Image

Axonopatie - charakteristika a metody léčby

Axonopatie je porucha, která ovlivňuje procesy nervových buněk. Jsou umístěny po celém těle, takže příznaky nemoci mohou být různé.

Porážka axonů patří do skupiny polyneuropatií. Tato choroba je považována za pomalu se vyvíjející degenerativní proces. Axonopatii léčí neurolog.

Podobně jako všechny poruchy periferního nervového systému se onemocnění projevuje sníženým pohybem a citlivostí, autonomními symptomy. Při adekvátní léčbě může být degenerace zastavena, čímž se zlepšuje prognóza života.

Příčiny a patogeneze onemocnění

Procesy periferních nervů se mohou vyvinout z následujících důvodů:

 1. Chemická otrava. S dlouhodobým účinkem jedu na tělo je narušen intracelulární metabolismus neuronů, což má za následek nedostatek základních živin a tkáň prochází degenerací. Mezi jedy patří: methylalkohol, oxid uhelnatý, arsen.
 2. Endokrinní poruchy. Vzhledem k hormonální nerovnováze se metabolické procesy v těle zpomalují. To se odráží ve všech funkcích, včetně přenosu nervových impulzů podél axonů.
 3. Nedostatek vitaminu. Nedostatek prospěšných látek vede k pomalému postupnému ničení periferních procesů.
 4. Chronická intoxikace ethylalkoholem. Axonopatie se často vyvíjí u osob trpících alkoholismem v průběhu několika let.

Mechanismus výskytu porušení v axonech je zvažován na buněčné úrovni. V periferních procesech nejsou žádné organely, které produkují proteinové sloučeniny (EPS, ribozomy). Proto pro fungování periferních částí živin pocházejí z těla buňky (neuron). S pomocí speciálních dopravních systémů se pohybují na axony. Pod vlivem toxických látek nebo hormonálních změn je narušen tok proteinů na periferii.

Patologický stav může také nastat v důsledku nedostatečné produkce energie v mitochondriích, což vede k narušení anterográdního transportu fosfolipidů a glykoproteinů. Degenerace je zvláště výrazná v dlouhých axonech. Z tohoto důvodu jsou hlavní symptomy onemocnění pociťovány na distálních končetinách.

Porážka periferních procesů postupně vede ke smrti celé buňky. Současně není možné obnovit funkce. Pokud tělo neuronu zůstane nedotčeno, pak je možná regrese patologie.

Rizikové faktory

Přerušení buněčného metabolismu se nevyskytuje bez příčiny.

V některých případech se zdá, že provokující faktor chybí, ale není.

Vzniká tak subakutní a chronická varianta axonopatie. V těchto případech dochází postupně k degeneraci.

Rizikové faktory pro výskyt patologického procesu zahrnují:

 • chronická intoxikace, která není vždy patrná, - lidé, kteří pracují v nebezpečných profesích, užívají dlouhodobé léky a žijí v nepříznivých podmínkách;
 • přítomnost zánětlivých neurologických onemocnění způsobených infekčními agens;
 • rakovinovou patologii;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů;
 • zneužívání alkoholu.

Typy patologického stavu

Existují 3 typy axonopatie, které se liší mechanismem vývoje, závažností klinického obrazu a etiologickým faktorem.

 1. Porušení typu 1 se týká akutních degenerativních procesů, onemocnění se vyskytuje při vážném otravě těla.
 2. Subakutní patologický proces charakterizuje porušení typu 2, které vede k metabolickým poruchám. Často je to - cukrovka, dna, atd.
 3. Degenerace periferních procesů typu 3 se vyvíjí pomaleji než jiné varianty onemocnění. Tento typ onemocnění je často pozorován u imunokompromitovaných osob a těch, kteří trpí alkoholismem.

Klinické projevy

Prvotním příznakem axonopatie je pokles citlivosti, ke kterému dochází postupně. Klinický obraz je charakterizován pocitem husí kůže v nohou a rukou, znecitlivěním prstů. Pak je zde naprostá ztráta hluboké citlivosti na typ "ponožek" a "rukavic". S progresí patologického stavu člověk nemusí cítit bolest a teplotní podněty.

Výrazný degenerativní proces se projevuje motorickým poškozením. Pacient se obává slabosti, krutosti. V terminálním stadiu onemocnění se vyvíjí periferní paralýza a paréza. Reflexy šlach jsou oslabeny nebo nejsou vůbec způsobeny.

Axony dolních a horních končetin, kraniální nervy jsou podrobeny degeneraci. Axonopatie peronálního nervu je vyjádřena následujícími příznaky:

 • trpí pohybová aktivita nohou - je narušen proces flexe a prodloužení;
 • není pronace a supinace;
 • snížená síla v lýtkových svalech, což má za následek změnu chůze.

Porážka okulomotorického nervu vede k šilhání, ptóze. Může dojít ke snížení zrakové ostrosti a zúžení zorných polí.

Pokud je v degenerativním procesu zapojen nervový nerv, pak se vyskytuje charakteristický Hornerův syndrom, který je charakterizován rozvojem ptózy, miózy a enoftalmů (retrakce oční bulvy).

S porážkou nervu vagus je narušena inervace vnitřních orgánů, což se klinicky projevuje tachykardií, zvýšením NPV.

Diagnostické metody a léčba

Neuropatolog diagnostikuje onemocnění během specifického vyšetření. Provádí citlivostní studie, svalovou sílu a reflexy. Pro stanovení příčin patologického stavu se provádí laboratorní diagnostika. Pacienti musí projít obecným a biochemickým krevním testem. Odhadovaný obsah minerálů: glukóza, sodík a draslík.

Při hemodynamických poruchách se provádí EKG. Také je znázorněno rentgenové vyšetření hrudníku. K vyloučení onemocnění CNS se provádí elektroencefalografie a USDG cév hlavy.

Specifická diagnóza zahrnuje elektroneuromyografii. Tato studie nám umožňuje odhadnout prevalenci lézí v periferních procesech a zjistit, jak je puls prováděn.

V degenerativních procesech je léčba axonopatie dlouhá. Kromě vývoje svalů pomocí cvičení a masáže, ukazuje užívání drog.

Patří mezi ně léky ze skupiny nootropik, vitamínů skupiny B. Předepisují léky

Piracetam - jeden z nejslavnějších nootropik

Fenotropil, Piracetam, Neuromultivitis, které pomáhají obnovit metabolismus uvnitř buněk nervového systému. Také jsou ukázány léky pro zlepšení krevního oběhu v mozku, s jejich pomocí zlepšení výživy mozkové tkáně - Cerebrolysin, Actovegin.

Když je hormonální nerovnováha nutná k léčbě základního onemocnění, které vedlo k rozvoji axonopatie. Komplikace patologie zahrnují paralýzu, slepotu, kardiovaskulární onemocnění a mrtvici.

Mezi preventivní opatření patří boj s provokativními faktory - účinky intoxikace, alkoholismus. U diabetu je nutné udržovat normální hladiny glukózy. Vzhled parestézie je považován za důvod pro odkazování na neuropatologa.

Axonální polyneuropatie

Polyneuropatie je jednou z neuvěřitelně běžných nemocí, které postihují především periferní nervový systém. Podle příznaků patologických změn v lidském těle se polyneuropatie dělí na axonální a demyelinizační. Axonální polyneuropatie je polyneuropatie, jejíž vývoj ovlivňuje hlavně axonální válec.

Tento typ onemocnění se vyskytuje s různými vážnými poruchami metabolického procesu, stejně jako s intoxikací olovem, rtutí, arsenem, různými FOS, alkoholismem atd. V závislosti na povaze kurzu existují čtyři typy: akutní, subakutní, chronická a opakující se.

Akutní axonální polyneuropatie se může vyvíjet doslova za 2-4 dny, nejčastěji je způsobena těžkou otravou - kriminální nebo sebevražednou a celkovou intoxikací těla pod vlivem škodlivého oxidu uhelnatého, olova, arsenu, rtuti, methylalkoholu a dalších faktorů. Předložené onemocnění může trvat déle než 10 dnů.

