Image

Norma bilirubinu u kojenců: studujeme analýzu, vyvodíme závěry

Po 9 měsících těhotenství může být radostný okamžik setkání s vaším milovaným dítětem zastíněn lékařskou diagnózou „žloutenky“. Důvodem pro takovéto rané onemocnění novorozence je zvýšená hladina bilirubinu. Zůstává pochopit, co tento indikátor je, kde příznaky žloutnutí u dětí pocházejí a jak nebezpečný je vysoký koeficient.

Co je bilirubin?

Pod jménem neznámých mladých matek se rozumí žlutohnědý pigment. V dětském těle po narození začínají destruktivní procesy proteinových krevních struktur, což vede k tvorbě pigmentu. Vylučuje se tělem novorozenců močí a výkaly díky jaterním enzymům. Bilirubin je stálým společníkem osoby a můžete si to všimnout o týden později na místě bývalé modřiny. Tmavě žlutý halo v oblasti poranění je velmi pigment.

Co je to - norma?

Normální hladina pigmentu u novorozence je mnohem vyšší než u dospělého nebo kojence.

Děti narozené před uplynutím lhůty mají žlutou barvu, protože tělo neodstraní pigment tak rychle, jak je tomu u dětí v plném věku.

Důvody změny

Během intrauterinního vývoje je nezávislé dýchání nemožné, proto se červené krvinky podílejí na dodávce kyslíku. Každá buňka obsahuje fetální hemoglobin, který se po porodu začne rozpadat. Jeho poslání v těle je dokončeno, dítě se může dýchat, ale proces rozkladu je doprovázen hojnou tvorbou bilirubinu. Z tohoto důvodu je hladina pigmentu u novorozenců vždy vysoká.

Klasifikace

Při dezintegraci tvoří fetální hemoglobin nepřímý bilirubin. Nebude nezávisle vylučován z těla dítěte, dokud se nevytvoří jeho rozpustná forma, tzv. Přímý pigment.

Přirozená metamorfóza pod mocí plně zralého enzymového systému novorozence. A zatímco tělo není zapojeno do "práce", bude pozorována žloutenka.

Obecným pigmentem se rozumí určitý podíl jeho nepřímé a přímé formy. Za normálních okolností je přímka rovna celkovému objemu.

Zvýšený bilirubin u novorozenců: příčiny

Mladá matka často při propuštění z porodnice slyší od neonatologa, že její novorozené dítě má žloutenku. To může být fyziologické a pak máma a dítě jít domů a čekat trpělivě na žloutnutí kůže projít sám. Může to být také patologické, když je novorozenec poslán do dětské nemocnice se svou matkou k další léčbě.

Příčinou vzniku žloutnutí novorozence je zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Slovo samozřejmě pro nové mumie je nové, což způsobuje mnoho otázek a dokonce i paniku. Bude tedy správné, pokud se těhotná žena s takovým pojetím seznámí předem a chápe, co to je a zda je zvýšený bilirubin pro novorozence nebezpečný. A možná, tyto znalosti pomohou chránit budoucnost dítěte před patologickým průběhem nemoci.

Co je bilirubin

V plazmě lidské krve a žluči je hnědozlutý pigment - bilirubin. Jeho derivát jsou červená těla, poškozená a zastaralá kvůli zničení hemoglobinu. Tento nezměněný proces nastává po uplynutí životnosti erytrocytů. Opouští tělo s přímou účastí jater, spolu se žlučí ve složení výkalů. A ledvinami prochází jen trochu.

Při narození je hladina hemoglobinu u dítěte poměrně vysoká. Být v matčině žaludku, takové množství červených krvinek bylo nezbytné pro dítě pro normální život. Ale po narození jeho těla začal pracovat trochu jinak a tak vysoký hemoglobin již není potřeba dítě, takže se začíná zhroutit.

Rychlé zničení hemoglobinu je doprovázeno uvolněním bilirubinu do krve, tento proces je tak rychlý a rychlý, že tělo dítěte nemá čas na odstranění produktů rozpadu a bilirubinu se hromadí v krvi.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Bilirubin má tři druhy (frakce).

Nepřímý bilirubin (nevázaný) je velmi toxický, téměř nerozpustný ve vodě, ale má schopnost dobře se kombinovat s tuky. Pokud se mechanismus jater pro zpracování nepřímého bilirubinu náhle zhroutí, má schopnost proniknout do buněk a začne se hromadit v tukových zásobách. To může být odstraněn pouze z těla transformací pomocí žaludečních enzymů do přímé linie.

Přímý bilirubin (vázaný) je nepřímá frakce, která byla zpracována játry. Je naprosto netoxický a dokonale rozpustný, takže nemá problémy s chovem.

Obecný bilirubin sám o sobě v přírodě neexistuje, je to součet přidání dvou typů, přímých a nepřímých.

S akumulací novorozence vázaného (ve vodě rozpustného) přímého bilirubinu v krvi se vyvíjí fyziologická žloutenka. Dítě je propuštěno z mateřského domova, kde dostává mateřské mléko přirozeným způsobem za 2-3 týdny. Pokud je v krvi dominován nepřímý bilirubin, který není rozpustný ve vodě, a proto nemůže být volně odstraněn z těla. V tomto případě jsou drobky hospitalizovány a dostává lékařskou péči od dětských neonatologů.

Normy bilirubinu u novorozenců

První krevní test dítěte nastane ihned po narození. Plot je vyroben z pupeční šňůry, když je řezán. Analýza umožňuje stanovit nejen krevní skupinu novorozence, ale také obsah bilirubinu.

Těla novorozence jsou nedokonalá. Proto játra nemají čas zpracovat a odstranit velké množství vyrobeného bilirubinu. A jeho plazmatická hladina se zvyšuje. Postupem času však klesá a asi čtvrtý den po porodu je minimální obsah této látky. S růstem dítěte se významně mění i přípustné normy.

Normy celkového bilirubinu

Další tabulka je rozdělena podle typu.

