Image

Ambroxol

Návod k použití:

Ceny v internetových lékárnách:

Farmakologický účinek

Ambroxol je mukolytický prostředek, tj. Lék, který ředí sputum a usnadňuje proces jeho odstranění z plic. Aktivní složkou tohoto léku je ambroxol hydrochlorid. Hlavní účinek Ambroxolu je zaměřen na zvýšení sekrece žláz dýchacího ústrojí, stimulaci aktivity klků dýchacích cest, posílení procesu vylučování povrchově aktivních látek (povrchově aktivních látek) plicemi. Všechny tyto procesy vedou ke skutečnosti, že usnadňují vypouštění hlenu a proces jeho odstraňování, což zase snižuje kašel. Ambroxol pomáhá snižovat hyperreaktivitu průdušek a nezpůsobuje nadměrnou sekreci. Hydrochlorid ambroxolu je metabolit bromhexinu, který se od něj liší svou netoxií a vyšší účinností.

Po aplikaci přípravku Ambroxol začne působit po 30 minutách, přičemž jeho léčebný účinek trvá 9-10 hodin. Absorpce (absorpce) léčiva probíhá rychle a téměř úplně. Dosažení maximálních plazmatických hladin lze pozorovat již za 0,5-3 hodiny po požití. Vazba ambroxolu na plazmatické proteiny je v rozmezí 80-90%. Lék je rychle distribuován z krve do tkání, zejména do plic. Ambroxol je metabolizován v játrech a vylučován ledvinami (90% jsou metabolity rozpustné ve vodě, 5% - nezměněné).

Indikace pro použití

Tento lék je předepsán pro následující onemocnění:

 • chronické obstrukční plicní onemocnění;
 • chronická a akutní bronchitida, tracheobronchitida;
 • bronchiektázii;
 • cystickou fibrózu;
 • pneumonie;
 • bronchiální astma s obtížným výtokem sputa.

Ambroxol pro děti je jedním z nejpopulárnějších mukolytických činidel.

Dávkování ambroxolu

Ambroxol se vyrábí ve formě tobolek s prodlouženým účinkem, perorálního roztoku, sirupu Ambroxol, roztoku pro intravenózní podání, tablet Ambroxolu a perorálního roztoku a inhalace. Tablety Ambroxolu mohou být konvenční, dlouhodobě působící nebo šumivé.

Ambroxolový sirup může mít koncentraci 15 mg v 5 ml nebo 30 mg v 5 ml, v závislosti na tom, co a jaká je dávka léku. Ambroxol sirup se užívá na základě: 30 mg najednou (pro dospělé a děti od 12 let) a 15 mg najednou (pro děti do 12 let). Vezměte lék v této formě by měl být třikrát denně.

Tablety přípravku Ambroxol se podávají perorálně s jídlem a užívají se s malým množstvím vody. Jedna tableta Ambroxolu obsahuje 30 mg účinné látky. Pokud je lék užíván třikrát denně, pak režim pro dospělé a děti starší 12 let je následující: 30 mg pro první 2-3 dny, pak 1/2 tableta nebo jedna tableta by měla pokračovat, pak by měl být počet dávek snížen na dvakrát denně. Ambroxol pro děti do 12 let je předepsán na ½ tabletky, počet recepcí dle vlastního uvážení stanoví ošetřující lékař - dvakrát nebo třikrát.

Podle návodu k použití je přípravek Abroxol ve formě perorálního roztoku (7,5 mg / ml) se třemi dávkami denně podáván dospělým pacientům podle následujícího schématu: 4 ml pro první dva nebo tři dny a poté je třeba jednorázovou dávku snížit na 2 ml. Můžete snížit počet dávek na dvě denně a ponechat stejnou dávku (4 ml). Ambroxol pro děti od 5 do 12 let je předepsán ve 2 ml, množství dávek - dvakrát nebo třikrát denně; Děti 2-5 let - 1 ml léku se užívá třikrát denně; u dětí mladších 2 let je doporučená jednorázová dávka 1 ml, která se užívá dvakrát denně.

Bez dozoru lékaře by neměl být Ambroxol používán déle než pět dní.

Vedlejší účinky

Tento lék je pacienty dobře snášen, nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.

Návod k použití přípravku Ambroxol ukazuje následující negativní účinky jeho podání: t

 • pálení žáhy, sucho v ústech, dyspepsie, zvracení, nevolnost, průjem;
 • vyrážka, kopřivka, anafylaktické reakce, angioedém, alergické reakce;
 • slabost, bolest hlavy;
 • velmi vzácně - Stevens-Johnsonův syndrom, Lyellův syndrom.

Kontraindikace

Ambroxol není předepsán, pokud má pacient: t

 • přecitlivělost na léčivo;
 • dědičné poruchy tolerance sacharidů (léčivo obsahuje laktózu);
 • duodenální vřed;
 • křeče.

Ambroxol je kontraindikován během prvního trimestru těhotenství.

Další informace

Aplikujte Ambroxol pro děti pohodlně ve formě sirupu. Tato forma léku může být předepsána pacientům s diabetem. Pacienti trpící bronchiálním astmatem by měli dostávat bronchodilatátory před inhalací ambroxolu.

Lék by měl být uchováván při pokojové teplotě na suchém a tmavém místě. Ambroxol má trvanlivost 3 roky.

Ambroxol: návod k použití

Výroba: MERCKLE, GmbH (Německo).

Kód ATX: R05CB06 (Ambroxol).

Forma uvolnění: tablety.

Dávková forma: ploché válcové tablety bílé nebo nažloutlé barvy s rizikem a fasetou.

Klinicko-farmakologická skupina: mukolytické a expektorační léčivo

Farmakoterapeutická skupina: prostředek k ředění sputa

Složení:

Aktivní složka: hydrochlorid ambroxolu - 30 mg / mg

 • stearát vápenatý;
 • bramborový škrob;
 • monohydrát laktózy;
 • koloidní bezvodý oxid křemičitý.

Farmakodynamika

Mukolytické činidlo (ředidlo sputum) s expektoračním, sekretolytickým a sekrečním motivem. V důsledku depolymerizace mukopolysacharidů obsažených ve sputu léčivo pomáhá snižovat viskozitu sputa, normalizuje poměr serózních a sliznic, zvyšuje motorickou aktivitu řasnatého epitelu, zvyšuje transport mukolytsiarny (odstranění patogenních agens) a usnadňuje vylučování sputa z dýchacích cest. Ambroxol, který má přímý vliv na Clarkovy buňky umístěné v průduškách plic a na alveolární pneumocyty typu II, přispívá k aktivaci povrchově aktivní látky (povrchově aktivní látky, která zabraňuje alveolárnímu kolapsu při výdechu).

Terapeutický účinek nastává 30 minut po užití léku. Trvání účinku, v závislosti na užité dávce - 6-12 hodin.

Farmakokinetika

Při perorálním podání se Ambroxol rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu do tkáně a hromadí se v největším množství v plicích. Maximální koncentrace dosahuje za 1-3 hodiny.

