienti tak zvědaví, že se snaží provádět výzkum sami, aniž by opustili domov. No, imitace THG do určité míry může být považována za analýzu cukru doma (měření na prázdném žaludku s glukometrem, snídaně, odpovídající 100 gramům sacharidů, kontrola zvýšení a snížení glukózy). Je samozřejmě lepší, aby pacient nepočítal žádné koeficienty přijaté pro interpretaci glykemických křivek. Jednoduše zná hodnoty očekávaného výsledku, porovnává s dosaženou hodnotou, zapisuje je, aby nezapomněl, a později je hlásí lékaři, aby podrobněji prezentoval klinický obraz průběhu onemocnění.

V laboratorních podmínkách je glykemická křivka získaná po určité době krevním testem a odráží grafický obraz chování glukózy (vzestup a pád), vypočítává hyperglykemické a další faktory.

Baudouinův koeficient (K = B / A) se vypočítá na základě numerické hodnoty nejvyšší hladiny glukózy (píku) během doby studie (B - max, čitatel) na počáteční koncentraci cukru v krvi (Aish, jmenovatel nalačno). Normálně je tento indikátor v rozmezí 1,3 - 1,5.

Rafaleskiho koeficient, který se nazývá postglycemic, je poměr hodnoty koncentrace glukózy 2 hodiny poté, co osoba vypila kapalinu nasycenou sacharidy (čitatel) k numerickému vyjádření hladiny cukru nalačno (jmenovatel). U osob, které neznají problémy s metabolismem uhlohydrátů, tento ukazatel nepřekračuje meze stanovené normy (0,9 - 1,04).

Samozřejmě, že pacient sám, pokud opravdu chce, může také praktikovat, něco kreslit, počítat a předpokládat, musí však mít na paměti, že v laboratoři se používají jiné (biochemické) metody pro měření koncentrace sacharidů v čase a vynesení grafu.. Měřič krevní glukózy používaný diabetiky je určen pro rychlou analýzu, proto výpočty založené na jeho indikacích mohou být chybné a pouze matoucí.

Hladina cukru

Ve třetím trimestru těhotenství jsou budoucím matkám předepsány série povinných testů. Jeden z nich - test na glukózu během těhotenství. Ne všechny budoucí matky vědí, co je to glukózový toleranční test a pro co je. Tato studie je zaměřena na měření hladiny cukru v krvi a dynamiky změn v této hladině po spotřebování „zátěže“ - koktejlu vody s glukózou (jak ředit glukózu pro analýzu je stanoveno v lékařském zařízení, kde je výzkum prováděn).

Je nezbytné, aby všechny těhotné ženy absolvovaly test glukózové tolerance, protože v posledních letech významně vzrostl výskyt gestačního diabetu v období těhotenství. Nyní se vyskytuje tak často jako pozdní toxikóza a preeklampsie. Někdy se krev na glukózu během těhotenství užívá v raném období. Pokud jsou údaje příliš vysoké, těhotenství by mělo probíhat pod pečlivým lékařským dohledem. Ale tato analýza během těhotenství v raných fázích je zřídka předepsána lékaři. Nicméně, předat to v zájmu nastávající matky.

—SNOSE—

Test glukózové tolerance je zvláště důležitý u žen, které mají predispozici k diabetu. Příznaky predispozice jsou nadváha, omezená pohybová aktivita, přítomnost případů diabetu v rodině, atd. Měly by pravidelně provádět testy krevního cukru během těhotenství alespoň doma měřičem krevní glukózy a pokud se liší od normy, obraťte se na endokrinologa. Rychlost gestace je od 3,3 do 5,6 mmol na litr (pokud se podává na lačný žaludek).

Cukrová křivka

Způsob vstřebávání glukózy během těhotenství ovlivňuje hladinu cukru v krvi mnoha způsoby. Křivka cukru pomáhá sledovat dynamiku účinků cukru na tělo, jeho absorpci a pohyb do buněk. Je postaven na několika místech. Tyto body představují hladiny cukrů charakteristické pro těhotné ženy v daném časovém období po konzumaci glukózy.

Křivka je graf ve dvou osách. Na vertikální ose jsou vyneseny možné hladiny cukru v přírůstcích 0,1 nebo 0,5 mmol na litr. Na vodorovné ose jsou vyznačeny časové intervaly, po kterých byl proveden každý opakovaný test tolerance glukózy. Krok je 30 minut, protože po této době se odeberou opakované vzorky poté, co pacient spotřeboval glukózu na křivku cukru.

