Image

Acetonemický syndrom u dětí. Co ti lékaři mlčí

Správné ošetření acetonem. Acetonemický syndrom - komplikace a důsledky. První pomoc dítěti se zvýšeným acetonem.

Acetonemický syndrom (AS) je komplex poruch, které způsobují metabolickou poruchu v těle dítěte. Příčinou syndromu je zvýšené množství ketonových těl v krvi. Ketonová těla jsou produkty neúplné oxidace tuku. Acetonemický syndrom se projevuje stereotypními opakovanými epizodami acetonemického zvracení a střídavými obdobími úplné pohody.

Symptomy onemocnění se objevují za dva nebo tři roky. Výraznější u sedmi až osmi letých pacientů a ve věku dvanácti let.

Acetonemický syndrom mkb 10 - R82.4 Acetonurie

Acetonemický syndrom: doporučení lékaře

Na acetonemický syndrom u dětí lékař pediatr tvrdí, že se jedná o signál z těla o konci hladiny glukózy v krvi. Léčba je bohatý a sladký nápoj. K acetonemickému zvracení došlo - intravenózně glukóza nebo injekce antiemetik, poté, co dítěti dali nápoj.

Proč vzrůstá aceton u dětí? Top 8 důvodů

Hlavním důvodem je zvýšení hladiny kyseliny octové v krvi a acetonu, což vede k acetonemické krizi. Pokud se takové případy často opakují, onemocnění začíná.

Důvody pro zvýšení acetonu v těle u dětí jsou následující:

 1. Neuro-artritická diatéza
 2. Stres
 3. Emoční stres
 4. Virové infekce
 5. Nevyvážená výživa
 6. Půst
 7. Přejídání
 8. Nadměrný příjem bílkovin a tukových potravin

Příznaky zvýšeného acetonu u dítěte

Zvýšené hladiny acetonu v těle dítěte způsobují intoxikaci a dehydrataci. Příznaky zvýšeného acetonu:

 • vůně acetonu z úst dítěte
 • bolest hlavy a migréna
 • nedostatek chuti k jídlu
 • zvracení
 • nepříjemný zápach kyselých a shnilých jablek
 • úbytek hmotnosti
 • poruchy spánku a psychoneurózy
 • bledá barva pleti
 • slabost celého těla
 • ospalost
 • zvýšená teplota až 37-38 stupňů
 • střevní bolest

Teplota s acetonem u dítěte

Onemocnění je doprovázeno zvýšením teploty dítěte na 38 nebo 39 stupňů. To je způsobeno toxikózou těla. Teplota se mění mnohem vyšší. Blíží se 38 - 39 stupňů. Úzkost vzniká, když se poprvé objeví. Nemocné dítě je naléhavě hospitalizováno ve zdravotnickém zařízení pro lékařskou péči.

Diskuze na internetu o teplotě dítěte s acetonem

Snížení teploty někdy ukazuje, že acetonemická krize se zastavila.

Acetonemický syndrom u dětí a dospělých. Příznaky a jejich rozdíly

Acetonemický syndrom u dětí je charakterizován různými patologickými příznaky, které se vyskytují v dětství a vyskytují se v těle v důsledku velké akumulace ketolátek v krevní plazmě.

"Keton těla" - skupina látek pro výměnu produktů, vytvořené v játrech. Jednoduše řečeno: metabolická porucha, při které nejsou strusky odstraněny.

Známky a projevy onemocnění u dětí:

 1. Častá nevolnost
 2. Zvracení
 3. Duševní únava
 4. Letargie
 5. Bolesti hlavy
 6. Bolesti kloubů
 7. Bolest břicha
 8. Průjem
 9. Dehydratace
Tyto příznaky se objevují individuálně nebo v kombinaci.

Acetonemický syndrom u dětí je dvou typů:

 • primární - v důsledku nevyvážené výživy.
 • sekundární - s infekčními, endokrinními onemocněními a také na pozadí nádorů a lézí centrálního nervového systému.

Primární idiopatický acetonemický syndrom u dětí je také nalezen. V tomto případě je hlavním provokujícím mechanismem dědičný faktor.

Acetonemický syndrom u dospělých se vyskytuje v rozporu s bilancí proteinové energie. Akumulace nadměrného množství acetonu vedoucího k intoxikaci organismu. Známky a projevy jsou podobné příznakům acetonemického syndromu u dětí a je přítomen zápach acetonu z úst. Důvody rozvoje:

 1. diabetes typu II
 2. selhání ledvin
 3. intoxikace alkoholem
 4. půst
 5. stres

Závěr: u dětí dochází k onemocnění v důsledku vrozených nebo infekčních onemocnění. Dospělí získávají nemoc v důsledku expozice vnějším faktorům.

Důsledky a komplikace nesprávného zacházení

S řádnou léčbou krize této nemoci přechází bez komplikací.

Při nesprávné léčbě dochází k metabolické acidóze - oxidaci vnitřního prostředí těla. Tam je porušení práce životně důležitých orgánů. Dítě čelí acetonovému komatu.

Děti, které měly toto onemocnění, budou v budoucnu trpět žlučovými kameny, dnou, diabetem, obezitou, chronickými onemocněními ledvin a jater.

Diagnóza acetonemického syndromu

Acetonemický syndrom, jehož diagnóza se objevuje při vyšetření lékařem, se zjistí pouze u dětí mladších 12 let. Závěrem se ošetřující lékař spoléhá na pacientovu historii, stížnosti, laboratorní testy.

Co byste měli věnovat pozornost:

 1. Dlouhé zvracení obsahující stopy žluči, krev
 2. Nevolnost trvá dvě hodiny až dny
 3. Analýzy, které nevykazují významné odchylky od normy
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost jiných onemocnění

Korespondence na internetu

Jaký lékař léčí acetonemický syndrom?

Nejprve se obrátíme na pediatra. Vzhledem k tomu, acetonemický syndrom je dětská nemoc, takže lékař je dítě. Lékař předepíše vyšetření psychoterapeutem, gastroenterologem, ultrazvukem, nebo předepíše kurz dětské masáže.

Při acetonemickém syndromu u dospělých konzultujte endokrinologa nebo praktického lékaře.

První pomoc pro dítě se zvýšeným acetonem

Zvracení dehydratuje tělo. Děti často trpí zvracením. Dospělí mohou mít také nevolnost a zvracení, pokud nesledují svou stravu, jsou neustále pod tlakem.

Akce před hospitalizací:

 • dát pacientovi pít sladký čaj nebo roztok glukózy a 1% soda každých 15 minut při prvním znamení
 • hospitalizovat pacienta okamžitě, pokud má acetonemické zvracení
 • pít valerian. Uklidňuje nervový systém a stabilizuje jeho stav.

