Image

Tryptofan

Esenciální aminokyselina, což znamená neschopnost našeho těla syntetizovat tuto látku nezávisle. Zásoby tryptofanu mohou být doplňovány pouze potravou (bohatou na aminokyseliny) nebo chemicky syntetizovanými léky a doplňky stravy. Existuje látka ve dvou opticky izomerních formách - L-tryptofanu a D-tryptofanu. V roce 1902 vědci F. Hopkins a G. Kohl nejprve izolovali aminokyselinu z komplexního proteinového kaseinu, který je obsažen v mléku a mléčných výrobcích. Tryptofan je pozorován ve složení všech přírodních proteinů. Nejbohatšími zdroji jsou živočišné produkty: vepřové, hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, ryby, vejce, tvaroh, jogurt, zakysaná smetana, mléko. Banány, ořechy, luštěniny také obsahují dostatečné množství tryptofanu a zejména kukuřice, čočky a hrachu. Mezi obilninami lze rozlišovat pouze pšeničný klíč, zbytek kultur není vhodný jako zdroj aminokyselin. Denní potřeba tryptofanu při výpočtu na osobu vážící 60 kg je 250 mg.

Obsah tryptofanu v produktech rostlinného původu (na 100 g): t

Farmakologické vlastnosti

Tryptofan je zdroj a hlavní materiál pro produkci látky v mozku - serotoninu (jeden z neurotransmiterů). Serotonin je zase zodpovědný za naši náladu, zdravý spánek, normální práh bolesti a zdravou chuť k jídlu. Aminokyselina je potřebná pro syntézu vitamínů PP a B3. Melatonin a mnoho dalších hormonů se také vyrábí za účasti této látky. Tryptofan má uklidňující účinek na nervový systém, pomáhá udržovat normální tělesnou hmotnost, urychluje proces nasycení a snižuje chuť na sacharidové potraviny, i když je to nezbytné pro lepší a rychlejší vstřebávání aminokyselin. V závislosti na situaci (jíst nadměrné množství potravin nebo nedostatek chuti k jídlu), látka působí na mozek tak, že člověk může ovládat jeho chuť k jídlu. Tryptofan je schopen neutralizovat škodlivé účinky nikotinu a alkoholu na tělo, snižuje touhu po špatných návycích.

Indikace pro použití

Nejčastějšími chorobami, kdy se tryptofan používá pro obecnou terapii, jsou deprese, nespavost, ostré a časté výkyvy nálady, bolesti hlavy, obezita, anorexie. Aminokyselina má příznivý vliv na kardiovaskulární onemocnění, otravu, depleci proteinů, zvýšenou citlivost na bolest, Downův syndrom, agresivní a hyperaktivní chování (včetně dětí), alkoholismus, drogovou závislost, schizofrenii.

Kontraindikace

Individuální intolerance, těhotenství, laktace, kombinované užívání s léky, které ovlivňují centrální nervový systém.

Vedlejší účinky

Ospalost, nevolnost, zácpa, nadýmání, snížený tlak.

Tryptofan: dobrá nálada aminokyseliny

Tryptofan - je jedním z typů aminokyselin, který je velmi nezbytný pro lidské tělo.

Jeho nedostatek v těle má špatný vliv na zdraví, spánek je narušen, nálada je ztracena, v každodenním životě je cítit jistá letargie a nečinnost.

Tryptofan je základním prvkem pro produkci serotoninu - hormonu radosti a štěstí, který přispívá k dobré náladě každého člověka. Užitečný tryptofan pro děti s hyperaktivitou také kontroluje tělesnou hmotnost, normalizuje syntézu růstového hormonu.

Farmakologické vlastnosti

Tryptofan je zdroj a hlavní materiál pro produkci látky v mozku - serotoninu (jeden z neurotransmiterů). Serotonin je zase zodpovědný za naši náladu, zdravý spánek, normální práh bolesti a zdravou chuť k jídlu. Aminokyselina je potřebná pro syntézu vitamínů PP a B3. Melatonin a mnoho dalších hormonů se také vyrábí za účasti této látky. Tryptofan má uklidňující účinek na nervový systém, pomáhá udržovat normální tělesnou hmotnost, urychluje proces nasycení a snižuje chuť na sacharidové potraviny, i když je to nezbytné pro lepší a rychlejší vstřebávání aminokyselin. V závislosti na situaci (jíst nadměrné množství potravin nebo nedostatek chuti k jídlu), látka působí na mozek tak, že člověk může ovládat jeho chuť k jídlu. Tryptofan je schopen neutralizovat škodlivé účinky nikotinu a alkoholu na tělo, snižuje touhu po špatných návycích.

Čokoláda - hormon štěstí, tryptofan - hormon radosti

Když vaříme, přemýšlíme o všem, například o kaloriích, o vitamínech, o živinách, které jsou v produktech. To je vše o naší fyzické kondici. Ale podívejte se na věc z druhé strany a ve skutečnosti produkty a jídla z nich mohou přímo ovlivnit naši náladu, duševní schopnosti.

Aminokyselinový tryptofan je nenahraditelný. Bez ní, ne dosažení plnohodnotného metabolismu, a nakonec dochází k poruše v těle, která způsobí indispozici. Organismus bude rozhořčený, krása začne nezvratně vybledat a můžete zapomenout na dobrou náladu.

Ale díky tryptofanu můžeme:

 • dostat dostatek spánku;
 • uvolnit a zmírnit nervové napětí;
 • uhasit podrážděnost, uklidnit agresivitu;
 • rozveselit, odejít od deprese;
 • pracovat neúnavně a soustředit se;
 • zapomenout na migrény, zklidnit bolesti hlavy;
 • zbavit se závislosti na alkoholu atd. atd.

Děkujeme také tryptofanu za to, že je vždy v dobré fyzické kondici a ve výborném emocionálním stavu. Pomůže těm, kteří ztratili chuť k jídlu, a paralelně s těmi, kteří se rozhodli tyto kiláry ztratit, což snižuje pocit hladu. S ním můžete bezpečně dopřát všechny nemyslitelné diety a vzdát se bez stresu ze sladkostí a pečení.

Pokud nejste unaveni z příběhu tryptofanu, posaďte se, jak se říká, na židli. Protože jste teď velmi překvapeni. Přirozená aminokyselina odcizená lidem přispívá k léčbě:

 • anorexie a bulimie (porucha příjmu potravy);
 • neurózy a různé duševní nemoci;
 • otrava nikotinem a alkoholem;
 • pomalý růst.

Aminokyselinový tryptofan je prekurzorem „hormonu štěstí“ nebo neurotransmiteru serotoninu, esenciálního vitamínu, kyseliny nikotinové, který se podílí na metabolismu a rozvoji svalové tkáně.

Někdo jiný a rostliny a mikroorganismy jsou šťastnější než my. Mohou samy syntetizovat aminokyselinu a musíme ji dostat z vnějšího světa do produktů, nebo ji vzít jako lék.