Subakutní axonální polyneuropatie se vyvíjí během několika týdnů, což je typické pro většinu případů metabolické a toxické neuropatie. Léčení trvá obvykle dlouho a může trvat mnoho měsíců.

Chronická axonální polyneuropatie často postupuje po dlouhou dobu - od šesti měsíců nebo déle. Onemocnění se obvykle vyskytuje na pozadí typického alkoholismu, deficitu vitamínu B1 nebo B12, stejně jako v přítomnosti určitých onemocnění, jako je diabetes, krevní nemoci, rakovina, lymfom.

Jako moderní léčivé přípravky, které účinně bojují proti polyneuropatii, je třeba poznamenat apressin. Díky svým jedinečným neurotropním účinkům tyto léky významně pomáhají při léčbě onemocnění.

Rekurentní axonální polyneuropatie se může opakovaně cítit a opakovat se s podobnými symptomy během několika let v různých intervalech.

Mezi axonální polyneuropatií je nejčastější alkoholická neuropatie. Toto nebezpečné onemocnění je důsledkem dlouhodobého a nadměrného pití. Důležitou roli v tom hraje nejen množství, ale i kvalita alkoholu - použití náhrad nebo nekvalitního alkoholu má také mimořádně nepříznivý vliv na tělo.

Hlavní příčinou onemocnění je negativní účinek toxinů obsažených v alkoholu na nervová vlákna, v důsledku čehož dochází k narušení metabolických procesů. Alkoholická polyneuropatie je zpravidla subakutní. V distálních dolních končetinách jsou pocity znecitlivění a v lýtkových svalech je také velmi silná bolest. S rostoucím tlakem je bolest svalů znatelně horší.

Dalším stupněm vývoje onemocnění je dysfunkce končetin, nejčastěji nižší, vyjádřená slabostí a někdy paralýzou. Nejvíce jsou postiženy nervy zodpovědné za prodloužení ohybu nohy. Citlivost povrchu kůže v „ponožkách“ a „rukavicích“ je narušena.

V některých případech je alkoholická polyneuropatie akutní. K tomu obvykle dochází v důsledku nadměrné hypotermie. Současně lze pozorovat závažné duševní poruchy.

Kromě výše uvedených příznaků mohou být navíc přítomny další poruchy, jako je zvýšené pocení, znatelný otok distální dolní a někdy horní končetiny, významná změna jejich barvy a normální teploty. Také onemocnění může postihnout kraniální nervy - v tomto případě jsou poškozené optické a okulomotorické nervy.

Bolestivé symptomy se zpravidla objevují a rostou několik týdnů či měsíců. Poté přichází další fáze - stacionární, a pak během léčby - fáze regrese onemocnění. Stručně řečeno, onemocnění může trvat dlouho a trvat několik let. V případě odmítnutí užívání alkoholických nápojů lze nemoc úspěšně zvládnout.

Pro léčbu alkoholické polyneuropatie, v první řadě, předepsat vitamíny, hlavně skupiny B, stejně jako vitamin C, také použít prostředky, které pomáhají obnovit metabolismus. Později připojte recepci Dibazol a v případě potřeby fyzioterapii.

Mnoho pacientů s alkoholickou polyneuropatií je zpravidla postiženo a je uznáno za postižené. Když se motorické funkce těla vrátí, skupina zdravotně postižených může být změněna z II na III a v případě další úspěšné léčby se pacienti mohou vrátit k plnohodnotné práci a životu.

Expert Editor: Pavel Alexandrovič Mochalov | D.M.N. praktického lékaře

Vzdělání: Moskevský lékařský institut. I. M. Sechenov, specialita - „Medicína“ v roce 1991, v roce 1993 „Nemoci z povolání“, v roce 1996 „Terapie“.

Polyneuropatie dolních končetin: léčba, léky

Polyneuropatie dolních končetin je běžným lidským problémem. Mnozí lidé znají pocit chladu, chladných nohou, necitlivosti a lezení po nohách, křečích v lýtkových svalech. A to není nic jiného než projev polyneuropatie dolních končetin. A bohužel, ne vždy, s těmito příznaky, člověk hledá lékařskou pomoc. Mezitím polyneuropatie nespí a postupuje pomalu. Svaly se postupně oslabují, je narušena chůze, dochází k trofickým změnám kůže. V této fázi se nemoc stává obtížnější překonat, ale stále je to možné. Hlavní pozornost v léčbě tohoto stavu spočívá v tom, že moderní medicína se zaměřuje na lékovou terapii v kombinaci s fyzioterapeutickými technikami. V tomto článku budeme hovořit o drogách, které mohou eliminovat nebo minimalizovat příznaky polyneuropatie dolních končetin.

Léčba polyneuropatie závisí v mnoha ohledech na bezprostřední příčině onemocnění. Například, pokud je příčinou zneužívání alkoholu, pak musíte nejprve zcela opustit užívání alkoholických nápojů. Pokud je základem nemoci diabetes, pak musíte dosáhnout snížení hladiny cukru v krvi na normální hodnoty. Pokud je polyneuropatie olovo, musíte zastavit kontakt s olovem a tak dále. Ale vzhledem k tomu, že u různých typů polyneuropatie existují podobné patologické procesy v samotných nervových vláknech, existuje také obecný přístup k léčbě tohoto stavu. Tento přístup je založen na skutečnosti, že v případě polyneuropatie dolních končetin, nejdelší nervy těla trpí škodlivými faktory, a to buď vnější plášť nervového vlákna nebo jeho vnitřní jádro, axon, je zničen. K odstranění příznaků polyneuropatie je nutné obnovit strukturu nervového vlákna, zlepšit jeho krevní zásobení. K tomu použijte různé léky. V závislosti na příslušnosti k chemické skupině nebo směru jejich působení je běžné dělit drogy do několika skupin:

 • metabolické léky;
 • činidla ovlivňující krevní oběh;
 • vitamíny;
 • léky proti bolesti;
 • prostředky zlepšující nervový impuls.

Seznamte se s každou skupinou drog podrobněji.

Metabolické a krevní oběhy

Tyto skupiny léčiv patří mezi nejdůležitější při léčbě polyneuropatie. A ve většině případů mechanismus účinku jediného léku není omezen pouze na například metabolický účinek. Téměř vždy, droga pracuje v několika směrech současně: to “bojuje” s volnými radikály, a zlepšuje výživu nervového vlákna, a podporuje průtok krve v oblasti poškozeného nervu, a podporuje hojení. Vzhledem k takovému mnohostrannému efektu, jak se říká, ani dva, ale několik ptáků s jedním kamenem je zabito jedním výstřelem! Ale jsou tu úskalí. Ne všechny metabolické léky jsou účinné při léčbě polyneuropatie dolních končetin. K lékům, jejichž redukční účinek je nejvíce studován, patří přípravky kyseliny thioktové, Actovegin, Instenon. V poslední době se Cerebrolysin, Cytochrom C, Mexidol a Cytoflavin, Pantothenát vápenatý, stále více používají pro stejný účel. Obvykle se dává přednost jednomu léku (volba je založena na skutečné příčině polyneuropatie dolních končetin). Například u diabetické polyneuropatie je hlavní zápasník thioktová kyselina, Actovegin je výhodný v případě obliterace aterosklerózy dolních končetin. Při jmenování jakéhokoli metabolického léku musíte dodržovat podmínky používání, protože regenerace nervových vláken je dlouhý proces. To je důvod, proč ve většině případů musí být lék užíván po dlouhou dobu, nejméně 1 měsíc a častěji a déle. Promluvme si podrobněji o každém z těchto léků.