Nejčastěji je graf založen na pěti bodech (úroveň na prázdném žaludku, 30, 60, 90, 120 minut po zatížení). V některých případech je zátěžová zkouška pro křivku cukru podrobnější a křivka je vynesena s použitím více bodů.

Lékař Vás bude informovat, kdy a jak provést glukózový test. Úkolem pacienta je řádně se připravit na tento proces tak, aby ukazatele byly co nejspolehlivější.

Normálně, jeho obecná forma je takto - první bod (na prázdném žaludku) je lokalizován pod všemi ostatními, druhý je mírně vyšší než to. Třetí (za hodinu) je vrchol grafu. Poté následuje postupné snižování množství glukózy. V tomto případě je poslední bod stále umístěn nad prvním bodem.

Příprava na studium

K diagnostice průběhu těhotenství musí být proveden test tolerance glukózy během těhotenství. V průměru je ve 28. týdnu těhotenství předepsána analýza cukerné křivky směrem k lékaři, který vede těhotenství a dokonce i během normálního průběhu těhotenství.

 1. Provádí se nalačno - člověk nemůže jíst potravu nejméně 10 hodin před testem, je dovoleno používat vodu ráno před testem (je také nemožné hladovět déle než 16 hodin, od té doby bude cukr chvíli klesat a údaje budou nespolehlivé);
 2. Je lepší provést test tolerance glukózy během těhotenství ráno (až 14-15 hodin, pak budou ukazatele cukerné křivky nejspolehlivější);
 3. Den před testem tolerance glukózy se doporučuje nepoužívat potraviny bohaté na cukr nebo nezdravé potraviny;
 4. Pokud je to možné, 24 - 48 hodin před zahájením testu tolerance glukózy během těhotenství, měli byste odmítnout užívat vitamíny a léky, pokud to nezpůsobí žádné poškození zdraví (tento problém by měl být koordinován se svým lékařem - bude přesně určovat načasování a možnost vysazení léku) );
 5. Než začnete provádět krevní testy na křivku cukru, musíte během dne vypít dostatek vody, abyste zajistili spolehlivý výkon.

I když příprava na analýzu není příliš náročná, musí být provedena velmi pečlivě. Pouze za těchto podmínek budou ukazatele spolehlivé a bude možné učinit závěr o stavu zdraví ženy a možných hrozbách pro plod.

Analýza

Krevní test na glukózu během těhotenství je poměrně dlouhý proces, který probíhá v několika fázích. Provádí se pouze v laboratoři zdravotnického zařízení. Jednoznačný názor na to, kde získat krev pro analýzu na křivce cukru. V některých laboratořích se odebírá ze žíly, v jiných z prstu. Je důležité, aby byla krev odebrána ze stejného místa (tj. Pouze z prstů nebo pouze ze žíly).

Neexistuje žádný zásadní rozdíl v typech příjmu, protože křivka cukru během těhotenství odráží dynamiku změn v množství glukózy v krvi v důsledku skutečnosti, že cukr byl umístěn do těla ústně. Tato dynamika bude stejná bez ohledu na to, zda je testovaná krev odebrána ze žíly nebo z prstu. Nicméně analýza glukózy během těhotenství, pokud byl vzorek odebrán ze žíly, může vykazovat o něco nižší výsledky (obecně jsou hladiny cukru v krvi pro odběr krve ze žíly o 0,6 mmol na litr nižší než při odběru vzorku prstu).

Fáze výzkumu

 1. Pacient přichází do zdravotnického zařízení, přísně na prázdný žaludek a ráno;
 2. Pacient je testován na glukózový test během těhotenství;
 3. Poté se provede „cukerná zátěž“ - je třeba ředit 200–250 ml vody glukózou v objemu 75 ml;
 4. Krev se znovu odebere půl hodiny poté, co pacient pije glukózu na křivku cukru;
 5. Po další půl hodině se krev opět odebírá;
 6. Poté se provedou další dva vstupy s intervalem 30 minut, tj. O jeden a půl později a 2 hodiny po použití zátěže;
 7. Tím je během těhotenství dokončen test tolerance glukózy.

Analýza dat pro toleranci glukózy je dešifrována v laboratoři. Ukazatele čtyř krevních vzorků - čtyři body, podél kterých je křivka postavena. Na základě toho lékař určí, zda je během těhotenství porušena tolerance glukózy.

V některých případech se cukerný test tolerance glukózy provádí podrobněji. Je prováděno více měření krve nebo po kratší době. To se děje ve vzácných případech a ze zvláštních důvodů.