Tryptofan snižuje úzkost a stres

Úzkost a stresová reakce mohou mít obrovský dopad na sociální fungování. Mimořádně destruktivní mohou být extrémní situace, jako je posttraumatická stresová porucha. Přirozené obranné reakce na stres a úzkost jsou spojeny se serotoninovým signalizačním systémem, hormonálními mechanismy mozku, hypofýzy a nadledvinek.

Úzký vztah mezi tryptofanem a serotoninem vysvětluje, proč užívání tryptofanu snižuje úzkost a zmírňuje stres. Příjem tryptofanu snižuje koncentraci biochemických markerů stresu, zejména hormonu kortizolu, který má škodlivý účinek na lidské tělo.

Tady je další důkaz. Akutní nedostatek tryptofanu u lidí s úzkostí nebo posttraumatickou stresovou poruchou vede k dočasnému zhoršení stavu.

Výhody pro spánek

Porušení kvality spánku, nespavost - to vše způsobuje emoční podrážděnost a psychický stres. Lidé, kteří trpí nedostatkem spánku nebo chronickým únavovým syndromem, zneužívají tukové potraviny. Jejich strava nemá dostatek zeleniny a v důsledku nevyvážené stravy se vyskytují negativní poruchy chování a funkční poruchy.

Odborníci říkají, že dobrý spánek závisí na úrovni serotoninu a hormonu melatoninu v těle, které jsou syntetizovány z tryptofanu. To naznačuje, že tryptofan je užitečný pro ty, kteří mají obavy z nespavosti. Chcete-li zlepšit kvalitu spánku, stačí vzít 15-20 gramů tryptofanu ve večerních hodinách, a aby se zbavili nespavosti, musíte podstoupit léčbu, která zahrnuje 250 mg tryptofanu denně.

Při hodnocení kvality spánku po užití tryptofanu byl zaznamenán pokles času usínání, zvýšení doby spánku a snížení závažnosti nespavosti. Působivé výsledky byly také získány při testování lidí, kteří potřebovali více času na usnutí než obvykle. Subjekty užívající tryptofan vykazovaly takové pozitivní výsledky jako pocit veselí a duševní jasnosti po spánku, úspěšné plnění úkolů vyžadujících zvýšenou pozornost během dne.

Tryptofan způsobuje ospalost, nicméně na rozdíl od běžných hypnotik neovlivňuje mentální výkon. Pozitivní trend ve zlepšování kvality spánku se také projevuje při konzumaci obilovin obsahujících více než 60 mg tryptofanu v jedné unci.

Příznaky nedostatku tryptofanu

Jelikož tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny - jeho nedostatek ve stravě může způsobit příznaky charakteristické pro nedostatek bílkovin: úbytek hmotnosti a dysplazie u dětí.

V kombinaci s nedostatkem niacinu v potravinách může nedostatek tryptofanu způsobit také pellagra, onemocnění, které se vyznačuje dermatitidou, průjmem, demencí a smrtí. Toto onemocnění je poměrně vzácné, ale nedostatek tryptofanu k němu může snadno vést.

Nedostatek tryptofanu ve stravě může také vést ke snížení hladiny serotoninu. Nízké hladiny serotoninu jsou spojeny s depresí, úzkostí, podrážděností, netrpělivostí, impulzivitou, neschopností soustředit se, přibýváním na váze, přejídáním, sacharidy, ztrátou paměti a nespavostí.

Tryptofan v potravinách

Nejvyšší koncentrace tryptofanu se nacházejí v potravinách bohatých na bílkoviny: maso, ryby, sýry, ořechy, houby, mléko a tvaroh. Výpočet na 100 g výrobku:

 • kaviár - 960 mg;
 • Holandský sýr - 780 mg;
 • arašídy - 285 mg;
 • mandle - 630 mg;
 • kešu - 600 mg;
 • tavený sýr - 500 mg;
 • halva - 360 mg;
 • krůta - 330 mg;
 • králík - 330 mg;
 • chobotnice - 320 mg;
 • pistácie - 300 mg;
 • kuře - 290 mg;
 • fazole - 260 mg;
 • sleď - 250 mg;
 • čokoláda - 200 mg.

Ukazuje se, že během stresu by člověk neměl jíst čokoládu, ale kaviár a sýr.

V některých případech je kontraindikováno

L-tryptofan, stejně jako všechny potravinové doplňky, lze začít používat pouze po konzultaci se svým lékařem. S velkou opatrností je tato aminokyselina předepsána lidem, kteří jsou léčeni některými antidepresivy.

Nežádoucí následky se mohou objevit po použití L-tryptofanu u pacientů s jaterní nedostatečností a jinými jaterními patologiemi. Po použití L tryptofanu u pacientů s astmatickou složkou mohou být potíže s dýcháním (dušnost).

Tradičně, dietní doplňky snaží se předepsat těhotným ženám během laktace, protože to vejde do plodu přes placentu a do zažívacího systému dítěte spolu s mateřským mlékem. Účinek dietních doplňků na děti v prvních letech života byl málo studován, ale předpokládá se, že je lepší se jim vyhnout, protože hypoteticky mohou způsobit škody.

Ačkoli v přírodě, tato aminokyselina se nalézá v mase (nejvíce vepřové), tvaroh, hnědá rýže, sójové boby a arašídy, L-tryptofan, kromě samotné aminokyseliny, obsahuje pouze organické složky rostlinného původu: kyselinu stearovou a celulózu kapsle). Nezpůsobují vedlejší účinky.

Přísada neobsahuje cukr a kvasinky. Také neobsahuje sóju, mléko, lepek a konzervační látky. Alergické reakce po užití L-tryptofanu nejsou označeny.

Role ve sportovní a sportovní výživě

Tryptofan je schopen kontrolovat chuť člověka, což je velmi důležité pro lidi, kteří chtějí hrát sport, přinést svá těla do dobré fyzické kondice a držet se zdravé výživy. Normalizuje chuť k jídlu a přispívá ke vzniku pocitu sytosti a spokojenosti, štěstí, v důsledku čehož je zpravidla snížení tělesné hmotnosti, snížení touhy po jídle něco jíst. Stimuluje k tomu, aby i nadále vedl zdravý životní styl a dodržoval správnou stravu. Z hlediska atletů by měl člověk také přispět k výhodám této aminokyseliny ke snížení bolesti. A tryptofan je schopen stimulovat růstový hormon, který je nezbytný nejen pro děti během jejich dospívání, ale také je nutný pro sportovce, aby budovali svaly a zároveň snižovali tělesný tuk.

Denní potřeba

Denní norma tryptofanu je stanovena na základě věku a stavu lidského zdraví. V této otázce se rozdělují znalecké posudky. Někteří argumentují, že potřeba zdravého dospělého organismu v aminokyselině je asi 1 g. Další doporučená denní dávka je určena vzorcem: 4 mg tryptofanu na kilogram hmotnosti. Osoba s hmotností 70 liber by tedy měla denně dostávat přibližně 280 mg látky. Oba jsou však jednomyslné v názoru, že zásoby užitečných látek by měly být čerpány z přírodních potravin, a nikoli z farmakologických přípravků. Mimochodem, existuje důkaz, že spotřeba sacharidů a bílkovin současně zvyšuje množství vstřebaného tryptofanu.