Kyselina thioktová je silným antioxidantem, její účinek při léčbě polyneuropatie je rozpoznán po celém světě. Je nutné aplikovat léky z jednoho měsíce na šest. Za prvé, 14-20 dnů, budete potřebovat intravenózní infuzi léku (v dávce 600 mg denně), a pak můžete přejít na tabletovou formu. Stejných 600 mg, ale ve formě tablet, se užívá půl hodiny před jídlem ráno. Během léčby je důležité pochopit, že účinek léku nebude patrný v prvních dnech podávání. To neznamená nedostatek výsledků. Trvá jen čas, než lék odstraní všechny metabolické problémy na úrovni nervových vláken. Kyselina thioktová je na farmaceutickém trhu široce zastoupena: Octolipen, kyselina alfa-lipoová, Berlithion, Espa-lipon, Thioctacid, Neurolipon, Thiogamma.

Actovegin je produkt pocházející z krve telat. V tomto případě se nebojte slova "krev". Z toho v Aktoveginu zůstávají jen ty nejnutnější složky buněčné hmoty a séra. V tomto případě je pro léčbu Actoveginu nutné poprvé použít intravenózní kapku 10-50 ml (dávka závisí na závažnosti symptomů polyneuropatie). Obvykle intravenózní infuze trvají 10-15 dnů, a pak pacient pokračuje v léčbě ve formě tablet (2-3 tablety 3x denně) po dobu dalších 2-3-4 měsíců. Komplexní účinek léku umožňuje současně léčit nejen periferní nervy, ale také "problémy" mozku, cév končetin. Zahraniční Actovegin není tak aktivně využíván jako v zemích SNS a v Rusku a dokonce je zakázán v USA a Kanadě. To je dáno především skutečností, že nebylo provedeno mnoho studií o jeho účinnosti.

Instenon je komplexní přípravek obsahující 3 účinné látky. Rozšiřuje krevní cévy, má aktivační účinek na neurony, pomáhá zlepšovat přenos impulsů mezi nimi. Poskytuje zvýšený průtok krve ve tkáních trpících nedostatkem kyslíku. Díky tomu se zlepšuje výživa nervových vláken a rychleji se „zotavuje“. Účinek dává samozřejmě aplikaci: obsah první ampule (2 ml) se injikuje intramuskulárně každý den po dobu 14 dnů. V budoucnu se Instenon užívá perorálně v 1 tabletě 3x denně po dobu dalšího 1 měsíce.

Cerebrolysin je proteinový přípravek pocházející z mozku prase. Je považován za silný neurometabolický lék. Přerušuje proces destrukce v nervových buňkách, zvyšuje syntézu bílkovin v nich, je schopen chránit je před škodlivými účinky různých látek. Cerebrolysin má výrazný neurotrofický účinek, který příznivě ovlivňuje fungování celého nervového systému. Cerebrolysin zvyšuje šanci nervových buněk zůstat naživu při nedostatku živin. Intramuskulární i intravenózní podání léčiva (5 ml a 10 až 20 ml) je povoleno po dobu 10-20 dnů. Pak si udělejte přestávku na 14-30 dní a v případě potřeby opakujte kurz.

Pantothenát vápenatý je lék, který stimuluje procesy regenerace, tj. Obnovu (hojení) periferních nervů, a nikoli pouze jejich. Aplikujte 1-2 tablety 3x denně v průběhu 1 měsíce. Pomalu, ale jistě, lék „napraví“ defekty v membránách nervů, což přispěje k obnovení jejich funkce.

Mexidol (Mexicor, Meciprim, Neurox) je silný antioxidant. Jedná se o lék, který působí na membránové úrovni. Přispívá k obnovení normální struktury membrán nervových buněk, čímž je zajištěn jejich normální provoz, protože všechny nervové impulsy jsou vedeny přes membránu. Mexidol zvyšuje odolnost nervových buněk vůči negativním stresovým účinkům prostředí. Dávka léčiva, cesta podání a doba použití jsou vysoce variabilní v závislosti na počáteční úrovni neurologických poruch. V případě potřeby začněte intravenózní nebo intramuskulární injekcí 5 ml a pak pokračujte na tabletách (125-250 mg 3krát denně). Celková doba léčby je 1,5-2 měsíce. Lék je dobře snášen. Při intravenózním podání může způsobit bolest v krku, touhu po kašli. Tyto pocity rychle a zřídka nastanou, pokud se léčivo podává kapáním (v 0,9% roztoku chloridu sodného), a nikoli v proudech.

Dalším komplexním antioxidantem je cytoflavin. Komponenty léku se vzájemně doplňují a zlepšují energetický metabolismus v neuronech, odolávají působení volných radikálů, pomáhají buňkám „přežít“ v podmínkách nedostatku živin. Pro léčbu aplikujte 2 tablety 2x denně půl hodiny před jídlem po dobu 25 dnů.

Mnohé z výše uvedených antioxidačních léčiv nejsou tak populární, abych tak řekl, v léčbě polyneuropatie dolních končetin. Často se používá kyselina tioktová, Actovegin. Zbývající neurometabolické léky jsou častěji používány pro „problémy“ s centrálním nervovým systémem, ale neměli bychom zapomínat, že mají pozitivní vliv na periferii. Některé drogy mají nepatrnou „zkušenost“ s užíváním (např. Mexidol) a všechny oblasti jejich vlivu nejsou dobře pochopeny.

Pentoxifylin (Vazonit, Trental) je nejběžnějším lékem pro zlepšení průtoku krve v lézích nervů dolních končetin. Lék zlepšuje krevní oběh v nejmenších cévách celého organismu jako celku díky jejich expanzi. Se zvýšeným průtokem krve do neuronů se přijímá více živin, což znamená zvýšení šancí na zotavení. Standardní schéma pentoxifylinu je následující: intravenózně 5 ml léku, předem rozpuštěného ve 200 ml 0,9% roztoku chloridu sodného, ​​během 10 dnů. Pak 400 mg tablety 2-3 krát denně po dobu až 1 měsíce. Pro většinu léčiv používaných k léčbě polyneuropatie platí následující pravidlo: nízká závažnost symptomů - tabletové formy léčiv. Proto, pokud jsou příznaky nemoci nesourodé, je docela možné, aby se spolu s psaným měsíčním průběhem pentoxifylinu, vynechání injekce.

Vitamíny

Léčba polyneuropatie dolních končetin není bez použití vitamínů nikdy kompletní. Nejúčinnější jsou vitamíny B (B1, B6 a B12). Jejich nedostatek potravy může způsobit symptomy poškození periferního nervu. Posílení vzájemných účinků při aplikaci těchto léčiv přispívá k obnově membrán periferních nervů, má anestetický účinek, do určité míry jsou to antioxidanty. Kombinované formy (pokud jsou všechny tři vitamíny zahrnuty do jednoho přípravku najednou) jsou vhodnější než jednosložkové. Existují injekční formy a tablety. Některé injikovatelné formy (Milgamma, Kombilipen, KompligamV, Vitakson, Vitagamma) obsahují lidokain, který zvyšuje účinek úlevy od bolesti. Takové léky jako Neuromultivitis a Neyrobion obsahují „čistý“ komplex vitamínů skupiny B bez lidokainu. V léčbě se častěji uchylují k kombinaci injekčních forem vitamínů na začátku léčby a tabletování - v budoucnu. Vitaminy B se používají v průměru nejméně 1 měsíc.

Relativně nedávno byl komplexní lék Keltikan používán při léčbě onemocnění periferních nervů. Jedná se o doplněk stravy. Obsahuje uridin monofosfát, vitamin B12, kyselinu listovou. Lék poskytuje stavební složky pro obnovu membrán periferních nervů. Aplikujte Keltikan 1 tobolku 1 krát denně po dobu 20 dnů.

Léky proti bolesti

Problém bolesti s poškozením nervů dolních končetin ještě nebyl vyřešen, protože pro tento příznak neexistuje 100% léčivo. Hodně záleží na skutečné příčině polyneuropatie. Proto je stanovena potřeba léků proti bolesti. Pro některé budou životně důležité, protože polyneuropatie neumožňuje některým pacientům plně spát. A pro někoho, kdo není vůbec prokázán, protože polyneuropatie sama o sobě nenese žádné bolestivé jevy.