Absolutní biologická dostupnost v důsledku biotransformace léčivé látky je snížena přibližně o 1/3. Kyselina dibromantralová a glukuronidy se vylučují ledvinami v důsledku přetrvávajícího metabolismu.

Vazba na plazmatické proteiny je 80-90%. 90% léčiva se vylučuje ve formě metabolitů, 10% - nezměněno. Vzhledem k vysoké asociaci s plazmatickými proteiny, velkému počátečnímu distribučnímu objemu a pomalé redistribuci z tkání do krve nedochází k významnému vylučování léčiva během nucené diurézy a dialýzy.

U těžkých jaterních patologií je clearance Ambroxolu snížena o 20-40%. U těžkého poškození ledvin se zvyšují metabolity T1 / 2.

Ambroxol může proniknout do mozkomíšního moku, projít placentou a projít do mateřského mléka.

Indikace pro použití

 • Akutní a chronické patologie dýchacího ústrojí, vyskytující se v rozporu se vznikem a výtokem sputa;
 • Akutní bronchitida;
 • Chronická bronchitida nespecifikované etiologie;
 • Bronchiektázy;
 • Bronchiální astma;
 • Chronická obstrukční plicní choroba (CHOPN);
 • Syndrom dýchacích potíží u novorozenců a předčasně narozených dětí;
 • Bakteriální pneumonie nespecifikované etiologie.

Dávkování

Trvání léčby se volí individuálně s přihlédnutím k přirozenému průběhu patologického procesu. Bez lékařského předpisu se lék nedoporučuje užívat déle než 4-5 dní. Během doby užívání léku je předepsáno dostatečné množství nápojů (ředění sputa vyžaduje požití velkého množství tekutiny). Tablety se užívají po jídle s vodou.

Děti od 6 do 12 let - ½ tablety (15 mg) 2-3krát denně;

Děti starší 12 let a dospělí pacienti - 1 tableta (30 mg) 3krát denně. Po 8-10 dnech by měla být dávka snížena na dvě dávky.

Ambroxol

Návod k použití:

Ceny v internetových lékárnách:

Ambroxol je mukolytický lék, který pomáhá ředit sputum a usnadňuje proces jeho odstranění z plic.

Forma uvolnění a složení

Následující dávkové formy Ambroxolu jsou vyrobeny: t

 • Tablety o hmotnosti 30 mg, běžné nebo šumivé, v balení po 50 kusech;
 • Ampule 15 ml;
 • Sirup s obsahem 15 mg nebo 30 mg léčiva v 5 ml, v lahvičkách po 100 ml;
 • Inhalační roztok s obsahem 15 mg léčiva ve 2 ml, v lahvičkách po 100 ml.

Účinná látka Ambroxolu je hydrochlorid ambroxolu.

Indikace pro použití Ambroxolu

Podle pokynů je Ambroxol zobrazen, když:

 • Chronická a akutní onemocnění dýchacího ústrojí, doprovázená uvolňováním sputa (bronchiální astma, chronická bronchitida s broncho-obstrukčním syndromem, bronchiektáza);
 • Syndrom dýchací tísně u předčasně narozených a novorozených dětí.

Kontraindikace

Podle instrukcí by neměl být Ambroxol podáván v přítomnosti přecitlivělosti na aktivní nebo pomocné složky léčiva.

Tablety Ambroxolu jsou kontraindikovány u dětí do 6 let.

Při použití přípravku Ambroxol je nutná opatrnost při žaludečním vředu a dvanáctníkovém vředu, stejně jako při selhání ledvin nebo jater.

Ambroxol je kontraindikován v prvním trimestru těhotenství. Předepsat léky ve druhém a třetím trimestru by měly být založeny na potenciálních přínosech pro matku a možném ohrožení plodu.

Pokud je nutné užívat lék během kojení, měli byste v době léčby přerušit kojení.

Dávkování a podávání Ambroxol

Tablety a sirup Ambroxolu jsou určeny pro vnitřní použití. Ambroxolový sirup se zpravidla podává v dávce 30 mg najednou (děti starší 12 let a dospělí). Pro děti mladší 12 let je předepsán sirup v dávce 15 mg najednou. Sirup se užívá třikrát denně.

Tablety přípravku Ambroxol se užívají během jídla, omyjí se malým množstvím tekutiny. Děti starší 12 let a dospělí užívají tento lék třikrát denně podle následujícího schématu: první 2-3 dny, 30 mg denně, poté můžete přejít na dávku 15 mg denně nebo pokračovat v užívání 30 mg dvakrát denně.

Tablety přípravku Ambroxol jsou předepsány dětem ve věku od 6 do 12 let v dávce 15 mg rozdělené do dvou nebo tří dávek.

Podle instrukcí se Ambroxol ve formě roztoku podává perorálně třikrát denně podle následujícího schématu:

 • První 2-3 dny, 4 ml;
 • Následující dny léčby - 2 ml denně.

Děti ve věku 2-5 let užívají Ambroxol jako roztok, 1 ml třikrát denně, děti mladší dvou let - 1 ml dvakrát denně.

Ambroxol pro inhalaci je předepisován dětem ve věku 5–12 let, 1 inhalaci denně, po 12 letech a dospělým pacientům, 2 inhalace denně.

Nepoužívejte Ambroxol déle než pět dní bez lékařského dohledu.

Po použití začne lék působit po půl hodině a zachovává si terapeutický účinek po dobu 9-10 hodin.

Vedlejší účinky Ambroxolu

Ambroxol může způsobit následující nežádoucí účinky: t

 • Alergie: kožní vyrážka, kopřivka, alergická kontaktní dermatitida, angioedém, anafylaktický šok;
 • Trávicí systém: sucho v ústech, průjem, zácpa, nevolnost, zvracení, gastralgie;
 • Respirační systém: výtok z nosu, suché sliznice dýchacích cest;
 • Další nežádoucí účinky: vyrážka, dysurie, bolest hlavy, slabost.

Zvláštní pokyny

Nedoporučuje se kombinovat Ambroxol s antitusiky, které brání vylučování sputa.

V kombinaci Ambroxolu s cefuroximem, erythromycinem, doxycyklinem, amoxicilinem se zvyšuje jejich pronikání do bronchiální sekrece.

U pacientů s astmatem před inhalací se doporučuje používat bronchodilatátory, aby se zabránilo specifickému podráždění dýchacích cest a jejich křeči.

Ambroxol sirup může být předepsán pacientům s diabetem.

Analogy ambroxolu

Analogy ambroxolu jsou následující léčiva:

 • Lasolvan;
 • Ambolithic;
 • Mucosolvan;
 • Mukovent;
 • Fluixol;
 • Lasolvan;
 • Lindoxil;
 • Mukofar;
 • Mucosan;
 • Tajemník;
 • Bronchopront;
 • Viskomtsil.