Lidé s různými duševními poruchami, migrénami, poruchami spánku, nízkými prahy bolesti, srdečními chorobami, chronickým únavovým syndromem, anorexií, bulimií a závislými na alkoholu by měli být velmi pozorní k používání nezbytných denních norem tryptofanu (a dokonce o něco více).

Zvýšené dávky aminokyselin mohou být nebezpečné pro osoby s syndromy Price, Tad nebo Hartnup, stejně jako poruchy, které přispívají k hromadění tryptofanu.

Tablety tryptofanu

V některých případech není protein-sacharidová potrava schopna zlepšit depresivní serotoninový systém. Pak lékaři předepisují léky lékařské hodnoty. Je možné obnovit nezbytnou úroveň esenciálních aminokyselin v těle léčiv, které vyrábí různí výrobci farmaceutických výrobků. Nekupujte drogu sami, protože názory lékařů na její užívání jsou nejednoznačné.

Někteří trvají pouze na přirozeném nasycení aminokyseliny prostřednictvím příjmu potravy. Jiní tvrdí větší účinek tabletových přípravků. Obě strany souhlasí s tím, že pro normální fungování těla je tryptofan nezbytný, proto je jeho ideální poměr správná nutriční rovnováha s paralelním příjmem doplňků stravy obsahujících aminokyseliny.

V případě závažných patologických stavů v těle nestačí vzít mikrobuňky do kapslí. Je nutná odborná konzultace specialisty, aby studoval všechny aspekty porušení. Teprve po jmenování komplexní léčby je dovoleno udržovat tělo pomocí látky v kapslích.

 • NOW L-tryptofan 500 mg (US);
 • L-tryptofan, Jarrowovy vzorce (USA);
 • L-TRYPTOPHAN 250 mg Kapseln (Německo);
 • Tryptofan 200 mg (Bělorusko);
 • Best's Best, Nejlepší L-tryptofan, 500 mg (US);
 • L-TRYPTOPHAN ratiopharm 500 mg Film Stable (Německo).

Návod k použití Tryptofan

Tryptofan se doporučuje užívat v množství 1-3 gramů denně. Dávkování bude záviset na tělesné hmotnosti a závažnosti porušení. V případě poruch spánku se denní dávka odebere v noci. Během léčby závislostí se stejné množství tryptofanu spotřebuje 3-4krát denně. Během léčby musíte jíst více sacharidů.

Když nervové poruchy trvat 0,5 - 1 g denně, ráno a večer. Je třeba mít na paměti, že denní příjem může vést k ospalosti. V kombinaci s užíváním tryptofanu s jinými léky se poraďte se svým lékařem. Průběh užívání aminokyselin - 1 měsíc.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Tryptofan se nedoporučuje užívat v případě individuální intolerance během těhotenství a kojení. Nepoužívejte tento přípravek osobám užívajícím antidepresiva (zvýšené hladiny serotoninu jsou nebezpečné pro zdraví).

Mezi nežádoucí účinky lze zaznamenat ospalost, pocit sucho v ústech, poruchy gastrointestinálního traktu (nevolnost, zvracení), snížení krevního tlaku. Tyto účinky jsou však při správném použití zřídka pozorovány.

Přínosy a význam aromatické alfa-aminokyseliny tryptofanu pro lidské tělo

Pro úspěšné a normální fungování vyžaduje lidské tělo mnoho užitečných látek, vitamínů, minerálů, mikro- a makroelementů, které, bohužel, nemůže vždy vyrábět samy. To vyžaduje dodatečné použití potravin nebo léků, které obsahují potřebné množství živin pro normální proces lidského života v daném věku.

Charakteristiky a dopady

Tryptofan je aromatická alfa-aminokyselina, která je nezbytná pro osobu, která produkuje serotonin - hormon štěstí, který je schopen regulovat náladu, normální proces spánku, nedostatek chuti k jídlu. Je také aktivním účastníkem syntézy niacinu, kyseliny nikotinové nebo vitaminu B3, který je nezbytný pro dobré trávení, pozitivně ovlivňuje rozklad potravin na bílkoviny, sacharidy a tuky, proces jejich trávení a uvolňování energie. Proces produkce proteinu není ani bez tryptofanu úplný. Stojí však za povšimnutí, že tělo není schopno ho vyrábět nezávisle, ale vyžaduje doplnění zvenčí.

Když jedí potraviny bohaté na tuto aromatickou alfa-aminokyselinu, přemění se na látku 5-hydroxytrophan a pak na hormon serotonin, který zajišťuje výměnu impulzů mezi nervovými buňkami. Jeho stravitelnost je možná s dostatečným množstvím vitaminu C, B9 a B6 v těle.

Klíčové vlastnosti a výhody

Tryptofan je zodpovědný za procesy, jako jsou:

 • normální fungování nervového systému;
 • schopnost relaxovat, odpočívat;
 • dobrý a plný spánek;
 • normalizace chuti k jídlu;
 • pozitivní náladu.

Je také schopen příznivě ovlivnit tyto nemoci a jejich prevenci, jako jsou:

 • nespavost;
 • premenstruační syndrom;
 • obezita nebo naopak významná ztráta tělesné hmotnosti;
 • migrénu;
 • senilní demence;
 • neurózy, deprese;
 • podrážděnost a impulzivnost.

Zdroje tryptofanu

Seznam přípravků obsahujících významné množství aromatických aminokyselin:

 1. Kaviár červený a černý.
 2. Semena a ořechy, zejména arašídy, mandle, kešu oříšky, piniové oříšky a slunečnicová semena.
 3. Sýry (holandské a zpracované) a mléčné výrobky (jogurt, tvaroh).
 4. Králičí maso obsahuje dvakrát více tryptofanu než telecí a hovězí maso, kde je jeho obsah stále na slušné úrovni, následuje jehněčí a vepřové maso.
 5. Turecko a kuře.
 6. Mořské plody, jmenovitě chobotnice, humr, ústřice a ryby, jako například kranase obecného. Pak následovat: losos, treska, pollock, kapr, halibut, okoun, mořský okoun, makrela.
 7. Sója, obiloviny a luštěniny. Hrách, fazole, pohanka, ovesné vločky, ječmen, perlový ječmen, atd.
 8. Vejce vařená v jakékoliv formě.

Denní potřeba a rychlost

Množství tryptofanu, které tělo potřebuje, závisí na věku a stavu jeho zdraví. Předpokládá se, že průměrný denní příjem této aminokyseliny je 1 g pro dospělého. Existují však vědci, kteří vypočítávají denní potřebu trochu jinak. Pro výpočet je nutné násobit hmotnost osoby 4 mg na každý kg, což nakonec činí 280 mg látky na 70 kg.

Hlavní věc, v níž se názory těch a dalších vědců a lékařů shodují, je, že použití přírodních produktů je nejužitečnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak doplnit zásoby těla potřebným množstvím této aminokyseliny.

O přebytku a nedostatku

Tryptofan, který je esenciální aminokyselinou, kterou lidské tělo nemůže produkovat sám, má mnohem větší význam pro zdraví a normální pohodu. Nadbytek i nedostatek této látky může negativně ovlivnit náladu a celkový zdravotní stav.