Léčba acetonemického syndromu doma

 1. Pomocí alkalického klystýru se zbavíme nadbytečných rozpadových prvků. Příprava roztoku - lžička sodovky rozpuštěná ve 200 ml vyčištěné vody
 2. Pijeme léky pro vnitřní rehydrataci - "aktivní uhlík", "Enterosgel", "Regidron", "ORS-200", "Glukosolan" nebo "Oralit"
 3. Doplňte ztracenou tekutinu, protože v důsledku silného zvracení tělo dehydratuje - silně oslazený čaj s citronovou nebo nesycenou minerální vodou. Neodmrazujte dítě teplým nápojem každých 5-10 minut v malých doušcích během dne.
 4. Častěji aplikujeme na prsa dítěte, které kojí.
 5. Obohacujeme denní dávku o sacharidy, ale z tukových potravin zcela odmítáme.
 6. Pokud příjmu potravy způsobuje nové emetické nutkání, budete potřebovat kapání s glukózou.

Nezávisle stanovte obsah acetonu pomocí testovacích proužků. Domácí péče je povolena po komplexním vyšetření.

Léčba acetonemického syndromu je především bojem proti krizím a zmírnění exacerbací.

Obnovení v době exacerbace onemocnění je doprovázeno intenzivní terapií. Způsob ošetření se volí individuálně v závislosti na úrovni acetonu v těle. Acetonomický syndrom u dětí, léčebná a preventivní opatření se provádějí na základě doporučení lékaře a zdravotnických zařízení k vyloučení relapsů.

Acetonemický syndrom u dítěte: léčba zvracení u dětí, dieta během krize

Acetonemický syndrom u dětí se může projevit různými způsoby. Každý útok má však typický příznak, který způsobuje spoustu nepohodlí.

Acetonemický syndrom ve stadiu exacerbace má příznaky jako acetonemické zvracení, při kterém se opakuje a nepřerušuje. Kromě toho, zvracení začíná u dítěte, a to nejen po jídle, ale také po pití tekutiny. Tento stav je velmi vážný, protože vede k dehydrataci.

Kromě záchvatů konstantního zvracení se acetonemický syndrom projevuje toxikózou, která je dehydratací zhoršena. Kromě toho se kůže pacienta stává bledou a na tvářích se objevuje nepřirozený červenatý obličej, svalový tonus se snižuje a je zde pocit slabosti.

Dítě je ve vzrušeném stavu, doprovázené pláčem a křikem. Tento jev je nahrazen slabostí a ospalostí. Současně vysychají sliznice (oči, ústa) a kůže.

Také acetonemický syndrom je doprovázen zvýšenou tělesnou teplotou - 38-39 stupňů.

V některých případech, v důsledku dehydratace a toxikózy, může teplota dosáhnout 40 stupňů. Tělo dítěte však vyzařuje nepříjemný zápach, připomínající vůni acetonu nebo rozpouštědla.

Věnujte pozornost! Rodiče musí vědět, že acetonemické zvracení u dětí se neobjeví bez příčiny. Proto je nutné provést důkladnou analýzu předchozího stavu a chování dítěte.

Zpravidla se v důsledku emocionálního nebo fyzického přetížení objeví acetonemické zvracení. Často tento stav postupuje po prázdninách nebo přejídání mastných a sladkých pokrmů.

Také acetonemické zvracení se může vyvinout na pozadí různých onemocnění, jako je běžné nachlazení.

Pozorní rodiče mohou zpravidla identifikovat známky, které indikují výskyt zvracení. Následující příznaky naznačují, že dítě má acetonemickou krizi:

 • slzavost;
 • rozmarnost;
 • bolest břicha;
 • odmítnutí jíst (i vaše oblíbená jídla);
 • bolest hlavy;
 • slabost;
 • rozrušená nebo volná stolice;
 • vůně acetonu pochází z úst.

Obsah acetonu v moči můžete také určit pomocí speciálních testovacích proužků.

Je třeba poznamenat, že zkušení rodiče mohou předcházet acetonemickému syndromu, díky čemuž je stav dítěte značně zmírněn a je zabráněno i zvracení. V extrémních případech bude krize probíhat rychle a snadno, bez komplikací.

Jaká by měla být první pomoc pro acetonemický syndrom u dětí?

Při nástupu krize u dítěte je nutné okamžitě přijmout opatření ke zlepšení pohody pacienta. Rodiče, kteří nemají zkušenosti s ukončováním syndromů, by měli být zavoláni do ordinace lékaře. Zvláště člověk nemůže dělat bez lékařské pomoci, pokud se u velmi mladého dítěte vyskytl acetonemický záchvat (1-4 roky).

Pokud máte nějaké pochybnosti, musíte také zavolat sanitku, protože acetonemický syndrom je často zaměňován s různými infekčními chorobami, které jsou velmi nebezpečné. A lékař, který přišel na výzvu, určí, zda je potřeba hospitalizace a jmenování další terapie.

Počáteční léčba je suché dítě, to znamená, že musí pít velké množství tekutiny. Vynikající lék by byl sladký silný čaj, nicméně, to by mělo být opilý pomalu a v malých doušcích, aby nedošlo ke zvracení.

Dávkový příjem tekutin je v těle dobře absorbován a velké množství spotřebované vody může způsobit zvracení. V tomto případě by teplota čaje nebo kompotu měla odpovídat tělesné teplotě, nebo by měla být mírně nižší. V případě silného zvracení se doporučuje pít studenou, ale ne ledovou vodu.

Pokud má dítě touhu jíst, pak mu můžete dát plátek čerstvého chleba nebo bílých sušenek. Pokud však pacient odmítá jíst, pak ho nemusíte nutit.

Při normální absorpci kapaliny může pacient dostat bylinný odvar z oreganu nebo máty peprné nebo mu můžete dát teplou minerální vodu bez plynu.

Také by měla být dodržována speciální dieta, včetně zeleninových a ovocných pyré a fermentovaných mléčných nápojů.

Léčba

Acetonemický syndrom u dětí je léčen ve dvou hlavních oblastech:

 • léčba acetonemických záchvatů, včetně toxikózy a zvracení;
 • léčebného a rehabilitačního procesu mezi útoky ke snížení četnosti a složitosti exacerbací.

Léčba během útoků poměrně aktivní a intenzivní. Tato technika je zvolena v závislosti na specifické situaci a koncentraci acetonu v moči během období exacerbace. V případě výskytu mírných až středně závažných záchvatů s acetonem až 2 kříže může být léčba prováděna doma, ale pod lékařskou a rodičovskou kontrolou a v obzvláště obtížných situacích je pacient hospitalizován.

Acetonemická krize je zpravidla léčena prevencí dehydratace a zaplněním ztráty tekutin po dlouhodobém zvracení.

Terapie je také zaměřena na eliminaci toxických účinků ketonových těl na tělo dítěte (zejména na nervový systém) a na eliminaci zvracení.

Navíc je pozorována speciální dieta a v některých případech se používají další terapeutické metody.

Zvláštní dieta je určena každému dítěti, které má acetonemickou krizi doprovázenou zvracením. V dietě pro děti by měly být přítomny především lehké sacharidy (cukr, glukóza) a těžké pití. Spotřeba tukových potravin by však měla být omezena.

Při prvních příznacích syndromu by mělo okamžitě otpaivat dítě. To znamená, že musí dostat teplý nápoj, jehož objem se pohybuje od 5 do 15 ml. K zastavení emetických tužeb je třeba pít tekutinu každých 5-10 minut.