Podmínky skladování

Lék by měl být skladován na suchém tmavém místě mimo dosah dětí. Doba použitelnosti je 3 roky od data výroby.

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter.

Ambrobene u diabetu 2. typu

Povolení

Nedávné komentáře

Hledal jsem AMBROBENE V DIABETECH MELLITUS TYPE 2. FOUND! Mohou diabetici používat Ambrobene?

Všechny formy Ambrobene jsou povoleny pro pacienty s diabetes mellitus.1.. Mohu používat Ambrobene během těhotenství?

Léčba diabetu 2. typu začíná dietní terapií, která dokáže normalizovat hmotnostní a kontrolní hladinu cukru.. Menu pro diabetes typu 1 může vypadat takto:
Snídaně
Bromhexin nebo Ambrobene, který je lepší?

Rozlišovací charakteristiky složení léčiv. Indikace pro jmenování.. diabetes; patologického stavu jater a ledvin
Roztok pro intravenózní podání Ambrobene (Ambrobene). Pokyny pro léčebné použití léčiva.. Při užívání léku se doporučuje pít dostatek vody. Pacienti trpící cukrovkou by měli užívat.
Složení sirupu Ambrobene zahrnuje náhražku cukru ve formě syntetické fruktózové substance. To se provádí tak, aby lidé trpící cukrovkou mohou brát léky a snížit ji. Ambrobene u diabetes mellitus typ 2 - PROBLÉMY NE VÍCE!

Dieta pro diabetiky 1. typu:
denně Diabetes mellitus je vážné onemocnění, během kterého potřebujete kontrolovat hladinu cukru v krvi.
Ambrobene označuje chemické přípravky, které mají účinek vykašlávání a sputa.
Ambrobene® přispívá k aktivaci systému povrchově aktivních látek přímým vlivem na pneumocyty typu 2. Je nutné vzít v úvahu u pacientů s diabetem, to v 1 dimenzionální.
Analogy léku Ambroxol. Ambrobene (sirup) Hodnocení: t
116.. Při diabetes mellitus typu 1 tělo přestává produkovat hormon. S diabetem typu 2, který je nejoblíbenější nemocí, je lidské tělo slabé.
Ambrobene aktivuje tvorbu povrchově aktivního činidla, což má přímý vliv na alveolární pneumocyty druhého typu a Clara buňky malého dýchacího traktu.. Léčivo ve formě sirupu může být předepsáno pacientům s diabetes mellitus (5 ml).
Základní principy low-carb stravy u diabetu typu 2 jsou následující body. Zde jsou obecné pokyny pro diabetes:
Vyhněte se následující potraviny ve vaší dietě diabetu
Na základě obdržených informací, osoby s diabetes mellitus, tablety Ambrobene pro kašel by měly být používány s velkou opatrností a pouze tak, jak je předepsáno ošetřujícím lékařem.

Ambroxol zvyšuje sekreci plicního surfaktantu přímými účinky na pneumocyty typu II v alveolech a Clara buňkách. Ambrobenový sirup obsahuje sacharin sodný, což by mělo být zváženo u pacientů s diabetem.
Polibek pro diabetiky:
Mohu pít na diabetes typu 2?. Jak užívat přípravek Glucophage 500, 750, 850 a 1000 pro diabetes mellitus. Ambrobene u diabetes mellitus typ 2 - 100%!

Přípravky pro diabetes typu 2 nové generace:
nové nástroje.
Kontraindikace pro použití "Ambrobene". Protože "Ambrobene" není toxický lék. léky jsou předepisovány během těhotenství, kojení, onemocnění ledvin a jater a diabetu.
Lidé s diabetem Ambrobene tablety předepsané s opatrností, protože jednou ze složek léku je mléčný cukr (laktóza). Vlastnosti aplikace.
Jaké by mělo být menu pro diabetes typu 2?

Indikace pro použití

Nemoci dýchacího ústrojí s tvorbou viskózního sputa: akutní a chronická bronchitida, pneumonie, CHOPN, bronchiální astma s obtížemi při vykašlávání sputa, bronchiektázie.

Stimulace prenatálního zrání plic, léčba a prevence (s hrozbou předčasného porodu as umělým předčasným porodem mezi 28 a 34 týdny těhotenství, pokud klinický obraz naznačuje prodloužení těhotenství o 3 dny) předčasně narozených dětí a novorozenců.

Možné analogy (náhražky)

Aktivní složka, skupina

Forma dávkování

tobolky s prodlouženým účinkem, roztok pro intravenózní podání, roztok pro perorální podání, roztok pro perorální podání [alkohol], roztok pro perorální podání a inhalaci, sirup, tablety, tablety s prodlouženým účinkem, šumivé tablety

Kontraindikace

Hypersenzitivita, těhotenství (I trimester), fenylketonurie (pro dávkové formy obsahující aspartam). Selhání jater.

Jak aplikovat: dávkování a léčba

Uvnitř, během jídla, s malým množstvím tekutiny. Dospělí a děti starší 12 let předepisují tablety Ambrobene: 30 mg 3krát denně po dobu prvních 2-3 dnů, poté 30 mg 2krát nebo 15 mg 3x denně nebo 1 tobolku retardu (75 mg) ráno; děti 6-12 let - 15 mg 2-3 krát denně.

Roztok Ambrobene pro orální podání (7,5 mg / ml) pro dospělé první 2-3 dny - 4 ml a poté 2 ml 3krát denně nebo 4 ml 2krát denně; děti do 2 let - 1 ml 2 krát denně, 2-5 let - 1 ml 3 krát denně, 5-12 let - 2 ml 2-3 krát denně.

Sirup (3 mg / ml) pro dospělé - 10 ml v prvních 2-3 dnech a pak 5 ml 3x denně nebo 10 ml 2x denně. V závažných případech nemoci se dávka během celého průběhu léčby nesnižuje. Děti ve věku 5-12 let by měly být předepsány 15 mg 2-3 krát denně, 2-5 let - 7,5 mg 3krát denně, až 2 roky - 7,5 mg 2x denně.

Ve formě inhalace, Ambrobene je předepsán pro dospělé a děti od 5 let na 15-22,5 mg, pro děti do 2 let - 7,5 mg, pro děti od 2 do 5 let - 15 mg 1-2 krát denně. V případě, kdy není možné provést více než jednu inhalaci denně, ústně aplikujte tablety, roztok nebo sirup.

Parenterálně podáván intramuskulárně, intravenózně (pomalu, v trysce nebo kapání) nebo subkutánně: dospělí - 15 mg Ambrobene, v těžkých případech - 30 mg 2-3 krát denně; děti - 1,2-1,6 mg / kg 3krát denně. Obvykle pro děti do 2 let - 7,5 mg 2x denně, od 2 do 5 let - 7,5 mg 3krát denně, od 5 let - 15 mg 2-3 krát denně. Pro léčbu syndromu respirační tísně u předčasně narozených a novorozenců je intravenózní nebo intramuskulární injekce podávána 10 mg / kg / den, frekvence podávání je 3 až 4krát, v případě potřeby může být dávka zvýšena na 30 mg / kg / den.