Z léků proti bolesti mohou být použity antikonvulziva a antidepresiva, lokální anestetika, opioidy a lokálně dráždivé látky. Není divu, že v tomto seznamu neexistují žádné banální léky proti bolesti typu Analgin, Pentalgin a podobně. Již dlouho bylo prokázáno, že v případě polyneuropatie dolních končetin nemají tyto léky žádný účinek. Proto je jejich použití v této nemoci naprosto k ničemu.

Moderní antikonvulziva užívaná k léčbě bolesti jsou Gabapentin (Tebantin, Neurontin, Gabagamma, Catena) a Pregabalin (Lyrica). Trvá nějakou dobu, než mají analgetický účinek. Jakákoli účinnost může být posouzena nejdříve po 7 až 14 dnech užívání za předpokladu, že je dosaženo maximální tolerované dávky. Jak to vypadá v praxi? Gabapentin se začíná užívat v dávce 300 mg večer. Další den, 2x denně, 300 mg, třetí den, 300 mg 3x denně, na čtvrtém, 300 mg ráno a odpoledne a 600 mg večer. Tak postupně zvyšování dávky až do analgetického účinku. Při této dávce by se měla přestat a užívat 10-14 dní. Následně se vyhodnocuje závažnost účinku. Pokud je nedostačující, můžete dávku dále zvyšovat (maximální přípustná dávka je 3600 mg denně). Pregabalin nevyžaduje takovou dlouhou dávku. Účinná dávka přípravku Pregabalin se pohybuje od 150 do 600 mg denně.

Mezi antidepresiva, která se nejčastěji používají, je amitriptylin. Jeho optimální poměr nákladové efektivity z něj činí nejoblíbenější léčivo pro léčbu polyneuropatie. Začněte s minimální dávkou 10-12,5 mg v noci a postupně zvyšujte dávkování pro dosažení analgetického účinku. Požadovaná dávka je velmi individuální: 12,5 mg bude stačit pro někoho a některé budou vyžadovat 150 mg. Pokud je amitriptylin špatně snášen, způsobuje vedlejší účinky, pak se můžete pokusit nahradit ho přípravkem Ludomyil nebo Simbaltu, Venlaksor.

Z lokálních anestetik se používá lidokain. Dříve existovala pouze možnost intravenózního použití. V této formě však lidokain často způsobuje poruchy srdečního rytmu a kolísání krevního tlaku. K dnešnímu dni našla cestu ven. Byl vyvinut systém lokální aplikace lidokainu do zóny největší bolesti ve formě náplasti (Versatis). Sádra spolehlivě připevňuje k pokožce, nezpůsobuje podráždění, díky místním aplikacím jsou vedlejší účinky sníženy na nulu. Navíc Versatis uzavírá části těla, zabraňuje jejich dalšímu podráždění zvenčí, a tím snižuje provokaci bolesti.

V těžkých případech silné bolesti, která není přístupná terapii výše uvedenými metodami, se používají opioidní léky (Tramadol). Droga se snaží přiřadit krátkou dobu, aby nezpůsobila závislost. Začněte s ½ tabletou dvakrát denně (nebo 1 tabletou v noci). O týden později, pokud je to nutné, se dávka zvýší na 2 tablety denně. Pokud nedojde k úlevě od bolesti, dávka se zvyšuje až na 2 tablety 2-4krát denně. Aby se snížilo dávkování Tramadolu, aniž by došlo ke ztrátě analgetického účinku, byla vytvořena kombinace Tramadolu s Paracetamolem (Zaldiar). Účinek 1 tablety přípravku Zaldiar se rovná 1 tabletě přípravku Tramadol, zatímco 1 tableta přípravku Zaldiar obsahuje významně méně přípravku Tramadol (37,5 mg oproti 50 mg). Snížení dávky opioidního léčiva je tedy dosaženo bez ztráty účinnosti.

Když je bolest s polyneuropatií více či méně lokalizovaná, je možné topicky aplikovat krém obsahující kapsaicin (extrakt z chilli papriček). Kapsaicin způsobuje vyčerpání impulsů bolesti, to znamená, že nejprve se bolest může zvýšit a pak vymře. Zde je interval, kdy se bolest zvyšuje, ne každý pacient je schopen přenášet, a proto existuje dvojí přístup k této metodě léčby bolesti při polyneuropatii.

Léky na snížení syndromu bolesti musí být často kombinovány, aby bylo dosaženo výsledku. To by však mělo být provedeno pouze v případě, že každý jednotlivý lék (s výhradou dosažení vhodné dávky a dodržení doby užívání) nevyvolá žádný účinek.

Prostředky, které zlepšují vedení nervových impulzů

Pokud se v průběhu nemoci objeví přetrvávající smyslové poruchy (jeho ztráta), svalová slabost, pak tyto příznaky jsou indikacemi pro předepisování anticholinesterázových činidel (látek, které zlepšují neuromuskulární vodivost). I když jsou v membránách nervů defekty, tyto léky přispívají k průchodu impulsů skrze zbývající nepostižené oblasti nervů. Díky tomu je svalová síla obnovena a citlivost se vrací. A další drogy v této době přispívají k regeneraci nervů, takže svalová síla a citlivost zůstávají nedotčeny a bez použití anticholinesterasových léčiv.

Široce používanými léky v této skupině jsou Neyromidin, Amiridin, Axamon, Hyprigrix. Všechna hlavní léčiva jsou identická. Pro pokročilé případy polyneuropatie, stejně jako tablety, existují i ​​injekční formy. Do pilulek se častěji. Obvykle předepsáno 10-20 mg 2-3 krát denně po dobu 30-60 dnů.

Jak vidíte, moderní medicína má velmi širokou škálu léků, které mohou ovlivnit příznaky polyneuropatie dolních končetin. Žádný z nich sám o sobě není „bojovníkem“, ale v komplexu, který si vynutil vytrvalost a trpělivost pacienta, pomáhají léky překonat.

Axonopatie

Popis

Axonopatie je onemocnění, které je charakterizováno lézemi dlouhých procesů nervových buněk z různých důvodů. Axonopatie označuje onemocnění patologického typu a je typem polyneuropatie.

Axonopatie je rozdělena do tří typů, v závislosti na mechanismu jejího vývoje v těle.

 1. Prvním typem axonopatie je akutní axonální polyneuropatie, druhým typem je subakutní axonální polyneuropatie a třetím typem je chronická axonální polyneuropatie. První typ onemocnění se může vyvinout s metanolem, otravou arsenem nebo oxidem uhelnatým.
 2. Druhý typ se vyvíjí v důsledku metabolických poruch.
 3. Třetí typ axonopatie se může vyvinout se zneužíváním alkoholu a chronických nedostatků vitamínů.

Příznaky

Symptomy axonopatie jsou: porušení citlivosti, pocity v těle nepříjemného charakteru, poruchy pohybů, vegetativní funkce, například zvýšené pocení, pigmentace kůže a další.

Axonopatie má velmi pomalý charakter vývoje. Při tomto onemocnění mohou být postižena jak velká, tak malá nervová vlákna. Vývoj začíná nejvzdálenějšími částmi těla, špičkami prstů nebo prstů na nohou.

Známky vývoje axonopatie: citlivost na bolest je narušena (citlivost kůže je atrofována), snižuje se citlivost teplot (pacient přestává být chladný a teplý), reflexy mizí.

Obnovení všech narušených funkcí těla, stejně jako rozvoj axonopatie, je extrémně pomalé a není vždy úplné.

Diagnostika

Diagnostika axonopatie probíhá postupně. Diagnóza začíná dotazem pacienta na projevy onemocnění a jeho zkoumání. Dále musíte provést laboratorní a instrumentální studie.