Přebytek

Aby se zjistilo množství tryptofanu v těle, provede se krevní test pro stanovení hladiny kyseliny 3-hydroxyantranové. Pokud je výsledek studie mnohonásobně vyšší než specifikovaná rychlost, může to být signál vývoje nádoru močového měchýře.

Dosažení nadbytku aminokyselin ve zdravém těle při konzumaci správných potravin je velmi obtížné. Ani terapeutická dávka 5krát vyšší než denní norma nebude mít škodlivý účinek.

 • pálení žáhy;
 • bolest žaludku;
 • říhání;
 • nadýmání;
 • zvracení;
 • průjem;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • bolesti hlavy, závratě;
 • ospalost;
 • svalová bolest atd.

Nedostatek

Nedostatek aminokyselin v těle může vést k těmto následkům:

 • ztráta hmotnosti nebo zisk;
 • kožní onemocnění, dermatitida;
 • průjem;
 • deprese;
 • podrážděnost;
 • impulzivnost;
 • nedostatek nebo nedostatek koncentrace;
 • přecitlivělost na bolest;
 • syndrom chronické únavy;
 • v dětství - porušení růstového procesu.

Interakce s jinými látkami

Pro metabolismus tryptofanu je nutné zajistit příznivé podmínky, a to přítomnost takových vitaminů jako C, B6 a B9, kyseliny listové a hořčíku. Integrovaný přístup ke zdravé výživě a správné zpracování výrobků během jejich přípravy zajistí maximální stravitelnost živin.

Role ve sportovní a sportovní výživě

Tryptofan je schopen kontrolovat chuť člověka, což je velmi důležité pro lidi, kteří chtějí hrát sport, přinést svá těla do dobré fyzické kondice a držet se zdravé výživy. Normalizuje chuť k jídlu a přispívá ke vzniku pocitu sytosti a spokojenosti, štěstí, v důsledku čehož je zpravidla snížení tělesné hmotnosti, snížení touhy po jídle něco jíst. Stimuluje k tomu, aby i nadále vedl zdravý životní styl a dodržoval správnou stravu.

Z hlediska atletů by měl člověk také přispět k výhodám této aminokyseliny ke snížení bolesti. A tryptofan je schopen stimulovat růstový hormon, který je nezbytný nejen pro děti během jejich dospívání, ale také je nutný pro sportovce, aby budovali svaly a zároveň snižovali tělesný tuk.

O kontraindikacích a preventivních opatřeních

Lidé, kteří mají problémy s prací s ledvinami a játry, by měli se zvláštní pozorností věnovat nekontrolovanému používání tryptofanu. Toto opatření se týká především těch, kteří tuto aminokyselinu užívají ve formě léků nebo doplňků stravy, protože konzumace potravin může výrazně překročit její objem v těle. Nadbytek může vyvolat rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Je třeba mít na paměti, že použití sedativ spolu s použitím tryptofanu ve významných množstvích může způsobit těžkou ospalost.

Zdravá a vyvážená strava s použitím produktů bohatých na tryptofan může ovlivnit stav a fungování nervového systému, normalizovat chuť k jídlu a fyzickou formu a vyvolat příliv „hormonu štěstí“.

Tryptofan - co to je a jaké potraviny obsahuje, vlastnosti aminokyselin a indikace tablet

Esenciální aminokyselina, která působí jako regulátor nálady v lidském těle, se nazývá L-tryptofan. Potravinové doplňky obsahující tuto organickou sloučeninu, díky svému vlivu na produkci hormonů, pomáhají v boji proti úzkosti, normalizují spánek, zvyšují proces spalování tuků a vytvářejí přirozený uklidňující účinek. Tryptofan působí jako nezávislý prvek a jako základ pro přeměnu na jiné látky, například na spánkový hormon melatonin nebo kyselinu nikotinovou (niacin).

Co je tryptofan

Studujete-li informace o zdravém spánku, dobré imunitě, duševním zdraví nebo hubnutí, narazíte na něco jako tryptofan. To je velmi důležitý prvek života, který se podílí na biosyntéze niacinu a melatoninu (prekurzor serotoninu). Tryptofan je esenciální aminokyselina typu proteinu, která je součástí proteinových sloučenin téměř všech živých organismů.

Jediným zdrojem doplňování jsou potraviny. Nezbytná aminokyselina může být získána mikrobiologickým (anthranilová kyselina a kmeny kvasinek Candida), chemickou a chemicko-enzymatickou syntézou. Lidské tělo syntetizuje tryptofan, takže musí být pravidelně doplňováno jídlem a dietními doplňky.

Přínos a škoda

Pozitivní účinek L-tryptofanu na lidi náchylné k podrážděnosti, výkyvy nálady, zvýšený stres. Akceptace aminokyselin zvyšuje citlivost mozku na informace, zlepšuje schopnost tolerovat tvrdý tlak, silnou strach, nestabilitu. Osoba s dostatečným množstvím v těle tohoto prvku zvyšuje účinnost.

Aminokyselina Tryptofan má pozitivní účinek na spánek, který je způsoben zvýšením produkce spánkového hormonu melatoninu. Existuje mýtus, že pravidelná konzumace výrobků obsahujících tryptofan přispívá k rozvoji ospalosti. To není zcela pravda, protože aminokyselina je zdrojem tvorby hormonu radost serotonin, a produkce melatoninu je nezbytná. Pokud po jídle má tendenci spát, pak je to kvůli jeho zvýšené výživové hodnotě, hustotě nebo obsahu tuku, který se často vyskytuje po konzumaci hub a masných výrobků.

Kromě toho aminokyselina tryptofan pomáhá člověku vyrovnat se s následky odvykání alkoholu, kouření, drog. Látka během rehabilitace snižuje potřebu chemikálií, pomáhá snižovat agresivitu, vzrušivost, nervozitu, podrážděnost. Pokud jde o poškození těla, pak tato složka má negativní vlastnosti:

 • v případě porušení imunitního systému může další příjem aminokyselin vyvolat rozvoj onkologie nebo posílit již existující onemocnění, protože maligní buňky „jako“ proteinové sloučeniny;
 • protože tryptofan zvyšuje sedativní účinky antidepresiv a sedativ, je lepší omezit jeho spotřebu při užívání psychotropních léků;
 • Alergické reakce organismu na aminokyselinu nejsou vyloučeny, zejména pokud má osoba individuální intoleranci na přípravky, které ji obsahují.

Denní potřeba

Míra substance pro osobu je jiná. Určuje se na základě zdraví, věku a přítomnosti chronických patologií. Odborníci na výživu tvrdí, že denní potřeba enzymu je asi 1 g. Lékaři doporučují, aby denní dávka byla vypočtena podle vzorce: 4 mg látky na kilogram tělesné hmotnosti. Na základě těchto výpočtů by dospělá osoba o hmotnosti 70 kg měla denně dostávat asi 280 mg L-tryptofan.