U předčasně narozených dětí je hladina bilirubinu nižší a nesmí překročit 170 µmol / l. Vysoká hladina bilirubinu může být u plnoletých novorozenců, jeho růst ovlivňuje mnoho faktorů.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Někdy dlouho očekávaná schůzka nové maminky s dítětem může být zarmoucena lékařovými slovy, že dítě zvýšilo bilirubin. Jaké jsou příčiny tohoto jevu?

Tělo dítěte po narození zažívá velký stres a snaží se přizpůsobit novým podmínkám existence. Projevem žloutnutí v tomto období je masová smrt červených krvinek plodu, jejichž složení není vůbec jako hemoglobin novorozence. Epidermis a sliznicové drobky získávají světle olivový odstín. Tento stav je častější u předčasně narozených dětí, procento dětí narozených v čase je mnohem méně.

Počínaje obvykle 3-4 dny od okamžiku narození, tento fenomén na 3-5 týdnů života sám o sobě mizí a není schopen způsobit poškození dítěte. Při kojení fyziologická žloutenka prochází v kratším období. Toto je kvůli skutečnosti, že mateřské mléko má projímavý účinek a bilirubin vyjde přirozeně s výkaly.

Pospěšně se objevují předčasně děti v tomto stavu, které potřebují fototerapii. Pod vlivem světla speciální lampy bilirubin aktivněji proniká žlučí a močí a rychleji opouští tělo. Doba procedury se vypočítá zvlášť pro každé dítě, s ohledem na jeho hmotnost. Za jeden den je povoleno několik sezení, čas „opalování“ určuje lékař.

Známky fyziologické žloutenky:

 • Nelze zobrazit dříve než 36 hodin po narození.
 • Icteric odstín získá pouze část tele, do pasu.
 • Bilirubin nepřekračuje limit 205 µmol / l.
 • Ten kluk je aktivní a dobře.

Pro děti narozené v čase je zde pojem „nezralý“. Tj Dítě se může narodit mezi 37. a 39. týdnem, ale jeho játra ještě nejsou zcela zformovaná, „zrající“, proto nemůže zpracovat hemoglobin do bilirubinu a odstranit přebytek tak, že se žloutenka neobjeví.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Ale také se stává, že fyziologická žloutenka se stává patologickou. Důvody, které mohou vést k komplikacím, jsou vysvětleny následujícími faktory.

 • Různé krevní typy a nekompatibilní Rh faktory v mommies a drobky.
 • Genetické abnormality dítěte.
 • Játra dítěte byla vystavena viru před narozením.
 • U kojenců přerušil tok žluči.
 • Intrauterinní růstová retardace, nezralost, předčasný porod.
 • Krmné směsi.
 • Nekontrolovaný příjem mámy různých léků během těhotenství.

Všechny tyto faktory vyvolávají rozvoj patologické žloutenky. Barva kůže dítěte se stává zelenavě žlutou, výkaly se rozjasní a moč se ztmaví, slezina a játra se mohou zvětšit.

Každý den se pro dítě stává horší, bez pomoci lékařů to nebude možné. Neschopnost rodičů může vést k další fázi patologie a možným komplikacím:

 • Otrava nervového systému a mozkových toxinů.
 • Skutečná možnost vzniku albunémie. (pokles hladiny albuminu, základního krevního proteinu).

Pokud bilirubin vstoupí do mozku, existuje riziko jaderné žloutenky. A naopak vyvolává časté křeče, úplnou hluchotu a mentální retardaci. V pokročilých případech může mít dítě porušení motorické funkce.

Vývoj onemocnění závisí na jeho důvodech, na včasné léčbě lékaře a na předepsané léčbě. Při dodržování těchto pravidel je možné se vyhnout komplikacím a hrozným následkům.

Příznaky patologické žloutenky:

 • Zjevil se v první den po porodu.
 • Zvýšení bilirubinu během 24 hodin je vyšší než 85 µmol / l.
 • Žloutnutí pod pásem, dlaněmi a celou nohou dítěte.
 • Špatný stav, letargie nebo naopak.

Aby bylo možné správně posoudit závažnost onemocnění, doporučuje se vyšetřit dítě v přirozeném světle, elektrické světlo dodává pleti jasnější barvu. Dítě narozené matce s negativním rhesus je v ohrožení a musí být pod přísnou kontrolou lékařů.

Je tu něco jako mléčná žloutenka. Baby bilirubin stoupá v důsledku kojení. Předpokládá se, že důvodem jeho vzniku jsou mastné kyseliny obsažené v mateřském mléce a velký indikátor hormonů. Tyto prvky mohou narušit funkci jater a zpomalit přeměnu bilirubinu.

Pro identifikaci spojení žloutenky a mléka je nutné dítě na krátkou dobu převést na směs a kontrolovat bilirubin. Pokud jeho výkon začal klesat, pak je předpoklad pravdivý.

Pro takovou zkoušku však není nutné připravovat mléčné drobky mé matky. Vyjádřené mléko můžete krmit, předehřát na 50 stupňů a pak nechat vychladnout na tělesnou teplotu. Tato léčba pomáhá snižovat aktivitu látek v mléce, což zabraňuje dětským enzymům pracovat na plný výkon.

Taková žloutenka nemůže způsobit komplikace. Kojení může pokračovat, doporučuje se aplikovat i na hrudník tak často, jak je to jen možné, takže bilirubin jde rychleji s meconium.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Vzhledem k tomu, že bilirubin vzrůstá u nově narozených dětí v důsledku nedokonalých jaterních enzymů, je nutné v průběhu léčby podporovat jeho zrání a pomoc při práci jater. Především jsou předepsány aktivační enzymy, jako je Zixorin. Je jmenován v přesně vypočtených poměrech, podle schématu a striktně omezeného kurzu. Spojuje se s prací látky schopné recyklace bilirubinu.

Jako pomoc, s hlavní léčbou, vitamíny jsou předepsány: B; A; E a D, jakož i roztok kyseliny listové a glukózy. Při intravenózním podání tyto léky zvyšují metabolické procesy v játrech a pomáhají odstraňovat bilirubin z krve a přeměňují ho na netoxickou látku.