Diagnostické metody pro axonopatii zahrnují: electroneuromyography (stanovit úroveň léze a zkoumat vedení electro signálu), obecná klinická analýza krve, moč, biochemical krevní analýza glukózy, punkce mozkomíšního moku s jeho následným vyšetřením, rentgen hrudníku, ultrazvuk všech orgánů peritoneum t, HIV infekční testy.

Prevence

V lékařství neexistuje jednoznačný názor a odpověď na otázku o příčinách vzniku a vývoje axonopatie v lidském těle. Proto se dosud nepodařilo vyvinout metodiku prevence tohoto onemocnění.

Lékaři - vědci radí lidem, kteří jsou náchylní k tomuto onemocnění, aby se co nejvíce vyhnuli stresovým situacím a většinu času byli ve stavu klidu.

Léčba

Léčba axonopatie je extrémně dlouhý proces. Především jsou předepsány vitamínové komplexy, léky, které mohou zlepšit průtok krve v malých cévách. Pak aplikujte nástroje, které postupně obnovují lidský nervový systém, vyživují ho nezbytnými látkami a posilují, aby se zabránilo opakování onemocnění.

Dále může být léčba předepsána pro onemocnění, proti kterému se vyvinula axonopatie. Například antibakteriální nebo antivirotika. Pokud pacient trpí cukrovkou, je mu předepsán hypoglykemický lék.

Rehabilitační období po axonopatii je také zpožděno, protože nedochází k úplné obnově nervového systému. Všichni pacienti mají reziduální účinky, které se projevují poruchami nebo dysfunkcí jiných orgánů a systémů. Pravděpodobnost a intenzita těchto dysfunkcí závisí na rozsahu a stupni vývoje axonopatie.

Polyneuropatie dolních a horních končetin - symptomy a metody léčby zničených nervových zakončení

Polyneuropatie dolních končetin je symetrické narušení funkce nervových vláken. Tento stav vede ke ztrátě citlivé citlivosti. Onemocnění je charakterizováno závažnými komplikacemi, z nichž jedním je úplná paralýza.

Polyneuropatie je termín pro různé formy onemocnění způsobených destrukcí nervových vláken. Společným spojením v takových patologických stavech je dysfunkce periferního nervového systému.

Typicky onemocnění postihuje horní a dolní končetiny, což je doprovázeno snížením citlivosti a výkonu svalových vláken, zhoršením krevního zásobení. Takový stav může vést k paralýze, ztrátě citlivosti.

Charakteristika konceptu

Nervový systém je diferencován na autonomní, centrální a periferní. Každý z těchto systémů má své vlastní rozdělení, nervový plexus, zakončení. Choroby mozku a míchy jsou nejobtížněji léčitelné. Poruchy periferních nervů jsou zvláště nebezpečné, protože inervují tkáně, orgány a končetiny. Při současném postižení několika symetrických nervových vláken je diagnostikována polyneuropatie.

Patologický stav má mnoho názvů: neuropatii, polyradikuloneuropatii, polyneuritidu. Posledně uvedený termín označuje přítomnost nidus zánětu. Toto je neobvyklé pro periferní nervová zakončení, tak to je vhodnější používat jiná jména pro nemoc.

Polyneuritida v překladu z řečtiny znamená „porážku mnoha nervů“.

Nervové vlákno je reprezentováno myelinovým pouzdrem a axonem. Neuropatie může ovlivnit specifickou oblast ve struktuře nervové tkáně. Se zničením axonu se onemocnění pomalu vyvíjí a projevuje se atrofií nohou a paží. To je způsobeno dysfunkcí vegetativního systému. Zničení myelinové pochvy probíhá rychlým tempem. Výsledkem je zhoršení motorických a senzorických funkcí.

Pokud jsou současně postiženy periferní i cerebrospinální oblasti, je diagnostikována polyradikuloneuropatie. Vývoj onemocnění je nejvýraznější při dysfunkci distálních končetin, kdy se pohyb člověka stává podobným kohoutovi.

Tento stav způsobuje zhoršení funkce končetin, ztrácí motorické a senzorické schopnosti. To je způsobeno poškozením nervových zakončení, což má za následek selhání přenosu impulsů do mozku. Polymorfní patologie se začíná vyvíjet po destrukci myelinové kapsle a struktuře axonu, nervových vaskulárních interlacích.

Neuropatie se může projevit primárně a sekundárně. Primární forma postupuje rychle a je schopna se vyvíjet u každého zdravého člověka. Smrtelně nebezpečným typem primární formy je Landryho ochrnutí.

Sekundární forma polyneuropatie vzniká v důsledku autoalergenních příčin, poruch metabolických procesů. Diabetes, nedostatek vitamínů, intoxikace těla, infekční onemocnění a zranění vedou k takové neuropatii.

Příčiny patologického stavu

Polyneuropatie dolních končetin není samostatným onemocněním. Jedná se o neurologický syndrom, který se projevuje v důsledku vývoje určitých patologií. Protože nemoc je schopna jakéhokoliv faktoru, který poškozuje periferní část nervového systému.

Příčiny polyneuropatie zahrnují:

 • otrava organismu ethanolem, chemickými sloučeninami, plynovo-axonálním typem polyneuropatie;
 • diabetes mellitus - diabetická polyneuropatie;
 • infekční onemocnění - záškrt;
 • dlouhodobá léčba farmakologickými přípravky;
 • nedostatek vitamínu B;
 • chronický alkoholismus - alkoholická neuropatie;
 • stavy imunodeficience;
 • genetická predispozice - demyelinizace;
 • poruchy metabolismu.

Příčinou vzniku onemocnění může být infekce HIV, nádorové nádory, chemoterapie. Poruchy periferního nervového systému se mohou objevit v důsledku infekčních a zánětlivých lézí v kloubní tkáni. U dětí je patologie obvykle genetická.

Příčinou progrese onemocnění je někdy hypotermie. Dlouhodobé vystavení chladu může způsobit zánět, který může narušit stav nervových vláken. Tato neuropatie je v přírodě autoalergenní, když lymfocyty reagují na tkáňové struktury, které jsou vystaveny vnějším vlivům: záření, pronikání infekcí různého charakteru, trauma, léky.

Samostatně izolovaná polyneuropatie těhotných žen, která se vyskytuje v každém trimestru těhotenství nebo po porodu. U budoucích matek se onemocnění vyvíjí v důsledku nedostatku vitaminu B, vysoké citlivosti na cizí proteiny (protein embrya a placenty) a toxických účinků metabolických produktů. Tato forma onemocnění se často projevuje ve zdravém pozadí těhotenství, ale dochází ke zhoršení příznaků intoxikace: zvracení, slabost a rychlá únava.

Odrůdy nemoci

Po diagnóze je termín „polyneuropatie“ doprovázen definujícím konceptem, který závisí na formě onemocnění. Mezinárodní klasifikace nemocí obsahuje několik typů popsané nemoci (ICD kód - G60-G64), které se rozlišují podle místa, místa, příčin a rozsahu poškození.

Neuropatie se neobjevuje jako samostatné onemocnění. Porážka nervových oblastí vždy indikuje přítomnost onemocnění.

Polyneuropatie dolních končetin může být akutní, subakutní a chronická. Akutní forma se projevuje do 2 dnů na pozadí těžké intoxikace, léčí se týden.

Příznaky subakutního vzhledu se zvyšují na 14 dní. Metabolická nerovnováha obvykle vede k onemocnění. Vyžaduje dlouhodobou léčbu. Chronická odrůda se vyvíjí v důsledku alkoholismu, diabetu, nedostatku vitamínů, rakoviny.

Pokud je léze lokalizována v dolních částech končetin, je diagnostikována distální neuropatie a v horní části proximální.