Odborníci na výživu i lékaři se shodují ve svém názoru, že je lepší čerpat z esenciálních aminokyselinových rezerv z přírodních produktů, a nikoli z léků vytvořených farmaceutickým průmyslem. Měli byste vědět, že bílkovinová sloučenina se hromadí v těle, takže pokud nedostanete normu, bude stále doplňována ze zásob. Maximální přípustná dávka tryptofanu, která nedovolí vznik vedlejších účinků, je 4,5 g / den. Pokud používáte látku nad normou, může se vyvinout serotoninový syndrom (horečka, křeče, delirium, kóma).

Výrobky obsahující tryptofan

Pokud potřebujete rychle rozveselit, pak pít čerstvě vymačkané bobule nebo ovocné šťávy. Obsahují mnoho vitamínů, které podporují produkci serotoninu. Organizace mozku se přímo týká omega 3 mastných kyselin, které jsou přítomny v rostlinných olejích (lněné semeno, olivy, slunečnice a další). Velké množství L-tryptofanu se nachází v surových mořských řasách (kelp, spirulina) a zelených (špenát, kopr, petržel). Pro výrobu serotoninu je nutné jíst ovoce a sušené ovoce (banány, data, melouny).

Kolik tryptofanu je obsaženo v produktech:

% denní dávky tryptofanu na porci 200 g

drůbeží maso (kuřecí, krůtí), králík

Příznaky nedostatku

Experimenty na laboratorních zvířatech ukázaly, že nízký obsah tryptofanu ovlivňuje snížení života živých bytostí téměř dvakrát. Nedostatek potravy esenciálních kyselin může způsobit:

 1. Příznaky nedostatku bílkovin. Mezi nimi jsou:
 • obecná slabost;
 • bolesti hlavy;
 • změny charakteru;
 • otoky;
 • pomalé hojení ran;
 • úbytek hmotnosti;
 • porucha růstu u dětí;
 • vypadávání vlasů a další.
 1. Vývoj pellagra (typ avitaminózy). Má následující příznaky:
 • demence;
 • průjem;
 • dermatitida;
 • smrtelného výsledku.
 1. Snížení hladiny krevního serotoninu. V tomto stavu se vyvíjí:
 • deprese;
 • nadváha;
 • špatná paměť;
 • netrpělivost, nespavost;
 • podrážděnost;
 • impulzivnost;
 • neschopnost soustředit se;
 • touha po sacharidech.

Měli byste si uvědomit, že produkty s vysokým obsahem aminokyselin jsou tělem vyžadovány zejména v období bulimie, anorexie, PMS, sezónních poruch, deprese, bolesti hlavy. Potřeba aminokyseliny se zvyšuje u lidí s obsedantně kompulzivními poruchami, poruchami spánku, schizofrenií, vaskulárními a srdečními chorobami a zvýšenou citlivostí na bolest. Vyvolává nedostatek látky:

 • nadměrná konzumace cukru, bílkovin;
 • zneužívání alkoholu;
 • kouření;
 • diabetes;
 • dědičné poruchy syntézy tryptofanu;
 • defekt genu fenylalanin-4-monooxygenázy;
 • hypoglykémie.

Symptomatická nadměrná nabídka

Odborníci na výživu se domnívají, že potraviny s tryptofanem nemohou způsobit nadbytek aminokyselin v těle. I když denní dávka pro použití vyšší dávky, vedlejší účinky se neobjeví. Je však nutná opatrnost, protože studie provedené v roce 1989 ukázaly, že použití doplňků stravy, které obsahují tryptofanovou formu, způsobily rozvoj syndromu eozinofilie-myalgie.

Jedná se o systémové onemocnění, při kterém je postižena kůže, oběhový systém, vnitřní orgány a dokonce i úmrtí. Když se může vyvinout velké množství tryptofanu v krvi:

 • otoky močového měchýře;
 • pneumonie;
 • neuropatie;
 • myokarditida;
 • encefalopatie;
 • poškození plic;
 • svalová slabost;
 • zvýšená únava.

Pro stanovení množství esenciálních aminokyselin je nezbytné laboratorní vyšetření krve a / nebo moči. Kontrola hodnot tryptofanu pomůže stanovit test na kyselinu 3-hydroxyantranilovou. To vám umožní detekovat abnormality v metabolismu, vyplývající z podvýživy a nedostatku esenciálních aminokyselin. Pokud je výsledek několikrát vyšší než obvykle, může to znamenat nádor močového měchýře.

Tablety tryptofanu

V některých případech není protein-sacharidová potrava schopna zlepšit depresivní serotoninový systém. Pak lékaři předepisují léky lékařské hodnoty. Je možné obnovit nezbytnou úroveň esenciálních aminokyselin v těle léčiv, které vyrábí různí výrobci farmaceutických výrobků. Nekupujte drogu sami, protože názory lékařů na její užívání jsou nejednoznačné.

Někteří trvají pouze na přirozeném nasycení aminokyseliny prostřednictvím příjmu potravy. Jiní tvrdí větší účinek tabletových přípravků. Obě strany souhlasí s tím, že pro normální fungování těla je tryptofan nezbytný, proto je jeho ideální poměr správná nutriční rovnováha s paralelním příjmem doplňků stravy obsahujících aminokyseliny.

V případě závažných patologických stavů v těle nestačí vzít mikrobuňky do kapslí. Je nutná odborná konzultace specialisty, aby studoval všechny aspekty porušení. Teprve po jmenování komplexní léčby je dovoleno udržovat tělo pomocí látky v kapslích. Lékařské přípravky s aminokyselinami:

 • NOW L-tryptofan 500 mg (US);
 • L-tryptofan, Jarrowovy vzorce (USA);
 • L-TRYPTOPHAN 250 mg Kapseln (Německo);
 • Tryptofan 200 mg (Bělorusko);
 • Best's Best, Nejlepší L-tryptofan, 500 mg (US);
 • L-TRYPTOPHAN ratiopharm 500 mg Film Stable (Německo).

Tryptofan od Evalara

Nezapomněla pozornost na vydání syntetické drogy a ruské farmaceutické společnosti Evalar. Je to největší producent potravinových doplňků v zemi, který se nachází v Altaj. Suroviny pro výrobky jsou přírodní složky živočišného a minerálního původu. Tryptofan se získává mikrobiologickou syntézou z jednobuněčných mikroorganismů, hub a rostlin. Léčivo "Formula of Peace" od firmy Evalar je dostupné v kapslích po 15, 60, 90 kusech v balení.

Balíček po 60 kusech je velmi populární, protože je zcela dostačující pro průběh léčby. Zpětná vazba lékařů k tomuto doplňku je převážně pozitivní, protože po příjmu dochází ke zlepšení imunitního systému, zvýšení tvorby niacinu v těle a odolnosti lidského těla. Použití kapslí snižuje chuť k jídlu, normalizuje chuť k jídlu, snižuje úzkost, zmírňuje deprese. Pod vlivem serotoninu, vytvořeného po užití L-tryptofanu, je zvýšena motivace, aby se pokračovalo ve stravě.