Interpretace výsledků

Po dokončení analýzy tolerance glukózy během těhotenství laboratorní technik, lékař nebo lékařský poradce v určitých bodech vynesou křivku cukru a vynesou se výsledky zátěžových testů. Tento výsledek může být interpretován pouze ošetřujícím lékařem s přihlédnutím k věku pacienta, jeho hmotnosti, charakteristice těhotenství a průvodním onemocněním.

 1. Prázdný žaludek při prvním odevzdání glukózy během těhotenství v těle obvykle nepřesahuje 5,3 mmol na litr;
 2. O hodinu později není indikátor obvykle větší než 10 mmol na litr;
 3. Po hodině čekání - ne více než 8,6 mmol na litr.

Pokud tyto ukazatele nebo jedna z nich překračuje tyto normy, pak lze v obecném případě dospět k závěru o pravděpodobnosti výskytu diabetu nebo zhoršené tolerance glukózy. Pak se opakuje test tolerance glukózy během těhotenství. Předává se po určité době po první, nebo raději lékař určí datum.

Samotný test glukózové tolerance není dostatečným důvodem pro stanovení diagnózy, protože to může ovlivnit mnoho faktorů. Zde a porušení stravy, a používání kofeinu ve velkém množství, a lůžko odpočinek, a nemoci gastrointestinálního traktu, atd. Proto, s nadhodnocené sazby, další krev a moč vzorky jsou předepsány.

Typy glukózového tolerančního testu

Zvolím několik typů testů:

 • orální (PGTT) nebo orální (OGTT)
 • intravenózní (VGTT)

Jaký je jejich základní rozdíl? Faktem je, že vše spočívá ve způsobu zavádění sacharidů. Takzvaná "glukózová zátěž" se provádí o několik minut později v oblasti prvního odběru krve, zatímco budete buď požádáni, abyste pili slazenou vodu, nebo intravenózně obdržíte roztok glukózy.

Druhý typ HTT se používá velmi vzácně, protože potřeba zavést sacharidy do žilní krve je způsobena tím, že pacient není schopen pít sladkou vodu sám. Tato potřeba nevzniká tak často. Například v případě silné toxikózy u těhotných žen může být ženě nabídnuta, aby provedla „glukózovou zátěž“ intravenózně. Také u těch pacientů, kteří si stěžují na gastrointestinální poruchy, s výhradou zjištěného porušení absorpce látek v procesu nutričního metabolismu, existuje také potřeba nuceného podávání glukózy přímo do krve.

Následující pacienti, kteří mohou být diagnostikováni, mohou obdržet doporučení pro analýzu od terapeuta, gynekologa nebo endokrinologa a zaznamenat následující poruchy:

 • podezření na diabetes mellitus typu 2 (v procesu diagnózy), se skutečnou přítomností onemocnění, při výběru a úpravě léčby „cukrovky“ (při analýze pozitivních výsledků nebo bez účinku léčby);
 • diabetes mellitus 1. typu, jakož i v samokontrolách;
 • podezření na gestační diabetes nebo pokud je skutečně přítomen;
 • prediabetes;
 • metabolický syndrom;
 • některé poruchy v činnosti následujících orgánů: slinivky břišní, nadledvinek, hypofýzy, jater;
 • porucha tolerance glukózy;
 • obezita;
 • jiných endokrinních onemocnění.

Zkouška se ukázala dobře nejen v procesu sběru dat v případech podezření na endokrinní onemocnění, ale také při provádění sebeovládání.

Pro tyto účely je velmi vhodné používat přenosné biochemické analyzátory krve nebo glukometry. Samozřejmě doma je možné analyzovat pouze plnou krev. V tomto případě byste neměli zapomínat, že jakýkoli přenosný analyzátor umožňuje určitou část chyb a pokud se rozhodnete darovat venózní krev pro laboratorní analýzu, ukazatele se budou lišit.

Pro udržení sebeovládání bude postačující použít kompaktní analyzátory, které mohou mimo jiné odrážet nejen hladinu glykemie, ale také objem glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Měřič krevní glukózy je samozřejmě poněkud levnější než expresní biochemický analyzátor krve, který rozšiřuje možnosti sebeovládání.

Ne každý má možnost provést tento test. Pokud má například osoba:

 • individuální intolerance glukózy;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu (například došlo k exacerbaci chronické pankreatitidy);
 • akutní zánětlivé nebo infekční onemocnění;
 • silná toxikóza;
 • po provozní době;
 • potřebu odpočinku na lůžku.

Vlastnosti GTT

Již jsme pochopili, za jakých okolností je možné požádat o doručení laboratorního testu tolerance glukózy. Nyní je čas pochopit, jak tento test správně projít.