V závislosti na místě léze se rozlišují následující typy onemocnění:

 • Dotkněte se tlačítka. Nervová zakončení zodpovědná za citlivou citlivost jsou ovlivněna. Tam jsou bolestivé pocity, brnění při dotyku.
 • Motor. Nervy spojené s pohybovou aktivitou jsou poškozeny. V důsledku toho ztrácí pacient schopnost pohybu.
 • Vegetativní. Jsou porušeny regulační funkce. To se projevuje nadměrným pocením, slabostí, hypotermií.
 • Smíšené Tento typ kombinuje všechny popsané stavy.

Podle morfologického typu se rozlišují intersticiální a parenchymální formy. Druhý typ zahrnuje demyelinizační a axonální polyneuropatii. Axonální pohled je charakterizován destrukcí axiálního válce neuronů, který vyvolává ztrátu citlivosti, blokování motorických schopností. Když demyelinizační forma zhroutí kapsli nervových vláken - myelin. To vede k výskytu ložisek zánětu na nervových kořenech, bolesti, slabosti svalového systému.

Intersticiální neuropatie se vyvíjí v důsledku poškození intersticiální kapsle nervů a kapilár. Chronická zánětlivá a infekční onemocnění mohou způsobit poruchu.

Onemocnění může být zánětlivé, toxické, traumatické a alergické. Pokud je léčba neošetřena, způsobuje atrofii svalových struktur, výskyt vředů, paralýzu končetin a dýchací centrum.

Jak se projevuje nemoc

Symptomy patologie jsou rozděleny na primární a sekundární. Primární symptomy jsou citlivé. Sekundární příznaky jsou závažnější, jsou způsobeny poruchami nervového fungování.

Symptomy polyneuropatie horních a dolních končetin se zpočátku projevují slabostí svalů. To je způsobeno postupným progresem poškození neuronů. Nejdříve jsou poškozené distální nohy. V oblasti nohou je pocit necitlivosti, protože progresivita necitlivosti postihuje celou končetinu.

Pacienti pociťují brnění, pálení, bolest svalů. Člověk si stěžuje na nepříjemné pocity i při lehkém dotyku na postiženou oblast. V pokročilých situacích je nejistá chůze, nedostatek citlivosti, dysfunkce motorických schopností.

Pozorovaná hladina kyslíku v mozku. To je vyjádřeno v tmavých kruzích pod očima, závratě, slabosti. Tyto příznaky se projevují prudkým vzestupem.

V závislosti na závažnosti stavu se symptomy mohou objevit jednotlivě nebo vícekrát.

Atrofie svalového systému se projevuje slabostí končetin, což vede k paralýze, paréze. Často je v klidu pozorováno hmatné nepohodlí v pažích a nohách, které způsobuje reflexní pohybové ústrojí - syndrom neklidných nohou.

Patologický stav je doprovázen porážkou vegetativních funkcí. Symptomy se projevily v bledosti kůže, pocitu chladu. Mohou se objevit trofické formace: pigmentace, vředy, suchá kůže, praskliny.

Příznaky neuropatie dolních končetin se jeví jasně. Charakteristické znaky jsou změna chůze a obtíže v pohybu. Edema nohou postupuje, reflexy v kolenních kloubech jsou narušeny a potřebné reakce chybí.

Patologický stav se může vyvíjet na pozadí syndromu Guillain-Barre a Landryho paralýzy. Syndrom Guillain-Barre je primární patologií, která postihuje proximální nohy a paže. To se projevuje v následujících funkcích:

 • ochrnutí svalstva středních končetin;
 • atrofii svalové struktury těla, která vyvolává potíže s dýcháním;
 • citlivost je zachována;
 • potíže s pohybem.

Landryho paralýza se týká akutní formy neuropatie, probíhá rychle na pozadí alergické neuritidy přírody. Stav je doprovázen necitlivostí nohou, trupu, paží a lebečních nervů. Změny v dýchacích a srdečních rytmech vyvolávají respirační selhání.

Diagnostické metody

Chcete-li správně diagnostikovat, lékař předepíše pacientovi podstoupit sérii výzkumných postupů. Je nutné sbírat anamnézu, provádět inspekci, studovat reflexy. Pacient musí projít kompletní krevní obraz.

Kromě popsaných manipulací, ultrazvukového vyšetření vnitřních orgánů, bude proveden rentgen postižených oblastí těla. Důležitou analýzou je sběr spinální tekutiny, jejíž výsledky zaručují stanovení přítomnosti onemocnění. Možná budete muset provést biopsii nervových zakončení.

Terapeutické činnosti

Diabetické a alkoholické neuropatie je obtížné vyléčit. Tyto formy jsou doprovázeny bolestivou bolestí a ztrátou citlivosti. Ke snížení intenzity klinických projevů je předepsána komplexní léčba, jejíž metody závisí na příčině onemocnění.

Vitaminová terapie

Pacient by měl užívat multivitaminové komplexy, včetně vitaminů skupiny B: B1, B6, B12. Milgamma, neuromultivitida je jedním z nejúčinnějších léků.

Tato činidla mají analgetické a antioxidační účinky, obnovují citlivost v důsledku regenerace neuronů. Spolu s přísunem popsaných vitamínů je předepsán vitamin E, A, C.

Anestetika

K odstranění bolestivého syndromu je třeba užívat protizánětlivé léky a narkotická analgetika. Nejběžnější je Tramal, Aspirin.

Pro nesnesitelné bolesti může lékař předepsat kodein, morfin. Analgetická léčba kombinovaná s lékem Magne-B6, který zlepšuje terapeutický účinek.

Imunosupresiva, hormony

Je prokázáno, že vývoj některých polyneuropatií je spojen s porušením imunitní tkáně. Proto je nutná správně vybraná imunomodulace. Lékaři předepisují cyklosporin, azathioprin, spolu s cyklofosfamidem. V případě závažného onemocnění je léčba imunosupresivy doprovázena hormonální terapií (Prednisolone).

Je to důležité! Výběr a kombinace léků by se měla vypořádat s lékařem.

Erbisol je předepisován jako doprovodná léčba, která zahrnuje mnoho přírodních organických prvků. Léčivo má imunomodulační, antioxidační, protizánětlivou aktivitu.

Další léčivé přípravky

Pro symptomatickou léčbu lékaři často předepisují Instenon. Nástroj přispívá k rozdělení glukózy, zlepšuje výživu tkáně. Lék má vazodilatační, diuretický, venotonický účinek.

Je také nutné užívat Actovegin, normalizující metabolické procesy, Proserin, který obnovuje vodivost nervových impulzů. Často se provádí detoxikační terapie. Léčba polyneuropatie horních a dolních končetin vyžaduje jmenování různých léků k odstranění symptomů.

Fyzioterapeutické manipulace

Boj proti této nemoci zahrnuje užívání léků spolu s metodami fyzioterapie. Často procedury doprovázejí hlavní léčbu, aby se zvýšila účinnost léků. Pacientovi se doporučuje provést fyzikální terapii, aby se uchýlili k magnetické terapii. Tyto manipulace udržují svalový tonus, zlepšují krevní oběh.

Mimochodem! U alkoholické neuropatie se fyzioterapie provádí po detoxikační terapii ve zdravotnickém zařízení.

Terapie zahrnuje masáž, elektrostimulaci. Pacienti by měli dodržovat správnou výživu a vyloučit z dietních potravin obsahujících vysoké koncentrace tuků, sacharidů. Je zakázáno kouřit a používat stimulační látky.

Recepty z tradiční medicíny

Polyneuropatii lze léčit nekonvenčními metodami. Doporučuje se používat esenciální oleje z eukalyptu, hřebíčku, jedle. Je nutné otřít nohy přirozeným prostředkem. To pomáhá zmírnit bolest, zlepšit prokrvení končetin.