Pro intravenózní podání se 50 ml zředí v 500 ml infuzního roztoku (0,9% roztok NaCl, 5% roztok dextrózy, roztok Ringer-Locke nebo jiný zásaditý roztok s pH ne vyšším než 6,3 se použije jako rozpouštědlo), vstřikuje se po dobu 2 hodin s rychlostí 84 kapek / min. Opakovaná léčba podle výše uvedeného schématu může být provedena po 14 dnech (při zachování indikace).

Parenterální podání Ambrobene se zastaví po vymizení akutních projevů onemocnění (přenesených na požití nebo rektální podání).

Rektálně, dospělí a děti nad 12 let - 1 čípek (30 mg) 3 krát denně po dobu 2-3 dnů, pak 60 mg 2x denně, maximální denní dávka Ambrobene je 0,12 g; děti 6-12 let - 15 mg 2-3 krát denně.

Nepoužívejte Ambrobene bez lékařské prohlídky déle než 4-5 dnů.

Farmakologický účinek

Mukolytické činidlo stimuluje prenatální vývoj plic (zvyšuje syntézu, vylučování povrchově aktivních látek a blokuje jeho rozpad). Vlastní sekretomotorny, sekretolitichesky a vykašlávání; stimuluje serózní buňky žláz sliznice průdušek, zvyšuje obsah sekrece sliznic a uvolňování povrchově aktivních látek (povrchově aktivních látek) v alveolech a průduškách; normalizuje narušený poměr serózních a slizničních složek sputa. Aktivace hydrolyzujících enzymů a zvýšení uvolňování lysosomů z Clarkových buněk snižuje viskozitu sputa. Zvyšuje motorickou aktivitu řasnatého epitelu, zvyšuje mukociliární transport.

Po požití dochází k účinku po 30 minutách s rektálním podáním - po 10-30 minutách a trvá 6-12 hodin, při parenterálním podání dochází rychle a trvá 6-10 hodin.

Vedlejší účinky

Alergické reakce: kožní vyrážka, kopřivka, angioedém, v některých případech alergická kontaktní dermatitida, anafylaktický šok.

Vzácně - slabost, bolesti hlavy, průjem, sucho v ústech a dýchací cesty, exantém, výtok z nosu, zácpa, dysurie. Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách - gastralgie, nevolnost, zvracení.

S rychlým zaváděním - pocit necitlivosti, slabost, intenzivní bolesti hlavy, snížení krevního tlaku, dušnost, hypertermie, zimnice. Příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, dyspepsie.

Léčba: umělé zvracení, výplach žaludku během prvních 1-2 hodin po užití léku; přijímání produktů obsahujících tuk.

Zvláštní pokyny

Nekombinujte Ambrobene s protivokashlevye léky, které brání vylučování sputa.

Inhalační roztok Ambrobene lze aplikovat pomocí jakéhokoliv moderního vybavení pro inhalaci (kromě parních inhalátorů). Před inhalací se lék smísí s 0,9% roztokem NaCl (pro optimální zvlhčení vzduchu se může ředit v poměru 1: 1) a zahřát na tělesnou teplotu. Vdechnutí by mělo být prováděno v režimu normálního dýchání (aby nedošlo k vyvolání třesu kašle).

Pacienti s bronchiálním astmatem, aby se předešlo nespecifickému podráždění dýchacího ústrojí a jejich křeči před vdechnutím ambroxolu, by měli používat bronchodilatátory.

Pacienti trpící cukrovkou mohou být předepsáni ve formě sirupu (5 ml sirupu obsahuje sorbitol a sacharin v množství odpovídajícím 0,18 XE).

Potlačení čípků Ambrobene 15 mg se nedoporučuje pro děti do 5 let, 30 mg pro 12 let (pro ně se používají čípky 15 mg).

Interakce

Kombinované použití přípravku Ambrobene s antitusickými léky vede k potížím s výtokem sputa v důsledku snížení kašle.

Zvyšuje bronchiální sekreci amoxicilinu, cefuroximu, erythromycinu a doxycyklinu.

Injekční roztok Ambrobene nelze použít u roztoků s pH nad 6,3.

Otázky, odpovědi, recenze na lék Ambrobene

Poskytnuté informace jsou určeny pro zdravotnické a farmaceutické pracovníky. Nejpřesnější informace o přípravku jsou uvedeny v pokynech přiložených k obalu výrobcem. Žádné informace zveřejněné na této nebo jiné stránce našich stránek nemohou sloužit jako náhrada za osobní odvolání odborníka.

Ambrobene - popis léku, návod k použití, recenze

Roztok pro intravenózní podání Ambrobene (Ambrobene)

Pokyny pro léčebné použití léčiva

Popis farmakologického účinku

Indikace pro použití

Bronchitida (akutní, chronická), pneumonie, bronchiální astma s obstrukcí sputa, bronchiektází, syndrom respirační tísně u předčasně narozených dětí a novorozenců (roztok pro injekce).

Pro stejné indikace pro rychlejší terapeutický účinek nebo neschopnost vzít lék dovnitř - injekční roztok.

Formulář vydání

Farmakodynamika

Farmakokinetika

Použití během těhotenství

Kontraindikace

Vedlejší účinky

Příležitostně - slabost, bolesti hlavy, sucho v ústech a dýchacích cestách, slintání, průjem, gastralgie, nevolnost, zvracení, průjem, zácpa, dysurie, exantém; velmi vzácně - alergické reakce (kožní vyrážka, angioedém obličeje, respirační selhání, teplotní reakce s zimnicí, alergická kontaktní dermatitida; jeden případ - anafylaktický šok.

S rychlým na / v zavedení léku - intenzivní bolesti hlavy, slabost, pocit těžkosti v nohou, necitlivost, dušnost, hypertermie, zimnice.

Dávkování a podávání

Injekční roztok: in / in (pomalé tryskání nebo kapání), protože rozpouštědlo používá 0,9% roztok chloridu sodného, ​​5% roztok dextrózy, roztok Ringer-Locke nebo jiný zásaditý roztok s hodnotou pH nejvýše 6,3. Dospělí užívají 2 ml 2-3 krát denně (30-45 mg), v těžkých případech 4 ml 2-3 krát denně (60-90 mg).

Pro děti je lék předepsán v denní dávce ve výši 0,0012–0,0016 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Děti do 2 let - 1 ml (1/2 ampule) 2krát denně (15 mg / den), děti ve věku 2–6 let - 1 ml (1/2 ampule) 3krát denně (22,5 mg / den) den), pro děti od 6 let - 2 ml (1 ampulka) 2-3 krát denně (30–45 mg / den).

U syndromu respirační tísně u novorozenců a předčasně narozených dětí je denní dávka přípravku Ambrobene 30 mg, což je obvykle rozděleno do 4 samostatných podání.