S těžkou formou nemoci, když bilirubin zmizí ze škály a hrozí, že ovlivní mozek, dostane dítě náhradní krevní transfuzi. Vezměte malou porci a vyměňte ji za kompatibilní, ale čistou od této látky. Můžete tak upgradovat na 75% krve. Tyto manipulace se provádějí po dobu 4-6 dnů a ve většině případů ustupuje těžká toxická otrava. Tato událost se koná jen zřídka, pouze v těch krajních případech. Krev na zákrok je odebírána pouze na transfuzní stanici a je vybírána přesně podle ukazatelů krve dítěte, skupiny a faktoru Rh.

Místo závěru

V každém případě, pokud má vaše dítě fyziologickou nebo patologickou žloutenku, není důvod k panice. S navrhovanou hospitalizací je lepší se dohodnout a jít s dítětem na oddělení, kde mu bude poskytnuta včasná a kvalifikovaná lékařská péče. Další výhodou hospitalizace po porodnici je, že matka spolu s dítětem podstoupí všechny nezbytné vyšetření, jak se říká, aniž by opustily oddělení.

Pozornost neonatologů a pediatrů je zaměřena na bilirubin u novorozenců: rychlost a odchylky, tabulka standardních ukazatelů podle měsíců

Mezi důležité ukazatele zdraví nově narozených dětí patří hladina bilirubinu. Míra a patologie u novorozenců je předmětem pozornosti neonatologů a pediatrů.

Rozpad fetálního hemoglobinu u novorozenců způsobuje fyziologickou žloutenku. Vážné překročení standardů po dlouhou dobu hovoří o vývoji nebezpečného jevu - patologické žloutenky.

Norm bilirubin u dětí

Tabulka uvádí přípustné hladiny bilirubinu. Tyto indikátory indikují správný nebo narušený průběh procesů degradace hemoglobinu, ovlivňují fungování jater.

Normálně, přímý bilirubin není více než čtvrtina úhrnu. Maximální hodnoty byly nalezeny ve 3. den narození. Při absenci patologických změn, správném fungování jater, postupném střevním traktu, klesá hladina přímého bilirubinu, ne později než po 2 týdnech se vrátí k normativnímu. Během tohoto období fyziologická žloutenka mizí, což nepředstavuje hrozbu pro život a zdraví novorozence.

Proces rozpadu fetálního hemoglobinu je doprovázen charakteristickými znaky:

 • na obličeji, krku novorozence se objeví mírně žloutlá barva;
 • ve stupni 2 získává žlutavý nádech drobné tělo nad pupkem;
 • vývoj stupně 3 je doprovázen zežloutnutím horních částí ramen, nohou;
 • s aktivním procesem se tělo novorozence zcela změní na žlutou, i když se změní odstín ruky a nohy.

Tabulka Rychlost bilirubinu u novorozence ve dne

Tabulka 2. Regulační Bilirubin v prvních týdnech života

Abnormální ukazatele u novorozenců

Lékaři provedou analýzu bilirubinu okamžitě, v prvních minutách po narození dítěte (z řezu pupeční šňůry). Podruhé se studie provádí třetí den.

U mnoha novorozenců se kůže zbarví žlutě, maminky přežijí, kreslí děsivé obrázky. Při monitorování lékaři se nebojte: přípustný přebytek bilirubinu je přirozený jev. Je důležité nenechat si ujít okamžik, kdy se ukazatele vysokého bilirubinu blíží kritickému bodu.

Po propuštění z porodnice musí matka kontrolovat proces snižování hladiny žlučového pigmentu na standardní hodnoty. Uznání bezpečných a patologických jevů není obtížné. Věnujte pozornost příčinám, příznakům obou typů žloutenky: můžete snadno určit, kdy budete chtít vyzvánět.

Fyziologická žloutenka

Příčiny:

 • přirozený rozklad fetálního hemoglobinu po narození, nahrazení obvyklého. Bilirubin je vedlejším produktem rozpadu.

Zjistěte efektivní metody léčby noční enurézy u dětí různého věku.

Přečtěte si o tom, kde si můžete koupit přistýlku pro novorozence na této adrese.

Známky zvýšené bilirubinu u novorozenců:

 • žloutnutí epidermis nastane druhý den po porodu, u některých dětí později - třetí nebo čtvrtý den;
 • odstín se liší od tmavě oranžové až slabě oranžové;
 • dítě se chová jako obvykle, dobře jí, není tam žádná úzkost, letargie;
 • barva výkalů a moči se nemění.
 • po 10–14 dnech zmizí podivná barva kůže, tělo novorozence získá obvyklý odstín.

Patologická žloutenka

Provokativní faktory:

 • předčasné dodání;
 • infekce během těhotenství;
 • neslučitelnost Rh faktorů, krevní typ matky a dítěte;
 • různých genetických chorob.

Známky vysokého bilirubinu u novorozenců:

 • charakteristický ikterický odstín patrný v první den porodu;
 • dítě je pomalé nebo neklidné, špatně nasává prsa;
 • v analýze lékaři zjistí Rh-konflikt u novorozence a matky;
 • zvýšení výkonu je až 85 mikromolů / litr po dobu 1 dne;
 • na nohou, dlaních, oblastech pod pupkem se objevuje nažloutlý odstín;
 • výkaly se zbarví, moč se nasytí, tmavý odstín;
 • příznaky patologické žloutenky trvají 3 týdny nebo déle.

Lékaři rozlišují čtyři formy onemocnění:

 • konjugace;
 • mechanické;
 • parenchymální;
 • hemolytické.

V závažných případech jsou hodnoty bilirubinu mnohem vyšší než obvykle. Vysoká koncentrace (více než 324 mikromolů na litr) vede k pronikání látky přes hematoencefalickou bariéru, vyvíjí se jaderná žloutenka.

Malý mozek trpí, apatie, letargie, křeče se objevují, reflexy jsou znatelně sníženy. Někdy mohou být následky nejzávažnější.

Mezi komplikace jaderné žloutenky patří:

 • hluchota;
 • paréza;
 • paralýza;
 • mentální vývoj.