Efektivní koupel nohou. Je nutné rozpustit ve 3 litrech teplé vody půl sklenice octové esence a sklenici mořské soli. Je nutné snížit nohy v léčebném roztoku denně na půl hodiny na 30 dní.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo poškození nervových vláken, je nutné eliminovat faktory, které negativně ovlivňují neurony. Preventivní opatření zahrnují:

 • odmítnutí alkoholu;
 • používání vysoce kvalitních potravin;
 • při práci s chemickými činidly používat ochranná zařízení;
 • odmítnutí nekontrolovaných léků;
 • včasná léčba existujících chorob;
 • cvičení mírné fyzické aktivity;
 • kontroly koncentrace cukru v krvi.

Je třeba chápat, že není možné zabránit rozvoji polyneuropatie. Člověk může minimalizovat pouze počet negativních faktorů ovlivňujících neurony.

Možné následky

Při pozdní návštěvě u lékaře nebo při absenci léčby způsobuje onemocnění nevratné komplikace, z nichž jedním je přechod patologie na chronickou nevyléčitelnou formu. Pacient zcela ztrácí citlivost končetin, svaly jsou postupně ničeny, což vede k invaliditě. V závažných případech, kdy jsou postižena nervová zakončení ovlivňující funkci srdečního svalu, může dojít k arytmii vedoucí k smrti.

Příznivá prognóza a plné uzdravení je možné u alkoholických, infekčních a toxických odrůd. Diabetická polyneuropatie je nevyléčitelná, můžete pouze snížit intenzitu symptomů. Může se také spojit infekce, která způsobuje septické jevy a pomalé hojení povrchů ran.

Neuropatie horních a dolních končetin je zákeřná choroba vedoucí k nevratným následkům. Při prvních nepochopitelných projevech musíte vyhledat lékařskou pomoc. Včasná léčba pomůže vyhnout se vážným komplikacím.

Co je to polyneuropatie dolní končetiny a je možné ji vyléčit?

Termín "polyneuropatie" kombinuje řadu patologií způsobených různými důvody, ale v nichž dochází k narušení normální funkce periferního nervového systému.

Nejčastěji onemocnění postihuje nohy a paže, snižuje výkon svalů, zhoršuje krevní oběh v končetinách, snižuje jejich citlivost. Následky polyneuropatie jsou velmi nebezpečné může vést k částečné nebo úplné ztrátě citlivosti končetin nebo k úplné imobilizaci postižených oblastí.

Polyneuropatie nejčastěji postihuje dolní a horní končetiny, zatímco čím více je tato patologie opomíjena, tím větší je pravděpodobnost úplné paralýzy.

Vlastnosti onemocnění a jeho odrůd

Překlad z řecké polyneuropatie znamená "utrpení mnoha nervů". Příčiny patologie jsou různorodé - téměř jakýkoli faktor může způsobit polyneuropatii, alespoň jednou, která má negativní vliv na periferní nervový systém.

Protože životně důležitá aktivita organismu závisí na přenosu povelů do mozku nervovými zakončeními, s rozvojem polyneuropatie, dochází k narušení senzorické a motorické funkce končetin.

Je to důležité! Polyneuropatie dolních končetin je častější, protože větší zatížení nohou než na horních částech těla.

Když polyneuropatie obvykle postihuje malé nervy, protože jejich myelinová pochva je tenká, a škodlivé látky snadněji pronikají do nervu. Nejčastější polyneuropatie horních a dolních končetin - porážka nohou a rukou.

Obvykle při definování diagnózy není slovo „polyneuropatie nohou nebo paží“ psáno pacientovi, je však nutné k němu přidat určitou definici v závislosti na typu onemocnění. Mezinárodní klasifikace nemocí zahrnuje několik druhů polyneuropatie (ICD kód - G60-G64), které se liší lokalizací, stupněm a oblastí poškození podle příčin.

Pokud periferní nervový systém selhal alespoň jednou v minulosti, mohou existovat důvody pro výskyt polyneuropatie.

Podle stupně a oblasti poškození

Nervová vlákna mohou být rozdělena do několika typů - motorická, vegetativní, citlivá. V závislosti na poškození nervů převažuje i polyneuropatie:

Motor (motor). Normální stav svalů se zhoršuje, což vede k odmítnutí v jejich práci: je zde slabost ve svalech, křeče, atrofie a ztráta svalstva. Symptomy se šíří zdola nahoru a mohou vést k úplné ztrátě pohybu.

 • Vegetativní. Ovlivněna jsou autonomní nervová vlákna, na nichž závisí stav vnitřních orgánů. Tam je zvýšené pocení, močové problémy, je zde tendence k zácpě, suchá kůže.
 • Senzorická polyneuropatie. Citlivé poruchy vznikají: brnění, pálení, znecitlivění, plazení, bolestivé a bodné pocity i při lehkém dotyku končetiny.
 • Senzomotorická polyneuropatie. Kombinuje příznaky poškození senzorických a motorických vláken.
 • Smíšené Zahrnuje známky všech typů poruch.

Ve své čisté formě se tyto formy vyskytují poměrně zřídka, obvykle jsou diagnostikovány senzoricko-vegetativní, motoricko-smyslové a jiné smíšené typy onemocnění.

Podle typu patologického procesu

Polyneuropatie ovlivňuje nervová vlákna, která se skládají z axonů a myelinových pochev. V závislosti na lézi jsou rozlišeny:

 • Axonální polyneuropatie - vyskytuje se při poškození axonu během různých poruch metabolických procesů: arsenu, olova, rtuti a intoxikace alkoholem;
 • Demyelinizační polyneuropatie - vyskytuje se při demyelinizaci nervových vláken, onemocnění se vyvíjí rychle a motorická a senzorická vlákna jsou primárně ovlivněna.

V jejich čisté formě takové typy neexistují dlouho: s porážkou axonu se postupně připojuje demyenilizační porucha as demyelinací, axonálním typem.

V závislosti na místě se nachází distální polyneuropatie a proximální: s distálním umístěním dolních končetin, umístěných na dně a v proximálních končetinách, umístěných výše.

Příčiny

Pro léčbu polyneuropatie k dosažení výsledků je nezbytné identifikovat příčinný faktor, který ji způsobuje.

Proč dochází k polyneuropatii horních končetin a nohou:

 • Diabetický faktor. Porážka malých cév, jako komplikace diabetes mellitus, se vyskytuje u většiny pacientů trpících tímto onemocněním. Diabetes je tedy prvním ze seznamu příčin polyneuropatie. Podobná komplikace je obvykle u těch, kteří trpí cukrovkou po dlouhou dobu (5-10 let).
 • Toxická forma. Vyskytuje se, když cizí látky vstupují do krve lidského těla: arsenu, olova, methanolu, rtuti a dalších chemických sloučenin. Někdy může při dlouhodobém užívání drog dojít k toxické polyneuropatii, ale nejběžnější formou je alkoholická neuropatie. Alkohol se vyvíjí asi u 2-3% lidí trpících závislostí na alkoholu a z hlediska výskytu je na druhém místě za diabetickou formou onemocnění.
 • Nedostatek vitamínů B. Některé typy vitamínů B (B12, B1, B6) mají neurotropní účinek, příznivě ovlivňují periferní nervy a centrální nervový systém. Jejich nedostatek proto může způsobit projevy chronické axonální polyneuropatie.
 • Dysmetabolický typ. K onemocnění dochází v důsledku zhoršené funkce nervových tkání v důsledku pronikání látek, které jsou v těle produkovány po přenosu některých onemocnění.
 • Zranění. V důsledku poranění může dojít k mechanickému poškození nervů, což vede k rozvoji neuropatie horních a dolních končetin.

Věnujte pozornost! Polyneuropatie je často způsobena chorobami, při kterých tělo akumuluje škodlivé látky, které negativně ovlivňují nervový systém.

Primární varianty onemocnění zahrnují dědičnou formu polyneuropatie a idiopatický typ (Guillain-Barreův syndrom). Etiologie těchto forem není zcela definována, což činí léčbu nemocí poněkud obtížnou.

Sekundární formy polyneuropatie horních a dolních končetin zahrnují typy vyplývající z infekčních onemocnění, metabolických poruch, otravy, patologií ledvin a jater, narušení endokrinních žláz, nádorů různých typů.