Farmakologický účinek

Lék z Evalar "Formule míru", podle výrobce, pomůže udržet klid a vyrovnanost v každé situaci během dne, a v noci je snadné spát a spát. Lék působí univerzálně, protože podporuje biosyntézu melatoninu a serotoninu v těle. Farmakologický účinek léku během dne:

 • udržuje emocionální stabilitu se zvýšeným duševním stresem;
 • povzbuzuje;
 • zlepšuje výkon;
 • stimuluje kognitivní aktivitu i ve stresových situacích;
 • eliminuje stres, strach, úzkost;
 • redukuje agresi, která vznikla proti odmítnutí špatných návyků během diety.

Instrukce ukázaly, že při užívání léku „Formule of tranquillity“ bude každý den cítit rostoucí sebevědomí. Radost, dobrá nálada se k němu vrátí. Jak lék funguje v noci:

 • zlepšuje hloubku a kvalitu spánku;
 • vytváří duševní relaxaci;
 • pomáhá snadno a rychle usnout;
 • eliminuje problém přerušovaného spánku;
 • pomáhá plně spát i v krátké době.

Indikace pro použití

Užívání vzorce "Vzorec klidu" snižuje pravděpodobnost exacerbace mnoha nemocí, a v některých případech onemocnění úplně ustupuje. Seznam indikací pro předepisování léčiva:

 • poruchy příjmu potravy doprovázené přejídáním a ostrým pocitem hladu (bulimie);
 • některé typy obezity;
 • premenstruační syndrom;
 • vegetativní cévní dystonie;
 • úzkost, psychologické poruchy různých etiologií;
 • podrážděnost, agresivita;
 • časté bolesti hlavy, migréna;
 • obsedantní nutkání, neurózy;
 • fibromyalgie;
 • intoxikace alkoholem;
 • nikotin, barbiturát, závislost na alkoholu (během komplexní terapie);
 • syndrom chronické únavy;
 • depresivní poruchy;
 • záchvaty paniky;
 • hyperaktivita dítěte;
 • narušení gastrointestinálního traktu;
 • podrážděnost způsobená úbytkem hmotnosti;
 • syndrom úplného nedostatku chuti k jídlu (anorexie).

Složení

Vzhledem k vyváženému složení léku "Vzorec klid" od Evalar jemně ovlivňuje lidské tělo, zřídka způsobuje vedlejší účinky. Jedna tobolka obsahuje 200 mg účinné látky L-tryptofanu, 1 mg vitaminu B6 a 2,5 mg vitaminu B5. Jak fungují složky:

 1. L-tryptofan. Bez této aminokyseliny tělo nevytváří serotonin, kterému člověk dluží pocit štěstí, radosti, fyzického a duševního výkonu. Bylo prokázáno, že v depresivním nebo dlouhodobém stavu deprese jsou hladiny serotoninu téměř nulové. S nástupem noční melatonin je tvořen z hormonu radosti, který je regulátor spánku, mládeže, dlouhověkosti. Reguluje fáze nočního odpočinku, jeho trvání.
 2. Vitamin B6 (pyridoxin). Podílí se na metabolismu tryptofanu, nukleových kyselin, lipidů. Pyridoxin reguluje procesy excitace a inhibice v centrálním nervovém systému. Nedostatek vitaminu B6 vede ke ztrátě katabolické schopnosti 3-oxykinureninu, což vede k rozvoji diabetu.
 3. Vitamin B5 (kyselina pantothenová). Podporuje vstřebávání aminokyselin ve střevech, podílí se na biosyntéze mnoha hormonů, včetně melantoninu a serotoninu, podporuje funkci kůry nadledvin.

Pokyn

Jak je uvedeno v návodu, tobolky s L-tryptofanem z přípravku Evalar se používají 30 minut před jídlem. Je vhodné pít lék s velkým množstvím čisté nesycené vody nebo šťávy. Pro tyto účely je zakázáno používat mléko nebo jiné výrobky, jejichž složení obsahuje živočišnou bílkovinu. Dávkování je předepsáno lékařem v každém jednotlivém případě. Průměrná dávka uvedená v návodu - 2 kapsle / den. Pro léčbu nespavosti jsou předepsány 2-3 tobolky, které se užívají bezprostředně před spaním.

Při kombinované léčbě drogové závislosti a závislosti na alkoholu užívejte 1-4 tobolky 3-4krát denně během užívání potravin nasycených sacharidy, které zvyšují aktivitu esenciálních aminokyselin. Délka kurzu - 1 měsíc. V případě potřeby lze léčbu opakovat 2-3krát ročně. Pokud je třeba lék „Formule of tranquility“ užívat současně s jinými léky, pak se doporučuje koordinovat přijatelnost takové léčby s lékařem.

Předávkování

S nekontrolovaným příjmem léku je možné předávkování. Pokud se objeví některý z jeho příznaků, je nutné tento léčivý přípravek zrušit a informovat svého lékaře o úpravě léčebného režimu. Příznaky předávkování:

 • zvýšená tvorba plynu;
 • gastrointestinální poruchy;
 • migrénu;
 • zvracení, nevolnost;
 • závratě;
 • serotoninový syndrom (duševní poruchy, křeče, zrychlení pulsu).

Vedlejší účinky

V anotaci k léku uvedl, že lék nevykazuje vedlejší účinky na lidské tělo. To neznamená, že vůbec neexistují. Ve vzácných případech dochází k mírnému narušení stavu, jako je zácpa, nevolnost, nadýmání, ospalost. Hodnocení pacientů ukazuje na další nežádoucí účinky:

 • anorexie;
 • sucho v ústech;
 • selhání tepu;
 • snížení krevního tlaku;
 • agresivní stav.

Interakce s jinými léky

Současné užívání léčiva s léky ze skupiny inhibitorů MAO, selektivních inhibitorů, heterocyklických a tricyklických antidepresiv může vyvolat serotoninový syndrom, který se projevuje třesem, hypertonií, halucinacemi, hyperaktivitou. Tyto stavy jsou eliminovány po vysazení léčiva.

Vzhledem k tomu, že na rozdíl od tyrosinu, může tryptofan proniknout do mozkových buněk pouze za účasti uhlohydrátů, je nežádoucí používat formulaci Klid míru s blokátory těchto organických látek. Léčba tímto lékem je zakázána, pokud pacient užívá antidepresiva, jejichž účinné látky jsou:

 • paroxetin;
 • fluoxetin;
 • imipramin;
 • sertralin;
 • klomipramin;
 • tranylcypromin;
 • fenelzin;
 • amitriptylin.

Kontraindikace

Vzhledem k tomu, že užívání léku může způsobit ospalost, nedoporučuje se jej užívat během řízení nebo při práci se zařízením, které je potenciálně nebezpečné pro život a zdraví. Rovněž „Formula of Peace“ od Evalara není předepsána během těhotenství a kojení. Důvodem je nedostatečný výzkum ve vztahu k lidem v této kategorii. Neužívejte alkohol během léčby.

Jakýkoliv alkohol obsahující nápoj zabraňuje syntéze melatoninu a serotoninu, vyvolává rozvoj metabolických poruch. Hlavní kontraindikací užívání léčiva je přecitlivělost na složky léčiva. Trvalý lékařský dohled je vyžadován u osob trpících: t

 • chronické poruchy trávení potravin;
 • šedý zákal;
 • diabetes;
 • rakoviny močového měchýře.