Jedním z nejdůležitějších rysů je skutečnost, že první odběr krve se provádí na prázdný žaludek a způsob, jakým se člověk choval před dárcovstvím krve, jistě ovlivní konečný výsledek. Z tohoto důvodu může být GTT bezpečně nazýván "caprices", protože je ovlivněn následujícími:

 • použití nápojů obsahujících alkohol (i malá dávka opilce zkresluje výsledky);
 • kouření tabáku;
 • fyzická námaha nebo její nedostatek (ať už hrajete sport nebo nevedete k životnímu stylu);
 • kolik budete jíst sladké potraviny nebo pít vodu (stravovací návyky přímo ovlivňují tento test);
 • stresové situace (časté nervové poruchy, zkušenosti v práci, doma při přijímání do vzdělávací instituce, v procesu získávání znalostí nebo absolvování zkoušek atd.);
 • infekční onemocnění (ARI, ARVI, mírná nachlazení nebo rýma, chřipka, bolest v krku atd.);
 • pooperační stav (když se osoba zotaví z operace, je zakázáno provádět tento typ testu);
 • léky (ovlivňující duševní stav pacienta; hypoglykemické, hormonální, léky stimulující metabolismus a podobné).

Jak vidíme, seznam okolností ovlivňujících výsledky testu je velmi dlouhý. Je lepší informovat svého lékaře o výše uvedeném.

V tomto ohledu se kromě toho nebo jako samostatný typ diagnózy používají

To může také být vzat během těhotenství, ale to může ukázat falešně vysoký výsledek kvůli skutečnosti, že příliš rychlé a vážné změny se vyskytují v těle těhotné ženy.

Jak projít

Tento test není prováděn tak obtížně, ale trvá 2 hodiny. Účelnost takového zdlouhavého procesu sběru dat je odůvodněna skutečností, že hladina glukózy v krvi není konstantní a způsob, jakým je regulován slinivkou břišní, závisí na verdiktu, který Váš lékař skončí.

Proveďte test tolerance glukózy v několika fázích:

Toto pravidlo je povinné pro dodržování předpisů! Půst by měl trvat od 8 do 12 hodin, ale ne déle než 14 hodin. Jinak dostaneme nespolehlivé výsledky, protože primární indikátor nepodléhá dalšímu zvážení as ním nebude možné ověřit další růst a pokles glykémie. Proto darují krev brzy ráno.

Během 5 minut pacient buď pije „glukózový sirup“, nebo intravenózně podává sladký roztok (viz typy DTH).

Pokud je VGTT speciální 50% roztok glukózy podáván intravenózně postupně od 2 do 4 minut. Nebo připravte vodný roztok, který přidal 25 g glukózy. Pokud mluvíme o dětech, pak se sladká voda připravuje v množství 0,5 g / kg ideální tělesné hmotnosti.

Když PGTT, OGTT lidé během 5 minut by měli pít sladkou teplou vodu (250 - 300 ml), která rozpustí 75 g glukózy. U těhotných žen je dávkování odlišné. Rozpustí se od 75 g do 100 g glukózy. 1,75 g / kg tělesné hmotnosti se rozpustí ve vodě u dětí, ale ne více než 75 g.

Astmatici nebo ti, kteří mají anginu pectoris, měli mozkovou příhodu nebo infarkt myokardu, doporučuje se použít 20 g rychlých sacharidů.

Glukóza pro těsto tolerantní k glukóze se prodává v lékárnách v práškové formě

Ujistěte se, že se poraďte se svým lékařem, než se unáhlené závěry a provádět nepovolené GTT s nákladem doma!

Je-li vlastní sledování vhodné, je vhodné užívat krev ráno nalačno, po každém jídle (ne dříve než 30 minut) a před spaním.

V této fázi vyrobte několik vzorků krve. Během 60 minut několikrát vezmou krev na analýzu a bude možné kontrolovat kolísání glukózy v krvi, na jejímž základě lze učinit některé závěry.

Pokud alespoň víte, jak jsou uhlohydráty tráveny (tj. Víte, jak přijímat metabolismus sacharidů), pak bude snadné odhadnout, že čím rychleji se glukóza spotřebovává - tím lépe fungují naše slinivky. Pokud „cukerná křivka“ zůstane na vrcholu poměrně dlouhou dobu a prakticky se nesníží, pak již můžeme hovořit alespoň o prediabetech.

I když byl výsledek pozitivní a dříve diagnostikovaný s diabetem, není to důvod, proč bychom se měli předem rozrušit.