Léčebné metody a tipy pro rodiče

Metoda závisí na formě onemocnění. Při určování zheltushki lékaři provádějí testy, zjistit příčinu tohoto jevu. Doporučení pro léčbu žloutenky podává neonatolog nebo pediatr.

Je zakázáno předepisovat léky. Nemůžete odmítnout terapii, doufat, že "on projde." I když starší dítě mělo podobný jev, není vhodné se zaměřit na léčebné metody, načasování vymizení symptomů nestojí za to: každý případ je jiný.

Docela často škodlivé sousedy a zkušené mommies dát špatnou radu o zheltushka. Neměli byste žertovat s úrovní žlučového pigmentu: kritické ukazatele poškozují drobný organismus, vyvolávají poškození mozku.

Jak snížit hladinu bilirubinu v krvi

Při kojení maminka by měla minimalizovat zátěž jater:

 • zcela odmítnout smažené, kořeněné, příliš sladké pokrmy;
 • více povolené zeleniny a ovoce, které nezpůsobují alergie u dítěte;
 • voda nesycená oxidem uhličitým je povinná - do 2 litrů denně;
 • nemůžete dietu, je zakázáno přejídat se;
 • Pečeme nádobí, pára;
 • držet se zlomkové stravy: jíst 4-6 krát denně, malé porce;
 • lehké polévky, kaše jsou užitečné, doporučuje se vařené hovězí maso ve formě parních kotlet;
 • čerstvý bílý chléb zamenit šedý s otrubami, pečení odpadu. Jezte sušenky k odstranění kvašení v žaludku a střevech.

Metody léčby a prevence fyziologické žloutenky:

 • časné přichycení k hrudníku. Čím dříve budou původní kalorií (meconium) opouštět, tím dříve budou střeva čištěna, začne se tvořit prospěšná mikroflóra;
 • krmení novorozence na vyžádání postupným přesunem na šest nebo sedm jídel;
 • uvedení dítěte do kapsy pod speciální lampu. Fototerapie je účinná metoda proti žloutence. Působením světla se „škodlivý“ bilirubin přemění na netoxický. Zabránit dehydrataci pomůže častější kojení.

Podívejte se na hodnocení a dozvíte se o výhodách kočárku - kolébky pro novorozence.

V tomto článku je popsáno ošetření suchých červených skvrn na těle dítěte.

Terapie patologické žloutenky

Lékaři předepisují novorozence:

 • Elkar Přípravek obsahuje L-picturein. Lék ve formě kapiček ničí nadměrný žlučový pigment, čistí játra toxinů. Lék je schválen pro použití od narození.
 • Hepel. Droga bojuje s příznaky průjmu, urychluje odtok žluči, podporuje játra, žlučník.
 • Enterosgel nebo Smekta. Účinné sorbenty nemají přímý vliv na výkon bilirubinu. Lékaři předepisují léky, aby rozbili řetěz, když je látka cirkulována střevním traktem a játry;
 • Ursofalk Droga se doporučuje při identifikaci slabosti žlučníku. Pro snadné použití v prvních dnech se kompozice vyrábí ve formě suspenze. Lék má výrazný choleretický účinek.

V případě těžké formy žloutenky se provádí vysoká hladina žlučového pigmentu. Indikátory, které jsou mnohem vyšší než norma po dlouhou dobu, způsobují bilirubinovou encefalopatii - stav, který ohrožuje zdraví a duševní vývoj dítěte.

Další video. Více informací o bilirubinu u novorozenců:

Léčíme játra

Léčba, symptomy, léky

Bilirubin 170 u novorozence

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

Bilirubin u novorozenců: rychlost, abnormality, léčba žloutenky

Jedním z důležitých ukazatelů zdraví dítěte bezprostředně po narození je hladina bilirubinu v krvi, která v prvních dnech života není stabilní a způsobuje úzkost u mladých matek, malování těla dítěte v žloutlé barvě. Jaká by měla být hladina bilirubinu u novorozenců, jak odlišit rychlost od patologie a jak zvolit správnou léčebnou taktiku? Po pečlivém sledování stavu dítěte může pečlivě odpovědět na tyto otázky pouze pediatr, ale v našem článku si přečtete základní informace k tomuto tématu.

Co se děje v těle dítěte

Skutečnost, že několik dní po tom, co se miminka v lůně matky začnou zvyšovat bilirubin u novorozenců, je vysvětlena fyziologickým rysem přestavby těla. Pro toto období jsou charakteristické následující procesy:

 • vzhledem k použití velkého množství hemoglobinu začíná proces rozpadu;
 • deformující, červená těla uvolňují bilirubin - speciální pigment, který se podílel na tvorbě proteinu obsahujícího železo - hemoglobinu a v abnormálně velkém objemu se uvolňuje do krve;
 • zvyšuje se hromadění žlučového pigmentu v krevním řečišti;
 • dermis a sklera jsou obarveny tak, aby odpovídaly pigmentově žluté hořčici.

Na začátku života mimo dělohu, játra dítěte prostě nedokáže zvládnout vysokou hladinu bilirubinu, protože jeho funkčnost ještě není plně funkční. Tento stav je považován za přechodný (přechodný, dočasný) a odpovídá normám fyziologického vývoje dítěte. Taková žloutenka se nazývá fyziologická a nevyžaduje speciální léčbu.

Jako žloutenka kojení. Po porodu je koncentrace hormonů v mléce, která snižuje aktivitu jaterních enzymů, vysoká a při přirozeném krmení vstupují do těla dítěte a způsobují žloutenku. Se zvýšením množství mléka v prsu se vše vrátí do normálu a dítě se zotaví.

Je to důležité! Není třeba spěchat, abyste přerušili kojení, které se pro dítě může později stát všelékem. Nicméně, aby se rozptýlily pochybnosti a ujistil se, že patologie jater se nestane příčinou žloutnutí kůže, je možné přenést dítě na umělé krmení několik dní. Pokud během této doby dojde k normalizaci barvy kůže, doporučuje se okamžitě pokračovat v kojení.