Věnujte pozornost! Otpaivat dítě lepší alkalické minerální vody (non-sycené) nebo silný sladký čaj.

V počátečním stádiu onemocnění se snižuje chuť pacienta, z těchto důvodů byste ho neměli krmit příliš tvrdě. Je dost špatné, když jí nějaké sušenky nebo sušenky. Když se zastaví zvracení (druhý den), dítě může být krmeno tekutou rozmachovou rýžovou kaši, vařenou ve vodě a zeleninovým vývarem. V tomto případě by porce měly být malé a interval mezi užitím potravy by měl být snížen.

Pro kojence je k dispozici také speciální dieta. Dítě by mělo být aplikováno na prsa tak často, jak je to jen možné, a dětem, která jsou kojena, by měla být dána tekutá směs, obiloviny a napojena tak často, jak je to možné.

Pokud zvracení ustupuje a tělo se začalo normálně stravovat, pak je možné menu pro děti postupně rozšířit přidáním produktů obsahujících sacharidy:

 1. dušené placičky nebo ryby;
 2. pohanková kaše;
 3. ovesné vločky;
 4. pšeničné kaše.

Aby se zabránilo vzniku záchvatů v budoucnu po jejich ukončení, měla by se dodržovat určitá dieta. Dítě nemůže být krmeno:

 • telecí maso;
 • kuřecí kůže;
 • sedlo;
 • rajčata;
 • sádlo a jiné tučné potraviny;
 • uzené maso;
 • Konzervy;
 • bohaté vývary;
 • luštěniny;
 • káva;
 • čokoláda

Měly by být upřednostňovány mléčné výrobky, obiloviny, brambory, ovoce, vejce a zelenina.

Hlavním problémem acetonemické krize je dehydratace, takže léčba by měla být komplexní. Při mírné a střední acetonémii (1-2 křížení acetonu v moči) je dostačující orální rehydratace (pájení) s dalšími postupy.

Především je nutné odstranit přebytečný aceton a další produkty rozkladu a vytvořit očistný klystýr, protože soda neutralizuje ketonová těla a čistí střeva, čímž zlepšuje stav dítěte. Tento postup se zpravidla provádí za použití alkalického roztoku. Recept na jeho přípravu je jednoduchý: 1 lžička. soda se rozpustí ve 200 ml teplé vody.

Pokud je tato léčba prováděna, mělo by být dítě zavedeno do tekutiny zavedením tekutiny s výpočtem 100 ml na 1 kg tělesné hmotnosti. A po každém zvracení potřebuje vypít až 150 ml tekutiny.

V každém případě by měl být výběr tekutiny konzultován se svým lékařem. Pokud však není možnost poradit se s lékařem, je nutné si roztok vzít sami. Po každých 5 minutách musí dítě z lžíce vypít 5-10 ml tekutiny.

Jako nápoj, perfektní teplý sladký čaj s citronem nebo medem, roztokem sody, nesycenou alkalickou minerální vodou. Můžete také použít roztoky pro perorální rehydrataci, pokud jsou v domácí lékárničku.

Sáček tohoto nástroje je rozpuštěn v 1 litru vody a pak během dne vypijte ze lžíce. Optimální přípravky pro dítě jsou „ORS-200“, „Oralit“, „Glukosolan“ nebo „Regidron“.

Terapie mezi útoky

Dítě, u něhož byla diagnostikována acetonemická krize, pediatr zaznamenává a pravidelně monitoruje svůj stav. Předepisuje se také profylaktická léčba, a to i při absenci záchvatů.

Nejprve lékař upraví dietu pro děti. Tento aspekt je velmi důležitý, protože dieta by měla být omezena, stejně jako v případě přejídání a pravidelné konzumace zakázaných potravin se může zhoršit stav pacienta a znovu se objeví zvracení.

Lékař také předepisuje vitamínovou terapii dvakrát ročně, často na podzim a na jaře. Kromě toho bude pro dítě užitečné hygienické ošetření.

Pro zlepšení funkce jater, zaměřené na neutralizaci ketonových těl, lékař předepíše příjem lipotropních látek a hepatoprotektorů. Tyto léky pomáhají játrech normalizovat metabolismus tuků a zlepšit jeho fungování.

Pokud dojde ke změně v analýze stolice, která indikuje poruchu pankreatu, pak lékař předepíše průběh enzymů. Doba trvání takové léčby je 1 až 2 měsíce.

Dítěti s vysokou excitabilitou nervového systému je předepsán průběh léčby, včetně léků založených na mládě a kozlíku, užívajících sedativní čaje, léčebné koupele a masážní terapii. Tato léčba se opakuje několikrát za rok.

Chcete-li neustále sledovat koncentraci acetonu v moči v kiosku lékárny, můžete si koupit testovací proužek. Analýza acetonu v moči by měla být provedena první měsíc po výskytu acetonemického syndromu. A pokud se rodiče domnívají, že hladina acetonu jejich dítěte je snížena kvůli stresu a katarálním onemocněním, je v případě potřeby provedena studie.

Pokud test zjistí přítomnost acetonu v moči, můžete okamžitě přistoupit ke všem výše uvedeným postupům, aby byl stav dítěte stabilní a zvracení se neobjevilo. Mimochodem, testovací proužky také umožňují sledovat účinnost léčby.

Bohužel, acetonemická krize může vyvolat další rozvoj diabetu. Proto děti s takovými patologickými endokrinology staví na dispenzární registraci. Také dítě je každoročně testováno ke stanovení hladiny glukózy v krvi.

Při řádném ošetření a následném uzdravení dochází k ústupu acetonemických záchvatů ve věku 12-15 let. Ale děti, které krizi přežily, mohou vyvinout řadu onemocnění (dystonie, žlučové kameny, hypertenze atd.).

Takové děti by měly být pod neustálým lékařským a rodičovským dozorem, zejména kvůli zvýšené nervové vzrušivosti a neustálým útokům. Pravidelně je vyšetřují lékaři a podrobují se lékařskému vyšetření pro včasné rozpoznání nástupu syndromu nebo vzniku komplikací.

Kromě toho, aby se předešlo následkům, je nutné provést prevenci ARVI a nachlazení. Tak, po všech lékařských pokynů a na základě správné dietní krize u dítěte může ustoupit navždy.

Co dělat, pokud se u Vašeho dítěte vyvíjí acetonemický syndrom? Příčiny a doporučení léčby

Acetonemický syndrom je vyjádřen symptomy, které jsou vyvolány selháním metabolismu. Nepříznivý stav se objeví, když se v těle v těle vytvářejí ketony. Často se mohou vyskytnout acetonemické krize: dehydratace, opakované zvracení, zápach acetonu z úst, nízká horečka, abdominální syndrom.

Tato choroba je diagnostikována na základě některých příznaků, stejně jako analýz - určují ketonurii, zvýšenou hladinu močoviny, nerovnováhu elektrolytů.

V případě acetonemické krize je důležité, aby dítě co nejdříve provedlo infuzní terapii, dalo očistnou klystýr, postavilo ji na dietu, ve které jsou snadno stravitelné sacharidy.

Co je to?