Analogy

Farmaceutický trh nabízí mnoho produktů obsahujících tryptofan, podobné kapsle "Formule klidu" od společnosti Evalar. Nejoblíbenější:

 1. Timogen. Imunomodulační lék, který se vyrábí v Rusku. K dispozici ve formě roztoku, smetany, spreje. 1 ml roztoku obsahuje 100 ug alfa-glutamyl-tryptofanu. Jedna dávka spreje nemá více než 25 mcg. 100 g krému obsahuje 50 mg účinné látky. Sprej vstřikuje do nosní pasáže 2x denně po dobu 7 dnů v řadě. Intramuskulární injekce s lékem předepsaným 300-1000 mcg / den po dobu nejvýše 10 dnů. Léčebný krém trvá 20 dní.
 2. Bestim. Lyofilizát pro injekce od ruského výrobce. Obsahuje sodnou sůl gama-D-glutamyl-tryptofanu. Stimuluje humorální a buněčnou imunitu. Přidělené dospělým v komplexní terapii pro léčbu imunodeficience po infekčních patologiích, úrazech, chirurgických zákrocích a jiných stavech. Zavedena intramuskulárně v dávce 100 ug denně 1 den / den po dobu 5 dnů.
 3. L-Tryptofan, Double od amerického výrobce Now Foods. Doplněk stravy „Dvojitá síla“ neobsahuje GMO a splňuje mezinárodní normy kvality. Tablety o hmotnosti 1000 mg, každé balení obsahuje 60 kusů. Každá šarže se před odesláním k prodeji podrobí mikrobiologické kontrole. Podle instrukcí by se měl lék užívat 2-3 krát denně po dobu 1-2 tobolek nalačno nebo s posledním jídlem před spaním.
 4. Vita-tryptofan. Výrobce Nittany Pharmaceuticals Inc (USA). Indikace pro použití jsou chronická únava, emocionální nestabilita, depresivní stavy. Nemůžete použít lék na glaukom, těhotenství. Podle instrukcí je třeba tobolky užívat 1-2 kusy 2-3 krát denně po dobu půl hodiny před jídlem.

Kromě přímých analogů se prodávají léky s odlišným složením, ale podobné účinky na tělo. Nedoporučuje se koupit další náhradní lék sami, protože všechny léky mají kontraindikace. Podobné akce jsou:

 • Cytoflavin;
 • Armadin;
 • Keltican;
 • Mexidol;
 • Mexicrim a další.

Dostupnost léků v lékárnách je vysoká. Přípravky různých výrobců v širokém sortimentu se prodávají bez lékařského předpisu. Průměrné náklady v Moskvě a regionu:

Tryptofan pomůže zlepšit spánek, náladu a zmírnit bolesti hlavy

Tryptofan (často nazývaný L-tryptofan) je esenciální aminokyselina, která působí jako přirozený regulátor nálady díky jeho vlivu na produkci hormonů v lidském těle.

Potravinové doplňky obsahující tryptofan vytvářejí přirozený uklidňující účinek, normalizují spánek, pomáhají v boji proti úzkosti a zlepšují proces spalování tělesného tuku. Kromě toho bylo zjištěno, že tryptofan stimuluje uvolňování růstových hormonů a dokonce snižuje chuť k jídlu po sacharidech, což v některých případech pomáhá vyhnout se závislosti na cukru.

užitečné vlastnosti tryptofanu

Důležitým vedlejším produktem tryptofanu je 5HTP (5-hydroxytryptofan), který je zodpovědný za fungování mozku a centrální nervové soustavy, zvyšuje pocit pohody, vědomí vlastní bezpečnosti a zlepšuje vztah mezi neurony.

Toho je dosaženo zvýšením sekrece jednoho z nejdůležitějších hormonů zodpovědných za vytvoření dobré nálady - serotoninu. (1)

Chemické uvolňování serotoninu nastává, když jíme určité potraviny, které vytvářejí zvýšený pocit pohodlí, jako jsou sacharidy, takže potravinové doplňky s tryptofanem pomáhají kontrolovat chuť k jídlu a napomáhají snadnější regulaci hmotnosti.

Jak tryptofan, 5HTP a serotonin fungují

Serotonin působí tak, že přenáší signály mezi nervovými buňkami a mění mozkové funkce, které ovlivňují náladu a spánek. (2)

Bylo zjištěno, že potravinové doplňky s 5HTP (syntetizované z tryptofanu) snižují příznaky deprese stejně jako mnoho léků předepsaných lékaři a určených pro stejný účel.

Aminokyselinová terapie je rozvojová oblast založená na faktech, která uvádějí, že použití určitých aminokyselin je velmi užitečné při léčbě stavů, jako jsou poruchy spánku, deprese, chronická únava, úzkost a sexuální dysfunkce.

Aminokyseliny jsou obecně nutnou složkou potravy pro všechny kategorie pacientů: děti, dospělí, vegetariáni, lidé, kteří nesledují žádnou dietu a všechny ostatní kategorie mezi těmito skupinami.

Není pochyb o tom, že nejlepším faktem v tématu použití cílených aminokyselin je, že pomáhají stabilizovat zdravotní stav a zmírňují bolestivé symptomy, které mají přirozený původ, bez nutnosti předpisu, a ve většině případů bez způsobení jakýchkoli vedlejších účinků.

Vzhledem ke své schopnosti zvyšovat serotonin, 5HTP, syntetizovaný z tryptofanu, a sám konzumující více L-tryptofanu, byl použit k léčbě řady poruch, včetně:

 • poruchy spánku
 • poruchy nálady, jako je deprese a úzkost
 • migrény a bolesti hlavy
 • poruchy chování v potravinách (bulimie)
 • poruchy učení, jako je ADHD (nedostatek koncentrace a pozornosti na pozadí hyperaktivity)
 • PMS (premenstruační syndrom) a symptomy menopauzy
 • fibromyalgie

5 užitečných vlastností tryptofanu

1. Pomáhá zlepšit kvalitu spánku

Existují důkazy o tom, že tryptofan má přirozený sedativní účinek, který vám může pomoci lépe spát a mít pozitivní vliv na celkové zdraví.

Porucha spánku je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj onemocnění, jako je deprese, snížená motorická koordinace, snížená koncentrace a paměť, bolest svalů, přírůstek hmotnosti a mnoho dalších.

Tryptofan nabízí přirozené řešení pro zlepšení spánku a problémů spojených s náhlým ukončením spánku nebo nespavostí, na rozdíl od léků, které zlepšují spánek a způsobují mnoho nežádoucích vedlejších účinků. (3)

Nejsilnější výhody při léčbě poruch spánku s L-tryptofanem byly zjištěny při použití jako potravinové doplňky ve srovnání s použitím potravin, které obsahují pouze tryptofan.

Bylo zjištěno, že potravinové doplňky pomáhají zkrátit dobu potřebnou k usnutí a zlepšení nálady následující den po dobrém spánku, snižují příznaky nočního „skřípání zubů“ (tzv. Bruxismus) a snižují počet epizod spánkové apnoe. spánku).