Jaká je rychlost bilirubinu u novorozence

Krevní bilirubin je reprezentován dvěma frakcemi:

 • Nepřímý (volný), který vzniká v důsledku skutečnosti, že rychlost rozpadu erytrocytů je vyšší než schopnost jater vázat bilirubin. Volný bilirubin je látka, která má tendenci se rozpouštět pouze v lipidech (tucích). Vzhledem k neschopnosti rozpustit se ve vodě je pigment velmi toxický, hromadí se v krevním řečišti, způsobuje charakteristické zabarvení a může narušit normální fungování buněk a proniknout do nich bez překážek.
 • Přímý (vázaný) bilirubin vzniká přímo v játrech. Po biochemické interakci s organickou kyselinou uronových skupin a jaterních enzymů, které snižují toxicitu pigmentu - se stává rozpustným ve vodě a je snadno vylučován z těla spolu se žlučem a močí.

Indikátory těchto dvou frakcí zvyšují celkovou koncentraci bilirubinu v krvi, zatímco přímka není větší než 25% celkového množství.

Aby se volný bilirubin navázal a rozpustil, musí být přenesen do jater některými proteiny, kterým novorozenec chybí. V důsledku toho stoupá rychlost bilirubinu v krvi, dochází k fyziologické žloutence.

Tabulka ukazuje rychlost bilirubinu u kojenců (tabulka bilirubinu u novorozenců ve dne)

Žloutenka se vyvíjí u novorozenců, pokud jsou hodnoty bilirubinu vyšší než 50 µmol / l a jsou vyjádřeny, kromě koncentrace pigmentu v krvi, změnami stavu kůže kojenců: počáteční barva, kapilární tón a rozloha pigmentové oblasti.

Pro posouzení intenzity změn v ukazatelích se používá Kramerova stupnice, pomocí které lze posoudit závažnost stavu dítěte:

 • Plocha hlavy se změní na žlutou (oční skvrna, obličej, obloha, jazyk zdola) - 100 µmol / l.
 • Žlutost padá na horní zónu těla nad pupkem - 150 µmol / l.
 • Přidá se oblast pod pupkem, včetně hýždí a kyčlí - 200 µmol / L.
 • Horní a dolní končetiny jsou barveny pigmentem - 250 µmol / l.
 • Kůže mění barvu v celém těle, včetně prstů a nohou, dlaní a chodidel - nad 250 µmol / l.

Čím vyšší je míra, tím závažnější je důvod, proč dítě naznačuje přítomnost žloutenky různých typů a závažnosti a takové komplikace jako dyskineze žlučníku.

Pro kritérium s plným termínem je koncentrace bilirubinu v krevním řečišti vyšší než normální a až do limitu 250 µmol / l pro předčasně narozené děti - 200. Kojenci, kteří se narodili předčasně, mají větší riziko, že budou ve skupině s „žloutenkou“ v důsledku nedostatečný rozvoj tělesných systémů a přecitlivělost na nepříznivé podmínky.

Nepřímé bilirubinové toxiny mohou způsobit poškození hlubokých struktur přední části mozku, které jsou zodpovědné za fyzickou aktivitu a koordinaci, a způsobují bilirubinovou encefalopatii (jaderná žloutenka). Tato podmínka provokuje:

 • zvýšená ospalost nebo extrémní vzrušení;
 • snížený sací reflex;
 • zvýšený svalový tonus v krku.

Je to důležité! Rodiče by si měli uvědomit, že výkon mimo rozsah ovlivňuje mozek a žlučové orgány. Pokud se pokožka novorozence náhle stane žlutohnědou, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pouze snížení hladiny bilirubinu pomůže vyhnout se toxické otravě žlučovým pigmentem.

Při absenci patologie během 2-3 týdnů od okamžiku narození se hladina přímého bilirubinu postupně snižuje a vrátí se do normálu, během tohoto období fyziologické žloutnutí dítěte zcela zmizí a již se nevrací.

Příčiny a účinky vysokého bilirubinu u novorozenců

Více než polovina dětí na plný úvazek a předčasně narozených dětí trpí žloutenkou v prvních dnech. Riziková skupina také zahrnuje:

 • dvojčata;
 • dětí, jejichž maminky mají diabetes.

Aby bylo možné rozpoznat patologii novorozence v čase, je krev okamžitě odebrána z pupeční šňůry k analýze v okamžiku narození a znovu, třetí den života. To umožňuje lékařům udržet situaci pod kontrolou a v případě potřeby přijmout nouzová opatření k ochraně zdraví a života dítěte.

Pokud se po 2-3 týdnech i nadále objevují příznaky žloutenky, mohou lékaři podezření na patologickou žloutenku v důsledku zvýšené koncentrace bilirubinu v krvi. Příčiny tohoto stavu mohou být:

 • Hemolytické onemocnění novorozence. Toto závažné onemocnění se vyskytuje na pozadí Rh - konfliktu mezi matkou a dítětem. Zjevený vrozený edém podkožní tkáně, zvětšená slezina a játra, poškození centrálního nervového systému.
 • Genetické selhání. V takovém případě může novorozenec trpět některým z následujících stavů: poruchou tvorby jaterních enzymů (Gilbertův syndrom), sníženou aktivitou enzymů (Kriegler-Najjarův syndrom) a nedostatkem nezbytných enzymů (Lucey-Driscolův syndrom). Při včasné léčbě je možná plná kompenzace za předpokladu, že nedošlo k vážnému poškození jader mozku.
 • Poškození jater nebezpečnými infekcemi, když je dítě v děloze. Toxické látky a viry snižují schopnost vázat bilirubin a vyvolávají žloutenku parenchymu. Tento stav se vyznačuje prodlouženou žloutenkou, oteklými lymfatickými uzlinami, ztmavnutím moči a zesvětlením výkalů, změnami v biochemické analýze krve.
 • Okluze (obstrukce) žlučovodů, která se vyskytuje v důsledku nitroděložního onemocnění žlučových kamenů, přítomnosti nádoru v těle, který stlačuje žlučový trakt, syndrom zahušťování žluči. Tento typ žloutenky se nazývá obstrukční. Problém je vyřešen chirurgickým zákrokem.