Acetonemický syndrom je stav, který nastává, když jsou metabolické procesy narušeny v těle dítěte, což je druh selhání metabolických procesů. Současně nedochází k žádným malformacím orgánů, nezjistí se žádné porušení jejich struktury, nereguluje se např. Funkce pankreatu a jater.

Stejný syndrom je jedním z projevů tzv. Neuroartritické anomálie konstituce (neuroartritická diatéza - starý název stejné podmínky). Jedná se o určitý soubor charakterových rysů v kombinaci s určitou prací vnitřních orgánů a nervového systému dítěte.

Příčiny

Acetonemický syndrom se vyskytuje častěji u dětí, ale vyskytuje se také u dospělých. Mezi jeho příčiny patří:

 • onemocnění ledvin - zejména selhání ledvin;
 • nedostatek trávicích enzymů - dědičných nebo získaných;
 • vrozené nebo získané poruchy endokrinního systému;
 • diathesis - neurogenic a artritic;
 • dyskineze žlučových cest.

U kojenců může být tento stav způsoben pozdní gestazou těhotné ženy nebo nefropatie.

Externí faktory způsobující acetonový syndrom:

 • půst, zvláště dlouhý;
 • infekce;
 • toxické účinky - včetně intoxikace během nemoci;
 • poruchy trávení způsobené podvýživou;
 • nefropatie.

U dospělých je nejčastějším hromaděním ketonových tělísek diabetes. Nedostatek inzulínu blokuje vstup organické glukózy do buněk organického systému, který se hromadí v těle.

Příznaky

Acetonemický syndrom se často vyskytuje u dětí s anomáliemi konstituce (neuroartritická diatéza). Tyto děti se vyznačují zvýšenou vzrušivostí a rychlým vyčerpáním nervového systému; mají tenký stav, často příliš plachý, trpí neurózou a neklidným spánkem.

Současně dítě s neuroartritickou abnormalitou ústavy rozvíjí řeč, paměť a další kognitivní procesy rychleji než jeho vrstevníci. Děti s neuroartritickou diatézou jsou náchylné k narušení výměny purinů a kyseliny močové, proto jsou v dospělosti náchylné k rozvoji urolitiázy, dny, artritidy, glomerulonefritidy, obezity a diabetes mellitus typu II.

Symptomy acetonemického syndromu:

 1. Dítě má zápach acetonu z úst. Stejný zápach pochází z kůže dítěte az jeho moči.
 2. Dehydratace a intoxikace, bledá kůže, vzhled nezdravého červenání.
 3. Přítomnost zvracení, ke kterému může dojít více než 3-4 krát, zejména při pokusu o pití nebo sníst něco. Během prvních 1-5 dnů se může objevit zvracení.
 4. Zhoršení srdečního tónu, arytmie a tachykardie.
 5. Nedostatek chuti k jídlu.
 6. Zvýšení tělesné teploty (obvykle až do 37,50С-38.50).
 7. Jakmile se krize začala, dítě je úzkostné a rozrušené, po kterém se stává pomalý, ospalý a slabý. Extrémně vzácné, ale mohou se objevit záchvaty.
 8. V žaludku se vyskytuje bolest křeče, opožděná stolice, nevolnost (spastický abdominální syndrom).

Často se příznaky acetonemického syndromu vyskytují v případě podvýživy - malé množství sacharidů ve stravě a převaha ketogenních a mastných aminokyselin v něm. Děti mají zrychlený metabolismus a trávicí systém stále není dostatečně upraven, v důsledku čehož dochází ke snížení ketolýzy, zpomaluje se proces využití ketonových těl.

Diagnóza syndromu

Rodiče sami mohou provádět rychlou diagnostiku pro stanovení acetonu v moči - speciální diagnostické proužky prodávané v lékárně vám mohou pomoci. Musí být spuštěny do části moči a pomocí speciálního měřítka stanovit obsah acetonu.

V laboratoři se při klinické analýze moči stanoví přítomnost ketonů z „jednoho plus“ (+) na „čtyři plusy“ (++++). Světelné útoky - úroveň ketonů na + nebo + +, pak může být dítě ošetřeno doma. "Tři plusy" odpovídají zvýšení hladiny ketolátek v krvi 400krát a čtyřikrát až 600krát. V těchto případech je nutná hospitalizace v nemocnici - toto množství acetonu je nebezpečné v důsledku rozvoje kómy a poškození mozku. Lékař musí určit podstatu acetonemického syndromu: zda je primární nebo sekundární - vyvinutý například jako komplikace diabetu.

Na mezinárodním konsensu v pediatrii v roce 1994 lékaři definovali speciální kritéria pro stanovení takové diagnózy, jsou rozdělena na základní a další.

 • zvracení se opakuje sporadicky, s útoky různé intenzity,
 • mezi záchvaty jsou intervaly normálního stavu dítěte,
 • trvání krizí se pohybuje od několika hodin do 2-5 dnů,
 • negativní laboratorní, rentgenové a endoskopické vyšetření potvrzující příčinu zvracení jako projev patologie gastrointestinálního traktu.

Mezi další kritéria patří:

 • epizody zvracení jsou charakteristické a stereotypní, následné epizody jsou podobné těm v čase, intenzitě a trvání a záchvaty samy o sobě mohou končit spontánně.
 • záchvaty zvracení doprovázené nevolností, bolestí břicha, bolestmi hlavy a slabostí, fotofobií a letargií dítěte.

Diagnóza je prováděna s výjimkou diabetické ketoacidózy (komplikace diabetu), akutní chirurgické patologie gastrointestinálního traktu - peritonitidy, apendicitidy. Neurochirurgická patologie (meningitida, encefalitida, edém mozku), infekční patologie a otrava jsou také vyloučeny.

Jak léčit acetonemický syndrom

S rozvojem acetonemické krize musí být dítě hospitalizováno. Provádí se dietní korekce: doporučuje se používat snadno stravitelné uhlohydráty, přísně omezovat tukové potraviny, poskytovat frakční pití ve velkém množství. Dobrý účinek čistícího klystýru s hydrogenuhličitanem sodným, jehož roztok je schopen neutralizovat část ketonových těl ve střevě. Orální rehydratace je ukázána s použitím kombinovaných roztoků (orsol, rehydron, atd.), Stejně jako alkalické minerální vody.

Hlavní směry léčby nediabetické ketoacidózy u dětí:

1) Dieta (bohatá na tekuté a snadno dostupné sacharidy se sníženým obsahem tuku) je předepsána všem pacientům.

2) Jmenování prokinetik (motilium, metoklopramid), enzymů a kofaktorů metabolismu uhlohydrátů (thiamin, karboxylát, pyridoxin) přispívá k dřívější obnově potravinové tolerance a normalizaci metabolismu tuků a sacharidů.

3) Infuzní terapie:

 • rychle eliminuje dehydrataci (nedostatek extracelulární tekutiny), zlepšuje prokrvení a mikrocirkulaci;
 • obsahuje alkalizující činidla, urychluje obnovu hladiny bikarbonátu v plazmě (normalizuje acidobazickou rovnováhu);
 • obsahuje dostatečné množství snadno dostupných sacharidů, které jsou metabolizovány různými způsoby, včetně těch, které jsou nezávislé na inzulínu;

4) Etiotropní terapie (antibiotika a antivirotika) je předepisována podle indikací.