Injekce se zastaví po vymizení akutních projevů onemocnění a pokračují v požití jiných lékových forem.

Průběh léčby je určen ošetřujícím lékařem (bez lékařského předpisu na dobu delší než 4–5 dnů).

Předávkování

Při perorálním podání v dávce do 25 mg / kg denně je dobře snášen.

Příznaky: zvýšené slinění, nevolnost, zvracení, snížený krevní tlak.

Léčba: výplach žaludku během prvních 1-2 hodin po požití léku, s obsahem produktů obsahujících tuk; monitorování hemodynamických parametrů a v případě potřeby je nutná symptomatická léčba.

Interakce s jinými léky

Přijímací opatření

Zvláštní pokyny pro přijetí

Při užívání léku se doporučuje pít dostatek vody.

Pacienti trpící cukrovkou by měli vzít v úvahu, že složení sirupu pro orální podání zahrnuje sorbitol (5 ml sirupu obsahuje 2,1 g sorbitolu, což odpovídá 0,175 XE).

Podmínky skladování

Doba použitelnosti

Patří do klasifikace ATX:

Podobné léky v akci:

 • Tablety mukaltinu (mucaltin) perorální
 • Omnitus (Omnitus) sirup
 • Tablety proti kašli (tablety s kontrolou) Tablety perorální
 • Sirupy kořene lékořice (Glycyrrihizae radicis sirup) Sirup
 • Kapsle Tavipek
 • Sirup sirupu Althea (Althaeae sirupus)
 • Hydrogenuhličitan sodný (hydrogenuhličitan sodný) Infuzní roztok
 • Jodid draselný Látka
 • Hydrogenuhličitan sodný (Uhličitan sodný) Infuzní roztok
 • Pertussin (Pertussinum) Roztok pro perorální podání

** Drogový adresář má pouze informativní charakter. Další informace získáte u anotací výrobce. Nezaměstnujte se; Než začnete přípravek Ambrobene užívat, měli byste navštívit lékaře. EUROLAB neodpovídá za následky způsobené použitím informací zveřejněných na portálu. Jakékoli informace na místě nenahrazují radu lékaře a nemohou sloužit jako záruka pozitivního účinku léku.

Máte zájem o lék Ambrobene? Chcete znát podrobnější informace nebo potřebujete lékařskou prohlídku? Nebo potřebujete inspekci? Můžete se domluvit s lékařem - klinika Eurolab je vám vždy k dispozici! Nejlepší lékaři vás prozkoumají, poradí, poskytnou nezbytnou pomoc a učiní diagnózu. Můžete také zavolat lékaře doma. Klinika Eurolab je otevřena nepřetržitě.

** Pozor! Informace uvedené v této příručce jsou určeny zdravotnickým pracovníkům a neměly by být základem pro vlastní léčbu. Popis léku Ambrobene je uveden pro seznámení a není určen k předepisování léčby bez účasti lékaře. Pacienti potřebují odborné rady!

Máte-li zájem o jiné léky a léky, jejich popis a návod k použití, informace o složení a formě uvolnění, indikacích pro použití a nežádoucích účincích, způsobech použití, cenách a recenzích léků nebo máte jakékoli další informace. další dotazy a náměty - napište nám, určitě se vám pokusíme pomoci.

AMBROXOL (Ambroxol hydrochlorid) - stručný popis

Léčivá látka používaná k léčbě kašle u dospělých a dětí. Vyrobeno pod obchodními názvy: Ambroxol, Ambrobene, Lasolvan, Flavamed a další.

Hydrochlorid ambroxolu je aktivním metabolitem hydrochloridu bromhexinu, což je syntetický analog alkaloidu rostliny Adhatoda vasica: visicin. Ambroxol je účinnější a lépe snášen než bromhexin.

Hydrochlorid ambroxolu má mukolytický účinek. Po požití se vstřebává v gastrointestinálním traktu, vstupuje do krevního oběhu, pak do sekreční buňky dýchacího traktu. Ze sekreční buňky vstupuje do sputa, kde štěpí (řezy) velké mukoproteinové a mukopolysacharidové komplexy sputa na menší (sekretolytické působení). To vede ke snížení viskozity sputa. Méně viskózní sputum kašle lépe. Snížení viskozity sputa, obnovuje motorickou funkci ciliárního epitelu (sekhotomotornoe akce), a tedy evakuaci sputa z dýchacích cest. Kašel se stává produktivním (kašel, při kterém dochází ke kašli).

Kromě mykolytického účinku ambroxolu hydrochloridu:

 1. činí slabé:
  • vykašlávání - zvyšuje funkci sekrečních buněk dýchacích cest. To vede k tomu, že hlen je vylučován více, stává se méně viskózním (množství kapalné složky hlenu se zvyšuje) a kašle snadněji;
  • antitusické působení - snižuje neproduktivní kašel;
 2. stimuluje regeneraci (regeneraci) ciliárních epiteliálních buněk;
 3. stimuluje syntézu fosfolipidů plicní povrchově aktivní látky, zabraňuje jejímu rozkladu. Poznámka: Plicní povrchově aktivní látka je povrchově aktivní látka s povrchově aktivním činidlem lipid-protein-mukopolysacharid, která je syntetizována buňkami alveolů, zakrývá alveoly zevnitř a zabraňuje jejich pádu a slepení se zánětem. Alveoly jsou součástí broncho-plicního aparátu (poslední část větvení průdušek), kde dochází přímo k výměně plynu mezi krví a vzduchem.

Ambroxol se rychle vstřebává v zažívacím traktu. Jeho působení se objeví po asi 30 minutách a trvá 6-12 hodin. Po požití dosáhne maximální koncentrace v krvi přibližně za 2,5 hodiny. Ambroxol je metabolizován v játrech, vylučován ledvinami (přibližně 10% nezměněn).

Léčivá látka ambroxol hydrochlorid vyrábí farmaceutický průmysl pod obchodními názvy: Ambrobene, ambrogeksal, Ambroxol, Ambroxol Vramed, Ambroxol-Weert, Ambroxol-Vial, ambroxol hydrochlorid Ambroxol retard, Ambroxol Richter, Ambroxol-Hemofarm Ambrolan, Ambrosan, Ambrosol, Ambrotard 75, Aflegan, Bronkhovern, Bronkhoksol, Bronkhorus, Deflegmin, Dignobroxol, Lasolvan, Medovent, Medox, Mukosolvan, Neo-Bronkhol, Suprima-kof, Verveks kašel, Flavamed, Frenopekt, Halixol.