Když budou matky pozorovat dítě a znát známky žloutenky, budou schopny rozpoznat patologický nebo bezpečný průběh onemocnění a včas vyhledat lékařskou pomoc. Pouze v tomto případě bude možné vyhnout se takovým hrozným komplikacím, jako jsou:

 • akutní intoxikace organismu;
 • albuminemie, kdy indexy albuminu klesají a nedovolují plazmě plně transportovat vitamíny a prospěšné látky;
 • hluchota, mentální retardace, křeče v důsledku pronikání bilirubinu do mozku;
 • nedobrovolné motorické reflexy, nekontrolovatelné;
 • křeče končetin.

Velmi vzácně, ale stále existují případy, kdy dochází k nejnepříznivější a velmi nebezpečné komplikaci - jaterní žloutenka, která symptomaticky přechází z jedné fáze do druhé:

 • Brzdění. Dítě se stává pomalým, téměř neschopným sát, všechny jeho reflexy jsou v depresi.
 • Podráždění Dítě je v hypertonii, mává zády dozadu, vykřikuje a hystericky křičí.
 • Imaginární zotavení. No na první pohled, je to fáze, kdy se každému zdá, že všechno je za námi a nemoc zcela přešla na dítě. Je to však pouze dočasný klid, během něhož je třeba dítěti věnovat zvláštní pozornost, zkuste nezmeškat jeden příznak.
 • Komplikace. Bilirubin napadá mozek, infikuje jádro, ovlivňuje nervový systém, způsobuje vážné poruchy v těle a může mít za následek dětskou mozkovou obrnu.

Biochemické, radiologické metody a biopsie se používají k diagnostice komplikované žloutenky.

Je to důležité! Od včasné diagnózy a správné volby lékařské taktiky závisí na tom, jak závažné budou zdravotní účinky žloutenky.

Léčba zvýšeného bilirubinu v mateřské nemocnici a domácích lécích

Lékaři v mateřské nemocnici musí převzít kontrolu nad bilirubinem v krvi novorozenců bez selhání. Aby bylo možné získat úplný systémový obraz koncentrace pigmentů, předepisují biochemické krevní testy během pobytu dítěte v nemocnici (2-3 krát) a sledují tendenci zvyšovat nebo snižovat hladinu bilirubinu.

Matky si mohou toto téma udržet pod kontrolou a mít zájem o lékaře, pokud provedli takovou analýzu od dítěte a jaké jsou výsledky laboratorního výzkumu.

Tento přístup nám umožňuje včas odhalit žloutenku a předepsat opatření k léčbě tohoto onemocnění, která jsou přiměřená stavu dítěte.

Je to důležité! Pokud má dítě mírné příznaky žloutenky, je aktivní a dobře nasává prsa, není nutná žádná léčba! S pokračujícím kojením se po týdnu kůže, sliznice a sklero zcela normalizovaly.

Zkušení odborníci zpravidla přesně určují závažnost onemocnění a nejrůznějších rizik, na rozdíl od rad přítelkyní a obecných informací na internetu.

V tomto případě by mladé matky měly být trpěliví, a pokud dítě potřebuje více času na to, aby bylo pod dohledem lékaře - nevzdávejte se ho, nepřebírejte odpovědnost, neohrožujte život a zdraví vašeho dítěte.

Po provedení všech nezbytných studií se odborník na vizuální a laboratorní práce dohodne a vydá doporučení.

Foto lampa léčba

Fototerapie je považována za hlavní a účinnou metodu léčby žloutenky u novorozenců. Terapeutický výsledek dává funkci světelných vln určité délky, aby působily na bilirubin. Dítě je osvobozeno od oblečení a na jeho tělo je nasměrováno speciální světlo. Molekuly bilirubinu během absorpce světelného záření se přeměňují na rozpustnou látku - lumirubin, která je pro tělo dítěte neškodná, protože je zcela netoxická a snadno se vylučuje z těla močí a žlučí.

Kromě lampy jsou pro tento postup k dispozici speciální brýle, šátek, matrace a přikrývky. Manipulace je naprosto bezbolestná a pohodlná, nevyžaduje emocionální napětí - pro její realizaci se dítě nemusí s matkou podílet. Kromě toho, mateřské nemocnice praktikují používání speciálních lamp v komorách společného bydliště, kde matka může nezávisle sledovat stav dítěte.

Dlouhodobá fytoterapie přináší dobrý výsledek a dítě může být vystaveno světlu od několika hodin do několika dnů během jednoho sezení. V intervalech mezi procedurami je třeba věnovat čas krmení dítěte, péči o něj a odpočinku.

Je to důležité! Čím více mateřského mléka, tím nižší koncentrace enzymů, které zabraňují játrech vyrovnat se s vysokými hladinami bilirubinu.

Pokud počet procedur během pobytu v porodnici nestačí a hladina nebezpečného pigmentu v krvi stoupá, je dítě odstaveno a převedeno na intenzivnější léčbu.

Léčba léky

Pro kompletní a komplexní léčbu předepisují lékaři léky, které pomáhají dětem překonat komplikace žloutenky:

 • Elkar Aktivní látkou léku je speciální aminokyselina L-karnitin, která je zodpovědná za normalizaci energetického metabolismu. Stimulací aktivity metabolismu lipidů lze minimalizovat obsah bilirubinu v tkáních, krevním řečišti a orgánech. To zvyšuje funkční schopnost jater - neutralizuje bilirubin, snižuje jeho toxický účinek, což dává naději na příznivou prognózu.

U kojenců je tento lék k dispozici ve formě kapek a injekcí pro 20% hlavní látky. Pokud se v nemocnici doporučují intravenózní a intramuskulární injekce, aby se usnadnilo sledování reakce dítěte na léčivo, po propuštění doma, může být dítěti poskytnuta kapka. Hlavní je dodržovat doporučení lékaře a jednat striktně podle pokynů.