V případech mírně exprimované ketózy (acetonurie před ++), která není doprovázena významnou dehydratací, poruchy vodního elektrolytu a nezvratné zvracení, dietní terapie a orální rehydratace jsou indikovány v kombinaci se jmenováním prokinetik ve věkových dávkách a etiotropní léčbě základního onemocnění.

Při léčbě acetonemického syndromu jsou hlavní metody zaměřeny na boj proti krizím. Je to velmi důležitá podpůrná léčba, která pomáhá snižovat exacerbace.

Infuzní terapie

Indikace pro určení infuzní terapie:

 1. Trvalé opakované použití zvracení, které se nezastaví po použití prokinetik;
 2. Přítomnost hemodynamických a mikrocirkulačních poruch;
 3. Známky zhoršeného vědomí (stupor, kóma);
 4. Přítomnost mírné (až 10% tělesné hmotnosti) a těžké (až 15% tělesné hmotnosti) dehydratace;
 5. Přítomnost dekompenzované metabolické ketoacidózy se zvýšeným aniontovým intervalem;
 6. Přítomnost anatomických a funkčních obtíží při perorální rehydrataci (abnormální vývoj skeletu obličeje a ústní dutiny), neurologické poruchy (bulbar a pseudobulbar).

Před zahájením infuzní terapie je nezbytné zajistit spolehlivý přístup žil (nejlépe periferní), aby se stanovily hemodynamické parametry, acidobazická rovnováha a rovnováha vody a elektrolytu.

Tipy pro výživu

Produkty, které jsou kategoricky vyloučeny ze stravy dětí trpících acetonemickým syndromem:

 • Kiwi;
 • kaviár;
 • kyselá smetana - jakákoli;
 • šťovík a špenát;
 • mladé telecí maso;
 • droby - tuk, ledviny, mozky, plíce, játra;
 • maso - kachna, vepřové maso, jehněčí maso;
 • bohaté vývary - maso a houby;
 • zelenina - zelené fazolky, zelený hrášek, brokolice, květák, suché luštěniny;
 • uzené pokrmy a klobásy
 • musí se vzdát kakaa, čokolády - v barech a nápojích.

Dietní menu zahrnuje: rýžovou kaši, zeleninové polévky, bramborovou kaší. Pokud se během týdne příznaky nevrátí, můžete postupně přidávat dietní maso (ne smažené), sušenky, bylinky a zeleninu.

Strava může být vždy opravena, pokud se příznaky syndromu vrátí. Pokud se dostanete špatný dech, je třeba přidat hodně vody, které potřebujete pít v malých porcích.

 1. V první den diety by dítě nemělo dostávat nic kromě sušenek z žitného chleba.
 2. Na druhý den můžete přidat rýžový vývar nebo jablka.
 3. Pokud je vše provedeno správně, pak třetí den nevolnost a průjem projdou.

Nedokončete dietu, pokud jsou příznaky pryč. Lékaři doporučují striktně dodržovat všechna pravidla. Sedmého dne můžete do diety přidávat sušenky, rýžovou kaši (bez másla), zeleninovou polévku. Pokud se tělesná teplota nezvýší a pach acetonu je pryč, pak může být dětská strava různorodější. Můžete přidat štíhlé ryby, zeleninové pyré, pohanky, mléčné výrobky.

Jaká je prognóza?

Obecně je příznivé:

 • s věkem, zastavení výskytu acetonemických krizí (obvykle v pubertě);
 • včasné vyhledání lékařské pomoci a kompetentní lékařské taktiky přispívá k úlevě od nediabetické ketoacidózy.

Preventivní opatření

Rodiče, jejichž dítě je náchylné ke vzniku této choroby, by měli mít ve své lékárničce přípravky glukózy a fruktózy. Také na ruce by měly být vždy sušené meruňky, rozinky, sušené ovoce. Dětská výživa by měla být zlomková (5krát denně) a vyvážená. Jakmile se objeví nějaké známky zvýšení acetonu, musíte okamžitě dát dítěti něco sladkého.

Děti by neměly mít nadměrné přehánění, ať už psychicky nebo fyzicky. Jsou zobrazeny denní procházky po přírodě, vodní procedury, normální osmhodinový spánek, temperační procedury.

Mezi útoky je dobré provádět preventivní léčbu krizí. Je lepší cvičit v offseason dvakrát ročně.

Dieta pro acetonemický syndrom u dětí

Na mnoha fórech jsem našla diskuse o maminkách, ve kterých sdílejí své zkušenosti v léčbě acetonemických stavů u dětí a účinnosti metod. Viděl jsem tam spoustu praktických rad a spoustu rozporů. Proto chci zdůraznit tuto otázku z pohledu praktického lékaře.

Co je to acetonemický syndrom?

Definice acetonemického syndromu je charakterizována nedostatkem chuti dítěte, opakovaným nebo nekontrolovatelným zvracením po dobu 1–2 dnů, někdy více, bledostí kůže s charakteristickým návalem tváří, slabostí, nečinností, ospalostí, bolestí v pupku, zvýšením tělesné teploty na 37–38, 5 stupňů. Ale nejpozoruhodnější a nejpřesnější určení tohoto stavu je vůně acetonu z úst. Také aceton může být stanoven v moči, krvi, zvratcích.

Acetonemický syndrom nebo krize je známkou metabolické poruchy v těle. A ne nějaká specifická vazba metabolismu. To může ukazovat mnoho patologických procesů, často spojený se zhoršeným metabolismem tuků a sacharidů. Časté záchvaty acetoneiso zvracení u dětí jsou plné vývoje různých metabolických poruch ve zralém věku. Například se může vyvinout diabetes mellitus prvního typu (závislý na inzulínu), dna, obezita, urolitiáza, cholelitiáza, diatéza kyseliny močové, diatéza neuroartritidy atd..

Rodiče by si měli být jisti, že znají faktory, které vyvolávají acetonemickou krizi. Patří mezi ně:

 • akutní onemocnění, stres;
 • násilné krmení;
 • zneužívání masných a tukových potravin;
 • jíst čokoládu, kávu, kakao a fazole.

Dietní výživa s acetonemickým syndromem obsahuje některá nutriční doporučení během acetonemické krize (akutní stav vyžadující nouzovou péči) a další dlouhodobé dodržování speciální diety.

Dieta pro acetonemickou krizi:

Během celé nemoci je důležité, aby dítě pilo často, ale v malých porcích. Jakýkoli sladký nápoj bude vyhovovat - čaj, kompot, džus a tak dále.