Symptomy a vývoj onemocnění

Polyneuropatie má poměrně charakteristický klinický obraz. Hlavním příznakem onemocnění může být symetrie lézí dolních a horních končetin, protože patologické látky cirkulují skrze krev.

Nejběžnější příznaky onemocnění:

 • Bolest jiné povahy, mající neuropatický ("pálivý") odstín.
 • Prsty se třásly.
 • Vzhled svalového záškuhu, ke kterému dochází nedobrovolně.
 • Porušení citlivosti (bolest, hmat, teplota). S rozvojem nemoci, pacient nemusí cítit oblázek v botách, horký povrch a jiné dráždivé látky.
 • Svalová slabost, potíže s pohybem s velkou amplitudou.
 • Otoky dolních končetin;
 • Částečná necitlivost nohou.

Mezi vegetativní příznaky onemocnění patří pocit chladu, slabost prstů, poruchy oběhu (mramorová barva končetin, špatné hojení ran, atd.), Návaly horka.

Diabetická polyneuropatie dolních končetin způsobuje následující klinický obraz:

 • Výskyt nesnesitelných, silných bolestí nohou a nohou, které se při teplé teplotě zesílí:
 • Slabost vzniká v nohách;
 • Rostou vegetativní znaky;
 • Bolesti se postupně zvyšují, svědění a barva kůže se mění (tmavě fialová, téměř černá);
 • Vzniká diabetická noha.

Alkoholická polyneuropatie se vyvíjí postupně, její příznaky se objevují v důsledku toxických účinků ethanolu na centrální nervový systém a metabolických poruch nervů:

 • Za prvé, v oblasti lýtka jsou bolesti, které se zvyšují s tlakem
 • Slabost se vyskytuje, paralýza se vyskytuje jak v horní, tak v dolní končetině;
 • Dochází k atrofii paretických svalů;
 • Objevují se primární poruchy citlivosti (tzv. „Ponožky a rukavice“);
 • Zvýšené pocení, otok distálních končetin, změna barvy kůže.
Polyneuropatie může také nastat v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, v důsledku čehož je centrální nervový systém otráven ethanolem.

Polyneuropatie se nevyskytuje vždy postupně: v akutní formě se mohou projevit symptomy během týdne, u subakutního typu se projevují projevy přibližně měsíc, v chronické formě - onemocnění se může vyvíjet v průběhu let.

Metody zpracování

Před přímou léčbou polyneuropatie je prováděna její diagnóza, při které jsou analyzovány projevy nemoci a je stanovena její příčina, aby se odstranily patologie, které se projevují podobnými symptomy.

Jak diagnostikovat:

 1. Analyzují se stížnosti pacientů.
 2. Nastavte období, kdy první příznaky nemoci.
 3. Ukazuje se, zda aktivita pacienta souvisí s kontaktem s chemickými látkami.
 4. Je určeno, zda má pacient závislost na alkoholu.
 5. Nastavit dědičné faktory.
 6. Provádí se krevní test.
 7. Předepisuje se biopsie nervových zakončení.
 8. Elektroneimografie se provádí.
 9. Jmenovaná inspekce neurologem, v některých případech endokrinologem, terapeutem.

Vzhledem k tomu, že polyneuropatie není samostatným onemocněním, její hlavní léčba bude zaměřena na odstranění faktorů, které vedly ke vzniku onemocnění. Terapeutická opatření by však měla být prováděna komplexně, aby se současně odstranily nepříjemné symptomy polyneuropatie s hlavní léčbou.

Léčba léky

Léky jsou předepisovány v závislosti na typu a typu onemocnění, jakož i na stadiu polyneuropatie a závažnosti jejích symptomů:

 • Vitamíny. Výhodné jsou vitamíny B v kombinaci s jinými minerály a vitamíny. Vitaminové přípravky zlepšují schopnost nervů obnovit vlastní konstrukční složky, poskytují antioxidační ochranu.
 • Léky proti bolesti. K úlevě od bolesti se pacientům předepisují analgetika (tramal, aspirin) nebo nesteroidní protizánětlivé léky a v obzvláště závažných případech dostávají pacienti kodein nebo morfin.
 • Hormonální terapie a imunosupresiva. Léčebný režim hormonální terapie (methylprednisolon) je předepsán lékařem s přihlédnutím ke zvýšení a následnému snížení dávky. Hormonální terapie je doplněna jmenováním imunoglobulinů (sandoglobulin) a tato léčba se provádí výhradně ve stacionárních podmínkách.
 • Léky, které zlepšují krevní oběh v oblasti nervových vláken (trintal, vazonit, pentoxifylin).
 • Přípravky, které urychlují proces dodávání živin do tkání (piracetam, midronát).

Při léčbě polyneuropatie je třeba chápat, že nemoci nelze léčit pouze pomocí léků. Významnou roli v léčbě onemocnění hraje správný režim, výživa, rehabilitační opatření, stejně jako speciální péče a neustálá péče o pacienta.

Fyzioterapeutické činnosti

Fyzikální terapie hraje důležitou roli v léčbě polyneuropatie, zejména pokud je onemocnění dědičné nebo chronické.

Jsou prováděny následující postupy:

 • Vliv na periferní nervový systém magnetickými poli;
 • Terapeutická masáž;
 • Elektroforéza;
 • Cvičení terapie.

Masáž s polyneuropatií pomáhá posilovat svaly, zlepšuje a stimuluje jejich výkon. Díky tomu jsou motorické funkce obnoveny rychleji, riziko svalové atrofie je významně sníženo. Je však třeba poznamenat, že při akutních formách nemoci by neměla být prováděna masáž.

Věnujte pozornost! Při toxické a zejména alkoholické polyneuropatii se terapeutické postupy provádějí pouze po vyčištění krve produkované ve stacionárních podmínkách.

Cvičení pro výkonovou terapii lze provádět jak samostatně doma, tak pod dohledem lékaře. Pomáhají stimulovat práci svalů, což umožňuje částečné nebo úplné obnovení pracovní kapacity končetin.

Lidové metody

Z populárních metod se doporučuje ošetření esenciálními oleji - každodenní tření nohou s eukalyptem, jedlí, hřebíčkového oleje pomůže zmírnit bolest a zlepšit krevní oběh v končetinách.

Nožní polyneuropatie dolních končetin dobře léčí koupel nohou: 100 g octa a stolní soli (300 g) se rozpustí ve vodě (3 litry), voda by měla být ponořena do koupelny na 20-30 minut denně po dobu jednoho měsíce.

Komplikace a prognóza

Pokud nehledáte lékařskou pomoc včas, může onemocnění vést k závažným komplikacím.

Za prvé, polyneuropatie se může vyvinout do chronické formy, která není zcela léčitelná. V průběhu času osoba zcela přestane cítit své končetiny a svaly přicházejí v takové formě, že se člověk může stát postiženým, protože jeho schopnost pohybu je zcela narušena.

Je to důležité! Je možné zcela vyléčit polyneuropatii s takovými typy onemocnění, jako jsou infekční, alkoholické, toxické. V diabetické formě je možné pouze částečně snížit symptomy onemocnění.

U závažných forem onemocnění, které jsou v rozporu s fungováním nervů, které jsou zodpovědné za fungování srdce, může dojít k závažné arytmii, která může být smrtelná.

V diabetické formě je možný vstup sekundární infekce, septické komplikace, špatné hojení ran.

S adekvátní léčbou začala včas, prognóza nemoci je velmi příznivá, ale stále je lepší prevenci onemocnění než léčit po dlouhou dobu, trpí nepříjemnými příznaky.

Je nemožné zabránit polyneuropatii, ale je možné významně snížit rizikové faktory jejího vývoje: vzdát se alkoholu, včas vyléčit infekční a virová onemocnění, sledovat kvalitu použitých produktů, omezit kontakt s chemickými toxickými látkami.