 • Ursofalk Lék nové generace, který je navržen tak, aby odstranil příznaky a příznaky nemocných jater, má široké spektrum činností, které pomáhají játrům zlepšit jeho funkčnost. Výsledkem této stimulace je, že tělo začne aktivněji bilirubin vázat, neutralizovat a odstraňovat z těla. Lékaři velmi oceňují možnost, že tento lék zmírní toxické zatížení, sníží pravděpodobnost poškození mozku a předejde takovým komplikacím onemocnění, jako je jaderná žloutenka.

Lék pro novorozence se vyrábí ve formě suspenze - suspenze léčiva, která je příjemná a snadno se dávkuje. Pediatr počítá jednorázovou dávku a průběh léčby po analýze stavu dítěte a porovnává rizika možných komplikací žloutenky a nežádoucích reakcí křehkého organismu na silné léky. V tomto ohledu je třeba, aby rodiče věděli, že existují omezení týkající se užívání léku pro děti, které mají závažné patologické stavy žlučových cest a ledvin.

 • Hofitol. Homeopatický lék rostlinného původu s výrazným choleretickým účinkem. Tento lék chrání a podporuje játra, obnovuje jeho buňky, podporuje získávání rozpustné formy hemoglobinu, zlepšuje metabolismus, léčí nemoci žlučníku.

Navzdory absenci syntetických složek je léčivo podáváno novorozencům s velkou péčí vzhledem k vysoké pravděpodobnosti alergické reakce až po angioedém. Se souhlasem pediatra musí být lék vyráběný ve formě kapek zředěn převařenou vodou, aby se změkčila nepříjemná chuť. Zpravidla postačují 3 dny na podporu jater a obnovu těla.

 • Enterosgel Představuje lék, který neovlivňuje hladinu bilirubinu v krevním řečišti. Být sorbent, pomáhá čistit tělo toxinů, pomáhá játra a ledvin. Léčba otravy jídlem tímto lékem bude také účinná. Jeho složky navíc neovlivňují nepříznivě rovnováhu střevní mikroflóry. Může být podáván od narození a nebojí se alergických projevů, není absorbován do krve. Denní dávka je určena pediatrem, stejně jako doba trvání kurzu. Tyto ukazatele jsou individuální a závisí na závažnosti onemocnění.

Léčebná terapie pro novorozence se žloutenkou může zahrnovat: interferon, vitamíny, glukózu, hormony - velký arzenál prostředků k obnovení zdraví dítěte a vytvoření příznivé prognózy pro zotavení.

Domácí léčba

Jednou doma mohou mladé matky nezávisle na doporučeních obnovit dítě po žloutence s lidovými prostředky:

 • Je užitečné dát dítěti infuzi lístků máty, která je připravena následujícím způsobem - odměrná lžička suchých surovin se vaří se sklenicí vroucí vody. Po úplném ochlazení je infuze připravena k použití. Dítě potřebuje 1 lžičku po jídle.
 • Vany s květy měsíčku pomáhají snižovat hladiny bilirubinu. Novorozenec se umístí do lázně, kde se nalije voda s příjemnou teplotou a smíchá se se sklenicí infuze. Po 5-10 minutách by mělo být dítě otřeno, aniž by byl roztok vyplaven z těla.
 • Vzduchové lázně. Pro děti je velmi užitečné zůstat na čerstvém vzduchu, který obohacuje krev kyslíkem a posiluje imunitní systém. Pokud je v tomto ročním období aktivní slunce, je to jen štěstí, protože sluneční paprsky urychlují rozpad bilirubinu.
 • Citově pozitivní postoj. Psychická rovnováha mámy je základním faktorem pro rychlé uzdravení dítěte.

Nově narozený člověk tedy musí překonat mnoho pokusů souvisejících s adaptací na okolní svět. Úkolem matky a pediatra je vytvořit všechny podmínky tak, aby dítě s nejmenším stresem prošlo tímto obdobím bez komplikací a následků.

Pracovní zkušenosti nad 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučového systému.

Zvýšený bilirubin - než je nebezpečný pro novorozence

Tělo novorozence je velmi citlivé na vliv nepříznivých faktorů. V prvních dnech po porodu je dítě konfrontováno s fenoménem fyziologické žloutenky, která je založena na zvýšeném bilirubinu u novorozence v krvi.

Tato podmínka nepřekračuje limity normy, pokud její trvání nepřesáhne 1-2 týdny. Je-li u kojenců zvýšen nepřímý bilirubin a dochází ke změně barvy pleti, mnoho rodičů zažívá paniku, strach o zdraví a život dítěte.

Co je bilirubin

Tato látka je pigment, jehož vznik vzniká v důsledku destrukce proteinových složek krve. Pigment má žlutohnědou barvu. Jako příklad si můžete vybrat hnědé halo kolem modřin na kůži.

Odstraňování pigmentu z těla se objevuje ve výkalech a moči, pokud jsou vystaveny jaterním enzymům. Bilirubin je přítomen v lidském těle neustále, v malých množstvích. Pokud koncentrace nepřesahuje fyziologickou normu, pak to není nebezpečné. Pokud se bilirubin u novorozence zvýšil, často se vytváří toxické poškození celého organismu.

Klasifikace

Látka je rozdělena na zlomek přímého a nepřímého bilirubinu. Nepřímý bilirubin vyplývá z rozpadu fetálního hemoglobinu u novorozenců. Tato frakce pigmentu nemá schopnost rozpustnosti, a proto se nevylučuje z těla trávicím systémem a močovými orgány. V těle novorozence jsou vysoké hemoglobin a bilirubin vzájemně provázané.

Aby látka opustila tělo dítěte, musí se proměnit v přímou frakci. Transformace nepřímé frakce bilirubinu v přímé linii probíhá za působení jaterních enzymů. Pokud tedy testy prokázaly, že nepřímý bilirubin je u novorozenců zvýšen, měli by rodiče okamžitě podniknout okamžité kroky.

Nedostatečná funkce jater přispívá k nízké produkci enzymů, což zvyšuje bilirubin u novorozenců.