 1. S počáteční příznaky, dát dítě sladký čaj, čerstvé ovocné šťávy, v létě můžete nabídnout meloun nebo meloun. V této situaci můžete použít sodovou vodu. Coca-cola pomáhá zejména dobře (jak paradoxní, jak to zní), hlavní věc není zneužití, půl šálku bude dost dost. Pak budeme hovořit o tom, že voda sycená oxidem uhličitým je u dětí s častým vzestupem acetonu kontraindikována, ale na počátku útoku tělo potřebuje glukózu - hlavní zdroj energie. Celý mechanismus vývoje acetonemického syndromu je poměrně komplikovaný, je založen na biochemických procesech, které jsou pro člověka, který je daleko od vědy, velmi obtížně pochopitelné a nic není. Stačí pochopit, že s nedostatkem glukózy v těle (to znamená, že dodává tělu energii) jsou aktivovány kompenzační mechanismy, které jsou zaměřeny na získání energie nejprve z tuků a pouze s extrémním nedostatkem - z proteinů. Štěpení tuků produkuje energii a další produkty, z nichž jeden je keton, který způsobuje výše uvedené příznaky. Prvním krokem je proto poskytnout tělu energii (glukózu) a každý sladký nápoj to udělá.
 2. Časté frakční pití ve všech fázích krize s použitím nesycené minerální vody (např. Borjomi), kompot ze sušeného ovoce, speciální přípravky pro rehydrataci (doplnění objemu ztracené tekutiny) - elektrolyt Humana, Bio-Guy, Hip-ORS. Takový roztok může být připraven nezávisle. K tomu je nutné rozpustit 1 lžičku soli a 1 lžíci cukru v jednom litru vody, důkladně promíchat až do úplného rozpuštění a vypít dítě každých 10–15 minut, pokud dítě pije 1-2 lžíce najednou, to stačí. U dětí se zvracením se ztrácí velké množství tekutiny, a pokud je zvracení nepřekonatelné, ztrácí se hodně tekutiny, kterou je třeba naplnit co nejdříve, jinak je to plná vývoje kómatu a léčba začne jednotkou intenzivní péče.
 3. Dítě by nemělo hladovět ve stadiu prekurzorů (odmítnutí k jídlu, letargie, nevolnost, zápach acetonu z úst, bolest hlavy, bolest břicha) s výjimkou období, kdy je zvracení a krmení dítěte nemožné. Je třeba upřednostnit výrobky obsahující snadno stravitelné sacharidy, ale zároveň minimální množství tuku: banány, zeleninové nebo bramborové pyré, mléko, kefír, tekutá krupice. Snažte se dítě nenutit, ale přesvědčit se, aby jedl.
 4. Doporučujeme dietu s přípravkem po dobu minimálně 3–5 dnů, která obsahuje ketonová tělíska: pohanka, ovesné vločky, kukuřičná kaše, vařená ve vodě, bramborová kaše bez másla, pečená jablka sladkých odrůd, galetní sušenky.
 5. Se zlepšením celkového stavu po ukončení zvracení ve stravě, můžete zadat kefír, mléko, zeleninová polévka.
 6. Během následujících 2-3 týdnů by měla následovat jemná strava, eliminovat všechny marinády a uzená masa. Výrobky musí být vařené nebo vařené. Krmit dítě je každé 2-3 hodiny.
 7. Po ukončení krize se doporučuje užívat léky, které pomáhají normalizovat hladinu kyseliny močové v krvi a léky, které zlepšují metabolické procesy v těle.

Dietní doporučení pro děti s častými acetonemickými stavy

Racionální výživa a denní režim - klíč k úspěchu v léčbě většiny nemocí. Acetonemický syndrom není výjimkou.

Děti je třeba chránit před intenzivním psychickým stresem, omezit sledování televize, počítačových her a sociálních sítí. Užitečné (trite, ale opravdu pravdivé) kalení, lehké sporty a jen pobyt na čerstvém vzduchu.

Zajímavostí je, že acetonemické krize u dětí se zastaví o 9-11 let. Proto, po odstranění z útoku, dítě je neustále na dietě až do dospívání. Po odstranění všech omezení.

Měly by být dodrženy následující zásady výživy:

 1. Základním principem je vyloučit výrobky obsahující purinové báze ze stravy a omezit přípravky obsahující tuky. Purinové báze jsou organické sloučeniny, které jsou součástí nukleových kyselin.
 2. Bohatý nápoj s použitím alkalických minerálních vod, zeleného čaje.
 3. Časté rozdělení jídla až 5-6 krát denně.
 4. V žádném případě nesmí být dítě v žádném případě krmeno, a to i přesto, že děti s častou krizovou krizí mají obvykle sníženou chuť k jídlu.
 5. Umožnit dítěti zvolit si vlastní stravu v rámci popsané stravy.

Ve stravě by měl převažovat:

 • mléčné výrobky: mléko, kefír, nízkotučný ryazhenka, sýr, tvrdý sýr;
 • zelenina: polévky a boršč na zeleninovém vývaru, brambory, řepa, mrkev, cibule, cuketa, okurky, zelí, ředkvičky, salát;
 • ovoce: jablečná jablka, hrušky, meloun, meloun, meruňky, grapefruity, citron, třešně;
 • obiloviny: pohanka, rýže, pšenice, ovesné vločky, proso, ječmen;
 • masné výrobky: maso dospělých zvířat (hovězí maso, libové vepřové maso), krůta, králík, kuře (1-2 krát týdně), vejce (jeden den vařené);
 • mořské plody: mořské ryby, mořské kale;
 • nápoje: čerstvé šťávy s dužinou, brusinkovou ovocnou šťávou, sušeným ovocným kompotem, zeleným čajem.

Omezte maso, zejména dušené a hovězí hovězí maso, ryby (smažené, uzené), krabí tyčinky, živočišné tuky, pomeranče, mandarinky, banány, data, rajčata, těstoviny, sušenky, muffiny.

 • masné výrobky: maso mladých zvířat (telecí maso, kuřata), vepřové maso, kachna, želé, silné rybí a masové vývary, klobásy, vedlejší produkty (játra, mozek, ledviny);
 • mořské plody: černý a červený kaviár, šproty, sardinky, sleď;
 • Některé druhy zeleniny: houby (sušené bílé), špenát, rebarbora, chřest, šťovík, luštěniny, petržel, květák;
 • cukrovinky a nápoje: čokoláda, káva, kakao, silný černý čaj, perlivá voda a pečivo;
 • stejně jako všechny druhy konzervovaných potravin, ořechy, hranolky, zakysanou smetanu, kiwi.

V noci se doporučuje dávat potraviny, které obsahují těžké sacharidy: žitný chléb, ovesné vločky a pohankové kaše, brambory.

Pokud dítě tajně snědlo něco, co je od jeho rodičů zakázáno a předchůdci acetonemické krize jsou znatelní, začněte znovu. Při častých krizích je třeba získat testovací proužky pro stanovení hladiny acetonu. To vám umožní nastavit hladinu acetonu v krvi a ve správný čas pomoci dítěti, aby ho nepřivedli na nemocniční lůžko. Pokud dodržujete zdravý životní styl a zásady správné výživy, vaše šance na zjištění, na příkladu vašeho vlastního dítěte, co je acetonemický syndrom, se blíží nule.

O acetonu v analýze dítěte a dalších vlastnostech moči vypráví program "Škola doktora Komarovského":

Známky acetonemického syndromu a metody léčby patologie

Acetonemický syndrom je komplex symptomů způsobený akumulací ketonových těl v krvi (beta-hydroxybutyra, kyselina octová a aceton) v důsledku porušení metabolismu tuků a kyselin. Tento stav vede k rozvoji acidózy, doprovázené pachem acetonu z úst pacienta, bolestí břicha, opakovaným zvracením, horečkou.