Léčivé přípravky obsahující hydrochlorid Ambroxolu jsou vyráběny ve farmakologickém průmyslu ve formě: t

 1. tablety obsahující hydrochlorid ambroxolu, 0,03 g na tabletu;
 2. tobolky obsahující hydrochlorid ambroxolu, 0,03 g na kapsli (Medox);
 3. dlouhodobě působící (dlouhodobě působící) tablety obsahující hydrochlorid ambroxolu, 0,075 g na tabletu (Ambroxol Retard);
 4. dlouhodobě působící tobolky obsahující hydrochlorid Ambroxolu, 0,075 g na tobolku (Ambrobene, Ambrotard 75);
 5. Hladké tablety obsahující hydrochlorid Ambroxolu, 0,015 g na tabletu (Neo-bronchol);
 6. sirup obsahující Ambroxol hydrochlorid 0,015 g v 5 ml sirupu (Ambrobene, Ambrohexal, Ambroxol, Medox) nebo 0,03 g hydrochloridu Ambroxolu v 5 ml sirupu (Ambroxol, Lasolvan);
 7. roztok (kapky) obsahující hydrochlorid ambroxolu, 0,0075 g v 1 ml roztoku (Ambrobene, Medox) nebo 0,003 g hydrochloridu ambroxolu v 1 ml roztoku (Flavamed);

Hydrochlorid ambroxolu se používá ke zlepšení výtoku sputa (kašel) během akutní a exacerbace chronických respiračních onemocnění různých etiologií (příčin), které jsou doprovázeny tvorbou a akumulací viskózního, obtížně kašle v dýchacích cestách. Ambroxol hydrochlorid se používá pro:

 1. akutní tracheitida (zánět průdušnice);
 2. akutní bronchitida (zánět průdušek), jakož i exacerbace chronické bronchitidy, včetně exacerbace chronické bronchitidy komplikované bronchiektází;
 3. pneumonie (pneumonie);
 4. bronchiální astma;
 5. pneumokonióza;
 6. plicní tuberkulóza;
 7. provádění bronchografie pro urychlení uvolňování radiopropustných látek;
 8. provádění chirurgických zákroků na plicích - v předoperačním období pro rehabilitaci průdušek, aby se zabránilo hromadění hustého sputa v průduškách po operaci plic.

Kontraindikace

Těhotenství, kojení, přecitlivělost, alergie na lék, abnormální funkce jater a ledvin, žaludeční vřed, dvanáctníkový vřed v akutním stadiu, ulcerózní krvácení v minulosti, onemocnění plic, které jsou doprovázeny hromaděním velmi velkého množství sputa, s mechanickým zúžením průdu, fenylketonurie (pro dávkové formy obsahující aspartam), diabetes mellitus (pro dávkové formy obsahující sorbitol, sacharin, fruktózu), vrozená intolerance fruktózy (pro dávkové formy obsahující fruktózu).

Dávkování a podávání

Aplikuje se po jídle. Při použití přípravku Ambroxol musíte pít více vody než obvykle (nedostatečný příjem tekutin snižuje terapeutický účinek Ambroxolu).

 1. dospělí a děti starší 12 let, 0,03 g 3krát denně v prvních dvou dnech, pak 0,03 g 2krát denně nebo 0,015 g 3krát denně. Tablety nebo tobolky s prodlouženým účinkem - 0,075 g 1krát denně;
 2. děti od 5 do 12 let, 0,015 g, 3x denně;
 3. děti ve věku od 2 do 5 let, 0,0075 g (pouze ve formě sirupu nebo roztoku) 3krát denně;
 4. děti mladší 2 let při 0,0075 g (pouze ve formě sirupu nebo roztoku) 2x denně;

Délka léčby je 5-14 dnů. Použití Ambroxolu po dobu delší než 5 dnů - pouze po konzultaci se svým lékařem.

Pacienti s diabetem by měli vzít v úvahu, že některé léky obsahující Ambroxol obsahují sorbitol, fruktózu.

Pacienti s vrozenou intolerancí fruktózy by měli vzít v úvahu, že některé léky obsahující Ambroxol obsahují fruktózu.

Možné (velmi vzácné): alergické reakce, bolesti hlavy, zvýšená sekrece nosního hlenu, nevolnost, zvracení, nepříjemné pocity v břiše, flatulence (zvýšená nadýmání ve střevech), zácpa nebo průjem (průjem), exacerbace peptického vředu, horečka dysurie (porucha močení). Pokud se objeví alergická reakce (vyrážka na kůži, svědění, potíže s dýcháním (bronchospasmus) a další), léčivo by mělo být zastaveno a poraďte se s lékařem.

Vedlejší účinky se projevují v případě předávkování (užívaného v dávkách převyšujících léčivo).

Interakce s jinými léky

S kombinovaným použitím hydrochloridu ambroxolu s antibiotiky: amoxicilin, cefalexin, cefuroxim, erythromycin, doxycyklin, oxytetracyklin a sulfanilamidové léky, pronikání těchto antibiotik a sulfanilamidových léčiv do bronchiálního zánětlivého hlenu, zvyšuje se a aplikuje se anhydroclim, což zvyšuje pronikání těchto antibiotik a sulfanilamidových léčiv do bronchiálního zánětlivého hlenu a fytoxylethmon by měl být ve formě antimikrobiálního roztoku..

Lék nelze užívat současně s antitusiky, které inhibují reflex kašle (například kodein a léky obsahující kodein). Studené přípravky ztěžují kašel zkapalněného sputa, což povede k jeho stagnaci v plicích.

Vaše připomínky, komentáře k užívání léků obsahujících hydrochlorid Ambroxolu mohou být uvedeny níže.

Ambroxol - indikace, použití, kontraindikace

Farmakologický účinek


Ambroxol je mukolytický prostředek, tj. Lék, který ředí sputum a usnadňuje proces jeho odstranění z plic.

Aktivní složkou tohoto léku je ambroxol hydrochlorid. Hlavní účinek Ambroxolu je zaměřen na zvýšení sekrece žláz dýchacího ústrojí, stimulaci aktivity klků dýchacích cest, posílení procesu vylučování povrchově aktivních látek (povrchově aktivních látek) plicemi. Všechny tyto procesy vedou ke skutečnosti, že usnadňují vypouštění hlenu a proces jeho odstraňování, což zase snižuje kašel. Užívání amroxolu pomáhá snižovat hyperreaktivitu bronchiale a nezpůsobuje nadměrnou sekreci. Hydrochlorid ambroxolu je metabolit bromhexinu, který se od něj liší svou netoxií a vyšší účinností.

Po aplikaci přípravku Ambroxol začne působit po 30 minutách, přičemž jeho léčebný účinek trvá 9-10 hodin. Absorpce (absorpce) léčiva probíhá rychle a téměř úplně. Dosažení maximálních plazmatických hladin lze pozorovat již za 0,5-3 hodiny po požití. Vazba ambroxolu na plazmatické proteiny je v rozmezí 80-90%. Lék je rychle distribuován z krve do tkání, zejména do plic. Ambroxol je metabolizován v játrech a vylučován ledvinami (90% jsou metabolity rozpustné ve vodě, 5% - nezměněné).

Indikace pro použití přípravku Amroksol

Tento lék je předepsán pro následující onemocnění:

 • chronické obstrukční plicní onemocnění;
 • chronická a akutní bronchitida, tracheobronchitida;
 • bronchiektázii;
 • cystickou fibrózu;
 • pneumonie;
 • bronchiální astma s obtížným výtokem sputa.