Normy

U novorozence je rychlost pigmentu v krvi vždy vyšší než u dítěte od 1 měsíce věku. Při narození nepřekračují normální hladiny bilirubinu v krvi 60 µmol / L. Od 3 dnů života se koncentrace pigmentů zvýší na 205 µmol / l. Tyto ukazatele jsou absolutní normou.

Pokud se dítě narodí předčasně, pak by normální hodnoty neměly být větší než 170 µmol / l. Když se dítě stane 1 měsíc staré, rychlost bilirubinu klesne na 8,5 až 20,5 µmol / l.

Trvale zvýšené hladiny bilirubinu u novorozenců svědčí o patologii.

Příčiny abnormality

Fyziologické zvýšení hladiny bilirubinu v krvi novorozence se vyskytuje 3-4 dny po narození dítěte. Příčinou zvýšeného bilirubinu u novorozenců je zpravidla rozpad fetálního hemoglobinu. Často se u kojence zvyšuje bilirubin, což vede k závažným komplikacím a následkům na pozadí toxického poškození těla.

Základem patologického typu žloutenky jsou následující stavy:

 • konflikt rhesus matky a dítěte během těhotenství;
 • neslučitelnost krevních skupin;
 • předčasný nástup porodu;
 • drobné krvácení v těle dítěte;
 • porušení procesu odlivu žluči;
 • infekční onemocnění u dítěte;
 • onemocnění trávicího systému u kojenců;
 • geneticky determinovaná destrukce červených krvinek;
 • narušení endokrinního systému u kojence;
 • užívání drog ke stimulaci práce;
 • poruchy funkce jater u dítěte.


Všechny příčiny vysokého bilirubinu u novorozence jsou individuální pro každé dítě.

Zjistěte přesně, proč je zvýšení bilirubinu u novorozence možné pouze u lékaře.

Jaké je nebezpečí takového státu?

Patologické zvýšení bilirubinu u novorozenců v krvi je nebezpečné pro zdraví dítěte. Při rychlém nárůstu hladiny pigmentu v krvi je pozorován jeho průnik hematoencefalickou bariérou.

Výsledkem tohoto procesu je toxické poškození struktur centrálního nervového systému. V nepříznivém scénáři zvýšený bilirubin u kojenců způsobuje demenci, oligofrenii, paralýzu a hluchotu.

Jak snížit bilirubin

Po detekci varovných příznaků indikujících zvýšení bilirubinu v krvi novorozence se rodičům doporučuje, aby okamžitě ukázali dítěti lékařskému specialistovi. Vysvětlí, co to znamená, pokud novorozenci zvýšili bilirubin v krvi.

Kvalifikovaná péče o dítě se zvýšeným bilirubinem má provádět následující činnosti:

 • Fototerapie Podstatou této metody je umístit dítě do postýlky, nad kterou je zdroj ultrafialového záření. Při působení záření dochází k rychlému odstranění přebytku bilirubinu z těla. Před zahájením léčby zvýšeným bilirubinem u novorozenců pomocí fototerapie je třeba pamatovat na bezpečnost. Oči novorozence jsou pokryty speciálním obvazem.
 • Infuzní terapie. Během fototerapie ztrácí tělo dítěte velké množství vlhkosti. Cílem infuzní terapie je nahradit ztracenou tekutinu. Za tímto účelem je dítě injikováno roztokem glukózy, sodou, stabilizátory membrán a prostředky, které zlepšují mikrocirkulaci v těle. Výběr léčení zvýšeného bilirubinu u novorozence provádí pediatr.
 • Přijetí enterosorbentů (Enterosgel, Smekta). Cílem terapie je zabránit reabsorpci pigmentu do krve střevními stěnami.
 • V těžkých případech se u dítěte objeví krevní transfúze.


Jak snížit bilirubin u novorozence, informujte ošetřujícího lékaře.

Pokud má novorozenec bilirubin v krvi a je kojen, pak je mladá matka doporučena, aby ho aplikovala na prsa tak často, jak je to jen možné. Mateřské mléko podporuje rychlé odstranění toxického pigmentu z těla.

Pokud hovoříme o tom, zda se bilirubin u novorozenců může znovu objevit, je to pravděpodobně jen s vývojem patologie.

Preventivní opatření

Dávejte pozor na to, jak snížit bilirubin u novorozence, je to nutné i během nošení dítěte. Výživa a režim těhotné ženy ovlivňují budoucí zdraví dítěte. Během těhotenství by měla žena sledovat svou dietu. Jídlo by mělo být rozmanité a mělo by obsahovat všechny potřebné nutriční složky.

Při přepravě dítěte se vyvarujte nadměrného fyzického a emocionálního stresu. Doporučuje se také věnovat pozornost délce spánku. Denní doba spánku těhotné ženy by měla být nejméně 9 hodin.

Fyziologická redukce bilirubinu u novorozenců se vyskytuje s močí a výkalem, takže mladá matka se doporučuje pečovat o správný režim krmení. Pokud novorozenec dostane mateřské mléko, měl by být aplikován na prsa tak často, jak je to jen možné. Při umělém krmení by měla být pečlivě zvolena mléčná formulace, přizpůsobená tělu novorozence.

Důsledky

V případě pozdní diagnózy a léčby jsou následky vysokého bilirubinu u novorozence následující:

 • toxické poškození struktur centrálního nervového systému (jaderná žloutenka);
 • mentální retardace a mentální retardace;
 • křeče a ochrnutí;
 • nebo úplnou ztrátu sluchu.

Příčinou patologické žloutenky je často anomálie žlučových cest. To je důvod, proč by se rodiče měli okamžitě dozvědět vše o snížení bilirubinu u novorozence. Se zvýšením hladiny pigmentu je cesta ven včasným vyšetřením s následnou léčbou.

Pokud rodiče zjistili vysoký bilirubin u kojenců, pak je přísně zakázáno uchýlit se k vlastní léčbě. Takové dítě potřebuje lékařskou pomoc. Pouze lékařský specialista odpoví na otázku, proč má novorozenec na pozadí zdraví rodičů vysoký bilirubin.