Příčiny

Výskyt acetonemického syndromu je způsoben nedostatkem sacharidů. Snížením množství glukózy tělo kompenzuje deficit využitím vnitřních rezerv. Trávením tuků enzymem lipázy tvoří nadbytek mastných kyselin přeměněných na metabolit koenzym A. Energie se uvolňuje, syntetizují se tělesa cholesterolu a ketonů.

Vysoká koncentrace kyselých sloučenin a acetonu narušuje rovnováhu elektrolytu a kyseliny a má toxický účinek na centrální nervový systém a gastrointestinální trakt, který je vyjádřen klinickými příznaky.

Nejčastěji se patologie projevuje u dětí od 1 roku do 13 let, u dospělých se vyskytuje v důsledku hladovění, diabetu v důsledku neschopnosti absorbovat sacharidy, pozorované u těhotných žen během období toxémie. Acetonemický stav u dětí je rozdělen do dvou forem:

 • Primární. Klasifikován jako nediabetická ketoacidóza, diagnostikována v 6% případů. Obraz je charakterizován krizí, provázenou periodickými projevy cyklického zvracení. Vyskytuje se v důsledku vlastností metabolismu v dětském těle. Vysvětluje to snížená schopnost využívat ketony a nedostatečnost jaterních enzymů zapojených do oxidačních procesů.
 • Sekundární. Vyvíjí se u dítěte na pozadí nemocí: diabetu, thyrotoxikózy, neuroendokrinních poruch, poruch jater, mozkových lézí nebo infekčních lézí. K tomuto stavu přispívá poranění hlavy a epilepsie, leukémie a hemolytická anémie. Zde jsou symptomy a prognóza určeny základní patologií.
  Acetonemický syndrom u kojenců se projevuje častou regurgitací, která je spojena s přítomností nefropatie nebo toxikózy v pozdních stádiích těhotenství matky.

U dítěte může rozvoj syndromu cyklického zvracení vyvolat následující faktory:

 • nízký obsah sacharidů ve stravě;
 • půst;
 • nadměrná konzumace tukových potravin v nepřítomnosti sacharidů;
 • stres a bolest;
 • infekce;
 • přepracování a přehřátí, prodloužené ozáření;
 • nadměrné cvičení.

Ketotická hypoglykémie je často diagnostikována u dětí s neuroartritickou diatézou, konstituční abnormalitou s poruchou metabolismu purinů a kyseliny močové. V dospělosti tyto rysy metabolických procesů zvyšují riziko tvorby kamenů v ledvinách, artritidě, dně, diabetu, obezitě. Takové děti se vyznačují mentální labilitou, neurózou, strachem, tenkou postavou, ale mají vynikající paměť, jsou rozlišovány kognitivními zájmy.

Charakteristické příznaky

S růstem těl ketonů a intoxikací těla se vyvíjí acetonemická krize. Akutní stav nastane náhle, někdy v předvečer záchvatu, změny nálady dítěte: zmizí chuť k jídlu, objeví se agitace nebo letargie. Narušení bolesti hlavy, nevolnost, bolest v pupku.

Acetonemická krize u dětí se projevuje následujícími příznaky:

 • Neomezené nebo opakované zvracení. Nejdříve vyjdou zbytky nestráveného jídla, pak se ve zvratcích pozoruje žluč, někdy s krví, později - pěnivý hlen. Když se pokusíte dát jídlo nebo vodu, záchvaty se opakují.
 • Acetonový zápach pochází z úst pacienta, z moči a zvracení obsahu (může cítit jako dým nebo shnilé jablka).
 • Bolesti břicha se postupně zvyšují a stávají se spastickými. Palpace odhalila něžnost v žaludku. Někdy jsou pocity tak silné, že vyžadují vyloučení chirurgického onemocnění.
 • Známky dehydratace v důsledku intenzivního zvracení se projevují suchostí sliznic, snížením pružnosti kůže, žádnými slzami při pláči, prudkým poklesem objemu moči.
 • Bledost kůže a hubnutí doprovází jasný tvář na tvářích.
 • Nízká teplota (teplota stoupá na 37,5–38, někdy až na 39 ° C).
 • Slabost, rychlý tep a hlučné dýchání.

Dítě nemá zájem o hry a aktivity, spí hodně. Závažné onemocnění je doprovázeno křečemi, meningeálními symptomy, kómou.

Nepokračujte s voláním lékaře, i když krizové situace nevzniknou poprvé. Znaky jsou snadno zaměnitelné s infekční nebo chirurgickou patologií. Kromě toho, dehydratace je nebezpečný stav, a to zejména pro malé děti, takže je lepší provádět léčbu v nemocnici.

Diagnostika

Pro diagnózu acetonemického syndromu u dítěte se lékař spoléhá na historii, stížnosti, klinický obraz patologie, přiřazuje také laboratorní a instrumentální vyšetřovací metody. Laboratorní metody zahrnují:

 • Klinické studium krve. V mírných případech analýza neprokázala významné změny, někdy dochází ke zrychlené ESR, zvýšené leukocyty a neutrofilní granulocyty.
 • Biochemie krve. Hematokrit v krvi (podíl krevních buněk) a celkový protein je způsoben dobou zvracení a úrovní dehydratace. Bylo pozorováno zvýšení močoviny způsobené hemokoncentrací a snížení odtoku moči. Hypokalémie se vyskytuje v případech dlouhodobého zvracení a mírné acidózy. S výrazným narušením acidobazické rovnováhy je draslík normální nebo se zvyšuje. Častěji se z extracelulárního prostoru ztrácí tekutina, takže je přítomna hyponatrémie.
 • Analýza moči Odhaluje ketoneurii v různých stupních, kde + a ++ hovoří o nekomplikovaném procesu a umožňují terapii doma. Indikátory +++ a ++++ ukazují nárůst ketolátek o 400 a 600krát a závažný stav nemoci, riziko komplikací a komatu. Podmínka vyžaduje nouzovou péči, terapie probíhá v nemocnici.

Primární acetonemický syndrom je diferencován od sekundární formy, stejně jako střevní infekce, neurochirurgické patologie, apendicitida a peritonitida. Pro konzultaci zveme úzké odborníky: gastroenterologa, endokrinologa, neurologa, infektologa.

Při identifikaci sekundární ketoacidózy je důležité stanovit příčinu vzniku pro volbu taktiky terapeutických opatření.

Léčba acetonemického syndromu

Úkolem léčby acetonemického syndromu u dětí během krize je odstranění dehydratace, obnovení rovnováhy elektrolytů, úleva od zvracení. V době odpočinku spočívají terapeutické zákroky v prevenci rozvoje stavu pomocí udržovací terapie a prevence.