Ambroxol pro děti je jedním z nejpopulárnějších mukolytických činidel.

Dávkování ambroxolu

Ambroxol se vyrábí ve formě tobolek s prodlouženým účinkem, perorálního roztoku, sirupu Ambroxol, roztoku pro intravenózní podání, tablet Ambroxolu a perorálního roztoku a inhalace. Tablety Ambroxolu mohou být konvenční, dlouhodobě působící nebo šumivé.

Ambroxolový sirup může mít koncentraci 15 mg v 5 ml nebo 30 mg v 5 ml, v závislosti na tom, co a jaká je dávka léku. Ambroxol sirup se užívá na základě: 30 mg najednou (pro dospělé a děti od 12 let) a 15 mg najednou (pro děti do 12 let). Vezměte lék v této formě by měl být třikrát denně.

Tablety přípravku Ambroxol se podávají perorálně s jídlem a užívají se s malým množstvím vody. Jedna tableta Ambroxolu obsahuje 30 mg účinné látky. Pokud je lék užíván třikrát denně, pak režim pro dospělé a děti starší 12 let je následující: 30 mg pro první 2–3 dny, pak bych měl přejít na? pilulky nebo pokračovat v užívání jedné pilulky, pak by měl být počet dávek snížen na dvakrát denně. Ambroxol pro děti do 12 let je přiřazen? tablety, počet recepcí podle vlastního uvážení stanoví ošetřující lékař - dvakrát nebo třikrát.

Podle návodu k použití je přípravek Abroxol ve formě perorálního roztoku (7,5 mg / ml) se třemi dávkami denně podáván dospělým pacientům podle následujícího schématu: 4 ml pro první dva nebo tři dny a poté je třeba jednorázovou dávku snížit na 2 ml. Můžete snížit počet dávek na dvě denně a ponechat stejnou dávku (4 ml). Ambroxol pro děti od 5 do 12 let je předepsán ve 2 ml, množství dávek - dvakrát nebo třikrát denně; Děti 2-5 let - 1 ml léku se užívá třikrát denně; u dětí mladších 2 let je doporučená jednorázová dávka 1 ml, která se užívá dvakrát denně.

Bez dozoru lékaře by neměl být Ambroxol používán déle než pět dní.

Vedlejší účinky

Tento lék je pacienty dobře snášen, nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.

Návod k použití amroxolu indikuje následující negativní účinky jeho podání: t

 • pálení žáhy, sucho v ústech, dyspepsie, zvracení, nevolnost, průjem;
 • vyrážka, kopřivka, anafylaktické reakce, angioedém, alergické reakce;
 • slabost, bolest hlavy;
 • velmi vzácně - Stevens-Johnsonův syndrom, Lyellův syndrom.

Kontraindikace

Ambroxol není předepsán, pokud má pacient: t

 • přecitlivělost na léčivo;
 • dědičné poruchy tolerance sacharidů (léčivo obsahuje laktózu);
 • duodenální vřed;
 • křeče.

Ambroxol je kontraindikován během prvního trimestru těhotenství.

Další informace

Aplikujte Ambroxol pro děti pohodlně ve formě sirupu. Tato forma léku může být předepsána pacientům s diabetem. Pacienti trpící bronchiálním astmatem by měli dostávat bronchodilatátory před inhalací ambroxolu.

Lék by měl být uchováván při pokojové teplotě na suchém a tmavém místě. Ambroxol má trvanlivost 3 roky.

Diabetes Cough Medicine: Tablety a sirup

Diabetes mellitus je těžké endokrinní onemocnění. Jakékoli neoprávněné užívání drog může způsobit komplikace. Jak má být kašel léčen tímto onemocněním?

Kašel na diabetes: léčba

Než si vyberete drogy, měli byste pochopit, proč je u diabetiků kašel? Možné příčiny:

 1. Diabetes mellitus je spojen s určitým poklesem aktivity imunitního systému. S tímto onemocněním může být kašel běžným příznakem nachlazení nebo chřipky.
 2. Onemocnění často způsobuje špatnou cirkulaci a inervaci vnitřních orgánů. To platí i pro sliznici dýchacích cest. Poškozená sliznice je náchylná k infekci, která způsobuje kašel.
 3. Bylo prokázáno, že vysoké hladiny cukru v krvi zvyšují riziko vzniku alergií. Imunitní buňky postrádají glukózu v důsledku nedostatku inzulínu. Alergická reakce se stává nedostatečnou. Proto tento příznak může mít alergickou povahu.

S alergickou povahou symptomu a virových infekcí je kašel suchý a neproduktivní. Pro hnisavé nemoci dýchacího ústrojí je mokré s velkým množstvím sputa. Jak léčit tyto dva typy symptomů?

Diabetes Cough Pills

Toto je nejoblíbenější dávková forma pro léčbu symptomů nachlazení. Pilulky pro kašel s diabetem není tak těžké vybrat. Je třeba věnovat pozornost pouze obsahu pomocných látek. Léčivý přípravek proti kašli by neměl obsahovat konzervační látky, škodlivá barviva a nebezpečné látky v přípravku.

Suchý kašel by měl být léčen těmito léky:

Pro alergie použijte:

Z mokrého kašle lze aplikovat:

Aby nedošlo ke zhoršení příznaků nemoci a odstranění vedlejších účinků, měli byste se poradit s lékařem. Kombinovaná léčba se nedoporučuje používat samostatně.

Stojí za zmínku, že tyto léky mají pouze symptomatický účinek. Je důležité určit příčinu nemoci a ovlivnit ji. To je obzvláště důležité při hnisavých onemocněních dýchacího ústrojí.

Sirup

Kapky kašle pro diabetes nemusí být používány v tabletkách. Oblíbenou dávkovou formou je sirup.

Vyzdvihnout si sirup proti kašli s diabetem je poměrně obtížné. Složení většiny léčiv zahrnuje cukr nebo ethylalkohol, které jsou v tomto endokrinním onemocnění kontraindikovány.

Stále ještě lze nalézt sirup proti kašli bez diabetu pro diabetiky. Možné možnosti:

 1. Lasolvan - používá se, když je příznak mokrý, má vykašlávací účinek. Nevýhodou je obsah chutí.
 2. Gedelix je přírodní lék, který podporuje vylučování sputa. Má minimální počet kontraindikací.
 3. Linkas je další lék na bázi bylin. Schopen odstranit křeč průdušek a pomoci vykašlávání sekrecí.

Když suchý kašel a alergická povaha symptomů by tyto léky neměly užívat.

Lidové léky

Tradiční léky proti kašli na diabetes nejsou vždy všelék. Co ještě mohou tito pacienti používat? Endokrinní patologie je případ, kdy lidové prostředky mohou být vhodnější. Je důležité vyloučit přítomnost alergií na kteroukoli složku receptu.