2. Zvyšuje náladu, snižuje příznaky deprese a úzkosti

Nejenže tryptofan vám pomáhá spát zdravěji, studie také ukázaly, že je to přírodní lék, který zlepšuje náladu a nabízí ochranu proti rozvoji deprese, úzkosti a mnoha negativních symptomů spojených s vysokou úrovní stresu (např. Syndrom dráždivého tračníku nebo onemocnění srdce).

Mnohé studie ukázaly, že L-tryptofan se mění v uklidňující serotonin v mozkových tkáních a zpřístupňuje další esenciální aminokyseliny, což zase pomáhá kontrolovat náladu a snižuje tvorbu stresových hormonů.

Některé studie dokonce ukázaly, že použití doplňků stravy s tryptofanem a 5HTP může mít stejný účinek jako antidepresiva.

Předběžné studie zjistily, že 5HTP je užitečný při léčbě pacientů s mírnou až středně těžkou depresí; působí také jako fluvoxamin (Luvox). U 63 účastníků v jedné studii byl účinek použití 5HTP podobný účinku popsanému u pacientů užívajících přípravek Luvox ke snížení příznaků deprese. (4)

Několik studií popisuje, že snížení používání tryptofanu může vést k významnému zhoršení určitých typů mozkových aktivit, které přispívají ke vzniku štěstí, a že nízké hladiny serotoninu jsou často nalezeny u pacientů se symptomy úzkosti a deprese.

Výsledky výzkumu naznačují, že pacienti často snižují negativní symptomy spojené s poruchami nálady, drogovou závislostí nebo hormonálními problémy, jako je PMS / PDR (premenstruační syndrom a premenstruační dysforická porucha), přičemž denně užívají šest gramů L-tryptofanů.

Je prokázáno, že toto množství během několika měsíců snižuje výkyvy nálady, příznaky úzkosti, celkové napětí a podrážděnost. (5)

3. Pomáhá pacientům překonat jakýkoliv druh závislosti

Kombinace uklidňujících, úzkost snižujících a komplementárních aminokyselin a bylin - jako je L-tryptofan, třezalka tečkovaná a 5HTP - pomáhá pacientům řešit jakoukoliv závislost a překonat je zvýšením produkce serotoninu a melatoninu v mozkové tkáni. L-tryptofan je často doporučován pro pacienty, kteří se snaží přestat kouřit, aby se zvýšila účinnost běžných léčebných programů, jejichž účelem je zlepšit kontrolu nad impulzivním chováním a emocionálními stavy. (6)

4. Snižuje bolesti hlavy a migrény

Studie ukázaly, že snížení tryptofanu v těle zhoršuje bolesti spojené s napětím bolestí hlavy a migrén, ale nedostatek tryptofanu může způsobit zvýšenou nevolnost a zvýšit problémy spojené s poruchami spánku u mnoha pacientů s migrénou. Zvýšení syntézy serotoninu v mozkové tkáni nabízí přirozenou úlevu od bolesti hlavy a symptomů migrény, včetně zvýšené citlivosti na světlo, zažívacích poruch a mnoha dalších.

Jedna studie Murdoch University School of Psychology v Austrálii ukázala, že pět až osm hodin po pití nápoje s přidáním 19 různých aminokyselin, včetně tryptofanu, byly signifikantně sníženy symptomy migrény. (7)

5. Pomáhá udržovat zdravou váhu.

Tryptofanové doplňky mohou být použity k tomu, aby pomohly pacientům držet se zdravé výživy a dál se pohybovat směrem k cílům hubnutí. Zvýšené hladiny serotoninu zvyšují pocit míru, duševní jasnost, kontrolu nezdravých stravovacích návyků nebo podnětů; zlepšují metabolické funkce tím, že usnadňují přirozené hubnutí.

L-tryptofan je nezbytný pro syntézu niacinu (vitamin B3) jako provitaminu; Niacin je důležitý pro výrobu makronutrientů přítomných v naší stravě (sacharidy, bílkoviny a tuky) v využitelné energii, která podporuje metabolismus. Niacin / vitamín B3 také hraje důležitou roli v kognitivních funkcích, včetně syntézy důležitých neurotransmiterů a enzymů, které řídí naši chuť k jídlu.

Další zajímavou výhodou je, že tryptofan pomáhá zlepšit fyzickou vytrvalost a bojuje s pocitem únavy, což znamená, že vám může pomoci zlepšit Vaši kondici a pravidelně provádět dostatečné cvičení.

Profesionální sportovci ji již mnoho let používají díky své schopnosti zlepšit výsledky cvičení, omezit pocity vzrušení v soutěžích a zůstat motivováni k dosažení svých cílů.

Kolik tryptofanů mám vzít?

Výzkumní pracovníci odhadují, že většina zdravých dospělých jedinců dostává asi 3,5-6 miligramů L-tryptofanu na kilogram tělesné hmotnosti po většinu dnů ze své běžné stravy.

Pacienti, kteří jsou na speciální dietě, lidé trpící chronickým stresem, vyčerpávající se zvýšeným tréninkem v tělocvičně, mají různé formy zánětlivých onemocnění gastrointestinálního traktu nebo funkční poruchy jater, obvykle vykazují menší absorpci tryptofanu, a proto mohou trpět jeho nedostatkem.

Podle ministerstva zdravotnictví University of Michigan, následující dávky odkazují na obecná doporučení pro užívání dietních doplňků obsahujících tryptofan v následujících případech: (10)

 • poruchy spánku / nespavost: 1-2 gramy, přijaté před spaním
 • chronická bolest nebo migréna: 2-4 g denně v rozdělených dávkách
 • léčba premenstruačního syndromu nebo premenstruační dysforické poruchy: 2-4 gramů denně
 • deprese nebo úzkost: 2-6 gramů denně (je nejlepší prodiskutovat dávku se svým lékařem)
 • poruchy chuti k jídlu: 0,5-2 gramů denně

Potravinové doplňky s tryptofanem a jejich vedlejší účinky

Některé studie naznačují, že použití čištěného tryptofanu v potravinových doplňcích může být nejlepším způsobem, jak zvýšit hladiny serotoninu ve srovnání s konzumací potravin bohatých na tryptofan, a to díky zvláštnostem fungování systému transportu aminokyselin v těle.

Pro lidi, kteří se potýkají s poruchami nálady, nespavostí nebo jakýmkoliv druhem závislosti, může být použití 5HTP dobrým způsobem, jak zvýšit produkci serotoninu v mozkové tkáni.

Nejdříve byste měli užívat malé dávky tryptofanu, sledujte možné nežádoucí účinky, včetně nevolnosti, průjmu, ospalosti, závratě, bolesti hlavy nebo sucho v ústech.

Tryptofan nebo 5HTP užívané jako doplňky mohou také způsobit serotoninový syndrom v kombinaci se sedativy nebo antidepresivy (jako jsou léky třídy inhibitorů MAO nebo selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), takže pokud užíváte jakékoli léky opravující náladu, neužívejte tryptofanu, bez předchozí konzultace se svým lékařem.

Přípravky by neměly užívat také těhotné ženy a kojící ženy, pacienti s onemocněním ledvin nebo jater, což může vést ke komplikacím základního onemocnění.