Tradiční terapie

Pokud se zjistí ketoacidóza, dítě se umístí do nemocnice a přijmou se následující opatření:

 • Korekční dieta. Přísné omezení tuků, konzumace snadno stravitelných sacharidů a bílkovin.
 • Orální rehydratace. Těžké pití je indikováno v mírné acetonurii před ++, když nebyla zjištěna významná nerovnováha elektrolytů nebo dehydratace. Kapalina se často podává v lžíci, aby nedošlo ke zvracení. Naneste roztoky glukózy, 1% soda, Ringer, minerální vody s vysokým obsahem alkálií.
 • Čistící klystýr. Tento postup se doporučuje pro odstranění ketonových těl ze střeva roztokem hydrogenuhličitanu sodného.
 • Symptomatická léčba. Pro zmírnění zvracení se podávají prokinetické injekce (metoklopramid). Je ukázáno použití sedativ a antispasmodik. Když špatná chuť k jídlu předepsal "Carnitine" enzym "Obomin."

V případě sekundární formy ketoacidózy se provádí etiotropní léčba základního onemocnění.

Infuzní terapie je indikována pro opakované přetrvávající zvracení a přítomnost střední a těžké dehydratace. Intravenózní infuze glukózy a alkalických roztoků má následující účinky:

 • pomáhá eliminovat dehydrataci;
 • zlepšuje mikrocirkulaci v těle;
 • napomáhá účinnější absorpci a metabolismu snadno dostupných sacharidů;
 • obnovuje acidobazickou rovnováhu.

Správná léčba vám umožní vyrovnat se s projevy acetonemického syndromu po dobu 2-5 dnů.

Interiktální období

V obdobích mezi útoky na děti náchylné k acetonemickým krizím provádí dispenzární pozorování pediatr, je zapojen dětský endokrinolog, protože existuje riziko vzniku diabetu. Zadaný kurz:

 • terapeutická masáž;
 • multivitaminové komplexy a vápenaté přípravky;
 • enzymy a hepatoprotektory;
 • sedativ.

Dvakrát ročně se sleduje krevní glukóza, ultrazvuk břicha a ledvin. K detekci změn ve fungování vnitřních orgánů je zapotřebí koprogram (komplexní fekální analýza).

Funkce napájení

Správná výživa s acetonemickým zvracením u dětí je základem pro léčbu a prevenci záchvatů, proto je nutné menu upravit a provést správnou dietu:

 • Povolené potraviny zahrnují mléčné výrobky a mléko, brambory, obiloviny, vejce. Masové vhodné hovězí maso, kuřecí prsa, krůta, králík. Ryby mohou být vařené, polévky - v zeleninové vývar.
 • Strava zahrnuje mrkev, řepu, ovoce a bobule, nápoje z čerstvého ovoce a kompoty sušeného ovoce. Citrusové plody nejsou zakázány grapefruity a citronu, protože podporují alkalickou reakci moči.
 • Jídla jsou vhodnější než pára, péct nebo vařit.
 • Je nutný dostatečný přísun tekutin: 1 - 1,5 litru denně.
 • Zakázané potraviny zahrnují tučné maso (zejména mláďata) a ryby, bohaté kostní a masové vývary, vedlejší produkty (ledviny, mozky, játra). Neměli byste dávat majonézu a zakysanou smetanu, uzené a konzervované potraviny, luštěniny, okurky, protože zvýšení kyselosti nežádoucí kiwi, rybíz, divoká růže.
 • Nepřipusťte dlouhé přestávky mezi jídly (ne déle než 3 hodiny). Krmte zlomek dítěte, dejte jídlo v malých porcích.

Při přípravě dietního menu je nutné určit, které potraviny tělo dítěte reaguje negativně, v takovém případě jsou přísně omezeny. Tuk není zcela odstraněn ze stravy, jsou nahrazeny rostlinnými oleji o 2/3.

Vzhledem k tomu, že sacharidy spalují tuk, jsou kombinovány při přípravě pokrmů: máslo je vloženo do kaše, masové kuličky jsou povoleny pouze s zeleninovým gulášem nebo přílohou z obilovin.

Lidové metody

V acetonemickém syndromu jsou lidové recepty používány k prevenci záchvatů, když se objeví pach acetonu. Pro doplnění elektrolytické rovnováhy se doporučuje dostatek sladkého nápoje. Použijte bylinné čaje a infuze:

 • Suchá bylina Lemon balzám (1 polévková lžíce. L) nalije do termosky, zalijeme vroucí vodou (200 ml), trváme na 2 hodinách. Filtrujte, vezměte 25 ml po celý den 6 krát.
 • Máta peprná (1 polévková lžíce L.) se nalije sklenicí vroucí vody, nádobí se přikryje víčkem a zabalí. Po 2 hodinách, filtr, odvar se 4 krát během dne v lžíci.
 • Smíchejte lžíci suchého syrového meduňka, catnipu, tymiánu, nalijte horkou vodu (400 ml). Postavte se na vodní lázni na čtvrt hodiny a filtrujte. Po rozložení do stejných porcí se celá směs vypije denně.

Pokud tato metoda nepomohla a začalo zvracení, měli byste se poradit s lékařem.

Doporučení Dr. Komarovského

Pediatr Komarovsky považuje acetonemický syndrom za nemoci, ale za individuální znak dětského těla, související s aktivitou metabolických procesů, prací jater a slinivky břišní a schopností ledvin eliminovat toxické látky. Je důležité, aby rodiče pochopili mechanismus vývoje syndromu, aby pomohli dítěti vyrovnat se s problémem, sledovali preventivní opatření a předcházeli vzniku krize.

Je důležité pravidelně sypat děti sušeným ovocným kompotem, ukládat do lékárničky tablety glukózy a fruktózy v případě vzniku ketonových těl. Lékař doporučuje koupit roztok nebo tablety vitamínového přípravku "nikotinamid", jehož působení se týká regulace příjmu glukózy. V případě zhoršení nebo po cvičení se lék podává třikrát denně v dávce 5 mg / kg.

Prognóza a prevence

Prognóza pro acetonemický syndrom je příznivá, s včasným přístupem k lékaři a podle doporučení je možné zastavit zvracení a snížit frekvenci krizí. Jak dítě stárne, obvykle při vstupu do puberty, symptomy zcela zmizí.

Aby se zabránilo rozvoji záchvatů u dětí, je důležité dodržovat následující pravidla:

 • Dodržujte správnou výživu se sníženým obsahem tuku.
 • Nepřepracovávejte, emocionální přetížení. Aby se zabránilo infekčním onemocněním, doporučuje se včasné očkování a temperování.
 • Uspořádat denní režim s odpočinkem a procházkami, minimálně 8–10 hodin spánku a pro předškoláky je nutný klidný čas.
 • Poskytuje optimální fyzickou aktivitu, je nezbytná pro růst svalové tkáně a zvýšení glykogenu. Je však nutné zajistit, aby dítě nepřekonalo.

Pro stanovení koncentrace ketonových těl doma musí rodiče použít speciální testovací proužky. Expresní metoda umožňuje včas určit zvýšení metabolických produktů v moči na barevném měřítku a neztrácet úbytek sacharidů a začátek krize.

Je-li dítě neustále záchvaty zvracení, je důležité, aby ho rodiče krmili správně, pečlivě sledovali jeho zdraví, sledovali koncentraci ketonových těl, aby nedošlo ke ztrátě opakování krizí.