Léčba lidových léků proti kašli:

 • Čaj se skořicí. Nejenže zmírňuje příznaky, ale také snižuje hladinu cukru v krvi. Neměli byste přidávat med do čaje, zvyšuje glukózu.
 • Zázvor neovlivňuje hladinu glukózy v krvi, ale může pomoci řešit symptomy. Aplikujte ve formě bujónu nebo čaje.
 • Ředkev šťáva. Zeleninová strouhaná, stažená přes tenký plátno. Kapalina je smíchána s aloe šťávou a odebrána v malých porcích.
 • Inhalace s esenciálními oleji mají výrazný účinek a nejsou kontraindikovány u diabetu 2. typu a diabetu závislého na inzulínu.

Najít účinný a bezpečný lék proti kašli není tak těžké.

Další tipy

Výběr správného léku proti kašli na cukrovku nestačí. Pomozte se zbavit symptomu a takových pravidel:

 1. Hladina cukru by měla být kontrolována infekčními chorobami nejméně 5krát denně.
 2. Zánět může způsobit ketoacidózu. Aby se předešlo těmto diabetickým komplikacím, měli byste projít testem na moč na aceton.
 3. Potřeba inzulínu se zvyšuje o 25% a vyšší s horečkou. Pacienti závislí na inzulínu by si to měli pamatovat. U diabetes mellitus 2. typu je někdy zapotřebí tento lék.
 4. Můžete urychlit zotavení a vyhnout se acidóze pomocí hojného alkalického pití.

Váš stav by měl sledovat odborník. Takže si můžete vybrat nejlepší přípravky proti kašli a vyhnout se nejnepříjemnějším následkům.

Ambroxol

Ambroxol je lék široce používaný jako mukolytický (usnadňující ředění sputa a usnadňující jeho odstranění z plic) s expektoračním účinkem. Ambroxol je metabolit bromhexinu a vykazuje podobné farmakologické vlastnosti.

Trocha historie: jak byl Ambroxol získán

Cévnatka adatoda (Adhatoda vasica) - rostlina, jejíž schopnost lidstvo zřeďovat a odstraňovat sputum je již dlouho známa tím, že je účinná látka syntetizována - vazitsin. Bromhexin, jehož metabolit je ambroxol, není ničím jiným než homologem vasicinu.

Farmakologické vlastnosti Ambroxolu

Účinnost přípravku Ambroxol je dána skutečností, že tento lék přispívá k:

 • Stimulace pohybu řas;
 • Aktivace syntézy bronchiální sekrece s nízkou viskozitou změnou chemie mukopolysacharidů;
 • Stimulace produkce povrchově aktivních látek (směs povrchově aktivních látek, které obkládají plicní alveoly) a inhibují jeho rozpad, který blokuje vstup patogenů do buněk;
 • Obnovení rovnováhy mezi serózními a slizničními složkami sputa.

Ambroxol má navíc expektorační, protizánětlivé a antioxidační účinky.

Ambroxol: indikace pro použití

Vzhledem ke svým farmakologickým vlastnostem se Ambroxol používá k léčbě respiračních onemocnění, které jsou doprovázeny tvorbou viskózního sputa:

 • Bronchitida (akutní a chronická);
 • Bronchiektázy;
 • Bronchiální astma, u kterého je obtížné uvolňování sputa;
 • Pneumonie;
 • Chronická obstrukční plicní choroba.

Ambroxol je navíc aktivně používán ke zlepšení procesu perinatálního (intrauterinního) zrání plic, stejně jako k léčbě a prevenci syndromu respiračních potíží u předčasně narozených dětí a novorozenců.

Kontraindikace Ambroxolu

Použití přípravku Ambroxol jako léčiva se nedoporučuje v případě přecitlivělosti na složky léčiva v prvním trimestru těhotenství. Osobám, které trpí fenylketonurií, je zakázáno používat takové lékové formy léčiva, které mají ve svém složení aspartam. Selhání jater je faktor, při němž je Ambroxol podáván s maximální opatrností a pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Existují informace, podle kterých jsou mukolytika, včetně Ambroxolu, od roku 2010 pro děti ve věku do dvou let zakázány dětem v řadě evropských zemí (Itálie, Francie atd.). Je to způsobeno obdržením údajů o riziku závažných komplikací v dýchacích cestách při užívání těchto léků.

Dávkování ambroxolu

Sirup, roztok pro inhalaci, ampule pro intravenózní nebo intramuskulární podání a tablety Ambroxolu jsou nejčastějšími formami uvolňování tohoto léčiva.

Tablety přípravku Ambroxol jsou předávány dospělým v jedné pilulce, množství účinné látky, které je 30 mg, 2 nebo 3krát denně, se doporučuje užívat přípravek po jídle a zapít malým množstvím vody.

Ambroxol sirup pro děti je nejpřijatelnější verzí léku. Dávkování v tomto případě je následující:

 • Pro děti do 2 let je doporučená dávka 2, 5 ml dvakrát denně;
 • Děti ve věku od 2 do 5 let se doporučuje podávat 2,5 ml léku 3x denně;
 • Děti nad 5 let dostávají obvykle 5 ml sirupu dvakrát nebo třikrát denně.

Upřednostňujte tablety sirupu Ambroxol také vhodné pro osoby trpící cukrovkou. V prvních 2-3 dnech se léčivo předepisuje dospělým v množství odpovídajícím 10 ml sirupu Ambroxol denně.

Pokud se ambroxol podává intravenózně nebo intramuskulárně, lék se obvykle používá následovně:

 • Dospělí se předepisují v objemu 2-3 ampule (každý 15 mg) 2 nebo 3 krát denně;
 • Děti mladší 2 let musí používat půl lahvičky 2x denně;
 • Děti od 2 do 5 let se doporučuje používat polovinu ampule 3x denně;
 • Děti od 5 let - 1 ampulka 2 nebo 3krát denně.

Ambroxol je široce používán ve formě inhalací, které jsou prováděny za pomoci jakéhokoliv zařízení určeného pro tyto postupy, s výjimkou parních inhalátorů. V tomto případě je léčivo kombinováno s 0,9% roztokem chloridu sodného a zahříváno na tělesnou teplotu.

Při použití jakékoliv formy léku se poraďte se svým lékařem a pečlivě prostudujte pokyny pro Ambroxol.

Vedlejší účinky Ambroxolu

Většinou je lék dobře snášen, ale ve vzácných případech jsou podle přiložených instrukcí Ambroxolu možné následující nežádoucí účinky:

 • Alergické reakce ve formě kopřivky, vyrážky, angioedému, někdy anafylaktického šoku nebo alergické kontaktní dermatitidy;
 • Extrémně vzácně sucho v ústech, slabost, průjem, průjem, zácpa, exantém, dysurie;
 • Při dlouhodobém užívání se někdy vyskytuje nevolnost a zvracení;
 • Rychlé intravenózní podání může způsobit pokles krevního tlaku, dušnost, těžké bolesti hlavy, pocit necitlivosti.