Lékař předepíše re-doručení analýzy, která na základě získaných důkazů bude schopna nějakým způsobem poradit pacientovi. Takové případy nejsou neobvyklé, když se musela provést analýza jednou až třikrát, pokud nebyly použity žádné jiné laboratorní metody diagnostiky diabetu typu 2 nebo aby na něj nebyly ovlivněny žádné faktory popsané dříve v tomto článku (medikace, darování krve se nevyskytlo na prázdném žaludku nebo atd.).

Výsledky testu, norma při diabetu a během těhotenství

metody testování krve a jejích složek

Okamžitě řekneme, že je třeba smířit svědectví s ohledem na to, jaká krev byla během testu analyzována.

Může být považován za celou kapilární krev a žilní. Výsledky se však neliší tolik. Když se například podíváme na výsledek analýzy celé krve, budou o něco nižší než výsledky získané při testování krevních složek získaných ze žíly (plazmy).

S plnou krví je všechno jasné: píchli prstem jehlou, vzali kapku krve na biochemickou analýzu. Pro tyto účely krev nevyžaduje mnoho.

Žilní systém je poněkud odlišný: první vzorek krve ze žíly je umístěn ve studené zkumavce (je samozřejmě lepší použít vakuovou zkumavku, pak nebudou zapotřebí další podvody se zachováním krve), který obsahuje speciální konzervační látky, které vám umožní uložit vzorek až do samotného testu. Jedná se o velmi důležitou fázi, protože nadbytečné složky by neměly být míseny s krví.

Konzervační prostředky obvykle používají několik:

 • fluorid sodný v množství 6 mg / ml plné krve

Zpomaluje enzymatické procesy v krvi a v takové dávce je prakticky zastavuje. Proč je to nutné? Zaprvé, krev není umístěna do studené zkumavky. Pokud jste si již přečetli náš článek o glykovaném hemoglobinu, pak víte, že hemoglobin je pod vlivem tepla „sladěn“ za předpokladu, že je v krvi velké množství cukru po dlouhou dobu.

Kromě toho, za působení tepla a se skutečným přístupem kyslíku, se krev začne rychle „zhoršovat“. Oxiduje, stává se více toxickým. Aby se tomu zabránilo, kromě fluoridu sodného se do zkumavky přidá ještě jedna složka.

Zabraňuje srážení krve.

Poté se trubice umístí do ledu a připraví se speciální vybavení pro separaci krve do složek. Plazma je potřebná k jejímu použití v odstředivce a omlouvám se za tautologii, odstřeďování krve. Plazma je umístěna v jiné zkumavce a přímá analýza již začíná.

Všechny tyto podvody musí být provedeny rychle a ve lhůtě třiceti minut. Pokud je plazma oddělena později než v této době, může být test považován za neúspěšný.

Dále s ohledem na další proces analýzy kapilární i žilní krve. V laboratoři lze použít různé přístupy:

 • metoda glukózoxidázy (norma 3.1 - 5.2 mmol / l);

Abychom to řekli velmi jednoduše a zhruba, je založena na enzymatické oxidaci oxidázou glukózy, když se na výstupu tvoří peroxid vodíku. Dříve bezbarvý orthotolidin, působící peroxidázou, získává modravý odstín. O koncentraci glukózy "říká" množství pigmentovaných (malovaných) částic. Čím více z nich - tím vyšší je hladina glukózy.

 • metoda ortotoluidinu (norma 3.3 - 5.5 mmol / l)

Pokud se v prvním případě jedná o oxidační proces založený na enzymatické reakci, pak se působení provádí v již kyselém prostředí a intenzita zabarvení probíhá za působení aromatické látky odvozené od amoniaku (to je ortotoluidin). Vzniká specifická organická reakce, v důsledku čehož se aldehydy glukózy oxidují. Množství glukózy je indikováno barevnou saturací „substance“ získaného roztoku.

Metoda orthotoluidinu je považována za přesnější, a proto je častěji používána v procesu analýzy krve u GTT.

Obecně platí, že existuje mnoho metod pro stanovení glykémie, které se používají pro testy, a všechny z nich jsou rozděleny do několika hlavních kategorií: kolorimetrické (druhá metoda, kterou zvažujeme); enzymatická (první metoda, kterou jsme zvažovali); reduktometrické; elektrochemické; testovací proužky (používané v glukometrech a jiných přenosných analyzátorech); smíšené

Normalizované indexy rozdělíme na dvě podsekce: rychlost žilní krve (analýza plazmy) a rychlost celé kapilární krve odebrané z prstu.